PDA

Επιστροφή στο Forum : M42B18 ECU Protocol



kloukakis
27-12-10, 18:04
Παιδιά μετά απο πολλούς μήνες κατάφερα να φτιάξω με την βοήθεια του φίλου valadis544 το carpc μου. Υπάρχουν πολλά λογισμικά που χρησιμοποιούν πληροφορίες του εγκεφάλου, μέσω της OBDII θύρας που εγώ δεν έχω, και θέλω να τα χρησιμοποιήσω οπωσδήποτε. Το μόνο που χρειάζομαι για να μετατρέψω την 20πινη θύρα μου σε OBDII είναι να μάθω το πρωτόκολλο επικοινωνίας του εγκεφάλου μου. Έχω φάει το νετ και δεν βγάζω άκρη. Πήγα μέχρι και στην BMW και με κοίταζαν σαν πίθηκοι.

Υπάρχει κανένα τσακάλι που να γνωρίζει?
Εγώ ελπίζω να έχω ένα απ τα παρακάτω πρωτόκολλα:

-SAE J1850 PWM (41.6 kbaud, standard of the Ford Motor Company)
-SAE J1850 VPW (Variable Pulse Width) (10.4/41.6 kbaud, standard of General Motors)
-ISO 9141-2. This protocol has a data rate of 10.4 kbaud, and is similar to RS-232. ISO 9141-2 is primarily used in Chrysler, European, and Asian vehicles.
-ISO 14230 KWP2000 (Keyword Protocol 2000)
-ISO 15765 CAN (250kbit/sec or 500kbit/sec)

Λένε σε κανέναν τίποτα? Tο realoem δίνει το αμάξι μου 12/95!

Please helpthumb

Leonidas_E39
27-12-10, 22:03
Παιδιά μετά απο πολλούς μήνες κατάφερα να φτιάξω με την βοήθεια του φίλου valadis544 το carpc μου. Υπάρχουν πολλά λογισμικά που χρησιμοποιούν πληροφορίες του εγκεφάλου, μέσω της OBDII θύρας που εγώ δεν έχω, και θέλω να τα χρησιμοποιήσω οπωσδήποτε. Το μόνο που χρειάζομαι για να μετατρέψω την 20πινη θύρα μου σε OBDII είναι να μάθω το πρωτόκολλο επικοινωνίας του εγκεφάλου μου. Έχω φάει το νετ και δεν βγάζω άκρη. Πήγα μέχρι και στην BMW και με κοίταζαν σαν πίθηκοι.

Υπάρχει κανένα τσακάλι που να γνωρίζει?
Εγώ ελπίζω να έχω ένα απ τα παρακάτω πρωτόκολλα:

-SAE J1850 PWM (41.6 kbaud, standard of the Ford Motor Company)
-SAE J1850 VPW (Variable Pulse Width) (10.4/41.6 kbaud, standard of General Motors)
-ISO 9141-2. This protocol has a data rate of 10.4 kbaud, and is similar to RS-232. ISO 9141-2 is primarily used in Chrysler, European, and Asian vehicles.
-ISO 14230 KWP2000 (Keyword Protocol 2000)
-ISO 15765 CAN (250kbit/sec or 500kbit/sec)

Λένε σε κανέναν τίποτα? Tο realoem δίνει το αμάξι μου 12/95!

Please helpthumb


Αν δεν γνωρίζει καποιο απο τα παιδια να δωσει απαντηση δεν στελνεις ενα email στην BMW στην γερμανια με το VIN Number σου μηπως και βγάλεις ακρη.

Οσο για τους δικους μας λογικό ειναι να σε κοιτουν σαν πιθηκοι εισαι τυχερος που δεν σου ζητησαν και καμια μπανανα.

kloukakis
28-12-10, 13:28
Και η απάντησή τους:thumbsdown::


Dear Mr. Loukakis,

Thank you for your e-mail.

