PDA

Επιστροφή στο Forum : DVD σε Ε46



Z-man
07-01-11, 16:18
Χαιρετω τους φιλους κ ερωτω..?Μπορει να τοποθετηθει dvd player για ταινιες κ να παιζει στην ΟΕΜ οθονη TV της Ε46 ?Εχει καποιος κανει αυτη την τοποθετση να μας δωσει τις σχετικες πληροφοριες...Αν ναι πως συνεργαζεται με τα υπολοιπα συστηματα ?Μηπως δημιουργουνται παρενεργιες στη ληψη της τηλεωρασης ή δεν παιζει σωστα?Προτεινεται παρακαλω καποια λυση για σωστο μηχανημα ,σωστη τοποθετηση κ καλη αποδοση !Να επισημανω πως δεν θελω με τιποτε να κοπει καποιο καλωδιο απ την εργοστασιακη εγκατασταση για να συνδεθει το dvd ...Ευχαριστω .

S54POWER
07-01-11, 18:40
Εαν εχεις TV tuner ολα ειναι ευκολα καθως βγαζει εξοδο, τρια στρογγυλα καλωδια, κιτρινο, κοκκινο, ασπρο, θα τα βρεις στο πορτπαγκαζ, εκει που ειναι το τιουνερ.Χρειαζεσαι αφτερμαρκετ ντιβιντι πλεηερ με τηλεκοντρολ και να βαλεις το ματι καπου κοντα στο ταμπλο

Z-man
07-01-11, 22:40
Εαν εχεις TV tuner ολα ειναι ευκολα καθως βγαζει εξοδο, τρια στρογγυλα καλωδια, κιτρινο, κοκκινο, ασπρο, θα τα βρεις στο πορτπαγκαζ, εκει που ειναι το τιουνερ.Χρειαζεσαι αφτερμαρκετ ντιβιντι πλεηερ με τηλεκοντρολ και να βαλεις το ματι καπου κοντα στο ταμπλο

Δηλαδη θα συνδεσω το dvd player στα καλωδια που βγαζει το TV tuner ?Οταν λες ματι τι εννοεις? Πως θα χειριζομαι το dvd player μεσω της οθονης ?Ολες οι μαρκες συνεργαζονται με το ΟΕΜ TV tuner ?Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα χρειαζομαι τις πληροφοριες για να μην κανω καμια πατατα κ χαλασω κατι απ τα εργοστασιακα συστηματα κ μετα....

S54POWER
08-01-11, 14:48
Δηλαδη θα συνδεσω το dvd player στα καλωδια που βγαζει το TV tuner ?Οταν λες ματι τι εννοεις? Πως θα χειριζομαι το dvd player μεσω της οθονης ?Ολες οι μαρκες συνεργαζονται με το ΟΕΜ TV tuner ?Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα χρειαζομαι τις πληροφοριες για να μην κανω καμια πατατα κ χαλασω κατι απ τα εργοστασιακα συστηματα κ μετα....

Τα καλωδια λεγονται RCA αν δεν κανω λαθος και εχουν ολα τα player του εμποριου. Ματι ειναι ο δεκτης , εκει που θα σημαδευεις με το κοντρολ. Οταν θα θες να δεις dvd θα γυριζεις την οθονη σου στο tv και μετα για καναλι το av, θα πατας play και θα βλεπεις...Το player θα το ρυθμιζεις με το κοντρολ του πχ επομενο, παυση κλπ

Z-man
08-01-11, 19:17
Τα καλωδια λεγονται RCA αν δεν κανω λαθος και εχουν ολα τα player του εμποριου. Ματι ειναι ο δεκτης , εκει που θα σημαδευεις με το κοντρολ. Οταν θα θες να δεις dvd θα γυριζεις την οθονη σου στο tv και μετα για καναλι το av, θα πατας play και θα βλεπεις...Το player θα το ρυθμιζεις με το κοντρολ του πχ επομενο, παυση κλπ

Ευχαριστω για τις πληροφοριες !Κατι τελευταιο ,απο που θα παρει ρευμα κ αν μπει πισω στο πορτ μπαγαζ το dvd ,το κοντρολ θα βλεπει το δεκτη ? Και καποια προταση για dvd...:thnx:

m-power_01
09-01-11, 03:40
Ευχαριστω για τις πληροφοριες !Κατι τελευταιο ,απο που θα παρει ρευμα κ αν μπει πισω στο πορτ μπαγαζ το dvd ,το κοντρολ θα βλεπει το δεκτη ? Και καποια προταση για dvd...:thnx:

Αν εχεις την μπαταρια πισω, ειναι το μονο ευκολο να παρει ρευμα... αλλα θα εχεις ενα θεμα στο πως να μεταφερεις το ματι μπροστα.

Jimmakos
09-01-11, 04:52
Μόνο αν ξεκολλήσει το μάτι απο την πλακέτα και το μεταφέρει με καλώδια μπροστά.....
Μην τρομάζετε σαν led είναι με 2 ή 3 επαφές.... ;)

m-power_01
09-01-11, 04:58
Νομίζω πως κάποιοι δεκτές το έχουν από μόνοι τους εξωτερικό .

