PDA

Επιστροφή στο Forum : Ferrari F430 F1



alexm
26-12-10, 14:52
Αγοραζοντας καποιος ενα 430 mod 2005-06 με 20000 εως 40000 χλμ, εκτος τα βασικα εξοδα ασφαλεια-τελη-τεκμηριο και διανυοντας 5000 χλμ περιπου το χρονο, για συντηρηση -αναλωσιμα ποσα ευρω θα χρειαστει περιπου;
Στα συγκεκριμενα ferrari ποσο συχνο ειναι το φαινομενο μηχανικης-ηλεκτρικης βλαβης και οχι μονο;
Το σερβις στην genesis S.A ειναι μονοδρομος ή υπαρχουν και παραλληλα;

m-power_01
26-12-10, 14:54
Αλέξη???? Πρωτοχρονιατικο δωρακι???

Monsta
26-12-10, 15:03
ποσο συχνο ειναι το φαινομενο μηχανικης-ηλεκτρικης βλαβης και οχι μονο;



Αλέξη μάλλον δε θα ναι καλά αυτοκίνητα....δε βλέπω άλλωστε να κυκλοφορούν πολλά στο δρόμο. Άστο λοιπόν καλύτερα μη μπλέξεις.



Όσο για Genesis ξέχνα το καλύτερα. Έχω 3 πελάτες που τους συμφέρει καλύτερα να πετάγονται Ιταλία για σέρβις, κάνουν και τη βόλτα & τα ψώνια τους και συνολικά τους έρχεται πιο φθηνά από εδώ.

alexm
26-12-10, 15:23
Αλέξη μάλλον δε θα ναι καλά αυτοκίνητα....δε βλέπω άλλωστε να κυκλοφορούν πολλά στο δρόμο. Άστο λοιπόν καλύτερα μη μπλέξεις.



Όσο για Genesis ξέχνα το καλύτερα. Έχω 3 πελάτες που τους συμφέρει καλύτερα να πετάγονται Ιταλία για σέρβις, κάνουν και τη βόλτα & τα ψώνια τους και συνολικά τους έρχεται πιο φθηνά από εδώ.

Κωστα και Μ6 δεν κυκλοφορουν πολλα αλλα εκτος απο σερβις δεν εχουν μηχανογηκοηλεκτρικα θεματα thumb στα 430 ισχυει το ιδιο;

Ακουμε γενικα και αοριστα οτι τα ferrari καθε 5000 χλμ θελουν λαδια-φιλτρα καθε 15000 τακακια -δισκοπλακες καθε 20000 δικο-πλατω και ........
Τελικα ποσο πραγματικες ειναι αυτες οι φωνες;
Εαν γνωριζεις κατι συγκεκριμενο θα ηθελα την αποψη σου.:thanks:

Apostolos
26-12-10, 16:39
Γεια σου Αλέξη, χρόνια πολλά φίλε. Έχω εδώ στην γειτονιά ένα συνεργείο αυτοκινήτων αποκλειστικά για Lamborghini, Masserati, Lotus, Jaguar. Δεν θυμάμαι πως λέγεται η επωνυμία αλλά θα κάνω ένα κόπο να πάω να σου δώσω το τηλέφωνο του να μιλήσεις απευθείας μαζί του. Ορίστε και ένα δείγμα, στο συγκεκριμένο Gallardo άλλαξε τους καταλύτες γιατί είχε κάτι θέματα και μπεύρδευε, κόστος δεν πολυθυμάμαι κάπου στα 5000χιλιάρικα χαχαχα και μιας και δεν είχε δοκιμαστή εύκαιρο να το βγάλει Βουλιαγμένης για να δει αν διορθώθηκε το πρόβλημα προσφέρθηκα εγώ χαχαχα:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1::hystericalbs1:Lucky me, πάει καλά το άτιμο. :thumbsup: Όσο για το πρόβλημα δεν ξέρω αν έπαψε να υφίσταται, πάντως πήγαινε φυσέκι...χαχαχαχα

https://img413.imageshack.us/img413/8830/10623152603807490574922.th.jpg (https://img413.imageshack.us/i/10623152603807490574922.jpg/)

Apostolos
26-12-10, 16:45
Όπως πολύ καλά κατάλαβες Αλέξη, κάθε φορά που θα έρχεσαι για service, θα με παίρνεις από πριν τηλέφωνο να πηγαίνω να κάνω την τελική δοκιμή πριν στο παραδώσει, ώστε να ξέρεις το αυτοκίνητο που παραλαμβάνεις είναι σε όλα άριστο χαχαχαχαχαχα :th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1: Εύχομαι με το καλό φίλε, ότι κι αν σκέφτεσαι να το πραγματοποιήσεις.

PANOS-E60
26-12-10, 16:47
Καλα ρε μπαγασάκο, καβάλησες gallardo και πας να τη βγάλεις έτσι με "ένα καλά πάει" ? Για μολόγα τα όλα ! :th_Laie_67-1:

Χρόνια πολλά φιλαράκι ! :thumbsup:

Apostolos
26-12-10, 16:51
Καλα ρε μπαγασάκο, καβάλησες gallardo και πας να τη βγάλεις έτσι με "ένα καλά πάει" ? Για μολόγα τα όλα ! :th_Laie_67-1:

Χρόνια πολλά φιλαράκι ! :thumbsup:

Γεια σου Πανούλη χρόνια πολλά και σε σένα φίλε. Που να το οδηγήσω αυτό το πράμα ούτε πως παίρνει μπρος δεν ήξερα χαχαχαχα, το έπαιξα υπεράνω και έκατσα να απολαύσω την βόλτα από το δεξί μπάκετ, δεν ταίριαζε στο στυλ μου άλλωστε :whistle::whistle: :hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1: Πάντως μόνο αν κάνεις έστω και 100μέτρα που λέει ο λόγος, μπορείς να καταλάβεις γιατί πληρώνεις τόσο πολλά χρήματα για ένα αυτοκίνητο. Αχχχ ωραία πράματα...

alexm
26-12-10, 16:56
Γεια σου Αλέξη, χρόνια πολλά φίλε. Έχω εδώ στην γειτονιά ένα συνεργείο αυτοκινήτων αποκλειστικά για Lamborghini, Masserati, Lotus, Jaguar. Δεν θυμάμαι πως λέγεται η επωνυμία αλλά θα κάνω ένα κόπο να πάω να σου δώσω το τηλέφωνο του να μιλήσεις απευθείας μαζί του. Ορίστε και ένα δείγμα, στο συγκεκριμένο Gallardo άλλαξε τους καταλύτες γιατί είχε κάτι θέματα και μπεύρδευε, κόστος δεν πολυθυμάμαι κάπου στα 5000χιλιάρικα χαχαχα και μιας και δεν είχε δοκιμαστή εύκαιρο να το βγάλει Βουλιαγμένης για να δει αν διορθώθηκε το πρόβλημα προσφέρθηκα εγώ χαχαχα:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1::hystericalbs1:Lucky me, πάει καλά το άτιμο. :thumbsup: Όσο για το πρόβλημα δεν ξέρω αν έπαψε να υφίσταται, πάντως πήγαινε φυσέκι...χαχαχαχα

https://img413.imageshack.us/img413/8830/10623152603807490574922.th.jpg (https://img413.imageshack.us/i/10623152603807490574922.jpg/)

Αι.....χασου ρε δοκιμαστη,ακου πηγαινε φυσεκι !!!!!:hystericalbs1::th_Laie_67-1:
Αγιε αποστολε για 430 ξερουμε τιποτα;

Apostolos
26-12-10, 17:03
Αι.....χασου ρε δοκιμαστη,ακου πηγαινε φυσεκι !!!!!:hystericalbs1::th_Laie_67-1:
Αγιε αποστολε για 430 ξερουμε τιποτα;

Αλέξη με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω φίλε μου να του πάρω τον αριθμό τηλεφώνου να στον δώσω να μιλήσεις απευθείας. Τον είχα ρωτήσει παλιότερα για πιο λόγο δεν αναγράφει και τη λέξη ferrari στην επιγραφή του μαγαζιού και απ'όσο θυμάμαι έχει να κάνει με την πολιτική και τα δικαιώματα "που κουβαλάει το brand name Ferrari". Πάντως αφού ασχολείται με όλα τα άλλα "απλά αυτοκινητάκια" να είσαι σίγουρος πως είναι σε θέση να σε συμβουλέψει σωστά και για την F430...thumb Και όπως είπαμε για τα service σου, πριν έρθεις θα με παίρνεις πάντα τηλέφωνο, που θα πάει κάποια στιγμή θα μάθω και πως παίρνουν μπροστά αυτά τα αυτοκινητάκια χαχαχαχαχαχα

Monsta
26-12-10, 19:00
Αλέξη, όποιο μηχανικό και να ρωτήσεις για τα συγκεκριμένα τα καλύτερα θα σου πει. Λογικό δεν είναι? Ενημερώθηκες από κανένα ξένο φόρουμ να δεις τι λένε άλλοι ιδιοκτήτες? Όλοι έχουμε ακούσει ακόμα και για ρύθμιση βαλβίδων κάθε 10-15 χλδς χλμ στα συγκεκριμένα μοτέρ.

z3 2.2
26-12-10, 21:28
Κατι μισολογα εχω ακουσει απο ενα βλακακο που ειχε ενα τετοιο για θεματα συμπλεκτη.
Ο τυπος βεβαια ηταν τοσο χλεχλες που θα εβρισκα απολυτα λογικο να κλ@σει ο συμπλεκτης με την χρηση που της κανει...μπουζουκια-καφετερια-καφετερια-μπουζουκια-σπιτι...αστα μαματα...

Οπως και να χει Αλεξανδρε αυτο που εχω ακουσει απο παντου στο χωρο ειναι οι αδικαιολογιτες τιμες στην συντηρηση τους.

Δωσε μου κανα δυο μερες να μαθω κατι που θελω αν τα καταφερω απο μια αρκετα εγκυρη πηγη ;)

Thomelef
26-12-10, 21:55
ώπα ώπα ώπα...τι διαβάζω!!!εύχομαι με το καλό αλέξη...

alexm
26-12-10, 23:00
ώπα ώπα ώπα...τι διαβάζω!!!εύχομαι με το καλό αλέξη...

Θωμα εχω μια προσφορα για ανταλλαγη με σχετικα λογικο κοστος.
Προβλημα τεκμηριου -ασφαλεια-τελη δεν τιθεται αφου το Μ5 εχει τα ιδια και περισσοτερα, ασε που το bmw εχει πρωτη αδεια τον 8 του 2007 ενω το 430 το 2011 γινεται 5ατιας με τα γνωστα οφελη (τεκμηριο).
Με το Μ5 κανω περιπου 3-4000 χλμ τον χρονο και αν.
Πριν λιγες μερες ανταλαξα την παλια corolla που ειχα για την δουλεια με corolla 2001 vvti και ετσι εχω καλυψει τις 4-5 θεσιες μεταφορες και δεν με ζαλιζουν οι κορες μου,παλι με το παλιο θα μας πας :hystericalbs1::th_Laie_67-1:
Οδηγησα σε νορμαλ ρυθμους το 430 και μου αρεσε πολυ το καθισμα που ακουμπαει στον δρομο και η γενικη αισθηση οδηγησης που σου δινει αν και το Μ5 ειναι πιο πληρες και πιο ποιοτικο σε οτι αφορα το εσωτερικο.
Εαν εξαιρεσεις το πρωτο μου τουτου Opel Kadett e του 85 (που μεσα στην εγγυηση ειχα αλαξει το μισο) μετα με corolla-celica-e36-e46-525 e60-530 e60 -m5 εκτος τυπικα σερβις και κατι πολυ ψιλα δεν ειχα θεματα βλαβων.
Θα εχω τα ιδια με το 430 ή θα τρεχω καθε λιγο και λιγακι στην πρωτευουσα με αγνωστες οικονομικες συνεπειες;

Πραγματικα το παλευω μεσα μου και προσπαθω να εχω τουλαχιστον τις πιθανοτητες με το μερος μου.

papadtuning
26-12-10, 23:22
Αλεξ χρόνια πολλά και από εμένα. Σου εύχομαι με το καλό να το αποκτήσεις και να το χαρείς.Είμαι από τους τυχερούς που έχω οδηγήσει τέτοιο αυτοκίνητο-φίλος μου έχει ένα τέτοιο. Σου μεταφέρω λοιπόν την άποψή του για το θέμα σερβις.To αυτοκίνητο έχει αγορασθεί από την Γεννεσις ΑΕ και επιλεκτικά έχει κάνει κάποια σερβις εκεί. Σημαντικός παράγοντας για την καλύτερη εξυπηρέτηση του είναι η πολύχρονη φιλία του (παλιός ιδιοκτήτης 360f1) με τον εκεί υπευθυνο νίκο πάνου.
Παράλληλα εχει αναπτύξει γνωριμία με τον αντιπρόσωπο φερράρι βορείου ελλάδος (θεσ/κη -παντελής κάλτσιος) και εκεί το κλιμα οπως εχω διαπιστώσει και εγώ είναι πολύ καλό-αριστη τεχνογνωσία,εξειδίκευση,φι λικό περιβάλλον, αρτιότητα μηχανολογικού εξοπλισμού.
Τελος σου αναφέρω ότι αλλος φίλος μου ιδιοκτήτης επιλέγει να ταξιδεύει στο μαρανέλο για να κάνει σέρβις όπού είναι πολύ ευέλικτοι στα θέματα μικτής ασφάλειας αλλά και εκεί ''παίζει'' ο παράγοντας γνωρίμια.
Γενικότερα επειδή υφίσταται καθεστώς στάνταρ αντικατάστασης ανταλλακτικών ανάλογα με τα χιλιόμετρα και όχι με την χρήση-φθορά άν θες την γνώμη μου σε παροτρύνω να κάνεις επιλογή κάθε φορά για να μην εκτροχιασθεί το κόστος.
Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι σύμφωνα με τα στανταρ της εταιρείας κάθε 20000 χλμ αντικαθιστούν δίσκο πλατώ.
Ελπίζω να σου έδωσα χρησιμες πληροφορίες. Και πάλι με το καλό. :original::thumbsup:

NickE60
27-12-10, 01:00
κάθε 5.000 χλμ λάδια (υποθέτω) κάθε 10.000 χλμ ρύθμιση βαλβίδων και κάθε 20.000 ρύθμιση βαλβίδων και δισκο-πλατώ (και βολάν φαντάζομαι)

...Αλέξη αν κάνεις 4-5.000 χλμ το χρόνο θα σου στοιχίζει κανα 30.000 η πάγια συντήρησή του στα 4 χρόνια, χωρίς τη φυσιολογική φθορά (φρένα λάστιχα κλπ) ....να γιατί δεν κυκλοφορούν πολλά στην Ελλάδα :hystericalbs1: :hystericalbs1:

aristent
27-12-10, 09:10
Θωμα εχω μια προσφορα για ανταλλαγη με σχετικα λογικο κοστος.
Προβλημα τεκμηριου -ασφαλεια-τελη δεν τιθεται αφου το Μ5 εχει τα ιδια και περισσοτερα, ασε που το bmw εχει πρωτη αδεια τον 8 του 2007 ενω το 430 το 2011 γινεται 5ατιας με τα γνωστα οφελη (τεκμηριο).
Με το Μ5 κανω περιπου 3-4000 χλμ τον χρονο και αν.
Πριν λιγες μερες ανταλαξα την παλια corolla που ειχα για την δουλεια με corolla 2001 vvti και ετσι εχω καλυψει τις 4-5 θεσιες μεταφορες και δεν με ζαλιζουν οι κορες μου,παλι με το παλιο θα μας πας :hystericalbs1::th_Laie_67-1:
Οδηγησα σε νορμαλ ρυθμους το 430 και μου αρεσε πολυ το καθισμα που ακουμπαει στον δρομο και η γενικη αισθηση οδηγησης που σου δινει αν και το Μ5 ειναι ποιο πληρης και ποιο ποιοτικο σε οτι αφορα το εσωτερικο.
Εαν εξαιρεσεις το πρωτο μου τουτου Opel Kadett e του 85 (που μεσα στην εγγυηση ειχα αλαξει το μισο) μετα με corolla-celica-e36-e46-525 e60-530 e60 -m5 εκτος τυπικα σερβις και κατι πολυ ψιλα δεν ειχα θεματα βλαβων.
Θα εχω τα ιδια με το 430? ή θα τρεχω καθε λιγο και λιγακι στην πρωτευουσα με αγνωστες οικονομικες συνεπειες;

Πραγματικα το παλευω μεσα μου και προσπαθω να εχω τουλαχιστον τις πιθανοτητες με το μερος μου.

Α.:shok::shok::shok:παει η βολτα που μου εχεις ταγμενη!!!:ranting2::ranting2:τωρα θα πρεπει να απευθυνθω κατα βορεια Ελλαδα με τον Χρηστο τον Μπατμαν!!!:thumbsup:

Β.:thumbsup::dance1:δε με χαλαει ομως η βολτα με Φερραρι!!!!!


