PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπής απορίες



Jimmakos
05-01-11, 15:12
Καλησπέρα στην παρέα!
Θέλω να κάνω μετατροπή σε 6κύλινδρο αλλά δεν ξέρω τι μοτέρ θα ταιριάξει σε εμένα, τι σασμάν κλπ....

Κοιτάω στο car αγγελίες αλλά γίνεται μπάχαλο απο τόσα πολλά ανταλλακτικά με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι ταιριάζει στο αυτοκίνητό μου....
Απο τιμές μην το σχολιάσω, ο καθένας ζητάει ότι θέλει!
Θέλω αρχικά να βάλω ένα 2λιτρο vanos ή χωρίς με προοπτική μιας μικρής τουρμπίνας μελλοντικά!

Βοηθήστε με παιδιά γιατί δεν ξέρω τι μου γίνεται :shok:

SuperSonic
05-01-11, 15:19
Καλο μηχανικο εχεις?
Αν εχεις συζητα μαζι του και θα βρεις την καλυτερη λυση βαση των απαιτησεων σου.

Εξω θα βρεις πολλες και διαφορες τιμες..το θεμα ομως δεν ειναι η ΜΟΝΟ η τιμες αλλα και η σωστη δουλεια το σωστο μοτερ και αλλα πολλα που γνωριζεις και εσυ.

Stamatis
05-01-11, 15:46
Κρατα τον κινητηρα που εχεις.
Ριχτου ενα τουρμπο και τελειωσες.
Τι να το κανεις το 6κυλινδρο το τουρμπο;
Μπερδεμα με το βανος, λιγοτερος χωρος, μεγαλυτερη συντηρηση και μπελαδες.

Jimmakos
05-01-11, 16:36
MPower Μηχανικό έχω αλλά δεν τον εμπιστεύομαι..... Προτιμώ με ένα φίλο μου να σηκώσουμε το μοτέρ και να το κάνουμε ότι θέλουμε παρά να πάω στο συνεργείο γιατί όποτε πήγαινα εκεί έφτιαχνε το ένα και χάλαγε το άλλο, και δεν ήμουν τύπος ναι πόσο κοστίζει κόψε κάτι, πάντα μετροιτίς και πόσο θές τόσα πάρτα!

Σταμάτη να το τουρμπίσω αλλά θα αντέξει το συγκεκριμένο? Άντε να του βάλω ένα μπλοκέ διαφορικό να "πατάει" καλύτερα αλλά το θέμα είναι μην μου τα φτύσει αυτό το μοτέρ.... Κάποια στιγμή θα το αλλάξω γιατί έχει 204.000χλμ πάνω του αλλά άντε να του βάλω 318is πάνω αν πώ οτι θα μείνω στα 1800cc ;)

deepBLUE
05-01-11, 16:41
Υπάρχουν επαγγελματίες που έχουν ποσταρει προσφορές για τα μέλη του φόρουμ μας θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να ρωτήσεις αυτούς μια και οι ερωτήσεις και γενικά η έρευνα δε κοστίζει !!!!

Jimmakos
05-01-11, 16:43
Καλά ναι σίγουρα μια έρευνα ποτέ δεν κοστίζει.....
Μόλις κατασταλάξω κάπου θα ενημερώσω!

Stamatis
05-01-11, 16:47
Καπου το εχω ξαναπει. 18αρια μοτερ βρισκεις με 4-5 κατοσταρικα.
Πιο οικονομικονθα σου ερθει ακομα και να σου σπασει.
Αναρτησεις, φρενα, τουρμπο και καθαρισες.
Δυστυχως τα 6κυλινδρα τουρμπο τρεφονται αποκλειστικα με ελπιδες... Οτι καποτε θα δουλεψουν σωστα.
Ο κινητηρας σου ειναι τερας αξιοπιστιας, βαρα του αλυπητα.

Γιατι να το κανεις 6κ;
Για να βαλεις
Ψυγειο, βασεις, σαζμαν, αξονες, διαφορικο, ακρα, πλεξουδες, φρενα, αναρτησεις, μονωσεις κερατα και να εχεις τελικα τι;
150 αλογα;

Δεν θα το εκανα.
Αποψη μου φυσικα, αλλα δεν θα το εκανα.

Jimmakos
05-01-11, 16:54
Σε δικό μου πόστ είχες πεί που ήθελα να αλλάξω το καπάκι....

Με ανακούφισες γιατί έχω ακούσει τα χειρότερα για το μοτέρ μου και έχω τρομάξει άδικα των αδίκων!
Άρα με αναρτήσεις φρένα, ένα καλο πρόγραμμα και ένα τουρμπάκι ηρέμησα.....
Απο τουρμπίνες ξέρω την Τ3 μόνο....
(τελικά εκεί θα καταλήξω κατά 99.99% )

bakalos
05-01-11, 17:18
Δε ρωτάς και τον Αλέκο στο Άργος για τούρμπο? Από πολλούς έχω ακούσει οτι είναι εγγύηση..

Jimmakos
05-01-11, 17:26
Δεν τον ξέρω καθόλου....

bakalos
05-01-11, 17:37
Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά έχω ακούσει οτι για BMW και τούρμπο πολύς κόσμος πάει στο Άργος γιατί ο τύπος είναι εγγύηση..
Τώρα για λεπτομέρειες τιμές κτλ δε μπορώ να βοηθήσω αλλά φαντάζομαι πολλοί από εδώ μέσα θα μπορούν να βοηθήσουν..
Αμα θες τηλέφωνα κτλ μπορώ να ψάξω να βρω..

deepBLUE
05-01-11, 17:38
Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά έχω ακούσει οτι για BMW και τούρμπο πολύς κόσμος πάει στο Άργος γιατί ο τύπος είναι εγγύηση..
Τώρα για λεπτομέρειες τιμές κτλ δε μπορώ να βοηθήσω αλλά φαντάζομαι πολλοί από εδώ μέσα θα μπορούν να βοηθήσουν..
Αμα θες τηλέφωνα κτλ μπορώ να ψάξω να βρω..

Πολυ σωστα ο Καρρας στο Αργος :thumbsup:

aristent
05-01-11, 18:05
Πολυ σωστα ο Καρρας στο Αργος :thumbsup:

Και εγω Βαγγελη ακουστα τον εχω εδω στη Λαρισα!!!
...τι κριμα που δεν μπορω να τουρμπισω το οχημα μου......

apovas
05-01-11, 19:04
Επειδη το ειχα ψαξει παρα πολυ το θεμα εξακυλινδρο διλιτρο μ52 και τουρμπινα δεν...θα τσακοθουν αγρια αμα τα βαλεις να παιξουν μαζι..

SuperSonic
05-01-11, 20:32
MPower Μηχανικό έχω αλλά δεν τον εμπιστεύομαι..... Προτιμώ με ένα φίλο μου να σηκώσουμε το μοτέρ και να το κάνουμε ότι θέλουμε παρά να πάω στο συνεργείο γιατί όποτε πήγαινα εκεί έφτιαχνε το ένα και χάλαγε το άλλο, και δεν ήμουν τύπος ναι πόσο κοστίζει κόψε κάτι, πάντα μετροιτίς και πόσο θές τόσα πάρτα!


