PDA

Επιστροφή στο Forum : 18-χρόνο + Porsche 911



Monsta
09-01-11, 16:45
Λέγεται πως έγινε χθες στο Krakow, Poland. Ο οδηγός είχε το δίπλωμα για 3 μήνες, ενώ για καλή του τύχη το μόνο που έπαθε είναι 2 σπασμένα πόδια. Ή μήπως....κομμένα ?

https://img.interia.pl/motoryzacja/nimg/f/d/18latek_dwie_czesci_4893330.jpg
https://img.interia.pl/motoryzacja/nimg/f/s/18latek_dwie_czesci_4893333.jpg
https://img.interia.pl/motoryzacja/nimg/z/9/18latek_dwie_czesci_4893334.jpg
https://img.interia.pl/motoryzacja/nimg/6/t/18latek_dwie_czesci_4893335.jpg
https://img.interia.pl/motoryzacja/nimg/i/f/18latek_dwie_czesci_4893336.jpg

Vasilis
09-01-11, 16:50
κ λεγαμε οτι τα ferrari Κοβονται μονο...

αμα πηγαινεις το κολο σου...κ τανκς να οδηγεις , στα δυο θα το παρεις!!!


παλι καλα που δεν πηρε κανα χριστιανο στο διαβα του!

scania124
09-01-11, 17:04
δυσκολο το κοβω για σπασμενα ποδια!!!μαλλον κομμενα θα ειναι.....
3 μηνες διπλωμα και ο μπαμπας και η μαμα του πηραν πορκι να βολταρει το παλικαρι τους.......δεν ηξεραν....δεν ρωταγαν????

dblade
09-01-11, 17:07
Eγω ενα δεν μπορω να καταλαβω αντε και το πηρε το πορκυ ο καθε σοβαρος οδηγος πιστευω ξερει μεχρι που τον περνει και κανει καποιες λαλακιες ηθελα και να ηξερα δεν ειχε αισθηση του φοβου να σταματησει γιατι θα ετρεχε αλλιως δεν θα εκοβε το αμαξι στην μεση ??

Χρίστος
09-01-11, 17:12
η συγκρουση δε πρεπει να εγινε με κατω των 150χαο

Panos 316T
09-01-11, 17:21
Eγω ενα δεν μπορω να καταλαβω αντε και το πηρε το πορκυ ο καθε σοβαρος οδηγος πιστευω ξερει μεχρι που τον περνει και κανει καποιες λαλακιες ηθελα και να ηξερα δεν ειχε αισθηση του φοβου να σταματησει γιατι θα ετρεχε αλλιως δεν θα εκοβε το αμαξι στην μεση ??

θα χαρακτήριζα λιγο «αθώα» την ερώτησή σου...
18χρονών, οι ορμόνες του στα κόκκινα αλλά δεν φταίει αυτός , μόνο οι γονείς του!
στα 25 θα πρεπε να οδηγάει διαστημόπλοιο.

και τέλος η αίσθηση του φόβου για τον κάθε άνθρωπο είναι διαφορετική.

Jimmakos
09-01-11, 18:14
Σου λέει Πόρσε έχω τι θα πάθω? Κούνια που τους κούναγε...........
Τουλάχιστον ζεί το παιδάκι αυτό είναι το καλό......
Και ο φταίχτης δεν είναι άλλος απο τους γονείς! Πώς το δίνεις ρε φίλε σε μικρό παιδάκι τέτοιο αμάξι?

Thomelef
09-01-11, 19:55
κρίμα...πολύ κρίμα νέοι άνθρωποι να αλλάζουν έτσι την ζωή τους για το τπτ.
το ότι έγινε ένα ατύχημα δεν σημαίνει πως ο μικρός δεν άξιζε να του εμπιστευτούν
οι δικοί του ένα τέτοιο αυτοκίνητο...παρ'όλη την εγκράτεια που μπορεί να έχει κανείς,
δυστηχώς αυτά τα αυτοκίνητα καταφέρνουν να σε κάνουν να παραστρατήσεις. λίγο
και η απειρία του μικρού και να η τραγωδία...

Jimmakos
09-01-11, 20:09
κρίμα...πολύ κρίμα νέοι άνθρωποι να αλλάζουν έτσι την ζωή τους για το τπτ.
το ότι έγινε ένα ατύχημα δεν σημαίνει πως ο μικρός δεν άξιζε να του εμπιστευτούν
οι δικοί του ένα τέτοιο αυτοκίνητο...παρ'όλη την εγκράτεια που μπορεί να έχει κανείς,
δυστηχώς αυτά τα αυτοκίνητα καταφέρνουν να σε κάνουν να παραστρατήσεις. λίγο
και η απειρία του μικρού και να η τραγωδία...

Ακριβώς.... Σκέψου να είχες ένα παιδί στα 18 που πρίν 2-3 μήνες πήρε το δίπλωμα και είχες ένα πόρκυ, ένα Μ3, ένα Μ5 ένα τέλος πάντων δυνατό αυτοκίνητο, θα του το έδινες να πάει έστω βόλτα? Ή θα το έδινες και μέχρι να τον δείς να γυρνάει σπίτι θα είχαν ασπρίσει τα μαλλιά σου?
Προσωπικά αν το έδινα ΠΡΩΤΑ θα πήγαινα να έφτιαχνα τον ΚΟΦΤΗ να μην ξεπερνάει 3000rpm + οτι safe πρόγραμμα υπάρχει και μετά πάρτο παιδί μου να πιείς καφέ, τουλάχιστον θα ήμουν ήσυχος πως ότι και να έκανε δεν θα μπορούσε να αναπτύξει μεγάλη ταχύτητα....

Thomelef
09-01-11, 21:28
γι'αυτό πρέπει να είμαστε πρώτα γονείς και μετά φίλοι με τα παιδιά μας...
για το καλό όλων μας...και των παιδιών και το δικό μας.

dblade
09-01-11, 22:17
Eγω οταν ημουν 18 ειχα παρει μεχρι και subaru sti και δεν ειχα παθει τπτ γιατι ηξερα μεχρι που ειναι τα ορια μου οσο και να με τσιγκλουσε το αμαξι δεν το πατουσα γιατι ηξερα οτι αν γινει κατι δεν θα προλαβω να αντιδρασω τωρα ο ενας 18αρις με εναν αλλο διαφερει αλλα αφου ειναι καλα το παιδι αυτο μετραει.

Thomelef
09-01-11, 22:26
το τι μπορεί να συμβεί κανένας δεν το ξέρει...είμαι σίγουρος πως ο πιτσιρικάς θα έχει
μεγαλώσει με καλά αυτοκίνητα. δεν παίρνει ο οποιοσδήποτε στο παιδί του καινούριο
καρέρα μόλις βγάλει δίπλωμα...εσύ φίλε μου το σουμπαρού δεν το τελίκιασες ποτέ???
στην πόλη μέσα δεν έσπασες ποτέ σου πρώτες δευτέρες και τρίτες???μπορείς να
φανταστείς σε μια τέτοια στιγμή να σου πεταγόταν κάνα σκυλί ή να συνέβαινε το
οτιδήποτε??? τις μαλακίες μας όλοι τις κάνουμε...είτε μικροί είτε μεγάλοι. προσωπικά
μετά απο μεγάλο ατύχημα δυστηχώς δεν έχω βάλει μυαλό και συνεχίζω να κάνω
ταρζανιές πολές φορές. απλά κοιτάω να είμαι όσο περισσότερο προσεκτικός γίνεται.
η κακιά η ώρα όμως δεν ξέρουμε ούτε πότε έρχεται, ούτε και πως έρχεται...

Jimmakos
09-01-11, 22:35
Κακά τα ψέμματα το αυτοκίνητο βίδες είναι και στηρίζεται στον αέρα κυριολεκτικά (τι έχουν μέσα τα λάστιχα?)

Τα σίδερα δεν έχουν μπέσα ούτε καρδιά!

sophie
09-01-11, 22:38
Να σας πω εγώ τι έκανε 18χρονος στο πρώτο μου αυτοκίνητο να γελάσετε...
Προτωχρονιά του 06 επιστρέφουμε χαράματα με τον άντρα μου από διασκέδαση, έχουμε βγει με το δικό του κι Έχω αφήσει το φιεστάκι μου το πιστό και αγαπημένο παρκαρισμένο έξω στον κεντρικό όπου μέναμε.
Φτάνουμε λοιπόν και βλέπω το αμάξι μου ανεβασμένο πάνω σε ενα δέντρο!!!
Κανένας από τους τέσσερις τροχούς δεν ακουμπούσε έδαφος, λυγισμένο στη μέση, αγκαλιά το είχε το δέντρο!!!
Αργότερα το πρωί μαθαίνω από τους γείτονες τι έγινε. Γύρω στις 6 το πρωί επέστρεφε πιτσιρικάς με το καινούριο πεζώ του μπαμπά του, προφανώς μεθυσμένος, με 3 κολλητούς μέσα, μάλλον αποκοιμήθηκε στο τιμόνι! γιατί βγήκε από το κάθετο στενάκι χωρίς να φρενάρει καθόλου, διέσχισε τον κεντρικό, κάρφωσε το φιεστάκι μου, το έσυρε στο πεζοδρόμιο και το ανέβασε στο δέντρο!
Οι γείτονες βγήκαν στα μπαλκόνια γιατί νόμιζαν πως έγινε σεισμός :)
Τέλως πάντων, ευτυχώς που ήταν το φιέστα γιατί πήγαιναν καρφωτοί για τα μαρμάρινα σκαλιά μιας πολυκατοικίας ενώ έτσι μόνο δύο αμάξια διέλυσε...τίποτα δεν έπαθαν, ευτυχώς!
Ευτυχώς πάλι που δεν έπαιρνε μπρος το δικό του, γιατί ήθελε να εξαφανιστεί, και η οδική του είπε πως αν δεν καλέσει τροχαία δεν το μετακινεί. Οπότε Τουλάχιστον βρήκα το δίκιο μου, και πήρα κάποια χρήματα για το φιεστάκι.... Πάντως θυμάμαι τον πατέρα του ατο τηλέφωνο. Είχε πάθει σοκ, μόνο συγνώμη έλεγε ο άνθρωπος...

Τέλως πάντων, άπειρος οδηγός και γρήγορο αμάξι είναι ρίσκο, άπειρος οδηγός και αλκοόλ είναι έγκλημα....

EVERGET
09-01-11, 23:32
H καλύτερη επιλογή πρώτου αυτοκινήτου για πιτσιρικά είναι κάτι πισωκίνητο και σχετικά αδύναμο του στιλ 316 έτσι ώστε και να μάθει την πίσω κίνηση = σχολείο αλλά και να μην έχει περιθώρια για μαγκιές. Εντάξει και στους ελληνικούς δρόμους σαπούνια, θα κάνει το παιδί και κανένα παντιλικάκι να μαθαίνει σιγά σιγά....

gant
09-01-11, 23:41
Μήπως χάσαμε το δάσος και κυνηγάμε το δένδρο? το πόρκυ φταίει?
Αν ο νεαρός οδηγούσε και ένα μεσαίο τουρμπάτο 200 ίππων, νομίζω το ίδιο θα κατάφερνε, αν και δεν γνωρίζουμε το τι έπαιξε, αλλά απλά καρφωνόμαστε στο ότι είναι πόρσε η φεράρι.

Nick bmwlover
10-01-11, 00:18
Μήπως χάσαμε το δάσος και κυνηγάμε το δένδρο? το πόρκυ φταίει?
Αν ο νεαρός οδηγούσε και ένα μεσαίο τουρμπάτο 200 ίππων, νομίζω το ίδιο θα κατάφερνε, αν και δεν γνωρίζουμε το τι έπαιξε, αλλά απλά καρφωνόμαστε στο ότι είναι πόρσε η φεράρι.

Δεν ειναι η οποιαδηποτε μαρκα,μπορει να ηταν π.χ κ φιατ ουνο με 400 αλογα οπως λες κ εσυ ειναι η δυναμη του αυτοκινητου,το αν σεβεσαι το αμαξι σαν συνολο,το θεμα ειναι η το μυαλο,η εμπειρια κ φυσικα η τυχη,μονο με τους δυο πρωτους παραγοντες θα σεβαστεις το οποιοδηποτε αμαξι κ θα κατανοησεις την οδηγηση,τι δεν πρεπει,τι πρεπει,τι θες κ ποτε μπορεις να το κανεις γενικα,η τυχη-ατυχια παντα παιζει το δικο της ρολο...

SuperSonic
11-01-11, 15:49
κριμα να βλεπεις τετοια πραγματα.

Για εμενα ειναι ολα θεμα παιδειας που πανω απο ολα δινονται ΠΡΩΤΑ απο τους γονεις.
Οι γονεις εχουν την μεγαλυτερη ευθηνη.

Tsakirakos
11-01-11, 17:26
αφου σωθηκε...
μπορει να πηρε και στα κρυφα τα κλειδια του 911 του μπαμπα...18 ειναι! το μυαλο πανω απο το κεφαλι! παντως το καταφερε καλλιτεχνικα...

S8N
11-01-11, 18:34
Τελικά τα έσπασε τα πόδια του, δεν τα έκοψε:

https://scudas.com/car-crash-2009-porsche-911-carrera-4-in-poland/

Επίσης, σηκωμένη αεροτομή σε 911 σημαίνει V > 120km/h

Thomelef
11-01-11, 18:44
πάλι καλά...αν και τα κόκκαλα του θα έγιναν κυμάς και θα περπατάει με σίδερα για κάμποσο
καιρό, τουλάχιστο θα τα έχει να τα χαίρεται...εύχομαι στο μέλον να είναι πιο προσεκτικός...

Jimmakos
11-01-11, 19:02
Είχε Άγιο το παιδάκι........
Τουλάχιστον θα την βγάλει καθαρή........