PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε46 Μ3 θόρυβος ρελαντί



Monsta
04-01-11, 18:46
Κάποιο λουρί 'σφυρίζει' όταν το αμάξι δουλεύει στο ρελαντί. Ο θόρυβος δεν γίνεται πιο δυνατός όταν πατάω το γκάζι.

Αύριο θα πάω στο μάστορα να δούμε τι έχει.

Καμιά ιδέα ???

Kostas_1
04-01-11, 18:55
Λουρι? αν το εντοπισεις βαλτου πουδρα. θα σταματησει να σφυριζει

SuperSonic
04-01-11, 18:55
Στο κανει καιρο αυτο?
Μηπως ειναι κανα ρουλεμαν..

S8N
04-01-11, 18:56
Μπορεί να ευθύνεται και κάποιος τεντωτήρας Κώστα. Στο ΤΤ είχα πολύ συχνά αυτό το πρόβλημα με σφύριγμα-κροτάλισμα στο ρελαντί λόγω του τεντωτήρα του ιμάντα δυναμό. Όταν έθετα σε λειτουργία τον κλιματισμό, ο θόρυβος γινόταν πιο έντονος. Δοκίμασέ το.

P.S. Δεν έχεις αλλάζει τροχαλίες να υποθέσω?

Monsta
04-01-11, 18:58
Όχι πρόσφατα. Το αμάξι δουλεύει 1 φορά / βδομάδα.

Ρουλεμάν Σπύρο ? Από τι ?

Νομίζω Κώστα ότι είναι το ένα από τα δύο λουριά που είναι μπροστά στην εισαγωγή, πίσω από το fan. Θα βάλω λίγο πούδρα αύριο, αλλά όπως καταλαβαίνεις δε μπορώ να βάλω παντού καθώς το χέρι δε φτάνει μέχρι κάτω.

Thomelef
04-01-11, 19:06
και εμένα λόγο ακινησίας το έκανε αυτό κώστα...αυτές τις μέρες που το κυκλοφόρησα
σχεδόν κάθε μέρα εξαφανίστηκε...βασικά εμένα το σφύριγμα το έκανε για κάνα 5λεπτο
και αυτό σπασμοδικά...δλδ μια σφύριζε, μια σταματούσε. μόλις περνούσε κάνα 5λεπτο
6λεπτο, εξαφανιζόταν...επαναλαμβάν , αυτό γινόταν κάθε φορά που το έβαζα μπρός,
μια φορά στο 10ήμερο...

Monsta
04-01-11, 19:06
Μπορεί να ευθύνεται και κάποιος τεντωτήρας Κώστα. Στο ΤΤ είχα πολύ συχνά αυτό το πρόβλημα με σφύριγμα-κροτάλισμα στο ρελαντί λόγω του τεντωτήρα του ιμάντα δυναμό. Όταν έθετα σε λειτουργία τον κλιματισμό, ο θόρυβος γινόταν πιο έντονος. Δοκίμασέ το.

P.S. Δεν έχεις αλλάζει τροχαλίες να υποθέσω?

Το δοκίμασα το a/c Άρη επίτηδες για να δω. Δεν αυξήθηκε ο θόρυβος. Μήπως είναι ώρα για καμιά καλύτερη τροχαλία ? Χμμμμ ο τεντωτήρας του ιμάντα δυναμό μου κάνει ως διάγνωση πάντως.

Monsta
04-01-11, 19:09
Θωμά το άφησα σήμερα να δουλέψει στο ρελαντί για κάνα 1/2 ώρο. Ο θόρυβος παρέμεινε. Σαν ένα πουλάκι που κελαηδάει κάνει. Λες να το πάω καμιά βόλτα να δουλέψει λίγο ε ??
Έχει να βγει καιρό...

Nino
04-01-11, 19:10
https://www.youtube.com/watch?v=wbYfoCbVt0M"]https://www.youtube.com/watch?v=wbYfoCbVt0M

Stamatis
04-01-11, 19:11
Ακινησια ειναι, το ιδιο εκανε και εμενα.
Μετα απο μια βολτα στο δρομο θα στρωσει.
Μην ασχολεισαι.
Βγαλτο βολτα.

SuperSonic
04-01-11, 19:13
Το ρουλεμαν μπορει να θελει και λάδωμα δεν ειναι απολυτα οτι εχει χαλασει.

