PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ Ε60



mixalis
18-12-10, 13:10
Καλησπέρα παίδες, θα ήθελα να ρωτήσω τι θα μου προτείνατε να βάλω γιατί τα δικά μου πλέον είναι τελείως χάλια.....
Θα με ενδιέφερε ένα αμορτισέρ που να μου προσφέρει άνεση, να περνάει από λακκούβες -όσο το δυνατόν αναίμακτα- και επίσης όσο γίνεται να μου προσφέρει ένα καλό κράτημα στην εθνική(βασικά εκεί το χρησιμοποιώ συνήθως).
Σε θέμα ύψους θα μείνει στο μαμά του γιατί νομίζω ότι θα με προβληματίσει αν χαμηλώσει....:thnx::thnx::thnx:

PANOS-E60
18-12-10, 13:24
Μιχάλη, αφού δεν έχεις σκοπό να πειράξεις τίποτα άλλο στην ανάρτηση (και συμφωνώ γιά καθημερινή - εκδρομική χρήση), bilstein κίτρινα Β6 και τέλος. Σφιχτά αλλά χωρίς κοπανήματα. Πολύ καλή μακροζωία. thumb

mixalis
21-12-10, 17:49
Μιχάλη, αφού δεν έχεις σκοπό να πειράξεις τίποτα άλλο στην ανάρτηση (και συμφωνώ γιά καθημερινή - εκδρομική χρήση), bilstein κίτρινα Β6 και τέλος. Σφιχτά αλλά χωρίς κοπανήματα. Πολύ καλή μακροζωία. thumb

Ευχαριστώ πολύ Πάνο θα το κοιτάξω για να δω και που περίπου παίζουν και από τιμές, αν έχεις κάποιον που μπορεί να βοηθήσει μου το λες,ευχαριστώ και πάλι....:thnx::thnx::thnx::thnx:

PANOS-E60
21-12-10, 17:54
Ευχαριστώ πολύ Πάνο θα το κοιτάξω για να δω και που περίπου παίζουν και από τιμές, αν έχεις κάποιον που μπορεί να βοηθήσει μου το λες,ευχαριστώ και πάλι....:thnx::thnx::thnx::thnx:

Τιμή γύρω στα 850ε Μιχάλη τοποθετημένα, την έχω κάνει την έρευνα πριν 6 μήνες. Αν τα βρεις πιό κάτω, ο.κ.

mixalis
21-12-10, 18:01
Τιμή γύρω στα 850ε Μιχάλη τοποθετημένα, την έχω κάνει την έρευνα πριν 6 μήνες. Αν τα βρεις πιό κάτω, ο.κ.

Πάνο τα βρήκα 730 ¤ σε επώνυμο κατάστημα στην Βουλιαγμένης στο ελληνικό, νομίζω ότι δεν πρέπει να με ανησυχεί η διαφορά τιμής(μήπως είναι μούφα εννοώ) και σκέφτομαι μήπως κάνω το βήμα εκεί...thumbthumb

PANOS-E60
21-12-10, 18:05
Πάνο τα βρήκα 730  σε επώνυμο κατάστημα στην Βουλιαγμένης στο ελληνικό, νομίζω ότι δεν πρέπει να με ανησυχεί η διαφορά τιμής(μήπως είναι μούφα εννοώ) και σκέφτομαι μήπως κάνω το βήμα εκεί...thumbthumb

Σιγουρέψου ότι γράφουν επάνω made in Germany και προχώρα thumb Αν η τιμή περιλαμβανει και ευθυγράμιση είναι super.

mixalis
21-12-10, 18:13
Σιγουρέψου ότι γράφουν επάνω made in Germany και προχώρα thumb Αν η τιμή περιλαμβανει και ευθυγράμιση είναι super.

Η τιμή Πάνο είναι κομπλέ και θα κοιτάξω και αν το γράφει αυτό και αφού λες ότι είναι μια χαρά η τιμή μάλλον εκεί θα τα βάλωthumb

Apostolos
21-12-10, 18:17
Καλησπέρα παίδες, θα ήθελα να ρωτήσω τι θα μου προτείνατε να βάλω γιατί τα δικά μου πλέον είναι τελείως χάλια.....
Θα με ενδιέφερε ένα αμορτισέρ που να μου προσφέρει άνεση, να περνάει από λακκούβες -όσο το δυνατόν αναίμακτα- και επίσης όσο γίνεται να μου προσφέρει ένα καλό κράτημα στην εθνική(βασικά εκεί το χρησιμοποιώ συνήθως).
Σε θέμα ύψους θα μείνει στο μαμά του γιατί νομίζω ότι θα με προβληματίσει αν χαμηλώσει....:thnx::thnx::thnx:

Γεια σου Μιχάλη. Επειδή και εγώ αυτόν τον καιρό ψάχνω για μια ανάρτηση (σκέτα τα καλάμια χωρίς ελατήρια) για το Ε60 μου και επειδή και εγώ δεν θέλω να το χαμηλώσω για τους γνωστούς λόγους, σκεφτόμουνα εκτός από την bilistein που σου πρότεινε ήδη ο φίλος Πάνος την FSD ανάρτηση της KONI. Σε τιμή χωρίς τοποθέτηση είναι στα 585¤ συν 23% ΦΠΑ. Χρησιμοποιείται σε αυτοκίνητα "μεγάλου όγκου - limo" και εξισορροπούν την άνεση με την σπορ οδήγηση όσο αυτό είναι εφικτό τελοσπάντων. Ρίξε μια ματιά εδώ

https://www.koni.com/190.html

https://www.koni.com/58.html

mixalis
21-12-10, 18:44
Γεια σου Μιχάλη. Επειδή και εγώ αυτόν τον καιρό ψάχνω για μια ανάρτηση (σκέτα τα καλάμια χωρίς ελατήρια) για το Ε60 μου και επειδή και εγώ δεν θέλω να το χαμηλώσω για τους γνωστούς λόγους, σκεφτόμουνα εκτός από την bilistein που σου πρότεινε ήδη ο φίλος Πάνος την FSD ανάρτηση της KONI. Σε τιμή χωρίς τοποθέτηση είναι στα 585¤ συν 23% ΦΠΑ. Χρησιμοποιείται σε αυτοκίνητα "μεγάλου όγκου - limo" και εξισορροπούν την άνεση με την σπορ οδήγηση όσο αυτό είναι εφικτό τελοσπάντων. Ρίξε μια ματιά εδώ

https://www.koni.com/190.html

https://www.koni.com/58.html

Σε απόδοση σε σχέση με τα bilstein Αποστόλη πως είναι?
Επίσης σε μία εγκάρσια λακκούβα της ποσειδώνος έχει χτύπημα η είναι σχετικά μαλακή στην απόσβεση?:thnx::thnx::thnx:

PANOS-E60
21-12-10, 19:00
Μιχάλη γιά να έχουμε μιά συνολικότερη εικόνα, τι διαστάσεις τροχών φοράς ? Runflat ή συμβατικά λάστιχα ?

Apostolos
21-12-10, 19:06
Σε απόδοση σε σχέση με τα bilstein Αποστόλη πως είναι?
Επίσης σε μία εγκάρσια λακκούβα της ποσειδώνος έχει χτύπημα η είναι σχετικά μαλακή στην απόσβεση?:thnx::thnx::thnx:

Μιχάλη δυστυχώς από θέμα σύγκρισης δεν γνωρίζω να σου πω γιατί δεν γνωρίζω. Μίλησα με την αντιπροσωπεία στην Καλλιρρόης της ΚΟΝΙ και μου "άρεσαν" τα λόγια τους όσο αναφορά αυτά που προσφέρει. Ουσιαστικά απ'ότι μπόρεσα να κατανοήσω πρόκειται για ένα σύστημα - πατέντα εσωτερικών βαλβίδων (δεν ρυθμίζονται εξωτερικά) οι οποίες ανοιγοκλείνουν ανάλογα το στυλ της οδήγησής σου. Όταν το αυτοκίνητο δεν "πιέζεται" προσφέρει άνεση μιας και οι βαλβίδες παραμένουν ανοιχτές, ενώ όταν αρχίζεις να το "στραμπουλάς" το λάδι πλέον εσωτερικά περνάει από πιο μικρές οπές με αποτέλεσμα να προσφέρει καλύτερο κράτημα. Όλα αυτά με επιφύλαξη βέβαια γιατί δεν τα πολύ κατέχω τα τεχνικά θέματα χαχαχαχα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

mixalis
21-12-10, 19:08
Μιχάλη γιά να έχουμε μιά συνολικότερη εικόνα, τι διαστάσεις τροχών φοράς ? Runflat ή συμβατικά λάστιχα ?
Πάνο φοράω τώρα 235-35-19 (αν και κανονικά θα έπρεπε 245-35-19 νομίζω) και είναι απλά λάστιχα όχι runflat, βέβαια τώρα φοράω τα χειμωνιάτικα που είναι 225-55-16 dunlop wintersport(?) μέχρι και τον Φλεβάρηthumb.

mixalis
21-12-10, 19:12
Μιχάλη δυστυχώς από θέμα σύγκρισης δεν γνωρίζω να σου πω γιατί δεν γνωρίζω. Μίλησα με την αντιπροσωπεία στην Καλλιρρόης της ΚΟΝΙ και μου "άρεσαν" τα λόγια τους όσο αναφορά αυτά που προσφέρει. Ουσιαστικά απ'ότι μπόρεσα να κατανοήσω πρόκειται για ένα σύστημα - πατέντα εσωτερικών βαλβίδων (δεν ρυθμίζονται εξωτερικά) οι οποίες ανοιγοκλείνουν ανάλογα το στυλ της οδήγησής σου. Όταν το αυτοκίνητο δεν "πιέζεται" προσφέρει άνεση μιας και οι βαλβίδες παραμένουν ανοιχτές, ενώ όταν αρχίζεις να το "στραμπουλάς" το λάδι πλέον εσωτερικά περνάει από πιο μικρές οπές με αποτέλεσμα να προσφέρει καλύτερο κράτημα. Όλα αυτά με επιφύλαξη βέβαια γιατί δεν τα πολύ κατέχω τα τεχνικά θέματα χαχαχαχα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Αποστόλη το σύστημα-πατέντα θα με ανησυχούσε λίγο όπως και το ότι -απ'όσο ξέρω-τα koni ρυθμίζονται εξωτερικά αλλά θα τους πάρω τηλέφωνο μήπως υπάρχει δυνατότητα δοκιμής με ένα αμάξι δικό τουςthumbthumbthumb

S8N
21-12-10, 19:22
Θέλω κι εγώ ανάρτηση ρε γμτ. Δεν έχει χαλάσει ακόμα η εργοστασιακή αλλά με τις 18άρες και τα RF είναι...

