PDA

Επιστροφή στο Forum : M3,M5,335,535 απορίες



Σελίδες : [1] 2

vagmag
05-01-11, 18:18
Γεια σας και πάλι.

για να μην τα ξαναγράψω ... τα επισυνάπτω ...




Για αυτοκίνητο ψάχνω μεν... αλλά δεν έχω καταλήξει σε κάτι συγκεκριμένο...

Είχα την τύχη να περάσουν από τα χέρια μου αρκετά αυτοκίνητα μέχρι τώρα... (corsa,forester 2.5Xt, 350Z, impreza, renault megane coupe, elise, 2 miata, Prius II kai Prius III, Wrangler ) σαν δικά μου και άλλα σαν οικογενειακά (911, Fj cruiser, Bmw compact, Alfa romeo 155, Gtv κλπ). Άλλα από αυτά έμειναν σε μαμά μορφή και άλλα κανιβαλίστηκαν από λίγο έως πολύ:whistle:

Από bmw έχω φτάσει αρκετές φορές στην πηγή αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου κάθε φορά για διαφορετικό λόγο...

Τελευταία 2 χρόνια έφτασα κοντά σε Μ3 Ε46 αλλά με φόβισαν προβλήματα λόγω πρότερου βίου του αυτοκινήτου...
Μετά μπήκα σε διαδικασία 335i ... γρήγορο επίσης, πιο καινούργιο... αλλά δε με έπεισε...η μία και μοναδική βόλτα που έκανα ότι θα ήταν αυτό το αυτοκίνητο που ήθελα...
Στη συνέχεια έπεσαν οι τιμές μου δόθηκε και η ευκαιρία να κυκλοφορώ αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες και οι επιλογές πολλαπλασιάστηκαν...
Αν επικεντρωθούμε στα bmw... είναι πάλι πολλές...
Μ3 Ε92 με 45000 ευρώ (τιμή με ξένες πινακίδες)
Μ5 Ε60 με 30000 ευρώ (πάλι με ξένες πινακίδες)
η σκέψη βέβαια ξεκίνησε από 335d και 535d με 30000 ευρώ πάλι με ξένες πινακίδες... αλλά άρχισαν μετά να μπαίνουν διαβολάκια για τα Μ μοντέλα...

Δεν ξέρω... από τη μία θέλω Μ, από την άλλη σκέφτομαι τα έξοδα. Καύσιμα , σέρβις κλπ...
γενικά δεν ξέρω τι θέλω...:th_Laie_67-1:

όπως καταλαβαίνεται είναι λίγο μπερδεμένη η κατάσταση.

Μου αρέσει η φιλοσοφία των Μ, θα μπορούσα να χρησιμοποιώ κάποιο από αυτά τόσο για δουλειά όσο και για διασκέδαση. Από τη μία με συγκρατεί το κόστος χρήσης.... (χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία...αλλά όλοι μιλάνε για καταναλώσεις 20+ για την Ε60) αλλά από την άλλη με σπρώχνει το κόστος απόκτησης το οποίο είναι πολύ δελεαστικό τελευταία.

Ίσως μία επιλογή 335d ή 535d να είναι πιο λογική για τις μέρες μας....όμως μάλλον θα μείνει ανικανοποίητη η λαχτάρα για Μ!

Λοιπόν θα ήθελα τις απόψεις κατόχων Ε92 Μ3, Ε60 Μ5, 335 κλπ σχετικά με την καθημερινή συμβίωση αλλά και όλων των άλλων μελών μιας και η άποψη σας μπορεί να βοηθήσει...

Θα μπορούσα να πάρω κάποιο από τα παραπάνω για βόλτες ΣΚ, και να χρησιμοποιώ το Prius που είναι ακόμα στην κατοχή μου για τις καθημερινές μετακινήσεις...αλλά για αυτοκίνητα ΣΚ υπάρχουν και άλλες πιθανές επιλογές... απλά ίσως η bmw μπορεί να συνδυάσει και την άνετη μετακίνηση και τη χαρα της πλαγιολίσθησης παντού και πάντα,.

Χρίστος
05-01-11, 18:27
Mε τα δεδομενα που δινεις το Μ5 δε σου κανει.
Αν εχεις το prius οπως λες για καθημερινο, τοτε αυτο που μενει να καταληξεις ειναι αν θες ενα προσωπικο αμαξι ή ενα αμαξι που θα ναι προσωπικο σου αλλα και για ταξιδια.
Αν εισαι στη δευτερη λιστα τοτε το Μ5 ειναι μονοδρομος για μενα.Αν εισαι στη πρωτη τοτε αποριψε το και κινησου στο Μ3.

Αυτα τα λιγα.
Περισσοτερα μπορουν να σου πουν πολλοι απο εδω που εχουν Μ.



Υ.γ:Καποιος μοντ να αλλαξει τη κατηγορια που ειναι το θεμα.Νομιζω ειναι λαθος!

stratos
05-01-11, 18:32
Αφού το θες για Σ/Κ τότε πέρα απο το κόστος απότησης, το κόστος συντήρησης δεν είναι μεγάλο για κάποιο Μ. Το Μ5 θα καλήψει τις ανάγκες για χώρους που έχεις, το Μ3 έχει αρκετούς χώρους επίσης και θα σε ευχαριστήσει σε στροφές λόγω του μικρότερου όγου και βάρους.

Το 335/535d δεν είναι το καταληλότερο για οδηγική απόλαυση. Ναι μεν πολύ ροπή, φτηνότερο κόστος σε ασφάλειες και πετρέλαια αλλά δεν....

Το 335 βενζίνη προσωπικά με καλήπτει, και με μια μικρή βελτιώση στο πρόγραμμα παίρνει πολύ τα πάνω του. Δεν θα το ευχαρηστιθείς σε στροφές όσο ένα Μ λόγω διαφορικού και ανάρτησης αλλά μπορεί να σε μεταφέρει πολύ γρήγορα όπου θες αλλά να το χρησιμοποιήσεις και για καθημερινές μετακινήσεις.

vagmag
05-01-11, 18:35
Υ.γ:Καποιος μοντ να αλλαξει τη κατηγορια που ειναι το θεμα.Νομιζω ειναι λαθος!

ναι δεν ήξερα που να το βάλω...:whistle:

όσο για το αυτοκίνητο ΣΚ, θα ήθελα να το αποφύγω.
Πέραν ότι δε θα μπορώ να το χαίρομαι συχνά, είναι και κρίμα να δοθούν 45000-50000 και το αυτοκίνητο να κάθεται... Αν διάλεγα αυτοκίνητο μόνο για ΣΚ, μάλλον θα κοιτούσα κάτι σε boxter, 911, corvette με λιγότερα χρήματα...

aristent
05-01-11, 18:41
Θα απαντησουν πιστευω η κατοχοι //Μ...αν και οι περισσοτεροι ειναι στην //Μ3...και πολυ λιγοι στην //Μ5&//Μ6.

....αλλα εαν και δεν εχω //Μ5,(μη σε μπερδευει το οχημα μου ειναι μονο λουκ.)νομιζω χωρις υπερβολη, ειναι το μονο οχημα που θα σε κανει να χαμογελας απο την αδιστακτη δυναμη που εχει και το λεω αυτο γιατι εχω δει παρα πολλα βιντεο κατοχων και εχω διαβασει εδω και πολυυυυ καιρο σε παρα πολλα σαϊτ οτι ειναι μια ιδιαιτερη κατασκευη και οχι ενα απλα δυνατο αμαξι.

Ναι,η καταναλωση ειναι στα μειον,αλλα αφου μπορει να υπαρχει παραλληλα και αλλο οχημα καθημερινης μετακινησης δεν θα υπαρξει ουσιαστικο προβλημα.

Τελος οι τιμες ειναι τοσο κατω που θα βρεις σιγουρα ευκολα ενα ΚΑΛΟ //Μ5!!!!:thumbsup:

ΥΣ.ξερω δεν βοηθησα πολυ, αλλα ετσι ειπα τη γνωμη μου.:cheers:

stratos
05-01-11, 18:45
Μεταφέρθηκε στην θεματική ενότητα "θέματα BMW"

BILL007
05-01-11, 19:17
M5 E60 και ταξίδι απλά το ξεχνάς.Η κατάλωση του είναι υπερβολική...

Για εμένα Μ3 Ε92 εφόσον έχεις την δυνατότητα για ξένες πινακίδες και αποφυγή εγχώριων χαρατσιών.

SuperSonic
05-01-11, 19:24
Για εμενα φιλε μου παρε Μ3 αφου την γουσταρεις και την εχεις στο μυαλο σου χτυπα την!

vagmag
05-01-11, 20:49
μπορεί να ακούγονται χαζές ερωτήσεις αλλά τι καταναλώσεις μπορεί να έχουν τα Μ3 Ε92 και Μ5 Ε60 σε καθημερινή χρήση πόλης, ταξιδιού.

Thomelef
09-01-11, 09:51
πιο wrangler είχες αν επιτρέπεται???
μετά θα σου πώ και εγώ την γνώμη μου.

vagmag
09-01-11, 12:48
πιο wrangler είχες αν επιτρέπεται???
μετά θα σου πώ και εγώ την γνώμη μου.

wranler TJ 2004 με το μοτερ 2.4 χειροκίνητο .... λίγο παρωχημένο γενικά ... ούτε ac δεν είχε:whistle:

Thomelef
09-01-11, 17:03
αν είχες το τετράλιτρο τότε σίγουρα θα ήξερες τι πα'να πεί κατανάλωση...
όχι πως το 2.5άρι ράνγκλερ δεν καίει, απλά το τετράλιτρο δεν παλεύεται.
εν πάση περιπτώση πάντως ξέρεις τι σημαίνει αυξημένη κατανάλωση μιάς
και το 2.5άρι ακόμα καίει τα κέρατα του...να'σαι σίγουρος πως δεν θα δείς
τραγικές διαφορές είτε με Μ5 είτε με Μ3. οι διαφορές των 2, ξέρεις ποιές
είναι και τι προσφέρει το καθένα. απο την άλλη υπάρχει η αγορά του 335,
όπου βελτιώνεται τρελά...το θέμα είναι τι ακριβώς θέλεις εσύ απο το αμάξι
που θέλεις να πάρεις...το βόλτα το σκ δεν είναι και τόσο κατατοπιστικό για
να σου δώσει κάποιος την γνώμη του...όσο για την κατανάλωση, όπως σου
είπαδεν θα δείς τρελές διαφορές...μάλιστα θα μπορούσα να πώ, πως τα
επιπλέον που θα καίνε τα ///Μ θα πείς και χαλάλι τους, εν συγκρίση με το
ρανγκλερ που είναι πολύ περιορισμένης χρήσης αυτοκίνητο και καίει στην
κυριολεξία τα κέρατα του για αυτά που προσφέρει...ότι καλύτερο για βουνο
και διαδρομές, αλλά μέχρι εκεί...

Christos 330
12-01-11, 13:29
M5 E60 και ταξίδι απλά το ξεχνάς.Η κατάλωση του είναι υπερβολική...

Για εμένα Μ3 Ε92 εφόσον έχεις την δυνατότητα για ξένες πινακίδες και αποφυγή εγχώριων χαρατσιών.

Δεν θα το ελεγα υπερβολικη Βασιλη . . .

Για 507 αλογα και 14-16 λιτρα τα 100 χλμ ειναι οκ πιστευω . . .

Φιλος μου ειναι κατοχος και πριν απο αυτο ειχε cayenne s που ρελαντι εκαιγε

25 λιτρα τα 100 . . .

850CSI
12-01-11, 13:38
Γεια σας και πάλι.

για να μην τα ξαναγράψω ... τα επισυνάπτω ...




όπως καταλαβαίνεται είναι λίγο μπερδεμένη η κατάσταση.

Μου αρέσει η φιλοσοφία των Μ, θα μπορούσα να χρησιμοποιώ κάποιο από αυτά τόσο για δουλειά όσο και για διασκέδαση. Από τη μία με συγκρατεί το κόστος χρήσης.... (χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία...αλλά όλοι μιλάνε για καταναλώσεις 20+ για την Ε60) αλλά από την άλλη με σπρώχνει το κόστος απόκτησης το οποίο είναι πολύ δελεαστικό τελευταία.

Ίσως μία επιλογή 335d ή 535d να είναι πιο λογική για τις μέρες μας....όμως μάλλον θα μείνει ανικανοποίητη η λαχτάρα για Μ!

Λοιπόν θα ήθελα τις απόψεις κατόχων Ε92 Μ3, Ε60 Μ5, 335 κλπ σχετικά με την καθημερινή συμβίωση αλλά και όλων των άλλων μελών μιας και η άποψη σας μπορεί να βοηθήσει...

Θα μπορούσα να πάρω κάποιο από τα παραπάνω για βόλτες ΣΚ, και να χρησιμοποιώ το Prius που είναι ακόμα στην κατοχή μου για τις καθημερινές μετακινήσεις...αλλά για αυτοκίνητα ΣΚ υπάρχουν και άλλες πιθανές επιλογές... απλά ίσως η bmw μπορεί να συνδυάσει και την άνετη μετακίνηση και τη χαρα της πλαγιολίσθησης παντού και πάντα,.

εγω θα σε σλεγα να παρεις ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ το μ6 -ε60/63 παρτο και,,,,,θα με θυμηθης

NickE60
12-01-11, 13:48
άμα το λέει ο Γιώργης....

Thomelef
12-01-11, 17:18
ε αφού ήταν το προηγούμενο του αυτοκίνητο ρε...
ξέρει αυτός τι λέει. δεν είναι και κάνας άσχετος!!!

S8N
12-01-11, 17:25
Εγώ πάλι λέω πως όταν βγαίνεις από το Prius, σε ό,τι και να μπεις σα Ferrari θα σου φαίνεται.

stef
12-01-11, 17:26
Εσύ αγόρι μου είσαι γεννημένος για να "κράζεις"....

vagmag
13-01-11, 15:50
Δεν θα το ελεγα υπερβολικη Βασιλη . . .

Για 507 αλογα και 14-16 λιτρα τα 100 χλμ ειναι οκ πιστευω . . .

Φιλος μου ειναι κατοχος και πριν απο αυτο ειχε cayenne s που ρελαντι εκαιγε

25 λιτρα τα 100 . . .

αν έχει 15 λίτρα είναι μία χαρά.... αλλά φοβάμαι ΓΙΑ 25+ για αυτό ρωτ'αω !!!

Thomelef
13-01-11, 17:16
πιστεύω πως δεν παίζει αυτή η κατανάλωση με τπτ...14 - 15 λίτρα σε ταξίδι με 110, μπορεί...
το ///Μ3 εμένα μου καίει 18 λίτρα πάντως.

PANOS-E60
13-01-11, 17:59
πιστεύω πως δεν παίζει αυτή η κατανάλωση με τπτ...14 - 15 λίτρα σε ταξίδι με 110, μπορεί...
το ///Μ3 εμένα μου καίει 18 λίτρα πάντως.

Εσύ Θωμά καλά τα λες αλλά όποιος καεί με το χυλό (Wrangler, Cherokee) φυσάει και το γιαούρτι :hystericalbs1:

Thomelef
13-01-11, 18:48
Εσύ Θωμά καλά τα λες αλλά όποιος καεί με το χυλό (Wrangler, Cherokee) φυσάει και το γιαούρτι :hystericalbs1:

τελείως ασύμφορα αμάξια...εξωφρενικές καταναλώσεις...χώρια τα λεφτά που
θέλουν αν πατήσουν το πόδι τους στο συνεργείο. για το αν φάνε και κάνα
στούκο δε...άστο καλύτερα.

PANOS-E60
13-01-11, 18:51
τελείως ασύμφορα αμάξια...εξωφρενικές καταναλώσεις...χώρια τα λεφτά που
θέλουν αν πατήσουν το πόδι τους στο συνεργείο. για το αν φάνε και κάνα
στούκο δε...άστο καλύτερα.

Δεν είναι τυχαίο ότι είναι ο πάτος των μεταχειρισμένων thumb ΄Τα κακά νέα πάντα κυκλοφορούν γρηγορότερα από τα καλά ...

vagmag
07-09-12, 08:11
ΝΑ δώσουμε τέλος και σε αυτό το μακροχρόνιο σήριαλ....
επιτέλους πήρα !!!!!
Το Μ3 μου το χαίρομαι πολύ!!!!

Σας ευχαριστώ όλους !

nik200
07-09-12, 08:34
ΝΑ δώσουμε τέλος και σε αυτό το μακροχρόνιο σήριαλ....
επιτέλους πήρα !!!!!
Το Μ3 μου το χαίρομαι πολύ!!!!

Σας ευχαριστώ όλους !

τι μ3 πηρες?ε46 η ε92?..βαλε καμια φωτο να δουμε την κουκλα..

vagmag
07-09-12, 08:36
τι μ3 πηρες?ε46 η ε92?..βαλε καμια φωτο να δουμε την κουκλα..

M3 E46!
Αυτό!
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=12630&highlight=Monsta

PANOS-E60
07-09-12, 08:38
τι μ3 πηρες?ε46 η ε92?..βαλε καμια φωτο να δουμε την κουκλα..

Νικοοοοο ! Εχεις πιεί καφέ ...? :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

nik200
07-09-12, 08:57
M3 E46!
Αυτό!
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=12630&highlight=Monsta

και ειναι και πολυ καλο το αμαξι...good choice..
και οχι καφε δεν εχω πιει ακομα...grrrrr:th_Laie_67-1:

EVERGET
07-09-12, 09:01
και ειναι και πολυ καλο το αμαξι...good choice..
και οχι καφε δεν εχω πιει ακομα...grrrrr:th_Laie_67-1:

Tην πρωινή σου πάντα όμως την έκανες ε???:thumbsup:

nik200
07-09-12, 09:07
Tην πρωινή σου πάντα όμως την έκανες ε???:thumbsup:

μπα.....σημερα τιμιο aydaki....μας επιασε η κριση!:ranting2:

StratosZ4
07-09-12, 09:37
το ///Μ3 εμένα μου καίει 18 λίτρα πάντως.

Αργησα να το δω :shok::shok::shok::shok:
Και με ψηνετε τοσο καιρο??
Για να πηγαινω στο σελ με τις αγαπημενες μας κοπελες:original::original::original:


https://www.youtube.com/watch?v=2Wwn-f0vmFQ"]https://www.youtube.com/watch?v=2Wwn-f0vmFQ

vagmag
05-06-13, 16:02
γκουχου γκουχ....

Πάλι εδώ....

Καλό το Μ3. Πολύ καλό.... Ίσως και άριστο το συγκεκριμένο που έχω.

Θα ήθελα να δοκιμάσω όμως και άλλα αυτοκίνητα....

Μετάνιωσα που δεν πήρα το Μ5 του κ. Νίκου....

Να κάνω την αλλαγή με κάποιο άλλο;
Ξέρω ότι δε θα ανεβώ σε επιδόσεις.... αλλά θέλω να οδηγήσω κάτι ατμοσφαιρικό με μεγάλη ροπή χαμηλά.. και επειδή C63 κλπ ξεφεύγουν σε τιμή αλλά κ φορολογία, σκέφτομαι ότι ένα Μ5 ίσως είναι καλή επιλογή....

Φίλοι και γνωστοί λένε όχι. Το μέγεθος του Μ3 είναι μάλλον ιδανικό για τους δρόμους μας ... πάντα για παιχνίδι.

Εσείς ;;

Με δέρνει μία κάποια βλακεία... δε λέω....
Και σε λίγο πάω να πάρω το αυτοκίνητο από αλλαγή λαδιών κλπ... Να την κάνω την κίνηση ;

mark e92
05-06-13, 16:06
Βρήκες κατι καλό σε Ε60 ?? Πιο Μ εχεις τώρα?

vagmag
05-06-13, 16:07
Βρήκες κατι καλό σε Ε60 ?? Πιο Μ εχεις τώρα?

Να διευκρινίσω ότι έχω το 46άρι Μ3 και σκέφτομαι για Ε39.... ΤΟ Ε60 με εξιτάρει σαν ιδέα... αλλά το φοβάμαι σαν συντήρηση.

mark e92
05-06-13, 16:15
Συγνωμη αλλα ολοι πάνε για πιο καινούργιο μοντελο εσυ θα πας στο Ε39???

ntinos
05-06-13, 16:18
Αν ημουν στην ηλικια σου σημερα, δεν θα κυκλοφορουσα με (οποιοδηποτε) 39αρι

nikos1400
05-06-13, 16:30
Να διευκρινίσω ότι έχω το 46άρι Μ3 και σκέφτομαι για Ε39.... ΤΟ Ε60 με εξιτάρει σαν ιδέα... αλλά το φοβάμαι σαν συντήρηση.

εγω Βαγγελη θα σου πω το εξης:



https://www.youtube.com/watch?v=DdEcE0aIfYs


:thumbsup::thumbsup::thumbsup:



Προσωπικα εγω θα το εξαντλουσα το συγκεκριμενο μοντελο (Ε46 Μ3).
Ειτε φορολογικα, ειτε "εμπειρικα". Θα εφτανα στο σημειο δηλαδη να το αντικαταστησω μονο εαν δεν το "σηκωνα" πλεον οικονομικα/φορολογικα,
ή αν το ειχα πραγματικα βαρεθει/εξαντλησει (πως?).
Και τοτε, εαν μπορουσα θα το εβαζα στο γκαραζ και θα επαιρνα κατι αλλο.

Βεβαια εσυ εχεις φαινεται αλλο μικροβιο, οπότε τι να πει κανεις? Εσυ ξερεις. :D



Και επισης, θα μπορουσες να οδηγεις καθημερινα το Πριους (και να εχεις Μ5 στο γκαραζ) ????

Vasilis M3
05-06-13, 16:31
Αν το θες το Μ5 για τους χώρους πάσο...

Αλλά αν το θες για διασκέδαση (καθαρά δικό σου αυτοκίνητο όπως το Ε46) εγώ θα έπερνα Μ3 Ε92.Ίδια κυβικά (για το θέμα φορολογίας) πιο καινύργιο και πιο γρήγοροthumb

Bellof-3
05-06-13, 16:35
Αν το θες το Μ5 για τους χώρους πάσο...

Αλλά αν το θες για διασκέδαση (καθαρά δικό σου αυτοκίνητο) εγώ θα έπερνα Μ3 Ε92.Ίδια κυβικά (για το θέμα φορολογίας) και πιο γρήγοροthumb

κατ αρχας το Μ5 εχει 5000 κυβικα

επισης εχει παρελθει της δεκαετιας, οποτε σιγουρα δεν πληρωνει φορο πολυτελειας. Δεν ξερω αν εχει επιβαρυνση στα τεκμηρια...

Vasilis M3
05-06-13, 16:38
Nαι σόρρυ έχεις δίκιο είχα μείνει στα 4.000 thumb

nik200
05-06-13, 18:07
μαλιστα....

απο m3 e46 λοιπον σε m5 e39...δυο αυτοκινητα που γνωριζω καλα!και παμε..

σαν ανεση...πιο καλο το 5αρι κλασικα...
σαν σπορτιφ..το m3 φυσικα...στο m5 αν και το βαρος δεν φαινεται..δεν ειναι τοσο κοφτερο οσο το m3...αν και εξαιρετικο αμαξι...
σαν παντες....δαγκωτο m5..και ευκολο...πολυ ευκολο...ισως ενα κλικ πιο δυσκολο το m3 λογω πιο ψηλοροπου...αν και συγχωρει το ιδιο..
σαν μοτερ...μην παραμυθιαζεσαι...εχουν ακουστει πολλα για τα e46..αλλα και τα e39 m..ειχαν τα θεματακια τους με λαδακια κτλ κτλ..και καιει πολυ..σαφως πιο πολυ απο το m3...
σαν επιδοσεις...χανεις στροφαρισμα απο το m3..κερδιζεις ροπη...πολυ ροπη..ισως ενα καλο m5 να ειναι ενα κλικ πιο γρηγορο απο το m3...και αυτο στα πολλα..παντως δεν ειναι τραγικες οι διαφορες..ελεω βαρους...

εγω προσωπικα επειδη ειναι το m5 e39 ενα απο τα αγαπημενα μου αμαξια ναι θα το επαιρνα..v8' s rule man...

Harisp
05-06-13, 20:12
Έχεις ένα καλό αμάξι και θα ρισκάρεις να πάρεις κάποιο που δεν θα είσαι σίγουρος ότι αξίζει(πχ σαν του Νίκου που πουλήθηκε) για να δεις αν και ποια η διαφορά;

Δεν νομίζω ότι αξίζει...

m_power_lunatic
05-06-13, 21:05
γκουχου γκουχ....

Πάλι εδώ....

Καλό το Μ3. Πολύ καλό.... Ίσως και άριστο το συγκεκριμένο που έχω.

Θα ήθελα να δοκιμάσω όμως και άλλα αυτοκίνητα....

Μετάνιωσα που δεν πήρα το Μ5 του κ. Νίκου....

Να κάνω την αλλαγή με κάποιο άλλο;
Ξέρω ότι δε θα ανεβώ σε επιδόσεις.... αλλά θέλω να οδηγήσω κάτι ατμοσφαιρικό με μεγάλη ροπή χαμηλά.. και επειδή C63 κλπ ξεφεύγουν σε τιμή αλλά κ φορολογία, σκέφτομαι ότι ένα Μ5 ίσως είναι καλή επιλογή....

Φίλοι και γνωστοί λένε όχι. Το μέγεθος του Μ3 είναι μάλλον ιδανικό για τους δρόμους μας ... πάντα για παιχνίδι.

Εσείς ;;

Με δέρνει μία κάποια βλακεία... δε λέω....
Και σε λίγο πάω να πάρω το αυτοκίνητο από αλλαγή λαδιών κλπ... Να την κάνω την κίνηση ;

Εχεις ενα πολυ καλο αυτοκινητο και το συγκεκριμενο ειναι πολυ καλοσυντηρημενο.

Δεν εξεταζω τον λογο που θες να το δωσεις (μου θυμιζεις τον κολλητο μου που μολις τα αγοραζει ΑΜΕΣΩΣ τα βαζει αγγελια γιατι θελει να αλλαξει οσο πιο πολλα γινεται και να τα γευτει ολα-ειναι στα 44 αυτοκινητα τωρα οχι ολα αξιολογα βεβαια).

Το αμαξι που θες να παρεις Μ5 Ε39 (και γενικα η Ε39) ειναι απο τις ΤΟP στιγμες της BMW και αυτο το επιβεβαιωνουνε τα ιδια τα στελεχη της BMW συνεντευξεις τους αλλα και οταν διαβαζω για το γκαραζ τους.

Προτρεπω τον καθενα να διαβασει ξενα φορουμ και reviews ανθρωπων που εχουνε αλλαξει εκατονταδες BMW στη ζωη τους (δεν εκανα λαθος,εκατονταδες οχι δεκαδες).

Απο εμενα αν μπορεις να αντεξεις την συντηρηση και τα εξοδα που συνεπαγεται να το παρεις και να παρεις απο τα τελευταια γιατι τα πρωτα ειχανε ενα θεμα με την καταναλωση λαδιου.

Αν πετυχεις και σωστο και καλοδιατηρημενο και να πηγαινει οπως πρεπει να πηγαινει τοτε το Μ3 Ε46 θελει κυαλια για να ερθει κοντα.

Καλα για ταξιδι και για ''πατημα'' στα πολλα χλμ μετα τα 220χλμ/ωρα δεν υπαρχει επαφη και αυτο το λεω απο δικια μου εμπειρια και με τα 2 σε ταξιδι (το Μ3 Ε46 δικο μου,το Μ5 Ε39 δανεικο).

Να βρεις και να παρεις AVUS BLAU METALLIC το αγαπημενο μου οπως και στην Μ5 Ε34.

NikosE92
05-06-13, 21:06
Έχω και γω μια απορία σχετικά με την εισαγωγή ( N54 )


Δεν είναι και λίγοι, όσοι ισχυρίζονται, ότι το αμάξι χάνει από εισαγωγή, px injen
δικαιολογώντας τη γνώμη τους, λέγοντας, ότι θα τραβάει ζεστό αέρα,
οπότε καλύτερα να μείνει το μαμά φιλτροκούτι με ελεύθερο φίλτρο

Άλλοι πάλι λένε ότι θα κερδίσει με aftermarker εισαγωγή...

Διχογνωμία :/

giannis_compact
05-06-13, 21:49
Εχεις ενα πολυ καλο αυτοκινητο και το συγκεκριμενο ειναι πολυ καλοσυντηρημενο.

Δεν εξεταζω τον λογο που θες να το δωσεις (μου θυμιζεις τον κολλητο μου που μολις τα αγοραζει ΑΜΕΣΩΣ τα βαζει αγγελια γιατι θελει να αλλαξει οσο πιο πολλα γινεται και να τα γευτει ολα-ειναι στα 44 αυτοκινητα τωρα οχι ολα αξιολογα βεβαια).

Το αμαξι που θες να παρεις Μ5 Ε39 (και γενικα η Ε39) ειναι απο τις ΤΟP στιγμες της BMW και αυτο το επιβεβαιωνουνε τα ιδια τα στελεχη της BMW συνεντευξεις τους αλλα και οταν διαβαζω για το γκαραζ τους.

Προτρεπω τον καθενα να διαβασει ξενα φορουμ και reviews ανθρωπων που εχουνε αλλαξει εκατονταδες BMW στη ζωη τους (δεν εκανα λαθος,εκατονταδες οχι δεκαδες).

Απο εμενα αν μπορεις να αντεξεις την συντηρηση και τα εξοδα που συνεπαγεται να το παρεις και να παρεις απο τα τελευταια γιατι τα πρωτα ειχανε ενα θεμα με την καταναλωση λαδιου.

Αν πετυχεις και σωστο και καλοδιατηρημενο και να πηγαινει οπως πρεπει να πηγαινει τοτε το Μ3 Ε46 θελει κυαλια για να ερθει κοντα.

Καλα για ταξιδι και για ''πατημα'' στα πολλα χλμ μετα τα 220χλμ/ωρα δεν υπαρχει επαφη και αυτο το λεω απο δικια μου εμπειρια και με τα 2 σε ταξιδι (το Μ3 Ε46 δικο μου,το Μ5 Ε39 δανεικο).

Να βρεις και να παρεις AVUS BLAU METALLIC το αγαπημενο μου οπως και στην Μ5 Ε34.

Συμφωνώ σε όλα, απλά μία διόρθωση, νομίζω ότι το χρώμα στο Μ5 Ε39 δε λέγεται Avus Blau, αλλά Le Mans Blau, μοιάζουν, όμως, πάρα πολύ.

vagmag
05-06-13, 22:20
Σήμερα που μπήκα μετά από 10 μέρες ξανά στο αυτοκίνητο.... το ξαναερωτεύτηκα....

Μου αρέσει τόσο εξωτερικά, όσο και οδηγικά.
Το Μ5 δεν μου αρέσει τόσο σα σχέδιο... δείχνει παλιό.
Από μέσα αν και μοιάζουν πολύ, μάλλον το Μ5 λόγω άνεσης να μου κάτσει καλύτερα. Στο Μ3 αισθάνομαι ότι κάθομαι ψηλά.

Το Μ5 ξέρω ότι δεν είναι πιο γρήγορο.
Άλλωστε δεν το πάω και τέρμα το Μ3!

Αυτό που κάνω περισσότερο είναι καμιά μπάντα... να γυρνάει θέλω. Το Μ3 το κάνει όμορφα, και όταν γυρνάει έχεις πολλές στροφές μπροστά σου για να το ανεβάζεις.... Το Μ5 μάλλον λόγω ροπής... είναι πιο εύκολο στην αρχή...

Σήμερα πχ που έριξε ψιλόβροχο... η ροπή της Μ3 ήταν υπέρακετή... :whistle:

Διαβάζοντας τις πρώτες απαντήσεις... ήμουν σίγουρος πως κακώς ψάχνω κάτι άλλο.... διαβάζοντας όμως αυτά που γράψατε στη συνέχεια... με μπερδέψατε πάλι γιατί διάβασα, αυτά που ήθελα...από νικ200 και m power lunatic...

Ναι είμαι λίγο από αυτούς που θέλουν να δοκιμάσουν πολλά....

Ίσως αν μπορούσα να δοκιμάσω το Μ5... ίσως αν είχα επιλογή αν δε μου αρέσει να γυρίσω στο Μ3 μου...

Πολύ πιθανό όλα να είναι στο μυαλό μου, και απλά μπαίνοντας στο Μ5 να το μετανοιώσω άμεσα.... αυτό το φοβάμαι ακόμα περισσότερο.

Stunt Mike
05-06-13, 22:47
Προσωπικη μου αποψη??Απο Μ3 Ε46 δεν πας ευκολα σε αλλο αμαξι πλην Porsche....ή Μ3 V8,η εξελιξη του ειδους!Το Μ3 τα κανει ολα και συμφερει,σχετικα μαζεμενο αμαξωμα που βολευει σε παντες και καφριλικια,γρηφορη οδηγηση στους στενους ορεινους δρομους της χωρας μας,δυναμη αρκετη για το Ελληνικο οδοστρωμα και σιγουρα δεν υστερει σε σχεση μ'ενα Μ5 Ε39.....Αν ζητας τους χωρους,πηγαινε σε Μ5 Ε60 κι αμεσως ανεβαινεις κατηγορια....Βαρεθηκες απλως το 46αρι??Παρε 911 ή Μ3 V8....το Ε39 ειναι πισωγυρισμα.....

m_power_lunatic
05-06-13, 23:13
Συμφωνώ σε όλα, απλά μία διόρθωση, νομίζω ότι το χρώμα στο Μ5 Ε39 δε λέγεται Avus Blau, αλλά Le Mans Blau, μοιάζουν, όμως, πάρα πολύ.

+10000 σωστο,παρασυρθηκα απο τον ενθουσιασμο μου για την Μ5 Ε39...

steliosm46
05-06-13, 23:53
Σήμερα που μπήκα μετά από 10 μέρες ξανά στο αυτοκίνητο.... το ξαναερωτεύτηκα....



Δεν ξεχνιεται ευκολα ! Καθε φορα που ανεβαινεις, ειναι και κατι καινουργιο!

Αυτο ειναι το Μ3 Ε46!:thumbsup:

atha
06-06-13, 01:14
koita stygna exartatai apo posa xiliades km kai se ti synthikes tha kaneis allo ta 30000 autobahn kai polla xiliometra ,kai allo perisootero eparxiakous dromous kai 15000 km to xrono . ego tha elega m3 e 92

vagmag
06-06-13, 07:29
Δε θα κάνω πολλά χιλιόμετρα ... όπως δεν κάνω και τώρα με το Μ3. 10.000 το χρόνο το πολύ.

Η καθημερινή μου διαδρομή είναι ορεινή με μικρό και στενό σχετικά δρόμο. Η Μ5 δε αισθάνεται άνετα μάλλον :whistle:

Ίσως η 92άρα Μ3.... αλλά έχει έκτακτες εισφορές... και θέλει σίγουρα άλλα 15.000-20000 ευρώ. Η Μ5 είναι είναι απευθείας ανταλλαγή.

Σήμερα σκεφτόμουν ότι με τη Μ5 επιτέλους θα έχω την άφθονη ροπή χαμηλά, αλλά θα ξενερώσω ίσως ψηλά... όπως μου είχε συμβεί με το 350Ζ.... και ότι ίσως τελικά η 92άρα να συνδιάζει καλύτερα τα δύο αυτά μοτέρ.... της 46άρας και της 39άρας....

Από την άλλη στις δύο πρώτες στροφές με αντάμειψε με έκπληκτικά drifάκια.... και ο ουρανός καθάρισε... προς στιγμήν... αλλά άρχισαν να παίνουν σκέψεις κομπρέσορα... μιας και είδα έναν στο συνεγείο:th_Laie_67-1:

Αν η 335 ήταν λιιιιιγο διαφορετική.... ίσως ήταν η λύση, αλλά δεν είμαι έτοιμος ξανά για τούρμπο, για λαγκ, για υστέρηση στο γκάζι, για έλλειψη μπλοκέ κλπ κλπ

120ie87
06-06-13, 07:50
Z3M? ...

EVERGET
06-06-13, 07:58
Δε θα κάνω πολλά χιλιόμετρα ... όπως δεν κάνω και τώρα με το Μ3. 10.000 το χρόνο το πολύ.

Η καθημερινή μου διαδρομή είναι ορεινή με μικρό και στενό σχετικά δρόμο. Η Μ5 δε αισθάνεται άνετα μάλλον :whistle:

Ίσως η 92άρα Μ3.... αλλά έχει έκτακτες εισφορές... και θέλει σίγουρα άλλα 15.000-20000 ευρώ. Η Μ5 είναι είναι απευθείας ανταλλαγή.

Σήμερα σκεφτόμουν ότι με τη Μ5 επιτέλους θα έχω την άφθονη ροπή χαμηλά, αλλά θα ξενερώσω ίσως ψηλά... όπως μου είχε συμβεί με το 350Ζ.... και ότι ίσως τελικά η 92άρα να συνδιάζει καλύτερα τα δύο αυτά μοτέρ.... της 46άρας και της 39άρας....

Από την άλλη στις δύο πρώτες στροφές με αντάμειψε με έκπληκτικά drifάκια.... και ο ουρανός καθάρισε... προς στιγμήν... αλλά άρχισαν να παίνουν σκέψεις κομπρέσορα... μιας και είδα έναν στο συνεγείο:th_Laie_67-1:

Αν η 335 ήταν λιιιιιγο διαφορετική.... ίσως ήταν η λύση, αλλά δεν είμαι έτοιμος ξανά για τούρμπο, για λαγκ, για υστέρηση στο γκάζι, για έλλειψη μπλοκέ κλπ κλπ


Kαλά μην νομίζεις πως ο V8 του Ε92 συνδυάζει ιδανικά τον S54 και τον S62. Σαν λειτουργία είναι σαν πιο πολυτισμένος S54, και εάν το Μ3 είναι χειροκίνητο και όχι MDCT τότε το μοτέρ δείχνει ακόμη πιο άδειο χαμηλά από ότι ο S54. Oπότε εάν όντως θες ροπή χαμηλά, τότε ξεχνάς Μ3 Ε92.

Δεν θα έλεγα όχι στην αλλαγή από Ε46 σε Ε39, για την εμπειρία, αρκεί να βρεις πολύ καλό Μ5 που να αξίζει τον κόπο της αλλαγής αυτής. Προς το παρόν, καλά αυτοκίνητα φαίνονται το μπλέ με τις BBS (πρώην Τσιάρτα) και το μαύρο από την Κηφισιά. thumb


Z3M? ...

Εντάξει ο φίλος θέλει αμάξι, όχι καρούλι....:original:

turbodog
06-06-13, 09:39
Δε θα κάνω πολλά χιλιόμετρα ... όπως δεν κάνω και τώρα με το Μ3. 10.000 το χρόνο το πολύ.

Η καθημερινή μου διαδρομή είναι ορεινή με μικρό και στενό σχετικά δρόμο. Η Μ5 δε αισθάνεται άνετα μάλλον :whistle:

Ίσως η 92άρα Μ3.... αλλά έχει έκτακτες εισφορές... και θέλει σίγουρα άλλα 15.000-20000 ευρώ. Η Μ5 είναι είναι απευθείας ανταλλαγή.

Σήμερα σκεφτόμουν ότι με τη Μ5 επιτέλους θα έχω την άφθονη ροπή χαμηλά, αλλά θα ξενερώσω ίσως ψηλά... όπως μου είχε συμβεί με το 350Ζ.... και ότι ίσως τελικά η 92άρα να συνδιάζει καλύτερα τα δύο αυτά μοτέρ.... της 46άρας και της 39άρας....

Από την άλλη στις δύο πρώτες στροφές με αντάμειψε με έκπληκτικά drifάκια.... και ο ουρανός καθάρισε... προς στιγμήν... αλλά άρχισαν να παίνουν σκέψεις κομπρέσορα... μιας και είδα έναν στο συνεγείο:th_Laie_67-1:

Αν η 335 ήταν λιιιιιγο διαφορετική.... ίσως ήταν η λύση, αλλά δεν είμαι έτοιμος ξανά για τούρμπο, για λαγκ, για υστέρηση στο γκάζι, για έλλειψη μπλοκέ κλπ κλπ

To 92αρι εχει ροπη περισσοτερη απο το 46αρι για αυτο που το θελεις. Σου κανει αλλα ειναι αρκετα ακριβοτερο και εχει και ενα καρο φορους. Θα σου στοιχιζει αρκετα ακριβοτερα απο το 46αρι η κατοχη του. Αν το οικονομικο δεν ειναι προβλημα τοτε ειναι καλη λυση

Το κομπρεσσορα στο 46αρι τον ξεχνας γιαυτο που το θελεις. Στα Μ3 ειναι ολοι φυγοκεντρικοι και ναι μεν δινουν δυναμη ψηλα και κανουν το αυτοκινητο αρκετα γρηγορο αλλα κατω απο τις 4 δεν κανουν τιποτα. Δεν ειναι ολοι οι κομπρεσσορες για δυναμη χαμηλα. Για κοντρες μια χαρα ειναι, αλλα για δυναμη χαμηλα δεν κανουν οι συγκεκριμενοι.

Το μοτερ του Ε39 δεν ειναι μοτερ 350Ζ που το πηραν απο κανα φορτηγακι και το εβαλαν στην καροτσα αυτη. Εχεις αφθονη ροπη λογω κυβικων και φυσικα και δυναμη ψηλα. Που με ενα ΦΠΕ παιζεις στα 450 και πολυ δυναμη χαμηλα-ψηλα. Το συγκεκριμενο μοτερ εχει την δυνατοτητα με περιφεριακες βελτιωσεις να βγαλει αλογα (σε αντιθεση με το 46αρι που ειναι σχεδον τερματισμενο απο το εργοστασιο). Αλλα φυσικα ειναι μια παλια καροτσα σε σχεση με τα υπολοιπα (με οτι συνεπαγεται αυτο) και φυσικα καιει αρκετα περισσοτερα απο το 46αρι.

Εχεις οδηγησει 335? Το turbo lag δεν ειναι μεγαλο και αν εχεις ελευθερωσει εξατμιση και βοηθας την τουρμπινα να εχει γρηγοροτερο spool up τοτε ειναι σχεδον αμελητεο. Με ΦΠΕ πας 370-400 με πολυ ροπη(υπερβολικη θα ελεγα) και με ενα aftermarket μπλοκε εισαι Οκ. Βεβαια δεν εχει την ξυραφενια αισθηση των ατμοσφαιρικων και φυσικα δεν θα εχει την ακριβεια στον ελεγχο δυναμης-ροπης του 5λιτρου Μ5 αλλα τα καταφερνει και αυτο αρκετα καλα με το drift.

Και μια ακομα προταση. Κρατα το 46αρι και κοντυνε το με ενα 4.10 και ασχολησου με το set up της αναρτησης. Απο οτι θυμαμαι το αυτοκινητο εχει εισαγωγη AlphaN-προγραμμα οποτε εισαι οκ. Ισως ενα αλλο προγραμμα (Evolve πχ) μαζι με καταλυτες να σου δωσει λιγο ακομα. Η οικονομικοτερη λυση για να βελτιωσεις τα drift αν ειναι αυτο που ψαχνεις

vagmag
06-06-13, 10:27
έχω οδηγήσει 335. Πολύ καλό GT. Τέλειο. Αλλά πέραν του πολιτισμού... όλα τα άλλα θα ήθελα να τα αλλάξω.

ΤΟ lag είναι μικρό, αλλά υπάρχει.
Η υστέρηση στο γκάζι είναι μικρή αλλά υπάρχει και είναι αισθητή.

Η δύναμη πολύ. Και γίνεται εύκολα περισσότερη.

Αλλά δε μπορώ να πατάω το γκάζι τώρα και να έρχεται η δύναμη με διαφορά χρονική. Σε κόντρα, δεν πειράζει μιας και πας τέρμα γκάζι. Σε στροφιλίκη όμως ή σε μπάντα μου αρέσει να είναι πιο άμεση η εντολή με την εκτέλεση.

Πριν πάρω το Μ3 είχα καταλήξει σε ένα 335, αλλά ευτυχώς το οδήγησα, με ξενέρωσε... και δεν το πήρα.