Φιλος με Ε39 του εκανε θορυβο και νομιζε καποιο λουρι πηγε στον μηχανικο του εριξε λιγο WD40 Και Οκ!

stratos
04-01-11, 19:13
Συνήθως αμα πατηνάρουν και ζεσταθούν οι ιμάντες σταματάνε να σφυρίζουν γιατί πιάνουν πρόσφυση. Το πιθανότερο είναι να θες Κώστα καινούριους ιμάντες και σφύξιμο ο εντατήρας. Επίσης, ο εντατήρας έχει ρολεμάν, ίσως να είναι απο εκεί αλλά δύσκολο αλλά όχι απίθανο να είναι κάποιο ρολεμάν

Thomelef
04-01-11, 19:13
Θωμά το άφησα σήμερα να δουλέψει στο ρελαντί για κάνα 1/2 ώρο. Ο θόρυβος παρέμεινε. Σαν ένα πουλάκι που κελαηδάει κάνει. Λες να το πάω καμιά βόλτα να δουλέψει λίγο ε ??
Έχει να βγει καιρό...

και βόλτα βγάλτο και κυκλοφόρα το και για καμμιά βδομαδούλα ρε...καλό θα του
κάνει...η ακινησία τα χαλάει...να κινηθούν λίγο τα ρουλεμάν του, τα λάστιχα του,
κτλ κτλ...

stratos
04-01-11, 19:13
Το ρουλεμαν μπορει να θελει και λάδωμα δεν ειναι απολυτα οτι εχει χαλασει.

Φιλος με Ε39 του εκανε θορυβο και νομιζε καποιο λουρι πηγε στον μηχανικο του εριξε λιγο WD40 Και Οκ!

Ημίμετρο είναι. Αν σφυρίζει ρολεμάν θέλει άλλαγμα και καλό είναι να τα αλλάξει ο φίλος σου στην πρώτη ευκαιρία

Stamatis
04-01-11, 19:15
Μωρε δε μου το δινεις εμενα μια βδομαδα, να το πας για rebuild υστερα να καθαρισεις με τους θορυβους;

Thomelef
04-01-11, 19:18
Μωρε δε μου το δινεις εμενα μια βδομαδα, να το πας για rebuild υστερα να καθαρισεις με τους θορυβους;

θα έχει να καθαρίζει κάνα μήνα ο κώστας μετά απο τα ζουμιά που θα σου
τρέξουν στα καθήσματα...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Monsta
04-01-11, 19:18
Μπορεί να ευθύνεται και κάποιος τεντωτήρας Κώστα. Στο ΤΤ είχα πολύ συχνά αυτό το πρόβλημα με σφύριγμα-κροτάλισμα στο ρελαντί λόγω του τεντωτήρα του ιμάντα δυναμό. Όταν έθετα σε λειτουργία τον κλιματισμό, ο θόρυβος γινόταν πιο έντονος. Δοκίμασέ το.

P.S. Δεν έχεις αλλάζει τροχαλίες να υποθέσω?


Φίλε, άλλο ο κουβάς που είχες (VAG) και άλλο τo Μπε Μπε. Τι συγκρίνεις τώρα ? Σε παρακαλώ τσ τσ τσ....



Τα λέω σωστά ??? :original:

Monsta
04-01-11, 19:22
Λουρι? αν το εντοπισεις βαλτου πουδρα. θα σταματησει να σφυριζει




Θα βάλω λίγο πούδρα αύριο,


Τι λέω ?????? Θα γίνει της *#&Ρ$&#^ εκεί μέσα με τη πούδρα. Και μετά ποιος θα κάθεται να καθαρίζει ???

SuperSonic
04-01-11, 19:24
Ημίμετρο είναι. Αν σφυρίζει ρολεμάν θέλει άλλαγμα και καλό είναι να τα αλλάξει ο φίλος σου στην πρώτη ευκαιρία

Ναι εχεις δικιο σε αυτο που λες ειδικα ο φιλος μου που το κυκλοφορει μια φορα το 2μηνο..Παντως ο μηχανικος του ειχε πει οτι θα το αλλαξουμε αργοτερα δεν ειναι κατι αναγκαιο.

Παντως πρεπει να δουλευεται τα αυτοκινητα σας παιδια και ειδικα τωρα που ξερενονται απο το κρυο.

deepBLUE
04-01-11, 19:30
Μηπως εχει να κανει με την τρομπα νερου ?

m_power_lunatic
04-01-11, 19:31
Ναι εχεις δικιο σε αυτο που λες ειδικα ο φιλος μου που το κυκλοφορει μια φορα το 2μηνο..Παντως ο μηχανικος του ειχε πει οτι θα το αλλαξουμε αργοτερα δεν ειναι κατι αναγκαιο.

Παντως πρεπει να δουλευεται τα αυτοκινητα σας παιδια και ειδικα τωρα που ξερενονται απο το κρυο.

Ετσι ειναι παιδια,εγω το εχω σχεδον 3 μηνες ακινητο πλεον-μονο μικρες μετακινησεις στο γκαραζ του κανω οπως ολοι οι παλιοι λενε οτι η ακινησια μπορει να γινει υπο συνθηκες και χειροτερη απο την φθορα που εχει το αμαξι κατα την μετακινηση.Σιγουρα ενα αμαξι που καθεται επι μακρον θα αεχισει να βγαζει προβληματα,σιγουρο.

Monsta
04-01-11, 19:39
Μηπως εχει να κανει με την τρομπα νερου ?

ωχ λες?

Jimmakos
04-01-11, 19:52
Ξεράθηκε το λουρί ή χαλάρωσε ο τεντωτήρας (αν δεν έχει σταματήσει να στο κάνει όταν το έβγαλες βόλτα)......

Άλλαξε το λουρί ή σφίξε τους τεντωτήρες ;)
Και μην το αφήνεις να κάθεται μέρες.... Είναι αμαρτία αυτά τα μοτέρ να χαλάνε απο την ακινησία (το να μένει ένα αμάξι παροπλισμένο δεν σημαίνει οτι το προστατεύεις απο ζημιές....)

alexk
04-01-11, 19:58
Ιμάντας λογικά είναι.

Κώστα μην αφήνεις το αυτοκίνητο να δουλεύει πάνω από 2 λεπτά ρελαντί (εκτός αν είναι απολύτως απαραίτητο) είναι ότι χειρότερο για τον κινητήρα και ειδικά για τον S54.

Jimmakos
04-01-11, 20:01
Ιμάντας λογικά είναι.

Κώστα μην αφήνεις το αυτοκίνητο να δουλεύει πάνω από 2 λεπτά ρελαντί (εκτός αν είναι απολύτως απαραίτητο) είναι ότι χειρότερο για τον κινητήρα και ειδικά για τον S54.

Χωρίς να θέλω να κάνω τον εξυπνάκια αλλά αυτό πρώτη φορά το ακούω.... Γιατί δεν κάνει?

SuperSonic
04-01-11, 20:06
Ιμάντας λογικά είναι.

Κώστα μην αφήνεις το αυτοκίνητο να δουλεύει πάνω από 2 λεπτά ρελαντί (εκτός αν είναι απολύτως απαραίτητο) είναι ότι χειρότερο για τον κινητήρα και ειδικά για τον S54.

Αλεξη αμα μπλεξεις σε καμια μεσογειον να δεις ποση ωρα δουλεουν στο ρελαντι.:original:

Monsta
04-01-11, 20:13
Γενικά τα μάνουαλ λένε ότι δεν κάνει να τα δουλεύουμε στο ρελαντί, αλλά θα θελα και γω να μάθω το λόγο που ο S54 είναι ευαίσθητος με το θέμα αυτό.

Thomelef
04-01-11, 20:14
Χωρίς να θέλω να κάνω τον εξυπνάκια αλλά αυτό πρώτη φορά το ακούω.... Γιατί δεν κάνει?

λόγω υψηλής συμπίεσης. έχω ακούσει πως μέχρι και φλάντζα μπορεί να καεί
απο το πολύωρο ζέσταμα σε στάση στο συγκεκριμένο μοτέρ...υπερβολικό, μέν
αλλά το άκουσα.

Jimmakos
04-01-11, 20:18
Παίζει να ισχύει λόγω οτι αυτά τα μοτέρ είναι πουσαρισμένα και κάπου πρέπει να εκτονωθούν.... Όπως έλεγε ο πατέρας μου "στα δυνατά μοτέρ πρέπει μια στο τόσο να τους τα δίνεις για τα καλά"

Kostas_1
04-01-11, 20:47
Τι λέω ?????? Θα γίνει της *#&Ρ$&#^ εκεί μέσα με τη πούδρα. Και μετά ποιος θα κάθεται να καθαρίζει ???

:th_Laie_67-1:

Ρε λιγο βαζεις στο χερι σου πρωτα. Οχι να αδειασεις το μπουκαλι οπου ναναι

https://4.bp.blogspot.com/_I9Sr4Bb46yQ/Sb_yelikmnI/AAAAAAAAAGQ/gPRr1KovZRk/s400/BabyPowderMess006-full.jpg

5555
04-01-11, 20:58
ΡΟΥΛΕΜΑΝ Κωστα
Το αλλαξα και ησυχασε απο το θορυβο

Monsta
04-01-11, 21:02
Θα βγει μια καλή βόλτα αύριο και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ όλους!

SuperSonic
04-01-11, 21:07
Βγαλτο!
Τωρα που κανει κρυο δουλευει και ποιο{ανετα}καλα!:original:

EVERGET
04-01-11, 21:38
Ιμάντας λογικά είναι.

Κώστα μην αφήνεις το αυτοκίνητο να δουλεύει πάνω από 2 λεπτά ρελαντί (εκτός αν είναι απολύτως απαραίτητο) είναι ότι χειρότερο για τον κινητήρα και ειδικά για τον S54.

Δηλαδή το ζέσταμα πρέπει να γίνεται ΜΟΝΟ οδηγώντας με χαμηλή ταχύτητα? Συνήθως εγώ το αφήνω ένα 3λεπτο στο ρελαντί να ζεσταθεί λίγο και μετά ξεκινάω...Κακώς????

Jimmakos
04-01-11, 21:40
Δηλαδή το ζέσταμα πρέπει να γίνεται ΜΟΝΟ οδηγώντας με χαμηλή ταχύτητα? Συνήθως εγώ το αφήνω ένα 3λεπτο στο ρελαντί να ζεσταθεί λίγο και μετά ξεκινάω...Κακώς????

Το καλύτερο πράγμα είναι αυτό..... Και εγώ έτσι κάνω ότι αμάξι και να χω thumb

Kostas_1
04-01-11, 21:43
Στα καινουργια αυτοκινητα τα μανιουαλ το γραφουν ξεκαθαρα. Ξεκιναμε αμεσως, με χαμηλες ταχυτητες. Το ζορισμα μετα που θα ζεσταθει το λαδι....

Stamatis
04-01-11, 21:44
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1137
Ζεσταμα αυτοκινητου.

Thomelef
04-01-11, 22:05
Δηλαδή το ζέσταμα πρέπει να γίνεται ΜΟΝΟ οδηγώντας με χαμηλή ταχύτητα? Συνήθως εγώ το αφήνω ένα 3λεπτο στο ρελαντί να ζεσταθεί λίγο και μετά ξεκινάω...Κακώς????

όχι...καλά κάνεις...2-3 λεπτά να κουνηθούν τα λάδια και τα έμβολα και έφυγες...
απλά σε κάποιες περιπτώσεις, κάποιοι αφήνουν το αμάξι να δουλέψει για κάνα
15λεπτο, νομίζοντας πως κάνουν καλό...

Jimmakos
04-01-11, 22:06
15 λεπτά να το ζεστάνουν και 1.5 ώρα στην εθνική για να το ξεμπουκώσουν..........

Είπαμε μην το παρακάνουμε

Thomelef
04-01-11, 22:20
και όμως...υπάρχουν πολύ σχολαστικοί τύποι που νομίζοντας ότι κάνουν
καλό απο την σχολαστικότητα τους, κάνουν κακό...στην αρχή όταν το
είχα πρωτοπάρει και εγώ το άφηνα κάνα 10λεπτο να δουλεύει...διάβασε
απο'δώ μίλα απο'κεί κατάλαβα πως δεν κάνει να δουλεύει τόση ώρα στο
ρελαντί ακίνητο το αμάξι...

SuperSonic
05-01-11, 12:46
H σωστη προθερμανση του αυτοκινητου γινεται εν κινήσει, οι συχρονοι κινητηρες διαθετουν αυτοματη προθερμανση οποτε δεν χρειαζεται να καθεστε σαν τους παππουδες καμια ωρα στο αυτοκινητο μαρσαροντας το αυτα τα κανανε στα παλια αυτοκινητα που δυσκολα επαιρναν μπρος και χρησιμοποιουσαν τον αερα.

Ακομα και στις μοτοσυκλετες-Σκουτερ δεν χρειαζεται αυτο που θελει εινα χαλαρη οδηγηση τα πρωτα λεπτα.

billarasm3
05-01-11, 13:14
εγω το αφηνω μεχρι να πεσουν οι στροφες στις 1000!!!
περιπου 1 λεπτο!!!
μετα χαλαρα μεχρινα παει το λαδι στους 75!!!

Monsta
05-01-11, 18:53
Το κελάηδημα συνέχισε ακόμα και μετά από βόλτα 1/2 ώρας. Πήγα συνεργείο και μάλλον πρόκειται για τον πάνω τεντωτήρα. Αλλά επειδή το αμάξι ήταν ζεστό πρέπει να το αφήσω να κρυώσει πριν βάλουν χέρι για να δουν. Πάντως ο πάνω ιμάντας έχει λίγα μπόσικα, έτσι θα αλλαχτεί, αλλά πρέπει να δούμε και τον κάτω. Θα πάω να το αφήσω Παρασκευή και επί της ευκαιρίας θα κάνουμε και ένα Inspection I.

Monsta
16-01-11, 16:06
Αφού λύθηκε, αλλάχτηκαν όλα τα καρούλια / τεντωτήρες & ιμάντας να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Και έγινε και Insp. I. 101.000 χλμ γαρ.

Τώρα γουργουρίζει και πάλι χαρούμενο. :original:

Jimmakos
16-01-11, 16:12
Μικρό το κακό λοιπόν thumb

yannisv
16-01-11, 16:12
Άντε με γειες ρε μάστορα ωραίος!!!

Monsta
16-01-11, 16:32
Μικρό το κακό λοιπόν thumb

Ευχαριστώ Γιάννη.

Δημήτρη, δε θα λεγα ότι ήταν και φθηνά. Μιλάμε για γνήσια ανταλλακτικά bmw σε Μ3. Γι αυτό και όσοι τα έχουν αλλάξει και πουλάνε το αυτοκίνητο, το επισημαίνουν στην αγγελία τους.

Jimmakos
16-01-11, 16:35
Ξέρω φίλε είμαι παθών με ///Μ...... Ειδικά ένα inspection τσούζει πολύ, φαντάσου τώρα τεντωτήρες κλπ

Atsa linos
16-01-11, 16:42
Μονστα ξεχνα την οικονομικη κριση και βολταριζε το οχημα σου αυτο εχει φτιαχτει για να τρεχει και οχι να κανει τον φυλακα στο γκαραζ

stef_E46m3cabrio
16-01-11, 18:08
Αφού λύθηκε, αλλάχτηκαν όλα τα καρούλια / τεντωτήρες & ιμάντας να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Και έγινε και Insp. I. 101.000 χλμ γαρ.

Τώρα γουργουρίζει και πάλι χαρούμενο. :original:

Φίλε monsta έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Ο ήχος ακούγεται μόνο όταν έχει μείνει κρύο 3-4 μέρες τουλάχιστον. Γιαυτό και όταν το πήγα στο μάστορα, δεν άκουσε τίποτα (το είχα αφήσει 1 βράδυ να κρυώσει).

Από αυτά που έγραψες καταλαβαίνω ότι δεν βρήκες ακριβώς τι φταίει, μπορεί να ήταν κάποιος από τους ιμάντες που άλλαξες, μπορεί και κάτι άλλο, σωστά;

Πάντως επειδή βλέπω ότι έχουν και άλλα παιδιά το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, λογικά πρέπει να είναι κάτι συγκεκριμένο (δηλαδή το ίδιο πρόβλημα σε όλους). Οπότε καλό θα ήταν να το βρίσκαμε (δεν μπορείς να κάνεις κάθε φορά Insp1!).

Από την άλλη ίσως να μην είναι και τόσο σημαντικό, εγώ προσωπικά θα ακολουθήσω τη συμβουλή του forum να το κινώ πιο συχνά (δε με χαλάει κιόλας :) ). Αλλά τώρα πχ είμαι 10 μέρες εξωτερικό ταξίδι, θα μου το κάνει σίγουρα όταν γυρίσω.

Monsta
16-01-11, 18:22
Από αυτά που έγραψες καταλαβαίνω ότι δεν βρήκες ακριβώς τι φταίει, μπορεί να ήταν κάποιος από τους ιμάντες που άλλαξες, μπορεί και κάτι άλλο, σωστά;

Πάντως επειδή βλέπω ότι έχουν και άλλα παιδιά το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, λογικά πρέπει να είναι κάτι συγκεκριμένο (δηλαδή το ίδιο πρόβλημα σε όλους). Οπότε καλό θα ήταν να το βρίσκαμε (δεν μπορείς να κάνεις κάθε φορά Insp1!).

.

Μα βρήκαμε ακριβώς τι έφταιγε. Το έγραψα παραπάνω. Ο ιμάντας αλλάχτηκε προληπτικά, είχε λίγα μπόσικα. Δεν παίζεις εκεί.

Τα Inspection έγινε επειδή είχε περάσει ένας χρόνος.

z3 2.2
16-01-11, 18:54
Αλλά επειδή το αμάξι ήταν ζεστό πρέπει να το αφήσω να κρυώσει πριν βάλουν χέρι για να δουν.

ερασιτεχνες...:doh:

Monsta
16-01-11, 19:40
ερασιτεχνες...:doh:


χιχιχι έλα ρε Μητσάρα, τώρα που το φτιαξα, μπήκες να γράψεις ???? Κι εγώ περίμενα τη δική σου διάγνωση από την αρχή....:original:

z3 2.2
16-01-11, 20:32
χιχιχι έλα ρε Μητσάρα, τώρα που το φτιαξα, μπήκες να γράψεις ???? Κι εγώ περίμενα τη δική σου διάγνωση από την αρχή....:original:

μπαινω πολυ λιγο ρε γαμωτο...
τωρα ασχολουμαι με αλλες διαγνωσεις!!!
"Μα ποσο ομορφη ειναι"???
"Στο φως ειναι ακομο πιο ομορφη"???

χαχαχαχα

Απ οτι διαβασα ηταν στανταρακι το θεμα σου και το αντιμετωπισες με τον σωστοτερο τροπο.
ΟΛΑ πεταμα και ΓΝΗΣΙΑ.

Να ξερεις οτι ολα τα ΒΜW και γενικως ολα τα πισωκινητα αυτοκινητα που εχουν το μοτερ εγκαρσια υποφερουν πιο ευκολα απο ιμαντες και τροχαλιες.
Οι αντοχες τους,ιδιως των ιμαντων ειναι σαφως μικροτερη απο οτι σε ενα αυτοκινητο με το μοτερ τοποθετιμενο καθετα.
Ο λογος απλος,οι θερμοκρασιες!
Στα πολυαγαπημενα μας BMW ολα αυτα που πληρωσες και αλλαξες βρισκονται ακριβως πισω απο τα ψυγεια σου!
Οοοοολη η ζεστη λοιπον τα λουζει συνεχως.thumb
Ολη η απαγωγη γινεται πανω τους!!!
Τα γρασσα μεσα στα ρουλεμαν των τροχαλιων ξερενονται και μετα αρχιζει το "τραγουδι",οσο για τους ιμαντες...ζεστη+λαστιχο...τι να σου λεω...τα ξερεις καλυτερα!

stef_E46m3cabrio
16-01-11, 21:02
Μα βρήκαμε ακριβώς τι έφταιγε. Το έγραψα παραπάνω. Ο ιμάντας αλλάχτηκε προληπτικά, είχε λίγα μπόσικα. Δεν παίζεις εκεί.

Τα Inspection έγινε επειδή είχε περάσει ένας χρόνος.

Σόρρυ παιδιά μάλλον είμαι εντελώς βλάκας, γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει. Είδα να αναφέρεται τρόμπα νερού, πάνω ιμάντας, κάτω ιμάντας, καρούλια, τεντωτήρες... Ποιο είναι τελικά;