PDA

Επιστροφή στο Forum : Σινεμπλόκ σε Μ3 Ε46



EVERGET
10-01-11, 20:20
Ανοίγω το θέμα αυτό για να μάθουμε - διευκρινίσουμε κάποια πράγματα γι αυτά τα τόσο σημαντικά αναλώσιμα των αυτοκινήτων μας.

Στο παρακάτω σχεδιάγραμμα φαίνονται τα μέρη της πίσω ανάρτησης του Μ3.

https://www.realoem.com/bmw/diagrams/q/b/17.png

Τα μέρη της βάσης του πίσω άξονα:

https://www.realoem.com/bmw/diagrams/m/p/115.png

Η μπροστά ανάρτηση:

https://www.realoem.com/bmw/diagrams/l/d/115.png

Στα παραπάνω πρέπει να συμπεριλάβουμε και τα σινεμπλόκ των αντιστρεπτικών εμπρός και πίσω.


Ερωτήσεις:

1. Ποιές "λαστιχένιες βάσεις" πρέπει να επιθεωρούνται και να αλλάζονται και στα πόσα χλμ (για αυτοκίνητο με χρήση δρόμου);

2. Ποια είναι τα σινεμπλόκ εκείνα που δέχονται τις μεγαλύτερες πιέσεις και είναι πιο επιρρεπή στη φθορά;

3. Τι είδους σινεμπλόκ (μαμά ή π.χ. powerflex) είναι καλύτερα για χρήση δρόμου;

4. Ποιες είναι οι ενδείξεις ότι χρειαζόμαστε αλλαγή σινεμπλόκ;

5. Στο πρώτο σχήμα οι σφαιρικές αρθρώσεις (Parts no 2 και 3) χρειάζονται αλλαγή και πότε; Το ίδιο και για το Part No 8 του δεύτερου σχήματος.

6. Ισχύει ότι τα σινεμπλόκ της βάσης του διαφορικού (σχήμα 2) επιρρεάζουν το γνωστό άνοιγμα του υποπλαισίου του Μ3?

7. Γιατί μαζί με τα εμπρός σινεμπλόκ καποιοι αλλάζουν και ψαλίδιά;

Βασικά εγώ από όλα τα παραπάνω σινεμπλόκ έχω αλλάξει στα 80,000χλμ αυτά στους υστερούντες βραχίονες της πίσω ανάρτησης (σχήμα 1, part 4) με το μαμά ανταλλακτικό μιάς και είχαν ψηλοανοίξει.

Θα ήθελα να μάθω τι αλλαγές σινεμπλόκ έχετε κάνει εσείς στα αυτοκίνητά σας και στα πόσα χλμ, ποιές ήταν οι ενδείξεις για την αλλαγή; Ουσιαστικό πρόβλημα στη συμπεριφορά του αυτοκινήτου ή ο γνωστός κάλλος που έχουμε κάποιοι στον εγκέφαλο και ποτέ δεν ηρεμούμε με το Μ3;:th_Laie_67-1:

Thanks Guys!!!thumb

ΔημήτρηςΜ3
10-01-11, 21:45
νομιζω τα μονο που αλαζεις ειναι στα ψαλιδια

alexk
10-01-11, 21:53
Ερωτήσεις:

1. Ποιές "λαστιχένιες βάσεις" πρέπει να επιθεωρούνται και να αλλάζονται και στα πόσα χλμ (για αυτοκίνητο με χρήση δρόμου);


Όλα τα συνεμπλόκ (καουτσούκ και uniball) πρέπει να ελέγχονται και να αλλάζονται όταν έχουν κενό.
Τα χλμ. είναι σχετικά...με τη χρήση, την ποιότητα του οδοστρώματος κτλ.
Δεν είναι στάνταρντ



2. Ποια είναι τα σινεμπλόκ εκείνα που δέχονται τις μεγαλύτερες πιέσεις και είναι πιο επιρρεπή στη φθορά;


Τα πιο επιρρεπή είναι το 4 από το πρώτο διάγραμμα και το 7 από το δεύτερο διάγραμμα.




3. Τι είδους σινεμπλόκ (μαμά ή π.χ. powerflex) είναι καλύτερα για χρήση δρόμου;


Τα μαμά είναι καλύτερα για χρήση δρόμου.
Ελάχιστος θόρυβος καθώς και λιγότερο stress στην ανάρτηση (uniball ψαλιδιών κ.ο.κ.)



4. Ποιες είναι οι ενδείξεις ότι χρειαζόμαστε αλλαγή σινεμπλόκ;


Το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται περίεργα στην ευθεία [ το τιμόνι μια κοιτάει στην ευθεία και μια λίγο δεξιά ή αριστερά / είναι ασταθές σαν να μην έχεις αέρα στα ελαστικά ].
Τα λάστιχα τρώγονται στραβά σε μερικές περιπτώσεις (άν έχει χαλάσει η σύγκλιση ή η κάμπερ).




5. Στο πρώτο σχήμα οι σφαιρικές αρθρώσεις (Parts no 2 και 3) χρειάζονται αλλαγή και πότε; Το ίδιο και για το Part No 8 του δεύτερου σχήματος.


Βεβαίως χρειάζονται αλλαγή όταν χαλάσουν (κάνουν κενό και "παίζουν").
Ένας λόγος που πληρώνετε παραπάνω σε μια αντιπροσωπεία είναι γιατί στο service ελέγχουν όλα τα συνεμπλόκ και ψαλίδια του αυτοκινήτου σας.