Τα περισσότερα, τα αγοράζω για να τα δοκιμάσω.
Και τώρα θα πρέπει να δώσω ένα πολύ καλό Μ3, που αν δεν μείνω ευχαριστημένος από το Μ5, τότε θα τραβάω τα μαλλιά μου. :th_Laie_67-1:

hades7
06-06-13, 10:30
παρε 996 ντουρμπον

Nikos
06-06-13, 10:41
Tι budget εχεις Βαγγελη ?
Θες να κανεις ανταλλαγη ενα προς ενα η δινεις και καποια διαφορα ?

turbodog
06-06-13, 10:43
παρε 996 ντουρμπον

Μην μπερδευεις τον ανθρωπο. Να Driftarei θελει λιγο καλυτερα και να κανει καμια αρχοντικη παντα διαρκειας οπως τα Μ3 ξερουν να κανουν και οχι να ειναι ο the king του 100-300 και να κανει κοντρες με Μ8 ΚΜi (Κλαιν Μαιν i)

Nikos
06-06-13, 11:18
Στη διαδρομη που περιγραφεις το Μ5 σιγουρα δε στραγγαλιζεται.
Με 50 κιλα ροπη απ τα οποια τα 42 ειναι διαθεσιμα απο τις 1500 στροφες περιπου βαζεις 6η 50 μετρα απ το σπιτι σου και τη ξαναβγαζεις οταν φτασεις στον προορισμο σου.
Το μοτερ του καθε αλλο παρα κρεμαει ψηλα, ανεβαζει γρηγορα και γραμμικα εως τον κοφτη χωρις κανενα δισταγμο .
Αν βεβαια εχεις συνηθησει στις 8αρες του Μ3 τοτε να ξερεις οτι δεν ειναι το ιδιο πραγμα.
Η αισθηση της ροπης ειναι πολυ μεγαλυτερη απ οτι στο Μ3 παροτι το βαρος του αυτοκινητου εχει αρκετο κοστος στο τελικο αποτελεσμα.
Σε συγκριση με νορμαλ Μ3, το Μ5 του ριχνει ευκολα αρκετες καροτσες ειδικα απο ρολλ-ονς.
Για μενα τα αδυνατα σημεια του ειναι τα φρενα και οι αντιστρεπτικες.
Μαζι με μια μπαρα θολων το αυτοκινητο μεταμορφωνεται. Δεν ειναι κοφτερο σαν Μ3 αλλα εχει πολυ καλυτερη συμπεριφορα απο στοκ Μ5 και ακομα και μια ανηφορικη ορεινη διαδρομη με γρηγορο στροφιλικι γινεται πολυ πιο ευχαριστη απ οτι περιμενει κανεις απο αυτοκινητο με τετοιο ογκο και βαρος.
Προσωπικα ειμαι 100% αντιθετος με οποιαδηποτε βελτιωση πλην τελικων εξατμισης και καραργησης του κοφτη τελικης.
Ειναι κινητηρας που παιρνει δυσκολα εξτρα ιπποδυναμη και για να γινει αυτο θελει πολυ χρημα με σχετικα δυσαναλογο αποτελεσμα και βαρυ τιμημα στην καταναλωση. Συν το οτι ρισκαρεις να γινεις τακτικος επισκεπτης του συνεργειου σου.
Διαφορετικα το αυτοκινητο ειναι απιστευτα αξιοπιστο.
Τα 98-00 μοντελα ειχαν σοβαρο θεμα με τον κινητηρα τους που εκαιγε τεραστιες ποσοτητες λαδιου και τα air flow meters.
Στο δικο μου απαιτησαμε να αλλαχτει το μπλοκ στην εγγυηση οταν επιτελους βγηκε ο νεος κινητηρας και εκτοτε η καταναλωση ηταν αστεια (το μαξ που θυμαμαι ηταν 1500ml στα 10,000χλμ μια και μοναδικη φορα. Διαφορετικα κατα μεσο ορο 700-1000 ml).
Δυστυχως η BMW ως πονηρος βλαχος τοτε, δεν εκανε ανακληση και το αφησε στη διακρητικη ευχερεια του πελατη να απαιτησει την αλλαγη. Παντως οποιος το κυνηγησε, αλλαξε μοτερ . Οι υπολοιποι καινε ακομα 1 λιτρο καθε 600-700 χιλιομετρα τουλαχιστον.
Γι αυτο θα πρεπει να παρεις ενα απο τα τελευταια μοντελα εκτος και αν βρεις καποιο με αλλαγμενο μπλοκ.
Η καταναλωση οπως σου εχω ξαναπει δεν ειναι πολυ μεγαλη.
Πολη 17 λιτρα, εθνικη με 160-180 γυρω στα 12.5 και μικτη εθνικη και γρηγορο επαρχιακο δικτυο περιπου 14.
Προυποθεση να συντηρειται σωστα το αυτοκινητο. Αν το παρεις και σε βαλουν στο τριπακι να αρχισεις τα κολπα με την ECU κλπ φοβαμαι οτι θα γινεις ο καλυτερος φιλος του βενζινα σου χωρις κανενα οφελος.
Στα αρνητικα θα εβαζα τις 4 πορτες που προσδιδουν αλλο χαραχτηρα, πιο κυριλε και μεγαλιστικο απο το αλητικο Μ3 και το οτι δεν εχει τα φουσκωματα στα φτερα που κανουν τη διαφορα, συν την ελλειψη 19αρας ζαντας.
Το εσωτερικο ειναι πραγματικα εκπληκτικο ακομα και με τα σημερινα δεδομενα και στο μονο σημειο που φαινεται η ηλικια του αυτοκινητου ειναι στο οτι οι πορτες απο μεσα δεν κανουν την εσοχη αλλα ειναι καθετες πραγμα που χτυπαει λιγο ασχημα στους πιο παρατηρητικους.
Διαφορετικα η θεση οδηγησης ειναι αψογη, κουμπωνεις κυριολεκτικα και το βραδυ η αισθηση ειναι οτι εισαι σε airbus 340.
Αυτα βεβαια ισχυουν σε αψογα συντηρημενα αυτοκινητα και οχι χρεπια που αποτελουν την πλειοψηφια των διαθεσημων στην αγορα αυτοκινητων.
Γνωμη μου ειναι αν δεν εχεις οικογενεια και δε χρειαζεσαι τον εξτρα χωρο να μη το παρεις.

EVERGET
06-06-13, 11:35
Προσωπικα ειμαι 100% αντιθετος με οποιαδηποτε βελτιωση πλην τελικων εξατμισης και καραργησης του κοφτη τελικης.
Ειναι κινητηρας που παιρνει δυσκολα εξτρα ιπποδυναμη και για να γινει αυτο θελει πολυ χρημα με σχετικα δυσαναλογο αποτελεσμα και βαρυ τιμημα στην καταναλωση. Συν το οτι ρισκαρεις να γινεις τακτικος επισκεπτης του συνεργειου σου.
.

Είσαι αντίθετος και με την αντικατάσταση των μαμά χταποδιών (που είναι τα ίδια με του 545 και του 745) με aftermarket όπως του evolve?

Aπό ότι δηλώνει ο evolve, πρέπει να αξίζει τον κόπο και το χρήμα (περίπου στα 2k) μιας και το να πάρεις +30bhp με ατμο βελτίωση είναι μεγάλο πράγμα, που μάλιστα υπογραμμίζει το πόσο φημωμένο είναι το μοτέρ με τα μαμά χταπόδια.

https://www.evolveautomotive.com/exhaust_827/e39-m5-evolve-exhaust_828/

"The largest major restriction point of the E39 M5 S62 V8 engine is the exhaust manifolds / headers.
The Evolve 4-1 headers can be used in isolation without any other performance upgrade and give a minimum gain of 30hp and 27lb.ft torque"

Nikos
06-06-13, 11:47
ΑΝ καποιος ειναι διατεθημενος να δωσει σχεδον 5κ που στοιχιζει ενα πληρες σετ εξατμισης τοτε σαφως και αξιζει αφου το μοτερ ειναι πολυ φιμωμενο μιας και τα σαινια του Μοτορσπορτ αφησαν τα ιδια χταποδια με το 540. O πρωτος που ειχε κανει λογο γι αυτο ηταν ο Novak που μεταξυ αλλων μονωνε τα χταποδια για μειωση της θερμοκρασιας στο engine bay ωπου πραγματικα φτιαχνεις γιουβετσι σε μιση ωρα.
Εγω δε το εκανα γιατι τσιγκουνευτηκα τα 5 χιλιαρικα που ηθελε η supersprint τοτε και εβαλα μονο τελικα κυριως για τον ηχο .
Το κακο με το Μ5 Ε39 ηταν οι πολυ περιορισμενες επιλογες βελτιωσης που
ειχαμε κυριως λογο του χαραχτηρα του αυτοκινητου, του αγοραστικου κοινου του και της χρησης για την οποια προοριζοταν, σε αντιθεση με το Μ3 που εχει πληθωρα απο καλουδια σα γιαπωνεζικο WRX η EVO.
Αντι να ριξω τοσα χρηματα σε εξατμιση για εξτρα ιπποδυναμη σκεφτηκα να τα δωσω για μπρος-πισω φρενα που παρειχε μονο ο Movit και στοιχιζαν περιπου 6-7κ τοτε.
Και το ram-air σε συνδιασμο με K&N ηταν μια απλη, αξιοπιστη και φθηνη βελτιωση αλλα αν δε θελεις το αμαξι για κοντρες και μονο θεωρω οτι η δυναμη του ειναι υπεραρκετη.

vagmag
06-06-13, 14:22
Tι budget εχεις Βαγγελη ?
Θες να κανεις μια ανταλλαγη ενα προς ενα η δινεις και καποια διαφορα ?

Αν πάρω Μ5 Ε39, απλά ανταλλαγή. Με το σκεπτικό ότι εδώ κανένα από τα δύο δεν έχει αγοραστικό κοινό, και στη Γερμανία έχουν παρόμοιες τιμές (με το Μ3 ίσως πιο ακριβό...).

Το να δώσω 15000-20000 ευρώ παραπάνω για Ε92... δεν νομίζω ότι είναι τοοοοσο μεγάλη αναβάθμιση όσο η διαφορά τιμής.

Τα επιπλέον 50.0000+ για ένα GTR, ¨η 997 τούρμπο, ή φερράρι... είναι μεγάλο πόσο για τη σήμερον ημέρα... για αυτοκίνητα που ξεφεύγουν σε επιδόσεις... αλλά δεν ξέρω πόσο διασκέδαση προσφέρουν στην καθημερινότητα...

Φυσικά από το μυαλό έχουν περάσει πολλές σκέψεις ....
Κορβέτα
Maserati 4200 (επίσης δεν είναι αναβάθμιση σε δύναμη ιδιαίτερη)
360 ....
430... ξεφεύγει ακόμα περισσότερο
R8... δεν ξέρω από διασκέδαση...
Μ5 Ε60... σοβαρή αναβάθμιση σε δύναμη, βολικό κόστος, αλλά μεγάλη φοβάμαι την αξιοπιστία...
και οτιδήποτε άλλο...

όλες οι αναβαθμίσεις κοστίζουν πολλά...οπότε έτσι κατέληξα, απλά να δοκιμάσω άλλο αυτοκίνητο για άλλη εμπειρία...

STREETRACING
06-06-13, 14:38
Tου φιλου μου sal <evolve> to E39 με ροικη συν χταποδια συν φουλ εξατμιση συν mafless tune ,πηρε 50 αλογα σε maha.
τρομερη διαφορα για ατμοσφαιρα.

STREETRACING
06-06-13, 14:40
Αν πάρω Μ5 Ε39, απλά ανταλλαγή. Με το σκεπτικό ότι εδώ κανένα από τα δύο δεν έχει αγοραστικό κοινό, και στη Γερμανία έχουν παρόμοιες τιμές (με το Μ3 ίσως πιο ακριβό...).

Το να δώσω 15000-20000 ευρώ παραπάνω για Ε92... δεν νομίζω ότι είναι τοοοοσο μεγάλη αναβάθμιση όσο η διαφορά τιμής.

Τα επιπλέον 50.0000+ για ένα GTR, ¨η 997 τούρμπο, ή φερράρι... είναι μεγάλο πόσο για τη σήμερον ημέρα... για αυτοκίνητα που ξεφεύγουν σε επιδόσεις... αλλά δεν ξέρω πόσο διασκέδαση προσφέρουν στην καθημερινότητα...

Φυσικά από το μυαλό έχουν περάσει πολλές σκέψεις ....
Κορβέτα
Maserati 4200 (επίσης δεν είναι αναβάθμιση σε δύναμη ιδιαίτερη)
360 ....
430... ξεφεύγει ακόμα περισσότερο
R8... δεν ξέρω από διασκέδαση...
Μ5 Ε60... σοβαρή αναβάθμιση σε δύναμη, βολικό κόστος, αλλά μεγάλη φοβάμαι την αξιοπιστία...
και οτιδήποτε άλλο...

όλες οι αναβαθμίσεις κοστίζουν πολλά...οπότε έτσι κατέληξα, απλά να δοκιμάσω άλλο αυτοκίνητο για άλλη εμπειρία...
αν δεν εχεις φορολογικο θεμα το Ε39 ειναι αμαξαρα κατ εμε
κ δεν εχεις και τα δισκοπλατα κ smg του Ε60

Nikos
06-06-13, 14:45
Tου φιλου μου sal <evolve> to E39 με ροικη συν χταποδια συν φουλ εξατμιση συν mafless tune ,πηρε 50 αλογα σε maha.
τρομερη διαφορα για ατμοσφαιρα.

Στο δρομο τι διαφορα ειδε Γιαννη ? Γιατι φοβαμαι πως ολα αυτα δεν πρεπει να ειναι πανω απο δυο αυτοκινητα στην καλυτερη .
Οσο για την αναβαθμιση Βαγγελη, το Ε92 με αυτα που συζηταμε δεν εχει καμια απολυτως επαφη οπως δεν εχει και το Ε30 με το Ε60.

STREETRACING
06-06-13, 14:55
Στο δρομο τι διαφορα ειδε Γιαννη ? Γιατι φοβαμαι πως ολα αυτα δεν πρεπει να ειναι πανω απο δυο αυτοκινητα στην καλυτερη .
Οσο για την αναβαθμιση Βαγγελη, το Ε92 με αυτα που συζηταμε δεν εχει καμια απολυτως επαφη οπως δεν εχει και το Ε30 με το Ε60.
50 αλογα ειναι 13% αυξηση ιπποδυναμης που για ατμοσφαιρικο ειναι πολυ καλο νουμερο.
κοπιο με Ε60.

Nikos
06-06-13, 14:56
Στο δρομο τι διαφορα ειδε Γιαννη ? Γιατι φοβαμαι πως ολα αυτα δεν πρεπει να ειναι πανω απο δυο αυτοκινητα στην καλυτερη .
Οσο για την αναβαθμιση Βαγγελη, το Ε92 με αυτα που συζηταμε δεν εχει καμια απολυτως επαφη οπως δεν εχει και το Ε30 με το Ε60.

Το Ε39 με το Ε60 ηθελα να γραψω....σορρυ.

Nikos
06-06-13, 14:59
Στηθηκε με Ε60 (με νορμαλ οδηγο, οχι κουλαδι) και πηγαν μαζι ??
Δε σε αμφισβητω αλλα το βρισκω κουφο μιας και απο δευτερες το Ε60 εξαφανιζεται με τα δυο αυτοκινητα σε στοκ μορφη. Δηλαδη 50 αλογα καλυπτουν τοσο μεγαλη διαφορα δεδομενου οτι το Ε60 με το smg iii αλλαζει σα πιστολι ?

vagmag
06-06-13, 15:00
Το Ε39 με το Ε60 ηθελα να γραψω....σορρυ.

Ντεν κατάλαβα κ. Νίκο... :whistle:

Επίσης στο προηγούμενο ποστ τα γράφατε τόσο όμορφα, που ετοιμαζόμουν να πάρω τηλ για την ανταλλαγή.... και καταλήξατε... να ΜΗΝ το προτείνετε....:shok:

Πάλι από την αρχή λοιπόν.

Nikos
06-06-13, 15:07
Εννοω οτι η διαφορα του Ε92 με το Ε39 και Ε46 ειναι οσο μεγαλη ειναι και η διαφορα στην σημερινη τους τιμη οπως συμβαινει με ολα τα αυτοκινητα αλλωστε.
Παντα η νεα γενια θα ειναι καλυτερη απ την προηγουμενη ασχετα αν καποια πραγματα εμας δε μας αρεσουν.
Ετσι και το Ε60 ειναι πολυ καλυτερο απο το Ε39 σχεδον σε ολα τα σημεια πλην ισως της αισθησης της ροπης χαμηλα. Αλλα και εκει ειναι η αισθηση οχι η πραγματικη διαφορα.

vagmag
06-06-13, 15:22
δλδ Ε60 ;;;;
ε και άμα πιάσω τα 500 άλογα.... μάλλον θα κλείσω και σαν οδηγός:th_Laie_67-1:

Nikos
06-06-13, 15:31
δλδ Ε60 ;;;;
ε και άμα πιάσω τα 500 άλογα.... μάλλον θα κλείσω και σαν οδηγός:th_Laie_67-1:

Οχι γιατι και αυτο γεροντιστικο ειναι . Με τεσσερεις πορτες και τοσο ογκο ειναι σα να σερνεις ενα σπιτι μαζι σου, οσο γρηγορο και αν ειναι .
Πολλες φορες, οταν εισαι μονος σε ενα τοσο μεγαλο αυτοκινητο, κοιτας προς τα πισω καθισματα απο τη θεση του οδηγου και βλεπεις ενα μεγαλο κενο χωρο αφενος και νιωθεις οτι κουβαλας ενα τεραστιο νεκρο ογκο και φορτιο αφετερου.
Αν δε σ'ενοχλουν ολα αυτα τοτε καλοριζικο το Μ5 ειτε 39 ειτε 60.

vagmag
06-06-13, 15:37
Οχι γιατι και αυτο γεροντιστικο ειναι . Με τεσσερεις πορτες και τοσο ογκο ειναι σα να σερνεις ενα σπιτι μαζι σου, οσο γρηγορο και αν ειναι .
Πολλες φορες, οταν εισαι μονος σε ενα τοσο μεγαλο αυτοκινητο, κοιτας προς τα πισω καθισματα απο τη θεση του οδηγου και βλεπεις ενα μεγαλο κενο χωρο αφενος και νιωθεις οτι κουβαλας ενα τεραστιο νεκρο ογκο και φορτιο αφετερου.
Αν δε σ'ενοχλουν ολα αυτα τοτε καλοριζικο το Μ5 ειτε 39 ειτε 60.

Κάποια μέρα ξέρω με τι θα καταλήξω.....

Caterham.... ¨η Westfield....
Κάποτε βρέθηκα πολύ κοντά, το είχα παραγγείλει τις καλές εποχές, αλλά λόγω τότε απατεώνα εισαγωγέα.... πήρα πίσω τα χρήματά μου με δικηγόρο.
Από τότε, γυρνάω από εδώ και εκεί.... και ξέρω ότι αυτή θα είναι η κατάληξη... αλλά μέχρι τότε... μάλλον η διαδρομή θα ήθελα να έχει όσες περισσότερες εμπειρίες γίνεται.

Ξέρω ότι σε αυτά τα μεγάλα αυτοκίνητα, θα με ενοχλήσει η κατανάλωση, τα ακριβά σέρβις, τα ελαστικά, το βάρος, το μήκος, το φάρδος κλπ .... αλλά caterham, αριστεροτίμονο, με πινακίδες, που να μη ζητάει ο ιδιοκτήτης στην Ελλάδα τη μάνα του και τον πατέρα του δε βρίσκω.

STREETRACING
06-06-13, 15:43
92αρι μ3 430 αλογα εχει μιαμιση κολωνα διαφορα απο στοκ 92αρι.
50 αλογα στο 39αρι ειναι πολυ μεγαλη διαφορα κ σε δυναμη κ ροπη.
Κοντα 2 κολωνεσ στα 250.
Πληροφοριακα ο εβολβ εχει κ 46αρι κ 39αρι κ 60αρι δικα του.

120ie87
06-06-13, 15:49
Κάποια μέρα ξέρω με τι θα καταλήξω.....

Caterham.... ¨η Westfield....
Κάποτε βρέθηκα πολύ κοντά, το είχα παραγγείλει τις καλές εποχές, αλλά λόγω τότε απατεώνα εισαγωγέα.... πήρα πίσω τα χρήματά μου με δικηγόρο.
Από τότε, γυρνάω από εδώ και εκεί.... και ξέρω ότι αυτή θα είναι η κατάληξη... αλλά μέχρι τότε... μάλλον η διαδρομή θα ήθελα να έχει όσες περισσότερες εμπειρίες γίνεται.

Ξέρω ότι σε αυτά τα μεγάλα αυτοκίνητα, θα με ενοχλήσει η κατανάλωση, τα ακριβά σέρβις, τα ελαστικά, το βάρος, το μήκος, το φάρδος κλπ .... αλλά caterham, αριστεροτίμονο, με πινακίδες, που να μη ζητάει ο ιδιοκτήτης στην Ελλάδα τη μάνα του και τον πατέρα του δε βρίσκω.



Ζητάς όχημα με σκοπό την οδηγική ευχαρίστηση, όπως φαίνεται από τα γραφομενα σου.
Και οδηγική ευχαρίστηση, κακά τα ψέμματα, σημαίνει χαμηλό βάρος, σωστή αναλογία βάρους εμπρός-πίσω, πισωκίνηση με μπλοκέ βέβαια και όσο το δυνατόν περισσότερη ιπποδύναμη.....

Μήπως πρέπει να κοιτάξεις αποκλειστικά σε διθέσια?
(τι τους θες τους ελέφαντες των 1.800κιλών+ ?)

Bellof-3
06-06-13, 15:51
καποιο Ζ4Μ ισως?

EVERGET
06-06-13, 15:55
Ζητάς όχημα με σκοπό την οδηγική ευχαρίστηση, όπως φαίνεται από τα γραφομενα σου.
Και οδηγική ευχαρίστηση, κακά τα ψέμματα, σημαίνει χαμηλό βάρος, σωστή αναλογία βάρους εμπρός-πίσω, πισωκίνηση με μπλοκέ βέβαια και όσο το δυνατόν περισσότερη ιπποδύναμη.....

Μήπως πρέπει να κοιτάξεις αποκλειστικά σε διθέσια?
(τι τους θες τους ελέφαντες των 1.800κιλών+ ?)

Τελικά όντως!!!

