PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ε34] Αστάθεια ρελαντί



Jimmakos
31-12-10, 11:31
Έχω τον Μ40Β18
Καμιά φορά όταν το βάζω μπροστά το πρωί έχει αστάθεια, δηλαδή πέφτουν οι στροφές και ανεβαίνουν απο 800 σε 500 και τούμπαλιν!
Εν κινήσει δεν μου κάνει "σκορτσαρίσματα" αλλά αυτό συμβαίνει και όταν είναι ζεστό.....
Τρόμπα βενζίνης έχω αλλάξει (έχω καινούρια), φλάτζες, και λοιπούς συγγενείς!
Επίσης κάτι σωληνάκια υποπίεσης μπροστά που ήταν ξερά τα αντικατέστησα με καινούρια....

Τι μπορεί να φταίει?

Jimmakos
03-01-11, 22:21
Καμιά ιδέα? Εκτός απο το να πετάξω αυτό το μοτέρ :th_Laie_67-1:

Dimitrios
04-01-11, 00:12
Χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες για τιμές ή τίποτα παραπάνω σκέφτομαι για βαλβίδα ελέγχου του ρελαντί ιδίως αν συνέχεια σκαμπανεβάζει τις στροφές.

sofos 2.8i
04-01-11, 00:19
Mπορω να σου πω ενα σωρο αιτιες αλλα ξεκινα απο τα απλα,κοιτα μην τραβαει απο καπου αερα καποιο κολαρο τρυπιο, μετα κοιτα το μοτερακι του ρελαντι δλδ καθαρισε το μηπως εχει καπνα.Υστερα κοιτα το καπακι του ντιστριμπιτερ αν ειναι καθαρες οι επαφες,ακομα και ο εγκεφαλος παιζει μην εχει μπασει τιποτα νερα.Δες αυτα και τα λεμε παλι!!!!

Jimmakos
04-01-11, 00:34
Οκ! Το μοτεράκι του ρελαντί βρήσκετα πάνω στην πεταλούδα σωστά?

Απο θέματα νερού δεν υπάρχει θέμα τα κοίταξα πρώτα πρώτα αυτά....

Jimmakos
08-01-11, 19:14
Εντόπισα κολλάρα ξεραμένα, Επίσης όταν έβγαλα την φύσα απο το μοτέρ του ρελαντί έσβησε το μοτέρ αλλά μόλις το ξανακούμπωσα και έβαλα μπροστά λειτουργούσε πιο στρωτά το μοτέρ.....

Μόλις το τελειώσω θα ενημερώσω........

Stefanos_Cool
08-01-11, 20:00
Έχω τον Μ40Β18
Καμιά φορά όταν το βάζω μπροστά το πρωί έχει αστάθεια, δηλαδή πέφτουν οι στροφές και ανεβαίνουν απο 800 σε 500 και τούμπαλιν!
Εν κινήσει δεν μου κάνει "σκορτσαρίσματα" αλλά αυτό συμβαίνει και όταν είναι ζεστό.....
Τρόμπα βενζίνης έχω αλλάξει (έχω καινούρια), φλάτζες, και λοιπούς συγγενείς!
Επίσης κάτι σωληνάκια υποπίεσης μπροστά που ήταν ξερά τα αντικατέστησα με καινούρια....

Τι μπορεί να φταίει?

Από Δευτέρα που θα πιούμε καφέ θα το δούμε κι αυτό... thumb

Jimmakos
08-01-11, 21:33
Από Δευτέρα που θα πιούμε καφέ θα το δούμε κι αυτό... thumb

Οκ φίλε μου thumb

ziaba
11-01-11, 13:14
Τλκ τι ήταν?Έκανες τπτ?

Jimmakos
11-01-11, 13:38
Σήμερα θα το κοιτάξω φίλε χτές με τον Στέφανο δεν είχαμε χρόνο να το δούμε και είχε σκοτεινιάσει....

Jimmakos
11-01-11, 15:45
---------Solved---------

Λοιπόν χάρη στην βοήθεια σας κατάφερα και εντόπισα το πρόβλημα :thumbsup:
Στις φωτογραφίες θα δείτε το ξεραμένο κολάρο συνεπώς έπαιρνε αέρα απο εκει πέρα και όχι μέσω του λούφτ για αυτό είχε πρόβλημα στο ρελαντί....

Το σωληνάκι νερού της πεταλούδας το άφησα όπως ήταν αφού το ξεκόλλησα απο το κολάρο του αέρα(!) και έβαλα προσωρινά μια νεροσωλήνα, άλλωστε αέρας περνάει και όχι νερό για να φοβάμαι μήπως απο την ζέστη χαλαρώσει και κοπεί.... Μετά απο αυτά άνοιξα δέκατα του χιλιοστού την πεταλούδα γκαζιού με τον ρεγουλατόρο που έχει και έτσι κρατάει σταθερά 850rpm (όσο κρατάει και απο την μάνα του δηλαδή) στο ρελαντί και όταν κάνω αλλαγές δεν πέφτει απότομα στις 500rpm!

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια! :thumbsup: