PDA

Επιστροφή στο Forum : Προθέρμανση σε e9X diesel



strof
19-12-10, 13:25
Σε όλα τα diesel αυτοκίνητα που είχα έπρεπε πριν το βάλω μπροστά να κάνω προθέμανση, ειδικα τις κρυες μερες. Επρεπε να σβησει το χαρακτηριστικο πορτοκαλι λαμπακι και μετα να βαλω μπροστα. Στο e90 ομως δεν εχει τετοιο λαμπακι. Χτες που πηγα να το παρω με εξωτερικη θερμοκρασια -6 οταν πατησα το start δεν πηρε αλλα για πρωτη φορα εβγαλε την ενδειξη πως κανει προθερμανση! Πηρε μετα απο 5 δευτερολεπτα μονο του!
Ποτε λοιπον κανει προθερμανση το αυτοκινητο και πως μπορω να το ξερω εγω ειδικα αυτες τις κρυες μερες? Οταν παταω να ξεκλειδωσσουν οι πορτες ή οταν βαλω την καρτα?

individual
19-12-10, 14:15
ακριβως ετσι ειναι και στο δικο μου
(525d ε39).....οταν κανει πολυ κρυο,γυρναω το κλειδι στη θεση που αναβουν τα λαμπακια του καντραν και αν θελει προθερμανση,βγαζει την ενδειξη--pre-heating--η καπως ετσι...
Μολις σβησει η ενδειξη,βαζω μπρος...
Ασχετα με ολα αυτα.....επειδη εχω χρονια ντιζελ.....ειτε κανει ζεστη η κρυο....παντα περιμενω,καποια δευτερολεπτα,με αναμενα τα λαμπακια και μετα βαζω μπρος.

E46 POWER
19-12-10, 20:57
ετσι ειναι..ομως γενικοτερα παντα μα παντα πρεπει να περιμενουμε να σβησουν τα λαμπακια και μετα βαζουμε μπροστα!