PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΡΩΜΑΤΙΚΟ ΚΑΜΠΙΝΑΣ



strof
10-01-11, 21:05
Μάλλον πρόκειται για αστεία ερώτηση, αλλά σήμερα που πήγα στο practiker έπιασα τον εαυτό μου να κάθεται κανά μισάωρο μπροστά από τα αρωματικά και να μην μπορώ τελικά να διαλέξω. Άλλα που έχω κατά καιρούς μυρίζουν στην αρχή έντονα και μετά καθόλου, άλλα δεν μπορώ να τα κρύψω στην καμπίνα, άλλα μυρίζουν μόλις μία μέρα..
Εσείς ποιο αρωματικό χρησιμοποιήτε?
Βγάζει κάποιο η bmw?

Stamatis
10-01-11, 21:22
Χρησιμοποιω detol mountain breeze.
Ειναι απολυμαντικο σπρεϋ με ελαφρυ αρωμα.
Μια φορα την εβδομαδα ψεκαζω τους ταπητες, τα μαξιλαρακια στα καθισματα και την πισω εταζερα.
Μια φορα το μηνα κανω τον ταπητα των αποσκευων.

Σε οτιδηποτε αλλο ειμαι αλεργικος και πρηζονται τα ματια μου.

Kostas_1
10-01-11, 21:28
το μονο που ξερω ειναι αυτο που ΔΕΝ πρεπει να βαλεις:

αυτα που ειναι μπουκαλακια με υγρο και μπαινουν μπροστα απο τους αεραγωγους με κλιπς. Αν χυθει το υγρο κανει ζημια και λεκεδες

Stathis
10-01-11, 21:30
the best εδω και χρονια!

https://www.carspartsale.com/pro/tree_freshener/3.jpg

μονο σε σχετικα παλιο αυτοκινητο ομως, σε καινουργιο απολαμβανω την "καινουργιλα"..

strof
10-01-11, 21:32
the best εδω και χρονια!

https://www.carspartsale.com/pro/tree_freshener/3.jpg

μονο σε σχετικα παλιο αυτοκινητο ομως, σε καινουργιο απολαμβανω την "καινουργιλα"..
Και που το κρυβεις αυτο? μη μου πεις πως το αφηνεις να κρεμμεται στον καθρεφτη???

Stamatis
10-01-11, 21:34
Μαζι με τα γουνινα ζαρια και το κομποσχοινι.

Monsta
10-01-11, 21:44
το μονο που ξερω ειναι αυτο που ΔΕΝ πρεπει να βαλεις:

αυτα που ειναι μπουκαλακια με υγρο και μπαινουν μπροστα απο τους αεραγωγους με κλιπς. Αν χυθει το υγρο κανει ζημια και λεκεδες

Ακριβώς αυτό. Μη πάρεις ποτέ υγρό αρωματικό σε μπουκαλάκι για τους αεραγωγούς. Αν χυθεί ΚΑΙΕΙ τα πλαστικά και τα αχρηστεύει εντελώς.

Προτίμησε κάτι σε σπρέυ (στα πατάκια), το Dettol που είπε ο Σταμάτης είναι και για μένα η #1 επιλογή. Μπορείς να το ψεκάζεις άφοβα και μέσα στους αεραγωγούς μια φορά / μήνα για να εξουδετερώνεις τους μύκητες.

Nick bmwlover
10-01-11, 21:47
Χρησιμοποιω detol mountain breeze.
Ειναι απολυμαντικο σπρεϋ με ελαφρυ αρωμα.
Μια φορα την εβδομαδα ψεκαζω τους ταπητες, τα μαξιλαρακια στα καθισματα και την πισω εταζερα.
Μια φορα το μηνα κανω τον ταπητα των αποσκευων.

Σε οτιδηποτε αλλο ειμαι αλεργικος και πρηζονται τα ματια μου.

Aκριβως το ιδιο!!!

strof
10-01-11, 21:48
Aκριβως το ιδιο!!!

Και που το βρισκουμε αυτο?

Tsakirakos
10-01-11, 21:50
the best εδω και χρονια!

https://www.carspartsale.com/pro/tree_freshener/3.jpg

μονο σε σχετικα παλιο αυτοκινητο ομως, σε καινουργιο απολαμβανω την "καινουργιλα"..

σε πορτοκαλι χρωμα...αρωμα καρυδα...και ναι!!! στον καθρεφτη μαζι με τον κερμιτ απο μαπετ σοου!

strof
10-01-11, 21:52
Monsta να υποθεσω πως και αυτα τα παλιοαρωματικα που βαζουν τα πλυντηρια κανουν ζημια??

