PDA

Επιστροφή στο Forum : auto stories: 146 Δάκρυα



Stathis
28-12-10, 14:16
https://www.tellingstories.gr/stories/images/stories/2010.11.01/auotstoriessimasmall.jpg

Δεν το ήξερε αλλά το είχε ακούσει. Ότι τα Alfa της εποχής του δεν ήταν αληθινά. Δεν τον απασχολούσε, διότι τα ίδια έλεγαν οι μεγαλύτεροι όχι μόνον για αυτοκίνητα αλλά για τόσα άλλα. Τότε, τότε, τότε, Καταντούσαν κουραστικοί. Ναι εντάξει, ήταν ενήμερος. Για εκείνες τις ιστορίες με τις ατίθασες Τζιουλιέτες, τη φήμη που συνόδευε τις φοβερές Veloce αλλά όλα τούτα ήταν απόκοσμα μακρινά. Τέλος, ο Σωτήρης, δεν ζούσε τότε. Έτσι το Ά95, στα τα 20 του, κατάφερε να πείσει τον πατέρα να αντικαταστήσουν το κουρασμένο 80άρι με μια Alfa 146 1,7 16V. Δεν ήταν εύκολο να πειστεί ο πατριάρχης, αφού πίστευε πως «τα φτιάχνουν από μέταλλα παλιών πλοίων, χαλάνε τα ηλεκτρικά τους, μπάζουν νερά», και αλλά παρόμοια, αλλά τελικά, περιέργως, λύγισε.


Ένα χρόνο αργότερα, ο νέος μας, αποφάσισε να πειραματισθεί. Κάποια χρήματα, αποτέλεσμα αιματηρών αποταμιεύσεων, έπρεπε να μετουσιώσουν τις ανησυχίες για καλύτερο κράτημα. Να πάρουν την μορφή ελατηρίων, αμορτισέρ. Μόνον που δεν ήταν τόσο απλή η αντικατάσταση. Από το Χαλάνδρι βρέθηκε στο Μοσχάτο. Στημένος από τις 8 το πρωί για τον κο Ηλία. Μέχρι τις 4 το απόγευμα, είχαν μεσολαβήσει διαβουλεύσεις για το θα κάνουν πάνω στο αυτοκίνητο, service ρουτίνας σε διάφορες 75, 33, άλλες ενδιαφέρουσες κουβέντες, ένα τραπέζι με σουβλάκια, μπύρες, και η αίσθηση της μοναδικότητας του χώρου.

Γύρω στις 8 το βράδυ, και καθώς στο συνεργείο έχουν απομείνει ο νέος μας, ο κος Ηλίας και άλλα δύο μαστόρια, τα "καλά" του, ο πρωτομάστορας λέει τη μαγική λέξη: «Δοκιμή», και αναχωρεί. Επιστρέφει λίγα λεπτά αργότερα. «Δεν είναι καλό», αποφαίνεται.
Κατά τις 9 ξαναλέγει: «Δοκιμή», και επιστρέφει με το ίδιο σχόλιο.

Ο Σωτήρης επιστρατεύει ότι έχει περισσέψει από το κουρασμένο θράσος του και:

- «Κύριε Ηλία μήπως να σας το ξαναφέρω αύριο το πρωί;»

- «όχι ρε, τώρα που αρχίζω να το καταλαβαίνω;» Αποκρίθηκε ο μηχανικός και συμπλήρωσε με ένα κατεβατό από τεχνικές λεπτομέρειες.

Λίγο πριν τις 11 βγήκε πάλι, επέστρεψε μετά από ένα ημίωρο και:

«Έτοιμος. Τώρα μάλιστα, είναι όπως πρέπει. Α! και που σαι, αν δεν σου αρέσει να μου το φέρεις πίσω όποτε θες και σου ξαναβάζω τα μαμίσια. Τζάμπα ε; Σίγουρα θα σου αρέσουν όμως και θα τα κρατήσεις για πολλά χρόνια».
Ο νέος χαιρέτησε, κάθισε στη θέση του οδηγού και μετά από τα πρώτα λίγα μέτρα ένιωσε λες και οδηγούσε άλλο όχημα. Στιβαρό σαν γερμανικό, άνετο σαν γαλλικό, σταθερό σαν ιταλικό. Ήταν μια άλλη 146, πολύ βελτιωμένη. Μετά από ένα μήνα, ο κος Ηλίας τηλεφώνησε στο σπίτι, ερώτησε και τον πατέρα αν έμεινε ευχαριστημένος από τη δουλειά.
Εκείνη η 146 λοιπόν, ταλαιπωρήθηκε βάναυσα από 1995 έως το 2010 από τρεις αρσενικούς. Το Σωτήρη, τον πατέρα του και τον αδελφό του, μέχρι που πριν από λίγο που την μάζεψε ο γερανός.

