PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναζητηση Smart



Z4///M
08-01-11, 01:00
Τα φωτα σας! Ψαχνω για ενα καλο μεταχειρισμενο σμαρτακι μεχρι 4-5 χιλιαρικα μετρητα..(οχι για μενα , για την κοπελα μου) Προφανως για το pre-facelift(αν οντως ειναι prefacelift και οχι αλλο μοντελο, εως το 2008 δηλαδη)

Τι πρεπει να προσεξω? χιλιομετρα περιπου ποσο να κοιταω? υπαρχει με τουρπο κ χωρις? πιο ειναι καλυτερο? πιο εχει καλυτερη καταναλωση ? Ευχαριστω !!!!

nikos1400
08-01-11, 02:15
Αν μπορεις, το πετρελαιο (800αρι) ειναι αξιοπιστο. Λιγο αδυναμο ομως, αλλα τερας οικονομιας. Πρεπει να'χει ροπουλα ομως, οπως ολα τα πετρελαια. Θα κοιταξεις τουρμπινα και κατασταση μπεκ (και τα συνηθισμενα ολα σε μετχ βεβαια). Γενικα δεν εχει θεματα αξιοπιστιας. Το ιδιο ντιζελ μοτερ εχει και το τελευαιο σμαρτ φορ-του, με αλλαγες στο λογισμικο. (ειμαι και εγω στα προθυρα να παρω κανα τετοιο με 5χιλ ευρω περιπου)

Απο βενζινη προτιμησε 700αρι και οχι 600αρι. Τα 600αρια ξεκινησανε την κακη φημη περι αξιοπιστιας.

Ενας γενικος κανονας...μακρια οταν δεις τη βελονα του κοντερ να μην καλυπτει τη γραμμη του 0. Χιλιομετρα αλλα αντ'αλλων...
Δηλαδη απο εδω, μακρια...
https://i4.photos.scar.gr/935/935444_g_b.jpg

Γενικα θα κοιτας να δεις αυτο
https://i6.photos.scar.gr/1051/1051229_f_b.jpg
Οχι οτι δε θα'χουνε βρει τροπο να μην φαινεται, αλλα αν ειναι οπως την πανω φωτο, μακρια.

Δεν ειμαι κανενας ειδικος περι Σμαρτ βεβαια...

nikos1400
08-01-11, 02:26
Επισης, μακρια απο μπλε εσωτερικο. Σημαινει πως ειναι απο τα πρωτα μοντελα που θες να αποφυγεις.

Ολα ειχανε τουρμπο. Εβγαινε ημι-αυτοματο και αυτοματο. Το ημιαυτοματο κατεβαζει μονο του ταχυτητες αλλα δεν ανεβαζει (ή κανω λαθος και ειναι το αναποδο). Το αυτοματο...ειναι αυτοματο.

Τα χλμ σιγουρα μπορεις να υπολογισεις ποια ειναι λογικα αναλογως τη χρονολογια...οπως ολα τα μεταχ. Δε μπορω να βλεπω κατι αγγελιες με σμαρτ του 2001 και 40,000 χλμ...:thumbsdown:

bmwz3
08-01-11, 09:42
σωστα ολα ειχαν τουρμπο.εχω αλλαξει 2 smart μεχρι τωρα και η σιγουρη συμβουλη ειναι μακρια απο το 600αρι!!ολατα 600αρια αλλαζουν μοτερ και καινε πολυ λαδι!τα 700 ειναι πολυ αξιοπιστα και βγηκαν νομιζω μετα το 2003.μη σας ξεγελανε τα φωτα facelift γιατι αλλαζουν και αυτα!πρεπει να σιγουρευτειτε οτι ειναι 700cc.τα καμπριο βγηκαν mονο με τα facelift φωτα και ας ηταν 600cc τα πρωτα που βγηκαν.

Monsta
08-01-11, 10:14
για την κοπελα μου



Με εκείνο 'το παλιό το θέμα' όλα ΟΚ ? Το τακτοποίησες ?

beliris
08-01-11, 10:16
Επίσης θέλω να προσθέσω ότι το 700άρι fortwo βγήκε σε δύο εκδόσεις 50 hp και 60hp,θα το διαπιστώσεις από τον αριθμό πλαισίου!Έχει διάφορες εκδόσεις από πλευράς εξοπλισμού(passion-coupe-pure),πλουσιότερο το passion!!!

Stamatis
08-01-11, 10:39
Οτι και να παρεις μια χαρα ειναι αν σου πει οκ ο μηχανικος σου.
Κανε μια βολτα μεχρι τη microcar στην Κηφισια πουλανε αυτοκινητα απο πελατες τους.
Ζητα εγγυηση και προχωρα.
Μην παρεις απο μαντρα συνηθως ειναι τελειωμενα που τα παιρνουν 3/4 χιλιαρικα αλλαζουν δυο τρια πραγματα και τα λενε κελεπουρια.
600αρι ποτε.
600αρι με αλλαγμενη μηχανη ισως και να ειναι και καλυτερο τελικα.
Προσοχη μονο στο τριντιον, ολα τα αλλα φτιαχνονται φτηνα.

Z4///M
08-01-11, 10:55
Οτι και να παρεις μια χαρα ειναι αν σου πει οκ ο μηχανικος σου.
Κανε μια βολτα μεχρι τη microcar στην Κηφισια πουλανε αυτοκινητα απο πελατες τους.
Ζητα εγγυηση και προχωρα.
Μην παρεις απο μαντρα συνηθως ειναι τελειωμενα που τα παιρνουν 3/4 χιλιαρικα αλλαζουν δυο τρια πραγματα και τα λενε κελεπουρια.
600αρι ποτε.
600αρι με αλλαγμενη μηχανη ισως και να ειναι και καλυτερο τελικα.
Προσοχη μονο στο τριντιον, ολα τα αλλα φτιαχνονται φτηνα.