We advise you to contact your local BMW dealer who will be able to answer your questions or help you with any queries regarding your vehicle.

Kind Regards,
BMW Customer Service Team

------------------------------------------------------------------
Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft
Board of Management: Norbert Reithofer, Chairman,
Frank-Peter Arndt, Herbert Diess, Klaus Draeger,
Friedrich Eichiner, Harald Krueger, Ian Robertson
Chairman of the Supervisory Board: Joachim Milberg
Registered in: Munich HRB 42243
-------------------------------------------------------------------

Leonidas_E39
28-12-10, 15:19
Και η απάντησή τους:thumbsdown::


Dear Mr. Loukakis,

Thank you for your e-mail.

We advise you to contact your local BMW dealer who will be able to answer your questions or help you with any queries regarding your vehicle.

Kind Regards,
BMW Customer Service Team

------------------------------------------------------------------
Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft
Board of Management: Norbert Reithofer, Chairman,
Frank-Peter Arndt, Herbert Diess, Klaus Draeger,
Friedrich Eichiner, Harald Krueger, Ian Robertson
Chairman of the Supervisory Board: Joachim Milberg
Registered in: Munich HRB 42243
-------------------------------------------------------------------

Ε οχι αυτα τα πραγματα δεν γινονται.:ranting2::ranting2::ranting2:

kloukakis
28-12-10, 15:31
Με έγραψαν κανονικά στα @@ τους....
Προς το παρόν παίζω την κολοκυθιά....

Ωστόσο αγόρασα απο ebay τον αντάπτορα απο OBD σε OBDII και ένα scanner γιατι μόνο ετσι θα σιγουρευτώ. Μαλλον για άκυρο με βλέπω, αλλά μου στοίχισε μόνο 15 ευρώ για να το μάθω τη στιγμή που στην BMW μου ζητουσαν 20 για να το βάλουμε στο διαγνωστικό και μετά να μου οτι τελικά δεν φαίνεται...

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιες ενδείξεις βλέπει ο εγκέφαλός μου? Πχ θερμοκρασία νερού, λαδιού, αέρα εισαγωγής?

Jimmakos
29-12-10, 12:04
Λοιπόν φίλε μακριά απο αντιπροσωπίες για τέτοια θέματα.... Δεν θα βγάλεις καμία άκρη! (παθών...)

Μάλλον θα χρειαστείς κάτι τέτοιο https://www.google.gr/imgres?imgurl=https://i190.photobucket.com/albums/z130/tom_dom/com.jpg&imgrefurl=https://ww.e30tech.com/forum/showthread.php%3Ft%3D40962&usg=__sVEp-8BqoQUSLkXoA2AHER9FX5Y=&h=600&w=800&sz=65&hl=el&start=0&sig2=0niLJptH1kz5TKAg-2oQWw&zoom=1&tbnid=AOSr9EMGJMLN1M:&tbnh=172&tbnw=224&ei=ARUbTYjwB8ah8QPtq6CEBQ&prev=/images%3Fq%3Dm42%2Bengine%2Becu%2Badaptor%26um%3D1 %26hl%3Del%26biw%3D1280%26bih%3D831%26tbs%3Disch:1 0%2C375&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=404&vpy=249&dur=1354&hovh=194&hovw=259&tx=142&ty=104&oei=gRQbTa77KcmBOu_tjOAI&esq=8&page=1&ndsp=20&ved=1t:429,r:16,s:0&biw=1280&bih=831

Εφόσον δεν έχεις OBDII πρέπει να γίνει πατέντα.... Άσε με λίγο να το ψάξω και θα σου πώ λεπτομέρειες σήμερα/αύριο.
Υπόψιν τα προγράμματα αυτά λειτουργούν μόνο με OBDII

kloukakis
29-12-10, 12:24
Αν μου βγάλεις άκρη πραγματικά σου είμαι υπόχρεος.
Το ξέρω οτι πάιζουν μονο με OBDII, γι αυτό προσπαθώ να κάνω την μετατροπή.
Είδες στο απο πάνω ποστ τι αγόρασα? Αυτό που μου έδειξες, δεν το έχω ξανδει....