Έφυγε κουρασμένη αλλά αγέρωχη, με 240.000 χλμ., χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Δεν κάηκε ούτε λάμπα. Σαν αυτό το αυτοκίνητο να μην ήταν ιταλικό.

https://www.tellingstories.gr/stories/images/stories/2010.11.01/ALFA-ROMEO146.jpg

Για το Σωτήρη δεν ήταν μόνον ένα αυτοκίνητο. Ήταν μια πλατφόρμα ζωής, με την οποία δέθηκε, μεγάλωσε, έζησε, μεταμορφώθηκε. Όσο για τον κο Ηλία, τον θυμόταν κάθε φορά που έκανε ελιγμούς και πλατείες, τον θυμάται ακόμα όταν βλέπει το τετράφυλλο.
Ήταν 6 Αυγούστου, όταν τη σήκωσε ο γερανός. Ο πατέρας του δάκρυσε. Ήταν ανήμερα της Μεταμόρφωσης του Σωτήρος.

Νικόλας Σ. Ζαλμάς
https://www.tellingstories.gr

Thomelef
28-12-10, 14:28
όταν αγόρασα το πούντο, την ίδια εβδομάδα, αγόρασε πολύ φίλος μου το 145 1.7...
φοβερό αυτοκίνητο. θυμάμαι που όταν το είχα οδηγήσει, είχα πάθει σοκ απο τον
φοβερό θόρυβο του μπόξερ και απο το πώς απέδιδε τα 140 άλογα του...πολύ νευρικό
αυτοκίνητο με πολύ ωραίο τιμόνι και κράτημα. απλά απίστευτο αμάξι για εκείνη την
εποχή...μοναδικό του μείον ήταν το σαζμάν του που ο φίλος το είχε επισκευάσει
αρκετές φορές...

Driver M
28-12-10, 14:45
Είχα κάνει άπειρα ταξίδια όταν ήμουν μικρός μέσα σε 146 1.4 junior του θείου μου (που τώρα έχει την 159) και για πάντα θα θυμάμαι το πόσο γρήγορα έπιανε βαρβάτες ταχύτητες (παρά τα λίγα κυβικά) αλλά και το πάτημα του αυτοκινήτου που αγκάλιαζε, χωρίς να το κουνάει ρούπι, το οδόστρωμα. Επίσης, αξέχαστο θα μου μείνει και το χαμόγελο του θείου μου όταν έστριβε το κοφτερό της τιμόνι.
Και όλα αυτά από μια alfa των σκοτεινών χρόνων της εταιρείας, που λίγο θύμιζε το σπουδαίο παρελθόν της.

Τα γονίδια όμως δε χάνονται ποτέ εντελώς.
Και προσωπικά, από τότε μέχρι σήμερα παραμένω θαυμαστής της ιταλικής φίρμας με την πλούσια ιστορία και τον ιδιαίτερο χαρακτήρα...

Thomelef
28-12-10, 15:09
άρη...τα junior ήταν τα αλφα δεύτερης γενιάς χωρίς τους μπόξερ...ήταν όταν πρωτοεμφανίστηκαν οι twin spark.
που να ανέβαινες στε μπόξερ...απλά ότι καλύτερο μπορούσες να ακούσεις απο μοτέρ, μαζί με τα ///Μ3 Ε36, opel calibra 16v.
πριονοκορδέλες όλα στον ήχο...θυμάμαι που όταν ο αδερφός μου είχε πρωτοπάρει το calibra, είχα ξενερώσει απο τον θόρυβο
γιατί το δικό του ήταν το τούρμπο και δεν άκουγες τπτ...απο γκάζι όμως ήταν άντε γεια...έκανε ένα φουτ φουτ και 100 χιλ
στο κοντέρ...πολύ επιτάχυνση. γενικά μέχρι και το 93-95 έβγαιναν αμάξια με πραγματική ψυχή...προβληματικά μεν, αλλά...

ghost-rider
28-12-10, 18:02
Με κερδισε το κειμενο αν και δεν ειχε καταφερει να με κερδισει το συγκεκριμενο αυτοκινητο. Εξαιρετικο. Συγκινηθηκα. Αν δεν το ειχα οδηγησει θα πιστευα οτι μιλαμε για μια αληθινη alfa romeo.
Ξερω...
Ειμαι και εγω ενας απο αυτους τους... τοτε... τοτε... τοτε...!!! Κολλημενος με τη ροδα!
Ολα αυτα ειναι alfasud...

