PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμοί σπιτιού



bimmer-corfu
11-01-11, 13:41
Παίδες για συναγερμούς αμαξιών έχουμε πει αλλά για οικίες δεν έχουμε αναφερθεί.

Βλέπω πολλά έτοιμα DIY σετ των 150-200 Ευρώ

Αξίζουν τίποτα? Ξέρει κανείς κάποιο καλό μοντέλο?

NickE60
11-01-11, 16:04
Δεν γνωρίζω μοντέλα, μπορώ να καταλάβω όμως από τα χαρακτηριστικά τους. Αυτά αλλάζουν κάθε λίγο και λιγάκι κι έχω 2-3 χρόνια να ασχοληθώ ..προτιμώ πάντως τις καλωδιωμένες εγκαταστάσεις... πιο σοβαρή δουλειά..
Αν είναι σχετικά μικρές οι αποστάσεις μεταξύ πομπών - δέκτη κέντρου - σειρήνας και ασφαλή τα σημεία που θα μπούν τα ρανταράκια, οι επαφές και η σειρήνα-σειρήνες, γιατί όχι?
Λειτουργούν με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και έχουν και λυχνία κατάστασης της φόρτισης ή και buzzer ..θέλει να έχεις λίγο το νου σου στην κατάσταση των μπαταριών. Τώρα για ποιότητα, το 95% είναι κινέζικα... ότι μάρκα κι αν γράφουν επάνω..

Stamatis
11-01-11, 16:07
Και με τη σειρηνα τι γινεται;
Λογικα με μια κλωτσια θα γινει κομματια και τελος το ιου ιου.
Το λεω καθως στο δικο μας συναγερμο εχουν βαλει 2 σειρηνες μεσα σε ειδικα κουτια βιδωτα κτλ κτλ.

NickE60
11-01-11, 16:14
Γι αυτό λέω για ασφαλή σημεία, συνήθως ψηλά και δυσπρόσιτα, αλλά και πάλι έχουν σύστημα αντι-σαμποτάζ όταν πας να τις πειράξεις αρχίζουν και χτυπάνε ..βέβαια αν είναι σε ερημιά την βάζουν κάτω και την κάνουν κομμάτια. Αν έχεις σύνδεση με εταιρία όμως, ή ειδοποίηση σε κινητό, το σήμα της παραβίασης χτυπάει συνεχώς..

m-power_01
11-01-11, 16:29
Δεν είναι η δουλειά μου αυτή καθεαυτή αλλά επειδή οικοδομές φτιαχνω , έχω έρθει σε επαφή με λογής λογής μάστορες οικοδομής . Όσον αφορά τους συναγερμους θα σας πω το εξής . Δώστε λίγα λεφτά παραπάνω και βάλτε μια καλωδιωμενη εγκατάσταση . Από επαγγελματία εγκαταστατη. Υπάρχουν χίλια δυο τεχνάσματα που αν τα αναφέρω δημόσια θα δημιουργήσω επίδοξους ληστές !
Ο συναγερμός να είναι συνδεδμενος με τηλεφωνικό κέντρο .
Επίσης μην ξεγελιεστε με τα φανταζι ονόματα του χώρου . Έχω παράδειγμα πελάτη μου που απευθύνθηκε σε « σοβαρή » εταιρία που έχει πάρει εργολαβία αρκετά δημόσια κτίρια ... Οποίος γνωρίζει λίγα πράγματα κατάλαβε. Ο οποίος έχει σοβαρό πρόβλημα , το σύστημα ποτέ δεν δούλεψε σωστά ! Με αποτέλεσμα να αναγκαστεί κάποια στιγμή να τα ξηλώσει και να κρατήσει μόνο την καλωδιωση από αυτήν την υπεροχή δουλειά .
Αν νομίζετε ότι είναι απλό το θέμα θα σας πω δυο συχνά προβλήματα που παρατηρούνται . Το ένα είναι η αδυναμία συγχρονισμού με το τηλ κέντρο και το άλλο τα εσφαλμένα σήματα συναγερμού . Απευθυνθείτε σε κάποιον επαγγελματία που έχει κάνει δουλειά σε σπίτι γνωστού σας και δουλεύει αποδεδειγμένα .
Επίσης για ήδη έτοιμες κατοικίες που δεν έχουν αναμονες και προεγκατασταση όπως τα σύγχρονα διαμερίσματα , να σας πω ότι η δουλειά δεν είναι τόσο τρομερή , δεν έχει τόσα μερεμετια. Οι εγκαταστατες είναι συνηθισμένοι να δουλεύουν σε σπίτια , μαγαζιά και όχι γιαπια ,δεν θα σας κατεδαφισουν το σπίτι .
Αν κάποιος χρειαστεί μπορώ να σας συστήσω ολοκληρωμένη λύση .

Σημείωση απαραίτητο ... Ζητήστε από τον εγκαταστατη να σας υποδείξει το τροπο με τον οποίο καταχωρειται ο κωδικός ασφαλείας για να βάλετε τον ατομικό σας αριθμό .
Τα συνεργεία βάζουν συγκεκριμένα νούμερα , τα οποία ακόμα και εγώ με 10 προσπάθειες θα τα βρω.
Τέλος ζητήστε να σας υποδείξουν όλες τις δυνατότητες της εγκατάστασης και όχι το οπλιστε αφοπλιστε

Vasilis
11-01-11, 16:42
MHN βαλετε συνδεση με καποιο τηλεφωνικο κεντρο δικο τους!

*Ξερουν ποτε μπαινετε κ ποτε αποχωρειτε απο το σπιτι σας
*Εχουν προσβαση να αφοπλισουν τον συναγερμο σας
*Εχουν προσβαση στην τηλεφωνικη σας γραμμη

Βαλτε εναν τηλεφωνητη που μπορει να σας ειδοποιησει εσας κ αλλα 10+ τηλεφωνα οτι γινετε διαρρηξη!
Αλλωστε κ τα τηλεφωνικα κεντρα το μονο που κανουν ειναι να ενημερωνουν το 100 κ εσας τον ιδιο...αυτο μπορειτε να το κανετε κ μονοι σας!

Στα συν οτι θα γλυτωσετε κ το παγιο του μηνα για κατι το οποιο ειναι περριτο κ δεν σας προσφερει τιποτα!

Απαραιτητα σειρηνα μεσα κ εξω της οικιας...

η μεσα αποπροσανατολιζει τον επιδοξο διαρρηκη κ με τον εκκωφαντικο της θορυβο τον κανει να νοιωθει τα λεπτα σαν ωρες...συνεπως αγχεται περισσοτερο!

ειμαι κ εγω υπερ της καλωδιωσης...η ''ζημια'' ειναι μηδαμινη σε σπιτι που δεν εχει παροχες...προσφατα εβαλα στης μητερας μου ...σπιτι χωρις παροχες!

Απαραιτητα ομως...μακρια απο τις εταιριες που προσφερουν φυλαξη...πολλα γινονται!!!!

Stamatis
11-01-11, 16:55
Εμεις βαλαμε με δυο γραμμες μια gsm.
Οταν χτυπαει κατι σε παιρνει τηλεφωνο και σου λεει με συνθετικη φωνη: ζωνη ταδε.
Οποτε εσυ κρινεις αναλογα τι θα κανεις.
(πχ ζωνη ρανταρ υπογειου ξερω οτι ειναι η μανα μου που μπηκε χυμαδουρα στο γκαραζ να παρει χλωρινεσ και περιμενω λιγο πριν καλεσω αστυνομια.

Cobalt
11-01-11, 17:16
Εμεις βαλαμε με δυο γραμμες μια gsm.
Οταν χτυπαει κατι σε παιρνει τηλεφωνο και σου λεει με συνθετικη φωνη: ζωνη ταδε.
Οποτε εσυ κρινεις αναλογα τι θα κανεις.
(πχ ζωνη ρανταρ υπογειου ξερω οτι ειναι η μανα μου που μπηκε χυμαδουρα στο γκαραζ να παρει χλωρινεσ και περιμενω λιγο πριν καλεσω αστυνομια.

το θέμα είναι οτι πες οτι για παράδειγμα λείπεις σε διακοπές.

ακόμα και εσύ να καλέσεις την αστυνομία ή απο το τηλεφωνικό κέντρο να την καλέσουν, η αστυνομία θα πάει? ΠΟΛΥ ΑΜΦΙΒΑΛΩ.

και ακόμα και αν πάει (ο συναγερμός θα έχει σταματήσει γιατί ή δεν θα υπάρχει όντως πρόβλημα είτε γιατί η σειρήνα να έχει μπει σε κουβά με νερό) θα κόψει μια βόλτα απο κάτω και θα φύγει?

ποιό το νόημα?

οι συνεγερμοί είναι μόνο για εκφοβισμό και στην καλύτερη αν ο κλέφτης μπει και δεν έχει καταφέρει να τον απενεργοποιήσει πιο πριν, να τον κάνει να τραπεί σε φυγή.

sophie
11-01-11, 17:21
Μια φορά μου συνέβει να χτυπήσει ο συναγερμός όταν πρωτομετακομίσαμε.( Ήταν ο εργολάβος που μπήκε με κλειδιά του να δείξει το σπίτι σε άλλους υποψήφιους αγοραστές!!!)
Με ειδοποίησαν από το κεντρο και γύρισα αμέσως μια που ήμουν στην γειτονιά.
Η αστυνομία ήρθε μέσα σε πέντε λεπτά.
Τα καλά να λέγονται...

Vasilis
11-01-11, 17:26
το θέμα είναι οτι πες οτι για παράδειγμα λείπεις σε διακοπές.

ακόμα και εσύ να καλέσεις την αστυνομία ή απο το τηλεφωνικό κέντρο να την καλέσουν, η αστυνομία θα πάει? ΠΟΛΥ ΑΜΦΙΒΑΛΩ.

και ακόμα και αν πάει (ο συναγερμός θα έχει σταματήσει γιατί ή δεν θα υπάρχει όντως πρόβλημα είτε γιατί η σειρήνα να έχει μπει σε κουβά με νερό) θα κόψει μια βόλτα απο κάτω και θα φύγει?

ποιό το νόημα?

οι συνεγερμοί είναι μόνο για εκφοβισμό και στην καλύτερη αν ο κλέφτης μπει και δεν έχει καταφέρει να τον απενεργοποιήσει πιο πριν, να τον κάνει να τραπεί σε φυγή.



δεν συμφωνω μαζι σου

μου χει τυχει κ τρεχαν ολοι πανικοβλητοι!


δεν το συζητω για κατοικια πλεον χωρις συναγερμο...κ ας μην τρεξει κ κανενας!

m-power_01
11-01-11, 17:43
Συμφωνω απολυτα για την αστυνομια. Ερχεται παιδια, και αμεσα. Μην κρινετε απο περιστατικα τυπου τροχαιο, πηραμε και ηρθαμε μετα απο μια ωρα... υπαρχει σειρα προτεραιοτητας αναλογα την κρισιμοτητα της καταστασης.
Οχι μονο ερχονται αλλα μπαινουν εκεινοι μεσα και οχι εσυ ερευνουν και μετα φευγουν.
Τα καλα να λεγονται

bimmer-corfu
11-01-11, 19:25
Παίδες για συναγερμούς αμαξιών έχουμε πει αλλά για οικίες δεν έχουμε αναφερθεί.

Βλέπω πολλά έτοιμα DIY σετ των 150-200 Ευρώ

Αξίζουν τίποτα? Ξέρει κανείς κάποιο καλό μοντέλο?

πχ σε αυτό θέλω πολύ να βρω ένα σημαντικό μειονέκτημα αλλά δεν μπορώ...
https://cgi.ebay.co.uk/Security-Wireless-GSM-Home-House-Burglar-Intruder-Alarm-/230454133169?pt=UK_Burglar_Alarms&hash=item35a82301b1

Stamatis
11-01-11, 19:25
το θέμα είναι οτι πες οτι για παράδειγμα λείπεις σε διακοπές.

ακόμα και εσύ να καλέσεις την αστυνομία ή απο το τηλεφωνικό κέντρο να την καλέσουν, η αστυνομία θα πάει? ΠΟΛΥ ΑΜΦΙΒΑΛΩ.

και ακόμα και αν πάει (ο συναγερμός θα έχει σταματήσει γιατί ή δεν θα υπάρχει όντως πρόβλημα είτε γιατί η σειρήνα να έχει μπει σε κουβά με νερό) θα κόψει μια βόλτα απο κάτω και θα φύγει?

ποιό το νόημα?