Jimmakos
29-12-10, 12:37
Μην αγχώνεσαι.... Και δεν μου είσαι υπόχρεος thumb

Θα σου δώσω και πρόγραμμα ασορτί να κάνεις εν κινήσει χαρτογράφηση και ότι γουστάρεις ανα πάσα στιγμή :thumbsup:

Ο αντάπτορας θα φανεί χρήσιμος για αυτό κράτησέ τον δλδ αν δεν ταιριάζουν τα πρωτόκολλα ο αντάπτορας μπορεί να μας λύσει τα χέρια αν με καταλαβαίνεις ;)

Αυτή η πατέντα που είδες είναι hand made απο την ECU στο pc απλά δεν ξέρω ακόμα την συνδεσμολογία της.... Αυτό ψάχνω μόλις το βρώ θα στην στείλω (κ αμα δεν μπορείς την φτιάχνουμε παρέα)

kloukakis
29-12-10, 19:24
Με τρελαίνεις!!! Μακάρι να δουλέψει, θα το ήθελα πάρα πολύ....

Κοίτα μόλις εστάλησαν αυτά, δεν ξέρω πότε θα τα παρλάβω

https://cgi.ebay.com/ebaymotors/OBD-BMW-20-PIN-16-PIN-Female-Adaptor-Cable-OBD2-B24-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem45f69dc016QQitemZ30049 0276886QQptZMotorsQ5fAutomotiveQ5fTools#ht_3026wt_ 1008

https://cgi.ebay.com/ebaymotors/USB-Interface-CAN-OBD-OBD2-DB-OPEL-Renault-Ford-BMW-B04-/290515472145?pt=Motors_Automotive_Tools&hash=item43a4124f11#ht_4968wt_952

Με αυτόν τον τρόπο μετατρέπω το βίσμα μου σε OBDII και μετά το σκανάρω.
Το θέμα είναι οτι η ECU μου θα πρέπει να χρησιμοποιεί και ενα απο τα OBDII protocols για να μπορεί να διαβαστεί ως τέτοια.....

Αυτό το κυκλωματάκι που μου έδειξες κάνει στην ουσία τον "μεταφραστή"?

ΥΓ έγω φτιάξει μόνος μου και με λίγη βοήθεια στο άμεσο παρελθόν κύκλωμα, αλλά χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία....

Jimmakos
29-12-10, 21:41
Είσαι άρχοντας!!!!!!!

Με αυτά που περιμένεις σώθηκες! :D Δεν κάνει τον μεταφραστή απλά είναι hand made converter

paganis
29-12-10, 21:52
δημητρη αν καταλαβα καλα...εφοσον φτιαξεις τον ανταπτορα, για υπολογιστη...εχεις προγραμμα και για την χαρτογραφηση?

Jimmakos
29-12-10, 22:37
δημητρη αν καταλαβα καλα...εφοσον φτιαξεις τον ανταπτορα, για υπολογιστη...εχεις προγραμμα και για την χαρτογραφηση?

Ακριβώς φίλε μου.... Χαρτογράφηση για ατμόσφαιρα και turbo, όπως και ότι άλλο μα ότι άλλο θέλεις να κάνεις στην ECU σου...
Μου το έδωσε ένας φίλος μου γιατί ετοιμάζω και εγώ carpc (έτοιμο το έχω βασικά απλά λείπει η πολυεστερική για την οθόνη) thumb

kloukakis
29-12-10, 22:40
Δεν νομίζω να σώθηκα..... δυστυχώς.....
Πιο πολύ απο περιέργεια τα αγόρασα και προσεύχομαι να δουλέψουν....
Τα προγράμματα που χρησιμοποιούν τα OBDII πρωτόκολλα δεν θα δουλεύουν αν τους μιλάει ο εγκέφαλός μου σε "άλλη γλώσσα".
Αυτό που μου δείχνεις θα με βοηθήσει στο να λειτουργήσω τέτοια προγράμματα?
Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς κάνει....