Γ.Τωρα για το τελευταιο εαν θα εχεις τα ιδια.......μπορει να εχεις και λιγοτερα γιατι εσυ εισαι του μπαξιματος και στη Φερραρι δεν νομιζω να μπαξεις.....η μπορεις?????:original:

Δ.Πες λεπτομερειες ΤΩΡΑ!!!!παραθετω πιθανες φωτο....η επιλογη του κοκκινου ειναι πιο στανταρ αλλα και σε λευκο λεει....
https://www.tuningnews.net/wallpaper/1600x1200/novitec-rosso-ferrari-f430-race-10.jpg
https://www.tuningnews.net/wallpaper/1600x1200/novitec-rosso-ferrari-f430-race-02.jpg
https://www.tuningnews.net/wallpaper/1600x1200/novitec-rosso-ferrari-f430-race-13.jpg

ΥΣ.εμαθε οτι ο Γιωργαρας "φευγει" για το Φερραρι κλαμπ με την αποκτηση της 599 και πας να μας την κανεις και εσυ????:thumbsup:

Apostolos
27-12-10, 09:24
Τωρα για το τελευταιο εαν θα εχεις τα ιδια.......μπορει να εχεις και λιγοτερα γιατι εσυ εισαι του μπαξιματος και στη Φερραρι δεν νομιζω να μπαξεις.....η μπορεις?????:original:

Όλο και "κάτι παίρνει" και αυτό Άρη, να για παράδειγμα η Novitec Rosso έχει έτοιμο το κιτάκι που εκτοξεύει την ιπποδύναμή της στα 636HP, βάλε και τα 63κιλά ροπής, πάρε και 3.7sec για 0-100 και τελική "μόλις" 350KM/H :th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:

https://www.rsportscars.com/ferrari/2005-ferrari-novitec-f430/

ghost-rider
27-12-10, 09:30
https://www.novitec-rosso.net/start.php?lang=en

Παντου μπορει να γινει μπαξιμο...

aristent
27-12-10, 09:30
Όλο και "κάτι παίρνει" και αυτό Άρη, να για παράδειγμα η Novitec Rosso έχει έτοιμο το κιτάκι που εκτοξεύει την ιπποδύναμή της στα 636HP, βάλε και τα 63κιλά ροπής, πάρε και 3.7sec για 0-100 και τελική "μόλις" 350KM/H :th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:

https://www.rsportscars.com/ferrari/2005-ferrari-novitec-f430/

Τι να τα κανει τα αλογα Δημητρη ο Αλεξης???αφου και την //Μ5 τη "χαϊδευε" που και που την εβαζε σε Μ-mode!!!!.....ασε για τελικη.....ουτε να το συζητας...χαλαραααααααα...... τσι κι αλλιως για εμφανησιακα μπαξιματα εννοουσα,ζαντες,σποϊλερ κλπ.:thumbsup:...τα ακους Αλεξηηηηη!!!!

NickE60
27-12-10, 10:12
εγώ πάντως (αν φυσικά είχα τη δυνατότητα) και ήμουν κάτοχος της Μ5 του Αλέξη (που για όποιον δεν γνωρίζει είναι σε κατάσταση βιτρίνας ...Αλέξης = ΓΙΑΝΝΗΣ σε θέματα περιποίησης - φροντίδας του αυτοκινήτου) θα την άλλαζα μόνο για μια 599.

Αν τελικά πάρει την 430 φοβάμαι πως θα εγκλωβιστεί σε μια κατάσταση όπου θα πρέπει να ξεχάσει παντελώς το θέμα άνεση και ταξιδάκι ακόμα και για απόσταση 150-200 χλμ ..θα τον πιάνει πονοκέφαλος.. και στους Ελληνικούς δρόμους θα αφήνει παντού κάτω σημάδια από το πλαίσιο, ενώ ταυτόχρονα, υπό πραγματικές (εκτός πίστας) συνθήκες η Μ5 ίσως να είναι και πιο γρήγορη.
Από τη μία, απίθανο supercar, τρελός ήχος, καλά γκάζια ..από την άλλη πολύ άγχος, άνεση 0, χρηστικότητα 0, εξοπλισμός 0 ...πολύ φοβάμαι πως αν τελικά το μετανοιώσει ..τέτοια Μ5 δεν θα ξαναβρεί.. και ο τελικός τυχερός θα είναι ο νέος κάτοχος της Μ5 του Αλέξη!

..άποψή μου βέβαια ..όσο αντικειμενικός μπορώ να είμαι..

Thomelef
27-12-10, 10:33
αντικειμενικά να το πάρουμε το πράμα...απο έξοδα δημοσίου, πάνω κάτω στα ίδια θα είσαι...
αν η χρηματική διαφορά δε είναι και λογική και στα μέτρα σου φορολογικά, ακόμα καλύτερα.
για θέμα συντήρησης, δεν έχω την παραμικρή ιδέα...η λογική πάντως λέει πως όσο πιο
ιδιαίτερο είναι ένα αυτοκίνητο, τόσο πιο πολά πράγματα κρύβει για την συντήρηση του και
γενικότερα για την αξιοπιστία του και πως να την κρατήσεις σε καλά επίπεδα και να μην κλαίς.
θεωρώ επίσεις πως τα 3-4 χιλιάδες χιλιόμετρα, θα γίνουν το πολύ 1.5-2 χιλιάδες, μιάς και
τα μισά με την πεντάρα γίνονται με την οικογένεια σε κάποια ταξιδάκια οικογενειακά...
πράγμα που δεν πρόκειτε να γίνονται πλέον με το φεράρι.
θα μιλήσω σαν θωμάς...με μάξιμουμ 2 χιλιάδες χιλιόμετρα τον χρόνο, δεν θα με απασχολούσε
το θέμα συντήρησης. εδώ για το Μ3άκι μετά απο 4 χρόνια σχεδόν έδωσα κοντά στα τέσσερα
χιλιάρικα για επισκευές για θέμα αξιοπιστίας...οκ συμπλήρωσε κάνα διχίλιαρο ακόμα για το
φεράρι, και θα είναι τα λεφτά που θα δώσεις στην πενταετία εξαετία...την δεκαετία, δεν νομίζω
να την φτάσεις για να αλλάξεις δίσκο πλατό κτλ...εκτός και αν θέλεις να γεράσεις μαζί του.
για να είμαι ειλικρηνής, θα κοιτούσα πότε έκανε τελαιυταία φορά όλα αυτά το συγκεκριμένο
αμάξι και πόσο χιλιόμετρα έχω ακόμα μπροστά μου...
στο διαταύτα, και το ///Μ5 και το φεράρι, είναι όνειρα ζωής...το ///Μ5 το έζησες.
επίσεις, αυτές είναι και οι ευκαιρείες που παρουσιάζονται την συγκεκριμένη εποχή για μερικούς.
ελπίζω να είσαι ένας απο αυτούς τους τυχερούς κάνοντας μια τέτοια αλλαγή...
κακά τα ψέματα μάγκες...τα αμάξια είναι τρύπιοι κουμπαράδες...απο 1000άρια, μέχρι και
βέυρον.
το θέμα είναι να'μαστε εμείς καλά, οι οικογένειες μας και να ευχαριστιόμαστε κάθε τι που
μας δίνεται και έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε...
εγώ θα το χτύπαγα και την άκρη θα την έβρισκα στην πορεία...το πολύ πολύ, να το άφηνα
και κάνα δίμηνο σβηστό στην έσχατη περίπτωση που κάτι θα μου προέκυπτε. αλλά σε καμμία
περίπτωση δεν θα απέριπτα μια τέτοια πρόταση, ειδικά αν ήταν στα μέτρα μου, για 2-3
χιλιάρικα παραπάνω στην πενταετία.

HULK
27-12-10, 10:55
Eγω θα το επαιρνα αλλα οχι να θυσιασω το Μ5 και να μεταφερω την οικογενεια με toyota μετα.Φιλικα :)

Thomelef
27-12-10, 10:58
Eγω θα το επαιρνα αλλα οχι να θυσιασω το Μ5 και να μεταφερω την οικογενεια με toyota μετα.Φιλικα :)

είναι και αυτό μια σωστή άποψη...αν ρωτήσει ο αλέξης τα παιδιά όμως
BMW ή FERRARI???κρίμα δεν θα είναι να μην τους κάνει το χατήρι???:original:

aristent
27-12-10, 11:02
Καλα τα λες Νικο,αλλα ο ενθουσιασμος και οχι η λογικη ειναι συνηθως ο παραγοντας που "αποφασιζει" τι θα καναμε ο καθενας μας σε μια αναλογη περιπτωση/διλημμαthumb....και ενω εσυ μαλλον λες οχι ,....ο Θωμας μαλλον λεει ναι........ και ο Αλεξης δε μας λεει λεπτομερειες:whistle::thumbsup:

Αλεξη !!!!ειμαι στο μαγαζι σημερα και το τηλ. μου ειναι 2410-620372!!!:whistle::original:

NickE60
27-12-10, 11:34
Σίγουρα, η τελική απόφαση εξαρτάται κατά 99% από τα γούστα του Αλέξη, οφείλω όμως να του επισημάνω τους "κινδύνους" ..βλέποντάς το φυσικά με το δικό μου μάτι που ίσως δεν είναι αντικειμενικό ...αν και δεν έχω και το πιο άνετο 5αρι που υπάρχει... η Μ5 του Αλέξη "στέκεται" πιο ψηλά από το δικό μου ...φαντάζομαι πως έχει συνειδητοποιήσει πως από Limo-Supercar πάει σε "Superkart", θα στερηθεί εντελώς όποια άνεση γνώριζε ως τώρα. Αυτό, τίποτε άλλο.. μια Ferrari είναι μια Ferrari..

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=4334&d=1285014991

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=4327&d=1285013039

Thomelef
27-12-10, 11:43
Σίγουρα, η τελική απόφαση εξαρτάται κατά 99% από τα γούστα του Αλέξη, οφείλω όμως να του επισημάνω τους "κινδύνους" ..βλέποντάς το φυσικά με το δικό μου μάτι που ίσως δεν είναι αντικειμενικό ...αν και δεν έχω και το πιο άνετο 5αρι που υπάρχει... η Μ5 του Αλέξη "στέκεται" πιο ψηλά από το δικό μου ...φαντάζομαι πως έχει συνειδητοποιήσει πως από Limo-Supercar πάει σε "Superkart", θα στερηθεί εντελώς όποια άνεση γνώριζε ως τώρα. Αυτό, τίποτε άλλο.. μια Ferrari είναι μια Ferrari..

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=4334&d=1285014991

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=4327&d=1285013039

φυσικά νικόλα...όλα έχουν τα +και - τους...
θεωρώ πως για να μπαίνει στο τριπάκι ο αλέξης, έχει λάβει υπόψιν του
όλα αυτά που αναφέρεις. γι'αυτό και έγραψα ότι έγραψα.απ'οτι κατάλαβα,
το θέμα του είναι πλέον πόσο θα του αλαφρώσει το πορτοφόλι...

NickE60
27-12-10, 12:05
όλα τα σκέφτεται Θωμά, τα περιγράφει εδώ.



Θωμα εχω μια προσφορα για ανταλλαγη με σχετικα λογικο κοστος.

Προβλημα τεκμηριου -ασφαλεια-τελη δεν τιθεται αφου το Μ5 εχει τα ιδια και περισσοτερα, ασε που το bmw εχει πρωτη αδεια τον 8 του 2007 ενω το 430 το 2011 γινεται 5ατιας με τα γνωστα οφελη (τεκμηριο).
Με το Μ5 κανω περιπου 3-4000 χλμ τον χρονο και αν.....

Οδηγησα σε νορμαλ ρυθμους το 430 και μου αρεσε πολυ το καθισμα που ακουμπαει στον δρομο και η γενικη αισθηση οδηγησης που σου δινει αν και το Μ5 ειναι πιο πληρες και πιο ποιοτικο σε οτι αφορα το εσωτερικο.

Πραγματικα το παλευω μεσα μου και προσπαθω να εχω τουλαχιστον τις πιθανοτητες με το μερος μου.

Για έναν οδηγό που η άνεση είναι κάτι που το σκέφτεται έστω και με την άκρη του μυαλού του είναι επίφοβο να καταντήσει από ενοχλητικό ως επικίνδυνο κάποια στιγμή. Αν το ξεπερνά με σιγουριά, τότε δεν το συζητώ ...

πιστεύω πως κόστος κλπ θέματα αξίας είναι δευτερεύοντα στο μυαλό του και μάλλον κέρδος έχει φορολογικά, βέβαια θα πρέπει να δώσει και κάτι απ' ότι καταλαβαίνω στην ανταλλαγή.

HULK
27-12-10, 12:09
Προφανως(υποθετω) αυτος που δινει τη Ferrari ξεπερασε την κ@υλα του για τα σουπερ cars για αυτο παει σε ενα αριστο Μ5 αλλιως θα την εκανε τραμπα με κανενα αλλο super car.Οταν και ο Αλεξ θα την ξεπερασει θα ψαχνει το αριστο Μ5 που εδωσε.

Nino
27-12-10, 12:15
τα Ferrari ειναι σαν τα σκαφη αυτος που τα εχει δυο φορες θα χαρει πολυ... την ημερα που το αγοραζει και την ημερα που το πουλαει...

NickE60
27-12-10, 12:18
Προφανως(υποθετω) αυτος που δινει τη Ferrari ξεπερασε την κ@υλα του για τα σουπερ cars για αυτο παει σε ενα αριστο Μ5 αλλιως θα την εκανε τραμπα με κανενα αλλο super car.Οταν και ο Αλεξ θα την ξεπερασει θα ψαχνει το αριστο Μ5 που εδωσε.
Συμφωνώ απόλυτα, βέβαια ίσως και να θέλει να το κρατήσει για συλλεκτικό. Μια Ferrari (τουλάχιστον ως τώρα) είχε και συλλεκτική αξία.

aristent
27-12-10, 12:23
Μολις κλεισαμε το τηλ. με τον Αλεξη επειτα απο 45+ λεπτα συνομιλιας!!!:original:

Θα γραψει ο ιδιος αργοτερα καποιες λεπτομερειες επειδη τωρα πρεπει να παει σε καποια δουλεια.

Οπως τα λεει ο Νικος ειναι τα πραγματα.

Θωμα, ενταξει και το κοστος ειναι θεμα, αλλα το χειροτερο ειναι να μετανοιωσεις για μια τετοια αγορα και τοτε πολυ δυσκολα θα μπορεσεις να "ξεφορτωθεις" το "λαθος"!!!

Εαν μπορουμε να χαρουμε καποια πραγματα στη ζωη μας χωρις να ενοχλουμε καποιον τοτε συμφωνω να τα χαρουμε!...εαν και παλι μπορουμε να μοιραζομαστε αυτες τις χαρες με δικους μας ανθρωπους και παλι συμφωνω!!!

....οπως τα ειπαμε Αλεξη πιστευω χωρις ιδιαιτερη λογικη εχεις μια πιθανοτητα να κανεις πραγματικοτητα ενα ΟΝΕΙΡΟ που οι αντρες εχουν σχεδον απο την ωρα που γεννιουνται!!!:thumbsup:(....αν και υπαρχουν και γυναικες με τετοια ονειρα εστω και απο τη θεση του συνοδηγου!!!)....οτι και να αποφασισεις να ξερεις εμεις εδω θα χαρουμε σα μικρα παιδακια!!!!:thumbsup:

NickE60
27-12-10, 12:28
οτι και να αποφασισεις να ξερεις εμεις εδω θα χαρουμε σα μικρα παιδακια!!!!:thumbsup:

+ 100000000 :thumbsup:

aristent
27-12-10, 12:38
+ 100000000 :thumbsup:


Τελος θα ηθελα να συμπληρωσω οτι ο Αλεξης δεν θα επαιρνε Φερραρι ουτε για να την παρκαρει στην πλατεια του χωριου του,ουτε για να παει στα μπουζουκια να του την παρκαρουν μπροστα στην πορτα,ουτε για να κανει κοντρες με 850csi κλπ.:th_Laie_67-1:.....






........αρα τζαμπα θα την παρει ,......εαν την παρει..........:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

PANOS-E60
27-12-10, 13:45
Ηθελα από το πρωί να γράψω και εγώ τη γνώμη μου γιά το (ευχάριστο)δίλημμα που μας έβαλε ο αγαπητός φίλος μας ο Αλέξης. Τα τρεχάματα της ημέρας όμως δε με άφησαν με αποτέλεσμα να με καλύψουν οι προλαλήσαντες επίσης φίλοι. Νίκος, Αρης, Θωμάς, Hulk τα είπαν όλα.

Αλέξη θα έδινα πολλά γιά να βρεθώ μπροστά σε τέτοιο ερωτηματικό στη ζωή μου. Σου εύχομαι πάντα τέτοια ! :thumbsup:

Παίρνοντας λοιπόν όλα τα παραπάνω υπόψιν μου και χωρίς να τα επαναλαμβάνω μιάς και με εκφράζουν απόλυτα, ένα έχω να πω. Αφού έριχνα καμμιά 10αριά ευχάριστα ξενύχτια σκεπτόμενος το "πρόβλημα", τελικά θα κρατούσα το ΑΣΤΕΡΙ μου ! Αν μου επιτρέπεις και ένα προσωπικό σχόλιο : δεν σου ταιριάζει ρε φίλε το Ferrari thumb Καταλαβαίνεις τι εννοώ, τα έχουμε πει.

Και πάλι, όπως είπαν και τα παιδιά, την όποια απόφασή σου θα τη χαρούμε σα μικρά παιδιά !

m_power_lunatic
27-12-10, 14:08
Eγω θα το επαιρνα αλλα οχι να θυσιασω το Μ5 και να μεταφερω την οικογενεια με toyota μετα.Φιλικα :)

+n! ολα τα παιδια μιλησανε σωστα αλλα ο φιλος το ειπε σε λιγες λεξεις......οχι οτι εχει τιποτα το TOYOTA (οδηγαω καθε μερα starlet ολων των γενιων τα τελευταια χρονια) απο θεμα ασφαλειας και μονο το λεω......

Monsta
27-12-10, 14:26
Eγω θα το επαιρνα αλλα οχι να θυσιασω το Μ5 και να μεταφερω την οικογενεια με toyota μετα.Φιλικα :)

Το καλύτερο σχόλιο σε μία πρόταση.

Πέρα της αξιοπιστίας / service και όλα αυτά που λέγαμε στην αρχή, φυσικά και δε λέει να θυσιάσεις το Μ5. Συνήθως εκείνοι που έχουν Φερράρι, έχουν και 2-3 άλλα οχήματα για καθημερινή χρήση επιπέδου Μ5 ή κάτι αντίστοιχο. Φυσικά και δεν το λέω για να σε μειώσω Αλέξη, κάθε άλλο μάλιστα. Όμως πάω στοίχημα ότι στη περίπτωσή σου, ο 'άλλος' με το Φερράρι θα τρίβει τα χέρια του έτσι και πάρει το Μ5 σου, ενώ εσύ σε λίγο καιρό θα ψάχνεις (μάταια?) για νέο αγοραστή.

Προσωπικά πάντως που δεν έχω μεγάλη εμπειρία με τα συγκεκριμένα οχήματα, παρά μόνο ως συνοδηγός σε βόλτες και βάλε-βγάλε από το μαγαζί, μου τη σπάει αφάνταστα που με το που στρεβλώνει το αμάξι έστω και λίγο (στριμένο τιμόνι + ραμπίτσα) τρίζει στις κολώνες του. Είναι way too hardcore !! Άσε που σε ποιότητα δεν έχει τεράστιες διαφορές με την 360 (όπως η 458 vs 430 που είναι λες και πήδηξε 2 γενιές η εταιρεία, όχι μία....).

Καλή τύχη με την απόφασή σου thumb

GEORGE316
27-12-10, 14:37
ο κωστας,οπως και ο πανος εχουν δικιο.
πραγματικα εχω φουντωσει λες και θα αγορασω εγω τη φερραρι!!!
η απαντηση βρισκεται καπου αναμεσα.
εφ οσον υπαρχει δευτερο αυτοκινητο (αξιοπρεπεστατο και οικονομικο θα ελεγα)και ξεκολησουμε απο τετριμενα οτι το πρωτο αμαξι ειναι jaguar,Μ5 κλπ και το δευτερο ειναι φερραρι,τοτε βρισκεσαι κοντα στο ονειρο ολων των αντρων αυτου του πλανητη...
ζησε το αν μπορεις.καλυτερα να το μετανοιωσεις που το εζησες παρα να το μετανοιωσεις που δεν το τολμησες.

aristent
27-12-10, 16:44
ο κωστας,οπως και ο πανος εχουν δικιο.
πραγματικα εχω φουντωσει λες και θα αγορασω εγω τη φερραρι!!!
η απαντηση βρισκεται καπου αναμεσα.
εφ οσον υπαρχει δευτερο αυτοκινητο (αξιοπρεπεστατο και οικονομικο θα ελεγα)και ξεκολησουμε απο τετριμενα οτι το πρωτο αμαξι ειναι jaguar,Μ5 κλπ και το δευτερο ειναι φερραρι,τοτε βρισκεσαι κοντα στο ονειρο ολων των αντρων αυτου του πλανητη...
ζησε το αν μπορεις.καλυτερα να το μετανοιωσεις που το εζησες παρα να το μετανοιωσεις που δεν το τολμησες.

Aυτο ειχα στο μυαλο μου και εγω.thumb...αλλα πραγματικα δε σκεφτηκα οτι οι ιδιοκτητες Φερραρι συνηθως εχουν και Καγιεν,Τζαγκουαρ,//Μ5 κλπ.για "καθημερινο"οχημα......αρνητικο μεν ......αλλα....η καρδια και η λογικη δεν εχουν "σημειο επαφης"....

alexm
27-12-10, 17:24
Το 430 το εχει πελατης μου απo τον 12-2005 οπου το αγορασε μεταχειρισμενο στην Italia 6 μηνων και εχει διανυσει συνολικα 21350χλμ.
Η βολτα που καναμε με το 430 διηρκησε περιπου 30 λεπτα και διεπιστωσα τα εξεις:
Χαμηλη (σχεδον ενα με το δρομο)θεση οδηγησης,πολυυυυυυυ γρηγορες αλλαγες ταχυτητων, καταπληκτηκη αισθηση οδηγησης,μετρια ποιοτητα του ετσι και αλλιως σπαρτιατικου εσωτερικου(ο διακοπτης των υαλοκαθαριστιρων ειναι ιδιος με του punto),γυαλισμενο λιγο το δερμα στο καθισμα του οδηγου και αρκετουτσικα εσωτερικα τριξιματακια στο κατσαρο οδοστρωμα.
Ανεβασα μεχρι 6-6500 στροφες και καταλαβα περιπου τις ιδειες επιδοσεις με το Μ5 αν και στην πραξη λογο χαμηλης θεσης-θορυβου-αισθησης,το νιωθεις πολυ ποιο γρηγορο απο το Μ5.
Εχει βαφτει (στην αντιπροσωπεια στο Μιλανο) η πλευρα του συνοδηγου ολη και στον ουρανο ειναι λιγο εμφανες το σβησημο του βερνικιου.
Χρειαζετε ενα προστινο τζαμι γιατι εχει ενα μεγαλο(οσο το νυχι στο μεγαλο δακτυλο)σημαδι απο πετρα στη ευθεια του ματιου.

Μιλησα το πρωι τηλεφωνικος με την GENESIS (Νικος Πανου)και με την AUTOCORSE (Σταθη Μαγο) για το θεμα του σερβις-βλαβων και οι αποψεις τους συνεπεσαν,δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο θεμα,εκτος απο τον δισκο που εχει μια ευαισθησια με τα ανηφορικα παρκινκ και μειωνετε η αντοχη του οσο για το κοστος του σερβις το θεωρησα απολυτα λογικο.
Γενικο σερβις 10.000 χλμ (λαδια 5-40,φιλτρα λαδιου-βενζινης-αερα, υγρα τιμονιου,βαλβολινες κυβωτιου-diff, 1200-1300 ευρω.
Αλλαγη σετ δισκου 4000 ευρω περιπου καθε 20.000 χλμ, τακακια εμπρος brembo 300 ευρω.
Ιμαντα χρονισμου δεν εχει ειναι με καδενα.

Και τωρα τι κανω;
Η οικονομικη διαφορα για να το αποκτησω ειναι 50.000 ευρω.
Το Μ5 ειναι μαλλον ποιο ποιοτικο, ποιο χρηστικο, περιπου το ιδιο δυνατο και σε ποιο καινουργια κατασταση, αλλα δεν ειναι 430!!!!!!!
Ξερω οτι δεν προκειται να κανω τιποτα παραπανω απο αυτα που εκανα με το Μ5(εαν θεωρηθει οτι εκανα).
Οταν θελω να ανεβω στην Αθηνα, να παω διακοπες,να παω για διασκεδαση,να παω............,παλι με την corolla θα παω και αυτο δεν αλλαζει γιατι ειναι μαλλον προεκταση χαρακτηρα.
Αυριο εχουμε ραντεβου στον φανοποιο μου να ελεγχθει το βαψιμο που εχει και μετα εαν συνεχισουμε θα ανεβουμε Αθηνα για γενικο ελεγχο.

Θα ηθελα μεσα απο την καρδια μου να σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ολους για βοηθεια σας στο θεμα που εθεσα.




Υ.Γ:τις τραβηξα το μεσημερι με το κινητο στο παρκινκ και συνεχισα να το κοιτω για αρκετη ωρα σκεπτομενος,
<καλυτερα να το μετανοιωσεις που το εζησες ή θα το μετανοιωσεις που δεν το τολμησες>; γιατι μαλλον το μετανοιωμα ειναι δεδομενο!!!!!!!!!!!!!.

Monsta
27-12-10, 17:38
Εχει βαφτει (στην αντιπροσωπεια στο Μιλανο) η πλευρα του συνοδηγου ολη και στον ουρανο ειναι λιγο εμφανες το σβησημο του βερνικιου.



Αυτό Άλεξ ΓΙΑΤΙ ??? Είχε τρακάρισμα ή κάποια πχ γρατζουνιά από κλειδί ? Ο φανοποιός τι ακριβώς θέλεις να ψάξει ? Αν έχει αλλαχτεί κάποιο κομμάτι ? Πάντως (ειδικά) στα Φερράρι είναι εύκολο να εντοπιστεί αυτό αν ο μάστορας ξέρει που να κοιτάξει.

m_power_lunatic
27-12-10, 17:39
Το 430 το εχει πελατης μου απo τον 12-2005 οπου το αγορασε μεταχειρισμενο στην Italia 6 μηνων και εχει διανυσει συνολικα 21350χλμ.
Η βολτα που καναμε με το 430 διηρκησε περιπου 30 λεπτα και διεπιστωσα τα εξεις:
Χαμηλη (σχεδον ενα με το δρομο)θεση οδηγησης,πολυυυυυυυ γρηγορες αλλαγες ταχυτητων, καταπληκτηκη αισθηση οδηγησης,μετρια ποιοτητα του ετσι και αλλιως σπαρτιατικου εσωτερικου(ο διακοπτης των υαλοκαθαριστιρων ειναι ιδιος με του punto),γυαλισμενο λιγο το δερμα στο καθισμα του οδηγου και αρκετουτσικα εσωτερικα τριξιματακια στο κατσαρο οδοστρωμα.
Ανεβασα μεχρι 6-6500 στροφες και καταλαβα περιπου τις ιδειες επιδοσεις με το Μ5 αν και στην πραξη λογο χαμηλης θεσης-θορυβου-αισθησης,το νιωθεις πολυ ποιο γρηγορο απο το Μ5.
Εχει βαφτει (στην αντιπροσωπεια στο Μιλανο) η πλευρα του συνοδηγου ολη και στον ουρανο ειναι λιγο εμφανες το σβησημο του βερνικιου.
Χρειαζετε ενα προστινο τζαμι γιατι εχει ενα μεγαλο(οσο το νυχι στο μεγαλο δακτυλο)σημαδι απο πετρα στη ευθεια του ματιου.

Μιλησα το πρωι τηλεφωνικος με την GENESIS (Νικος Πανου)και με την AUTOCORSE (Σταθη Μαγο) για το θεμα του σερβις-βλαβων και οι αποψεις τους συνεπεσαν,δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο θεμα,εκτος απο τον δισκο που εχει μια ευαισθησια με τα ανηφορικα παρκινκ και μειωνετε η αντοχη του οσο για το κοστος του σερβις το θεωρησα απολυτα λογικο.
Γενικο σερβις 10.000 χλμ (λαδια 5-40,φιλτρα λαδιου-βενζινης-αερα, υγρα τιμονιου,βαλβολινες κυβωτιου-diff, 1200-1300 ευρω.
Αλλαγη σετ δισκου 4000 ευρω περιπου καθε 20.000 χλμ, τακακια εμπρος brembo 300 ευρω.
Ιμαντα χρονισμου δεν εχει ειναι με καδενα.

Και τωρα τι κανω;
Η οικονομικη διαφορα για να το αποκτησω ειναι 50.000 ευρω.
Το Μ5 ειναι μαλλον ποιο ποιοτικο, ποιο χρηστικο, περιπου το ιδιο δυνατο και σε ποιο καινουργια κατασταση, αλλα δεν ειναι 430!!!!!!!
Ξερω οτι δεν προκειται να κανω τιποτα παραπανω απο αυτα που εκανα με το Μ5(εαν θεωρηθει οτι εκανα).
Οταν θελω να ανεβω στην Αθηνα, να παω διακοπες,να παω για διασκεδαση,να παω............,παλι με την corolla θα παω και αυτο δεν αλλαζει γιατι ειναι μαλλον προεκταση χαρακτηρα.
Αυριο εχουμε ραντεβου στον φανοποιο μου να ελεγχθει το βαψιμο που εχει και μετα εαν συνεχισουμε θα ανεβουμε Αθηνα για γενικο ελεγχο.

Θα ηθελα μεσα απο την καρδια μου να σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ολους για βοηθεια σας στο θεμα που εθεσα.




Υ.Γ:τις τραβηξα το μεσημερι με το κινητο στο παρκινκ και συνεχισα να το κοιτω για αρκετη ωρα σκεπτομενος,
<καλυτερα να το μετανοιωσεις που το εζησες ή θα το μετανοιωσεις που δεν το τολμησες>; γιατι μαλλον το μετανοιωμα ειναι δεδομενο!!!!!!!!!!!!!.

Νομιζα οτι η Μ5 εξυπηρετουσε καποιες αναγκες σαν αυτες που εχω κανει bolt......αρα δεν αλλαζει κατι οπως ειπες και εσυ,εχεις δωσει την απαντηση μονο σου....ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΛΜ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ,νομιζω και σαν ''επενδυση'' και σαν συλλεκτικο κομματι να τη δεις την ιταλιδα και ονειρο ζωης αξιζει μιας και η κατρακυλα της Μ5 Ε60 ειναι δεδομενη, με βασει αυτα που γραφεις να κανεις το βημα.Εγω δεν θα το εκανα....αλλα εγω ειμαι εγω!!!!!!!Τυχερος παντως αυτος που θα παρει το Μ5 σου να το ξερεις....ελπιζω να χαρεις λιγο την ιταλιδα και να μην την φυλας για να την χαρει ο επομενος.......ομοιοπαθων μιλων!!!

nikos-Mpacket
27-12-10, 18:26
Αλεξη στα εχουν πει πανω κατω και οι προλαλισαντες οτι ονειρο ολων μας ειναι να εχουμε μια Φερραρι στο γκαραζ μας.

Στο θεμα μας τωρα,αν το αμαξι που εχεις βρει ειναι καλο και οικονομικα δεν εχεις προβλημα,που δεν εχεις και φτου σου να μην σε ματιασω,δωσε την Μπεμπα σου χτυπα το ερπετο και κανε τα γουστα σου,μια ζωη την εχουμε.

Ετσι και αλλιως οτι εκανες με το Μ5 μπορεις να το κανεις και με το Φερραρι,απλα αν γινει συναντηση για Ε60 δεν θα μπορεσουμε να σε δεχτουμε με το corolla.
:hystericalbs1::hystericalbs1:

Ευχομαι να κανεις τα ονειρα σου πραγματικοτητα και να μην μετανιωσεις ποτε για κατι που θα εκανες αλλα δεν το εκανες.:thumbsup:

alexk
27-12-10, 18:28
Να πάρεις το εργαλείο και μην ακούς τους πωρωμένους μπεμβεδάκηδες.
Ο ήχος του 430 είναι απίστευτος.
Και μόνο γι'αυτό αξίζει να το πάρεις.

Είδα μερικοί λένε χάλια ποιότητα, κουραστικό, θορυβώδες κτλ.
Εγώ πάντως έχω κάμποσο θόρυβο στο δικό μου, κουραστικό είναι, αλλά δεν θέλω να βγω από μέσα.
Τώρα αν πάω 70 χρονών και αλλάξουν τα γούστα μου, ίσως θέλω λιμουζίνα ;)

NickE60
27-12-10, 18:39
Να πάρεις το εργαλείο και μην ακούς τους πωρωμένους μπεμβεδάκηδες.
Ο ήχος του 430 είναι απίστευτος.
Και μόνο γι'αυτό αξίζει να το πάρεις.

Είδα μερικοί λένε χάλια ποιότητα, κουραστικό, θορυβώδες κτλ.
Εγώ πάντως έχω κάμποσο θόρυβο στο δικό μου, κουραστικό είναι, αλλά δεν θέλω να βγω από μέσα.
Τώρα αν πάω 70 χρονών και αλλάξουν τα γούστα μου, ίσως θέλω λιμουζίνα ;)

Δεν το λένε μόνο οι άλλοι, το λέει και ο ίδιος ..γι αυτό και φοβάμαι πως είναι πολύ πιθανό να το μετανοιώσει..

HULK
27-12-10, 18:48
Απο την στιγμη που η corolla αντικατεστησε το Μ5 καιρο τωρα ας ερθει το ferrari.Γιατι δεν επαιρνες ενα Μ6 απο την αρχη ρε συ Αλεξ και το πηρες 4πορτο.

NickE60
27-12-10, 19:02
Υ.Γ:τις τραβηξα το μεσημερι με το κινητο στο παρκινκ και συνεχισα να το κοιτω για αρκετη ωρα σκεπτομενος,
<καλυτερα να το μετανοιωσεις που το εζησες ή θα το μετανοιωσεις που δεν το τολμησες>; γιατι μαλλον το μετανοιωμα ειναι δεδομενο!!!!!!!!!!!!!.