Jimmakos
09-01-11, 05:00
Το παιδί όμως δεν θέλει δέκτη.... Απλά να βλέπει DVD....

Ψάχνω να βρώ κάτι να ταιριάζει στην περίπτωση

Jimmakos
09-01-11, 05:04
https://caraudio-versand.de/shop.pl?action=art&id=116419

Ορίστε..... Έτοιμο για την δουλειά που θές φίλε μου....
Μέχρι και στο ντουλαπάκι σου χωράει...

Technische Daten:

Features

MP3 Decoder/Playback
Zero Data Mute (0-bit Mute)
M DAC
Digital Servo
Optical Digital Output
DVD-R/DVD-RW, CD-R/CD-RW Compatible
DVD Video, Video CD, CD-DA Playback

Video Power Specifications

Dimensions 178 x 50 x 165 mm
Total Harmonic Distortion (CD) 0,008 Prozent
Dynamic Range (CD) 95 dB
Channel Separation (CD) 85 dB
Signal to Noise Ration (CD) 105 dB
1 Preout
Video Audio Processing
2-ch Down-Mix Preout
dts Bit Stream
Dolby Digital Bit Stream

Video Other Highlights

Region Code 2 (PAL/NTSC)
Wireless Remote Control Included
IR-Eye KRE-500E (Optional)

thumb

m-power_01
09-01-11, 05:07
Το παιδί όμως δεν θέλει δέκτη.... Απλά να βλέπει DVD....

Ψάχνω να βρώ κάτι να ταιριάζει στην περίπτωση

Σαρδαμ... Αφού κατάλαβες τι ήθελα να πω !

Jimmakos
09-01-11, 05:08
Δεν πειράζει.... Μην τρελαίνεσαι ;)

Δές στην προηγούμενη σελίδα....

m-power_01
09-01-11, 05:16
Ωραίο εργαλείο . Ένα πλεονέκτημα με την τοποθέτηση του DVD είναι ότι μπορούμε πλέον να ακούμε και mp3 . Έχω μια ένσταση όμως για την τιμή ... Δεν έχω κοιτάξει να δω πόσο κάνουν οι προτάσεις του ανταγωνισμού , αλλά θεωρώ ότι δεν θα « βγάλει» τα λεφτά του . Σε παρόμοια χρήματα θα έπαιρνα ένα ψηφιακό δεκτή σε λίγο καιρό . Αλήθεια τα αλλά μοντέλα τι τιμές παίζουν ;

Jimmakos
09-01-11, 05:24
Δεν βρήκα άλλες μάρκες να κάνουν αυτή τη δουλειά φίλε μου....

Στην τιμή έχω και εγώ ένσταση αλλά αν σκεφτείς οτι απο Γερμανία έρχεται με tax free (εντός Ε.Ε.) ενώ Ελλάδα το παίρνεις με 450Ε + συμφέρει....
Θα σύμφερε να βάλεις μια πηγή 2Din να τα κάνει όλα για όλα παρά να έχεις το εργοστασιακό και να σκάσεις άλλα 300 για να βλέπεις DVD....
Περί ορέξεως μεν.... Ο καθένας στο αμάξι του έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει thumb

m-power_01
09-01-11, 05:38
Σαφέστατα ο καθένας αποφασίζει για το αμάξι του!
Επίσης αν ήθελα DVD και εγώ σε αυτήν την λύση θα στρεφομουν γιατί είμαι του OEM look.

ΛευτερηςΜ3
31-03-11, 16:46
sorry,που ξεθαβω το θεμα,αλλα,εχει τελικα κανεις βαλει σε εργοστασιακη πηγη καποιο dvd ή κατι αναλογο?Ρωτω γιατι εγω εχω βαλει και ηθελα μια διευκρινηση σε κατι.

ΔημήτρηςΜ3
31-03-11, 17:43
https://cgi.ebay.de/DVD-Video-Player-BMW-E38-E39-E46-X5-X3-Z4-/350451819741?pt=Technik_Auto_Hi_Fi_Navigation_Einb au_Navigationssysteme&hash=item51988e64dd#ht_2510wt_932
και ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ....
εγω αυτο εχω!!

ΛευτερηςΜ3
31-03-11, 18:30
https://cgi.ebay.de/DVD-Video-Player-BMW-E38-E39-E46-X5-X3-Z4-/350451819741?pt=Technik_Auto_Hi_Fi_Navigation_Einb au_Navigationssysteme&hash=item51988e64dd#ht_2510wt_932
και ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ....
εγω αυτο εχω!!

Εχεις π.μ. thumb

S54POWER
31-03-11, 21:58
Ρε τρελε πως αλλαζει σε αγγλικα γιατι δεν καταλαβαινουμε λεξη !!
η πες μας τι ακριβως κανει...

ΛευτερηςΜ3
02-04-11, 19:58
Ρε τρελε πως αλλαζει σε αγγλικα γιατι δεν καταλαβαινουμε λεξη !!
η πες μας τι ακριβως κανει...

Απλως ειναι ενα dvd player,ετσι ωστε να μπορεις να δεις καποιο dvd στην εργοστασιακη οθονη σου,ακομα εχει και υποδοχη για usb.