PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με parktronik



ORPHEUS
30-12-10, 19:19
γεια σας φιλοι, πριν λιγο καιρο μια στο τοσο οταν εβαζα οπισθεν χτυπουσε συνεχεια το παρκτρονικ λες και ειχα εμποδιο απο πισω ενω δεν υπηρχε τιποτα ,τωρα πια 9 στις 10 χτυπαει συνεχεια.Ειχα ρωτησει στην bmw και μου ειπαν τοτενα το δουμε οταν θα γινει inspection. εχει ακουσει κανεις τιποτα μηπως ειναι τιποτα απλο?

ευχαριστω καλη χρονια:cheers:

asot
30-12-10, 19:38
Μου το κανε και μένα το Polo που έχω (εργοστασιακό Parktronik) τις ΚΡΥΕΣ (-3οC) μέρες της προηγούμενης εβδομάδας.
Υπέθεσα οτι "κολλησε" κάτι στο εσωτερικό κάποιου από τους 4 αισθητήρες, τους χτύπησα όλους λιγάκι (2-3 φορές) με την ΠΙΣΩ μεριά ενός ΚΑΤΣΑΒΙΔΙΟΥ και συνήλθε!!!
Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις!!!

individual
30-12-10, 19:40
εστω και ενας αισθητηρας να μην λειτουργει,σου βγαζει ολο το συστημα εκτος...και σου κανει αυτες τις ''μαγκιες''.......το εχω δει το εργο..
πας στην BMW....στο μπριζαρουν.....βρισκουν ποιος αισθητηρας εχει προβλημα......αντικατασταση.. ..και ολα οκ...
δεν θυμαμαι ακριβως το κοστος......αλλα στο περιπου 60 ευρω ο ενας......
εγω ειχα αλλαξει τους 2 μεσαιους πισω....

HULK
30-12-10, 19:47
Οπως ειπε ο individual.Θα σου βρουν ποιος αισθητηρας εχει θεμα θα το αλλαξουν και μετα θα δουλευουν ολοι ρολοι χωρις να μπλοκαρουν.

Vasilis
30-12-10, 20:23
τσεκαρε, αν μπορεις φυσικα

μηπως εχει φυγει κ καμμια επαφη απο καποιον αισθητηρα!

το ιδιο κανει, σα να χει χαλασει...κ απλα εχει ξεκουμπωθει

προυποθετει ομως να βγαλεις πισω προφυλακτηρα!

εστω να σαι μπροστα οταν στο κανουν στην αντιπροσωπεια

μη σου πουν οτι στον αλλαξαν ενω μπορει να ναι απλα ενα κουμπωμα!

Nino
30-12-10, 20:49
τσεκαρε, αν μπορεις φυσικα

μηπως εχει φυγει κ καμμια επαφη απο καποιον αισθητηρα!

το ιδιο κανει, σα να χει χαλασει...κ απλα εχει ξεκουμπωθει

προυποθετει ομως να βγαλεις πισω προφυλακτηρα!

εστω να σαι μπροστα οταν στο κανουν στην αντιπροσωπεια

μη σου πουν οτι στον αλλαξαν ενω μπορει να ναι απλα ενα κουμπωμα!

Σωστα τα λες!! αλλα σχεδον για να μη πω σιγουρα,σε κανενα επισημο service bmw δεν σε αφηνουν καν να πλησιασεις τον χωρο του συνεργειου...
Για αυτο προτιμαμε αλλα εξειδικευμενα πιο φιλικα και πιο προσιτα!!

ORPHEUS
30-12-10, 23:27
τσεκαρε, αν μπορεις φυσικα

μηπως εχει φυγει κ καμμια επαφη απο καποιον αισθητηρα!

το ιδιο κανει, σα να χει χαλασει...κ απλα εχει ξεκουμπωθει

προυποθετει ομως να βγαλεις πισω προφυλακτηρα!