kloukakis
29-12-10, 22:41
Ακριβώς φίλε μου.... Χαρτογράφηση για ατμόσφαιρα και turbo, όπως και ότι άλλο μα ότι άλλο θέλεις να κάνεις στην ECU σου...
Μου το έδωσε ένας φίλος μου γιατί ετοιμάζω και εγώ carpc (έτοιμο το έχω βασικά απλά λείπει η πολυεστερική για την οθόνη) thumb

Αν θέλεις μπορούμε να βρεθούμε απο κοντα να σου δείξω τι έχω κάνει, πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ....thumb

Jimmakos
29-12-10, 22:47
Αν θέλεις μπορούμε να βρεθούμε απο κοντα να σου δείξω τι έχω κάνει, πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ....thumb

Το ρωτάς? Όποτε θέλεις! thumb

Κοίτα, και κορακίστικα να μιλάει ο εγκεφαλός σου πάντα υπάρχουν τα αμαρτωλά patch..... Αυτά που αγόρασες είμαι κατά 99,9% σίγουρος οτι θα λειτουργήσουν... Αν δεν έχεις όλες τις πληροφορίες θα έχεις ένα 85-90% δλδ κάτι τρέχει στα γύφτικα!
Όλα φτιάχνονται φίλε μου ψάξιμο θέλει :original:

kloukakis
29-12-10, 23:08
Απλά πιστεύω οτι το scanner δεν θα μπορεί διαβάσει, αλλά ας ελπίσουμε.
Τελικά τι κάνει το μαραφέτι αυτό?
Τι χρονολογίας είναι το αυτοκίνητο σου?

Jimmakos
29-12-10, 23:12
αυτό που αγόρασες μετατρέπει τις παλιές φύσες του αυτοκινήτου (τα διαγνωστικά δλδ) σε OBD για να μπορέσουν να τα διαβάσουν τα καινούρια μηχανήματα ;)

Το δικό μου είναι του 1991 μοντέλο

kloukakis
29-12-10, 23:36
Αυτό είναι ένα θρεντ που άνοιξα προκειμένου να μάθω τι παίζει....
Ρίξε μια ματιά και μιλαμε αύριο, παρε με οταν μπορεσεις εγω είμαι φρι γενικά.
Πάντως καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε το ίδιο πρόβλημα εμείς οι προ-96αριδες

https://forums.fluxmedia.net/obd-ii-auto-diagnostics/10095-20pin-diagnostic-port.html

ΥΓ Δεν μας εξήγησες όμως τι κανει η πλακέτα

Jimmakos
29-12-10, 23:42
Χειροποίητος μετατροπέας είναι σαν αυτό που περιμένεις ;)
Με συγχωρείς το ξέχασα να το αναφέρω παραπάνω!

Θα το κοιτάξω και μιλάμε αύριο, εν τω μεταξύ αν βγάλω άκρη απο το link που έδωσες, θα το ποστάρω εδώ! ;)

Jimmakos
30-12-10, 00:56
Φίλε μου το CentraFuse (το έχω ήδη στο δικό μου carpc) δεν χρειάζεται OBD για να λειτουργήσει.... Αυτό το πρόγραμμα το τρέχεις για να παίζεις μουσική, να βλέπεις TV, DVD κλπ, να έχεις GPS, τηλέφωνο κλπ....
Είναι εντελώς άχρηστο για την ECU σου.... Οπότε τσάμπα συζήτηση κάνετε εκει πέρα και άδικα έχεις μπερδευτεί :)

kloukakis
30-12-10, 01:02
Βρε και εγώ το τρέχω το centrafuse.....
Τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν τον εγκέφαλο θέλω....

kloukakis
07-02-11, 11:31
Τα πράγματα μου ήρθαν και όπως ήταν αναμενόμενο δεν δούλεψαν. Τα Μ42 δεν είναι συμβατά με OBDII, ακόμα και το δικό μου που είναι του '96, end of story.