οι συνεγερμοί είναι μόνο για εκφοβισμό και στην καλύτερη αν ο κλέφτης μπει και δεν έχει καταφέρει να τον απενεργοποιήσει πιο πριν, να τον κάνει να τραπεί σε φυγή.

Θα αναλαβει μετα δραση αλλο συστημα, πιο "εξελιγμενο" να τους διωξει.

Kostas_1
11-01-11, 20:01
πχ σε αυτό θέλω πολύ να βρω ένα σημαντικό μειονέκτημα αλλά δεν μπορώ...
https://cgi.ebay.co.uk/Security-Wireless-GSM-Home-House-Burglar-Intruder-Alarm-/230454133169?pt=UK_Burglar_Alarms&hash=item35a82301b1

1. Ειναι ασυρματο... και τα ασυρματα απενεργοποιουνται-παρεμβαλονται ευκολα.

2. Η σειρηνα ειναι της πλακας. παιχνιδι παιδικο σε σχεση πχ με τη δικια μου

NickE60
11-01-11, 20:28
καλό μου δείχνει εμένα αυτό (για ασύρματο) μέσα στα ραδιοκύματα όμως...
Δεν αναφέρει συχνότητα εκπομπής, random code, bits επικοινωνίας...

παρ' όλα αυτά θα έβαζα συμβατικό σύστημα..

fanisk
11-01-11, 20:38
το θέμα είναι οτι πες οτι για παράδειγμα λείπεις σε διακοπές.

ακόμα και εσύ να καλέσεις την αστυνομία ή απο το τηλεφωνικό κέντρο να την καλέσουν, η αστυνομία θα πάει? ΠΟΛΥ ΑΜΦΙΒΑΛΩ.

και ακόμα και αν πάει (ο συναγερμός θα έχει σταματήσει γιατί ή δεν θα υπάρχει όντως πρόβλημα είτε γιατί η σειρήνα να έχει μπει σε κουβά με νερό) θα κόψει μια βόλτα απο κάτω και θα φύγει?

ποιό το νόημα?

οι συνεγερμοί είναι μόνο για εκφοβισμό και στην καλύτερη αν ο κλέφτης μπει και δεν έχει καταφέρει να τον απενεργοποιήσει πιο πριν, να τον κάνει να τραπεί σε φυγή.

Αν δεις καπου φωτια ή τραυματια απο τροχαιο, θα παρεις τηλ. 199-166 ή θα πεις "δεν βαριεσαι σιγουρα πηρε αλλος" ?

Βαλε συναγερμο και ας μη τρεξει κανεις..

Cobalt
12-01-11, 11:42
Αν δεις καπου φωτια ή τραυματια απο τροχαιο, θα παρεις τηλ. 199-166 ή θα πεις "δεν βαριεσαι σιγουρα πηρε αλλος" ?

Βαλε συναγερμο και ας μη τρεξει κανεις..

δεν έθεσα το ερώτημα για να αποτρέψω κάποιον να βάλει συνεγερμό ρε παιδιά....

Φυσικά και να βάλει, όπως έχω και εγώ.

εγώ απλά έθεσα το ερώτημα για πόσο αποτελεσματική είναι η αστυνομία στις κλήσεις.

μην τα μπερδεύουμε!

nuovo..
11-01-12, 17:45
Ασχολείται κανένας με σας με συναγερμόυς σπιτιών μήπως?οι ασυρμάτοι κάνουν δουλειά η θα πρέπει να βάλω οπωσδήποτε ένσηρματο.επισεις πόσο περίπου παίζουν οι τιμές ?το πάθημα έγινε μάθημα,έπρεπε να με διαρηξουν πρώτα για να ψαχτω για συναγερμό .

dmyl
24-09-12, 12:03
Μπορεις να απευθυνθεις ...............

Kostas_1
24-09-12, 15:01
Αγαπητε φιλε καλως ηρθες. Διαφημιση και 1ο μνμ ομως δεν επιτρεπεται

aristent
24-09-12, 16:11
Αγαπητε φιλε καλως ηρθες. Διαφημιση και 1ο μνμ ομως δεν επιτρεπεται

ειναι απιστευτο το ποτε καταφθανει ο Καρχαριας απο την Βαθια Αγρια Θαλασσα!!!:thumbsup:

εντιτ:...τωρα το ειδα!!!:thumbsdown:...... εκανε 3 ωρες!!!:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :thumbsup:

ntinos
24-09-12, 16:45
Θα κυνηγουσε φωκιες στην Αλασκα :D

Kostas_1
24-09-12, 17:56
ειναι απιστευτο το ποτε καταφθανει ο Καρχαριας απο την Βαθια Αγρια Θαλασσα!!!:thumbsup:

εντιτ:...τωρα το ειδα!!!:thumbsdown:...... εκανε 3 ωρες!!!:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :thumbsup:


Θα κυνηγουσε φωκιες στην Αλασκα :D

Απλα η φωκια περιμενει κατω στα βαθη και βγαινει στα ανοικτα οποτε υπαρχει χρονος. :original:

halkida116mpack
25-09-12, 00:32
το μεγαλυτερο αρνητικο του ασυρματου ειναι το οτι πρεπει να προσεχεις μην πεσουν οι μπαταριες και το κοστος αλλαγης τους. Δηλαδη και κοπο και χρημα περισσοτερο απο το ενσυρματο, εκ πειρας σου λεω μην παρεις ασυρματο, τωρα περι ενσυρματου υπαρχουν για ολες τις τσεπες το αντιστοιχο.μονο οπως προειπαν και αλλο βαλε 2 ιου ιου ιου ιουthumb

harris
26-09-12, 22:26
Kαλησπερα. Επειδη ασχολουμε με συναγερμους ισως θα μπορουσα να πω και εγω την αποψη μου.
Πρωτων ο συναγερμος ειναι καθαρα για αποτρεπτικους αλλα και ψυχολογικους λογους. Βλεπωντας την σειρηνα ο αλλος θα το σκεφτει να μπει στην ολη διαδικασια.
Δευτερων οσο για το κεντρο ληψης σηματων. Εχει μια χρεωη ανα χρονο. Και ναι, μπορει ο συναγερμος να σας καλεσει και εσας στο κινητο. Και οι δυο θα καλεσετε την αστυνομια. Υπαρχει ομως μια διαφορα. Το τηλεφωνικο κεντρο καταγραφει την συνομιλια με την αστυνομια και υπαρχει μια διαδικασια στην οποια το περιπολικο πρεπει να δωσει ρεπορτο μεσα σε συγκεκριμενη ωρα. Ακομα αν ηχησει σιωπηλος συναγερμος θα ειδοποιηθει το κεντρο σηματος και με την σειρα του την αστυνομια.
Τριτων υπαρχουν πολλοι συναγερμοι που κυκλοφορουν στην αγορα. Εδω ισχυει οτι πληρωνεις περνεις. Π.χ. αν θες να ασφαλησεις την περιουσια σου που κοστιζει.. τοτε δινεις κατι παραπανω και κανεις την δουλεια σου. Αλλιως περνεις εναν συναγερμο απο το πρακτικερ με ενα ματι και ενσωματομενο πληκτρολογιο και εκανες την δουλεια σου.
Υπαρχουν δυο ειδη συναγερμων. Οι ενσυρματοι, οι οποιοι αν δεν εχεις καλωδιωση πρεπει να στην περασει τεχνικος, την καλωδιωση. Στην αντιθετη περιπτωση μπορειτε να επιλεξετε εναν ασυρματο αλλα καλο συναγερμο. Οταν λεω καλο εννοω εναν συναγερμο ο οποιος να ειναι αμφυδρομος, δηλαδη να μπορει να επικοινωνει με τα περιφεριακα του και να σας ενημερωνει αν υπαρχει χαμηλη μπαταρια καπου ή αν εχει γινει οτιδηποτε αλλο στα περιφεριακα του. Προσωπικα δεν υποστηριζω την ασυρματη σειρηνα λογω υψηλης καταναλωσης τροφοδοσιας. Οσο αφορα την εσωτερικη σειρηνα καλη ειναι αλλα σε συγκεκριμενες περιπτωσεις δεν ενδεικνειτε, πχ αν υπαρχει μωρο στο σπιτι. Αν θελετε να παρετε καμια ιδεα για ασυρματο συναγερμο μπορειται να ψαξετε για το siemens sintony ic 60.
Πιστευω να σας καλυψα καποιες αποριες,
Φιλικα Χαρης

dmyl
22-11-12, 12:30
Kαλησπερα. Επειδη ασχολουμε με συναγερμους ισως θα μπορουσα να πω και εγω την αποψη μου.
Πρωτων ο συναγερμος ειναι καθαρα για αποτρεπτικους αλλα και ψυχολογικους λογους. Βλεπωντας την σειρηνα ο αλλος θα το σκεφτει να μπει στην ολη διαδικασια.
Δευτερων οσο για το κεντρο ληψης σηματων. Εχει μια χρεωη ανα χρονο. Και ναι, μπορει ο συναγερμος να σας καλεσει και εσας στο κινητο. Και οι δυο θα καλεσετε την αστυνομια. Υπαρχει ομως μια διαφορα. Το τηλεφωνικο κεντρο καταγραφει την συνομιλια με την αστυνομια και υπαρχει μια διαδικασια στην οποια το περιπολικο πρεπει να δωσει ρεπορτο μεσα σε συγκεκριμενη ωρα. Ακομα αν ηχησει σιωπηλος συναγερμος θα ειδοποιηθει το κεντρο σηματος και με την σειρα του την αστυνομια.
Τριτων υπαρχουν πολλοι συναγερμοι που κυκλοφορουν στην αγορα. Εδω ισχυει οτι πληρωνεις περνεις. Π.χ. αν θες να ασφαλησεις την περιουσια σου που κοστιζει.. τοτε δινεις κατι παραπανω και κανεις την δουλεια σου. Αλλιως περνεις εναν συναγερμο απο το πρακτικερ με ενα ματι και ενσωματομενο πληκτρολογιο και εκανες την δουλεια σου.
Υπαρχουν δυο ειδη συναγερμων. Οι ενσυρματοι, οι οποιοι αν δεν εχεις καλωδιωση πρεπει να στην περασει τεχνικος, την καλωδιωση. Στην αντιθετη περιπτωση μπορειτε να επιλεξετε εναν ασυρματο αλλα καλο συναγερμο. Οταν λεω καλο εννοω εναν συναγερμο ο οποιος να ειναι αμφυδρομος, δηλαδη να μπορει να επικοινωνει με τα περιφεριακα του και να σας ενημερωνει αν υπαρχει χαμηλη μπαταρια καπου ή αν εχει γινει οτιδηποτε αλλο στα περιφεριακα του. Προσωπικα δεν υποστηριζω την ασυρματη σειρηνα λογω υψηλης καταναλωσης τροφοδοσιας. Οσο αφορα την εσωτερικη σειρηνα καλη ειναι αλλα σε συγκεκριμενες περιπτωσεις δεν ενδεικνειτε, πχ αν υπαρχει μωρο στο σπιτι. Αν θελετε να παρετε καμια ιδεα για ασυρματο συναγερμο μπορειται να ψαξετε για το siemens sintony ic 60.
Πιστευω να σας καλυψα καποιες αποριες,
Φιλικα Χαρης

Καλησπέρα συνάδελφε.
Είσαι λιγο λάθος και λίγο αντιεπαγγελματίας μιας και η πρώτη σου πρόταση οτι ο συναγερμός είναι για ψυχολογικούς και αποτρεπτικούς λόγους ειναι επίσης λιγο λάθο.

ας ξεκαθαρίσουμε οτι ενα πληρες συστημα συναγερμου εγκατεστημενο σωστα παρέχει ασφάλεια. Ενα υποτυπώδες συστημα συναγερμου και ενα αμφιβολου λειτουργιας συστημα δεν παρεχει ασφαλεια αλλα κατι το οποιο που λέγεται " δεν μπορει κατι κανει και αυτο"

ετσι ενα συστημα το οποιο κανει εγκυρη ανιχνευση παρουσιας , ανιχνευση διάρρηξης και απαντάει με συστηματα καπνου , φωτος και αλλες μεθοδους που χρησιμοποιουνται σε χωρους υψηστης ασφαλειας δεν ειναι αποτρεπτικα η ψυχολογικα.
δες το παρακάτω αρθρο για το βαθμο ασφαλειας .......... και θα καταλαβεις.

Ως προς τα υπολοιπα συμφωνω με εσενα.

Φιλικα
Δημήτρης.

Kostas_1
22-11-12, 12:44
Φιλε οπως ειδες και στο προηγουμενο ποστ σου, δεν επιτρεπονται διαφημισεις, και εσυ συνεχίζεις και στο 2ο παλι να βαζεις το site σου.

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=318356#post318356

Αν θες να διαφημιστεις, ελα σε επαφη με τους διαχειριστες

fast-enough
22-11-12, 12:59
.... Αν θελετε να παρετε καμια ιδεα για ασυρματο συναγερμο μπορειται να ψαξετε για το siemens sintony ic 60.
Πιστευω να σας καλυψα καποιες αποριες,
Φιλικα Χαρης
Αγαπητέ Χάρη, δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις, πόσο ποσοστό κέρδους έχεις κλπ, αλλά επειδή εδώ είμαστε πρωτίστως ένα φορουμ φίλων, καλό θα ήταν να προτείνουμε όλοι μας το καλύτερο για τον κάθε συμφορουμίτη.
Παράδειγμα, ο συναγερμός που αναφέρεις είναι απλά ένα ακριβότερο αντίγραφο της CROW που είναι και καλή εταιρεία και αξιόπιστη και πλέον φτηνή.
Η λιανική πλέον είναι πολύ κάτω.
Ένα κιτ επώνυμου συναγερμού ενσύρματου είναι πραγματικά τσάμπα σε σχέση με τις τιμές πριν από μερικούς μήνες.
Όταν λέω κιτ, εννοώ απλά το πάνελ (με τροφοδοτικό, κουτί κλπ) και το πληκτρολόγιο.
Να διαλέγετε συναγερμό που μπορεί να προσαρμόζεται στις ανάγκες σας.
Σήμερα δεν έχω χρήματα για GSM, θα το βάλω αργότερα.
Δεν μπορώ να βάλω ασύρματο μπουτον πανικού? θα το βάλω αργότερα.
Δεν μπορώ να βάλω φωνητική τηλεφωνική ειδοποίηση, αργότερα.
Ότι αγοράζετε να είναι επεκτάσιμο ώστε να καλύπτει μελλοντικές ανάγκες ή ανάγκες που δεν μπορείτε να καλύψετε άμεσα οικονομικά.
Βρείτε καλό επαγγελματία, που να μη γδέρνει, και σίγουρα ο συναγερμός θα αποθαρρύνει την εύκολη είσοδο του κλέφτη.

Z4 DCT
23-11-12, 07:48
Θα κυνηγουσε φωκιες στην Αλασκα :D

εχεις 3 θενξ απο κατω απο το μήνυμα και ολα πράσινα.......:shok:.....βυσμααααα αα

DK
23-11-12, 08:34
Παιδιά κ εγώ εγκαταστάτης συστημάτων ασφαλείας είμαι.Παρόλο που κατα 90% οι επαγγελματίες του χώρου δεν αποκαλύπτουν μυστικά(συνδεσης,λειτουργι ας κτλ) των συστημάτων ασφαλείας...εγώ οφείλω ως μελος του φορουμ(κ ως ανθρωπος) αφού εχω βοηθηθει ουκ ολιγες φορες να βοηθησω με αυτά που ξέρω.Θα αναλύσω σύντομα πληρη τροπο λειτουργίας των συναγερμών καθως και συνδεσμολογίες.Επίσης προγραμματισμό γ τα συστήματα με τα οποια ασχολουμαι.Κατα βαση ασχολουμαι με καναδεζικα προιοντα της paradox(πλήρως επεκτασιμα στα παντα! ωστε καποιος οικονομικα σταδιακα να χτισει ενα σοβαρο συστημα ασφαλειας!) τα οποια θεωρουνται ως μια απο τις ποιοτικοτερες κ πιο αξιοπιστες λυσεις ειτε σε ενσυρματη ειτε σε ασυρματη μορφή.Ποτε δεν ειχα προβληματα ουτε παραπονα απο κανενα πελατη.Το κοστος αλαγης μπαταριων γ ασυρματα ρανταρ,επαφες ειναι αμελητεο(γιατι ακουσα το αντιθετο!)

Υ.Γ Απλα θαθελα σε συνεργασια με administrator,moderator να 'προστατευτούν" τα αρχεια που θα επισυναψω με καποιο τροπο απο μη ενεργα μελη κ επιτηδεια ισως?....
Σε ολα τα μελη του φορουμ θα υπαρχει απο μεριας μου πληρης δωρεαν βοηθεια σε θεματα προγραμματισμού-συνδεσης.Επίσης θα αναρτηθει κ καταλογος προιοντων ώστε να συγκρινει ο καθε υποψηφιος αγοραστης τιμες(μεσω ebay,eshop,γενικα ωπου θελει!)........

ntinos
23-11-12, 08:34
ΠΑΣΟΚος φιλαρακο μου, τι περιμενες ?

:th_Laie_67-1:


εδιτ: @ Γιαννη...

Z4 DCT
23-11-12, 08:36
ΠΑΣΟΚος φιλαρακο μου, τι περιμενες ?

:th_Laie_67-1:


εδιτ: @ Γιαννη...

:hystericalbs1::hystericalbs1:

Kostas_1
23-11-12, 09:45
Παιδιά κ εγώ εγκαταστάτης συστημάτων ασφαλείας είμαι.Παρόλο που κατα 90% οι επαγγελματίες του χώρου δεν αποκαλύπτουν μυστικά(συνδεσης,λειτουργι ας κτλ) των συστημάτων ασφαλείας...εγώ οφείλω ως μελος του φορουμ(κ ως ανθρωπος) αφού εχω βοηθηθει ουκ ολιγες φορες να βοηθησω με αυτά που ξέρω.Θα αναλύσω σύντομα πληρη τροπο λειτουργίας των συναγερμών καθως και συνδεσμολογίες.Επίσης προγραμματισμό γ τα συστήματα με τα οποια ασχολουμαι.Κατα βαση ασχολουμαι με καναδεζικα προιοντα της paradox(πλήρως επεκτασιμα στα παντα! ωστε καποιος οικονομικα σταδιακα να χτισει ενα σοβαρο συστημα ασφαλειας!) τα οποια θεωρουνται ως μια απο τις ποιοτικοτερες κ πιο αξιοπιστες λυσεις ειτε σε ενσυρματη ειτε σε ασυρματη μορφή.Ποτε δεν ειχα προβληματα ουτε παραπονα απο κανενα πελατη.Το κοστος αλαγης μπαταριων γ ασυρματα ρανταρ,επαφες ειναι αμελητεο(γιατι ακουσα το αντιθετο!)

Υ.Γ Απλα θαθελα σε συνεργασια με administrator,moderator να 'προστατευτούν" τα αρχεια που θα επισυναψω με καποιο τροπο απο μη ενεργα μελη κ επιτηδεια ισως?....
Σε ολα τα μελη του φορουμ θα υπαρχει απο μεριας μου πληρης δωρεαν βοηθεια σε θεματα προγραμματισμού-συνδεσης.Επίσης θα αναρτηθει κ καταλογος προιοντων ώστε να συγκρινει ο καθε υποψηφιος αγοραστης τιμες(μεσω ebay,eshop,γενικα ωπου θελει!)........

Ευχαριστουμε!

Η μια λυση θα ηταν να μπει το θρεντ στην κατηγορια "το στεκι..." αλλα και παλι δεν εισαι εξασφαλισμενος από καποιον που θα γραφτει ως μελος, καθοσον δεν υπάρχει δυνατότητα να ελεγχουμε επαγγελματα ή τυχον επιτήδειους...

Ο καλύτερος ισως τροπος ειναι μεσω ΡΜ.

fanisk
23-11-12, 13:09
Οταν φυγεις απο το σπιτι βαζεις Arm, οταν γυρισεις αρχιζει να χτυπαει η αντιστροφη μετρηση μεχρι το disarm. Ανοιξε τη πορτα, μπες μεσα, βαλε κωδικο κλπ Ο χρονος αυτος μπορει να ειναι πολυτιμος για καποιον. Υπαρχει τροπος να βγαλεις εντελως το χρονο και να κανεις disarm με καποιο μπουτον-μπρελοκ πριν μπεις μεσα? Και αν ναι, πως ξεπερνας το προβλημα να εχει κατι παρομοιο ο δραστης ?

fast-enough
23-11-12, 13:26
Οταν φυγεις απο το σπιτι βαζεις Arm, οταν γυρισεις αρχιζει να χτυπαει η αντιστροφη μετρηση μεχρι το disarm. Ανοιξε τη πορτα, μπες μεσα, βαλε κωδικο κλπ Ο χρονος αυτος μπορει να ειναι πολυτιμος για καποιον. Υπαρχει τροπος να βγαλεις εντελως το χρονο και να κανεις disarm με καποιο μπουτον-μπρελοκ πριν μπεις μεσα? Και αν ναι, πως ξεπερνας το προβλημα να εχει κατι παρομοιο ο δραστης ?

Υπάρχει τρόπος.
Μάλιστα όχι μόνο ένας αλλά αρκετοί.
Ο πιο απλός είναι να έχεις ασύρματο μπουτόν με δυνατότητες arm, disarm, stay και panic.
Αν έχεις χρήμα, μπορείς να βάλεις εξωτερικά βιομετρικό αναγνώστη (δακτυλικό αποτύπωμα) ο οποίος θα κάνει disarm, κλπ κλπ.
Ο δράστης να έχει παρόμοιο είναι δύσκολο, γιατί το ασύρματο θα είναι κυλιόμενου κωδικού.
Για το αποτύπωμα δεν το συζητώ.

Μην ξέχνας όμως ούτε εσύ ούτε και όλοι όσοι έχουν συστήματα συναγερμού, πως αν ο δράστης σε βάλει στο μάτι και θέλει ντε και σώνει να μπουκάρει, τρόπο θα βρει.
Το θέμα είναι αν τον συμφέρει.
Δηλαδή, αν ξέρει κάποιος πως στο σπίτι σου έχεις μια περιουσία, θα επενδύσει χρόνο και χρήμα για να μπει.
Ο συναγερμός θα αποτρέψει τον ευκαιριακό δράστη που θα προτιμήσει το αφύλακτο σπίτι και πιο εύκολο να μπει από το δικό σου...

DK
08-01-13, 15:13
Κάποιες φωτος απο υλικά της καναδεζικης caddx. Στην πρωτη φωτο φαινεται το μεταλλικό κουτί που εχει μεσα την κεντρική πλακετα ενσύρματης συνδεσης παρελκόμενων καθώς και τον μετασχηματιστη.Στην 2η φωτο ενσυρματο πληκτρολογιο caddx. Στην 3η φωτο ενσύρματη εσωτερική σειρήνα............

DK
08-01-13, 15:19
Στην πρωτη φωτο πάλι απο τη caddx...πλαστικό κουτί με την 32ζωνη πλακετα ασυρματης συνδεσης παρελκομενων.Κατω αριστερα ο μετασχηματιστης των 220 VOLT ΑC σε 16 VOLT AC.Στη 2η φωτο ασύρματο πληκτρολογιο caddx.Στη 3η φωτο "ανοιγμένη(χωρίς καπάκι)"ασύρματη εξωτερική σειρήνα της caddx.Στη 4η φωτο "ανοιγμένο(χωρίς καπάκι) ασύρματο αισθητήρας κίνησης(ρανταρ) πάλι της caddx

fanisk
08-01-13, 15:22
Υπάρχει τρόπος.
Μάλιστα όχι μόνο ένας αλλά αρκετοί.
Ο πιο απλός είναι να έχεις ασύρματο μπουτόν με δυνατότητες arm, disarm, stay και panic.
Αν έχεις χρήμα, μπορείς να βάλεις εξωτερικά βιομετρικό αναγνώστη (δακτυλικό αποτύπωμα) ο οποίος θα κάνει disarm, κλπ κλπ.
Ο δράστης να έχει παρόμοιο είναι δύσκολο, γιατί το ασύρματο θα είναι κυλιόμενου κωδικού.
Για το αποτύπωμα δεν το συζητώ.

Μην ξέχνας όμως ούτε εσύ ούτε και όλοι όσοι έχουν συστήματα συναγερμού, πως αν ο δράστης σε βάλει στο μάτι και θέλει ντε και σώνει να μπουκάρει, τρόπο θα βρει.
Το θέμα είναι αν τον συμφέρει.
Δηλαδή, αν ξέρει κάποιος πως στο σπίτι σου έχεις μια περιουσία, θα επενδύσει χρόνο και χρήμα για να μπει.
Ο συναγερμός θα αποτρέψει τον ευκαιριακό δράστη που θα προτιμήσει το αφύλακτο σπίτι και πιο εύκολο να μπει από το δικό σου...

