PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευθυγράμμιση σε Μ3 Ε46



Specialized
19-12-10, 12:38
Είδα ότι δεν έχει ανέβει ως thread προηγουμένως κι έτσι το ανεβάζω εγώ.
Έκανα σχετικά πρόσφατα ευθυγράμμιση στην κούκλα μου και κράτησα την εκτύπωση για σχετική κουβέντα:
https://rapidshare.com/files/438164285/M3_________________________.pdf
Τα δικά μου ερωτήματα είναι:
1.Έκανα σωστά που στο ερώτημα του τεχνικού πριν την ευθυγράμμιση του είπα να βάλει CSL και όχι "απλό" Ε46 Μ3 στον υπολογιστή του μηχανήματος? Το θεώρησα πιο σωστό επειδή το αυτοκίνητο μου φοράει ανάρτηση CSL. Έχω όμως κάποιες αμφιβολίες γιατί τα μετατρόχια του CSL από ότι έχω διαβάσει είναι λίγο μεγαλύτερα!
2. Αν τελικά έκανα σωστά, πώς βλέπετε εσείς οι πιο έμπειροι το αποτέλεσμα των ρυθμίσεων που μου έγινε στο αυτοκίνητο? Έχω την εντύπωση ότι αντιδράσεις του βελτιώθηκαν αν και ίσως να οφείλεται και στο ότι αρχίζω και το "μαθαίνω" καλύτερα...:think:

NickE60
20-12-10, 10:27
Δε νομίζω να έχεις κάποια διαφορά στα στοιχεία σου με το CSL εφόσον πήγες με 19αρες και με ανάρτηση CSL ...o manos///3 σίγουρα θα ξέρει καλύτερα

manos///3
20-12-10, 10:46
Δε νομιζω να εχεις προβλημα...Βεβαια η διαφορα βαρους να παιζει καποιο ρολο... Τα μετατροχια αλλαζουν ελαχιστα λογω διαφορετικων διαστασεων ελαστικων ζαντων.
Τα πισω ακρομπαρα ειναι διαφορετικα, αλουμινιου, για να παιρνουν μεγαλύτερες αρνητικες τιμες καμπερ.

ghost-rider
20-12-10, 10:51
Η ευθυγραμμισση ειναι το πιο υποκειμενικο πραγμα πανω σε ενα αυτοκινητο.
Σου αρεσει? Τελειωσε η δουλεια!
Νουμερα απο csl?
Αν το αυτοκινητο σου εχει εργοστασιακα top mount, καμπερ και καστερ μπροστα δεν μπορει να μεταβάλει.
Εκει βεβαια με το που βάζεις το χαμηλοτερο ελατήριο(απο csl στην περιπτωση σου) εχεις την καμπερ και την καστερ του ακριβου μοντελου(εαν το βαρος της μουρης ειναι ιδιο βεβαιως βεβαιως, γιατι αν εσένα ειναι πιο βαρυ μπροστα, θα καθησει περισσοτερο κατι που συνεπάγεται αυξηση σε καμπερ και κάστερ.
Η συγκλιση μπροστα φυσικα προσαρμοζεται στα γουστα του καθενος και υποψιάζομαι οτι δεν θα υπαρχει διαφορα αναμεσα στα δυο μοντελα. Ετσι κ αλλιως η οποια συγκλιση δίνεται ειναι για να εχει επαναφορα το τιμονι και ευθυβολία γενικα το αυτοκινητο. Το ιδανικο ισως για πιστα θα ηταν να μπει το οχημα με μηδενικη συγκλιση εμπρος κατι που απ οσο φανταζομαι συνεπαγεται βιδωμένα μουτρα αλλα και "νεκρα" στο τιμονι.
Αν και λεω φανταζομαι το εχω δοκιμασει αυτο. Μου φανηκε οτι η μουρη ηταν πιο... stif ας πουμε. Βεβαιως εφαγα ενα σετ λαστιχα και με βεβαιοτητα δεν μπορουσα να πω τιποτα οποτε επεστρεψα στις εργοστασιακες συγκλισεις. Εμπρος μονο...

Πίσω ολα ρυθμιζονται! Κανεις οτι θες. Και αφου φοράς αναρτηση csl κατι που σημαίνει οτι οι ρυθμίσεις σου θα ειναι πολυ κοντα στου csl μπροστα, το να τις δωσεις και πίσω μονο κακο δεν ειναι...
Καλο ειναι η συγκλιση πισω να ειναι αρκετη(φανταζομαι στα Μ θα ειναι, στα απλα δεν ειναι παντως) ετσι ωστε σε μια στροφη, ο πισω εξωτερικος τροχος να τεινει να μαζεψει μεσα την ουρα...
Εχεις ετσι τη δυνατοτητα να μπαινεις γρηγορα, σκαβωντας και να περνας παραπανω δυναμη.
Υπερβολες στην καμπερ γενικα, δεν κανουν τιποτα.
Οταν φτανεις σε σημειο να τη βλεπεις, φτανει και το λαστιχο σε σημειο να μην παταει σχεδον ποτε, οποτε δωρον αδωρον...
Δεν μπορουν να σε παν και μακρια τα εργοστασια περιθωρια βεβαιως.
Βγαζει η eibach κατι ωραια camber arms!!!
Υπερβολες ισως πειτε τωρα οποτε σταματω.
Αυτα. Ελπίζω να βοηθησα.

manos///3
20-12-10, 11:07
Η ευθυγραμμισση ειναι το πιο υποκειμενικο πραγμα πανω σε ενα αυτοκινητο.
Σου αρεσει? Τελειωσε η δουλεια!
Νουμερα απο csl?
Αν το αυτοκινητο σου εχει εργοστασιακα top mount, καμπερ και καστερ μπροστα δεν μπορει να μεταβάλει.
Εκει βεβαια με το που βάζεις το χαμηλοτερο ελατήριο(απο csl στην περιπτωση σου) εχεις την καμπερ και την καστερ του ακριβου μοντελου(εαν το βαρος της μουρης ειναι ιδιο βεβαιως βεβαιως, γιατι αν εσένα ειναι πιο βαρυ μπροστα, θα καθησει περισσοτερο κατι που συνεπάγεται αυξηση σε καμπερ και κάστερ.
Η συγκλιση μπροστα φυσικα προσαρμοζεται στα γουστα του καθενος και υποψιάζομαι οτι δεν θα υπαρχει διαφορα αναμεσα στα δυο μοντελα. Ετσι κ αλλιως η οποια συγκλιση δίνεται ειναι για να εχει επαναφορα το τιμονι και ευθυβολία γενικα το αυτοκινητο. Το ιδανικο ισως για πιστα θα ηταν να μπει το οχημα με μηδενικη συγκλιση εμπρος κατι που απ οσο φανταζομαι συνεπαγεται βιδωμένα μουτρα αλλα και "νεκρα" στο τιμονι.
Αν και λεω φανταζομαι το εχω δοκιμασει αυτο. Μου φανηκε οτι η μουρη ηταν πιο... stif ας πουμε. Βεβαιως εφαγα ενα σετ λαστιχα και με βεβαιοτητα δεν μπορουσα να πω τιποτα οποτε επεστρεψα στις εργοστασιακες συγκλισεις. Εμπρος μονο...

Πίσω ολα ρυθμιζονται! Κανεις οτι θες. Και αφου φοράς αναρτηση csl κατι που σημαίνει οτι οι ρυθμίσεις σου θα ειναι πολυ κοντα στου csl μπροστα, το να τις δωσεις και πίσω μονο κακο δεν ειναι...
Καλο ειναι η συγκλιση πισω να ειναι αρκετη(φανταζομαι στα Μ θα ειναι, στα απλα δεν ειναι παντως) ετσι ωστε σε μια στροφη, ο πισω εξωτερικος τροχος να τεινει να μαζεψει μεσα την ουρα...
Εχεις ετσι τη δυνατοτητα να μπαινεις γρηγορα, σκαβωντας και να περνας παραπανω δυναμη.
Υπερβολες στην καμπερ γενικα, δεν κανουν τιποτα.
Οταν φτανεις σε σημειο να τη βλεπεις, φτανει και το λαστιχο σε σημειο να μην παταει σχεδον ποτε, οποτε δωρον αδωρον...
Δεν μπορουν να σε παν και μακρια τα εργοστασια περιθωρια βεβαιως.
Βγαζει η eibach κατι ωραια camber arms!!!
Υπερβολες ισως πειτε τωρα οποτε σταματω.
Αυτα. Ελπίζω να βοηθησα.

Μην εισαι τοσο σιγουρος...

ghost-rider
20-12-10, 11:51
Μην εισαι τοσο σιγουρος...

Εαν κοψεις το πειρακι φανταζομαι εννοεις...

manos///3
20-12-10, 11:54
Το ξεβιδωσεις....και η καστερ αλλαζει απο τη κεντρικη πανω βιδα του αμορτισερ.

ghost-rider
20-12-10, 11:59
Αυτη που πιανει στο top mount? Εχει fix θεση ρε Μανο. Πως το κανεις? Εχεις εργοστασιακα επανω?
Απο την αλλη, σε οσα πιατελα εχω δει το πειρακι ειναι ενα σωμα με το πιατελο. Το αναγκαζει να κατσει σε συγκεκριμενη θεση. Καμπερ αντε να σου δωσει περιθωριο μεχρι 5 λεπτα της μοιρας. Μετα... Σβουρακι... Ξηλωμα... Και παιζουν ολα.

manos///3
20-12-10, 12:06
Τελικα ειναι βιδωτο το πιρακι...Ας επιβεβαιωσει ο Θωμας.
Στο δικο μου, στο τερμα του, ηταν κοντα στις -2 μοιρες.

Οσο για τη κεντρικη βιδα για ρυθμιση καστερ ,μου το εχουν πει, δεν το εχω δει...μπορει καποιος να επιβεβαιωσει?

Thomelef
20-12-10, 12:32
Τελικα ειναι βιδωτο το πιρακι...Ας επιβεβαιωσει ο Θωμας.
Στο δικο μου, στο τερμα του, ηταν κοντα στις -2 μοιρες.

Οσο για τη κεντρικη βιδα για ρυθμιση καστερ ,μου το εχουν πει, δεν το εχω δει...μπορει καποιος να επιβεβαιωσει?

το πυράκι είναι βιδωτό...και μάλιστα το δικό μου ήταν και ψιλοφαγωμένο και το
ξεβιδώσαμε με πένσα...φαίνεται πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τα είχε σκαλίσει
και αυτός...με ένα αλενάκι ξεβιδώνει...περίπου -1.9 αρνητική πείρε, στο τέρμα...
προσωπικά μου άρεσε περισότερο έτσι το στήσιμο...έχω ξεχάσει τι πάει να πεί
διόρθωση και στην είσοδο και στα μέσα της στροφής...μπαίνεις μια και έξω...
πίσω αν θυμάμαι καλά που το βάλαμε και εκεί τέρμα, είναι περίπου 1.5 - 1.6, με
μαμά σύγκλιση...μπροστά βάλαμε τέρμα απόκλιση. τα νούμερα μου τα είπε ο
NICK_M3 και ώντος το αμάξι στρίβει πολύ καλύτερα...βέβαια πρέπει να τους το
ξαναπάω, για να μου διορθώσουν το τιμόνι που κοιτάει ελαφρώς προς τα αριστερά.:ranting2:

Specialized
20-12-10, 17:55
Ευχαριστώ πολύ Μάνο, Θωμά και ειδικά Ηλία που διέθεσε χρόνο να γράψει τόσο...
Είμαι υπέρ των εργοστασιακών τιμών...

zaharias
04-11-16, 09:37
https://thebuildjournal.com/tech-guides/e46-m3-alignment-specs-guide/

Επειδη το ψαχνω λιγο με την ευθυγραμμιση.
Τι αποψη εχετε?

Αυτη τη στιγμη φοραω square set up 9.5x18 ΕΤ35 με 265/35/18 (θα παω σε 255/35/18 γιατι βρισκω πισω απο τη μερια του συνοδηγου λογω του οτι φοραω μεγαλες προσθηκες).

Με schnitzer αμορτισερ & ελατηρια ειναι περιπου 2-2,5 ποντους πιο χαμηλο απο μαμα.. Μπροστα φοραω και camber plates και ειμαι στο -1,45 καμπερ μπροστα και πισω στο -1,30.. (δε θυμαμαι συγκλιση κτλ..)
Το αμαξι περπαταει πολυ ωραια και δειχνει να ειναι πολυ φιλικο. Επισης ξεχασα να πω οτι ειναι καθαρα αυτοκινητο βολτας...
Να δωσω λιγο ακομα πισω? Μπροστα?
Να προσεξω κατι?
Βασει του παραπανω λινκ εχετε κατι αν πειτε?

nik200
04-11-16, 10:41
απο την ελαχιστη εμπειρια μ με csl αυτο που παρατηρησα ηταν το εξης

...οτι το αμαξι μπροστα δεν απειχε πολυ απο ενα νορμαλ m3...ηδη το m3 απο μαμα..εχει καμποσο καμπερ μπροστα...αν και σε αμαξι δρομισιο..πανω απο 2 δεν εχει νοημα θεωρω (τοσο ειχα και εγω)...max 2.2 και αντε να δωσεις και λιγακι καστερ...για πιο γρηγορες επαναφορες..πολυ λιγο ομως...γιατι μετα το τιμονι θα γυριζει τρελλα και θα τρομαζει..ιδιως στα πολλα!!!!ηδη το m3 εχει πολυ επαναφορα!

....ολα τα λεφτα ομως στο csl..ηταν στον πισω αξονα...ο οποιος παρακαλω..ειχε ελαχιστο καμπερ, σχεδον μηδενικο...ουτως ωστε να διωχνει πολυ λιγοτερο απο μαμα m3!σκεφτειτε οτι ουτως η αλλως οτν στριβεις το αμαξι παιρνει καμποσο καμπερ!!!

προσωπικα..εγω θα ξεκιναγα απο πισω...χωρις να πειραξω το μπροστα...και αμα χρειαζοταν..δηλαδη στην πραξη μπροστα εχανε λιγο τα μουτρα..τοτε θα ασχολιομουν και μπροστα!

zaharias
04-11-16, 11:07
Όποτε λες πισω να το πάω κοντα στο 1,00; (αν κατάλαβα καλα)
Κατι τέτοιο μου έλεγε κι ο Καζακος.. να πατάει όσο γινεται καλύτερα..
Φιλε, εμεις το θελουμε να ειναι παιχνιδιάρικο.. :D και όσο γινεται φιλικό.. ετσι μια all around ευθυγράμμιση.
Όπως στο λινκ πιο πανω που λεει economical sporty, κάπου εκει ειμαι εγω. Απλα ήθελα να δω και κατα ποσο ισχύουν αυτα που λεει στο λινκ.
Με square set up λιγο δύσκολο να βγάλει μούτρα!! :D

pilot
04-11-16, 12:24
Ζαχούκο, βάλε τις τιμές απο το CSL για camber και toe και θα είσαι μια χαρά για την χρήση που κάνεις στο αυτοκίνητο..και στην πίστα να το φέρεις, δεδομένου του οτι θα μπαίνεις πρώτη φορά, δεν θα σε προβληματίσει καθόλου..

nik200
04-11-16, 13:15
Ζαχούκο, βάλε τις τιμές απο το CSL για camber και toe και θα είσαι μια χαρά για την χρήση που κάνεις στο αυτοκίνητο..και στην πίστα να το φέρεις, δεδομένου του οτι θα μπαίνεις πρώτη φορά, δεν θα σε προβληματίσει καθόλου..

Συμφωνω...αλλα ας μην ξεχναμε τον παραγοντα βαρος..ητη θα θελει καποιες μικρορυθμισεις μετα!!!

pilot
04-11-16, 13:24
Νικόλα, το είχα αυτό το set up αρκετό καιρό, και το ''δούλεψα'' και στο βουνό και στην πίστα..μια χαρά είναι πιστεύω, δεν έχει και τοοοοσο σημασία το βάρος..εννοώ πως για το ''δούλεμα'' που κάνει ο Ζαχαρίας δεν θα τον προβληματίσει..

zaharias
04-11-16, 13:28
39918

Το βρηκα..

Βασικα ειμαι κοντα σχετικα σε αυτες τις τιμες που δινουν για το CSL, οποτε θα το δω..

jannisa
04-11-16, 14:27
Ζακ, εγω τελικα με μαμα αναρτηση και χωρις πειρακια ειμαι -1,40 μπροστα και αποκλιση -0,2χιλ και -1 πισω με συγκλιση +1χιλ σε καθε τρουχο. Ευχαριστημενος ειμαι και δεν ξαναλλαζω κατι, βεβαια εκει στις σερρες περισυ μου εφευγε σε καθε στροφη σχεδον χαχα.

zaharias
04-11-16, 19:57
Ζακ, εγω τελικα με μαμα αναρτηση και χωρις πειρακια ειμαι -1,40 μπροστα και αποκλιση -0,2χιλ και -1 πισω με συγκλιση +1χιλ σε καθε τρουχο. Ευχαριστημενος ειμαι και δεν ξαναλλαζω κατι, βεβαια εκει στις σερρες περισυ μου εφευγε σε καθε στροφη σχεδον χαχα.

Λογικα πατας καλυτερα πισω ετσι.. Μηπως επειδη φορουσες παλιοτεντυμποι παλια λαστιχα πισω, γυρνουσες στις Σερρες σε καθε στροφη...??? :D

zaharias
04-11-16, 20:01
Όποτε λες πισω να το πάω κοντα στο 1,00; (αν κατάλαβα καλα)
Κατι τέτοιο μου έλεγε κι ο Καζακος.. να πατάει όσο γινεται καλύτερα..
Φιλε, εμεις το θελουμε να ειναι παιχνιδιάρικο.. :D και όσο γινεται φιλικό.. ετσι μια all around ευθυγράμμιση.
Όπως στο λινκ πιο πανω που λεει economical sporty, κάπου εκει ειμαι εγω. Απλα ήθελα να δω και κατα ποσο ισχύουν αυτα που λεει στο λινκ.
Με square set up λιγο δύσκολο να βγάλει μούτρα!! :D

Επισης να αναφερω οτι πισω το εβαλα επιτηδες εκει στο -1,30 για να μην βρισκω..
Αλλα τελικα με τα 265 βρισκει απο τη μερια καμια φορα σε μεγαλες λακκουβες/σαμαρακια..

///Maniac
20-02-24, 20:16
Καλησπερα σε ολους!
Τι μπορει να συμβαινει αν στον εμπρος αξονα η γωνια καμπερ δεν ειναι ιδια και στις 2 πλευρες ?
Μιλαμε για διαφορα της τάξεως του 0,6 - 0,7 της μοιρας.
Ευχαριστω.

pilot
21-02-24, 12:34
Πρακτικά τίποτα.. ειδικά σε καθημερινή χρήση.

///Maniac
21-02-24, 19:09
Δεν εννοω οδηγικα, αλλα απο αποψη φθορας/ζημιας καποιου μερους της αναρτησης.
Ισως βεβαια να ειναι και λανθασμενη μετρηση γιατι ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα.

pilot
21-02-24, 19:39
Τίποτα δεν παθαίνει.

///Maniac
21-02-24, 19:48
Συμφωνω, αλλα θελω πιο πολυ να μαθω την πιθανη αιτια του 'προβληματος'.
Δεν παρατηρω κατι λαθος οδηγικα απλα μου κανει εντυπωση.

pilot
21-02-24, 20:24
Ποια αιτία? Γιατί έχει διαφορά? Η ευθυγράμμιση "χαλάει" με την χρήση.

///Maniac
22-02-24, 21:47
Ναι αλλα στον εμπρος αξονα που το καμπερ ειναι κατι που δε ρυθμιζεται πρεπει να ειναι παντα σταθερο και ισο στους 2 τροχους θεωρητικα.
Αυτο ρωταω, τι μπορει να φταιει που εχει διαφορα? Τι μπορει να εχει ''στραβωσει'' ?

pilot
23-02-24, 06:48
Ποτέ δεν θα το βρεις ακριβώς ίδιο σε κανένα αυτοκίνητο! Αν δεν υπάρχει ζημιά σε άκρα, ανάρτηση κλπ μην σε απασχολεί, είναι ελάχιστη η διαφορά.

The Ace
23-02-24, 07:57
Τόσο μικρές διαφορές μπορεί να οφείλονται σε εντελώς αστάθμητους και μη ελεγχόμενους παράγοντες, όπως π.χ. πως έχουν κάτσει οι βίδες στα ψαλίδια ή στη διαφορά ροπής στο βίδωμα. Αρκεί να είναι εντός των καθορισμένων ορίων και είσαι ΟΚ, η διαφορά στο δρόμο είναι κυριολεκτικά απειροελάχιστη.