6. Ισχύει ότι τα σινεμπλόκ της βάσης του διαφορικού (σχήμα 2) επιρρεάζουν το γνωστό άνοιγμα του υποπλαισίου του Μ3?


Το χέρι στην καρδιά δεν το βάζω, αλλά δύσκολο μου ακούγεται.



7. Γιατί μαζί με τα εμπρός σινεμπλόκ καποιοι αλλάζουν και ψαλίδιά;


Γιατί τα ψαλίδια έχουν 2 uniball (μπίλιες) τα οποία αποκτούν κενό.
Σε τέτοια περίπτωση πετάς το ψαλίδι και βάζεις καινούργιο.



Βασικά εγώ από όλα τα παραπάνω σινεμπλόκ έχω αλλάξει στα 80,000χλμ αυτά στους υστερούντες βραχίονες της πίσω ανάρτησης (σχήμα 1, part 4) με το μαμά ανταλλακτικό μιάς και είχαν ψηλοανοίξει.

Θα ήθελα να μάθω τι αλλαγές σινεμπλόκ έχετε κάνει εσείς στα αυτοκίνητά σας και στα πόσα χλμ, ποιές ήταν οι ενδείξεις για την αλλαγή; Ουσιαστικό πρόβλημα στη συμπεριφορά του αυτοκινήτου ή ο γνωστός κάλλος που έχουμε κάποιοι στον εγκέφαλο και ποτέ δεν ηρεμούμε με το Μ3;:th_Laie_67-1:

Thanks Guys!!!thumb

Εγώ είχα σοβαρό θέμα με τα πίσω συνεμπλόκ = ανταλλακτικό 4 διάγραμμα 1.
Όταν αγόρασα το αυτοκίνητο το πίσω μέρος δεν ήταν σταθερό, μάλιστα έπλεε... Το τιμόνι δεν άκουγε καλά.
Εγώ την ψιλιάστικα... 3 αντιπροσωπείες bmw μετά (πήγα για ευθυγράμμιση και το πρώτο πράγμα που τους ζητούσα ήταν ελέγξτε τα συνεμπλόκ και αυτοί λέγανε είναι όλα άριστα )... τελικά κατέβηκα ελλάδα και βάζω το αυτοκίνητο να το κάνω ευθυγράμμιση με τον πατέρα μου.
Ότι ήθελε έλεγε η ευθυγράμμιση, κοιτάμε από κάτω (φακό και κουνάμε ψαλίδι) ... είχα πάρει τα συνεμπλόκ στην μασχάλη.
Επέστρεψα Ελβετία και τα άλλαξα μόνος μου έβαλα powerflex και είδα την υγεία μου.
Σημείωση : σε Μ3 που πιέζεται αυτά τα συνεμπλόκ τα παίζουν κάθε 15-20 χιλ. χλμ.

Τα εμπρός συνεμπλόκ (έχω πάρει powerflex και θέλω να τα αλλάξω) είναι οκ και όλα τα άλλα.

Βέβαια άλλαξα των αντιστρεπτικών με powerflex μιας και τα εργοστασιακά είχαν κουραστεί (πάλι μόνος, δεν εμπιστεύομαι ΚΑΝΕΝΑΝ).
Αυτό λοιπόν είναι μια καλή επένδυση μιας και με τα powerflex στις αντιστρεπτικές... δουλεύουν πιο καλά και έχεις λιγότερες κλίσεις.
Είναι μια καλή αλλαγούλα μικρού κόστους, πρωτού κάποιος ξοδέψει χρήμματα για ανάρτηση.

Lambros46
10-01-11, 22:25
Το παχος των σινεμπλοκ τι ρολο παιζει???Ξερει κανεις καποιο site με λογικες τιμες για Powerflex??

alexk
10-01-11, 22:37
Το παχος των σινεμπλοκ τι ρολο παιζει???Ξερει κανεις καποιο site με λογικες τιμες για Powerflex??

Μιλάς για πάχος των συνεμπλόκ των αντιστρεπτικών λογικά...
Εξαρτάται τι πάχος είναι οι αντιστρεπτικές σου, οπότε ανάλογα παίρνεις και συνεμπλόκ αντιστρεπτικών με αντίστοιχη "τρύπα".

Εγώ τα δικά μου τα πήρα από ebay αγγλίας.

manos///3
11-01-11, 00:11
Αλλαξα πολυ προσφατα τα πισω σινεμπλοκ.
Αν και εχω λιγα χλμ , η χρηση στη πιστα μειωσε τη κυκλο ζωης τους.
Το πισω αριστερο ξεψυχησε με ενα δυνατο ''γκαπ'' σε μια γρηγορη δεξια...

Οι συνεπειες φθαρμενων ειναι αυτες που ακριβως που προανεφερε ο Αλεξης.

m-power_01
11-01-11, 03:04
ΟΠως τα ειπαν τα παιδια πιο πανω...
Συμπληρωματικα θα πω πως
Τα μπροστινα ειναι πολυ ευκολο να το καταλαβεις ποτε τζογαραν ,περα απο την ασταθεια που αποκτα το αμαξι στην καθε ανωμαλια του οδοστρωματος, αν κλεισεις παραθυρα και μουσικη του γκλουκου γκλουκου παει συννεφο.
Τα uniball δεν αλλαζουν γιατι το ψαλιδι ειναι αλουμινιο και αν πας να το ξεπρεσαρεις-πρεσαρεις ξεχειλωνει και κανεις μια τρυπα στο νερο.
Στις φθορες ξεχασαμε να αναφερουμε τα ζαμφορακια ή ντιζακια τα οποια την ακουν και πρωτα...
Ενδεικτικα θα πω χιλιομετρα φθορας για Ελλαδα.
45κ για ντιζακια
60κ για σινεμπλοκ
80κ για ψαλιδια
είπαμε ενδεικτικα...απο εκει και μετα κοιταμε για νορμαλ χρηση.