Το προβλημα με το ασυρματο μπρελοκ ειναι το οτι επειδη θα ειναι ασυρματο, μηπως κανεις πιο ευκολη τη δουλεια του δραστη? Ενταξει δεν χαθηκε ο κοσμος να βγω απο το αμαξι για να το κλεισω, αλλα πολλες φορες βαριεμαι τη διαδικασια πρωτα να πεταχτω γρηγορα εξω να το κλεισω, να ξαναμπω να παρω πραγματα, κλπ. Θα με βολευε πολυ ενα μπρελοκ, να κανω arm/disarm μεσα απο το αμαξι χωρις να με βιαζει ο χρονος απενεργοποιησης.

Στο τελευταιο εχεις δικιο, στους διπλα εχουν μπει 2-3 φορες που ειναι εντελως αφυλακτο.

DK
08-01-13, 15:25
Μια πολύ καλή, αξιόπιστη και οικονομική ενσύρματη σειρήνα εξωτερικού χώρου απο την Ελληνική εταιρια olumpia electronics στην κατερίνη.Το όνομα της menvier univel. Σίγουρα το 30-35% των εγκαταστασεων πουχω δει σε Β.Ελλαδα εχουν αυτην την εξωτερική σειρήνα.Στη φωτο τι υπάρχει στα ενδωτερα της σειρηνας αν αφαιρεσουμε το πλαστικο και αλουμινενιο καπακι προστασιας.....

DK
08-01-13, 15:29
Επίσης πολύ καλή, αξιόπιστη,οικονομική κ αρκετα χρησιμοποιημένη ενσύρματη σειρήνα εξωτερικού χώρου είναι της CROW η BS1.Στη φωτο τι υπάρχει στα ενδωτερα της σειρηνας αν αφαιρεσουμε το πλαστικο καπακι (το αλουμινενιο καπακι προστασιας φαινεται πουναι βιδωμενο).....

DK
08-01-13, 15:36
Πρωτου παραθεσω κ αλλες φωτος ενσυρματων προιοντων να αναφερω πως στα ενσυρματα συστηματα απαραιτητο "πακετο" σωστής λειτουργίας είναι ναναι ιδίας μαρκας το πληκτρολογιο με την κεντρική πλακετα στο μεταλλικό ή πλαστικό κουτί.Ρανταρ,σειρηνες(εσωτ ρική,εξωτερική),μετασχηματ ιστής,μπαταριες,ρελε σειρήνας μπορουμε να τοποθετησουμε απο οποιαδηποτε μαρκα ωστε να επιτυχουμε πιο οικονομική αγορα.Δηλαδή σε πληκτρολογιο κ πλακετα caddx μπορω να συνδεσω επαφες οτι θελω, ρανταρ της crow ή bosch ή της gsn patrol και να βαλω σειρήνα της paradox ή της teletek ή της crow.....

DK
08-01-13, 15:44
Στην πρωτη φωτο μεταλλικό κουτι της paradox.Στη 2η φωτο η 5+5=10ζωνη κεντρική πλακετα ενσυρματης συνδεσης παρελκομενων sp5500 της paradox.Στην 3η φωτο μετασχηματιστης 220 σε 16Ac της paradox.Στην 4η φωτο το ενσυρματο led πληκτρολογιο K32LED της paradox

DK
08-01-13, 15:45
Παρακατω στη 1η φωτο ο τηλ/της(μεσω τηλ.γραμμης) vdmp3 της paradox.

DK
08-01-13, 15:49
το vdmp3 ουσιαστικά ειναι πλακετα(module) που κουμπωνει πανω στην εκαστοτε κεντρική πλακετα(π.χ SP5500,SP6000 κτλ) που θα χρησιμοποιησουμε.......

DK
08-01-13, 15:56
Στην πρωτη φωτο ενσυρματη αυτοκολλητη+βιδωτη μαγνητική επαφή μικρου τύπου(λευκο χρωμα) της καναδεζικης aleph.Sth deyterh φωτο ενσυρματο ρανταρ εσωτερικου χωρου της ισδραηλινης patrol Κ συγκεκριμενα το 201pet.Στη 3η,4η φωτο ενσυρματο ρανταρ εξωτερικου χωρου της ιαπωνικης optex, κ συγκεκριμενα το VX 402

DK
08-01-13, 16:00
to be continued.....με πλούσιο φωτογραφικό υλικό, αναλυτικές περιγραφες κτλ.Οσοι εχουν αποριες κ δεν θελουν δημοσια να ρωτησουν μπορουν να στειλουν και π.μ αν επιθυμούν..........

Harisp
08-01-13, 16:45
Γενικά τι παίζει με τα beams εξωτερικών χώρων;
Μιλάω για αυλές σπιτιών, οικοπέδων κτλπ που τα τρώει ο ήλιος και η βροχή.

Παίζουν πολλά false alarms;

DK
08-01-13, 17:49
Γενικά τι παίζει με τα beams εξωτερικών χώρων;
Μιλάω για αυλές σπιτιών, οικοπέδων κτλπ που τα τρώει ο ήλιος και η βροχή.

Παίζουν πολλά false alarms;

όλα είναι σχετικά Χάρη.Αισθητήρια εξωτερικού χωρου έχουμε τα εξής -->ραντάρ,κουρτίνες και τα beams(πομποδεκτες).Στο τελευταίο δεν πρεπει να υπάρχει κατι που να παρεμβαλλεται αναμεσα στο πομπο και στο δεκτη(beam).Στο προτελευταιο(κουρτινα) επίσης.Τα ρανταρ εξωτερικού χωρου παρολο που παρεχουν μεγαλυτερη περιοχη καλυψης...εντουτοις παρολες τις πολλες ρυθμισεις που διαθετουν σε περιπτωσεις εντονων ανεμων κ οταν υπαρχουν μεγαλα φυτα,δεντρα κτλ παρουσιαζουν σφαλματα ιδιως τα κακης ποιοτητας.Με σωστες ρυθμισεις(πολύ πολύ σημαντικο),προσανατολισμο( ολυ πολυ σημαντικο) κ φυσικα με καλης ποιοτητας υλικά περιοριζουμε στο ελαχιστοι τετοια μικροπροβληματα.......

Υ.Γ Στην 1η επισυναπτομενη φωτο ο τροπος λειτουργιας μιας κουρτινας, της ιαπωνικης optex κ συγκεκριμενα το μοντελο BX 80N.Εκπεμπει 2 υπερυθρες δεσμες, η μια στην ευθεια κ η άλλη με ρυθμιζομενη προς τα κατω κλιση.Οταν κοπουν κ οι δύο ακτινες οπλιζει το ρελε της κουρτίνας κ χτυπα ο συναγερμος.
Το αντιστοιχο ρανταρ της ιδίας εταιριας(optex 402) πάλι εχει 2 ακτινες υπερυθρες αλλα αυτες εκπεμπονται οχι σε μια ευθεια 2 σημειων όπως στη κουρτίνα, αλλά σε 90 μοίρες εμβαδό(φωτο 2)
Στην 3η φωτο ενα ζευγαρι beam.....που αποτελείται απο τον πομπο κ τον δεκτη......

DK
08-01-13, 17:50
Η 2Η ΚΑΙ Η 3Η ΦΩΤΟ...............

DK
08-01-13, 17:53
η 1η φωτο και ακομη μια που επεξηγει τον τροπο λειτουργιας της..

DK
08-01-13, 18:00
τι παίζει με τα beams εξωτερικών χώρων
...............που τα τρώει ο ήλιος και η βροχή?



Προσωπικά εγώ για εξωτερικούς χώρους χρησιμοποιώ υλικά της optex,paradox,caddx που είναι γενικά παρα πολύ καλά αν και ακριβά.Εχουν πολύ καλή μόνωση για υγρασίες,βροχες. Επίσης για θερμοκρασίες απο -15 ως +40 που εχω δει προσωπικά ο ίδιος( -25 ως +55 βαθμους δινει ο κατασκευαστης) δεν παρουσιασαν σφαλματα...........

DK
08-01-13, 19:00
Στην 1η φώτο οριζόντιο ενσύρματο πληκτρολογιο Κ10 της paradox.Στην 2η φώτο το ίδιο Κ10 της paradox αλλα κάθετο.......

DK
08-01-13, 19:02
η 2η φώτο.........

Υ.Γ Στο ποηγ. ποστ δεν επισυνάφθηκε η φωτο αυτή!

DK
08-01-13, 19:11
Στην πρώτη φώτο η ενσύρματη σειρήνα SIP-PLL της paradox.Στην 2η φώτο επαναφορτιζόμενη μπαταρία κέντρου(μάρκας sunlight) 12volt dc 7,2ah.Τοποθετείται στο κουτί που υπάρχει η κεντρική πλακέτα.Στην 3η φώτο μπαταρία επαναφορτιζόμενη μπαταρία εξωτερικής σειρήνας(μάρκας poweroad) 12volt dc 1,3ah.Την χρησιμοποιεί η σειρήνα Crow Bs1.Συνήθως οι εξωτερικές σειρήνες (κατα 80%) χρησιμοποιούν μπαταρίες 12volt dc 2ah.Στην 4η φώτο κουλούρα καλωδιου συναγερμού 100μέτρων 4 χ 0,22mm.Αποτελείται απο 4 καλώδια διαφορετικού χρώματος εμβαδού 0,22 χιλιοστά έκαστο.Υπάρχουν και καλώδια συναγερμού 6 χ 0,22mm, δηλαδή απο 6 καλώδια διαφορετικού χρώματος εμβαδού 0,22 χιλιοστά έκαστο.Τέλος υπάρχουν και καλώδια συναγερμού 8 χ 0,22mm, δηλαδή απο 8 καλώδια διαφορετικού χρώματος εμβαδού 0,22 χιλιοστά έκαστο.

DK
08-01-13, 19:17
πλακέτα κέντρου 8+8=16 ζωνών σύνολο, ενσύρματης σύνδεσης παρελκόμενων paradox sp6000 στην 1η φώτο.Στην 2η φωτο πιστοποιητικό γνησιότητας της πλακέτας..........

DK
08-01-13, 19:22
gsn acs 102R.Δέκτης ο οποίος συνδέεται σε οποιοδήποτε κέντρο ενσύρματα και με τους 2 πομπούς που έχει(κοντρολάκια), μπορεί να ρυθμιστεί ώστε να κανει ασύρματα λειτουργίες όπως όπλιση,αφόπλιση, μπουτόν πανικού κτλ

DK
08-01-13, 19:24
η μπαταρία των 12volt dc 2,3Ah που χρησιμοποιείται στην πλειοψηφία των ενσύρματων εξωτερικών σειρηνών...........

Υ.Γ Πάλι της αρκετά καλής και οικονομικής μάρκας sunlight..

DK
08-01-13, 19:26
μία εσωτερική φαροσειρήνα με περίπου 90db/m ήχο.Την χρησιμοποιούν πολύ λόγω οτι συνδυάζει σειρήνα+ φωτισμό +κάνει και περίπου 5 ευρώ με ψάξιμο......

DK
08-01-13, 19:31
Κέντρο συναγερμού paradox το οποίο έχει τοποθετηθεί-συνδεθεί.Απλά δεν έχει τοποθετηθεί η μπαταρία των 12volt 7 Ah.Το συγκεκριμένο κέντρο αποτελείται απο το μεταλλικό κουτί, την πλακέτα sp6000, μετασχηματιστή 220 σε 16,6AC 30watt,τηλεφωνητή vdmp3 και τον πομπό της gsn που είπαμε λίγο παραπάνω...

DK
08-01-13, 19:33
το 32ζωνο ενσύρματο πληκτρολόγιο k32 led συνδεμένο και βιδωμένο στον τοίχο...

DK
08-01-13, 19:35
ενσύρματο εξωτερικό ραντάρ optex 402 συνδεμένο,ρυθμιζμένο και βιδωμένο στον τοίχο........

DK
08-01-13, 19:40
Σε περίπτωση που θέλουμε να προσθέσουμε ασύρματα παρελκόμενα π.χ ραντάρ, επαφές προσθετουμε τον δέκτη paradox RTX1 ή paradox RTX3(εφόσον ΘΕΛΟΥΜΕ και ασύρματο πληκτρολόγιο!)Στην πρώτη φωτο ο RΤΧ3 δέκτης χωρίς το καπάκι του και στην 2η φωτο ασύρματη μαγνητική επαφή DCT10 της paradox

DK
08-01-13, 19:44
ο δέκτης Rx1 εφόσον δεν χρησιμοποιήσουμε ασύρματο πληκτρολόγιο........

DK
08-01-13, 19:49
φωτος ασύρματου ρανταρ εσωτερικού χώρου paradox PMD1P.......

Υ.Γ Στην 3η φώτο το PMD1P τοποθετημένο......
χρησιμοποιεί 3 αλκαλικές μπαταρίες ΑΑ......ενώ οι ασύρματες επαφες DCT10 της paradox χρησιμοποιούν 3 αλκαλικές μπαταρίες ΑΑΑ....

DK
08-01-13, 19:55
ΤΟ εικονιζομενο πληκτρολογιο ειναι κατα 95% ιδιο με το κ32led αλλα δεν είναι ενσύρματο.Ειναι ασύρματο.Η καλωδίωση χρησιμοποιείται για να φορτιζεται η μπαταρία λιθιου 4,5volt dc που έχει(παρομοια με των κινητών nokia).

Υ.Γ Στο σημείο αυτό να τονίσω ότι μπορούμε ναχουμε εναν συναγερμό ο οποιος ναναι και ενσύρματος και ασυρματος.Επιλεκτικά ποιες ζωνες θελουμε ενσυρματες και ποιες ασυρματες αναλογα πως βολευει στον εκαστοτε χωρο και φυσικα αναλογα τα διατιθέμενα χρήματα............

HiTech
10-04-13, 17:00
Ο καλωδιακός συναγερμός είναι και πιο οικονομικός και πιο αξιόπιστος. Οι ασύρματοι συναγερμοί και μπλοκάρονται και απενεργοποιούνται, ενώ ο καλωδιακός εφόσον η καλωδίωση δεν είναι εκτός του σπιτιού, δεν μπορεί να πειραχτεί. Επίσης ο καλωδιακός συναγερμός θέλει συντήρηση κάθε δύο χρόνια, σε αντίθεση με τον ασύρματο συναγερμό που θα σας χρεώνει κάθε ένα ή δύο χρόνια το κόστος, ενώ μην ξεχνάμε και την εκπομπή ραδιοκυμάτων μέσα στο σπίτι. Ότι όμως και να εγκατασταθεί τελικά, πρέπει να γίνεται με βάση της καθημερινές συνήθειες του κατοίκου χωρίς να τις μεταβάλει.

Konstantinos E60
12-06-13, 07:58
Καλημέρα...

Παρασκευή βράδυ μπήκαν κλέφτες σε παραδιπλανό σπίτι , κοίμισαν τους ιδιοκτήτες, έκλεψαν ότι βρήκαν καθώς και το αυτοκίνητο.
Νωρίτερα είχαν κόψει το καλώδιο του ΟΤΕ, και έκαναν βόλτα στη γειτονιά, να δουν που μπορούν να μπουν. Μάλλον πέρασαν μπροστά και από το δικό μας σπίτι, αλλά επέλεξαν να προσπαθήσουν να κλέψουν (χωρίς επιτυχία), από άλλο σπίτι, και κατέληξαν στο πρώτο όπου πήραν ότι μπορούσαν.

Φυσικά αναστατώθηκε όλη η γειτονιά, ψάχνουμε τρόπους για επιπλέον συναγερμό... και κοιμόμαστε με το ένα μάτι ανοιχτό που λένε!

Ο ΟΤΕ με τον οποίοι είναι συνδεδεμένοι οι περισσότεροι συναγερμοί, δε λειτουργεί... και είναι Τετάρτη. Μας είχαν βάλει και στις προτεραιότητες λέει για αποκατάσταση γιατί ήταν από κλοπή....
Τη Δευτέρα δε μπόρεσαν.
Εχθές απορούσαν γιατί δεν ήρθε το συνεργείο τους.
Για σήμερα είναι σίγουροι ότι το συνεργείο δε θα μπορέσει....
Εις αύριον λοιπόν τα σπουδαία...

Περιμετρικος συναγερμός και κάγκελα στις πόρτες-παραθυρα. Αλλη λύση δεν υπάρχει.

S8N
13-06-13, 13:13
^^^^

Ό,τι λέει ο Κων/νος πιο πάνω. Εγώ κοιμάμαι με συναγερμό στις περιμετρικές ζώνες ενώ η σύνδεση με την υπηρεσία ασφαλείας είναι με GSM.

Μετά υπάρχει μια άδεια κυνηγίου και μια Benelli M4 Super 90 cal.12 που θα ζήλευε κι ο Εξολοθρευτής και την οποία φυλάω για τη μέρα της κρίσης ( επιθέσεις μεταλλαγμένων, ζωντανών-νεκρών, εξωγήινων κλπ).

vagmag
13-06-13, 13:31
^^^^

Ό,τι λέει ο Κων/νος πιο πάνω. Εγώ κοιμάμαι με συναγερμό στις περιμετρικές ζώνες ενώ η σύνδεση με την υπηρεσία ασφαλείας είναι με GSM.

Μετά υπάρχει μια άδεια κυνηγίου και μια Benelli M4 Super 90 cal.12 που θα ζήλευε κι ο Εξολοθρευτής και την οποία φυλάω για τη μέρα της κρίσης ( επιθέσεις μεταλλαγμένων, ζωντανών-νεκρών, εξωγήινων κλπ).

με τα όπλα δεν τα πάω καλά....
Ελπίζω να μην έχει και ο κλέφτης....

Περιμετρική ζώνη με κάτι τέτοιο ;;;
https://www.smarteck.gr/sinagermoi_outdoor_detectors.html

αυτός που μου έβαλε το συναγερμό που έχω για μέσα στο σπίτι, μου πρότεινε αυτά.... της εταιρίας ABI.... και μου λέει ότι τα καθένα ξεκινάει από 350 ευρώ και θέλω καμιά 6, και βάλε και καλώδια, και βάσεις τσιμεντένιες... που θα φτάσουμε ;;
https://cuibihu2004.en.made-in-china.com/product/DqJmShjoZBWA/China-Boundary-Outdoor-Infrared-Beams-Detector-Wireless-and-Wired-ABI-.html

έχετε άλλες λύσεις ;;;

Monsta
13-06-13, 13:36
..........(επιθέσεις μεταλλαγμένων, ζωντανών-νεκρών, εξωγήινων κλπ).


Το πιο πιθανό είναι να την αδειάσεις πάνω σε κάνα ψεκασμένο.

Konstantinos E60
13-06-13, 14:16
με τα όπλα δεν τα πάω καλά....
Ελπίζω να μην έχει και ο κλέφτης....

Περιμετρική ζώνη με κάτι τέτοιο ;;;
https://www.smarteck.gr/sinagermoi_outdoor_detectors.html

αυτός που μου έβαλε το συναγερμό που έχω για μέσα στο σπίτι, μου πρότεινε αυτά.... της εταιρίας ABI.... και μου λέει ότι τα καθένα ξεκινάει από 350 ευρώ και θέλω καμιά 6, και βάλε και καλώδια, και βάσεις τσιμεντένιες... που θα φτάσουμε ;;
https://cuibihu2004.en.made-in-china.com/product/DqJmShjoZBWA/China-Boundary-Outdoor-Infrared-Beams-Detector-Wireless-and-Wired-ABI-.html

έχετε άλλες λύσεις ;;;

Ναι κατι σαν αυτο στο πρωτο λινκ. Πάρε τιμές και απο αλλους Βαγγέλη γιατι πολλά μου ακουγονται τα 350 για το ενα.

fast-enough
13-06-13, 14:36
Ναι κατι σαν αυτο στο πρωτο λινκ. Πάρε τιμές και απο αλλους Βαγγέλη γιατι πολλά μου ακουγονται τα 350 για το ενα.
Πάρα πολλά...
Γιατί δε σκέφτεσαι σύστημα με κάμερες και Video Motion Detection με έξοδο προς το συναγερμό?

vagmag
13-06-13, 14:39
Πάρα πολλά...
Γιατί δε σκέφτεσαι σύστημα με κάμερες και Video Motion Detection με έξοδο προς το συναγερμό?

μία επεξήγηση παρακαλώ , μιας και είμαστε άσχετοι...

vagmag
13-06-13, 15:12
μου πρότεινε και μία λύση με κάμερες...

16 Channel H.264 DVR VGA(Main) + BNC(Main/Call) Outputs Easy operating and configuration GUI Support Touch Panel LCD Monitor Trouble free DDNS setup Fully Control DVR via Network Free CMS support E-map Support iPhone, iPad, Android, BlackBerry. PTZ control via iPhone, iPad, Android. Support MAC system HDMI output (optional) με 350 ευρώ

Διάφορες κάμερες από 90 έως 210 ευρώ

PD-1218
CCTV 12V DC DC Power Distribution Box for 18 Cameras. 10A, w/ 18 LED 85 ευρώ

AU-TP02.
Twin-paired Transmiter & Receiver, max. 230 meter/ color or 400 meter/ B/W ( 1 pair per set) NEW: with BNC Connector + CABLE 12 ευρώ

UTP IKUSI μάλλον το μέτρο 0,34 ευρώ

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ 1ΟΟΟGB 87 ευρώ

Οι παραπάνω τιμές δεν περιλαμβάνουν ΦΠΑ....


Ο μόνος λόγος που συζήτησα για κάμερες, είναι γιατί άντε και χτύπησε ο συναγερμός.... Μετά τι κάνεις, αφού δεν έχεις οπτική επαφή ;;; Εϊναι απλά λάθος συναγερμός ή υπάρχει άνθρωπος κλπ....

Ίσως με τις κάμερες γίνεται προκλητική η κατάσταση.... Αλλά το άλλο που πρότεινε ο φίλος fast-enough ... φαντάζει καλό... αλλά δεν έχω πλήρη εικόνα...

Και να ξερε ο κλέφτης ότι δεν υπάρχει κάτι στο σπίτι να κλαπεί....
Εμείς απλά να μη μας κάνει κάποιος κακό θέλουμε. Αν απουσιάζουμε ας μπει και ας πάρει ότι βρει

Konstantinos E60
14-06-13, 09:53
Ο μόνος λόγος που συζήτησα για κάμερες, είναι γιατί άντε και χτύπησε ο συναγερμός.... Μετά τι κάνεις, αφού δεν έχεις οπτική επαφή ;;; Εϊναι απλά λάθος συναγερμός ή υπάρχει άνθρωπος κλπ....

Ίσως με τις κάμερες γίνεται προκλητική η κατάσταση.... Αλλά το άλλο που πρότεινε ο φίλος fast-enough ... φαντάζει καλό... αλλά δεν έχω πλήρη εικόνα...

Και να ξερε ο κλέφτης ότι δεν υπάρχει κάτι στο σπίτι να κλαπεί....
Εμείς απλά να μη μας κάνει κάποιος κακό θέλουμε. Αν απουσιάζουμε ας μπει και ας πάρει ότι βρει

Ψαξε και για πτυσόμενα κάγκελα για να είσαι όσο το δυνατον καλυμένος.Περιμετρικός σε συνδυασμό με κλειστό κύκλωμα είναι πολύ καλή λύση αλλα λειτουργεί αποτρεπτικά κυρίως.
Αν ο "άλλος" ξερει οτι εχεις συστήματα ασφαλείας και αποφασίσει να μπεί στο σπίτι θα μπει αποφασισμένος να κάνει κακό και δυστηχώς ξέρεις πόσο ευκολα ανοίγει μια μπαλκονόπορτα ή ένα παράθυρο.

friendgr
14-06-13, 10:47
πάντως καλές οι ιστορίες με καραμπίνες και όπλα , μακάρι να γινόταν όπως στις ταινίες όπου κερδίζει ο καλός, αλλά δυστυχώς σε real life φαντάζομαι γνωρίζετε ότι θα βρείτε τον μπελά σας νομικά.

Και άντε και τραυματίσατε τον κλέφτη και τον συλλαμβάνει η αστυνομία.

Νομίζετε ότι θα μπει ισόβια; Οι κατηγορίες που θα τον βαρύνουν θα είναι παράνομη οπλοκατοχή/οπλοχρησία, και παράνομη διάρρηξη. Ψιλοχαζά δηλαδή. Σε λίγο καιρό θα είναι έξω. Εκτός αν έχει τρελά βεβαρημένο παρελθόν και πάει μέσα για πολύ καιρό. Αλλά ακόμα κι έτσι όλοι αυτοί έχουν κολλητούς που κυκλοφορούν ελεύθεροι...