Ωραία, να μιλήσω τότε κάνοντας προσπάθεια να έρθω στη θέση σου.. Αν τα 50K που θα δώσεις επιπλέον και τα οποία είναι πολύ πιθανό να χάσει μέσα στα 2-3 επόμενα χρόνια σε αξία... (Supercar 8ετίας που δύσκολα θα βρίσκει αγοραστή) δεν είναι πρόβλημα για εσένα ...go for it then ...μαζί σου thumb

Βασική προϋπόθεση να είναι 3πλοτσεκαρισμένα "σωστό" και να έχει πραγματικά χλμ on the clock..

manos///3
27-12-10, 19:06
Aλεξη με την ιταλιδα φτανει μια ωρα μαζι της για να χαμογελας αλλες δεκα! Την οδηγησες και αρα γνωριζεις....απλα μη ψαχνεις για σουπερ ποιοτητα υλικων στο εσωτερικο...και εμενα μου ειχε κανει εντυπωσει αλλα οι Ιταλοι εχουν δωσει σε αλλα σημεια ''ποιοτητα''.

Απλα ειναι ενα αυτοκινητο που το παντρευεσαι στις μερες μας...δυσκολα θα φυγει αν το αποφασισεις στο μελλον.

Ενα αλλο που με ενοχλει (ενταξει μπορει να μ΄αρεσει λιγακι αν γινεται διακριτικα ,ανθρωπος ειμαι) ειναι το πως σε κοιτουν οι υπολοιποι στο δρομο επιμονα. Και αυτο οταν οδηγεις ferrari ,ειδικα στην περιφερεια που ειναι δυσευρετες, ειναι συνηθες φαινομενο. Παντα κοιτουσαν τις ferrari απλα τωρα οι συμπεριφορες εχουν αλλαξει.

Βεβαια μπορει να την αγορασεις με τα λεφτα σου ,που εχεις γ@μηθει να τα βγαλεις και να αισθανεσαι ΟΚ....και να μη σε ενοχλει τι λενε οι γυρω σου...

Δε ξερω...σκεψεις κανω...ειμαι και λιγακι μετριοφρων...

Ειναι παντως εντελως διαφορετικο αυτοκινητο απο το Μ5.....ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

alexm
27-12-10, 20:13
Αυτό Άλεξ ΓΙΑΤΙ ??? Είχε τρακάρισμα ή κάποια πχ γρατζουνιά από κλειδί ? Ο φανοποιός τι ακριβώς θέλεις να ψάξει ? Αν έχει αλλαχτεί κάποιο κομμάτι ? Πάντως (ειδικά) στα Φερράρι είναι εύκολο να εντοπιστεί αυτό αν ο μάστορας ξέρει που να κοιτάξει.

Κωστα μου ανεφερε οτι ειχε μια επαφη με ενα αυτοκινητο που παραβιασε προτεραιοτητα,αν και δεν ηταν δυνατο το ατυχημα στο Μιλανο προτειναν να αλλαχθουν εμπρος φτερο-πορτα-πισω φτερο και εχουν βαφτει μονο αυτα και τιποτε αλλο.
Το σβησημο στην ενωση του πισω φτερου με τον ουρανο το φωτισε μονος του επιμενοντας στο σημειο οταν το γυαλιζε.
Εχω ενημερωθει που θα εστιασουμε την προσοχη μας!!!!!thumb
Του ειπα εγω μολις εβγαλα πινακιδες στο Μ5 με το δευτερο πλυσιμο(με το χερι πλυσιμο) η εμπρος ξεβαψε στην σφραγηδα, αναγκαστηκα να τις αλλαξω και επειδη αναφερετε στην αδεια, την εβγαλα 10 φωτογραφειες για να ξερει ο επομενος γιατι τις αλλαξα, εσυ δεν τραβηξες 5 φωτο να τις εχεις αρχειο;

Μπορει να εχω αρχισει να το βλεπω στο παρκινκ :whistle: αλλα θα το το ξεσκονισω του το ξεκαθαρισα....., εαν θελει!

aristent
27-12-10, 20:58
...........
Μπορει να εχω αρχισει να το βλεπω στο παρκινκ :whistle: αλλα θα το το ξεσκονισω του το ξεκαθαρισα....., εαν θελει???!

Αυτο τωρα ειναι για ρωτημα????σαν τρελλος θα το θελει!!!!αφου ηταν "το Απιστευτο που το Ειδε και επαθε ο Ιδιος Πλακα!!!"

ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ //Μ5 ,ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΣΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ +50Κ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ?????!!!!.......ΕΙΔΙΚΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΟΧΗ!!!!!:thumbsup:

z3 2.2
27-12-10, 21:08
Αλεξη δεν βρεθηκε η "ακρη" που λεγαμε...sorry.

Oσον αφορα τα Ιταλικα αυτοκινητα γενικως,ενα εχω να πω.
Αυτο που θα ακουσετε ειναι απο παρα πολυ εγκυρη πηγη.
Κατα την διαδικασια της συναρμολογησης τους στις γραμμες παραγωγης,περνανε απο ενα απολυτα κρυφο δωματιο που παραμενουν εκει για τουλαχιστον 20 λεπτα.
Μιλαω για ολα μα ολα τα Ιταλικα αυτοκινητα.
Αυτη η διαδικασια ειναι απολυτα μυστικη(στικη) και υπαρχουν μαρτυριες για τα κρυφα αυτα δωματια που λενε οτι λειτουργουσαν πριν απο πολλες δεκαετεις.
Φημες ακομα λενε για περιεργους ηχους που ακουγονται μεσα απο κει,που μοιαζουν με γυναικειες ιαχες πολεμου...αυτα ομως ειναι μονο φημες.
Το πεπλο μυστιριου που καλυπτει αυτα τα κρυφα δωματια ειναι βαρυ.
Το λομπυ των Ιταλων κατασκευαστων τηρει ομερτα και προστατευουν ως κορη οφθαλμου αυτο το εικοσαλεπτο παραμονης των αυτοκινητων τους στα κρυφα δωματια.
Ο ανθρωπος που οδηγει το αυτοκινητο μεσα στο δωματιο ειναι δια βιου υπαλληλος της εταιριας και η θεση του αντικαθησταται ΜΟΝΟ απο ατομο της οικογενιας του.Φημες λενε οτι αυτοι οι ανθρωποι εχουν παγωμενο βλεμα και δεν μιλανε πολυ.
Θελετε να μαθετε τι γινεται σε αυτα τα δωματια.......?
Σε αυτα τα κρυφα δωματια εμφυσαται η ΨΥΧΗ που εχουν ΟΛΑ τα Ιταλικα αυτοκινητα.......................

Οποιος εχει οδηγησει εστω και Fiat Uno 1.000 θα καταλαβει τα λεγομενα μου....

gyiama
27-12-10, 21:09
παιδια μια ερωτηση ετσι ενημερωτικα και μονο μιας και δεν ξερω ποσο κοστιζει αυτο το αμαξι ουτε τωρα ουτε σαν καινουριο!!50000+ το Μ5 δεν ειναι παρα πολλα χρηματα για να κανεις μονο και μονο το κεφι σου χωρις να σε εξυπηρετει καπου αλλου το αμαξι αυτο???? να πω οτι ηταν 520 530 550 τελος παντων το BMW να πω οκ!!!αλλα ενα αμαξι παρα πολυ σπορ να το ανταλλαξεις με ενα καθαροαιμο + 50000ε ειναι αραγε συμφερουσα τραμπα???????? (και ολιγων χτυπημενο που δεν ξερει κανεις περα απ τον ιδιοκτητη κατα ποσο ηταν χτυπημενο σε αντιθεη με ενα ηδη αψογο απ οσο εχουμε ακουσει-διαβασει οι περισσοτεροι εδω μεσα)

aristent
27-12-10, 21:32
παιδια μια ερωτηση ετσι ενημερωτικα και μονο μιας και δεν ξερω ποσο κοστιζει αυτο το αμαξι ουτε τωρα ουτε σαν καινουριο!!50000+ το Μ5 δεν ειναι παρα πολλα χρηματα για να κανεις μονο και μονο το κεφι σου χωρις να σε εξυπηρετει καπου αλλου το αμαξι αυτο???? να πω οτι ηταν 520 530 550 τελος παντων το BMW να πω οκ!!!αλλα ενα αμαξι παρα πολυ σπορ να το ανταλλαξεις με ενα καθαροαιμο + 50000ε ειναι αραγε συμφερουσα τραμπα???????? (και ολιγων χτυπημενο που δεν ξερει κανεις περα απ τον ιδιοκτητη κατα ποσο ηταν χτυπημενο σε αντιθεη με ενα ηδη αψογο απ οσο εχουμε ακουσει-διαβασει οι περισσοτεροι εδω μεσα)

Η F430 εαν ηταν καινουργια του κουτιου υπολογισε στα 300.000ευρω με ολους του φορους.

τωρα η συγκεκριμενη πιστευω οτι υπολογιζεται στα 120-130.000ευρω λογο 5αετιας και συμφωνα με τις τιμες απο το ελληνικο Car.gr.

Ο Αλεξης τωρα υπολογιζει και αυτος την //Μ5 στα 55-65.000 ευρω αρα κανοντας υπολογισμους ειναι πιο κατω απο την τιμη πωλησης των 120.000ευρω!!!!

Ολοι αυτοι οι υπολογισμοι αφορουν τις τιμες που πραγματικα μπορουν να πουληθουν τα συγκεκριμενα οχηματα ειδικα εαν πας και διαπραγματευτεις/παζαρεψεις ,και ο μεν και ο δεν θα πουλησουν σε τιμες χαμηλοτερες απο αυτες που θα ηθελαν.Παντα βεβαια ειναι και ποσο πολυ αναγκη για πωληση υπαρχει.....μεγαλη ιστορια οι διαφοροι παραμετροι....:whistle:γι'αυτο προτεινω να ξεκινησει με χαμηλοτερη προσφορα διαφορας χρηματων ο Αλεξης.....40,000 ας πουμε!!!!

Τελος για το τι αναγκες εξυπηρετει ενα τοσο ακριβο οχημα?????.....η απαντηση ειναι μια:
ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!!!!

....τωρα εαν δεν ειχες ποτε τετοια ονειρα ενταξει δεν τη χρειαζεσαι....αστο ματαιο να σε πεισω,αλλα και παλι δεν υπαρχουν λογικες που θα λενε οτι εχεις απολυτο δικιο να αγορασεις ενα σουπερκαρ!thumb

Thomelef
27-12-10, 22:05
αν και είπα την γνώμη μου, θα πώ και το εξής...
αν ήταν να δώσω το ///Μ5 και 50κ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΟΧΗ,
θα του ζητούσα βάψιμο που να φαίνεται σαν καινούριο, παρμπρίζ
καινούριο και βιολογικό καθαρισμό, με έξτρα περιποίηση πάνω στο
δερμάτινο σαλόνι...μπορεί να είναι καλή ευκαιρεία, αλλά ένα φεράρι,
θα το έπαιρνα σε κατάσταση πιπίλας, για να μπεί και να κάτσει στο
γκαράζ σαν καινούριο. στο κάτω κάτω, αυτός ο μάγκας τέτοιο
αμάξι θα παραλάβει αν γίνει η δουλειά...αλέξη...είσαι άνθρωπος, που
το αμάξι του είναι το προσωπικό του παιχνίδι και κάποιες φορές το
μοιράζεσαι και με τους δικούς σου...3000 χιλιόμετρα το χρόνο, αυτό
δείχνουν τουλάχιστο. πάρε λοιπόν το καινούριο σου παιχνίδι...είτε
έτσι είτε αλλιώς, με βέρες θα είσαι και για τα δυό.

EVERGET
27-12-10, 22:33
Σε αυτα τα κρυφα δωματια εμφυσαται η ΨΥΧΗ που εχουν ΟΛΑ τα Ιταλικα αυτοκινητα.......................

Οποιος εχει οδηγησει εστω και Fiat Uno 1.000 θα καταλαβει τα λεγομενα μου....

Μιάς και αναφέρεσαι σε ΟΛΑ τα Ιταλικά αυτοκίνητα (και όχι αποκλειστικά στα ανόθευτα ferrari), θα ήθελα να σημειώσω πως ένα τέτοιο δωμάτιo το έχουν πλέον περισσότερη ανάγκη από ποτέ...μετά τις κοινές πλατφόρμες με την chrysler και τα μηχανικά μέρη από GM...


Σχετικά με το δίλημμα τώρα: Παρότι το Μ5 είναι ένα τετράθυρο saloon έχει ουσιαστικά περιορισμένη χρηστικότητα όπως και το ferrari. Ένα Μ5 δεν μπορεί να είναι το καθημερινό αυτοκίνητο "εργαλείο", και καμιά φορά μπορεί να το λυπάσαι να το ταλαιπωρήσεις σε ταξίδια όπου οι δρόμοι δεν του αρμόζουν. Παρότι πολλοί που δεν έχουν συμβιώσει με Μ νομίζουν πως είναι οχήματα με all round χαρακτήρα κάτι τέτοιο στην πράξη δεν ισχύει. Τόσο λοιπόν το Μ όσο και το ferrari είναι αμάξια "παιχνιδια". Διάλεξε λοιπόν φίλε μου το παιχνίδι που τη δεδομένη στιγμή σε γεμίζει περισσότερο!

m_power_lunatic
27-12-10, 22:52
Κωστα μου ανεφερε οτι ειχε μια επαφη με ενα αυτοκινητο που παραβιασε προτεραιοτητα,αν και δεν ηταν δυνατο το ατυχημα στο Μιλανο προτειναν να αλλαχθουν εμπρος φτερο-πορτα-πισω φτερο και εχουν βαφτει μονο αυτα και τιποτε αλλο.
Το σβησημο στην ενωση του πισω φτερου με τον ουρανο το φωτισε μονος του επιμενοντας στο σημειο οταν το γυαλιζε.
Εχω ενημερωθει που θα εστιασουμε την προσοχη μας!!!!!thumb
Του ειπα εγω μολις εβγαλα πινακιδες στο Μ5 με το δευτερο πλυσιμο(με το χερι πλυσιμο) η εμπρος ξεβαψε στην σφραγηδα, αναγκαστηκα να τις αλλαξω και επειδη αναφερετε στην αδεια, την εβγαλα 10 φωτογραφειες για να ξερει ο επομενος γιατι τις αλλαξα, εσυ δεν τραβηξες 5 φωτο να τις εχεις αρχειο;

Μπορει να εχω αρχισει να το βλεπω στο παρκινκ :whistle: αλλα θα το το ξεσκονισω του το ξεκαθαρισα....., εαν θελει!

Aλλαζει λιγο η εικονα για τα δικα μου γουστα (υπερψειρας ενεκεν...) και για τα δικα σου θα επρεπε να αλλαξει απο οτι διαβαζω μιας και κινουμαστε στον πλανητη ''υπερψειρας'' απο οτι καταλαβαινω.Σφαλιαρισμενο FERRARI με αλλαγμενα 3 κομματια.....χμμμμ μεταπωληση χλωμη εκτος αν πας για παντρεμα.Δινεις Μ5 Ε60 ''πενα'' και δινεις και 50χιλιαρικα και παιρνεις κατι ''οχι πενα'' οσο καλοφτιαγμενο και εαν ειναι.......think again κατα τη γνωμη μου!!!

5555
27-12-10, 22:59
Κωστα μου ανεφερε οτι ειχε μια επαφη με ενα αυτοκινητο που παραβιασε προτεραιοτητα,αν και δεν ηταν δυνατο το ατυχημα στο Μιλανο προτειναν να αλλαχθουν εμπρος φτερο-πορτα-πισω φτερο και εχουν βαφτει μονο αυτα και τιποτε αλλο.
Το σβησημο στην ενωση του πισω φτερου με τον ουρανο το φωτισε μονος του επιμενοντας στο σημειο οταν το γυαλιζε.
Εχω ενημερωθει που θα εστιασουμε την προσοχη μας!!!!!thumb
Του ειπα εγω μολις εβγαλα πινακιδες στο Μ5 με το δευτερο πλυσιμο(με το χερι πλυσιμο) η εμπρος ξεβαψε στην σφραγηδα, αναγκαστηκα να τις αλλαξω και επειδη αναφερετε στην αδεια, την εβγαλα 10 φωτογραφειες για να ξερει ο επομενος γιατι τις αλλαξα, εσυ δεν τραβηξες 5 φωτο να τις εχεις αρχειο;

Μπορει να εχω αρχισει να το βλεπω στο παρκινκ :whistle: αλλα θα το το ξεσκονισω του το ξεκαθαρισα....., εαν θελει!
Εδω θα πω -παντα προσωπικα- να μη το παρεις το συγκεκριμενο
Εσυ αλλαξες μια πινακιδα, φαντασου ποσο θα χαλιοσουνα με μια παντα σχεδον αλλαγμενη. Βλεπω και ακουω για ενα Μ5 πολυ προσεγμενο και θα πας να φτιαξεις καποιον με το δικο σου αμαξι , με λεφτα κιολας
Ξαναλεω οτι αναφερομαι παντα στα συγκεκριμενα 2 αυτοκινητα.
Προσωπικα δεν θα εκανα τη συγκεκριμενη κινηση

Driver M
27-12-10, 23:31
Δηλαδή ένα αυτοκίνητο με κάποια επιφανειακά χτυπήματα, τα οποία έχουν αποκατασταθεί όλα πλήρως και μάλιστα με καιρούρια ανταλλακτικά, δεν αξίζει τον κόπο?

Από τη στιγμή που ο φανοποιός σου ξεκαθαρίσει πως πράγματι η ζημιά είναι αυτή που σου είπε ο κάτοχος της φεράρι και ότι έχει γίνει σωστή δουλειά, προσωπικά δεν θα είχα κανένα ενδοιασμό.
Τώρα αν υπάρχει μια μικρή διχρωμία, με ένα καλό γυάλισμα στον ειδικό (Monsta) δεν θα φαίνεται τίποτα.

