PDA

Επιστροφή στο Forum : Κομπίνα ΔΕΗ



NickE60
05-01-11, 10:18
https://online-pressblog.blogspot.com/2011/01/39.html

https://3.bp.blogspot.com/_F4j9so7B-qI/TSQnXBVIGcI/AAAAAAAANZs/1JrNdccoq6M/s400/e-typos.png

Ποτέ δεν είπαν πως θα καταργηθεί η κλιμακωτή χρέωση!


Μέσω πλαγίων τρόπων η κυβέρνηση σε αγαστή συνεργασία με τη Διοίκηση της ΔΕΗ, εμπαίζει τον Ελληνικό λαό, προβαίνοντας σε νέες και μεγαλύτερες αυξήσεις στους λογαριασμούς ηλεκτρικής ενέργειας.
Το τρικ που υιοθετήθηκε για να προσπαθήσουν να περάσουν τις αυξήσεις, χωρίς αυτές να γίνουν ευρέως γνωστές, είναι η κατάργηση της κλιμακωτής χρέωσης στους λογαριασμούς.
Τα νέα τιμολόγια, που εγκρίθηκαν από η Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας και το υπουργείο Περιβάλλοντος και ισχύουν από την 1η Ιανουαρίου προβλέπουν ενιαία χρέωση στους οικιακούς λογαριασμούς.
Δηλαδή, η κατανάλωση θα τιμολογείται με βάση την τιμή χρέωσης ανά κιλοβατώρα που ισχύει για το υψηλότερο κλιμάκιο που βρίσκονται, ενώ μέχρι τώρα τα νοικοκυριά πλήρωναν προοδευτικά: Χαμηλότερη τιμή για τις πρώτες 800 κιλοβατώρες και υψηλότερες για τις υπόλοιπες.
Οι πραγματικές αυξήσεις λοιπόν που επωμίζεται ο καταναλωτής από την 1η του μηνός δεν έχουν καμία σχέση με αυτές που ανακοίνωσαν πριν λίγες μέρες.
Η τιμολογιακή πολιτική της ΔΕΗ, από μέσο κοινωνικής προστασίας των ασθενέστερων μετατρέπεται με την πολιτική της κυβέρνησης σε όπλο συρρίκνωσης των λαϊκών εισοδημάτων.

GEORGE316
05-01-11, 10:30
κανονικα θα επρεπε να βγαλουμε μεχρι και τα ψυγεια απο τη πριζα....
ειδικα σε μονοπωλεια οπως η δεη μιλαμε οχι απλα για αφιαμαξη,αλλα για υστατη μορφη δουλειας.....ουτε τους μαυρους τετοια αντιμετωπιση....απλα εμεις χαιρομασε οταν βλεπουμε την πετρουλα στην τηλεοραση.....

Panos 316T
05-01-11, 10:34
πάντως οφείλω να παραδεχτώ ότι το κράτος είναι ευρηματικό... κατά του λαού.
αν μπορούσαν να το χρησιμοποιήσουν υπέρ... τώρα θα είμασταν Ελβετία!

NickE60
05-01-11, 10:40
Να σημειωθεί ότι είναι από τις πλέον κερδοφόρες επιχειρήσεις!!

Σκέφτομαι να τραβήξω εσωτερική γραμμή με τον από πάνω ..να φύγουν τουλάχιστον τα τέλη...

Stathis
05-01-11, 10:41
θα το πληρωσουμε κι αυτο και θα πουμε ευχαριστω...

και οχι μονο αυτο, αλλα οταν θα ιδιωτικοποιηθει πληρως η δεη, βασει μνημονιου και ξεπουληματος των "φιλετων" του δημοσιου, θα αναπολουμε τις παλιες καλες εποχες, με τα ρεμαλια συνδικαλιστες, τους τεμπεληδες κλπ...

θα πουμε το φως, φωτακι...

Thomelef
05-01-11, 10:52
θα το πληρωσουμε κι αυτο και θα πουμε ευχαριστω...

και οχι μονο αυτο, αλλα οταν θα ιδιωτικοποιηθει πληρως η δεη, βασει μνημονιου και ξεπουληματος των "φιλετων" του δημοσιου, θα αναπολουμε τις παλιες καλες εποχες, με τα ρεμαλια συνδικαλιστες, τους τεμπεληδες κλπ...

θα πουμε το φως, φωτακι...

στάθη αν γίνει όμως αυτό, τότε δεν θα είναι μονοπώλειο...θα υπάρχουν εταιρείες
και όχι εταιρεία...και όπως είναι γνωστό, όπου υπάρχει ανταγωνισμός, όλοι μάχονται
με τις καλύτερες τιμές...δεν λέω πως είναι καλό να βγούν στο σφυρί τα κρατικά
μας έσοδα, αλλά απο την στιγμή που δεν υπάρχουν ικανοί να τα διαχειριστούν και
λειτουργούν εις βάρους του πολίτη σε βαθμό ασέλγειας για την τσέπη του, τότε
στα καμμάτια να πάνε...αφού ρε φίλε αυτοί πάνε να μας εξοντώσουν τελείως.
δεν έχουν τον θεό τους.

NickE60
05-01-11, 11:09
Θωμά, ο ιδιώτης ανταγωνιστής της ΔΕΗ, μια Γαλλική νομίζω εταιρία, με το που κατάλαβε πως γίνεται το παιχνίδι στην Ελλάδα ..τα μαζεύει και φεύγει ...αν δεν έχει ήδη φύγει..

edit: Αυστριακή είναι..

https://www.dousisnews.com/ellada/08/12/2010/μπελάδες-για-40-000-καταναλωτές-ρεύματος-ε/


Οι λόγοι της αποχώρησης δεν έχουν γίνει γνωστό, ωστόσο εικάζεται ότι σχετίζονται και με τις στρεβλώσεις που χαρακτηρίζουν την εγχώρια αγορά ηλεκτρισμού και οι οποίες, κατά τους ιδιώτες προμηθευτές, λειτουργούν υπέρ της ΔΕΗ, αλλά και με την τακτική της έντονης αντιπαράθεσης προς κρατική επιχείρηση που φαίνεται ότι επέλεξαν οι Έλληνες συνεργάτες της στο θέμα της καταβολής των λεγόμενων Υποχρεώσεων Κοινής Ωφελείας (ΥΚΩ).

Πελάτες της Verbund Apt Energa είναι πολύ γνωστά επαγγελματικά ονόματα της αγοράς, όπως τα σούπερ μάρκετ Carrefour, Βασιλόπουλος, Σκλαβενίτης, Βερόπουλος, Metro, Lidl, το Καζίνο Πάρνηθας, καταστήματα τραπεζών όπως η Alpha Bank, η Attica Bank, εμπορικές επιχειρήσεις όπως ο Σφακιανάκης, η Notos Com, η Sato, η Media Markt, ξενοδοχεία όπως ο όμιλος Aquis, αλυσίδες όπως η Alex Pack κ.α.


Η ιδιωτική εταιρεία έχει παρουσιάσει σημαντικά εκπτωτικά πακέτα, σε σχέση προς τις χρεώσεις της ΔΕΗ, ενώ παράλληλα έχει προμοτάρει με έμφαση τα πράσινα πιστοποιητικά που διαθέτει, λόγω του ότι η Verbund έχει μεγάλη παραγωγή από υδροηλεκτρικά έργα.


Ο ανταγωνισμός στους εμπορικούς πελάτες είναι ιδιαίτερα έντονος και είναι χαρακτηριστικό ότι η ΔΕΗ έχει χάσει μερίδιο αγοράς περί το 13% από εταιρείες όπως η Verbund Apt Energa αλλά και οι Aegean Power, συμφερόντων Δ. Μελισσανίδη, Elpedison (Ελληνικα Πετρέλαια και Edison) κ.α.


Μάλιστα στην αγορά βλέπουν come back της ΔΕΗ στη συγκεκριμένη κατηγορία πελατών, λόγω των μειώσεων που δρομολογεί από τη νέα χρονιά η αναδιάρθρωση τιμολογίων ρεύματος που αποφασίστηκε προσφάτως από το υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής.

GEORGE316
05-01-11, 11:20
εδω ομως να πουμε οτι ο ανταγωνισμος λειτουργει οταν υπαρχει υγιεις ανταγωνισμος...
οταν υπαρχουν 7 μπακαλικα σε ενα δρομο,τοτε τη φετα δωδωνη θα τη πουλαν απο πχ 7.13 εως 7,69 το κιλο...
οταν ομως μιλαμε για αθεμιτο ανταγωνισμο μιλαμε για καταστασεις "γυφτικης συννενοησης...
μεταξυ των "μπακαλικων" κανεις δεν κατεβαινει κατω απο 7,30 πχ...
η διαδικασια αυτη ειναι γνωστη εδω και πολλα χρονια...
αλλωστε οι πλανοδιοι γυφτοι που εμπορευονται λειτουργουν με αυτο το τροπο.ειναι ολοι συννενοημενοι και δεν πεφτουν ποτε κατω απο μια τιμη.και αν τους πεις οτι ξες κατι?περασε εχθες ενας αλλος και μου ειπε τοσο φθηνοτερα θα σου πει...αποκλειεται...
και επειδη αυτο το διαστημα το πηρα επιτελους σοβαρα με το πανεπιστημιο (30ρησαμε.....)
αυτο που βλεπουμε ολοι ειναι οτι οι οικονομικοι κανονες ισχυουν για ολο το κοσμο εκτος απο την ελλαδα....εδω εμεις ακομα και το μαυρο το κανουμε ασπρο γιατι ετσι μας βολευει...
στο θεμα μας...
η πωληση δημοσιων υπηρεσιων σε ιδιωτικα συμφεροντα αυτοματως εσωκλειουν και πολλες παγιδες.
οι λυσεις θα μπορουσαν να ειναι πολλες.αρχιζοντας με την αρση της μονιμοτητας του δημοσιου τομεα.
εγω δεν ειμαι κατα στο να παιρνει ενας υπαλληλος μισθο 4.000 το μηνα!!και εγω τοσα θα ηθελα να παρω!!!!ομως αυτο που καναμε μεχρι τωρα ειναι να εχουμε ενα εκατομυριο δημ.υπαλλ. να παιρνουν απο 1500 μεχρι ντρεπομαι και εγω να πω ποσα,δουλεια δεν γινοταν και αναγκαζομασταν να πληρωνουμε και αλλα προκειμενου να γινουν οι δουλειες...
εγω ξερω οτι αν δεν κανω καλα τη δουλεια μου μια δυο τρεις ο εργοδοτης μου θα μου πει οτι δεν αποδιδω και θα με στειλει σπιτι μου...
ας παμε τωρα στην καθημερινοτητα.ποιος πανεξυπνος ανθρωπος που εχει παρει εστω και ενα ψηφο και ας ηταν απο την ιδια του τη μανα,αποφασισε αυξηση των τιμολογιων της δεη,απο τη στιγμη που οχι μονο τα παντα εχουν αυξηθει,αλλα ταυτοχρονα το διαθεσιμο εισοδημα του 100% των ΜΙΣΘΩΤΩΝ και τουλαχιστο το 60 % των ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ εχουν υποστει μειωσεις.....
επερνα 1000 και σε υποχρεωσεις πληρωνα 900...τωρα πως με 800 θα πληρωνω υποχρεωσεις 1000????????????

