PDA

Επιστροφή στο Forum : ενδειξη EML



chief
24-12-10, 23:11
Σημερα καθως πηγαινα μια χαρα και μετα απο φρεναρισμα που πηγαινα με πολλα χιλιομετρα, μου αναψε ενδειξη EML μαζι με ενα αλλο πορτοκαλι λαμπακι (νομιζω χειροφρενο?? δεν ειμαι σιγουρος) και το αμαξι δεν ανεβαζε στροφες.
Εσβησα το μοτερ και αφου εβαλα ξανα μπροστα ήταν ολα οκ.

Με μια συντομη αναζητηση στο νετ ή πολαπλασιατής πρεπει να ειναι ή throtle position sensor . Aν γνωριζει καποιος τον κωδικό ας μου τον πει να τον αλλαξω εστω και προληπτικά, ή αν εχει τυχει σε κάποιον αυτο το λαμπακι ας μου πει τι μπορει να συνβαινει.

Τετοια μερα που ηταν δεν καταφερα να το βαλω σε διαγνωστικό οποτε ελπιζω να μην μου το ξανακάνει τωρα που ειναι αργιες μεχρι να ανοιξει ο μηχανικος μου.

NickE60
24-12-10, 23:23
EML = Electronic Motor Load - Throttle regulation

Aπ ότι θυμάμαι έχει 2 αισθητήρες...


https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/M3_CSL-S54/LHD/N/browse/?search=13+63+7+840+383

sierra
24-12-10, 23:40
Εμένα πέρσι που μου συνέβει στην επαρχία όταν μου άναψε το έσβησα όπως εσύ και όταν το ξανάβαλα εμπρός ήταν ΟΚ. Οταν γύρισα Αθήνα το έβαλα στο διαγνωστικό και δεν έδειξε καμία βλάβη. Απ΄ότι μου είπαν είναι και από την βεζίνη ίσως κάποιο σκουπιδάκι πήγε μέσα και ο κινητήρας έκανε save. Από τότε δεν ξανά άναψε. Αν θυμάμε καλά ήταν αρχές Μαρτίου του 2009. Μέχρι τώρα δεν έχει κάνει τίποτα...thumb thumb thumb

alexk
24-12-10, 23:57
Έχεις μαμά εξάτμιση ?

chief
25-12-10, 06:05
Απ΄ότι μου είπαν είναι και από την βεζίνη ίσως κάποιο σκουπιδάκι πήγε μέσα και ο κινητήρας έκανε save. Από τότε δεν ξανά άναψε. Αν θυμάμε καλά ήταν αρχές Μαρτίου του 2009. Μέχρι τώρα δεν έχει κάνει τίποτα...thumb thumb thumb
Μπορει να παιζει και αυτο.
Το αμαξι το ειχα σε συνεργείο για αλλαγη προφυλακτηρα μεσο ασφαλιστικης για 3 εβδομαδες περιπου (1 βδομαδα μεχρι να γινει η ορεξη του εκτιμητή να ερθει και αλλες 2 μεχρι να ερθει ο προφυλακτήρας).
Την τελευταία μερα και αφου ειχε τελειωσει, καθως μου το πήγαιναν για πλυσιμο, εμεινε απο βενζινη απ οτι μου ειπαν.


Έχεις μαμά εξάτμιση ?
ναι Αλεξανδρε.
εχει να κανει και με εξατμηση ???

Thomelef
25-12-10, 10:10
κάντου βόλτες μέχρι να αδειάσει συμπέ και στο επόμενο γέμισμα, πάρε ένα καθαριστικό
και ρίξτο μέσα...15 ευρώ κάνει. εγώ κάθε 4-5 χιλ χιλιόμετρα ρίχνω...κάνει δουλίτσα. το
καταλαβαίνεις μετά απο καμμιά 150 χιλιόμετρα...στις ψηλές στροφές δουλεύει αρκετά πιο
ξεκούραστα...

chief
25-12-10, 11:17
τωρα που ηρθα απο βολτα μου εκανε και 1-2 στιγμιαία μπουκόματα-διακοπή στις χαμηλες στροφες.
Λετε να μαζεψε καμια βρομιά ?

Thomelef
25-12-10, 11:26
τωρα που ηρθα απο βολτα μου εκανε και 1-2 στιγμιαία μπουκόματα-διακοπή στις χαμηλες στροφες.
Λετε να μαζεψε καμια βρομιά ?

