PDA

Επιστροφή στο Forum : Z3 Last Ride



z3 2.2
28-12-10, 22:41
Δευτερα βραδυ και με εχουν ζωσει τα φιδια. Αυριο καταθετω,πρεπει να παω βολτα.
Με εχει φαει και ο Γιαννης,να την βγαλουμε βολτα και να την βγαλουμε βολτα. Βλεπεις και αυτος εχει το s2k του 3 μηνες σε ενα μαντρα παρατημενο.

Ο καιρος ειναι υγρος και εχει κρυακι. Φοραω το κλασικο μου ζακετακι με την κουκουλα που προστατευει το σβερκο απο το ψωφοκρυο και βγαινω απο το σπιτι.
Μπαινω στο γκαραζ και την κοιταω...εχει ακομα πινακιδες.Ανοιγω την πορτα και γλυστραω μεσα της.Γυρναω το κλειδι και ο Μ54 ερχεται στη ζωη διατηρωντας ενα ζωηρο ρελαντι.Βγανω απο το γκαραζ και παρκαρω στην ακρη του δρομου ταχτοποιοντας τα λιγοστα μου υπαρχονται μεσα στο κοκπιτ. Αναβω τσιγαρο και περιμενω να ζεσταθει λιγακι. Οι σκεψεις στο μυαλο μου πεφτουν σαν καταιγιδα. "Κοιτα να το καρφωσεις πουθενα και να κλαις με μαυρο δακρυ"...."Ηρεμα και εχει και υγρασιες αποψε"...."Το νου σου,εχεις καιρο να βγεις πονηρο getaway"...
Kουμπωνω πρωτη και ξεκιναω,το δακτυλο μου καρφωνεται στο "ΑSC" και το πορτοκαλι λαμπακι μενει αναμενο......

Βγαινω εθνικη και παω για Μεταμορφωση να μαζεψω τον Γιαννη.Ολες οι ταχυτητες βαρανε κοφτη...τον λατρευω αυτον τον κοφτη.
Φτανω και περιμενω να κατεβει. Καθε φορα ετσι καναμε,απλως σημερα θα ερθει μαζι μου και οχι με το s2k του.

Μπαινει μεσα και μου λεει "Μαραθωνα"?...φυγαμε.
Επικρατει μια αχαρη ησυχια μεσα στην καμπινα.
Βγαινουμε στην εξοδο του Αγ.Στεφανου και παμε για Μαραθωνα.
Μολις αφησαμε τον πολιτισμο και παμε για το φραγμα. Ο δρομος ειναι ξεπλυμενος απο τις πολλες βροχες και ειναι προσφυρσατος. Οι υγρασιες καραδοκουν να τιμωρισουν τον αδαη και θελουν πολυ προσοχη. Τα τρια λαμπακια στο πανελ των οργανων ειναι αναμενα και υποδηλωνουν γρηγορη οδηγηση. Μεγαλη σκαλα,προβολακια και ASC,γαλαζιο πρασινο και πορτοκαλι,τα χρωματα του πολεμου!!!

Πιανω τον εαυτο μου αγχωμενο και το ιδιο αντιλαμβανεται και ο συνοδηγος μου. Σκουριασαμε σκεφτομαι. Οι γραμμες που εχω στο μυαλο μου δε βγαινουν,εχω ξεχασει τον δρομο οπως και ο Γιαννης,φοβαμαι και νιωθω εντελως amateur...μα τι εχει γινει?

Περναμε το φραγμα και ξεκιναμε για το ανηφορικο κομματι που ειναι και το δυσκολοτερο. Μαζευεις χλμ και το ενδεχομενο ντριφτ θελει πολυ ψυχη και αζωτο αντι για αιμα στις φλεβες.
Ο εξακυλινδρος ουρλιαζει χαρουμενος και σπρωχνει την καροτσα στις στροφες. Σα να ξαναβρισκω λιγο τα πατηματα μου και η αυτοπεπιθεση μου ξαναερχεται. Υπαρχει ενα κατηφορικο εσακι μεσα στην διαδρομη που καταληγει σε μια ανηφορικη αριστερη. Ειναι το αγαπημενο μου,το παω καλα εκει και ερχεται καταπανω μας με ισως λιγο μεγαλυτερη ταχυτητα απ οτι θα επρεπε!!!!
Φρενακι και τριτη στο κιβωτιο,ωρα να στριψω...αριστερα σφιχτα στο κατηφορακι με το γκαζι λιγο πριν το τελος του.....ειναι στεγνα και συνεχιζω....νιωθω λιγο αγχωμενος....αποτομο αφημα του γκαζιου και πατωμα παλι για το δευτερο κομματι του s.....αποσταθεροποιηση και παμε για ελαφρυ μα πολυ γρηγορο ντριφτ με τριτη !!!!
Τα εμπρος λαστιχα ομως μου θυμιζουν οτι ειναι λιγοτερο ζεστα απο τα πισω και ω του θαυματος μουριαζουμε επικινδυνα προς το κοντινοτερο βραχακι!!!! Τιμονι και τιμονι και αφημα μαζι με προσευχη και τελος μια κλωτσα στο φρενο,το γλυτωσα στο τσακ!!!

Το αυτοκινητο ανηφοριζει με τριτη βουιζοντας και ζητωντας "μια κατω" αλλα δεν εχω ψυχη πια...παμε χαλαρα.
Χασκογελαμε λιγο με τον Γιαννη και συζηταμε το γεγονος. Αλλες φορες εκει εκτελουσαμε ο ενας πισω απο τον αλλο με μιση καροτσα διαφορα. Χορογραφια για δυο...

Φταιει η απουσια μας απο την νυχτερινη ζωη των βουνων,φταιει το οτι ο Γιαννης αφησε το Honda στον μαντρα και δεν ειχα τον παρτενερ μου
φταιει που η ψυχολογια μου ηταν σκατα? Δεν ξερω.

Η τελευταια βολτα δεν ηταν τελικα αυτο που ηθελα. Πηγαμε σε μια στροφη στα Κιουρκα που ειχαμε περασει παρα πολλα βραδυα παλευοντας για το τελειο ντριφτ με δευτερα,ισως και 500 περασματα χωρις υπερβολη ο καθενας μας απο κει. Ουτε κει εβγαινε η οδηγηση....

Πηραμε τον δρομο του γυρισμου και ενιωθα χαλια. Δεν το χαρηκα οπως ηθελα.
Φτασαμε στο σπιτι του Γιαννη και κατεβηκε απο το αυτοκινητο. Την ωρα που παω να φυγω μου κανει την κλασικη κινηση του χεριου που κινηται προς τα κατω και υποδηλωνει "ΔΩΣΣΣΣΕΕΕ" ....Το μοτερ ουρλιαξε μεσα στο στενακι βαρωντας κοφτη για ωρα....τι ηδονη ειναι αυτη Θεε μου.

Εφτασα σπιτι και την εβαλα στο γκαραζ. Πηρα ενα κατσαβιδι και γονατισα μπροστα της,εβγαλα την μπροστινη ακουγοντας το μοτερ να συστελεται μεσα απο τις καρδιες του καπο. Εβγαλα και την πισω και εβαλα το πλαισιο μεσα στο πορτ μπαγκαζ.
Τις εβαλα βιαστικα στην τσαντα με τα αδιαβροχα που θα επαιρνα αυριο με την μηχανη.....

Μπηκα σπιτι και η Δημητρα με κοιταει και λεει
-"Μεγαλη Παρασκευη"?
-"Σκατα" απαντησα και εκατσα στον καναπε αμιλητος

Z4 DCT
28-12-10, 22:43
Με μαμησες.............:sad::sad::sad::sad:

Vasilis
28-12-10, 22:45
μας εσκισες ρε μπαγασα...


αει στο καλο σου....


πα να την βγαλω κ ας μη φοραει κ πινακιδες.....καληνυχτα!

Kostas_1
28-12-10, 22:45
Πονος φιλε.

kostas 325
28-12-10, 22:55
Σε καταλαβαινω απολυτα.....
Σημερα τις καταθεσα και εγω

Leonidas_E39
28-12-10, 23:01
Τουλάχιστον σε κατάλαβε η γυναικα . Φαντάζεσαι να σου ελεγε σιγά πως κάνεις ετσι?

Αλλα το βράδυ μας το π......ες για τα καλα. Αντε ψυχοπλακωθηκαμε ειχαμε δεν ειχαμε.

Samaro
28-12-10, 23:32
Με μαμησες.............:sad::sad::sad::sad:
Μια απ'τα ίδια !!! :crying:

fanisk
28-12-10, 23:58
Δημητρη :sad:

Thomelef
29-12-10, 00:37
α ρε δημήτρη...γμτ μπελά μου ρε.
πάντως οκ ρε μην ανυσηχείς. δεν το αποχωρίστηκες κιόλα...ακόμα το έχεις και είναι
δικό σου. μόνο δικό σου και κανενός άλλου. 2 λαμαρίνες με γράμματα και νούμερα
δεν σημαίνουν απολύτως τπτ. το αμάξι σου κοιμάται εκεί που κοιμάται κάθε βράδυ.
και εκεί θα συνεχίσει να κοιμάται. υπομονή και θα ξαναμπούμε στους ρυθμούς μας...

Χρίστος
29-12-10, 02:33
εγω δακρυσα

nikos1400
29-12-10, 07:07
τι να πεις...
υπομονη

GEORGE316
29-12-10, 07:14
τουλαχιστον βρισκεται στο γκαραζ σου....πες οτι αρρωστησε λιγο και τωρα την κουραρεις...

Stamatis
29-12-10, 07:38
Ευκαιρια για μουρλο detailing.

gnx
29-12-10, 07:52
Δημητρη, το καλό είναι οτι δεν πουληθηκε, με τετοια υποτιμητικη κερδοσκοπία που υπαρχει στην αγορά. Θα ξαναρθει η ωρα του.

Vasilis
29-12-10, 08:24
μας εσκισες ρε μπαγασα...


αει στο καλο σου....


πα να την βγαλω κ ας μη φοραει κ πινακιδες.....καληνυχτα!



k επανερχομαι δρυμιτερος κ πιο προσγειωμενος!


χθες Δημητρακη μας εκανες να χοροπηδαμε!

με βλεπει η γυναικα στα αγρια μεσανυχτα

να φοραω παπουτσια , να τσιμπαω τα κλειδια κ να τρεχω φουριοζος προς την πορτα!!

η αληθεια ειναι οτι επιασα τον εαυτο μου λιγο βουρκωμενο, αλλα δεν το εδειξα στην Γωγω μου μιας κ ειναι χιλιοειπωμενοι οι λογοι της στεναχωριας μου...παρα μονο της ψελισα οτι πετιεμαι να κανω μια βολτα με τη κουκλα!

Απαντηση δεν πηρα μιας κ γνωριζε οτι σημερα πρωι πρωι θα πηγαινα τις πινακιδες για παραδοση...

Ετσι κ εγινε...

Βγηκα κ πορωμενος οπως ημουν , το μονο που καταφερα ηταν να την βαλω λιγο μπροστα να ακουσω τα μεταλλα της να γουργουριζουν....(αχ ρε Δημητρακη-οχι αχ ρε Κουλα:th_Laie_67-1:)

Κατι με κρατησε στο εσωτερικο της να την ακουω να γρυλλιζει ετοιμη να βγει στο δρομο να ξελυσσαξει...

Αυτο το κατι Δημητρακη μου ηταν οτι συνειδητοποιησα μεν οτι ΔΕΝ θα χει πινακιδες κυκλοφοριας ,

αλλα ΔΕΝ μου την παιρνουν...ΔΕΝ την ξεπουλαω...θα μπορω να την βλεπω οποτε θελω...θα μπορω να την πηγαινω βολτα παλι...κ ΔΕΝ θα καταληξει σε καποιον μαντρα να σαπιζει μεχρι να πουληθει...κ ενας Θεος ξερει αν κ σε ποιον θα πηγαινε...αν την προσεχε οπως εγω κ αν την νοιαζοταν οπως εγω!

Σαφως κ δεν εχουν ψυχη για πολλους τα σιδερα...για μενα εχει...μπορουμε κ μιλαμε κ αμετρητες φορες κανουμε τα χατηρια ο ενας στον αλλον!!!:rally:

Ετσι λοιπον αφου πηρα την δοση μου απ αυτην για κανα δεκαλεπτο μαζι της (εστω κ αν δεν βγηκαμε λογω κουρασης)...την καληνυχτισα υποσχομενος οτι τα καλυτερα ερχονται...!!!!

Σημερα το πρωι λοιπον πηρα παραμασχαλα τις πινακιδουλες της (αχρησιμοποιητη η μπροστινη μιας κ ποτε δεν φορεθηκε) κ μαζι με το αδερφακι μου πηγαμε στην ΔΟΥ οπου ανηκουμε απο τις 7,30 για να πιασουμε σειρα...

Η υποθεση σειρα...τζιφος!

Μονοι μας ειμασταν εως κ τις 8,20 που τελειωσαμε μιας κ στις 8,00 ανοιγαν τα γραφεια της ΔΟΥ με εναν μπαρμπα πριν απο μας που κατεθεσε πινακιδες με αρ.κυκλ. ΕΝ XXXX (ποσο παλιο να ταν αραγε?)!

Η ολη υποθεση απλουστατη οπως περιεγραψαν οι φιλοι πιο πανω...

Δεν μου ζητηθηκε ουτε σημα, ουτε σακκουλακι για τις πινακιδες ,

παρα μονο ταυτοτητα, δυο υπευθυνες δηλωσεις κ ενα χαμογελο συμπαραστασης απο την υπαλληλο (πουρό 150 χρονων-μου ρθε να την ρωτηξω γιατι δεν βγαινει στην συνταξη κ καλυπτει μια θεση:whistle:)

Καλα κανετε...μας ψελισε!

Ολοι αυτο επρεπε να κανουμε...κ γω ετοιμη για καταθεση πινακιδων ειμαι...

κ συνεχισε την διαδικασια αλαφρωνοντας τον πονο μας!

Τυλιξε τις πινακιδες μου με ενα σελοτειπ...κ τις ΠΕΤΑΞΕ κυριολεκτικα:ranting2: σε μια κουτα με τις πινακιδες του μπαρμπα....εκατονταετιας κ βαλε...!

Κοιτα να δεις λεω τι ηταν γραφτο...να κανουν παρεα με τις πινακιδες της γριας...

Εκει σκιστηκε λιγο η καρδια μου...βλεποντας το αδερφακι μου ομως το οποιο ειναι κ πιο ευαισθητο να τα παιρνει, ορθωσα αναστημα σκεπτομενος το οτι , οτι ωρα θελω τις ξαναπαιρνω...αστο τωρα κ βλεπουμε!!!



Πριν απο 5 λεπτα κ γραφοντας το ποστ μου αυτο, ελαβα στο κινητο μου το παρακατω μηνυμα (sms)...

Mε ess αλλα χωρις πινακιδess
σου στελνω ευχess
πολλess
για χρονιess καλυτερess!

AAAAAAAAXXXXX......


Αποστολεας VanVic!




Ρε συμπε...

σκεφτομαι..

μεχρι κ αυτο παρειτσα το καναμε κ χωρις να το χουμε κ κανονισμενο...

Ευθυς του τηλεφωνησα...ειπαμε τον πονο μας κ μου πε να σας μεταβιβασω κ τις Καλυτερess Ευχess του για Υγεια κ Ευτυχια!


Κλεινω λοιπον Δημητρακη μου λεγοντας

οτι τιποτα δεν τελειωσε...!

Προτιστως η οικογενεια κ μετα ολα τα αλλα!

Με το καλο να δεχθεις το κουκλακι σου...κ να σκεφτεσαι οτι στα ''κλεφτα'' κ με μεγαλη προσοχη θα μπορουμε να ικανοποιουμε κ τις ορεξεις μας....!

...κ που ξερεις...κανα λοττο παιζεις?