Εγώ ΔΕΝ θα αισθανόμουν άνετα κάθε φορα που θα έβγαινα από το σπίτι. :gun_bandana:

S8N
14-06-13, 12:26
πάντως καλές οι ιστορίες με καραμπίνες και όπλα , μακάρι να γινόταν όπως στις ταινίες όπου κερδίζει ο καλός, αλλά δυστυχώς σε real life φαντάζομαι γνωρίζετε ότι θα βρείτε τον μπελά σας νομικά.

Και άντε και τραυματίσατε τον κλέφτη και τον συλλαμβάνει η αστυνομία.

Νομίζετε ότι θα μπει ισόβια; Οι κατηγορίες που θα τον βαρύνουν θα είναι παράνομη οπλοκατοχή/οπλοχρησία, και παράνομη διάρρηξη. Ψιλοχαζά δηλαδή. Σε λίγο καιρό θα είναι έξω. Εκτός αν έχει τρελά βεβαρημένο παρελθόν και πάει μέσα για πολύ καιρό. Αλλά ακόμα κι έτσι όλοι αυτοί έχουν κολλητούς που κυκλοφορούν ελεύθεροι...

Εγώ ΔΕΝ θα αισθανόμουν άνετα κάθε φορα που θα έβγαινα από το σπίτι. :gun_bandana:

Αναμφισβήτητα μια κυνηγετική άδεια και μια καραμπίνα δε σημαίνει ότι μπορείς να σκοτώνεις όπως ο 007, ούτε ότι πυροβολείς σαν τον Άνθρωπο Χωρίς Όνομα. Ο ρόλος της είναι συνήθως καθαρά φοβιστικός και αποτρεπτικός. Εκείνοι που πρέπει να πάρουν το μήνυμα, το παίρνουν. Τώρα, αν είναι να στην πέσουν 5 καταζητούμενοι με καλάσνικωφ, ούτε το Airwolf δε σε γλυτώνει.

Ptboul
14-06-13, 12:34
άσχετο: O πιτσιρικάς στην ΠαιαΝία - αν θυμάστε το περιστατικό - αθωώθηκε από το δικαστήριο. (είχε πάει όλη η Παιανία για συμπαράσταση)

σχετικό: προσανατολίζομαι κ εγώ να βάλω συναγερμό στο σπίτι αλλά δεν έχω ιδέα τι και πως. Προεγκατάσταση υπάρχει (παγίδες στα παράθυρα - τι μλκς αλήθεια, τις έβαλαν στα τζάμια αντί τα παντζούρια - και καλωδίωση). Οπότε για σειρήνες, πάνελ, φωτοκυτταρα κλπ πόσο πάει το μαΛΛί; Τι άλλο πρέπει να προσέξουμε;

Kostas_1
14-06-13, 12:38
άσχετο: O πιτσιρικάς στην ΠαιαΝία - αν θυμάστε το περιστατικό - αθωώθηκε από το δικαστήριο. (είχε πάει όλη η Παιανία για συμπαράσταση)

σχετικό: προσανατολίζομαι κ εγώ να βάλω συναγερμό στο σπίτι αλλά δεν έχω ιδέα τι και πως. Προεγκατάσταση υπάρχει (παγίδες στα παράθυρα - τι μλκς αλήθεια, τις έβαλαν στα τζάμια αντί τα παντζούρια - και καλωδίωση). Οπότε για σειρήνες, πάνελ, φωτοκυτταρα κλπ πόσο πάει το μαΛΛί; Τι άλλο πρέπει να προσέξουμε;

ασχετο: πολύ χάρηκα.

Σχετικό: εξαρταται από την ποιοτητα και την ποσότητα των παρελκομένων. Ξεκινάς από 300 ευρω και πανω.

hades7
14-06-13, 12:40
εχω ανθρωπο να σε φτιαξει σωστο οχι σαν τον μπογιατζη που μου στειλες που κλεισαμε στην τιμη που μου πε χωρις ουτε ενα ευρω παζαρι και δεν ηρθε ποτε....

Ptboul
14-06-13, 12:51
:shok:

hades7
14-06-13, 12:53
οπως σε βλεπω και με βλεπεις ηρθε ειδε εκανε προσφορα την δεχτηκα και δεν ηρθε ποτε ουτε καν τηλεφωνο δεν πηρε οτι δεν θα ρθει

Konstantinos E60
14-06-13, 12:56
@μπουλη

Απο την στιγμη που εχεις παγίδες λογικα θα εχεις και τραβηγμενες γραμμες για τα "μάτια" οπότε είναι πολύ ποιο ευκολο αλλα και πολυ ποιο οικονομικό.
Παρε τιμες απο σοβαρά συνεργεία μην ασχοληθεις με σεκιουριτι και μην κανεις τσιγκουνιες.
Το θεμα συναγερμός έχει ξεφύγει πάρα πολύ τεχνολογικά και μπορεί να σου δώσει πλεον λύσεις σε πράγματα που δεν εχεις σκεφτεί ποτέ ,όπως να ανοιγεις-κλεινεις θερμανση,καποια απο τα φωτα του σπιτιού κατα τις βραδυνές ωρες και πολλά αλλα.

Ptboul
14-06-13, 13:06
Δεν ενδιαφέρομαι για σούπερ ντούπερ λύσεις Κωνσταντή.

Θέλω την πιο φθηνή και με ενδιαφέρει μόνο να χτυπήσει όταν είμαι μέσα - να κάνει την δουλειά του δηλ. Παίζει;

ntinos
14-06-13, 13:07
Περιμετρικος συναγερμός και κάγκελα στις πόρτες-παραθυρα. Αλλη λύση δεν υπάρχει.

Μπορω να διαφωνησω ?

Καμια αξια δεν εχει ο περιμετρικος στα παραθυρα/πορτες

Περιμετρικα στον κηπο, ναι, αρκει να μην κυκλοφορουν κατοικιδια...

ntinos
14-06-13, 13:10
οπως σε βλεπω και με βλεπεις ηρθε ειδε εκανε προσφορα την δεχτηκα και δεν ηρθε ποτε ουτε καν τηλεφωνο δεν πηρε οτι δεν θα ρθει

Για μπογιατζη εδω :D

PANOS-E60
14-06-13, 13:10
Σε διαμέρισμα δεν μένει ο Πάνος ?

ntinos
14-06-13, 13:13
Καλος χρυσος ο συναγερμος, αλλα θελει μελετη για το που θα μπει η σειρηνα....

Αλλιως .... (https://3.bp.blogspot.com/-xrMlko6tHwg/UOQCLfMGyhI/AAAAAAAARjE/XHf5CXyq0Rc/s1600/SpitB3GunGradeExpand4.jpg)

ntinos
14-06-13, 13:15
Δεν ενδιαφέρομαι για σούπερ ντούπερ λύσεις Κωνσταντή.

Θέλω την πιο φθηνή και με ενδιαφέρει μόνο να χτυπήσει όταν είμαι μέσα - να κάνει την δουλειά του δηλ. Παίζει;

Παγιδες σε πορτες/παραθυρα, και με το που θα παραβιαστει κατι να σκασουν 5 προβολια, φαροι κλπ

Konstantinos E60
14-06-13, 13:19
Μπορω να διαφωνησω ?

Καμια αξια δεν εχει ο περιμετρικος στα παραθυρα/πορτες

Περιμετρικα στον κηπο, ναι, αρκει να μην κυκλοφορουν κατοικιδια...

Για τον κήπο λεω και εγω Ντίνο :original:

ntinos
14-06-13, 13:21
Αρκει να μην εχεις σκυλο ομως Κωνσταντινε

Konstantinos E60
14-06-13, 13:30
Ναι υπαρχει θεμα οταν υπαρχει σκύλος!

Kostas_1
14-06-13, 14:15
Δεν ενδιαφέρομαι για σούπερ ντούπερ λύσεις Κωνσταντή.

Θέλω την πιο φθηνή και με ενδιαφέρει μόνο να χτυπήσει όταν είμαι μέσα - να κάνει την δουλειά του δηλ. Παίζει;


Καλος χρυσος ο συναγερμος, αλλα θελει μελετη για το που θα μπει η σειρηνα....

Αλλιως .... (https://3.bp.blogspot.com/-xrMlko6tHwg/UOQCLfMGyhI/AAAAAAAARjE/XHf5CXyq0Rc/s1600/SpitB3GunGradeExpand4.jpg)


Οκ, κατανοητος.

Ψαχνουμε μια φθηνη, αξιοπιστη και καλη λυση.

Η απαντηση ειναι PARADOX.

Δες τα διαφορα μοντελα πληκτρολογίων και κεντρικης μοναδας, αναλογα τι δυνατοτητες θελεις να εχει ΚΑΙ μελλοντικα - επεκτασεις και προχωρα.

Σειρηνες τουλαχιστον 2. Μια μεσα και μια εξω οπωσδηποτε

fast-enough
14-06-13, 14:20
Επίσης δες τους Crow πέρα από Paradox οι οποίοι προωθούνται αρκετά τελευταία.

Όσο για το VMD (Video Motion Detection), είναι λογισμικό που βλέπει διαφοροποιήσεις μεταξύ των frames του Video στις περιοχές που έχεις ορίσει.
Λειτουργεί αρκετά καλά, ενώ υπάρχει δυνατότητα να μην χτυπάει στα κατοικίδια μέχρι κάποιο μέγεθος.

Αν θες μια προσφορά για συναγερμό, στείλε μου πμ να τα πούμε. Εγώ και ένας φίλος - συγκάτοικος - συμφοιτητής έχουμε σχετική εταιρεία.

Konstantinos E60
14-06-13, 14:22
Δεν ενδιαφέρομαι για σούπερ ντούπερ λύσεις Κωνσταντή.

Θέλω την πιο φθηνή και με ενδιαφέρει μόνο να χτυπήσει όταν είμαι μέσα - να κάνει την δουλειά του δηλ. Παίζει;

Πανο ισχυει και εδω το "οτι το φθηνο το πληρωνεις ακριβα και το αντίστροφο". Αν πας σε μια αξιόπιστη λύση είναι κριμα να μην δωσεις μια μικρη διαφορα και να βαλεις μηχανημα με περισσότερες δυνατοτητες.
Πανω απ'ολα βεβαια εσυ ξερεις τις ανάγκες σου !thumb

Ptboul
14-06-13, 14:29
Πανο ισχυει και εδω το "οτι το φθηνο το πληρωνεις ακριβα και το αντίστροφο". Αν πας σε μια αξιόπιστη λύση είναι κριμα να μην δωσεις μια μικρη διαφορα και να βαλεις μηχανημα με περισσότερες δυνατοτητες.
Πανω απ'ολα βεβαια εσυ ξερεις τις ανάγκες σου !thumb


Ξεχνάς Κώστα ότι είμαι ευτυχής κάτοικος του ΣυΣκάτου. Ήτοι ένα κωλοδιαμερισματάκι με μία μπαλκονόπορτα όλη κι όλη και μια πόρτα. (τα παράθυρα δεν τα βάζω μέσα - πρέπει να είσαι ο σπάϊντερμαν).

Επίσης ότι αξίζει εκεί μέσα είναι το κορμί μου κ ο μπέμπης - άντε κ η γυναίκα :D .

Θέλω μόνο να χτυπήσει η σειρήνα αν μπει κάποιος μέσα όταν θα είμαι μέσα. Συνδρομή δεν θέλω.

Σχεδιάζω να το ψάξω και να τοποθετήσω σε 1-2 μήνες, φίλε fast-enough σε ευχαριστώ, θα επικοινωνήσω και μαζί σου.

vagmag
14-06-13, 14:31
Μου αρέσει η ιδέα.

Βάζεις κάμερα... μόλις αντιληφθεί δλδ κίνηση ανάβει, δίνει σήμα και καταγράφει ;;;
Μπορεί να δώσει πχ σε τηλεόραση στο δωμάτιο ;

Επίσης, αν με κάποιο τρόπο πλησιάσει κάποιος, και τη βγάλει από την πρίζα, κόψει καλώδιο, τη βάψει με σπρέυ.... απλά είναι ανενεργή... και δεν παίρνεις χαμπάρι ή χτυπάει καποιο αλάρμ;;;

Αυτά όλα δίνουν σήμα στο συναγερμό ;;;

fast-enough
14-06-13, 14:36
Μου αρέσει η ιδέα.

Βάζεις κάμερα... μόλις αντιληφθεί δλδ κίνηση ανάβει, δίνει σήμα και καταγράφει ;;;
Μπορεί να δώσει πχ σε τηλεόραση στο δωμάτιο ;

Επίσης, αν με κάποιο τρόπο πλησιάσει κάποιος, και τη βγάλει από την πρίζα, κόψει καλώδιο, τη βάψει με σπρέυ.... απλά είναι ανενεργή... και δεν παίρνεις χαμπάρι ή χτυπάει καποιο αλάρμ;;;

Αυτά όλα δίνουν σήμα στο συναγερμό ;;;


Η κάμερα είναι μόνιμα αναμένη. Αν δεν θες να καταγράφει, δεν καταγράφει.
Αν αντιληφθεί κίνηση, τότε δίνει σήμα και "χτυπάει" ο συναγερμός.
Το ίδιο γίνεται και όταν υπάρχει απώλεια σήματος (κόψιμο καλωδίου, ή βλάβη).
Αν κάποιος τη βάψει, τότε ισχύει το ίδιο όπως και στην περίπτωση κίνησης.
Γενικά υπάρχουν συστήματα τα οποία είναι πού παραμετροποιήσιμα.

ntinos
14-06-13, 14:39
Ξεχνάς Κώστα ότι είμαι ευτυχής κάτοικος του ΣυΣκάτου. Ήτοι ένα κωλοδιαμερισματάκι με μία μπαλκονόπορτα όλη κι όλη και μια πόρτα. (τα παράθυρα δεν τα βάζω μέσα - πρέπει να είσαι ο σπάϊντερμαν).

Επίσης ότι αξίζει εκεί μέσα είναι το κορμί μου κ ο μπέμπης - άντε κ η γυναίκα :D .

Θέλω μόνο να χτυπήσει η σειρήνα αν μπει κάποιος μέσα όταν θα είμαι μέσα. Συνδρομή δεν θέλω.

Σχεδιάζω να το ψάξω και να τοποθετήσω σε 1-2 μήνες, φίλε fast-enough σε ευχαριστώ, θα επικοινωνήσω και μαζί σου.

Στην θεση σου δεν θα εβαζα, και εχω τουλαχιστον 38 λογους...

Πχ, ξερεις τι ειναι να ειναι 3 τα χαραματα, να εισαι στο δευτερο επιπεδο υπνου, να χτυπαει ο συναγερμος ??? Να μην μαθεις ....

Βαλε δυο σιδερενιες μπαρες πισω απο πορτα, μπαλνοκοπορτα και καθαρισες.

ntinos
14-06-13, 14:42
Η κάμερα είναι μόνιμα αναμένη. Αν δεν θες να καταγράφει, δεν καταγράφει.
Αν αντιληφθεί κίνηση, τότε δίνει σήμα και "χτυπάει" ο συναγερμός.
Το ίδιο γίνεται και όταν υπάρχει απώλεια σήματος (κόψιμο καλωδίου, ή βλάβη).
Αν κάποιος τη βάψει, τότε ισχύει το ίδιο όπως και στην περίπτωση κίνησης.
Γενικά υπάρχουν συστήματα τα οποία είναι πού παραμετροποιήσιμα.

Μιλας για καμερες εντος του σπιτιου ? (επειδη μονο εντος σπιτιου δεν υπαρχει κινηση), Γιατι εκτος σπιτιου δεν εχει και πολυ νοημα, εκτος αν μιλαμε για εκεινες στις σουπερ ντουπερ με τιμη στην στρατοσφαιρα ...

fast-enough
14-06-13, 14:42
Θέλω μόνο να χτυπήσει η σειρήνα αν μπει κάποιος μέσα όταν θα είμαι μέσα. Συνδρομή δεν θέλω.

Σχεδιάζω να το ψάξω και να τοποθετήσω σε 1-2 μήνες, φίλε fast-enough σε ευχαριστώ, θα επικοινωνήσω και μαζί σου.

Και εγώ που έχω στο σπίτι μου για την οικογένειά μου, δεν έχω συνδρομή. Το αντιμετωπίζω με άλλο τρόπο.
Όποτε θες μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου, να πούμε 2 πραγματάκια.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι απαραίτητο να αγοράσεις από εμένα όπως καταλαβαίνεις, αλλά προσωπικά σε κάθε πελάτη και φίλο οφείλω να παρουσιάζω τα των συναγερμών όπως είναι στην πραγματικότητα.

Ένα απλό παράδειγμα είναι το γεγονός πως κανένα σύστημα δε θα αποτρέψει τον επαγγελματία κλέφτη - εγκληματία που έχει βάλει ένα σπίτι στο μάτι.
Εκεί υπάρχουν άλλες λύσεις οι οποίες απομακρύνονται από τις δυνατότητες του μέσου πολίτη.
Σίγουρα όμως ένα σύστημα θα αποτρέψει τον περαστικό ή ευκαιριακό κλέφτη, τον μπουκαδόρο που θα προτιμήσει την ευκολότερη λεία. Θα μπει στο απροφύλακτο διπλανό...
Όποτε λοιπόν θες, είμαι διαθέσιμος για κουβέντα.
:thnx:

wheelman
14-06-13, 14:45
Ξεχνάς Κώστα ότι είμαι ευτυχής κάτοικος του ΣυΣκάτου. Ήτοι ένα κωλοδιαμερισματάκι με μία μπαλκονόπορτα όλη κι όλη και μια πόρτα. (τα παράθυρα δεν τα βάζω μέσα - πρέπει να είσαι ο σπάϊντερμαν).

Επίσης ότι αξίζει εκεί μέσα είναι το κορμί μου κ ο μπέμπης - άντε κ η γυναίκα :D .

Θέλω μόνο να χτυπήσει η σειρήνα αν μπει κάποιος μέσα όταν θα είμαι μέσα. Συνδρομή δεν θέλω.

Σχεδιάζω να το ψάξω και να τοποθετήσω σε 1-2 μήνες, φίλε fast-enough σε ευχαριστώ, θα επικοινωνήσω και μαζί σου.

Εγώ έχω βάλει της Paradox, μια χαρά μέχρι τώρα χωρίς false alarms, και φτηνός θα έλεγα.

Βάλε καλής ποιότητας παγίδες και P.I.R και θα είσαι οκ.

Οσον αφορά το ΚΛΣ, εναλλακτικά τον συνδέεις στο σταθερό ή σε gsm transmiter και σε καλεί σε προκαθορισμένα νούμερα,
οπότε όταν λείπουν όλοι και σε καλέσει το σπίτι σου ξέρεις ότι κάτι δεν πάει καλά.

Αν θές να το πάς ποιο μακρυά, μπορείς να βάλεις module προκειμένου να δίνεις εντολές απομακρυσμένα σε ότιδήποτε κουμπώνει Χ10
και να συνδέσεις και μερικές ασύρματες κάμερες προκειμένου να έχεις live feed απο το κινητό.

fast-enough
14-06-13, 14:46
Μιλας για καμερες εντος του σπιτιου ? (επειδη μονο εντος σπιτιου δεν υπαρχει κινηση), Γιατι εκτος σπιτιου δεν εχει και πολυ νοημα, εκτος αν μιλαμε για εκεινες στις σουπερ ντουπερ με τιμη στην στρατοσφαιρα ...
Μιλάω για κάμερες γενικά. Εντός ή εκτός σπιτιού μικρή σημασία έχει. Αυτό που μετράει είναι το οπτικό πεδίο και τα εμπόδια.
Επιπλέον οι τιμές γενικότερα στα είδη "προστασίας" (βλέπε cctv, IR, MW, alarm, κλπ) έχουν πέσει πάρα πολύ.
Πάντως δε μιλάω για κάμερες και τιμές από τη στρατόσφαιρα...

ntinos
14-06-13, 14:58
Μιλάω για κάμερες γενικά. Εντός ή εκτός σπιτιού μικρή σημασία έχει. Αυτό που μετράει είναι το οπτικό πεδίο και τα εμπόδια.
Επιπλέον οι τιμές γενικότερα στα είδη "προστασίας" (βλέπε cctv, IR, MW, alarm, κλπ) έχουν πέσει πάρα πολύ.
Πάντως δε μιλάω για κάμερες και τιμές από τη στρατόσφαιρα...

Μια προσφορα που εδωσαν σχετικα προσφατα (προ 3μηνου), με καταγραφικο DIXIE με 8 εισοδους, 4 day/night καμερες DIXIE, ενα ups (...), ενα 12βολτο παλμοτροφοδοτικο, εναν σκληρο δισκο 1Tb, ενα modulator, και μια οθονη 21", συνολο 3.111 ευρω, (ΜΑΖΙ με την τοποθετηση) μου φανηκαν καπως καμποσα...

fast-enough
14-06-13, 15:00
Μια προσφορα που εδωσαν σχετικα προσφατα (προ 3μηνου), με καταγραφικο DIXIE με 8 εισοδους, 4 day/night καμερες DIXIE, ενα ups (...), ενα 12βολτο παλμοτροφοδοτικο, εναν σκληρο δισκο 1Tb, ενα modulator, και μια οθονη 21", συνολο 3.111 ευρω, (ΜΑΖΙ με την τοποθετηση) μου φανηκαν καπως καμποσα...

:shok: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

ntinos
14-06-13, 15:04
Μια προσφορα που εδωσαν σχετικα προσφατα (προ 3μηνου), με καταγραφικο DIXIE με 8 εισοδους, 4 day/night καμερες DIXIE, ενα ups (...), ενα 12βολτο παλμοτροφοδοτικο, εναν σκληρο δισκο 1Tb, ενα modulator, και μια οθονη 21", συνολο 3.111 ευρω, (ΜΑΖΙ με την τοποθετηση) μου φανηκαν καπως καμποσα...


:shok: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

850 καταγραφικο
1000 καμερες
150 ups
120 παλμοτροφοδοτικο
200 hdd (80 ευρω κανει στο πλαισιο)
80 modulator
130 monitor


Δεν καταλαβα τι εννοεις ακριβως με τα emoticons ...

Stamatis
14-06-13, 15:09
Οτι ειναι καπως καμποσα.

Το τελευταιο setup που βαλαμε εμεις πηγε τα μισα με πληρη αποδειξη και αρκετα παραπανω πραγματα απο αυτα που λες.

ntinos
14-06-13, 15:26
Οτι ειναι καπως καμποσα.

Το τελευταιο setup που βαλαμε εμεις πηγε τα μισα με πληρη αποδειξη και αρκετα παραπανω πραγματα απο αυτα που λες.

Το συγκεκριμενο καταγραφικο & οι συγκεκριμενες (4) καμερες κοστιζουν 1800-2000 ευρω (τιμες skroutz)

To αν τα 850 για καταγραφικο ειναι σπαταλη, ειναι αλλο θεμα.

Στα 3.111 που μου ζητησαν, ειναι μαζι και η τοποθετηση, το κοστος της οποιας εξαρταται απο διαφορες παραμετρους, μια εκ των οποιων ειναι (πχ), αλλο 80 μετρα καλωδια, και αλλο 700. Καλωδια και τα αναλογα παραφερναλια...

Stamatis
14-06-13, 15:35
Α, αρα δεν εχεις καλωδια.
Ετσι πες.

Εμεις δεν εχουμε καταγραφικο αλλα ενα παλιο λαπτοπ με γιουπιες και μια τεραστια δισκαρα.
Τα ρανταρ ειναι κινησης και θερμικα, αλλα ολες οι εγκαταστασεις εγιναν το 2000 που φτιαξαμε το σπιτι.
Οποτε απλα μπριζωθηκαν στις αναμονες τα πραγματα.
Δυο καμερες που εχω τωρα ειναι foscam και τις συνιστω.

fast-enough
14-06-13, 15:41
850 καταγραφικο
1000 καμερες
150 ups
120 παλμοτροφοδοτικο
200 hdd (80 ευρω κανει στο πλαισιο)
80 modulator
130 monitor


Δεν καταλαβα τι εννοεις ακριβως με τα emoticons ...

Ακριβώ αυτό που είπε και ο Πρόεδρος.
Είναι πολλά τα χρήματα.
Η επιλογή του εξοπλισμού ήταν δική σου ή όχι; Δηλαδή εσύ είπες πως θες τη συγκεκριμένη εταιρεία?

ntinos
14-06-13, 15:48
Ακριβώ αυτό που είπε και ο Πρόεδρος.
Είναι πολλά τα χρήματα.
Η επιλογή του εξοπλισμού ήταν δική σου ή όχι; Δηλαδή εσύ είπες πως θες τη συγκεκριμένη εταιρεία?

Οχι, δεν ηταν δικη μου, μου την προτεινε ο ειδικος που ηρθε επι τοπου. Προφανως ειναι καποια που την δουλευει / εμπιστευεται ...
Μηπως μου ειπε General Electric δεν θυμαμαι και την εχω μπερδεψει απο αλλη προσφορα (για dixie)




(ο Προεδρος το ειπε μεν, αλλα χωρις να ξερει οτι η προσφορα εκτος απο τοποθτηση περιλαμβανει και τα υλικα)

S8N
14-06-13, 15:55
Να φερω ενα JCB να σκαψουμε μια ταφρο γυρω απο το σπιτι και να πεταξουμε μεσα μερικους κροκοδειλους απο το Αττικο Ζωολογικο Παρκο;

fast-enough
14-06-13, 15:58
H επιλογή του υλικού αυξάνει ή μειώνει την τελική τιμή και μάλιστα επιφέρει μεγάλες αλλαγές.
Ο κάθε εγκαταστάτης - ειδικός μπορεί να συνεργάζεται με τον πελάτη για τη βέλτιση λύση σε σχέση με την απόδοση και την τιμή.
Επιπλέον, ο κάθε εγκαταστάτης μπορεί να επιλέγει εξοπλισμό και υλικά, σύμφωνα με το ποσοστό κέρδους του. (π.χ. Α εταιρεία -40%, Β εταιρεία -50%).
Τα υλικά και οι τιμές του στο skroutz, τις περισσότερες φορές δεν έχουν καμία σχέση οικονομικά με τις τιμές που αγοράζει ο εγκαταστάτης.
Επιπλέον, αν τα υλικά τοποθέτησης (καλώδια κυρίως) δεν είναι υπερβολικά πολλά, τότε δεν αλλάζουν αισθητά την τελική τιμή.
Δική μου εκτίμηση είναι πως τα χρήματα που σου ζητήθηκαν για ένα καταγραφικό και 4 κάμερες χοντρά χοντρά είναι πάρα μα πάρα πολλά.
Τελευταίο δικό μου παράδειγμα.
Πάει ο συνεργάτης και κάνει σε ένα πελάτη μια προσφορά μόνο για καλώδια. πώληση και όχι εγκατάσταση. Τελική τιμή για τα καλώδια 1300¤.
Στο εμπόριο μπορούσες να βρεις κινέζικα με 500¤. με πάνω κάτω το ίδιο κέρδος.
Η πρόταση προς τον πελάτη ήταν η ακριβότερη, διότι τα καλώδια θα εντοιχίζονταν σε δύσκολο σημείο και η αξιοπιστία τους έπρεπε να είναι υψηλή.
Άρα για κάθε πρόβλημα, υπάρχουν πραγματικά πολλές λύσεις. Το θέμα είναι να μην σφάζονται οι πελάτες και να παίρνουν αυτό που πραγματικά έχουν ανάγκη. Αυτό ισχύει για όλα τα επαγγέλματα.
Προτιμώ να κάνω cross sell στη 2η και 3η αν θες επίσκεψη καλύπτωντας υπάρχουσες ανάγκες, παρά να κάνω upsell δημιουργώντας "ψεύτικες" ή υπερβολικές ανάγκες στον πελάτη.
Εύχομαι να μην παρεξήγησες τα emoticons, ήθελα να δείξω απλά την έκπληξή μου.

ntinos
14-06-13, 15:59
Μεγαλη φασαρια Αρη.

Ο χαντες λεει πως θα παλουκωσει κεφαλια περιφεριακα του σπιτιου.
Πιστευεις πως θα ειναι καπως αποτρεπτικο ?

:D

fast-enough
14-06-13, 16:01
Μεγαλη φασαρια Αρη.

Ο χαντες λεει πως θα παλουκωσει κεφαλια περιφεριακα του σπιτιου.
Πιστευεις πως θα ειναι καπως αποτρεπτικο ?

:D

Στο Game of Thrones πάντως δε φαίνεται να δουλεύει... Μόνο πολλά κοράκια μαζεύονται... :original:

ntinos
14-06-13, 16:03
H επιλογή του υλικού αυξάνει ή μειώνει την τελική τιμή και μάλιστα επιφέρει μεγάλες αλλαγές.
Ο κάθε εγκαταστάτης - ειδικός μπορεί να συνεργάζεται με τον πελάτη για τη βέλτιση λύση σε σχέση με την απόδοση και την τιμή.
Επιπλέον, ο κάθε εγκαταστάτης μπορεί να επιλέγει εξοπλισμό και υλικά, σύμφωνα με το ποσοστό κέρδους του. (π.χ. Α εταιρεία -40%, Β εταιρεία -50%).
Τα υλικά και οι τιμές του στο skroutz, τις περισσότερες φορές δεν έχουν καμία σχέση οικονομικά με τις τιμές που αγοράζει ο εγκαταστάτης.
Επιπλέον, αν τα υλικά τοποθέτησης (καλώδια κυρίως) δεν είναι υπερβολικά πολλά, τότε δεν αλλάζουν αισθητά την τελική τιμή.
Δική μου εκτίμηση είναι πως τα χρήματα που σου ζητήθηκαν για ένα καταγραφικό και 4 κάμερες χοντρά χοντρά είναι πάρα μα πάρα πολλά.
Τελευταίο δικό μου παράδειγμα.
Πάει ο συνεργάτης και κάνει σε ένα πελάτη μια προσφορά μόνο για καλώδια. πώληση και όχι εγκατάσταση. Τελική τιμή για τα καλώδια 1300¤.
Στο εμπόριο μπορούσες να βρεις κινέζικα με 500¤. με πάνω κάτω το ίδιο κέρδος.
Η πρόταση προς τον πελάτη ήταν η ακριβότερη, διότι τα καλώδια θα εντοιχίζονταν σε δύσκολο σημείο και η αξιοπιστία τους έπρεπε να είναι υψηλή.
Άρα για κάθε πρόβλημα, υπάρχουν πραγματικά πολλές λύσεις. Το θέμα είναι να μην σφάζονται οι πελάτες και να παίρνουν αυτό που πραγματικά έχουν ανάγκη. Αυτό ισχύει για όλα τα επαγγέλματα.
Προτιμώ να κάνω cross sell στη 2η και 3η αν θες επίσκεψη καλύπτωντας υπάρχουσες ανάγκες, παρά να κάνω upsell δημιουργώντας "ψεύτικες" ή υπερβολικές ανάγκες στον πελάτη.
Εύχομαι να μην παρεξήγησες τα emoticons, ήθελα να δείξω απλά την έκπληξή μου.

Οχι, φυσικα και δεν παρεξηγω.

Σου ξαναλεω για τριτη φορα ομως πως η προσφορα περιελαμβανε και ΟΛΗ την καλωδιωση.
Με βαση την παραπανω αναλυση που εκανες, δεν ηταν λογικα τα emoticons της εκπληξης σου, μιας και δεν εχεις αποψη για τις απαιτησεις της συγκεκριμενης εγκαταστασης. thumb

Δευτερη προσφορα που πηρα ηταν σχεδον ιδια. Στατιστικα, και η τριτη καπου εκει. Το κριτηριο επιλογης θα ειναι η εμπιστοσυνη ;-)

mitsos_chania
14-06-13, 16:18
Ντινο η τιμες που λες ειναι με ΦΠΑ?

fast-enough
14-06-13, 16:21
Ντίνο σαφώς και δεν ξέρω τις απαιτήσεις της εγκατάστασης. Αν είχες όμως π.χ. 800 μέτρα καλώδιο, θα είχες και άλλο εξοπλισμό. π.χ. BNC to twisted pair και τούμπαλιν.
Άρα με τα δεδομένα του εξοπλισμού που παρέθεσες η τιμή εξακολουθεί ναι είναι υψηλή.
Για παράδειγμα το καταγραφικό (αν είναι το 8093) παίζει στα 400 + ΦΠΑ, ο σκληρός στα μισά από την προσφορά κ.ο.κ.
Επειδή είχες παρόμοιες προσφορές, αυτό σημαίνει ότι δεν ήταν ακριβές?
Γιατί να πληρώσεις 200 το σκληρό και όχι 100?
Γιατί το καταγραφικό 850 και όχι 700?
Για να έχουμε μεγάλο κέρδος από την προμήθεια και κέρδος από τα υλικά εγκατάστασης και κέρδος από την τοποθέτηση και από την εγκατάσταση και από τη ρύθμιση και από τη συντήρηση και και και?
Τα πράγματα πρέπει να αλλάξουν.
Ορισμένοι εξακολουθούν να γίνονται μάγκες στις τσέπες των άλλων.
My 2 c.

ntinos
14-06-13, 16:25
Ντινο η τιμες που λες ειναι με ΦΠΑ?

Ναι Δημητρη

ntinos
14-06-13, 16:39
Ντίνο σαφώς και δεν ξέρω τις απαιτήσεις της εγκατάστασης. Αν είχες όμως π.χ. 800 μέτρα καλώδιο, θα είχες και άλλο εξοπλισμό. π.χ. BNC to twisted pair και τούμπαλιν.
Άρα με τα δεδομένα του εξοπλισμού που παρέθεσες η τιμή εξακολουθεί ναι είναι υψηλή.
Για παράδειγμα το καταγραφικό (αν είναι το 8093) παίζει στα 400 + ΦΠΑ, ο σκληρός στα μισά από την προσφορά κ.ο.κ.
Επειδή είχες παρόμοιες προσφορές, αυτό σημαίνει ότι δεν ήταν ακριβές?
Γιατί να πληρώσεις 200 το σκληρό και όχι 100?
Γιατί το καταγραφικό 850 και όχι 700?
Για να έχουμε μεγάλο κέρδος από την προμήθεια και κέρδος από τα υλικά εγκατάστασης και κέρδος από την τοποθέτηση και από την εγκατάσταση και από τη ρύθμιση και από τη συντήρηση και και και?
Τα πράγματα πρέπει να αλλάξουν.
Ορισμένοι εξακολουθούν να γίνονται μάγκες στις τσέπες των άλλων.
My 2 c.


Γενικως δεν διαφωνουμε.

Αλλη προσφορα:

- Μια σαν και αυτη (https://www.skroutz.gr/s/1883673/OEM-Dixie-DX-CD3376.html)

- Τεσσερις σαν και αυτη (https://www.dssystems.gr/cctv/tir-405.html)

- Αυτο (https://www.cctv.ind.in/DAHUA/DVR/Dahua-DVR%20LE-A-SERIES.pdf)το καταγραφικο μαζι με εναν 500αρη σκληρο

- Διαφορα παραφερναλια (βυσματακια, τροφοδοτικο modulator), συνολου 130 ευρω

Ολα τα παραπανω, 1776 μαζι με 100 ευρω για την εγκατάσταση - ρύθμιση του συστήματος.


Στα 1776, προσθετω αμοιβη ηλεκρτολογου + υλικα εγκταταστασης.

=========

Anyway, παραασχοληθηκαμε νομιζω Παρασκευιατικα με την περιπτωση μου :original:

vagmag
14-06-13, 17:03
μία χαρά τα πας.... Ντίνο ..
μας ανοίγεις τα μάτια΄.

Εμένα μου άρεσε αυτή η ιδέα.

Τέλος πάντων από το να βάλω και σένσορες και κάμερες... ελπίζω να τη βγάλω καθαρή μόνο με τις κάμερες.

Επίσης αντί για DVR δε γίνεται να βάλω ένα server, και να τον χρησιμοποιώ να καταγράφει, να δίνει σήμα σε συναγερμό, αλλά και εικόνα στις τηλεοράσεις;;;;
Ο server ήρθε σαν ιδέα, αφού υπάρχει δίκτυο να βλέπουμε και ταινίες.
Φίλε Γιάννη έχεις pm... αν μπορείς επικοινώνησε .
Ευχαριστώ

Βαγγέλης

ntinos
14-06-13, 17:06
μία χαρά τα πας.... Ντίνο ..
μας ανοίγεις τα μάτια΄.

Εμένα μου άρεσε αυτή η ιδέα.

Τέλος πάντων από το να βάλω και σένσορες και κάμερες... ελπίζω να τη βγάλω καθαρή μόνο με τις κάμερες.

Επίσης αντί για DVR δε γίνεται να βάλω ένα server, και να τον χρησιμοποιώ να καταγράφει, να δίνει σήμα σε συναγερμό, αλλά και εικόνα στις τηλεοράσεις;;;;
Ο server ήρθε σαν ιδέα, αφού υπάρχει δίκτυο να βλέπουμε και ταινίες.
Φίλε Γιάννη έχεις pm... αν μπορείς επικοινώνησε .
Ευχαριστώ

Βαγγέλης

"Τυφλός τυφλό οδήγαγε και οι δυο στο λάκκο πέσαν".... Το εχεις ακουσει ?

Την τυφλα μου δεν ξερω, αλλα προσπαθω να μαθω δυο πραγματακια thumb