...soggier than a sponge soaked in soggy fluid (τάδε έφη Clarkson).

Δε θα με χάλαγε να το χαμήλωνα και κανα-δυο πόντους.

PANOS-E60
21-12-10, 19:23
235-35-19 (αν και κανονικά θα έπρεπε 245-35-19 νομίζω) και είναι απλά λάστιχα όχι runflat,

:think::think::think: Μπρος - πίσω ίδια ...?

Anyway, με 19αρες δεν περιμένουμε να έχεις ανέσεις bentley ... Δεν έχω εμπειρία από την fsd της koni, από τα bilstein είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν ψάξεις στα ξενα fora σίγουρα θα βρεις γνώμες, έστω γιά δρόμους καλύτερους από τους δικούς μας ... Οτι και να βάλεις, η διαφορά θα είναι μεγάλη πάντως, αυτή τη στιγμή με ούζα αμορτισέρ, οι τροχοί σου (19') πρέπει να διαβάζουν υπερβολικά τις ανωμαλίες οι οποίες δεν ελέγχονται από την ανάρτηση.

PANOS-E60
21-12-10, 19:25
Θέλω κι εγώ ανάρτηση ρε γμτ. Δεν έχει χαλάσει ακόμα η εργοστασιακή αλλά με τις 18άρες και τα RF είναι...

...soggier than a sponge soaked in soggy fluid (τάδε έφη Clarkson).

Δε θα με χάλαγε να το χαμήλωνα και κανα-δυο πόντους.

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: Εσένα σε τρώει ο αποτέτοιος σου ! :hystericalbs1:

individual
21-12-10, 19:54
το 39αρι μου,απο τη μαμα του φοραει την μ-πακ αναρτηση και οταν το εφερα απο γερμανια,αφου αλλαξα τα παντα,για να ξερω τι μου γινεται....
οταν εφτασα στην αναρτηση,ειχα το εξης δηλημα.....bilstein η μ-πακ???
διαλεξα τελικα το μ-πακ και δεν το μετανοιωσα ουτε στιγμη...μαλακο οσο πρεπει και σφιχτο οσο πρεπει.....και το κυριοτερο,δεν κοπαναει,οτι και να του κανεις....
και ειδικα για τη χρηση που το θελεις,πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο....
τωρα βεβαια δεν γνωριζω αν πρεπει να αλλαξεις ελατηρια,αν και δεν νομιζω,γιατι ειναι 2-2,5 ποντους χαμηλωτερη αναρτηση απο την νορμαλ....
απο την αλλα βεβαια εγω μιλαω για 39αρι και εσυ για 60αρι.....αλλα δεν νομιζω να εχουν τεραστια διαφορα,οσον αφορα τον ογκο κλπ....γιατι μιλαμε στην ουσια για 5αρες..

παντως κοιταξε και αυτο το ενδεχομενο!!!....αποψη μου φυσικα...

mixalis
21-12-10, 20:05
το 39αρι μου,απο τη μαμα του φοραει την μ-πακ αναρτηση και οταν το εφερα απο γερμανια,αφου αλλαξα τα παντα,για να ξερω τι μου γινεται....
οταν εφτασα στην αναρτηση,ειχα το εξης δηλημα.....bilstein η μ-πακ???
διαλεξα τελικα το μ-πακ και δεν το μετανοιωσα ουτε στιγμη...μαλακο οσο πρεπει και σφιχτο οσο πρεπει.....και το κυριοτερο,δεν κοπαναει,οτι και να του κανεις....
και ειδικα για τη χρηση που το θελεις,πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο....
τωρα βεβαια δεν γνωριζω αν πρεπει να αλλαξεις ελατηρια,αν και δεν νομιζω,γιατι ειναι 2-2,5 ποντους χαμηλωτερη αναρτηση απο την νορμαλ....
απο την αλλα βεβαια εγω μιλαω για 39αρι και εσυ για 60αρι.....αλλα δεν νομιζω να εχουν τεραστια διαφορα,οσον αφορα τον ογκο κλπ....γιατι μιλαμε στην ουσια για 5αρες..

παντως κοιταξε και αυτο το ενδεχομενο!!!....αποψη μου φυσικα...

Ευχαριστώ πολύ και να είσαι σίγουρος ότι θα το δω....thumbthumbthumb

mixalis
21-12-10, 20:07
:think::think::think: Μπρος - πίσω ίδια ...?

Anyway, με 19αρες δεν περιμένουμε να έχεις ανέσεις bentley ... Δεν έχω εμπειρία από την fsd της koni, από τα bilstein είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν ψάξεις στα ξενα fora σίγουρα θα βρεις γνώμες, έστω γιά δρόμους καλύτερους από τους δικούς μας ... Οτι και να βάλεις, η διαφορά θα είναι μεγάλη πάντως, αυτή τη στιγμή με ούζα αμορτισέρ, οι τροχοί σου (19') πρέπει να διαβάζουν υπερβολικά τις ανωμαλίες οι οποίες δεν ελέγχονται από την ανάρτηση.

Πάνο άστα είναι δράμα με τις 19άρες ενώ με τα μαμά τα χιονολάστιχα είναι διαφορετικό αυτοκίνητο.thumb

individual
21-12-10, 20:21
Πάνο άστα είναι δράμα με τις 19άρες ενώ με τα μαμά τα χιονολάστιχα είναι διαφορετικό αυτοκίνητο.thumb


λιγο οφ-τοπικ,αλλα επειδη ''ξυνομαι'' για 19αρες καποια στιγμη.....
θα κανω μαλ@@κια??.....ρωταω επειδη το ακουω και το διαβαζω συχνα και σε 39αρια και σε 60ρια!!!!

αααα και κατι που ξεχασα λιγο πιο πριν......τα μαμα μ-πακ στο 39αρι ειναι SACHS..

mixalis
21-12-10, 20:26
λιγο οφ-τοπικ,αλλα επειδη ''ξυνομαι'' για 19αρες καποια στιγμη.....
θα κανω μαλ@@κια??.....ρωταω επειδη το ακουω και το διαβαζω συχνα και σε 39αρια και σε 60ρια!!!!

Αποστόλη βάλτες με χίλια και μην ακούς τίποτα απλά σε δύσκολες λακκούβες θα είναι λίγο σκληρότερο από ότι πρέπει αλλά αποζημιώνεσαι από το πως δείχνει μετά το αμάξι σου σε σχέση με άλλα.......thumbthumbthumbthumbthumbthumb

individual
21-12-10, 20:35
Αποστόλη βάλτες με χίλια και μην ακούς τίποτα απλά σε δύσκολες λακκούβες θα είναι λίγο σκληρότερο από ότι πρέπει αλλά αποζημιώνεσαι από το πως δείχνει μετά το αμάξι σου σε σχέση με άλλα.......thumbthumbthumbthumbthumbthumb


thumbthumbthumbthumb........ευχαριστω..α ντωνης

mixalis
21-12-10, 20:48
thumbthumbthumbthumb........ευχαριστω..α ντωνης

Sorry, Αντώνη απλά μίλαγα με τον Αποστόλη πριν...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

aristent
21-12-10, 20:54
Sorry, Αντώνη απλά μίλαγα με τον Αποστόλη πριν...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

:whistle:και να τον ελεγαν και Αποστολη .....καλα θα ηταν....αλλα τελικα τον λενε Δημητρη!!!:shok::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::thumbsup:

individual
21-12-10, 20:55
Sorry, Αντώνη απλά μίλαγα με τον Αποστόλη πριν...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


καλα....και εγω με τα ονοματα....αστα να πανε..:confused::confused::confused:
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

mixalis
21-12-10, 21:00
:whistle:και να τον ελεγαν και Αποστολη .....καλα θα ηταν....αλλα τελικα τον λενε Δημητρη!!!:shok::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::thumbsup:

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Apostolos
22-12-10, 08:50
Αποστόλη το σύστημα-πατέντα θα με ανησυχούσε λίγο όπως και το ότι -απ'όσο ξέρω-τα koni ρυθμίζονται εξωτερικά αλλά θα τους πάρω τηλέφωνο μήπως υπάρχει δυνατότητα δοκιμής με ένα αμάξι δικό τουςthumbthumbthumb

Καλημέρα Μιχάλη, η συγκεκριμένη ανάρτηση δεν έχει καθόλου ρυθμίσεις, είναι self adaptive αναλόγως συνθηκών. Βρήκα και το τηλ. της αντιπροσωπείας στην Καλλιρρόης αν θες να τους ρωτήσεις επιπλέον πληροφορίες και να κατατοπιστείς καλύτεραthumb. Τηλ. 2109216010

Υ.Γ. Όσο για το θέμα με τα ονόματα μη σε νοιάζει...:th_Laie_67-1: Ουφ τι μπέρδεμα κι αυτό βρε παιδάκι μου τελοσπάντων χαχαχα:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1: ...Αυτός ο Άρης ο μαρτυριάρης χαχαχα:th_Laie_67-1:

S8N
22-12-10, 14:41
Διάβασα πολύ καλά λόγια για την FSD στο διαδίκτυο. Κάποιοι τη φορούν με τα ελατήρια χαμηλώματος Eibach Pro Kit (3cm), με τα οποία φαίνεται να ταιριάζει πολύ καλά. Βέβαια, μου έκανε εντύπωση το γεγονός πως σε μερικές χώρες πωλούνται σαν κιτ με αυτά τα ελατήρια ενώ η Koni αναφέρει πως η σειρά FSD δεν κάνει για χαμήλωμα. Η ίδια η εταιρεία δε δίνει άλλο κωδικό για ανάρτηση-σούπα σαν τη δική μου και για ανάρτηση Μ Packet (2cm χαμηλότερη). Θα πάρω αύριο να ρωτήσω.

NickE60
22-12-10, 16:09
αν η FSD όπως και η standard έκδοση των Sachs που φοράν τα απλά Ε60 (οχι τα Sport package ή τα Μsport package) συνδυαστούν με ελατήρια χαμηλώματος απλά θα καταπονηθεί λίγο παραπάνω λόγω του ότι δουλεύοντας σε χαμηλότερο επίπεδο λειτουργούν υπό μερικώς αυξημένη πίεση και δεν είναι σχεδιασμένα να λειτουργούν έτσι, χωρίς να σημαίνει ότι θα έχουν άσχημη συμπεριφορά, ίσως αντί για πχ 80.000 χλμ να αντέξουν 60000 χλμ.. Επίσης, τα bump stops είναι λίγο μακρύτερα στην απλή version του Ε60 και τα καλάμια των αμορτισερ αντίστοιχα, που αυτόματα σημαίνει πως με ελατήρια χαμηλώματος θα δίνουν αίσθηση τερματισμού λίγο πιο εύκολα.

Τα FSD μπορούν να τοποθετηθούν μόνον στα Ε60 που έχουν την απλή ανάρτηση, όχι στις σπορ εκδόσεις.. αν έχεις τιμόνι με στρογγυλό αερόσακο είναι πιθανό (αλλά όχι απόλυτο) να φοράς κάποιο sport πακέτο. Ψάξτο αυτό, ειδικά αν φορούσε 18αρες...

PANOS-E60
22-12-10, 17:34
αν η FSD όπως και η standard έκδοση των Sachs που φοράν τα απλά Ε60 (οχι τα Sport package ή τα Μsport package) συνδυαστούν με ελατήρια χαμηλώματος απλά θα καταπονηθεί λίγο παραπάνω λόγω του ότι δουλεύοντας σε χαμηλότερο επίπεδο λειτουργούν υπό μερικώς αυξημένη πίεση και δεν είναι σχεδιασμένα να λειτουργούν έτσι, χωρίς να σημαίνει ότι θα έχουν άσχημη συμπεριφορά, ίσως αντί για πχ 80.000 χλμ να αντέξουν 60000 χλμ.. Επίσης, τα bump stops είναι λίγο μακρύτερα στην απλή version του Ε60 και τα καλάμια των αμορτισερ αντίστοιχα, που αυτόματα σημαίνει πως με ελατήρια χαμηλώματος θα δίνουν αίσθηση τερματισμού λίγο πιο εύκολα.

Τα FSD μπορούν να τοποθετηθούν μόνον στα Ε60 που έχουν την απλή ανάρτηση, όχι στις σπορ εκδόσεις.. αν έχεις τιμόνι με στρογγυλό αερόσακο είναι πιθανό (αλλά όχι απόλυτο) να φοράς κάποιο sport πακέτο. Ψάξτο αυτό, ειδικά αν φορούσε 18αρες...

Η αυριανή ατζέντα έχει αυτό πρώτο θέμα :whistle::whistle::whistle:
Εγώ έχω ακολουθήσει τις οδηγίες και είμαι ο.κ. sir. thumb

S8N
22-12-10, 18:41
αν η FSD όπως και η standard έκδοση των Sachs που φοράν τα απλά Ε60 (οχι τα Sport package ή τα Μsport package) συνδυαστούν με ελατήρια χαμηλώματος απλά θα καταπονηθεί λίγο παραπάνω λόγω του ότι δουλεύοντας σε χαμηλότερο επίπεδο λειτουργούν υπό μερικώς αυξημένη πίεση και δεν είναι σχεδιασμένα να λειτουργούν έτσι, χωρίς να σημαίνει ότι θα έχουν άσχημη συμπεριφορά, ίσως αντί για πχ 80.000 χλμ να αντέξουν 60000 χλμ.. Επίσης, τα bump stops είναι λίγο μακρύτερα στην απλή version του Ε60 και τα καλάμια των αμορτισερ αντίστοιχα, που αυτόματα σημαίνει πως με ελατήρια χαμηλώματος θα δίνουν αίσθηση τερματισμού λίγο πιο εύκολα.

Τα FSD μπορούν να τοποθετηθούν μόνον στα Ε60 που έχουν την απλή ανάρτηση, όχι στις σπορ εκδόσεις.. αν έχεις τιμόνι με στρογγυλό αερόσακο είναι πιθανό (αλλά όχι απόλυτο) να φοράς κάποιο sport πακέτο. Ψάξτο αυτό, ειδικά αν φορούσε 18αρες...

Από τους κωδικούς εξοπλισμού Νίκο βλέπω πως μόνο το σπορ πολυλειτουργικό τιμόνι είχε και τίποτ' άλλο από το σπορ πακέτο.

Άσε δε που αν η δική μου ήταν η sport ανάρτηση, δε θα 'θελα να ξέρω πως θα 'ταν η νορμάλ. Θα 'χαμε γεμίσει 5άρες που θα έστριβαν σαν Robin Reliant ή, στην καλύτερη, σαν το 2CV με τις καλόγριες στις ταινίες του Λουί ντε Φινές.

Οι δε ζάντες ήταν 17άρες. Είναι λογικό να μη τις θυμάσαι, εγώ κάνω ακόμη θεραπεία για να τις αποβάλλω από τη μνήμη μου!

Άσχετο: Bump stops εννοείς τα top mounts? Ή πρέπει ν' αλλάξω και κάτι άλλο μαζί με την ανάρτηση? Ω ΘΕΕ ΜΟΥ...

Apostolos
22-12-10, 18:51
Άσχετο: Bump stops εννοείς τα top mounts? Ή πρέπει ν' αλλάξω και κάτι άλλο μαζί με την ανάρτηση? Ω ΘΕΕ ΜΟΥ...

Νομίζω Άρη είναι οι ελαστικοί σύνδεσμοι που βρίσκονται εσωτερικά του καλαμιού της ανάρτησης ώστε όταν πλησιάζει στο να τερματίσει η ανάρτηση να μην πληγώνεται μέταλλο με μέταλλο αλλά να μεσολαβεί ο ελαστικός σύνδεσμος ώστε να απορροφάει ένα μέρος της συμπίεσης.
https://img146.imageshack.us/img146/2716/7423930025large.th.jpg (https://img146.imageshack.us/i/7423930025large.jpg/)

PANOS-E60
22-12-10, 18:54
Από τους κωδικούς εξοπλισμού Νίκο βλέπω πως μόνο το σπορ πολυλειτουργικό τιμόνι είχε και τίποτ' άλλο από το σπορ πακέτο.

Ανταλλάσω τα σπορ ελατήριά μου με το σπορ τιμόνι σου ... :whistle::whistle::whistle:

S8N
22-12-10, 18:59
Νομίζω Άρη είναι οι ελαστικοί σύνδεσμοι που βρίσκονται εσωτερικά του καλαμιού της ανάρτησης ώστε όταν πλησιάζει στο να τερματίσει η ανάρτηση να μην πληγώνεται μέταλλο με μέταλλο αλλά να μεσολαβεί ο ελαστικός σύνδεσμος ώστε να απορροφάει ένα μέρος της συμπίεσης.
https://img146.imageshack.us/img146/2716/7423930025large.th.jpg (https://img146.imageshack.us/i/7423930025large.jpg/)

Αν είναι έτσι ακούγεται λογικό, αφού τα Μ Packet θα 'χουν και κοντύτερο καλάμι. Ουφφφφ! :original:

Πάντως, αν δε με προδίδει η εμπειρία μου, πρέπει να έχω θέμα με το αριστερό top mount (γδούπος στις λακκούβες) και τα ημίμπαρα κρεμαγιέρας (ψιλοτζόγος και θόρυβος στο κούνημα αριστερά-δεξιά όταν είναι ακίνητο).

S8N
22-12-10, 19:01
[QUOTE=S8N;119241]Από τους κωδικούς εξοπλισμού Νίκο βλέπω πως μόνο το σπορ πολυλειτουργικό τιμόνι είχε και τίποτ' άλλο από το σπορ πακέτο./QUOTE]

Ανταλλάσω τα σπορ ελατήριά μου με το σπορ τιμόνι σου ... :whistle::whistle::whistle:

Όταν πάρω το άλλο με το SMG, αυτό που έχω είναι δικό σου. Και ξέρεις ότι δε θέλω ανταλλάγματα!

NickE60
22-12-10, 19:11
[QUOTE=PANOS-E60;119245]

Όταν πάρω το άλλο με το SMG, αυτό που έχω είναι δικό σου. Και ξέρεις ότι δε θέλω ανταλλάγματα!

τι κρίμα όμως που δεν του κάνει :th_Laie_67-1: :thumbsup:

PANOS-E60
22-12-10, 19:15
τι κρίμα όμως που δεν του κάνει :th_Laie_67-1: :thumbsup:

:doh::doh::doh::crying: :crying: :crying:

Apostolos
24-12-10, 14:44
Ρώτησα και στην εταιρεία KW για την street comfort αλλά η τιμή της βγαίνει στα 1380¤. Διαθέτει στενά ελατήρια, χωρίς βοηθητικό ελατήριο (helper), έχει ρύθμιση όσο αναφορά την επαναφορά (rebound) και χαμηλώνει το αμάξωμα 2εκ. Συνιστάται σε αυτοκίνητα μεγάλου όγκου με "οικογενειακούς προσανατολισμούς". Μάλλον για την FSD της ΚΟΝΙ με βλέπω για να διατηρήσω και το μαμά ύψος του αυτοκινήτου...

mixalis
12-01-11, 17:54
Σήμερα μου προτείνανε το συνδυασμό των bilstein με hamman ελατήρια χαμηλώματος 2 πόντων, πως σας ακούγεται σαν ιδέα?:whistle::whistle:

NickE60
12-01-11, 18:23
hamann ελατήρια?? για να γράφουν hamann θα είναι hamann ....:whistle:

γιατί δεν βάζεις ελατήρια απο εταιρία που κατασκευάζει αναρτήσεις κι όχι σπόιλερ?