Ευχαριστω πολυ σε ολους! Microcar με εγγυηση ? Εχουμε καποιο τηλ ( μεσω πμ ) ? Ερωτηση το τριντιον τι ειναι ?

Κωστα..Ναι ολα οκ !

Stamatis
08-01-11, 11:05
8078886

Το τριντιον ειναι ο κλωβος.
Αν αυτο ειναι ανεπαφο ολο το υπολοιπο αμαξι μπορει να ξεβιδωθει και να αλλαξει.
Τοσο απλα.
Το σμαρτ ειναι σαν συναρμολογουμενο.
Ακομα και μονος σου του αλλαζεις πανελ αν θες.
Μπες στο smartmania.gr και αρχισε το διαβασμα.
Εχει τα παντα που πρεπει να ξερεις για την αγορα ενος smart και μαζεμενα σε εναν οδηγο αγορας.
Ψαξε το μελος sphinx εχει δικη του σελιδα που τα λεει ολα ξεκαθαρα.
Καλη πηγη μετα την αγορα ειναι το evilution.co.uk
Πιστευω να βοηθησα.

Stathis
08-01-11, 11:08
εγω θα διαφωνησω, το 600αρι που εχω απο το 2003 δεν εχει ζητησει τιποτα απο τοτε και ειναι το αγαπημενο μου.
αγοραστηκε το φλεβαρη του 03 και ηταν ενα απο τα τελευταια 600αρια αφου τον επομενο μηνα ηρθαν τα 700αρια.
εβαλα προγραμμα μπραμπους απο την αρχη και η αποδοση ανεβηκε στα 84 αλογα.
το σμαρτ αυτο το εκτιμησα μετα απο 2 χρονια οταν πηρα ενα 700αρι και αρχισαν οι συγκρισεις.
το 700αρι λοιπον ηταν πιο ροπατο, αλλα το 600αρι πιο αποτομο σου εδινε την αισθηση δυνατοτερου αυτοκινητου. επισης τα ηλεκτρονικα του ειναι λιγοτερο παρεμβατικα απο τα υπολοιπα σμαρτ, με αποτελσμα να αφηνει λιγο περιθωριο για παιχνιδι πριν σε μαζεψει.
το 700αρι ειναι πολυ συντηρητικα ρυθμισμενο παρεμβαινει αμεσα πριν κανεις τη μ@λακια...
το 2007 το 700αρι πουληθηκε και ηρθε στη θεση του ενα ακομα 600αρι το οποιο παρομοιως δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα...

εκεινη την εποχη ηρθαν και 3 1000αρια, 2 τουρμπο και ενα απλο και ετσι τα 600αρια τα χρησιμοποιουν πλεον οι γονεις και ειναι ακμαιοτατα, με σωστη συντηρηση φυσικα.
ειναι απο τις κινησεις που μετανιωσα, καθως στην πραξη το 1000αρι δεν μου προσφερε τιποτα σημαντικο παραπανω.
ετσι αν επαιρνα τωρα σμαρτ θα ηταν το παλιο μοντελο (450) ειτε 600αρι (κατα προτιμηση ως πιο fun to drive), ειτε 700αρι αναλογως τι θα εβρισκα σε καλυτερη κατασταση.

Stamatis
08-01-11, 11:13
Ναι ρε αλλα τα δικα σου ηταν καινουργια και τα οδηγουσες εσυ.
Αν το 600αρι το εχει πριν κανας κοπανος και το δουλευει χωρις αυριο, μαντεμια, τουρμπινα, βαλβιδες κτλ ειναι μεμορυσσσσσς.
Η παει στη δικη μου λυση, 600αρι με 700αρα μηχανη και ολα καλα!

Stathis
08-01-11, 11:17
ναι αν βρει καποιο απο "χερι" οπως λενε...
και να γινει και καλος ελεγχος απο ειδικο...

Stamatis
08-01-11, 11:20
Και γιατι δεν του δινεις το δικο σου το μαυρο σε μια λογικη τιμη να εχει το κεφαλι του ησυχο;
Ετσι και αλλιως το εχεις και το τρωει το γκαραζ!

Stathis
08-01-11, 11:27
γιατι το μπατζετ που εθεσε ειναι χαμηλοτερο και δεν επαρκει για αγορα 1000ριου...;)

Z4///M
08-01-11, 11:33
γιατι το μπατζετ που εθεσε ειναι χαμηλοτερο και δεν επαρκει για αγορα 1000ριου...;)

ποσο δλδ ? :) απο περιεργεια..

παρεπιπτοντως δεν χρειαζεται να ειναι fun to drive και ας χωνονται τα ηλεκτρονικα πολυ πριν κανεις τη λαλακια , καθως θα το οδηγαει κοπελα....:whistle:

Z4///M
08-01-11, 11:34
επισης αν εχετε καποιο να μου προτεινετε...ευχαριστως!!

ευχαριστω!!

Stamatis
08-01-11, 11:35
Ναι, ειχα ξεχασει τον οικονομικο παραγοντα στο πρωτο θρεντ.

Stathis
08-01-11, 11:38
τα 1000αρια pure του 2008 κυμαινονται απο 7-9 χιλιαδες αν ριξεις μια ματια το καρ.
καπου εκει ενδιαμεσα σκεφτομαι να το δωσω, ή να το ανταλλαξω με ενα αντιστοιχης αξιας τετραθεσιο (κορσα, σουϊφτ, πολο, παντα, κλπ).

