PDA

Επιστροφή στο Forum : Carrera vs E92 M3



Monsta
31-12-10, 20:54
Το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον και το παραθέτω για κουβεντούλα.

Παρότι το Μ3 είναι βαρύτερο κατά 200 περίπου κιλά, τα καταφέρνει -οριακά έστω- καλύτερα στη πίστα.

Στο κλασσικό drag race πάντως υπάρχει ισοπαλία, με το πόρσε να παίρνει το προβάδισμα στα πολλά. Πράγμα που μου κάνει εντύπωση, αφού η ροπή αλλά και η δύναμη του V8 εκεί ψηλά υπερτερούν.

Τι λέτε?

https://i.imgur.com/WhYcT.png
https://i.imgur.com/ekdMF.png
https://i.imgur.com/GLvDs.png
https://i.imgur.com/EiuD3.png

Monsta
31-12-10, 20:55
Τις τιμές προσπαθήστε να μη τις κοιτάξετε καθόλου και ψυχοπλακωθείτε μέρες που είναι...

stratos
31-12-10, 20:57
Αν υπάρχει Carrera μπορούμε εύκολα να βρούμε Μ3 να γίνει η δοκιμούλα ;)

NickE60
01-01-11, 11:25
Αυτό που με εντυπωσιάζει πιο πολύ είναι ότι η Μ παρ' ότι πολύ βαρύτερη και με τα ίδια λάστιχα (PS2) έχει ελαφρώς καλύτερα φρεναρίσματα απο την 911 στα 70-0 ..μήπως τελικά τα Μ έχουν σωστά φρένα? τουλάχιστον για light track race

H σωστότερη κατανομή βάρους επίσης, αν και βαρύτερη την κάνει να στρίβει ταχύτερα..

Stathis
01-01-11, 12:51
τα Μ εχουν πολυ καλα φρενα.
πασχουν μονο στον τομεα της αντοχης σε χρηση πιστας.

SuperSonic
01-01-11, 12:57
Στο Νιρμπουργρινγκ η στο Σπα η ακομα και στην Μονζα θα ειχε μεινει απο φρενα η Bmw για την πορσε δεν ξερω..

Παντως καλα τα πηγε η Μ3!

atha
01-01-11, 13:41
mi anamenomena ta apotelesmata tou test , idiaitera se themata frenon kai stisimatos stin pista exeplagin sto gegonos oti to bmw einai mprosta apo tin carrera.

ego prosopika anamesa sto carera kai sto m3 tha agoraza to m3

georgepap
01-01-11, 13:58
na sumfonisw apolhta kai egw me tin apopsi tou teleutaiou sumforoumiti.
Υ.Γ.H MELETHMENH KATANOMH BAROUS STA BMW..EINAI POU TA KANEI EUXARHSTA KAI ABIASTA GRHGORA!!

alexk
01-01-11, 16:38
Εμένα μου κάνει εντύπωση το 1.6g με michelin PS2.
Αυτό δεν είναι δυνατό, ίσως το μηχάνημα μέτρησης που έχουν είναι λίγο αισιόδοξο.

gnx
01-01-11, 16:48
τα Μ εχουν πολυ καλα φρενα.
πασχουν μονο στον τομεα της αντοχης σε χρηση πιστας.

Δεν ειμαι σιγουρος ρε Σταθη. Εχτες το απογευμα εκανα ενα δυνατο φρεναρισμα στη κατηφορα της περιφεριακης Υμηττου απο τα 250 μεχρι τα 140 για να παρω τη δεξια προς αεροδρομιο.. Μετα απο 2 λεπτα εκανα ενα φρεναρισμα απο τα 210 για να μη σκασω σε προπορευομενο ΑΤΟΣ και ειλικρινα τα χρειαστηκα...

bekiaris
01-01-11, 19:46
Δεν ειμαι σιγουρος ρε Σταθη. Εχτες το απογευμα εκανα ενα δυνατο φρεναρισμα στη κατηφορα της περιφεριακης Υμηττου απο τα 250 μεχρι τα 140 για να παρω τη δεξια προς αεροδρομιο.. Μετα απο 2 λεπτα εκανα ενα φρεναρισμα απο τα 210 για να μη σκασω σε προπορευομενο ΑΤΟΣ και ειλικρινα τα χρειαστηκα...Πάντως δεν το πατάς καθόλου... :th_Laie_67-1:

Thomelef
01-01-11, 20:08
δύο λεπτα είναι πολά ρε γιώργο για να έρθουν στα ίσια τους πάλι τα φρένα...για την ακρίβεια
είναι πάρα πολύς χρόνος...τα φρένα των ///Μ στα αλεπάληλα δυνατά πατήματα στριφτερής
διαδρομής θα παραδώσουν πνεύμα...πάντως και εμένα το θέμα φρένο μου κάνει μεγάλη
εντύπωση στο συγκεκριμένο συγκριτικό...
ότι και να γινόταν πάντως εγώ το καρεράκι θα έπαιρνα...πολύ καλύτερο αυτοκίνητο...
και μόνο που είναι εξακύλινδρο και ουρλιάζει, τέλος...

Stathis
01-01-11, 20:37
Δεν ειμαι σιγουρος ρε Σταθη. Εχτες το απογευμα εκανα ενα δυνατο φρεναρισμα στη κατηφορα της περιφεριακης Υμηττου απο τα 250 μεχρι τα 140 για να παρω τη δεξια προς αεροδρομιο.. Μετα απο 2 λεπτα εκανα ενα φρεναρισμα απο τα 210 για να μη σκασω σε προπορευομενο ΑΤΟΣ και ειλικρινα τα χρειαστηκα...

ειναι κι αυτο ενα θεμα οντως...
πριν βγαλω τον περιοριστη ταχυτητας, απο τα 260 κοντερισια ενιωθα οτι δεν ειχαν προβλημα τα φρενα μου εως αυτην την ταχυτητα.

οταν ομως βγηκε ο περιοριστης, τα ενιωθα να "μασανε" απο το πρωτο φρεναρισμα...
ετσι μπηκαν τα πορσε και ησυχασα.

με την ευκαιρια, χθες 12 και τεταρτο ημουν στη Ε.Ο. σε ολη τη διαδρομη μεχρι τον προορισμο μου συναντησα ενα αυτοκινητο. ετσι αποφασισα να πατησω λιγο. αποτελεσμα 331 κοντερισια, το αυτοκινητο βραχος, καμια σχεση με πορσε...
στα 331 λοιπον απενεργοποιηθηκε αυτοματα το dsc! δεν ειχε ξανατυχει να πατησω μεχρι εκει με το dsc on, συνηθως παταω το Μ button αλλα αυτη τη φορα πατησα μονο το power...
στα 331 λοιπον αναψε μια ενδειξη "να" στο hud και περασαν 1-2 δευτερολεπτα μεχρι να καταλαβω τι ηταν... δεν αφησα μπας και δω 2-3 χαω παραπανω, αλλα μετα λιγα δευτερολεπτα χτυπησε το τηλεφωνο (που συνδεεται με bt) και αναγκαστηκα να κοψω για να απαντησω! ηταν η μανα μου με πηρε για την καλη χρονια! :original:

ετσι μπηκε δυναμικα ο νεος χρονος! μαθαμε και κατι καινουργιο, στα 331 απενεργοποιειται το dsc!:rally:

Thomelef
01-01-11, 20:42
ειναι κι αυτο ενα θεμα οντως...
πριν βγαλω τον περιοριστη ταχυτητας, απο τα 260 κοντερισια ενιωθα οτι δεν ειχαν προβλημα στα φρενα μου εως αυτην την ταχυτητα.

οταν ομως βγηκε ο περιοριστης, τα ενιωθα να "μασανε" απο το πρωτο φρεναρισμα...
ετσι μπηκαν τα πορσε και ησυχασα.

με την ευκαιρια, χθες 12 και τεταρτο ημουν στη Ε.Ο. σε ολη τη διαδρομη μεχρι τον προορισμο μου συναντησα ενα αυτοκινητο. ετσι αποφασισα να πατησω λιγο. αποτελεσμα 331 κοντερισια, το αυτοκινητο βραχος, καμια σχεση με πορσε...
στα 331 λοιπον απενεργοποιηθηκε αυτοματα το dsc! δεν ειχε ξανατυχει να πατησω μεχρι εκει με το dsc on, συνηθως παταω το Μ button αλλα αυτη τη φορα πατησα μονο το power...
στα 331 λοιπον αναψε μια ενδειξη "να" στο hud και περασαν 1-2 δευτερολεπτα μεχρι να καταλαβω τι ηταν... δεν αφησα μπας και δω 2-3 χαω παραπανω, αλλα μετα λιγα δευτερολεπτα χτυπησε το τηλεφωνο (που συνδεεται με bt) και αναγκαστηκα να κοψω για να απαντησω! ηταν η μανα μου με πηρε για την καλη χρονια! :original:

ετσι μπηκε δυναμικα ο νεος χρονος! μαθαμε και κατι καινουργιο, στα 331 απενεργοποιειται το dsc!:rally:

331!!!!!πολύ χέσιμο όμως μιλάμε...δεν μπορώ. τις μεγάλες ταχύτητες τις φοβάμαι πολύ...
μέχρι και τα 280 280κάτι οκ...μετά αρχίζω και νοιώθω τα @@ να γίνονται πινέζες.

kplc16
01-01-11, 20:49
331!!!!!πολύ χέσιμο όμως μιλάμε...δεν μπορώ. τις μεγάλες ταχύτητες τις φοβάμαι πολύ...
μέχρι και τα 280 280κάτι οκ...μετά αρχίζω και νοιώθω τα @@ να γίνονται πινέζες.

δε χρειαζεται να ανησυχεις δεν ειναι κατι παθολογικο . Ειναι νευρικο!!!

Monsta
01-01-11, 21:02
στα 331 απενεργοποιειται το dsc!:rally:

???????

Α τώρα κατάλαβα. Three therty one is your take off speed. DSC has to be in the 'OFF' position. Σωστά ? :original:

Stathis
01-01-11, 21:16
αν ειχε φτερα θα πεταγε κωστα... με σιγουρια...

Thomelef
01-01-11, 21:24
με 331 χιλιόμετρα, το μόνο σίγουρο...
με 330 δεν ξέρω αν θα μπορούσε...

stratos
01-01-11, 23:43
Αχ ρε Στάθη και να σε πετύχαινε κανένα 850 CSI και να σε πέρναγε σαν σταματημένο....

Thomelef
02-01-11, 09:57
Αχ ρε Στάθη και να σε πετύχαινε κανένα 850 CSI και να σε πέρναγε σαν σταματημένο....

καινούριο φόρουμ θα'πρεπε να κάνουμε μετά ρε στράτο...

skandalis447
02-01-11, 09:59
Ηταν τυχερος Στρατο...Μαλλον εκοβε βασιλοπιτα το 850:th_Laie_67-1:
Παντως σχετικα με το θεμα,υπαρχει ενα δεδομενο...Η καθε εταιρια εχει τα + και τα - της...Καπου κερδιζει και καπου χανει το καθε αμαξι...
Σε θεμα επιδοσεων,η πορσε παντα ειναι μπροστα απο αλλο αμαξι στα ιδια αλογα...Βλεπετε οτι παρολο που το Μ3 ειναι 70 αλογα πανω και καποια κυβικα,μενει πισω...Φανταστειτε να ειχαν βαλει την καρρερα Σ με 385 αλογα...Τωρα στα φρενα,το βμ εχει καλυτερη αισθηση απο το πορσε και πρεπει να φρεναρει καπως καλυτερα στο ΠΡΩΤΟ δυνατο φρεναρισμα...Εκει ομως που αρχιζουν να τελειωνουν τα φρενα του Μ,αρχιζουν να δουλευουν τα φρενα του 911...Δεν ειναι επιστημη,απλα πολυπιστονες δαγκανες...Η βμ το εχει ετοιμο το σετ απο το 135,που δουλευει αψογα σε Μ3...Ειλικρινα απορω γιατι δεν το βαζουν και καθομαι εγω να το τοποθετω....

Thomelef
02-01-11, 10:18
να μην απωρείς καθόλου δημήτρη...απλά να τους ευχαριστείς...χαχαχαχαχα.

Specialized
02-01-11, 22:50
Σε θεμα επιδοσεων,η πορσε παντα ειναι μπροστα απο αλλο αμαξι στα ιδια αλογα...Βλεπετε οτι παρολο που το Μ3 ειναι 70 αλογα πανω και καποια κυβικα,μενει πισω...Φανταστειτε να ειχαν βαλει την καρρερα Σ με 385 αλογα...Τωρα στα φρενα,το βμ εχει καλυτερη αισθηση απο το πορσε και πρεπει να φρεναρει καπως καλυτερα στο ΠΡΩΤΟ δυνατο φρεναρισμα...Εκει ομως που αρχιζουν να τελειωνουν τα φρενα του Μ,αρχιζουν να δουλευουν τα φρενα του 911...Δεν ειναι επιστημη,απλα πολυπιστονες δαγκανες...Η βμ το εχει ετοιμο το σετ απο το 135,που δουλευει αψογα σε Μ3...Ειλικρινα απορω γιατι δεν το βαζουν και καθομαι εγω να το τοποθετω....

Η εν γένη κατασκευή του ακριβού "σκαραβαίου" (όλα πίσω να κρέμονται στον προφυλακτήρα) δίνει το αρχικό προβάδισμα στις επιδόσεις καθώς φυσικά και η (παραδέχομαι) πολύχρονη εξέλιξη στο ίδιο μοτίβο...
Στην προκειμένη περίπτωση το Μ3 ΔΕΝ μένει πίσω όπως φυσικά και σε όλα τα συγκριτικά του "απλού" 997 με το Μ3 Ε92. Να θυμήσω ότι ξένα και Ελληνικά έντυπα σύγκριναν πάντα το 92άρι με 997S και 4S (385PS) φέροντας τα σε σχεδόν ισόπαλo αποτέλεσμα..!
Προσωπικά έχοντας οδηγήσει αρκετά 997 4S και με κολλητό κάτοχο 2S θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά αυτοκίνητα αλλά δεν παύει να τα χαρακτηρίζει η ελαφρότητα του εμπρός μέρους που ξενίζει και δυσκολεύει μέχρι να φορτιστεί είτε φρενάρεις είτε στρίβεις. Έχω καταλήξει να πίστεύω περισσότερο στην εξαιρετική κατανομή μαζών των M και δει των Μ3..
Όσο για την άντοχή των φρένων έχεις ΟΛΑ τα ΔΙΚΙΑ!

GEORGE316
03-01-11, 11:07
για τα φρενα υπαρχει η αποψη οτι στα λιγα χιλιομετρα τα μονοπιστονα αποδιδουν αψογα,ενω στα πολλα χιλιομετρα τα πολιπιστονα βρισκονται στο στοιχειο τους.
τελικα τι ισχυει?γιατι η porsche,ferrari κλπ βαζουν εξαπιστονα μπροστα τετραπιστονα πισω και η Μ επιμενει στα μονοπιστονα?
αλλωστε ολα τα αυτοκινητα προοριζονται για γρηγορη οδηγηση.
εν τελει τι ισχυει....
και να ελεγα οτι το Μ3 ειναι φθηνο....
σε αντιθεση με τα πορσε που απο το βασικο μοντελο τοποθετουνται πολιπιστονα(και μαλιστα με παραδοση)

NickE60
03-01-11, 11:48
Δεν είναι μονοπίστονα, είναι 2πίστονα με τεράστια έμβολα (σε σχέση με τα έμβολα των brembo) πίσω ναι είναι μονοπίστονα.

Thomelef
03-01-11, 13:22
για τα φρενα υπαρχει η αποψη οτι στα λιγα χιλιομετρα τα μονοπιστονα αποδιδουν αψογα,ενω στα πολλα χιλιομετρα τα πολιπιστονα βρισκονται στο στοιχειο τους.
τελικα τι ισχυει?γιατι η porsche,ferrari κλπ βαζουν εξαπιστονα μπροστα τετραπιστονα πισω και η Μ επιμενει στα μονοπιστονα?
αλλωστε ολα τα αυτοκινητα προοριζονται για γρηγορη οδηγηση.
εν τελει τι ισχυει....
και να ελεγα οτι το Μ3 ειναι φθηνο....
σε αντιθεση με τα πορσε που απο το βασικο μοντελο τοποθετουνται πολιπιστονα(και μαλιστα με παραδοση)

τπτ το περίεργο...απλά ισχύει το γεγονός πως το ντιβίζιον είναι για ντομάτες,
όσον αφορά τα φρένα...ακόμα και για σωληνάκια και τακάκια που δοκιμάζουν
κάποιοι για την καλυτέρευση τους, θα έπρεπε η ίδια η εταιρεία, κάτι να έχει
κάνει...εγώ πάντως με πολυπίστονα μπρός πίσω, βλέπω καλύτερη διαφορά
στο φρενάρισμα, και στις χαμηλές ταχύτητες και στις υψηλές...απλά δεν έχουν
καμμιά επαφή με τα μαμά...και να φανταστείς πως έχω και απο τα μάπα, σε
αντίθεση με κάτι brembo - wilwood - ap - alkon, κτλ κτλ...

manos///3
03-01-11, 14:42
Δεν είναι μονοπίστονα, είναι 2πίστονα με τεράστια έμβολα (σε σχέση με τα έμβολα των brembo) πίσω ναι είναι μονοπίστονα.

Nικο μονοπιστονα πρεπει να ειναι μπροστα.

manos///3
03-01-11, 14:53
Το division τοποθετει πολυ καλα φρενα για ενα δυνατο μονο πατημα....αντε δυο.

Εχω μετρησει με pbox και στο πρωτο δυνατο τεστ εδειξε 100-0 σε 33 μετρα!!!! Λεω απο μεσα μου ΟΥΑΟΥΥΥΥΥΥ!!!!

Το δευτερο τεστ στο καπακι εδειξε 36 , το τριτο 40 , το τεταρτο 45 και παει λεγωντας........σταματησα καποια στιγμη γιατι να μη με χασουν σε κανα χαντακι..

Και ολα αυτα με σωληνακια υψηλης goodridge, υγρο motul rbf600, τακακια pagid rs19 και βαρος 160 κιλα κατω απο το Μ3.... Παλι καλα δηλαδη...

NickE60
03-01-11, 14:58
Nικο μονοπιστονα πρεπει να ειναι μπροστα.

Σωστά Μάνο μόλις το διαπίστωσα thumb
Είχα την εντύπωση πως το Μ3 Ε9x χρησιμοποιεί τις ίδιες με το Μ5-Μ6 Ε6x

https://static.bmwfans.info/images/epc/MTYwNjg0X3A=.png

Thomelef
03-01-11, 14:59
Nικο μονοπιστονα πρεπει να ειναι μπροστα.

σωστός ο μάνος...είναι διαιρούμενες οι δαγκάνες...
https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/M3-S54/LHD/N/2002/march/browse/brakes/front_wheel_brake_brake_pad_sensor/

NickE60
03-01-11, 15:08
σωστός ο μάνος...είναι διαιρούμενες οι δαγκάνες...
https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/M3-S54/LHD/N/2002/march/browse/brakes/front_wheel_brake_brake_pad_sensor/

Για τα Μ3 Ε9x εννοεί Θωμά ο Μάνος (αν δεν κάνω λάθος)

Thomelef
03-01-11, 15:13
Για τα Μ3 Ε9x εννοεί Θωμά ο Μάνος (αν δεν κάνω λάθος)

ωωω σόρυ...πάντως στο 92άρι δεδομένου και την πολύ μεγαλύτερη δαγκάνα,
αν έχουν πάλι ένα πιστόνι, είναι πραγματικά για κλάματα...έλεος. μιλάμε για
τον διπλάσιο όγκο σχεδόν η μία δαγκάνα με την άλλη.

Thomelef
03-01-11, 15:15
και τελικά είναι ώντος για κλάματα...
https://bmwfans.info/parts/catalog/E92/Coupe/Europe/M3-S65/LHD/N/2008/march/browse/brakes/front_wheel_brake_brake_pad_sensor/

NickE60
03-01-11, 15:30
και τελικά είναι ώντος για κλάματα...
https://bmwfans.info/parts/catalog/E92/Coupe/Europe/M3-S65/LHD/N/2008/march/browse/brakes/front_wheel_brake_brake_pad_sensor/

δεν το είχα φανταστεί, μου έμοιαζαν στο μάτι με του Μ5 ...αλλά ... thumb

https://www.turnermotorsport.com/image/Used%20Parts/RB_S002_lg.jpg