Ναι ΟΚ!
Αν εχεις γνωσεις πανω στο αντικειμενο καντο μονο σου παντως για εμενα μπαινεις σε αλλα χωραφια με το 6κυλινδρο..καλυτερη δυναμη αλλα μεγαλο τεχνικο μπλεξιμο μιας και πρεπει να αλλαξει πολλα...τι πολλα δηλαδη ολα!:original:

Jimmakos
05-01-11, 21:06
Ένα ασύμφορο μοτέρ με λίγα λόγια..... Δεν είναι το θέμα οτι δεν γουστάρω τους μηχανικούς κλπ αλλά μαθαίνω σιγά σιγά μηχανολογικά και ασχολούμαι μόνος μου, μάθε τέχνη κ άστηνε ;) Αν βρώ έναν μηχανικό που θα με βλέπει σαν φίλο που θα κάνει καλή δουλειά και όχι σαν πελάτη που θα κοιτάξει να κάνει αρπα κόλλα ίσα να πάρει τα λεφτά δεν θα έχω πρόβλημα (ελπίζω να με καταλαβαίνεις πως το λέω)

Καλύτερα δυνατή ατμόσφαιρα για 6κύλινδρο απο ότι κατάλαβα....
Και ο 4κύλινδρος? τι τουρμπίνα θα χρειαστεί?

Stamatis
06-01-11, 02:13
Αναλογα με το τι ζητας.
Αν θες αλογα, που τα θες, με ποσο lag, τι καυσιμο υπολογιζεις να ζηταει..... Μεγαλη κουβεντα.
Μικρη τουρμπινα θα δινει χαμηλα και θα ψοφαει ψηλα, μεγαλη το αναποδο με φοβερο λαγκαρισμα....
Ριξε μια ματια στους χαρτες στο site της γκαρετ και τα ξαναλεμε.

nikos1400
06-01-11, 02:23
Νομιζω Vanos και τουρμπο δεν πανε μαζι, σωστα ?
Πολυ δυσκολα (ακριβα) μαλλον ε ?


Και το αλλο,
ειναι νομιζω ΠΟΛΥ μεγαλο πραμα να εχεις μαστορα εμπιστοσυνης...
thumb

Jimmakos
06-01-11, 03:00
Λοιπόν.....

Θέλω:
1. να δώσω maximum +100 με 140 άλογα
2. να έχω δύναμη απο τις 3000-3500rpm και πάνω
3. καύσιμο πιστεύω καίς ανάλογα πόσο βαρύ έχεις το δεξί σου πόδι
Μια GT2052 θα μου έκανε πιστεύω!
https://www.turbobygarrett.com/turbobygarrett/catelog/Turbochargers/turbo_comparison_sheet.htm

Stamatis
06-01-11, 09:33
100/100 αυξηση στη δυναμη;
Αουτς.

Jimmakos
06-01-11, 12:02
Για αυτό λέω maximum ;)

SuperSonic
06-01-11, 12:41
Λοιπόν.....

Θέλω:
1. να δώσω maximum +100 με 140 άλογα
2. να έχω δύναμη απο τις 3000-3500rpm και πάνω
3. καύσιμο πιστεύω καίς ανάλογα πόσο βαρύ έχεις το δεξί σου πόδι
Μια GT2052 θα μου έκανε πιστεύω!
https://www.turbobygarrett.com/turbobygarrett/catelog/Turbochargers/turbo_comparison_sheet.htm



Μαζι με αυτα υπολογισε και πιστονια για να κανεις σωστη δουλεια απο εκει και περα αν ζητας παραπανω πας σε χιτωνια μπιελες κλπ..

Παντως για να βγει σωστα αυτη η μετατροπη ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ θελει γνωσεις!

Jimmakos
06-01-11, 16:11
Ακριβώς για αυτό σκέφτομαι να πάρω ένα άλλο μοτέρ ίδιο με το δικό μου με λιγότερα χιλιόμετρα ουτοσώστε να το ανοίξω και να το φτιάξω σιγά σιγά και να μπεί πάνω με την τουρμπίνα κατευθείαν.... Γιατί όπως είπα το μοτέρ μου έχει και 204.000χλμ στην πλάτη του....

Φυσικά και θέλει απαραίτητες γνώσεις MPower δεν είπα οτι θα το κάνω ολομόναχος ;)

paganis
06-01-11, 19:29
ξεκινα με μια ρουλεμανατη 28αρα(600ευρω), βαλε μια πιο χονδρη φλαντζα για να ριξεις συμπιεση (300ευρω)...φτιαξε μια εξατμιση απο μπροστα εως πισω 62mm(700ευρω)...βαλε εναν παραλληλο ή κανε απευθειας προγραμμα(5-700ευρω)...και δουλεψε το ετσι μεχρι να παραδωσει πνευμα! με ενα συνολικο αρχικο κοστος 2300-2500 ευρω..και πιεση στα 0.7, 180 αλογακια....θα μπεις στο πνευμα των τουρμπο! στην πορεια...θα αλλαξεις μπιελλες -εμβολα (1500ευρω) και αναβαθμιση προγραμματος θα δεις στο δυναμομετρο 230 αλογακια..στα safe...

Jimmakos
06-01-11, 21:35
Οι τιμές θα είναι για καινούρια πράγματα ε? γιατί αν είναι για μεταχειρισμένα φίλε συμφέρει να βάλω Μ5 μοτέρ και να το σκίζω κάθε μέρα χωρίς φόβο και πάθος...............

nikos1400
06-01-11, 22:46
ξεκινα με μια ρουλεμανατη 28αρα(600ευρω), βαλε μια πιο χονδρη φλαντζα για να ριξεις συμπιεση (300ευρω)...φτιαξε μια εξατμιση απο μπροστα εως πισω 62mm(700ευρω)...βαλε εναν παραλληλο ή κανε απευθειας προγραμμα(5-700ευρω)...και δουλεψε το ετσι μεχρι να παραδωσει πνευμα! με ενα συνολικο αρχικο κοστος 2300-2500 ευρω..και πιεση στα 0.7, 180 αλογακια....θα μπεις στο πνευμα των τουρμπο! στην πορεια...θα αλλαξεις μπιελλες -εμβολα (1500ευρω) και αναβαθμιση προγραμματος θα δεις στο δυναμομετρο 230 αλογακια..στα safe...

κατι πρεπει να ξερει αυτος στο θεμα...
:whistle:

Jimmakos
07-01-11, 02:39
Θα το χει δεί το όνειρο προφανώς.....

nikos1400
07-01-11, 02:46
Θα το χει δεί το όνειρο προφανώς.....