Αχχχ Δημητρακη....!

tamtamcafe
29-12-10, 08:41
α ρε μητσακο
και γω τα ιδια καταθετω σημερα απο την ασπρουλα και θα μεινει πλεον για τα καλα στην αποθηκη μεχρι τα πραγματα να γινουν καλυτερα
ας ειναι να εχουμε την υγεια μας και ισως τα καταφερουμε

Thomelef
29-12-10, 09:28
μη μασάτε μάγκες...τα αμάξια δικά σας είναι ρε...δυο κωλολαμαρίνες είναι και τπτ άλλο...
το σημαντικό είναι πως τα αμάξια σας είναι ακόμα αμάξια σας και όχι κάποιου άλλου. και του
χρόνου γεροί να'μαστε με υγεία και όλα θα λυθούν...η ζωή συνεχίζεται. θα την βρείτε την
άκρη για να τα ξαναευχαριστηθείτε τα αμάξια σας...προς το παρόν, όπως είπε και ο σταμάτης,
έχει να πέσει τρελό detailing!!!!!!!!!!θα φάτε μέχρι και τον κώστα...χιχιχι !!!

bomberman 3.28
29-12-10, 09:52
Καλημερα και χρονια πολλα...
Νομιζω πως αυτος ειναι και ο μοναδικος δρομος για τους περισσοτερους απο 'μας... Φετος ή την επομενη που θα ερθει το σημα, αυτο θα γινει... αναποφευκτα... Οπως ομως ειπαν και οι προλλαλησαντες, πρωτα η οικογενεια και μετα ολα τα υπολοιπα...
Τουλαχιστον, τα μωρα σας υπαρχουν και ''υφιστανται'' μεσα στα γκαραζ σας, ζωντανα και περιμενοντας την δικη σας ετοιμοτητα και μαχητικοτητα...
Μια ιδεα [αν ειναι ''ακυρη'' ας μην σχολιαστει, καν...] θα ηταν μια αγορα ενος τρε'ι'λερ, οπου θα συμμετειχαν ολοι οσοι εχουν καταθεσει πινακιδες [στην αγορα του] και θα μπορουσαν [κατοπιν συνεννοήσεως...] εναλλακτικά να βγαζουν λιγα απ' τα αποθυμενα τους σε μια κοντινη πιστα [βλ. Αφίδνες...]
Ευχομαι να μπορεσετε ολοι, συντομα, να ξαναεκφραστειτε μεσω του αυτοκινητου που τοσο αγαπατε, με αγωνιστικη ή απλα με απολαυστικη και ΝΟΜΙΜΗ οδηγηση.....

Stamatis
29-12-10, 09:58
Να κανουμε ενα ταμειο αρωγης και να καταθεσουμε ολοι απο κατι.
Στο τελος οτι μαζευτει να το κληρωσουμε και να πληρωσουμε σημα και ασφαλεια για τον υπερτυχερο!

Ρε που φτασαμε
Ρε που φτασαμε

Nickolas_s2k
29-12-10, 11:43
Α ρε Μητσακο ΚΡΙΜΑ ρε γμτ!!
Μην στενοχωριεσαι φιλαρακι ομως παλι καλα που δεν το αποχωριστηκες να λες και το χεις εκει να το χαζευεις εστω και χωρις πινακιδες και να σκεφτεσαι πως καποια στιγμη θα μπορεις να το ξαναδεις να χαμογελαει τα κρυα βραδια στις ορεινες διαδρομες!!και ευχομαι ολοψυχα να μην αργησει αυτη η στιγμη..

Monsta
29-12-10, 12:02
Άντε ν ανοίξει κι άλλος κάνα detailing thread να γουστάρω.

Μητσάρα ακόμα κι αν μείνει φέτος στο γκαράζ δε τρέχει τπτ. Αν θυμάμαι καλά πρόβλημα με το τεκμήριο δεν είχες. Στη χειρότερη τις ξαναπέρνεις του χρόνου και τη ξαναχαίρεσαι τη κούκλα σου.

Και που ξέρεις, μέχρι τότε ίσως βάλουνε μυαλό οι κάφροι που μας κυβερνάνε.

johnnye46
29-12-10, 12:14
Φιλε Δημητρη μπορει να μην εχουμε γνωριστει αλλα μου μ@μησες την ψυχολογια ... κριμα να αναγκαζομαστε να μην βγαζουμε τα αυτοκινητα μας λογω 'περιττων' εξοδων μια ευχαριστηση εχουμε κ εμεις μας την π*****ν κ αυτη . :(

Nino
29-12-10, 14:03
Μητσο...................
Παλι με μηνες με καιρους παλι στο δρομο θα΄ναι!!!

joseph
29-12-10, 14:24
Mη μασατε βρε... πειτε οτι οι μπεμπες μπαινουν για ενα μεγαλο "μπαξιμο-βελτιωση", μεσα σε ενα συνεργειο και θα βγουν επειτα απο καιρο, φανταστειτε την χαρα σας οταν θα ξαναβγουν!! θα ειναι σαν να αγορασατε νεο αμαξι!!!

Υ.Γ Ετσι και αλλιως οταν μας λειψει κατι που γουσταρουμε, θα το ευχαριστηθουμε περισσοτερο οταν επανελθει.

z3 2.2
29-12-10, 14:34
Κλεινω λοιπον Δημητρακη μου λεγοντας

οτι τιποτα δεν τελειωσε...!

Προτιστως η οικογενεια κ μετα ολα τα αλλα!

Με το καλο να δεχθεις το κουκλακι σου...κ να σκεφτεσαι οτι στα ''κλεφτα'' κ με μεγαλη προσοχη θα μπορουμε να ικανοποιουμε κ τις ορεξεις μας....!

...κ που ξερεις...κανα λοττο παιζεις?


Αχχχ Δημητρακη....!

Βασιλη οτι και να μου πεις θα σε καταλαβω και οτι και να σου πω θα με καταλαβεις.
Αυτος ο κομπος στο λαιμο δε λεει να φυγει καθε πρωι που την βλεπω μεσα στο γκαραζ να διαγραφει την σιλουετα της κατω απο την κουκουλα...
Κοιταω απο την αλλη και δεν αναβω ολα τα φωτα μεσα στο γκαραζ,τσιμπαω το μηχανακι και φευγω βιαστικα για δουλεια.

Ισως αμα βρεθει κανεις που να την θελει να την δωσω.
Οπως και να χει παντως αυτο που μου εχει μεινει στο μυαλο ειναι η προπελα που γυρναγε τρελα πανω στο τιμονι καθε φορα που εβγαινα βολτα.
Το τραβηγμα αυτου του κινητηρα και η απλοχερη δυναμη που ειχε παντου και παντα.
Και τελος αυτος ο ηχος....δε θελω αλλο μοτερ...θελω μονο εξακυλινδρο...για παντα.

Ευχαριστω την BMW για τις εμπειριες που απεκτησα.....

Monsta
29-12-10, 14:46
η προπελα που γυρναγε τρελα πανω στο τιμονι καθε φορα που εβγαινα βολτα.

Το τραβηγμα αυτου του κινητηρα και η απλοχερη δυναμη που ειχε παντου και παντα.

Και τελος αυτος ο ηχος....δε θελω αλλο μοτερ...θελω μονο εξακυλινδρο...για παντα.

Ευχαριστω την BMW για τις εμπειριες που απεκτησα.....

Αυτός ο άνθρωπος μιλάει από τη καρδιά. Τελεία και παύλα !!!! thumb

Μην απογοητεύεσαι Δημήτρη. Είσαι πολύ μικρός για να σταματήσεις να κάνεις όνειρα. Μπορεί αυτή τη στιγμή να έρχονται άλλες προτεραιότητες στη ζωή σου πιο σημαντικές, ωστόσο δικαιούσαι και συ σαν άνθρωπος να χαρείς κάποια πράγματα που τόσο αγαπάς. Και αυτό ΠΡΕΠΕΙ να το κάνεις για ΣΕΝΑ !!! Έχω βρεθεί στη θέση σου, κάνε λίγο υπομονή.

SuperSonic
29-12-10, 14:48
Δημητρη δεν πειραζει!
Επειδη το κυριοτερο στις μερες μας ειναι η υγεια σου ευχομαι να εχεις υγεια και να σια παντα καλα γιατι ΣΙΓΟΥΡΑ θα ξαναβγει το αυτοκινητο σου στον δρομο.