Stamatis
10-01-11, 21:53
Και που το βρισκουμε αυτο?
Φαρμακειο, σουπερ μαρκετ, αποθηκη χημικων....

Stathis
10-01-11, 21:54
Και που το κρυβεις αυτο? μη μου πεις πως το αφηνεις να κρεμμεται στον καθρεφτη???

το κρεμαω καπου που να μη φαινεται...

π.χ. στο σμαρτ ειναι στο χειριστηριο του δεξιου καθρεπτη και στο 2002 στο χερουλι που ανοιγει το καπω.

dimtz
10-01-11, 21:57
δε μου λετε λεβεντες αυτο το αρωμα που ηταν σε σχημα ρακετας και το κρεμουσες το θυμαστε? το εβαζα πριν καμια 10ρια χρονια και μου αφισε τις καλυτερες εντυπωσεις τωρα δεν μπορω να το βρω, γνωριζει κατι κανεις?

Samaro
10-01-11, 22:07
Ακριβώς αυτό. Μη πάρεις ποτέ υγρό αρωματικό σε μπουκαλάκι για τους αεραγωγούς. Αν χυθεί ΚΑΙΕΙ τα πλαστικά και τα αχρηστεύει εντελώς.
.................................................
.
Την έχω πάθει τη ζημιά στο Corsa(ki) που μου ξεφλούδησε το ταμπλό.:ranting2:

Monsta
10-01-11, 22:12
το κρεμαω καπου που να μη φαινεται...

π.χ. στο σμαρτ ειναι στο χειριστηριο του δεξιου καθρεπτη και στο 2002 στο χερουλι που ανοιγει το καπω.

Αν το δεντράκι ακουμπάει κάποιο πλαστικό / ύφασμα και είναι ακόμα 'φρέσκο' θα κάνει και αυτό λεκέ. Προσοχή λοιπόν.

Z-man
10-01-11, 22:27
Οπως επισης το καθε δενδρακι οταν ακουμπαει το πλαστικο το καλοκαιρι που το χτυπα ο ηλιος αφηνει αποτυπωμα πανω στο πλαστικο...Παθων...

Christos 330
12-01-11, 11:54
Παλαιοτερα ειχα τρελα με αρωματα μπορει και καθε βδομαδα να εβαζα αρωμα . . .

Μεχρι και το 330 το ειχα ετσι και μυριζε σαν taxi 30ετιας . . .

Τωρα πλεον τιποτα το καθαριζω πολυ τακτικα απο μεσα το αυτοκινητο μου και στο τελος

το αφηνω με ανοιχτες τις πορτες να παρει καθαρο αερα . . .

Την μαμα μυρωδια του bmw δεν την αλλαζω με την καμια . . .

ΥΓ . Στα υπολοιπα οχηματα βεβαια ειναι παντα με αρωμα μεχρι και το βυτιο που εχω

για την θερμανση . . .

z3 2.2
12-01-11, 12:51
Αν το αυτοκινητο μας ειναι καθαρο και δεν εχει και μυκητες το ψυγειο του a/c δεν υπαρχει κανενας λογος να μπει αρωματικο.

Αυτο που κανω εγω ειναι να περναω τρεις-τεσσερεις φορες το χρονο τα δερματινα με ενα ενυδατικο κερακι της sonax που εχει αρωμα λεμονι.
Το αρωμα παραμενει και καλυπτει και την μυρωδια του δερματινου σαλονιου.

Ακομα οταν εχει βραχει η κουκουλα απο βροχη η πλυσιμο το αυτοκινητο παραμενει στο γκαραζ με ανοιχτα παραθυρα.

Δεν βρισκω κανεναν λογο να βαλω αρωματικο στο αυτοκινητο,μου αρεσεουν πολυ οι μυρωδιες του!!!

Μια ακομα πολυ καλη λυση ειναι η εξης για αυτους που επιμενουν να εχουν αρωμα μεσα στο αυτοκινητο τους.
Φλουδες πορτοκαλιου στις οποιες εχουμε καρφωσει μερικα ξυλακια κανελας.Ολο το σετακι αυτο το βαζουμε μεσα σε ενα τουλι και το κρεμαμε κατο απο το καθησμα μας,καπου στον σκελετο που να μην εμποδιζει και τις κινησεις του καθησματος.