Επίσης για το παρμπρίζ, αν το χτύπημα που λες είναι μέχρι ένα διευρω σε μέγεθος, επισκευάζεται κανονικότατα από γνωστή εταιρεία, χωρίς αλλαγή παρμπρίζ και χωρίς να φαίνεται το παραμικρό.

Όταν μιλούμε για φεράρι που είναι το όνειρο των απανταχού αυτοκινητόφιλων, δε νομίζω πως αξίζει να ασχολείται κανείς με λεπτομέρειες, αφού έτσι κι αλλιώς μιλάει το συναίσθημα και όχι η ψυχρή λογική.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά στον τελικό έλεγχο και να γίνεις κάτοχος της ίσως ιστορικότερης εταιρείας αυτοκινήτων.

NickE60
27-12-10, 23:48
..είναι 2 ιδιοκτήτες εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας... Ο Αλέξης δεν θα άφηνε ούτε για 1 ημέρα το παρπριζ με σημάδι (αλήθεια δεν έχει μικτή ασφάλεια να του καλύψει την αντικατάσταση?) ..την επόμενη μέρα απ' το συμβάν θα το είχε αντικαταστήσει (όχι επισκευάσει... Αντικαταστήσει! όσο κι αν στοίχιζε) ...πόσο μάλλον για το σβήσιμο του χρώματος... θα το είχε βάλει στο καλύτερο βαφείο να βάψει ολόκληρα τα κομμάτια ..κι όχι Ferrari F430 με εμφανή σβησίματα στο χρώμα ..και μάλιστα σε σημείο που φαίνεται με την πρώτη ματιά!! Αυτό δείχνει προχειροδουλειά στην επισκευή αλλά και αδιάφορο ιδιοκτήτη.. Απαράδεκτο γεγονός για ένα τέτοιο όχημα.. Είχα τις επιφυλάξεις μου (άλλου τύπου βέβαια) αλλά όσο το σκέφτομαι ..κάτι αρχίζει να μην μου αρέσει..

TAZ118!
28-12-10, 00:09
Nα πω μια ''μπουρδα''?
Δεν ξεχνας την Ferrari να παρεις μια Lotus η' ενα Speedster?
Πιο ευκολη στην κυκλοφορια,αρκετα πιο ευκολη στην συντηρηση
και,αναλογα την εκδοση,διαβολικα γρηγορη...
Και ευτυχως παραμενει αρκετα εξωτικη στους Ελληνικους δρομους...

5555
28-12-10, 07:53
Αν ηταν για ενα αυτοκινητο σειρας , θα λεγαμε ασε ρε το μπο@ρδελο με μια πλευρα αλλαγμενη ασχημο σβησιμο χρωματος , εμφανη σημαδια επισκευης.
Τωρα επειδη ειναι φεραρι θα πρεπει να το παρει , και ξαναλεω , το ενα ειναι ''επισκευασμενο'' και το αλλο βιτρινας.

Η αποψη μου ειναι μονο για την συγκεκριμενη περιπτωση

HULK
28-12-10, 08:00
Εγω δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι τα 50.000 ευρω ειναι καλη τιμη σαν διαφορα.Με μια προχειρη ματια ειδα οτι παιζουν καπου στα 90.000 ευρω οι 360 και μπορει να ειναι σε καλυτερη κατασταση.Γιατι δεν το ψαχνεις λιγο καλυτερα τουλαχιστον να παρεις μια που να ειναι πενα.Ακυρο τωρα ειδα οτι ειναι 430.

Monsta
28-12-10, 08:30
Aλλαζει λιγο η εικονα για τα δικα μου γουστα (υπερψειρας ενεκεν...) και για τα δικα σου θα επρεπε να αλλαξει απο οτι διαβαζω μιας και κινουμαστε στον πλανητη ''υπερψειρας'' απο οτι καταλαβαινω.Σφαλιαρισμενο FERRARI με αλλαγμενα 3 κομματια.....χμμμμ μεταπωληση χλωμη εκτος αν πας για παντρεμα.Δινεις Μ5 Ε60 ''πενα'' και δινεις και 50χιλιαρικα και παιρνεις κατι ''οχι πενα'' οσο καλοφτιαγμενο και εαν ειναι.......think again κατα τη γνωμη μου!!!


..είναι 2 ιδιοκτήτες εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας... Ο Αλέξης δεν θα άφηνε ούτε για 1 ημέρα το παρπριζ με σημάδι (αλήθεια δεν έχει μικτή ασφάλεια να του καλύψει την αντικατάσταση?) ..την επόμενη μέρα απ' το συμβάν θα το είχε αντικαταστήσει (όχι επισκευάσει... Αντικαταστήσει! όσο κι αν στοίχιζε) ...πόσο μάλλον για το σβήσιμο του χρώματος... θα το είχε βάλει στο καλύτερο βαφείο να βάψει ολόκληρα τα κομμάτια ..κι όχι Ferrari F430 με εμφανή σβησίματα στο χρώμα ..και μάλιστα σε σημείο που φαίνεται με την πρώτη ματιά!! Αυτό δείχνει προχειροδουλειά στην επισκευή αλλά και αδιάφορο ιδιοκτήτη.. Απαράδεκτο γεγονός για ένα τέτοιο όχημα.. Είχα τις επιφυλάξεις μου (άλλου τύπου βέβαια) αλλά όσο το σκέφτομαι ..κάτι αρχίζει να μην μου αρέσει..

Ακριβώς όπως τα λέει ο Νίκος & ο Γιάννης.

Το θέμα με τα 360, 430, 458 είναι ότι το πίσω τους φτερό είναι ενιαίο με τον ουρανό και με το άλλο πίσω φτερό από την άλλη πλευρά, άρα τα πράγματα είναι πολύπλοκα. Το μοναδικό σημείο να σταματήσει ο μάστορας το βερνίκι είναι εκεί πίσω στο d-pillar https://en.wikipedia.org/wiki/File:Hatch_and_wagon_with_pillar_layout.jpg ο κόσμος να χαλάσει. Δηλαδή ΔΕΝ υπάρχει το κλασσικό χώρισμα / σκαλοπάτι με τον ουρανό που έχουν όλα τα υπόλοιπα 'ταπεινά' αυτοκίνητα, ώστε να κατέβεις μέχρι το a-pillar και να τελειώνεις σα κύριος. Η μόνη σου επιλογή για να μη φαίνεται ΠΟΥΘΕΝΑ σβήσιμο, (που θα έπρεπε να είχε προτείνει ο μάστορας ο Ιταλός) είναι το βάψιμο και του ουρανού και του άλλου φτερού, ώστε το αμάξι να είναι σωστό (από θέμα βαψίματος τουλάχιστον). Χαλάλι τα επιπλέον $$ για Φερράρι μιλάμε εδώ.

Όμως ο Αλέξης είπε για ΑΛΛΑΓΗ όλων αυτών των κομματιών. Και λέω εγώ, πες οκ για το εμπρός φτερό, στο διάολο και η πόρτα, αλλά στο πίσω φτερό τι κάνεις ΟΕΟ ??? Αυτό βέβαια ισχύει σε όλα κουπέ αλλά και σε πάρα πολλά 4-πορτα. ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ πρέπει να ΚΟΨΕΙΣ και να ΡΑΨΕΙΣ το νέο φτερό, χμμμμμμμ είστε σίγουροι ότι το θέλετε αυτό στο δικό σας αυτοκίνητο ?? Βέβαια στην ανάγκη τι κάνεις, το πετάς το αμάξι ?? Όχι βέβαια.

Τέλος ΔΕΝ αφήνεις μία τέτοια στούκα χωρίς ντοκουμέντα. Εδώ καθόμαστε και φωτογραφίζουμε τις γρατζουνιές ώστε να μπορούμε να αποδείξουμε ότι το βάψαμε για ψύλλου πήδημα, δε φωτογραφίζεις στούκα, έστω ελαφριά, σε Φερράρι ??????


Δηλαδή ένα αυτοκίνητο με κάποια επιφανειακά χτυπήματα, τα οποία έχουν αποκατασταθεί όλα πλήρως και μάλιστα με καιρούρια ανταλλακτικά, δεν αξίζει τον κόπο?

Από τη στιγμή που ο φανοποιός σου ξεκαθαρίσει πως πράγματι η ζημιά είναι αυτή που σου είπε ο κάτοχος της φεράρι και ότι έχει γίνει σωστή δουλειά, προσωπικά δεν θα είχα κανένα ενδοιασμό.
Τώρα αν υπάρχει μια μικρή διχρωμία, με ένα καλό γυάλισμα στον ειδικό (Monsta) δεν θα φαίνεται τίποτα.



Άρη δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Η διχρωμία ή το σβήσιμο του βερνικιού δεν διορθώνεται με κανένα γυάλισμα (αν και δε νομίζω ότι ο Άλεξ μίλησε για 2-χρωμία στη συγκεκριμένη περίπτωση).


Αλέξη, δε προσπαθώ να σε ξενερώσω, μη το παίρνεις στραβά. Απλά σκέψου τι θα πεις εσύ μετά από 10 χρόνια που θα θες να το πουλήσεις, στον επόμενο υποψήφιο αγοραστή.

SuperSonic
28-12-10, 09:00
Εγω πιστευω οτι η Ferrari ειναι αυτοκινητο το οποιο το θελει ο ο μισος ανδικος πλυθισμος,το να φτασει καποιος τοσο κοντα στο να αποκτησει ενα τετοιο αυτοκινητο ειναι τεραστιο πραγμα!

Προσωπικα αν ειχα καλυψει τις αναγκες μου σε ολα τα προσωπικα θεματα ΚΑΙ την ηθελα παρα πολυ θα την αγοραζα! Η Ευκαιριες δεν παρουσιαζονται παντα..και οταν λεω ευκαιριες δεν εννοω αγορα αυτοκινητου αλλα ευκαιριες στιγμης..δηλαδη τωρα μπορω και με περνει να την παρω αυριο ισως να μην μπορω για πολλους και διαφορους λογους.

Ειμαι αυτης τις αποψης!

Καλη συνεχεια Alexm στην αποφαση σου.

paganis
28-12-10, 09:14
αφου εχεις μπει στο διλλημα... ψαχνεσαι για φερραρι και διαθετεις και επιπλεον 50Κ....αλλα το συγκεκριμενο δεν ειναι αψογο..το πραγματα ειναι απλα...βρισκεις ενα αλλο στα μετρα σου! δεν εχεις βρει, την τρελλη ευκαιρια για να το σκεφτεσαι...πας λοιπον σε μια σοβαρη μανδρα με executive οχηματα...παραδιδεις το οχημα σου και παιρνεις την φερραρι των ονειρων σου!

NickE60
28-12-10, 10:01
Έχει τα μέσα ο Αλέξης να το ψάξει πάρα πολύ καλά το θέμα κι αν κάτι άσχημο υπάρχει είναι 100% σίγουρο πως δεν θα ασχοληθεί... εύχομαι όλα να πάνε καλά και να το πάρει!

Ο Αλέξης θα έρχεται και με την F1 σε κάποιες συναντήσεις ..το θεωρώ βέβαιο!! :original:

m-power_01
28-12-10, 13:07
Δόξα το Θεό φαναρτζη εμπιστο και έμπειρο έχει ο Αλεξης(τα χαιρετίσματα μου). Αν λοιπόν του πει ότι όλα είναι εντάξει ... Κάτι ψιλοπραγματα όπως γυαλισμενα δερματα κλπ ...ο Αλεξ θα τα φτιάξει ! Οποίος έχει παρακολουθήσει την ιστορία του Ε60 και το έχει δει από κοντά ... Καταλαβαίνει !
Η μεγαλύτερη στεναχώρια είναι που το 60αρι δεν θα το πάρω εγώ !

alexk
28-12-10, 13:53
Γιατί όλοι κάνουν τον δικηγόρο του διαβόλου ρε παιδιά ?

Εσείς δεν αγοράζετε αυτοκίνητα άν έχουν αλλάξει φτερό ε. Ωραία, καλά κάνετε. Όμως, αυτοκίνητα που είχαν μικροχτυπήματα δεν σημαίνει ότι είναι για πέταμα.
Εγώ προσωπικά δεν έχω τέτοια προβλήματα, μιας και έχω μεγαλώσει σε συνεργείο και τα αυτοκίνητα έχουν φτιαχθεί για να λύνονται, να επισκευάζονται κτλ. Ακούω από φίλους μου 'ωχ, πρέπει να ανοίξουν πόρτα, δεν θα είναι το ίδιο'. Σίγουρα !

Εγώ προσωπικά θα το έπαιρνα το Φερράρι αν είναι σωστό και ας έχει αλλάξει φτερό και πόρτα. Και αυτό αυτοκίνητο είναι και όχι διαστημόπλοιο.

Monsta
28-12-10, 13:56
μικροχτυπήματα

Δε μιλάμε για μικρο-χτυπήματα Άλεξ.

Έλα ΑλέξηΜ κάνε update στο thread να επιβεβαιωθούν* οι αρχικοί μου φόβοι περί αλλάγματος πίσω φτερού....



edit: *που επιβεβαιώθηκαν..

Thomelef
28-12-10, 13:56
έτσι. αν δεν υπάρχει σημαντική ζημιά απο σοβαρή τράκα, δεν υπάρχει λόγος να απορίπτεται
έτσι ένα αυτοκίνητο...εγώ απλά σαν θωμάς θα του ζητούσα το αμάξι να είναι σε κατάσταση
βιτρίνας...όπως ακριβώς είναι και του αλέξη...

Thomelef
28-12-10, 13:58
Δε μιλάμε για μικρο-χτυπήματα Άλεξ.

Έλα ΑλέξηΜ κάνε update στο thread να επιβεβαιωθούν οι αρχικοί μου φόβοι περί αλλάγματος πίσω φτερού....

ουπς...με πρόλαβες κώστα...δλδ υπήρξε μεγάλη ζημιά???

Monsta
28-12-10, 14:02
ουπς...με πρόλαβες κώστα...δλδ υπήρξε μεγάλη ζημιά???

Κάτσε θα δεις.

Ολόκληρη λίστα έχει να γράψει ο άνθρωπος.... ;)

alexk
28-12-10, 14:10
Ωχ κατάλαβα...

Έχω προσφορά, το Ζ3 μου και 20 χιλιάρικα, γιατί θέλω αμάξι πόλης :th_Laie_67-1:

Monsta
28-12-10, 14:49
Ωχ κατάλαβα...

Έχω προσφορά, το Ζ3 μου και 20 χιλιάρικα, γιατί θέλω αμάξι πόλης :th_Laie_67-1:

χιχι μη βιάζεσαι ;) Γιατί πρέπει να προσθέσεις στο λογαριασμό και το τι λεφτά θα ζητήσουν από τη Φερράρι (εγώ εκεί θα το στελνα, προκειμένου να το 'πάρω από τα χέρια του'....) για να γίνει πάλι αυτοκίνητο. Αν είναι να κοστίσει όσο ένα σε καλή κατάσταση χωρίς θεματάκια, τότε βράστο το συγκεκριμένο.

chief
28-12-10, 16:08
Εγω πιστευω οτι εαν το αμαξι δεν εχει καποιο σοβαρό μηχανικό προβλημα ή καποιο θεμα με σασί η και εξωτερικό "κοψε-ραψε" να το πάρει το αμαξι.

Τωρα όσον αφορα αν εχει βαφτει ενα ή δυο κομάτια ή αν εχει αλλαχτει μια πόρτα ή ενα φτερο αυτα ειναι για να αλλαζονται και να βάφονται. Προσωπικά δεν εχω και τοσους ενδιασμους οσον αφορα αυτά τα πραγματα. Μεταχειρισμένο αμαξι ειναι, ολο και καποιο θεμα μπορει εχει αρκει να μην ειανι κατι σοβαρο ή μονιμο.