Σαν δεύτερη λύση έχω σκεφτεί να βάλω παράλληλα έναν άλλο BMW εγκέφαλο(Μ44?) αν γίνεται, ο οποίος μόνο θα μετράει. Λίγο ανορθόδοξο και μάλλον όχι η καλύτερη λύση.

Σαν τρίτη λύση (αλλά δεν έχω ιδέα που μπορώ να το βρω και αν υπάρχει) σκέφτομαι κάποια συσκευή που να κάνει αυτή τη δουλειά μόνη της και να της συνδέσω οτι αισθητήρες θέλω.

Έχει κανείς κάτι κατα νου?

Δημήτρη το βρήκες το CF3?

Jimmakos
08-02-11, 00:31
Βρήκα όλα τα προγράμματα που λέγαμε, αλλά όχι το CF3, περίμενα να μου το στείλεις μαζί με την "βαριοπούλα"....

Λογικά με άγραφο φιλαράκο.... Μόνο έτσι θα κάνεις δουλειά, δεν αποκλείω και τον εγκέφαλο του Μ44 αλλά δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει, να βάλεις 2 εγκεφάλους δεν αξίζει τον κόπο πιστεύω αλλά ας απαντήσει κάποιος γνώστης του θέματος να είμαστε σίγουροι!

m-power_01
08-02-11, 00:34
https://www.megasquirt.info/
Κωστα ριξε μια ματια εδω...

kloukakis
08-02-11, 15:41
Βρήκα όλα τα προγράμματα που λέγαμε, αλλά όχι το CF3, περίμενα να μου το στείλεις μαζί με την "βαριοπούλα"....

Λογικά με άγραφο φιλαράκο.... Μόνο έτσι θα κάνεις δουλειά, δεν αποκλείω και τον εγκέφαλο του Μ44 αλλά δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει, να βάλεις 2 εγκεφάλους δεν αξίζει τον κόπο πιστεύω αλλά ας απαντήσει κάποιος γνώστης του θέματος να είμαστε σίγουροι!

Πια βαριοπούλα ρε τρελε?
Σόρρυ νόμιζα οτι το βρήκες, στείλε μου πμ και πες μου πως μπορώ να σου το στείλωthumb.

fanisk
08-02-11, 15:50
Πια βαριοπούλα ρε τρελε?
Σόρρυ νόμιζα οτι το βρήκες, στείλε μου πμ και πες μου πως μπορώ να σου το στείλωthumb.

Το σπαστηρι του CF3 εννοει:th_Laie_67-1:

kloukakis
08-02-11, 15:56
https://www.megasquirt.info/
Κωστα ριξε μια ματια εδω...

Συνάδελφε είσαι ΑΠΑΙΧΤΟΣ! Αυτό είναι το ιδανικό!!:thnx:
Δεν ξέρω πόσο εύκολα είναι υλοποιήσιμο ,μαλλον καθόλου αλλά είναι πολύ ενδιαφέρων αν ασχοληθεί κανείς και θα με ενδιέφερε να το κάνωthumb!

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι κανει, κάπου μπερδεύτηκα. Στην αρχή νόμιζα ότι απλά είναι ένας ελεγκτής που συνδέεις πάνω τους αισθητήρες κα τους διαβάζει, αλλά μετά έγραφε οτι μπορείς να αλλάζεις και παραμέτρους της ECU?