οχι ρε.
το ζει το ονειρο.
αν δεν κανω λαθος, ο paganis εχει "συμπιεσει" το μοτερ του.
για τσεκαρε το γκαραζ του.
thumb

Jimmakos
07-01-11, 02:54
οχι ρε.
το ζει το ονειρο.
αν δεν κανω λαθος, ο paganis εχει "συμπιεσει" το μοτερ του.
για τσεκαρε το γκαραζ του.
thumb

Και δεν είναι και άσχημο το όνειρο φίλε :thumbsup:
Το τσέκαρα ήδη!!! Τις αφραγκίες μου μέσα :th_Laie_67-1:

Ptboul
07-01-11, 07:39
Για αυτό σου λέω, δώσε το δικό σου κ πάρε το δικό μου που είναι έτοιμο :D

Stamatis
07-01-11, 07:51
ξεκινα με μια ρουλεμανατη 28αρα(600ευρω), βαλε μια πιο χονδρη φλαντζα για να ριξεις συμπιεση (300ευρω)...φτιαξε μια εξατμιση απο μπροστα εως πισω 62mm(700ευρω)...βαλε εναν παραλληλο ή κανε απευθειας προγραμμα(5-700ευρω)...και δουλεψε το ετσι μεχρι να παραδωσει πνευμα! με ενα συνολικο αρχικο κοστος 2300-2500 ευρω..και πιεση στα 0.7, 180 αλογακια....θα μπεις στο πνευμα των τουρμπο! στην πορεια...θα αλλαξεις μπιελλες -εμβολα (1500ευρω) και αναβαθμιση προγραμματος θα δεις στο δυναμομετρο 230 αλογακια..στα safe...

Κολαρα και ιντερκουλερ επισης αντε κανενα 300αρι ακομα.
Οχι οτι δεν γινεται και φτηνοτερα!

SuperSonic
07-01-11, 10:06
ξεκινα με μια ρουλεμανατη 28αρα(600ευρω), βαλε μια πιο χονδρη φλαντζα για να ριξεις συμπιεση (300ευρω)...φτιαξε μια εξατμιση απο μπροστα εως πισω 62mm(700ευρω)...βαλε εναν παραλληλο ή κανε απευθειας προγραμμα(5-700ευρω)...και δουλεψε το ετσι μεχρι να παραδωσει πνευμα! με ενα συνολικο αρχικο κοστος 2300-2500 ευρω..και πιεση στα 0.7, 180 αλογακια....θα μπεις στο πνευμα των τουρμπο! στην πορεια...θα αλλαξεις μπιελλες -εμβολα (1500ευρω) και αναβαθμιση προγραμματος θα δεις στο δυναμομετρο 230 αλογακια..στα safe...


Πολλα λεφτα και τα βλεπω πεταμενα..
Με αυτα τα λεφτα αγοραζεις μοτερ που θα το εχει μεχρι να βγει συνταξη!:original:

ziaba
07-01-11, 13:04
Μην νομίζεις ότι μετατροπή σε 6l θα σου βγει φτηνότερα ειδικά σε m5 θα ξεφύγει πολύ το θέμα

Panos 316T
07-01-11, 13:35
Οι τιμές θα είναι για καινούρια πράγματα ε? γιατί αν είναι για μεταχειρισμένα φίλε συμφέρει να βάλω Μ5 μοτέρ και να το σκίζω κάθε μέρα χωρίς φόβο και πάθος...............

Φίλε Δημήτρη από τα λεγόμενα σου συμπεραίνω ότι δεν έχεις περιορίσει τις επιλογές σου για το τι θέλεις να κάνεις.
Απ το ένα άκρο πηγαίνεις στο άλλο.
Πρέπει να θέσεις στον εαυτό σου κάποια ερωτήματα όπως :
max μπάτζετ
ίπποι
τούρμπο ή άτμο(δήλωμα μοτέρ ή όχι)
χρήση
κατανάλωση
συντήρηση

καλή συνέχεια

SuperSonic
07-01-11, 13:37
Μην νομίζεις ότι μετατροπή σε 6l θα σου βγει φτηνότερα ειδικά σε m5 θα ξεφύγει πολύ το θέμα

Πολυ ποιο αξιοπιστη λυση ομως..
Αν σκεφτεις και καποια προβληματακια που βγαζουν οι τουρμπο καταστασεις σιγουρα δεν το μετανιωνεις!

Παντως σε πολλες παεριπτωσεις φιλων με διαφορα αυτοκινητα και μετα απο πολλα τουρμπισματα το αποτελεσμα ηταν ΛΑΘΟΣ!
Και φυσικα ολοι ξαναγυρισαν σε μετατροπη μεγαλυτερου κινητηρα.:original:

Jimmakos
07-01-11, 14:02
Φίλε Πάνο ειλικρινά δεν ξέρω έχω μπερδευτεί, απο την άλλη είναι βαρύ αμάξι και να δώσω κοντά 3000Ε για να το πάω απο 115 στα 180 άλογα? Θα δώ διαφορά αλλά όχι τόσο ικανοποιητική (λόγο βάρους καρότσας)....

Απο την άλλη στα ίδια και λιγότερα χρήματα βρήσκω έτοιμο μοτέρ.....
Κατανάλωση δεν έχω ιδιαίτερο θέμα γιατί μόλις βάλω μεγάλο μοτέρ δεν θα ζορίζεται όπως το 1800 μου και θα καίει λιγότερο ;) Απο την άλλη δεν είμαι και τόσο "κάφρος" να πηγαίνω με το πλάι συνέχεια........
Συντήρηση του τύπου λάδια νερά ξύδια μπουζί ακόμα και βαλβολίνες τα αλλάζω μόνος μου (τα έκανα και στο 1ο μου αυτοκίνητο και δεν μου είναι κάτι το δύσκολο, μέχρι καπάκι έχω κατεβάσει να αλλάξω φλάτζα για συμπίεση thumb )
Το δήλωμα του μοτέρ εννοείται πως θα το κάνω γιατί θέλω να είμαι καθ'ολα νόμιμος.....

Ptboul
07-01-11, 14:07
Πάντως, από την εμπειρία μου, (είμαι συντηρητικός οδηγός κ ψείρας με το αμάξι - απλά κάνω πολλά km) το τούρμπο κάθε 1-2 χρόνια όλο κ κάτι θα σου βγάλει κ το κόστος επισκευής δεν είναι αμελητέο.

Jimmakos
07-01-11, 14:11
Κακά τα ψέμματα αλλά όλα κρίνονται απο τα χρήματα.... Για αυτό μην με παρεξηγείτε αλλά δεν ξέρω τι τιμές παίζουν στην πιάτσα!

Stamatis
07-01-11, 15:16
Μ5 στα 3 χιλιαρικα το βλεπω χλωμοτατο.
-Τι ειναι αυτο στη μασχαλη σου; Το αποσμητικο σου;
-Οχι μωρε, πιστονι ειναι...

