PDA

Επιστροφή στο Forum : [E9X] Προβλήματα.



scania124
24-12-09, 13:53
εδω ας γραψουμε τα προβληματα που εχουν τα Ε9Χ.......
οποιαδηποτε εμπειρια δεκτη:rolleyes:

scania124
24-12-09, 13:58
ας γραψω πρωτα για το δικο μου....
το αυτοκινητο ειναι Ε90 316 1ος/2008
το μοναδικο προβλημα που ειχα ειναι οτι ακουγα εναν ηχο οταν εστριβα το τιμονι δεξια.....ακουγοταν ενα τριξημο....πολυ πολυ ψιλο...
μετα απο ελενχο της αντιπροσωποιας αλλαχθηκε ολοκληρη η κρεμαργιερα μεσα στην εγγυηση......
τοτε ειχα 15000χλμ........τωρα 38000χλμ......και κανενα καινουργιο προβλημα

Driver M
25-12-09, 20:46
Είμαι κάτοχος (καινούριας) Ε90 από τον Μάρτιο του 2007 και μεχρι στιγμής έχουν εμφανισθεί αρκετά μικροπροβλήματα και μια σοβαρότερη βλάβη στο αυτοκίνητό μου. Από τον πρώτο χρόνο εμφανίστηκαν μικροτριγμοί που οφείλονταν στη μοκέτα του συνοδηγού που είχε βγει κάπως έξω από το μασπιέ. Το πηγα στην αντιπροσωπεία, έβγαλαν το μαρσπιε, ξανακούμπωσαν τη μοκέτα, αλλά ο θόρυβος και πάλι συνεχίζει (αν και μειωμένος) και απ'ότι μου είπαν δεν μπορεί να γίνει τίποτα παραπάνω. Μετά από κανα 8μηνο, άναψε η ένδειξη για τα φώτα και παρατήρησα ότι ο εμπρός δεξιά προβολέας είχε μέσα υδρατμούς, που σημαίνει ότι έβαλε νερά. Να σημειώσω ότι δεν είχε την παραμικρή γρατζουνιά. Τελικά τους έπεισα και μου τον άλλαξαν, δωρεάν αφού ήμουν ακόμα στην εγγύηση. Στο μήνα πάνω μου κάηκε το πίσω δεξί στοπ. Μου άλλαξαν τη λάμπα, την οποία δεν καλύπτει η εγγύηση γιατί ανήκει στα φθαρτά μέρη του αυτοκινήτου. Ευτυχώς το κόστος ήταν μικρό (10Ε). Για κάποιο διάστημα ήμουν απροβλημάτιστος, μέχρι που το Μάιο (είχα βγει από την εγγύηση από το Μάρτιο), εκεί που κατεβαίνω από το αμάξι και το κλειδώνω, ακούω ένα θόρυβο και οι μισές πόρτες έμειναν κλειδωμένες, ενώ οι άλλες μισές ξεκλείδωτες. Δεν λειτουργούσε ούτε το κλειδί για χειροκίνητο ξεκλείδωμα. Μπήκα από την πόρτα του συνοδηγού (του οδηγού έμεινε κλειδωμένη) και το πήγα στην αντιπροσωπεία, όπου διαπιστώθηκε ότι κάηκε ασφάλεια, την οποία μου αλλάξανε. Κόστος 50Ε.

Η σημαντικότερη βλάβη όμως ήρθε λίγο μετά, όταν μου άναψε κόκκινη ένδειξη για το τιμόνι. Η κλασική βλάβη της σειράς 1 και 3 χτύπησε και σε εμένα και δεν ήταν άλλη από την κολώνα του τιμονιού. Κόστος επισκευής, μετά καλύτερης τιμής, 550 ευρώ μαζί με τα εργατικά. Τελευταία μικροζημιά έγινε πριν κανά μήνα, όταν (ανεξήγητα) κάηκε η τελευταία πάνω αντίσταση του πίσω τζαμιού, με αποτέλεσμα να μην ξεθολώνουν στο σημείο εκείνο οι υδρατμοί και όταν ανάβω τις πίσω αντιστάσεις το σήμα του ραδιοφώνου να χειροτερεύει. Υπάρχει στην αγορά κάποιο ειδικό υγρό που επιδιορθώνει απ'ότι λέγεται τη βλάβη αυτή και μόλις βρω χρόνο θα το προμηθευτώ και θα γράψω εντυπώσεις.

Εν ολίγοις, η 3άρα με υποδειγματική χρήση μου έχει βγάλει ουκ ολίγα προβληματάκια, πολλά από τα οποία είναι απαράδεκτα κατά τη γνώμη μου, όπως η κολώνα του τιμονιού που έχει συμβεί σε πολλές BMW και είναι διαπιστωμένο πρόβλημα, αλλά παρόλα αυτά δεν έχει γίνει η παραμικρή ανάκληση. Ελπίζω πάντως στο μέλλον να μη βγουν και άλλα προβλήματα, γιατί πραγματικά θα πιστέψω ότι άλλοι έχουν το όνομα του προβληματικού (Ιταλοί και Γάλλοι) και άλλοι τη χάρη...

Stathis
25-12-09, 20:59
ενταξει καποια μικρα ψιλοπροβληματακια συμβαινουν και εις τας καλυτέρας των οικογενειων...https://www.bmwfans.gr/forum/

σημασια εχει πως οταν μπαινεις μεσα σε αυτοκινητο απο το μοναχο ολα εχουν αυτη τη διαφορετικη αισθηση...
ειτε ειναι 116, ειτε 760...

merlin
25-12-09, 21:06
ενταξει καποια μικρα ψιλοπροβληματακια συμβαινουν και εις τας καλυτέρας των οικογενειων...https://www.bmwfans.gr/forum/

σημασια εχει πως οταν μπαινεις μεσα σε αυτοκινητο απο το μοναχο ολα εχουν αυτη τη διαφορετικη αισθηση...
ειτε ειναι 116, ειτε 760...

Συμφωνώ με τον Στάθη !!!

Η οδηγοκεντρική αίσθηση σε κάνει να ξεπερνάς όποια προβληματάκια...

scania124
25-12-09, 21:19
Είμαι κάτοχος (καινούριας) Ε90 από τον Μάρτιο του 2007 και μεχρι στιγμής έχουν εμφανισθεί αρκετά μικροπροβλήματα και μια σοβαρότερη βλάβη στο αυτοκίνητό μου. Από τον πρώτο χρόνο εμφανίστηκαν μικροτριγμοί που οφείλονταν στη μοκέτα του συνοδηγού που είχε βγει κάπως έξω από το μασπιέ. Το πηγα στην αντιπροσωπεία, έβγαλαν το μαρσπιε, ξανακούμπωσαν τη μοκέτα, αλλά ο θόρυβος και πάλι συνεχίζει (αν και μειωμένος) και απ'ότι μου είπαν δεν μπορεί να γίνει τίποτα παραπάνω. Μετά από κανα 8μηνο, άναψε η ένδειξη για τα φώτα και παρατήρησα ότι ο εμπρός δεξιά προβολέας είχε μέσα υδρατμούς, που σημαίνει ότι έβαλε νερά. Να σημειώσω ότι δεν είχε την παραμικρή γρατζουνιά. Τελικά τους έπεισα και μου τον άλλαξαν, δωρεάν αφού ήμουν ακόμα στην εγγύηση. Στο μήνα πάνω μου κάηκε το πίσω δεξί στοπ. Μου άλλαξαν τη λάμπα, την οποία δεν καλύπτει η εγγύηση γιατί ανήκει στα φθαρτά μέρη του αυτοκινήτου. Ευτυχώς το κόστος ήταν μικρό (10Ε). Για κάποιο διάστημα ήμουν απροβλημάτιστος, μέχρι που το Μάιο (είχα βγει από την εγγύηση από το Μάρτιο), εκεί που κατεβαίνω από το αμάξι και το κλειδώνω, ακούω ένα θόρυβο και οι μισές πόρτες έμειναν κλειδωμένες, ενώ οι άλλες μισές ξεκλείδωτες. Δεν λειτουργούσε ούτε το κλειδί για χειροκίνητο ξεκλείδωμα. Μπήκα από την πόρτα του συνοδηγού (του οδηγού έμεινε κλειδωμένη) και το πήγα στην αντιπροσωπεία, όπου διαπιστώθηκε ότι κάηκε ασφάλεια, την οποία μου αλλάξανε. Κόστος 50Ε.

Η σημαντικότερη βλάβη όμως ήρθε λίγο μετά, όταν μου άναψε κόκκινη ένδειξη για το τιμόνι. Η κλασική βλάβη της σειράς 1 και 3 χτύπησε και σε εμένα και δεν ήταν άλλη από την κολώνα του τιμονιού. Κόστος επισκευής, μετά καλύτερης τιμής, 550 ευρώ μαζί με τα εργατικά. Τελευταία μικροζημιά έγινε πριν κανά μήνα, όταν (ανεξήγητα) κάηκε η τελευταία πάνω αντίσταση του πίσω τζαμιού, με αποτέλεσμα να μην ξεθολώνουν στο σημείο εκείνο οι υδρατμοί και όταν ανάβω τις πίσω αντιστάσεις το σήμα του ραδιοφώνου να χειροτερεύει. Υπάρχει στην αγορά κάποιο ειδικό υγρό που επιδιορθώνει απ'ότι λέγεται τη βλάβη αυτή και μόλις βρω χρόνο θα το προμηθευτώ και θα γράψω εντυπώσεις.

Εν ολίγοις, η 3άρα με υποδειγματική χρήση μου έχει βγάλει ουκ ολίγα προβληματάκια, πολλά από τα οποία είναι απαράδεκτα κατά τη γνώμη μου, όπως η κολώνα του τιμονιού που έχει συμβεί σε πολλές BMW και είναι διαπιστωμένο πρόβλημα, αλλά παρόλα αυτά δεν έχει γίνει η παραμικρή ανάκληση. Ελπίζω πάντως στο μέλλον να μη βγουν και άλλα προβλήματα, γιατί πραγματικά θα πιστέψω ότι άλλοι έχουν το όνομα του προβληματικού (Ιταλοί και Γάλλοι) και άλλοι τη χάρη...



οντως αμα υπαρχουν τοσα προβληματακια σου σπαει τα νευρα......
αυτο με την κολωνα τιμονιου ειναι μεγαλο κλεψιμο....αφου το 1/3 το εχει παθει...ας βγαλουν μια ανακληση και να τα αλλαξουν ολα.
τωρα για την λαμπα ουτε 10 Ε δεν επρεπε να τους δωσεις....πας περνεις μια λαμπα,την βαζεις μονο και τελος...κοστος 1Ε
την ασφαλεια την εκαψε και σε εμενα......βγαζεις το ντουλαπακι και ακριβως απο πισω ειναι η ασφαλειοθηκη.
ανοιγεις το μανουαλ το αυτοκινητου και τα βλεπεις ολα εκει αναλυτικα.
ειναι κριμα να δινεις 50Ε για να σου αλλαξουν μια ασφαλεια....
εγω την αλλαξα μονος μου με κοστος 0Ε...

Driver M
25-12-09, 22:39
ενταξει καποια μικρα ψιλοπροβληματακια συμβαινουν και εις τας καλυτέρας των οικογενειων...https://www.bmwfans.gr/forum/

σημασια εχει πως οταν μπαινεις μεσα σε αυτοκινητο απο το μοναχο ολα εχουν αυτη τη διαφορετικη αισθηση...
ειτε ειναι 116, ειτε 760...


Συμφωνώ με τον Στάθη !!!

Η οδηγοκεντρική αίσθηση σε κάνει να ξεπερνάς όποια προβληματάκια...

Έτερον εκάτερον κύριοι... Η οδηγοκεντρική αίσθηση είναι το δύσκολο της υπόθεσης που συναντάται σε λίγες εταιρείες και εκεί η bmw τα πηγαίνει περίφημα. Η αξιοπιστία όμως είναι κάτι ακόμα πιο βασικό και εύκολο (σε κάποιο βαθμό), ενώ είναι παράλληλα και απαραίτητη προϋπόθεση για να ευχαριστιέσαι στο έπακρον το αυτοκίνητό σου και δυστυχώς (τουλάχιστον στην περίπτωσή μου) το αποτέλεσμα είναι μέχρι στιγμής κατώτερο του αναμενόμενου, τη στιγμή μάλιστα που εταιρείες από τη Γαλλία (έχω 2,5 χρόνια ένα 207 και παρά τη σκληρή χρήση δεν έχει βγάλει το παραμικρό) και την Ιταλία έχουν κάνει τεράστια βήματα προόδου στον τομέα αυτό.