PANOS-E60
12-01-11, 18:28
:think::think::think:

mixalis
12-01-11, 18:38
hamann ελατήρια?? για να γράφουν hamann θα είναι hamann ....:whistle:

γιατί δεν βάζεις ελατήρια απο εταιρία που κατασκευάζει αναρτήσεις κι όχι σπόιλερ?

Απλά μου είπαν ότι είναι καλός συνδυασμός γι αυτό και ρωτάω αν έχει ακούσει κανείς κάτι.

S8N
27-01-11, 22:54
Έκανα μια έρευνα για τα FSD. Σε ξένα sites έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια, ενώ στην Αμερική πωλούνται και πακέτο με το Eibach Pro kit. Ο εδώ αντιπρόσωπος όμως δε συνιστά χαμήλωμα, δεν προτείνει συνδυασμό με τα Eibach, δεν τα έχει ετοιμοπαράδοτα, ζητά 870 ευρώ και θέλει προκαταβολή για την παραγγελία. Όταν τον ρώτησα γιατί δεν υπάρχει διαφορετικός κωδικός για τις απλές Ε60 κι εκείνες που φορούν sport πακέτο (1,5cm χαμηλωμένες) ή ακόμη χειρότερα M-Pack (2,0-2,5cm χαμηλωμένες), δεν ήξερε να μου απαντήσει. Το μόνο που μου έλεγε ήταν ότι τον ίδιο κωδικό δίνει από 520 έως 545.

Μετά απ' όλα αυτά αποφάσισα να πάω στη σταθερή αξία των Bilstein B6. Αυτό που σκέφτομαι είναι ν' αλλάξω και τα ελατήρια (comfort) με κάποια λίγο πιο σκληρά, κατά προτίμηση της BMW από το σπορ πακέτο. Αν όμως υπάρχει κάποιο aftermarket κιτ που προτείνετε, το οποίο να μη χαμηλώνει το αυτοκίνητο πάνω από 1,5-2,0 εκατοστά καιτο οποίο να μην το κάνει κούτσουρο (έχουμε και βρέφη βλέπετε), μπορείτε να το αναφέρετε μπας και με βοηθήσετε.

Το καλό είναι ότι έχω WAF. Μέχρι και η γυναίκα μου παρατήρησε πως το αυτοκίνητο πλέει πολύ!

NickE60
27-01-11, 22:59
Βάλε τα ελατήρια του σπορ πακέτου Άρη (μαζί με τα bump stops) βάλε και αντιστρεπτικές απο sport ή από Μ-pack (όλα είναι φτηνά) και θα γίνει τραίνο ...θα έχεις και μια σχετική άνεση ...το μόνο πράγμα που θα σου χαλάει το αποτέλεσμα θα είναι η ακαμψία των rft thumb

NickE60
27-01-11, 23:17
Απλά μου είπαν ότι είναι καλός συνδυασμός γι αυτό και ρωτάω αν έχει ακούσει κανείς κάτι.

Μιχάλη άσε τι λένε ...αν θέλεις να το χαμηλώσεις 3-3.5 cm με σχετικά προοδευτική απόσβεση βάλε Eibach Pro kit, αν θες 2-2.5 cm βάλε του M-pack, αν θες 1-1.5 βάλε του sport ...αν θέλεις να χαμηλώσει 3-3,5 και θέλεις να έχεις σφιχτή αίσθηση βάλε H&R αλλά χάνει σε άνεση..
όπως έγραψα και στον Άρη οι αντιστρεπτικές επίσης κάνουν καλή δουλειά...

E60_Arkadia
27-01-11, 23:23
Πιστευω για την Ε60 του sport ειναι μια χαρα

NickE60
27-01-11, 23:28
Πιστευω για την Ε60 του sport ειναι μια χαρα
Πακετάκι ελατήρια αμορτισερ sport (Sachs-Boge) με αντιστρεπτικές sport, ή ακόμα καλύτερα (για μένα) του M-pack ..είναι η καλύτερη λύση για κάποιον που ψάχνει τη χρυσή τομή.. thumb

PANOS-E60
28-01-11, 07:08
Πακετάκι ελατήρια αμορτισερ sport (Sachs-Boge) με αντιστρεπτικές sport, ή ακόμα καλύτερα (για μένα) του M-pack ..είναι η καλύτερη λύση για κάποιον που ψάχνει τη χρυσή τομή.. thumb

Κατάλαβα ... :whistle::whistle: Χρειάζομαι τις αντιστρεπτικές του Μpack ... Σβήνω το sport τιμόνι από τη λίστα (που έτσι κι αλλιώς δεν βρήκα ...) και πάμε γι άλλα ... :warriorsmiley:

mixalis
28-01-11, 16:18
Μιχάλη άσε τι λένε ...αν θέλεις να το χαμηλώσεις 3-3.5 cm με σχετικά προοδευτική απόσβεση βάλε Eibach Pro kit, αν θες 2-2.5 cm βάλε του M-pack, αν θες 1-1.5 βάλε του sport ...αν θέλεις να χαμηλώσει 3-3,5 και θέλεις να έχεις σφιχτή αίσθηση βάλε H&R αλλά χάνει σε άνεση..
όπως έγραψα και στον Άρη οι αντιστρεπτικές επίσης κάνουν καλή δουλειά...

Eυχαριστώ Νικόλα ξέρεις πάντα να καλύπτεις τον άλλον με μία σου και μόνο απάντηση η οποία τα περιέχει ΟΛΑ:thnx::thnx::thnx::thnx:

aristent
28-01-11, 17:20
Eυχαριστώ Νικόλα ξέρεις πάντα να καλύπτεις τον άλλον με μία σου και μόνο απάντηση η οποία τα περιέχει ΟΛΑ:thnx::thnx::thnx::thnx:

Μιχαλη, ειμαστε τυχεροι που εχουμε τον Νικο(nicke60) και τον Δημητρη(Apostolos)στο φορουμ,γιατι οτι μετατροπη μπορεις να φανταστεις,.... ή και δεν μπορεις να φανταστεις:whistle::thumbsup:,την εχουν κανει,και μαλιστα με επιτυχια!!!:thumbsup:

Φυσικα εχουμε και εναν αλλον καλο γνωστη BMWδοθεματων Ε60, αλλα....εχει γνησια //Μ5 και δεν ασχολειτε με μετατροπες των :whistle:ταπεινων Ε60 αλλα με βελτιωσεις γνησιων //Μ5 και δεν ειναι αλλος απο τον καλο μου φιλο Αλεξη(alexm)απο την Πατρα!!!:thumbsup:

Βεβαια υπαρχουν και τα αλλα καλα παιδια του φορουμ με τις Ε60, αλλα μπροστα στους προαναφερομενους ειμαστε σε "νηπιακο"σταδιο στις μετατροπες!!!:original:

S8N
08-12-11, 18:37
Επαναφέρω το θέμα σχεδόν ένα χρόνο μετά. Έχει κάνει κάποιος κάτι με την ανάρτηση?

Η δική μου βρίσκεται σε οριακό επίπεδο. Στα γιαμπς της Εθνικής οδού πλέει σαν πειρατική γαλέρα σε τρικυμία. Θα χρησιμοποιήσω μια παλαιά έκφραση του Ιερεμία Clarkson:

"Wobblier than a sponge soaked in wobbly fluid".

Έχω στην αποθήκη τα ελατήρια του M-pack χάρις στον Alexm, καινούργια bump stops, πίσω αντιστρεπτική από Μ5 (18mm) και πρόκειται να πάρω και τη μπροστινή από Μ-pack. Τα runflat ΔΕΝ τα αποχωρίζομαι. Σκέφτομαι για B8.

Όλοι οι υπόλοιποι (πλην Μιχάλη) μαμά είστε (sport/m-sport)? Νιόνιο? Άρη (Ίσκιε)? Νίκο (Ντόρτια)? Bueller? Bueller? Bueller? Bueller? Bueller? Anyone?

aristent
08-12-11, 21:22
Aν θυμαμαι καλα απο σχετικο θεμα στο 5seriesforum, ιδανικη για τις 5αρες ειναι η αναρτηση Μ-Πακ,αυτη που εχω και εγω απο το εργοστασιο,με οτι περιλαμβανει αυτη(ελατηρια/αντιστρεπτικες/αμορτισερ).thumb

Απο την εμπειρια μου 6,000χιλ(τα πρωτα οταν ηταν καινουργιο)με τις 18αρες(8αρες ζαντες κωδ.135 λαστιχα RnF Dunlop 245/40/18 εμπρος πισω)εχω να πω οτι ειναι ιδανικα "ζυγισμενη" στο θεμα ανεση/σπορ συμπεριφορα.....εχουμε και 1600κιλα αρμα μαχης!!!:thumbsup:

Ασχετο μεν, αλλα επειδη επηρεαζεται η αναρτηση, μετα τα 6,000χιλ.και μεχρι και σημερα στα 38,000χιλ. μπηκαν 19αρες με συμβατικα λαστιχα Μισελεν PS1 245/35/19σε 8,5 ζαντα Μ5 μπροστα και 285/30/19 σε 9,5 ζαντα Μ5 πισω....αναφερω τα ζαντολαστιχα γιατι παιζουν σημαντικο ρολο στην αναρτηση ....διαφορά δεν ειδα τεραστια, αλλα νομιζω οτι παρ'ολο το χαμηλοτερο προφιλ των ελαστικων και μεγαλυτερης ζαντας "λαστιχαριζε" λιγο παραπανω το τιμονι στις στροφες.....οχι κατι ενοχλητικο,αφου σε ανταμοιβη η ανεση σε λακουβες ηταν αρκετα καλυτερη.thumb

ΥΣ.1.....την ηττα στην αισθηση στο τιμονι την εφαγα με τα θηριωδη φρενα της Μ5, αφου βαρυνε ολο το συστημα αρκετα.....

ΥΣ.2.....Αρη το καλυτερο μπαξιμο για μας,εκτος απο τα συνηθισμενα,αναρτηση,ζαντο λαστιχα κλπ. ειναι το μπλοκε διαφορικο!!!thumb

S8N
08-12-11, 21:44
Μπλοκε θα μπει μετά τη μετατροπή Άρη!

aristent
08-12-11, 21:46
Μπλοκε θα μπει μετά τη μετατροπή Άρη!