Jimmakos
07-01-11, 16:12
Πάντως μου κάνει εντύπωση πως σε τέτοιες εποχές κανείς δεν ρίχνει τις τιμές.... Αντιθέτως όλοι τις ανεβάζουν!

paganis
07-01-11, 16:24
Πολλα λεφτα και τα βλεπω πεταμενα..
Με αυτα τα λεφτα αγοραζεις μοτερ που θα το εχει μεχρι να βγει συνταξη!:original:

δεν ειναι ακριβως ετσι! το μοτερακι που θα βαλει...δεν ξερει ακριβως σε τι κατασταση ειναι και τι πιθανον, θα του ζητησει! ας παρουμε ομως την περιπτωση που το μοτερακι..ειναι αστερι και ας πουμε 3λιτρο με 230 αλογακια! για αυτην την μετατροπη θα πληρωσει 5 εως 6 χιλιαρικα ..θα δινει 1000 ευρω για τελη και 300 ευρω παραπανω σε ασφαλειες τον χρονο, απο το 1800..! ας δουμε και την αλλη επιλογη...τουρμπισμα εως το επιπεδο των 230 ιππων...5χιλ..συν φρενα παμε στα 5.5χιλ..,τελη ανα ετος 270 ευρω...ασφαλειες 600...κανε τον υπολογισμο σου για μια τριετια ..και δες τι σε συμφερει! αν λοιπον το τουρμπισμα γινει με γνωση...υπομονη ,μερακι και σωστες επιλογες...δεν ειναι και τοσο ασχημη επιλογη

Jimmakos
07-01-11, 18:54
Συμφέρει η τουρμπίνα....

Λοιπόν το project αποτελείτε ως εξής

Κινητήρας 318is 140hp
Άλλαγμα πιστόνια, φλάτζα, γυάλισμα στο καπάκι και εισαγωγή 4 πεταλούδες αντί για μία....
Εξάτμιση ολόσωμη (δόξα στις μάντρες) απο μπροστά μέχρι πίσω.
Μια 28άρα τουρμπίνα (δόξα στα μεταχειρισμένα)
ενα intercooler
και ένα πρόγραμμα
Αυτά για αρχή, μετά σασμάν και μπλοκέ διαφορικό, φρένα, αναρτήσεις, ζαντολάστιχα
Και ένα bodykit να "αγριέψει" λίγο....

Πιστεύω θα είναι και λειτουργικό και κάπως "δυνατό" σε σχέση με τώρα και αξιόπιστο

Stamatis
07-01-11, 19:05
Κινητηρας, ο δικος σου.
28αρα φλατζα ιc εξατμιση και προγραμμα φρενακια και αναρτησεις και καλες βολτες.

Τι τετραπεταλουδα τουρμπο καθεσαι και σκεφτεσαι;

Lambros46
07-01-11, 19:13
Κινητηρας, ο δικος σου.
28αρα φλατζα ιc εξατμιση και προγραμμα φρενακια και αναρτησεις και καλες βολτες.

Τι τετραπεταλουδα τουρμπο καθεσαι και σκεφτεσαι;

Και στην περιπτωση που εχουμε αρκετα χιλιομετρα τι παραπανω να υπολογιζουμε???

Stamatis
07-01-11, 19:20
Αν χρειαζεται κατι το βαζεις.
Αναλογα με τον κινητηρα.

Εγω πχ στο smart προτιμω να αλλαζω κινητηρες παρα να επισκευαζω...
Αποψεις λεμε...
Αν θες του κανεις και rebuild...

Jimmakos
07-01-11, 19:20
Κινητηρας, ο δικος σου.
28αρα φλατζα ιc εξατμιση και προγραμμα φρενακια και αναρτησεις και καλες βολτες.

Τι τετραπεταλουδα τουρμπο καθεσαι και σκεφτεσαι;

Ο κινητήρας μου έχει ήδη πολλά χιλιόμετρα, είναι "κουρασμένος" αυτό φοβάμαι....
Το 4πετάλουδο το σκέφτομαι οτι θα παίρνει καλύτερο αέρα, 4 πεταλούδες αντί για 1 δεν είναι καλύτερο? (με αυτο το σκεπτικό)

Stamatis
07-01-11, 19:22
Τετραπεταλουδο τουρμπο;
Για ξανασκεψου το λιγο.

Jimmakos
07-01-11, 19:29
Εγώ και το σαραντατρίο...............
Έχεις δίκιο τελικά, άστο το 4πετάλουδο

Lambros46
07-01-11, 19:44
Αν χρειαζεται κατι το βαζεις.
Αναλογα με τον κινητηρα.

Εγω πχ στο smart προτιμω να αλλαζω κινητηρες παρα να επισκευαζω...
Αποψεις λεμε...
Αν θες του κανεις και rebuild...

Ποσους κινητηρες εχεις αλλαξει καλε????:shok::shok::shok:

Stamatis
07-01-11, 20:17
Σφυριζω και κανω τον αδιαφορο.....

SuperSonic
07-01-11, 20:18
δεν ειναι ακριβως ετσι! το μοτερακι που θα βαλει...δεν ξερει ακριβως σε τι κατασταση ειναι και τι πιθανον, θα του ζητησει! ας παρουμε ομως την περιπτωση που το μοτερακι..ειναι αστερι και ας πουμε 3λιτρο με 230 αλογακια! για αυτην την μετατροπη θα πληρωσει 5 εως 6 χιλιαρικα ..θα δινει 1000 ευρω για τελη και 300 ευρω παραπανω σε ασφαλειες τον χρονο, απο το 1800..! ας δουμε και την αλλη επιλογη...τουρμπισμα εως το επιπεδο των 230 ιππων...5χιλ..συν φρενα παμε στα 5.5χιλ..,τελη ανα ετος 270 ευρω...ασφαλειες 600...κανε τον υπολογισμο σου για μια τριετια ..και δες τι σε συμφερει! αν λοιπον το τουρμπισμα γινει με γνωση...υπομονη ,μερακι και σωστες επιλογες...δεν ειναι και τοσο ασχημη επιλογη

Αν ψαξει σωστα θα βρει σωστο μοτερ οπως εχουν βρει πολλα παιδια ειτε απο εδω ειτε απο αλλα φορουμ.
Προσωπικα πιστευω οτι τουρμπο μετατροπη χωρις προβληματα απλα δεν υπαρχει αν μιλουσαμε για κομπρεσορα θα ελεγα ΝΑΙ!
το ειχα ψαξει πολυ παιλαιτερα να τουρμπισο το vti αλλα με συμβουλεψε σωστος ανθρωπος και δεν ασχοληθηκα καν.