Μην στεναχωριεσαι..το μεγαλο προβλημα θα ηταν αν το εδινες και επειδη ειμαστε ολι ΠΑΙΔΙΑ με τα αυτοκινητα μας μονο που θα μπαινεις μεσα και θα καθεσαι θα ειναι η ευχαριστηση σου!

Υπομονη και ευχομαι να εισαι ο τελευταιο που καταθετει πινακιδες!

GEORGE316
29-12-10, 14:57
ελα ρε μητσαρα...μην κανεις ετσι ρε μπαγασα...
ενταξει.μια πικρα ειναι...θα περασει και αυτη και θα την καταπιουμε.
θα κατεβαινεις κατω στο γκαραζ σου και θα η βαζεις μπρος,να σου γουργουριζει ο εξακιλυνδρος λιγο...που θα παει?καποια στιγμη θα τις ξαναπαρεις!!!

Ptboul
29-12-10, 15:09
Εγώ δεν έχω καταλάβει, υπάρχει πρόθεση Μήτσο να το κρατήσεις το αμάξι ή όχι?

Αν πάλι σκοπεύεις να το κρατήσεις αλλά να το επαναφέρεις σε κυκλοφορία μετά από χρόνια ρώτα εμένα (και εσύ βέβαια θα ξέρεις) τι θα βγάζει κάθε τρεις κ λίγο. Το έχω φάει κατά κόρον με το clio της γυναίκας που το είχε παρατημένο στο πατρικό της. 3 χρόνια μετά που τέθηκε σε καθημερινή κυκλοφορία και ακόμα έβγαζε μικρο προβλήματα για τα οποία ευθύνονταν η ακινησία.

Όσο το κρατάς τόσο θα σε τρώει η αγωνία. Για εμένα ή το δίνεις άμεσα να φύγει ή το κρατάς σε κυκλοφορία αλλά ελαττώνεις το κόστος χρήσης του από όπου μπορείς.

Αλλιώς θα έχεις μόνο χασούρα. Αυτά αποκόμισα και αποκομίζω από την δική μου εμπειρία.

Όσο περνάει ο καιρός χάνεις. Ιν άδερ γουόρντς, Κάλιο 5 κ στο χέρι παρά 10 κ καρτέρι.

z3 2.2
29-12-10, 15:30
Και αυτό ΠΡΕΠΕΙ να το κάνεις για ΣΕΝΑ !!! Έχω βρεθεί στη θέση σου, κάνε λίγο υπομονή.

Eυχαριστω για τα καλα σου λογια.
Υπομονη ξερω να κανω και θα κανω!
Ερχονται μεγαλες χαρες σε λιγες μερες και ολα τα αλλα θα ειναι μηδαμινα.;)


Εγώ δεν έχω καταλάβει, υπάρχει πρόθεση Μήτσο να το κρατήσεις το αμάξι ή όχι?

.

Οτι κατσει Πανο. Αναλογα την ζητηση. Δεν εχω σκοπο να το δωσω για ενα κομματι ψωμι,πρωτον γιατι δεν του αξιζει και δευτερον και κυριοτερο πρεπει με τα λεφτα που θα παρω απο το Zed να παρω κατι αλλο + την οποια διαφορα.

Χαιρομαι παντως που υπαρχουν ανθρωποι που θα καταλαβουν καποιους αλλους που σκανε για τα παλιοσιδερα.
Γι αυτο ειμαστε εδω μεζεμενοι αλλωστε,γιατι οταν βουλιαξει και γδαρθει η λαμαρινα ποναμε.

Ptboul
29-12-10, 15:39
Χαιρομαι παντως που υπαρχουν ανθρωποι που θα καταλαβουν καποιους αλλους που σκανε για τα παλιοσιδερα.
Γι αυτο ειμαστε εδω μεζεμενοι αλλωστε,γιατι οταν βουλιαξει και γδαρθει η λαμαρινα ποναμε.

Αυτό τίποτε άλλο._

Πάντως και εγώ έτσι σκέφτομαι για το 5 άρι αλλά από την άλλη λέω, αν το δώσω κοψοχρονιά θα είμαι κερδισμένος έστω ένα κομμάτι ψωμί? Ναι.

Αν το κρατήσω, θα απαξιώνεται μέρα με την ημέρα κ θα έχω overall μεγαλύτερη χασούρα? Ναι.

Άρα η (κακούργα) λογική λέει να φύγει. Θα μου πεις δεν έχουν σχέση τα 2 αμάξια αλλά πιστεύω σε γενικές γραμμές ισχύει για τα πάντα.

Τι να σου πω? Φέρ' το στο Άστρος να το χουμε χωρίς πινακίδες να γουστάρουμε :P

Μακάρι ό,τι και να γίνει να είναι για καλό. ♥

bill_m3
29-12-10, 16:28
:ranting2: :ranting2:
Τι μας κάνεις έτσι ρε Δημήτρη?????


Δεν πειράζει φίλε μου, εσείς να είστε καλά, με το καλό να έρθει το νέο μέλος της οικογένειας σου και όλα τα άλλα θα τα βρούμε και πάλι!!

beliris
29-12-10, 16:31
Σήμερα πλήρωσα τα τέλη της δικής μου Ζ3(600 ευρώ),επειδή δεν άντεχα να βιώσω τα συναισθήματα του φίλου μας!Θα το κυκλοφορώ κάθε Κυριακή για λόγους οικονομίας.
Ναι τα αυτοκίνητα έχουν ψυχή και επικοινωνούν με όσους τα αγαπάνε!

Monsta
29-12-10, 17:56
δεν έχουν σχέση τα 2 αμάξια




Αυτό ρε Πανούλι. Γι αυτό και μόνο δε πρέπει να συγκρίνεις τη 34άρα, με τη Ζέτα. No offense, αλλά πέρα της ηλικίας, το εξακύλινδρο, το 2-θέσιο, το κάμπριο θα δίνει πολλά και δυνατά vibes για πολλααααά ακόμα χρόνια.

Όσο για την ακινησία, τα χω ξαναπεί. Δε παθαίνει απολύτως τίποτα το αμάξι. Μια φορά τη βδομάδα το βάζουμε μπρος να δουλέψει και το κάνουμε μία γύρα το τετράγωνο, να πατήσουν λάστιχα, φρένα, να κάνουν μία γύρα τα υγρά και να δουλέψει λίγο και ο κλιματισμός. Ο Μήτσος τα ξέρει καλύτερα απ όλους, δουλειά του είναι.

Ptboul
30-12-10, 07:27
To ξέρω Κώστα, εγώ μιλάω καθαρά από ''οικονομοτεχνική'' άποψη, 600 τέλη, 600 ασφάλεια είναι ένα κατοστάρι το μήνα. Βάλε κ το 2ο αμάξι κ έτσι φεύγουν 2 μισθοί το χρόνο για τα αμάξια χωρίς καν να λαμβάνω υπόψη την συντήρηση τους.

Το ρίσκο να το κυκλοφορώ έστω κ λίγο χωρίς τέλη και ασφάλεια και με τον ΔΙΑ να κυκλοφορεί παντού θα με φόβιζε.

nikos1400
30-12-10, 08:36
Ολα αυτα που λεμε ειναι σχετικα για τον καθενα ξεχωριστα, ε ?

Συχνα ΠΡΕΠΕΙ να επικρατησει η λογικη αντι για το συναισθημα...


ΕΑΝ μπορει βεβαια να κρατηθει το αυτοκινητο, με κατατεθιμενες πινακιδες (εν αναμονη για καλυτερες μερες) και να βολταρει γυρω απο το τετραγωνο για να "συντηρειται" με μια σχετικη ασφαλεια (προφανως μεσα στην Αθηνα λιγο δυσκολο), και να υπαρχει δυνατοτητα αποκτησης/συντηρησης αλλου αυτοκινητου για καθημερινο, ειναι το καλυτερο.
Δηλαδη νομιζω παιζει αρκετα μεγαλο ρολο ο χωρος διαμονης/φυλαξης του αυτοκινητου.