Scania έχεις δίκιο για τη λάμπα, αλλά δεν ήξερα πως αφαιρείται το πίσω φανάρι και φοβήθηκα μήπως κάνω ζημιά. Όσον αφορά στην ασφάλεια, αρχικά δεν είχα ιδέα τι έπαθε το αυτοκίνητο και το πήγα στην αντιπροσωπεία. Μου το παρέδωσαν φτιαγμένο και μου ανήγγειλαν το κόστος οπότε τα έδωσα (κακώς βέβαια) χωρίς περαιτέρω κουβέντα, αφού φοβόμουν για σημαντικότερη βλάβη και ένιωθα ανακουφισμένος. Τώρα όμως ξέρω...

scania124
26-12-09, 10:38
Έτερον εκάτερον κύριοι... Η οδηγοκεντρική αίσθηση είναι το δύσκολο της υπόθεσης που συναντάται σε λίγες εταιρείες και εκεί η bmw τα πηγαίνει περίφημα. Η αξιοπιστία όμως είναι κάτι ακόμα πιο βασικό και εύκολο (σε κάποιο βαθμό), ενώ είναι παράλληλα και απαραίτητη προϋπόθεση για να ευχαριστιέσαι στο έπακρον το αυτοκίνητό σου και δυστυχώς (τουλάχιστον στην περίπτωσή μου) το αποτέλεσμα είναι μέχρι στιγμής κατώτερο του αναμενόμενου, τη στιγμή μάλιστα που εταιρείες από τη Γαλλία (έχω 2,5 χρόνια ένα 207 και παρά τη σκληρή χρήση δεν έχει βγάλει το παραμικρό) και την Ιταλία έχουν κάνει τεράστια βήματα προόδου στον τομέα αυτό.

Scania έχεις δίκιο για τη λάμπα, αλλά δεν ήξερα πως αφαιρείται το πίσω φανάρι και φοβήθηκα μήπως κάνω ζημιά. Όσον αφορά στην ασφάλεια, αρχικά δεν είχα ιδέα τι έπαθε το αυτοκίνητο και το πήγα στην αντιπροσωπεία. Μου το παρέδωσαν φτιαγμένο και μου ανήγγειλαν το κόστος οπότε τα έδωσα (κακώς βέβαια) χωρίς περαιτέρω κουβέντα, αφού φοβόμουν για σημαντικότερη βλάβη και ένιωθα ανακουφισμένος. Τώρα όμως ξέρω...


ετσι οπως το λες φιλε μου......ωρες ωρες οι αντιπροσωποιες το βγαζουν τα ματια....ακου τους αλητες 50Ε για μια καμμενη ασφαλεια!!!!!!!!!!!

bomer
26-12-09, 10:53
γεια σας φιλαρακια μου καλα! Ωσαν γερμανος κατοικος, και ολιγα γνωριζων, σας πληροφορω τα εξης!
Το καθε εργοστασιο κατασκευαζει το καθε μοντελο αυτοκινητου, με προγραμματισμο να χαλαει σιγα σιγα. Αυτο ειναι το μαρκετιγκ. Οσο πιο μικρο και φτηνο μοντελο, τοσο πιο γρηγορα θαναι για την ανακυκλωση. Βεβαια προσεχουν να μην εχουν ανακλησεις. Η καθε ανακληση αγαπητε μου φιλε απο κατερινη, κοστιζει στο εργοστασιο πανω απο 1εκατ ευρω, οποτε μονον σαν εφιαλτη θα μπορουν να το σκεπτονται στο Μοναχο!
Το προβλημα με την ελλαδα ειναι τι κατηγοριας (ποιοτητας) αυτοκινητα παραγγελνει η bmw-hellas, στο Μοναχο.Το ξερετε αυτο?
καλημερα!
καλες γιορτες!!!!!!!!!!!!

scania124
26-12-09, 11:14
δηλαδη εννοεις οτι στην ελλαδα ερχονται κατωτερης ποιοτητας αυτοκινητα....απο οτι σε ολη την ευρωπη??
το οτι θα μπει μεσα η bmw κατα 1 εκατομμυριο ευρω για τον λογο οτι εχει προβλημα στα ανταλλακτικα της δεν με ενδιαφερει καθολου.......
με ενδιαφερει μονο να εχω αυτο που πληρωνω.

ΦΑΝΗΣ
26-12-09, 11:38
Το δικό μου είναι Ε90 316i του 2005 και το πρώτο που κυκλοφόρησε στην Θεσ/νικη,μέχρι τώρα με λίγα σχετικά χιλιόμετρα (59000χλμ.)έχω αλλάξει πολλαπλασιαστή,και μια μπαταρία φυσιολογικά πρωτού 1.5 μήνα,μέχρι τώρα δόξα το θεό καλά πάμε...

Konstantinos E60
26-12-09, 11:57
γεια σας φιλαρακια μου καλα! Ωσαν γερμανος κατοικος, και ολιγα γνωριζων, σας πληροφορω τα εξης!
Το καθε εργοστασιο κατασκευαζει το καθε μοντελο αυτοκινητου, με προγραμματισμο να χαλαει σιγα σιγα. Αυτο ειναι το μαρκετιγκ. Οσο πιο μικρο και φτηνο μοντελο, τοσο πιο γρηγορα θαναι για την ανακυκλωση. Βεβαια προσεχουν να μην εχουν ανακλησεις. Η καθε ανακληση αγαπητε μου φιλε απο κατερινη, κοστιζει στο εργοστασιο πανω απο 1εκατ ευρω, οποτε μονον σαν εφιαλτη θα μπορουν να το σκεπτονται στο Μοναχο!
Το προβλημα με την ελλαδα ειναι τι κατηγοριας (ποιοτητας) αυτοκινητα παραγγελνει η bmw-hellas, στο Μοναχο.Το ξερετε αυτο?
καλημερα!
καλες γιορτες!!!!!!!!!!!!

Καλημέρα και σε εσένα..
Δηλαδή οι της Ελλάδας αγοράζουμε αυτ/τα Β και Γ διαλογής...? Αν έχεις στοιχεία για αυτά που λές παρακαλώ να μας τα παραθέσεις γιατι εγω προσωπικά για την μοναδική διαφορά που γνώριζα αφορούσε το κομμάτι των κινητήρων. Και αυτή υφιστατο μεχρι πριν λίγα χρόνια και αφορούσε χώρες όπως Ελλάδα-Πορτογαλία-Ιταλία που λόγω φορολογίας χρησημοποιούσαν κινητήρες μικρού κυβισμού( υπήρχε τμήμα εξέλιξης μόνο για αυτούς τους κινητήρες).
Φυσικά όλα τα παραπάνω δεν τα διάβασα πουθενά αλλα τα γνωρίζω απο παιδικό φίλο ο οποίος εργαζόταν στο τμήμα Σχεδιασμού κ Αεροδυναμικής στο Μόναχο (BMW)
Υ.Γ Δηλαδή τα "Γερμανικά" δεν χαλάνε????

GiorgosE90
27-12-09, 19:13
E90 320i 11ος/2008 (καινούρια):
- Μετά απο μερικούς μήνες αρχισε να ξεκολλάει η εξωτερική τσιμούχα στο κάτω μέρος του πίσω παρμπρίζ (απο την αριστερή πλευρά) μεταξύ δηλαδή αυτού και του πορτ-μπαγκάζ. Το ξεκόλλημα έφτασε στο 80% της διαδρομής της.
- Η δερμάτινη φούσκα του επιλογέα ταχυτήτων -επίσης μετά απο μερικούς μήνες- κάπως ξεκούμπωσε και σε κάθε αλλαγή ταχύτητας ακουγόταν, λιγότερο ή περισσότερο.
- Ακούω κάποιους τριγμούς ενίοτε που προέρχεται είτε αριστερά του τιμονιού ή στο μαύρο κομμάτι που είναι πάνω απο τα όργανα και το ντουλάπι.

Τις προάλλες που πήγα σε αντιπροσωπεία για αλλαγή λαδιών έβαλαν μια μαύρη κόλλα bmw στην τσιμούχα, πολύ καλή δουλειά φάνηκε και με προσωρινή ταινία για να συγκρατήσει σωστά την κολλημένη τσιμούχα. Για τη φούσκα του επιλογέα είπαν ότι φαίνεται "τσιτωμένη" χωρίς αρκετό βάθος, με αποτέλεσμα να τραβιέται κατά την αλλαγή ταχ. Παρήγγειλαν καινούρια και θα με τηλ. για να περάσω να τη βάλουν. Για τους τριγμούς ξέχασα να ρωτήσω.

Πταίσματα φαίνονται και το μέλλον θα δείξει. Πάντως οι εμπειρίες του Driver Μ με ανησύχησαν, η κολώνα του τιμονιού κυρίως..

strof
27-12-09, 19:32
Παντως επειδη μπαινω και σε αλλα φορουμ με αυτοκινητα αλλων κατασκευαστων,δυο τινα συμβαινουν:η μονο τα bmw βγαζουν βλαβες, η οι κατοχοι των αλλων αυτοκινητων ειναι 'περηφανοι' και δεν γραφουν τις βλαβες τους!

scania124
27-12-09, 21:46
Παντως επειδη μπαινω και σε αλλα φορουμ με αυτοκινητα αλλων κατασκευαστων,δυο τινα συμβαινουν:η μονο τα bmw βγαζουν βλαβες, η οι κατοχοι των αλλων αυτοκινητων ειναι 'περηφανοι' και δεν γραφουν τις βλαβες τους!

δεν το λεω επειδη εχω bmw.....αλλα μαλλον το δευτερο...

yannisv
10-01-10, 10:52
Και εγώ ένα πολλαπλασιαστή άλλαξα στο Ε92 (μοντέλο 6ος 2007).
Όπως είπαν και κάποιοι φίλοι παραπάνω προτιμώ την BMW μου με τα ψιλοθεματάκια που μπορεί να ανακύψουν από ένα οποιοδήποτε ιαπωνικό κορεάτικο με μηδέν προβλήματα. Κουταμάρα μου ίσως αλλά η BMW είναι τρόπος ζωής, αρρώστια, πάθος!!! Και τα πάθη πληρώνονται :)

xalkidikiotis
18-01-10, 12:25
Παντως επειδη μπαινω και σε αλλα φορουμ με αυτοκινητα αλλων κατασκευαστων,δυο τινα συμβαινουν:η μονο τα bmw βγαζουν βλαβες, η οι κατοχοι των αλλων αυτοκινητων ειναι 'περηφανοι' και δεν γραφουν τις βλαβες τους!

πρόσφατα μπήκα σε ένα forum τις hundai και το μονο που συζητούσαν στις βλάβες ήταν για το δίσκο πλατο του αυτοκινητου που παρουσιάζεται μετά από πολαααααα... χιλιόμετρα . δηλαδή έλεος!! καλή η bmw μου δεν λέω αλλα τέτοια διαβάζω και τα περνώ.:judge:

scania124
18-01-10, 12:28
πρόσφατα μπήκα σε ένα forum τις hundai και το μονο που συζητούσαν στις βλάβες ήταν για το δίσκο πλατο του αυτοκινητου που παρουσιάζεται μετά από πολαααααα... χιλιόμετρα . δηλαδή έλεος!! καλή η bmw μου δεν λέω αλλα τέτοια διαβάζω και τα περνώ.:judge:

και τι να γραψουν????οτι τριζει το ταμπλο?????αφου τριζει απο καινουργιο!!!!!:th_Laie_67-1:
μετα τα ηλεκτρονικα τους ειναι τοσο απλα.......ακομα και το γκαζι σε ορισμενα μοντεκα ειναι ακομα με ντιζα..!!!!

xalkidikiotis
18-01-10, 12:35
και τι να γραψουν????οτι τριζει το ταμπλο?????αφου τριζει απο καινουργιο!!!!!:th_Laie_67-1:
μετα τα ηλεκτρονικα τους ειναι τοσο απλα.......ακομα και το γκαζι σε ορισμενα μοντεκα ειναι ακομα με ντιζα..!!!!

:hystericalbs1::hystericalbs1:

καλά τα λές φιλε scania αλλα να σου πω τι με τρελαίνει ότι αυτός έδωσε το πολύ 13.000 και εσύ 35.0000 αυτές η βλάβες που παρουσιάζει η bmw είναι πολύ σπαστικές ειδικά η αισθητήρες η κολόνες "πολλαπλιαστες" κτλ, άσε που αυτός είναι full extra και εμείς πληρώνουμε και το σταχτοδοχείο...:banana:

scania124
18-01-10, 12:37
:hystericalbs1::hystericalbs1:

καλά τα λές φιλε scania αλλα να σου πω τι με τρελαίνει ότι αυτός έδωσε το πολύ 13.000 και εσύ 35.0000 αυτές η βλάβες που παρουσιάζει η bmw είναι πολύ σπαστικές ειδικά η αισθητήρες η κολόνες "πολλαπλιαστες" κτλ, άσε που αυτός είναι full extra και εμείς πληρώνουμε και το σταχτοδοχείο...:banana:

οντως εχεις απολυτο δικαιο.......ειναι πολυ σπαστικο!!!!!!!!!

yannisv
18-01-10, 12:43
Συμφωνώ με όλους και για τα θετικά και για τα αρνητικά αλλά εγώ πάλι BMW θα έπαιρνα γ@μώτο!!

scania124
18-01-10, 12:47
Συμφωνώ με όλους και για τα θετικά και για τα αρνητικά αλλά εγώ πάλι BMW θα έπαιρνα γ@μώτο!!

