PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλύσιμο μηχανής



Z-man
26-12-10, 18:25
Κύριοι θα ήθελα τις απόψεις σας για το αν πρέπει να πλένουμε το χώρο του κινητήρα ή όχι..?Αν ναι τι χρειάζεται να προσέχουμε για να μην έχουμε διάφορες παρενέργιες...

Jimmakos
26-12-10, 19:43
Απο όσο ξέρω θέλει πιεστικό και καφτό νερό, υπάρχουν διάφορα φάρμακα για αυτή τη δουλειά αν και έχω δεί να χρησιμοποιούν αραιωμένο "Σουάζ"

Δεν βρήσκω κάποιο λόγο που πρέπει οπωσδήποτε να πλένεις τον χώρο του κινητήρα εκτός αν θές να τον έχεις πεντακάθαρο για προσωπική σου ικανοποίηση :original:

Αυτό που πρέπει να προσέξεις σε όλα τα αυτοκίνητα είναι να μην πάει νερό στα μπουζί (να τσεκάρεις τις πίπες αν είναι κουμπωμένες κανονικά) και να μην περάσουν νερά στην/στις πεταλούδα/πεταλούδες και στα λάδια (να είναι κουμπωμένες όλες οι τάπες)

m-power_01
26-12-10, 19:48
Δεν εχεις κανενα προβλημα στο BMW. Προσεχε μονο αν εχεις βαλει κατι after market οπως συναγερμο ή xenon φωτα. Αυτα ισως δεν ειναι αδιαβροχα (εως σιγουρο) και θελουν κουκουλωμα με ναιλον σακουλα

zaharias
26-12-10, 19:58
Καποιο προιον σε σπρευ ή οτιδηποτε αλλο (εκτος νερο δηλαδη) δεν υπαρχει..??
Για να γινει περασμα και μετα φυσιγμα με αερα..

HULK
26-12-10, 20:03
Ειναι ωραιο να ειναι πλυμμενη η μηχανη.Η διαδικασια που ειχα παρακολουθησει ηταν η εξης.Ψεκασμος με αραιωμενο σουαζ παντου.Το αφηνουμε για λιγο.Κουκουλωνουμε τα φαναρια απο μεσα με καμια σακουλα οπως ειπε ο m power .Περνουμε το πιεστικο και ριχνουμε παντου με προσοχη.Μετα ψεκαζουμε ολα τα πλαστικα με σπρευ για τα πλαστικα μερη του αυτοκινητου και τελος τα καθαριζουμε με ενα πανι για να γυαλισουν.Το αποτελεσμα ηταν φοβερο.Δεν ξερω αν ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος αλλα εμενα με ικανοποιησε.Αυτο βεβαια εγινε σε συνεργειο ετσι ωστε οτιδηποτε παει στραβα να λυθει επιτοπου οχι σε πλυντηρια κτλ.

z3 2.2
26-12-10, 21:10
Το μοτερ πρεπει να ειναι καθαρο.-
Το μοτερ μου το πλενω με πιεστικο καθε μηνα και δεν εχει παθει ποτε τιποτα.
Βεβαια ειναι και λιγακι λοττο.Μπορει καποια φορα κατι να παρει νερακι και να γινει η ζημια.
Χρησιμοποιω ενα πολυ καλο προιον για καμια επιμονη βρωμια το οποιο το βρισκει κανεις στα σουπερ μαρκετ και ειναι της Overlay.Ενα κιτρινο μπουκαλακι σε μορφη σπρει.Ειναι για τα λιπη.Δεν εχει κανενα αντικτυπο σε χρωματα πλαστικα κλπ κλπ.

m-power_01
27-12-10, 02:19
Επισης εμενα μου εχει βγει καλο ενα προιον σε κοκκινο μπουκαλι της turtlewax

GEORGE316
27-12-10, 08:07
το πλυσιμο της μηχανης ειναι δικοπο μαχαιρι!!αλλοι δε θελουν να μπει καθολου χερι,αλλοι το κανουν καθε φορα που πλενουν το αυτοκινητο!!
απο οτι θυμαμαι που ειναι πει ο κωστας(monsta) δε θελει πιεστικο.απλο λαστιχο και καλυμα με σακουλα κανεναν εγκεφαλο τετοια πραγματα..

trueno
27-12-10, 08:20
Xρόνια πλένω τις μηχανές των αυτοκινήτων μου με πιεστικό σπίτι μου, χωρίς κανενα πρόβλημα. Καλό πλυσιμο με το πιεστικό αποφευγοντας τον χωρο του ΑΒS και του εγκεφάλου , μετά βάζω να δουλέψει η μηχανη κανενα πενταλεπτο για να εξατμιστεί η οποια υγρασία, και τέλος περναω ολα τα πλαστκά με το TIRE FOAM της ARMORALL. Απλά αφήνω να στεγνώσει και η μηχανη ειναι καλύτερη από καινούρια!!!

z3 2.2
27-12-10, 08:58
EΤΣΙ πρεπει να ειναι το σωστο μηχανοστασιο
https://www.bmwfans.gr/forum/album.php?albumid=39&pictureid=285
χεχεχε

GEORGE316
27-12-10, 09:07
πραγματι!!!!!!

beliris
27-12-10, 11:03
Πλένω τους κινητήρες σε όλα τα αυτοκίνητα που πέρασαν από τα χέρια μου εδώ και 25 χρόνια με πιεστικό,χωρίς κανένα πρόβλημα!
Προσοχή με το πιεστικό να μη βρέξουμε το μονωτικό κάτω από το καπώ διότι η πίεση το διαλύει και φαίνεται πολύ άσχημο!
Επίσης το πιεστικό να ψεκάζει από απόσταση διότι έχει αρκετή δύναμη για να καταστρέψει διάφορα λαστιχένια σωληνάκια!
ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΤΕΓΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΟΥΤΙΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ECU κλπ).

ΔημήτρηςΜ3
27-12-10, 13:37
νομιζω μεχρι και 2 βαθμους κατω μια καθαρη μηχανη απο μια
γεματη βρωμια. δε ξερω αν ειναι αληθεια αλλα ετσι μου ειπαν.

Jimmakos
27-12-10, 13:47
EΤΣΙ πρεπει να ειναι το σωστο μηχανοστασιο
https://www.bmwfans.gr/forum/album.php?albumid=39&pictureid=285
χεχεχε

Δεν αντιλέγω καθόλου :thumbsup:

Που να δείς μηχανοστάσιο Ζ3 με μοτέρ Μ3 Ε36....... Και να λάμπει σαν αυτό..... η αυτοκρατορία των αισθήσεων!

Driver M
27-12-10, 14:03
Η Μeguiars έχει όλόκληρη σειρά από προϊόντα για τη μηχανή και πιο συγκεκριμένα degreaser (για να διαλύει λάδια, γράσσα κλπ), cleaner (για να καθαρίζει καλά τις επφάνειες από σκόνες και ήπιοες βρωμιές) και dressing (για να δείχνουν πιο ωραία τα πλαστικά).

Και η Turtlewax έχει ειδικό προϊόν (https://www.turtlewax.com/main.taf?p=2,2,2,1), όπως και πολλές ακόμα εταιρείες, οπότε καλύτερα να χρησιμοποιείτε αυτά παρά τύπου σουάζ που μακροπρόθεσμα ενδέχεται να παρουσιάσουν φθορές, ιδίως σε τσιμούχες.

Επίσης, χρειάζονται καλό κάλυμμα τα ευπαθή μέρη (εγκέφαλος, maf κλπ) και πλύσιμο με όσο γίνεται μικρότερη πίεση για σιγουριά.
Προσωπικά πάντως, νερό στον κινητήρα έχω ρίξει μόλις 2 φορές. Απλά μια φορά το μήνα συνήθως τον καθαρίζω με ένα νωπό πανί, περνάω στη συνέχεια κι ένα γαλάκτωμα για τα πλαστικά (το 303 aeroprotectant, που θα είναι η επόμενή μου αγορά, θεωρείται ως το ιδανικό, αφού προσφέρει τη μεγαλύτερη προστασία για τα πλαστικά) και ο κινητήρας δείχνει μια χαρά.
Το κόλπο είναι να μη μένει ο κινητήρας πολύ καιρό χωρίς να καθαριστεί, γιατί τότε χρειάζεται σίγουρα νερό για να γίνει δουλειά.

stef
25-01-11, 19:23
Χμμμμ, ο κινητήρας μου έχει πλυθεί όλη και όλη μια φορά ! Από τότε δεν ξανασχολήθηκα μιας και το αυτοκίνητο δεν κυκλοφορεί σχεδόν ποτέ με βροχές κλπ μόνο άν τύχει.
Πάντως ένα πλυσιματάκι μετά από σχεδόν 3 χρόνια που το έχω δεν θα έβλαπτε αν και προτιμώ να πάω να το πλύνω σε ένα πλυντήριο που ξέρω που σου σκεπάζει όλα τα ηλεκτρονικά...
Μιας και θα το πάω εκεί , θα του ρίξω και ένα πλύσιμο από κάτω...
Α και θα αγοράσω κ ένα κομπρεσσεράκι αέρα για να φυσάω μετά την σκόνη από τον κινητήρα 1-2 φορές το μήνα !