Αυτα νομιζω ισχυουν για ολους οσους αντιμετωπιζουν το διλημμα της καταθεσης των πινακιδων. Δυστυχως πρεπει να βαζουμε προτεραιοτητες...

my 2 cents, pou lene.:cheers:

Z4 DCT
30-12-10, 10:44
Οντος τα χρηματα ειναι παρα πολλα για να συντηρεις ενα αμαξι πανω απο 2 λιτρα....μιλαμε για
600 ασφαλεια
800 σημα (3000)
1200 (βενζινες μονο σκ)
200 (σερβις αν ειναι μονο σκ)
Συνολο πολυ χονδρικα 2800ε σε αυτα βαλε και ενα τεκμηρειο που σε φορτωνει............
Βαλε και ενα δευτερο αμαξι....μιλαμε για σχεδον 3600 και πανω,,,,,ειναι αρκετα λεφτα

alexk
30-12-10, 11:31
Δηλαδή τα έξοδα είναι 600 ασφάλεια και 800 σήμα ?

stratos
30-12-10, 11:38
Μας χαντάκωσατε Δημήτρη και Πάνο.

Αν βάλετε το καφεδάκι σας βάζω την βόλτα με όλη μου την καρδιά όποτε θέλετε :)

Z4 DCT
30-12-10, 11:51
Δηλαδή τα έξοδα είναι 600 ασφάλεια και 800 σήμα ?

600 το εξάμηνο ειναι η Ασφαλεια....σορυ
Για τα ελληνικά δεδομένα Αλεξη το σύνολο Είναι αρκετά λεφτά για τον μεσο ελληνικό μισθό.....

Monsta
30-12-10, 11:55
Αν είναι μικτή και αναλόγως τα κυβικά, την αξία και τις καλύψεις. Του Μήτσου ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι τόση η ασφάλεια.

stratos
30-12-10, 19:26
Και εγώ 600 χωρίς μεικτή κάλληψη

EVERGET
30-12-10, 20:31
Όντως είναι αρκετά τα λεφτά για συντήρηση αυτοκινήτου πολλών κυβικών. Τι να κάνουμε όμως μας αρέσουν τα σπορ αυτοκίνητα και μας αρέσουν τα κυβικά (=κινητήρας με χαρακτήρα)...όλα τα βίτσια έχουν το τίμημά τους. (δικαιολογίες...)

Παρότι με αυτό το σκεπτικό προσπαθώ να δικαιολογώ τα λεφτά που φεύγουν για το Μ, όντας αμάξι διασκέδασης και όχι το "εκ των ουκ άνευ" αυτοκίνητο εργαλείο, πρέπει να ομολογήσω πως όταν τα δίνω αισθάνομαι περίεργα, ειδικά με το κλίμα που επικρατεί! (συναίσθημα σπατάλης)

Μετά λέω: ΕΜΠΑΙΓΜΟΣ! Αγόρασα ένα αμάξι που είχε 560E τέλη και έκαιγε 14Ε/100χλμ και μέσα σε 2 χρόνια πληρώνω 1000Ε τέλη και 25Ε/100χλμ (υπολογίζοντας με μέση 16lt/100χλμ). (συναίσθημα οργής)

Τελικά όμως πάντα αποφαίνομαι πως: Τουλάχιστον τα σκάω για ένα αμάξι που μου αρέσει ΠΡΑΓΜΑΤΚΑ!!! (τελικό συναίσθημα ικανοποίησης)


Φίλε μου μη στεναχωριέσαι, όσο βρίσκεται στο γκαράζ σου πάντα μπορείς σε στιγμές στέρησης να "αμαρτήσεις" μαζί του κάποιες έρημες χειμωνιάτικες νύχτες...:whistle:

Nick bmwlover
30-12-10, 20:41
Μητσακο μην στενοχωριεσαι!!!Ξερεις τι χαρα κ συγκινηση θα νιωσεις οταν θα ξανακυκλοφορησει νομιμα???Θα ειναι μια παλια μεγαλη αγαπη που επεστρεψε...thumb

beliris
30-12-10, 21:11
Συνολικά έξοδα για δίλιτρη (Μ52) Ζ3.

α.Τέλη κυκλοφορίας 600
β.Ασφάλεια ετήσια(Βασική+κρύσταλα) 400
γ.Καύσιμα(Κυκλοφορία Σ+Κ) 500 (αποκλείεται να το τηρήσω)
δ.Αλλαγή λαδιών 200

ΣΥΝΟΛΟ:1700-2000 ευρώ

Καθημερινές αστικές μετακινήσεις με REBEL 250 (Τέλη 20 ευρώ και 220 χιλιόμετρα με 13 ευρώ καύσιμο)
Βιετναμέζοι καταντήσαμε!!!!

Leonidas_E39
31-12-10, 00:05
Λύση υπάρχει και εφαγα φλασιά μιας μπορει ο καθενας μας να κυκλοφορει μεχρι 2 μερες τον μηνα με αδεια απο την καθε εφορια το αυτοκινητο του ριξτε μια ματια εδω ---> https://www.forin.gr/articles/article/3429/pol-1132-3-12-2003-diadikasia-xorhghshs-proswrinhs-adeias-kukloforias με ενα γρηγορο googlaρισμα που εριξα

NickE60
31-12-10, 00:21
Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 7 του άρθρου 22 του Ν.2367/53 , όπως ισχύει, σε εξαιρετικές περιπτώσεις επιτρέπεται η κυκλοφορία αυτοκινήτου ή μοτοσικλέτας με προσωρινή άδεια κυκλοφορίας και μέχρι δύο (2) μέρες το μήνα. Η προσωρινή άδεια χορηγείται αποκλειστικά και μόνο από τον Προϊστάμενο της αρμόδιας ΔΟΥ αφού καταβληθούν τέλη κυκλοφορίας 1,90 Ευρώ για κάθε μέρα, ανεξάρτητα από το είδος του αυτοκινήτου ή της μοτοσικλέτας.

Μέχρι τώρα η κατά τα ανωτέρω χορηγούμενη από τον Προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ. προσωρινή άδεια θεωρείται από τις κατά τόπους Υπηρεσίες Τροχαίας, οι οποίες εκδίδουν Ειδική πινακίδα από χαρτόνι "Μ".

Για την απλοποίηση της διαδικασίας χορήγησης των ανωτέρω προσωρινών αδειών και την αποφυγή άσκοπων μετακινήσεων των ενδιαφερομένων κρίνεται αναγκαίο η διαδικασία χορήγησης των αδειών αυτών να ολοκληρώνεται σε μια υπηρεσία του Δημοσίου στη Δ.Ο.Υ., η οποία σύμφωνα με ης ανωτέρω διατάξεις είναι αρμόδια για τη χορήγησή της.

Για το λόγο αυτό, από 1ης Μαρτίου 2004 οι Δ.Ο.Υ. οι οποίες χορηγούν τις προσωρινές άδειες θα χορηγούν και τις ειδικές πινακίδες από χαρτόνι "Μ", χωρίς καμία ανάμιξη των Υπηρεσιών της Τροχαίας για θεώρηση ή άλλη ενέργεια.



Για τα ενάριθμα αυτοκίνητα που βρίσκονται σε ακινησία.

- Για δοκιμή, επισκευή ή πώληση αυτών.

β) Η προσωρινή άδεια κυκλοφορίας θα χορηγείται αποκλειστικά και μόνο για τα ενάριθμα αυτοκίνητα από τον Προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ. στον οποίο έχει κατατεθεί δήλωση ακινησίας.

γ) Το χρονικό διάστημα για το οποίο χορηγείται η προσωρινή άδεια κυκλοφορίας (δύο μέρες το ανώτερο το μήνα) αρχίζει να μετρά από την έναρξη της ημερολογιακής ημέρας για την οποία χορηγείται η άδεια και λήγει με τη συμπλήρωση μίας ή δύο ημερολογιακών ημερών, κατά περίπτωση.

δ) Με την επιφύλαξη τυχόν άλλων διατάξεων αρμοδιότητας Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών η οδήγηση του οχήματος, για το οποίο χορηγήθηκε προσωρινή άδεια κυκλοφορίας, επειδή από το νόμο ( παρ. 7 άρθρο 22 του ν.2367/1953 ) δε γίνεται διάκριση, είναι δυνατή όχι μόνο από τον κύριο του οχήματος αλλά και από τρίτο πρόσωπο, με την προϋπόθεση βέβαια ότι το αυτοκίνητο κυκλοφορεί αποκλειστικά για τους λόγους τους οποίους εκδόθηκε η προσωρινή άδεια κυκλοφορίας.

