PDA

Επιστροφή στο Forum : Alfa Romeo Giulia



SuperSonic
22-12-10, 18:04
https://img191.imageshack.us/img191/2307/alfaromeogiulia610x406.jpg (https://img191.imageshack.us/i/alfaromeogiulia610x406.jpg/)

Από ότι φαίνεται όταν ανοίγουν οι πύλες της ενημέρωσης για κάτι δεν κλείνουν μετά και έχουμε μία πλημμύρα πληροφοριών. Το κακό στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι οι πληροφορίες δεν συμπίπτουν. Ο λόγος είναι και πάλι για τον αντικαταστάτη της Alfa Romeo 159 ο οποίος εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα ονομάζεται Giulia. Στην ¨φωτογραφία” βλέπεται μία πιθανή έκδοση –και για αποφυγή παρεξηγήσεων είναι computer gererated, δεν είναι πραγματική φωτογραφία- για το πώς θα είναι η Giulia QV. Οι ομοιότητες με την Mito, την Giulietta και την 8C είναι εμφανείς. Από εκεί και πέρα, υπήρχαν πληροφορίες ότι η Giulia θα χρησιμοποιεί το πάτωμα της επόμενης 300C και εξαιτίας αυτών των πληροφοριών δημιουργήθηκε η προσδοκία ότι η Giulia θα είναι πισωκίνητη. Από ότι φαίνεται κάτι τέτοιο δεν ισχύει, τουλάχιστον για αυτό το μοντέλο.

Η Giulia θα χρησιμοποιεί μία επιμηκυμένη εκδοχή του πατώματος της Giulietta παρόμοια με αυτή που θα είναι το υπόβαθρο για τα SUV που ετοιμάζει. Καθώς σίγουρα στοχεύει στην κορυφή, βλέπε BMW Σειράς 3, Audi A4 και Mercedes C Class, θα πρέπει να διαθέτει κορυφαία ποιότητα κύλισης και οδική συμπεριφορά. Σε αυτό θα βοηθήσουν σημαντικά ένα σύστημα ενεργών αναρτήσεων με την ονομασία Active Roll Control System αλλά και ένα έξτρα Active Damping πρόγραμμα παρέα με το DNA σύστημα που έχουμε δει σε πρόσφατες Alfa. Οι επιλογές όσον αφορά τους κινητήρες θα περιλαμβάνουν όλο το MultiAir οπλοστάσιο, από 120 έως και 170 άλογα από 1400 κυβικά και 200+ άλογα από τον 1750 ΤΒi. Σίγουρα θα προσφέρονται και diesel με αποδόσεις που κυμαίνονται από 105 έως και 200 άλογα και στην κορυφή θα είναι όχι κάποιος turbo V8 όπως ακούστηκε αλλά ένας ατμοσφαιρικός V6 3,3 λίτρων με MultiAir και άμεσο ψεκασμό που θα αποδίδει πάνω από 300 άλογα. Το αμάξι θα παρουσιαστεί το 2011 και μέχρι τότε έχω την υποψία ότι θα ακούσουμε και άλλα διαφορετικά σενάρια.


https://www.autoblog.gr/2010/04/22/report-2013-alfa-romeo-spider-2012-giulia-to-be-based-on-rwd-chrysler-platform/

Πηγη Autoblog.gr

ORPHEUS
22-12-10, 18:13
Αμα τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λεει θα χτυπησει πιο πολυ στην πελατεια της bmw . ιδωμεν.....

SuperSonic
22-12-10, 18:19
Αυτο που ειναι σημαντικο ειναι η πισωκινηση..Αν το καταφερουν θα ανεβει πολυ εμπορικα.

GiannisRob
22-12-10, 18:24
Στο πάτωμα του 300C θα πατήσει ο διάδοχος της 166, και όχι η Giulia. Επίσης, στο ίδιο πάτωμα θα πατήσει και ένα νέο μεγάλο σεντάν από τη Lancia, που όπως ακούγεται σε διάφορα blogs θα ονομαστεί Thema.

Όσον αφορά το διάδοχο της 159, έχω μεγάλες προσδοκίες. Οι Ιταλοί έχουν τη δυνατότητα να χτυπήσουν τους Βαυαρούς ανελέητα. Είμαι περίεργος να δω αν θα τα καταφέρουν.

ghost-rider
22-12-10, 18:39
Στο πάτωμα του 300C θα πατήσει ο διάδοχος της 166, και όχι η Giulia. Επίσης, στο ίδιο πάτωμα θα πατήσει και ένα νέο μεγάλο σεντάν από τη Lancia, που όπως ακούγεται σε διάφορα blogs θα ονομαστεί Thema.

Όσον αφορά το διάδοχο της 159, έχω μεγάλες προσδοκίες. Οι Ιταλοί έχουν τη δυνατότητα να χτυπήσουν τους Βαυαρούς ανελέητα. Είμαι περίεργος να δω αν θα τα καταφέρουν.

Ποιοι Ιταλοι?
Οι της Φιατ?
Σιγα μη χτυπησει vag-bmw-merc.
Eγω αυτο που βλεπω ειναι οτι αλλο ενα θρυλικο ονομα θαβεται σε ενα προσθιοκινητο αμαξωμα.
Μα ειλικρινα, ας τα ονομασουν οπως αλλιως θελουν και ας αφησουν ησυχους τους θρυλους.
Εζησαν, βασιλεψαν σε δρομους και σε σιρκουι...
Αποτελεσαν αντικειμενο ποθου... Ονειρο του καθε εκστασιωδη οδηγου της εποχης...
Και τωρα μου παρουσιαζουν ενα προσθιοκινητο μπακλαβα με το ονομα της giulia και της giulietta. Να μην αναφερω τις gta. Το θρυλικο λογοτυπο που αποτελεσε την απαρχη των gt καρφωθηκε στις 147 και 156...
Ειναι καλα αυτοκινητα ομολογουμενως σε σχεση με τον ανταγωνισμο τους(που ειναι το golf και το jetta). Μπορουν να τα ονομασουν καπως αλλιως?

ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΑ!!!

Ας σεβαστουν την ιστορια τους.

Driver M
22-12-10, 19:00
Εγώ πάντως περιμένω αρκετά από την άλφα αυτή, ιδίως στις τετρακίνητες εκδόσεις.
Ήδη η 159 είναι, μαζί με την Ε90, το πιο καλοστημένο σεντάν της αγοράς και με τον 1750tbi αποτελεί ίσως την πιο ολοκληρωμένη πρόταση της κατηγορίας. Καμία σχέση με βαρετές μαούνες του στυλ passat.

Πάντα σεβόμουν τις άλφα και τα τελευταία χρόνια δείχνουν πως ξαναβρίσκουν το δρόμο τους, όχι ως τα καθαρόαιμα αυτοκινητα του παρελθόντος (άλλωστε κι οι bmw έχουν αρχίσει να χάνουν τον παλαιότερο χαρακτήρα τους), αλλά ως κομψά, ποιοτικά και fun to drive οχήματα με αρκετά καλό value for money.

ghost-rider
22-12-10, 20:11
Εγώ πάντως περιμένω αρκετά από την άλφα αυτή, ιδίως στις τετρακίνητες εκδόσεις.
Ήδη η 159 είναι, μαζί με την Ε90, το πιο καλοστημένο σεντάν της αγοράς και με τον 1750tbi αποτελεί ίσως την πιο ολοκληρωμένη πρόταση της κατηγορίας. Καμία σχέση με βαρετές μαούνες του στυλ passat.

Πάντα σεβόμουν τις άλφα και τα τελευταία χρόνια δείχνουν πως ξαναβρίσκουν το δρόμο τους, όχι ως τα καθαρόαιμα αυτοκινητα του παρελθόντος (άλλωστε κι οι bmw έχουν αρχίσει να χάνουν τον παλαιότερο χαρακτήρα τους), αλλά ως κομψά, ποιοτικά και fun to drive οχήματα με αρκετά καλό value for money.

Κ οι bmw χανουν απο το χαρακτηρα τους. Ναι. Δε θα διαφωνησω.
Προσωπικα ομως δε μου λεει τιποτα μια alfa να ειναι καλυτερη απο ενα passat.
Χαιρω πολυ.
Σε σχεση με ενα Α4 quattro(που ουδεμια σχεση εχει το πατωμα του με οποιοδηποτε αλλο μοντελο του γκρουπ) τι γινεται?
Σε σχεση με μια bmw?
Σε σχεση με μια merc?
Επειδη βαλαν την 159 να κανει σλαλομ και τα πηγε καλα?
Το σλαλομ δε σημαινει απαραιτητα και κρατημα. Απλως πιο επιθετικο στησιμο...

Η ιστορια της alfa ειναι ενδοξη.
Εχει κανει φιρμες οπως την porsche, τη mercedes, τη bmw αλλα και την ιδια τη ferrari να προβληματιστουν.
Να θυμηθουμε εδω οτι ο Εnzo Ferrari ηταν υπευθυνος του αγωνιστικου τμηματος της alfa romeo. Συγκεκριμενα και τουλαχιστον πριν ανεξαρτητοποιηθεί, υπευθυνος για την ομάδα της formula1.
Οταν εφυγε ειχε να αντιμετωπισει ενα σοβαροτατο αντιπαλο στη formula. Την alfa. Στη συνεχεια η alfa εγκατελειψε τη formula, αλλα οχι και τους αγωνες.
Σαρωσε. Προτοτύπησε. Εδειξε το δρομο. Πως πρεπει να ειναι τα αυτοκινητα στο μελλον.

Οταν εβγαλαν τη Giulia GTAm γυρω στο εξηντα κατι... Βγαλαν ενα μοτερ με 100+ αλογα στο λιτρο. Τοτε...
Ειχαν φουλ αλουμινενιο αμαξωμα, μπλοκ απο κραμα αλουμινιου-μαγνησιου, 2 εκκεντροφορους επικεφαλης, καδενα και οχι ιμαντα χρονισμου, κουφια ημιαξονια πισω, κραματα που ακομα και σημερα μονο πανακριβες και εξωτικες κατασκευες εχουν, δισκοφρενα σε ολους τους τροχους... Συμπιεση αρκετα πανω απο 10:1... Τοτε...
Και τωρα μου παρουσιαζουν ενα αυτοκινητο με το ιδιο ονομα που στοχο εχει... το passat?????
Και βασιζεται στο bravo?????
Ειναι σιγουρα καλύτερο απο το passat. Αλλα ευχαριστω. Δεν θα παρω...

SuperSonic
22-12-10, 20:21
Βασικα η Αλφα ρομεο κανει μια δυνατη επανοδο σε ολες τις κατηγοριες χτυποντας στα ισια τον αντγωνισμο με αυτοκινητα εξισου πολυ καλα!
Για παραδειγμα εκτος τις πισω κινησης η 159 δεν εχει να ζηλεψει και πολλα απο την Ε90,οπως επισης και στα μικρα με το ΜΙΤΟ που ειναι ενα αξιολογο μικρο αυτοκινητο και εχει πουλησει αρκετα.

Η Giulieta μπηκε και αυτη στον ανταγωνισμο χτυποντας vw golf για πλακα ειδικα στην εκδοση QV που διαθετει τα παντα!

Πιστευω οτι θα ειναι πολυ ανταγωνιστικη μετα καινουργια τι μοντελα και ειδικα αν θα ξαβγαλει πισωκινητα.

Τα θρυλικα αυτοκινητα Gtam-sprint-veloce με χαρακτηριστικο το σηκωμα του τροχου στις στροφες δυσκολα ξαναβγαινουν..

ghost-rider
22-12-10, 20:35
https://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ3YzJrHnzgRzzkxpDo6VmwP9BXFYSz-mmpNJOrvpw2gLKQgGIhnoLUMLU2Vw

https://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT0PnaR3dd1t9z-PXUyUNQRD-lehKK4d3le6U-ibggLLf8NC3DqMw
https://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSq-ktwtbnRGb53dh0TVzkbttECmoXhwlMtBI2zdgMGLcBrcfP5

https://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRPwOYYAC_j1omNipFJn90Sm_PACg6zF E8gYR7Qls4VH_RVenaV

Aν δε σας πειραζει... Αυτη την alfa θελω να θυμαμαι...

Και οσο για τα καινουρια τους μοντελα... Να μην τους αποπερνω τους ανθρωπους. Εχουν κανει προσπαθειες...
https://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS9yFqFGonqrcw-8umj4X-W4a1UriBUFibx3dpvRzy9IbiaKDBXCA

Driver M
22-12-10, 20:52
Κ οι bmw χανουν απο το χαρακτηρα τους. Ναι. Δε θα διαφωνησω.
Προσωπικα ομως δε μου λεει τιποτα μια alfa να ειναι καλυτερη απο ενα passat.
Χαιρω πολυ.
Σε σχεση με ενα Α4 quattro(που ουδεμια σχεση εχει το πατωμα του με οποιοδηποτε αλλο μοντελο του γκρουπ) τι γινεται?
Σε σχεση με μια bmw?
Σε σχεση με μια merc?
Επειδη βαλαν την 159 να κανει σλαλομ και τα πηγε καλα?
Το σλαλομ δε σημαινει απαραιτητα και κρατημα. Απλως πιο επιθετικο στησιμο...

Η ιστορια της alfa ειναι ενδοξη.
Εχει κανει φιρμες οπως την porsche, τη mercedes, τη bmw αλλα και την ιδια τη ferrari να προβληματιστουν.
Να θυμηθουμε εδω οτι ο Εnzo Ferrari ηταν υπευθυνος του αγωνιστικου τμηματος της alfa romeo. Συγκεκριμενα και τουλαχιστον πριν ανεξαρτητοποιηθεί, υπευθυνος για την ομάδα της formula1.
Οταν εφυγε ειχε να αντιμετωπισει ενα σοβαροτατο αντιπαλο στη formula. Την alfa. Στη συνεχεια η alfa εγκατελειψε τη formula, αλλα οχι και τους αγωνες.
Σαρωσε. Προτοτύπησε. Εδειξε το δρομο. Πως πρεπει να ειναι τα αυτοκινητα στο μελλον.

Οταν εβγαλαν τη Giulia GTAm γυρω στο εξηντα κατι... Βγαλαν ενα μοτερ με 100+ αλογα στο λιτρο. Τοτε...
Ειχαν φουλ αλουμινενιο αμαξωμα, μπλοκ απο κραμα αλουμινιου-μαγνησιου, 2 εκκεντροφορους επικεφαλης, καδενα και οχι ιμαντα χρονισμου, κουφια ημιαξονια πισω, κραματα που ακομα και σημερα μονο πανακριβες και εξωτικες κατασκευες εχουν, δισκοφρενα σε ολους τους τροχους... Συμπιεση αρκετα πανω απο 10:1... Τοτε...
Και τωρα μου παρουσιαζουν ενα αυτοκινητο με το ιδιο ονομα που στοχο εχει... το passat?????
Και βασιζεται στο bravo?????
Ειναι σιγουρα καλύτερο απο το passat. Αλλα ευχαριστω. Δεν θα παρω...
Οδηγικά η 159 είναι καλύτερη και από τη c και από το Α4 (με το τιμόνι βάρκας). Ουσιαστικά, είναι από τα καλύτερα της κατηγορίας.
Δε νομίζω πως είναι μικρό πράγμα αυτό.

Κατά τ'άλλα, δε διαφωνεί κανείς για την ιστορία της άλφα. Αλλά και η bmw έβγαζε Μ1 και Μ3 Ε30, Ζ8 και τώρα βγάζει suv σε όλα τα μεγέθη και τα σχέδια.
Μην είμαστε τόσο αυστηροί λοιπόν με τις άλλες εταιρείες αναπολώντας το παρελθόν, καθώς η άλφα όπως ήταν στο παρελθόν είναι δύσκολο να ξαναγίνει Το ίδιο και ο ανταγωνισμός της όμως.
Και η lancia έβγαζε delta, stratos κλπ, αυτό δε σημαίνει πως η καινούρια delta δεν είναι ένα πολύ ιδιαίτερο και ποιοτικό αυτοκίνητο, πως η thesis δεν τράβαγε τα βλέμματα πολύ περισσότερο από 5άρες, Ε class κλπ.

Άλλο το παρελθόν, άλλο το μέλλον. Και η άλφα αυτή τη στιγμή σε όλες τις κατηγορίες (που δεν είναι και πολλές βέβαια), δείχνει να έχει αξιόλογα και φινετσάτα αυτοκίνητα που κοιτούν τον (premium) ανταγωνισμό στα μάτια και είναι αρκετά πιο τίμια τιμολογιακά.
Και μόνο γι'αυτό, νομίζω πως βρίσκεται σε καλό δρόμο και περιμένω με αρκετό ενδιαφέρον τις μελλοντικές της κινήσεις.

ghost-rider
22-12-10, 21:01
Οδηγικά η 159 είναι καλύτερη και από τη c και από το Α4 (με το τιμόνι βάρκας). Ουσιαστικά, είναι από τα καλύτερα της κατηγορίας.
Δε νομίζω πως είναι μικρό πράγμα αυτό.

Κατά τ'άλλα, δε διαφωνεί κανείς για την ιστορία της άλφα. Αλλά και η bmw έβγαζε Μ1 και Μ3 Ε30, Ζ8 και τώρα βγάζει suv σε όλα τα μεγέθη και τα σχέδια.
Μην είμαστε τόσο αυστηροί λοιπόν με τις άλλες εταιρείες αναπολώντας το παρελθόν, καθώς η άλφα όπως ήταν στο παρελθόν είναι δύσκολο να ξαναγίνει Το ίδιο και ο ανταγωνισμός της όμως.
Και η lancia έβγαζε delta, stratos κλπ, αυτό δε σημαίνει πως η καινούρια delta δεν είναι ένα πολύ ιδιαίτερο και ποιοτικό αυτοκίνητο, πως η thesis δεν τράβαγε τα βλέμματα πολύ περισσότερο από 5άρες, Ε class κλπ.

Άλλο το παρελθόν, άλλο το μέλλον. Και η άλφα αυτή τη στιγμή σε όλες τις κατηγορίες (που δεν είναι και πολλές βέβαια), δείχνει να έχει αξιόλογα και φινετσάτα αυτοκίνητα που κοιτούν τον (premium) ανταγωνισμό στα μάτια και είναι αρκετά πιο τίμια τιμολογιακά.
Και μόνο γι'αυτό, νομίζω πως βρίσκεται σε καλό δρόμο και περιμένω με αρκετό ενδιαφέρον τις μελλοντικές της κινήσεις.


Η αποψη σου προφανως ειναι πιο ωριμη και το ζητημα το αντιμετωπιζεις πιο ανοιχτομυαλα.
Αλλα εγω ειμαι ξεροκεφαλος σε καποια ζητηματα. Ενα απο αυτα ειναι και το συγκεκριμενο...

Τις μελλοντικες τις κινησεις τις περιμενω κ εγω με ενδιαφερον.
Αλλωστε εντονα φημολογειται οτι θα δουμε πισωκινητα μοντελα σε πιο νορμαλ φαση απο την 8c!
Αντε να δουμε...
Ελπιζω να μου φτασει το εφαπαξ:whistle:

GiannisRob
23-12-10, 01:38
Τις μελλοντικες τις κινησεις τις περιμενω κ εγω με ενδιαφερον.
Αλλωστε εντονα φημολογειται οτι θα δουμε πισωκινητα μοντελα σε πιο νορμαλ φαση απο την 8c!


Αυτό δεν φημολογείται πλέον. Επιβεβαιώθηκε πρόσφατα από τον Marcchione σε συνεντευξη τύπου, που είπε ότι οι Alfa και Lancia που θα έρθουν τα επόμενα χρόνια, θα χρησιμοποιήσουν την πλατφόρμα του Chrysler 300C που είναι πισωκίνητο, αν και με υποπλαίσια από την w210 E-Class



Ελπιζω να μου φτασει το εφαπαξ:whistle:

Άμα είναι να περιμένουμε το εφάπαξ για να πάρουμε μια Alfa της προκοπής, κλάφτα Χαράλαμπε :D

m-power_01
23-12-10, 03:11
Εγω να κανω λίγο τον κακο...(χωρις παρεξηγηση)

Εχετε οδηγησει passat, A4 , 159 , E90 ,C200 ??? για να μιλησουμε για συμπεριφορα σπορτιβα??? Γιατι το σπορτιβ... ειναι υποκειμενικο.Αρα το εχω διαβασει εχω ακουσει κλπ...ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε!
Ερωτηση 2η και πιο σημαντικη... Εχετε συμβιωσει με ιταλικη κατασκευη? Γιατι κατι πηρε το ματι μου για πιο τιμια τιμολογηση.

και τελευταιο.... ΒΡΕ ΑΡΗ!!! πραγματικα γυρναγες το κεφαλι σου να δεις την thesis?????

και αφου εβαλα τις φυτιλιες μου...Συμπερασμα λοιπον ειναι οτι η αυτοκινητοβιομηχανια σημερα προσφερει πακετα για ολα τα γουστα! και αντιστροφα υπαρχει καταναλωτικο κοινο για ολες τις προτασεις ...

spar@
23-12-10, 03:22
ρε m-power ελεος εχεις καβαλησει ουνο τουρμπο???

m-power_01
23-12-10, 03:26
ρε m-power ελεος εχεις καβαλησει ουνο τουρμπο???

τι Ουνους και Οστρογοτθους μου λες....?
Για αυτοκινητα μιλαμε

Stamatis
23-12-10, 10:08
Ειχα 2 alfa, και οι δυο ηταν τα top μοντελα της σειρας τους.
ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.

Gregory_///M
23-12-10, 10:22
Σίγουρα είναι πολύ όμορφο αυτοκίνητο, κάτι που δίνουν ιδιαίτερη σημασία και που ξέρουν να κάνουν πολύ καλά οι Ιταλοί...
Αλλά δεν θα έπαιρνα ποτέ Alfa Romeo!!

Ptboul
23-12-10, 10:43
Ειχα 2 alfa, και οι δυο ηταν τα top μοντελα της σειρας τους.
ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.

Σου πήραν φωτιά στη μέση του δρόμου?

paganis
23-12-10, 10:54
Σου πήραν φωτιά στη μέση του δρόμου?

ειχα φιλαρακι...με 3 μηνων ,33 ολοκαινουρια φλαμπε,...παραλιγο να καει και ο ιδιος !

Ptboul
23-12-10, 11:10
ειχα φιλαρακι...με 3 μηνων ,33 ολοκαινουρια φλαμπε,...παραλιγο να καει και ο ιδιος !

μα δε το είπα τυχαία:

Άνοιξη του '93, πατέρας φίλου αγοράζει κατακόκκινη Αλφα 33, 1.7 16V Quadrifoglio αν θυμάμαι καλά, του κουτιού. Το αμάξι για την εποχή κ για την τότε φάση - ήταν σχεδόν εξωτικό.

Μετά από λίγους μήνες, ανάφλεξη στον χώρο της μηχανής.

Φθινόπωρο του '94, ο ίδιος άνθρωπος, αγοράζει 155 1.8 Twin Spark κ πάλι γίνεται παρανάλωμα - αυτή την φορά στην Κατεχάκη..

Τελικά πήρε Μιτσουμπίσι κ ησύχασε.

m_power_lunatic
23-12-10, 11:21
Xαχαχαχα......χρεπια ιταλικα,μια φορα πηρα (Punto GT) και ποτε ξανα.........(ισως μια Deltona να την επαιρνα,σλουρπ-σλουρπ)!!!!!!!!!!

Driver M
23-12-10, 12:46
Εγω να κανω λίγο τον κακο...(χωρις παρεξηγηση)

Εχετε οδηγησει passat, A4 , 159 , E90 ,C200 ??? για να μιλησουμε για συμπεριφορα σπορτιβα??? Γιατι το σπορτιβ... ειναι υποκειμενικο.Αρα το εχω διαβασει εχω ακουσει κλπ...ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε!
Ερωτηση 2η και πιο σημαντικη... Εχετε συμβιωσει με ιταλικη κατασκευη? Γιατι κατι πηρε το ματι μου για πιο τιμια τιμολογηση.

και τελευταιο.... ΒΡΕ ΑΡΗ!!! πραγματικα γυρναγες το κεφαλι σου να δεις την thesis?????

και αφου εβαλα τις φυτιλιες μου...Συμπερασμα λοιπον ειναι οτι η αυτοκινητοβιομηχανια σημερα προσφερει πακετα για ολα τα γουστα! και αντιστροφα υπαρχει καταναλωτικο κοινο για ολες τις προτασεις ...
Σπύρο, πλην της c class έχω οδηγήσει όλα τα παραπάνω. Tην 2.2 159 την έχει ο θείος μου μάλιστα (κολλημένος αλφίστι) και την έχω οδηγήσει αρκετές φορές. Άψογο τιμόνι, καλές επιδόσεις (παραπλήσιες της Ε90 μου), το εσωτερικό αρκετά ποιοτικό (πριν το δω από κοντά δεν μου φαινόταν τίποτα το ιδιαίτερο) και σπορ και γενικά το αμάξι μου άφησε άριστες εντυπώσεις. Αν αυτή τη στιγμή είχα να επιλέξω σε μια 320 και στην 159 1750tbi, με τις τιμές που έχουν, θα ήμουν σε μεγάλο δίλημμα.

Τώρα για το άλλο είναι λίγο υποκειμενικό. Πάντως, εκτός του ότι προσωπικά γύρναγα πάντα κεφάλι για τη thesis, με όσους τύχαινε να είμαι μαζί και τη βλέπανε πάντα με ρωτάγανε τι αμάξι είναι αυτό! Κάτι αντίστοιχο είχα δει και με το C6, αν και δεν το θεωρώ τόσο κομψό.
Λογικό είναι πάντως, αφού από 5άρες, Ε, Α6 κλπ έχει πήξει ο κόσμος, ενώ τη Lancia αυτή τη βλέπεις πραγματικά σπάνια.
Και εκτός από αυτό, δεν παύει να είναι ένα πολύ ιδιαίτερο αυτοκίνητο που δείχνει και αρκετά ακριβότερο απ'ότι είναι.

Στο τελευταίο συμφωνώ απόλυτα.

ghost-rider
23-12-10, 12:57
Εγω να κανω λίγο τον κακο...(χωρις παρεξηγηση)

Εχετε οδηγησει passat, A4 , 159 , E90 ,C200 ??? για να μιλησουμε για συμπεριφορα σπορτιβα??? Γιατι το σπορτιβ... ειναι υποκειμενικο.Αρα το εχω διαβασει εχω ακουσει κλπ...ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε!
Ερωτηση 2η και πιο σημαντικη... Εχετε συμβιωσει με ιταλικη κατασκευη? Γιατι κατι πηρε το ματι μου για πιο τιμια τιμολογηση.

και τελευταιο.... ΒΡΕ ΑΡΗ!!! πραγματικα γυρναγες το κεφαλι σου να δεις την thesis?????

και αφου εβαλα τις φυτιλιες μου...Συμπερασμα λοιπον ειναι οτι η αυτοκινητοβιομηχανια σημερα προσφερει πακετα για ολα τα γουστα! και αντιστροφα υπαρχει καταναλωτικο κοινο για ολες τις προτασεις ...

Ρε αρχηγε...
Εσυ κατα βαθος θες να μας βγαλεις αχρηστους επειδη σχολιαζουμε αυτοκινητα που δεν εχουμε οδηγησει αν καταλαβα καλα. Πως καταληγεις στο συγκεκριμενο συμπερασμα?

Εσυ εχεις συμβιωσει με ιταλικη κατασκευη?
Τη 33 του Γιωργου τη θυμασαι ετσι? 20 και βαλε ετων. Με 300.000χλμ κοντα?
1.2 κυβικα με 78 αλογα.
Ειναι προσθιοκινητο, αλλα δεν πειραζει, απο μηχανη ειναι γνησιο τουλαχιστον.
Και οταν σε πηγε βολτα σε ψαρωσε και νομιζες οτι ειναι η 1,7 με 134 αλογα. Και του πες και οτι τραβαει πολυ ωραια:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:
Ακομα γελαω ρε Σπυρο.
Ρε βαστα τα μουλαρια, εδω γινεται κουβεντα για φοραδες!

m-power_01
23-12-10, 13:16
Ρε αρχηγε...
Εσυ κατα βαθος θες να μας βγαλεις αχρηστους επειδη σχολιαζουμε αυτοκινητα που δεν εχουμε οδηγησει αν καταλαβα καλα. Πως καταληγεις στο συγκεκριμενο συμπερασμα?

Εσυ εχεις συμβιωσει με ιταλικη κατασκευη?
Τη 33 του Γιωργου τη θυμασαι ετσι? 20 και βαλε ετων. Με 300.000χλμ κοντα?
1.2 κυβικα με 78 αλογα.
Ειναι προσθιοκινητο, αλλα δεν πειραζει, απο μηχανη ειναι γνησιο τουλαχιστον.
Και οταν σε πηγε βολτα σε ψαρωσε και νομιζες οτι ειναι η 1,7 με 134 αλογα. Και του πες και οτι τραβαει πολυ ωραια:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:
Ακομα γελαω ρε Σπυρο.
Ρε βαστα τα μουλαρια, εδω γινεται κουβεντα για φοραδες!

Ξερεις πολύ καλα τι θέλω να πω!!!!
Ασε τους αποπροσανατολισμούς ...
Ξερεις και ξερω ότι σκαλοπατι στην τιμη υπάρχει για κάποιο λόγο. Ξέρεις ιστορίες από καινουρια ιταλικα...

Τωρα για την οδηγηση εχω αδικο ???
Ειναι σαν τα κραξιμο που σου ριχνω για το τολεντο...αφου δεν το εχω οδηγησει!!!

ghost-rider
23-12-10, 13:37
Ξερεις πολύ καλα τι θέλω να πω!!!!
Ασε τους αποπροσανατολισμούς ...
Ξερεις και ξερω ότι σκαλοπατι στην τιμη υπάρχει για κάποιο λόγο. Ξέρεις ιστορίες από καινουρια ιταλικα...

Τωρα για την οδηγηση εχω αδικο ???
Ειναι σαν τα κραξιμο που σου ριχνω για το τολεντο...αφου δεν το εχω οδηγησει!!!


1oν κατεκρινα τα καινουρια ιταλικα.
2ον ειδικα τη fiat
3ον κατεκρινα ακομα περισσοτερο το passat.
4ον εχω οδηγησει C-200 και ειναι κ@υλα.
5ον το Α4 quattro ειναι πιο κ@υλα. Και παει παντου ταπες και βαραει 280 τελικη.
6ον ουδεμια σχεση εχει με το passat. Και το toledo... Kαι την 159.
7oν εσυ και δεν εχεις οδηγησει το toledo και το κατακρινεις και εγω το δεχομαι... Ασχετο. Εκλεισε τα 700.000 χλμ. Αυτα τα Χριστουγεννα θα του κανω δωρο service!



Τωρα τι ιστοριες εννοεις? Καλες η ασχημες?
Βασικα χωρις πλακα δεν μου ρχεται καμια καλη. Καλα λογια μονο για αυτοκινητα πριν το 90...
Εννοεις ferrari-maserati μηπως?

SuperSonic
23-12-10, 17:21
Προσωπικα δεν θα αγοραζα Ιταλικο για κανενα λογο μιας και υπαρχουν αλλες εταιριες ΕΙΔΙΚΑ απο γερμανι να με καλυψουν..παρολαυτα πιστευω οτι η Αλφα Ρομεο κανει καλη δουλεια και εχει βγαλει και θα βγαλει αρκετα αξιολογα αυτοκινητα το κατα ποσο θα ειναι αξιοπιστα δεν το γνωριζω αλλα απο θεμα αισθητικης θα ειναι αστοχο να πω οτι ειναι ασχημα!

ghost-rider
23-12-10, 17:25
Ναι, ενταξει. Ειναι πολυ ομορφα σχεδιαστικα.
Αυτο να τους το αναγνωρισουμε.