Επίσης είδα οτι πρέπει να γίνει hand made η δουλειά και δεν υπάρχει έτοιμο.
Βρήκα στο ebay έναν που το δίνει έτοιμο και το χρεώνει χρυσάφι και έναν που δίνει τα υλικά που χρειάζονται για την κατασκευή του.
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/MEGASQUIRT-II-2-PCB3-Standalone-Engine-Management-ECU-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem35afae7d8aQQitemZ23058 0714890QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccesso ries#ht_3727wt_1161
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/MegaSquirt-II-2-PCB3-Standalone-Engine-Management-Kit-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem35afaf21b5QQitemZ23058 0756917QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccesso ries#ht_4109wt_1161

Επειδή δεν είμαι ηλεκτρολόγος και η επαφή μου είναι στοιχειώδης, μπορείς να με κατατοπίσεις λίγο καλύτερα σχετικά με το τι είδα?

Με ενδιαφέρει να το κυνηγήσω και έχω φίλους ηλεκτρολόγους.


Σε ευχαριστώ και πάλι, πολύ ενδιαφέρον!!:thnx:

kloukakis
08-02-11, 15:58
Το σπαστηρι του CF3 εννοει:th_Laie_67-1:

Αααααα! Καλά κάηκα :th_Laie_67-1:!

ΥΓ Μεγειά το μπλόκι!!

kloukakis
08-02-11, 20:20
Μού έβαλες τρελά φίδια στο μυαλό και κοντεύω να το κάψω, με έπιασε πονοκέφαλος να καταλάβω και δεν έχχω καταλάβει ακόμα χεχε.

Μπορείς να μου πεις εντελώς περιληπτικά τι είναι αυτό? Είναι εγκέφαλος DIY? Μπορείς να συνδέσεις αισθητήρες πάνω του? Δουλεύει μαζί με τον εγκέφαλο και τον παραμετροποιεί ή τον αντικαθιστά?

Βοήθησε λίγο αν μπορείς γιατι σε λίγο θα πάθω επιλειψία....

fanisk
08-02-11, 23:20
Αααααα! Καλά κάηκα :th_Laie_67-1:!

ΥΓ Μεγειά το μπλόκι!!

Ευχαριστω! Μολις το περασω θα σου πω εντυπωσεις :thumbsup:

m-power_01
09-02-11, 02:03
Μού έβαλες τρελά φίδια στο μυαλό και κοντεύω να το κάψω, με έπιασε πονοκέφαλος να καταλάβω και δεν έχχω καταλάβει ακόμα χεχε.

Μπορείς να μου πεις εντελώς περιληπτικά τι είναι αυτό? Είναι εγκέφαλος DIY? Μπορείς να συνδέσεις αισθητήρες πάνω του? Δουλεύει μαζί με τον εγκέφαλο και τον παραμετροποιεί ή τον αντικαθιστά?

Βοήθησε λίγο αν μπορείς γιατι σε λίγο θα πάθω επιλειψία....

παραλληλος ειναι, εχει βγει για τους diy τυπους σαν και εσενα.

https://www.megamanual.com/ms2/v3ext_wiring.gif

οπως βλεπεις και στην εικονα , παιρνει σηματα απο ολους σχεδον τους αισθητηρες.
Μπορει και επεμβαινει και στον ψεκασμο και στο αβανς ...και νομιζω σε καλυπτει.

παρε και αυτο το λινκ ενος πιο καμενου τυπου...που τον χρησιμοποιει.
Προσπαθησε να επικοινωνησεις μαζι του.
https://www.dragster.gr/forum/showthread.php?t=18831

kloukakis
09-02-11, 02:23
Σε ευχαριστώ :thanks: με κατέστρεψες:ranting2:!
Έφαγα όλη τη μερα και το έψαχνα, αλλά βρήκα φοβερά πράγματα και με ενδιαφέρει πάρα πολύ, ειδικά εν όψη του κομπρεσαρίσματος!! Βασικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν άγραφος με τρελές εφαρμογές και δυνατότητες. Στο youtube έχει απίστευτα πράγματα από εξομοιώσεις, ρύθμιση μοτερ μεχρι εφαρμογές σε τουρμπίνα:shok:!! Είναι opensource και υποστηρίζεται πολύ καλά!

Θα το ψάξω πολύ αναλυτικά, μπορεί να είναι ένας μικρός θησαυρός.
Έχεις ακούσει τίποτα προβλήματα?
:thnx:

m-power_01
09-02-11, 02:36
Σε ευχαριστώ :thanks: με κατέστρεψες:ranting2:!
Έφαγα όλη τη μερα και το έψαχνα, αλλά βρήκα φοβερά πράγματα και με ενδιαφέρει πάρα πολύ, ειδικά εν όψη του κομπρεσαρίσματος!! Βασικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν άγραφος με τρελές εφαρμογές και δυνατότητες. Στο youtube έχει απίστευτα πράγματα από εξομοιώσεις, ρύθμιση μοτερ μεχρι εφαρμογές σε τουρμπίνα:shok:!! Είναι opensource και υποστηρίζεται πολύ καλά!

Θα το ψάξω πολύ αναλυτικά, μπορεί να είναι ένας μικρός θησαυρός.
Έχεις ακούσει τίποτα προβλήματα?
:thnx:

Απο οσα εχω διαβασει ,δεν ειδα καποιον να εχει προβλημα.
Θελει πολυ διαβασμα το μαραφετι παντως, ειδες και μονος σου οτι η σελιδα ειναι τεραστια, βαλε μεσα και forums, βαλε you tube ...εχεις ξενυχτια μπροστα σου.
Παντως ο τυπος με το πικαντο στο λινκ που σου εβαλα ,εχει κανει τρελη δουλεια, αν δεν βαρεθεις κοιτα το. Κανε εγγραφη και προσπαθησε να επικοινωνησεις μαζι του. Δεν ξερω αν ειναι ενεργος...αλλα αξιζει η προσπαθεια

kloukakis
09-02-11, 02:44
Θα τον ρωτήσω αν τελικά τον βρω.
Όντως γίνεται μεγάλος χαμός στο νετ με την ιστορία και η δυσκολία είναι απο μικρή έως πελώρια ανάλογα αν το χρησιμοποιείς μόνο για datalogging ή το περνάς σαν άγραφο αντίστοιχα!

Έχει πολύ ζουμί, αν τελικά δω ότι είναι αξιόπιστο όπως δείχνει με βλέπω να τρώω πάλι κανα εξάμηνο απο τη ζωή μου για να δουλέψει όπως και το carpc.....Αχ πότε θα μπουν οι φτερωτές αχ.....

jonmedic
26-02-11, 21:23
Mια χαρα ειναι το megasquirt...αν εισαι ατμοσφαιρικος δουλευεις και ως alpha-n ,αν εισαι forced induction εχεις μεγαλυτερη ανεση στις ρυθμισεις σου,,,,στον Μ42 ειναι οτι πρεπει προχωρα αφοβα...

kloukakis
27-02-11, 14:59
Mια χαρα ειναι το megasquirt...αν εισαι ατμοσφαιρικος δουλευεις και ως alpha-n ,αν εισαι forced induction εχεις μεγαλυτερη ανεση στις ρυθμισεις σου,,,,στον Μ42 ειναι οτι πρεπει προχωρα αφοβα...

:thnx:
Το έχω ψάξει πολύ το θέμα και τις επόμενες μερες θα το παραγκήλω! Θα πάρω το MS3 και μαζι με τα γύρω γύρω θα πάει στα 500Ε + μεταφορικά αμοντάριστο. Αλλά θα μπορώ να βάλω και τους έξτρα αισθητήρες που θέλω. Έχει μπει σε Μ42 και δουλεύει κανονικά. Απ τα σχόλια όλοι είναι πολύ ικανοποιημένοι και λένε οτι θα το βάλουν και στο επόμενο αμαξι τους.

Πιστεύω οτι θα φάω άπειρες ώρες πάνω του και θα με ταλεπορίσει πολύ, αλλά πιστεύω οτι θα μάθω και 5 πράγματα που ίσως είναι το σημαντικότερο.