Αφού το απόλυτό σου είναι κάποιο caterham και αφού caterham είναι δύσκολο να βρεις, μπορείς να αρκεστείς στο "βαυαρικό TVR" που λέγεται Z4M....thumb

fanisk
06-06-13, 16:10
Z4M, Lotus..

vagmag
06-06-13, 16:12
Τελικά όντως!!!

Αφού το απόλυτό σου είναι κάποιο caterham και αφού caterham είναι δύσκολο να βρεις, μπορείς να αρκεστείς στο "βαυαρικό TVR" που λέγεται Z4M....thumb

πόση διαφορά ρε παιδιά θα έχω από το Μ3;;;

Δεν ψάχνω κάτι συγκεκριμένο.
Γνωρίζω ότι θα καταλήξω εκεί. Ναι το βάρος είναι ο μεγαλύτερος εχθρός της σπορ οδήγησης. Κάποτε κυκλοφορούσα με Λίζα...

Αλλά.... δεν είμαι τόσο hardcore τύπος . Θέλω και τις ανέσεις μου...

Δεν ξέρω.... μεγάλο μπέρδεμα.
Και είναι και δύσκολες εποχές.

Αν ήταν αλλιώς τα πράγματα , μάλλον δε θα κοιτούσα δεινόσαυρους σε μέγεθος και ηλικία (βλ. Μ5), αλλά θα είχα προσανατολιστεί αλλού.

vagmag
06-06-13, 16:20
Επίσης αν το TVR ήταν αριστεροτίμονο και λίγο πιο αξιόπιστο... θα το δοκίμαζα σίγουρα.

Έχω σκεφτεί, πως μία καλή λύση ήταν ένα σκάφος Ζ4, Boxster κλπ με μία αρκετά μεγαλύτερη μηχανή . Αλλά δε γίνεται νόμιμα...

Bellof-3
06-06-13, 16:30
Επίσης αν το TVR ήταν αριστεροτίμονο και λίγο πιο αξιόπιστο... θα το δοκίμαζα σίγουρα.

Έχω σκεφτεί, πως μία καλή λύση ήταν ένα σκάφος Ζ4, Boxster κλπ με μία αρκετά μεγαλύτερη μηχανή . Αλλά δε γίνεται νόμιμα...

σε boxter εχουν γινει καποιες μετατροπες με μοτερ 3.8 απο carrera.... δεν ξερω κατα ποσο ειναι νομιμες βεβαια...

vagmag
06-06-13, 16:32
σε boxter εχουν γινει καποιες μετατροπες με μοτερ 3.8 απο carrera.... δεν ξερω κατα ποσο ειναι νομιμες βεβαια...

έχω δει μόνο στο εξωτερικό.

Είναι πραγματικά ωραίο να έχεις σχετικά ελαφρύ σκάφος με ανέσεις, και βαρβάτο μοτέρ!!!!

Αλλά οι εταιρίες... μας γράφουν κανονικά.
Τώρα βέβαια και να το κάνουν... εμείς δεν μπορούμε να τα αγοράσουμε.:whistle:

vagmag
06-06-13, 16:33
ένα άλλο τρελό όνειρο (πλην το caterham), θα ήταν ένα AC Cobra...

Nikos
06-06-13, 16:36
Βαγγελη μη το κανεις και συ σαν εκεινη τη θειτσα που ηθελε Ε60 με καθισματα απο ορχεις γκριζας φαλαινας και λεβιε ταχυτητων απο φιλντισι και μαρκετερί ονυχα και ετρεχε το φορουμ απο κρητη μεχρι αλεξανδρουπολη στα συνεργεια για ελεγχο ......(πλακα κανουμε ετσι ?)

hades7
06-06-13, 16:37
ένα άλλο τρελό όνειρο (πλην το caterham), θα ήταν ένα AC Cobra...

το γμσες το θεμα :hystericalbs1:

Bellof-3
06-06-13, 16:38
https://www.youtube.com/watch?v=6lDg4eH_vpk

tτο παλικαρι θυμαμαι εργαφε στο tds... δε θυμαμαι νικνειμ... και εχω και καιρο να μπω....

vagmag
06-06-13, 16:49
το γμσες το θεμα :hystericalbs1:

έλα ρε , τα όνειρα αν δεν τα πραγματοποιήσεις... δεν κοστίζουν :hystericalbs1:

PANOS-E60
06-06-13, 16:49
Βαγγελη μη το κανεις και συ σαν εκεινη τη θειτσα που ηθελε Ε60 με καθισματα απο ορχεις γκριζας φαλαινας και λεβιε ταχυτητων απο φιλντισι και μαρκετερί ονυχα και ετρεχε το φορουμ απο κρητη μεχρι αλεξανδρουπολη στα συνεργεια για ελεγχο ......(πλακα κανουμε ετσι ?)

:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Harisp
06-06-13, 16:57
https://www.youtube.com/watch?v=6lDg4eH_vpk

tτο παλικαρι θυμαμαι εργαφε στο tds... δε θυμαμαι νικνειμ... και εχω και καιρο να μπω....

Μιχάλης λέγεται M987-TTP28 και γυρνούσε στο 1.4.6 με σχετικά φθαρμένα slicks.
Πολύ καλά χέρια το παλικάρι...

Thomelef
06-06-13, 17:34
Ναι ο μιχαλης ειναι...δυνατο χερι. Απο τα καλυτερα που εχει τυχει να δω. Σερρες 1.27 γραφει με αυτο το σκατοπραμα που οδηγει...


Μπορει και 1.26 κατι. Δεν θυμαμαι καλα...παντως στο ιδιο σεσιον με τα φορμουλακια τρεχει. Φιλαρακι του λευθερη και του σκανταλια και καλος γνωστος μας.

vagmag
20-04-14, 11:18
Εχθές παρέλαβα το νεο μου αυτοκινητο ...

Bmw M5 E39... Με 162000 χιλιόμετρα , σε οχι ιδιαίτερα καλη κατασταση. Χρήζουν επισκευής καποια πραγματάκια , αλλα θα ξεκινήσουμε απο Τριτη με τα βασικά , service, ελέγχους σε αναρτήσεις , συνεμπλοκ κλπ κ βλέπουμε.

Θελω να ευχαριστήσω το Θεό που μου τα εχει φέρει ολα βολικά και εχουμε κ την υγεια μας, τους γονείς μου που μου έδωσαν τη δυνατότητα να μπορω σημερα να αγοράσω ενα ακομα παιδικό όνειρο , την εγκυμονούσα γυναίκα μου , που ακομα ανέχεται τις βλακείες μου, τον πρώην λογιστή μας ( αυτο το είπε πρόσφατα ο πατέρας μου) , που τα δηλώναμε ολα τόσα χρόνια και πληρώσαμε ολους τους φορους και σημερα μπορω να δικαιολογήσω τα κυβικά αυτα χαχαχαχα , τους φίλους που με ακολουθούν στην τρέλα μου , το Χρήστο Γιαμαστουρα και το Γιαννη γιαννισα που με βοήθησαν στην αγορα , στη διαδικασια , μέχρι και απο το αεροδρόμιο με πήραν ... Να ειμαστε όλοι καλα !

Ταξιδι υπέροχο. Καταπληκτική κύλιση, ήρεμο , χαλαρό, άνετο , φιλικό , γρήγορο .... Κ σχετικά οικονομικό για τα κυβικά του 10,7 λίτρα/ 100 χιλ με 130-160 στο ταξιδι απο Αθηνα.

Στο τεστ άνεσης πέρασα με 1000% , απο την εγκυμονούσα γυναίκα μου. Ισοπεδώνει τα πάντα . Τυχεροί όσοι εχουν αυτο το σκάφος ακομα και σε μικρότερα κυβικά ( βλέπω το Λεο να γελάνε και τα μουστακια του χαχαχαχα ) . Λακούβες , τσιμεντένια δρομάκια με αυλάκια κλπ, ούτε κούνηματα , ούτε αν αναπηδησεις , ούτε Γκαμπ γκουπ , ούτε τριγμούς... Και ειναι 12 ετών αισίως .
Το γκάζι γλυκό. Το μοτέρ γεμάτο. Δεν ακούγεται . Ούτε καν γουργουριζει... Σταματημένο στο φανάρι απο μεσα νομίζεις οτι εχει start-stop και δεν ακούς ή αισθάνεσαι τίποτα.
Δύναμη απο το ρελαντί. Γυρνάει με τριτη ... Άνετα.
Άλλο φρούτο σε σχέση με το Μ3 .

vagmag
20-04-14, 11:20
Σε σύγκριση με το Μ3 ....

Το 46αρι ειναι σπορ , ειναι πολεμική μηχανή , ειναι πιο νευρικό , πιο άμεσο, πιο απότομο , πιο ξυραφενιο
Το 39αρι ειναι πιο λιμουζίνα, πιο εύκολο, πιο ροπατο παντού, επιταχύνει χωρίς δράματα και φανφάρες, πιο ήσυχο , ακομα πιο εύκολο στην πλαγιολισθιση λόγω ροπής ( για το ξεκίνημα ) και πολυ φιλικό να το κρατήσεις γυρισμένο ....

Ειναι διαφορετικά αυτοκινητα .

Το Μ3 που εχω ειναι άριστα συντηρήμενο σε ολα του ακομα και αναρτήσεις, μπλοκέ , συνεμπλοκ κλπ ενω το Μ5 ψιλό παρατημένο ...

Το Μ5 δεν ακούγεται ... Δε φαινεται ... Q car ... Διακριτικότητα στο μεγαλείο της .

vagmag
20-04-14, 11:25
Μόλις γύρισα και απο βόλτα στη Νεάπολη και στο πανόραμα....

Δεν το γύρισα όπως το Μ3 . Πήρα μικρότερες γωνιές, έβγαλα περισσοτερα μούτρα , εχει και παλιά λάστιχα βέβαια και δεν ξερω και πως ειναι απο ανάρτηση κλπ ...

Στην επιστροφή απο τη βόλτα το χάρηκα στις στροφές για Ωραιοκάστρο και μελισσοχωρι και χάρηκα γιατι άρχισα να το μαθαίνω.

Το μπλοκέ του δε βοηθάει όπως βοηθάει του Μ3. Ειναι ομως αρχοντικό, γυρνάς και είσαι άνετος, οχι σε ένταση όπως με το Μ3 . Αυτο βέβαια δέν ειναι σπορ.

Δε θα μπορούσα να φανταστώ τον pilot και το Θωμά να αλλάζουν για Μ5. Δένει είναι για αυτούς ... Αυτοί ειναι πιο σπορ... Πιο hardcore. Πιο πολυ θα τους ταίριαζε μια csl ή gt3 , παρά ενα Μ5.

Για εμένα ;;;; Ισως ... Θα δείξει . Ειναι καταπληκτικό αυτοκινητο. Και χαίρομαι που μπορω να το οδηγήσω και να το χαρώ ! Είμαι σε πιο χαλαρή φάση , δεν ηθελα κατι σκληρό, κατι απότομο, και αυτο δείχνει να εχει ολο το πακέτο .

Περισσότερη εξάσκηση στις βόλτες με τα αλλα καλα παιδια του φόρουμ .

deepBLUE
20-04-14, 11:27
Αρχικά χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη !!!
Καλοτάξιδο το ΤΈΡΑΣ !!!
Πράγματι είναι dream car !!!
Εύχομαι να το χαρείς και εσύ αλλά και η υπόλοιπη οικογένεια !!!
Τα ταξίδια με αυτό το αμάξι είναι εμπειρία και θα ψάχνεις συνέχεια αφορμή για να ταξιδεύεις !!!
ΥΓ.αυτή την ισοπέδωση την έχουν οι γυναίκες, μιλώ εκ πείρας .....:D

gant
20-04-14, 11:32
Μπράβο ρε Βαγγέλη! Να το φτιάξεις όπως θέλεις και να το απολαμβάνεις. :thumbsup:
Σίγουρα θα το δούμε και από κοντά πιστεύω, αλλά μέχρι τότε, θα χαιρόμασταν και καμμιά φώτο.

Ο γιατρός και ο Γιάννης, αν και λίγο τους έχω γνωρίσει, είναι ΤΑ παιδιά.

btw, μήπως χθες το μεσημέρι φταρνιζόσουν? Είχαμε το όνομα σου στον χθεσινό καφέ. :original:

stefm5
20-04-14, 11:38
καλοτάξιδο. να το χαρείς.
το 39 είναι αμάξι που αν το πάρεις δε θες να το αλλάξεις ποτέ

andreas_R
20-04-14, 11:47
Καλοταξιδο φιλε!

Να το χαρεις οπως πρεπει και καλοταξιδο!

Παντα τετοια!!!

vagmag
20-04-14, 11:59
Χρόνια πολλά κ καλά σε όλους .
Εύχομαι σε όλους να ειναι όλα βολικά και να έχουμε όλη την υγεία μας .

Κ. Γιώργο φωτό σύντομα , αν και πρώτον δεν είμαι καλός σε αυτά κ δεύτερον μπροστά στο 46αρι δε λέει κ πολλά από εμφάνιση .

andreas_R
20-04-14, 12:01
Μια χαρα θηριο ειναι! Λεει και παρα λεει χωρις πολλα πολλα και χωρις να ειναι
"φορτωμενο"

deepBLUE
20-04-14, 12:16
μπροστά στο 46αρι δε λέει κ πολλά από εμφάνιση .

Δεν έχεις δίκιο είναι πιο μπρουτάλ ;)

pilot
20-04-14, 14:42
Μπράβο Βαγγο. Εύχομαι να "γευτεις" όλα τα αυτοκινητηστικα σου όνειρα!
Ετοιμάσου για βόλτα το πρώτο ΣΚ του Μαΐου.

aristent
20-04-14, 20:12
Mε 'γεια Βαγγελη!!!:thumbsup:

και εννοητε οτι:

:worthlesswithoutpic

nikos valvetronic
20-04-14, 20:26
Μπράβο ρε Βάγγο αυτό "ετοίμαζες" τελικά ε?? Μας μετέφερες ακριβώς την γεύση της οδήγησής του! Όνειρο κάθε άτακτου οικογενειάρχη το Μ5.Αν και ελάχιστα διαφέρει από ένα απλό 39άρι m-pack ωστόσο προσωπικά την γουστάρω πολύ αυτήν την καρότσα! Να το χαρείς όσο μπορείς φίλε :thumbsup:

A8hnaios
20-04-14, 20:29
Καλοτάξιδο Βαγγέλη μπράβο καλούς δρόμους με το v8

Leonidas_E39
20-04-14, 20:36
Βαγγέλη καλοταξιδο το έπιπλο.

Στάλθηκε απο τον Χειριστή Σχοινοσυρμού

pilot
20-04-14, 20:40
Αδερφέ να με σχωρνας αλλά αυτό δεν είναι έπιπλο! :th_Laie_67-1:

Leonidas_E39
20-04-14, 20:41
Εχεις δίκιο Γιώργο απο θεμεα όγκου το ειπα.

Στάλθηκε απο τον Χειριστή Σχοινοσυρμού

zaharias
20-04-14, 20:47
Καλοριζικο Βαγγο μου!! Να εισαι καλα και να το χαιρεσαι!! Να εισαι καλα και να μπορεις να πραγματοποιεις ολα τα ονειρα/επιθυμιες σου!!!!

Χρονια πολλα!!
Χριστος Ανεστη!!

Μπαξε καμια φωτο!!

Thomelef
20-04-14, 21:09
Αυτά τα πασχαλινά ψώνια είναι τα καλυτερα...

Να σου πω!!!δεν μπαζεις το ν8 στο Μ-τριολι???

nikos valvetronic
20-04-14, 21:17
Καλά εσύ Τομ το γουστάρεις πολύ αυτό το μοτέρ ε?? Θυμάμαι που έλεγες ροπή από χαμηλά και δύναμη μέχρι κόφτη.Βάγγο τι χρώμα είναι το θηρίο?

Thomelef
20-04-14, 22:42
Πραγματικά, για την καρότσα του Μ3, αυτό το μοτέρ είναι ότι πρεπει.

atha
21-04-14, 01:28
synxaritiria kai kalotaxidos , 15 xronia karotsa kai akoma opote blepo ena tetoio m5 einai koukla,
tora symfono oti stin karotsa tou m3 tha tairiaze kouti san dynami , apo oti thymamai omos itan dyskolo na topothetithei (o hartge to eixe bgalei) xoria pou ginetai to m3 emprosthobaro kai xalaei to giati einai diasimo ( balance )

Thomelef
21-04-14, 10:15
Τα πράγματα είναι πιο απλά ντοκ. Η διαφορά κιλών τους είναι αρκετά μικρή, δεν θυμάμαι πόσο, αλλά το μεγάλο + που έχει ο s62 έναντι του s54 είναι το ότι είναι πιο κοντό και πιο μαζεμένο μοτέρ σε όγκο ως προς το μήκος του αυτοκινητου.

Γενικά το s62, μου θυμίζει s54 who has been heavy on steroids!!!

mormon
21-04-14, 12:14
Βαγγελη μου καλοριζικο. Καλοταξιδο με πολλα ασφαλοι χιλιομετρα. Να εισαι γερος εσυ κ η οικογενεια σου.

BILL007
21-04-14, 16:37
Καλοτάξιδο με πολλά ασφαλή χιλιόμετρα!!!! :thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

:rockz: :rockz: :rockz:

https://www.bmwfans.gr/forum/

mark e92
21-04-14, 17:32
Kαλορίζικο , καλοτάξιδο !!!
Καλά μπαξίματα Βαγγέλη...!!!

vagmag
21-04-14, 18:32
Σας ευχαριστω ολους παιδια !
Να είστε καλα .

Ακομα δεν αξιώθηκα να βγάλω φώτογραφια .

Ειναι μαύρο μπλε σκούρο. Carbonschwarz νομιζω η κάπως έτσι.
Το χρώμα στην παραπάνω φωτογραφία ειναι σαφώς πιο ομορφο, αλλα περί ορέξεως ...

Θωμά το μοτέρ δείχνει πολυ γεμάτο κ νομιζω οτι η τελική σχέση μετάδοσης ειναι 3.15 .... Φαντάσου το σε ενα κοντό σαζμαν !

atha
21-04-14, 22:29
emena pantos ena tetoio kompressorato m adeiase kanonikokata apo ta 150 -280.

zaharias
22-04-14, 10:53
https://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/842/z6ai.jpg (https://imageshack.com/i/nez6aij)
https://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/841/rqoa.jpg (https://imageshack.com/i/ndrqoaj)
https://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/836/ry4p.jpg (https://imageshack.com/i/n8ry4pj)
https://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/842/9ckd.jpg (https://imageshack.com/i/ne9ckdj)
https://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/834/z8m3n.jpg (https://imageshack.com/i/n6z8m3nj)
https://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/841/0yij.jpg (https://imageshack.com/i/nd0yijj)
https://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/841/8bp3.jpg (https://imageshack.com/i/nd8bp3j)
https://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/841/0exv.jpg (https://imageshack.com/i/nd0exvj)

NickM3CS
22-04-14, 11:03
Καλοτάξιδο ... να εισαι παντα καλα να το χαρεις εσυ και η οικογενεια σου!!
Χρονια Πολλα Χριστός Ανέστη !! :original:

stefm5
22-04-14, 13:43
κούκλα!
με το συνδυασμό εσωτερικού που προτιμώ

dark knight
22-04-14, 14:36
πολύ ομορφο! καλα ταξίδια παντοτε με ασφαλεια! αν και δεν εχω μπει ποτε σεΜ5 ε39 πρεπει να είναι όπως το περιγραφεις <μαγικο χαλι>

Civileng
22-04-14, 18:28
Καλοτάξιδο, να το ευχαριστηθείς και πολλά ασφαλή χιλιόμετρα!!!!

bill_m3
22-04-14, 19:44
Καλοτάξιδο Βαγγέλη!! Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις!!
Να το χαρείς για όσο το γουστάρεις thumb thumb thumb

beck m power
22-04-14, 20:30
Καλοτάξιδο, να είσαι καλά να το ευχαριστηθείς!!!
Φανταστική επιλογή!!! Οντως το μ5 δεν έχει σχέση με μ3, είχα την τύχη να έχω ένα μ5 ε39 για μια ολόκληρη μέρα και είχα όντως καταενθουσιαστεί!!!! Πολυυυυυ ροπήηηηηηηη το μ3 μετά μοιάζει με 316!!χαχαχα,καλορίζικο και πάλι!!!!

vagmag
23-04-14, 07:08
Σας ευχαριστώ πολυ όλους .

Το αυτοκίνητο ειναι στον Καζακο κ περιμένω νεότερα ...

Πέραν της μηχανολογικής συντήρησης , θα χρειαστω :
Πατακια ( αυτό που έχω τώρα , φεύγει συνέχεια από τη θέση του).
Λαμπάκια στο σκιαδιο του συνοδηγου
Μοκέτα πόρτμπαγκαζ
Κλπ μικρές βελτιώσεις αισθητικές ...

nikos1400
23-04-14, 16:04
Καλοταξιδο Βαγγελη !!
Εχεις παρει το φαβορι για το "Best car of all time" !!
:thumbsup:
Οι πιο ευχαριστες διαδρομες, ειτε μονος, ειτε με ΟΛΗ την οικογενεια φορτωμενη !!



υγ. αλλα πρεπει να μαθεις να "ανεβαζεις" φωτογραφιες...
:th_Laie_67-1:

steliosm46
23-04-14, 18:43
καλοταξιδο, ευχομαι να το χαρεις οσο μπορεις!thumb

ωραιο εργαλείο! Αληθεια την Μ3 την εδωσες?

vagmag
23-04-14, 19:17
Σας ευχαριστω πολυ όλους παιδια .

Το Μ3 μάλλον φεύγει αυριο.
Το Μ5 τυγχάνει της περιποίησης του Καζακου , λάδια φίλτρα ξανά , Μπουζί, ρουλεμαν δεξιού τροχού εμπρός - πισω, βαλβολινες διαφορικού κ σαζμαν , υγρά φρενών , φρέον για aircon , φίλτρα αέρος , φίλτρο καμπίνας , ενα ψαλίδι πισω , συνεμπλοκ μπροστά , ένας μπιλιοφορος , κ ενα κολάρο νομιζω .... Ουφ ...
Α χρειάζομαι κ λάστιχα ...
Γνωρίζετε τις μαμα διαστάσεις να άρχισω να ψάχνω για τιμες ;

wheelman
23-04-14, 19:26
Καλοτάξιδο με πολλά κ ασφαλή χλμ!!!

nikos1400
23-04-14, 19:39
245/40ZR18 (front) and 275/35ZR18 (rear) (https://www.bmwmregistry.com/model_faq.php?id=18)

vagmag
23-04-14, 19:59
245/40ZR18 (front) and 275/35ZR18 (rear) (https://www.bmwmregistry.com/model_faq.php?id=18)

Ευχαριστω , αν κ νόμισα οτι ηταν link με τιμες :hystericalbs1:
Χρήσιμο link :thnx:

mark e92
23-04-14, 20:01
Σας ευχαριστω πολυ όλους παιδια .

Το Μ3 μάλλον φεύγει αυριο.
Το Μ5 τυγχάνει της περιποίησης του Καζακου , λάδια φίλτρα ξανά , Μπουζί, ρουλεμαν δεξιού τροχού εμπρός - πισω, βαλβολινες διαφορικού κ σαζμαν , υγρά φρενών , φρέον για aircon , φίλτρα αέρος , φίλτρο καμπίνας , ενα ψαλίδι πισω , συνεμπλοκ μπροστά , ένας μπιλιοφορος , κ ενα κολάρο νομιζω .... Ουφ ...
Α χρειάζομαι κ λάστιχα ...
Γνωρίζετε τις μαμα διαστάσεις να άρχισω να ψάχνω για τιμες ;

Πόσο θα φτάσει τελικά???

vagmag
23-04-14, 20:13
Πόσο θα φτάσει τελικά???

Οταν τελειώσουμε με το καλο .... Θα ξερω .
Υπολογίζω οτι θα φέρω το Μ5 σε σωστή κατασταση , κ θα περισσέψει κ κατι απο την πώληση του Μ3 .

mark e92
23-04-14, 20:16
Οταν τελειώσουμε με το καλο .... Θα ξερω .
Υπολογίζω οτι θα φέρω το Μ5 σε σωστή κατασταση , κ θα περισσέψει κ κατι απο την πώληση του Μ3 .

Καλή επιτυχία λοιπόν !!!




Θέλει και ένα φιμέ νομίζω ,τι λες?

nikos1400
23-04-14, 20:30
Ευχαριστω , αν κ νόμισα οτι ηταν link με τιμες :hystericalbs1:
Χρήσιμο link :thnx:

εδω Βαγγελη
245/40/18 (https://www.elastika-online.gr/cgi-bin/rshop.pl?dsco=137&cart_id=27307540.137.31301&sowigan=So&Breite=245&Quer=40&Felge=18&Speed=W&kategorie=6&Marke=&ranzahl=4&tyre_for=PKWSo&x_tyre_for=&suchen=%C5%EC%F6%DC%ED%E9%F3%E7%20%F0%F1%EF%F3%F6% EF%F1%FE%ED&rsmFahrzeugart=PKW&search_tool=standard&sort_by=preis) και 275/35/18 (https://www.elastika-online.gr/cgi-bin/rshop.pl?m_s=3&rsmFahrzeugart=PKW&s_p=%C8%E5%F1%E9%ED%DC_%E5%EB%E1%F3%F4%E9%EA%DC_&cart_id=27307540.137.31301&sort_by=preis&x_tyre_for=&search_tool=standard&dsco=137&tyre_for=PKWSo&suchen=%C5%EC%F6%DC%ED%E9%F3%E7+%F0%F1%EF%F3%F6%EF %F1%FE%ED&ranzahl=4&sowigan=So&Breite=275&Quer=35&Felge=18&Speed=W&Load=&Marke=&kategorie=6&filter_preis_von=&filter_preis_bis=&homologation=)
ανα τιμη αυξουσα thumb

εννοειται να ρωτησεις και τον λαστιχά σου πρωτα. thumb

vagmag
24-04-14, 06:56
Σήμερα θα έρθει κάποιος να πάρει μάλλον το Μ3...
Το οδήγησα, το άκουσα, το ένιωσα, το γύρισα... το χάρηκα!
Το πάρκαρα ... βγήκα έξω.... το κοίταξα, και ένας αναστεναγμός βγήκε αυθόρμητα.

Είναι όμορφο το άτιμο.
Έβγαλα το κινητό, και έβγαλα 2-3 τελευταίες φωτογραφίες.

Καιρό είχα να δεθώ τόσο με αυτοκίνητο .
Ακόμα και τώρα που γράφω, πιάνω τον εαυτό μου να ανασαίνει βαριά.

Το κάνω μεγάλο θέμα μάλλον. Λαμαρίνες είναι....
Και όμως στεναχωριέμαι.

Κάτι μέσα μου ζητάει να χαλάσει η δουλειά, να βρω τρόπο να το κρατήσω ... σε μία άκρη έστω να το βλέπω.

Δεν έχω και το άλλο στα χέρια μου να ξεχαστώ!...

Ουφ... Έτσι πρέπει όμως .

Καλημέρα σας ...

vagmag
24-04-14, 13:51
Για να ανεβεί λίγο η ψυχολογία....

Βρίσκω τα Pilot Sport 3 830 ευρώ.

Γνωρίζει κανείς αυτά λάστιχα ;;

Κάποιο παιδί από το φόρουμ ασχολούνταν με λάστιχα ...

Kostas_1
24-04-14, 13:54
Βαγγελη μιλα με τον Χρηστο "Christos 330"

vagmag
24-04-14, 13:56
Και για επόμενο μπάξιμο....
Έχει περάσει η ιδέα από το μυαλό για αλλαγή διαφορικού.

Νομίζω έχει καβούκι 210mm αλλά δεν ξέρω αν μπαίνει διαφορικό από Μ3 Ε46. Κάπου διάβασα ότι δεν ταιριάζει ακριβώς, και μάλλον πιο εύκολο βάλε-βγάλε είναι από E60 Μ5.
Το διαφορικό του Ε39 είναι μπλοκέ 25% , το οποίο ενώ στην πίστα στον Ασπρόπυργο μου φάνηκε καλό, στο δρόμο μου φάνηκε ότι σπινάρει πολύ ο εσωτερικός τροχός για να δώσει απέναντι.
Του Μ3 το διαφορικό που το ξέρω είναι αρκετά καλό και είναι μεταβαλλόμενης εμπλοκής με τα θετικά και αρνητικά που αυτό έχει.

Δεν με βλέπω για δισκάτα και γραναζωτά μιάς και δε θέλω να δώσω πολλά χρήματα.

vagmag
24-04-14, 14:21
Και για επόμενο μπάξιμο....
Έχει περάσει η ιδέα από το μυαλό για αλλαγή διαφορικού.

Νομίζω έχει καβούκι 210mm αλλά δεν ξέρω αν μπαίνει διαφορικό από Μ3 Ε46. Κάπου διάβασα ότι δεν ταιριάζει ακριβώς, και μάλλον πιο εύκολο βάλε-βγάλε είναι από E60 Μ5.
Το διαφορικό του Ε39 είναι μπλοκέ 25% , το οποίο ενώ στην πίστα στον Ασπρόπυργο μου φάνηκε καλό, στο δρόμο μου φάνηκε ότι σπινάρει πολύ ο εσωτερικός τροχός για να δώσει απέναντι.
Του Μ3 το διαφορικό που το ξέρω είναι αρκετά καλό και είναι μεταβαλλόμενης εμπλοκής με τα θετικά και αρνητικά που αυτό έχει.

Δεν με βλέπω για δισκάτα και γραναζωτά μιάς και δε θέλω να δώσω πολλά χρήματα.

Και μου είχε εκφράσει ο Pilot τις ανησυχίες του για το μπλοκέ...

Θα το οδηγήσω βέβαια με τα νέα λάστιχα και θα αποφασίσω μετά.

chief
24-04-14, 14:27
Εαν η τελικη σχέση μετάδοσης είναι 3.15 και θες να πας σε 3.62 ειναι 15% διαφορά.

Γνωμη μου ειναι οτι γινεται πολύ "κοντό" και μακρυά απ τον χαρακτηρα του αυτοκινητου.
Για να σου δωσω να καταλάβεις, ειναι ιδια αναλογια βηματος αν εβαζες 4.10 βημα σε Μ3Ε46.

vagmag
24-04-14, 14:32
Εαν η τελικη σχέση μετάδοσης είναι 3.15 και θες να πας σε 3.62 ειναι 15% διαφορά.

Γνωμη μου ειναι οτι γινεται πολύ "κοντό" και μακρυά απ τον χαρακτηρα του αυτοκινητου.
Για να σου δωσω να καταλάβεις, ειναι ιδια αναλογια βηματος αν εβαζες 4.10 βημα σε Μ3Ε46.

Δεν υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσω μόνο το μπλοκέ , και να κρατήσω τη δική μου κορώνα και πηνίο ώστε να μείνει το βήμα το ίδιο ;

chief
24-04-14, 14:40
Στη περιπτωση που ταιριάζει ολοκληρο το διαφορικό απο Μ3Ε46 ή Μ5Ε60 να βρεις ενα μεταχειρισμενο να το βαλεις και μεσα σε αυτό να τοποθετησεις το κορωπήνιο του Μ5Ε39 .

vagmag
24-04-14, 14:42
Στη περιπτωση που ταιριάζει ολοκληρο το διαφορικό απο Μ3Ε46 ή Μ5Ε60 να βρεις ενα μεταχειρισμενο να το βαλεις και μεσα σε αυτό να τοποθετησεις το κορωπήνιο του Μ5Ε39 .

Ευχαριστώ.
Κάπως έτσι το σκεφτόμουν !

Ποιος μπορεί να γνωρίζει ;
Που να ρωτήσω ; Διάβαζα στο m5board... αλλά τα αγγλικά μου σταματούν , όταν ξεκινούν οι περίεργοι μηχανολογικοί όροι :whistle:

stefm5
24-04-14, 14:57
Δεν υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσω μόνο το μπλοκέ , και να κρατήσω τη δική μου κορώνα και πηνίο ώστε να μείνει το βήμα το ίδιο ;

φυσικά γίνεται. η μονάδα να είναι το σωστό μέγεθος

nikos1400
24-04-14, 15:02
:shok:
προφανως δεν εχει σημασια καθαρα το νουμερο του "βηματος", συγκρινοντας διαφορετικα κιβωτια και αυτοκινητα,
αλλά 3,46 φοραω εγω στο 1.8is και δεν εχω "θεμα" πουθενα !!

πιστευω το 3,62 θα σου ειναι ΠΟΛΥ κοντο.

zaharias
24-04-14, 16:01
Και για επόμενο μπάξιμο....
Έχει περάσει η ιδέα από το μυαλό για αλλαγή διαφορικού.

Νομίζω έχει καβούκι 210mm αλλά δεν ξέρω αν μπαίνει διαφορικό από Μ3 Ε46. Κάπου διάβασα ότι δεν ταιριάζει ακριβώς, και μάλλον πιο εύκολο βάλε-βγάλε είναι από E60 Μ5.
Το διαφορικό του Ε39 είναι μπλοκέ 25% , το οποίο ενώ στην πίστα στον Ασπρόπυργο μου φάνηκε καλό, στο δρόμο μου φάνηκε ότι σπινάρει πολύ ο εσωτερικός τροχός για να δώσει απέναντι.
Του Μ3 το διαφορικό που το ξέρω είναι αρκετά καλό και είναι μεταβαλλόμενης εμπλοκής με τα θετικά και αρνητικά που αυτό έχει.

Δεν με βλέπω για δισκάτα και γραναζωτά μιάς και δε θέλω να δώσω πολλά χρήματα.


Αν αλλαξεις κορωνοπηνιο Βαγγελη?
Τι καβουκι φοραει το Μ5 Ε39?

deepBLUE
24-04-14, 16:06
Ευχαριστώ.
Κάπως έτσι το σκεφτόμουν !

Ποιος μπορεί να γνωρίζει ;
Που να ρωτήσω ; Διάβαζα στο m5board... αλλά τα αγγλικά μου σταματούν , όταν ξεκινούν οι περίεργοι μηχανολογικοί όροι :whistle:

Δε μπαινει μπλεκεις πολυ το πραγμα Βαγγελη.
Στη θεση σου θα το αφηνα ως εχει απο τη μαμα του το αμαξι.
Ετσι και αλλιως και αυτο μεταβλητο ειναι .

pilot
24-04-14, 18:18
Δεν είναι μεταβαλομενο το διαφορικό του 39 Βαγγέλη.

stefm5
24-04-14, 21:06
αν πας σε κάποιον που γνωρίζει από διαφορικά, η δουλειά γίνεται

nikos1400
24-04-14, 23:09
αν πας σε κάποιον που γνωρίζει από διαφορικά, η δουλειά γίνεται

Θεσσαλονικη μαλιστα δεν ειναι ενας, επωνυμο τελειωνει σε -ακης, που φτιαχνει πανελλαδικα διαφορικα;;

Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

deepBLUE
25-04-14, 00:12
Δεν είναι μεταβαλομενο το διαφορικό του 39 Βαγγέλη.

Ναι εχεις δίκιο ,ομως δε μπαίνουν τα προαναφερόμενα

arci
25-04-14, 00:30
Το κορωνοπηνιο λογικα μπαινει αρκει να ξερει κάποιος να το κάνει. Εγω εκανα το αναποδο αλλα αυτός που το εκανε να μη πω τι εκανε και βουιζει.
Αραγε ξερει κανεις πως γινεται σωστα;;

vagmag
25-04-14, 05:48
Σιγουρα υπαρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν να αλλάξουν κορώνα- πηνίο . Το είχαμε κάνει σε mx5.
Η ερώτηση ειναι αν μπαίνει το μπλοκέ απο 60ρι Μ5 .

deepBLUE
25-04-14, 07:21
Σιγουρα υπαρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν να αλλάξουν κορώνα- πηνίο . Το είχαμε κάνει σε mx5.
Η ερώτηση ειναι αν μπαίνει το μπλοκέ απο 60ρι Μ5 .

Δε μπαίνει Βαγγέλη .

stefm5
25-04-14, 07:51
το 46άρι μπλοκέ έχει μπει σε καβούκι από Ε28 και σε καβούκι από Ε23.
αυτομάτως σημαίνει ότι μπαίνει και σε Ε34.
δεν έχω δει το διαφορικό του Μ539 αλλά δε βρίσκω λόγο να μη μπαίνει.

vagmag
25-04-14, 16:12
Θα το ψάξω και θα επανέλθω!

Thomelef
25-04-14, 19:55
Μεγάλη ξενερα...25% εμπλοκή για αυτή τη μοτερακλα μεταφράζεται ως έγκλημα από το εργοστάσιο όταν στο 46αρι φορά τέτοια διαφορικαρα...

Vasilis M3
25-04-14, 22:16
Βαγγέλη καλορίζικο κι απο εμένα!!!

Να το χαιρεσαι και μαζί με αυτό την γυναίκα σου,την οικογένεια σου και το vagmagάκι σου που θα έρθει thumb

Αυτό για να σου θυμίζει ότι ίσως να μην το είχες ποτέ αυτό το τέρας : https://www.autoblog.gr/2014/04/25/bmw-m5-e39/

Πολύ μαφιόζικο αμάξι :tt1:

vagmag
25-04-14, 22:44
Μεγάλη ξενερα...25% εμπλοκή για αυτή τη μοτερακλα μεταφράζεται ως έγκλημα από το εργοστάσιο όταν στο 46αρι φορά τέτοια διαφορικαρα...

Ερώτηση προφανώς χαζή , αλλα μιας και δεν σκα μπάζω απο διαφορικα ...
25% μπλοκέ τι σημαίνει ;
Καθε τέσσερις φορές που γυρνάει ο ένας μη φορτισμενος τροχός , περιστρέφεται μια ο απέναντι ;
Καθε 10 κιλά ροπής που γυρνάνε τον μη φορτισμένο τροχό , δίνει 2,5 κιλά ροπής στον απέναντι ;

Ενα παράδειγμα για εμάς τους άσχετους βρε παιδια . :thanks:

doctore
26-04-14, 08:58
Ερώτηση προφανώς χαζή , αλλα μιας και δεν σκα μπάζω απο διαφορικα ...
25% μπλοκέ τι σημαίνει ;
Καθε τέσσερις φορές που γυρνάει ο ένας μη φορτισμενος τροχός , περιστρέφεται μια ο απέναντι ;
Καθε 10 κιλά ροπής που γυρνάνε τον μη φορτισμένο τροχό , δίνει 2,5 κιλά ροπής στον απέναντι ;

Ενα παράδειγμα για εμάς τους άσχετους βρε παιδια . :thanks:

Η διαφορά ροπής ανάμεσα στους 2 τροχούς δεν μπορεί να ξεπεράσει το 25% σε σχέση με τη συνολική ροπή που υπάρχει στον άξονα μετάδοσης.
Ένα διαφορικό 50% είναι πιο άγριο από ένα 25%.

Bazil Van Sinner
26-04-14, 11:52
Εχθές παρέλαβα το νεο μου αυτοκινητο ...

Bmw M5 E39...

ουπς...έχασα επισόδειο ρε γμτ:ranting2:

Βαγγέλη καλόταξιδος φίλε!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup:
Διάβασα όλο το θέμα μόλις,μπράβο και ξαναμπράβο,έκανε πολύ καλή αλλάγη,
να το χάρεις όσο μπορείς περισσότερο.

Συγχαρητήρια :thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Thomelef
26-04-14, 14:35
Κόλλησε το. Και καντο 100%...!!!

Θες δε θες, παντού με τις πόρτες θα πηγαίνεις. Ακόμα και όταν παρκαρεις!!!

vagmag
05-05-14, 07:18
Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Εχθές επιστρέψαμε από την εκδρομούλα μας με τα άλλα παιδιά!
Περάσαμε πολύ όμορφα.

Το αυτοκίνητο μετά την περιποίηση του Καζάκου, πηγαίνει πολύ καλά!
Πήγαμε ήρθαμε ατσαλάκωτοι , τόσο η γυναίκα που είναι πλέον στον 8ο μήνα της, όσο και ο μικρός στο πίσω κάθισμα που κοιμήθηκε του καλού καιρού, παρά τις στροφές!

Το αυτοκίνητο δεν έκαψε πολύ για τα δεδομένα των κυβικών του και της διαδρομής (11.4 λιτ/100χλμ), ήταν βέβαια και το χαλαρό της μετακίνησης που βοήθησε τα μέγιστα σε αυτό.

Ανεβήκαμε με τη ροπή κυριολεκτικά. Εκεί που έλεγα ότι με άλλο αυτοκίνητο θα ήθελα τουλάχιστο μία σχέση κάτω, με αυτό πατούσα και απλά ανέβαζε.

Ούτε γκαπ γκουπ σε λακκούβες , ούτε να στροφάρει για να επιταχύνει , ούτε θόρυβος... Διακριτικό και ταξιδιάρικο. Σε σημείο που αναρωτήθηκα μήπως απλά έπρεπε να πάρω ένα diesel χαχαχαχα

Σήμερα, έβαλα μπροστά (πάλι χωρίς φασαρία...), ξεκίνησα νωχελικά, και έπιασα τον εαυτό μου να προσπαθώ να το γυρίσω με 3η... (δεν ήθελα και πολύ προσπάθεια με τα λάστιχα που έχω) , να το γυρνάω μέχρι και σε κάποια κατηφορική, να παίζω μαζί του όπως με το Μ3, και να μου βγάζει μία πιο αθλητική συμπεριφορά.
Χάρηκα...

Βοήθησε σίγουρα η ευθυγράμμιση του Καζάκου, τα φθαρμένα ελαστικά, αλλά και τα νέα λάδια στο διαφορικό, το οποίο λειτουργεί (γιούπιιιι)!!!

vagmag
07-05-14, 22:54
Λιγο πριν το Μ3 παραδωθει στο νεο του ιδιοκτήτη ειχα την ευκαιρία να οδηγήσω στην καθημερινή μου διαδρομη παλαιοκαστρο - Ωραιοκάστρο - μελισσοχωρι με διαφορα μιας ώρας τόσο το Μ5 όσο και το Μ3 .

Καποια απο αυτα που ξέρετε κ περιμένετε ...
Το Μ3 ειναι πιο σκληρό, πιο άμεσο, πιο ομορφο, πιο κοφτερό , πιο απότομο , πιο σπορ , πιο αγωνιαρικο , εχει ήχο πριόνι, ανεβάζει στροφές στο Θεό, κ ειναι πολυ εθιστικο.
Το Μ5 ειναι άνετο , βολικό για καθημερινό, ροπατο , γυρνάει εύκολα λογω δύναμης απο χαμηλά , αρκετα σπορ για τα γούστα μου , πιο πλαδαρό , κρύβει τον όγκο του , δεν εχει ήχο στα ψηλά , γουργουριζει όμορφα χαμηλά .

Απο αυτα που ισως δεν περιμένετε ...

Τιμόνι.... Υποτίθεται οτι το Μ5 εχει κακό τιμόνι κ το Μ3 καλο.... Οδήγησα πρώτα το Μ5 . Το θεώρω λιγο ασαφές , ή μαλλον λιγο περίεργο . Αμέσως μετα οδήγησα το Μ3 , το τιμόνι μου φάνηκε ελαφρύ στις στροφές , χωρίς αίσθηση, χωρίς πληροφόρηση .... Δεν μπορω να το εξηγήσω . Δεν μου ειχε φανεί κατι τέτοιο μέχρι τωρα . Μόνο τωρα που τα σύγκρινα άμεσα .

Διασκέδαση... Μιας κ για εμένα διασκέδαση δεν ειναι πλέον η οδήγηση με γραμμές , κ το γρηγορότερο δυνατό πέρασμα απο τις στροφές ,πράγμα στο οποίο το Μ3 ειναι μαλλον καλύτερο , χάρηκα περισσότερο το Μ5 αφού γυρνούσε πιο εύκολα κ πιο γλυκά .

Ευκολία... Ειχα την εντύπωση οτι το Μ5 δε θα χωράει εύκολα στους δρόμους μας για παιχνίδι , κ θα ειναι δύσκολο στη μετακίνηση κλπ. Με εξέπληξε αφάνταστα οτι μπορω πρώτον να μετακινούμε χωρίς να κατεβάζω συνέχεια ταχύτητα ( ορεινή διαδρομη ) , να το χαίρομαι ακομα κ με τριτη σχέση στο κιβώτιο, να γυρνάω εύκολα κ σε μέρη που με το Μ3 δε συνήθιζα γιατι έπρεπε να στροφαρω κλπ.