εστω να σαι μπροστα οταν στο κανουν στην αντιπροσωπεια

μη σου πουν οτι στον αλλαξαν ενω μπορει να ναι απλα ενα κουμπωμα!

παιζει να ειναι και αυτο γιατι το προβλημα δεν ηρθε ξαφνικα αλλα σιγα σιγα
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις καλη χρονια:cheers:

gyiama
31-12-10, 09:16
ο αισθητηρας αν ξεκουμπωσει απλα δεν δουλευει δεν χτυπαει συνεχεια!! εφοσων χτυπαει συνεχεια σημαινει οτι καποιος εχει πει το ποιημα οποτε παει και για αντικατασταση!!!

Vasilis
31-12-10, 09:16
ο αισθητηρας αν ξεκουμπωσει απλα δεν δουλευει δεν χτυπαει συνεχεια!! εφοσων χτυπαει συνεχεια σημαινει οτι καποιος εχει πει το ποιημα οποτε παει και για αντικατασταση!!!

πανουλη...

δεν συμφωνω...

μου χει τυχει γι αυτο κ το ποσταρα!thumb

tsagio
31-12-10, 10:38
Πριν κανα χρόνο έπαθα ακριβός το ίδιο πράγμα ένας από τους 4 αισθητήρες την είχε ακούσει το κόστος αγοράς του ενός μου είχαν πει κοντά στο 100αρικο έξτρα η τοποθέτηση.

gyiama
31-12-10, 20:23
ο αισθητηρας αν ξεκουμπωσει απλα δεν δουλευει δεν χτυπαει συνεχεια!! εφοσων χτυπαει συνεχεια σημαινει οτι καποιος εχει πει το ποιημα οποτε παει και για αντικατασταση!!!

μπιλη προσωπικη εμπειρια!! εβγαλα τους αισθητηρες πισω οταν εκανα αλοιφη το αμαξι και δεν χτυπουσε κανενας!!! γι αυτο το λεω και γωthumbοπως και ετυχε να βγαλω τους 2 για αυτο τον λογο και παλι δνε χτυπουσε καποιος!! ετυχε ομως να μην βγαλω τους αισθητηρες και να ριξω τον εναν μεσα στον προφυλακτηρα και να βαραει συνεχει και ο ''πανιβλακας'' εψαχνα 2 ωρες να βρω γιατι βαραει συνεχεια το pdc!!!!:hystericalbs1::hystericalbs1:

Vasilis
31-12-10, 20:35
πανουλη...

δεν συμφωνω...

μου χει τυχει γι αυτο κ το ποσταρα!thumb


μπιλη προσωπικη εμπειρια!! εβγαλα τους αισθητηρες πισω οταν εκανα αλοιφη το αμαξι και δεν χτυπουσε κανενας!!! γι αυτο το λεω και γωthumbοπως και ετυχε να βγαλω τους 2 για αυτο τον λογο και παλι δνε χτυπουσε καποιος!! ετυχε ομως να μην βγαλω τους αισθητηρες και να ριξω τον εναν μεσα στον προφυλακτηρα και να βαραει συνεχει και ο ''πανιβλακας'' εψαχνα 2 ωρες να βρω γιατι βαραει συνεχεια το pdc!!!!:hystericalbs1::hystericalbs1:




αρα παιζουν κ τα δυο ενδεχομενα...:th_Laie_67-1:


μακαρι να μην εχει χαλασει κ πληρωνει...:whistle:

απλα να χει ξεκουμπωσει!!!thumb

ORPHEUS
01-01-11, 11:24
αρα παιζουν κ τα δυο ενδεχομενα...:th_Laie_67-1:


μακαρι να μην εχει χαλασει κ πληρωνει...:whistle:

απλα να χει ξεκουμπωσει!!!thumb

και παιζει στο 100ρικο ο σενσορας:doh: θα δουμε ......
απο ebay τους εχω βρει μιση τιμη