PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξωτερικες ....μυρωδιες εντος καμπινας?



aristent
31-12-10, 18:25
Εχω εντοπισει μερικες φορες οτι μπαινουν μυρωδιες μεσα στην καμπινα του αυτοκινητου μου ακομη και εαν εχω την ανακυκλωση στο Α(αυτοματο)η και στο μονιμο αναμμενο!!!

....τι να συμβαινει αραγε εχει θεμα το φιλτρο?
Να σας δωσω μερικα στοιχεια:
Το αυτοκινητο εχει 22.000 χιλ.
Εχει ηλιοροφη,το λεω μηπως και εχει θεμα και απο εκει.
Σε ταχυτητα 140-160χιλ. η πιεση του εξ.αερα μηπως καταφερνει να εισχωρει απο αλλου εντος? ...στη βιομηχανικη ζωνη συνηθως εχω μεγα προβλημα,μιλαμε εκει για απιστευτη μποχα....και λιγο οταν εχω κανενα παλιο οχημα μπροστα μου που καιει :thumbsdown:λαδια!!!!

ακουω συμβουλες....:original:

Monsta
31-12-10, 18:29
χμμμ αυτό το θέμα απασχολεί και μένα και το έχω παρατηρήσει και σε άλλα (εκτός bmw) αυτοκίνητα.

aristent
31-12-10, 18:34
χμμμ αυτό το θέμα απασχολεί και μένα και το έχω παρατηρήσει και σε άλλα (εκτός bmw) αυτοκίνητα.

Μηπως λεω τωρα οταν αλλαξα φρενα δεν κουμπωθηκε κατι σωστα....γιατι χρειαστηκε να βγουν καποια πραγματα απο τα φιλτρα για να φτασει ο μαστορας στην αντλια....η το εχουν γενικα στις εντονες μυρωδιες ,δηλαδη δεν μπορουν τα φιλτρα να προλαβουν να κανουν τη δουλεια τους?

Nino
31-12-10, 18:39
και μενα ενα πραμα...
αλλα νομιζω οτι αν περασει η μυρωδια και με την ανακυκλωση δεν "εξαφανιζεται" γρηγορα...
Παντως δεν θυμαμαι κανενα απο τα αυτοκινητα που ειχα, να μην ειχε παρομοιο θεμα.

nfot
31-12-10, 18:41
Να πω την αληθεια αυτο το (Α) δεν το εχω καταλαβει; Με ποια κριτηρα ανοιγοκλεινει την ανακυκλωση δηλαδη; Υπαρχει αισθητηρας οσμων;

PANOS-E60
31-12-10, 18:41
Εμπειρικά και μόνο θα σου πω, πως απόλυτη κατακράτηση οσμών και βλαβερών σωματιδίων από το περιβάλλον δεν μπορούν να κάνουν τα φίλτρα. Πάντως το δικό μου με καινούργια φίλτρα πριν 5κ χλμ. περνάει από τα διυλιστήρια Κορίνθου χωρίς να παίρνω χαμπάρι από μπόχα. Το έχω μόνιμα στο auto. Είναι σίγουρα καλύτερο από το 46αρι που είχα.

Nick bmwlover
31-12-10, 18:42
Εγω μονο στον εισερχομενο απ εξω αντιμετωπιζω θεμα οταν τυχαινω κ εγω σε βαριες τετοιες καταστασεις...
Αποφευγετε τα "βρωμικα" μερη!!!:th_Laie_67-1:

aristent
31-12-10, 19:08
Να πω την αληθεια αυτο το (Α) δεν το εχω καταλαβει; Με ποια κριτηρα ανοιγοκλεινει την ανακυκλωση δηλαδη; Υπαρχει αισθητηρας οσμων;


Eλα ντε!
αρα εαν δεν ειναι τιποτε αναμμενο περναει "αφιλτρος"αερας μεσα η παντα εχει φιλτρο και οταν παει για ανακυκλωση περναει απο φιλτρο ενεργου ανθρακα?


Εμπειρικά και μόνο θα σου πω, πως απόλυτη κατακράτηση οσμών και βλαβερών σωματιδίων από το περιβάλλον δεν μπορούν να κάνουν τα φίλτρα. Πάντως το δικό μου με καινούργια φίλτρα πριν 5κ χλμ. περνάει από τα διυλιστήρια Κορίνθου χωρίς να παίρνω χαμπάρι από μπόχα. Το έχω μόνιμα στο auto. Είναι σίγουρα καλύτερο από το 46αρι που είχα.

μονιμα?φρεσκος αερας μπαινει η οχι?


Εγω μονο στον εισερχομενο απ εξω αντιμετωπιζω θεμα οταν τυχαινω κ εγω σε βαριες τετοιες καταστασεις...
Αποφευγετε τα "βρωμικα" μερη!!!:th_Laie_67-1:

χαχαχα τι να κανουμε Νικο :whistle:τριγυρναμε...:thumbsup:

panos90
31-12-10, 19:16
φανταζομαι οτι δεν ειμαι ο μονος που κατεβαζει *%^&%^%^*%^ οταν χωνεται καποιος ταριφας μπροστα του ε?

εγω το εχω στο κανονικο και οταν εντοπιζω μπρικι-taxi-παπακι παταω το auto...

η αλλη τακτικη που εφαρμοζω ειναι να το εχω κλειστο εντελως (στο 0)..
και μολις φυγει ο καρκινος (taxi) βαζω σε ανακλιση την οροφη να μπει νεος αερας..

εχω την εντυπωση οτι στο 0 κανει καλυτερη δουλεια αλλα δεν ειμαι και σιγουρος (δεν εχω κλιμα)

PANOS-E60
31-12-10, 19:27
μονιμα?φρεσκος αερας μπαινει η οχι?




Μπαίνει, στο auto μπαίνει. Θεωρητικά πάντα, ενεργοποιείται το φίλτρο όταν ανιχνεύσει ο αισθητήρας βρώμικο αέρα ... θεωρητικά ... παντως ταξίδια με το auto κάνω.

aristent
31-12-10, 19:41
Μπαίνει, στο auto μπαίνει. Θεωρητικά πάντα, ενεργοποιείται το φίλτρο όταν ανιχνεύσει ο αισθητήρας βρώμικο αέρα ... θεωρητικά ... παντως ταξίδια με το auto κάνω.

Καλα που ειναι αυτος ο Νικολας(nicke60) να μας πει την ανατομια του συστηματος αερισμου....χεχεχε αντε λογο της ημερας θα περιμενουμε...:thumbsup:

alexm
31-12-10, 20:45
Καλα που ειναι αυτος ο Νικολας(nicke60) να μας πει την ανατομια του συστηματος αερισμου....χεχεχε αντε λογο της ημερας θα περιμενουμε...:thumbsup:

Δηλαδη να φανταστω οτι οδηγεις καπως ετσι....χωρις το μουσι,αυτα παω εγω να προλαβω:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

NickE60
31-12-10, 20:55
Καλα που ειναι αυτος ο Νικολας(nicke60) να μας πει την ανατομια του συστηματος αερισμου....χεχεχε αντε λογο της ημερας θα περιμενουμε...:thumbsup:

Δεν έχω εγώ τέτοια εξελιγμένα συστήματα, που να ξέρω? :thumbsup:

....όπως τα είπατε είναι παιδιά, σένσορας είναι, δεν μπορεί να τα πιάνει κι όλα 100%

oldcarskickass
31-12-10, 20:57
Και όλα 100% να τα έπιανε, η καμπίνα δεν είναι αεροστεγής.

Επίσης υπάρχει η πιθανότητα όλοι οι επιβάτες να μην είναι << στεγανοί >>.

aristent
31-12-10, 21:04
Δηλαδη να φανταστω οτι οδηγεις καπως ετσι....χωρις το μουσι,αυτα παω εγω να προλαβω:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Eτσι ακριβως!!!!:th_Laie_67-1:εγω και ολη η οικογενεια εκει μεσα!!!!:hystericalbs1:
...ασε που δε βαζω και αρωματικο γιατι ζαλιζονται ολοι οι αλλοι εκτος απο εμενα και ψαχνω να βρω και ενα μαγικο μπουκαλακι το αφηνεις στο κεντρο του οχηματος βαζεις στο φουλ τον κλιματισμο και κανει, λεει, καθαρισμο στο συστημα κλιματισμου και το αυτοκινητο μυριζει οπως ηταν καινουργιο!!!


Δεν έχω εγώ τέτοια εξελιγμένα συστήματα, που να ξέρω? :thumbsup:

....όπως τα είπατε είναι παιδιά, σένσορας είναι, δεν μπορεί να πιάνει κι όλα 100%

φτου!!!!ατυχια!!!!δεν πειραζει Νικολα σε ευχαριστω ετσι κι αλλιως!!!:thumbsup:

Οφ τοπικ....μολις τελειωσα τζαμαρισμα(παιξιμο ταυτοχρονα κιθαρες)με τον γιο μου τον Κουρσαρο του Βασιλη Παπακωσταντινου!!!:thumbsup:
...τωρα παω να παιξω "αγωνια"με την κορη μου....σορυ αν αργησω να απαντησω!!!:thumbsup:

deepBLUE
31-12-10, 21:06
Μηπως σου φερνει και την ζεστη απο τον κινητηρα μεσα ?

aristent
31-12-10, 21:23
Μηπως σου φερνει και την ζεστη απο τον κινητηρα μεσα ?

Οχι.....ελα ρε Βαγγελη αυτα τα ειχα στο Audi 80 '91 μοντελο...χεχεχε μη μας παρει χαμπαρει ο Αρης(S8N)....θα ξεσαλωσει με τα "θεματακια" που εχει με τη συγκεκριμενη εταιρεια!:th_Laie_67-1:

S8N
12-01-11, 17:10
Οχι.....ελα ρε Βαγγελη αυτα τα ειχα στο Audi 80 '91 μοντελο...χεχεχε μη μας παρει χαμπαρει ο Αρης(S8N)....θα ξεσαλωσει με τα "θεματακια" που εχει με τη συγκεκριμενη εταιρεια!:th_Laie_67-1:

LOL!

Λοιπόν, εγώ περνώ κάθε μέρα 4 φορές από Ε.Ο. Αθηνών-Λαμίας στο ύψος της Λυκόβρυσης (Κέντρο επεξεργασίας λυμάτων), όπου η μπόχα δεν είναι απλώς αφόρητη αλλά διαβρώνει ακόμη και το χρώμα στο καπώ... Ένα σνιφ και σου πέφτουν τα φρύδια μιλάμε.

Υπό αυτές τις συνθήκες, έχω παρατηρήσει τα εξής:

1. Στη BMW με ενεργοποιημένη την ανακύκλωση (στο μόνιμο, όχι στο 'Α') δε μυρίζω τίποτα. Βέβαια, με την ταχύτητα με την οποία κινείται η γκρανκάσα μου δεν περιμένω να ζορίζεται και η καμπίνα από άποψη στεγανότητας.

2. Στο παμπάλαιο Astra της γυναίκας μου κοντεύω να λιποθυμήσω με ενεργοποιημένη την ανακύκλωση, όχι όμως με ανοιχτό παράθυρο. Αυτό συμβαίνει γιατί ναι μεν δεν εισέρχονται οσμές λυμάτων (μιλάμε για καμπίνα-χρηματοκιβώτιο), ανακυκλώνονται όμως οι εσωτερικές οσμές (κάτι μεταξύ ψόφιου ασβού και σάπιας ρέγγας) από τα ηλιοκαμμένα πλαστικά 4ης κατηγορίας, τις ελεεινές πλαστικοποιημένες μοκέτες τίγκα στη φορμαλδεύδη που τρώνε μπότα Wehrmacht σε λιγότερο από 2 λεπτά καθώς και τα ινδιάνικα κιλίμια που η Opel θέλει να ονομάζει επενδύσεις καθισμάτων.

3. Το ΤΤ δεν είχε πλαίσιο στις πόρτες και όλο και κάτι έμπαινε, ανεξαρτήτως ανακύκλωσης. Όταν όμως το καντράν σου είναι Χριστουγεννιάτικο δέντρο, ρετάρεις, καις λάδια και παραφλού και σε κοιτάζουν όλοι σα να έχεις έρθει από άλλο γαλαξία, μια μικρή μυρωδιά σκατίλας την έχεις κι από μόνος σου.

4. To GTI ήταν άψογο, στα επίπεδα μάλιστα της BMW. Δεν έπαιρνες μυρωδιά για το τι γίνεται έξω, με όσα κι αν πήγαινες. Σημείωσε ότι είχα κάνει και τρύπα στη μόνωση πάνω από τα πετάλια για να περάσω καλωδίωση για ηλεκτρονικό μπαρόμετρο, την οποία βέβαια σφράγισα με παρμπριζόκολλα. Όλα αυτά μέχρι που χάλασε το κλαπέτο της ανακύκλωσης εκτός εγγύησης.

S8N
12-01-11, 17:17
Κάτι άλλο που θυμήθηκα: Η BMW, εν αντιθέσει με όλα τα αυτοκίνητα που είχα στο παρελθόν, δε μπάζει από τα χερούλια της πόρτας. Τυχαίο? Δε νομίζω.

aristent
12-01-11, 17:30
LOL!

Λοιπόν, εγώ περνώ κάθε μέρα 4 φορές από Ε.Ο. Αθηνών-Λαμίας στο ύψος της Λυκόβρυσης (Κέντρο επεξεργασίας λυμάτων), όπου η μπόχα δεν είναι απλώς αφόρητη αλλά διαβρώνει ακόμη και το χρώμα στο καπώ... Ένα σνιφ και σου πέφτουν τα φρύδια μιλάμε.

Υπό αυτές τις συνθήκες, έχω παρατηρήσει τα εξής:

1. Στη BMW με ενεργοποιημένη την ανακύκλωση (στο μόνιμο, όχι στο 'Α') δε μυρίζω τίποτα. Βέβαια, με την ταχύτητα με την οποία κινείται η γκρανκάσα μου δεν περιμένω να ζορίζεται και η καμπίνα από άποψη στεγανότητας.

2. Στο παμπάλαιο Astra της γυναίκας μου κοντεύω να λιποθυμήσω με ενεργοποιημένη την ανακύκλωση, όχι όμως με ανοιχτό παράθυρο. Αυτό συμβαίνει γιατί ναι μεν δεν εισέρχονται οσμές λυμάτων (μιλάμε για καμπίνα-χρηματοκιβώτιο), ανακυκλώνονται όμως οι εσωτερικές οσμές (κάτι μεταξύ ψόφιου ασβού και σάπιας ρέγγας) από τα ηλιοκαμμένα πλαστικά 4ης κατηγορίας, τις ελεεινές πλαστικοποιημένες μοκέτες τίγκα στη φορμαλδεύδη που τρώνε μπότα Wehrmacht σε λιγότερο από 2 λεπτά καθώς και τα ινδιάνικα κιλίμια που η Opel θέλει να ονομάζει επενδύσεις καθισμάτων.

3. Το ΤΤ δεν είχε πλαίσιο στις πόρτες και όλο και κάτι έμπαινε, ανεξαρτήτως ανακύκλωσης. Όταν όμως το καντράν σου είναι Χριστουγεννιάτικο δέντρο, ρετάρεις, καις λάδια και παραφλού και σε κοιτάζουν όλοι σα να έχεις έρθει από άλλο γαλαξία, μια μικρή μυρωδιά σκατίλας την έχεις κι από μόνος σου.

4. To GTI ήταν άψογο, στα επίπεδα μάλιστα της BMW. Δεν έπαιρνες μυρωδιά για το τι γίνεται έξω, με όσα κι αν πήγαινες. Σημείωσε ότι είχα κάνει και τρύπα στη μόνωση πάνω από τα πετάλια για να περάσω καλωδίωση για ηλεκτρονικό μπαρόμετρο, την οποία βέβαια σφράγισα με παρμπριζόκολλα. Όλα αυτά μέχρι που χάλασε το κλαπέτο της ανακύκλωσης εκτός εγγύησης.

1.Εδω εισαι ΟΚ,....σε μενα μαλλον επειδη εχουν βγει οι ταπετσαριες τρεις φορες ,μια για τα φυμε τζαμια ,μια οι μπροστινες για να βαλω ηχειακια υψηλων στην κολωνα πισω απο τα εξωτερικα καθρεπτακια και μια για να μπουν οι Μ5 εξωτερικοι καθρεπτες ισως,λεω ισως!!!.... δεν ειναι και απολυτο ,να φταιει αυτο...

2.:hystericalbs1:

3.:hystericalbs1::hystericalbs1:αναμενομε νο!!!

4.Ειπες καλη κουβεντα???:thumbsup:

E60_Arkadia
13-01-11, 23:03
Αρη στο δικο μου οσες φορες περναω απο τα διυλυστηρια δεν μυριζω τιποτα στο εσωτερικο.Σκεψου οτι εχω περασει την ενδειξη αλλαγης φιλτρων για καμμια χιλιαρα χλμ.

spar@
14-01-11, 01:37
αλλαξε φιλτρο καμπινας και παρε και αυτο που λες το καθαριστικο, το εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες και κανει καλη δουλεια, (στα bmw δεν ξερω που ειναι το φιλτρο καμπινας) στα αυτοκινητα που το εχω χρησιμοποιησει ηταν πισω απ το ντουλαπακι, στην αλλαγη του φιλτρου επαιρνα και τ σπρει αυτο το οποιο το ανοιγεις, βαζεις α/c στο φουλ και το αφηνεις μεσα στο αυτοκινητο για 20 δευτερολεπτα, εγω παντα το αφηνα με κλιση στους αεραγωγους ή αν ηταν σε τραγικη κατασταση το φιλτρο, οπως ειχα αφαιρεσει το ντουλαπακι το στερεωνα στα ποδια του συνοδηγου με κλιση μεσα στην θηκη του φιλτρου (ετσι ωστε να πηγαινει παντου αλλα κυριως εκει)! το φιλτρο καμπινας αλλαζεται καθε χρονο ανεξαρτητα απ τα κμ, εσεις που εχετε τα αμαξια στην πολη ή και σε ταξιδια αλλαχτε το και 2 φορες το χρονο οταν το βγαλετε θα καταλαβετε οτι μαζευονται πολλα πανω του και οτι μετα απο λιγο καιρο δεν μπορει να φιλτραρει τπτ!

Gregory_///M
14-01-11, 08:10
Εχω εντοπισει μερικες φορες οτι μπαινουν μυρωδιες μεσα στην καμπινα του αυτοκινητου μου ακομη και εαν εχω την ανακυκλωση στο Α(αυτοματο)η και στο μονιμο αναμμενο!!!

....τι να συμβαινει αραγε εχει θεμα το φιλτρο?
Να σας δωσω μερικα στοιχεια:
Το αυτοκινητο εχει 22.000 χιλ.
Εχει ηλιοροφη,το λεω μηπως και εχει θεμα και απο εκει.
Σε ταχυτητα 140-160χιλ. η πιεση του εξ.αερα μηπως καταφερνει να εισχωρει απο αλλου εντος? ...στη βιομηχανικη ζωνη συνηθως εχω μεγα προβλημα,μιλαμε εκει για απιστευτη μποχα....και λιγο οταν εχω κανενα παλιο οχημα μπροστα μου που καιει :thumbsdown:λαδια!!!!

ακουω συμβουλες....:original:


Άρη, αν εννοείς τη φοβερή μυρωδιά από την ΒΙ.ΠΕ. στη Λάρισα, μην την ψάχνεις, αυτή τριπάει και την λαμαρίνα του αυτοκινήτου!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Βασικά έχω παρατηρήσει τώρα τελευταία, όχι τόσο εξωτερικές μυρωδιές όσο μια ενοχλητική η οποία εμφανίζεται μόλις ανοίγω τον ζεστό αέρα! :think:
Κατά πάσα πιθανότητα λέτε να είναι από το φίλτρο? Έχω δοκιμάσει παλιότερα ένα άοσμο καθαριστικό αεραγωγών, το οποίο μάλλον ήρθε η ώρα να το ξαναχρησιμοποιήσω!:whistle:

PANOS-E60
14-01-11, 08:21
Γρηγόρη, είναι γνωστό αλλά ας το ξαναπούμε. Η καλή χρήση του clima σημαίνει πως 1 -2 λ. πριν φτάσουμε στον προορισμό μας κλείνουμε το a/c και βάζουμε την ροή αέρα στην αναλύκλωση με ανοιχτά παράθυρα. Αυτό δίνει φρέσκο αέρα στους οδηγούς που φέρνουν αέρα στην καμπίνα και αφαιρεί και αρκετές από τις δυσάρεστες μυρωδιές (χνώτα κλπ) που δημιουργήθηκαν την ώρα που ταξιδεύαμε.

Stamatis
14-01-11, 08:50
Dettol.
Τελος.

optostyle
14-01-11, 09:01
Αμα κλάνει μεσα η πεθερα μου τι κανω????

Stamatis
14-01-11, 09:05
Δικανο.
Τελος.

aristent
14-01-11, 09:15
Dettol.
Τελος.

Κανε εναν κοπο ρε Σταματη βρες φωτο απο το ιντερνετ και ανεβασε την,γιατι προχθες εψαχνα μια ωρα στο Σ/Μ και δεν βρηκα κατι που να ταιριαζει στην περιγραφη που εδωσες.


Δικανο.
Τελος.

:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

PANOS-E60
14-01-11, 09:19
[QUOTE=aristent;126847]Κανε εναν κοπο ρε Σταματη βρες φωτο απο το ιντερνετ και ανεβασε την,γιατι προχθες εψαχνα μια ωρα στο Σ/Μ και δεν βρηκα κατι που να ταιριαζει στην περιγραφη που εδωσες.


Σπρέυ dettol Αρη, στα καθαριστικά, δίπλα στις χλωρίνες :thumbsup:

Stamatis
14-01-11, 09:22
https://www.waitrosedeliver.com/images/products/2/LN_077355_BP_2.jpg?v=14rb7utuo

Z4 DCT
14-01-11, 09:24
Μεχρι ο αισθητηρας να καταλαβει την μυρωδια εχει περασει ενα μερος της μεσα στην καμπινα.....
Απλα οταν περνας απο καπου που ξερεις οτι μυριζει κλεισε τον εισερχομενο αερα απο εξω....μετα ξαναβαλτο παλι στο αυτοματο...εγω ετσι κανω
Ειδικα εαν κατσει διπλα σου κανα φορτηγο.....θα μπει μεσα αρκετα γρηγορα η μυρωδια μεχρι να την κοψει το αυτοματο....

aristent
14-01-11, 09:38
Πιστευω οτι και η αντικατασταση που δεν εχω κανει ,λογο του οτι δεν κανω πολλα χιλιομετρα,(2,5χρονια 25000χιλ.σημερα!!!) ισως να ειναι και αυτη η αιτια αφου εαν ειναι ενεργου ανθρακα, νομιζω δηλ.οτι κατι τετοιο πρεπει να ειναι,εχει χασει την αποδοτικοτητα του.

Z4 DCT
14-01-11, 09:40
Πιστευω οτι και η αντικατασταση που δεν εχω κανει ,λογο του οτι δεν κανω πολλα χιλιομετρα,(2,5χρονια 25000χιλ.σημερα!!!) ισως να ειναι και αυτη η αιτια αφου εαν ειναι ενεργου ανθρακα, νομιζω δηλ.οτι κατι τετοιο πρεπει να ειναι,εχει χασει την αποδοτικοτητα του.

εαν δεν ειχες βαλεο εσυ Αρη ενεργου ανθρακα τοτε δεν ειναι τετοιο....αυτο νομιζω το βαζουν εαν το ζητησεις και το πληρωνεις εξτρα.....
Αλλα σε καθε περιπτωση εγω το φιλτρο καμπινας το αλλαζω καθε χρονο

E60_Arkadia
14-01-11, 23:45
Τι μαρκα φιλτρων καμπινας προτεινετε,μιας και πρεπει να τα αλλαξω αμεσα?

PANOS-E60
14-01-11, 23:58
Τι μαρκα φιλτρων καμπινας προτεινετε,μιας και πρεπει να τα αλλαξω αμεσα?

Εγώ Κώστα έχω βάλει το μαμά. Παίζει κάτι άλλο ?

E60_Arkadia
15-01-11, 00:41
Μου εχουν πει διαφορες μαρκες Πανο και δεν ξερω πιο ειναι καλο και πιο οχι.Μαλλον μαμα θα βαλω και γω να εχω το μυαλο μου ησυχο.Πολλοι λενε οτι τα ΜΑΝΝ ειναι αρκετα καλα.

aristent
17-01-11, 07:24
Να και ποσο ευκολα μπορουμε και μονοι μας να αλλαξουμε φιλτρο:

https://www.youtube.com/watch?v=QJSh7ziANK0&feature=related"]https://www.youtube.com/watch?v=QJSh7ziANK0&feature=related

aristent
30-11-11, 00:04
LOL!

Λοιπόν, εγώ περνώ κάθε μέρα 4 φορές από Ε.Ο. Αθηνών-Λαμίας στο ύψος της Λυκόβρυσης (Κέντρο επεξεργασίας λυμάτων), όπου η μπόχα δεν είναι απλώς αφόρητη αλλά διαβρώνει ακόμη και το χρώμα στο καπώ... Ένα σνιφ και σου πέφτουν τα φρύδια μιλάμε.

Υπό αυτές τις συνθήκες, έχω παρατηρήσει τα εξής:

1. Στη BMW με ενεργοποιημένη την ανακύκλωση (στο μόνιμο, όχι στο 'Α') δε μυρίζω τίποτα. Βέβαια, με την ταχύτητα με την οποία κινείται η γκρανκάσα μου δεν περιμένω να ζορίζεται και η καμπίνα από άποψη στεγανότητας.

2. Στο παμπάλαιο Astra της γυναίκας μου κοντεύω να λιποθυμήσω με ενεργοποιημένη την ανακύκλωση, όχι όμως με ανοιχτό παράθυρο. Αυτό συμβαίνει γιατί ναι μεν δεν εισέρχονται οσμές λυμάτων (μιλάμε για καμπίνα-χρηματοκιβώτιο), ανακυκλώνονται όμως οι εσωτερικές οσμές (κάτι μεταξύ ψόφιου ασβού και σάπιας ρέγγας) από τα ηλιοκαμμένα πλαστικά 4ης κατηγορίας, τις ελεεινές πλαστικοποιημένες μοκέτες τίγκα στη φορμαλδεύδη που τρώνε μπότα Wehrmacht σε λιγότερο από 2 λεπτά καθώς και τα ινδιάνικα κιλίμια που η Opel θέλει να ονομάζει επενδύσεις καθισμάτων.

3. Το ΤΤ δεν είχε πλαίσιο στις πόρτες και όλο και κάτι έμπαινε, ανεξαρτήτως ανακύκλωσης. Όταν όμως το καντράν σου είναι Χριστουγεννιάτικο δέντρο, ρετάρεις, καις λάδια και παραφλού και σε κοιτάζουν όλοι σα να έχεις έρθει από άλλο γαλαξία, μια μικρή μυρωδιά σκατίλας την έχεις κι από μόνος σου.

4. To GTI ήταν άψογο, στα επίπεδα μάλιστα της BMW. Δεν έπαιρνες μυρωδιά για το τι γίνεται έξω, με όσα κι αν πήγαινες. Σημείωσε ότι είχα κάνει και τρύπα στη μόνωση πάνω από τα πετάλια για να περάσω καλωδίωση για ηλεκτρονικό μπαρόμετρο, την οποία βέβαια σφράγισα με παρμπριζόκολλα. Όλα αυτά μέχρι που χάλασε το κλαπέτο της ανακύκλωσης εκτός εγγύησης.

:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

.....απλα ηθελα γνωμες/προτασεις για αλλαγη φιλτρων καμπινας και πεφτω πανω στα απιστευτα ποστ του Αρη!!! :thumbsup: :th_Laie_67-1:

m-power_01
30-11-11, 00:12
Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις εξωτερικές μυρωδιές! Η ανακύκλωση δουλεύει άψογα. Με τις εσωτερικές οσμές δεν την παλεύω!

Nick bmwlover
30-11-11, 00:23
LOL!

Λοιπόν, εγώ περνώ κάθε μέρα 4 φορές από Ε.Ο. Αθηνών-Λαμίας στο ύψος της Λυκόβρυσης (Κέντρο επεξεργασίας λυμάτων), όπου η μπόχα δεν είναι απλώς αφόρητη αλλά διαβρώνει ακόμη και το χρώμα στο καπώ... Ένα σνιφ και σου πέφτουν τα φρύδια μιλάμε.

Υπό αυτές τις συνθήκες, έχω παρατηρήσει τα εξής:

1. Στη BMW με ενεργοποιημένη την ανακύκλωση (στο μόνιμο, όχι στο 'Α') δε μυρίζω τίποτα. Βέβαια, με την ταχύτητα με την οποία κινείται η γκρανκάσα μου δεν περιμένω να ζορίζεται και η καμπίνα από άποψη στεγανότητας.

2. Στο παμπάλαιο Astra της γυναίκας μου κοντεύω να λιποθυμήσω με ενεργοποιημένη την ανακύκλωση, όχι όμως με ανοιχτό παράθυρο. Αυτό συμβαίνει γιατί ναι μεν δεν εισέρχονται οσμές λυμάτων (μιλάμε για καμπίνα-χρηματοκιβώτιο), ανακυκλώνονται όμως οι εσωτερικές οσμές (κάτι μεταξύ ψόφιου ασβού και σάπιας ρέγγας) από τα ηλιοκαμμένα πλαστικά 4ης κατηγορίας, τις ελεεινές πλαστικοποιημένες μοκέτες τίγκα στη φορμαλδεύδη που τρώνε μπότα Wehrmacht σε λιγότερο από 2 λεπτά καθώς και τα ινδιάνικα κιλίμια που η Opel θέλει να ονομάζει επενδύσεις καθισμάτων.

3. Το ΤΤ δεν είχε πλαίσιο στις πόρτες και όλο και κάτι έμπαινε, ανεξαρτήτως ανακύκλωσης. Όταν όμως το καντράν σου είναι Χριστουγεννιάτικο δέντρο, ρετάρεις, καις λάδια και παραφλού και σε κοιτάζουν όλοι σα να έχεις έρθει από άλλο γαλαξία, μια μικρή μυρωδιά σκατίλας την έχεις κι από μόνος σου.

4. To GTI ήταν άψογο, στα επίπεδα μάλιστα της BMW. Δεν έπαιρνες μυρωδιά για το τι γίνεται έξω, με όσα κι αν πήγαινες. Σημείωσε ότι είχα κάνει και τρύπα στη μόνωση πάνω από τα πετάλια για να περάσω καλωδίωση για ηλεκτρονικό μπαρόμετρο, την οποία βέβαια σφράγισα με παρμπριζόκολλα. Όλα αυτά μέχρι που χάλασε το κλαπέτο της ανακύκλωσης εκτός εγγύησης.
:hystericalbs1::hystericalbs1:Δεν αντεχω,οσο περισσοτερες φορες το διαβαζω τοσο περισσοτερο γελαω...

giannis_compact
30-11-11, 00:41
Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις εξωτερικές μυρωδιές! Η ανακύκλωση δουλεύει άψογα. Με τις εσωτερικές οσμές δεν την παλεύω!

Mεσα στο αυτοκινητο δεν καπνιζεις λες...Τοτε τι γινεται εκει μεσα ρε?

m-power_01
30-11-11, 00:43
Mεσα στο αυτοκινητο δεν καπνιζεις λες...Τοτε τι γινεται εκει μεσα ρε?

Το κάπνισμα απαγορεύεται δια ροπάλου. Αλλά δεν μπορώ να καταπιέζω τον εαυτό μου δις:whistle:

giannis_compact
30-11-11, 00:48
Το κάπνισμα απαγορεύεται δια ροπάλου. Αλλά δεν μπορώ να καταπιέζω τον εαυτό μου δις:whistle:

Ωωωωχ............
Καλα κανεις :thumbsup: :thumbsup:
Υγεια ειναι αυτο...thumb thumb

katsaraios
30-11-11, 00:59
LOL!

Λοιπόν, εγώ περνώ κάθε μέρα 4 φορές από Ε.Ο. Αθηνών-Λαμίας στο ύψος της Λυκόβρυσης (Κέντρο επεξεργασίας λυμάτων), όπου η μπόχα δεν είναι απλώς αφόρητη αλλά διαβρώνει ακόμη και το χρώμα στο καπώ... Ένα σνιφ και σου πέφτουν τα φρύδια μιλάμε.

Υπό αυτές τις συνθήκες, έχω παρατηρήσει τα εξής:

1. Στη BMW με ενεργοποιημένη την ανακύκλωση (στο μόνιμο, όχι στο 'Α') δε μυρίζω τίποτα. Βέβαια, με την ταχύτητα με την οποία κινείται η γκρανκάσα μου δεν περιμένω να ζορίζεται και η καμπίνα από άποψη στεγανότητας.

2. Στο παμπάλαιο Astra της γυναίκας μου κοντεύω να λιποθυμήσω με ενεργοποιημένη την ανακύκλωση, όχι όμως με ανοιχτό παράθυρο. Αυτό συμβαίνει γιατί ναι μεν δεν εισέρχονται οσμές λυμάτων (μιλάμε για καμπίνα-χρηματοκιβώτιο), ανακυκλώνονται όμως οι εσωτερικές οσμές (κάτι μεταξύ ψόφιου ασβού και σάπιας ρέγγας) από τα ηλιοκαμμένα πλαστικά 4ης κατηγορίας, τις ελεεινές πλαστικοποιημένες μοκέτες τίγκα στη φορμαλδεύδη που τρώνε μπότα Wehrmacht σε λιγότερο από 2 λεπτά καθώς και τα ινδιάνικα κιλίμια που η Opel θέλει να ονομάζει επενδύσεις καθισμάτων.

3. Το ΤΤ δεν είχε πλαίσιο στις πόρτες και όλο και κάτι έμπαινε, ανεξαρτήτως ανακύκλωσης. Όταν όμως το καντράν σου είναι Χριστουγεννιάτικο δέντρο, ρετάρεις, καις λάδια και παραφλού και σε κοιτάζουν όλοι σα να έχεις έρθει από άλλο γαλαξία, μια μικρή μυρωδιά σκατίλας την έχεις κι από μόνος σου.

4. To GTI ήταν άψογο, στα επίπεδα μάλιστα της BMW. Δεν έπαιρνες μυρωδιά για το τι γίνεται έξω, με όσα κι αν πήγαινες. Σημείωσε ότι είχα κάνει και τρύπα στη μόνωση πάνω από τα πετάλια για να περάσω καλωδίωση για ηλεκτρονικό μπαρόμετρο, την οποία βέβαια σφράγισα με παρμπριζόκολλα. Όλα αυτά μέχρι που χάλασε το κλαπέτο της ανακύκλωσης εκτός εγγύησης.
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
υμνος στο γκρουπ !!!

Nick bmwlover
30-11-11, 01:21
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
υμνος στο γκρουπ !!!

Ξαναζουσε τη στιγμη εκεινη την ωρα που το εγραφε,κ ηταν η επιδραση των αναθυμιασεων,deja vu feat olfactory memory(οσφρητικη μνημη) special remix,τρελη μαστουρα,μονο ετσι εξηγειται!!!:hystericalbs1:

Z4 DCT
30-11-11, 07:37
Εχω εντοπισει μερικες φορες οτι μπαινουν μυρωδιες μεσα στην καμπινα του αυτοκινητου μου ακομη και εαν εχω την ανακυκλωση στο Α(αυτοματο)η και στο μονιμο αναμμενο!!!

....τι να συμβαινει αραγε εχει θεμα το φιλτρο?
Να σας δωσω μερικα στοιχεια:
Το αυτοκινητο εχει 22.000 χιλ.
Εχει ηλιοροφη,το λεω μηπως και εχει θεμα και απο εκει.
Σε ταχυτητα 140-160χιλ. η πιεση του εξ.αερα μηπως καταφερνει να εισχωρει απο αλλου εντος? ...στη βιομηχανικη ζωνη συνηθως εχω μεγα προβλημα,μιλαμε εκει για απιστευτη μποχα....και λιγο οταν εχω κανενα παλιο οχημα μπροστα μου που καιει :thumbsdown:λαδια!!!!

ακουω συμβουλες....:original:\

Αρη....η αυτοματη ανακυκλωση...εχει ενα καποιο φυσιολογικό delay...απο την ωρα που θα περάσει η ''βρόμα'', μέχρι την ώρα που θα το καταλάβει και θα δώσει σήμα σην πεταλούδα για να κλεισει.....παντα περνάει ενα ποσοστο μυρωδιάς μεχρι να κλεισει....
Τωρα το αν στο κάνει και στην τρμα κλειστή ανακύκλωση.....εκει δεν ξερω να σου πω.....το ειχα αυτο το θεμε με το 92αρι και ποτε δεν βρηκα τι ειναι.....ειχα ολοκαίνουργιο φιλτρο...και παλι κατι μύριζε.....ειδικα αν ηταν διπλα μου φορτηγιο με εξατμιση φατσα καρτα.....και κλειστο να το ειχα...ολο και περνουσε μπόχα...:thumbsdown:

BILL007
30-11-11, 10:46
To A τουλάχιστον στο Ε46 δεν κάνει δουλειά κατ'εμε...Το μόνο που κάνει δουλειά είναι το ακριβώς επόμενο απο το Α,δηλαδή η ανακύκλωση αέρα στην καμπίνα...
Εγώ πάντα εκεί το έχω,εκτός όταν βγαίνω σε ανοιχτούς δρόμους.
Άντε να είσαι μέσα στην πόλη,σταμάτα ξεκίνα και να έχεις ανοιχτό τον εξωτερικό αέρα...Ποιο Α και Β...

aristent
07-02-12, 20:03
Εχω εντοπισει μερικες φορες οτι μπαινουν μυρωδιες μεσα στην καμπινα του αυτοκινητου μου ακομη και εαν εχω την ανακυκλωση στο Α(αυτοματο)η και στο μονιμο αναμμενο!!!

....τι να συμβαινει αραγε εχει θεμα το φιλτρο?
Να σας δωσω μερικα στοιχεια:
Το αυτοκινητο εχει 22.000 χιλ.
Εχει ηλιοροφη,το λεω μηπως και εχει θεμα και απο εκει.
Σε ταχυτητα 140-160χιλ. η πιεση του εξ.αερα μηπως καταφερνει να εισχωρει απο αλλου εντος? ...στη βιομηχανικη ζωνη συνηθως εχω μεγα προβλημα,μιλαμε εκει για απιστευτη μποχα....και λιγο οταν εχω κανενα παλιο οχημα μπροστα μου που καιει :thumbsdown:λαδια!!!!

ακουω συμβουλες....:original:

Τελικα αλλαξα τα φιλτρα καμπινας,αλλα οχι με γνησια BMW.....βρηκα αυτα:

https://www.microfiltershop.de/E60-Alco.jpg

https://viewitem.eim.ebay.gr/Innenraumfilter-Pollenfilter-Aktivkohle-BMW-5er-E6061/260710445434/item

ιδιαιτερα χαμηλη η τιμη τους,στα 35 ευρω στην πορτα μου σε 7 ημερες!!!!
....τιμη BMW 110 ευρω - εκπτωση, γιατι ειμαι καλο παιδι και τρωω ολο το φαγητο μου ,.......100 ευρω τελικη!!!!

Η αληθεια ειναι οτι τα φιλτρα που πηρα εχουν διαφορα απο τα γνησια (ενεργου ανθρακα και αυτα)στην πυκνοτητα των διπλωματων (ζιγκ-ζαγκ)χαρτιων,δηλ.εχουν σχεδον τα μισα "διπλωματα"......αν και στη φωτο φαινεται, δεν το ειχα προσεξει.

Τελικα ξαναμπαινει μυρωδια εντος καμπινας ,κυριως απο προπορευομενα πετρελαιοκινητα οχηματα,αλλα και στα Καμμενα Βουρλα η μυρωδια του θειου καταφερε να μπει σε καποιο βαθμο.....ισως λιγοτερο απο αλλες φορες...και προλαβα να το βαλω σε Α ανακυκλωση.....

Σε κουβεντα που ειχα με τον Κωστα(σαρκυ)λεει οτι τα φιλτρα λειτουργουν στο Α της ανακυκλωσης και χωρις ενεργοποιημενο κανενα απο τα δυο μπαινει εντελως αφιλτραριστος ο αερας μεσα, ενω αν ειναι σε πληρη ανακυκλωση ανακυκλωνει τον εσωτερικο αερα.

Εχω απορια εαν τελικα ειναι ετσι....τι ρολο παιζει το Α στην ανακυκλωση,και εαν ειναι δυνατον να περναει χωρις καθολου φιλτρα ο αερας μεσα,αφου η σκονη θα εμπαινε και αυτη μαζι μεσα στην καμπινα......


Διαμαρτυρηθηκα στον πωλητη οτι διαφημιζε οτι ειναι εφαμιλα των ΟΕΜ αλλα τελικα δεν ηταν......σημειωστε οτι ο πωλητης ειχε 100% θετικο feedback!!!

....αλλα και η απαντηση του ηταν πραγματικα πολυ καλου επαγγελματια:

I'm sorry that you are not satisfied with this product. We have sold thousands of these filters, and never received a negative feedback. You can send the filter back. I will refund you all expenses.



....και τωρα δικαστε με εαν βιαστικα να κατηγορησω το προϊον.....εαν δηλ. εχω καταλαβει λαθος τις λειτουργειες του κλιματιστικου με "διευρυμενες λειτουργιες" συμφωνα με την BMW!!!!

PANOS-E60
07-02-12, 20:15
Αρη εγώ έχω τα μαμά αλλά τα αλλάζω εκτός αντιπροσωπείας σε άλλη τιμή ... κανένα 70αρι δίνω κάθε 2 χρόνια. Εχω προειδοποίηση στο i-drive οπότε σε λίγες μέρες είναι η ώρα τους γιά αλλαγή.

Οπως λέγαμε λοιπόν προχτες από κοντά :th_Laie_67-1: (ξεχνάς !!!) το Α σημαίνει αυτόματη λειτουργία του φίλτρου, έχει αισθητήρα pollution. Αστο εκεί μόνιμα και μην το ξαναπειράξεις ! Ούτε χειμώνα ούτε καλοκαίρι ! Σύμφωνοι ? :original:

aristent
07-02-12, 20:20
Αρη εγώ έχω τα μαμά αλλά τα αλλάζω εκτός αντιπροσωπείας σε άλλη τιμή ... κανένα 70αρι δίνω κάθε 2 χρόνια. Εχω προειδοποίηση στο i-drive οπότε σε λίγες μέρες είναι η ώρα τους γιά αλλαγή.

Οπως λέγαμε λοιπόν προχτες από κοντά :th_Laie_67-1: (ξεχνάς !!!) το Α σημαίνει αυτόματη λειτουργία του φίλτρου, έχει αισθητήρα pollution. Αστο εκεί μόνιμα και μην το ξαναπειράξεις ! Ούτε χειμώνα ούτε καλοκαίρι ! Σύμφωνοι ? :original:

Τι ειναι το pollution???...ειναι καμμια ηλεκτρονικη "μυτη"?...και πως καταλαβαινει την βρωμα???....αυτο μηπως μπουκωνει???...και αντι να φυσαω τα φιλτρα να πρεπει να φυσηξω αυτο?


ξεχναω.....γερναω....:th_Laie_67-1: :thumbsup:

PANOS-E60
07-02-12, 20:30
Τι ειναι το pollution???...ειναι καμμια ηλεκτρονικη "μυτη"?...και πως καταλαβαινει την βρωμα???....αυτο μηπως μπουκωνει???...και αντι να φυσαω τα φιλτρα να πρεπει να φυσηξω αυτο?


ξεχναω.....γερναω....:th_Laie_67-1: :thumbsup:

pollution = μόλυνση, ηλεκτρονική μύτη, όπως το λες. Είναι αισθητήρας στο κουτί του φίλτρου. Με μιά μικρή χρονική καθυστέρηση λειτουργεί ικανοποιητικά. Αν η μπόχα είναι πολύ έντονη, επί τόπου το γυρίζεις χειροκίνητα στην ανακύκλωση, οπότε κόβει τελείως τον εξωτερικό αέρα.

Αν έχεις τόσο ευαίσθητη μύτη μήπως να αρχίσεις το τσιγάρο ? :th_Laie_67-1:

Kostas_1
07-02-12, 20:40
Ρε Αρη, ρε Αρη, πιωμενος ησουν δεν μπορει...

Σου ειπα το ιδιο που σου πε και ο Πανος. αστο στο Α συνεχεια. Τοτε δουλευουν ολα σωστα και οι μυρωδιες περιοριζονται στο ελαχιστο. Μην το σκαλιζεις

Stamatis
07-02-12, 20:44
12 χρονια δεν εχει μπει μεσα ουτε η παραμικρη βρωμα.
Εκτος απο μια φορα στο Πηλιο οπου ειχα παρκαρει διπλα σε ενα μαντρι και "ποτισε".
Ελευσινα, Ασπροπυργος, οπου θες.
Το μυστικο ειναι ο αερας στο ταμπλω.
Οταν εχεις βαλει 22 βαθμους μεσα αλλα ταυτοχρονα εχεις το ρυθμιστη του ταμπλω στο κρυο (μπλε ενδειξεις) τοτε η ανακυκλωση παει περιπατο γιατι βαζει αερα απεξω.
Αυτα.
Αν εχεις ζεστο.
Αν εχεις αιρκοντισιον, η αυτοματη ανακυκλωση ειναι παντα ΟΝ (Α και εντελως κλειστο ειναι το ιδιο) οταν ξεκιναει και γυριζει στο μισο-μισο οταν πιασει θερμοκρασια.
Οποτε στη ζεστη το Α ακυρωνεται απο τον κρυο αερα ενω στην ψυξη η απολυτη ανακυκλωση ειναι αυτο που κλεινει εντελως το κυκλωμα.

Stamatis
07-02-12, 20:46
Το να εχεις το Α και να περιμενεις να ΜΗΝ βαλει βρωμα οταν μπροστα σου αγκομαχαει νταλικα ειναι απλα ουτοπια.

Kostas_1
07-02-12, 20:50
Το να εχεις το Α και να περιμενεις να ΜΗΝ βαλει βρωμα οταν μπροστα σου αγκομαχαει νταλικα ειναι απλα ουτοπια.

Ε, ναι σωστα. Αλλα μιλαμε για φυσιολογικες περιπτωσεις οχι ακραιες

https://www.fire.gr/portal/images/photos/fm/isxhma3.jpg

PANOS-E60
07-02-12, 20:56
Το να εχεις το Α και να περιμενεις να ΜΗΝ βαλει βρωμα οταν μπροστα σου αγκομαχαει νταλικα ειναι απλα ουτοπια.

Αμ μπράβο !

Και το 60αρι έχει 2 φίλτρα, ενώ το 46 ένα.

Ε91
07-02-12, 21:48
Στο Ε91 LCI μου, μόνο στην πλήρη (όχι στην αυτόματη) ανακύκλωση περιορίζονται κάπως οι μυρωδιές. Στο Α(uto) είναι λες και απλά δεν υπάρχει καν φίλτρο καμπίνας.
Επίσης, η μυρωδιά μούχλας είναι έντονη τόσο στο άναμμα του καλοριφέρ όσο και στο άναμμα του Α/C με ζεστό αέρα, παρότι λειτουργώ τακτικά σκέτο το καλοριφέρ λίγο πριν σταματήσω το αυτοκίνητο.
Σημειωτέον ότι μόλις αγόρασα το αυτοκίνητο μτχ με 40.000 km α)άλλαξα αμέσως το φίλτρο καμπίνας με γνήσιο της BMW (το είχε αλλάξει και ο προηγούμενος μία φορά), β)χρησιμοποίησα ειδικό καθαριστικό σπρέι για το κύκλωμα του A/C, με τον ενδεδειγμένο τρόπο γ) ζήτησα και μου καθάρισαν με χρέωση με ειδικό καθαριστικό το κύκλωμα του A/C στην αντιπροσωπεία.
Παρόλα αυτά, ενώ στην αρχή για λίγες ημέρες η μυρωδιά ελαττώθηκε, στη συνέχεια έκανε και πάλι αισθητή την παρουσία της.
Επειδή το έψαξα αρκετά στο net, υπάρχουν διεθνώς πολλά παράπονα για το σύστημα κλιματισμού της BMW (τόσο για το φιλτράρισμα των ρύπων, όσο και για τη μυρωδιά μούχλας).
Δυστυχώς, τουλάχιστον για μένα, η BMW είναι μεγάλη απογοήτευση στο συγκεκριμένο ζήτημα :thumbsdown:

Stamatis
07-02-12, 22:13
Στο Ε91 LCI μου, μόνο στην πλήρη (όχι στην αυτόματη) ανακύκλωση περιορίζονται κάπως οι μυρωδιές. Στο Α(uto) είναι λες και απλά δεν υπάρχει καν φίλτρο καμπίνας.
Επίσης, η μυρωδιά μούχλας είναι έντονη τόσο στο άναμμα του καλοριφέρ όσο και στο άναμμα του Α/C με ζεστό αέρα, παρότι λειτουργώ τακτικά σκέτο το καλοριφέρ λίγο πριν σταματήσω το αυτοκίνητο.
Σημειωτέον ότι μόλις αγόρασα το αυτοκίνητο μτχ με 40.000 km α)άλλαξα αμέσως το φίλτρο καμπίνας με γνήσιο της BMW (το είχε αλλάξει και ο προηγούμενος μία φορά), β)χρησιμοποίησα ειδικό καθαριστικό σπρέι για το κύκλωμα του A/C, με τον ενδεδειγμένο τρόπο γ) ζήτησα και μου καθάρισαν με χρέωση με ειδικό καθαριστικό το κύκλωμα του A/C στην αντιπροσωπεία.
Παρόλα αυτά, ενώ στην αρχή για λίγες ημέρες η μυρωδιά ελαττώθηκε, στη συνέχεια έκανε και πάλι αισθητή την παρουσία της.
Επειδή το έψαξα αρκετά στο net, υπάρχουν διεθνώς πολλά παράπονα για το σύστημα κλιματισμού της BMW (τόσο για το φιλτράρισμα των ρύπων, όσο και για τη μυρωδιά μούχλας).
Δυστυχώς, τουλάχιστον για μένα, η BMW είναι μεγάλη απογοήτευση στο συγκεκριμένο ζήτημα :thumbsdown:

Dettol εριξες στο κύκλωμα?

nikos valvetronic
07-02-12, 23:19
Στο Ελληνικό manual του 46 την αυτοματή λειτουργία την εξηγεί κάπως έτσι:
Υπάρχει αισθητήρας σωματιδίων(όχι οσμών) που αν 'αναγνωρίσει' σωματίδια
μεγαλύτερου όγκου από τα όρια του βλαβερού κλείνει τον εισερχόμενο αέρα.
Στην ουσία για μένα μόνο από την αιθάλη σε καλύπτει.Εγώ πάντως θα περίμενα
να ελέγχει και την ποσότητα αέρα ανάλογα με την ταχύτητα του αυτοκινήτου
και να βάζει το κλαπέ του σε ενδιάμεσες θέσεις,όπως τα παλιά συστήματα δηλαδή
με τα συρόμενα χειριστήρια ανακύκλωσης.Και εγώ στο Α το έχω πάντα αλλά
γενικά είναι λίγο ψιλομούφα το όλο σύστημα της BMW.Είναι από τα ελάχιστα
πράγματα που το HONDA που είχα ήταν (πολύ)καλύτερο!

alexm
07-02-12, 23:20
Ρε Αρη, ρε Αρη, πιωμενος ησουν δεν μπορει...

Σου ειπα το ιδιο που σου πε και ο Πανος. αστο στο Α συνεχεια. Τοτε δουλευουν ολα σωστα και οι μυρωδιες περιοριζονται στο ελαχιστο. Μην το σκαλιζεις

Κωστα ξερεις τι φαλακου...που ειναι ο Λαρσαιος!!!!
Ψαχνει να βρει τροπο να μπαξει πιο γρηγορο μοτερ,κλανει μες το αυτοκινητο ο φ@υστης.... και της λεει της Ρουλας οτι το συστημα εξαερισμου που θελει αλλαγη ειναι σετ με το μοτερ :th_Laie_67-1::hystericalbs1:
Το κακο της υποθεσης ειναι οτι το εχει πιστεψει και ιδιος οποτε μην ασχολεισαι,οπως λεει και το ρητο, φωνη βοωντος εν τη ερημω.....:whistle:

aristent
08-02-12, 06:43
Κωστα ξερεις τι φαλακου...που ειναι ο Λαρσαιος!!!!
Ψαχνει να βρει τροπο να μπαξει πιο γρηγορο μοτερ,κλανει μες το αυτοκινητο ο φ@υστης.... και της λεει της Ρουλας οτι το συστημα εξαερισμου που θελει αλλαγη ειναι σετ με το μοτερ :th_Laie_67-1::hystericalbs1:
Το κακο της υποθεσης ειναι οτι το εχει πιστεψει και ιδιος οποτε μην ασχολεισαι,οπως λεει και το ρητο, φωνη βοωντος εν τη ερημω.....:whistle:

:whistle:.....ε ναι, ετσι δεν ειναι?....γινεται ενας χαμος εκει μεσα,κατω απο το καπο......μαζι με το συστημα εξαερισμου δεν παει και το μοτερ???:thumbsup:

S8N
08-02-12, 10:15
Επιμένω ότι στο δικό μου, με ενεργοποιημένη την ανακύκλωση (όχι στο Α), δε μπαίνουν οσμές μέσα. Διέρχομαι καθημερινά από τον Κηφισό στο ύψος της Λυκόβρυσης όπου βρίσκεται η επεξεργασία λυμάτων και αυτό που σας λέω ισχύει.

Χθες π.χ. που είχα το Astra μου ήρθε έμετος.

Stamatis
08-02-12, 11:03
Ε καλα στο αστρα δεν θελεις και αιτια για να βγαλεις τα σωθικα σου.

S8N
08-02-12, 11:13
Ε καλα στο αστρα δεν θελεις και αιτια για να βγαλεις τα σωθικα σου.

Ε καλά, το Astra ούτως ή άλλως μυρίζει από χιλιόμετρο χάρη στους αρωματικούς υδρογονάνθρακες από τους οποίους αποτελούνται τα εξαιρετικά πλαστικά στο ποιοτικό και πολυτελές εσωτερικό του.

Z4 DCT
08-02-12, 11:18
Επιμένω ότι στο δικό μου, με ενεργοποιημένη την ανακύκλωση (όχι στο Α), δε μπαίνουν οσμές μέσα. Διέρχομαι καθημερινά από τον Κηφισό στο ύψος της Λυκόβρυσης όπου βρίσκεται η επεξεργασία λυμάτων και αυτό που σας λέω ισχύει.

Χθες π.χ. που είχα το Astra μου ήρθε έμετος.

Μήπως κλάνεις όταν περνάς απο κει??....ξέρεις είναι συνήθεια και αυτή....


:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

S8N
08-02-12, 11:44
Μήπως κλάνεις όταν περνάς απο κει??....ξέρεις είναι συνήθεια και αυτή....


:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Λες? Και να είναι σαν το ανέκδοτο? "Γιατρέ μου, ούτε μυρίζουν, ούτε ακούγονται"...

Z4 DCT
08-02-12, 11:47
Λες? Και να είναι σαν το ανέκδοτο? "Γιατρέ μου, ούτε μυρίζουν, ούτε ακούγονται"...

yeeeesssssss :hystericalbs1::hystericalbs1:

GTZ
08-03-12, 08:52
Τωρα τελευταία κι εγω έχω,στη Χ3 2.0d,είσοδο μυρωδιάς καυσαερίων στην καμπίνα κυρίως όταν κινούμαι μέσα στην πόλη με χαμηλές ταχύτητες.Στην εθνική οδό δεν καταλαβαίνω τίποτε.
Σύμφωνα με τον τεχνικό της BMW,η πιθανή αιτία βρίσκεται στς οπές εξαερισμού που υπάρχουν πίσω απο τους πίσω θόλους και αποσκοπούν στην εκτόνωση της πίεσης της καμπίνας όταν κλείνουμε τις πόρτες με παράθυρα κλειστά.Οι οπές αυτές μάλλον έχουν μαζέψει βρωμιά και θέλουν καθάρισμα.
Ακόμα δεν "πρόκανα" να πάω να το κοιτάξουν,οπότε με την πρώτη ευκαιρία θα έχετε ενημέρωση...

dafidack
26-05-12, 19:50
Διαβασα ολο το thread και αφου ξεραθηκα στα γελια θελω να ρωτησω και γω κατι.Το Dettol που πρεπει να το ριξω?Στους αεραγωγους ή στα φιλτρα?Εξουδετερωνει τις δυσοσμιες? ή απλως απολυμαινει?Προβλημα δεν ειχα ποτε μου γιατι πολυ απλα αντεχω τη μποχα!!!οποτε δεν το εδωσα και ποτε σημασια.Παντως για μερικα φεγγαρια που εκανα κανα τσιγαρακι μεσα στο αμαξι και το μυριστικε η γυναικα μου,μετα απ την παντοφλα που προσγειωθηκε στο κεφαλι μου,οι μυρωδιες φυγανε με τον απλουστατο τροπο της σοδας! (σοδα + νερακι σε ενα ποτηρι για ενα βραδι).Εκτοτε δεν ξανααναψα τσιγαρο εντος της καμπινας...

aristent
26-05-12, 20:24
Ειδες Βασιλη???....ετσι περναμε την ωρα μας εδω μεσα!!!...που και που δινουμε καμμια πληροφορια και μετα επεμβαινουν τα αστερια του φορουμ και ξεκαρδιζομαστε απο τα γελια και ετσι καταφερνουμε να περναμε καλα και να βρισκουμε λυσεις στα θεματα μας!!!:thumbsup:

Το Dettol το εχω ριξει πανω σε πατακια,σε καθισματα...αλλα σε αεραγωγο δεν εχω ριξει ακομα,πιστευω ομως οτι θα κανει δουλεια και εκει.thumb

dafidack
26-05-12, 20:29
Ευχαριστω ρε Αρη!!Και που αλλου να περασω την ωρα μου?Οι παλιες καλες εποχες που θα μπορουσαμε να κανουμε κλαμπινγκ περασανε...
Θα το δοκιμασω και με ενδιαφερει περισσοτερο τωρα που ερχεται καλοκαιρι και θα δουλευει το κλιμα στο φουλ.Ε,βαζω και τα πιτσιρικια μεσα και παμε καμια θαλασσα,να ειναι οσο το δυνατον καθαροτερος ο αερας.

E46 POWER
27-05-12, 11:10
εγω που εχω ενα απολυμαντικο που μπορω να το ριξω στο αμαξι?? στο σπιτι βγαζεις τα φιλτρα και ψεκαζεις...στο αμαξι 2.0 d να το ριξω στο ιντερκουλερ? :)

nikos bob
15-01-14, 18:28
Διαβαζω αρκετη ωρα ολα αυτα τα αστεια και περιεργα που γραφετε και ενα συμπερασμα βγαζω : Δεν διαβαζετε το MANUAL του αυτοκινητου, απεναντιας αν ηταν ενα καλο ηχοσυστημα 'η μια 3D LED TV θα το ειχατε ξεσκονισει.
ΛΟΙΠΟΝ :
- Η ανακυκλωση δουλευει:
α)αυτοματα (Α),
β)ενεργοποιημενη (Ο)
γ)κλειστη

α) οταν θελουμε να προστατευσουμε τη καμπινα του αυτοκινητου απο γυρη και οργανικες ουσιες ο αισθητηρας αναλαμβανει να κλεισει τα κλαπετα στο IHKA (αυτοματο κλιματιστικο μονοζωνικο 'η διζωνικο)
Η επιλογη αυτη εχει γινει οχι για να προφυλαξει την καπνια του φορτηγου 'η του ταξι, ή των λυματων ή των διύλυστηριων αλλα τους ΑΛΕΡΓΙΚΟΥΣ απο τις διαφορες αταξιες της φυσης σε ανθοφορια δενδρων ειδικοτερα.

β)Ενεργοποιημενη : και ολα τα κλαπετα κλεινουν και δεν επιτρεπουν καμια εισοδο εξωτερικου αερα στην καμπινα παρα μονο και αν ειναι αυτοματο το κλιματιστικο μετα απο ενα διαστημα μισης περιπου ωρας ξαναανοιγουν για να ανανεωσουν τον εσωτερικο αερα, δεν ξανακλεινουν ομως αν δεν το κανουμε εμεις. Ετσι λοιπον αν θελουμε να παγωσουμε στα γρηγορα μια καμπινα (με το αιρκοντισιον),βαζουμε την επιλογη αυτη για να κρυωσει ο χωρος πιο γρηγορα, οταν περναμε απο σημεια περιεργα που μυριζουν αεριο (π.χ Ασπροπυργος, ΒΙΠΕ Λαρισσας,) και οπου αλλου υπαρχει θεμα τοπικο παταμε το κουμπακι με τον κυκλο και τα κλαπετα σφραγιζουν . Στα Ε 36,46,53, 87 με απλο κλιμα ΙΗΚR χωρις αυτοματη λειτουργια αυτα μπορουν αν γινουν με το γνωστο κουμπακι πανω στο πανελ του κλιμα.
Ολα τα αλλα με το ΙΗΚΑ (αυτοματο κλιμα) εχουν τριπλο διακοπτη επιλογης με δυο λαμπακια και επιλογη θεσης και μια κλειστη χωρις φωτεινη ενδειξη που εκει ειναι απενεργοποιημενο το συστημα, που σημαινει οτι ολα ειναι ανοικτα και δεν υπαρχει αυτοματη επιλογη ανοικτη για την γυρη.
Γυρη = https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CF%8D%CF%81%CE%B7

γ)κλειστη λειτουργια : Η λειτουργια του αυτοματου κλιμα δεν ειναι διαθεσιμη, δεν υπαρχει ,δεν εχει ενεργοποιηθει, ολα τα κλεπετα ειναι κατ'εντολη οδηγου σε διαφορες θεσεις και ο μονος τροπος για να κοψουμε τον εισερχομενο αερα ειναι να κλεισουμε τον ανεμιστηρα με τον περιστροφικο διακοπτη ροης αερα !

Τωρα οσο για τις οσμες , οπως πολυ σωστα επισημανθηκε αν δεν κανουμε απολυμανση καθε αλλαγη περιοδου (χειμωνα-καλοκαιρι) με απολυμαντικα και μαλιστα απο την εισοδο του αερα και οχι απο τους αεραγωγουςστην καμπινα μεσα, τοτε σιγουρα θα εχουμε το φαινομαινο των οσμων κατα την πρωτη εκκινηση. Αυτα ειναι βακτηρια που επωαζονται και στα κλιματιστικα του σπιτιου μας μονον που εκει δεν γιεται (οχι παντα) τοσο αισθητη η μυρωδια.
Η λυση για αυτο το θεμα ειναι οπως εχει προαναφερθει πολυ σωστα, η απενεργοποιηση του A/C (νιφαδα στο πανελ κλιματισμου ) λιγο πριν σβησουμε το αυτοκινητο, συνηθως μετα απο πολυωρο ταξειδι 5 λεπτα αρκουν , σε καθημερινη μετακινηση 1-2 λεπτα ειναι αρκετα ο αερας να στεγνωσει την σερμπατινα του εσωτερικου ψυγειου του αιρ κοντισιον (εβαπορετα) και να μην κρατηθουν σταγονες οι οποιες μουχλιαζουν και δημιουργουν το μυκητα της μυρωδιας στο ξεκινημα.

Ολα αυτα τα γραφουν στα εγχειριδια του αυτοκινητου στην ενοτητα ''κλιματιστικο'' και δεν ισχυουν μονον για τα BMW αλλα για ολα τα συγχρονα πλεον CLIMA των αυτοκινητων.
Να συμπληρωσω οτι καποια μοντελα (π.χ. Ε 70,71, F01,02,10) εχουν και διπλα φλτρα για αυτον ακριβως το λογο (εσωτερικο-εξωτερικο)
Για τους Ε60 φιλους εαν βγαλουν τα δυο φιλτρα που ειναι εκει που τελειωνει το παρμπριζ αριστερα και δεξια με το 13αρι και τα σιδερακια και αφου το ανοιξουν το αυτοκινητο να δουλευει το κλιμα σε ψυξη με χαμηλο αερα (manual επιλογη) μπορουν απο τις εισαγωγες του κλιματιστικου να ψεκασουν αφθονα Detol 'η οτι αλλο γουσταρουν 'η της Whynns που εχει ενα πολυ καλο αντιμυκητιακο 'η να πατε να το κανουν οι ειδικοι με την σωστη συσκευη και τον ειδικο αφρο,
αυτα τα ολιγα, διαβαστε και μην κατηγορειτε τα αμαξια σας....δεν φταινε !!!

Ε91
15-01-14, 21:42
Εγώ,πάντως,όπως και να το δουλεύω το σύστημα κλιματισμού (αυτόματη-ενεργοποιημένη-απενεργοποιημενη ανακύκλωση),πάντοτε περνούν οσμές,ρύποι κλπ. στην καμπίνα.
Για να μην επαναλαμβάνομαι,παραπέμπω στο προηγούμενο post μου (#58).
Δεν έχει αλλάξει στο παραμικρό η γενικότερη άποψή μου για το σύστημα κλιματισμού.

E60_Arkadia
16-01-14, 10:53
Σε εμένα απαξ και τα φίλτρα ενεργού άνθρακα είναι καινούρια δεν περνάει τίποτα,με τον καιρό κάτι ψιλά μπορεί αλλα όχι τπτ σοβαρό