Το δικό μου αμαξι αποφασισα να το βαλω για βαψιμο προφυλακτηρα, καπό και ενος φτερου μπροστα που ηταν πολύ γδαρμενα απο πετραδάκια.
Τελικά χθες αποφασισα να το φρεσκάρω ολο γιατι δεν ηθελα να φαινετε εστω και η παραμικρη διχρωμια στο αμαξι και ουτε φωτογραφιες εβγαλα ουτε και με νιαζει τι μπορει να λεει η να πει ο καθενας στο μελλον.
Εαν με το σκεπτικό πολλων οτι εαν ειναι βαμμενο δεν ειναι και καλο και σιγουρα πρεπει να εχει θεματα, τοτε θα εχω το πιο χάλια αμαξι.:original:

gyiama
28-12-10, 16:39
Χριστοφορε παντως καλο θα ηταν να βγαλεις φωτογραφιες για να εχεις αποδειξεις για το συγκεκριμενο αμαξι και το λεω αυτο γιατι δεν ειναι καποιο συνηθησμενο αυτοκινητο ειναι αμαξι με συλεκτικη αξια το οποιο αυριο μεθαυριο αν θες να το πουλησεις ισως να δυσκολευτεις λογο της ιδιαιτεροτητας του και λιγο του οτι εχει βαφτει ολοκληρο!!!!! ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω\11βγαλε 5-10 φωτογραφιες να εισαι πιο ησυχος!!!

alexm
28-12-10, 16:45
Στης 12π.μ ηταν το ραντεβου στον φανοποιο για τον ελενγχο που ειχαμε συμφωνησει.
Το αυτοκινητο πλυθηκε,σκουπιστηκε και μπηκε στο φουρνο για τον ελεγχο του χρωματος.
Εχουν βαφτει εμπρος φτερο,πορτα,πισω φτερο,μασπιες,στην πλευρα του συνοδηγου και πορτα στην πλευρα του οδηγου.
Η ποιοτητα βαφης των επισκευασμενων κοματιων ειναι πραγματι πολυ καλη ,καμια διαφορα στην χρωματικη αποχρωση (στον ηλιο-ισκιο-υπο γωνια-απο πανω-απο κατω) με εξαιρεση καποια μπιμπικια που ουτως ή αλλως εχει γενικα και εκει που ειναι αβαφτα κοματια (εργοστσιακη βαφη),μικροτερα ναι μεν αλλα ειχε.
Μετα πηρε θεση στο ανυψωτικο για να γινει ο ελεγχος απο κατω.
Το 430 οσο ομορφο ειναι εξωτερικα επανω ακομα ποιο ομορφο ειναι εξωτερικα κατω!!!!,φλατ ολο το πατωμα απο τον εμπρος προφυλακτηρα μεχρι το τελος του διαχυτη στον πισω προφυλακτηρα.
Το κοματι ομως κατω απο το καθισμα του συνοδηγου και προς τη πλευρα του μασπιε, ηταν φανερο πως ειχαι επισκευαστει και δεν ηταν φλατ οπως στην πλευρα του οδηγου.
Η απαντηση του ιδιοκτητη ηταν οτι το αφησε στο σερβις στο Μιλανο μετα το ατυχημα και μετα απο δυο εβδομαδες τον πηραν τηλεφωνο να το παραλαβει, εκανε εναν οπτικο ελενγχο ηταν ολα οκ το πηρε και εφυγε και ουτε θυμοταν ποσο στοιχησε η ζημια γιατι ηταν δουλεια της ασφαλιστικης με το σερβις.
Ο εμπρος πλαστικος θολος στη πλευρα του συνδηγου και προς την πλευρα του προφυλακτηρα εχει ενα αρκετα μεγαλο αεραγωγο για των εξαερισμο των φρενων και αυτο ηταν σπασμενο.
Οταν ανοιγει η πορτα οδηγου-συνοδηγου το 430 δεν εχει αυτη την λωριδα το πλαστικο που καλυπτει την ενωση του λαστιχου στεγανοποιησης της πορτας με την μοκετα του πατωματος, και αντι να γδερνεις την πλαστικη αυτη λωριδα οταν δεν σηκωνεις αρκετα το ποδαρι σου στο εμπα-εβγα γδερνεις το λαστιχο με αποτελεσμα στο 430 να θελουν και τα δυο αλλαγη. (πηγα απο τα νευρα μου, να κοψω το ποδαρι της Γεωργιας ενα βραδυ για οκτω ευρω,τοσο την αγορασα αυτη την λωριδα στη bmw)
Ο πισω διαχυτης καλυπτει ολο τον χωρο του κινητηρα και φτανει μεχρι κατω απο τα καθισματα,τον αφαιρεσαμε και ειδαμε μικτη διαρροη λιπαντικου υγρου στην ενωση μοτερ με κιβωτιο.

Μετα απο τον ελεγχο τηλεφωνησα στον κυριο Σταθη Μαγο (autocorse),τον οποιο θα ηθελα να ευχαριστησω δημοσια για την ευγενεια του και την προθυμια του να μου απαντηση σε ολα μου τα ερωτηματα και ελαβα τις εξεις απαντησει:
το πατωμα που ειναι κακο επυσκευασμενο επρεπε να ειχε αλλαχθει,ενα μικρο κομματι λαμαρινα ειναι,ασχετο απο το πλαισιο και με μικρο κοστος.
η διαρροη του λιπαντικου δεν ειναι βλαβη του αυτοκινητου,αλλα για καποιο λογο αφαιρεθηκε το κιβωτιο και οταν ξανα τοποθετηθηκε δεν εφαρμοσε ενα όring σωστα.

Με 120.000 ευρω υπαρχουν 430 προς πωληση 2006 mod χωρις την παραμικρη γρατσουνια με 20000-30000 χλμ.

Ο ιδιοκτητης του 430 ηταν ειλικρινης λεγοντας μου οτι το αυτοκινητο ειναι πεντε ετων και εχει εχει φυσιολογικες φθορες χρησης, τα ατυχηματα υποκεινται και αυτα στην χρηση, αν και φανερα ενοχλημενος που ειδε το πατωμα κυματιστο απο το ατυχημα.

Ας χαρει ο ανθρωπος την χρηση του και εγω την δικη μου!!!!!!

Υ.Γ:τωρα το ποιος χαιρεται καλυτερα, σηκωνει πολυ συζητηση.....:whistle:

PANOS-E60
28-12-10, 16:53
(πηγα απο τα νευρα μου, να κοψω το ποδαρι της Γεωργιας ενα βραδυ για οκτω ευρω,τοσο την αγορασα αυτη την λωριδα στη bmw)

Και γιά όποιον δεν το είχε καταλάβει ως τώρα, αυτός είναι ο Αλέξης ! :thumbsup: Τελεία και παύλα. thumb

5555
28-12-10, 16:57
Και ετσι εκλεισε ο κυκλος '' ανταλλαγη 430 - Μ5''
Να εισαι γερος να πας για αλλα, τετοια ρισκα αστα για αλλον

aristent
28-12-10, 17:08
To ψιλο.....μη πω χοντρο ..υποψιαζομασταν εδω οτι δεν θα περνουσε το crash test by Alexis.....αλλα ειχαμε μια υποψια οτι πανω σε εναν ενθουσιασμο γινονται πολλα......αλλα τελος!!!!:thumbsup:
.....βουρ τωρα για την επομενη συναντηση Ε60 & bmwfans (κοπη πιτας) με την κορυφαια absolute machine sport sedan //M5!!!!thumb

SuperSonic
28-12-10, 17:16
To ψιλο.....μη πω χοντρο ..υποψιαζομασταν εδω οτι δεν θα περνουσε το crash test by Alexis.....αλλα ειχαμε μια υποψια οτι πανω σε εναν ενθουσιασμο γινονται πολλα......αλλα τελος!!!!:thumbsup:
.....βουρ τωρα για την επομενη συναντηση Ε60 & bmwfans (κοπη πιτας) με την κορυφαια absolute machine sport sedan //M5!!!!thumb

Λογικο ρε συ περα του οτι δινει τα χρηματα του γιατι να μην ειναι το αυτοκινητο οπως το γουσταρει?

alexk
28-12-10, 17:16
Εγώ λέω να δώσεις 40 και να πάρεις ένα CSL :original:
Θα με θυμηθείς...

Ρώτα και τον chief

ghost-rider
28-12-10, 17:20
Ισως ειναι καλυτερα ετσι...
Δυστυχως αν εχεις ενα αψογο αυτοκινητο καμια ανταλλαγη δε σε συμφερει. Μονο με καινουριο. Και οταν μιλαμε για το συγκεκριμενο Μ5(που εχει τυχει να θαυμασω απο κοντα σε μια συναντηση στην Πατρα) ακομα και για καινουριο πρεπει να σου δωσουν χρηματα. Οχι να δωσεις...

Ειμαι ιταλοφιλος. Θα επαιρνα με τα μπουνια ferrari αν μπορουσα να την συντηρησω.
Ειναι παθος, οι αφισες της γεμιζαν το δωματιο μου οταν ημουν πιτσιρικας...
Ομως το λεω εχοντας ενα 320.
Αν ειχα ενα Μ5. Και ειδικα το συγκεκριμενο Μ5(με αυτο το σαλονι, αυτα τα φρενα, αυτες τις ζαντες, αυτον τον ηχο και αυτη την αψογη κατασταση φυσικα)... Ισως να σνομπαρα να κοιταξω τη σαυρα που στρεβλωνει το πλαισιο της στην καθε λακουβα, τριζει και σου σπαει μεση και τυμπανα για να μπει με 5 παραπανω χιλιομετρα στη στροφη...

Ειμαι σιγουρος οτι ηταν η σωστη αποφαση! Και ειμαι σιγουρος οτι ενα τετοιο αυτοκινητο σαν το Μ5 στην Ελλαδα μπορεις να το χαρεις περισσοτερο και καλυτερα απο ενα ferrari, κακα τα ψεμματα!

alexm
28-12-10, 17:20
Και γιά όποιον δεν το είχε καταλάβει ως τώρα, αυτός είναι ο Αλέξης ! :thumbsup: Τελεία και παύλα. thumb

Πανο +3 ευρω οι κοπιτσες,οχι οτι ειχαν τιποτα οι αλλες, αλλα.......

Παντως ειχα αρχισει να το βλεπω στο παρκινκ και δεν βλεπω να μακροημερευει στα χερια μου το Μ5......:whistle:

PANOS-E60
28-12-10, 17:30
Πανο +3 ευρω οι κοπιτσες,οχι οτι ειχαν τιποτα οι αλλες, αλλα.......

Παντως ειχα αρχισει να το βλεπω στο παρκινκ και δεν βλεπω να μακροημερευει στα χερια μου το Μ5......:whistle:

Αλέξη την ξέρω την ψυχολογία του "ξεσηκωμού". Κατάλαβα κάτω από ποιο motivation μπήκες σε αυτό το trip (και έβαλες και μας μέσα !). Οπως είπε και ο Αρης, ήμασταν ψιλοσίγουροι γιά την κατάληξη του "crash test".

Με τη κοινή λογική είμαι (εγώ και άλλο εδώ μέσα) υποχρεωμένος να σου πω πως έχεις υπερ-γαμάτο-τζιτζί αυτοκίνητο θεριό και μην αφήνεις κανέναν κάτοχο Ferrari να το στραβοκοιτάει ! Νομίζει ότι έχει κάτι καλύτερο στα χέρια του ... ας δοκιμάσει τη γλύκα καλύτερα ...

Με το συναίσθημα ... και εγώ Ferrari θέλω :thumbsup:

NickE60
28-12-10, 17:39
Είχα την υποψία ...για να μη πω τη βεβαιότητα πως κάτι δεν θα πήγαινε καλά. Είχαμε μιλήσει στο τηλέφωνο με τον Αλέξη και μου είχε αναφέρει πως έχει αλλαχτεί πόρτα. Του είχα πει πως έχει 50% πιθανότητες να έχει επισκευαστεί το μαρσπιέ ή κάποια κολώνα.. δυστυχώς ήταν έτσι.. αλλά και πάλι ίσως να μην έχει πρόβλημα το πλαίσιο όσον αφορά στα "μέτρα" του ..όμως ένα καρφωτό πλαίσιο αλουμινίου, υπάρχει πιθανότητα.. να έχει επισκευαστεί 100% σωστά μόνον όταν αντικατασταθούν ολόκληρα τα προβληματικά κομμάτια ..κάτι που θα ανέβαζε το κόστος ανταλλακτικών αλλά πιο πολύ τα εργατικά στα ύψη.

Δεν πειράζει Αλέξη!!! Θα βρεθεί άλλο ..όποιος ψάχνει βρίσκει...
Σ' ευχαριστούμε για το ταξιδάκι που μας πήγες, έστω και νοερά... Είσαι τύπος original!!! thumb

chief
28-12-10, 17:57
Χριστοφορε παντως καλο θα ηταν να βγαλεις φωτογραφιες για να εχεις αποδειξεις για το συγκεκριμενο αμαξι και το λεω αυτο γιατι δεν ειναι καποιο συνηθησμενο αυτοκινητο ειναι αμαξι με συλεκτικη αξια το οποιο αυριο μεθαυριο αν θες να το πουλησεις ισως να δυσκολευτεις λογο της ιδιαιτεροτητας του και λιγο του οτι εχει βαφτει ολοκληρο!!!!! ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω\11βγαλε 5-10 φωτογραφιες να εισαι πιο ησυχος!!!
Πάναγιωτη, δεν εχω σκοπό να το πουλησω. Το ερωτευτικα! Το αμαξι οσα χρονια και να περασουν θα με ξεκουραζει και θα μου εξαφανιζει τα προβληματα της καθημερηνοτητας. Το παραξενο με το αμαξι αυτο ειναι οτι με τον καιρο αντι να το βαρίεσαι , το πεθυμας ολο και πιο πολύ.
Το αμαξι ειναι αλλου...
Τωρα αν το φερει η ζωη και εχω τοση αναγκη να το δωσω, θα το δωσω οσα οσα.
Ασε που μεχρι τοτε ο αγοραστης συλλεκτικου csl θα το θελει να λάμπει μην πω οτι ολοι οι ιδιοκτητες csl θα τα εχουν ξαναβαψει μεχρι τοτε!


Εγώ λέω να δώσεις 40 και να πάρεις ένα CSL :original:
Θα με θυμηθείς...

Ρώτα και τον chief
απαντησα και σε ενα ποστ που εγραψα πριν 2-3 μερες αναφερα οτι οδηγησα πριν λιγες μερες ενα 360 Challenge Stradale (δεν ηταν η πρωτη φορα ) το οποιο ειναι Φεραρι με @@ και με ολη τη σημασια της λεξης αλλα και παλι με το CSL δεν θα το ανταλαζα αν και ειχα την προταση.
Αμα μπορει ο Alex ας παρει CSL και δεν θα το μετανιωσει.

χεχεχε

SuperSonic
28-12-10, 18:53
Καμια φορα αν ειναι ΝΑ μην το παρεις ενα αυτοκινητο δεν το παιρνεις..

Λογικο ο Alexm να ειναι ξεσηκωμενος και ποιος δεν θα ηταν οταν μιλαμε για Ferrari.

Kostas_1
28-12-10, 19:26
...
Μιλαω για ολα μα ολα τα Ιταλικα αυτοκινητα...

Θελετε να μαθετε τι γινεται σε αυτα τα δωματια.......?
Σε αυτα τα κρυφα δωματια εμφυσαται η ΨΥΧΗ που εχουν ΟΛΑ τα Ιταλικα αυτοκινητα.......................

Οποιος εχει οδηγησει εστω και Fiat Uno 1.000 θα καταλαβει τα λεγομενα μου....

Κατ αρχην Συμφωνω. Απολυτως.

Αλλα....
προκειται για τις ψυχες των προηγουμενων ιδιοκτητων που τους τις εχουν βγαλει απο τα προβληματα...
η δικη μου σιγουρα παντως...πολυ-παθων Fiat, lancia, alfa, αστα φιλε...καλη η κα@λα αλλα ολο μες τα προβληματα ηταν.


Και στο θεμα μας. Δεν πειραζει Αλεξ. Το καλοκαιρι περασα και γω απο μια αντιστοιχη φαση. Αν το βαλεις στοχο σιγουρα θα βρεθει η καταλληλη ;)

Stathis
28-12-10, 19:56
πολλοι κρυφο-φερραρακηδες μαζευτηκαν εδω μεσα... :whistle:

Kostas_1
28-12-10, 19:59
Και Πορσακηδες....;)

SuperSonic
28-12-10, 20:15
Και Πορσακηδες....;)

Εγω ειμαι φανερος Πορσακιας!:original:

EVERGET
28-12-10, 20:52
πολλοι κρυφο-φερραρακηδες μαζευτηκαν εδω μεσα... :whistle:

Aν είναι δυνατόν! Ανωμαλία! Ειδικά όταν έχεις Bimmer....:worthy:

alexk
28-12-10, 22:19
Ισως ειναι καλυτερα ετσι...
Ισως να σνομπαρα να κοιταξω τη σαυρα που στρεβλωνει το πλαισιο της στην καθε λακουβα, τριζει και σου σπαει μεση και τυμπανα για να μπει με 5 παραπανω χιλιομετρα στη στροφη...


Κοίτα ένα 430 δεν μπαίνει με 5 χιλιόμετρα παραπάνω από ένα καράβι του στυλ Μ5, μπαίνει με 30-40 παραπάνω.
Το πλαίσιο δεν στρεβλώνει έτσι και ούτε τρίζει ούτε σπάει μέσες.

Εντάξει, μπορεί να ήταν θέμα η ανταλλαγή του φίλου με Μ5, αλλά μην ξεφύγουμε και λέμε το 430 παρτάλι.
ΕΛΕΟΣ δηλαδή !
Το 430 είναι μαχητικό και το Μ5 Airbus A380.

Thomelef
29-12-10, 00:16
Κοίτα ένα 430 δεν μπαίνει με 5 χιλιόμετρα παραπάνω από ένα καράβι του στυλ Μ5, μπαίνει με 30-40 παραπάνω.
Το πλαίσιο δεν στρεβλώνει έτσι και ούτε τρίζει ούτε σπάει μέσες.

Εντάξει, μπορεί να ήταν θέμα η ανταλλαγή του φίλου με Μ5, αλλά μην ξεφύγουμε και λέμε το 430 παρτάλι.
ΕΛΕΟΣ δηλαδή !
Το 430 είναι μαχητικό και το Μ5 Airbus A380.

έτσι ακριβώς είναι...το ότι το συγκεκριμένο 430 ήταν παρτάλι, δεν σημαίνει πως
ένα Μ5 είναι γενικά καλύτερο αμάξι. άλλο το ένα άλλο το άλλο. το ότι το Μ5
έχει 500 άλογα, δεν σημαίνει πως ανήκει και στην κατηγορία που μερικοί θέλουν
να πιστεύουν πως ανήκει...είναι ένα πάαααααααρα πολύ γρήγορο οικογενειακό
τετράθυρο. το 430 είναι αμάξι που σε ανατριχιάζει και δεν σε αφήνει το βράδυ να
κοιμηθείς.

pilot
29-12-10, 00:21
γι'αυτο είσαι ξύπνιος τέτοια ώρα??:th_Laie_67-1:

Thomelef
29-12-10, 00:24
γι'αυτο είσαι ξύπνιος τέτοια ώρα??:th_Laie_67-1:

άδεια γιώργη μου...αλλαγή προγράμματος.thumb

alexm
29-12-10, 01:22
Κοίτα ένα 430 δεν μπαίνει με 5 χιλιόμετρα παραπάνω από ένα καράβι του στυλ Μ5, μπαίνει με 30-40 παραπάνω.
Το πλαίσιο δεν στρεβλώνει έτσι και ούτε τρίζει ούτε σπάει μέσες.

Εντάξει, μπορεί να ήταν θέμα η ανταλλαγή του φίλου με Μ5, αλλά μην ξεφύγουμε και λέμε το 430 παρτάλι.
ΕΛΕΟΣ δηλαδή !
Το 430 είναι μαχητικό και το Μ5 Airbus A380.

Μπραβο συνονοματε,με εσφαξες με το γαντι,πρωτα καραβι και μετα Airbus για να με γλυκανεις.....:hystericalbs1::th_Laie_67-1:
Το συγκεκριμενο 430 ουτε εσυ θα το αγοραζες Αλεξη.
Ομως συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι το 430 ειναι αλλο πραγμα σε σχεση με το Μ5,ελαφρυ,χαμηλο,στημενο πισταδορικα,πολυυυυ γρηγορο κιβωτιο,φλατ πατωμα,ονομα βαρυ σαν ιστορια και μαλλον θα μπαινει με πανω απο +40 στην πιστα.
Στου ελληνικους ομως δρομους χρειαζεται ποιοτητα κατασκευης τουλαχιστον του εσωτερικου(για να μην τριζοβολαει),χρειαζεται να μπορεις να το ρυθμισεις ποτε μαλακο και ποτε σκληρο(για να μην χοροπηδαει ολη την ωρα σαν κατσικι),χρειαζεται να μην κανει τοση βαβουρα η εξατμιση, χρεαζεται navi-Bluetooth +++++ και για αυτα θες ενα αυτοκινητο στυλ 5αρας.
Τωρα εαν χρειαζεσαι και γκαζια και ηχο(μοτερισο) και V10 μοτερουκλα, περνεις Μ5 και καθαρισες.

Το 430 ομως ειναι........FERRARI :thumbsup:

alexk
29-12-10, 08:16
Καράβι το είπα από άποψη μεγέθους και βάρους (και το 325 της γυναίκας, μαούνα το λέω και εγώ και αυτή) :original:

Σωστά μιλάς και ναι το Μ5 είναι πιο ολοκληρωμένο αυτοκίνητο.Το γνωρίζεις άλλωστε όπως γνωρίζεις κι'όλας ότι το 430 είναι πολύ ειδικό.
Μια τελευταία παρένθεση από εμένα είναι ότι ένα 430 δεν μπορεί να είναι δεύτερο αυτοκίνητο, είναι 4ο, 5ο και άνω.
Δύο συνάδελφοί μου που έχουν φεράρι εδώ, έχουν άλλα 3 'για κάθε μέρα' (αν μπορείς να πεις καθημερινό ένα jaguar xk-r s :whistle:).

Και μιας και το θυμήθηκα, δεν ανεβαίνεις με το Μ5 μαζί και με άλλους την άνοιξη να πάμε κανένα Ρινγκ.
Να χαρείς λίγο το Μ5 στην Γερμανική autobahn.
:rally:

ghost-rider
29-12-10, 08:37
Αν σκεφτουμαι οτι οι χρονοι τους σε μια πιστα δεν ειναι κατα πολυ διαφορετικοι.
Αν σκεφτουμαι οτι εχουν και παραπλησιες επιδοσεις.
Το +20,+30,+40 δεν υπαρχει.

Βασικα... Οποια δυο συγχρονα αυτοκινητα κ αν παρουμε δε θα δουμε τετοια διαφορα.
Με την προυποθεση οτι μπαινουμε μπουνια, οτι δεν παει αλλο, οτι ψαρευουμε μια απο δω και μια απο κει... η χιλιομετρικη διαφορα οποιωνδηποτε δυο αυτοκινητων θα ειναι μονοψηφια.


Τωρα απο εκει και περα ναι, η ferrari εχει καλυτερη αισθηση, ναι εχει ονομα βαρυ σαν ιστορια, συμφωνω με αυτα.
Θα ειναι και μερικα δεκατα πιο γρηγορη στην πιστα απο ενα καλοστημενο Μ5.
Κυριως ειναι η αισθηση του οτι εχεις μια απο αυτες. Μια ferrari.

Thomelef
29-12-10, 08:46
στο ring έχουν μια διαφορά 18 δευτερόλεπτα...
το θέμα όμως δεν είναι αυτό...είμαι σίγουρος
πως ο αλέξης δεν κοιμάται με τις πρίζες που
του έχουν μπεί, όπως και οποιουδήποτε άλλου
που θα οδηγούσε το συγκεκριμένο αμάξι και
ήταν στο ίδιο δίλλημα...to be or not to be???

aristent
29-12-10, 08:57
στο ring έχουν μια διαφορά 18 δευτερόλεπτα...
το θέμα όμως δεν είναι αυτό...είμαι σίγουρος
πως ο αλέξης δεν κοιμάται με τις πρίζες που
του έχουν μπεί, όπως και οποιουδήποτε άλλου
που θα οδηγούσε το συγκεκριμένο αμάξι και
ήταν στο ίδιο δίλλημα...to be or not to be???

....οτι δεν κοιμαται και ειναι στην πριζα, αυτο ειναι σιγουρο!!!!......ασε που πιστευω οτι φανταζεται την Φερραρι παρκαρισμενη εκει που ειναι η //Μ5 τωρα και σχεδιαζει(ηλεκτρολογος ντε!!!)πως να συνδεσει καμερες ωστε να τη βλεπει ανα πασα στιγμη στην τηλεοραση πλασμα!!!!:thumbsup:....και μιλαμε κυριως για το πισω μερος της που ειναι ,οπως λεει ο ιδιος και συμφωνω,καλυτερο απο το μπροστα!!!thumb

ghost-rider
29-12-10, 08:59
Το ring ειναι 20 χιλιομετρα ρε παιδια.
3 χιλιομετρο να ειναι παντου πιο γρηγορο το ferrari σχολασε το πανηγυρι.
Εστω οτι εγω πηγαινω στο ring με μεση ταχυτητα 200χλμ(λεμε τωρα) αν ειναι 20 χλμ θα το γυρισω σε 6 λεπτα.
Ενας που θα βγαλει μεση 190... Θα κανει 6,6 λεπτα χρονο. Δηλαδη 36 δευτερα διαφορα.
Σε μια πιο μικρη πιστα η διαφορα θα παιζει πολυ χαμηλα.
Αλλα παλι αν ξεκινησουν απο εδω να φτασουν Κινα θα εχουν διαφορα καποιες μερες.

Και εκει θα τα ξετιναξει μια τσιπαρισμενη απο την ΜΤΜ veyron με 1300 1400 αλογα που θα φτασει μερικες βδομαδες νωριτερα.

alexm
29-12-10, 09:12
Καράβι το είπα από άποψη μεγέθους και βάρους (και το 325 της γυναίκας, μαούνα το λέω και εγώ και αυτή) :original:

Σωστά μιλάς και ναι το Μ5 είναι πιο ολοκληρωμένο αυτοκίνητο.Το γνωρίζεις άλλωστε όπως γνωρίζεις κι'όλας ότι το 430 είναι πολύ ειδικό.
Μια τελευταία παρένθεση από εμένα είναι ότι ένα 430 δεν μπορεί να είναι δεύτερο αυτοκίνητο, είναι 4ο, 5ο και άνω.
Δύο συνάδελφοί μου που έχουν φεράρι εδώ, έχουν άλλα 3 'για κάθε μέρα' (αν μπορείς να πεις καθημερινό ένα jaguar xk-r s :whistle:).

Και μιας και το θυμήθηκα, δεν ανεβαίνεις με το Μ5 μαζί και με άλλους την άνοιξη να πάμε κανένα Ρινγκ.
Να χαρείς λίγο το Μ5 στην Γερμανική autobahn.
:rally:

Το 430 με του που το βλεπεις αγριευεις και αυτο τα λεει ολα....:thumbsup:

Οσο για την πρασινη κολαση το συζηταμε με τον Νικο (NickE60) αρκετο καιρο
τωρα και πιστευω πως καποια στιγμη θα γινει, Thomelef-chief- Stathis και οποιος αλλος.......:whistle:

Σε ευχαριστουμε για την προσκληση και οταν γινει μαλλον θα χρειαστουμε την βοηθεια σου για την εκει οργανωση (ξενοδοχειο-φαγητο-κ.λ.π.)

alexk
29-12-10, 09:12
Σε παρακαλώ μην λες για πράγματα που δεν γνωρίζεις και απλά υποθέτεις.
Φίλε γκοστ, το Μ5 σε οποιαδήποτε πίστα, μετά από 2-3 γύρους θα μείνει από φρένα και τα λάστιχα θα υπερθερμανθούν λόγω βάρους.
Οι χρόνοι στο Ρινγκ αυτοκινήτων σαν το Μ5 είναι καθαρά ενδεικτικοί και σίγουρα δεν έχουν επαναληψιμότητα.
Το Ρινγκ ταξί γυρίζει πάνω από 8.30 σε BTG στο Ρινγκ. Αναφορικά να πω ότι τα γρήγορα CSL γυρίζουν 7.50 BTG.
Τα 40 αυτά δευτερόλεπτα είναι ένα ΧΑΟΣ.
Είναι πολλά πράγματα σαν αυτοκίνητο, αυτοκίνητο για πίστα και στρίψιμο δεν είναι !
Είναι τραγικό να το συγκρίνουμε με 430.

chief
29-12-10, 09:18
Το 430 με του που το βλεπεις αγριευεις και αυτο τα λεει ολα....:thumbsup:

Οσο για την πρασινη κολαση το συζηταμε με τον Νικο (NickE60) αρκετο καιρο
τωρα και πιστευω πως καποια στιγμη θα γινει, Thomelef-chief- Stathis και οποιος αλλος.......:whistle:

Σε ευχαριστουμε για την προσκληση και οταν γινει μαλλον θα χρειαστουμε την βοηθεια σου για την εκει οργανωση (ξενοδοχειο-φαγητο-κ.λ.π.)

Όπου γάμος και χαρά η Βασίλω πρώτη.

Εγω μέσα ειμαι...

Thomelef
29-12-10, 09:20
Το 430 με του που το βλεπεις αγριευεις και αυτο τα λεει ολα....:thumbsup:

Οσο για την πρασινη κολαση το συζηταμε με τον Νικο (NickE60) αρκετο καιρο
τωρα και πιστευω πως καποια στιγμη θα γινει, Thomelef-chief- Stathis και οποιος αλλος.......:whistle:

Σε ευχαριστουμε για την προσκληση και οταν γινει μαλλον θα χρειαστουμε την βοηθεια σου για την εκει οργανωση (ξενοδοχειο-φαγητο-κ.λ.π.)

τον κρητικό ξέχασες...χαχαχαχαχα.
εγώ πάντως είμι μέσα...αν και δεν θα έρθω με το αμάξι...προτιμώ να νοικιάσω εκεί κάτι...
κάνα πορσάκι ας πούμε...αντί για λάστιχα, λέω να επενδύσω σε κάμερες με βεντούζες...
στο σύνολο καμμιά δεκαριά υπολογίζω. 6-7 μέσα στην καμπίνα και 3-4 απο έξω...χαχαχα.

alexm
29-12-10, 09:30
Σε παρακαλώ μην λες για πράγματα που δεν γνωρίζεις και απλά υποθέτεις.
Φίλε γκοστ, το Μ5 σε οποιαδήποτε πίστα, μετά από 2-3 γύρους θα μείνει από φρένα και τα λάστιχα θα υπερθερμανθούν λόγω βάρους.
Οι χρόνοι στο Ρινγκ αυτοκινήτων σαν το Μ5 είναι καθαρά ενδεικτικοί και σίγουρα δεν έχουν επαναληψιμότητα.
Το Ρινγκ ταξί γυρίζει πάνω από 8.30 σε BTG στο Ρινγκ. Αναφορικά να πω ότι τα γρήγορα CSL γυρίζουν 7.50 BTG.
Τα 40 αυτά δευτερόλεπτα είναι ένα ΧΑΟΣ.
Είναι πολλά πράγματα σαν αυτοκίνητο, αυτοκίνητο για πίστα και στρίψιμο δεν είναι !
Είναι τραγικό να το συγκρίνουμε με 430.

Αλεξη απο φρενα δεν θα μεινω,θα περασω 4 pagid rs 19 και ολα ΟΚ,αλλα μαλλον θα μεινω απο χερια !!!!!!!:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

alexk
29-12-10, 09:40
Αλεξη απο φρενα δεν θα μεινω,θα περασω 4 pagid rs 19 και ολα ΟΚ,αλλα μαλλον θα μεινω απο χερια !!!!!!!:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Αλέξη αναφερόμουν σε αυτό που είπε ο γκοστ.
Εσύ δεν έχεις μαμά φρένα και δεν πρόκεται να μείνεις ;)

ghost-rider
29-12-10, 09:48
Σε παρακαλώ μην λες για πράγματα που δεν γνωρίζεις και απλά υποθέτεις.
Φίλε γκοστ, το Μ5 σε οποιαδήποτε πίστα, μετά από 2-3 γύρους θα μείνει από φρένα και τα λάστιχα θα υπερθερμανθούν λόγω βάρους.
Οι χρόνοι στο Ρινγκ αυτοκινήτων σαν το Μ5 είναι καθαρά ενδεικτικοί και σίγουρα δεν έχουν επαναληψιμότητα.
Το Ρινγκ ταξί γυρίζει πάνω από 8.30 σε BTG στο Ρινγκ. Αναφορικά να πω ότι τα γρήγορα CSL γυρίζουν 7.50 BTG.
Τα 40 αυτά δευτερόλεπτα είναι ένα ΧΑΟΣ.
Είναι πολλά πράγματα σαν αυτοκίνητο, αυτοκίνητο για πίστα και στρίψιμο δεν είναι !
Είναι τραγικό να το συγκρίνουμε με 430.

Ξεκινησα με "εστω"... Ο καθενας μπορει να καταλαβει οτι ειναι υποθεση και να το αξιοποιησει οπως γουσταρει.
Το οτι ειναι 20 χιλιομετρα σημαινει οτι μια μικρη διαφορα στην ταχυτητα συνεπαγεται μεγαλη διαφορα στο χρονο. Οποιος μπορει το καταλαβαινει.
40 χιλιομετρα διαφορα που ειπες πριν απλα δεν γινεται.
Δεν εχω να πω κατι αλλο.

NickE60
29-12-10, 09:51
μην τρελαθούμε τώρα παιδιά, τα 2 αυτοκίνητα δεν έχουν καμία επαφή σε τίποτα παρά μόνο στην ιπποδύναμη του κινητήρα τους ..ουτε και με το Μ6 φυσικά....
Ο alexk έχει δίκιο, πρακτικά, μια Ferrari δεν μπορεί να είναι το μοναδικό αυτοκίνητο σε ένα "σταύλο". Συνήθως είναι 2η, 3η επιλογή, Βέβαια νόμος δεν είναι τίποτα, αλλά μου φαντάζει πολύ δύσκολο το μοναδικό καλό/γρήγορο μέσο μετακίνησης που θα έχω να είναι ένα Super Kart, οκ θα το έχω και θα ανατριχιάζω κάθε φορά που το βλέπω, αλλά από την άλλη δεν θα μπορώ να πάω πουθενά παρά μόνο σε μια πίστα για να το ευχαριστηθώ.

και πιο συγκεκριμένα, ερχόμουν από Πάτρα προς Αθήνα σε αρκετά γρήγορους ρυθμούς και λίγο μετά την Ακράτα βλέπω μπροστά μου τον κόκκινο διάβολο..... ενα 360spider με γερμανικά νούμερα. Έκοψα και κάθισα λίγο πίσω του να το απολαύσω ....αυτός με νόμισε για Μ5 και άρχισε να επιταχύνει ...παρατηρούσα την ουρά του ...δεν ηρέμησε πουθενά.. πουθενά όμως.. τον ακολουθούσα από πίσω ...χοροπηδούσε πάνω κάτω σαν τα αυτοκίνητα που έχουν στραβές ζάντες... με 230-240 πετυχαίνουμε μια γέφυρα που έχει μια σχετική ανωμαλία στο οδόστρωμα πάνω σε ελαφριά στροφή ....πέταξε στον αέρα και έχασε την πορεία του ..του πήρε λιγάκι για να το ξαναφέρει στα ίσια... το 5αρι αν και σαύρα εκτός από το γνωστό βύθισμα-τερματισμό της διαδρομής μπροστά και τίναγμα επάνω, τίποτα άλλο παλαβό... η μούρη στη θέση της... φυσικά αυτός χέστηκε πάνω του και έκοψε, πέρασα έφυγα δεν ακολούθησε... θέλω να πω ότι δεν είναι για να κυκλοφορείς στην Ελλάδα, χαραμίζεται, είναι ειδικής χρήσης και δεν ξέρω αν τελικά το ευχαριστιέται όπως πρέπει κάποιος που το έχει ή όχι.