Stamatis
28-12-10, 18:07
Εγω ειχα την διλιτρη ts και οταν την πουλησα καναμε παρτυ.
Εβαζε νερα απο την οροφη στο πορτμπαγκαζ, εκαιγε παντα το δεξι και μονο το δεξι φαναρι (!!!!) και προς το τελος τα καθισματα (75.000 χλμ) ειχαν μαλακωσει τοσο που ακουμπαγε ο κωλος μου στο σκελετο.
Αν σκεφτεις οτι το ειχα παρει και πριν πεσουν οι τιμες, ειχα πληρωσει απιστευτα λεφτα για αυτο το σκατοπραμα.
Δυο υπερ ειχε μονο: τιμονι και μεγαλο πορτ μπαγκαζ.

SuperSonic
28-12-10, 19:09
Ωραιο το κειμενο!

Εγω προσωπικα ποτε δε συμπαθησα το συγκεκριμενο αυτοκινητο οπως και την 145 τα θεωρουσα παντα ως την αστοχια τις Αλφα Ρομεο..

Thomelef
28-12-10, 20:20
και όμως...το 145 το είχα ερωτευτεί...είχα βέβαια μια εικόνα απο τον θείο μου που ακόμα και
σήμερα είνι φανατικός αλφίστι, αλλά στα παλιά μοντέλα...είχαν περάσει απο τα χέρια του η
τζουλιέτα, το 33, το 75. ομολογουμένος, τον ενθουσιασμό που μου είχε δώσει το 145 δεν
θα το ξεχάσω ποτέ...πάντως όταν ήταν να το οδηγήσω, πάνω κάτω ήξερα τι θα οδηγούσα.
κάτι καλό και πορωτικό. τελικά ήταν καλύτερο απο το αναμενόμενο.

takis1983
28-12-10, 21:58
να σας πω κ γω την δικια μου ιστορια..

ημουν πιτσιρικας γυρω στα 17 τοτε κ ο πατερας μου ειχε ενα σκληρωτραχιλο τογιωτα 20 χρονων που δεν εσβηνε παρα μονο την νυχτα χωρις να παραπονιετε! η αδερφη μου ηθελε να παρει ενα αυτοκινητο για να πηγενει στην δουλεια της κ γω ενθουσιασμενος απο μερικες βολτες που με ειχαν παρει κατι φιλοι μου με 155 κ 33 ειχα μεινει αναβδος απο τα γκαζια κ τα στριψιματα τους!
με πολυ προσπαθεια επεισα την οικογενεια μου να παρουμε ενα ιταλικο αμαξι να γουσταρω κ εγω!
ηταν μια 146 junior ts πολυ καλο σριψιμο γκαζια κ ευχαριστηση οδηγηκης απολαυσης..
μετα απο κανα 2 σερβις ξεκινησαν ολα..
βουλωνει η τρομπα λαδιου κ μενουμε στην τριπολη..
σπαει ο σωληνας υψηλης του τιμονιου κ μενουμε στην αθηνα..
χαλαει η τρομπα συμπλεκτη κ μενουμε κορινθο..
ξεκουμπωνει η ραβδος πιεσης του πεταλ του συμπλεκτη κ μενουμε στην τριπολη, ευτηχως το ξανακουμπωσα κ συνεχισα..
εχω αλλαξει 2 μεταβλητους χρονισμους κ παω για 3ο..
χαλαει το ρουλεμαν του δυναμου κ τρωει μεσα τα πηνια..
χαλασε ο γρυλος του οδηγου..
θελει 1,5 λιτρα λαδι συμπληρωμα καθε 10000χλμ
χανει απ την τσιμουχα του στροφαλου..
χανει απ την τσιμουχα του σασμαν..
ο συνεγερμος χαλασε κ κοπαναγε βραδια ολοκληρα κ τον καταργησαμε..
εχω αλλαξει 2 τρομπες νερου κ αυτη που φοραει ειναι η 3η..
φυσουνες ημιαξονιων εχω αλλαξει 2 φορες..
μαρκουτσια φρενων 1 φορα..
κ ειληκρινα εχω αλλαξει κ αλλα πολα πραματα που τα εχω ξεχασει..
μιλαμε παντα για γνησια πραματα κ σερβις σε καλο μαστορι!
ολα αυτα αναμεσα απο 60000 κ 180000χλμ που εχει τωρα!
εχω σκυλομετανιωσει που εχω παρει τετοιο μπουρδ...λο!
δεν ειναι λιγες οι φορες που ψαχνω βαριοπουλα να του κανω ευθανασια..