Z4///M
08-01-11, 11:52
πρεπει να ψαξω με λιγα χιλιομετρα ? λογω τουρμπο κτλ ?

Stathis
08-01-11, 11:57
τα λιγα χιλιομετρα ειναι σχετικα αφου τα γυριζουν ολοι.
το θεμα ειναι να σου πει αληθεια ο πωλητης και να εχει γινει σωστη συντηρηση.
θα ρωτησω το μηχανικο μου αν εχει κατι σωστο υπ΄οψιν του και αναλογως θα σε ενημερωσω.

EVERGET
08-01-11, 12:05
Aλήθεια για ποιο λόγο φεύγει η βελόνα του κοντέρ από το 0 εάν αλλάξεις τα χλμ? Αυτό συμβαίνει μόνο σε smart?

Z4///M
08-01-11, 12:07
τα λιγα χιλιομετρα ειναι σχετικα αφου τα γυριζουν ολοι.
το θεμα ειναι να σου πει αληθεια ο πωλητης και να εχει γινει σωστη συντηρηση.
θα ρωτησω το μηχανικο μου αν εχει κατι σωστο υπ΄οψιν του και αναλογως θα σε ενημερωσω.

Much obliged :thnx:

pilot
08-01-11, 15:26
σημαντικές πληροφορίες παιδες..και εγώ είναι να αγοράσω smart να ξεκουράσω την μπεμπάρα! Έχω βρει 5-6 700 που δείχνουν καλές περιπτώσεις..λογικά μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας θα έχω πάρει.

Z4///M
08-01-11, 19:18
Τι χιλιομετρα να κοιταω παιδια ?

Z4///M
08-01-11, 19:22
σ αυτη τη φωτο πχ, εχουν γυριστει τα χιλιομετρα?

Stathis
08-01-11, 19:33
αφου ειναι υπο του μηδενος, απ' οτι ειπωθηκε πρωτυτερα μαλλον...

Stamatis
08-01-11, 19:58
ΔΕΝ υπαρχει 450 που να εχει σωστα χιλιομετρα.
ΤΕΛΟΣ.
κοιτα αν το αμαξι ειναι καλο και κανε ελεγχο.
Μην το ψαχνεις στα χιλιομετρα, δεν θα βγαλεις ακρη.
Π.Χ το δικο μου, εσκασε ο 600αρης στα 78.000.
Μπηκε νεος 700αρης που ειχε 35.000 (απο τρακαρισμενο-κομμενο).
Τωρα το κοντερ μου λεει 42.000.
Αν το αγοραζες, τα χιλιομετρα θα ηταν το προβλημα, η οτι εχει αλλαξει μηχανη, σαζμαν, εγκεφαλο;

Τα πιο πολλα 600αρια εχουν ηδη μια επισκευη στην πλατη τους.
Τα 700αρια ειναι στα ορια.
Μακρυα απο αμαξια με φυμε, στερεοφωνικα και ζαντες.
99/100 τα ειχε καβλοτιμονος και σε αυτα τα κυβικα, οσο και να το εχεις προσεξει(λαδια καλα, κρυωματα, ζεσταματατα σωστα) εχει θεμα ενα κυνηγημενο σμαρτ.

Η γνωμη μου; (οσο μουρλο και αν ακουγεται), παρε το φτηνοτερο που θα βρεις.
3 χιλιαρικα η παρακατω.
Κλεισε το σε ενα συνεργειο καλο και αλλαξε η επισκευασε κινητηρα, δισκο, φρενα, αμορτισερ, βαλτου ενα καλο σαλονι που να σου αρεσει το χρωμα, ζαντες βρισκεις με 150 ευρω πλεον και ΟΛΟ αυτο δεν θα σου παει πανω απο 5.000 με ενα σκαρτακι "του κουτιου".
Μονο κοιτα να ειναι μετα το 2002.
Τιποτα αλλο.

Stamatis
08-01-11, 20:00
Επισης κοιτα την πεταλουδα του γκαζιου.
Βγαινει με 3 βιδες και αν η κατασταση της ειναι μαυρη με λαδια, εφυγες οπως ηρθες.
Κακη συντηρηση και κακος μηχανικος.

stef
08-01-11, 20:02
Τα φωτα σας! Ψαχνω για ενα καλο μεταχειρισμενο σμαρτακι μεχρι 4-5 χιλιαρικα μετρητα..(οχι για μενα , για την κοπελα μου) Προφανως για το pre-facelift(αν οντως ειναι prefacelift και οχι αλλο μοντελο, εως το 2008 δηλαδη)

Τι πρεπει να προσεξω? χιλιομετρα περιπου ποσο να κοιταω? υπαρχει με τουρπο κ χωρις? πιο ειναι καλυτερο? πιο εχει καλυτερη καταναλωση ? Ευχαριστω !!!!