Το βράδυ αυτο αποφάσισα οτι το Μ3 δε θα το χρησιμοποιώ κ αν μια μέρα ενα άλλο 2πορτο πάρει τη θέση του στο γκαράζ , θα ειναι πιο σπορ κ απο το Μ3, πιο ειδικό , πιο special .

Την επόμενη με βροχή, κ χωρίς λάστιχα το Μ5 ηταν τόσο προβλέψιμο , έκανα μέχρι κ μεταφορά βάρους , ήρεμα, χαλαρά , σταθερά .... Κ έστειλα μήνυμα στον ενδιαφερόμενο οτι το Μ3 πωλειται .

Θα μου λείψει , το σχήμα του, η μυρωδιά του δέρματος μεσα , το στροφαρισμα , ισως το διαφορικο του, η αμεσότητα του, ο ήχος της καβουκας, η τέλεια κατασταση του...Τέλειο αυτοκινητο ... Ισως μεγάλωσα, γέρασα , επέλεξα ενα αυτοκινητο πολυ λιγοτερο περιποιημένο σε σχέση με το Μ3 μου, αλλα μαλλον μου ταιριάζει περισσότερο σημερα σα σύνολο .

pilot
08-05-14, 00:10
αφου σε ευχαριστει μια χαρα! καλο ειναι αυτο που μας κανει τα γουστα! :thumbsup:


περιμενω βολτα ε? :drive:

vagmag
08-05-14, 05:32
αφου σε ευχαριστει μια χαρα! καλο ειναι αυτο που μας κανει τα γουστα! :thumbsup:


περιμενω βολτα ε? :drive:

Με την πρώτη ευκαιρία !
Εσένα δε θα σε ενθουσιάσει .

Σημερα η αυριο το παίρνω απο τον καζακο. Ήρθε ένας μπιλιοφορος κ ένα κολάρο.

stefm5
08-05-14, 08:18
για κάποιον ο οποίος δεν είναι πιστάκιας, το Μ5 τα κάνει όλα και εξαφανίζει τον ανταγωνισμό.
η άμεση σύγκριση έδωσε το αναμενόμενο αποτέλεσμα.

m_power_lunatic
08-05-14, 12:27
Η ασαφεια του τιμονιου οπως εχω ξαναπει εντοπιζεται στις 19αρες σε σχεση με τις 18αρες.Με αμεση αλλαγη το ειχα εντοπισει και εγω στο δικο μου.

Στειλε ΠΜ με την τιμη που εδωσες το Μ3 Ε46 ΑΝ θες βεβαια μιας και τους περισσοτερους τους πειραζει,εμενα παλι οχι και ποτε μου δεν καταλαβα γιατι.

vagmag
08-05-14, 13:11
Η ασαφεια του τιμονιου οπως εχω ξαναπει εντοπιζεται στις 19αρες σε σχεση με τις 18αρες.Με αμεση αλλαγη το ειχα εντοπισει και εγω στο δικο μου.

Στειλε ΠΜ με την τιμη που εδωσες το Μ3 Ε46 ΑΝ θες βεβαια μιας και τους περισσοτερους τους πειραζει,εμενα παλι οχι και ποτε μου δεν καταλαβα γιατι.

13500 το πήρε ο νέος ιδιοκτήτης!
Δεν το έβαλα αγγελία. Ήρθε ένα παλληκάρι, από φίλο, είπε ότι τον ενδιαφέρει, και τα βρήκαμε (μετά από πολύ σκέψη δική μου να το δώσω, και υπομονή δική του...). Το πήρε όπως ήταν και παίρνει μαζί και τα κόνι αμορτισέρ , που τα είχα βγάλει και είχα βάλει μαμά. Στο αυτοκίνητο είχα βάλει τελευταία και πρόγραμμα της evolve, που έλυσε τα μικροκομπιάσματα χαμηλά, και το ασταθές ρελαντί και έδωσε δύναμη σε όλο το φάσμα των στροφών!!!

Ίσως δεν το θεωρώ ασαφές το τιμόνι, ίσως απλά ελαφρύ και όχι "τόσο σπουδαίο" και πληροφοριακό. Καμία σχέση με AUDI S5.... μην παρεξηγηθούμε κιόλας. :hystericalbs1:

vagmag
08-05-14, 13:15
για κάποιον ο οποίος δεν είναι πιστάκιας, το Μ5 τα κάνει όλα και εξαφανίζει τον ανταγωνισμό.
η άμεση σύγκριση έδωσε το αναμενόμενο αποτέλεσμα.

Πέρασε αυτή η εποχή για εμένα.
Στην πίστα πηγαίναμε κάποτε... , κυνηγούσαμε δευτερόλεπτα...
Τώρα... μάλλον γεράσαμε που έγραψα και πριν !!!:whistle:

Το Μ5 πιο ολοκληρωμένο αυτοκίνητο!
Το Μ3 πιο σπορ αυτοκίνητο !

nikos1400
08-05-14, 17:39
Α πα πα...ακομα και τωρα αμα το καλοσκεφτει κανεις.
Δεκατριαμησι χιλιαρικα μιτρια εψιλονσαρανταεξι.
120,000 χλμ;; Ε, κατι τρεχει στα γυφτικα...

Να χαιρεσαι Βαγγελη και το καινουριο.
Με την περιγραφη σου και μονο αναψα.
Πω πω, το παιδακι σου θα παιρνει τα καλυτεροτερα ερεθισματα!!
Στο καθισματακι με το βε-οχτω Μ5 να γαζωνει!!

Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

vagmag
09-05-14, 13:43
Το αυτοκίνητο βρίσκεται πλέον στα χέρια του νέου ιδιοκτήτη, ο οποίος έχει καλεστεί να συμμετάσχει και στο φόρουμ και τις συναντήσεις.

Καλοτάξιδο και να το χαρεί όπως το χάρηκα και εγώ!

Ο αδερφός μου , μου την είπε που το έδωσα, εγώ σφίχτηκα όταν το είδα να απομακρύνεται με άλλο οδηγό μέσα, αλλά πέρασα όμορφα, έμαθα πολλά, με τη συμπεριφορά του, με τον ήχο του, με το γκάζι του, με το στροφάρισμά του εκεί ψηλά... Μου άφησε τις καλύτερες των εντυπώσεων και τις καλύτερες των οδηγικών αναμνήσεων !

Νίκο όπως το περιγράφεις είναι με καθισματάκι παιδικό, και το V8... να νανουρίζει με γουργουρητά τον μικρό μας !!!! :thumbsup:

vagmag
12-05-14, 14:44
Να σας γράψω και τις εντυπώσεις μου αυτές τις μέρες!!!

Το αυτοκίνητο είναι καλύτερο από ότι περίμενα! Αναρωτιέμαι πως είναι το Ε60 Μ5!!! :thumbsup:

Άνετο παντού.
Γρήγορο χωρίς ξεσπάσματα, δεν αισθάνομαι την επιτάχυνση όπως με το Μ3, σα να αργεί να σκαρφαλώσει το στροφόμετρο, αλλά βλέπεις τους άλλους να απομακρύνονται στον καθρέφτη .
Όλα γίνονται σα να είσαι επάνω σε βούτυρο (για άλλους αυτό είναι κακό). Πέφτεις σε λακούβα, δε χτυπάει τίποτα ούτε στην ανάρτηση , αλλά ούτε και στο τιμόνι ! Αυτό σημαίνει ότι επάνω στην μπάντα και να πετύχεις λακούβες , απλά τις ισοπεδώνει και συνεχίζει !
Κάτω από 20 χιλιόμετρα/ώρα , κάτω από 500 στροφές και έχω μέσα 3η!!! Καταλαβαίνετε ότι από πολύ χαμηλές στροφές γυρνάει για πλάκα!
Παντού δίνει το αίσθημα της ποιότητας και του οδοστρωτήρα!

Η απόκριση μου φαίνεται χειρότερη από του Μ3, αλλά από την άλλη στο Μ3 είχα το evolve, που είχε το sport κουμπί , προεπιλεγμένο . Οπότε δοκιμάζω και εδώ το κουμπί πατημένο, το οποίο μου φαίνεται πιο στρωτό σε σχέση με το πόσο απότομο ήταν το Μ3.

Οδηγώ χαλαρά, και στην παραμικρή στροφή που θέλω το γλιστράω!

Το μόνο που τρίζει, είναι το παιδικό καθισματάκι που έβαλα!!!

Η κατανάλωση είναι στο 14,2 μέσο όρο. Αν ήταν πιο οικονομικό με αυτό θα πήγαινα και τουαλέτα !!!:th_Laie_67-1:

nikos1400
12-05-14, 17:09
Και καλα θα κανεις γιατι φαινεται οτι εχεις χεστει !!!!
Αχαχα!!

Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

aristent
12-05-14, 18:37
.....Το αυτοκίνητο είναι καλύτερο από ότι περίμενα! Αναρωτιέμαι πως είναι το Ε60 Μ5!!! :thumbsup:......

......μολις δοκιμασεις και την Ε60 Μ5....σε βλεπω να ψαχνεις στις αγγελιες για V10!!!:thumbsup:

Η αληθεια ειναι, οτι καταβαθος ειμαι φαν του γουργουρητου των V8!!!!

...αλλα το ατελειωτο "F1" στροφαρισμα του V10, ειναι απιστευτο!!!:original:

και μην κοιτας τα βιντεο στο youtube,δεν δειχνουν τι ειναι ζωντανα και απο κοντα αυτα τα μοτερ!!!....για τον ηχο το λεω, αλλα και η δυναμη, ειναι κατι που καταλαβαινεις μονο οδηγωντας το.

Τελος παντων,πηγες απο 6κυλινδρους στους 8....ε μετα απο λιγο καιρο να πας και στους 10, δεν ειναι κακο!!!:thumbsup:

ΥΣ...αληθεια δεν εχεις δοκιμασει Ε60 Μ5?

vagmag
12-05-14, 20:52
......μολις δοκιμασεις και την Ε60 Μ5....σε βλεπω να ψαχνεις στις αγγελιες για V10!!!:thumbsup:

Η αληθεια ειναι, οτι καταβαθος ειμαι φαν του γουργουρητου των V8!!!!

...αλλα το ατελειωτο "F1" στροφαρισμα του V10, ειναι απιστευτο!!!:original:

και μην κοιτας τα βιντεο στο youtube,δεν δειχνουν τι ειναι ζωντανα και απο κοντα αυτα τα μοτερ!!!....για τον ηχο το λεω, αλλα και η δυναμη, ειναι κατι που καταλαβαινεις μονο οδηγωντας το.

Τελος παντων,πηγες απο 6κυλινδρους στους 8....ε μετα απο λιγο καιρο να πας και στους 10, δεν ειναι κακο!!!:thumbsup:

ΥΣ...αληθεια δεν εχεις δοκιμασει Ε60 Μ5?

Ειχα τετρακυλινδρα σε σειρά , τετρακυλινδρα μποξερ, εξακυλινδρο σε σειρά , εξακυλινδρο σε V, εξακυλινδρο μποξερ , κ τωρα οκτακυλινδρο σε V !
Εχω οδηγήσει κ τρίκυλινδρο κορσα !

Το V10 άκουσα του κ. Αλέξη , κ πραγματικά αν κ ηταν σε χαμηλές στροφές ακουγόταν υπέροχα . Πολυ θα ηθελα να δοκιμάσω ... Αλλα κλασσικά μαλλον θα πρέπει να το αγοράσω ... Κλάψ .

Προς στιγμής το 39αρι με εχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο !

Κ πραγματικά εχω χαρεί παρά πολυ κ ισως σας εχω πρήξει.... :whistle:

Leonidas_E39
12-05-14, 21:39
Απεναντίας χαιρόμαστε με την χαρά σου Βαγγέλη.

Στάλθηκε απο τον Χειριστή Σχοινοσυρμού

stefm5
12-05-14, 21:45
δε μας έχει πρήξει καθόλου..
ειδικά εμείς οι 39ρηδες χαιρόμαστε διπλά

aristent
12-05-14, 21:46
Δεν πρηζομαστε Βαγγελη!!!....μη σου πω, ξεπρηζομαστε και μας αρεσει να "ταξιδευουμε" μαζι σου!!!:thumbsup:

vagmag
27-09-14, 23:18
Πέρασαν κάποιοι μήνες , πέρασαν αρκετές όμορφες στιγμές , πέρασαν αρκετές σκέψεις ...

Η καταναλωση εχει στρογγυλοκαθίσει στα 16,6 λίτρα/ 100 χλμ. Για το νούμερο αυτο φταίει η καθημερινή μου διαδρομη Παλαιοκαστρο - Ωραιοκάστρο - Μελισσοχωρι κ πισω . Στη διαδρομη αυτη ομως το Μ5 μου χαρίζει μεγάλη ευχαρίστηση .

Δενόμαστε , γινόμαστε ενα , γλυστραμε παρέα απο στροφή σε στροφή , γλυκά , άνετα , ευχάριστα , σχεδον ηδονικα, καθολου νευρικά , ... Σαν έρωτας ... Οχι σαν σεξ ...

Οταν ταιριαξει κ περάσω απο Νεάπολη , νιώθω παιδί , προσμονή ... Ανυπομονησία ... Όσο διαρκεί το φανάρι κοκκινο , κ μετα η προσπάθεια ξεκινά , γυρίζουμε , γεμίζουμε , ανανεωνομαστε , χαμογελαμε κ φεύγουμε με τις μπαταρίες μας γεμάτες .

Λογω κρίσης ομως εχουν περάσει πολλές σκέψεις απο το μυαλό μου . Η λογική λέει να το δώσω , ισως τουλάχιστο να το παροπλισω .
Η καρδιά θα έλεγε να το κράτησω να το χαρώ λιγο ακομα χωρις να ρίξω χρηματα κ να πάω στον επόμενο σταθμό... Αλλα αυτα σε αλλες ισως εποχές .

Δε συνηθίζω να κάνω σχέδια , αισθάνομαι οτι δεσμεύομαι να τα τηρήσω χαχαχαχα
Αφού το πλάνο ειναι να το κράτησω καναδυο χρόνια τουλάχιστο , σκεφτομαι καποιες αλλαγές κ θα ηθελα τη βοήθεια σας , τη γνώμη σας , τις συμβουλές σας .

Α) επιδιόρθωση των ηλεκτρικών καθισμάτων . Σα να μη λειτουργεί καποιο απο τα μοτέρ , και στριφογυριζουν . Το πρόβλημα ειναι γνωστό ως twisted seats , αλλα αν υπαρχουν λύσεις στο ιντερνετ , δεν το κατέχω για να ασχοληθώ . Που θα μπορούσα να απευθυνθώ για μια καλη κ οικονομική λύση;
Β) αλλαγη δερμάτων σαλονιού . Μετα το πρώην M3 μου , τις φωτογραφιες του Μ5 του κ. Νίκου , αλλα κ το Μ5 του κ. Αλέξη , θελω να δημιουργήσω την ιδια ατμόσφαιρα κ στο 39αρι μου .
Γνωρίζετε που έκανε ο Κώστας monsta το δικού του ; Κ. Αλέξη το δικό σας που το φτιάξατε;
Γ) εξάτμιση . Ξερω οτι για δύναμη πρέπει να αλλάξω χταπόδια , αλλα μαλλον ειναι ακριβά , οποτε περί ορέξεως .... . Αυτο που θα ηθελα ομως ειναι να κάνω τον ήχο του V8 να ακουστεί λιγο . Εχω προσπαθήσει να καταλάβω απο διαφορα βιντεακια στο YouTube , αλλα δεν έβγαλα άκρη . Θελω να πετύχω λιγο βαρύ ήχο χαμηλά , σαν muscle car , θα μου αρεσε σαν amg , αλλα μαλλον δε γινεται .... Τελος πάντων οτι πιο κοντινό μπορει να βγάλει το μοτέρ .
Δ) Διαφορικο. Αυτο που εχει τωρα , ειναι το μαμα που ειναι 25% μπλοκε . Το μπλοκε του Μ3 E46 E92 Και τωνm5 Ε60 κ m6 , ειναι 0% - 100% , το οποίο δινει λιγότερη υποστροφη στην είσοδο και μεγαλύτερη ρυθμισιμοτητα στην υπέρστροφή . Δεν ξερω καν αν μπαίνει, δεν ξερω καν που να ρωτήσω .
Αυτα ειναι τα βασικά . Απο εκει κ πέρα ευπρόσδεκτα θα ηταν ενα προγραμμα evolve , αντιστρεπτικές , φρενα κλπ κλπ , για τα οποία ομως δε με βλεπω ζεστό να διάθεςω χρηματα .

Τωρα μπορω να πάω για ύπνο κ να ονειρευτώ ...

Bazil Van Sinner
28-09-14, 00:58
Βαγγέλη δάκρυσα φίλε!

Ετσι και το κάνεις αυτα που λές δεν θα το δώσεις ΠΟΤΕ!

Vasilis M3
28-09-14, 08:24
Με πρόλαβε ο Μπιλ...Βαγγέλη αν τα κάνεις αυτά κρατα το για πάντα φίλε!!!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
28-09-14, 09:33
Να σου απαντήσω μονο στο β ερώτημα σου https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1641&highlight=%F1%E5%EB%EB%E1%F2

Bazil Van Sinner
28-09-14, 09:36
Για δέρμα ,Connolly ,ράψιμο και ποιότητα απίστευτο !

gnx
28-09-14, 11:46
Το Μ3 σου Βαγγέλη είχε γίνει στο Ρέλλα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

alexm
28-09-14, 20:48
Κ. Αλέξη το δικό σας που το φτιάξατε;


Εδω στην Πατρα Βαγγελη.
Λυση 1:
Τα πατρον υπαρχουν, το σαλονι θα ειναι ετοιμο ραμμενο, φευγεις Σαββατο πρωι-πρωι και Κυριακη απογευματακι εισαι πισω με το νεο σου εσωτερικο.
Λυση 2:
Αποκλειεται να μην υπαρχει στην Θεσσαλονικη ενας καλός ταπετσιερης να σου φτιαξει το εσωτερικο, θα σου στειλω εγω κομματι του δερματος για να εχεις την αποχρωση και του λες θελω αυτο.
Ολοι οι ταπετσιερηδες στην Ελλαδα απο τις ιδιες αποθηκες αγοραζουν και δεν ειναι πολλες, εκτος 2-3 μεγαλων εταιριων που κανουν εισαγωγη τα τομαρια μονοι τους.

Το θεμα ποιοτητας δερματος ειναι συνθετο και πολυπλοκο, με το ακριβο δερμα να μην σημαινει οτι ειναι παντα και το καλυτερο στην χρηση!!!
Στην BMW π.χ ξερουμε τα δερματα Dakota-Nappa-Merino κ.λ.π. με το merino (δερμα αρνιου) να χρησιμοποιειται στα Μ ή στα Individual για ενα πολυ καλης ποιοτητας εσωτερικο.
Το merino ειναι ακριβο δερμα με πολυ ωραια υφη, αλλα με την χρηση αποκτα εντονη γυαλαδα!!!

Η αποφαση για το αν θα αλλαξεις το εσωτερικο και που ειναι δικη σου, το κοστος ειναι περιπου στο χιλιαρικο και Σαββατο βραδυ θα περασουμε καλα στην Πατρα... :original:

VanVIC
28-09-14, 21:46
...
Γ) εξάτμιση . Ξερω οτι για δύναμη πρέπει να αλλάξω χταπόδια , αλλα μαλλον ειναι ακριβά , οποτε περί ορέξεως .... . Αυτο που θα ηθελα ομως ειναι να κάνω τον ήχο του V8 να ακουστεί λιγο ...

Κουμπάρος μου που είχε πάρει το Μ5 Ε39 και είχε τις ίδιες ανησυχίες, κατόπιν προτροπής του m3est αντικατέστησε τα εργοστασιακά καζάνια με Bastuck και πέτυχε σε μεγάλο βαθμό αυτό που επεδίωκε.

Αναφορικά με την αναβάθμιση στην απόδοση, απο τον ίδιο τον m3est είχα ακούσει οτι είχε φτιάξει τέτοιο Μ5 να πλησιάζει τα 500, αλλά και με αλλαγή εκκεντροφόρων (και σχετικό επαναπρογραμματισμό) εκτός απο αναβάθμιση σε χταποδο-εξάτμιση.

Για περισσότερες πληροφορίες, διευκρινήσεις, ενημέρωση μπορείς να επικοινωνήσεις με τον ίδιο τον Νίκο (m3est) ο οποίος και τις γνώσεις εχει και τις πηγές αλλά κυρίως εμπειρία απο δοκιμασμένες εφαρμογές των διάφορων διαθέσιμων εναλλακτικών (δεν κάνει πειράματα με την τσέπη σου, πολύ σημαντικό αυτό)

steliosm46
28-09-14, 23:11
Βαγγέλη εισαι για ενα τελικό eisenmann η κατι παρομοιο οποιο σαρεσει εσενα ακουστηκα. πιστευω ειναι must "αξεσουαρ" για το 39αρι ενα τελικο για να ακουστει ο brutal ηχος του V8

Εγω προσωπικά θα το συνδιαζα με το τελικο που σου προανεφερα και με καταλυτες ποιο ελευθερους π.χ 100cells.

η και καθολου. αλλα καλυτερα να εχει κατι γιατι μετα βρομαει τελειως. σε καποιους ομως δεν τους ενοχλει αυτο.

και δεν χρειαζεται να αγορασεις αν θελεις καποιον επωνυμο καταλυτη να πληρωνεις την μαρκα. υπαρχουν universal πας σε εναν καλο εξατμισα εχουν κιολας αυτοι, σε κοβει τους δικους και προσαρμοζει τους aftermarket.

Πιστευω θα το γουσταρεις παρα πολυ με μια καλη εξατμιση.

Για δερματα κοπάνα το ενα cinammon μεσα! :original:

εχει στην θεσσαλονικη ρε συ καλους επαγγελματιες, πανε μια βολτα απ τον Σοφοκλη στην Τουμπα, δεν ξερω αν τον γνωριζεις. πηγαινε ριξε μια ματια, ειναι απ τους ποιο παλιους μαστορες και κανει και πολυ καλη δουλεια και ποιοτικη.