χαχαχαχαχαχα μια απο τα ιδια!!!!!!!!

xalkidikiotis
18-01-10, 12:49
Συμφωνώ με όλους και για τα θετικά και για τα αρνητικά αλλά εγώ πάλι BMW θα έπαιρνα γ@μώτο!!


φοβερός!! :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:
:thumbsup::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

yannisv

πρέπει να γίνει ατακα αυτό εδώ μέσα.

Konstantinos E60
18-01-10, 13:00
Που να δειτε με τα Merc τι γίνεται...!
Καποτε λέγανε αμάξι διχως άστρο χεστο και άστο !!
Τώρα λένε αμάξι με άστρο χέστο και άστο !!

Driver M
18-01-10, 13:22
:hystericalbs1::hystericalbs1:

καλά τα λές φιλε scania αλλα να σου πω τι με τρελαίνει ότι αυτός έδωσε το πολύ 13.000 και εσύ 35.0000 αυτές η βλάβες που παρουσιάζει η bmw είναι πολύ σπαστικές ειδικά η αισθητήρες η κολόνες "πολλαπλιαστες" κτλ, άσε που αυτός είναι full extra και εμείς πληρώνουμε και το σταχτοδοχείο...:banana:

Συμφωνώ απόλυτα. Κάποια προβλήματα που εμφανίζουν οι bmw δεν είναι απλώς εκνευριστικά, αλλά απαράδεκτα, κυρίως αν αναλόγιστεί κανείς το υψηλό κόστος και το κύρος της εταιρείας...
Όχι όμως ότι κι εγώ δεν θα ξανάπαιρνα bmw...

scania124
18-01-10, 13:44
Που να δειτε με τα Merc τι γίνεται...!
Καποτε λέγανε αμάξι διχως άστρο χεστο και άστο !!
Τώρα λένε αμάξι με άστρο χέστο και άστο !!

οπως τα λες φιλε μου.....χαχαχαχαχαχαχα:hysterical bs1:

ΦΑΝΗΣ
18-01-10, 15:28
Οταν πήγα να αλλάξω αυτοκίνητο το καλοκαίρι πολλές φορές σκέφτηκα να πάω σε άλλη μάρκα (Γλυκά είναι τα άλογα Γ@...ω),αλλά ότι και συγκρίσεις να έκανα,πάλι σε BMW κατέληγα,καλά μου έλεγε ο πωλητής όταν πρωτοπήρα το αυτοκίνητο ότι πάλι σε αυτήν την μάρκα θα καταλήξεις,το πολύ πολύ να πάς σε Merc....

bimmer-corfu
18-01-10, 19:51
χμμμμμ Ε9Χ προβλήματα?
Στο 92άρι μου τρώει και το σκίσιμο τίποτα σοβαρό παρά ένα στιγμιαίο κόμπιασμα ίσως και μια φορά το μήνα. Στο οικογενειακό Ε90 316 και σε Ε92 316 φίλου κολώνα τιμονιού + κρεμαγιέρα στο Ε92 316 του φίλου

YAz
18-01-10, 20:02
Οταν πήγα να αλλάξω αυτοκίνητο το καλοκαίρι πολλές φορές σκέφτηκα να πάω σε άλλη μάρκα (Γλυκά είναι τα άλογα Γ@...ω),αλλά ότι και συγκρίσεις να έκανα,πάλι σε BMW κατέληγα,καλά μου έλεγε ο πωλητής όταν πρωτοπήρα το αυτοκίνητο ότι πάλι σε αυτήν την μάρκα θα καταλήξεις,το πολύ πολύ να πάς σε Merc....

Εμένα να σου πω την αλήθεια, γύρισε και με είπε απ'την αρχή (λόγο και του μικρού της ηλικίας μου.. 20 χρονών το πήρα) "Να σου πω την αλήθεια, είσαι γενικά μικρός, και για αυτό να ξέρεις πως αν πάρεις Bmw, μετά δύσκολα θα πας σε άλλη μάρκα, άντε καμιά porsche" και πραγματικά κατά κάποιο τρόπο τον καταλαβαίνω όσο περνάει ο καιρός..

Τουλάχιστον το θετικό με τα αυτοκίνητά μας, είναι πως αντέχουν σαν σκυλιά τα μοτέρ, και πως εχουν πολύ γερή και καλή κατασκευή εσωτερικού, που μετά και από χρόνια δεν φαίνεται.. (πολλές φορές ακούω πχ να μου συγκρίνουν ένα τωρινό μοντέλο, με αυτοκίνητα πχ Ε36, ή και Ε46, αλλά δεν αναλογίζονται ότι τουλάχιστον το 46, το νεότερο είναι του '05, και είχε ξεκινήσει να βγαίνει απ'το '99.. ας μην μιλήσω και για το 36άρι, ή ακόμα και το 30άρι....)

yodas
19-01-10, 11:55
Λοιπόν σε "Γερμανικό" 335 Ε93, 2007.

2 Αντλίες υψηλής.
2 Αλλαγές Wastegates
1 Αλλαγή turbo....

lefterishatzi
23-05-11, 00:37
Λοιπόν για να τα βλέπουν όλοι και να μην την πατήσουν σαν κι εμένα που υποτίθεται ότι το έψαξα σε όλα τα forum πριν το πάρω αν βγάζει προβλήματα. Ιδου τα προβλήματα μου.
316 e92 Αγοράστηκε πινακιδομένο 6/09
-Πολλαπλή εισαγωγής. Αλλάχθηκε στα 4000κμ περίπου γιατί έκανε έντονο θόρυβο κατά το συμπεκτάρισμα.
-Αισθητήρας Nox. Στα 10000κμ
-κολώνα τιμονιού. Στα 10000κμ
-Αισθητήρας κατάληψης καθίσματος συνοδηγού. Στα 10000κμ
-Εγκέφαλος dtc. Στα 15000κμ
-Πολλαπλασιαστής. Στα 26000κμ
-Αισθητήρας κατάληψης καθίσματος συνοδηγού (2η φορά). Στα 27000κμ
-3 καμμένες λάμπες μέχρι τώρα
Ευτυχώς όλα ήταν μέσα στην εγγύηση, όμως σε λίγο λήγει και αυτό με κάνει να σκέπτομαι πολύ σοβαρά αν θα συνεχίσω την απολαυστική οδηγικά συμβίωση μου με το αυτοκίνητο. Με βλέπω να γίνομαι vagelis....

m-power_01
23-05-11, 01:24
χμμμμμ Ε9Χ προβλήματα?
Στο 92άρι μου τρώει και το σκίσιμο τίποτα σοβαρό παρά ένα στιγμιαίο κόμπιασμα ίσως και μια φορά το μήνα. Στο οικογενειακό Ε90 316 και σε Ε92 316 φίλου κολώνα τιμονιού + κρεμαγιέρα στο Ε92 316 του φίλου

Υπαρχει πλεον και η λυση της επισκευης της κολωνας του τιμονιου. δεν ειναι απαραιτητη η αντικατασταση

bimmer-corfu
23-05-11, 13:28
Υπαρχει πλεον και η λυση της επισκευης της κολωνας του τιμονιου. δεν ειναι απαραιτητη η αντικατασταση

καλό αυτό, για πες ...

m-power_01
23-05-11, 13:36
καλό αυτό, για πες ...

Ξερω οτι ήδη εχουν επισκευαστει αρκετα ...επιτυχημενα ολα !
Λεπτομερειες δεν λεγονται σε τετοιες περιπτωσεις οπως καταλαβαινεις γιατι αυτος που παιδευτηκε για να μαθει πρεπει και να ανταμοιβεται... Αρα οσο δεν το κανει καποιος αλλος , αυτο ειναι επτασφραγιστο μυστικο.

Εγω αυτο που μπορω να κανω ειναι να δωσω στοιχεια του επισκευαστη σε οποιον τα χρειαστει.

Eleni
24-05-11, 06:01
γεια σας φιλαρακια μου καλα! Ωσαν γερμανος κατοικος, και ολιγα γνωριζων, σας πληροφορω τα εξης!
Το καθε εργοστασιο κατασκευαζει το καθε μοντελο αυτοκινητου, με προγραμματισμο να χαλαει σιγα σιγα. Αυτο ειναι το μαρκετιγκ. Οσο πιο μικρο και φτηνο μοντελο, τοσο πιο γρηγορα θαναι για την ανακυκλωση. Βεβαια προσεχουν να μην εχουν ανακλησεις. Η καθε ανακληση αγαπητε μου φιλε απο κατερινη, κοστιζει στο εργοστασιο πανω απο 1εκατ ευρω, οποτε μονον σαν εφιαλτη θα μπορουν να το σκεπτονται στο Μοναχο!
Το προβλημα με την ελλαδα ειναι τι κατηγοριας (ποιοτητας) αυτοκινητα παραγγελνει η bmw-hellas, στο Μοναχο.Το ξερετε αυτο?
καλημερα!
καλες γιορτες!!!!!!!!!!!!
παιδια εχει δικιο, γιατι για US οι προδιαγραφες ειναι λιγο πιο αυστηρες. Αλλα εδω καθε αυτοκινητο καινουριο εχει δωρεαν σερβις , μεχρι και τις λαμπες, λαδια για 4 χρονια απο την ημερα αγορας η 50,000 χιλ μιλια - οποιο ερθει πρωτο. κ οτι και να παθει πρεπει να το φτιαξουν.....

Eleni
24-05-11, 06:09
πρόσφατα μπήκα σε ένα forum τις hundai και το μονο που συζητούσαν στις βλάβες ήταν για το δίσκο πλατο του αυτοκινητου που παρουσιάζεται μετά από πολαααααα... χιλιόμετρα . δηλαδή έλεος!! καλή η bmw μου δεν λέω αλλα τέτοια διαβάζω και τα περνώ.:judge:
παιδια, εδω ( Νεα Υορκη) τα Audi και τα Jaguar εχουν τα μεγαλυτερα προβληματα, οχι μικροπροβληματακια..... μια φιλη ειχε ενα S4 και καθε δυο μηνες συνεργειο, τιμονι, ηλεκτρικα, αερας, κλπ.....

Eleni
24-05-11, 06:11
Λοιπόν για να τα βλέπουν όλοι και να μην την πατήσουν σαν κι εμένα που υποτίθεται ότι το έψαξα σε όλα τα forum πριν το πάρω αν βγάζει προβλήματα. Ιδου τα προβλήματα μου.
316 e92 Αγοράστηκε πινακιδομένο 6/09
-Πολλαπλή εισαγωγής. Αλλάχθηκε στα 4000κμ περίπου γιατί έκανε έντονο θόρυβο κατά το συμπεκτάρισμα.
-Αισθητήρας Nox. Στα 10000κμ
-κολώνα τιμονιού. Στα 10000κμ
-Αισθητήρας κατάληψης καθίσματος συνοδηγού. Στα 10000κμ
-Εγκέφαλος dtc. Στα 15000κμ
-Πολλαπλασιαστής. Στα 26000κμ
-Αισθητήρας κατάληψης καθίσματος συνοδηγού (2η φορά). Στα 27000κμ
-3 καμμένες λάμπες μέχρι τώρα
Ευτυχώς όλα ήταν μέσα στην εγγύηση, όμως σε λίγο λήγει και αυτό με κάνει να σκέπτομαι πολύ σοβαρά αν θα συνεχίσω την απολαυστική οδηγικά συμβίωση μου με το αυτοκίνητο. Με βλέπω να γίνομαι vagelis....
ποσα χρονια εγγυηση δινουν στην Ελλαδα?

lefterishatzi
24-05-11, 15:03
2 χρόνια η bmw και μάλιστα χωρίς να μπορείς να την επεκτείνεις. και αυτός είναι ένας λόγος που γλύκοκοιτάζω το opel insignia με τα 6 χρόνια εγγύηση.

antrets
28-05-11, 21:37
καλησπερα ειμαι κατοχως ε90 1600 115 2007 προ fl 60000χλμ πολυ τυχερος μαλλον με αυτα που ακουω για πολλαπλασιαστες δεν εχω αλαξει τιποτα ακομη εκτος απο τα αναλωσημα, το μοναδικο προληματακι ηταν δεν εκανε επαφη ενας πικνωτης στο 3 στοπ επανω στην οροφη κ αναβε στο 1/5 της ισχιος του. το εβγαλα το ελενξα μονος κ ειδα οτι οταν το κουνουσα λιγο αναβε, κατ εθειαν σε φιλο ηλεκτονικο αλαγη του πικνωτη κ ολα οκ. κοστος 0e.

antoniskrg
10-07-11, 21:47
Καλησπέρα. Είμαι κάτοχος ενός Ε92 320 6/2009. Τελικά στα 47000 χλμ μπήκα και εγώ στο club των πολ/στων..... Δεν έχω πάει ακόμη για διάγνωση αλλά την απάντηση μάλλον την ξέρω!!! Στην αρχή άναψε το λαμπάκι μειωμένης απόδοσης και το μικρό κίτρινο λαμπάκι αναβόσβηνε.Το αυτοκίνητο έτρεμε. Στην πορεία ενώ ένιωθα ότι δεν τράβαγε το αυτοκίνητο, κανένα λαμπάκι δεν ήταν αναμμένο. Σταματάω, βάζω λίγο βενζίνη, και με το που το ξαναβάζω μπροστά το μικρο κίτρινο λαμπάκι μένει αναμμένο.....Λογικά πολ/στης. Το σύμπτωμα το παρουσίασε μετά από το πλύσιμο. Η πορεία τον συμπτωμάτων ήταν παρόμοια με την δικιά μου, ή κατευθείαν σας άναβε και έμενε αναμμένο το μικρό λαμπάκι??

Z4 DCT
11-07-11, 07:54
Καλησπέρα. Είμαι κάτοχος ενός Ε92 320 6/2009. Τελικά στα 47000 χλμ μπήκα και εγώ στο club των πολ/στων..... Δεν έχω πάει ακόμη για διάγνωση αλλά την απάντηση μάλλον την ξέρω!!! Στην αρχή άναψε το λαμπάκι μειωμένης απόδοσης και το μικρό κίτρινο λαμπάκι αναβόσβηνε.Το αυτοκίνητο έτρεμε. Στην πορεία ενώ ένιωθα ότι δεν τράβαγε το αυτοκίνητο, κανένα λαμπάκι δεν ήταν αναμμένο. Σταματάω, βάζω λίγο βενζίνη, και με το που το ξαναβάζω μπροστά το μικρο κίτρινο λαμπάκι μένει αναμμένο.....Λογικά πολ/στης. Το σύμπτωμα το παρουσίασε μετά από το πλύσιμο. Η πορεία τον συμπτωμάτων ήταν παρόμοια με την δικιά μου, ή κατευθείαν σας άναβε και έμενε αναμμένο το μικρό λαμπάκι??


Επλυνες μοτερ??
Αν ναι, ελαβες ολα τα μετρα για τα ηλεκτρικα του μοτερ?

Αν δεν επλυνες μοτερ, τοτε κατα 90% ειναι πολλ/της, αν οχι τοτε θα πρεπει κατα την γνωμη μου να του βαλεις απο ενα βενζιναδικο που του εχεις εμπιστοσυνη 100αρα και να δεις αν θα το ξανακανει....να εχει σβησει βεβαια το λαμπακι....thumb

S8N
11-07-11, 11:04
Έτσι όπως τα λες είναι φίλε μου. Το CEL ανάβει όταν θέτεις σε λειτουργία τον κινητήρα και σβήνει μετά από λίγο. Το τρέμουλο είναι πολύ αισθητό με κρύο κινητήρα, η δε μείωση απόδοσης είτε είναι κρύο είτε ζεστό.

Συμβουλή μου είναι να αντικαταστήσεις και τους 4 + τα μπουζί.

antoniskrg
11-07-11, 20:44
Όχι δεν έπλυνα το μοτέρ. Λογικά θα τους αντικαταστήσω και τους 4 γιατί απ όσα έχω διαβάσει, λογικά θα μου βγάλει και άλλον σε λίγο καιρό. Τουλάχιστον να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι δε θα με αφήσει στο δρόμο!!! Σαν να μην έφτανε αυτό, είμαι και εκτός εγγύησης για 10 μέρες!!!!!

Z4 DCT
11-07-11, 20:46
Όχι δεν έπλυνα το μοτέρ. Λογικά θα τους αντικαταστήσω και τους 4 γιατί απ όσα έχω διαβάσει, λογικά θα μου βγάλει και άλλον σε λίγο καιρό. Τουλάχιστον να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι δε θα με αφήσει στο δρόμο!!! Σαν να μην έφτανε αυτό, είμαι και εκτός εγγύησης για 10 μέρες!!!!!

Αν ειναι μονο γιοα 10 μερες κανε φασαρια, ζητα τον υπευθηνο και μην φυγεις αν δεν σου καλυψουν πανω απο 70% της ζημιας!!!thumb

antoniskrg
11-07-11, 20:56
10-15 μέρες είμαι. Κάπου εκεί. Και να κάνω φασαρία δεν νομίζω να βγάλω άκρη.Με όσα έχω ακούσει τουλάχιστον για το συγκεκριμένο εξουσιοδοτημένο. Αν ήμουν στην αντιπροσωπία που το αγόρασα, ίσως και να με εξυπηρετούσαν.

Z4 DCT
11-07-11, 21:02
10-15 μέρες είμαι. Κάπου εκεί. Και να κάνω φασαρία δεν νομίζω να βγάλω άκρη.Με όσα έχω ακούσει τουλάχιστον για το συγκεκριμένο εξουσιοδοτημένο. Αν ήμουν στην αντιπροσωπία που το αγόρασα, ίσως και να με εξυπηρετούσαν.

Αν εισαι απο Αθηνα,η εστω κοντα, πηγαινε στον Σπανο....

tsaltinho
18-06-14, 14:44
- Ε92 3/08,

- Αλλαγη πολλαπλασιαστων απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη στα 21.000χλμ
- Αλλαγή αισθητήρα NOx από εμένα στα 29.000χλμ
- Αλλαγή λάμπας - δαχτυλίδι
- Malfunction στο δεξί μπαστούνι ζώνης. Κόστος στα 102 με εργασία, αλλά δεν πρόκυται να το φτιάξω!!!

kerk
24-06-14, 11:33
επειδη ειμαι παθων ποσο πηγε το μαλι για τον αισθητηρα Νοx?

tsaltinho
24-06-14, 11:34
επειδη ειμαι παθων ποσο πηγε το μαλι για τον αισθητηρα Νοx?

450 το ανταλλακτικο + 40-45 ευρω η εργασια....σε επισημο αντιπροσωπο!

I_MNL
24-06-14, 15:33
Καλημέρα και σε εσένα..
Δηλαδή οι της Ελλάδας αγοράζουμε αυτ/τα Β και Γ διαλογής...? Αν έχεις στοιχεία για αυτά που λές παρακαλώ να μας τα παραθέσεις γιατι εγω προσωπικά για την μοναδική διαφορά που γνώριζα αφορούσε το κομμάτι των κινητήρων. Και αυτή υφιστατο μεχρι πριν λίγα χρόνια και αφορούσε χώρες όπως Ελλάδα-Πορτογαλία-Ιταλία που λόγω φορολογίας χρησημοποιούσαν κινητήρες μικρού κυβισμού( υπήρχε τμήμα εξέλιξης μόνο για αυτούς τους κινητήρες).
Φυσικά όλα τα παραπάνω δεν τα διάβασα πουθενά αλλα τα γνωρίζω απο παιδικό φίλο ο οποίος εργαζόταν στο τμήμα Σχεδιασμού κ Αεροδυναμικής στο Μόναχο (BMW)
Υ.Γ Δηλαδή τα "Γερμανικά" δεν χαλάνε????

Αντιθέτως θα έλεγα! Το 316i E36 του 1998 αγορασμένο καινούριο το 1998 στην Ελλάδα και με 300.000+χλμ παρουσίασε ελάχιστα προβλήματα σε σχέση με ςλλα που ακούω εδώ στηβ Αγγλία. Εκτός κι αν τα δεξιοτίμονα είναι 4ης διαλογής!!!

ninja2
24-06-14, 15:46
E92 2007 328xi Xdrive 3000cc Εχω 175.000χμ
Προβληματα:
1)Κλασικα πολλαπλασιαστε ! τους αλλαξα ολους (εξι + εξι μπουζια) ολα καλα μεχρει τωρα.
2)Τριγμους στο τιμονι (Λαδωμα,λισιμο και δεσιμο) σχεδον το 99% χαθηκανε η τριγμοι,καμι φορα πολυ σπανια ακουω κατι αλλα νομιζω ειναι νορμαλ.
3)προβλημα με συμπιεση (νορμαλ φθορα για τα χιλιομετρα του αυτοκινητου)αλλαγει κεφαλης και ολλα οκ.
4)έχω πάρει μερικές φορές μήνυμα για τα περιστροφικά φανάρια αλλά μου το βγάζει μόνο σε ένα μερος οπου έχει πόλες κεραιες γύρο οπότε μάλλον είναι κάποια παρενβολη μια και δουλευουνε κανονικά.
Να τονισω οτι ποτε δεν με αφησε το αμαξι στο δρομο κατι πολυ συμαντικο.
Κοστος μεχρει στιγμις περιπου κανα $2000 σε προβληματα εκτος αναλωσιμα.
Ακομα να πω οτι το αμαξι δεν εχει το παραμικρο τριγμο και περπαταει σαν καινουριο.
Και το επομενο αν ειμαστε καλα BMW θα ειναι.

andreas_R
24-06-14, 16:42
Αλλαγη κεφαλης στα 175.000 χλμ και ελειψη συμπιεσης
σε τριλιτρο κινητηρα τελευταιας σχετικα γενιας?

Δηλαδη εμεις καλυτερα να τα πεταξουμε...

mitsos_chania
24-06-14, 17:34
Μηπως ειναι 175000 μιλια?


Sent from my iPad mini using Tapatalk

ninja2
25-06-14, 05:20
175.000 km οχι Μιλια,και ειχα προβλημα με υπερβολικη συμπιεση ! κοστος που ειχα δωει ηταν $600 ανταλακτικα και εργασια στην BMW.
Αλαχτηκε η κεφαλει τον βαλβίδων.

tsaltinho
25-06-14, 09:48
Σημερα πηγα Συνεργειο επειδη ετρεχε υγρο απο το Σινεμπλοκ. 153 ευρωπουλα τα λαστιχα ( και για τα 2 ) με εργατικα!
Με τις υγειες μου.....!

ninja2
25-06-14, 13:45
για δεν μιλαμε για κατι αλλο σημερα ελαβα κιτρινη ενδειξη κινητήρας !!!!! :(

tsaltinho
25-06-14, 13:47
για δεν μιλαμε για κατι αλλο σημερα ελαβα κιτρινη ενδειξη κινητήρας !!!!! :(


Nox ...?

ninja2
25-06-14, 16:38
Αυριο θα παω να δω τι ειναι ?

JiMk86
25-06-14, 20:10
Καταλύτη έχεις αλλάξει; Καμιά μάπα βενζίνη τπτ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

ninja2
26-06-14, 01:15
μπα.. με βλεπω για κανα πρόβλημα με κιβώτιο ταχυτήτων η μεταδώσει τετρακίνησης !! σταματημένος ένωσα ένα χτίπημα στο αμάξι δύο φορές σήμερα :(

JiMk86
26-06-14, 01:23
μπα.. με βλεπω για κανα πρόβλημα με κιβώτιο ταχυτήτων η μεταδώσει τετρακίνησης !! σταματημένος ένωσα ένα χτίπημα στο αμάξι δύο φορές σήμερα :(


Μετά τον έλενχο, πες μας τα αποτελέσματα. Το λαμπάκι κινητήρα δε νομίζω να σχετίζεται με αυτά που αναφέρεις...


Sent from my iPhone using Tapatalk

tsaltinho
27-06-14, 12:39
Τελικα ποιο ηταν το προβλημα με το λαμπακι του κινητηρα?

ninja2
28-06-14, 00:34
Tελικά με είπαν ότι δεν έχει τίποτα και ότι ήταν από το καυσίμο (το λαμπάκι έφυγε μετά από δύο start πριν πάω καν στην Βmw,Για τα χτυπήματα δεν μπορούμε να απαντήσουμε αν δεν τους το κάνει,λένε όλα ήταν οκ στον ελενχω !!! θα δουμε !παντος μέχρι τώρα όλα καλά.

ninja2
13-08-14, 15:12
Tο αμάξι το πουλησα πριν κανα μήνα και.
Ο νέος ιδιοκτήτης με ενημέρωσε ότι το πουλει και αυτός διότι έχει πρόβλημα στο transfer chase,Center and back box, κοστος επισκευης στην αντιπροσωπεια $12000 +TAX μονο τα ανταλλακτικα κανα $1500 τα εργατικα.
το Ε92 328ΧΙ ειχαι 178.000ΧΛ οταν το πουλησα τωρα να εχει καμια 183.000ΧΛ
Τι να λεμε οτι ειμουν τυχερος που το εδωσα η κριμα τον νεο ιδιοκτητη !!!!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
13-08-14, 15:14
Τζάμπα πράγμα η ζημιά....

Lefterisk
13-08-14, 17:47
Ε90 320i με 1η αδεια 9/2007. εγω το πηρα απο premium selections 12/2010.
τρεις μηχανικές φθορες (όχι στον κινητηρα, απλα δεν ειναι ηλεκτρικες ή ηλεκτρονικες φθορες) μεχρι στιγμης που οφειλονται σε καταπονηση-γηρανση ή αστοχια υλικού.
2011: κομμενη ντιζα γρυλλου πισω δεξιου παραθυρου
2014: δεξιο ημιμπαρο
2014: τροχαλια δυναμο

I_MNL
14-08-14, 02:19
τα Jaguar εχουν τα μεγαλυτερα προβληματα, οχι μικροπροβληματακια......

Όταν όμως επισκευασθούν και είναι πάνω από 200.000 χλμ, τότε φτάνουν σε άλλα τόσα! thumb

mark e92
14-08-14, 12:42
Όταν όμως επισκευασθούν και είναι πάνω από 200.000 χλμ, τότε φτάνουν σε άλλα τόσα! thumb

Με τι κόστος;
Όλα επισκευάζονται το θέμα είναι αν αξίζει...

I_MNL
14-08-14, 14:02
Συμφωνώ εξαρτάται.

Στην περίπτωση μου άξιζε τον κόπο, γιατί μ'αυτό τον τρόπο έχω αυτοκίνητο (μεταχειρισμένο το πήρα φτηνά) που το ξέρω, που δεν θα μ'αφήσει αφού διορθωσα σχεδον τα πάντα και με το οποίο κάνω 35-40 χιλ. Χλμ το χρόνο.
Που για να αγοράσω ξανά μεταχειρισμένο νεότερο μοντέλο πάλι δεν είναι σίγουρο πως δεν θα έχει προβλήματα, οπότε φτου απ'την αρχή.
Και για καινούριο...αποκλείεται....κ ι να τα είχα, δεν τρελλάθηκα να ακουμπήσω ¤150.000,00 στην Ελλάδα ή £65,000.00 στην Αγγλία!

Αισίως το ένα Jaguar XJ (2003 μοντέλο) πλησιάζει τα 400.000χλμ και το άλλο ίσα που ξεπέρασε τα 350.000 χλμ.
Και αυτό ισχύει για όλα τα αυτοκίνητα. Γι'αυτό κρατάμε και το BMW E36 316 του 1998 με τα 303.000χλμ!:original:

I_MNL
14-08-14, 14:17
Σόρυ για το προηγούμενο :offtopic:

Να προσθέσω στο δικό μου Ε90 ALPINA D3 τα εξής:
Το πήρα με 80.000 χλμ πριν 2 χρόνια, τώρα έχει 145.000χλμ (τα 5.000χλμ τα έκανα μόνο τον τελευταιο μήνα:shok:)
-Ένας αισθητήρας ABS
-Engine mountings

Συνολικό κόστος και για τα δυο £160 (απο μένα) συν £110(εγγύηση του εμπορου-πωλητή)

john1979
14-08-14, 14:58
Έχει και την χάρη του το καίνουριο...για 5 χρόνια τουλάχιστον θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο! Ούτε βιολογικούς καθαρισμούς ούτε τπτ άλλο. Το μόνο υπομονή μέχρι να το στρώσεις..Άσε που εδώ και 2 μήνες που το έχω στο υπόγειο γκαράζ της πολυκατοικίας μυρίζει μέχρι και τον τρίτο όροφο καινουργίλας...

tsaltinho
09-10-14, 07:50
Δευτερη αλλαγη αισθητηρα NOx μετα απο 12.000χλμ. Και βενζινη ΜΟΝΟ v-power. ευτυχως μες την εγγυηση καθως η 500αρα....ειχε πληρωθει πριν 14 μηνες!!!

Andri
09-10-14, 09:13
Δευτερη αλλαγη αισθητηρα NOx μετα απο 12.000χλμ. Και βενζινη ΜΟΝΟ v-power. ευτυχως μες την εγγυηση καθως η 500αρα....ειχε πληρωθει πριν 14 μηνες!!!

Τι συμπτώματα είχε ο αισθητήρας ΝΟΧ?

Andri
09-10-14, 09:20
Πρόσφατα που πήγα να πλύνω το αυτοκίνητο ,μου είπε ένας κύριος με E90 320 ότι μερικές φορές όταν το βάζει μπροστά χάνει στροφές και αν δεν πατήσει ελαφρά το γκάζι μπορεί και να σβήσει.
Δεν του έχει ανάψει κανένα λαμπάκι μου είπε κτλπ και μου έκανε εντύπωση.

Σκέφτηκα ότι μπορεί να έφταιγε η βενζίνη αλλά μου είπε ότι βάζει πάντα σε εκείνο το πρατήριο (όπως και εγώ) άρα δεν είναι αυτό το θέμα υποθέτω.

Καμία ιδέα κανείς?

zgouriazmenos
09-10-14, 09:39
Δευτερη αλλαγη αισθητηρα NOx μετα απο 12.000χλμ. Και βενζινη ΜΟΝΟ v-power. ευτυχως μες την εγγυηση καθως η 500αρα....ειχε πληρωθει πριν 14 μηνες!!!

Αποθείωση έγινε?

zgouriazmenos
09-10-14, 09:40
Τι συμπτώματα είχε ο αισθητήρας ΝΟΧ?

Σ'εμένα τουλάχιστον μόνο το τσεκ του κινητήρα άναβε. Μόνο στο διαγνωστικό το έβλεπα

scania124
09-10-14, 09:56
Πρόσφατα που πήγα να πλύνω το αυτοκίνητο ,μου είπε ένας κύριος με E90 320 ότι μερικές φορές όταν το βάζει μπροστά χάνει στροφές και αν δεν πατήσει ελαφρά το γκάζι μπορεί και να σβήσει.
Δεν του έχει ανάψει κανένα λαμπάκι μου είπε κτλπ και μου έκανε εντύπωση.

Σκέφτηκα ότι μπορεί να έφταιγε η βενζίνη αλλά μου είπε ότι βάζει πάντα σε εκείνο το πρατήριο (όπως και εγώ) άρα δεν είναι αυτό το θέμα υποθέτω.

Καμία ιδέα κανείς?

100% μπεκ

Andri
09-10-14, 09:58
100% μπεκ
Δεν έπρεπε να ανάψει κανένα λαμπάκι Θάνο?
Έχει βγει καμία ανάκληση για μπεκ?
Πόσο κοστίζουν?

scania124
09-10-14, 10:04
Δεν έπρεπε να ανάψει κανένα λαμπάκι Θάνο?
Έχει βγει καμία ανάκληση για μπεκ?
Πόσο κοστίζουν?

Δεν ανάβει τίποτα,αν πας σε διαγνωστικό μάλλον θα δείξει nox αλλά δεν θα είναι. Στον nox ανάβουν τα πάντα.
Αν θυμάμαι καλά 110-130 το κομμάτι.
Ανάκληση δεν υπάρχει.
Εγώ τα άλλαξα όλα τα μπεκ.

Andri
09-10-14, 10:06
Δεν ανάβει τίποτα,αν πας σε διαγνωστικό μάλλον θα δείξει nox αλλά δεν θα είναι. Στον nox ανάβουν τα πάντα.
Αν θυμάμαι καλά 110-130 το κομμάτι.
Ανάκληση δεν υπάρχει.
Εγώ τα άλλαξα όλα τα μπεκ.

Κατάλαβα, θα του το μεταφέρω!
βέβαια εδώ δεν έχει και αντιπροσωπεία οπότε δεν ξέρω πως θα το αντιμετωπίσει..
Μόνο τα μπεκ της bmw ταιριάζουν?

Ptboul
09-10-14, 10:09
Της BOSCH πρέπει να είναι οκ. (κανα 70άρι κόστος)

scania124
09-10-14, 10:09
Κατάλαβα, θα του το μεταφέρω!
βέβαια εδώ δεν έχει και αντιπροσωπεία οπότε δεν ξέρω πως θα το αντιμετωπίσει..
Μόνο τα μπεκ της bmw ταιριάζουν?

Oooooo yessssss! !!!!!

tsaltinho
09-10-14, 10:11
Αποθείωση έγινε?

Αν δουλευα θα διυλιστιρια....ισως και να ηξερα.......!:tt1:

Andri
09-10-14, 10:15
Της BOSCH πρέπει να είναι οκ. (κανα 70άρι κόστος)
Ξέρουμε κωδικό ?

Ptboul
09-10-14, 10:29
Για βάλε εδώ (https://markes-mas.mister-auto.gr/el/antallaktika-bmw/3-e90-lo5389.html) ακριβώς το αμάξι να δούμε.

Andri
09-10-14, 10:35
Για βάλε εδώ (https://markes-mas.mister-auto.gr/el/antallaktika-bmw/3-e90-lo5389.html) ακριβώς το αμάξι να δούμε.

Έβαλα αλλά δεν βρίσκω κάτι.
το Ν43 μοτέρ έχει με τα 170

Ptboul
09-10-14, 10:47
Λοιπόν, ο κωδικός για τα μπεκ παίζει να είναι κλειδωμένος από την bmw* άρα μη διαθέσιμος σε aftermarket εταιρία. Θα ξέρω σε 45' - 60'.

*Λέει δηλ. στον προμηθευτή της, να μην διαθέσει το εξάρτημα στο κοινό για κάποια χρόνια (έτσι μου είπαν τουλ.)

και επειδή ο Θάνος έχει διδακτορικό στα 90άρια φοβάμαι μην έχει δίκιο.

zgouriazmenos
09-10-14, 10:49
Αν δουλευα θα διυλιστιρια....ισως και να ηξερα.......!:tt1:

:th_Laie_67-1:
DeNOx Catalytic Converter
Με το διαγνωστικό, το βάζει σε διαδικασία αποθείωσης. Βγαίνεις σε ανοιχτό δρόμο και το πλακώνεις για κανα 20λεπτο με μισάωρο με ταχύτητες πάνω απο 120 thumb

Andri
09-10-14, 10:52
Λοιπόν, ο κωδικός για τα μπεκ παίζει να είναι κλειδωμένος από την bmw* άρα μη διαθέσιμος σε aftermarket εταιρία. Θα ξέρω σε 45' - 60'.

*Λέει δηλ. στον προμηθευτή της, να μην διαθέσει το εξάρτημα στο κοινό για κάποια χρόνια (έτσι μου είπαν τουλ.)

και επειδή ο Θάνος έχει διδακτορικό στα 90άρια φοβάμαι μην έχει δίκιο.

Και τα 92αρια τα ίδια φοράνε , ίδιο μοτέρ είναι ..
Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου!!
Μην του πω μπεκ και τρέχει Ρόδο ή όπου αλλού να βρει αντιπροσωπεία ο άνθρωπος !!

Υ.Γ Μόλις ανέβω με το αμάξι προς τα πάνω θα πάω να το τσεκάρω προληπτικά και εγώ αν και δεν έχω καμία ένδειξη σφάλματος! Όλοι μου λένε πως κάποια στιγμή θα βγάλει και μου έχει γίνει έμμονη ιδέα...

Harisp
09-10-14, 10:53
Άμεσου ψεκασμού δεν είναι το μοτέρ;
Αν ναι να ξέρετε ότι τα μπεκ θέλουν κωδικοποίηση.
Επίσης επειδή αλλάζουν κατά καιρούς τα part numbers με αναβαθμίσεις, η Bmw επισήμως λέει ότι δεν πρέπει να συνδυάζονται τα παλιά με τα νέα part numbers στον ίδιο κινητήρα.
Ανεπισήμως στην αμερική το κάκουν πάντως γιατί για να τα αλλάξεις όλα θέλει 1000ρικο.
Όπως και να έχει γνωρίζω ότι θέλουν παραμετροποίηση.

scania124
09-10-14, 11:06
Άμεσου ψεκασμού δεν είναι το μοτέρ;
Αν ναι να ξέρετε ότι τα μπεκ θέλουν κωδικοποίηση.
Επίσης επειδή αλλάζουν κατά καιρούς τα part numbers με αναβαθμίσεις, η Bmw επισήμως λέει ότι δεν πρέπει να συνδυάζονται τα παλιά με τα νέα part numbers στον ίδιο κινητήρα.
Ανεπισήμως στην αμερική το κάκουν πάντως γιατί για να τα αλλάξεις όλα θέλει 1000ρικο.
Όπως και να έχει γνωρίζω ότι θέλουν παραμετροποίηση.

Σωστό και αυτό.
ξεχασα να το αναφέρω.
Αυτό ακριβώς έκανε ο μάστορας σε εμένα.
Πήρε τα part numbers πάνω από τα μπεκ και πέρασε με το διαγνωστικό στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου.

Ptboul
09-10-14, 12:30
Τα μπεκ δυστηχώς τα δίνει η Bmw.

Μου κάνει εντύπωση. Θα το κοιτάξω και αλλού.

Konstantinos E60
09-10-14, 12:37
Τα μπεκ δυστηχώς τα δίνει η Bmw.

Μου κάνει εντύπωση. Θα το κοιτάξω και αλλού.

Και θέλουν και ειδικό εργαλειο για να τοποθετηθούν. Δεν μπορεί να τα βάλει ο καθε "μάστορας".

tsaltinho
09-10-14, 16:13
:th_Laie_67-1:
DeNOx Catalytic Converter
Με το διαγνωστικό, το βάζει σε διαδικασία αποθείωσης. Βγαίνεις σε ανοιχτό δρόμο και το πλακώνεις για κανα 20λεπτο με μισάωρο με ταχύτητες πάνω απο 120 thumb



Κατσε με μπερδεψες.. Ο αισθητηρας λεγεται NOx, δεν εχει σχεσηωμε οξειδια του αζωτου....?
Και εκτος απο αυτο, η βενζινη εχει πολυ χαμηλη περιεκτικοτητα σε θειο ( <0.1%).
Το μονο που μπορεις να κανεις, ειναι να παιξεις με το λαδακι για να αδρανοποιησεις το θειο. Χαμηλη περιεκτικοτητα σε θειο, λαδι με χαμηλο ΒΝ. Ετσι δεν ειναι?

zgouriazmenos
09-10-14, 16:29
Κατσε με μπερδεψες.. Ο αισθητηρας λεγεται NOx, δεν εχει σχεσηωμε οξειδια του αζωτου....?
Και εκτος απο αυτο, η βενζινη εχει πολυ χαμηλη περιεκτικοτητα σε θειο ( <0.1%).
Το μονο που μπορεις να κανεις, ειναι να παιξεις με το λαδακι για να αδρανοποιησεις το θειο. Χαμηλη περιεκτικοτητα σε θειο, λαδι με χαμηλο ΒΝ. Ετσι δεν ειναι?

Έεετσι ακριβώς! (Και ας μην κατάλαβα τίποτα :shok: ! ! ! !)
Το σφάλμα εμφανίζεται ως: 30EA DENOX CATALYTIC CONVERTER, SULPHURIZED
Με το διαγνωστικό σου βάζει το αυτοκίνητο σε mode "DeNOx" ας μου επιτραπεί να το πω έτσι.Τη διαδικασία την ονομάζουν "αποθείωση" (εσφαλμένα ίσως,δεν ξέρω/δε με απασχολεί ιδιαίτερα ). Λεπτομέρειες ακριβώς δε γνωρίζω για το τί κάνει η όλη διαδικασία, οπότε παραπάνω δε μπορώ να σε βοηθήσω

nikos bob
15-10-14, 23:07
Πρόσφατα που πήγα να πλύνω το αυτοκίνητο ,μου είπε ένας κύριος με E90 320 ότι μερικές φορές όταν το βάζει μπροστά χάνει στροφές και αν δεν πατήσει ελαφρά το γκάζι μπορεί και να σβήσει.
Δεν του έχει ανάψει κανένα λαμπάκι μου είπε κτλπ και μου έκανε εντύπωση.

Σκέφτηκα ότι μπορεί να έφταιγε η βενζίνη αλλά μου είπε ότι βάζει πάντα σε εκείνο το πρατήριο (όπως και εγώ) άρα δεν είναι αυτό το θέμα υποθέτω.

Καμία ιδέα κανείς?

Σου εχουν απαντησει κι αλλοι απ'οτι βλεπω τωρα...και είναι ότι σου ειπα !

Αν ηταν και τακτικος πελατης ο φιλος σου, μπορει και αναλογα με το τι παρτιδα φοραει (χρονολογια) να το ''εξαντλησει'' το θεμα στο επισημο συνεργειο που μου ανεφερες...παντα με τροπο όμως !!!!

mark e92
16-10-14, 17:10
Και τα 92αρια τα ίδια φοράνε , ίδιο μοτέρ είναι ..
Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου!!
Μην του πω μπεκ και τρέχει Ρόδο ή όπου αλλού να βρει αντιπροσωπεία ο άνθρωπος !!

Υ.Γ Μόλις ανέβω με το αμάξι προς τα πάνω θα πάω να το τσεκάρω προληπτικά και εγώ αν και δεν έχω καμία ένδειξη σφάλματος! Όλοι μου λένε πως κάποια στιγμή θα βγάλει και μου έχει γίνει έμμονη ιδέα...

Δεν είναι και σίγουρο ότι θα χαλάσουν φίλε, άστα όταν πάθουν ζημιά...

scania124
24-11-14, 22:32
Κύριοι την βοήθεια σας......
χθες πήγα στο ζαχαροπλαστιο. ....
Δεν έσβησα το αυτοκίνητο επειδή θα έκανα 10 δευτερόλεπτα. ...
Καθώς το χάζευα ενώ έβγαινα βλέπω ότι στα πίσω φώτα ανάβουν και τα στοπ, να τονίσω ότι το αμάξι έχει στοπ με κλίμακες, τώρα μαζί με τα πορείας ανάβουν και τα στοπ στην χαμηλή κλίμακα (βλέπετε φώτο)
Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί γίνεται αυτό?

scania124
26-11-14, 17:39
Κύριοι την βοήθεια σας......
χθες πήγα στο ζαχαροπλαστιο. ....
Δεν έσβησα το αυτοκίνητο επειδή θα έκανα 10 δευτερόλεπτα. ...
Καθώς το χάζευα ενώ έβγαινα βλέπω ότι στα πίσω φώτα ανάβουν και τα στοπ, να τονίσω ότι το αμάξι έχει στοπ με κλίμακες, τώρα μαζί με τα πορείας ανάβουν και τα στοπ στην χαμηλή κλίμακα (βλέπετε φώτο)
Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί γίνεται αυτό?
Πάμε ένα upppp γιατί δεν βγάζω άκρη.

aristent
26-11-14, 17:51
....λογικα αυτοι που εβαλαν την μεμβρανη ειχαν βγαλει τις φισες και τα φωτα......ισως κατι δεν πηγε καλά στην επανατοποθετηση.:original:

scania124
26-11-14, 18:03
....λογικα αυτοι που εβαλαν την μεμβρανη ειχαν βγαλει τις φισες και τα φωτα......ισως κατι δεν πηγε καλά στην επανατοποθετηση.:original:

Μπα όχι Άρη. ....δούλευαν κανονικά μέχρι πριν λίγες μέρες.
Μετά τα φανάρια έχουν μια απλή φισα, οπότε και να θελαν να την βάζαν λάθος δεν έμπαινε.

wheelman
26-11-14, 18:23
Εννοείς και χωρίς το χειρόφρενο?

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

tokiko
26-11-14, 18:41
Εννοείς και χωρίς το χειρόφρενο?

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

Ανάβουν τα στοπ στο χειρόφρενο?

scania124
26-11-14, 18:42
Και χωρίς χειρόφρενο.
Μπα κάτι άλλο γίνεται. .....Τώρα μόλις παρκαρα και έβαλα το δεξί στάθμευσης να ανάψει και μου ανάβει το πίσω δεξί φανάρι ολόκληρο και το αριστερό μισό, μπροστά τίποτα.
Να φταίνε τα led που έχω στα φανάρια μπροστά?? Τα έχω κάνα χρόνο τώρα.

aristent
26-11-14, 18:49
λες να επαθε ζημια ο εγκεφαλος των φωτων??? :shok:

....εγω τα εχω βγαλει αυτα που ειχαμε παρει απο το γκρουπ μπαϊ σχεδον αμεσως,αφου ειχα διαπιστωσει πτωση στη ληψη ραδιοφωνικων σταθμων...:thumbsdown:.....βεβαια αυτο που με εκανε να τα βγαλω,ηταν μην τυχον "επεκταθει" το κακο.....πχ,εγκεφαλους διαφορων εξαρτηματων.....

scania124
26-11-14, 20:18
Ίδωμεν αύριο. .....θα μπει σε διαγνωστικό το πρωί.

mark e92
26-11-14, 20:34
Ίδωμεν αύριο. .....θα μπει σε διαγνωστικό το πρωί.

Πριν το πας κάνε μία δοκιμή,βγάλε τα led να δείς αν φτιάχνει.

scania124
26-11-14, 20:41
Πριν το πας κάνε μία δοκιμή,βγάλε τα led να δείς αν φτιάχνει.

Μόλις πάω σπίτι θα γίνει δοκιμή!

scania124
28-11-14, 22:30
Ο υπεύθυνος βρέθηκε. ....η μονάδα φωτων μας άφησε χρόνους. ...σήμερα και ενώ πήγαινα στον μάστορα διαπίστωσα ότι δεν είχα ούτε μεγάλη σκάλα.
Special thanks στον Κώσταe46.

aristent
28-11-14, 22:47
Ποιος ομως ειναι "υπευθυνος" που "καηκε" η μοναδα φωτων???:think:

scania124
28-11-14, 22:51
Δεν κάηκε ακριβώς. ...κάπου βραχυκύκλωσε. .....
Ο μάστορας είναι μια ντουζίνα καμμένες. ...ποιότητα BMW και εδώ.

Lefterisk
29-11-14, 12:19
Κριμα. Πάντως απ ήταν συχνό φαινόμενο στα ε39 κ μάλιστα όταν συνεβαινε εμενε ανοιχτο το εμπρος φως ομιχλης ακομα κ με το κλειδι εκτος μιζας. Αλλη ενδειξη ηταν να μην αναβουν τα πρασινα βελη στο καντραν οταν ο οδηγος αναβε φλας αλλαγης πορειας

BILLYS
13-03-15, 09:37
325 ε90.πριν δυο μερες αρχισε εν πορεια να ρεταρει μεχρι που εσβηνε.στο διαγνωστικο εδειξε θεμα με vanos.η εκπληξη ηρθε αργοτερα οταν στην αντιπροσωπεια εμαθα οτι συμφωνα με πλαισιο υπαρχει οδηγια για αλλαγη βαλβιδων vanos και καποιων αλλων εξαρτηματων στα 100.000 χλμ.με συνολικο κοστος περιπου 1500 ευρω.
Προς το παρον αλλαχτηκαν μονο οι βαλβιδες και το τσεκαρω.

skaros
13-03-15, 12:00
325 ε90.πριν δυο μερες αρχισε εν πορεια να ρεταρει μεχρι που εσβηνε.στο διαγνωστικο εδειξε θεμα με vanos.η εκπληξη ηρθε αργοτερα οταν στην αντιπροσωπεια εμαθα οτι συμφωνα με πλαισιο υπαρχει οδηγια για αλλαγη βαλβιδων vanos και καποιων αλλων εξαρτηματων στα 100.000 χλμ.με συνολικο κοστος περιπου 1500 ευρω.
Προς το παρον αλλαχτηκαν μονο οι βαλβιδες και το τσεκαρω.

Είναι στα πλαίσια της συντήρησης, αλλά με ψιλά γράμματα? Ισχύει για όλα τα Ε9χ?

BILLYS
13-03-15, 12:37
Μου ειπαν για οδηγια που εκδοθηκε πριν απο ενα χρονο .αν εχεις ιδιο μοντελο ρωτα αντιπροσωπεια συμφωνα με αριθμο πλαισιου.

skipperakos
13-03-15, 16:13
Μια ερώτηση προς τους παθόντες ή και τους γνωρίζοντες...

Όταν αλλάξατε τους πολλαπλασιαστές ή τα μπέκ στα Ν43 (320i/ 170ΒΗP) ξαναείχατε πρόβλημα με αυτά ή ηρέμησε το όλο θέμα και οδηγείτε πλέον εν ειρήνη?
(Υπάρχει ενα 320ι, 170BHP, 2008, 70,000klm που φαίνεται ενδιαφέρον και αυτός ισχυρίζεται ότι άλλαξε 4 πολλαπλασιαστές πριν 2,000χλμ, οποτε η απάντησή σας θα ήταν πολύτιμη).

Ευχαριστώ

skaros
13-03-15, 16:29
Στον ίδιο κινητήρα έγινε αλλαγή πολλαπλασιαστών στα 30~35.000 km και τώρα είναι στα 75.000 χωρίς να έχουν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα (φτου φτου).

butcher2580
27-03-15, 06:52
επειδη ειμαι παθων ποσο πηγε το μαλι για τον αισθητηρα Νοx?
Σήμερα δεν χρειάζεται να αλλάξεις τον nox με λιγότερο απο τα μισα διορθώνεται

skaros
27-03-15, 10:13
Σήμερα δεν χρειάζεται να αλλάξεις τον nox με λιγότερο απο τα μισα διορθώνεται

Θα μπορουσες να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες? :original:

ninja2
27-03-15, 16:16
Μια ερώτηση προς τους παθόντες ή και τους γνωρίζοντες...

Όταν αλλάξατε τους πολλαπλασιαστές ή τα μπέκ στα Ν43 (320i/ 170ΒΗP) ξαναείχατε πρόβλημα με αυτά ή ηρέμησε το όλο θέμα και οδηγείτε πλέον εν ειρήνη?
(Υπάρχει ενα 320ι, 170BHP, 2008, 70,000klm που φαίνεται ενδιαφέρον και αυτός ισχυρίζεται ότι άλλαξε 4 πολλαπλασιαστές πριν 2,000χλμ, οποτε η απάντησή σας θα ήταν πολύτιμη).

Ευχαριστώ

Απο τοτε που τους αλλαξα έχω κάνει 50.000χιλ και δεν είχα κανα πρόβλημα.
BMW e92 328Χi coupe 2007

tsaltinho
07-04-15, 10:57
Μετα απο 15 μερες, αποφασισα να ασχοληθω με την βλαβη που μου βγαζει καθε μερα στο καντραν. Μια λαμπα κιτρινη και τον παρακατω κωδικο : cc-id-134. Ψαχνοτας στο διαδικτυο βρηκα οτι πρεπει να αλλαχτει η πισω δεξια λαμπα του φρενου. Το θεμα ειναι πως αναβει κανονικοτατα.....!
Ειχε ποτε κανεις παρομοιο θεματακι?

scania124
07-04-15, 14:23
Μετα απο 15 μερες, αποφασισα να ασχοληθω με την βλαβη που μου βγαζει καθε μερα στο καντραν. Μια λαμπα κιτρινη και τον παρακατω κωδικο : cc-id-134. Ψαχνοτας στο διαδικτυο βρηκα οτι πρεπει να αλλαχτει η πισω δεξια λαμπα του φρενου. Το θεμα ειναι πως αναβει κανονικοτατα.....!
Ειχε ποτε κανεις παρομοιο θεματακι?

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις άλλη καμμένη λάμπα?
Μήπως τελευταία έχει βάλει κάποιο Led?

tsaltinho
07-04-15, 14:27
Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις άλλη καμμένη λάμπα?
Μήπως τελευταία έχει βάλει κάποιο Led?

Πριν απο 3 μηνες αλλαξα το ενα φως ημερας γιατι μου ειχε βγαλει παλι ενδειξη και οντως ηταν καμμενη η αριστερη λαμπα. Οταν την αλλαξα (μονος μου ) εσβησε η ενδειξη. Την ειχα αγορασει απο καποιο ηλεκτρολογιο. Ο κωδικος ομως οπως διαβασα, σημαινει οτι εχω θεμα στη λαμπα του φρενου, οχι σα φωτα ημερας!

scania124
07-04-15, 14:35
Πριν απο 3 μηνες αλλαξα το ενα φως ημερας γιατι μου ειχε βγαλει παλι ενδειξη και οντως ηταν καμμενη η αριστερη λαμπα. Οταν την αλλαξα (μονος μου ) εσβησε η ενδειξη. Την ειχα αγορασει απο καποιο ηλεκτρολογιο. Ο κωδικος ομως οπως διαβασα, σημαινει οτι εχω θεμα στη λαμπα του φρενου, οχι σα φωτα ημερας!

Τα στοπ πίσω έχουνε 4 λάμπες.......Οι 2 ανάβουν στο απλό φρενάρισμα και οι άλλες 2 σε ποιο απότομα φρεναρισματα, τσέκαρε όμως και τις υπόλοιπες λάμπες του αυτοκινήτου.

BILLYS
07-04-15, 20:08
325 ε90.πριν δυο μερες αρχισε εν πορεια να ρεταρει μεχρι που εσβηνε.στο διαγνωστικο εδειξε θεμα με vanos.η εκπληξη ηρθε αργοτερα οταν στην αντιπροσωπεια εμαθα οτι συμφωνα με πλαισιο υπαρχει οδηγια για αλλαγη βαλβιδων vanos και καποιων αλλων εξαρτηματων στα 100.000 χλμ.με συνολικο κοστος περιπου 1500 ευρω.
Προς το παρον αλλαχτηκαν μονο οι βαλβιδες και το τσεκαρω.Μετά από 1000 χλμ. δεν ξαναπαρουσίασε το παραπάνω πρόβλημα αλλά έχω άλλο θέμα.

Στα 1000 χλμ. συμπληρώνω 700-800 γρ. λάδι με ήρεμη οδήγηση. Ειδικότερα πολλές φορές με το που βάζω εμπρός τον κινητήρα βγάζει ένα ντουμάνι λευκό καπνό .
Μου έχουν πει ότι τα Ν52 παρουσίασαν το θέμα αυτό στα 100.000 χλμ περίπου ( ήδη έχω στο κοντέρ 110.000)και το θέμα λύθηκε με τσιμουχάκια βαλβίδων.
Κάποια άλλη γνώμη-άποψη??

Cobalt
08-04-15, 09:50
Τα στοπ πίσω έχουνε 4 λάμπες.......Οι 2 ανάβουν στο απλό φρενάρισμα και οι άλλες 2 σε ποιο απότομα φρεναρισματα, τσέκαρε όμως και τις υπόλοιπες λάμπες του αυτοκινήτου.

σωστός!

tsaltinho
08-04-15, 10:44
σωστός!

Για καποιο λογο ( αγνωστο προς το παρων ) η ενδειξη για λαμπα εσβησε....!
Η καποια νεραιδα την αλλαξε το βραδυ που κοιμομουν η .....μαλλον καποια επαφη εχει θεμα!!!

Cobalt
08-04-15, 10:48
Για καποιο λογο ( αγνωστο προς το παρων ) η ενδειξη για λαμπα εσβησε....!
Η καποια νεραιδα την αλλαξε το βραδυ που κοιμομουν η .....μαλλον καποια επαφη εχει θεμα!!!

εμένα πάντως που μου άναψε πριν κανα μήνα, πήγα να αλλάξω τη λάμπα και οταν την έβγαλα είδα οτι το συρματάκι δεν ήταν κομμένο. απλά η λάμπα ήταν λίγο μαυρισμένη και με ένα χτύπημα στο φανάρι άναβε πάλι..
λεώ θα είναι τίποτα επαφές.... βάζω ένα φανάρι που είχα άλλο με την ίδια λάμπα και μου έκανε τα ίδια.. λεώ δεν μπορεί!!!
αλλάζω τη λάμπα και όλα μια χαρά.
έφταιγε η λάμπα που παρόλο που δεν είχε κοπεί το νήμα αυτή δούλευε όποτε ήθελε...

butcher2580
10-04-15, 00:14
Θα μπορουσες να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες? :original:
Φυσικά..μεσο εγκέφαλου γινεται με συνεργασία απο γνωστες γερμανικών συνεργιων για καθε e9x να μην αντλει πληροφορίες και δεδομένα τοσο αυστηρα μιας και τα καυσιμα που εχει η χωρα μας δν ειναι και τα καλύτερα για τον nox.επισης υπάρχει μετα απαυτο μια μικρή βελτίωση στην επιτάχυνση.

nikos bob
14-04-15, 11:13
Πατησε λιγο τα λαμακια του ντουι και θα φτιαξει.

butcher2580
14-04-15, 18:31
Πατησε λιγο τα λαμακια του ντουι και θα φτιαξει.
Εγω αυτό που λεω εκανα στις 35 και μέχρι τις 100 που είμαι τωρα μονο τα αναλώσιμα αλλάζονται στην καραρα μου

BILLYS
02-12-15, 13:36
Επανέρχομαι στο θέμα που έχω με κατανάλωση λαδιού( Ε90/325/Ν52)

Στη φάση αυτή ψάχνω και ρωτάω παίρνοντας προσφορές για επισκευή του μοτέρ.

Το κόστος σε τρία συνεργεία που ρώτησα με ανταλλακτικά και εργασία κυμαίνεται γύρω στα 2.500 ευρώ.

Μπήκαμε στο χορό και θα χορέψω αλλά........σε συζήτηση που είχα με φίλο μηχανικό BMW μου πρότεινε το εξής.

Γιατί δεν βάζεις ένα 335 να τελειώνεις:whistle:

Υπάρχει κάποιος που να έκανε αυτό το μπάξιμο σε Ε90-91-92 τετράθυρο?

Καταρχήν μπαίνει ή θα καταλήξουμε σε χαρτοκοπτική...

Alex_
02-12-15, 13:47
Ο μηχανικός της BMW που σου το πρότεινε, τι σου είπε, ότι γίνεται? ή απλά το πέταξε έτσι για να το πει... γιατί για να στο λέει μηχανικός της BMW κάτι θα ξέρει. ..ειδάλλως ας αλλάξει επάγγελμα. .. κατά τα άλλα λογικά μαλλον γίνεται αλλα θα θέλεις και άλλα περιφερικά πράγματα πέρα της μηχανής. . Υπάρχουν σιγουρα παιδιά εδώ που ξέρουν και που θα σου πούνε πολλά παραπάνω από ότι σου είπε ο μηχανικός. ..

BILLYS
02-12-15, 13:55
Αυτός λέει ότι γίνεται, αλλά θέλω να σιγουρευτώ μη βρεθώ μπροστά σε επιπλέον φασαρία και έξοδα.

Η σκέψη είναι για μοτέρ, 6άρι μηχανικό σαζμάν, διαφορικό και ότι άλλο χρειαστεί εκτός από ανάρτηση και φρένα που ήδη έχουν μπει.

Στο πλάνο υπάρχει και η πώληση του Ν52 που θα συμβάλει σε κάποια μείωση του κόστους.

Πάντως αν θα γίνει μιλάμε για αρχές του νέου χρόνου.

Ξέρει κάποιος η μετατροπή αυτή που μπορεί να φτάσει σε κόστος όσον αφορά τα μηχανικά μέρη?

Στο περίπου...

scania124
02-12-15, 17:20
Στο περίπου είσαι στο 10αρικο. ......Ναι καλά κατάλαβες. ...10000 ζεστά ευρώ.
Είσαι σίγουρος ότι θες επισκευή?
Πόσα χλμ έχεις!?

BILLYS
02-12-15, 17:38
Έχει 116.000 xλμ. Να σημειώσω ότι σύμφωνα με αριθμό πλαισίου υπάρχει οδηγία από BMW για αλλαγή μιας σειράς εξαρτημάτων στα 100.000 χλμ ( δεν θυμάμαι τι ακριβώς αλλά πρέπει να είναι ελατήρια, μέταλλα ) τα οποία προφανώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν τα άλλαξε.
Ξαναλέω ότι στα 1.000 χλμ. μεικτής οδήγησης καίω από 800 γρ. έως ένα λίτρο λάδι.

Όσον αφορά την μετατροπή....10.000 ευρώ ??
Εκτίμηση ή ξέρεις άνθρωπο που το έφτιαξε και του πήγε τόσο.

Μου φαίνονται πάρα πολλά αλλά έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή μέσα στο Δεκέμβρη θα έχω κοστολόγιο για την μετατροπή, οπότε....

scania124
02-12-15, 21:09
Και γιατί δεν τα αλλάζεις εσύ.
Άμα υπάρχει ανάκληση ισχύει κανονικά και ας είσαι εσύ ο επόμενο ιδιοκτήτης.

Το κοστολογιο το υπολογίζω βάση ενός φίλου που χτύπησε μοτέρ σε 335 και το φτηνότερο που έβρισκε ήταν 6-7000, βάλε + σασμάν + διαφορικο+καλώδια, εγκέφαλο και άλλα πολλά.

Πάντως μου φαίνεται πολύ κουλό με 116.000χλμ να καεί τόσο λάδι.

butcher2580
02-12-15, 21:11
Έχει 116.000 xλμ. Να σημειώσω ότι σύμφωνα με αριθμό πλαισίου υπάρχει οδηγία από BMW για αλλαγή μιας σειράς εξαρτημάτων στα 100.000 χλμ ( δεν θυμάμαι τι ακριβώς αλλά πρέπει να είναι ελατήρια, μέταλλα ) τα οποία προφανώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν τα άλλαξε.
Ξαναλέω ότι στα 1.000 χλμ. μεικτής οδήγησης καίω από 800 γρ. έως ένα λίτρο λάδι.

Όσον αφορά την μετατροπή....10.000 ευρώ ??
Εκτίμηση ή ξέρεις άνθρωπο που το έφτιαξε και του πήγε τόσο.

Μου φαίνονται πάρα πολλά αλλά έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή μέσα στο Δεκέμβρη θα έχω κοστολόγιο για την μετατροπή, οπότε....
Πως το μετρησες οτι καιει τοσο?

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

BILLYS
02-12-15, 21:42
1.Να διευκρινίσω ότι η ποσότητα λαδιού που καίει είναι στα 3.000 χλμ. και όχι στα 1.000( εσφαλμένη καταγραφή λόγω βιασύνης στο πληκτρολόγιο).

2.Αυτό το βλέπω όταν ηλεκτρονικά μου παρουσιάζει στο καντράν την ένδειξη για συμπλήρωμα δηλ. +1.

3. Σχετικά με αυτό που είπα για οδηγία...το αμάξι είναι μοντέλο 1ος του 2006.Αν κατάλαβα καλά υπάρχει περίπτωση να το αναλάβει αντιπροσωπεία και αν ναι δωρεάν ή θα πληρώσω μέρος του κόστους.

butcher2580
02-12-15, 21:45
1.Να διευκρινίσω ότι η ποσότητα λαδιού που καίει είναι στα 3.000 χλμ. και όχι στα 1.000( εσφαλμένη καταγραφή λόγω βιασύνης στο πληκτρολόγιο).

2.Αυτό το βλέπω όταν ηλεκτρονικά μου παρουσιάζει στο καντράν την ένδειξη για συμπλήρωμα δηλ. +1.

3. Σχετικά με αυτό που είπα για οδηγία...το αμάξι είναι μοντέλο 1ος του 2006.Αν κατάλαβα καλά υπάρχει περίπτωση να το αναλάβει αντιπροσωπεία και αν ναι δωρεάν ή θα πληρώσω μέρος του κόστους.
Δεν ειναι λογος αυτος για μετατροπή σε αυτα τα χλμ..να δεις που θα ναι κάτι ασήμαντο στο τελος πχ καμια φλάντζα και τελος καλα..

Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

BILLYS
02-12-15, 21:50
Ίσως να είμαι υπερβολικός και να μιλάω για κάτι το φυσιολογικό που ενδεχομένως συμβαίνει σ΄ συτό το μοτέρ.

Είναι το 5ο αμάξι που έρχεται στην κατοχή μου .Με τα προηγούμενα ποτέ δεν είχα θέμα με κατανάλωση λαδιού και τώρα ολίγον τα παίρνω στο κρανίο.

Σε κάθε περίπτωση και προς ενημέρωση και λοιπών ενδιαφερομένων( μακάρι να μην χρειαστεί για άλλον συνάδελφο) θα ενημερώσω τι ακριβώς πρέπει να αλλαχθεί σύμφωνα με την περιβόητη οδηγία και για ότι άλλο προκύψει.

BILLYS
03-12-15, 11:21
Η κατανάλωση θεωρείται φυσιολογική.

Οπότε ψάχνουμε το σενάριο 335 σε τιμή που θέλουμε και αν δεν μας κάτσει πάμε σε plan b(που είναι και της μόδας)σύμφωνα με οδηγία.

mark e92
03-12-15, 15:47
Η κατανάλωση θεωρείται φυσιολογική.

Οπότε ψάχνουμε το σενάριο 335 σε τιμή που θέλουμε και αν δεν μας κάτσει πάμε σε plan b(που είναι και της μόδας)σύμφωνα με οδηγία.

Γιατί να καταστρέψεις το αυτοκίνητο;
Αν είναι φυσιολογικό όταν το βαρεθείς δωστο και πάρε εσύ μαμά 35αρι.

BILLYS
03-12-15, 16:13
Μάρκο σωστό αυτό που λες αλλά λόγω δουλειάς θα έχω θέμα με πόθεν έσχες και άμα μπλέξεις το θέμα γίνεται καταιφι.

Να σου πω δεν τρελενομαι.
Αν βρεθεί κάτι όπως το θέλω το συζητάω....διαθέτω υπομονή ημιόνου (μουλάρι)εις τη δημοτική :original:

maris7
03-12-15, 20:07
μετα απο 4 χρονια μου αναψε κιτρινο λαμπακι κινητηρα την δευτερα θα ξερω το αποτελεσμα μαλλον πολλαπλασιαστες
υπαρχει ανακληση?

scania124
03-12-15, 20:09
μετα απο 4 χρονια μου αναψε κιτρινο λαμπακι κινητηρα την δευτερα θα ξερω το αποτελεσμα μαλλον πολλαπλασιαστες
υπαρχει ανακληση?

Υπάρχει από το 2013.

maris7
03-12-15, 20:14
Υπάρχει από το 2013.

παλι καλα γιατι καποτε τους πληρωνα απο την τσεπη μου

maris7
03-12-15, 20:24
επιδει η καλλιθεα δεν με βολευει πλεον ο σφακιανακης στην κηφισιας τι λεει?

Lefterisk
03-12-15, 22:45
Η κατανάλωση θεωρείται φυσιολογική.

Οπότε ψάχνουμε το σενάριο 335 σε τιμή που θέλουμε και αν δεν μας κάτσει πάμε σε plan b(που είναι και της μόδας)σύμφωνα με οδηγία.

εκτιμω οτι η καταναλωση ΔΕΝ ειναι ουτε θεωρειται φυσιολογικη οπως αναφερεις.
επισης, δεν καταλαβαινω ποια οδηγια μιλαει για αλλαγη μεταλλων στα 100κ χλμ (60κ μιλια). θα ειχαν φαει πετρες απο χωρες που διανυουν αυτες τις αποστασεις σε διαστημα 2-3 ετων μαξ.
επιπροσθετα, ποιος θα σου εγγυηθει οτι το μεταχειρο μοτερ δεν θα εχει αυξημενη καταναλωση λαδιου; ειδικα τα πρωτα 335 ειχαν αρκετα θεματα.

compactM3
03-12-15, 23:29
Έχει 116.000 xλμ. Να σημειώσω ότι σύμφωνα με αριθμό πλαισίου υπάρχει οδηγία από BMW για αλλαγή μιας σειράς εξαρτημάτων στα 100.000 χλμ ( δεν θυμάμαι τι ακριβώς αλλά πρέπει να είναι ελατήρια, μέταλλα ) τα οποία προφανώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν τα άλλαξε.
Ξαναλέω ότι στα 1.000 χλμ. μεικτής οδήγησης καίω από 800 γρ. έως ένα λίτρο λάδι.

Όσον αφορά την μετατροπή....10.000 ευρώ ??
Εκτίμηση ή ξέρεις άνθρωπο που το έφτιαξε και του πήγε τόσο.

Μου φαίνονται πάρα πολλά αλλά έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή μέσα στο Δεκέμβρη θα έχω κοστολόγιο για την μετατροπή, οπότε....

Εγω με το ιδιο μοτερ, καιω 1 λιτρο λαδι καθε 5-6.000 χλμ. Οποτε ναι εχεις προβλημα. Τα περισσοτερα Ν52 καινε λαδι απο το καπακι και οχι απο μεταλλα και ελατηρια. (τσιμουχακια και o-ring).
Μετατροπη μην κανεις, θα βρεθεις μπλεγμενος μια και δεν μπορεις να το δηλωσεις.

BILLYS
04-12-15, 08:21
Περί κατανάλωσης λαδιού θεωρείται νορμάλ από μηχανικό (περίπου 800 γρ έως 1 λίτρο στα 3.000 χλμ.).

Περί μετατροπής,το ξέρω ότι είναι λαχείο αλλά εδώ καινούργιο αμάξι παίρνεις και τρέχεις αντιπροσωπεία.
Αυτό δεν σημαίνει ότι αν και όταν γίνει θα πάρω γουρούνι στο σακί...

Επί του παρόντος αναμένω αναλυτικά τι πρέπει να αλλαχθεί σύμφωνα με οδηγία.

Ευχαριστώ πάντως για τα σχόλια.

BILLYS
04-12-15, 08:40
Φρέσκα νέα από συνεργείο νο.1.

Σενάριο επισκευής.

1.ελατηρια 160
2.μέταλλα μπιελων 92
3.βάσεις στροφαλου(αν χρειαστεί)
4.φλατζες κεφαλής και Κάρτερ 480
5.πλάνισμα καπάκι 70
6.φρεζάρισμα βαλβίδων 100
7.βίδες κεφαλής 60
8.καθαρισμό μπεκ 60

Συν λαδοξυδα και εργασία.


Τώρα σας θέλω...απαραίτητα ή πιασοκολε...

scania124
04-12-15, 09:59
Εγω με το ιδιο μοτερ, καιω 1 λιτρο λαδι καθε 5-6.000 χλμ. Οποτε ναι εχεις προβλημα. Τα περισσοτερα Ν52 καινε λαδι απο το καπακι και οχι απο μεταλλα και ελατηρια. (τσιμουχακια και o-ring).
Μετατροπη μην κανεις, θα βρεθεις μπλεγμενος μια και δεν μπορεις να το δηλωσεις.

Πιστεύω μια από τα ίδια.
Ο μηχανικός σου σου αποκλείει το πρόβλημα να είναι στο καπάκι?
Είναι σίγουρος ότι είναι θέμα ελατηρίων?
Απίστευτο μου φαίνεται μοτέρ με τόσα χλμ να καιει λάδια από ελατηρια.

BILLYS
04-12-15, 10:54
Συνεργείο νο.2

Βρέθηκε μοτερ 335 με 58.000 χλμ.πλεξούδα,εγκέφαλος και πίσω άξονας με διαφορικό.

Υπάρχει θέμα με πλεξούδα γιατί είναι από 2πορτο, κάτι που θα μας πει ο ηλεκτρολόγος για το αν μπορεί να το δουλέψει σε 4θυρο.

Τιμή ακόμα γιοκ.

compactM3
04-12-15, 12:39
Πιστεύω μια από τα ίδια.
Ο μηχανικός σου σου αποκλείει το πρόβλημα να είναι στο καπάκι?
Είναι σίγουρος ότι είναι θέμα ελατηρίων?
Απίστευτο μου φαίνεται μοτέρ με τόσα χλμ να καιει λάδια από ελατηρια.

Σχεδον ΟΛΑ τα Ν52 και Ν52TU τσιμπανε λαδια.
Η δικια μου καταναλωση ειναι μεσα στα ορια του κατασκευαστη και δεν με ενοχλει.
Το να καιει ενα λιτρο λαδι ομως στα 1.000 χλμ, δεν ειναι φυσιολογικο.

BILLYS
04-12-15, 12:46
3.000 συνάδελφε το έχω διευκρινήσει.

Αλλά και πάλι υπάρχει θέμα..όπως γράφεις.

GVIT
04-12-15, 12:50
το δικό μου 325i e92, με 5-30 bmw oil καίει μισό με ένα λίτρο στα 10.000κλμ (ταξιδιάρικα όμως).

το 530i e39 του πατέρα μου καίει 0,5 λίτρο στα 1000-1500 km.

stef
04-12-15, 14:20
Παρομοίως με GVIT!
Το Ζ4 2.5si που είχα έκαιγε 0.5-1 lt στα 2000 χλμ, το 325 0.5-1lt στα 10.000 χλμ

BILLYS
04-12-15, 15:56
Δηλαδή είμαι κάτοχος μιας ζ4 ε90:thumbsup:

Μαμω τα λάδια ...ουγκ:ranting2:

maris7
04-12-15, 19:43
μετα απο 4 χρονια μου αναψε κιτρινο λαμπακι κινητηρα την δευτερα θα ξερω το αποτελεσμα μαλλον πολλαπλασιαστες
υπαρχει ανακληση?


Υπάρχει από το 2013.

αν μου το παιξουν αλεκηδες τι τους λεω? υπαρχει καποια εντολη απο την bmw hellas να εκτυπωσω?

scania124
04-12-15, 19:51
αν μου το παιξουν αλεκηδες τι τους λεω? υπαρχει καποια εντολη απο την bmw hellas να εκτυπωσω?

Εμένα με πήραν τηλέφωνο.
Η αντιπρόσωπεια πληρώνεται από την μαμά BMW για την αλλαγή αυτη,οπότε δεν νομίζω να σου κάνουν νερα.
Ν43 δεν είναι το μοτέρ σου?

maris7
04-12-15, 19:58
ναι με τους 170 ιππους

Lefterisk
04-12-15, 20:18
Η λογικη λεει μοτέρ των 120κ χλμ και να καίει 1λιτρο κάθε 1.000χλμ μάλλον δεν είναι μοτέρ των 120κ χλμ αλλά των 220κ χλμ. Ναι οι BMW είναι λαδιερες (οπως ολοι γνωριζουν) αλλά όχι κι ετσι..αυτό εκτιμώ εγω. Από τσιμουχακια βαλβιδων, μια ζημια που ερχεται συνηθως μετα απο τα χλμ που αναφερεις, δεν θα έχανε τόσο πολυ..
Ναι τα αμάξια είναι λαχείο αλλά καταληγοντας σε μετατροπή από μεταχειρο μοτέρ ουσιαστικά πας στα τύφλα εκτός κι αν το επισκευασεις πριν το φορέσεις στο αμάξι σου. Επίσης πάντα θα είναι παράνομο με τα τωρινή δεδομενα.
Ελπίζω σε ότι αποφασίσεις τελικά να είσαι και τυχερος.

BILLYS
04-12-15, 20:52
Ανά 3000 χλμ συνάδελφε..το έχω γράψει παραπίσω.

topmar
04-12-15, 21:08
...... Ναι οι BMW είναι λαδιερες (οπως ολοι γνωριζουν) αλλά όχι κι ετσι.......

Όχι όλες......:th_Laie_67-1:

stef
04-12-15, 23:01
Δηλαδή είμαι κάτοχος μιας ζ4 ε90:thumbsup:

Μαμω τα λάδια ...ουγκ:ranting2:

N52 μοτέρ είχα και στα 2
Απλά στο Ζ4 ήταν μαύρο ενώ στο Ε92 ασημί το καπάκι του κινητήρα...