Σαλάτα τα έκανες πάλι.... χα χα χα χα :th_Laie_67-1:
Τι προ-facelift βρε σούργελο χιχι? έως το 2008???
Τα χεις μπερδεμένα και στα είπα χτες...
Το 700άρι 450 έβγαινε μέχρι περίπου τέλη 2006-αρχές 2007...
Από εκεί και μετά αναλαμβάνει το 1000άρι 451
Όσον αφορά το 450 έβγαινε αρχικά 600άρι και μετά facelift από το 2003 ή 2004 και μετά...
Αρχικά το facelift έβγαινε 600άρι και μετά βγήκε 700άρι.
Το τελευταίο το είχα και εγώ 2 χρόνια από καινούριο και για 40.000 χλμ
Το αμάξι εαν το πρόσεχες δεν σου έβγαζε κανένα πρόβλημα
Περίμενες να ζεσταθεί το μοτέρ να ανέβουν τα λάδια στις σωστές θερμοκρασίες και μετά του έπινες το αίμα, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα!
ΠΑΝΤΑ περίμενα στο τέλος 1-1.30 λεπτό να κατεβάσει θερμοκρασία και μετά το έσβηνα.
Τέλος αυτό που ειπώθηκε για εσωτερικό μπλέ οτι είναι παλιό μοντέλο ΔΕΝ ισχύει μιας και τα Pulse facelift του 2005+ είχαν μπλε σκούρο εσωτερικό, εκτός εαν εννοείται το πιο ανοιχτό μπλέ εσωτερικό που όντως ηταν στα 600άρια προ-facelift
Με 4-5.000 δεν βρίσκεις ΚΑΛΟ 700άρι....

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/989861/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1029488/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1158722/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1144026/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1140940/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1112001/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1089610/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1106016/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1139845/

stef
08-01-11, 20:06
ΔΕΝ υπαρχει 450 που να εχει σωστα χιλιομετρα.
ΤΕΛΟΣ.


Είσαι λάθος
Ο κολλητός μου έχει smart 700άρι του κουτιού μοντέλο 11/06 με 41.000 πραγματικά χιλιόμετρα
Το αμάξι το έχει "κούτα" καραμαμά και το μόνο που έχει αλλάξει το παιδί είναι τα ζαντολάστιχα του passion με άλλα αντίστοιχα του pulse
To αμάξι δεν το έχει κάψει ποτέ και το πάει τελείως normal...


Υ.Γ: Περιμένω να το πουλήσει.... χα χα χα

Stamatis
08-01-11, 20:09
Είσαι λάθος
Ο κολλητός μου έχει smart 700άρι του κουτιού μοντέλο 11/06 με 41.000 πραγματικά χιλιόμετρα
Το αμάξι το έχει "κούτα" καραμαμά και το μόνο που έχει αλλάξει το παιδί είναι τα ζαντολάστιχα του passion με άλλα αντίστοιχα του pulse
To αμάξι δεν το έχει κάψει ποτέ και το πάει τελείως normal...


Υ.Γ: Περιμένω να το πουλήσει.... χα χα χα
Μπραβο του.
Βρεθηκε ενα λοιπον.

stef
08-01-11, 20:24
Υπάρχουν και άλλα...

Z4///M
08-01-11, 22:23
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1129112/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1106155/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/997377/

αυτα δεν λενε στεφ ?

Stamatis
08-01-11, 23:06
Υπάρχουν και άλλα...

Ναι δεν ειμαι απολυτος, απλα λεω οτι θελει πολυ προσοχη.
Εχει πολυ -παπατζα- το σμαρτ στους εμπορους!

stef
09-01-11, 15:22
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1129112/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1106155/
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/997377/

αυτα δεν λενε στεφ ?

Το πρώτο είναι cabrio και δεν θα το έπαιρνα με τίποτα!
To τελευταίο είναι για τα μπάζα , κάνει μπαμ ο έμπορος ότι θέλει να ξεπουλήσει!
Εν το μεταξύ γράφει 7/2008..... ΕΛΕΟΣ...
Για χαζούς μας περνάει...?

Z4///M
09-01-11, 20:03
και το 2ο?

γιατι οχι καμπριο ?

Logistakos
09-01-11, 21:00
Να κανω λιγο τον αντιλογο, με καποιες αποριες, να γινει και συζητηση?

Πριν καταληξω σε μεγαλυτερο αυτοκινητο οπως Opel BMW κλπ, ειχα σαν δεδομενο οτι θα παω σε smartακι. Τελικα ομως χρειαζομαι μεγαλυτερο αμαξι.

Θελω λοιπον να ρωτησω.. το Smart για'μενα ειναι η καλυτερη (οικονομικοτερη) μετακινηση εντος πολης. Τελος.
Απο'κει και περα ομως?
Οσον αφορα μετακινησεις εκτος της πολης? Μετακινησεις μεγαλων αποστασεων και ταξιδια? Ακομα και με καλη συντηρηση, αντεχει?

Αν δηλαδη ανεβοκατεβαινεις 3-4 φορες το χρονο Αθηνα-Τρικαλα ή πηγαινεις βολτες Χαλκιδα καθε τοσο, βαλε κ το καλοκαιρι μπανια Πορτο γερμενο Α.Θεοδωρους κλπ,,, αντεχει τετοια χρηση ενα κινητηρακι 700κυβικα??


Και κατι ακομα, ειναι οντως τοσο ακριβη η συντηρηση και τα ανταλλακτικα των Smart?

Stamatis
09-01-11, 22:14
H συντήρηση εκτός αντιπροσωπείας είναι φθηνή.
Σερβις, μπουζί, λάδια, φίλτρα, ρυθμίσεις σαζμαν-δίσκου και κάτι λάμπες, πλήρωσα 120 ευρώ.
Σέρβις κάνω κάθε 5.000 χλμ.

Ταξίδια πας, αρκεί να ξέρεις που πας.
Θεσσαλονίκη σε βγάζει αλλά θα σε πάρει ο ύπνος.
Αν το πας "αέρα" με 150 τσίτα, θα σε αφήσει. Τόσο απλά.
Ενα 700αρακι είναι, και σαν τέτοιο πρέπει να το βλέπεις.

Μέσα στην πόλη, έχει γελοία κατανάλωση, παρκάρει ΠΑΝΤΟΥ και πληρώνεις τρίχες για ασφάλειες, τέλη κτλ.

Εγώ το έχω για εναλλακτικό της μηχανής όταν κάνει κρύο.
Η μάνα μου για τις βασικές της ανάγκες μετακίνησης (μαλλί, ψώνια Χαλάνδρι, μπιρίμπα Αγία Παρασκευή.
Ο πατέρας μου το παίρνει και εξαφανίζεται και το γυρίζει με +80-90 επιλέον χλμ κάθε φορά και υποπτευόμαστε ότι πάει σε έναν φίλο του Κόρινθο, αλλά δεν μας το λέει για να μη φωνάζουμε.
Με αυτά και με άλλα, στα χέρια μου έσκασε, γιατί του έβαλα πρόγραμμα και έκανα κόντρες με ένα ΤΤ. (η πλάκα είναι πως στα 70-130 με έχανε και του έριχνα κυάλι), τι να σου κάνει το καημένο, τα κάρφωσε.
Κινητήρα άλλαξα με 1.200 ευρώ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος μέχρι τώρα (εννοείται το ξανάχωσα πρόγραμμα και εννοείται πλέον πως το πάω σωστά και δεν κάνω μαλκιες).

Stamatis
09-01-11, 22:17
Λάστιχα 280-330 ευρώ (τα φαρδιά, αλλιώς μάξιμουμ 200 ευρώ τα δικά του).
Ζάντες? 150
Ποτηροθήκες κτλ, απο 60 ευρώ
Τεμπέλης 50 ευρώ
Τουρμπίνα επισκευασμένη 300 ευρώ με το μαντέμι
Οργανάκια 80 ευρώ
Πόρτα ολόκληρη 80 ευρώ
Πλήρες σαλόνι γκρί 200 ευρώ...

Εγώ τα βλέπω τσάμπα πάντως και θα το κρατήσω όσο πάει και ας έχει βγεί και καινούργιο.
Με βολευει που είναι τόσο μικρό και έχει τόση πλάκα...

Οσο μου αντέχει η τσέπη, πάντα θα έχω και ένα τέτοιο. (το παλιό μιλάμε πάντα)

Stathis
09-01-11, 22:19
με τοσα που εχεις δοσει θα επαιρνες καινουργιο...
για μια ακομα φορα επιβεβαιωνεται η παροιμια "η φτηνια τρωει τον παρα..." ;)

Logistakos
09-01-11, 23:35
H συντήρηση εκτός αντιπροσωπείας είναι φθηνή.
Σερβις, μπουζί, λάδια, φίλτρα, ρυθμίσεις σαζμαν-δίσκου και κάτι λάμπες, πλήρωσα 120 ευρώ.
Σέρβις κάνω κάθε 5.000 χλμ.

Ταξίδια πας, αρκεί να ξέρεις που πας.
Θεσσαλονίκη σε βγάζει αλλά θα σε πάρει ο ύπνος.
Αν το πας "αέρα" με 150 τσίτα, θα σε αφήσει. Τόσο απλά.
Ενα 700αρακι είναι, και σαν τέτοιο πρέπει να το βλέπεις.

Μέσα στην πόλη, έχει γελοία κατανάλωση, παρκάρει ΠΑΝΤΟΥ και πληρώνεις τρίχες για ασφάλειες, τέλη κτλ.

Εγώ το έχω για εναλλακτικό της μηχανής όταν κάνει κρύο.
Η μάνα μου για τις βασικές της ανάγκες μετακίνησης (μαλλί, ψώνια Χαλάνδρι, μπιρίμπα Αγία Παρασκευή.
Ο πατέρας μου το παίρνει και εξαφανίζεται και το γυρίζει με +80-90 επιλέον χλμ κάθε φορά και υποπτευόμαστε ότι πάει σε έναν φίλο του Κόρινθο, αλλά δεν μας το λέει για να μη φωνάζουμε.
Με αυτά και με άλλα, στα χέρια μου έσκασε, γιατί του έβαλα πρόγραμμα και έκανα κόντρες με ένα ΤΤ. (η πλάκα είναι πως στα 70-130 με έχανε και του έριχνα κυάλι), τι να σου κάνει το καημένο, τα κάρφωσε.
Κινητήρα άλλαξα με 1.200 ευρώ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος μέχρι τώρα (εννοείται το ξανάχωσα πρόγραμμα και εννοείται πλέον πως το πάω σωστά και δεν κάνω μαλκιες).


Λάστιχα 280-330 ευρώ (τα φαρδιά, αλλιώς μάξιμουμ 200 ευρώ τα δικά του).
Ζάντες? 150
Ποτηροθήκες κτλ, απο 60 ευρώ
Τεμπέλης 50 ευρώ
Τουρμπίνα επισκευασμένη 300 ευρώ με το μαντέμι
Οργανάκια 80 ευρώ
Πόρτα ολόκληρη 80 ευρώ
Πλήρες σαλόνι γκρί 200 ευρώ...

Εγώ τα βλέπω τσάμπα πάντως και θα το κρατήσω όσο πάει και ας έχει βγεί και καινούργιο.
Με βολευει που είναι τόσο μικρό και έχει τόση πλάκα...