SuperSonic
29-12-10, 10:19
Παντως για τον φιλο τον alexm και την ολη φαση με την Ferrari θα ηθελα να πω οτι εμενα κατι μου βρομαγε σε αυτην την ανταλαγη..

Απο τα γραφωμενα καταλαβα οτι δεν αξιζε και καλα εκανες που δεν το πηρες!

Υπαρχουν Ferrari 430 σε ΤΕΛΕΙΑ κατασταση και αμα το ψαξεις θα βρεις!

Stathis
29-12-10, 12:04
οπως τα λεει ο νικος.
τετοια αυτοκινητα ειναι για 4α-5α και αν...
να το βγαλεις μια κυριακη να το πας μια βολτα στη λιακαδα να το χαρεις.
αλλο αν εδω λογω της παραοικονομιας και της αναγκης για επιδειξη και αυτοεπιβεβαιωση πολλα τα πηραν ανθρωποι που δεν καταλαβαν τι πηραν και γιατι.
ετσι καταντησαν να τα βλεπεις στα μπουζουκια και τις καφετεριες και τα ακριβα εστιατορια και οχι σε καποια εθνικη οδο ή ορεινο στροφιλικι.
και θα ελεγα δικαιωμα τους, αν τα περισσοτερα απο αυτα δεν ηταν αγορασμενα με μαυρο χρημα, ή χρημα που προερχοταν απο "προϊοντα εγκληματος"...

οπως και να εχει, ακομα και να μπορεις να εχεις νομιμα και σωστα ενα τετοιο αυτοκινητο στην ελλαδα (εχω 4-5 φιλους που μπορουν και ειχαν κατα καιρους), ειναι υπερβολικο.
μεσα στο σκηνικο των ατελειωτων δρομων με ασφαλτο γυαλι και μπαλωματα, το δασος των κεραιων τηλεορασης, τα αυθαιρετα, τις μαντρες με τσιμεντολιθο, κλπ γνωρισματα της χωρας μας, αυτα τα δημιουργηματα δειχνουν ξενα.
και ειναι ξενα. οπως γραφει και ο νικος πιο πανω ειναι ελαχιστες οι περιστασεις που μπορεις να ευχαριστηθεις ενα φερραρι στην ελλαδα, για το σκοπο για τον οποιο φτιαχτηκε.
βεβαια μπορεις να το εχεις στο γκαραζ να το χαϊδευεις και να το περιποιείσαι, σαφως.

εν κατακλειδι μπορεις να εχεις την ιδια ή και καλυτερη οδηγικη εμπειρια και απολαυση με πιο "γηϊνα" αυτοκινητα...

aristent
29-12-10, 12:20
....αυτός με νόμισε για Μ5 ....πέταξε στον αέρα και έχασε την πορεία του .... έκοψε, πέρασα έφυγα δεν ακολούθησε...

:thumbsup:πατησαμε Φερραρικο Νικολακι????:thumbsup::thumbsup:
...σορυ για την "παραποιηση"του κειμενου!!!:thumbsup:



.....εν κατακλειδι μπορεις να εχεις την ιδια ή και καλυτερη οδηγικη εμπειρια και απολαυση με πιο "γηϊνα" αυτοκινητα...

Ενα //Μ6 ας πουμε με τις πολυ ωραιες 20αρες ζαντες και τα φρενα, που εχει κανει τοσο κοπο να τα φτιαξει ο Αλεξης,....ενταξει το σαλονι δεν μεταφερεται....αλλα τα αλλα....γιατι οχι????τι λες Αλεξη???....να ψαξω στο car.gr?????:thumbsup:

...και μη μου πεις οτι η Μ6 ειναι ιδια με την Μ5!!!...αλλο καρμπον οροφη,πορτα χωρις πλαισιο παραθυρου!!!(:ranting2:μια ζωη ηθελα ενα κουπε!!!),χαμηλοτερο αμαξωμα,κλπ....για βοηθα ρε Σταθη στον καταλογο των διαφορων....τις ομοιοτητες μαλλον τις ξερουμε.thumb

Stathis
29-12-10, 13:37
ας κατσει στ' αυγα του ο φιλος αλεξης, διοτι τα 50 χιλιαρικα δεν ειναι ευκολο πλεον να τα κερδισει απο την εργασια του κανενας, οπως μπορει ισως να τα κερδιζε στο παρελθον.

NickE60
29-12-10, 14:34
Συμφωνώ εν μέρει, μάλλον σε μεγάλο βαθμό με τα λόγια σου Στάθη όλα παίζουν, ο Αλέξης στις καφετέριες της παραλίας Αγ Βασιλείου, Ρίου κλπ και στα νυχτομάγαζα, αν πηγαίνει, πάει (πήγαινε μέχρι το καλοκαίρι που την άλλαξε) με την κορόλα του 80 για να μη γρατσουνιστεί το Μ5 ..και αυτό μου δίνει να καταλάβω πως τα νοιώθει τα λεφτά που έσκασε........ περίμενα το καλοκαιρι στον Αγ. Βασίλειο να δώ τη Μ5 στην παραλια στα καφέ, ανάμεσα στα πιπινια και μου ήρθε με την καρολα του 80... :shok: :shok:
μην τα βάλουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι, δεν είναι όλοι ίδιοι, ούτε βλέπουν το θέμα αυτοκίνητο με τον ίδιο μάτι... είναι και στην "τρέλα" που κουβαλάει ο καθένας μας..

NickE60
29-12-10, 17:54
Δεν θέλω να μπλέξω το θέμα, αλλά αν είχα το "background" του Αλέξη, θα την έκανα τη μλκια χωρίς να ρωτήσω κανέναν... και ως κριτής αγώνων που είναι, θα έσκαγα με το εργαλείο στην πίστα και θα γινόταν χαμός.... ποιος από μας που θα είχε τη δυνατότητα να αποκτήσει τέτοιο εργαλείο (χωρίς φυσικά να επιβαρύνει τσέπες άλλων) δεν θα το έκανε τώρα που οι τιμές Ferrari έχουν πέσει σε απίστευτα για 3-4 χρόνια πριν επίπεδα?

Tο ότι το μοιράζεται μαζί μας και ζητάει τη γνώμη μας όπως και άλλοι συμφορουμίτες έχουν κάνει στο παρελθόν, μας τιμά και χαιρόμαστε να μας δίνεται η δυνατότητα να συμμετέχουμε με την άποψή μας στην τελική τους απόφαση... ενώ ταυτόχρονα αποδεικνύει πως οι ίδιοι δεν αισθάνονται "ανώτεροι/διαφορετικοί" από εμάς τους υπόλοιπους, ενώ άνετα θα μπορούσαν ...κι αυτό είναι προς τιμήν τους...
Ευτυχία για τα αυτοκινητιστικά φόρουμς τέτοιοι γνήσιοι άνθρωποι, αγαπάνε το αυτοκίνητο. Εγώ υποκλίνομαι, αν και τους περισσότερους δεν τους γνωρίζω καν..

aristent
29-12-10, 18:33
Δεν θέλω να μπλέξω το θέμα, αλλά αν είχα το "background" του Αλέξη, θα την έκανα τη μλκια χωρίς να ρωτήσω κανέναν... και ως κριτής αγώνων που είναι, θα έσκαγα με το εργαλείο στην πίστα και θα γινόταν χαμός.... ποιος από μας που θα είχε τη δυνατότητα να αποκτήσει τέτοιο εργαλείο χωρίς να επιβαρύνει τσέπες άλλων, δεν θα το έκανε τώρα που οι τιμές Ferrari έχουν πέσει σε απίστευτα για 3-4 χρόνια πριν επίπεδα?

Tο ότι το μοιράζεται μαζί μας και ζητάει τη γνώμη μας όπως και άλλοι συμφορουμίτες έχουν κάνει στο παρελθόν, μας τιμά και χαιρόμαστε να μας δίνεται η δυνατότητα να συμμετέχουμε με την άποψή μας στην τελική τους απόφαση... ενώ ταυτόχρονα αποδεικνύει πως οι ίδιοι δεν αισθάνονται "ανώτεροι/διαφορετικοί" από εμάς τους υπόλοιπους, ενώ άνετα θα μπορούσαν ...κι αυτό είναι προς τιμήν τους...
Ευτυχία για τα αυτοκινητιστικά φόρουμς τέτοιοι γνήσιοι άνθρωποι, αγαπάνε το αυτοκίνητο. Εγώ υποκλίνομαι, αν και τους περισσότερους δεν τους γνωρίζω καν..

+1thumb

alexm
29-12-10, 19:50
Νυχτομαγαζα τι ειναι αυτο;
Εαν περιμεναν τα μπουζουκια να βγαλουν μεροκαματο απο εμενα κονομισαν.....,δεν θυμαμαι τα τελευταια 4-5 χρονια να τα εχω επισκεφτει και γενικα εχω αλλη θεωρια για την λεξη διασκεδαση.
Για καφε,για μπανιο,για φαγητο (δεν συμπαθω τα ακριβα εστιατορια),στις διακοπες μου, ναι πηγαινω με την corolla και εχω το κεφαλι μου....ησυχο.
Οταν αγορασα 2007 το Μ5 ενας πολυ καλος μου φιλος μου ειπε, ρε μ....α με τα λεφτα αυτα εγω θα αγοραζα 360 MODENA,χωρις να γνωριζει οτι εγω τοτε μπορουσα οικονομικα να αγορασω και 430 ματαχειρισμενη, με χρηματα ασπρα,νομιμα, φορολογημενα,(ισως οχι οσο επρεπε,αλλα φορολογημενα) και προπαντος σκαμμενα!!!,(μιλαμε εχω σκαψει πολλα τουβλα στην ζωη μου, ακομα και τωρα στη δουλεια οταν πιανω τo HILTI το πιανει ταραμα)εγω ομως ειχα βαλει στο ματι το Μ5 και δεν εβλεπα τιποτα αλλο.
Συμφωνω με το σκεπτικο του Σταθη για το σκηνικο των ατελειωτων δρομων με ασφαλτο γυαλι και μπαλωματα (αυτα ισχυουν και για το Μ5-Μ6), αλλα εγω μαλλον ανηκω στην αλλη κατηγορια που εχει το αμαξι στο γκαραζ για να το χαιδευει και να το περιποιειται :whistle: και καμμια φορα να το βγαζει βολτα στη λιακαδα να το χαιρεται.

Υ.Γ:Τωρα οσο για αυτο που λεει ο καλος μου φιλος ο Νικος,αν τεσσερις ροδες και καποια κομματια λαμαρινας μας εκαναν στη ζωη μας να αισθανομαστε "διαφορετικοι/ανωτεροι" τοτε ζητω που καηκαμε και τσουρουφλιστηκαμε!!

NickE60
30-12-10, 00:23
Γεια σου Αλέξη μαστροχαλαστή με την κορόλα.. :hystericalbs1: :hystericalbs1:
Όταν ανέβει ο Χριστόφορος θα πάμε στα μπουζούκια, τώρα που περνάμε τη δεύτερη εφηβεία :warriorsmiley:

Με Hilti δουλεύεις ακόμα? Πάρε Milwaukee (πρώην Kango) και θα με θυμηθείς.. Η Ferrari των εργαλείων!! :thumbsup:


https://www.youtube.com/watch?v=mRvh13NqMxo&feature=related

chief
30-12-10, 06:37
Makita και τιποτα αλλο.

Thomelef
30-12-10, 08:22
Makita και τιποτα αλλο.

έτσι...σωστός ο συμπέ...η FIAT των εργαλείων...πάντα κάτι χαλάει.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
για τις γυαλοχαρτιέρες έχουμε γίνει χορηγοί απο το να αγοράζουμε καρβουνάκια...:hystericalbs1::hysterica lbs1:

Monsta
30-12-10, 23:30
Για να πριζώσουμε τον Αλέξη λίγο, μπας και σκάσει με κάνα Φερραρικό στη κοπή της πίτας...

https://img77.imageshack.us/img77/5391/13zh9.jpg
https://img159.imageshack.us/img159/9672/25963824ht2.jpg
https://img159.imageshack.us/img159/8766/30117887fv4.jpg
https://farm3.static.flickr.com/2311/1541981104_415c965139_b.jpg
https://farm4.static.flickr.com/3040/3097711515_cd0b3a7a26.jpg?v=0
https://farm4.static.flickr.com/3398/3215888993_d8859b5db0_b.jpg
https://farm4.static.flickr.com/3368/3216741326_e3650a3a81_b.jpg

alexm
30-12-10, 23:57
Για να πριζώσουμε τον Αλέξη λίγο, μπας και σκάσει με κάνα Φερραρικό στη κοπή της πίτας...

https://img77.imageshack.us/img77/5391/13zh9.jpg
https://img159.imageshack.us/img159/9672/25963824ht2.jpg
https://img159.imageshack.us/img159/8766/30117887fv4.jpg
https://farm3.static.flickr.com/2311/1541981104_415c965139_b.jpg
https://farm4.static.flickr.com/3040/3097711515_cd0b3a7a26.jpg?v=0
https://farm4.static.flickr.com/3398/3215888993_d8859b5db0_b.jpg
https://farm4.static.flickr.com/3368/3216741326_e3650a3a81_b.jpg

Και εσυ ρε βρουτε.... με την corolla θα ερθω Κωστα για σκασιμο..... :th_Laie_67-1::hystericalbs1:
Το πατωμα ετσι ηταν φιλε φλατ,μονο που δεν ηταν carbon....
Παντως η enzo εξωτερικα δεν μου πολυ αρεσει (ειδικα απο το πλαί),σε αντιθεση με την 430 Scuderia (χωρις τις ριγες) που την βλεπω σαν το ποιο ομορφο αυτοκινητο της ferrari.

NickE60
31-12-10, 00:09
Παντως η enzo εξωτερικα δεν μου πολυ αρεσει (ειδικα απο το πλαί),σε αντιθεση με την 430 Scuderia (χωρις τις ριγες) που την βλεπω σαν το ποιο ομορφο αυτοκινητο της ferrari.

:thumbsup:

https://img41.imageshack.us/img41/4126/430scuderia.jpg

alexm
31-12-10, 00:23
:thumbsup:

https://img41.imageshack.us/img41/4126/430scuderia.jpg

ΘΕΟΣ!!!!!!!:worthy::worthy::worthy::worthy:

Δεν μπορουσε η πιπτανα....... η κριση να καθυστερουσε πεντε χρονακια :whistle:

alexm
31-12-10, 00:35
Μονο την barbie δεν την επιασε η κριση,παρηγγειλε καινουργια!!!!!!:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

NickE60
31-12-10, 00:35
ΘΕΟΣ!!!!!!!:worthy::worthy::worthy::worthy:

Δεν μπορουσε η πιπτανα....... η κριση να καθυστερουσε πεντε χρονακια :whistle:

Μου θυμίζει λίγο Corvette να σου πω την αλήθεια ...για φαντάσου το σε κίτρινο.. :whistle:

https://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRrZkNSIV53y3Eq29G8dVC-ENG8qQ0ZCl4Aa0uhjKXCnpHeqXk-ighttps://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQcKE9_xF631vm6sOsnI0QvPISpcnDdm NfgZ0NT-gULnW5GPFDqTg

alexm
31-12-10, 00:48
Μου θυμίζει λίγο Corvette να σου πω την αλήθεια ...για φαντάσου το σε κίτρινο.. :whistle:

Aν μας παρει χαμπαρι ο Σταματης καηκαμε....δεν προκειται να παμε για υπνο :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Ειναι πολυ καλο, εγω στο ειπα, του χρονου θα δουμε!!!!!!ασε που μαλλον δεν θα χαλασω ευρω.

pilot
31-12-10, 01:26
Και εσυ ρε βρουτε.... με την corolla θα ερθω Κωστα για σκασιμο..... :th_Laie_67-1::hystericalbs1:
Το πατωμα ετσι ηταν φιλε φλατ,μονο που δεν ηταν carbon....
Παντως η enzo εξωτερικα δεν μου πολυ αρεσει (ειδικα απο το πλαί),σε αντιθεση με την 430 Scuderia (χωρις τις ριγες) που την βλεπω σαν το ποιο ομορφο αυτοκινητο της ferrari.

στου κ.Σπύρου το μαγαζί δεν είναι αυτό το Scuderia?:whistle:

nikos-Mpacket
04-01-11, 22:36
Αλεξη στα ειπα και απο το τηλεφωνο στα γραφω και εδω,κατ'εμε το Μ5 ειναι απο τα πιο ολοκληρωμενα αυτοκινητα της αγορας αφου μπορεις να κανεις σχεδον ολα σου τα γουστα,μπορει καποια πιο αργα απο ενα csl ή μια 430,αλλα μπορεις να τα κανεις.

Στο τηλεφωνο σου ειπα και κατι ακομα,τα μισα λεφτα απο αυτα που ελεγες να δωσεις για την Φερραρι αν τα ριξεις στην Μπεμπα θα κανεις κατι 430 να σε βλεπουν στον δρομο και να γυρνανε τα κεφαλια τους απο την αλλη μερια κανωντας τους αδιαφορους.

Κανονισε τωρα που σου περασε η γριπη της Φερραρι να φτιαξεις τιποτα στο Μ γιατι το δικο μου εχει μεινει με το παραπονο οτι δεν του εχω φορεσει τιποτα απο Μ.