Κωνσταντίνος
24-03-13, 10:46
Ύστερα απο 2+ χρόνια το ανασύρω.
Ανοίγοντας το καπώ του Ε36 μου ύστερα απο πολύμηνη ακινησία (στον δρόμο, κάτω απο δέντρο) το απόλυτο σοκ.
Για να καταλάβετε έπιανα με τα χέρια τα φύλλα και τα χαρτιά(?) μέσα απο το μηχανοστάσιο και τα έβγαζα έξω.
Υπάρχουν κολλημένα παντού μα παντού. Φύλλα, χαρτιά (πως στο δι@ολο μπήκαν τα χαρτιά?), κάτι μικροί καρποί απο το δέντρο κ.α.
Αυτή την εβδομάδα θα πάει για πλύσιμο. Πέρασα σήμερα απο γνωστό πρατηριούχο που πλένει και τον ρώτησα. Μου απάντησε πως πλένει μόνο με δικιά μου ευθύνη, γιατί έχει πληρώσει ζημιές απο πλύσιμο κινητήρα.
Πρέπει να προσέξω κάτι, έχει κάπου ευαισθησία ο χώρος του κινητήρα ο 318is;
Αυτό που έχω κυκλώσει ίσως ;

18387

Κωνσταντίνος
24-03-13, 18:16
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά απο τις απαντήσεις σας πλένω άφοβα :D

nikos valvetronic
25-03-13, 23:42
Όρμα του Κωνσταντίνε μη μασάς! Εδώ δεν κουκουλώνω τον παρεξηγησιάρη τον βαλβετρονικ,ο Μ44 τι να καταλάβει??

HLIAS - E36
26-03-13, 08:30
Πιεστικό το ψιλοφοβάμαι γιατί υπάρχουν πολλά εύθραυστα σημεία και δεν θέλω μπλεξίματα ειδικά αυτόν τον καιρό... Ειδικά κάτι xenon, συναγερμοί, κ.λ.π.!:facepalm:

Στο vectra καταστρέψαμε τον συναγερμό έτσι...:sealed:

Όμως κι εγώ θέλω να "καθρευτίζομαι" κάτω από το καπό...thumb

Μέχρι τώρα είχα ένα παλιό δερμάτινο πανάκι και έκανα ότι έπιανε το χέρι αλλά δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα...

Γενικά τι προτείνετε που να είναι και ασφαλές? Ξέρω ότι το 36άρι δεν έχει πολύπλοκη μηχανη αλλά δεν ξέρω αν το ρισκάρω...

Ξέρει κανείς να μου απαντήσει με ασφάλεια?:sm-scared5:

Bitz
26-03-13, 08:44
Σκεπαζεις πολλαπλασιαστη-μοναδα abs-σειρηνα.
Οχι επιμονα με το πιεστικο πανω στο μαφ και την ασφαλειοθηκη.
Αν οι πιπες σου παρουν νερο τις βγαζεις και τις φυσας καθως και την φισα του μαφ.

HLIAS - E36
26-03-13, 08:47
Σκεπαζεις πολλαπλασιαστη-μοναδα abs-σειρηνα.
Οχι επιμονα με το πιεστικο πανω στο μαφ και την ασφαλειοθηκη.
Αν οι πιπες σου παρουν νερο τις βγαζεις και τις φυσας καθως και την φισα του μαφ.

Θα ασχοληθώ το Σ/Κ και ελπίζω να έχω ικανοποιητικό αποτέλεσμα...

Θα βοηθούσε κανένα καθαριστικό υλικό είτε για τα μεταλλικά είτε για τα πλαστικά μέρη?

Bitz
26-03-13, 08:51
Θα ασχοληθώ το Σ/Κ και ελπίζω να έχω ικανοποιητικό αποτέλεσμα...

Θα βοηθούσε κανένα καθαριστικό υλικό είτε για τα μεταλλικά είτε για τα πλαστικά μέρη?

Υποτιθεται οτι εκει που θα πας να στο πλυνουν εχουν τα παντα...

HLIAS - E36
26-03-13, 08:53
Υποτιθεται οτι εκει που θα πας να στο πλυνουν εχουν τα παντα...

Μόνος μου σκέφτηκα να ασχοληθώ... Λες καλύτερα να το πάω σε πλυντήριο ή θα μου το κάνουν @@@?

Bitz
26-03-13, 09:14
Αν το κανεις μονος....
αγορασε ενα καθαριστικο μηχανης και αφου διαβασεις τις οδηγιες ψεκασε απο τον κορμο και κατω και μετα δωστου με την πιεση.
Για τα ψηλα σφουγκαρι με σαπουναδα στα παντα.
Απεφυγε να ψεκασεις το καπακι με χημικα,πιθανον να σου βγαλει ασπρους λεκεδες που δεν φευγουν με τιποτα ,αν ειναι πολυ βρωμικο και εχει λαδια αραιωσετο με νερο και κανε 2-3 προσπαθειες.
Ο χωρος του κινητηρα σου εχει απλα και μπορεις με το σφουγκαρι να φτασεις σχεδον παντου.