Stathis
05-01-11, 11:24
στάθη αν γίνει όμως αυτό, τότε δεν θα είναι μονοπώλειο...θα υπάρχουν εταιρείες
και όχι εταιρεία...και όπως είναι γνωστό, όπου υπάρχει ανταγωνισμός, όλοι μάχονται
με τις καλύτερες τιμές...δεν λέω πως είναι καλό να βγούν στο σφυρί τα κρατικά
μας έσοδα, αλλά απο την στιγμή που δεν υπάρχουν ικανοί να τα διαχειριστούν και
λειτουργούν εις βάρους του πολίτη σε βαθμό ασέλγειας για την τσέπη του, τότε
στα καμμάτια να πάνε...αφού ρε φίλε αυτοί πάνε να μας εξοντώσουν τελείως.
δεν έχουν τον θεό τους.

θωμα δεν λειτουργει ο ανταγωνισμος σε αυτην την αγορα.
τα διεθνη παραδειγματα εδειξαν οτι οπου απελευθερωθηκε η ενεργεια και εφυγε απο τον ελγχο του κρατους οι τιμες ανεβηκαν.
δυστυχως...

Stamatis
05-01-11, 12:42
Λοιπον, εμενα μου ηρθε λογαριασμος 134.000 ευρω.
Γιατι;
Γιατι αυτος που μετραει τα ρολογια, ειχε λεει καποιο προβλημα και εδωσε το μηχανακι της καταμετρησης στον μπατζανακη του να κανει τις μετρησεις στη θεση του.
Ο μπατζανακης δεν ηξερε να το δουλεψει καλ με αποτελεσμα αντι να μου περασει την διαφορα της καταναλωσης για την περιοδο, να γραψει στη θεση της ΤΗ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ που δειχνει το ρολοϊ.
(απο την πρωτη μερα δλδ που μπηκε το ρολοϊ αυτο - κατι σαν τα συνολικα χιλιομετρα δλδ αντι του μερικου χιλιομετρητη).
Φυσικα και δεν πληρωσα τιποτα και φυσικα και θα διορθωθει.
Αλλα για φανταστειτε τι επαθα οταν ανοιξα το φακελο!

bill_m3
05-01-11, 12:45
Λοιπον, εμενα μου ηρθε λογαριασμος 134.000 ευρω.
Γιατι;
Γιατι αυτος που μετραει τα ρολογια, ειχε λεει καποιο προβλημα και εδωσε το μηχανακι της καταμετρησης στον μπατζανακη του να κανει τις μετρησεις στη θεση του.
Ο μπατζανακης δεν ηξερε να το δουλεψει καλ με αποτελεσμα αντι να μου περασει την διαφορα της καταναλωσης για την περιοδο, να γραψει στη θεση της ΤΗ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ που δειχνει το ρολοϊ.
(απο την πρωτη μερα δλδ που μπηκε το ρολοϊ αυτο - κατι σαν τα συνολικα χιλιομετρα δλδ αντι του μερικου χιλιομετρητη).
Φυσικα και δεν πληρωσα τιποτα και φυσικα και θα διορθωθει.
Αλλα για φανταστειτε τι επαθα οταν ανοιξα το φακελο!

Έπρεπε να πας να τα πληρώσεις, να βοηθήσεις και λίγο το κράτος!!!


Η λαμογιά πάει σύννεφο !!!!!

Stamatis
05-01-11, 12:59
Λαθη γινονται.
Δεν με πειραζει το λαθος.
Με τρελαινει που αυτος που επρεπε να μετρησει εδωσε το μηχανακι αλουνου.
Σαν να πω εγω δηλαδη, δεν παω σημερα στο γραφειο, θα στειλω εναν Πακιστανο στο ποδι μου αλλα θα πληρωθω κανονικα.
Ελεος ρε, ελεος.