:shok: :shok: :shok: :shok: :shok: :shok: :shok: :shok: :shok:

...για πες ,για πες!!!!:thumbsup:

saikoe39
08-12-11, 22:44
Δες για ap..!!

https://www.apcoilovers.com/ap_coilovers.php?make=BMW&model=5%20Series%20E60-61


ειναι θυγατρική της Kw, πάνω κατω ειναι ιδια με την Kw1...!

Konstantinos E60
09-12-11, 09:37
Αρη βάλε την Mpack να τελειώνεις με το θέμα.Και εγω μαλλον για "φρέσκια" Mpack (αμορτισερ μόνο) θα
παω γιατι με Koni FSD και με KW δεν βλέπω να βγάζουμε άκρη !!

nikos-Mpacket
10-12-11, 18:27
Ας γραψω και εγω την αποψη μου σημερα που μπορω να κατσω μπροστα στην οθονη,5 μερες με γριππη και πυρετο δεν μπορουσα ουτε να χαζεψω την οθονη.

Για να μπουμε στο θεμα μας λοιπον κατα την γνωμη μου και μετα και απο ερωτησεις σε διαφορους μηχανικους και μη,νομιζω οτι η καλυτερη περιπτωση ειναι η αναρτηση του mpack.
Ειναι εργοστασιακη οποτε ειναι ρυθμιζμενη ακριβως για το αμαξι και δεν χαλαει την ποιοτητα κυλισης.

Αυτο το λεω γιατι την μερα που εβαλα τα ελατηρια (απο τον Αλεξη και εγω,Αλεξη ευχαριστω για αλλη μια φορα) ετυχε να περασει απο εκει ενας τυπος που ασχολειται με αγωνιστικα και οταν πιασαμε την κουβεντα η απαντηση του ηταν:
"Φιλε το καλυτερο για να μην παιδευσαι ειναι η m pack ή αν εχεις ορεξη και χρονο βαλτου μια coil over και πειραματισου μεχρι να βρεις την ρυθμιση που θα σου αρεσει τοσο για ταξιδι οσο και για την καθημερινοτητα της Αθηνας,δεν εχεις rally ή saxo".

Εγω παντως με την απλη την αναρτηση,η οποια κραταει καλα ακομα,και τα ελατηρια τα sport ειδα διαφορα στο αμαξι,ειναι πιο σφιχτο και δειχνει να κραταει καλυτερα.

aristent
10-12-11, 18:39
.....
Έχω στην αποθήκη τα ελατήρια του M-pack χάρις στον Alexm, καινούργια bump stops, πίσω αντιστρεπτική από Μ5 (18mm) και πρόκειται να πάρω και τη μπροστινή από Μ-pack.
......


.....
Για να μπουμε στο θεμα μας λοιπον κατα την γνωμη μου και μετα και απο ερωτησεις σε διαφορους μηχανικους και μη,νομιζω οτι η καλυτερη περιπτωση ειναι η αναρτηση του mpack.
Ειναι εργοστασιακη οποτε ειναι ρυθμιζμενη ακριβως για το αμαξι και δεν χαλαει την ποιοτητα κυλισης.

.................
Εγω παντως με την απλη την αναρτηση,η οποια κραταει καλα ακομα,και τα ελατηρια τα sport ειδα διαφορα στο αμαξι,ειναι πιο σφιχτο και δειχνει να κραταει καλυτερα.

Νικο,μαλλον το θεμα του Αρη ειναι τα αμορτισερ,αφου εχει ηδη τα υπολοιπα της Μ-Πακ(ελατηρια,αντιστρεπτικε ς).

Αφου εσυ με τα απλα(δεν ξερω και εαν ειναι τα ιδια με τα σπορ...)ειδες διαφορα προς το καλυτερο,πιστευω οτι και ο Αρης θα μεινει ικανοποιημενος.thumb

...ισως και ακομη καλυτερα αφου θα βαλει εντελως καινουργια αμορτισερ.....

.... και ισως εαν δεν "ψωνισει" BMW" και παρει Koni τα χρυσα, που προτεινει και ο φιλος μας ο Αλεξης.:thumbsup:

nikos-Mpacket
10-12-11, 18:47
Νικο,μαλλον το θεμα του Αρη ειναι τα αμορτισερ,αφου εχει ηδη τα υπολοιπα της Μ-Πακ(ελατηρια,αντιστρεπτικε ς).

Αφου εσυ με τα απλα(δεν ξερω και εαν ειναι τα ιδια με τα σπορ...)ειδες διαφορα προς το καλυτερο,πιστευω οτι και ο Αρης θα μεινει ικανοποιημενος.thumb

...ισως και ακομη καλυτερα αφου θα βαλει εντελως καινουργια αμορτισερ.....

.... και ισως εαν δεν "ψωνισει" BMW" και παρει Koni τα χρυσα, που προτεινει και ο φιλος μας ο Αλεξης.:thumbsup:

Παραλειψη μου Αρη,αφου ο συνονοματος σου εχει ολα τα υπολοιπα με 4 αμορτισερ ειναι ετοιμος,οσο για τα koni που λεει ο Αλεξης δεν εχω αποψη,ο Αλεξης για να τα προτεινει κατι θα ξερει.

aristent
10-12-11, 19:51
Για το οποια ο λογος:

https://www.genuinesaab.com/catalog/images/fsd93ss.jpg
:whistle:..αν και δε μου αρεσει το χρωμα...προτιμω τα κιτρινα....αλλα υποσχονται πολλα συμφωνα με την αντιπροσωπεια:

https://www.koni.gr/ell/product/%CE%91%CE%BC%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%AD%C F%81_BMW_E60_%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AC_5_%CE% BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF_06_10

m-power_01
10-12-11, 20:00
Τυχαία τα βάψανε χρυσά; Πόσο πάει το μαλλί ;

PANOS-E60
10-12-11, 20:16
να πω και γω τη γνώμη μου, αν και το έχουμε εξαντλήσει μάλλον το θέμα με τον Αρη, διά ζώσης ...

το 520 είναι ένα καθαρά οικογενειακού προσανατολισμού αυτοκίνητο. Παρά το απίστευτο πλαίσιο που διαθέτει, δύσκολα μπορεί να προσφέρει σπορ συγκινήσεις με τον κινητήρα των 170 ίππων. Πιστεύω πως αν του φορέσει κάποιος σκληρή ανάρτηση, περισσότερο θα μειώσει τις αρετές του συνόλου, παρά θα κερδίσει κάτι. Αν μάλιστα κάποιος κάνει κάμποσα χιλιόμετρα μέσα στην Αθήνα καθημερινα, πρέπει να είναι ακόμα πιό προσεκτικός στην επιλογή που θα κάνει.

Με δεδομένη την επιλογή ζαντών (18'), το ζητούμενο γιά μένα είναι ένα λογικό χαμήλωμα (sport η Μpack ελατήρια) γιά λόγους εμφάνισης κυρίως και ένα καλό αμορτισέρ (πχ bilstein b6/b8), άντε και τις Μ ζανφόρ γιά καλύτερη αίσθηση στις παρατεταμένες με ταχύτητα. Και αυτά υπό την προυπόθεση ότι τα RF λάστιχα θα πάνε στο αρχείο, αλλιώς προτείνω τη μαμά soft ανάρτηση, αν πρόκειται να διατηρηθούν.

Το δικό μου set up είναι sport ελατήρια, sport αντιστρεπτικές, bilstein B6 και συμβατικά λάστιχα, με 18αρες. Δεν θα άλλαζα τίποτα απολύτως εκτός ίσως από μιά Μ πίσω αντιστρεπτική. Αν τώρα βάζουμε ανάρτηση με τη σκέψη της αναβάθμισης κινητήρα, αλλάζει η κουβέντα ...

aristent
10-12-11, 21:54
........Αν τώρα βάζουμε ανάρτηση με τη σκέψη της αναβάθμισης κινητήρα, αλλάζει η κουβέντα ...

:thumbsup:....που ξερεις?....καποια στιγμη θα δεις θρεντ:

Πωλουνται δυo κινητηρες Ν43 απο 520i, σε αψογη κατασταση.

Αρης,Αρης

:thumbsup:

aristent
10-12-11, 21:57
Τυχαία τα βάψανε χρυσά; Πόσο πάει το μαλλί ;

Μαλλον Χρυσομαλλο ειναι το ......μαλλι!!!!

για δες:https://www.ebay.com/itm/KONI-FSD-SHOCKS-STRUTS-SET-04-10-BMW-E60-5SERIES-SEDAN-/190547778196

alexm
11-12-11, 01:04
Επαναφέρω το θέμα σχεδόν ένα χρόνο μετά. Έχει κάνει κάποιος κάτι με την ανάρτηση?

Η δική μου βρίσκεται σε οριακό επίπεδο. Στα γιαμπς της Εθνικής οδού πλέει σαν πειρατική γαλέρα σε τρικυμία. Θα χρησιμοποιήσω μια παλαιά έκφραση του Ιερεμία Clarkson:

"Wobblier than a sponge soaked in wobbly fluid".

Έχω στην αποθήκη τα ελατήρια του M-pack χάρις στον Alexm, καινούργια bump stops, πίσω αντιστρεπτική από Μ5 (18mm) και πρόκειται να πάρω και τη μπροστινή από Μ-pack. Τα runflat ΔΕΝ τα αποχωρίζομαι. Σκέφτομαι για B8.

Όλοι οι υπόλοιποι (πλην Μιχάλη) μαμά είστε (sport/m-sport)? Νιόνιο? Άρη (Ίσκιε)? Νίκο (Ντόρτια)? Bueller? Bueller? Bueller? Bueller? Bueller? Anyone?




Ενα ζευγαρι πισινα απο Μ5 σου κανουν;
Μπορω να στα προρυθμισω σε μια απο τις 3 επιλογες που εχουν.......:th_Laie_67-1::hystericalbs1:,εχω και τα μαμα ελατηρια εαν θελεις.....:whistle:
Εαν σου κανουν τα αμορτισερια.....ειναι καινουργια,στην αρχικη συσκευασια, η τιμη τους στην bmw ειναι 1280 ευρω,για σενα ομως θα κανω σκοντο 50%.........:thefinger:
Εαν παλι σου φαινονται ακριβα,εχω με 165 ευρω ενα ζευγαρι ελαφρως μεταχειρισμενα.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

PANOS-E60
11-12-11, 08:34
:worthy: respect στον αποθηκάριο !
κόψε κάτι ακόμα στην τιμή γιατί σήμερα μιά κουκλίτσα έχει γενέθλια :original:

aristent
11-12-11, 08:41
.....ενα ζευγαρι ελαφρως μεταχειρισμενα.....

και οταν λεμε ελαφρως εννοουμε ελαφρως!!!!...με τις 20αρες δεν παιζει ο Αλεξ!!!!:thumbsup:

... πρωτα εχει κανει ερευνα στο δρομο με Κορολλα και μετα πατουσε η Μ5!!!:thumbsup:

m-power_01
11-12-11, 17:23
Πάρε 4 κουπιά ! Που μου θές και αμορτισέρ για την βάρκα σου!

fanisk
11-12-11, 20:00
και οταν λεμε ελαφρως εννοουμε ελαφρως!!!!...με τις 20αρες δεν παιζει ο Αλεξ!!!!:thumbsup:

... πρωτα εχει κανει ερευνα στο δρομο με Κορολλα και μετα πατουσε η Μ5!!!:thumbsup:

χαχαχαχαχαχα :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

E60_Arkadia
14-01-12, 17:20
Ειμαι και γω πλεον στην αναζητηση αμορτισερ μιας και στον ελεγχο του κτεο,λιγο εληψε να με κοψουν! Ειληκρινα δεν ειχα καταλαβει οτι το Ε60 μου πασχει απο αμορτισερ μιας και η συμπεριφορα του στον δρομο παραμενει υποδειγματικη.Διαβαζοντας παλι το παραπανω θρεντ μαλλον με βλεπω για bilstein η koni.Εχω πετυχει στο ebay ρυθμιζομενες αναρτησεις για Ε60 σε τιμες ξεφτιλα,πια η γνωμη σας? Υποψιν δεν θελω αναρτηση κουτσουρο απλα μια παραπλησια στην sport για Ε60.

m-power_01
14-01-12, 17:24
Ειμαι και γω πλεον στην αναζητηση αμορτισερ μιας και στον ελεγχο του κτεο,λιγο εληψε να με κοψουν! Ειληκρινα δεν ειχα καταλαβει οτι το Ε60 μου πασχει απο αμορτισερ μιας και η συμπεριφορα του στον δρομο παραμενει υποδειγματικη.Διαβαζοντας παλι το παραπανω θρεντ μαλλον με βλεπω για bilstein η koni.Εχω πετυχει στο ebay ρυθμιζομενες αναρτησεις για Ε60 σε τιμες ξεφτιλα,πια η γνωμη σας? Υποψιν δεν θελω αναρτηση κουτσουρο απλα μια παραπλησια στην sport για Ε60.

Αφού το αμάξι το νιώθεις εντάξει και ότι δεν κάνεις τραμπάλα ,μήν αλλάζεις τίποτα! Δώσε το και σε ένα φίλο σου για επιβεβαίωση.

E60_Arkadia
14-01-12, 17:46
Σπυρο με μετρησανε μολις 30% αποσβεση στο καθενα στο κτεο.Αν δεν γνωριζα καποιο παληκαρι μεσα θα με κοβανε! Εχω μολις 65000χλμ

PANOS-E60
14-01-12, 17:46
Ειμαι και γω πλεον στην αναζητηση αμορτισερ μιας και στον ελεγχο του κτεο,λιγο εληψε να με κοψουν! Ειληκρινα δεν ειχα καταλαβει οτι το Ε60 μου πασχει απο αμορτισερ μιας και η συμπεριφορα του στον δρομο παραμενει υποδειγματικη.Διαβαζοντας παλι το παραπανω θρεντ μαλλον με βλεπω για bilstein η koni.Εχω πετυχει στο ebay ρυθμιζομενες αναρτησεις για Ε60 σε τιμες ξεφτιλα,πια η γνωμη σας? Υποψιν δεν θελω αναρτηση κουτσουρο απλα μια παραπλησια στην sport για Ε60.

εμένα μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν αισθάνεσαι πρόβλημα στο δρόμο με τόσο χαμηλή απόδοση αμορτισέρ ώστα οριακά να γλίτωσες το κόψιμο από το ΚΤΕΟ. Μιλάμε γιά 50% απόδοση ή χαμηλότερα. Ιδια ελατήρια φοράμε, ίδιες αντιστρεπτικές και περίπου ίδιες διαστάσεις ζάντες - λάστιχα. Το δικό μου όταν είχα <50% απόδοση ήταν ένα χάλι και μισο.

Προτείνω να αποφύγεις τα μαμα sacks, είναι σούπερ μαλακά και η ζωή τους πέφτει γρήγορα με τα΄sport ελατήρια. Με λίγα παραπάνω χρήματα βάζεις αισθητά καλύτερα αμορτισερ. Εγω με τα Β6 είμαι σούπερ ικανοποιημένος γιά τη χρήση που κάνω, 90% οικογενειακή οδήγηση, οχι κοιμισμένη βέβαια.

E60_Arkadia
14-01-12, 17:53
Μαλλον δεν εχω μπει σε Ε60 με πενα αμορτισερ Πανο.Ειχα ερθει Αθηνα προχθες και δεν επεσα πουθενα κατω απο 160χλμ χωρις το αυτοκινητο να πλεει η να αποσταθεροποιειται ωστε να τρομαξω και να πονηρευτω.Αφηνα το τιμονι στα 200 και ηταν τελειως ευθυβολο.Σκεφτομαι να κανω αυτο που εχεις κανει και εσυ με την αναρτηση.

PANOS-E60
14-01-12, 18:02
Μαλλον δεν εχω μπει σε Ε60 με πενα αμορτισερ Πανο.Ειχα ερθει Αθηνα προχθες και δεν επεσα πουθενα κατω απο 160χλμ χωρις το αυτοκινητο να πλεει η να αποσταθεροποιειται ωστε να τρομαξω και να πονηρευτω.Αφηνα το τιμονι στα 200 και ηταν τελειως ευθυβολο.Σκεφτομαι να κανω αυτο που εχεις κανει και εσυ με την αναρτηση.

κοίτα Κώστα. κάποιοι πονηρίδηδες λένε πως τα αμορτισερόμετρα των ΚΤΕΟ είναι μάπα και δεν δείχνουν σωστά, εγώ δεν το πιστεύω αυτό. Οταν πρόπερσι το ιδιωτικό Κτεο μου έδειξε 38%, το πήγα σε 2 διαφορετικά άλλα ιδιωτικά μηχανήματα και το μέτρησα. Και τα 2 επιβεβαίωσαν τη μέτρηση του Κτεο με μικροδιαφορές. Αν θέλεις κάντο και συ γιά να σου φύγει η αμφιβολία. Πάντως με 35% απόδοση σίγουρα θες αμορτισέρ.

Οσο γιά τα 65.000 χλμ δεν μου κάνει εντύπωση, ο S8N έχει λιγότερα και είναι πάτος και τα δικά του. Το δικό μου άλλαξε στις 60.000 (ο πρωην) πρώτη φορά και στις 100.000 ήταν ξανά χώμα, μιλάω γιά τα μαμά έτσι ...

E60_Arkadia
14-01-12, 18:14
Το εμπιστευομαι το κτεο απλα μου εκανε εντυπωση πως δεν το ειχα καταλαβει το προβλημα.Παντως αν και εσυ τα ειχες αλλαξει στα 60000 τοτε ειμαι μεσα στα ορια.Τα bilstein σου συνεργαζονται καλα με τα ελατηρια σου?

PANOS-E60
14-01-12, 18:19
Το εμπιστευομαι το κτεο απλα μου εκανε εντυπωση πως δεν το ειχα καταλαβει το προβλημα.Παντως αν και εσυ τα ειχες αλλαξει στα 60000 τοτε ειμαι μεσα στα ορια.Τα bilstein σου συνεργαζονται καλα με τα ελατηρια σου?

Μιά χαρά τα πάνε, δεν έχω κανένα παραπονο ούτε σε ταξίδι φορτωμένος, ούτε σε στροφές. Μικρό παράπονο άνεσης έχω μεν (μέσα στην Αθήνα) αλλά οφείλεται 100% στα ζαντολάστιχα που φοράω και ας έχω βάλει συμβατικά λάστιχα εδώ και 1 χρόνο.

E60_Arkadia
14-01-12, 18:34
Μαλλον για Β6 με κοβω λοιπον,ας κοπαναει λιγο λογω runflat θα το συνηθισω.Και αλλες προτασεις με εντυπωσεις καλοδεχουμενες.

S8N
16-01-12, 11:24
Κώστα, δε γνωρίζω πόσα km έχει το δικό σου αλλά το δικό μου έκλεισε τα 60.000 πρόσφατα και οι αναρτήσεις είναι σούπα εδώ και πολύ καιρό. Στα γιαμπ της Ε.Ο. από Μεταμόρφωση έως Λυκόβρυση πηγαίνει σα σχεδία σε θάλασσα με 8 μποφώρ.

Πλέον μαζεύω και τα τελευταία πραγματάκια που χρειάζομαι και θα προχωρήσω σε αντικατάσταση όλης της ανάρτησης. Ξεκίνησα να μαζεύω πριν ένα χρόνο κι αυτή τη στιγμή έχω στην αποθήκη τα Μ-Pack ελατήρια, τα bump stops τους και όλες τις βίδες/μπουλόνια/παξιμάδια που πρέπει να αντικατασταθούν, ενώ πριν λίγους μήνες αγόρασα από e-bay την Μ-Pack αντιστρεπτική μπροστά (25,6 mm) και την 18άρα της M5 για πίσω.

Το μεγάλο μου δίλημμα ήταν σε ποια αμορτισέρ να καταλήξω, καθώς με τα runflat αναμένεται πολύ κοπάνημα. Τελικά, μετά από αρκετή σκέψη, αποφάσισα πως ο,τιδήποτε πέρα από Bilstein είναι συμβιβασμός.

Εκεί όμως που είχα καταφέρει να βάλω και κάποια χρηματάκια στην άκρη για τα Β8, η γυναίκα μου την έκανε την πατάτα της: Την προηγούμενη εβδομάδα πάτησε στη Λεωφ. Κύμης μια μυτερή πέτρα σε μέγεθος γροθιάς με αποτέλεσμα να στραβώσει η μπροστινή ζάντα στην εσωτερική παρειά και να σκιστεί το RunFlat Potenza... Η ζάντα ευτυχώς δεν είχε μεγάλη ζημιά και επιδιορθώθηκε γρήγορα σε πρέσσα, τα λάστιχα όμως μου στοίχισαν μια περιουσία (έβαλα πάλι runflat).

Έκτοτε τα πήρα στο κρανίο κι άρχισα να κοιτάζω και για άλλα πραγματάκια πριν ολοκληρώσω την αντικατάσταση της ανάρτησης. Την προηγούμενη εβδομάδα παρήγγειλα κάποιες ράβδους ενίσχυσης (βιδωτές) που έχει το πάτωμα της M5 ενώ κοιτάζω επιπλέον για μπάρες ψαλιδιών και θολόμπαρα. Για τις μπάρες ψαλιδιών βρήκα μια καλή λύση της Ultra Racing, για τη θολόμπαρα δεν έχω καταλήξει ακόμη. Την ανάρτηση θα την βάλω αφού δεθεί όλο το αυτοκίνητο, γιατί με τη γυναίκα μου και τη σκληρή ανάρτηση θα σκορπίσει.

Konstantinos E60
16-01-12, 12:19
Θα με κάνετε να παω να ξαναμετρήσω τα αμορτισερ πάλι εσεις ! Αρχες Νοέμβρη που πέρασα κτεο τα μετρησαν γυρω στο 65-67% και είπα οτι την βγάζω και εφέτος αλλα θα παω να ξανακάνω ένα τσεκ γιατι εχω και 81.500 χλμ !!

S8N
16-01-12, 12:22
Θα με κάνετε να παω να ξαναμετρήσω τα αμορτισερ πάλι εσεις ! Αρχες Νοέμβρη που πέρασα κτεο τα μετρησαν γυρω στο 65-67% και είπα οτι την βγάζω και εφέτος αλλα θα παω να ξανακάνω ένα τσεκ γιατι εχω και 81.500 χλμ !!

Αν είσαι στο 65% μη μιλάς καθόλου.

Καινούργια PPS9 στο ΤΤ ----> 62%.

Καινούργια KW3 στο ΤΤ ----> 68%.

Go figure.

Konstantinos E60
16-01-12, 12:30
Αν είσαι στο 65% μη μιλάς καθόλου.

Καινούργια PPS9 στο ΤΤ ----> 62%.

Καινούργια KW3 στο ΤΤ ----> 68%.

Go figure.

Τι....???:shok: Γιατι ετσι ? Στο corsa με ψιλοκαινουργια ALKO των 150 ευρω πιάσαμε μεχρι και 91% για τα πίσω και γυρω στο 80κάτι (δεν θυμαμαι ακριβως) στο αμορτισερόμετρο του Χρήστου 330 !!

S8N
16-01-12, 12:35
Τι....???:shok: Γιατι ετσι ? Στο corsa με ψιλοκαινουργια ALKO των 150 ευρω πιάσαμε μεχρι και 91% για τα πίσω και γυρω στο 80κάτι (δεν θυμαμαι ακριβως) στο αμορτισερόμετρο του Χρήστου 330 !!

Δε γνωρίζω Κωνσταντίνε. Τα αμορτισερόμετρα δεν τα εμπιστεύομαι, σημασία έχει η συμπεριφορά στο δρόμο.

Konstantinos E60
16-01-12, 12:45
Δε γνωρίζω Κωνσταντίνε. Τα αμορτισερόμετρα δεν τα εμπιστεύομαι, σημασία έχει η συμπεριφορά στο δρόμο.

Συμφωνοι ! Αλλα η συμπεριφορά γενικότερα δεν εχει να κανει μόνο με τα αμορτισερ αλλα με ένα κάρο μ@λ@κίες..Το θέμα είναι οτι αυτοκίνητα με τελειωμένα αμορτισερ δεν δείχνουν σημάδια στην οδική τους συμπεριφορά ,όπως του Κώστα, με οτι αυτό συνεπάγεται για την ασφάλεια και αυτοκίνητα με μετρημένα στο 60+ % πάνε σαν βραζιλιάνικος κώλος !

S8N
16-01-12, 14:56
Συμφωνοι ! Αλλα η συμπεριφορά γενικότερα δεν εχει να κανει μόνο με τα αμορτισερ αλλα με ένα κάρο μ@λ@κίες..Το θέμα είναι οτι αυτοκίνητα με τελειωμένα αμορτισερ δεν δείχνουν σημάδια στην οδική τους συμπεριφορά ,όπως του Κώστα, με οτι αυτό συνεπάγεται για την ασφάλεια και αυτοκίνητα με μετρημένα στο 60+ % πάνε σαν βραζιλιάνικος κώλος !

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

E60_Arkadia
16-01-12, 23:32
Aρη εγω ειμαι στις 65000χλμ και θα προχωρησω στην αλλαγη των αμορτισερ ωστε να εχω το μυαλο μου ησυχο,οχι αμεσως βεβαια αλλα γυρω στο πασχα.Εσυ βεβαια θα κανεις κορυφαια δουλεια μιας και θα αλλαξεις πολλα πραγματα.Παντως ομολογω πως αν δεν μου το μετρουσε το κτεο ουτε που θα σκεφτομουν για αλλαγη.Ισως αν το οδηγουσε ο Πανος η ο Κων/νος που εχουν καλη αναρτηση να το καταλαβαινανε αμεσως οτι χρηζουν αλλαγης.Κωνσταντινε η Μ-πακ αναρτηση εχει πιο καλα αμορτησερ και ισως στο περασμα του χρονου να αντεχουν περισσοτερο σε σχεση με τα δικα μου ελλεινα sachs σε συνδυασμο με τα sport ελατηρια.

gnx
28-01-12, 18:57
Μήπως να ρίξετε μια ματιά και εδώ;

https://www.alpina-automobiles.com/en/parts/special-offers/special-offers.html

S8N
29-01-12, 23:39
Σήμερα έβαλα την ανάρτηση. Η δουλειά έγινε προσεκτικά και κράτησε 4 ώρες.

Έχοντας παρακολουθήσει αυτή τη διαδικασία σε όλα μου τα αυτοκίνητα, επιτρέψτε μου να πω δυο πράγματα:

1. Τα δεσίματα στο σασί του Ε60 και ο σχεδιασμός της ανάρτησης τόσο μπροστά όσο και πίσω είναι εξωπραγματικά, σε βαθμό που οι συγκρίσεις είναι όχι απλώς μάταιες αλλά και αστείες.

2. Η BMW έχει δώσει τόσο μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια που πιστέψτε με, αυτό το αυτοκίνητο αξίζει κάθε ευρώ από τα χρήματά του. Λύνοντας τις επενδύσεις για να φτάσουμε στους πίσω θόλους συνειδητοποιείς γιατί μια ταπεινή 520 φτάνει να κοστίζει όσο ένα TT-S.

Όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα, κατέληξα στα Bilstein B8 Sprint τα οποία πάντρεψα με τα ελατήρια του M-Pack, τη μπροστινή αντιστρεπτική του M-Pack και την πίσω αντιστρεπτική του Μ5. Ο συνδυασμός έδεσε μια χαρά και το αυτοκίνητο μεταμορφώθηκε. Οι κλίσεις στις στροφές είναι κυριολεκτικά μηδενικές και η ανάρτηση αρκετά σφιχτή, πολύ λιγότερο ξερή όμως σε σχέση με την εργοστασιακή. Το τιμόνι βελτιώθηκε σε αίσθηση και απόκριση, το αυτοκίνητο χαμήλωσε 2 πόντους αλλά συγχρόνως έπαψε να βρίσκει όταν μπαίνει φορτωμένο στο γκαράζ. Επίσης, η βύθιση κατά το φρενάρισμα εξαφανίστηκε.

Όσοι ψαχνεστε γι' ανάρτηση σε Ε60, ακούστε τη συμβουλή μου: Ξεχάστε τις παππουδίστικες νοοτροπίες περί μαλακών αμορτισέρ με τα στάνταρ ελατήρια που το κάνουν να δείχνει σαν κατσίκι. Το αυτοκίνητο δεν κατασκευάστηκε για να συναγωνίζεται τις Citroen. Είναι ογκώδες και βαρύ και απαιτεί δεμένη ανάρτηση για να ελέγχεται. Πολύ περισσότερο όμως, είναι τόσο καλοσχεδιασμένο που η άνεση ελάχιστα πλήττεται από τέτοιες επεμβάσεις. Ξεδιπλώστε λοιπόν τις αρετές του με την ανάρτηση του M-Pack (συμπ. των αντιστρεπτικών) ή κάντε ένα βήμα παραπέρα και βάλτε του τα χοντροκάλαμα B6 ή ακόμη και τα Β8. Ειλικρινά, δε θα το μετανιώσετε. Φανταστείτε πως, αν και έχω runflat 18άρια, η γυναίκα μου το βρήκε σαφώς καλύτερο από πριν. Σε 50-60.000 km όπου λογικά τα Sprint θα χρειάζονται μια συντήρηση-επισκευή, ειλικρινά θα του βάλω EIBACH.

aristent
29-01-12, 23:57
Αντε Αρη με 'γεια!!!:thumbsup:

,αφου απο :
https://4.bp.blogspot.com/-KkB7_dwqIJs/TiSBizQQ9OI/AAAAAAAAALQ/W2r9Pfgkiwo/s1600/Row-boat-P7170006.jpg

εγινε:
https://2.bp.blogspot.com/-nJX4Difx6PQ/Tef43tqiA_I/AAAAAAAAL3s/ff8NwK2VW90/s1600/2-crh3-train.jpg

:thumbsup:

Konstantinos E60
30-01-12, 07:35
Κυριακάτικα ρε θηρίο? Περιμένω σε καμιά εβδομάδα που θα πατήσει καλά η αναρτηση να μας πεις περισσότερα !!

aristent
30-01-12, 08:38
Σήμερα έβαλα την ανάρτηση. Η δουλειά έγινε προσεκτικά και κράτησε 4 ώρες.