μπορεί...ή μπορεί να την άκουσε και κάνας πολαπλασιαστής...
πάνε και φουλάρισε το απο εκεί που βάζεις με κατοστάρα.
εκτός και αν είναι ήδη γεμάτο.βγές και ξέσκισε του τον
αδόξαστο μετά...ξέρεις εσύ...συνήθως μετά απο ένα καλό
γ@μήση συνέρχονται αυτά...

alexk
25-12-10, 14:14
Θα έλεγα Χριστόφορε να το πας για έλεγχο και όχι για ξέσκισμα.
Άν έχει πρόβλημα κανένα μπεκ, μπορεί να το πάρεις στο χέρι (στη χειρότερη των περιπτώσεων).

chief
25-12-10, 14:31
Ωχ!!
Τώρα που κατάλαβα ότι είμαι φουλ ερωτευμένος μαζι του δεν θέλω να ούτε καν να σκέφτομαι και να ακούω τέτοια.
Σήμερα μπαίνει στο γκαράζ μου και την Δευτέρα στο διαγνωστικο.

alexk
25-12-10, 14:47
Ωχ!!
Τώρα που κατάλαβα ότι είμαι φουλ ερωτευμένος μαζι του δεν θέλω να ούτε καν να σκέφτομαι και να ακούω τέτοια.
Σήμερα μπαίνει στο γκαράζ μου και την Δευτέρα στο διαγνωστικο.

Πως το έπαθες αυτό με ένα παλιό και ξεπερασμένο αυτοκίνητο ?
:th_Laie_67-1:

chief
25-12-10, 15:17
αν εχω παθει λες?
σκεφτομαι να ανοιξω και θρεντ για αυτο απο προχθες αλλα βαριέμαι .

οδηγησα για μια ωρα το 360 modena stradale ενος φιλου μου που ειναι και στελεχος στην εδω αντιπροσωπία της BMW.
Αμαξαρα και κουκλα, με ξεκουφανε, αλητία, γκαζια πολλα, "πολεμικο" αμαξι, θα το αγοραζα με χιλια αμα μπορουσα ΑΛΛΑ με το CSL μου δεν θα το ανταλαζα.

καταλαβα οτι εχω φαει κολλημα με το δικο μου και τελος και ας ειναι παλιο και ξεπερασμενο...;)

billarasm3
25-12-10, 16:33
αν εχω παθει λες?
σκεφτομαι να ανοιξω και θρεντ για αυτο απο προχθες αλλα βαριέμαι .

οδηγησα για μια ωρα το 360 modena stradale ενος φιλου μου που ειναι και στελεχος στην εδω αντιπροσωπία της BMW.
Αμαξαρα και κουκλα, με ξεκουφανε, αλητία, γκαζια πολλα, "πολεμικο" αμαξι, θα το αγοραζα με χιλια αμα μπορουσα ΑΛΛΑ με το CSL μου δεν θα το ανταλαζα.

καταλαβα οτι εχω φαει κολλημα με το δικο μου και τελος και ας ειναι παλιο και ξεπερασμενο...;)

θελω και εγωωωωωω!!!!!!!!!
χεχεχεχε!!!

SuperSonic
25-12-10, 20:44
αν εχω παθει λες?
σκεφτομαι να ανοιξω και θρεντ για αυτο απο προχθες αλλα βαριέμαι .

οδηγησα για μια ωρα το 360 modena stradale ενος φιλου μου που ειναι και στελεχος στην εδω αντιπροσωπία της BMW.
Αμαξαρα και κουκλα, με ξεκουφανε, αλητία, γκαζια πολλα, "πολεμικο" αμαξι, θα το αγοραζα με χιλια αμα μπορουσα ΑΛΛΑ με το CSL μου δεν θα το ανταλαζα.

καταλαβα οτι εχω φαει κολλημα με το δικο μου και τελος και ας ειναι παλιο και ξεπερασμενο...;)


Ο Ηχος τις Στρανταλε ειναι τρομερος!Εχω δει και ακουσει..thumb


Τσιφ ενα Μ3 ΠΟΤΕ δεν ειναι ξεπερασμενο!!:original:

Specialized
29-12-10, 18:43
αν εχω παθει λες?
σκεφτομαι να ανοιξω και θρεντ για αυτο απο προχθες αλλα βαριέμαι .

οδηγησα για μια ωρα το 360 modena stradale ενος φιλου μου που ειναι και στελεχος στην εδω αντιπροσωπία της BMW.
Αμαξαρα και κουκλα, με ξεκουφανε, αλητία, γκαζια πολλα, "πολεμικο" αμαξι, θα το αγοραζα με χιλια αμα μπορουσα ΑΛΛΑ με το CSL μου δεν θα το ανταλαζα.

καταλαβα οτι εχω φαει κολλημα με το δικο μου και τελος και ας ειναι παλιο και ξεπερασμενο...;)

Chief αν και αθεράπευτος Φεραράκιας έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο!!! Σε ζηλεύουμε με όλη την καλή έννοια κι εσένα και τον alex... :original:

chief
29-12-10, 19:40
Ο Ηχος τις Στρανταλε ειναι τρομερος!Εχω δει και ακουσει..thumb:
Το συγκεκριμενο αμαξι ηταν ενος κολλητου μου που τωρα δεν ειναι στην ζωη.
Το ειχα οδηγησει αρκετες φορες.
Ειναι εντελως γυμνο, με ηχο που ξεκουφαίνει και πολυ γρηγορο.

Τωρα το εχει ο service manager της εδω αντιπροσωποιας BMW.

chief
29-12-10, 19:45
Chief αν και αθεράπευτος Φεραράκιας έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο!!! Σε ζηλεύουμε με όλη την καλή έννοια κι εσένα και τον alex... :original:

και σενα σε ζηλευουν οι Μ3ακιδες.
αγορασες πολυ καλο αμαξι.

SuperSonic
29-12-10, 19:46
Το συγκεκριμενο αμαξι ηταν ενος κολλητου μου που τωρα δεν ειναι στην ζωη.
Το ειχα οδηγησει αρκετες φορες.
Ειναι εντελως γυμνο, με ηχο που ξεκουφαίνει και πολυ γρηγορο.

Τωρα το εχει ο service manager της εδω αντιπροσωποιας BMW.



Καταλαβα...Η τριχα καγκελο απο τον ηχο!

Ενα απο τα καλυτερα Ferrari που βγηκαν..

fanisk
29-12-10, 20:07
Το συγκεκριμενο αμαξι ηταν ενος κολλητου μου που τωρα δεν ειναι στην ζωη.
Το ειχα οδηγησει αρκετες φορες.
Ειναι εντελως γυμνο, με ηχο που ξεκουφαίνει και πολυ γρηγορο.

Τωρα το εχει ο service manager της εδω αντιπροσωποιας BMW.

Ποτε θα με πας βολτα? :hug:

chief
29-12-10, 20:11
οποτε θες.
αλλα μαλλον αν ανεβω τον επομενο μηνα μαλλον εσυ θα με κανεις βολτα.

Thomelef
29-12-10, 21:03
οποτε θες.
αλλα μαλλον αν ανεβω τον επομενο μηνα μαλλον εσυ θα με κανεις βολτα.

??????????????????????
που θα ανέβεις ρε???ποιος, που, ποτε, γιατί, τι έγινε???
γουστάρω λέμε...θα δώ το συμπεθεράκι μου???:original::original::original:

z3 2.2
29-12-10, 23:54
Την τελευταία μερα και αφου ειχε τελειωσει, καθως μου το πήγαιναν για πλυσιμο, εμεινε απο βενζινη απ οτι μου ειπαν.



Φακ!!!
Μπορει η τρομπα βενζινης σου να ψυχοραγει τωρα που μιλαμε!
Οταν στεγνωσει η τρομπα,αν δεν τα φτυσει εκεινη τη στιγμη,εχει μειωσει κατα (παρα) πολυ τη ζωη της.

Αυτο που σου λεω ειναι κατι που παιζει γενικως και δεν νομιζω να εχει να κανει με το προβλημα σου.

Μα καλα...πως το αφησαν να μεινει ρε γαμωτο???:ranting2:

chief
30-12-10, 07:03
Φακ και εγω.
Διαβασα το ποστ χθες το βραδυ κατα τις 1:30 και παρ ολιγο να μην κοιμηθω.

Τελειωνει σημερα το φρεσκαρισμα που του κανω αλλα κανονισα να παει εκει διαγνωστικό να μετρησει την πιεση που δουλευει η αντλια τωρα. Πρεπει να βρω και ποιες ειναι οι εργοστασιακές τιμες που πρεπει να δουλευει....

Προχθες που εβαλα διαγνωστικο για να δειξει απο που αναψε το EML μου εβγαλε οτι οφειλετε σε σποραδική και στιγμιαια δυσλειτουργια του throttle.
Μαλλον throttle position sensor πρεπει να αλλαξω προς το παρόν και ελπιζω να μην θελω και αντλία.
Παντως τα μπεκ δουλευαν αψογα.

z3 2.2
30-12-10, 07:13
Καλημερα στην Κυπρο μας!
Μη σκας κιολας!
Μπορει να μην επαθε και να μην παθει και τιποτα.
Απλα οταν μια τρομπα δουλεψει στεγνη καταπονειται αρκετα.
Αν τωρα ισα που τους εσβησε και βαλανε βενζινη μετα καπακι δε =ν τρεχει και τιποτα.
Η πιεση δεν θα σου δειξει και κατι το ιδιαιτερο.
Παντως βαλε στην ακρη του μυαλου σου και την τρομπα.
Μην αγχωνεσαι ομως αδικα ;)

chief
30-12-10, 07:23
καλημερα Μητσο,

βρε στα @@ μας. την υγεια μας να χουμε και δε πα να ανατιναχτει:drive:

z3 2.2
30-12-10, 07:32
καλημερα Μητσο,

βρε στα @@ μας. την υγεια μας να χουμε και δε πα να ανατιναχτει:drive:

Σωστοοοοοοςςςς !!!!:original:

Thomelef
30-12-10, 08:09
Σωστοοοοοοςςςς !!!!:original:

κλασικός χιρσόφορος θα έλεγα...