θελω να ερθει ο γερανος να παρω τον οδηγο αγκαλια κ να κλαψω απο χαρα που θα με απαλαξει απο αυτο..

Thomelef
29-12-10, 00:27
να σας πω κ γω την δικια μου ιστορια..

ημουν πιτσιρικας γυρω στα 17 τοτε κ ο πατερας μου ειχε ενα σκληρωτραχιλο τογιωτα 20 χρονων που δεν εσβηνε παρα μονο την νυχτα χωρις να παραπονιετε! η αδερφη μου ηθελε να παρει ενα αυτοκινητο για να πηγενει στην δουλεια της κ γω ενθουσιασμενος απο μερικες βολτες που με ειχαν παρει κατι φιλοι μου με 155 κ 33 ειχα μεινει αναβδος απο τα γκαζια κ τα στριψιματα τους!
με πολυ προσπαθεια επεισα την οικογενεια μου να παρουμε ενα ιταλικο αμαξι να γουσταρω κ εγω!
ηταν μια 146 junior ts πολυ καλο σριψιμο γκαζια κ ευχαριστηση οδηγηκης απολαυσης..
μετα απο κανα 2 σερβις ξεκινησαν ολα..
βουλωνει η τρομπα λαδιου κ μενουμε στην τριπολη..
σπαει ο σωληνας υψηλης του τιμονιου κ μενουμε στην αθηνα..
χαλαει η τρομπα συμπλεκτη κ μενουμε κορινθο..
ξεκουμπωνει η ραβδος πιεσης του πεταλ του συμπλεκτη κ μενουμε στην τριπολη, ευτηχως το ξανακουμπωσα κ συνεχισα..
εχω αλλαξει 2 μεταβλητους χρονισμους κ παω για 3ο..
χαλαει το ρουλεμαν του δυναμου κ τρωει μεσα τα πηνια..
χαλασε ο γρυλος του οδηγου..
θελει 1,5 λιτρα λαδι συμπληρωμα καθε 10000χλμ
χανει απ την τσιμουχα του στροφαλου..
χανει απ την τσιμουχα του σασμαν..
ο συνεγερμος χαλασε κ κοπαναγε βραδια ολοκληρα κ τον καταργησαμε..
εχω αλλαξει 2 τρομπες νερου κ αυτη που φοραει ειναι η 3η..
φυσουνες ημιαξονιων εχω αλλαξει 2 φορες..
μαρκουτσια φρενων 1 φορα..
κ ειληκρινα εχω αλλαξει κ αλλα πολα πραματα που τα εχω ξεχασει..
μιλαμε παντα για γνησια πραματα κ σερβις σε καλο μαστορι!
ολα αυτα αναμεσα απο 60000 κ 180000χλμ που εχει τωρα!
εχω σκυλομετανιωσει που εχω παρει τετοιο μπουρδ...λο!
δεν ειναι λιγες οι φορες που ψαχνω βαριοπουλα να του κανω ευθανασια..

θελω να ερθει ο γερανος να παρω τον οδηγο αγκαλια κ να κλαψω απο χαρα που θα με απαλαξει απο αυτο..

το χαρίζεις δλδ???

bomberman 3.28
29-12-10, 11:37
να σας πω κ γω την δικια μου ιστορια.......
μετα απο κανα 2 σερβις ξεκινησαν ολα..
βουλωνει η τρομπα λαδιου κ μενουμε στην τριπολη..
σπαει ο σωληνας υψηλης του τιμονιου κ μενουμε στην αθηνα..
χαλαει η τρομπα συμπλεκτη κ μενουμε κορινθο..
ξεκουμπωνει η ραβδος πιεσης του πεταλ του συμπλεκτη κ μενουμε στην τριπολη, ευτηχως το ξανακουμπωσα κ συνεχισα..
εχω αλλαξει 2 μεταβλητους χρονισμους κ παω για 3ο..
χαλαει το ρουλεμαν του δυναμου κ τρωει μεσα τα πηνια..
χαλασε ο γρυλος του οδηγου..
θελει 1,5 λιτρα λαδι συμπληρωμα καθε 10000χλμ
χανει απ την τσιμουχα του στροφαλου..
χανει απ την τσιμουχα του σασμαν..
ο συνεγερμος χαλασε κ κοπαναγε βραδια ολοκληρα κ τον καταργησαμε..
εχω αλλαξει 2 τρομπες νερου κ αυτη που φοραει ειναι η 3η..
φυσουνες ημιαξονιων εχω αλλαξει 2 φορες..
μαρκουτσια φρενων 1 φορα..
κ ειληκρινα εχω αλλαξει κ αλλα πολα πραματα που τα εχω ξεχασει..
μιλαμε παντα για γνησια πραματα κ σερβις σε καλο μαστορι!
ολα αυτα αναμεσα απο 60000 κ 180000χλμ που εχει τωρα!
εχω σκυλομετανιωσει που εχω παρει τετοιο μπουρδ...λο!
δεν ειναι λιγες οι φορες που ψαχνω βαριοπουλα να του κανω ευθανασια..

θελω να ερθει ο γερανος να παρω τον οδηγο αγκαλια κ να κλαψω απο χαρα που θα με απαλαξει απο αυτο..
χαχαχαχαχαχαχα....
Τακη, εισαι απιστευτος ρε φιλε....

Panos 316T
29-12-10, 12:07
να σας πω κ γω την δικια μου ιστορια..

ημουν πιτσιρικας γυρω στα 17 τοτε κ ο πατερας μου ειχε ενα σκληρωτραχιλο τογιωτα 20 χρονων που δεν εσβηνε παρα μονο την νυχτα χωρις να παραπονιετε! η αδερφη μου ηθελε να παρει ενα αυτοκινητο για να πηγενει στην δουλεια της κ γω ενθουσιασμενος απο μερικες βολτες που με ειχαν παρει κατι φιλοι μου με 155 κ 33 ειχα μεινει αναβδος απο τα γκαζια κ τα στριψιματα τους!
με πολυ προσπαθεια επεισα την οικογενεια μου να παρουμε ενα ιταλικο αμαξι να γουσταρω κ εγω!
ηταν μια 146 junior ts πολυ καλο σριψιμο γκαζια κ ευχαριστηση οδηγηκης απολαυσης..
μετα απο κανα 2 σερβις ξεκινησαν ολα..
βουλωνει η τρομπα λαδιου κ μενουμε στην τριπολη..
σπαει ο σωληνας υψηλης του τιμονιου κ μενουμε στην αθηνα..
χαλαει η τρομπα συμπλεκτη κ μενουμε κορινθο..
ξεκουμπωνει η ραβδος πιεσης του πεταλ του συμπλεκτη κ μενουμε στην τριπολη, ευτηχως το ξανακουμπωσα κ συνεχισα..
εχω αλλαξει 2 μεταβλητους χρονισμους κ παω για 3ο..
χαλαει το ρουλεμαν του δυναμου κ τρωει μεσα τα πηνια..
χαλασε ο γρυλος του οδηγου..
θελει 1,5 λιτρα λαδι συμπληρωμα καθε 10000χλμ
χανει απ την τσιμουχα του στροφαλου..
χανει απ την τσιμουχα του σασμαν..
ο συνεγερμος χαλασε κ κοπαναγε βραδια ολοκληρα κ τον καταργησαμε..
εχω αλλαξει 2 τρομπες νερου κ αυτη που φοραει ειναι η 3η..
φυσουνες ημιαξονιων εχω αλλαξει 2 φορες..
μαρκουτσια φρενων 1 φορα..
κ ειληκρινα εχω αλλαξει κ αλλα πολα πραματα που τα εχω ξεχασει..
μιλαμε παντα για γνησια πραματα κ σερβις σε καλο μαστορι!
ολα αυτα αναμεσα απο 60000 κ 180000χλμ που εχει τωρα!
εχω σκυλομετανιωσει που εχω παρει τετοιο μπουρδ...λο!
δεν ειναι λιγες οι φορες που ψαχνω βαριοπουλα να του κανω ευθανασια..

θελω να ερθει ο γερανος να παρω τον οδηγο αγκαλια κ να κλαψω απο χαρα που θα με απαλαξει απο αυτο..

:th_Laie_67-1:΄