4. Από την έκδοση της παρούσας παύει να ισχύει κάθε προηγούμενη αντιθέτου περιεχομένου.


Πολύ καλό αυτό! Βάζεις τους αριθμούς κυκλοφορίας σου στη θέση τους (φτιάχνεις στο εμπόριο, απέναντι απ' την τροχαία φτιάχνουν ..για να μη δείχνει άσχημα ...αν θέλεις δεν βάζεις και καθόλου ...για να μην τραβάς και τα φλας...) κολλάς και το χαρτόνι με τον αριθμό Μ στο τζαμι εσωτερικά γιατί το χαρτόνι αν βραχεί ή θα σκιστεί ή θα το χάσεις ...ή το αφήνεις στην εταζέρα... έτσι κι αλλιώς ο ένας αριθμός θα παραπέμπει στον άλλο και κατ' επέκταση στο ίδιο αυτοκίνητο και ιδιοκτήτη ..παρανομία μεν αλλά "light".. και κυκλοφορείς ως 2 συνεχόμενες μέρες το μήνα (Παρασκευή βράδυ 24:00 - Κυριακή βράδυ 24:00 ;)) δεν είναι άσχημα.
Με την ασφάλεια τι γίνεται? νομίζω πως υπάρχει αντίστοιχη κάλυψη περιορισμένου χρόνου αλλά χρεώνεσαι χαρτόσημα, φόρους κλπ για ολόκληρο μήνα με την έκδοση τους ..ψιλοασύμφορο..

Leonidas_E39
31-12-10, 00:34
Νικο πιστευω οτι μια ερωτηση στον ασφαλιστη μας αυριο θα μας λυσει την απορια.

NickE60
31-12-10, 00:45
Άντε να δούμε! Είναι πολύ καλή περίπτωση γι αυτούς που έχουν θέμα!!!!!!!!!

m_power_lunatic
31-12-10, 07:15
Λύση υπάρχει και εφαγα φλασιά μιας μπορει ο καθενας μας να κυκλοφορει μεχρι 2 μερες τον μηνα με αδεια απο την καθε εφορια το αυτοκινητο του ριξτε μια ματια εδω ---> https://www.forin.gr/articles/article/3429/pol-1132-3-12-2003-diadikasia-xorhghshs-proswrinhs-adeias-kukloforias με ενα γρηγορο googlaρισμα που εριξα

Το γνωστο Μ για οσους το εχουν χρησιμοποιησει,εμενα με εχει διευκολυνει πολλες φορες...μια χαρα πιστευω οτι ειναι....αρκει να εισαι λογικος και διπλωματης οταν προσεγγιζεις τον εφορο...:ranting2:

Vasilis
31-12-10, 07:23
[/COLOR]

Το γνωστο Μ για οσους το εχουν χρησιμοποιησει,εμενα με εχει διευκολυνει πολλες φορες...μια χαρα πιστευω οτι ειναι....αρκει να εισαι λογικος και διπλωματης οταν προσεγγιζεις τον εφορο...:ranting2:

:shok::shok:


δλδ?

δεν ειναι δικαιωμα μου να τις παιρνω 2 φορες τον μηνα?


πρεπει να τον καλοπιανω κιολας?



ε ρε σφαλιαρα που χει να πεσει!@!!!!:ranting2:

NickE60
31-12-10, 07:28
χαχαχαχα ναι, απ' ότι καταλαβαίνω και δυο ανεξάρτητες μέρες μπορείς, όχι απαραίτητα συνεχόμενες ....βάλε και τα οδοιπορικά ...και βγάζεις 2 τριήμερα..... χαχχαχαχαχα :hystericalbs1: :thumbsup:

Χρίστος
31-12-10, 07:31
2*3=6 καθε μηνα
6*12=72 μερες το χρονο

με 2.5 μηνες πολλοι θα ειναι καλυμενοι πιστευω

NickE60
31-12-10, 07:57
με την ασφάλεια γίνεται και το εξής, συνάπτεις 3μηνο συμβόλαιο σε μια οποιαδήποτε ασφαλιστική (λογικά πρέπει να υπάρχουν 3μηνα) το ενεργοποιείς και το ακυρώνεις κάθε φορά που επιστρέφεις γιατί το επόμενο Μ νούμερο θα είναι διαφορετικό (δεν ξέρω αν μπορεί να σε καλύψει με τον πραγματικό αρ. κυκλοφορίας) Το ποσό που μένει να σου επιστραφεί το αφήνεις μέσα ...κάβα για την επόμενη ενεργοποίηση και ούτω καθεξής..

Vasilis
31-12-10, 08:04
ειχα ακουσει οτι τα 3μηνα συμβολαιο καταργηθηκαν

ας το επαληθευσει καποιος

το λιγοτερο εξαμηνα, γιατι οι ασφαλιστικες ειχαν προβληματα εισπραξεων με τα 3 μηνα!

gnx
31-12-10, 08:15
το θέμα είναι εαν μπορείς να επιλέξεις την ακριβή ημερομηνία έκδοσης της προσωρινης πινακιδας, ή κάνεις αίτηση και ΟΠΟΤΕ εκδοθούν. Εάν ισχύει το πρώτο, είναι όντως χρήσιμο εργαλείο.

NickE60
31-12-10, 08:28
το θέμα είναι εαν μπορείς να επιλέξεις την ακριβή ημερομηνία έκδοσης της προσωρινης πινακιδας, ή κάνεις αίτηση και ΟΠΟΤΕ εκδοθούν. Εάν ισχύει το πρώτο, είναι όντως χρήσιμο εργαλείο.

Είναι σίγουρο αυτό. Μπορείς να πας την 1η του μήνα και να ζητήσεις για τη πχ 17η και 25η μέρα. Δεν ξέρω όμως αν μπορείς να πάρεις και τον αριθμό από πριν..


Το χρονικό διάστημα για το οποίο χορηγείται η προσωρινή άδεια κυκλοφορίας (δύο μέρες το ανώτερο το μήνα) αρχίζει να μετρά από την έναρξη της ημερολογιακής ημέρας για την οποία χορηγείται η άδεια και λήγει με τη συμπλήρωση μίας ή δύο ημερολογιακών ημερών, κατά περίπτωση.

Vasilis
31-12-10, 08:33
δλδ

δεν μπορω να παω σημερα κ να πω οτι τις θελω γι αυριο?

NickE60
31-12-10, 08:36
Γιατί να μην γίνεται? επειδή αλλάζει ο μήνας? Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αυτό. Το μέχρι 2 μέρες το μήνα είναι ο μόνος περιορισμός που αναφέρει ..ενταξει δεν θα πας κι εσύ να ζητήσεις προκαταβολικά όλες τις μέρες που δικαιούσαι ...θα σε στείλει να πληρώσεις τέλη κυκλοφορίας ο έφορος...

Thomelef
31-12-10, 08:56
Όντως είναι αρκετά τα λεφτά για συντήρηση αυτοκινήτου πολλών κυβικών. Τι να κάνουμε όμως μας αρέσουν τα σπορ αυτοκίνητα και μας αρέσουν τα κυβικά (=κινητήρας με χαρακτήρα)...όλα τα βίτσια έχουν το τίμημά τους. (δικαιολογίες...)

Παρότι με αυτό το σκεπτικό προσπαθώ να δικαιολογώ τα λεφτά που φεύγουν για το Μ, όντας αμάξι διασκέδασης και όχι το "εκ των ουκ άνευ" αυτοκίνητο εργαλείο, πρέπει να ομολογήσω πως όταν τα δίνω αισθάνομαι περίεργα, ειδικά με το κλίμα που επικρατεί! (συναίσθημα σπατάλης)

Μετά λέω: ΕΜΠΑΙΓΜΟΣ! Αγόρασα ένα αμάξι που είχε 560E τέλη και έκαιγε 14Ε/100χλμ και μέσα σε 2 χρόνια πληρώνω 1000Ε τέλη και 25Ε/100χλμ (υπολογίζοντας με μέση 16lt/100χλμ). (συναίσθημα οργής)

Τελικά όμως πάντα αποφαίνομαι πως: Τουλάχιστον τα σκάω για ένα αμάξι που μου αρέσει ΠΡΑΓΜΑΤΚΑ!!! (τελικό συναίσθημα ικανοποίησης)


Φίλε μου μη στεναχωριέσαι, όσο βρίσκεται στο γκαράζ σου πάντα μπορείς σε στιγμές στέρησης να "αμαρτήσεις" μαζί του κάποιες έρημες χειμωνιάτικες νύχτες...:whistle:

μου αρέσει να διαβάζω άκρως αντικειμενικά ποστ όπως ακριβώς είναι αυτό εδώ..
το διαβάζω και νιώθω σαν κάποιος να έχει διαβάσει την σκέψη μου...:original:

dimitris__27
17-03-11, 01:07
Αν το κρατήσω, θα απαξιώνεται μέρα με την ημέρα κ θα έχω overall μεγαλύτερη χασούρα? Ναι.