Για πισω τα σινεμπλοκ αντεχουν περισσοτερο ,ειδικα σε αυτοκινητο που δεν πλακωνεται στις στροφες.Ο μη υποψιασμενος ειναι πιο δυσκολο να τα καταλαβει στην οδηγηση.Με εναν τυπικο ελεγχο σε αναβατοριο ειστε οκ.Οταν παραγινει το χαλι τους ειναι ευκολο να φανει γιατι ''καθαριζουν'' τις χουφτες- φωλιες που εδραζονται.
Ενδεικτικα χλμ 80κ.

Τα powerflex τα θεωρω πολυ καλη αναβαθμιση.Ειδικα πισω γινεται χωρις καμια θυσια. Μπροστα ανεφερε ο Αλεξ οτι ζοριζουμε αλλα μερη πολυ σωστα.
Κοστος αγορας στην Ελλαδα περιπου 80-90 μπροστα 60-70 πισω.
Για ζαμφορ δεν γνωριζω γιατι οι αφτερ μαρκετ εχουν δικα τους πολυουρεθανης.
Στα μπροστινα η εργασια θα ειναι παραπανω απο οτι με τα μαμα.

Τελος ειμαι αντιθετος στην τοποθετηση των σκληρων σινεμπλοκ στην πισω γεφυρα.
Ολοι γνωριζουμε την ευαισθησια του συγκεκριμενου αυτοκινητου στο σημειο αυτο.
Αν μιλαμε για ενα αυτοκινητο βολτας, μην παιζουμε με την τυχη μας.
Παραδειγμα για να καταλαβουμε...Αν τρεχω σε ενα γηπεδο μπασκετ στο παρκε με αθλητικα και αν τρεχω με τακουνια...κανω την ιδια ζημια στο παρκε??? οχι.

SuperSonic
11-01-11, 13:37
Απο τι λενε οσοι εβαλαν Powerflex το αυτοκινητο ειναι ποιο σκληρο..αλλα αντεχουν και ποιο πολυ.

EVERGET
11-01-11, 22:24
Να διευκρινίσουμε κάποια σημεία?

Ψαλίδια τόσο μπροστά όσο και πίσω αποκαλούμε τους εγκάρσιους βραχίονες, σωστά? Οπότε στα 80,000km που λες φίλε m-power_01 ποια από όλα τα ψαλίδια ίσως χρειαστεί να αλλάξει κάποιος?

Eπίσης, ως uniballs αναφερόμαστε να φανταστώ στα parts 14 και 6 του σχ. 1? Αυτά δεν μπορούν να αλλαχτούν και θέλει αλλαγή όλος ο βραχίονας (διότι είναι αλουμίνιο και δεν ξεπρεσάρει κλπ..)?

Τα parts Νο 2 και 3 στο πρώτο σχήμα, τα οποία δεν προσφέρονται από την Powerflex χρειάζονται αλλαγή? Απ ότι έχω καταλάβει είναι λιγότερο ευάλωτα σε σχέση με τα υπόλοια σινεμπλόκ, σωστά?

Επίσης, τα ντιζάκια ποια είναι και πού φαίνονται στα σχήματα?

Thanx!

Thomelef
11-01-11, 22:45
αυτά που την ακούν σίγουρα, είναι το 4 απο τον πίσω άξονα και το 6 απο τον μπροστά.
τα πίσω τα καταλαβαίνεις όταν θέλουν αλλαγή απο τα ψαρέματα που κάνει το αμάξι
όταν πάς να το πλακώσεις, και στις γρήγορες αλλαγές. για τα μπροστά την παίρνεις
γραμμή πολύ έυκολα...

ΔημήτρηςΜ3
21-01-11, 21:14
https://img510.imageshack.us/img510/3749/21012011035.jpg
https://img207.imageshack.us/img207/6016/21012011036.jpg
και ελεγα γιατι ψαρευει μα γιατι ψαρευει..

Thomelef
21-01-11, 21:53
τσαπαρί έκανε δημήτρη???

ΔημήτρηςΜ3
21-01-11, 21:59
να σου πω Θωμα δε το πολυ καταλαβαινα γιατι δεν το εδινα .τελευταια σε κατι καλες
γκαζιες ο κωλος εκανα τα δικα του... με τα γνωστα αποτελσματα!!

kplc16
21-01-11, 21:59
ΟΠως τα ειπαν τα παιδια πιο πανω...
Συμπληρωματικα θα πω πως
Τα μπροστινα ειναι πολυ ευκολο να το καταλαβεις ποτε τζογαραν ,περα απο την ασταθεια που αποκτα το αμαξι στην καθε ανωμαλια του οδοστρωματος, αν κλεισεις παραθυρα και μουσικη του γκλουκου γκλουκου παει συννεφο.
Τα uniball δεν αλλαζουν γιατι το ψαλιδι ειναι αλουμινιο και αν πας να το ξεπρεσαρεις-πρεσαρεις ξεχειλωνει και κανεις μια τρυπα στο νερο.
Στις φθορες ξεχασαμε να αναφερουμε τα ζαμφορακια ή ντιζακια τα οποια την ακουν και πρωτα...
Ενδεικτικα θα πω χιλιομετρα φθορας για Ελλαδα.
45κ για ντιζακια
60κ για σινεμπλοκ
80κ για ψαλιδια
είπαμε ενδεικτικα...απο εκει και μετα κοιταμε για νορμαλ χρηση.

Για πισω τα σινεμπλοκ αντεχουν περισσοτερο ,ειδικα σε αυτοκινητο που δεν πλακωνεται στις στροφες.Ο μη υποψιασμενος ειναι πιο δυσκολο να τα καταλαβει στην οδηγηση.Με εναν τυπικο ελεγχο σε αναβατοριο ειστε οκ.Οταν παραγινει το χαλι τους ειναι ευκολο να φανει γιατι ''καθαριζουν'' τις χουφτες- φωλιες που εδραζονται.
Ενδεικτικα χλμ 80κ.

Τα powerflex τα θεωρω πολυ καλη αναβαθμιση.Ειδικα πισω γινεται χωρις καμια θυσια. Μπροστα ανεφερε ο Αλεξ οτι ζοριζουμε αλλα μερη πολυ σωστα.
Κοστος αγορας στην Ελλαδα περιπου 80-90 μπροστα 60-70 πισω.
Για ζαμφορ δεν γνωριζω γιατι οι αφτερ μαρκετ εχουν δικα τους πολυουρεθανης.
Στα μπροστινα η εργασια θα ειναι παραπανω απο οτι με τα μαμα.

Τελος ειμαι αντιθετος στην τοποθετηση των σκληρων σινεμπλοκ στην πισω γεφυρα.
Ολοι γνωριζουμε την ευαισθησια του συγκεκριμενου αυτοκινητου στο σημειο αυτο.
Αν μιλαμε για ενα αυτοκινητο βολτας, μην παιζουμε με την τυχη μας.
Παραδειγμα για να καταλαβουμε...Αν τρεχω σε ενα γηπεδο μπασκετ στο παρκε με αθλητικα και αν τρεχω με τακουνια...κανω την ιδια ζημια στο παρκε??? οχι.

ειναι σιγουρο οτι επιβαρυνουν το πλαισιο τα powerflex στη γεφυρα;

προτινεις να τα αποφευγουμε εκτος πιστας;
μιλαω γι αυτα που αφορουν τη γεφυρα

EVERGET
07-05-11, 13:32
Εχτές παρέλαβα το Μ3 από το συνεργείο όπου κάναμε τοποθέτηση του πλήρους κιτ της powerflex με τα συνεμπλόκ των μποροστά και πίσω ψαλιδιών, των αντιστρεπτικών αλλά και της βάσης του διαφορικού. Το κιτ κόστισε 300 ευρώ από ebay, τα μέρη που περιλαμβάνει φαίνονται στο σχεδιάγραμμα παρακάτω:

https://www.ppcgb.com/uploads/images/product/PowerFlex_bushes/BMW-E463Series(1999-2006).jpg

Mαζί με τα παραπάνω powerflex αλλάχτηκαν επίσης οι σφαιρικές αρθρώσεις από τα πίσω ψαλίδια, μιας και κάποιες είχαν παίξιμο. Είναι τα 2 και 3 της παρακάτω εικόνας :
https://www.realoem.com/bmw/diagrams/q/b/17.png

Επίσης μαζί με τα powerflex της βάσης του διαφορικού αλλάχτηκε και το μπροστά σινεμπλόκ της βάσης, το 8 από την παρακάτω εικόνα:
https://www.realoem.com/bmw/diagrams/m/p/115.png

Εντυπώσεις: Βασικά το αμάξι μου δεν είχε μεγάλη ανάγκη από σινεμλόκ μιας και ούτε κομμένα ήταν ούτε είχαν μεγάλες φθορές. Παρόλα αυτά η διαφορά στο πάτημα και το στρίψιμο του αυτοκινήτου είναι τεράστια! Το αμάξι στρίβει σαν ένα κομμάτι χωρίς να αισθάνεσαι καμία αλλοίωση στη γεωμετρία της ανάρτησης. Βέβαια το αμάξι έχει γίνει αρκετά πιο απόλυτο στις αντιδράσεις του΄και πιο "παιχνιδιάρικο", πράγμα που προσωπικά μου αρέσει πολύ.

Επίσης λόγω των powerflex στις αντιστρεπτικές μειώθηκαν αισθητά και οι κάποιες μικρές κλίσεις που έπαιρνε το αμάξι στις στροφές.

Η μεγάλη αποκάλυψη όμως είναι πως τα νέα σινεμπλόκ της βάσης του διαφορικού εξάλιψαν όλους τους ενοχλητικούς ήχους της μετάδοσης του Μ3. Πλέον δεν έχουμε κοπανήματα και ήχους στην όπισθεν, ούτε στις αλλαγές ταχυτήτων με μικρή ταχύτητα. Αθόρυβη μετάδοση σαν μπροστοκίνητο! Ακόμη και στις γρήγορες αλλαγές ταχυτήτων με το smg, αισθάνεσαι το πίσω μέρος πολύ συμπαγές και δεμένο.

Highly recommended λοιπόν, μιας και τα περισσότερα Μ3 υποφέρουν από ήχους μετάδοσης με τον καιρό. Βέβαια εκτός από τα σινεμπλόκ μην ξεχάσεται να επιθεωρήσεται και το CV Joint του κεντρικού άξονα (part 26117841003) που και αυτός δημιουργεί αρκετούς ήχους, στο δικό μου έχει αλλαχτεί εδώ και κάποιους μήνες.

m-power_01
07-05-11, 16:14
ειναι σιγουρο οτι επιβαρυνουν το πλαισιο τα powerflex στη γεφυρα;

προτινεις να τα αποφευγουμε εκτος πιστας;
μιλαω γι αυτα που αφορουν τη γεφυρα

Νικο τα silent blocks εχουν σκοπο να αποροφουν ενα μερος της δυναμεων που ασκουνται στα μερη της αναρτησης. Δρουν λοιπον σαν αποσβεστηρες και χαριζουν ανεση . Επειδη ειναι λαστιχα εχουμε μια ''ασαφεια'' την οποια και θελουμε να την αφαιρεσουμε, οταν αναφερομαστε σε σπορ οδηγηση.

Το γεγονος οτι σκληραινουμε καποια κοματια συνεπαγεται οτι οι δυναμεις αυτες επιβαρυνουν αλλα σημεια πλεον πιο ''εθραυστα'' απο τα μασιφ πολυουρεθανης. Στην περιπτωση των μπροστινων ψαλιδιων την ακουν πιο ευκολα ας πουμε τα ball joints. Ομως το ψαλιδι ειναι ενα εξαρτημα και τιποτα παραπανω... το αλλαζεις οποτε θες και δεν εγινε και κατι τραγικο.

Στην περιπτωση της πισω γεφυρας αντικαθιστωντας τα silent blocks με σκληροτερα μεταφερουμε ανοθευτα και αναλλοιωτα ολα τα φορτια απο την αναρτηση, απο την μεταδοση στο σασι. Σε ενα σημειο που εχει δειξει οτι ποναει. Θεωρω παιξιμο με την φωτια μια τετοια επεμβαση.
Αν το αυτοκινητο εκανε μονο αγωνες ή track days θα τα εβαζα ,αλλα για ενα νορμαλ σπορ αυτοκινητο δεν πιστευω οτι αξιζει το ρισκο.
Ομοιως αδυναμο σημειο ειναι στις στηριξεις της μπροστα αντιστρεπτικης. Για αυτο δεν προτεινω σε κανεναν υπερβολες στην επιλογη αντιστρεπτικων.
Ενα σετ eibach ή HR στην χαλαρη κιολας ρυθμιση. Οι αλλες λοιπες αμερικανιες ειναι για πιστα και μονο.

EVERGET
07-05-11, 17:49
Στην περιπτωση της πισω γεφυρας αντικαθιστωντας τα silent blocks με σκληροτερα μεταφερουμε ανοθευτα και αναλλοιωτα ολα τα φορτια απο την αναρτηση, απο την μεταδοση στο σασι. Σε ενα σημειο που εχει δειξει οτι ποναει. Θεωρω παιξιμο με την φωτια μια τετοια επεμβαση.
Αν το αυτοκινητο εκανε μονο αγωνες ή track days θα τα εβαζα ,αλλα για ενα νορμαλ σπορ αυτοκινητο δεν πιστευω οτι αξιζει το ρισκο.


Tα σινεμπλόκ πολυουρεθάνης της powerflex για τη γέφυρα δεν είναι ιδιαίτερα πιο σκληρά από τα μαμά. Παίξιμο με τη φωτιά είναι να βάλεις συμπαγή μεταλλικά σινεμπλόκ τα οποία προορίζονται για αγωνιστική χρήση.

Δυστυχώς ένας από τους λόγους που συμβάλουν στο να κόψει ένα Μ3 πάτωμα είναι και τα μαμά rubber σινεμπλόκ που μαλακώνουν εύκολα με την καταπόνηση με αποτέλεσμα η γέφυρα να αποκτά παίξιμο και να βαράει πάνω στο πάτωμα (bushings separation). Αντίθετα τα πολυουρεθάνης δεν μαλακώνουν και η γέφυρα είναι πάντα σταθερή στα σημεία έδρασής της.

Ο σχεδιασμός και η κατασκευή του πατώματος των Ε46 (όχι μόνο των Μ3) είναι λάθος, oπότε θεωρώ ότι ένα Μ3 αργά ή γρήγορα άσχετα με τη χρήση που του γίνεται θα ανοίξει στο εν λόγω σημείο. Eάν θέλουμε να το καθυστερήσουμε καλό είναι πάντα να έχουμε υγειή σινεμπλόκ εκεί με τα πολυουρεθάνης προτιμότερα λόγω αντοχής.

fanisk
07-05-11, 18:50
Εχτές παρέλαβα το Μ3 από το συνεργείο όπου κάναμε τοποθέτηση του πλήρους κιτ της powerflex με τα συνεμπλόκ των μποροστά και πίσω ψαλιδιών, των αντιστρεπτικών αλλά και της βάσης του διαφορικού. Το κιτ κόστισε 300 ευρώ από ebay, τα μέρη που περιλαμβάνει φαίνονται στο σχεδιάγραμμα παρακάτω:

https://www.ppcgb.com/uploads/images/product/PowerFlex_bushes/BMW-E463Series(1999-2006).jpg

Mαζί με τα παραπάνω powerflex αλλάχτηκαν επίσης οι σφαιρικές αρθρώσεις από τα πίσω ψαλίδια, μιας και κάποιες είχαν παίξιμο. Είναι τα 2 και 3 της παρακάτω εικόνας :
https://www.realoem.com/bmw/diagrams/q/b/17.png

Επίσης μαζί με τα powerflex της βάσης του διαφορικού αλλάχτηκε και το μπροστά σινεμπλόκ της βάσης, το 8 από την παρακάτω εικόνα:
https://www.realoem.com/bmw/diagrams/m/p/115.png

Εντυπώσεις: Βασικά το αμάξι μου δεν είχε μεγάλη ανάγκη από σινεμλόκ μιας και ούτε κομμένα ήταν ούτε είχαν μεγάλες φθορές. Παρόλα αυτά η διαφορά στο πάτημα και το στρίψιμο του αυτοκινήτου είναι τεράστια! Το αμάξι στρίβει σαν ένα κομμάτι χωρίς να αισθάνεσαι καμία αλλοίωση στη γεωμετρία της ανάρτησης. Βέβαια το αμάξι έχει γίνει αρκετά πιο απόλυτο στις αντιδράσεις του΄και πιο "παιχνιδιάρικο", πράγμα που προσωπικά μου αρέσει πολύ.

Επίσης λόγω των powerflex στις αντιστρεπτικές μειώθηκαν αισθητά και οι κάποιες μικρές κλίσεις που έπαιρνε το αμάξι στις στροφές.

Η μεγάλη αποκάλυψη όμως είναι πως τα νέα σινεμπλόκ της βάσης του διαφορικού εξάλιψαν όλους τους ενοχλητικούς ήχους της μετάδοσης του Μ3. Πλέον δεν έχουμε κοπανήματα και ήχους στην όπισθεν, ούτε στις αλλαγές ταχυτήτων με μικρή ταχύτητα. Αθόρυβη μετάδοση σαν μπροστοκίνητο! Ακόμη και στις γρήγορες αλλαγές ταχυτήτων με το smg, αισθάνεσαι το πίσω μέρος πολύ συμπαγές και δεμένο.

Highly recommended λοιπόν, μιας και τα περισσότερα Μ3 υποφέρουν από ήχους μετάδοσης με τον καιρό. Βέβαια εκτός από τα σινεμπλόκ μην ξεχάσεται να επιθεωρήσεται και το CV Joint του κεντρικού άξονα (part 26117841003) που και αυτός δημιουργεί αρκετούς ήχους, στο δικό μου έχει αλλαχτεί εδώ και κάποιους μήνες.

To CV Joint οταν χαλασει τι γινεται? Ακουγεται ενα γκαπ σε 1η και οπισθεν, ή κατι αλλο?

ΔημήτρηςΜ3
07-05-11, 19:00
αν ειναι αυτο που λες Γιαννη τοτε σηγουρα πρεπει να το αλαξω και εγω!

EVERGET
07-05-11, 19:26
To CV Joint ακούγεται όταν δίνεις ή παίρνεις απότομα το πόδι σου από το γκάζι, όπως και σε γρήγορες αλλαγές ταχυτήτων με υψηλές στροφές.

Τα γκάπ που ακουγόντουσαν και σε μένα στην πρώτη και την όπισθεν εξαφανίστηκαν μετά την αλλαγή σινεμπλόκ γέφυρας.

Monsta
07-05-11, 19:37
Μπράβο Νάσο.

Το είχα στο μυαλό μου το θέμα powerflex, με τη πρώτη ευκαιρία θα το βάλω στο πρόγραμμα.

m-power_01
07-05-11, 22:31
Tα σινεμπλόκ πολυουρεθάνης της powerflex για τη γέφυρα δεν είναι ιδιαίτερα πιο σκληρά από τα μαμά. Παίξιμο με τη φωτιά είναι να βάλεις συμπαγή μεταλλικά σινεμπλόκ τα οποία προορίζονται για αγωνιστική χρήση.

Δυστυχώς ένας από τους λόγους που συμβάλουν στο να κόψει ένα Μ3 πάτωμα είναι και τα μαμά rubber σινεμπλόκ που μαλακώνουν εύκολα με την καταπόνηση με αποτέλεσμα η γέφυρα να αποκτά παίξιμο και να βαράει πάνω στο πάτωμα (bushings separation). Αντίθετα τα πολυουρεθάνης δεν μαλακώνουν και η γέφυρα είναι πάντα σταθερή στα σημεία έδρασής της.

Ο σχεδιασμός και η κατασκευή του πατώματος των Ε46 (όχι μόνο των Μ3) είναι λάθος, oπότε θεωρώ ότι ένα Μ3 αργά ή γρήγορα άσχετα με τη χρήση που του γίνεται θα ανοίξει στο εν λόγω σημείο. Eάν θέλουμε να το καθυστερήσουμε καλό είναι πάντα να έχουμε υγειή σινεμπλόκ εκεί με τα πολυουρεθάνης προτιμότερα λόγω αντοχής.

Αν βαλεις αλουμινο συμπαγες εχει μπει μεσα στην φωτια ...οχι απλα παιζεις.
Εγω απλως σου ειπα τι λεει η λογικη, και πως συμπεριφερονται τα τα silent blocks.

Επιλογη του καθενος τι θα κανει...και δικαιωμα του να διαφωνει μαζι μου.
Αλλα εγω το γραφω και καθενας κρινει

ΔημήτρηςΜ3
07-05-11, 22:53
To CV Joint ακούγεται όταν δίνεις ή παίρνεις απότομα το πόδι σου από το γκάζι, όπως και σε γρήγορες αλλαγές ταχυτήτων με υψηλές στροφές.

Τα γκάπ που ακουγόντουσαν και σε μένα στην πρώτη και την όπισθεν εξαφανίστηκαν μετά την αλλαγή σινεμπλόκ γέφυρας.

εννοεις το νουμερο 2 στο διαγραμα ετσι?

EVERGET
08-05-11, 01:33
εννοεις το νουμερο 2 στο διαγραμα ετσι?

To 2 είναι ο ελαστικός σύνδεσμος. Το CV Joint είναι το 14. Και τα δύο θέλουν επιθεώρηση και αλλαγή εάν έχουν θέματα. Το 2 σαν ελαστικό που είναι κόβεται και το 14 σαν μπιλιοφόρος που είναι αρχίζει και κάνει ήχους.

https://www.realoem.com/bmw/diagrams/y/a/157.png

ΔημήτρηςΜ3
11-05-11, 11:47
Δλδ με τα λεγομενα να βαλουμε powerflex για να αποφυγουμε το σκισιμο
στο σασι? γιατι μεχρι χθες ακουγα οχι powerflex γιατι θα ανοιξει ποιο γρηγορα!!
τελικα ποια ειναι η αληθεια?

EVERGET
24-10-12, 18:38
Στο παρόν ποστ θα ήθελα να αναφερθώ στον επαγγελματισμό και τη σοβαρότητα που επέδειξε η Αγγλική Powerflex σε ένα πρόσφατο παράπονό μου.

Πριν 1,5 χρόνο είχα αλλάξει όλα τα σινεμπλόκ του Μ3 με powerflex, εγκαθιστώντας το full kit που είχε η εταιρία για το εν λόγω μοντέλο. Φέτος τον Αύγουστο παρατήρησα πως όταν το αμάξι ανέβαινε ή κατέβαινε ράμπα (π.χ. τη ράμπα του γκαράζ μου) ακουγόταν ένας βραχνός και μπάσος ήχος (σαν τρίξιμο) από πίσω.

Μετά από επιθεώρηση καταλήξαμε πως τον ήχο παράγουν τα bushings της βασης του διαφορικού. Έγινε λίπανση των σημείων αυτών και ο ήχος μειώθηκε σε επίπεδα που είναι ελάχιστα αντιληπτό και μόνο σε μένα που το ξέρω ότι συμβαίνει.

Παρόλα αυτά μετά από πληροφορία του μηχανικού μου διαπίστωσα πως η Powerflex πλέον έχει αλλάξει το σχέδιο των τεσσάρων αυτών bushing της γέφυρας, και αποφάσισα να επικοινωνίσω μαζί τους. Παρακάτω βλέπετε πως είναι το σχέδιο των κομματιών που είχα αγοράσει και εγκαταστήσει πριν 1,5 χρόνο:

https://imageshack.us/a/img7/9859/dsc00992nj.jpg
https://imageshack.us/a/img24/6930/dsc00993kn.jpg

Και παρακάτω βλέπετε τα ανανεωμένα κομμάτια με τον ίδιο κωδικό PFR5-4610 και PFR5-4611 (παρατηρήστε πως είναι διαιρούμενα και όχι ένα σώμα + υπάρχουν μεταλλικοί διακτύλιοι για ενίσχυση του χείλους του σινεμπλόκ):

https://www.powerflex.co.uk/resize_image.php?image=5-4610-kit-web-nb.jpg&w=250
https://www.powerflex.co.uk/resize_image.php?image=5-4611%20kit%20nb%20web.jpg&w=250

H ερώτησή μου λοιπόν στην Powerflex ήταν ποιος ο λόγος του ανασχεδιασμού των bushings αυτών όπως και σε τι οφείλεται ο ήχος που παράγουν στο αμάξι μου. Αρχικά μου απάντησαν πως ανασχεδιάστηκαν ώστε να αποτελούνται από δύο κομμάτια έκαστο σιναμπλόκ ώστε να διευκολύνεται η τοποθέτησή τους.

Και τότε τους έστειλα τα παρακάτω links που αναφέρουν λανθασμένο σχεδιασμό των bushings:


https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=934342&page=2
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=840635&page=2

Για να μην σας τα πολυλογώ, σήμερα παρέλαβα τα νέα bushings της γέφυρας ως αντικατάσταση στα πλαίσια του lifetime warranty της Powerflex. Φυσικά δεν πρόκειται να τα αντικαταστήσω προς το παρόν αφού πέρα από τον πλέον ελαχιστότατο ήχο σε ράμπες δεν παρουσιάζουν κανένα σημάδι κόπωσης, κρατάνε τη γέφυρα άψογα σταθερή στη θέση της και η αίσθηση του αυτοκινήτου πίσω είναι το ίδιο συμπαγής με την πρώτη μέρα που τοποθετήθηκαν. Άλλωστε και η εργασία αλλαγής είναι αρκετά επίπονη.

Οπότε τα κρατάω και όταν σε Χ καιρό/χρόνια καταλάβω μικρό παίξιμο της γέφυρας τα αλλάζω...

Μπράβο στην Powerflex που χωρίς πολλά πολλά μου έστειλε τα νέα parts (τα οποία κοστίζουν περί τις 140 GBP παρεμπιπτόντως). Και προσοχή όσοι θέλετε να αλλάξετε bushings γέφυρας στα 46άρια σας και πάτε στη λύση Powerflex να προμηθευτείτε το νέο "split" design.

:thanks:

Thomelef
24-10-12, 18:41
μπράβο ρε νασο.

STREETRACING
24-10-12, 19:00
Προτιμώ τα εργοστασιακα σινεμπλοκ σαν όχι σκληρά και την πιο συχνή όταν κ αν χρειαστεί αλλαγη τους
Εμένα μια φορα χρειάστηκε μέχρι τώρα στα 128000 που έχω φτάσει.

steliosm46
24-10-12, 19:44
Πολύ καλό θρεντάκι everget και εγώ τον τελευταίο καιρό κοιτούσα συνεμπλόκ και κοιτούσα σχετικά κιτ powerflex απ το ebay..

μάλιστα κοιτούσα και σε άλλα θρέντ όπου ξανα είχες αναφέρει για τον μπιλιοφόρο κεντρικού άξονα και το flex disc..και κοιτούσα τιμές

πόσό είπες 300ευρώ όλα?

μήπως δεν περιλαμβάνουν τα συνεμπλόκ της γέφυρας του διαφορικού?

ρωτάω γιατί επειδή τα έβλεπα και εγώ πρόσφατα τα είχα υπολογίσει περίπου στα 500 ευρώ μάζι με μεταφορικά για ΌΛΑ τα συνεμπλόκ οτι υπάρχει σε αντικατάσταση με powerflex

στο διάγραμμα αυτό που έβαλες ποιο πάνω δηλαδή όλα μπρός-πίσω συν τα συνεμπλόκ της γέφυρας όπου σε αυτό το διάγραμμα δεν φαίνονται

επίσης κάτι τελευταίο, αυτό που διάβαζα σε όλα τα κιτ που δίνανε όλοι είχαν ένα notice για τα συνεμπλόκ των αντιστρεπτικών είτε μπρός ή πίσω και διευκρίνιζαν πριν κάνεις παραγγελία να τους ενημερώσεις ποια χιλιοστά θέλεις για τις αντιστρεπτικές και σου έδινε κάποιες επιλογές 21.5mm είχε μια επιλογή νομίζω δεν θυμάμαι γιατί σου έλεγε οτι το ένα είναι για CSL το άλλο είναι για normal M3.. έχουν μια μικρή διαφορά με του CSL στα χιλιοστά πάχους στις αντιστρεπτικές..

EVERGET
24-10-12, 20:34
Όταν αγόρασα το κιτ-άκι δεν περιελάμβανε σινεμπλόκ του διαφορικού, τώρα τα προσθέσανε. Οπότε για το διαφορικό έβαλα το μαμά. Σχετικά με τη διάμετρο των αντιστρεπτικών αρκεί να βάλεις στο realoem το VIN σου και θα βρεις διαστάσεις αντιστρεπτικών.

xxxristos
07-01-13, 19:23
Εγώ είχα σοβαρό θέμα με τα πίσω συνεμπλόκ = ανταλλακτικό 4 διάγραμμα 1.
Όταν αγόρασα το αυτοκίνητο το πίσω μέρος δεν ήταν σταθερό, μάλιστα έπλεε... Το τιμόνι δεν άκουγε καλά.
Εγώ την ψιλιάστικα... 3 αντιπροσωπείες bmw μετά (πήγα για ευθυγράμμιση και το πρώτο πράγμα που τους ζητούσα ήταν ελέγξτε τα συνεμπλόκ και αυτοί λέγανε είναι όλα άριστα )... τελικά κατέβηκα ελλάδα και βάζω το αυτοκίνητο να το κάνω ευθυγράμμιση με τον πατέρα μου.
Ότι ήθελε έλεγε η ευθυγράμμιση, κοιτάμε από κάτω (φακό και κουνάμε ψαλίδι) ... είχα πάρει τα συνεμπλόκ στην μασχάλη.
Επέστρεψα Ελβετία και τα άλλαξα μόνος μου έβαλα powerflex και είδα την υγεία μου.
Σημείωση : σε Μ3 που πιέζεται αυτά τα συνεμπλόκ τα παίζουν κάθε 15-20 χιλ. χλμ.

Τα εμπρός συνεμπλόκ (έχω πάρει powerflex και θέλω να τα αλλάξω) είναι οκ και όλα τα άλλα.

Βέβαια άλλαξα των αντιστρεπτικών με powerflex μιας και τα εργοστασιακά είχαν κουραστεί (πάλι μόνος, δεν εμπιστεύομαι ΚΑΝΕΝΑΝ).
Αυτό λοιπόν είναι μια καλή επένδυση μιας και με τα powerflex στις αντιστρεπτικές... δουλεύουν πιο καλά και έχεις λιγότερες κλίσεις.
Είναι μια καλή αλλαγούλα μικρού κόστους, πρωτού κάποιος ξοδέψει χρήμματα για ανάρτηση.

Κι εγώ είχα το ίδιο ακριβώς θέμα, ανταλλακτικό 4 διάγραμμα 1, εγώ να επιμένω οτι φταίει αυτό, η αντιπροσωπεία να μου λέει οτι είναι μια χαρά, καταλήγω να φτιάχνω σε μηχανουργείο δικό μου εξολκέα για να βγάλω το σινεμπλόκ από το ψαλίδι, αλλαγή με Powerflex, το αυτοκίνητο έγινε τραίνο, έβαλε όμως λιγάκι κραδασμό από το δρόμο στην καμπίνα, τέλος επεισοδίου!