Η Διαφορες σε τιμες ειναι μεγαλες οπως ανεφερες αλλα ενταξει και το τουρμπισμα εκτος τις βλαβουλες εχει και αυτο την καταναλωση του και επειδη εγω ειμαι τι αποψης οτι οτιδηποτε τουρμπιζεται ειναι σαν το γαλα με ημερομηνια ληξης λεω οτι προτιμο ΜΙΑ και καλη μοτερ παρα τουρμπο.:original:

Jimmakos
08-01-11, 01:18
Μα και ο κομπρέσσορας δεν κάνει σχεδόν την ίδια δουλειά? Απλά δεν παίρνει κίνηση απο τα καυσαέρια αλλά με ιμάντα απο τον στρόφαλο (για αυτό ίσως είναι και πιο "γλυκιά" η απόκρισή του σε σχέση με τις τουρμπίνες)

paganis
09-01-11, 10:44
Αν ψαξει σωστα θα βρει σωστο μοτερ οπως εχουν βρει πολλα παιδια ειτε απο εδω ειτε απο αλλα φορουμ.
Προσωπικα πιστευω οτι τουρμπο μετατροπη χωρις προβληματα απλα δεν υπαρχει αν μιλουσαμε για κομπρεσορα θα ελεγα ΝΑΙ!
το ειχα ψαξει πολυ παιλαιτερα να τουρμπισο το vti αλλα με συμβουλεψε σωστος ανθρωπος και δεν ασχοληθηκα καν.

Η Διαφορες σε τιμες ειναι μεγαλες οπως ανεφερες αλλα ενταξει και το τουρμπισμα εκτος τις βλαβουλες εχει και αυτο την καταναλωση του και επειδη εγω ειμαι τι αποψης οτι οτιδηποτε τουρμπιζεται ειναι σαν το γαλα με ημερομηνια ληξης λεω οτι προτιμο ΜΙΑ και καλη μοτερ παρα τουρμπο.:original:

συμφωνω οτι με το τουρμπο...εμφανιζει προβληματακια...αλλα δημιουργουνται κυριως απο λαθος εφαρμογη και χρηση! αν γινει σωστη μελετη και ευλαβικη χρηση...πχ..σωστο ζεσταμα-κρυωμα κινητηρα,, οχι κυνηγι τελικης...αποφυγη παρατεταμενης λειτουργιας με 900αρες, στο πυρομετρο,,και σερβις πριν τα καθορισμενα..δεν τιθεται κανενα θεμα!
οσο για το vti μοτερακι...ειναι ενα πολυ ιδιαιτερο μοτερ...και βεβαια τουρμπιζεται μηχανολογικα( τα ιδια θελει οπως και τα αλλα μοτερ)...αλλα λογω vtec ,ο προγραμματισμος του ειναι γλωσσοδετης για τους περισσοτερους στην ελλαδα! ενας επιπλεον λογος για να μην τουρμπισεις το συγκεκριμενο μοτερ...ειναι η κεφαλη του...που για σωστο πλανισμα-δεσιμο..πρεπει να σταλθει στο εξωτερικο! στην προκειμενη περιπτωση του bmw 1,8..μιλαμε για ενα πολυ απλο μοτερ...αρκετα αξιοπιστο , χωρις ιδιαιτερα πολυπλοκο συστημα διαχειρησης...και με αφθονο χωρο για τα παρελκομενα!

SuperSonic
09-01-11, 11:51
συμφωνω οτι με το τουρμπο...εμφανιζει προβληματακια...αλλα δημιουργουνται κυριως απο λαθος εφαρμογη και χρηση! αν γινει σωστη μελετη και ευλαβικη χρηση...πχ..σωστο ζεσταμα-κρυωμα κινητηρα,, οχι κυνηγι τελικης...αποφυγη παρατεταμενης λειτουργιας με 900αρες, στο πυρομετρο,,και σερβις πριν τα καθορισμενα..δεν τιθεται κανενα θεμα!
οσο για το vti μοτερακι...ειναι ενα πολυ ιδιαιτερο μοτερ...και βεβαια τουρμπιζεται μηχανολογικα( τα ιδια θελει οπως και τα αλλα μοτερ)...αλλα λογω vtec ,ο προγραμματισμος του ειναι γλωσσοδετης για τους περισσοτερους στην ελλαδα! ενας επιπλεον λογος για να μην τουρμπισεις το συγκεκριμενο μοτερ...ειναι η κεφαλη του...που για σωστο πλανισμα-δεσιμο..πρεπει να σταλθει στο εξωτερικο! στην προκειμενη περιπτωση του bmw 1,8..μιλαμε για ενα πολυ απλο μοτερ...αρκετα αξιοπιστο , χωρις ιδιαιτερα πολυπλοκο συστημα διαχειρησης...και με αφθονο χωρο για τα παρελκομενα!


Βαλε και ενα tourbotimer..:original:

Δεν ξερω αλλα πιστευω οτι κανενας δεν λειτουγει το τουρμπο οπως ανεφερε μιας και οι περισοτεροι το κανουν και το σκιζουν.
Το οτι μπορουν να γινουν καλες και ΣΩΣΤΕΣ μετατροπες συμφωνων και εγω απλα την εκδοχη του μοτερ την βαζω σαν ποιο αξιοπιστη λυση 100%.

Για το Vti ας το μεγαλο θεμα και μεγαλη συζητηση,μονο στην Αμερικη ξερουν να τουρμπιζουν σωστα vti που εχουν διαθεσει πολυ χρονο και χρημα στα συγκεκριμενα μοτερ.

paganis
09-01-11, 12:13
Βαλε και ενα tourbotimer..:original:

Δεν ξερω αλλα πιστευω οτι κανενας δεν λειτουγει το τουρμπο οπως ανεφερε μιας και οι περισοτεροι το κανουν και το σκιζουν.
Το οτι μπορουν να γινουν καλες και ΣΩΣΤΕΣ μετατροπες συμφωνων και εγω απλα την εκδοχη του μοτερ την βαζω σαν ποιο αξιοπιστη λυση 100%.

Για το Vti ας το μεγαλο θεμα και μεγαλη συζητηση,μονο στην Αμερικη ξερουν να τουρμπιζουν σωστα vti που εχουν διαθεσει πολυ χρονο και χρημα στα συγκεκριμενα μοτερ.

σιγουρα η τοποθετηση ενος μεγαλυτερου μοτερ...εγκυμονει λιγοτερους θεωρητικα κινδυνους...δυστηχως στις μερες μας , η κατοχη ενος τριλιτρου(γιατι για μενα ,μονο με τριλιτρο θα ειναι ικανοποιημενος)....ισοδυναμ ι με φορολογικο αδικημα! οποτε ψαχνουμε ...εναλλακτικες...λιγοτερο επωδυνες στην τσεπη!

Jimmakos
10-01-11, 01:11
σιγουρα η τοποθετηση ενος μεγαλυτερου μοτερ...εγκυμονει λιγοτερους θεωρητικα κινδυνους...δυστηχως στις μερες μας , η κατοχη ενος τριλιτρου(γιατι για μενα ,μονο με τριλιτρο θα ειναι ικανοποιημενος)....ισοδυναμ ι με φορολογικο αδικημα! οποτε ψαχνουμε ...εναλλακτικες...λιγοτερο επωδυνες στην τσεπη!