Άρα η (κακούργα) λογική λέει να φύγει. Θα μου πεις δεν έχουν σχέση τα 2 αμάξια αλλά πιστεύω σε γενικές γραμμές ισχύει για τα πάντα.


Πράγματι και για μένα πρέπει να επικρατήσει η λογική.

Νέο παιδί πρέπει να είσαι έχεις πολλές δεκαετίες μπροστά σου να χαρείς αυτοκίνητα και αυτοκίνητα. Τι να πει και ένας γνωστός μου που δίνει το slk (διλιτρο) για ένα οικογενειακό λόγω του ότι σε 2,5 μήνες περιμένει διδυμάκια. Αναγκαστικά πρέπει να κάνει την κίνηση γιατί αλλιώς λ@λ@κ@ς θα βγει, ήδη το σκοτώνει για 14 χιλιάρικα. Είναι τελευταίος χρόνος που το κρατάει και πάλι δύσκολα βρίσκει αγοραστή και παρακαλάει να χτυπήσει σοβαρό τηλεφώνημα. Πριν δυο χρόνια του το ζήτησε κάποιος για 20 χιλιάρικα και σκέφτηκε και εκείνος το "συναίσθημα" και την αγάπη για τις λαμαρίνες και "σιγά μη το σκοτώσω". Να που έφτασε τώρα και το θυμάται και χτυπάει το κεφάλι του και μιλάμε ότι το αμάξι είναι 2004, απροβλημάτιστο, ατρακάριστο και εντελώς μα εντελώς στην πένα, μέσα και έξω με μόλις 50000 χλμ.

Πρόσεξε λοιπόν μη το μετανιώσεις και αυτομουτζώνεσαι και εσύ μετά από λίγα χρόνια, γιατί όσο περνάει ο καιρός θα χάνει όλο και περισσότερο, ας μη ξεχναμε κιόλας ότι μιλάμε για ένα αμάξι προηγούμενης δεκαετίας...
Με τα λεφτά αυτά κάνεις μια άλλη επένδυση σε κάτι άλλο που λογικά θα φανεί χρήσιμο ή και σε αυτοκίνητο ακόμα που θα ικανοποιεί καλύτερα τις ανάγκες σου ή της οικογένειας σου.
Το ίδιο αμάξι έχω και εγώ 2002 1,8 βέβαια αλλά σε παρόμοια περίπτωση θα το ξεφορτονόμουνα όσο και να μ' αρεσει, όσο και αν το λατρεύω. Είναι αρκετά δύσκολοι καιροί να ασχολούμαι με το αυτοκίνητο, όταν μπορώ να κερδίσω κάτι δίνοντας το προς δικό μου όφελος φυσικά.

Τα προσπερνώ όμως τώρα όλα αυτά και λέω το εξής...
Αφού σ' αρέσει τόσο πολύ και δεν ήθελες να το αποχωριστείς γιατί δεν του άφηνες τις πινακίδες να το έχεις ακόμα και ας πλήρωνες (όλα έχουν ένα ακριβό τίμημα πλέον).
Τώρα κάνεις το χειρότερο... το αφήνεις να σαπίζει, ενώ λές ότι δεν θες ούτε να το σκοτώσεις.
Μήπως τελικά να αποφασίσεις καλύτερα τι θα κάνεις; :whistle: Επίσης μήπως για σένα η λογική τιμή να το δώσεις είναι 20 χιλιάρικα; :hystericalbs1: Ρητορικά είναι τα ερωτήματα μην απαντήσεις...

Υγ: Ξέρω ότι πολλοί μπορεί να ξυνιστούν με αυτό το πόστ ή να με πάρουν κα με τις πέτρες αλλά ειλικρινά ούτε που με απασχολεί. Έχω μάθει στη ζωή μου σε όλα τα πράγματα να μιλάω βάση λογικής και με τη δέουσα σοβαρότητα και για πολύ πιο σοβαρά θέματα από λαμαρινες πάνω σε 4 ρόδες. Ωραία η σπορ οδήγηση και η ξεσκέπαστες βόλτες αλλά όλα έχουν ένα ακριβό τίμημα πλέον, οπότε ή το αποχαιρετάς ή το κρατάς.
Εγώ έτσι το βλέπω.

stratos
17-03-11, 01:41
Πολύ σωστός ο συλλογισμός παραπάνω. Το συναισθημα είναι μεγάλος παράγωντας σε τέτοιες αποφάσεις. Και όποιος έχει γνωρίσει απο κοντά τον Δημήτρη Z3 2.2 σίγουρα καταλαβαίνει οτι έχει να κάνει με ρομαντικό και συναισθηματικό άτομο που σίγουρα θα θέλει να σφραγίσει το Ζ σε ένα καταφύγιο και να το βγάλει μετά απο 18 χρόνια να το δώσει στην κόρη του παρά να το σκοτώσει. Γιατί όλοι τρέφουμε την κρυφή ελπίδα οτι κάποια στιγμή τα πραγματα θα αλλάξουν και θα μπορέσουμε να ξαναβγάλουμε τα καμάρια μας στο δρόμο.

katsaraios
17-03-11, 04:08
που σε λιγο θα ειναι ουτοπικο !!!
παιδια παρτε το χαμπαρι καλες και αγιες οι αγαπημενες και ρομαντικες στιγμες με τα αυτοκινητα αλλα για οσους δεν εχουν γερη καβαντζα η καποιον να τσονταρει στα εξοδα, η λυση ειναι πωληση.

z3 2.2
17-03-11, 07:49
Το θεμα Δημητρη 27 ξες ποιο ειναι?
Να εχεις κανει τα οικονομικα σου κουμαντα και τον προγραμματισμο σου και να ερχεται ενα ξεφτιλισμενο κρατος και να απαξιωνει τα παντα στην αγορα αυτοκινητου πριν απο δυο χρονια αφαιροντας τους δασμους απο τα καινουρια αυτοκινητα,καταστρεφοντας στην ουσια την αγορα μτχ.....
Και σαν να μην εφτανε η απαξιωση του μτχ αυτοκινητου σου,ξαναρχεται το ιδιο ξεφτιλισμενο κρατος και σε "τιμωρει" με τελη κυκλοφορειας μιας που εχεις παλιο αυτοκινητο.

Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω και να μην μενεις στις "λαμαρινες" και στις προτερεοτητες που λες.
Μην το παιζεις λοιπον εξυπνος και ελα στη θεση του φιλου σου που εφαγε στον κωλο ενα slk χωρις να φταιει και που ΑΜΑ το πουλησει θα εχει χασει ενα καρο λεφτα.
Τα πραγματα δεν ειναι παντα τοσο ευκολα οσο νομιζεις.

Ας μην χαλαμε το θρεντ

gnx
17-03-11, 08:28
Ας μη χαλάμε το θρεντ, όντως. Θα το χαλάσω (λίγο) :D

Δημήτρη εαν το αυτοκινητο δεν πουλιεται, μη το πουλάς. Κρατησε το. Οι τιμές θα ξεφτυλιστούν. Θα πάνε κοντά στο μηδεν. Αλλά δε φταίει απαραίτητα το κράτος.

Όταν μπήκαμε στην ΟΝΕ, το σπρεντ μεταξύ ελληνικής και γερμανικής δεκαετίας έπεσε στο 0.4%. Συνεπώς πλημμύρισε η αγορά λεφτά. Το πιό εύκολο είναι να δημιουργηθούν φούσκες στα ακίνητα και τα αυτοκίνητα. Το κράτος μας έκανε το χατίρι και μας έριξε φόρους και τεκμήρια, το ζητούσαμε χρόνια αυτό. Επειδή ό Έλληνας ειναι λίγο χέστης με το σπίτι, τη μεγάλη φούσκα τη σώσαμε.

Κάθε κερχανατζής, ανεπρόκοπος κλπ άρχισε να ανοίγει γραμμές με τράπεζες και να κάνει τον έμπορο αυτοκινήτων. Φτάσαμε να έχουμε τη 2η μεγαλύτερη αναλογία αυτοκινήτων ανά κάτοικο. OVERSUPPLY. Έφτασε το "συστημα", οι εταιρείες, να εχουν 8 δις ευρώ δάνεια.

Της π@υτάνας θα γίνει. Ασε την αγγελία μέσα, καλά κάνεις, αλλα να το δώσεις έξι χιλιάρικα για να φύγει, δεν ειναι σωστη επιλογή.

Μου έλεγε φίλος μου για έναν Νιγηριανό που ήρθε και φόρτωσε μια καραβιά hi lux και hi ace για τη μητερα ηπειρο. Μόνο αυτό μπορεί να σώσει την αγορά.

dimitris__27
17-03-11, 09:20
@ z3 2.2

Πράγματι πολλοί πουλάνε τα αμάξια τους για φραγκοδίφραγκα έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα όχι όμως για το λόγο που νομίζεις (οτι δηλαδή θέλει να σε τιμωρήσει το κράτος) αλλά γιατί η ζωή πλέον έχει αλλάξει.
Στην εταιρία που δουλεύω 7 χρόνια τώρα, μέσα σε 1,5 χρόνο έχουν διώξει 15 άτομα και ετοιμάζουν και άλλους τώρα. Κόβονται μισθοί, γίνονται περικοπές, υπερβολικά υψηλή ανεργία, ανατιμίσεις, νέοι φόροι κτλπ και επομένως λογικό να χτυπάει και τα αυτοκίνητα η κρίση. Τι νομίζατε βρε παιδιά ότι όλα θα ξεφτιλίζονται στη ζωή και εσείς θα δίνετε τα αυτοκίνητα σας 15000 ευρώ ή ότι θα σας χαρίσει τους φόρους το κράτος; Στην επόμενη ζωή ίσως...

Και όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιο παιδί πιο πάνω μέσα σε όλο αυτό το κλίμα, δε νιώθω ούτε εγώ καλά να κάθομαι να πετάω λεφτά στο zed μου και νιώθω αρκετά περίεργα όταν το κάνω αλλά θέλω και το κάνω.

Και επιτέλους ας αφήσουμε λίγο στην ακρη αυτό το "για όλα φταίει το κράτος". Πρέπει να κάνουμε και λίγο την αυτοκριτική μας, τώρα είναι η κατάλληλη ώρα.

Γνώμη μου και σε όποιον αρέσει.

paganis
17-03-11, 09:51
η ζετα ,απο την στιγμη που ειναι στο γκαραζ με κατατεθημενες πινακιδες...δεν κοστιζει! αμαξι για να κανεις της δουλειες σου εχεις (πουντο), οποτε αν δεν εχεις αμμεση αναγκη, τα χρηματα που θα λαβεις απο πιθανη πωληση της ζετας, μην το δωσεις! οι τιμες εχουν πιασει πατο...και τα λεφτα που θα παρεις δεν αναλογουν στην πραγματικη της αξια! δεστο ,σας μια επενδυση με μακροπροθεσμα κερδη...οικονομικα αλλα και συναισθηματικα,,,,

z3 2.2
17-03-11, 12:55
Δεν ανοιξα αυτο το θρεντ ουτε για να κλαφτω ουτε για να ζητησω δανεικα.
Επισης δεν ανοιξα αυτο το θρεντ για να αναλυσω τους λογους που εχουν παει στραβα τα πραγματα σε αυτην τη χωρα,ουτε για το ποιος φταιει που επεσαν οι τιμες των μτχ.

Ανοιξα αυτο το θρεντ για να μοιραστω με αυτους που ξερουν να ακουνε την εμπειρια μου απο την τελευταια βολτα με το Zed.
Τιποτα περισσοτερο-τιποτα λιγοτερο

Z4 DCT
17-03-11, 13:02
@ z3 2.2

Πράγματι πολλοί πουλάνε τα αμάξια τους για φραγκοδίφραγκα έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα όχι όμως για το λόγο που νομίζεις (οτι δηλαδή θέλει να σε τιμωρήσει το κράτος) αλλά γιατί η ζωή πλέον έχει αλλάξει.
Στην εταιρία που δουλεύω 7 χρόνια τώρα, μέσα σε 1,5 χρόνο έχουν διώξει 15 άτομα και ετοιμάζουν και άλλους τώρα. Κόβονται μισθοί, γίνονται περικοπές, υπερβολικά υψηλή ανεργία, ανατιμίσεις, νέοι φόροι κτλπ και επομένως λογικό να χτυπάει και τα αυτοκίνητα η κρίση. Τι νομίζατε βρε παιδιά ότι όλα θα ξεφτιλίζονται στη ζωή και εσείς θα δίνετε τα αυτοκίνητα σας 15000 ευρώ ή ότι θα σας χαρίσει τους φόρους το κράτος; Στην επόμενη ζωή ίσως...

Και όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιο παιδί πιο πάνω μέσα σε όλο αυτό το κλίμα, δε νιώθω ούτε εγώ καλά να κάθομαι να πετάω λεφτά στο zed μου και νιώθω αρκετά περίεργα όταν το κάνω αλλά θέλω και το κάνω.

Και επιτέλους ας αφήσουμε λίγο στην ακρη αυτό το "για όλα φταίει το κράτος". Πρέπει να κάνουμε και λίγο την αυτοκριτική μας, τώρα είναι η κατάλληλη ώρα.

Γνώμη μου και σε όποιον αρέσει.


Αν εισαι και συ μεσα στους επομενους 15....λογικα δεν θα φταιει το κρατος, ουτε ο εργοδοτης, ουτε η κριση..(απο που να ρθε)...οποτε κανοντας την αυτοκριτικη....μαλλον εσυ δεν θα εισουν καλος στην δουλεια σου....
Αλλα ισως και να εισαι και να φταιει η κριση.....ποιος ξερει....

Γνωμη μου και σε οποιον αρεσει....

dimitris__27
17-03-11, 19:11
Αν εισαι και συ μεσα στους επομενους 15....λογικα δεν θα φταιει το κρατος, ουτε ο εργοδοτης, ουτε η κριση..(απο που να ρθε)...οποτε κανοντας την αυτοκριτικη....μαλλον εσυ δεν θα εισουν καλος στην δουλεια σου....
Αλλα ισως και να εισαι και να φταιει η κριση.....ποιος ξερει....

Γνωμη μου και σε οποιον αρεσει....

Αρέσει σε μένα προσωπικά thumb

Ωστόσο μάλλον σε κάποιον άλλο δεν άρεσε κάτι ή έτσουξε ας πούμε και το γύρισε στο προσωπικό.

z3 2.2
17-03-11, 19:39
Αρέσει σε μένα προσωπικά thumb

Ωστόσο μάλλον σε κάποιον άλλο δεν άρεσε κάτι ή έτσουξε ας πούμε και το γύρισε στο προσωπικό.

θα σε παρακαλουσα να μην το συνεχισεις
Αν εχεις να πεις κατι πες το ξεκαθαρα αλλιως μη λες τιποτα.
αυτο το φορουμ εχει πολυ παρειστικο χαρακτηρα για τετοιου ειδους συζητησεις και αντιπαραθεσεις επι ματαιω.

giannis_compact
17-03-11, 21:18
θα σε παρακαλουσα να μην το συνεχισεις
Αν εχεις να πεις κατι πες το ξεκαθαρα αλλιως μη λες τιποτα.
αυτο το φορουμ εχει πολυ παρειστικο χαρακτηρα για τετοιου ειδους συζητησεις και αντιπαραθεσεις επι ματαιω.

Συμφωνώ thumb