Εγω μαλλον θα παω σε αυτον να μου κανει το τιμονι alcantara. ειναι λιγο ακριβος καμια φορα, αλλα εχει πολυ καλη ποιοτητα υλικων και κατασκευης.

nikos1400
29-09-14, 07:25
Εδω στην Πατρα Βαγγελη.
Λυση 1:
Τα πατρον υπαρχουν, το σαλονι θα ειναι ετοιμο ραμμενο, φευγεις Σαββατο πρωι-πρωι και Κυριακη απογευματακι εισαι πισω με το νεο σου εσωτερικο.
Λυση 2:
Αποκλειεται να μην υπαρχει στην Θεσσαλονικη ενας καλός ταπετσιερης να σου φτιαξει το εσωτερικο, θα σου στειλω εγω κομματι του δερματος για να εχεις την αποχρωση και του λες θελω αυτο.
Ολοι οι ταπετσιερηδες στην Ελλαδα απο τις ιδιες αποθηκες αγοραζουν και δεν ειναι πολλες, εκτος 2-3 μεγαλων εταιριων που κανουν εισαγωγη τα τομαρια μονοι τους.

Το θεμα ποιοτητας δερματος ειναι συνθετο και πολυπλοκο, με το ακριβο δερμα να μην σημαινει οτι ειναι παντα και το καλυτερο στην χρηση!!!
Στην BMW π.χ ξερουμε τα δερματα Dakota-Nappa-Merino κ.λ.π. με το merino (δερμα αρνιου) να χρησιμοποιειται στα Μ ή στα Individual για ενα πολυ καλης ποιοτητας εσωτερικο.
Το merino ειναι ακριβο δερμα με πολυ ωραια υφη, αλλα με την χρηση αποκτα εντονη γυαλαδα!!!

Η αποφαση για το αν θα αλλαξεις το εσωτερικο και που ειναι δικη σου, το κοστος ειναι περιπου στο χιλιαρικο και Σαββατο βραδυ θα περασουμε καλα στην Πατρα... :original:

για να θυμηθουμε για ΤΙ μιλαμε...

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=1583&d=1267883165

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=1585&d=1267883655

δε μου περισσευουν, αλλα 1000 ευρω για ετοιμο τετοιο εσωτερικο, δε μου φαινονται τοσο πολλα.

το μονο που δε μ'αρεσει που ειδα μολις τωρα στη φωτο...
ειναι το "κλιπσακι" στη θεση της ζωνης ασφαλειας.
:D :hystericalbs1:

vagmag
29-09-14, 09:16
το βράδυ μίλησα και με τον κ. Αλέξη, ο οποίος είναι πρόθυμος να βοηθήσει στα πάντα , για να μπορέσω να κάνω το αυτοκίνητο όπως το θέλω !!!!

Το "ευχαριστώ " είναι λίγο....
Και μόνο που ξέρω πως ότι χρειαστώ είναι εκεί για εμένα, είναι τεράστια υπόθεση. Να είσαι πάντα καλά κ. Αλέξη.

Αν και μου επανέλαβε ότι όταν οδήγησε το Μ5 E39 του κ. Νίκου του άρεσε, δεν έφυγε η ιδέα όλο το βράδυ από το μυαλό μου του Ε60.

Σήμερα μπήκα μέσα, το έβαλα μπροστά και γουργούριζε στο κρύο, στην ησυχία της γειτονιάς μου. Ξεκίνησα νωθρά, οι σκέψεις όλες στο μυαλό μου, είχε κ καναδυό αυτοκίνητα μπροστά μου, οπότε πήγα πολύ χαλαρά.... Ο προβληματισμός ήταν έμφανής στο πρόσωπό μου. Καλό αυτοκίνητο αλλά όταν δεν κάνω ταρζανιές γιατί να πληρώνω 16μιση λίτρα τα 100....

Λίγο πιο κάτω ο δρόμος άνοιξε, παίξαμε , τρέξαμε, έφτασα στο μαγαζί με ένα χαμόγελο, με μία ικανοποίηση ότι δε χρειάζομαι παραπάνω γκάζι, δε χρειάζομαι παραπάνω αυτοκίνητο...
Α,,,,, να πω ότι δεν πρόσεξα και το σαλόνι , είναι η αλήθεια, αλλά ίσως η αλλαγή να με κάνει να το αγαπήσω ακόμα περισσότερο, τα πρωινά που απλά μετακινούμαι !!!!!

nikos1400
29-09-14, 09:21
Εαν καταλαβει ο γιος σου οτι ειχες Μ5 Ε39 (V8!) οταν ητανε μωρο, και το πουλησες πριν ειναι αρκετα μεγαλος να το χαρει και αυτος, ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ !!
:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

chief
29-09-14, 09:53
Αναφορικά με την αναβάθμιση στην απόδοση, απο τον ίδιο τον m3est είχα ακούσει οτι είχε φτιάξει τέτοιο Μ5 να πλησιάζει τα 500, αλλά και με αλλαγή εκκεντροφόρων (και σχετικό επαναπρογραμματισμό) εκτός απο αναβάθμιση σε χταποδο-εξάτμιση.

500 αλογα δεν βγαζει ουτε με μοτερ απο Ε60, Βαγγελη.
Με εξατμησεις, χταπόδια, προγραμμα κλπ, το πολυ να βγαλει 20-25 αλογα πανω απο αυτα που εχει.

pilot
29-09-14, 09:56
Χριστοφορε είχα διαβάσει ότι μόνο με χταπόδια παίρνει πάρα πολύ. Αυτά που φοράει είναι από 540, τίποτε το ιδιαίτερο δηλαδή

zaharias
29-09-14, 10:17
Χριστοφορε είχα διαβάσει ότι μόνο με χταπόδια παίρνει πάρα πολύ. Αυτά που φοράει είναι από 540, τίποτε το ιδιαίτερο δηλαδή

Αν απο τα μαμα χταποδια αφαιρεσει τους καταλυτες και βαλει aftermarket καταλυτες, θα κανει δουλεια..??

Παντως με ενα γρηγορο search που εκανα δεν υπαρχει κατι σε μεταχειρο aftermarket σε τελικο για Μ5 Ε39 αυτη τη στιγμη...

chief
29-09-14, 10:29
Χριστοφορε είχα διαβάσει ότι μόνο με χταπόδια παίρνει πάρα πολύ. Αυτά που φοράει είναι από 540, τίποτε το ιδιαίτερο δηλαδή

Ουτε 400 αλογα δεν βγαζουν αυτα τα μοτερ απ το εργοστασιο. Πως να πανε 500 με χταποδια-εξατμηση-εκκεντρα ?
Ειναι μοτερ με καλη ροπη, αλλα απο αλογα δεν ...
Αντε να παρουν καμια 25αρια αλογα.

Εχω μια γνωμη απ το Ε30 του Χαραλάμπους που κανει ντριφτ εδω και φοράει αυτό το μοτερ με καποια πραγματα πανω.
Αυτα τα μοτερ, δεν ξεπερνάνε ευκολα τα 350-360 αλογα ροδες.

Thomelef
29-09-14, 11:58
του σαράφη με πάρα πολλά πράγματα πάντως είχε βγάλει κοντά στα 450. αλλά μιλάμε για κατηργημένα βάνος, ελέυθερο, πρόγραμμα πολύ επιθετικό και πολλά πολλά άλλα...

όπως και να'χει, πιστεύω ότι με την ροπή που υπάρχει, τα παραπάνω άλογα είναι περριτά, ιδίως για τον τρόπο που γουστάρει να οδηγεί ο βαγγέλης. όσων αφορά για τον ήχο, συμφωνώ ότι είναι εντελώς απαράδεκτος. το αμάξι δεν ακούγεται καθόλου μα καθόλου.

pilot
29-09-14, 13:18
Ουτε 400 αλογα δεν βγαζουν αυτα τα μοτερ απ το εργοστασιο. Πως να πανε 500 με χταποδια-εξατμηση-εκκεντρα ?
Ειναι μοτερ με καλη ροπη, αλλα απο αλογα δεν ...
Αντε να παρουν καμια 25αρια αλογα.

Εχω μια γνωμη απ το Ε30 του Χαραλάμπους που κανει ντριφτ εδω και φοράει αυτό το μοτερ με καποια πραγματα πανω.
Αυτα τα μοτερ, δεν ξεπερνάνε ευκολα τα 350-360 αλογα ροδες.

σαφέστατα δεν τίθεται καν θέμα για 500 που λένε..απλά λέω πως είναι πολύ πνιγμένο με τα μαμά χταπόδια.

vagmag
29-09-14, 13:24
Εξάτμιση αν βρω να βάλω θα είναι μόνο τελικά, και τίποτε άλλο.
Ο λόγος που θα βάλω είναι καθαρά για λίγο περισσότερο ήχο. Πως θα πετύχω το λίγο δεν ξέρω..... χαχαχαχα

Αν τόσο πια θελήσω δύναμη, ... θα συμπιεστούμε.... !!!!!

Όπως είμαι τώρα είμαι καλά. Άλλωστε όπως και με το Μ3, δεν εξαντλώ τις δυνατότητες του μοτέρ.

Ήρεμη δύναμη ... εκεί χαμηλά, σχεδόν στο ρελαντί.... να γουργουρίζει και να γυρίζει! :)

Thomelef
29-09-14, 14:06
ναι ρε...δεν υστερεί απο δύναμη το αμάξι για αυτό που θέλεις. δυστηχώς έχει απαράδεκτο διαφορικό. μεγάλο μείον για ένα αμάξι με τόση ροπή...για να ευχαριστηθείς, πρέπει να επιμείνεις πολύ στη δύναμη, πράγμα αντίθετο δλδ απο το πάτα άσε που κάνεις στο Μ3 για να μπορείς να το έχεις συνέχεια ζυγισμένο στη γωνία που θέλεις.

VanVIC
29-09-14, 18:20
Του Σάλια το 39άρι το Μ5 πόσα έβγαζε ξέρουμε;

VanVIC
29-09-14, 18:58
500 αλογα δεν βγαζει ουτε με μοτερ απο Ε60, Βαγγελη.
Με εξατμησεις, χταπόδια, προγραμμα κλπ, το πολυ να βγαλει 20-25 αλογα πανω απο αυτα που εχει.

Χριστόφορε δεν μπορώ να ξέρω προσωπικά, έγραψα αυτό που άκουσα, δεν έχω λόγο να μην δεχθώ αυτά που γρέφετε, ξέρετε καλύτερα.
Θα μπορούσε να πάρει θέση κι ο Νίκος (m3est) να μας διαφωτίσει, ίσως να θυμάμαι εγώ λάθος.

Πάντως, όπως γράφει και ο Βαγγέλης (τό'χουμε οι Βαγγέληδες φαίνεται) υπάρχει κι η λύση του κομπρεσαρίσματος (αντε γειά) και εκεί τα πράγματα είναι άκρως ενδιαφέροντα μιας και η ιπποδύναμη θα ξεπεράσει τα 500 αλλά και η ροπή θα ξεφύγει στα ύψη :whistle:

Οπως και νά΄χει, ας ευχαριστήθεί ο άνθρωπος το αμάξι του όπως είναι και σιγά-σιγά το βελτιώνει κατά τα κέφια του.

:cheers:

vagmag
02-10-14, 21:09
Οι επισκευές ξεκίνησαν απο τα καθίσματα που στριφογύριζαν.
Το πρόβλημα ειναι γνωστό ως twisted seats και αν γράψετε αυτό στο google και στο YouTube, θα βγάλει πολλά DIY για e39 κυρίως, μιας και το πρόβλημα ειναι συχνό.
Του συνοδηγού επιδιορθώθηκα επιτυχώς , με αρκετή δουλειά και αφού χρειάστηκε να βγει το κάθισμα . Η διαδικασία έγινε απο τον κουμπάρο κ ξάδερφο μου , που πιάνουν τα χέρια του .
Στου οδηγού κολλήσαμε σε μια βίδα του καθίσματος που δε βγαίνει προς στιγμην. Αύριο συνεχίζουμε .

vagmag
02-10-14, 21:19
Αντιμετωπίζω και ένα ακόμα πρόβλημα που δεν έχω καταλήξει πως θα το λύση , αν και έχω διαβάσει διάφορα θέματα σχετικά .
Οταν το αυτοκίνητο ειναι σχεδόν σταματημένο ή σταματημένο το τιμόνι ειναι πολυ σκληρό . Μόλις ανεβαίνουν λιγο οι στροφές του μοτέρ , γίνεται φυσιολογικό .
Σα να μην έχει υποβοήθηση .

Έχω διαβάσει για υγρό τιμονιού , για αντλία τιμονιού , για βαλβίδα αντλίας τιμονιού , για κουτί τιμονιού ( steering box) και αλλα ...)

Το τιμόνι ειναι με επανακυκλοφορούντα σφαιρίδια ή κάτι τέτοιο (λέτε να το πάω στη Mercedes ? χαχαχαχα )

Καμία ιδέα ;

Να πω την αλήθεια δε με ενοχλεί ιδιαίτερα αλλα γιατί να μην το κάνω οπως πρεπει να ειναι ;;;

vagmag
02-10-14, 21:27
https://www.bmwfans.gr/forum/ (https://imageshack.com/i/nez6aij)
[IMG][/URL]

Το εσωτερικό ειναι το παραπάνω .

Σκέφτομαι κάτι σε cinnamon ή παρομοιο .

Να το κάνω όλο το κάθισμα και τις πόρτες cinnamon ή να κάνω cinnamon τα σημεία που ειναι γκρι και αυτά που ειναι μαύρα να τα ντυσω με νέο παλι μαύρο δέρμα ;
Άλλοι συν διάσημοι επίσης δεκτοί σαν προτάσεις .

atha
02-10-14, 21:47
Το εσωτερικό ειναι το παραπάνω .

Σκέφτομαι κάτι σε cinnamon ή παρομοιο .

Να το κάνω όλο το κάθισμα και τις πόρτες cinnamon ή να κάνω cinnamon τα σημεία που ειναι γκρι και αυτά που ειναι μαύρα να τα ντυσω με νέο παλι μαύρο δέρμα ;
Άλλοι συν διάσημοι επίσης δεκτοί σαν προτάσεις .


gia mena exei apo tous pio omorfous syndiasmous mesa . ego tha ekana ena refresh kalo kai terma. tora peri orexeos ........:original:

JiMk86
02-10-14, 21:50
Αντιμετωπίζω και ένα ακόμα πρόβλημα που δεν έχω καταλήξει πως θα το λύση , αν και έχω διαβάσει διάφορα θέματα σχετικά .
Οταν το αυτοκίνητο ειναι σχεδόν σταματημένο ή σταματημένο το τιμόνι ειναι πολυ σκληρό . Μόλις ανεβαίνουν λιγο οι στροφές του μοτέρ , γίνεται φυσιολογικό .
Σα να μην έχει υποβοήθηση .

Έχω διαβάσει για υγρό τιμονιού , για αντλία τιμονιού , για βαλβίδα αντλίας τιμονιού , για κουτί τιμονιού ( steering box) και αλλα ...)

Το τιμόνι ειναι με επανακυκλοφορούντα σφαιρίδια ή κάτι τέτοιο (λέτε να το πάω στη Mercedes ? χαχαχαχα )

Καμία ιδέα ;

Να πω την αλήθεια δε με ενοχλεί ιδιαίτερα αλλα γιατί να μην το κάνω οπως πρεπει να ειναι ;;;

Χωρίς να είμαι μηχανικός, για αντλία μου βρωμάει...:drive:

Bazil Van Sinner
02-10-14, 22:27
Βαγγέλη άμα είναι να κάνεις δουλειά θα την κάνεις σωστά.ΟΛΟ.πέτα και μια αλκανταρα ουρανό και παντρεψου το για πάντα !!!!!

Στο χρώμα κατέληξες?

vagmag
02-10-14, 22:37
Βαγγέλη άμα είναι να κάνεις δουλειά θα την κάνεις σωστά.ΟΛΟ.πέτα και μια αλκανταρα ουρανό και παντρεψου το για πάντα !!!!!

Στο χρώμα κατέληξες?

Μου άρεσε οπως ήταν το Μ3 μεσα .

Εχεις κάτι να πρότεινεις ;

Αν κάποιος μπορεί ας βάλει φωτό απο το εσωτερικό του κ. Αλέξη κ του κ. Νικου, μιας κ γράφω απο το κινητό κ δυσκολεύομαι .

Harisp
02-10-14, 22:39
Του Σάλια το 39άρι το Μ5 πόσα έβγαζε ξέρουμε;

Κάποια στιγμή σκάει κερατέα ένα m5 e39 του Σάλια το οποίο υποτίθεται ότι ήταν ΦΠΕ καλό...
Πατάει με τον Γιώργο με το Cayman που έκανε κολώνα σε όλα τα Μ5 φτιαγμένα κ μη, και αυτό τον περνάει.

Όταν ακούς καλό, καταλαβαίνεις...:nitro:

JiMk86
02-10-14, 23:04
Μου άρεσε οπως ήταν το Μ3 μεσα .



Εχεις κάτι να πρότεινεις ;



Αν κάποιος μπορεί ας βάλει φωτό απο το εσωτερικό του κ. Αλέξη κ του κ. Νικου, μιας κ γράφω απο το κινητό κ δυσκολεύομαι .


Νομίζω terracotta ήταν. Εγώ προτείνω total black.


Sent from my iPhone using Tapatalk

VanVIC
03-10-14, 06:13
Νομίζω terracotta ήταν. Εγώ προτείνω total black.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Terracotta ήταν και ήταν πολύ ωραίο.
Πάντως και ένας συνδυασμός nappa με alcantara (σε ίδιους χρωματισμούς) θα ήταν ωραίος.

vagmag
03-10-14, 20:14
ναι ρε...δεν υστερεί απο δύναμη το αμάξι για αυτό που θέλεις. δυστηχώς έχει απαράδεκτο διαφορικό. μεγάλο μείον για ένα αμάξι με τόση ροπή...για να ευχαριστηθείς, πρέπει να επιμείνεις πολύ στη δύναμη, πράγμα αντίθετο δλδ απο το πάτα άσε που κάνεις στο Μ3 για να μπορείς να το έχεις συνέχεια ζυγισμένο στη γωνία που θέλεις.

Αυτό ειναι αλήθεια .
Το χαίρομαι πολυ περισσότερο με το κουμπί sport πατημένο, όπου η απόκριση ειναι καλύτερη σε σχέση με το βύθισμα του γκαζιου .
Επίσης χρειάζεται λιγο περισσότερο να γυρίσει το τιμόνι για να προκληθεί η υπέρ στροφή .

Το χαίρομαι πολυ , δεν το χορταίνω , έφτασα την κατανάλωση 16,9 και ανεβαίνει , κέρδισα ένα φασκελο , ένα thumps up , πολλά δικά μου χαμόγελα , και αρκετά χαμόγελα του βενζινα μου .

vagmag
03-10-14, 20:20
Τα καθίσματα πλέον λειτουργούν άψογα !
Να ευχαριστήσω τον κουμπάρο μου , που το πάλεψε και τα κατάφερε !

Θα ήθελα μαλλον να το κάνω όλο τερακοτα.
Κ. Αλέξη θα βγάλουμε άκρη με τα δέρματα ;

Ο αδερφος μου πάντως λέει να μη ρίξω χρηματα , μιας και ειναι παλιό το αυτοκίνητο , αλλα πιστεύω ότι θα μου αρέσει πολυ αν το ανανέωσω.

alexm
03-10-14, 20:41
Τα καθίσματα πλέον λειτουργούν άψογα !
Να ευχαριστήσω τον κουμπάρο μου , που το πάλεψε και τα κατάφερε !

Θα ήθελα μαλλον να το κάνω όλο τερακοτα.
Κ. Αλέξη θα βγάλουμε άκρη με τα δέρματα ;

Ο αδερφος μου πάντως λέει να μη ρίξω χρηματα , μιας και ειναι παλιό το αυτοκίνητο , αλλα πιστεύω ότι θα μου αρέσει πολυ αν το ανανέωσω.

Την ερχομενη εβδομαδα θα εχεις ενημερωση και την αλλη Δευτερα βουρ... thumb

m_power_lunatic
04-10-14, 09:58
Τα καθίσματα πλέον λειτουργούν άψογα !
Να ευχαριστήσω τον κουμπάρο μου , που το πάλεψε και τα κατάφερε !

Θα ήθελα μαλλον να το κάνω όλο τερακοτα.
Κ. Αλέξη θα βγάλουμε άκρη με τα δέρματα ;

Ο αδερφος μου πάντως λέει να μη ρίξω χρηματα , μιας και ειναι παλιό το αυτοκίνητο , αλλα πιστεύω ότι θα μου αρέσει πολυ αν το ανανέωσω.

Oτι λεει ο bro......εξάλλου η μεταπώληση του θα ειναι μηδενικη σε λιγο καιρο οπως θα ξερεις.Περισσοτερη αξια θα εχει σαν μεταφορικο μεσο και οδηγικης απολαυσης παρα να πουληθει για ψιχουλα,για εμενα να ειναι μηχανικα οκ και απο εκει και περα οχι υπερβολες,μην πετας τα χρηματα σου.

vagmag
29-10-14, 20:48
Μόλις πούλησα το xtrail πετρελαιο που είχαμε για οικογενειακο, με το σκεπτικό να δώσω τα επιπλέον χρηματα που θα φύγουν σε φορους κ επιπλέον καταναλωση για τα επόμενα 5 χρόνια κ να κυκλοφορώ με πιο νεο αυτοκινητο . Το xtrail ειχε 168000 χιλιόμετρα κ πουλήθηκε 11550 ευρω ( ειχε αγοραστεί 12500 δυο χρόνια πριν ) .
Κοιτάμε κατι σε 1600 κυβικά πετρελαιο με καλούς σχετικά χώρους , κ ισως κ τετρακινηση . Εχουμε 2 μικρά παιδάκια κ κάνουνε καθημερινά μια ορεινή διαδρομη που το χειμώνα ενίοτε πιάνει χιονάκι κ γλυστραει .
Είδαμε το suzuki s cross diesel με 120 Αλιάγα κ τετρακινηση στα 23800 . Οι χώροι του οριακός για τα καροτσάκια προς στιγμής αλλα δεν απορρίπτεται ακομα .
Το QASHQAI εχει παράδοση 6 μήνες σε τετρακίνητο κ ο χώρος αποσκευών ειναι ακομα μικρότερος .

Το civic tourer εχει τεράστιο πορτ μπαγκάζ ( 600 λίτρα ) , 120 ίππους , αλλα κάθεσαι πολυ χαμηλά , εχει δύσκολο μπες βγες .