Stamatis
12-01-11, 13:02
Εναλλακτικα:
Μασας ενα πακετο τριντεντ δυοσμο, μπαινεις μεσα, κλεινεις τα παραθυρα και αμολας μια κλανια διαρκειας.

Konstantinos E60
12-01-11, 13:17
Εναλλακτικα:
Μασας ενα πακετο τριντεντ δυοσμο, μπαινεις μεσα, κλεινεις τα παραθυρα και αμολας μια κλανια διαρκειας.

Μόνο μην ανάψεις τσιγάρο...

z3 2.2
12-01-11, 13:28
κατο απο το καθησμα μας,καπου στον σκελετο που να μην εμποδιζει και τις κινησεις του καθησματος.

Φιλε..το "κατο" γραφεται με ωμεγα,δλδ "κατω"
Και το "καθησμα" με γιωτα,δλδ "καθισμα"...αιντε...:th_Laie_67-1:

Christos 330
12-01-11, 13:30
Φιλε..το "κατο" γραφεται με ωμεγα,δλδ "κατω"
Και το "καθησμα" με γιωτα,δλδ "καθισμα"...αιντε...:th_Laie_67-1:

χαχαχαχαχα τρελε!!!!!!

oldcarskickass
12-01-11, 18:38
the best εδω και χρονια!

https://www.carspartsale.com/pro/tree_freshener/3.jpg

μονο σε σχετικα παλιο αυτοκινητο ομως, σε καινουργιο απολαμβανω την "καινουργιλα"..

ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ και για κάποιον που δεν αντέχει την έντονη μυρωδιά μπορεί να βάλει 2 - 3 ΜΑΖΙ αλλά όλα μαζί στο πορτ μπαγκάζ.


Μαζι με τα γουνινα ζαρια και το κομποσχοινι.

Και το μαγνητάκι με την Παναγία των Διοδίων.

katsaraios
12-01-11, 18:55
Εναλλακτικα:
Μασας ενα πακετο τριντεντ δυοσμο, μπαινεις μεσα, κλεινεις τα παραθυρα και αμολας μια κλανια διαρκειας.

tip:
παιρνεις και αλογατα στο σμαρτακι....

Nino
12-01-11, 18:58
tip:
παιρνεις και αλογατα στο σμαρτακι....

Τέτοια αέρια με ψεκασεσ το καλοκαίρι στη Μακρη και έφυγες μπροστά;:hystericalbs1:

panos90
12-01-11, 19:14
οχι ρε παιδια αρωματικα... ειδικα σε bmw...

η μυρωδια που βγαζει το αμαξι απο μονο του δεν συγκρινεται με τπτ...

ειδικα αν εχει και δερματα μεσα... μουρλια μυρωδια...

βεβαια υπαρχουν και αμαξια (ονοματα δεν λεμε οικογενειες δεν θιγουμε) που ΒΡΩΜΟκοπανε εμετιλα απο την πλαστικουρα που εχουν μεσα.. εκει ναι...

σε bmw NEIN NEIN NEIN NEIN NEIN NEIN NEIN NEIN NEIN

giannis_compact
12-01-11, 19:43
Χρησιμοποιω detol mountain breeze.
Ειναι απολυμαντικο σπρεϋ με ελαφρυ αρωμα.
Μια φορα την εβδομαδα ψεκαζω τους ταπητες, τα μαξιλαρακια στα καθισματα και την πισω εταζερα.
Μια φορα το μηνα κανω τον ταπητα των αποσκευων.

Σε οτιδηποτε αλλο ειμαι αλεργικος και πρηζονται τα ματια μου.

Μολις το προμηθευτικα απο το φαρμακειο!Θα το χρησιμοποιησω και θα σας πω τις εντυπωσεις μου!!

doctore
12-01-11, 19:58
Μιά δυό φορές τη βδομάδα βάζω αλεσμένο καφέ esspresso στο τασάκι, αλλά δεν κάνει και πολλά πράγματα στη τσιγαρίλα!

Φοβερή ιδέα το Dettol. Θα ψεκάσω άμεσα. Βρήκα ένα που είχα από το καλοκαίρι για να ψεκάζω στο ξενοδοχείο και γράφει mountain air. Αυτό εννοείτε ?

giannis_compact
12-01-11, 21:08
Μιά δυό φορές τη βδομάδα βάζω αλεσμένο καφέ esspresso στο τασάκι, αλλά δεν κάνει και πολλά πράγματα στη τσιγαρίλα!

Φοβερή ιδέα το Dettol. Θα ψεκάσω άμεσα. Βρήκα ένα που είχα από το καλοκαίρι για να ψεκάζω στο ξενοδοχείο και γράφει mountain air. Αυτό εννοείτε ?

Αυτο ναι!!:thumbsup:

johnnye46
12-01-11, 22:11
Ο Σταθης νομιζω οτι το καλυψε το θεμα , τα ξερω αυτα τα δεντρακια απο τον παππου μου να φανταστειτε , εγω προσωπικα βαζω τα κοκκινα με αρωμα κανελλας τα οποια ειναι τελεια ... ολοι με ρωτανε τι μυριζει ετσι ομορφα οποτε μπαινουν ... κ δεν τα παιρνω καποιο αλλο ... αρεσει κ μενει ... ποσες φορες σε φαναρια ειδικα εχω πιασει τον εαυτο μου να τα μυριζει .. χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαα :D

filippos e36
20-01-11, 10:10
φιλε εγω χρησιμοποιω ενα μπουκαλακι που υπαρχει στα praktiker με ξυλινο πομα για μενα ειναι μακραν το καλυτερο...

GEORGE316
20-01-11, 10:13
Ακριβώς αυτό. Μη πάρεις ποτέ υγρό αρωματικό σε μπουκαλάκι για τους αεραγωγούς. Αν χυθεί ΚΑΙΕΙ τα πλαστικά και τα αχρηστεύει εντελώς.

Προτίμησε κάτι σε σπρέυ (στα πατάκια), το Dettol που είπε ο Σταμάτης είναι και για μένα η #1 επιλογή. Μπορείς να το ψεκάζεις άφοβα και μέσα στους αεραγωγούς μια φορά / μήνα για να εξουδετερώνεις τους μύκητες.

αυτο το dettol ειναι αυτο το πρασινο που ειναι σαν azax και λεει οτι αφαιρει τα αλατα απο το μπανιο,τα λιπη απο τη κουζινα εξουδετερωνει και τον νεο Η1Ν1??

trueno
20-01-11, 20:01
Στο Χ3 μου βαζω εδω και καιρό ενα αρωμα ελληνικό της Oxygen , το "Cookies" . Πολύ διακριτικό και πολύ ωραίο , σαν δερμα κάτι. Προχθες παρηγγειλα από το Ebay
αυτό :

https://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=150409594423

από οτι λένε σε ξενα fora ειναι ότι πιο κοντινό στο αρωμα του δερματος , και επειδη εχω δερματινη στο Χ3 , πιστευω να "δεσει" καλά το αρωμα με το σαλόνι.
Μόλις το βάλω θα σας πω...
Επίσης αν μπειτε στο site της Gliptone θα δειτε ότι λέει πως δεν περιεχει χημικά που προκαλούν βλάβες στα πλαστικά. ιδωμεν...

Stamatis
21-01-11, 10:12
αυτο το dettol ειναι αυτο το πρασινο που ειναι σαν azax και λεει οτι αφαιρει τα αλατα απο το μπανιο,τα λιπη απο τη κουζινα εξουδετερωνει και τον νεο Η1Ν1??
Οχι για τα μπανια ρε συ.
Το αεροζολ το μπλε, που ειναι μεταλικο δοχειο με ψεκαστηρα.
Σαν αποσμητικο χωρου ειναι η συσκευασια (τυπου glade κτλ)

GEORGE316
21-01-11, 10:57
ΩΧ.....μ@λ@κι@ εκανα.....

Stamatis
21-01-11, 11:27
Δεν πειραζει.
Θα φυγουν τουλαχιστον τα αλατα.

sv2qo
21-01-11, 22:32
Ρίξτε λικη σκόνη βανίλια κατω απο το κάθισμα και ειστε οκ. Φθηνα και οικολογικα

sierra
21-01-11, 23:23
Ρίξτε λικη σκόνη βανίλια κατω απο το κάθισμα και ειστε οκ. Φθηνα και οικολογικα

Με πρόλαβες. Το έχω βάλει σε όλα τα αυτοκίνητα που είχα και είναι το καλήτερο. Λίγη σκόνη κάτω από τα καθήσματα ή λίγη μέσα στα τασάκια και έχεις ένα ωραίο άρωμα και χωρίς παρενέργειες και οι γυναίκες το απολαμβάνουν... thumb thumb thumb

kplc16
22-01-11, 06:37
Εναλλακτικα:
Μασας ενα πακετο τριντεντ δυοσμο, μπαινεις μεσα, κλεινεις τα παραθυρα και αμολας μια κλανια διαρκειας.

Παοκι εχεις τρελαθει τελειως.
Παντως το dettol θα το δοκιμασω.
Τη μποχα απο το κλιματιστικο πως θα τη ξεφορτωθω;

yannisv
22-01-11, 07:19
Τη μποχα απο το κλιματιστικο πως θα τη ξεφορτωθω;

Όταν αλλάξεις φίλτρο καμπίνας αγόρασε και ένα σπρέυ όζον το οποίο μόλις το πατήσεις αμολάει σπρέυ αβέρτα και ασταμάτητα. Κλείσε παράθυρα πόρτες με το κλιματιστικό αναμμένο στην ανακύκλωση.
Μην οδηγήσεις αμέσως μετά το πέρας της διαδικασίας γιατί θα μαστουρώσεις (εκτός αν το θες :p ). Άσε ανοικτά παράθυρα για μισή μια ώρα μόλις τελειώσει η διαδικασία και θα είσαι κομπλέ.
Είχα πάρει ένα της Valeo αν δεν κάνω λάθος και άλλο ένα δε θυμάμαι τι μάρκα. Κάνουν δουλειά και οι μυρωδιές από το κλιματιστικό εξαφανίζονται. Όπως προείπα καλό να γίνει η δουλειά με καινούριο φίλτρο καμπίνας και το κλιματιστικό στην ανακύκλωση ούτως ώστε να περάσει μέσα στους αγωγούς του κλιματισμού το αέριο.

Εναλλακτικά κάνε αυτό που λέει ο Σταμάτης μόνο που δεν πρέπει να έχεις φάει τίποτα άλλο εκτός από τσίχλες για πέντε έξη ώρες γιατί μπορεί να μην έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. :p

GEO316
22-01-11, 10:30
Όταν αλλάξεις φίλτρο καμπίνας αγόρασε και ένα σπρέυ όζον το οποίο μόλις το πατήσεις αμολάει σπρέυ αβέρτα και ασταμάτητα. Κλείσε παράθυρα πόρτες με το κλιματιστικό αναμμένο στην ανακύκλωση.
Μην οδηγήσεις αμέσως μετά το πέρας της διαδικασίας γιατί θα μαστουρώσεις (εκτός αν το θες :p ). Άσε ανοικτά παράθυρα για μισή μια ώρα μόλις τελειώσει η διαδικασία και θα είσαι κομπλέ.
Είχα πάρει ένα της Valeo αν δεν κάνω λάθος και άλλο ένα δε θυμάμαι τι μάρκα. Κάνουν δουλειά και οι μυρωδιές από το κλιματιστικό εξαφανίζονται. Όπως προείπα καλό να γίνει η δουλειά με καινούριο φίλτρο καμπίνας και το κλιματιστικό στην ανακύκλωση ούτως ώστε να περάσει μέσα στους αγωγούς του κλιματισμού το αέριο.

Εναλλακτικά κάνε αυτό που λέει ο Σταμάτης μόνο που δεν πρέπει να έχεις φάει τίποτα άλλο εκτός από τσίχλες για πέντε έξη ώρες γιατί μπορεί να μην έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. :p

Που ομως θα το βρω? Πως θα το ζητησω? Σαν σπρέυ όζον?

kplc16
22-01-11, 10:54
Που ομως θα το βρω? Πως θα το ζητησω? Σαν σπρέυ όζον?

το αγορασα 9 ευρω. protec klima fresh.Μιας Χρησης

gyiama
22-01-11, 12:45
υπαρχει ενα της loctite που το εχουμε αναφερει ξανα σε καποιο αλλο thread το οποιο ειναι και εγκεκριμενο απ τον ΕΟΦ!!!

yannisv
22-01-11, 16:25
Που ομως θα το βρω? Πως θα το ζητησω? Σαν σπρέυ όζον?

Ναι εγώ έτσι το ζητώ απλά δεν το βρίσκεις παντού. Το προμηθευόμουν από την AUTOGLYM στην Αργυρούπολη και το έχω βρει και σε ένα πλυντήριο στη Βουλιαγμένης. Τιμή πάνω από 10 ευρώ.

kplc16
22-01-11, 18:40
το αγορασα 9 ευρω. protec klima fresh.Μιας Χρησης

ακολουθησα τη διαδικασια και το αποτελεσμα φαινεται μαλλον καλο.

Δε ξερω αν θα εχει δειαρκεια ομως . Θα φανει