Οσο μου αντέχει η τσέπη, πάντα θα έχω και ένα τέτοιο. (το παλιό μιλάμε πάντα)



Σταματη σ'ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου.. thumb

Μου ελυσες παραπανω απο τις αποριες που ειχα κ απο αυτες που ισως θα μου δημιουργουνταν.
Το κοστος για το εκαστοτε "ανταλλακτικο" που ανεφερες και ειδικα για καποια μηχανικα, ειναι οντως καλο και οχι ακριβο. Φυσικα στις αντιπροσωπιες ειναι παντα "πιασοκ*λέ" αν μου επιτρεπεται, βλεπω κ απ'το Hyundai μας ακομα.


Το μονο "αρνητικο" (αναλογα και με τις αναγκες βεβαια) που δεν αλλαζει με τιποτα, ειναι οτι ειναι διθεσιο.

stef
10-01-11, 00:19
Το μονο "αρνητικο" (αναλογα και με τις αναγκες βεβαια) που δεν αλλαζει με τιποτα, ειναι οτι ειναι διθεσιο.

Αυτό είναι το μόνο θετικό!
Για αυτό και παίρνεις smart, αλλιώς παίρνεις και yaris, micra κλπ...

Stamatis
10-01-11, 01:05
με τοσα που εχεις δοσει θα επαιρνες καινουργιο...
για μια ακομα φορα επιβεβαιωνεται η παροιμια "η φτηνια τρωει τον παρα..." ;)

Και με τι θα ειχα να τρωγωμαι ολη μερα;
Μια χαρα μου ηρθε.
Εκανα και την ψυχοθεραπεια μου, ολα καλα.

DIMITr|S
10-01-11, 01:15
το roadster σταματησε να βγαινει?δεν το βλεπω στην ιστοσελιδα

stef
10-01-11, 09:34
Για καινούρια λες ή μεταχειρισμένα ότι δεν βλέπεις...?

https://www.car.gr/classifieds/cars/?offer_type=sale&category=&make=57&model=1184&variant=&price-from=&price-to=&so=dm&or=d&registration-from=&registration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&modified=&doors=&number_plate_ending=&gearbox_type=&drive_type=

DIMITr|S
10-01-11, 09:58
καινουριο...δεν φτιαχνουν πλεον?

stef
10-01-11, 10:04
Εδώ και 3 χρόνια ΔΕΝ φτιάχνουν....

DIMITr|S
10-01-11, 10:05
Εδώ και 3 χρόνια ΔΕΝ φτιάχνουν....

κριμα γιατι ηταν γαματα

stef
10-01-11, 10:11
Μόνο fortwo coupe είναι το πιο αξιόπιστο.
Cabrio κλπ όλο και κάτι θα βγάλουν!

DIMITr|S
10-01-11, 10:51
diesel δεν εβγαινε αυτο εε?

stef
10-01-11, 10:54
Ποιο ?
To coupe ή το roadster?

DIMITr|S
10-01-11, 11:01
Ποιο ?
To coupe ή το roadster?

το roadster

stef
10-01-11, 11:34
Όχι δεν έβγαινε

zoom99
14-01-11, 02:03
Παιδια ειμαι νεος στο forum Και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση! ειμαι στα προθυρα να αγορασω ενα σμαρτακι 1000αρι!υστερα απο ψαξιμο κατεληξα απο το να μπλεξω με 600αρια 700αρια κλπ κλπ...καλυτερα να δωσω κατι παραπανω και να ξεμπερδευω! η ερωτηση μου εινιαι...τι σημαινει ημιαυτοματο?ποια η διαφορα του απο το αυτοματο?καμια συμβουλη επι του θεματος? σας ευχαριστω!!!

stef
14-01-11, 12:06
Ημιαυτόματο σημαίνει ότι μπορείς να το χρησιμοποιείς κανονικά σαν αυτόματο, αλλα και όταν θες να το γυρνάς σε manual μορφή και να αλλάζεις τις ταχύτητες από το λεβιέ ή τα paddles ή και τα 2..., ανάλογα την έκδοση (passion, pulse)

stef
14-01-11, 12:23
ειναι απο τις κινησεις που μετανιωσα, καθως στην πραξη το 1000αρι δεν μου προσφερε τιποτα σημαντικο παραπανω.
ετσι αν επαιρνα τωρα σμαρτ θα ηταν το παλιο μοντελο (450) ειτε 600αρι (κατα προτιμηση ως πιο fun to drive), ειτε 700αρι αναλογως τι θα εβρισκα σε καλυτερη κατασταση.

Ναι αλλά το 1000άρι δεν είναι πιο αμάξι σε σχέση με το 700άρι?
Είχα 700άρι για 2 χρόνια και σκέφτομαι να ξαναπάρω κανά 1000άρι με τα 71 άλογα...

zoom99
14-01-11, 13:07
stef σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! να σε ρωτησω η εκδοση που εχω βρει ειναι pure...ο πωλητης μου ειπε οτι ολα τα σμαρτ πλεον ειναι ημιαυτοματα και οτι ειναι αυτο που αποκαλουμαι αυτοματο σειριακο...ισχυει? η βγαινουν και καθαρα αυτοματα σμαρτ?

stef
14-01-11, 13:41
Στα 700άρια ήταν extra, για τα 1000άρια δεν ξέρω...
Πάντως η pure έκδοση είναι η πιο γυμνή από πλευράς εξοπλισμού!