NickE60
05-01-11, 13:02
Λοιπον, εμενα μου ηρθε λογαριασμος 134.000 ευρω.
Γιατι;
Γιατι αυτος που μετραει τα ρολογια, ειχε λεει καποιο προβλημα και εδωσε το μηχανακι της καταμετρησης στον μπατζανακη του να κανει τις μετρησεις στη θεση του.
Ο μπατζανακης δεν ηξερε να το δουλεψει καλ με αποτελεσμα αντι να μου περασει την διαφορα της καταναλωσης για την περιοδο, να γραψει στη θεση της ΤΗ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ που δειχνει το ρολοϊ.
(απο την πρωτη μερα δλδ που μπηκε το ρολοϊ αυτο - κατι σαν τα συνολικα χιλιομετρα δλδ αντι του μερικου χιλιομετρητη).
Φυσικα και δεν πληρωσα τιποτα και φυσικα και θα διορθωθει.
Αλλα για φανταστειτε τι επαθα οταν ανοιξα το φακελο!

Πέτυχα κι εγώ τις προάλλες έναν με το μηχάνημα στο χέρι ο οποίος όποτε έρχεται να μετρήσει αφήνει την μεταλλική πόρτα του κουτιού που έχει τα ρολόγια ανοιχτή με αποτέλεσμα όταν βρέχει να μπαίνουν μέσα νερά... Του έκανα λοιπόν παρατήρηση! Όμως, το οτι θα έπρεπε να γνωρίζω την Αλβανική γλώσσα για να συνεννοηθώ με άνθρωπο του κράτους που ήρθε να ελέγξει την κατανάλωσή μου ...δεν το περίμενα ποτέ!!!

Stamatis
05-01-11, 13:03
Τι κανουν ρε;
Μπας και δινουν κανα χαρτζηλικι στους αλβανους και αυτοι καθονται σπιτι;

Ptboul
05-01-11, 13:07
Τα δίνουν εργολαβίες έξω επειδή το κόστος στο να συντηρούν δικά τους συνεργεία είναι μεγάλο. (πχ σκαψίματα)

Ελεύθερη αγορά δε μου θέλατε? https://t3.gstatic.com/images?q=tbn:hI13TwbDOC_MLM:https://www.paranoland.com/emoticones-smileys/smileys/fuck/6.gif

Konstantinos E60
05-01-11, 13:11
Τα βλέπω να ξαναμπαίνουν σε σπίτια...

https://farm3.static.flickr.com/2512/3732776820_aa41d29fd8.jpg
https://mikesansone.typepad.com/.a/6a00d834516aff69e20147e09cfc02970b-800wi
https://www.marinall.com/productImages/0203001C.jpg

S8N
05-01-11, 13:26
Λοιπον, εμενα μου ηρθε λογαριασμος 134.000 ευρω.
...

9,5 χιλιαρικάκια δημοτικά τέλη ε? Δε σε χάλασε!


πέτυχα κι εγώ τις προάλλες έναν με το μηχάνημα στο χέρι ο οποίος όποτε έρχεται να μετρήσει αφήνει την μεταλλική πόρτα του κουτιού που έχει τα ρολόγια ανοιχτή με αποτέλεσμα όταν βρέχει να μπαίνουν μέσα νερά... Του έκανα λοιπόν παρατήρηση! Ε λοιπόν, το οτι θα έπρεπε να γνωρίζω την Αλβανική γλώσσα για να συνεννοηθώ με άνθρωπο του κράτους που ήρθε να ελέγξει την κατανάλωσή μου ...δεν το περίμενα ποτέ!!!

Εσύ τουλάχιστον έχεις πορτάκια. Ξυπνάω μια μέρα και διαπιστώνω πως λείπουν οι αλουμινένιες πόρτες (με χρώμα RAL και τζαμάκι ανάγνωσης των ενδείξεων των μετρητών παρακαλώ) από τα ρολόγια της ΔΕΗ στη μάντρα. Σημείωσε ότι κλείδωναν με ενσωματωμένη κλειδαριά στο κούφωμα. Παραγγέλνω καινούργια, αυτή τη φορά με τους πάνω μεντεσέδες ανάποδα ώστε να μη μπορούν να τις σηκώσουν ακόμη και κλειδωμένες. Τελικά έβγαλαν τα πορτάκια μαζί με το πλαίσιο, την ψευτόκασα και μερικές πέτρες από την επένδυση. Την τρίτη φορά αγόρασα σκύλο. Είμαι σίγουρος ότι θα τον πάρουν κι αυτόν.

Stamatis
05-01-11, 13:36
9,5 χιλιαρικάκια δημοτικά τέλη ε? Δε σε χάλασε!.
Ναι ρε, αφου να φανταστεις, με πηραν απο το Δημο να κανονισουμε ποτε μπορω να ποζαρω για τον ανδριαντα που θα μου στηνανε.

Nino
05-01-11, 16:52
Λοιπον, εμενα μου ηρθε λογαριασμος 134.000 ευρω.
!

Εμμμ αν πειραματιζεσαι συνεχεια με την μηχανη της αντιστρεπτικης συσχετισης... τι λογαριασμο περιμενες?
:th_Laie_67-1:

NickE60
12-01-11, 14:07
https://3.bp.blogspot.com/_F4j9so7B-qI/TSQnXBVIGcI/AAAAAAAANZs/1JrNdccoq6M/s400/e-typos.png

Η ΔΕΗ ζήτησε σήμερα συγνώμη για την κακή της επικοινωνία με τον τύπο και τα ΜΜΕ, που είχε ως αποτέλεσμα την λαθεμένη κατανόηση των νέων χρεώσεων από τους πολίτες. Δεν ήταν στις προθέσεις τους... :hystericalbs1: :hystericalbs1: Οι αυξήσεις θα ισχύσουν κανονικότατα, και όχι μόνον....

Σήμερα δίνοντας εξηγήσεις στις καταναλωτικές οργανώσεις, αποκαλύφθηκαν κι άλλοι κρυφοί φόροι μέσα στο νέο τιμολόγιο της ΔΕΗ...

:gr: :cheers: :fagopoti: :sm-scared5:

Jimmakos
12-01-11, 15:59
Αν δεν πήγαινε κανείς όμως να πληρώσει?

ΚΑΝΕΙΣ ομως.... Θα κόβανε πανελλαδικά το ρεύμα?

Atsa linos
12-01-11, 16:49
καλα η ΔΕΗ τα νταβατζιλικια στους δημους? αντε να τα χωνεψω και αυτα ,,,ΕΡΤ εγω προσωπικα δεν εχω δει ποτε μου γιατι να τους πληρωνω??

Jimmakos
12-01-11, 18:43
Καταρχήν η ΔΕΗ δεν είναι δημόσια επιχείρηση.... Έχει ιδιωτικοποιηθεί..... Δείτε τους λογαριασμούς σας: ΔΕΗ Α.Ε. ;)

Jimmakos
12-01-11, 18:49
Την δεκαετία του '50 μετά τον πόλεμο ο Κωνσταντίνος Καραμανλής υπέγραψε σύμβαση με την Γαλλία για ρεύμα.... Κοινώς το ρεύμα που πληρώναμε το πληρώναμε στους Γάλλους αλλά με τον γνωστό πλέον "φερετζέ" οτι πάνε στο δημόσιο αυτά τα χρήματα....
Κάτι σαν τον Διεθνή Αερολιμένα μας που τον εκμεταλεύονται οι Γερμανοί ("Κόκτιβ" κατασκευάστρια Γερμανική εταιρία) για 30 χρόνια απο τότε που έγιναν τα εγκαίνια!

Η ΔΕΗ λοιπόν αφού περάσανε τα χρόνια και επειδή σαν ζημιογόνα ΔΕΚΟ πουλήθηκε σε ιδιώτες, ο ιδιώτης πλέον ζητάει και χρεώνει όσα γουστάρει.... Όπως και ο ΟΤΕ ανήκει σε ιδιώτες πλέον για αυτό και είναι τρελοί οι λογαριασμοί, ζητάνε όσο θέλουν και καλά κάνουν στο φινάλε εφόσον είναι δικές τους αγορασμένες επιχειρήσεις.......

z3 2.2
12-01-11, 19:47
εγω ρε παιδακια ποτε δεν καταλαβα πως στ αναθεμα μετραγανε το ρολοι στο σπιτι μου,το οποιο ηταν μεσα στην αυλη μαζι με την Ελκα μου (οπου "Ελκα" βλ.ροτβαιλερ).

Θες να μου πεις τωρα οτι εμπενε μεσα πηδοντας τα καγκελα και το σκυλι τον κοιταγε!!! χαχαχαχα

Οι λογαριασμοι ομως ερχονταν κανονικα! Και το σκυλακι μου δεν ειχε φαει κανεναν!
Οταν πριν απο δυο χρονια πεθανε η Ελκα μας,ειπα οτι τωρα θα υπαρχει μια ευκαιρια να μπανει καποιος μεσα και να μετραει το ρολοι.Εστω πηδοντας απλα τα καγκελα.
Παγηδεψα λοιπον και γω το πορτακι του κουτιου που ειναι το ρολοι μεσα με ενα συρματακι.Αν ανοιγε το πορτακι θα επεφτε το συρματακι....
Ναι πολυ καλα φανταστηκατε το συρματακι ειναι ακομα εκει!
Οι λογαριασμοι ομως συνεχιζουν να ερχονται!!!
Και ερχονται και με διαφορετικες καταναλωσεις καθε φορα!

Ε ΠΩΣ ΣΤΟΝ ΦΟΥΤΣΟ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΜΕΤΡΑΝΕ????? ΕΕΕΕΕΕΕ?????:ranting2:

Jimmakos
12-01-11, 19:54
Δεν μετράνε φίλε μου απλά είναι τα πράγματα....

Πχ εγώ μένω Κηφισιά, σου λέει φράγκα έχουν.... Και βλέπω κάτι 400άρια και τρελαίνομαι
Ενώ πχ ο αδερφός μου μένει Μελίσσια και καίει περισσότερο ρεύμα απο μένα και πληρώνει το πολύ 200... Αυτό πως γίνεται?

Stathis
12-01-11, 19:58
εχει πολυ ακριβα τελη η κηφισια...
εγω πληρωνω 200 το διμηνο σε μια αποθηκη με μηδενικη καταναλωση...
και δεν εχει και ερτ μεσα (επειδη ειναι αποθηκη...)

Jimmakos
12-01-11, 20:01
Σαν κάτοικος Στάθη καταλαβαίνεις φαντάζομαι.....

Νομίζω πλέον πως πάει βάση περιοχής άσχετα αν καταναλώνεις ή όχι....
Δεν βγάζω άλλη άκρη γιατί όπως είπα ΔΕΝ έχω δεί κανέναν να κάνει καταμέτρηση.....

z3 2.2
12-01-11, 20:05
Στην δουλεια μου ομως ερχεται ΚΑΘΕ μηνα τυπακι με ηλεκτρονικο μαραφετι,σαν και αυτο που παιρνουν παραγγελιες στις καφετεριες,και μετραει το ρολοι!

Θα τον ρωτησω την επομενη φορα μπας και ξερει να μου πει τι παιζει

Jimmakos
12-01-11, 20:08
Για ρώτα ρε φίλε γιατί νομίζω μετράνε επιλεκτικά οι τύποι.......

Stathis
12-01-11, 20:13
σε εσας ερχονται καθε μηνα δημητρη γιατι εχετε παροχη υψηλης τασης.
στα σπιτια μετρανε καθε 4μηνο.

z3 2.2
12-01-11, 20:26
κατι τετοιο φανταζομουν και γω,λογω του βιομηχανικου ρευματος (380V)
στα σπιτια ομως?