PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτημα χρηματοοικονομικό



NickE60
10-01-11, 09:08
Λέμε τώρα... έχει κάποιος 50Κ ευρώ που κάθονται στην τράπεζα και θέλει να τα δανείσει σε ένα φίλο που του έχει άπειρη εμπιστοσύνη. Άτοκα και ξεκάθαρα ως ειλικρινή εξυπηρέτηση, χωρίς συγκεκριμένη ημερομηνία επιστροφής. Τα χρήματα είναι νόμιμα και δηλωμένα κανονικότατα. Και οι δύο είναι φυσικά πρόσωπα, ιδιώτες. Ο δανειζόμενος θα τα τοποθετήσει σε δικό του τραπεζικό λογαριασμό ώστε να τα διαχειρίζεται από εκεί με σκοπό να κάνει κάποιες αγορές. Κάτι αντίστοιχο δηλαδή με αυτό που έκαναν φίλοι σε πρώην πρωθυπουργό (με πολύ μεγαλύτερα ποσά φυσικά) ώστε να αγοράσει ένα σπίτι.
Μπορεί να γίνει μια τέτοια συναλλαγή μεταξύ πολιτών? Αν όχι γιατί?
Ποιοι οι φορολογικοί περιορισμοί ή οι πιθανές κυρώσεις του νόμου για τον ένα ή τον άλλο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων τους γνώστες για τις σοβαρές και τεκμηριωμένες απαντήσεις τους :original:

Stamatis
10-01-11, 09:53
Αν δεν στα δωσει πισω, ανα πασα στιγμη μπορει να σε κατηγορησει για τοκογλυφια, δεν πα να εχεις 120 συμφωνητικα και αλλα τοσα νομικα εγγραφα.

Οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους.
Προσημειωση του ακινητου που εχει στην κατοχη του, καταθεση σε συμβολαιογραφο το χαρτι του δικηγορου (πραξη δανεισμου) και ΤΟΚΟ 2/100 το χρονο για να κοιμασαι.
Φυσικα αν δεν στα δωσει θελει αντερα να του παρεις το σπιτι.
Αν δεν εχει τη δυνατοτητα να δανειστει 50.000 απο τραπεζα μαλλον δεν εχει και τη δυνατοτητα να τα επιστρεψει.
Εκτος και αν το επιτοκιο της τραπεζας (7/100) το θεωρει πολυ μεγαλο.

Αστο Νικο, δυο φορες το εχω κανει σε -αδερφο- και κοντεψα να κλεισω το σπιτι μου.
Χαλασα και δυο φιλιες.
Δεν εχει ηθικη το χρημα, αυτο εχω μαθει.

Για να στο συνοψισω, ΟΤΙ και να σου πουν, αν ΔΕΝ στα δωσει, ΕΜΠΛΕΞΕΣ.
ειδικα αν εχει καμμια επιχειρηση και βαρεσει κανα αρθρο 99 η κανα μπαζουκας, στη σειρα θα μπεις και εσυ οπως οι αλλοι. Φορολογικα με το χαρτι του δικηγορου το καλυπτεις. Το επισυναπτεις στη δηλωση.
Αν προκειται να δανεισει νομικο προσωπο σε νομικο προσωπο εχει αλλιως.λεγεται συμμετοχη. Ο λογιστης σου ξερει.

Stathis
10-01-11, 10:07
νομιζω ο νικος ρωτησε περισσοτερο τα διαδικαστικα οσον αφορα το ποθεν εσχες και την πλευρα της εφοριας.

NickE60
10-01-11, 10:08
όχι δεν το λέω με αυτό το σκεπτικό, εννοώ πως δεν θέλει να κάνει προσημείωση και τέτοια, δεν τον νοιάζει αν του τα φάει, ναι μπορεί να πάρει από την τράπεζα, αλλά ο δανειστής είναι "αδερφός" και θέλει να γλυτώσει τον φίλο του από τόκους κλπ. Ως διαδικασία λέω, επιτρέπεται η "χέρι με χέρι" συναλλαγή? ή υπάρχουν νομικά ή φορολογικά κωλύματα? Και οι δύο θα δηλώσουν την συναλλαγή (έτσι κι αλλιώς θα φανεί από τους τραπεζικούς λογαριασμούς) Επαναλαμβάνω πως τα χρήματα δεν είναι μαύρα, είναι νόμιμα και μετά την συναλλαγή προορίζονται για νόμιμες αγορές με παραστατικά.

NickE60
10-01-11, 10:08
νομιζω ο νικος ρωτησε περισσοτερο τα διαδικαστικα οσον αφορα το ποθεν εσχες και την πλευρα της εφοριας.

ακριβώς thumb

Stathis
10-01-11, 10:11
κατ αρχας ο δανειζομενος θα πρεπει να αποφυγει την καταθεση ολου του ποσου μαζι.
εχει μεγαλη πιθανοτητα η τραπεζα να τον αναφερει.
μπορει να γινει τμηματικα η καταθεση, 5χ10 ας πουμε.

περισσοτερα αργοτερα γιατι μπαινω σε ραντεβου.

Χρίστος
10-01-11, 10:16
Αστο Νικο, δυο φορες το εχω κανει σε -αδερφο- και κοντεψα να κλεισω το σπιτι μου.
Χαλασα και δυο φιλιες.
Δεν εχει ηθικη το χρημα, αυτο εχω μαθει.

+100000000000000000000000

Monsta
10-01-11, 10:54
Πάνω από 12Κ ζητούν ΑΦΜ. Αλλά με έχει συμβουλέψει λογιστής, καλύτερα x καταθέσεις των 5Κ ή και λιγότερο at a time.

Vasilis
10-01-11, 11:02
το αυτο κ για τις αναληψεις!


ειδικα αν διατηρειτε λογαριασμο συναλλαγματος...ειναι ακομα πιο δυσκολη η κατασταση!

ελεγχονται ολα απο 5-10000 κ πανω...κ σου ρχεται ειδοποιησουλα στο σπιτι!

yodas
10-01-11, 11:40
το αυτο κ για τις αναληψεις!


ειδικα αν διατηρειτε λογαριασμο συναλλαγματος...ειναι ακομα πιο δυσκολη η κατασταση!

ελεγχονται ολα απο 5-10000 κ πανω...κ σου ρχεται ειδοποιησουλα στο σπιτι!

τι σου έρχεται σπίτι δηλαδή δεν κατάλαβα....

Kostas_1
10-01-11, 13:46
Λοιπον, πισω στο θεμα μας:

Θα πρεπει να κανετε πραξη δανεισμου και να κατατεθει σε εφορια. Αλλιως ο δανειζόμενος δεν μπορει να τα εμφανισει επισημα.

Οι λοιποί μην ξεχναμε το νεο νομο που λεει οτιδηποτε συναλλαγη ανω των 1500 ευρω, μονο διατραπεζικα πλεον.