Stamatis
14-01-11, 13:41
Ολα ημιαυτοματα εινα, με την εννοια πως δεν εχουν συμπλεκτη στο ποδι.
Η διαφορα τους ειναι οτι στο απλο εσυ ανεβαζεις και αυτο κατεβαζει, χωρις αλλη επιλογη, ενω στο αλλο κανει ολη τη δουλεια και μονο του.

zoom99
14-01-11, 13:54
thanks ρε παιδια για την βοθηθεια και σορυ αν σας πρηζω!!! να σας πω λοιπον τον προβληματισμο μου...βρηκα ενα 1000αρι του 11/2008 μαλλον αριστη κατασταση βεβαια αυριο 8α το ελεγξει ο μηχανικος μου...ειναι pure...προφανως πολυ γυμνο και κανει 8000ευρω...ποια ειναι η γνωμη σας?χιλιομετρα 55000! τι εχτρα λετε οτι θα ηταν καλο να ειχε ωστε να με προβληματισει?το θελω για οικονομια και για κινηση μεσα στην πολη καθως εγω εχω μια slk Και δεν με νοιαζει να δωσω πολλα λεφτα!τι θεωρειται ομως εσεις καλο να εχει σαν εξτρα?

Stamatis
14-01-11, 14:03
Αιρκοντισιον ειναι το μονο απαραιτητο.
Τιποτα αλλο αν το θες για δευτερο σε πολη.
Μην ψαχνεις για μπλιπμλικια.
Οτι δεν υπαρχει, δεν χαλαει.
Παλια κινεζικη παροιμια.

beliris
14-01-11, 14:08
https://img408.imageshack.us/img408/1126/dsc2270.jpg (https://img408.imageshack.us/i/dsc2270.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

Aυτό είναι το δικό μας Smart 450 61 hp passion!!!
Είναι κουκλάκι,το έχει ο γιός στην Θεσ/νίκη(φοιτητής) και έχει λύσει τα θέματα μετακίνησης-παρκαρίσματος,τα τελευταία τέσσερα χρόνια.
Κάθε δύο εβδομάδες μας έρχεται στην Κατερίνη φορτωμένο τα "άπλυτα" και πιστέψτε με,με ξεκουράζει!!! Είναι φατσούλα,κομψό,λειτουργικό και όπως ο Stamatis,πάντα θα έχω ένα Smart 700άρι!!!

Dimzan
14-01-11, 14:33
Αιρκοντισιον ειναι το μονο απαραιτητο.
Τιποτα αλλο αν το θες για δευτερο σε πολη.
Μην ψαχνεις για μπλιπμλικια.
Οτι δεν υπαρχει, δεν χαλαει.
Παλια κινεζικη παροιμια.

ετσι εξηγειται γιατι χαλανε τα κινεζικα...

m3e36
15-02-11, 10:50
παιδια να ρωτησω κι εγω κατι επειδη σκεφτομαι να αγορασω ενα smart?
τα smart με πετρελαιοκινητηρα 800κυβικων ειναι αξιοπιστα?
αν παρω smart πετρελαιο τι θα πρεπει να προσεξω?
εχω ακουσει οτι εχουν παρα πολυ χαμηλη καταναλωση τα πετρελαιου (3-3.5lt/100km).ειναι αληθεια αυτο?
ειναι προτιμοτερο να παρω smart πετρελαιο ή βενζινη?

Vasilis
15-02-11, 10:54
εχω ακουσει οτι τα σμαρτ-πετρελαιο ειναι τρομερα αξιοπιστα κ απροβληματιστα

ειναι πολυ χαμηλα στην καταναλωση (σαφως πιο χαμηλα απο τα βενζινη)-ειναι γεγονος αυτο που γραφεις!

δεν εχουν προβληματα γενικοτερα...

αν εισαι αθηνα φυσικα κ απαγορευονται ακομα οποτε το ξεχνας

αν κανεις ταξιδακια εθνικη,το ξεχνας γιατι σερνεται σε σχεση με την βενζινη!

αυτα απο ενα προχειρο ψαξιμο που εκανα πριν προβω στην αγορα του δικου μου!

stef
15-02-11, 11:10
Παιδιά οι διαφορές πετρέλαιο με βενζίνη smart δεν είναι μεγάλες
Το max 1lt/100 km...

Vasilis
15-02-11, 11:12
στεφανε...

ειναι πανω απο 1lt
σιγουρα το 0,5lt δεν κανει την διαφορα

ομως σε συνδυασμο με τη τιμη της βενζινης κ τα 500+ χλμ που διανυεις με ενα ντεποζιτο...ειναι καποια διαφορα αξιολογη στο γεμισμα!

m3e36
15-02-11, 11:12
απο επαρχια ειμαι οποτε δεν υπαρχει τετοιο προβλημα.
οταν εννοεις σερνεται σε σχεση με το βενζινη?
εννοεις οτι δεν εχει το τραβηγμα που εχει ενας βενζινοκινητηρας (στα ρεπριζ) ή οτι σε ρυθμο ταξιδιου ο βενζινοκινητηρας π.χ ταξιδευει με 100-110 ανετα ενω ο πετρελαιοκινητηρας σε αυτα τα χιλιομετρα ζοριζεται?

Vasilis
15-02-11, 11:18
απο επαρχια ειμαι οποτε δεν υπαρχει τετοιο προβλημα.
οταν εννοεις σερνεται σε σχεση με το βενζινη?
εννοεις οτι δεν εχει το τραβηγμα που εχει ενας βενζινοκινητηρας (στα ρεπριζ) ή οτι σε ρυθμο ταξιδιου ο βενζινοκινητηρας π.χ ταξιδευει με 100-110 ανετα ενω ο πετρελαιοκινητηρας σε αυτα τα χιλιομετρα ζοριζεται?

...εμαθα απο ανθρωπο που ειχε πετρελαιο

οτι σε Εθνικη οδο ειναι σκετη απελπισια το πετρελαιο!

κ για τα ρεμπριζ αλλα κ για τα γεμισματα!

οσον αφορα τις ''τελικες΄'' δεν ειμαι σιγουρος για να σου απαντησω στο αν ζοριζεται το ιδιο!

Vasilis
15-02-11, 11:19
σε επαρχια ομως...

θα προτεινα βενζινη...ουτε σταματημα ξεκινα εχεις

κ θα το χρειαστεις για καμμια πιο ''μακρινη'' βολτιτσα!!!

m3e36
15-02-11, 11:35
ετσι οπως το γραφεις δεν μπορω να καταλαβω ποσο διαφορα εχουν στις επιδοσεις.
επισης οτι το πετρελαιο δεν κανει για μακρινη βολτα παλι δεν το πολυκαταλαβαινω.
τελος παντων γνωριζω οτι καποια πραγματα δεν μπορεις να τα ερμηνευσεις απο το πληκτρολογιο.
εξαλλου στο smart να πω την αληθεια δεν με ενδιαφερουν οι επιδοσεις.
σε αυτο που θελω να δωσω βαση ειναι στο πιο απο τα 2 ειναι το λιγοτερο ζημιαρικο και στο πιο απο τα 2 ειναι περισσοτερο αξιοπιστο.
απο καταναλωση δεν εχουν σημαντικη διαφορα απο οτι καταλαβαινω.
πανω απο ολα δινω βαση στην αξιοπιστια και θυσιαζω τις μειωμενες επιδοσεις.
οποτε με αυτο το κριτηριο πιστευεις οτι συμφερει το πετρελαιο ή η βενζινη?

Vasilis
15-02-11, 11:39
με συγχωρεις αν δεν μπορω να διατυπωσω σωστα αυτα που θες να ακουσεις!

με τις απαιτησεις που λες οτι εχεις κ δεδομενου οτι μενεις επαρχια θα επελεγα πετρελαιο!

σαφως το βενζινη ειναι πιο ζημιαρικο κ με (κατα λιγο) περισσοτερη καταναλωση!

Terry Grant
15-02-11, 13:29
εγω με τη σειρα μου αγορασα τον Σεπτ ενα 451, δλδ το χιλιαρι, το αμαξι ειναι αψογο, καιει γυρω στα 6.0 με 6.5 λιτρα στα 100 μην ακουτε της μλκιες που γραφουν σε αγγελιες και περιοδικα, ειναι εργαλειο τελος, απλα νομιζω βγαζανε κατι βλαβες οι συμπλεκτες και ειχα κανει πολυ καλη ερευνα αγορας, το πετρελαιο εχει 45 αλογα και εγω κανω πολυ Αθηνα Θεσσαλονικη 2 με 3 φορες τον μηνα και δεν θα το αντεχα, ενα ρεζερβουαρ μου βγαζει 500 χλμ
και εγω δεν με βλεπω να το αποχωριζομαι.

stef
15-02-11, 14:33
Το 451 diesel πήρες ή αμόλυβδη?

hades7
23-02-11, 21:28
Έχω original brabus 700 Έχω γράψει 130000 χιλιόμετρα με αποιρα ταξίδια Ελλάδα και ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ συστήνεται ανεπυφηλακτα αρνητικά :ακριβά ανταλακτικα σπάνιο να βρεις γνήσιο σπάνιο να μην στο κλέψουν εμένα σε 5 Χρόνια μου το άνοιξαν 4 φορές

Vasilis
23-02-11, 21:44
Έχω original brabus 700 Έχω γράψει 130000 χιλιόμετρα με αποιρα ταξίδια Ελλάδα και ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ συστήνεται ανεπυφηλακτα αρνητικά :ακριβά ανταλακτικα σπάνιο να βρεις γνήσιο σπάνιο να μην στο κλέψουν εμένα σε 5 Χρόνια μου το άνοιξαν 4 φορές

που το φτιαχνεις αν επιτρεπεται?

γι ανταλλακτικα καμμια ακρη?:whistle:

hades7
23-02-11, 21:52
που το φτιαχνεις αν επιτρεπεται?

γι ανταλλακτικα καμμια ακρη?:whistle:

Λαμψακου 3 νέα Σμύρνη small&smart

Vasilis
23-02-11, 21:53
Λαμψακου 3 νέα Σμύρνη small&smart



συνεργειο ε?

εξουσιοδοτημενο ή εξειδικευμενο?

nikos1400
23-02-11, 21:55
που το φτιαχνεις αν επιτρεπεται?

γι ανταλλακτικα καμμια ακρη?:whistle:

ελπιζω να εννοεις "αξεσουαρ" και οχι ανταλλακτικα απο τωρα...
:original:



ολως τυχαιως εβλεπα προχθες ενα βιντεο απο καμερα παρακολουθησης σε εξωτερικο χωρο μαγαζιου (που νομιμα δεν μπορει να χρησιμοποιηθει το βιντεο...) που "εβλεπε" και το σμαρτακι φιλου που ητανε παρκαρισμενο. το ανοιξανε δυο παλικαρια με χαρακτηριστικη ευκολια. ο ενας τσιλιαδορος και "βοηθος" ταυτοχρονα. μαλλον το'χουνε παρει χαμπαρι τα "καλοπαιδα", και πρεπει να το αφηνει κανεις ξεκλειδωτο αλλα και αδειο απο πραγματα μεσα...:thumbsdown:

hades7
23-02-11, 22:03
Εξουσιοδοτημένο ιδιοκτήτης ο πρώτος τεχνικός διευθυντής του λαινοπουλου τα smart ανοίγουν σε 4 δευτερόλεπτα πες στον τεχνικό σου να απομακρύνει την πλεξουδα απο το πορπαγκαζ