Ακριβώς, έλεγα να του έβαζα και ένα μοτέρ απο E36 M3 (τότε ναι θα ήμουν ευχαριστημένος αν δεν έβρησκα το Μ5 3800cc, Πολλά τα λεφτά φίλε θα μου πείς, συμφωνώ αλλά όταν βάζεις σωστούς στόχους κατά 99.9% τα καταφέρνεις thumb )
Και σου λέω δεν το δηλώνεις, αλλά πέφτεις σε έναν δύστροπο και σου ανοίγει το καπώ, μετά τι του λές.....? Άντε αυτό γίνεται μέσα στον μήνα οκ δεν πρόλαβα, αν περάσει καιρός όμως??
Και δεν είμαστε στις εποχές που είχες ascona 1200 στην άδεια και μοτέρ απο manta 2500 υπερκυβισμένο......
Επίσης κάτι άκουσα σήμερα οτι πάλι σε τραβάνε για παραποίηση αυτοκινήτου ακόμα και με τουρμπίνα! Δηλαδή αν είναι αλήθεια θα σηκωθώ να σύρω τον χορό! :th_Laie_67-1:

paganis
10-01-11, 08:06
Ακριβώς, έλεγα να του έβαζα και ένα μοτέρ απο E36 M3 (τότε ναι θα ήμουν ευχαριστημένος αν δεν έβρησκα το Μ5 3800cc, Πολλά τα λεφτά φίλε θα μου πείς, συμφωνώ αλλά όταν βάζεις σωστούς στόχους κατά 99.9% τα καταφέρνεις thumb )
Και σου λέω δεν το δηλώνεις, αλλά πέφτεις σε έναν δύστροπο και σου ανοίγει το καπώ, μετά τι του λές.....? Άντε αυτό γίνεται μέσα στον μήνα οκ δεν πρόλαβα, αν περάσει καιρός όμως??
Και δεν είμαστε στις εποχές που είχες ascona 1200 στην άδεια και μοτέρ απο manta 2500 υπερκυβισμένο......
Επίσης κάτι άκουσα σήμερα οτι πάλι σε τραβάνε για παραποίηση αυτοκινήτου ακόμα και με τουρμπίνα! Δηλαδή αν είναι αλήθεια θα σηκωθώ να σύρω τον χορό! :th_Laie_67-1:

με ενα μοτερ απο M...πας εντελως αλλου σε θεμα κοστους συντηρησης!
οσο για την παραποιηση μοτερ..με τουρμπινα ..δεν νομιζω να ισχυει, τουλαχιστον στην πραξη...μιας και εχω περασει κτεο με 206 τουρμπισμενο, κανονικοτατα...

Jimmakos
10-01-11, 09:44
Ακριβώς ξεφέυγει το θέμα στην συντήρηση.....
Τα μοτέρ ///Μ "ζητάνε" κάτι παραπάνω είναι η αλήθεια.....

Ούτε εγώ νομίζω να ισχύει αυτό το πράγμα απλά χτές μου το είπανε και μου φάνηκε πολύ "κουλό"!

Stamatis
10-01-11, 09:55
Ισχυει.
Στο εδαφιο της αυξησης ιπποδυναμης.
Αλλα δεν το κοιταει κανεις.

paganis
10-01-11, 10:14
Ισχυει.
Στο εδαφιο της αυξησης ιπποδυναμης.
Αλλα δεν το κοιταει κανεις.

σωστος...αλλα ανεφερα οτι πρακτικα δεν ισχυει! οποτε , μενουμε στο θεμα.. οτι εφοσον δεν το τιμωρουνε ακομα,..επιτρεπεται!

Jimmakos
10-01-11, 10:28
Πάντα υπάρχει το "παραθυράκι"..... Στην Ελλάδα είμαστε! ;)

Christos 330
10-01-11, 17:48
Επειδη το ειχα ψαξει παρα πολυ το θεμα εξακυλινδρο διλιτρο μ52 και τουρμπινα δεν...θα τσακοθουν αγρια αμα τα βαλεις να παιξουν μαζι..

Mια χαρα παιζουν . . .

Ο αδερφος μου ειχε κανει το ε30 του (2.ζ00 eta) με τουρμπινακι και δουλευε

αψογα βεβαια ειχε χρονο και το εκανε οπως επρεπε και οχι γρηγορες δουλειες .
. .
Μεχρι και σημερα που ο τορινος κατοχος το εχει για drift και μονο δουλευει

αψογα . . .

Jimmakos
10-01-11, 22:05
Καλή πληροφορία και αυτή.....
Χρήστο τουλάχιστον άξιζε ή πχ κάθε μήνα κατέβαζε καπάκι?

ziaba
11-01-11, 13:09
. . . 2.ζ00 eta . . .
τι μοτέρ εννοούσες?έγραψες λάθος κ δε μπορώ να καταλάβω ποιο είναι

m-power_01
12-01-11, 01:48
τι μοτέρ εννοούσες?έγραψες λάθος κ δε μπορώ να καταλάβω ποιο είναι

οταν μιλαμε για eta ...μιλαμε για 2.7 m20.
και προφανως ο Χρηστος θα εννοει με κεφαλη απο 2.5 γιατι αλλιως δεν παει μια

Jimmakos
12-01-11, 02:39
2.7? :shok:

Μην ξεχνάς οτι δεν θα είναι αδήλωτο!

m-power_01
12-01-11, 02:51
Δεν σου ειπα να το βαλεις...
απλα ειπα αυτο που εννοεουσε ο Χρηστος πιο πανω.
Ασε που στο Ε34 δεν φορεθηκε Μ20 για να δηλωσεις

Jimmakos
12-01-11, 03:00
Σωστά, είναι και περασμένη η ώρα.....
Βασικά άλλη μια απορία μου είναι οτι ορισμένα μοτέρ στροφάρουν πολύ γρήγορα ενώ άλλα πιο αργά.... Αυτό πως γίνεται? Ελάφρωμα βολάν ή κάτι άλλο?

m-power_01
12-01-11, 03:12
Σωστά, είναι και περασμένη η ώρα.....
Βασικά άλλη μια απορία μου είναι οτι ορισμένα μοτέρ στροφάρουν πολύ γρήγορα ενώ άλλα πιο αργά.... Αυτό πως γίνεται? Ελάφρωμα βολάν ή κάτι άλλο?

Το ελαφρωμα του βολαν ειναι ο πιο ευκολος και διαδεδομενος τροπος για να αυξησεις την ευστροφια του μοτερ. Το γιατι αλλα μοτερ στροφαρουν γρηγορα και αλλα αργα εχει να κανει με την συνολικη αρχιτεκτονικη του μοτερ και των κινουμενων μερων του. Γενικος κανονας ειναι οτι οσο μικροτερες κινουμενες μαζες εχουμε , τοσο πιο ευστροφο ειναι το μοτερ

Jimmakos
12-01-11, 04:08
Μάλιστα.... Μιλάμε για αποστάσεις δέκατα του χιλιοστού δηλαδή......

330Ci
12-01-11, 08:12
Και σου λέω δεν το δηλώνεις, αλλά πέφτεις σε έναν δύστροπο και σου ανοίγει το καπώ, μετά τι του λές.....? Άντε αυτό γίνεται μέσα στον μήνα οκ δεν πρόλαβα, αν περάσει καιρός όμως??


Ελάτε ρε παιδιά, σε πόσους και πόσες φορές στη ζωή σας σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο; Και να το ανοίξουν ακόμα, ξέρουν τι βλέπουν; Αν το αυτοκίνητο δεν είναι βαρέως καγκουριασμένο και αν η οδήγησή σου την ώρα που σε σταματήσουν δεν είναι προκλητική (πάντες κλπ) δε νομίζω οτι υπάρχει πιθανότητα να σε πάρουν πρέφα.

ghost-rider
12-01-11, 09:47
Το ελαφρωμα του βολαν ειναι ο πιο ευκολος και διαδεδομενος τροπος για να αυξησεις την ευστροφια του μοτερ. Το γιατι αλλα μοτερ στροφαρουν γρηγορα και αλλα αργα εχει να κανει με την συνολικη αρχιτεκτονικη του μοτερ και των κινουμενων μερων του. Γενικος κανονας ειναι οτι οσο μικροτερες κινουμενες μαζες εχουμε , τοσο πιο ευστροφο ειναι το μοτερ

Ισως και τα πιο υπερτετραγωνα μοτερ να εχουν μια ταση για ευστροφια σε σχεση με τα λιγοτερο υπερτετραγωνα η με κανενα υποτετραγωνο. Ε?

Μετα ειναι και η προπορεια αναφλεξης στη μεση νομιζω...

Christos 330
12-01-11, 09:47
Καλή πληροφορία και αυτή.....
Χρήστο τουλάχιστον άξιζε ή πχ κάθε μήνα κατέβαζε καπάκι?

To εκανε μια φορα και δεν το ξανα αγγιξε πιστεψε με . . .

Προβλημα κανενα . . .

Αλλα οπως και καθε turbo ηθελε ιδιαιτερη προχοση στο ζεσταμα

συχνες αλλαγες λαδια . . .

Τα γνωστα . . .

m-power_01
12-01-11, 16:23
Ισως και τα πιο υπερτετραγωνα μοτερ να εχουν μια ταση για ευστροφια σε σχεση με τα λιγοτερο υπερτετραγωνα η με κανενα υποτετραγωνο. Ε?

Μετα ειναι και η προπορεια αναφλεξης στη μεση νομιζω...

Έχεις δίκιο για τα υπερτετραγωνα ... Δηλαδή έτσι είχε δείξει η μέχρι τότε εξέλιξη ... Κυρίως από τις μοτο .
Αλλά λέω μέχρι τότε γιατί εμφανίστηκε ο υποτετραγωνος s54 και σαν να μην έφτανε αυτό ήταν εξακυλινδρος και σε σειρά

Jimmakos
04-03-11, 22:57
Ερώτηση:

Μπορώ να επιλέξω ότι κινητήρα θέλω χωρίς να χρειαστεί κοπτική/ραπτική στις βάσεις?
Εννοώ Ε30, Ε36 και πάει λέγοντας ή αποκλειστικά απο Ε34?

Επίσης το ίδιο και για σασμάν.... Αν θα επιλέξω σασμάν απο 25άρι μοτέρ και τελικά βάλω 2λιτρο θα έχω πρόβλημα? Νομίζω οτι θα αλλάξει το βήμα απλά αλλά δεν ξέρω 100%

Διαφορικό αρχικά θα αφήσω το μαμά, δεν νομίζω να βγάλει βλάβη, άλλωστε δεν θα πάω με την μία σε μοτέρ >300HP :original:

babisbabou
04-03-11, 23:35
Πωπω πως το είχα χάσει αυτό το θεματάκι?

Λοιπόν για εμένα οι λύσεις που αξίζουν είναι :

1. βάζεις ένα 2,5 ή 2,8 Μ50-52 και καθάρισες
2. ή κρατάς το 4κυλινδρο που έχεις και με μια ωραία ανακατασκευή το κάνεις πένα και turbo μαζί.


thumb

Jimmakos
04-03-11, 23:41
Μπάμπη εσύ τι μοτέρ φοράς στο εργαλείο που είναι τουρμπάτο?

babisbabou
04-03-11, 23:59
Μ30Β28 με L-jettronic.

Jimmakos
05-03-11, 00:06
Μάλιστα! Σκυλί μοτέρ φαντάζομαι!

Εγώ να τον τουρμπίσω τον 1800 αλλά τον φοβάμαι φίλε...
Για αυτό λέω για 2λιτρο 6cyl.

jonmedic
05-03-11, 00:50
Μάλιστα! Σκυλί μοτέρ φαντάζομαι!

Εγώ να τον τουρμπίσω τον 1800 αλλά τον φοβάμαι φίλε...
Για αυτό λέω για 2λιτρο 6cyl.

Αν θες να φτασεις απροβληματιστα στα 150-160 αλογα ενας κινητηρας απο 318is
ειναι οτι πρεπει μην βαλεις 6κλνδρο διλιτρο παρα μονο 25αρι η 28αρι ....αν παλι θες πιο πολυ δυναμη τουρμπισε το δικο σου με ενα λαιτ τουρμπο για αρχη (η κανε πρωτα γενικη επισκευη ) ,,απλα πραγματα..να θυμασαι ομως οτι τουρμπο σημαινει μεγαλη καταναλωση,αξιοπιστια που δεν εχει σχεση με ενα μαμα ατμοσφαιρικο και φθορες σε μεταδοση φρενα ψαλιδια ημιαξονια λαστιχα κλπ λογω μεγαλης ροπης....Αν ημουν στη θεση σου θα αλλαζα κινητηρα με 28αρι αν ηθελα πολλα αλογα η αν ηθελα λιγοτερα με ις....Το τουρμπο εχει πολυ φαν αλλα αν εισαι ασχετος με μηχανολογικα και δεν εχεις ορεξη να ασχοληθεις φουλ ταιμ θα εισαι θυμα του μηχανικου που θα στα μασησει τρελλα ..κριση εχουμε φιλα τον..πισινο σου μην μπλεκεις!!Στην τελικη αν θες τουρμπο παρε ενα μεταχειρο αουντι α4 με 8 χιλιαρικα να κανεις την πλακα σου που ειναι μαμα τουρμπο και εχει ετοιμες λυσεις βελτιωσης ...

ghost-rider
05-03-11, 04:36
Μιας και εγινε κουβεντα για την καταναλωση, απο τα λιγα που εχω δει, το υπερτροφοδοτουμενο θεωρητικα μπορει να βγαλει την ιδια δυναμη και να κινηθει με τον ιδιο τροπο με λιγοτερη καταναλωση.

Γι αυτο αν παρατηρησουμε εργοστασιακα τουρμπο αυτοκινητα θα δουμε απλησιατα χαμηλες καταναλωσεις ακομα και απο ατμοσφαιρικα ακομα και μισης ισχυος.

Παραυτα οταν μπαινει το τουρμπο στην πορεια, δινονται συνηθως αρκετα πλουσια μιγματα για να μην ανεβουν σε μεγαλες(κ μη υπολογισμενες απο τον κατασκευαστη) τιμες οι θερμοκρασιες του θαλαμου καυσης, οποτε το αυτοκινητο ξεκινα να καταναλωνει υπερβολικα.

Αρκετα περισσοτερο απο ενα εργοστασιακο ατμοσφαιρικο αντιστοιχης αποδοσης, συνηθως.
Τωρα η αξιοπιστια ειναι θεμα του μηχανικου που θα κανει τη μοντα.

babisbabou
05-03-11, 09:23
Για να πας 150 άλογα γίνεται εύκολα και απλά με προσοχή κατά την μετατροπή ακόμα και με μια φλάντζα ΜΟΝΟ, το πρόβλημα με το turbo ξέρετε ποιο είναι?

Γίνεσαι εύκολα και απλά boost junkie και θες και άλλο...

Στην πρώτη δοκιμαστική βόλτα μου με 4η φούσκωσαι για 4 δευτερόλεπτα στο 0,1bar και το χαμόγελο έφτασε στον ουρανό. Στην συνέχεια με 0,3bar και 3η δεν μου έφτανε....:whistle: Τέλως πάντων ο Μ30 σε μαμά μορφή στο εξωτερικό δουλεύει μέχρι και 0,8-1,0bar για να βγάλει ανάλογα τα περιφερειακά 300άλογατακια πάνω κάτω τροχό. Εμένα που δεν είναι μαμά το μοτέρ μπορεί να πάει μέχρι 1,5 αλλά θέλω νέα μονάδα διαχείρισης πλέον...

Jimmakos
05-03-11, 11:43
Το θέμα της κατανάλωσης πιστεύω είναι μια αυταπάτη....

Τι θέλω να πώ: οτι γλυκαίνεσαι και του τα δίνεις συνέχεια, λογικό είναι να κάψει.... Θα μου πείς ρε φίλε μα το έφτιαξα να χω λίγο γκάζι δεν θα το πατήσω? Φυσικά και θα το πατήσω αλλά δεν φταίει η μόντα που καίει παραπάνω, αναλογικό είναι αυτό όσο περισσότερο δύναμη του ζητάς τόσο περισσότερο θα κάψει!

Εντάξει ο Μ40 είναι τέρας αξιοπιστίας απο ότι βλέπουν τα μάτια μου..... Το δύσκολο δεν είναι να του βάλω μια μεταλική φλάτζα, να γυαλίσω βαλβίδες και τα σχετικά....
Βρήκα και Τ3 με 250Ε όπως και τουρμπίνες απο Saab με 100Ε μεταχειρισμένες! Λίγο οικονομία και την έβαλα, το φτιάχνω το αμάξι και το πάω 150-170 άλογα, Αλλά με αυτό το σκεπτικό γιατί να μην αλλάξω ενα μοτέρ και αυτά τα άλογα να τα έχω ατμόσφαιρα και να ξεκινήσω απο εκεί να boostάρω παρά να φτάσω εκεί το μαμά μοτεράκι? thumb

paganis
05-03-11, 11:56
βρε Δημητρη ..πραγματικα δεν παλευεσαι! κατασταλαξε τι θες να κανεις...βαλε εναν στοχο ιπποδυναμης-χρησης...θεσε και το οικονομικο σου μπατζετ ! τελικα απο την πολλη σκεψη , σε βλεπω να μην κανεις τιποτα...θελει πιο αποφασιστικοτητα!...επισης να ξεχασεις τα περι τουρμπινων απο σααμπ με 100 ευρω...γιατι αυτες θα θελουν επισκευη 400 ευρω και πεταμα! οτι βαλεις επανω θα πρεπει να ειναι αστερι.....διοτι αλλιως θα τα ξαναπληρωνεις!

ziaba
05-03-11, 13:46
βάλε ένα 2λίτρο μοτέρ χωρίς vanos με 1200 ευρώ θα χεις καθαρίσει η μετάδοση σου αντέχει άνετα τ ροπή του κ μετά άμα δε σου φτάνουν μάζεψε μαρούλι κ κάντο η κομπρεσαρατο η τουρμπατο με ανάλογες βελτιώσεις στο μοτέρ μετάδοση φρένα κτλ

Jimmakos
05-03-11, 17:36
Το ξέρω οτι δεν παλεύομαι αλλά τόσα ακούω και βλέπω, βραχυκύκλωσα και εγώ.....

Λοιπόν, θέλω βολτάδικο αμάξι πρώτον και κύριον αλλά να μπορώ να του τα δίνω σε καμιά στροφή να διπλώνει.....
Budget μέχρι 2000-2500Ε (παραπάνω δεν με παίρνει γιατί τα μαζεύω σιγά σιγά.....)

Απο τουρμπίνα έχω κατασταλάξει στην Τ3, τα κάνει όλα και συμφέρει καθώς και πλακάκια θα βρώ όταν έρθει η ώρα για να πατήσει, και εξάτμιση επίσης, βρωμάει ο τόπος!
Έχω κολλήσει στο 2λιτρο γιατί δεν με παίρνει για παραπάνω κυβικά δηλωμένο!
Αλλά αφού το τούρμπισμα θα γίνει με Θρησκευτική ευλάβια γιατί να χει πρόβλημα? Αρπακολατζίδικα δεν έκανα ούτε κάνω.....

Φίλε paganis μπορεί να σας έχω τρελάνει αλλά έλα στην θέση μου να ξεκινάς μια βελτίωση χωρίς να ξέρεις τίποτα και να ακούς απο το ένα άκρο στο άλλο.... :original:

paganis
05-03-11, 17:53
αν το μπατζετ σου ειναι μεχρι 2,5..εισαι στα ορια για ενα σωστο λαιτ τουρμπισμα! αν παλι θελεις...μπορω να σε βοηθησω για προτζεκτ με κομπρεσσορα....σιγουρα θα σου βγει πιο οικονομικα!

Jimmakos
05-03-11, 18:15
αν το μπατζετ σου ειναι μεχρι 2,5..εισαι στα ορια για ενα σωστο λαιτ τουρμπισμα! αν παλι θελεις...μπορω να σε βοηθησω για προτζεκτ με κομπρεσσορα....σιγουρα θα σου βγει πιο οικονομικα!

Περιμένω πληροφορίες thumb

paganis
05-03-11, 18:36
θα κανονισεις καποια στιγμη να παμε για καφεδακι απο τα μερη μου ή σε καποια συναντηση..τα υπολοιπα θα τα πουμε απο κοντα!

Jimmakos
05-03-11, 18:59
Καλώς! Μένουμε και δίπλα οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα....