PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγες λαδιων σε S54



gnx
22-12-10, 19:04
Διαβαστε τα ποστς νουμερο 89 με 94.

Σκεφτειτε δε οτι και ο κινητηρας στο ποστ νουμερο 89 μια χαρα ειναι.

https://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=493987&page=4

Ο κινητηρας με αλλαγες βαση του inspection schedule ειναι ΜΑΥΡΟΣ. Μπορει να το εχω ξαναποσταρει, αλλα αν το βρω θα το ξαναβαλω για reference.

ΔημήτρηςΜ3
22-12-10, 19:15
καθε 5000-6000 χιλ.
πεταμα!
οταν ανοιξε το καπακι απο το μοτορ για τις βαλβιβες μπορω να πω
πως ελαμπε..

gnx
22-12-10, 19:20
Περιμενω να δω το δικο μου σε λιγο καιρο.

EVERGET
22-12-10, 19:37
Βασικά και το δικό μου όταν το ανοίξαμε για ρύθμιση βαλβίδων ήταν "χρυσό" μέσα...

Ο μηχανικός μου (και κάποιων άλλων από εδώ) επιμένει πως εάν δεν το σκίζεις το μοτέρ μπορείς να τα αλλάζεις κάθε 10,000!

ΔημήτρηςΜ3
22-12-10, 19:51
να σου πω την αληθεια απλα για να εχω το κεφαλι μου ησυχω τα κανω καθε
6000.

saulm3
22-12-10, 20:21
να σου πω την αληθεια απλα για να εχω το κεφαλι μου ησυχω τα κανω καθε
6000.

εγω αν ειχα αποκλειστικο προμηθευτη μου τον ποντιο θα εκανα αλλαγη καθε 20.000χιλιομετρα :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

saulm3
22-12-10, 20:28
προσωπικη μου γνωμη ειναι καθε 5000χιλ να αλλαζονται το σκιζεισ η οχι αυτο το μοτερ θελει καλη συντηρηση κ τακτικη στα παντα..μπουζι,φιλτρα,λαδια, αλβολινεσ.καθαρισμα μπεκ .

SuperSonic
22-12-10, 20:52
Επειδη ο s54 ειναι πολυ ισιατερος κινητηρας και πειδη δουλευει οριακα το σωστο ειναι να αλλαζεται τα λαδια το πολυ στις 7.000 χιλ...βεβαια αν εισια τυπος που το "κυνηγας'συχνα και στα 5.οοο να αλλαξεις καλα θα ειναι.

Οπως μου ελεγε ο καθηγητης στην σχολη μου τα λαδια να τα αλλαζεται χωρις τσιγκουνιες!

ΔημήτρηςΜ3
22-12-10, 21:01
εγω αν ειχα αποκλειστικο προμηθευτη μου τον ποντιο θα εκανα αλλαγη καθε 20.000χιλιομετρα :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

πωωωωωωωωωω ρε τι εισαι εσυ!!!!!!:hystericalbs1::hystericalbs1:

turbodog
22-12-10, 23:50
Το λαδια απο την στιγμη που θα μπουν σε κυκλο λειτουργιας αρχιζουν να χανουν μερος των λιπαντικων ικανοτητων τους, κυριως απο την διαλυση μεσα σε αυτα των προιοντων καυσης (οπως και μικροποσοτητες ακαυστης βενζινης). Αυτο σε συνδυασμο με την ανεπαρκη λιπανση του S54 στο κατω μερος του στροφαλου (συμπληρωματικα με την κακη ποιοτητα στα κουζινετα στροφαλου ειχε προκαλεσει τις αστοχιες κινητηρων στα προ 2002 μοντελα. Γιαυτο η BMW εκανε ανακληση για αλλαγη στα κουζινετα+ συγκεκριμενο λαδι).
Γιαυτο ειναι σημαντικο να αλλαζουμε λαδια (μονο ΟΕΜ δηλ Castrol TWS) το πολυ καθε 7500χλμ η και συχνοτερα ωστε να διατηρουμε την λιπαντικη ικανοτητα στο μεγιστο, περιοριζοντας οσο μπορουμε την φθορα στα κουζινετα. Αλλωστε με την βενζινη στα υψη, μια αλλαγη λαδιων ειναι λιγοτερο απο ενα γεμισμα ντεποζιτου. Και μαζι αλλαζουμε και το φιλτρο λαδιου. Ειναι εξισου σημαντικο να αλλαζεται συχνα.

manos///3
23-12-10, 10:54
Αλλαζω καθε 3 trackday...δηλαδη μαζι με τις δημοσιες διαδρομες , καθε 2000 χλμ.....

Μηπως ειμαι υπερβολικος???

Ptboul
23-12-10, 10:57
Αλλαζω καθε 3 trackday...δηλαδη μαζι με τις δημοσιες διαδρομες , καθε 2000 χλμ.....

Μηπως ειμαι υπερβολικος???

Αν σκεφθείς ότι στο παπί αλλάζω κάθε 1.000Km, καλά το πας :hystericalbs1:

Nino
23-12-10, 11:47
Αν σκεφθείς ότι στο παπί αλλάζω κάθε 1.000Km, καλά το πας :hystericalbs1:

εκτος οτι το θεμα ειναι οι αλλαγες λαδιων σε s54... εσυ κοιτα μην μπεις σε καμια "πριζα" και αλλαζεις λαδια "τρεις την ωρα"...χαχαχαχαχαχα

Specialized
23-12-10, 12:02
Κι εγώ κάθε 5.000 αλλάγή με φίλτρο! Έκανα ήδη την πρώτη μου (από αγοράς του) αλλαγή προχθές (50.000χλμ).
Με αλλάγη φίλτρου περίπου 6,5 λίτρα. Σωστά??

manos///3
23-12-10, 12:17
Κι εγώ κάθε 5.000 αλλάγή με φίλτρο! Έκανα ήδη την πρώτη μου (από αγοράς του) αλλαγή προχθές (50.000χλμ).
Με αλλάγη φίλτρου περίπου 6,5 λίτρα. Σωστά??

5.5 λιτρα

Thomelef
23-12-10, 13:49
5.5 λιτρα

6 με το φίλτρο...:original:
5.5 χωρίς το φίλτρο.

Z-man
23-12-10, 13:51
Συγνώμη που ρωτώ ρε παιδιά ,αλλα γιατί αλλάζετε τόσο συχνά τα λάδια στα Μ ,αφού είναι πλήρως συνθετικά κ ειδικά για αυτό το μοτέρ...?

Thomelef
23-12-10, 13:54
Συγνώμη που ρωτώ ρε παιδιά ,αλλα γιατί αλλάζετε τόσο συχνά τα λάδια στα Μ ,αφού είναι πλήρως συνθετικά κ ειδικά για αυτό το μοτέρ...?

γιατί 90 - 100 ευρώ κάθε 5-6 μήνες πλέον δεν είναι κόστος για ένα
τέτοιο αμάξι...

pilot
23-12-10, 16:11
κάθε 5000 μαζί με φίλτρο πάντα..το κόστος είναι μηδαμινό thumb

manos///3
23-12-10, 16:37
6 με το φίλτρο...:original:
5.5 χωρίς το φίλτρο.

Ψηλε επιμενω 5.5 λιτρα με φιλτρο.

Thomelef
23-12-10, 17:22
Ψηλε επιμενω 5.5 λιτρα με φιλτρο.

οκ ρε κούκλε...δεν θα τα χαλάσουμε...
εγώ νομίζω πάντως 5.5 παίρνει χωρίς
αλλαγή φίλτρου...αν αλάξεις φίλτρο,
τότε θέλει και το υπόλοιπο μισό...

pilot
23-12-10, 17:34
Θωμά θα συμφωνήσω με το κοπέλι...5.5 με το φίλτρο είναι..thumb

gnx
23-12-10, 18:18
Κι εγώ κάθε 5.000 αλλάγή με φίλτρο! Έκανα ήδη την πρώτη μου (από αγοράς του) αλλαγή προχθές (50.000χλμ).
Με αλλάγη φίλτρου περίπου 6,5 λίτρα. Σωστά??

Specialized,

To αυτοκινητο παιρνει 5.5 λιτρα λαδι μαζι με το φιλτρο. Στα 5.5 λιτρα πρεπει το λάδι στο μαρκούτσι να φτανει ακριβώς στη μέση. Η ποσότητα που αναλογεί απο το μέγιστο στο ελάχιστο είναι 1.3 λιτρα. Στην θεωρία αυτό σημαίνει ότι το πάνω άκρο, το ΜΑΧ στο μαρκούτσι είναι 6.15 λίτρα.

Στην πράξη επειδη δεν αδειάζει και τελειως το μοτερ, με 6 λιτρα θα πρεπει να εισαι στο max. Με 6.5, καλο ειναι να βγαλεις λιγο, ειδικα εαν το κυνηγας το αμαξι.

Thomelef
23-12-10, 18:21
Specialized,

To αυτοκινητο παιρνει 5.5 λιτρα λαδι μαζι με το φιλτρο. Στα 5.5 λιτρα πρεπει το λάδι στο μαρκούτσι να φτανει ακριβώς στη μέση. Η ποσότητα που αναλογεί απο το μέγιστο στο ελάχιστο είναι 1.3 λιτρα. Στην θεωρία αυτό σημαίνει ότι το πάνω άκρο, το ΜΑΧ στο μαρκούτσι είναι 6.15 λίτρα.

Στην πράξη επειδη δεν αδειάζει και τελειως το μοτερ, με 6 λιτρα θα πρεπει να εισαι στο max. Με 6.5, καλο ειναι να βγαλεις λιγο, ειδικα εαν το κυνηγας το αμαξι.

εγώ γιώργο βάζω 6 ακριβώς με το φίλτρο...και είμαι λίιιιιγο πιο κάτω απο το max.
δλδ ο μανωλάκος και ο γιώργης έχουν δίκιο που λένε για 5.5 τελικά εεε???

gnx
23-12-10, 18:35
Θωμα, ναι 5.5. Νομιζω οτι ειναι καλυτερο να συμπληρωσεις εαν και εφ'όσον απο το να εχεις παραπάνω.

Specialized
23-12-10, 18:47
:think::sad:Με βλέπω να πηγαίνω για αφαίρεση αύριο! Έχω σκάσει τώρα που το διαβάζω γιατί με 1 λίτρο παραπάνω μετανιώνω και ψιλοφοβάμαι το "κυνήγι" που έπαιξε χθες το βράδυ εξαιτίας και της τοποθέτησης των νέων μου καταλυτών....

Monsta
23-12-10, 18:54
Και η επόμενη ερώτηση:

Ποιες είναι ιδανικότερες συνθήκες να μετρήσετε τα λάδια σας ?

a) Το αμάξι εντελώς παγωμένο.
b) Βάζουμε μπρος το αφήνουμε 5'-10' να ζεσταθεί, σβήνουμε, περιμένουμε 5' να πέσουν τα λάδια και μετά μετράμε.

Εγώ ακολουθώ το 'a'.

Thomelef
23-12-10, 18:59
Και η επόμενη ερώτηση:

Ποιες είναι ιδανικότερες συνθήκες να μετρήσετε τα λάδια σας ?

a) Το αμάξι εντελώς παγωμένο.
b) Βάζουμε μπρος το αφήνουμε 5'-10' να ζεσταθεί, σβήνουμε, περιμένουμε 5' να πέσουν τα λάδια και μετά μετράμε.

Εγώ ακολουθώ το 'a'.

το καλύτερο για να μετρήσεις, είναι να είναι το λάδι σε θερμοκρασία λειτουργείας.
αν πχ έχεις αρκετό παραπάνω λάδι μέσα, όπως τελικά δείχνει πως εγώ έχω
μισό λίτρο και εσύ ένα, υπάρχει περίπτωση να είσαι πάνω απο το μάξιμουμ και
να δημιουργήσεις τέτοια πίεση μέσα στο μοτέρ, με αποτέλεσμα να πετάξεις το
λάδι απο την κεφαλή...σκέψου μόνο το λάδι που βράζει μέσα στο στεγανοποιημένο
χώρο της μηχανής...σαν μια κλειστή χύτρα που βράζει είναι...

gnx
23-12-10, 19:01
Οντως οι οδηγιες ετσι λενε. Στη πραξη δεν εχω δει αξιοσημείωτη διαφορά.

pilot
23-12-10, 19:12
το manual γράφει οτι ο σωστός τρόπος είναι ο β)..αλλά έστω πως βλέπουμε οτι η στάθμη είναι στην μέση,ουσιαστικά υπάρχει κι'άλλο λάδι το οποίο έχει μείνει σαν φιλμ σε όλα τα κινούμενα μέρη και δεν έχει προλάβει να στραγγίξει μέσα στο 5λεπτο..αν για παράδειγμα δούμε το λάδι το πρωί τότε το πιθανότερο είναι πως όλο(η σχεδόν όλο) το λάδι θα έχει ''κάτσει'' στο κάρτερ και θα έχουμε μια ακριβέστερη μέτρηση...εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ και τους δυο τρόπους για να σχηματίσω μια σφαιρική άποψη αλλά μάλλον δίνω περισσότερο βάρος στην πρώτη μέθοδο..
Βέβαια είμαι σίγουρος πως ο κατασκευαστής έχει προβλέψει την ποσότητα λαδιού που μένει στον κινητήρα όταν μας λέει να χρησιμοποιήσουμε την μέθοδο που περιγράφει στο manual..thumb

Thomelef
23-12-10, 19:17
έχω την εντύπωση πως λόγο βράσης, αλλού βρίσκεται η στάθμη όταν είναι ζεστό το
λάδι, απο ότι όταν είναι κρύο...μπορεί να κάνω και λάθος. η δική μου λογική πάντως
λέει, πως σε θερμοκρασία λειτουργείας η στάθμη δεν πρέπει να ξεπερνά το μάξιμουμ
για τους λόγους που έγραψα πιο πάνω...

pilot
23-12-10, 19:31
έχω την εντύπωση πως λόγο βράσης, αλλού βρίσκεται η στάθμη όταν είναι ζεστό το
λάδι, απο ότι όταν είναι κρύο...μπορεί να κάνω και λάθος. η δική μου λογική πάντως
λέει, πως σε θερμοκρασία λειτουργείας η στάθμη δεν πρέπει να ξεπερνά το μάξιμουμ
για τους λόγους που έγραψα πιο πάνω...

αυτό είναι σίγουρο!thumb

EVERGET
23-12-10, 19:46
Αμάν με τις φοβίες γι αυτό το μοτόρι! Ρε παιδιά και 6 λίτρα λάδι να βάλουμε δεν έγινε τπτ, δεν πρόκειται να χαλάσει....

Κάποιος μηχανικός μάλιστα μου είχε πει πως καλό είναι να βάζεις 6 λίτρα γιατί έτσι μειώνεις τον κίνδυνο για προβλήματα του vanos.
΄
Όντως το manual λέει 5,5lt με φίλτρο, επίσης λέει ότι και να προσθέσεις λίγο 10w40 ή 5w-40 εάν δεν παίζει 10w-60 δεν τρέχει και τπτ :shok: (p. 119)

Specialized
23-12-10, 20:48
Πάντως τώρα που το συζητάμε θυμήθηκα ότι χθες στο κυνήγι μου είδα και πιο ευκολο ανέβασμα θερμοκρασίας. Εσάς ο δείκτης ανεβαίνει στο 100 (και ίσως και τσικ παραπάνω) ή μήπως οφείλεται στην λίγο παραπάνω ποσότήτα που έχω?

Thomelef
23-12-10, 20:53
στο πολύ σκίσιμο και καλοκαιράκι, έχω ανεβάσει και 120 - 125 βαθμούς.
χειμώνα με χαμηλές θερμοκρασίες, κάνα δυό φορές με πολύ σκίσιμο
πάλι, έχω δεί περίπου 110 - 115 βαθμούς. συνήθως όμως δουλεύει στους
95 - 100 με νορμάλ χρήση...οκ θερμοκρασία λογικό είναι να ανεβάσει
σε σκληρή χρήση. το θέμα είναι να γίνεται καλή αποθέρμανση μετά το
σκίσιμο.γενικά μην το φοβάσαι. είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα με το
συγκεκριμένο αμάξι...εγώ έχω 160κ χιλιόμετρα και το καυμένο, ποτέ
δεν μου λέει όχι.

EVERGET
23-12-10, 21:38
Πάντως τώρα που το συζητάμε θυμήθηκα ότι χθες στο κυνήγι μου είδα και πιο ευκολο ανέβασμα θερμοκρασίας. Εσάς ο δείκτης ανεβαίνει στο 100 (και ίσως και τσικ παραπάνω) ή μήπως οφείλεται στην λίγο παραπάνω ποσότήτα που έχω?

Κανένα πρόβλημα οι θερμοκρασίες που αναφέρεις!!!!

Specialized
29-12-10, 16:48
Τελικά για να πάει ο δείκτης λίιιγο κάτω από το max χρειάστηκε να αφαιρέσω κάπου 600 γραμμάρια οπότε όντως η ανώτατη ποσότητα με φίλτρο πρέπει να είναι κάτι ελάχιστο πάνω από τα 5,5 λίτρα thumb

ΔημήτρηςΜ3
29-12-10, 18:07
φιλος μου ειπε πως εβαλε ποιο λεπτο λαδι στο Μ3 και ειδε καλυτερα αποτελεσματα σε θερμοκρασιες. απλα δεν θυμαμε το λαδι!
νομιζω θα δει το θεμα και θα μας απαντησει!!! που εισαι Saul!!!!!!!!!

Thomelef
30-12-10, 08:15
φιλος μου ειπε πως εβαλε ποιο λεπτο λαδι στο Μ3 και ειδε καλυτερα αποτελεσματα σε θερμοκρασιες. απλα δεν θυμαμε το λαδι!
νομιζω θα δει το θεμα και θα μας απαντησει!!! που εισαι Saul!!!!!!!!!

με τα λάδια καλό είναι να μην πειραματιζόμαστε...ο αδερφός μου τα ίδια έκανε
στο 330 και το αμάξι έχει γίνει φριτέζα...δοκίμασε τα motul και μετά κάποια άλλα.
δεν θυμάμαι ποια ήταν τα δεύτερα που έβαλε...πάντως του τα έλεγαν απο το
συνεργείο, αλλά αυτός ο μλκς έκανε αυτά που του έλεγαν οι κάφροι οι φίλοι του.

Specialized
30-12-10, 12:50
με τα λάδια καλό είναι να μην πειραματιζόμαστε...ο αδερφός μου τα ίδια έκανε
στο 330 και το αμάξι έχει γίνει φριτέζα...δοκίμασε τα motul και μετά κάποια άλλα.
δεν θυμάμαι ποια ήταν τα δεύτερα που έβαλε...πάντως του τα έλεγαν απο το
συνεργείο, αλλά αυτός ο μλκς έκανε αυτά που του έλεγαν οι κάφροι οι φίλοι του.

Συμφωνώ με Θωμά κι επαυξάνω ένα λόγο επιπλέον λόγω της ειδικότητας του S54...

pilot
30-12-10, 15:39
στον S54 απλά ΔΕΝ παίζουμε με τα λάδια!! μόνο αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής(ο οποίος είναι μάλιστα και ''κάθετος'' σε αυτό)..δεν αμφιβάλω πως μπορεί να έχει κάποια διαφορά αλλά μακροπρόθεσμα θα έχει άσχημες επιπτώσεις στο μοτέρ..ΣΙΓΟΥΡΑ!!

saulm3
30-12-10, 15:47
εγω εβαλα πρωτη φορα motul 15/50 φουλ συνθετικο μετα απο συζητηση με τον μηχανικο μου βεβαια και η πρωτεσ εντυπωσεισ μ ειναι οτι το λαδι ερχεται ποιο γρηγορα στην καταλληλη θερμοκρασια κ στο σκισιμο μου ανεβαζει 100 με 7 βαθμουσ εξω.με τα castrol 10/60 ανεβαζε ποιο αργα απο 0 σ 75 βαθμουσ αλλα στο σκισιμο ανεβαζε 110 με ιδια εξωτερικη θερμοκρασια.δουλευει ποιο ομαλα κ το πρωι οταν το βαζω μπροσ.....δεν θα εκανα αλλαγη αν δεν μου το συνιστουσε ο μηχανικοσ μου......αυτα.

pilot
30-12-10, 15:58
φίλε μου το ότι με τα 10-60 ανέβαζε 110 είναι γιατί έτσι το έφτιαξε ο κατασκευαστής να κάνει! δεν σημαίνει ότι είναι κακό..το θέμα είναι ότι στο συγκεκριμένο μοτέρ ο κατασκευαστής είναι απόλυτος και λέει πως πρέπει να βάζουμε ΜΟΝΟ τα συγκεκριμένα λάδια οποτε κατά την ταπεινή μου άποψη καλό είναι να κάνουμε αυτό που λέει αυτός που έφτιαξε το μοτέρ!thumb

Thomelef
30-12-10, 16:29
με 30 βαθμούς και πολύ σκίσιμο τα castrol θα πάνε στο 125...ΝΟΡΜΑΛ θερμοκρασία και για
το μοτέρ και για το λάδι και για την χρήση και για την εξωτερική θερμοκρασία...γιατί σου
φαίνεται πρόβλημα οι 110 βαθμοί δεν κατάλαβα...φυσικά 110 τώρα το χειμώνα, θα πιάνει
μετά απο αρκετό σκίσιμο...εγώ θα έλεγα να μην ξαναβάλεις και γενικά μην παίζεις με την
τύχη σου με τελείως ανούσια πειράματα...εδώ με μάπα καύσιμο μπορείς να κάνεις ζημιά.
φαντάσου να γίνει καμμιά στραβή για μια άσκοπη μαλακία, όπως είναι η αλλαγή λαδιού...

alexk
30-12-10, 20:32
Αν διαβάσετε το βιβλιαράκι, θα δείτε ότι μπαίνουν και άλλα λάδια (τηρούν τις προδιαγραφές).
Το Castrol TWS είναι πιο καλό βέβαια, όχι ότι δεν υπάρχουν και άλλα που δουλεύουν...

Thomelef
30-12-10, 20:41
Αν διαβάσετε το βιβλιαράκι, θα δείτε ότι μπαίνουν και άλλα λάδια (τηρούν τις προδιαγραφές).
Το Castrol TWS είναι πιο καλό βέβαια, όχι ότι δεν υπάρχουν και άλλα που δουλεύουν...

οκ ακόμα και έτσι, δεν βρίσκω λόγο κάποιος να πειραματίζεται με το συγκεκριμένο θέμα...
είναι τελείως μα τελείως ανούσιο...και επειδή έχω και το παράδειγμα του αδερφού μου,
θεωρώ χαζό να ρισκάρεις την αξιοπιστία του μοτέρ χωρίς λόγο...θές να πειραματιστείς???
πάρε λίγη αγωνιστική να νομίζεις πως το αμάξι πείρε καμμιά 30αριά άλογα...

ΔημήτρηςΜ3
30-12-10, 21:14
δε ξερω τι να πω πλεον...
ισως να εκανα μια δοκιμη με αλλα λαδια ισως να ειναι καλυτερο ισως καταστρεψουμε μοτερ!

alexk
30-12-10, 21:20
οκ ακόμα και έτσι, δεν βρίσκω λόγο κάποιος να πειραματίζεται με το συγκεκριμένο θέμα...
είναι τελείως μα τελείως ανούσιο...και επειδή έχω και το παράδειγμα του αδερφού μου,
θεωρώ χαζό να ρισκάρεις την αξιοπιστία του μοτέρ χωρίς λόγο...θές να πειραματιστείς???
πάρε λίγη αγωνιστική να νομίζεις πως το αμάξι πείρε καμμιά 30αριά άλογα...

Σωστά !

The following is the only recommended and approved synthetic oil for BMW M
(Motorsport) vehicles in the US market with gasoline engines, at the presen

BMW Long-life rating LL-01 Synthetic Oils for BMW M vehicles
equipped with S54, S62, S65 or S85 engines

Castrol TWS Motorsport SAE 10W-60 Synthetic Engine Oil, o
Castrol Formula RS SAE 10W-60 Synthetic Engine Oil
(BMW part number 07 51 0 009 420)


If Castrol High Performance Synthetic Oil is not available and you need to ad
between oil changes, only use synthetic oils with the following specifications
vehicles:
Viscosity – preferred SAE 10W-60
Alternative – SAE 10W-40, SAE 5W-50 or SAE 10W-50
Use only oils with an API rating of SJ/CF, SK/CF or higher

alexk
30-12-10, 21:20
δε ξερω τι να πω πλεον...
ισως να εκανα μια δοκιμη με αλλα λαδια ισως να ειναι καλυτερο ισως καταστρεψουμε μοτερ!

Μην κάνεις !

Thomelef
30-12-10, 21:40
δε ξερω τι να πω πλεον...
ισως να εκανα μια δοκιμη με αλλα λαδια ισως να ειναι καλυτερο ισως καταστρεψουμε μοτερ!

Ρε μλκ δημήτρη, πές μου έναν λόγο γιατί να το κάνεις...
έτσι για την εμπειρία???έχεις επισημάνει κάποιο πρόβλημα
με το συγκεκριμένο λάδι και θέλεις να ψαχτείς???γιατί???
εκτός και οκ ρε παιδί μου σε δουλειά να βρισκόμαστε...
το σίγουρο είναι πως.
1)διαφορά στην λειτουργεία δεν θα δείς.
2)διαφορά στην απόδοση δεν θα δείς.
3)και 5 βαθνούς κάτω να είναι το λάδι δεν λέει
απολύτως τπτ, αφού μέχρι και 125 βαθμούς να
δουλέψει, δεν έχει κανένα πρόβλημα.
δεν θα καταλάβεις απολύτως τπτ. παράδειγμα.
αν στα λάστιχα σου βάλεις άζωτο και μετά
κανονικό αέρα θα καταλάβεις καμμιά διαφορά
στο κράτημα του αυτοκινήτου???για το τπτ
δλδ ρισκάρεις το μοτέρ???πείτε μου μια λογική
εξήγηση τουλάχιστο...
επίσεις τι είσαι???κάνα πιστόνι και θα δείς αν
είναι καλύτερα ή όχι???

saulm3
30-12-10, 22:43
καταρχην εμενα το αμαξι μου δεν εχει ανεβασει ποτε μ ποτε 125 βαθμουσ κ ειμαι τηηηηησ τελικησ κ κατα δευτερον οπωσ ειπε ο αλεχ υπαρχουν κ αλλα λαδια τα οποια μπορουν να χρισημοποιηθουν στο μοτερ αυτο.ο καθενασ ασ κρινει το καλυτερο για το αμαξι του εγω εμπιστευτηκα τον μηχανικο μου κ το εβαλα.θα δειξει στην πορεια αν εκανα καλο η οχι.και το μοτερ μ δεν ειναι μαμα αν ειναι να βγαλει θα το βγαλει γρηγορα.....

Stamatis
30-12-10, 22:45
Γιατι ρε παιδια δεν τα στελνετε για αναλυση να ξερετε ακριβως τι συμβαινει με τα λαδια σας και τον κινητηρα σας;
100 ευρω συνολικο κοστος ειναι και η απαντηση που θα παρετε ειναι πιστοποιημενη και θα εχετε και ενα σημειο αναφορας για την επομενη μετρηση που θα κανετε ωστε να ξερετε!
Εχω δυο samplers στο σπιτι, αμα θελει καποιος να του στειλω ενα, σε 5 μερες θα ξερει ακριβως την κατασταση του κινητηρα του, το ποσο ακομα ζωη εχει το λαδι του και κυριως αν ειναι το σωστο λαδι!

Thomelef
30-12-10, 23:02
καταρχην εμενα το αμαξι μου δεν εχει ανεβασει ποτε μ ποτε 125 βαθμουσ κ ειμαι τηηηηησ τελικησ κ κατα δευτερον οπωσ ειπε ο αλεχ υπαρχουν κ αλλα λαδια τα οποια μπορουν να χρισημοποιηθουν στο μοτερ αυτο.ο καθενασ ασ κρινει το καλυτερο για το αμαξι του εγω εμπιστευτηκα τον μηχανικο μου κ το εβαλα.θα δειξει στην πορεια αν εκανα καλο η οχι.και το μοτερ μ δεν ειναι μαμα αν ειναι να βγαλει θα το βγαλει γρηγορα.....

λέμε πως αν ανεβάσει μέχρι και 125 βαθμούς είναι νορμάλ ανάλογα την χρήση
και τις εξωτερικές συνθήκες...το θέμα είναι πως δεν μας λέτε όμως έναν λόγο
γιατί θα πρέπει κάποιος να ψαχτεί με άλλα λάδια έναντι του μαμά...επίσεις της
τελικής οι τύποι με τόσο αέρα που δέχεται το μοτέρ στα 280 + χλωμό να δείς
125 βαθμούς. πάνε σε ορεινή διαδρομή με δευτέρες τρίτες φούλ και μετά δές
πόσο θα γράφει...κάντο και με 30 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία και εκεί να
δείς κέφια...δεν δέχομαι όμως σε καμμία περίπτωση να ακούω πως κάποιος
άλλαξε λάδι στο μοτέρ και το αμάξι πάει καλύτερα, έχει καλύτερες θερμοκρασίες
χωρίς να μας λέει κάποιο ελλάτωμα του προηγούμενου και γιατί το άλλαξε.
δεν υπάρχει κανένα μα κανένα νόημα να αλλάξεις το λάδι του s54 μα κανένα.
για προσωπικό κόλλημα και θέλω να αισθάνομαι και καλά πιο ψαγμένος οκ...
πάω πάσο...αλλά δεν δέχομαι σε καμμία περίπτωση πως το tws δεν κάνει την
δουλειά του και ψάχνω για άλλο λάδι. τέλος.

Z-man
30-12-10, 23:31
Συγνωμη αλλα να ρωτησω...υπαρχει ακομη TWS ή εχει αντικατασταθει?

alexk
30-12-10, 23:46
Συγνωμη αλλα να ρωτησω...υπαρχει ακομη TWS ή εχει αντικατασταθει?

Υπάρχει

saulm3
30-12-10, 23:50
εγω δεν ειπα οτι το αμαξι παει καλυτερα κτλ κτλ.η μονη διαφορα που ειδα ειναι με την θερμοκρασια κ το πρωι δουλευει ποιο ομαλα.

pilot
31-12-10, 02:06
Σωστά !

The following is the only recommended and approved synthetic oil for BMW M
(Motorsport) vehicles in the US market with gasoline engines, at the presen

BMW Long-life rating LL-01 Synthetic Oils for BMW M vehicles
equipped with S54, S62, S65 or S85 engines

Castrol TWS Motorsport SAE 10W-60 Synthetic Engine Oil, o
Castrol Formula RS SAE 10W-60 Synthetic Engine Oil
(BMW part number 07 51 0 009 420)


If Castrol High Performance Synthetic Oil is not available and you need to ad
between oil changes, only use synthetic oils with the following specifications
vehicles:
Viscosity – preferred SAE 10W-60
Alternative – SAE 10W-40, SAE 5W-50 or SAE 10W-50
Use only oils with an API rating of SJ/CF, SK/CF or higher

Αλέξη εδώ αναφέρεται ολοκάθαρα πως υπό κανονικές συνθήκες πρέπει να χρησιμοποιούμε το 10-60 και πως ΑΝ χρειαστεί συμπλήρωμα και ΔΕΝ είναι διαθέσιμο τότε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάποιο από τα εναλλακτικά μέχρι την επόμενη αλλαγή λαδιών, για συμπλήρωμα όμως μόνο επαναλαμβάνω..thumb

Thomelef
31-12-10, 08:35
εγω δεν ειπα οτι το αμαξι παει καλυτερα κτλ κτλ.η μονη διαφορα που ειδα ειναι με την θερμοκρασια κ το πρωι δουλευει ποιο ομαλα.

η θερμοκρασία είναι δώρον άδωρο...αφού ξαναείπαμε πως μέχρι και 125 βαθμούς
είναι νορμάλ να ανεβάσει με πολύ σκίσιμο...εσύ τώρα που δεν έχεις δεί και ποτέ
σου τέτοια θερμοκρασία, είναι ακόμα πιο άχρηστη η αλλαγή μάρκας στο λάδι...
δλδ οκ δέχομαι να μου πείς πως ανεβάζει 140φεύγα και θέλω να δοκιμάσω κάνα
άλλο λάδι να δώ τι παίζει...πράγμα που δεν συμβαίνει...
επίσεις το πρωί δουλεύει πιο ομαλά...πάλι δεν μου λέει τπτ...κρύο είναι το αμάξι
λογικό είναι να μην δουλεύει όπως όταν είναι σε κατάσταση λειτουργείας...και
εμείς το ίδιο αντιμετωπίζουμε...εκτός και αν πάλι μου πείς, πως εγώ γουστάρω
να τραβάω μιζιά και στα 100 πρώτα μέτρα να το σκίζω...ή θέλω πέντε λεπτά πιο
γρήγορα να είναι το αμάξι έτοιμο για σκίσιμο...νομίζω είναι λίγο χαζό όμως...
εγώ θα έλεγα μην κάνεις τέτοιου είδους πειράματα και να το αφήνεις στην τύχη
του το πράμα...του αδερφού μου με τέτοιου είδους βλακείες το αμάξι καίει
τέσσερα λίτρα στα 9.000 χιλιόμετρα...και είναι κάτι που θα το δείς μετά απο
ένα χρόνο...θα ξεκινήσεις απο λίγο παραπάνω απο ότι συμπληρώνεις και στο
τέλος θα πάθεις την πλάκα σου...

billarasm3
31-12-10, 17:06
η θερμοκρασία είναι δώρον άδωρο...αφού ξαναείπαμε πως μέχρι και 125 βαθμούς
είναι νορμάλ να ανεβάσει με πολύ σκίσιμο...εσύ τώρα που δεν έχεις δεί και ποτέ
σου τέτοια θερμοκρασία, είναι ακόμα πιο άχρηστη η αλλαγή μάρκας στο λάδι...
δλδ οκ δέχομαι να μου πείς πως ανεβάζει 140φεύγα και θέλω να δοκιμάσω κάνα
άλλο λάδι να δώ τι παίζει...πράγμα που δεν συμβαίνει...
επίσεις το πρωί δουλεύει πιο ομαλά...πάλι δεν μου λέει τπτ...κρύο είναι το αμάξι
λογικό είναι να μην δουλεύει όπως όταν είναι σε κατάσταση λειτουργείας...και
εμείς το ίδιο αντιμετωπίζουμε...εκτός και αν πάλι μου πείς, πως εγώ γουστάρω
να τραβάω μιζιά και στα 100 πρώτα μέτρα να το σκίζω...ή θέλω πέντε λεπτά πιο
γρήγορα να είναι το αμάξι έτοιμο για σκίσιμο...νομίζω είναι λίγο χαζό όμως...
εγώ θα έλεγα μην κάνεις τέτοιου είδους πειράματα και να το αφήνεις στην τύχη
του το πράμα...του αδερφού μου με τέτοιου είδους βλακείες το αμάξι καίει
τέσσερα λίτρα στα 9.000 χιλιόμετρα...και είναι κάτι που θα το δείς μετά απο
ένα χρόνο...θα ξεκινήσεις απο λίγο παραπάνω απο ότι συμπληρώνεις και στο
τέλος θα πάθεις την πλάκα σου...

μην τρελενενεσαι μαν!!!!
ο καθενας ειναι υπευθηνος το πραξεων του!!!
δικο του ειναι το αμαξι αυτο θα πληρωνει αν παθει κατι(εαν παθει)!!!!

Thomelef
31-12-10, 17:15
μην τρελενενεσαι μαν!!!!
ο καθενας ειναι υπευθηνος το πραξεων του!!!
δικο του ειναι το αμαξι αυτο θα πληρωνει αν παθει κατι(εαν παθει)!!!!

δεν τρελαίνομαι μαν...
απλά μαζί με αυτόν παίζει να πληρώνει και κάνας άλλος που
πιστεύει πως αξίζει να πειραματιστεί με τα λάδια...βλέπε τον
πόντιο που είναι στην πρίζα με ότι του πούν. κρίμα δεν θα
είναι???μήτσο...χωρίς παρεξήγηση έτσι???απλά εσύ ανάφερες
πως ψήνεσαι να δοκιμάσειςκάνα άλλο λάδι.

billarasm3
31-12-10, 18:07
δεν τρελαίνομαι μαν...
απλά μαζί με αυτόν παίζει να πληρώνει και κάνας άλλος που
πιστεύει πως αξίζει να πειραματιστεί με τα λάδια...βλέπε τον
πόντιο που είναι στην πρίζα με ότι του πούν. κρίμα δεν θα
είναι???μήτσο...χωρίς παρεξήγηση έτσι???απλά εσύ ανάφερες
πως ψήνεσαι να δοκιμάσειςκάνα άλλο λάδι.

σωστος μαν!!!
αλλα εμεις δεν ειμαστε οι μπαμπαδες-μαμαδες κανενως!!
λεμε μια φορα την αποψη μας!!!
απο εκει και περα ο καθενας κανει τις επιλογες του!!!
αλλα δνε καταλαβαινω 1 πραγμα εγω!!!
ποιος ο λογος να αλλαξουμε λαδι αφου το γνησιο κανει αψογα την δουλεια του???
ουτε ακριβο ειναι ουτε τιποτα!!!

saulm3
31-12-10, 18:13
εγω δεν εχω σκοπο να πεισω καποιον να βαλει αυτα τα λαδια δεν εχω κανενα οφελοσ οτι νομιζει καλυτερο ο καθενασ κανει .κ ο ποντιοσ κ ο καθενασ απο δω μεσα.λαθοσ που εγραψα.τελοσ.. ολοι 10-60 castrol

Thomelef
31-12-10, 18:22
εγω δεν εχω σκοπο να πεισω καποιον να βαλει αυτα τα λαδια δεν εχω κανενα οφελοσ οτι νομιζει καλυτερο ο καθενασ κανει .κ ο ποντιοσ κ ο καθενασ απο δω μεσα.λαθοσ που εγραψα.τελοσ.. ολοι 10-60 castrol

οκ δεκτόν...έναν λόγο για την αλλαγή λαδιού μπορείς να μου πείς???
μου έχει μπεί πρίζα τώρα και θέλω να μάθω τι είναι αυτό που σε ωθεί
να το αλλάξεις...τελείως περιέργεια όμως...έτσι για την φάση που
λέει ο λόγος???

Stamatis
31-12-10, 19:27
Στειλτε μου τις διευθυνσεις σας, να σας στειλω απο ενα μπουκαλακι να μου βαλετε δειγμα, να σας κανω μια αναλυση να το λυσετε ρε παιδια το θεμα.
Επιστημονικα πραγματα.
Με τη μυρωδια και τα δαχτυλα δε βγαινει ακρη.

Σορυ που ανακατευομαι κιολας, αμα ενοχλω πειτε μου να στριψω.

saulm3
31-12-10, 19:34
φιλε μου θωμα ενασ λογοσ ειναι οτι μου το συνεστησε ο μηχανικοσ μου κ ο δευτεροσ ειναι οτι εχω απολυτη εμπιστοσυνη σε αυτον αφου δεν εχει διαψευστει ποτε....σε αυτα που μ εχει πει.

gnx
31-12-10, 19:36
Στειλτε μου τις διευθυνσεις σας, να σας στειλω απο ενα μπουκαλακι να μου βαλετε δειγμα, να σας κανω μια αναλυση να το λυσετε ρε παιδια το θεμα.
Επιστημονικα πραγματα.
Με τη μυρωδια και τα δαχτυλα δε βγαινει ακρη.

Σορυ που ανακατευομαι κιολας, αμα ενοχλω πειτε μου να στριψω.

Στριψε ρε, ολα τα κατεχεις!

Stamatis
31-12-10, 19:37
Την εκανα
ΚΤΧΗΒΥΕ

Monsta
31-12-10, 22:16
Όλοι ν ακούτε τους μηχανικούς σας ρε ! Αυτοί ξέρουν καλύτερα !!! Ορίστε μας.

Thomelef
01-01-11, 01:02
φιλε μου θωμα ενασ λογοσ ειναι οτι μου το συνεστησε ο μηχανικοσ μου κ ο δευτεροσ ειναι οτι εχω απολυτη εμπιστοσυνη σε αυτον αφου δεν εχει διαψευστει ποτε....σε αυτα που μ εχει πει.

για τον ανέστη και τον γιώργο μιλάμε???

alexk
01-01-11, 11:48
φιλε μου θωμα ενασ λογοσ ειναι οτι μου το συνεστησε ο μηχανικοσ μου κ ο δευτεροσ ειναι οτι εχω απολυτη εμπιστοσυνη σε αυτον αφου δεν εχει διαψευστει ποτε....σε αυτα που μ εχει πει.


Αφού ο μηχανικός σου ξέρει καλύτερα από τη BMW Motorsport :thumbsup:

Thomelef
01-01-11, 13:17
Αφού ο μηχανικός σου ξέρει καλύτερα από τη BMW Motorsport :thumbsup:

αν είναι τα ονόματα που αναφέρω αλέξη, μιλάμε για καραγατόνια...έχουν βγάλει
πολά και καλά αγωνιστηκά αυτοκίνητα με διακρίσεις και γενικότερα, είναι απο τους
πολύ γνώστες του είδους, ειδικά στα πεμβέ...μου κάνει εντύπωση όμως να είπαν
τέτοιο πράμα...εκτός και αν ο φίλος επέμενε στην αλλαγή λαδιού και του πρότειναν
κάτι άλλο...πάλι όμως πιστεύω πως θα υπήρχε κάποια σύσταση του στύλ, καλύτερα
να αφήσεις τα μαμά...τώρα αν δεν μιλάμε για τους συγκεκριμένους δεν έχω ιδέα...
το μόνο σίγουρο πάντως είναι πως τα λεγόμενα αυτών των 2 ατόμων είναι απόλυτα
σεβαστά πάνω στα πεμβέ...

saulm3
01-01-11, 13:40
τουσ ξερει καλα ο μανοσ φιλε μου ρωτησε τον.........

Thomelef
01-01-11, 19:33
τουσ ξερει καλα ο μανοσ φιλε μου ρωτησε τον.........

γενικά είναι γνωστοί και δεν τίθεται καν θέμα αμφισβίτησης για την δουλειά τους.
εγώ πάντως πάλι δεν θα τα άλλαζα. το λάδι, η τριβή μετάλων και η λύπανση δεν
έχουν καμμία σχέση με τις μηχανολογικές γνώσεις...εύχομαι να έχεις κάνει καλή
επιλογή και να μην συναντήσεις κανένα πρόβλημα...:original:
να τους δώσεις και χαιρετίσματα απο τον θωμά την επόμενη φορά που θα τους δείς.
εκτός απο καλοί μηχανικοί είναι και πάρα πολύ καλά παιδιά και οι δυο τους...

gnx
01-01-11, 19:48
Το θεμα ειναι γιατι να θελεις να αλλαξεις λάδι, να πειραματιστεις, οταν ξερεις οτι εχει γινει πολυς ντορος στο παρελθον για το θεμα αυτο και ο κατασκευαστής εχει δωσει σαφεστατη οδηγία.

Thomelef
01-01-11, 19:56
Το θεμα ειναι γιατι να θελεις να αλλαξεις λάδι, να πειραματιστεις, οταν ξερεις οτι εχει γινει πολυς ντορος στο παρελθον για το θεμα αυτο και ο κατασκευαστής εχει δωσει σαφεστατη οδηγία.

αυτό ήταν το ερώτημα μου και μένα γιώργο και μάλιστα πάνω απο μία φορά...
το θέμα είναι πως όχι μόνο αλλάχτηκε η μάρκα του λαδιού, αλλά και η
πυκνότητα του...τι να πώ δεν ξέρω...το μόνο που ξέρω εγώ είναι πως θα
βάζω το ίδιο λάδι όσα χρόνια και να έχω το αυτοκίνητο...

alexk
01-01-11, 20:29
Το θεμα ειναι γιατι να θελεις να αλλαξεις λάδι, να πειραματιστεις, οταν ξερεις οτι εχει γινει πολυς ντορος στο παρελθον για το θεμα αυτο και ο κατασκευαστής εχει δωσει σαφεστατη οδηγία.

Εμπιστεύεται το μηχανικό του, το είπε το παιδί.

gnx
01-01-11, 21:14
Ο μηχανικος μπορει να ειναι καλος στη δουλεια του, αλλα δεν γινεται να εχει γνωση, data points που λενε στη στατιστικη, για να εκφέρει qualified opinion.

Thomelef
01-01-11, 21:31
πάντως ότι και να λέμε, στο θέμα των λυπαντικών γενικά, καλό είναι να κάνουμε μόνο ότι
προτείνει ο κατασκευαστής...ειδικά όταν συνιστά κάτι δια ροπάλου...κάτι παραπάνω ξέρουν
απο τον οποιοδήποτε μηχανικό, όσο καλός και αν είναι αυτός...μόνο τις αναλύσεις που κάνουν
στα εργαστήρια τους και πόσες παραμέτρους λαμβάνουν υπόψιν του, φτάνει για να κάτσεις
στα αυγά σου...

ΔημήτρηςΜ3
01-01-11, 21:31
Ο μηχανικος μπορει να ειναι καλος στη δουλεια του, αλλα δεν γινεται να εχει γνωση, data points που λενε στη στατιστικη, για να εκφέρει qualified opinion.

:offtopic:
πουλοπομ ποτε θα ερθεις προς τα Βορεια??
κλαιω για το Z σου!

gnx
01-01-11, 21:50
Να δουμε ποτε θα αξιωθω ρε γμτ!

kplc16
02-01-11, 01:42
με τα λάδια καλό είναι να μην πειραματιζόμαστε...ο αδερφός μου τα ίδια έκανε
στο 330 και το αμάξι έχει γίνει φριτέζα...δοκίμασε τα motul και μετά κάποια άλλα.
δεν θυμάμαι ποια ήταν τα δεύτερα που έβαλε...πάντως του τα έλεγαν απο το
συνεργείο, αλλά αυτός ο μλκς έκανε αυτά που του έλεγαν οι κάφροι οι φίλοι του.

τι εννοεις ; λεπτομερειες;

Thomelef
02-01-11, 10:06
τι εννοεις ; λεπτομερειες;

με απλά λόγια εννοώ πως κατήργησε το καστρόλ με άλλης μάρκας και πυκνότητας,
με αποτέλεσμα το αμάξι να έχει φτάσει σε σημείο να καίει 4λίτρα λάδι στα 9000
χιλιόμετρα...εξαιτείας της αλλαγής του λυπαντικού, τα ελατήρια των πιστονιών,
έχουν φαγωθεί και πλέον είμαι σίγουρος πως μπορεί να έχει γδάρει και κάναν
κύλινδρο...τώρα έχει κανονισμένο ρεκτιφιέ για μετά τις γιορτές...το θέμα είναι
πως η μ@λ@κί@ είναι όλη δικιά του, μιάς και απο το συνεργείο του είπαν πως
δεν αναλαμβάνουν να του βάλουν άλλο λάδι. αυτός επέμενε, και όταν επιμένει
ο πελατης, ξέρεις τι γίνεται...φυσικά το πρόβλημα αυτό, είναι κάτι το οποίο όσο
περνάει ο καιρός επιδινόνεται...δλδ ξεκίνησε να τσιμπάει λίγο λάδι, μετά λίγο πιο
πολύ, πιο πολύ, μέχρι σε σημείο που πλέον δεν κάνει αλλαγές λαδιών...με τόσο
συμπλήρωμα που κάνει λογικό είναι...το ωραίο είναι που έλεγε πως το αμάξι το
αισθάνεται να πειγαίνει καλύτερα. μ@λ@κίες..του έλεγαν εκεί 2 - 3 βλάκες τις
παπαριές τους και τον πείραν στο λαιμό τους...

PANOS-E60
02-01-11, 10:27
Θωμά στον Μ54 συνέβησαν όλα αυτά που λες ?

Thomelef
02-01-11, 10:31
Θωμά στον Μ54 συνέβησαν όλα αυτά που λες ?

ναι...

georgepap
02-01-11, 14:13
Απ'οτι φανταζομαι τον επεισαν οι φιλοι του να βαζει 10w-60 στον M54???

Thomelef
02-01-11, 14:18
για τι νούμερο δεν γνωρίζω...κάτι μοtul έβαλε πάντως, που σίγουρα ήταν και άλλης πυκνότητας.
το θέμα είναι πως απο την μαλακία του χάλασε το αμάξι, για το τπτ...στην κυριολεξία όμως για
το τπτ.

kplc16
02-01-11, 14:26
με απλά λόγια εννοώ πως κατήργησε το καστρόλ με άλλης μάρκας και πυκνότητας,
με αποτέλεσμα το αμάξι να έχει φτάσει σε σημείο να καίει 4λίτρα λάδι στα 9000
χιλιόμετρα...εξαιτείας της αλλαγής του λυπαντικού, τα ελατήρια των πιστονιών,
έχουν φαγωθεί και πλέον είμαι σίγουρος πως μπορεί να έχει γδάρει και κάναν
κύλινδρο...τώρα έχει κανονισμένο ρεκτιφιέ για μετά τις γιορτές...το θέμα είναι
πως η μ@λ@κί@ είναι όλη δικιά του, μιάς και απο το συνεργείο του είπαν πως
δεν αναλαμβάνουν να του βάλουν άλλο λάδι. αυτός επέμενε, και όταν επιμένει
ο πελατης, ξέρεις τι γίνεται...φυσικά το πρόβλημα αυτό, είναι κάτι το οποίο όσο
περνάει ο καιρός επιδινόνεται...δλδ ξεκίνησε να τσιμπάει λίγο λάδι, μετά λίγο πιο
πολύ, πιο πολύ, μέχρι σε σημείο που πλέον δεν κάνει αλλαγές λαδιών...με τόσο
συμπλήρωμα που κάνει λογικό είναι...το ωραίο είναι που έλεγε πως το αμάξι το
αισθάνεται να πειγαίνει καλύτερα. μ@λ@κίες..του έλεγαν εκεί 2 - 3 βλάκες τις
παπαριές τους και τον πείραν στο λαιμό τους...

:shok:

SuperSonic
02-01-11, 14:59
Φαντασου στον κινητηρα ενος Μ3 τι μπορει να γινει...Για αυτο να βαζεται μονο αυτα που πρεπει και εκει που πρεπει!

georgepap
02-01-11, 15:05
για τι νούμερο δεν γνωρίζω...κάτι μοtul έβαλε πάντως, που σίγουρα ήταν και άλλης πυκνότητας.
το θέμα είναι πως απο την μαλακία του χάλασε το αμάξι, για το τπτ...στην κυριολεξία όμως για
το τπτ.

Κριμα παντως γιατι ειναι ενα πολυ αξιοπιστο μοτερ οπως ολα τα m54.Συγκεκριμενα απτη bmw μου εχουν πει πως αν αλλαζεις τακτικα τα λαδια τους(με τις προβλεπομενες παντα απτο κατασκευαστη προδιαγραφες)και προσεχεις τα νερα τους θα το εχεις μια ζωη!!!

Thomelef
02-01-11, 15:22
Κριμα παντως γιατι ειναι ενα πολυ αξιοπιστο μοτερ οπως ολα τα m54.Συγκεκριμενα απτη bmw μου εχουν πει πως αν αλλαζεις τακτικα τα λαδια τους(με τις προβλεπομενες παντα απτο κατασκευαστη προδιαγραφες)και προσεχεις τα νερα τους θα το εχεις μια ζωη!!!

έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα για τον Μ54...το μοτέρ διαμάντι το λένε οι
περισόττεροι μηχανικοί...ο δικός μου κατάφερε να του κάνει ζημιά...και να πώ
πως έκανε και τπτ, άντε...πχ κάνα τούρμπο ή κάνα κομπρεσέρ, άντε...πάει
κ'έρχεται. για τα λάδια να το χαλάσει, είναι ότι πιο ηλίθιο μπορεί να κάνει κανείς...