Το mitsubishi asx δεν μας ενθουσίασε ...

Για το octavia έγραψα σε άλλο θέμα κ μπορω να πω οτι ενθουσιάστηκα . Δεν ειναι τετρακίνητο , αλλα εχει επιλογη νομιζω αυτόματου .

Αλλες ιδέες;

vagmag
29-10-14, 20:53
Λογω του οτι πουλήθηκε το xtrail γρηγορα , δεν προλάβαμε κ ψαχνόμαστε .

Προέκυψε αυτές τις ημέρες ημερήσιο ταξιδι οικογενειακά με το Μ5 .
Άνετη μετακίνηση , με 130-150 χλμ κ λίγη κίνηση μεσα στη Λαρισα έκαψε 11,5 λίτρα / 100 χλμ . Οι χώροι για πισω καλοί. Το πορτμπαγκαζ μου θύμισε να μην ξαναπάρω sedan για οικογενειακο μιας κ όσο μεγάλος κ να ενιαίο χώρος αποσκευών , το μικρο άνοιγμα δυσκολεύει το φόρτωμα .

Το μοτέρ θεϊκό , τραβάει παντού κ πάντα , αλλα δεν υπαρχει λόγος να ταξιδεύεις με το Μ5 , κ να καις 11,5 , οταν με ίδιες ταχύτητες με ενα σύγχρονο diesel μπορείς να είσαι στα 6 λίτρα μαλλον .

Τυραννόσαυρος μιας άλλης εποχής

mitsos_chania
29-10-14, 21:22
Δες και το opel mokka βαγγελη.
Πολυ καλοι χωροι και πολυ καλη τιμη


Sent from my iPad mini using Tapatalk

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
29-10-14, 21:44
Στην θέση σου θα κοιταγα σε πετρέλαιο αυτοhttps://www.car.gr/classifieds/cars/view/5114945/.

Μονόδρομος μιας και δίνει τοσα χρόνια εγγύηση,στα 7 χρονια να σαι καλά να πάρεις άλλο!

vagmag
30-10-14, 15:45
Skoda Octavia 1.6 tdi dsg 23000 euros

Skoda Octavia 1.6 tdi Combi dsg 24500 euros

Skoda Ocatvia 1.6 tdi Combi 4X4 24600 euros

Skoda Octavia 1.4 tsi Φυσικό αέριο 21600 euros ... δεν παίζει dsg ή τετρακίνηση

όλα νομίζω ετοιμοπαράδοτα !

vagmag
30-10-14, 15:45
Επίσης έκανα test drive to 2κίνητο το κασκάι 1.6d με τα 130 άλογα.

Πολύ καλό αυτοκίνητο !
Άριστη ποιότητα κύλισης . Πέφτεις σε λακούβα-κρατήρα και δεν ακούς τίποτα... τανκ... Είναι σφιχτό, αλλά ποιοτικό.
Το μοτέρ τραβάει δυνατά. Μου φάνηκε υψηλή κατανάλωση. 9 λίτρα να βγω από την κίνηση και μετά διαδρομή Καλοχώρι- Σίνδος και πίσω (δλδ εθνική με 110-130 χιλιόμετρα ) , έφτασε στο τέλος της διαδρομής στα 6,2. Σε σχέση με το Octavia καίει περισσότερο μάλλον, μιας και η κατανάλωση του skoda ¨ηταν σε ανηφόρα και κατηφόρα πήγαινε έλα...

Τα 29500 ευρώ που μου είπε στο πόδι ο πωλητής, μου φαίνονται πολλά, όπως επίσης και οι 6 μήνες παράδοση.... Αν το επιλέξω πρέπει να αλλάξω και το καροτσάκι, γιατί χωράει σχεδόν μόνο αυτό... για εκδρομή θα πρέπει να πάρουμε τρέιλερ...

ntinos
30-10-14, 16:16
Το παραγγειλε ο γαμπρος μου (το 1,5d)

22.000 το μπροσθοκινητο, μεσαια εκδοση εξοπλισμου

ntinos
30-10-14, 16:21
Το καινουργιο mondeo σου "λεει" τιποτε ?

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/10/682484209723355687-1.jpg

vagmag
30-10-14, 16:37
Το καινουργιο mondeo σου "λεει" τιποτε ?

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/10/682484209723355687-1.jpg

Μόνο φωτογραφίες του έχω δει .
Πολυ Ομορφο .

Δεν ξερω ποσο βαρύ ειναι κ αν ο κινητήρας μπορεί να ανταπεξέλθει αξιοπρεπώς σε επιδόσεις κ κατανάλωση ( 1.5--1.6 diesel ) .

ntinos
30-10-14, 16:50
διλιτρο τετρακινητο ντηζελ με 180 αλογα....
Ταμάμ !!!


Θα το βγαζει και με 1500 (βενζινα ομως) και 150 αλογα

zizu
30-10-14, 17:05
διλιτρο τετρακινητο ντηζελ με 180 αλογα....
Ταμάμ !!!


Θα το βγαζει και με 1500 (βενζινα ομως) και 150 αλογα

θα βγει και ντίζελ 1600κ.εκ. με 115 αλογα
https://www.ford.gr/BuildandPrice/NewMondeo/Trend#

mark e92
30-10-14, 17:48
θα βγει και ντίζελ 1600κ.εκ. με 115 αλογα
https://www.ford.gr/BuildandPrice/NewMondeo/Trend#

Λογικά θα φοράει τον D2 της Volvo.

Panos 316T
30-10-14, 19:50
Λογω του οτι πουλήθηκε το xtrail γρηγορα , δεν προλάβαμε κ ψαχνόμαστε .

Προέκυψε αυτές τις ημέρες ημερήσιο ταξιδι οικογενειακά με το Μ5 .
Άνετη μετακίνηση , με 130-150 χλμ κ λίγη κίνηση μεσα στη Λαρισα έκαψε 11,5 λίτρα / 100 χλμ . Οι χώροι για πισω καλοί. Το πορτμπαγκαζ μου θύμισε να μην ξαναπάρω sedan για οικογενειακο μιας κ όσο μεγάλος κ να ενιαίο χώρος αποσκευών , το μικρο άνοιγμα δυσκολεύει το φόρτωμα .

Το μοτέρ θεϊκό , τραβάει παντού κ πάντα , αλλα δεν υπαρχει λόγος να ταξιδεύεις με το Μ5 , κ να καις 11,5 , οταν με ίδιες ταχύτητες με ενα σύγχρονο diesel μπορείς να είσαι στα 6 λίτρα μαλλον .

Τυραννόσαυρος μιας άλλης εποχής

μπορει και να το βλεπω και λαθος:

για να μην καις 11,5 αλλα 6,5 προτιμας να δωσεις +20.000ε για καινουργιο χωρις ασφαλειες αναλωσιμα κλπ αλλα παραλληλα να χεις και το Μ5!

απο αποψη αποσβεσης παει μακρια η βαλιτσα(δεν ξερω βεβαια και τι χλμ κανεις ετησιως)

vagmag
31-10-14, 06:41
Η αλλαγή που κάνω ( xtrail 2.0 d με 168000 του 2008 με καινούργιο ) δεν ειναι για να εξοικονομήσω χρηματα , αλλα αντί να δώσω στην επόμενη πενταετία σε τέλη , έκτακτη εισφορά κ διάφορα καυσίμων 10-12000 ευρώ , τα δίνω τώρα κ κυκλοφορώ την οικογένεια μου με αυτοκίνητο του 2014 .

Όσον αφορά το Μ5 , δε δικαιολογείται με κανένα οικονομοτεχνικό κριτήριο , αλλα μόνο ως αγχολυτικό !

vagmag
31-10-14, 06:57
Εχθές έκανε η γυναίκα μου test drive το Suzuki scross κ ενθουσιάστηκε .
Εύκολο , με καλή ορατότητα , καλό μοτέρ επίσης , οικονομικό ... 5,1 στη διαδρομή που έκανε , ετοιμοπαράδοτο κ τετρακίνητο ώστε να βοηθήσει κ τους κρύους μήνες του χειμώνα .

Το Octavia απορρίφθηκε λόγω μεγάλου όγκου . Το κασκαι δεν την ενθουσίασε τόσο για να περιμένουμε 6 μήνες . Κ εκει που ειμαστε πλέον έτοιμοι να κλείσουμε το Suzuki , είχα τη φαεινή ιδέα να συνεχίσουμε τη βόλτα μας στη Citroen .

Το αυτοκίνητο να διευκρινήσω θα το οδηγεί η γυναίκα με τα παιδιά συνήθως .... ( προσπαθώ να δικαιολογηθω κ να προλάβω το πολυ κράξιμο χαχαχαχα )

Εκει λοιπόν ανακαλύψαμε τα mpv ! C4 Picasso ! Ειναι σα διαστημόπλοιο μεσα έξω , έχει την καλύτερη διαρρύθμιση για οικογένεια , ευάερο , ευήλιο , 500 λίτρα χώρο αποσκευών , κ γενικότερη ευχάριστη διαμονή στο εσωτερικό .
Μπήκαμε κ σε άλλες σκέψεις ... Άρεσε στη γυναίκα μου , θα έχουν σίγουρα τα παιδιά όμορφη διαμονή με τα μεγάλα παράθυρα , τα κουρτινακια , το ευρύχωρο εσωτερικό .
Θετικό επίσης ότι το βάρος έχει κρατηθεί σε χαμηλά σχετικά επίπεδα 1349 κιλά .
Αρνητικό η οδηγική ευχαριστιση φαντάζομαι καθώς κ το ειναι citroen !

Τώρα μπορείτε να κράξετε .

ntinos
31-10-14, 08:49
Υπερψηφίζω με χερια και με ποδια ένα C4 Grand picasso για την χρήση που το προορίζεις

https://carmitart.com/wp-content/uploads/2014/09/2014-Citroen-c4-grand-picasso-rear-view.jpg


Το cactus το είδατε ?

pilot
31-10-14, 13:13
Εχθές έκανε η γυναίκα μου test drive το Suzuki scross κ ενθουσιάστηκε .
Εύκολο , με καλή ορατότητα , καλό μοτέρ επίσης , οικονομικό ... 5,1 στη διαδρομή που έκανε , ετοιμοπαράδοτο κ τετρακίνητο ώστε να βοηθήσει κ τους κρύους μήνες του χειμώνα .

Το Octavia απορρίφθηκε λόγω μεγάλου όγκου . Το κασκαι δεν την ενθουσίασε τόσο για να περιμένουμε 6 μήνες . Κ εκει που ειμαστε πλέον έτοιμοι να κλείσουμε το Suzuki , είχα τη φαεινή ιδέα να συνεχίσουμε τη βόλτα μας στη Citroen .

Το αυτοκίνητο να διευκρινήσω θα το οδηγεί η γυναίκα με τα παιδιά συνήθως .... ( προσπαθώ να δικαιολογηθω κ να προλάβω το πολυ κράξιμο χαχαχαχα )

Εκει λοιπόν ανακαλύψαμε τα mpv ! C4 Picasso ! Ειναι σα διαστημόπλοιο μεσα έξω , έχει την καλύτερη διαρρύθμιση για οικογένεια , ευάερο , ευήλιο , 500 λίτρα χώρο αποσκευών , κ γενικότερη ευχάριστη διαμονή στο εσωτερικό .
Μπήκαμε κ σε άλλες σκέψεις ... Άρεσε στη γυναίκα μου , θα έχουν σίγουρα τα παιδιά όμορφη διαμονή με τα μεγάλα παράθυρα , τα κουρτινακια , το ευρύχωρο εσωτερικό .
Θετικό επίσης ότι το βάρος έχει κρατηθεί σε χαμηλά σχετικά επίπεδα 1349 κιλά .
Αρνητικό η οδηγική ευχαριστιση φαντάζομαι καθώς κ το ειναι citroen !

Τώρα μπορείτε να κράξετε .
και καλα!...χαχαχααχ..έπιασαν τόπο οι απειλές μου!!

mark e92
31-10-14, 15:52
Tiguan - Q3?

EVERGET
01-11-14, 11:54
Μην πετάτε τα λεφτά σας σε Citroen, τα σημερινά μοντέλα δεν έχουν καμία σχέση με τα παραδοσιακά "ιδιαίτερα" citroen του παρελθόντος. Είναι τα φθηνά προιόντα μαζικής κατανάλωσης της Γαλλικής αυτοκινητοβιομηχανίας και τίποτε άλλο.

Εάν δεν πάρεις BMW (δηλαδή στην κατηγορία που κοιτάς το 2 Active tourer), δες για vag. Το νέο Passat είναι εκπληκτικό όχημα, και πίστεψέ με δεν υπάρχει καλύτερο οικογενειακό αμάξι από ένα Passat. Γνώμη μου πως οτιδήποτε άλλο εκτός από BMW και Vag είναι σαν να πετάς τα λεφτά σου στα σκουπίδια.

VanVIC
01-11-14, 15:46
look @ renault scenic

JiMk86
01-11-14, 18:05
Εντελώς φιλικά. Vagmag, τη λύση του να τα διώξεις όλα και να πάρεις ένα Χ5 πετρέλαιο αυτόματο κλπ, και να συνδιάσεις τα πάντα (νορμαλ επιδόσεις) την έχεις σκεφτεί;

Το λέω αυτό γιατί είμαι της λογικής ότι ένα αμάξι πρέπει να το χαιρόμαστε καθημερινά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

vagmag
01-11-14, 20:29
Εντελώς φιλικά. Vagmag, τη λύση του να τα διώξεις όλα και να πάρεις ένα Χ5 πετρέλαιο αυτόματο κλπ, και να συνδιάσεις τα πάντα (νορμαλ επιδόσεις) την έχεις σκεφτεί;

Το λέω αυτό γιατί είμαι της λογικής ότι ένα αμάξι πρέπει να το χαιρόμαστε καθημερινά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το εχω σκεφτεί πολλές φορές , αλλα χρειαζόμαστε 2 αυτοκινητα , μιας και μένουμε εκτός πόλης κ οταν λείπω για δουλεια πρέπει κατι να εχει γυναίκα μου να μετακινηθεί με τα παιδια .

Αν είχαμε μονο ενα οικογενειακο θα ηταν μαλλον 3 ή 5 touring και θα ηθελα να ειναι 35d !

vagmag
01-11-14, 20:31
look @ renault scenic

Το καλύτερο 16αρι diesel μοτέρ ! Εχει μείνει ομως πισω σχεδιαστικά τόσο ερωτικά όσο κ εξωτερικά . Φαντάζομαι θα ανανεωθεί καποια στιγμή συντομα.

VanVIC
01-11-14, 20:36
Το καλύτερο 16αρι diesel μοτέρ ! Εχει μείνει ομως πισω σχεδιαστικά τόσο ερωτικά όσο κ εξωτερικά . Φαντάζομαι θα ανανεωθεί καποια στιγμή συντομα.

Ερωτικά (:th_Laie_67-1:) δεν θα το δείς ποτέ το συγκεκριμένο όμως πρακτικά θα σε βγάλει παλικάρι.

vagmag
01-11-14, 20:47
Μην πετάτε τα λεφτά σας σε Citroen, τα σημερινά μοντέλα δεν έχουν καμία σχέση με τα παραδοσιακά "ιδιαίτερα" citroen του παρελθόντος. Είναι τα φθηνά προιόντα μαζικής κατανάλωσης της Γαλλικής αυτοκινητοβιομηχανίας και τίποτε άλλο.

Εάν δεν πάρεις BMW (δηλαδή στην κατηγορία που κοιτάς το 2 Active tourer), δες για vag. Το νέο Passat είναι εκπληκτικό όχημα, και πίστεψέ με δεν υπάρχει καλύτερο οικογενειακό αμάξι από ένα Passat. Γνώμη μου πως οτιδήποτε άλλο εκτός από BMW και Vag είναι σαν να πετάς τα λεφτά σου στα σκουπίδια.

Πραγματικά δεν ξερω αν θα το μετανοιωςω που θα πάρω citroen . Απο τη μια ευτυχώς που δεν ειναι τα τεχνολογικά διαμάντια των παλιών εποχών μιας και ηταν τέλεια οταν λειτουργούσαν , δλδ σπάνια, το υπόλοιπο διάστημα έψαχνες τα εξειδικευμένα και πανάκριβα ανταλλακτικά τους .

Μετα απο μια κακή εμπειρία με renault megane coupe είπα οτι ΔΕ θα ξαναπάρω γαλλικό .
Μετα απο πολλές κακές εμπειρίες ομως με γερμανικά , ιταλικά , γιαπωνέζικα κατεληξα οτι ολα χαλάνε και οτι η ιαπωνική αξιοπιστία, η γερμανική ποιότητα κ αξιοπιστία, κ η ιταλική οδική συμπεριφορά ειναι μύθοι ενος παρελθόντος που δε θα ξαναέρθει τόσο ξεκάθαρα .
Όλοι εχουν μπλέξει τα μπούτια τους, κ στο βωμό του κέρδους απο χρονο σε χρονο αλλα ζουν πολα σε καθε εταιρια.

Αν επαιρνα οικογενειακο γερμανικό που θα γούσταρα , θα επαιρνα 320d μιας και παραπάνω ειναι εντελώς απαγορευτικά. Αν έψαχνα ενα οικογενειακο γερμανικό που ειναι τίμιο, άνετο , ποιοτικό και με άριστους χώρους θα επαιρνα octavia combi ( μη βαράς πιλότε :hystericalbs1:) ....

Ξερω οτι προτείνεις με καθε καλη διάθεση και σε ευχαριστω οπως και τα υπόλοιπα παιδια .

vagmag
01-11-14, 20:48
Ερωτικά (:th_Laie_67-1:) δεν θα το δείς ποτέ το συγκεκριμένο όμως πρακτικά θα σε βγάλει παλικάρι.

Χαχαχαχα :hystericalbs1::hystericalbs1:
Εσωτερικά ηθελα να γράψω...... Άτιμο ipad :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

vagmag
01-11-14, 20:52
Tiguan - Q3?

Ακριβές λύσεις για diesel ...

Konstantinos E60
01-11-14, 21:07
Κάνε λίγο υπομονή να έρθει το νέο espace....

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/11/imagesqtbnANd9GcSFtbjzEgn6hVQTKnzuA2mI0v-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/11/imagesqtbnANd9GcQYtOf7_OMMwB75OaqUSPsL3i-1.jpg

https://www.carscoops.com/2014/09/first-photo-of-2015-renault-espaces.html

Βέβαια δεν ξερουμε ακόμα την τιμή αν και γράφεται στο νετ ότι θα ακολουθηθεί η τακτική του downsizing και αναμένεται να πέσει σε σχέση με το υπάρχον μοντέλο.

stef
01-11-14, 21:27
Αν επαιρνα οικογενειακο γερμανικό που θα γούσταρα , θα επαιρνα 320d μιας και παραπάνω ειναι εντελώς απαγορευτικά. Αν έψαχνα ενα οικογενειακο γερμανικό που ειναι τίμιο, άνετο , ποιοτικό και με άριστους χώρους θα επαιρνα octavia combi ( μη βαράς πιλότε :hystericalbs1:) ....

Ξερω οτι προτείνεις με καθε καλη διάθεση και σε ευχαριστω οπως και τα υπόλοιπα παιδια .

Θες ντε και καλά καινούριο?
Έχει εξαιρετικά αυτοκίνητα Ε90 diesel used!

vagmag
01-11-14, 21:31
Θες ντε και καλά καινούριο?
Έχει εξαιρετικά αυτοκίνητα Ε90 diesel used!

Δε θελω να πληρώνω τελη κ έκτακτες εισφορές κ για τα δυο αυτοκινητα .

Η λογική ηταν , με τα χρηματα που εξοικονομούνται απο τελη, φορους , κ καταναλωση δίλιτρου diesel, αγοράζουμε 16αρι diesel καινούργιο !

vagmag
01-11-14, 22:16
5θεσιο ή επταθέσιο ; Το επταθέσιο ειναι 18 πόντους πιο μακρύ. Μου αρέσει η ιδέα της βόλτας με επιπλέον φίλους , συγγενείς κλπ, αλλα σκεφτομαι οτι το 99% του χρόνου , απλα θα κουβαλάμε ενα μεγαλυτερο όγκο ... Άδειο.

Χειροκίνητο ή αυτοματο ; Το αυτοματο ειναι μια κακή υλοποίηση τυπιυ αυτοματοποιημένου χειροκίνητου Μ3 e46 , smart κ του προηγούμενου yaris . Η εμπειρία μου απο το yaris , τραγική , αν εξαιρέσουμε τη μη επιβάρυνση της κατανάλωσης , κατα τα αλλα ηταν αργό στις αλλαγές, απότομο στην όπισθεν , με αρκετα κενά στη δύναμη κατα τις αλλαγές, σα να οδηγούσε νέος οδηγός ενα πράγμα . Βελτιωνόταν κάπως οταν κατα την αλλαγη άφηνες το γκάζι , αλλα λογω κ αδύναμου μοτέρ δεν μπορω να πω Τα καλύτερα . Εχει κανεις άποψη ;

vagmag
01-11-14, 22:22
Το cactus το είδατε ?

Το cactus το είδαμε !

Θετικά : επιτέλους κατι διαφορετικό, δείχνει ομορφο, σπορ εμφανισιακά , λιτό μεσα , minimal , χαμηλό βάρος , η κλειστοφοβική καμπίνα προδιαθέτει για σπορ αυτοκινητο ,.

Αρνητικά : μικροί χώροι για εμάς αυτη την περίοδο, η προσπάθεια συγκράτησης του βάρους αλλα κ του κόστους χαμηλά φαινεται , χωρις να ειναι φτηνό σαν τιμη πώλησης ,μµ τουλάχιστο το diesel .

Προσωπικά θα το επαιρνα άνετα για αυτοκινητο πόλης . Ειναι φρέσκο , μοντέρνο , κ το βαρος ειναι σύμμαχος .

Δεν το οδήγησα ..,

doctore
02-11-14, 00:00
Το καλύτερο 16αρι diesel μοτέρ ! Εχει μείνει ομως πισω σχεδιαστικά τόσο ερωτικά όσο κ εξωτερικά . Φαντάζομαι θα ανανεωθεί καποια στιγμή συντομα.

To iPad δεν έκανε λάθος. :original:
Είναι προφανές, χρειάζεσαι ένα αυτοκίνητο να μπορείς να το δεις και ερωτικά.
Πάρε ένα BMW μεταχειρισμένο !