Η αρρωστια μας δεν κοιταει μερα/ωρα!!!:thumbsup:

ΥΣ....φανταζομαι να εδινες κανενα εργαλειο στον μαστορα,γιατι βοηθος για Κυριακη δεν προβλεπεται....



1. Τα δεσίματα στο σασί του Ε60 και ο σχεδιασμός της ανάρτησης τόσο μπροστά όσο και πίσω είναι εξωπραγματικά, σε βαθμό που οι συγκρίσεις είναι όχι απλώς μάταιες αλλά και αστείες.

2. Η BMW έχει δώσει τόσο μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια που πιστέψτε με, αυτό το αυτοκίνητο αξίζει κάθε ευρώ από τα χρήματά του. Λύνοντας τις επενδύσεις για να φτάσουμε στους πίσω θόλους συνειδητοποιείς γιατί μια ταπεινή 520 φτάνει να κοστίζει όσο ένα TT-S.

Συμφωνω απολυτα και απορω για ποιον ατυχη λογο δεν πηρε τα 5 αστερια στο crash test....


.... . Ξεδιπλώστε λοιπόν τις αρετές του με την ανάρτηση του M-Pack (συμπ. των αντιστρεπτικών)

....τις ξεδιπλωνουμε,τις ξεδιπλωνουμε.....:thumbsup:

Ρωτα και τον Αλεξη, που εκανε βολτα μετα απο καιρο,με το ταπεινο μου 520i Μ-Πακ!!!thumb


....... Περιμένω σε καμιά εβδομάδα που θα πατήσει καλά η αναρτηση να μας πεις περισσότερα !!

Ποια εβδομαδα???... ο Αρης μεχρι μεθαυριο το πολυ θα την εχει "στρωσει"!!!:thumbsup:

S8N
30-01-12, 11:06
Αφήστε, ξύπνησα στις 7.30 το πρωί της Κυριακής και πέρασα από ένα φούρνο για τια απαραίτητες προμήθειες. Μετά πήγα στο συνεργείο όπου με περίμενε με τον βοηθό του.

Εννοείται πως ήμουν μπάστακας, αν και τα παιδιά ήταν πολύ προσεκτικά καθώς πρώτη φορά έλυναν ανάρτηση σε E60. Ό,τι έβγαινε το έπαιρνα, το πήγαινα στον νιπτήρα και το έκανα λαμπίκο.

Εδώ να σημειώσω πως τα μπροστινά top mounts της 5άρας είναι από άλλο πλανήτη. Είχα την εντύπωση πως οι βάσεις των αμορτισέρ είναι σαν εκείνες τις λαστιχένιες πίπες των VAG, με κάτι ρουλεμανάκια που βρίσκεις και στα τηλεκατευθυνόμενα της Tamiya.

Όσο για το στρώσιμο, έχει ήδη κάνει 110km!

m-power_01
30-01-12, 16:39
Καλορίζικες Άρη! Πρόλαβες να εξερευνήσεις τον υπερστροφικό πλέον χαρακτήρα?
Για πες πως συμπεριφέρεται με την χοντρή πίσω ?

PANOS-E60
30-01-12, 17:04
Καλορίζικες Άρη! Πρόλαβες να εξερευνήσεις τον υπερστροφικό πλέον χαρακτήρα?
Για πες πως συμπεριφέρεται με την χοντρή πίσω ?

όπως ακριβώς το δικό μου όταν κάθεσται πίσω η πεθερά μου ... θέλει να διώξει τον κώλο της οπωσδήποτε thumb

m-power_01
30-01-12, 17:09
Πέρασα δύσκολα χρόνια...

Αν δείξω το παρακάτω μήνυμα στην γυναίκα σου θα περάσεις ακόμα πιο δύσκολα...:th_Laie_67-1:


όπως ακριβώς το δικό μου όταν κάθεσται πίσω η πεθερά μου ... θέλει να διώξει τον κώλο της οπωσδήποτε thumb

S8N
30-01-12, 17:11
Καλορίζικες Άρη! Πρόλαβες να εξερευνήσεις τον υπερστροφικό πλέον χαρακτήρα?
Για πες πως συμπεριφέρεται με την χοντρή πίσω ?

Από τότε που άλλαξα τα λάστιχα Σπύρο οδηγώ σα Λουκία... :whistle:

PANOS-E60
30-01-12, 17:15
Αν δείξω το παρακάτω μήνυμα στην γυναίκα σου θα περάσεις ακόμα πιο δύσκολα...:th_Laie_67-1:

Θυμάσαι την ταινία με τον Κωνσταντάρα και τους 3 γιούς που τους έλεγε "το νου σας ρεμάλια "? Ε αυτό λέω και γω στους ανύπαντρους Σπυράκο ! :original:

E60_Arkadia
30-01-12, 19:35
Aρη με γειες η αναρτησουλα,αντε ακομα να την στρωσεις να μας πεις ολοκληρωμενες εντυπωσεις? Δεν πεταγεσαι Τριπολη για καφεδακι απο κωλοσουρτη?:thumbsup:

S8N
09-02-12, 10:53
Σήμερα πέρασα ΚΤΕΟ με την καινούργια μου αναρτησούλα.

Πήγα εκεί όπου είχε περάσει πριν κανα μήνα και ο Πάνος (Ε60) Σόρος, ώστε να έχω μια σύγκριση.

Ο ελεγκτής μου είπε βγαίνοντας να αγνοήσω τις μετρήσεις των αμορτισέρ, καθώς η ανάρτηση είναι πολύ σκληρή και δε μετριέται σωστά.

Το αποτέλεσμα ήταν 57% εμπρός και 33% πίσω. :th_Laie_67-1:

Ήθελα να του πω πως την προτιμούσα σκληρότερη ακόμα! :hystericalbs1:

PANOS-E60
09-02-12, 11:25
πάντως είναι κουλό, έτσι ? Το ίδιο ακριβώς μηχάνημα πριν 10 μέρες με μέτρησε 77% εμπρός και 62% πίσω. Αμορτισέρ ενάμισυ έτους με 15χιλ διανυθέντα χλμ. Μιά μάλλον λογική μέτρηση λοιπόν, έστω και αν η αίσθηση που έχω είναι ότι είμαι 77% ΚΑΙ πίσω.

S8N
09-02-12, 11:33
πάντως είναι κουλό, έτσι ? Το ίδιο ακριβώς μηχάνημα πριν 10 μέρες με μέτρησε 77% εμπρός και 62% πίσω. Αμορτισέρ ενάμισυ έτους με 15χιλ διανυθέντα χλμ. Μιά μάλλον λογική μέτρηση λοιπόν, έστω και αν η αίσθηση που έχω είναι ότι είμαι 77% ΚΑΙ πίσω.

Το δικό σου προφανώς είναι πιο μαλακό. Το δικό μου χοροπηδούσε στο μηχάνημα σαν παέλια σε τηγάνι.

Konstantinos E60
09-02-12, 11:41
Δεν σε κουράζει στον δρόμο Αρη ?

S8N
09-02-12, 12:01
Δεν σε κουράζει στον δρόμο Αρη ?

Καθόλου Κωνσταντίνε. Ούτε τη γυναίκα μου, ούτε τα παιδιά. Αν ήταν κουραστικό το δικό μου, τι να πουν κι άλλοι με Eibach/H&R/Vogtland ή κάτι τρελλές coilover.

Ειλικρινά, πιο κουραστικό ήταν πριν με τις κλίσεις. Έστριβες κι έβλεπες τα σύννεφα. Στη 2η στροφή ήσουν έτοιμος να ξεράσεις.

m-power_01
17-05-12, 22:17
Σ Σε 50-60.000 km όπου λογικά τα Sprint θα χρειάζονται μια συντήρηση-επισκευή, ειλικρινά θα του βάλω EIBACH.

Να σε πληροφορήσω ότι με bilstein 60.000 χοντρικά, έβγαλα 75+ % στο κτεο
Άρα θα περιμένεις πολυ για την επισκευή

S8N
17-05-12, 22:44
Παίζεις με τον πόνο μου Σπύρο?

Με τρόμαξαν κάτι καλομαθημένοι φίλοι μας με τρυφερά οπίσθια, κάτι τύποι που κοιμούνται σε στρώματα Duxiana και αναπαύονται σε καναπέδες Roche Bobois με πουπουλένια μαξιλάρια...

Μου έλεγαν πως με runflat + αντιστρεπτικές + ελατήρια + bilstein sprint θα μου έφευγαν τα σφραγίσματα... Τελικά μαγικό χαλί είναι το αυτοκίνητο, έπρεπε να το είχα σκληρύνει κι άλλο. Όσο για τους τρομολάγνους, να πουλήσουν τα εξακύλινδρα 5άρια τους και να πάρουν Citroen DS. Να κυκλοφορούν σαν τον Ντε Γκολ, αυτοί κι ο ευαίσθητός τους κωλ...

PANOS-E60
18-05-12, 07:24
Παίζεις με τον πόνο μου Σπύρο?

Με τρόμαξαν κάτι καλομαθημένοι φίλοι μας με τρυφερά οπίσθια, κάτι τύποι που κοιμούνται σε στρώματα Duxiana και αναπαύονται σε καναπέδες Roche Bobois με πουπουλένια μαξιλάρια...

Μου έλεγαν πως με runflat + αντιστρεπτικές + ελατήρια + bilstein sprint θα μου έφευγαν τα σφραγίσματα... Τελικά μαγικό χαλί είναι το αυτοκίνητο, έπρεπε να το είχα σκληρύνει κι άλλο. Όσο για τους τρομολάγνους, να πουλήσουν τα εξακύλινδρα 5άρια τους και να πάρουν Citroen DS. Να κυκλοφορούν σαν τον Ντε Γκολ, αυτοί κι ο ευαίσθητός τους κωλ...

εμείς οι τρομολάγνοι, προτείνουμε στους λαοπλάνους να ξαναγυρίσουν στη μαμά ανάρτηση, γιατί υπάρχει φόβος το τετρακύλινδρο καβουρδιστίρι τους, από τον πολύ κραδασμό, να ξηλώσει καμμιά βάση ... :th_Laie_67-1::thumbsup: