PDA

Επιστροφή στο Forum : Porsche vs Ferrari



SuperSonic
17-12-10, 19:32
Two Legends!

Ανοιγω το συγκεκριμενο θεμα μιας και μου αρεσει η συγκεκριμενη συγκριση.

Για εμενα η Ferrari εχει τεραστιο ΟΝΟΜΑ στην αυτοκινηση και την θεωρο ανωτερη απο την πορσε λογω τις ενδοξης ιστοριας τις και των αγωνων τις!
Βγαζει καταπληκτικα κομματια ΕΝΑ πορος ΕΝΑ και ολα ειναι συλλεκτικα απο την γεννηση τους.


Απο τη αλλη η Porsche..ειναι η μεγαλη μου αδυναμια!

Ανηκει και αυτη στις μεγαλες εταιριες τις αυτοκινησης δεν ειναι τοσο εκκεντρική οσο η Ferrari και λατρευται απο πολυος ειτε για το Old Classic designe τις ειτε για τον boxer κινητηρα τις.

Γενικα πιστευω οτι η Ferrari oπως ειπα ειναι εκκεντρική και κατασκευασει αυτοκινητα εξωτικα χωρις συμβιβασμους σε σχεση με την Πορσε που ειναι ποιο Αληθινη στην σπορ οδηγηση και ποιο ουσιωδες!
Μην ξεχναμε οτι η Πορσε δεν ανηκει σε ΚΝΑΕΝΑΝ αντιθετα με την Ferrari που ειναι στο Fiat Group.


https://img143.imageshack.us/img143/7694/ferrari599gtohdwidescre.jpg (https://img143.imageshack.us/i/ferrari599gtohdwidescre.jpg/)

https://img809.imageshack.us/img809/1327/4818185445b38d01bb11o06.jpg (https://img809.imageshack.us/i/4818185445b38d01bb11o06.jpg/)

nikos1400
17-12-10, 20:09
Εκτος απο ολα, ειναι και το προσωπικο "γουστο" στη μεση.

Δεν εχω οδηγησει ουτε το ενα ουτε το αλλο, και μαλλον δε θα οδηγησω (Ferrari σιγουρα, Porsche ισως) ποτέ, αλλα εαν μπορουσα Porsche θα έπαιρνα. Ferrari οχι.

Οτι θαυμαζω τις Ferrari, τις θαυμαζω. Μια φορα ειδα απο κοντα και ανατριχιασα.
Μια Porsche ομως, θα ηθελα να την εχω δικια μου.

Driver M
17-12-10, 20:33
Θεωρώ πως η ferrari είναι ένα επίπεδο πάνω από την porsche, παρότι και η τελευταία έχει βγάλει σπουδαία αυτοκίνητα στα επίπεδα των Ιταλών, όπως η gt. Απλά κατά κανόνα κατασκευάζει πιο καθημερινά αυτοκίνητα σε σχέση με τα exotic cars της πρώτης.
Τώρα σε τι group ανήκει ή δεν ανήκει ο καθένας ούτε που με αφορά, από τη στιγμή που ο χαρακτήρας μιας εταιρείας μένει αναλλοίωτος όπως γίνεται με το maranello.
Αντίθετα, στο μέλλον βλέπω η porsche να έχει πολύ περισσότερες επιρροές από το group vag. Μακάρι πάντως να κρατήσει κι αυτή αναλλοίωτο το χαρακτήρα της, όχι μόνο στις 911 αλλά σε όλη τη γκάμα της γιατί είναι σπουδαία εταιρεία.

Όπως και να'χει, δεν μπαίνω καν σε δίλημμα. Ferrari και τα μυαλά στα κάγκελα!

Thomelef
17-12-10, 20:56
respect στην ferrari, αλλά η ρημάδα η porsche έχοντας τα gt3 και gt3 rs, δεν μου αφήνει
περιθώρεια επιλογής...είναι ο έρωτας μου, μετά την κόρη μου και την γυναίκα μου...
στα φεράρι επίσεις με χαλάει ο πατροπαράδοτος τρόπος κατασκευής των μοτέρ...δλδ ο
παλιός παραδοσιακός χειροποίητος τρόπος της χύτευσης των μπλόκ...για μένα αυτό στον
αιώνα που ζούμε, είναι απλά έγκλημα...

Stamatis
17-12-10, 21:26
To 49.9/100 της Πορσε ανηκει στην Φολκσβαγκεν.
Το κρισιμο 2/100 που δινει δικαιωμα ψηφου και ιδιοκτησιας ανηκει επισης στον ιδιοκτητη της Φολκσβαγκεν, αρα η Πορσε ανηκει στην Φολκσβαγκεν.

Τωρα, οσο για το αν τα Φεραρι ειναι εξωτικες κατασκευες, μαλλον ναι και ετσι θα μεινουν.
Το γκρουπο εχει εκμεταλευτει στο επακρο τους κινητηρες αυτους χρησιμοποιωντας την Μαζερατι και τα hyper Alfa romeo με τον ιδιο τροπο που η ΦαουΒε περναει τις τεχνολογιες στο Σκοντα και Σεατ γκρουπ

Thomelef
17-12-10, 21:32
To 49.9/100 της Πορσε ανηκει στην Φολκσβαγκεν.
Το κρισιμο 2/100 που δινει δικαιωμα ψηφου και ιδιοκτησιας ανηκει επισης στον ιδιοκτητη της Φολκσβαγκεν, αρα η Πορσε ανηκει στην Φολκσβαγκεν.

Τωρα, οσο για το αν τα Φεραρι ειναι εξωτικες κατασκευες, μαλλον ναι και ετσι θα μεινουν.
Το γκρουπο εχει εκμεταλευτει στο επακρο τους κινητηρες αυτους χρησιμοποιωντας την Μαζερατι και τα hyper Alfa romeo με τον ιδιο τροπο που η ΦαουΒε περναει τις τεχνολογιες στο Σκοντα και Σεατ γκρουπ

σ'εχασα τελείως...
για εξήγα...

Stamatis
17-12-10, 21:46
Η Μαζερατι φοραει Φεραρι και η 8c επισης.
Οταν ο κινητηρας αποσυρθει απο τις γραμμες της Φεραρι, φοριεται στα υπολοιπα με διαφορες στα σημεια.

Το ιδιο κανει και η ΦαουΒε, οπου οταν κατι "περασει" μπογια στα Αουντι, φοριεται στα Σεατ, Σκοντα κτλ.

Stamatis
17-12-10, 21:50
Βασικα λειπει κομματι, το εφαγε το αηφον.

Ηθελα να πω οτι μεχρι τωρα στην Πορσε δεν ισχυει αυτη η ανακυκλωση και οτι φορανε τα 911 ειναι αμιγως 911 και τιποτα αλλο.

Δεν ισχυει ομως το ιδιο για τα Καγιεν, που βασικα δεν ειναι Πορσε αλλα Τουαρεγκ οπως και για το παναμερα που ειναι φαεθων.

Μπερδεμα.

Ψηφιζω τιποτα απο τα δυο.

Παραμενω πιστος στην Κορβετ.

gant
17-12-10, 21:57
Ψηφίζω porsche γιατί η ferrari είναι εξωπραγματική για τα δικά μου δεδομένα.

Thomelef
17-12-10, 22:08
Η Μαζερατι φοραει Φεραρι και η 8c επισης.
Οταν ο κινητηρας αποσυρθει απο τις γραμμες της Φεραρι, φοριεται στα υπολοιπα με διαφορες στα σημεια.

Το ιδιο κανει και η ΦαουΒε, οπου οταν κατι "περασει" μπογια στα Αουντι, φοριεται στα Σεατ, Σκοντα κτλ.
οκ...τώρα κατάλαβα.

μεχρι τωρα στην Πορσε δεν ισχυει αυτη η ανακυκλωση και οτι φορανε τα 911 ειναι αμιγως 911 και τιποτα αλλο.
και έτσι πρέπει να είναι...τα 911 πρέπει να είναι πάντα μια ξεχωριστή, μοναδική
κατηγορία στα πάντα σε σχέση με τις υπόλοιπες μαούνες της porsche...

Tsakirakos
17-12-10, 22:44
Ferrari...πιο εντυπωσιακα αυτοκινητα και πιο δυσκολα στο να τα αποκτησεις!
Τα Porsche εννοειται πολυ καλα(ενα κλικ κατω απο Ferrari) αλλα οχι τοσο εντυπωσιακα σχεδιαστικα και αισθητα πιο ευκολο να αποκτησεις ενα...
Το απιαστο ονειρο ειναι και το πιο ποθητο...

Z4 DCT
17-12-10, 22:48
thumbthumbthumb

Leonidas_E39
17-12-10, 22:59
thumbthumbthumb

Γιάννη ειναι το επομενο η αυτο ψηφιζεις?

Z4 DCT
17-12-10, 23:01
Γιάννη ειναι το επομενο η αυτο ψηφιζεις?

οχι οχι....αυτο ψηφιζωthumb

Leonidas_E39
17-12-10, 23:04
Εγω ψηφισα στο poll ferrari μιας και θεωρω οτι ειναι καθαροαιμη εταιρια με αναλοιτο χαρακτηρα στον χρονο οσο για την πορσε δεν υπάρχει κατι το αρνητικο απλα φοβαμαι τις καποιες επηρροες της VW.

atha
17-12-10, 23:23
germanofilos eimai kai panta tha agoraza porsche . gia ti poiotita kataskeuhs kai antoxi sto xrono .mallon akoma kai ola ta lefta tou kosmou na eixa tha eixa mallon ena mono aytokinito gia mena. sebasmos sta ferrari stin texnologia tous kai sto stisimo tous alla den tha mporousa pote na me fadasto na ppairno to ferrari mou kai na katebo stin agora na agoraso poukamisa !!!!

Nick bmwlover
18-12-10, 01:35
Συγκριτικα αναμεσα στις δυο θα πω τη Φερραρι για δυο λογους,φανταζει οντως πιο exotic αλλα κυριως γιατι μου αρεσει περισσοτερο ο ηχος της...

pilot
18-12-10, 03:04
respect στην Ferrari αλλά και εγώ ψηφίζω(φανατικά) Porsche..Μπορεί η Ιταλοί να κατασκευάζουν εξωτικά αυτοκίνητα αλλά δεν νομιζω ότι η Porsche ανταγωνίζεται την Ferrari σε αυτόν τον τομέα ούτε και δήλωσε ποτέ κάτι τέτοιο(αν και τα μοντέλα που ''πρέπει''είναι αρκούντως ''εξωτικά''), φτιάχνει όμως πραγματικά σπορ αυτοκίνητα που σε πολλές περιπτώσει είναι ταχύτερα από τα Ferrari! Μπορούν κάλλιστα να είναι και το μοναδικό σου αυτοκίνητο και πάντα σου δίνει την αίσθηση πως θα λειτουργεί για πάντα!
Σίγουρα αν είχα την δυνατότητα να έχω πολλά ακριβά αυτοκίνητα θα γούσταρα μια 599 GTO(η καλλίτερη Ferrari κατ'εμέ) άλλα αν έπρεπε να έχω μόνο ένα αυτοκίνητο αυτό θα ήταν μια 911 turbo!
just my two cents..:thumbsup:

SuperSonic
18-12-10, 13:39
Εγω ψηφισα στο poll ferrari μιας και θεωρω οτι ειναι καθαροαιμη εταιρια με αναλοιτο χαρακτηρα στον χρονο οσο για την πορσε δεν υπάρχει κατι το αρνητικο απλα φοβαμαι τις καποιες επηρροες της VW.



Δεν υπαρχουν επιροες απο την vw..
Μα ειναι δυνατον να δειξει η vw πως θα φτιαξει αυτοκινητα η Πορσε?
η πορσε ειναι 100% πορσε ΕΙΔΙΚΑ σε μοντελα που δεν μπορει να βαλει κανεις το χερι του...

Η vw απλα εχει ενα τεραστιο ποσοστο απο την πορσε αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα..

Το ιδιο ισχυει και με την Φεραρι που πλεον μοιραζεται κινητηρες με Alfa Romeo-Masserati..

O χαρακτηρας των δυο αυτων εταιριων θα μεινει αναλιωτος ανεξαρτητος που ανηκουν!

Leonidas_E39
18-12-10, 13:57
Δεν υπαρχουν επιροες απο την vw..
Μα ειναι δυνατον να δειξει η vw πως θα φτιαξει αυτοκινητα η Πορσε?
η πορσε ειναι 100% πορσε ΕΙΔΙΚΑ σε μοντελα που δεν μπορει να βαλει κανεις το χερι του...

Η vw απλα εχει ενα τεραστιο ποσοστο απο την πορσε αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα..

Το ιδιο ισχυει και με την Φεραρι που πλεον μοιραζεται κινητηρες με Alfa Romeo-Masserati..

O χαρακτηρας των δυο αυτων εταιριων θα μεινει αναλιωτος ανεξαρτητος που ανηκουν!

Εχεις δίκιο αλλα μελλοντικα πιστευω πως η vw θα βαλει καποια στοιχεια της στην porche και το λέω αυτο γιατι το χεράκι της το εβαλε χοντρα κατα την αποψη μου στην Lambo και αφου το εκανε εκει δεν πιστευω να αργησει να το κανει και στην Porche.

GEO316
18-12-10, 14:03
:hyper::hyper::hyper::worthy::worthy:Μαλλον φερραρι.Αυτος ο διαολεμενος ηχος της.

SuperSonic
18-12-10, 14:06
Η Διαφορα στην Πορσε με την Λαμπο ειναι καθαρα οτι η Vw "ανεστησε"την τελευταια..

Καμια σχεση δηλαδη με την Πορσε που και οι πωλησεις τις πανε καλα και εχει κρατησει σταθερα ολα αυτα τα χρονια την φιλοσοφια τις.

Ασε που συνεχιζει να βγαζει αυτοκινητα που εκπροσοπουν την προικα της Πορσε!

kplc16
18-12-10, 14:14
δεν εχω οδηγησει τιποτα απο τα δυο. Ειναι ανεφικτο να μπω σε ferrari εστω και σαν συνοδηγος. Η ιταλιδα ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στην παγκοσμια αυτοκινιση και ειναι λαμπρη τραγουδιστρια.

Ομως οσα λεφτα και να ειχα θα αγοραζα μια 911 που ειναι και ποιο γηινο αυτοκινητο.

kplc16
18-12-10, 14:18
Θωμα πως το βλεπεις;
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?lang=en&id=134786641&pageNumber=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.makeId=20100&makeModelVariant1.modelDescription=gt3&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&siteId=GERMANY&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&customerIdsAsString=&tabNumber=2

Το χρωμα σ'αρεσει;

PATSIMINI
18-12-10, 14:20
αν η συγκριση ηταν Ferrari-Lambo θα μπορουσαμε να πουμε περισσοτερα...απο κει και περα οταν η Πορσε ηθελε να κανει Supercar τη Carrara GT απλα την εκανε τελεια..δε νομιζω οτι υστερουσε καπου σε σχεση με τη Εnzo....Τελος η πορσε δεν κανει Supercars οπως η Ferrari και απλα δεν συγκρινονται ασχετα με αν οι υποδυναμεις βρισκονται κοντα.....να πω οτι ειμια ερωτευμενος με την Πορσε και καθε 911 που βγαζει απλα με τρελενει σε οτι εκδοση και αν ειναι......

ghost-rider
18-12-10, 14:41
Η ferrari ειναι supercar.
Η porshe πιο σωστα θα συγκριθει με ενα Μ η ενα Rs.
Εκτος απο GT δεν εχει εμφανισει ουτε ενα supercar.
Παντα Ιταλια.
Οσο και αν εχει πεσει η αυτοκινητοβιομηχανια της χωρας αυτης εχει δυο καστρα που ακομα αντεχουν.
Τη ferrari και την ducati.
Και αυτες οι εταιρειες στον τομεα τους απλα δεν εχουν ανταγωνισμο

dark knight
18-12-10, 14:41
πιστευω οτι η πορσε αντιπροσωπευει την απολυτη μηχανικη αρτιοτητα και η φεραρι το απολυτο design.αν και η 430 δεν θεωρειται και απο τα πιο ομορφα δημιυργηματα της φιρμας.απο την αλλη η πορσε εξελισει ασταματητα την 911 χωρις να αλλοιωνει το βασικο της σχεδιο και εξαλειφοντας τις οποιες αδυναμιες της κατασκευης κανοντας σε να την ερωτευεσαι ξανα και ξανα.και αυτο το θεωρω το μεγαλυτερο επιτευγμα για ενα αυτοκινητο που μετραει μερικες 10ετιες.εκτος των αλλων υποθετω οτι η πορσε(δεν εχω οδηγησει κανενα απο τα 2) μπορει να παιξει ανετα το ρολο του καθημερινου αυτοκινητου σε αντιθεση με την φερραρι που απαιτει μερικες παραχωρησεις στην καθημερινη χρηση.και αυτο για εμενα μετραει.και τελος καθε γενια της 911 βγαινει σε διαφορες εκδοσεις που ικανοποιουν καθε απαιτηση στην σπορ οδηγηση(gt2,gt3,carrera4-2,turbo).οποτε πορσε!

ghost-rider
18-12-10, 15:09
Η Μαζερατι φοραει Φεραρι και η 8c επισης.
Οταν ο κινητηρας αποσυρθει απο τις γραμμες της Φεραρι, φοριεται στα υπολοιπα με διαφορες στα σημεια.

Το ιδιο κανει και η ΦαουΒε, οπου οταν κατι "περασει" μπογια στα Αουντι, φοριεται στα Σεατ, Σκοντα κτλ.

Αχ η 8c.... H spider ειδικα...
Μακαρι να δωσει κ αλλα τετοια δειγματα αυτο το εργοστασιο στο μελλον.
Του αξιζει...
Πισωκινητη με κινητηρα εμπρος και κιβωτιο πισω ενα γκρουπ με το διαφορικο. Αψογη κατανομη και αψογο πλαισιο κατασκευασμενο με εξωτικα υλικα.
Εστω και με πολυ υποστηριξη απο τους μεγαλους αδερφους, προεκυψε μια πραγματικη alfa...


https://i.telegraph.co.uk/telegraph/multimedia/archive/01450/alfa3_1450934c.jpg

Driver M
18-12-10, 15:40
Βλέπω πως πολλοί επιλέγετε porsche επειδή είναι πιο καθημερινό αυτοκίνητο και θα μπορούσατε να το έχετε για κάθε μέρα. Αυτό ισχύει πράγματι, αλλά μου κάνει και λίγο εντύπωση μιας και προσωπικά θα διάλεγα το όσο γίνεται πιο εξωτικό και λιγότερο καθημερινο αυτοκίνητο.
Για παράδειγμα, αν είχα να διαλέξω ανάμεσα σε ferrari και zonda, θα πήγαινα στο δεύτρο κ.ο.κ.

Γενικά, πίστευα πως όσο πιο εξωτικό είναι ένα αυτοκίνητο, τόσο πιο ποθητό γίνεται.
Απ'ό,τι φαίνεται όμως πολλές φορές δεν ισχύει...

EVERGET
18-12-10, 16:10
Ψηφίζω Porsche γιατί με τα αυτοκίνητα πολλές φορές τρώμε κάτι κολλήματα που δεν δικαιολογούνται με λογικούς συνειρμούς. Φυσικά όταν μιλάμε για Porsche αναφερόμαστε μόνο στη σειρά 911, το συνώνυμο του ονόματος Porsche.

Τα Porsche έχουν κάποια εγγενή μειονεκτήματα τα οποία η εταιρεία ηθελημένα τόσα χρόνια δεν τα διορθώνει, και αυτό τους δίνει έντονο χαρακτήρα. Αυτός ο χαρακτήρας που δεν έχει αλλοιωθεί μέσα σε τόσες γενεές 911 όπως και η «κακή» φήμη γύρω από την αλλοπρόσαλλη οδική συμπεριφορά τους, κάτι που στα τελευταία μοντέλα έχει σχεδόν εξαλειφτεί, είναι που κάνει στα Porsche για τους petrolheads να είναι τα κακά παιδιά της αυτοκίνησης, αυτοκίνητα hooligans για ανήσυχα χέρια. Μην κοιτάτε που τη τελευταία δεκαετία αυτό έχει αλλάξει και το 911 τείνει να είναι ένα mainstream σπορ αμάξι, αυτός δεν ήταν ποτέ ο εξ αρχής προσανατολισμός του μοντέλου.

Το μόνο που ζηλεύω από τα Ferrari είναι ο ήχος τους! Τίποτε άλλο!

Stamatis
18-12-10, 16:54
Καλο θα ηταν αν λεμε πορσε, να ξεκαθαριζουμε πως μιλαμε για το 911, γιατι τα υπολοιπα δεν...
Οπως επισης και το καινουργιο ροουντστερ που ετοιμαζουν και θα ειναι κοινη πλατφορμα με την φολκσβαγκεν που επισης δεν....

Για εμενα η φεραρι ειναι πιο μονοσημαντη σαν εταιρεια και παρολο που εχει βγαλει αρκετα gt ως τωρα δεν εχει χασει τον προσανατολισμο της.
(οπως ειπα και παραπανω ψηφιζω κορβετ- οποτε δεν ειμαι ουτε υπερ του ενος η του αλλου)

z3outofmind
18-12-10, 17:17
οταν τα καλα""ferrari περνουν μπροστα τα πορσε μπαινουν σε safe mode.....
o εγκεφαλος νιωθει τους εσθητηρες μια ανασα απο τις 9ΑΡΕΣ(+++++++++)
του φεραρι και εκει ακριβως αναβουν τα τσεκ!!!!!
πορσε θα επερνα για να βαζω κοντρες και φερραρι θα επερνα για να το καιω μονος μου.......................
Υ.Γ Μ@Λ@ΚΙΕΣ Μ3 ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΚΑΙ ΠΑΛΥ Γ@ΑΜ@ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ
ΜΟΥ...........:thumbsup:


https://www.youtube.com/watch?v=UYY9BwlDK6U&feature=related


https://www.youtube.com/watch?v=Lx_dL41eUDo&feature=related

Kostas_1
18-12-10, 17:49
Μαλλον θα πρεπει να συγκεκριμενοποιηθεί η συγκριση σε συγκεκριμενα μοντελλα. Ετσι γενικα μιλωντας η ferrari ειναι οπως και να το κανουμε ενα κλικ παραπανω.
Επισης μια porsche ε ειναι πιο προσεγγισιμη οικονομικά..

Μου ειναι δυσκολο να επιλεξω, τα θελω και τα 2!!!



...

Ηθελα να πω οτι μεχρι τωρα στην Πορσε δεν ισχυει αυτη η ανακυκλωση και οτι φορανε τα 911 ειναι αμιγως 911 και τιποτα αλλο. ...

Αυτο Σταματη δεν ειναι αληθες. Ξερω τι σου λεω....:whistle:
Υπαρχουν αρκετα κοινα κομματια μεταξυ των 911, Boxster και Cayman.



Καλο θα ηταν αν λεμε πορσε, να ξεκαθαριζουμε πως μιλαμε για το 911, γιατι τα υπολοιπα δεν...
Χμμμ δεν θα συμφωνησω...
εκτος κιαν αναφερεσαι στη συγκριση του θεματος, οποτε ναι εχεις δικιο μια ferrari μονο με καποιο μοντελλο της 911 θα συγκρινοταν ισως...:thumbsup:

Stamatis
18-12-10, 17:56
Κωστα, στο ερωτημα bmw η porsche, πιστευεις οτι βαζει κανεις το μυαλο του να διαλεξει μεταξυ μιας 316 και μιας 911rs?
Τελειο αυτοκινητο το boxster , καλοζυγισμενο, σουπερ καυλωτικο οπως και το cayman, αλλα δεν νομιζω να υπαρχει θεμα συγκρισης με οποιοδηποτε φεραρι.
Σκοπιμως δεν τα εχω αναφερει καθως ειναι στην λιγκα των fun cars και καθολου supercars.

Σαφεστατα βεβαια και δεν σκοπευω να θιξω τις επιλογες σου, αλλα ας συγκρινουμε μηλα με μηλα.

Stamatis
18-12-10, 18:01
Οσο για τα κοινα κομματια, ναι υπαρχουν, το μπλοκ, οι τρομπες και δεκα κομματια απο την αναρτηση.
Αυτος ειναι και ο λογος που στις νεες γενιες της πλατφορμας box-man θα φορεθουν οι κινητηρες της 911 πιθανοτατα με υποκυβισμο απο τη διαδρομη ωστε να γλυτωσουν ενα τεραστιο κοστος εξελιξης.

Kostas_1
18-12-10, 18:07
Κωστα, στο ερωτημα bmw η porsche, πιστευεις οτι βαζει κανεις το μυαλο του να διαλεξει μεταξυ μιας 316 και μιας 911rs?
Τελειο αυτοκινητο το boxster , καλοζυγισμενο, σουπερ καυλωτικο οπως και το cayman, αλλα δεν νομιζω να υπαρχει θεμα συγκρισης με οποιοδηποτε φεραρι.
Σκοπιμως δεν τα εχω αναφερει καθως ειναι στην λιγκα των fun cars και καθολου supercars.

Σαφεστατα βεβαια και δεν σκοπευω να θιξω τις επιλογες σου, αλλα ας συγκρινουμε μηλα με μηλα.

Χεχε σιγα μη θιχτηκα.... Συμφωνω βρε συ, το ειπα ηδη παραπανω:



εκτος κιαν αναφερεσαι στη συγκριση του θεματος, οποτε ναι εχεις δικιο μια ferrari μονο με καποιο μοντελλο της 911 θα συγκρινοταν ισως...:thumbsup:



Οσο για τα κοινα κομματια, ναι υπαρχουν, το μπλοκ, οι τρομπες και δεκα κομματια απο την αναρτηση.
Αυτος ειναι και ο λογος που στις νεες γενιες της πλατφορμας box-man θα φορεθουν οι κινητηρες της 911 πιθανοτατα με υποκυβισμο απο τη διαδρομη ωστε να γλυτωσουν ενα τεραστιο κοστος εξελιξης.

Σωστος.
Ειναι πολλα παραπανω: απο ηλεκτρικα, μηχανικα, εως και εσωτερικο. Τεσπα σορυ για το οφτοπικ

SuperSonic
18-12-10, 18:38
https://www.youtube.com/watch?v=kEOKck7WWvU



Καταπληκτικο αυτοκινητο η Φεραρι αλλα οχι για μενα..Προτιμώ Πορσε μιας και ειναι ποιο πολυ στα γουστα μου!


Να πω και την αληθεια απο μικρος γουσταρα πορσε γιατι μου την εσπαγε που ολοι η ασχετοι-σχετικοι ελεγαν Φεραρι επειδη ελεγαν ολοι η επειδη το ακουσαν..

alexm
18-12-10, 18:40
porsche: εαν ΕΠΑΝΑΛΜΒΑΝΩ εαν, σχεδιαστικα τα 911-panamera-cayenne τα κατασκευαζε καποια αλλη εταιρεια π,χ kia-huyndai-mitsubishi κλπ, θα ειχαν την ιδια απηχηση και ποθο;

ferrari:σχεδιαστικα στα ματια τα δικα μου ειναι ολα κουκλια!!!!! παναθεματα.

Υ.Γ: εαν αλλαζα το BMW, λουλουδια σε αυτο το θανατο στο φουλ!!!!!

Stamatis
18-12-10, 19:02
Ανθρωπε μου!
Δικος μας και εσυ;

Ηλια ριχτοοοοοο

Nino
18-12-10, 19:42
Εγω παλι τα βλεπω λιγο πιο απλα...
Ferrari το απολυτο... ονειρο! Παντα θα ειναι η κορυφη,αλλα και too much
Porsche... η 911 magnifico!!! αλλα και με χαρακτηρα πιο καθημερινο! πιο κοντα πιο "γηινη".

nfot
18-12-10, 21:04
Ferrari χωρις δευτερη σκεψη.
Δεν μου αρεσει που η Porsche εχει κολλησει σε ενα σχεδιαστικο μοτιβο. Σαν πατημενοι σκαραβαιοι ξεκινησαν και το κακο ειναι οτι συνεχιζουν, για μενα παντα. Η F παιζει με τα σχεδια, ανανεωνεται, πειραματιζεται.
Οδηγικα, πιστευω οτι και τα 2 ειναι ξεχωριστα και στα + της Ρ οτι εβγαλε τετρακινητα, που στα πολλα αλογα των TurboS, ειναι μεγαλη βοηθεια για τον μεσο οδηγο. Επισης ειναι πιο ευκολοχρηστες απο τις F. Αλλα οι F ειναι τσαχπινες, φινετσατες και απαιτητικες, σαν γνησιες Ιταλιδες. Ιδανικες για ατελειωτο παιχνιδι (οταν δε χαλανε φυσικα).


Ferrari λοιπον, γιατι τα ονειρα πρεπει να κινουνται στη σφαιρα του απιαστου. Μια Porsche, μπορει καποιος να την αποκτησει σαφως πιο ευκολα, ειδικα αν δεν ειναι 911. Αλλα παλι Porsche γραφει επανω.

aristent
19-12-10, 07:29
Ενθουσιαζομαι και εντυπωσιαζομαι και απο τις δυο μαρκες οταν σπανια ,λογο της πολης που μενω ,συναντω στο δρομο!!!!

Υπερ και κατα δεν θα καταχωρισω, αλλα οταν ακους αυτα τα υπεροχηματα την "ακους"κανονικοτατα!!!!

Ψηφισα Φερραρι μονο και μονο γιατι ειναι "υποκειμενικα"για μενα πιο ομορφη....ασε που προσφατα καπου διαβασα σε καποια αντιστοιχη αντιπαραθεση οτι "....στη Φερραρι ανοιγεις το καπο η και οχι ,αφου ειναι διαφανο, για να δεις τη μηχανη!!!!!πραγμα που δεν το κανεις στην Πορσε αφου δε θα δεις και πολλα.....

Οδηγικα ομως, δεν εχω αποψη, αλλα πιστευω οτι εαν τα καταφερω ποτε να οδηγησω ενα απο τα δυο ο ΙΔΙΟΣ ενθουσιασμος θα με πιασει!:original:

Και τωρα θελω την 458 που μου ταξανε!!!!!:ranting2:
https://dreamcarwallpapers.com/desktop/810-1/Ferrari-458-Italia_front_side_stage_1920x1200.jpg

....και μη μου αρχισετε οτι καιγονται στο δρομο και λοιπα:whistle:.....αυτα ειναι χτυπηματα κατω απο τη ζωνη.....Φερραρι και ξερο χαβιαρι ΤΕΛΟΣ!!!:thumbsup:

SuperSonic
19-12-10, 09:42
Tα πραγματα ειναι απλα..:original:


https://img64.imageshack.us/img64/3561/gt2s87945789.jpg (https://img64.imageshack.us/i/gt2s87945789.jpg/)

https://img444.imageshack.us/img444/3631/zt127961328.jpg (https://img444.imageshack.us/i/zt127961328.jpg/)

https://img17.imageshack.us/img17/9600/zt67976356.jpg (https://img17.imageshack.us/i/zt67976356.jpg/)

aristent
19-12-10, 09:53
ή και πιο απλα....
https://www.autoblog.gr/wp-content/uploads/2010/06/Ferrari-458-Italia-by-Oakley-Design-1-e1275947081931.jpg

https://www.autoblog.gr/wp-content/gallery/ferrari-458-italia-tuned-by-oakley-design/ferrari-458-italia-by-oakley-design-2.jpg

SuperSonic
19-12-10, 10:13
Tι μας λες..

Η δικιες μου φωτο ειναι ποιο ωραιες!!:tease:

nfot
19-12-10, 10:14
Ηταν μια 458 στις Σερρες, στις 29 Οκτωβρη που ανεβηκαμε. Πινακιδες δοκιμης (Prova) Κροατικες- Σερβικες, κατι τετοιο. Ααααχ.

Thomelef
19-12-10, 10:15
Tι μας λες..

Η δικιες μου φωτο ειναι ποιο ωραιες!!:tease:

χαχααχαχαχαχα

aristent
19-12-10, 10:15
Tι μας λες..

Η δικιες μου φωτο ειναι ποιο ωραιες!!:tease:

:thumbsup:οπως τα λες ......οι φωτο......αντε να δουμε θα πουμε ποτε το αμαξι μου?????:original:

SuperSonic
19-12-10, 10:18
:thumbsup:οπως τα λες ......οι φωτο......αντε να δουμε θα πουμε ποτε το αμαξι μου?????:original:



Κοιτα για την Gt2 Rs δυσκολο..πουληθηκαν ολες ΓΑΜΩΤΟ!
Αλλα υπαρχουν και αλλα μοντελα εξισου...φωτογραφικα!


Ειδομεν αναλογα τα κεφια του Αγ, Βασιλη...παντως εδω και 35 χρονια αυτος ο Χοντρος δεν εχει κεφια...:th_Laie_67-1:

Gregory_///M
19-12-10, 10:53
Και τωρα θελω την 458 που μου ταξανε!!!!!:ranting2:

Πες στον γιο σου να σε πάρει από το χέρι και να σε πάει στα "Jumbo" να διαλέξεις και χρώμα!!! :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Ως λάτρης των αυτοκινήτων μπορώ να πω πως με εντυπωσιάζουν και με τρελαίνουν (μου πέφτουν τα σάλια) και οι δύο μάρκες. Ωστόσο, κλείνω λίγο περισσότερο προς το μέρος της Porsche, αφού είναι αντικειμενικά πιο προσιτή και καθημερινή!
Μάλιστα μια 911 Carrara S (997) που είχα στην κατοχή μου για ένα Σ/Κ ήταν και η αφορμή να πάψω πλέον να σκέφτομαι για μετατροπές κτλ. στο ταπεινό μου 318ci και να στραφώ στην αναζήτηση μόνο Μ3!!!
Εντυπωσιακό και απόλυτο το Porshe στην οδήγησή του...Επίσης αξέχαστη και η βόλτα με ένα GT3 ενός Λαρισαίου φίλου!
Με Ferrari δυστυχώς ακόμα δεν έτυχε να κάνω βόλτα, αλλά όταν μπήκα και κάθισα στο κοκπιτ μιας F430, ορισμένα πραγματάκια μου θύμιζαν FIAT, σε θέμα ποιότητας! :thumbsdown:
Τελοσπάντων, τα όνειρα για εμάς τους ανθρώπους είναι σημαντικά. Μακάρι να αποκτήσουμε μια μέρα την οικονομική δυνματότητα να πάρουμε ένα τέτοιο όχημα και ας είναι το σοβαρότερό μας πρόβλημα η επιλογή της μάρκας!!:th_Laie_67-1:

aristent
19-12-10, 10:59
Πες στον γιο σου να σε πάρει από το χέρι και να σε πάει στα "Jumbo" να διαλέξεις και χρώμα!!! :th_Laie_67-1::hystericalbs1:



:whistle:Εχουμε παρει ηδη!!!!!!απο το νεο ,διπλα απο το ΙΚΕΑ....:thumbsup:

ΥΣ.ψηφιστε ενας ακομη φερραρι να ερθουμε ισοπαλια στο δημοψηφισμα!!!!!

PANOS-E60
19-12-10, 15:29
Το 'κανα εγώ μόλις Αρη thumb
Και ο λόγος είναι απλός, έχω κάνει βόλτα με κάμποσα Πόρσε, 911 φυσικά, τα υπόλοιπα μοντέλα της δεν ... Η πόρσε, υπό προϋποθέσεις, μπορεί να είναι και το μοναδικό αυτοκίνητο που έχει κάποιος στην κατοχή του, η φερράρι αποκλείεται να παίξει όλους τους ρόλους. Αρα η φερράρι είναι κάτι πιό καθαρόαιμα σπορ και παραμένει ονειρική γιά μένα μιας και δεν έτυχε βόλτα ως τώρα. Οπως είπαν και άλλοι νωρίτερα, τη συνολική σύγκριση ανάμεσα στις δύο φίρμες τη βρίσκω ψιλοάκυρη.

SuperSonic
19-12-10, 17:08
Κολησα ΠΟΛΥ με το συγκεκριμενο βιντεο..παρατηρηστε πως ζωγραφιζουν τα λαστιχα στην ασφαλτο!


https://www.youtube.com/watch?v=7U_EZv2e5fI&feature=player_embedded

z3outofmind
19-12-10, 18:02
οταν τα καλα""ferrari περνουν μπροστα τα πορσε μπαινουν σε safe mode.....
o εγκεφαλος νιωθει τους εσθητηρες μια ανασα απο τις 9ΑΡΕΣ(+++++++++)
του φεραρι και εκει ακριβως αναβουν τα τσεκ!!!!!
πορσε θα επερνα για να βαζω κοντρες και φερραρι θα επερνα για να το καιω μονος μου.......................
Υ.Γ Μ@Λ@ΚΙΕΣ Μ3 ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΚΑΙ ΠΑΛΥ Γ@ΑΜ@ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ
ΜΟΥ...........:thumbsup:

https://www.youtube.com/watch?v=UYY9BwlDK6U&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=Lx_dL41eUDo&feature=related

porche αγαπαω αλλα ειμαι ερωτευμενος με μια φερραρι...
ειναι αλλο πραμα μανα μουυυυυυυυυυυ

https://www.youtube.com/watch?v=nfF1Fzx8tmA&feature=related

Driver M
19-12-10, 18:40
Κάτι μου λέει ότι έβαλες το βίντεο αυτό επίτηδες επειδή η FXX περνάει τα πόρσε λες και είναι σε slow motion...:D

z3outofmind
19-12-10, 19:29
Κάτι μου λέει ότι έβαλες το βίντεο αυτό επίτηδες επειδή η FXX περνάει τα πόρσε λες και είναι σε slow motion...:D

εισαι μεγαλος παλια ανθρωπος:devil2:
Για να μην λες.....
https://www.youtube.com/watch?v=lpYdKc3qnjk

nfot
19-12-10, 21:48
Το βιντεο με την FXX ειναι στη Rijeka. Πιστα οπου μεχρι τον εμφυλιο της Γιουγκοσλαβιας, γινονταν παγκοσμιο πρωταθλημα Moto. Τοτε ετρεχαν 500αρια διχρονα = ο Χαρος βγηκε παγανια. Στο τερμα της ευθειας εκκινησης, ακολουθει τυφλη δεξια κατηφορικη που καπακι γινεται πεταλο αριστερο. Την επισκεφτηκα πριν 4 χρονια, με μοτο, οπου καταληξαμε Βενετια και πισω. Μπηκα μεσα με Aprilia Tuono φαιριγκατο, που τα εδινε το εργοστασιο για δοκιμη σε αναβατες, αφου μολις ειχε βγει στην παραγωγη.

ORPHEUS
21-12-10, 00:12
η συγκριση ειναι ακυρη ,δεν υπαρχει επαφη,και επειδη τα ονειρα ειναι τζαμπα, ferrari θα διαλεγα,οταν τα πραγματα "σοβαρευουν" η ιταλια ειναι μονοδρομος.

GEORGE316
21-12-10, 07:40
βασικα δεν θα παρω ποτε τιποτα απο τα δυο γιατι ποτε δεν θα εχω τοσα λεφτα!!
ακομα και αν τα αποκτησω θα δυσκολευτω να αποκτησω κατι ,αφου θα θελω και τα δυο.
η Porsche ειναι ενα καθημερινο supercar,που θα το παρεις το πρωι για να πας στο γραφειο,το μεσημερι θα παρεις το μοντελο και θα πας για φαγητο στο κεντρο και το βραδυ θα το λιωσεις σε κανενα στεκι.
ολοι θα σε κοιταν,ολοι θα σε ζηλευουν και εσυ θα εχεις το υφος του οδηγαω ενα ακριβο αυτοκινητο...
ferrari....σπανια τη βλεπει το ματι σου.πιο απολυτο supercar...δε νομιζω καποιος να μπορεσει να κανει 10 χιλιομετρα μεσα στη πολη και να μην εχει αγχος για το αν πεσει πανω σε κανενα η αν θα πεσει καποιος αλλος πανω του...
δεν θα μπω σε διαδικασια να πω πιο ειναι πιο γρηγορο σε επιδοσεις και τεχνικες λεπτομερειες.και τα δυο ειναι θηρια....
ισως κατι οτι τα porsche τα εχουμε βαρεθει...λιγω ισως οτι πλεον με 20 χιναρια μπορεις να παρεις ενα βοχτερ....
το φεραρι....ειναι σπανιο..
εχω βρεθει μεσα σε βοχτερ και σε cayman.
δεν εχω βρεθει μεσα σε φεραρι...θυμαμαι οταν επινα καφε στη παραλια καλοκαιρι μεσημερι κυριακης που η θεσσαλονικη ηταν αδεια και καθησα ακριβως διπλα στο δρομο για να απολαυσω τη θαλασσα...περασε ενα τεσταροσα..(παλιο μοπντελο)ρολαριστο γιατι ηθελα μαλλον να παρκαρει....εκεινος ο ηχος....

S8N
21-12-10, 13:07
Εγώ ψήφισα Ferrari αν και πριν από 1,5 δεκαετία δεν ήθελα ν΄ακούω για ο,τιδήποτε πέραν της φίρμας από τη Στουργάρδη. Δε μπορούσα τότε να καταλάβω γιατί ο Clarkson έτρεφε τόσο μίσος για τις Porsche και τόση αγάπη για τις Ferrari. Τώρα όμως μπορώ.

H Ferrari παρέμεινε πιστή και ανόθευτη όλα αυτά τα χρόνια, παρά τις οικονομικές δυσκολίες. Εξέλιξε τεχνολογία μέσα από τη F1 και την εφήρμοσε στα μοντέλα παραγωγής. Σε κάθε αυτοκίνητο έβαζε και βάζει την ψυχή της, το δε design τους τιμά την ιταλική καταγωγή κατά 100%.

H Porsche που θέλω να θυμάμαι και που αγάπησα πέθανε με τα τελευταία αερόψυκτα 993. Η 996 παρέμεινε πισωμήχανη μάλλον για μαρκετινίστικους λόγους, ενώ πέρα από τη μείωση ρύπων και θορύβου λόγω υδρόψυξης καμία ουσιαστική εξέλιξη δεν έγινε στους κινητήρες. Μέχρι πέρυσι η 911 έβγαινε είτε χειροκίνητη είτε με τα απαράδεκτα 5τάχυτα αυτόματα κιβώτια, αναμένοντας να προσαρμοστεί το DSG (PDK) στους δυνατούς κινητήρες της. Να υπενθυμίσω πως η Ferrari βγάζει μοντέλα με το κιβώτιο F1 από την εποχή της 355. Η γκάμα της Porsche μπασταρδεύτηκε εν συνεχεία με τζιπ, μικρά ρόουντστερ και τετράπορτα GT οχήματα αμφιλεγόμενης αισθητικής (Panamera) ενώ το πάρε-δώσε ανταλλακτικών και τεχνογνωσίας με το VAG επέφερε και αρκετές δυσάρεστες συνέπειες ως προς την αποκλειστικότητα των μοντέλων. Ακόμη και η θρυλική 911 Turbo μετατράπηκε σε αυτοκίνητο μεγάλου τουρισμού, όταν κάποτε για να οδηγήσεις την πρώτη 3λιτρη 911 Turbo έπρεπε να έχεις @@ ελέφαντα και τα χέρια του Ρερλ. Σήμερα μόνο οι εκδόσεις GT/GT2/GT3/RS/RSR απευθύνονται στους σκληροπυρηνικούς. Με τόσα χρήματα όμως παίρνεις αυτοκίνητο με σούζα τ' αλογάκι στο καπώ.

Τελειώνοντας, προσωπική μου άποψη είναι πως όταν αναφερόμαστε σε τέτοια ονόματα, αναφερόμαστε σε αυτοκίνητα ανόθευτης οδηγικής απόλαυσης. Η έννοια του everyday supercar είναι απατηλή και αυτοαναιρούμενη. Αν αγοράζεις 911 Τurbo S γιατί σου έκανε εντύπωση η φιλικότητά της στις συνθήκες καθημερινής οδηγικής τρέλλας, θα μπορούσες κάλλιστα να πας σε μια SL AMG, μια Aston ή μια M6. Η Ferrari δε στοχεύει στη φιλικότητα και την άνεση, ούτε έχει σκοπό να περνά απαρατήρητη. Κράζει από μακρυά αυτό που είναι: υπεραυτοκίνητο. Για τον λόγο αυτό την τοποθετώ πολύ πιο ψηλά ακόμη κι απ' τις σύγχρονες Lamborghini. Εκεί, ο μόνος που μπορεί να την απειλήσει είναι η Zonda. Και ειλικρινά χαίρομαι που -χάρη και στην πολιτική του εισαγωγέα- οι Ferrari δεν έχουν γίνει σούπα στη χώρα μας όπως οι 911. Δεν υπάρχουν everyday supercars, μόνο supercars.

GEORGE316
21-12-10, 14:24
τα ειπες ολα πολυ ομορφα και ευστοχα.

Nikos
21-12-10, 15:07
Αγαπαω Porsche αλλα οταν οδηγησεις Ferrari μεταφερεσαι σε εναν αλλο κοσμο......μοναδικο σε αισθηση και στυλ.

aristent
21-12-10, 16:03
Tι λετε?να κλεισει τωρα η ψηφοφορια?...νικησε η Φερραρι!!!!:thumbsup:

Α!!!!,.... και ενα οφτοπικ θεμα,.... διαβαζω οτι η Πετρουλα κυκλοφορισε το νεο της DVD!!!!:whistle:
https://newsstand.gazzetta.gr/media/components/com_newsstand/images/cache/date_20101221/paper_24/full.jpg

:whistle:....α!!!!...κατι λεει για Πορσε delivery........

S8N
21-12-10, 19:17
Tι λετε?να κλεισει τωρα η ψηφοφορια?...νικησε η Φερραρι!!!!:thumbsup:

:whistle:....α!!!!...κατι λεει για Πορσε delivery........

Αυτός είναι ένας γνωστός μαντράς στη Βουλιαγμένης ο οποίος φέρνει αποκλειστικά Porsche. Τα ναρκωτικά τα είχε κρυμμένα στ' αυτοκίνητα! Κάποτε είχαμε πάει με έναν φίλο να δούμε για 911 και φύγαμε τρέχοντας. Πολύ πατέντα, πολύ τροπέτο, πολύ κομμένο αμάξωμα.

skandalis447
21-12-10, 22:36
Ferrari...
+
1)Εκπληκτικη εμφανιση...
2)απιθανος ηχος...
3)κοφτερη οδικη συμπεριφορα,με εξαισιο turn in...
-
1)παρα πολυ ακριβη συντηρηση
2)Ευπαθεια σε ποιοτητα κατασκευης/αξιοπιστια...
3)Εκει που πας ταπα με μια 430 σε ενα στριφτερο κομματι...εμφανιζεται ενα 911 τουρμπο και σε καταπινει...

Πορσε...
+
1)ιδανικος συνδυασμος σπορ αυτοκινητου με καθημερινη ευκολια χρησης...
2)Αξιοπιστια γερμανικου επιπεδου,στα καλυτερα του...
3)Λογικο κοστος χρησης/συντηρησης...
4)Με εναν καλο οδηγο,μια 911 τουρμπο ειναι ΠΑΝΤΑ πιο γρηγορη απο οποιαδηποτε Φερραρι,σε ολες τις διαδρομες...
5)Τετρακινηση...(ουτε απο σταση δεν ελπιζουν οι Φερραρι με πλαστικα/αλουμινενια αμαξωματα...)

-
1)Δεν εχει την υπεροχη εμφανιση μιας Φερραρι...(για εμενα παντα η 355 ηταν οτι πιο ομορφο..)
2)Δεν εχει τρομερο ηχο (η τουρμπο)
3)Στις γυναικες αρεσουν παντα πιο πολυ οι Φερραρι...
4)Παντα θα βρεθει καποιος που χωρις να εχει ιδεα απο Φερραρι η Πορσε,θα πει οτι η Φερραρι ειναι καλυτερες....(πιο ομορφες ειναι...οχι καλυτερες...)

S8N
21-12-10, 23:11
Εγώ στα μειονεκτήματα της 911 θα έβαζα πρώτα την αίσθηση του τιμονιού. Η C4 συγγενικού μου προσώπου δε με ενθουσιάζει στα πολλά km με το ελάφρωμα μπροστά, ο ίδιος όμως λέει πως είναι θέμα συνήθειας.

Όσο για τη αξιοπιστία, πιστεύω πως δε διαφέρει πολύ από τους άλλους Γερμανούς κατασκευαστές κύρους. Οι πρώτοι υδρόψυκτοι 3.4 φαίνεται πάντως να έχουν ημερομηνία λήξης ενώ ακόμη κι αρκετές 996 3.6 που έχουν πατήσει τα 120.000km δηλώνουν στο mobile νέο ή ανακατασκευασμένο μοτέρ. Πολύ καλός μου φίλος με Boxster S (986) άλλαξε κινητήρα στα 92.000km (Stef, ξέρεις σε ποιον αναφέρομαι) ενώ γνωρίζω ακόμη και την περίπτωση 996T που αντιμετώπησε σοβαρό πρόβλημα (αλλά ο Δημήτρης δεν είναι κι ελαφροπόδαρος, έτσι Στέφανε?).

Εν πάσει περιπτώσει, δεν είμαι μέσα στη δουλειά και δε γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες. Προς το παρόν ο συγγενής μου και ο κουμπάρος του (996 C4 και 996 C4S Cabrio) έχουν μόνο το γνωστό πρόβλημα με τη διαρροή από το RMS. Θα μου πεις, οι Ferrari είναι χειρότερες! :original:

skandalis447
21-12-10, 23:39
Με σκοπο να δικαιολογησω το λεγομενο μου περι γερμανικης αξιοπιστιας στα καλυτερα της,αρκει να αναφερω τα διαφορα προβληματα/ανακλησεις των Ε46 Μ3...Που σιγουρα ειναι εξαιρετικα αυτοκινητα...Για να μην μιλησω για SMG...Τα πορσε εχουν θεματα κινητηρα στα μπλοκ των ατμοσφαιρικων,και οχι στο Mezger μοτερ που εφοδιαζει τις τουρμπο και gt2,gt3...Το προβλημα εστιαζεται στην εδραση του δευτερευοντος αξονα,η οποια δεν ειναι οτι καλυτερο και αστοχουν τα ρουλεμαν της,με αποτελεσμα την ολικη καταστροφη του μοτερ...Αυτο συνανταται κυριως σε μοτερ με ελλειπη συντηρηση,οπου τα μεσοδιαστηματα αλλαγης λαδιων ανα 7500χλμ οπως οριζει η πορσε δεν εχουν τηρηθει...Στην μεχρι τωρα εμπειρια μου δεν μου εχει τυχει κανενα μοτερ προβληματικο σε ιδιοκτητη που με ακουει και αλλαζει λαδια σε αυτην την συχνοτητα...Οσο για τα μοτερ της τουρμπο,εχουν σπασει μονο 3 στην Ελλαδα...το ενα ειχε κοφτη στις 8200 απο 6750,το αλλο ειχε παρα πολλα αλογα και ελιωσε ενα πιστονι στο δυναμομετρο και το τριτο απλα δεν ειχε λαδι γιατι ο ιδιοκτητης δεν εδινε σημασια στην ενδειξη add oil...To 996TT που αναφερεσαι φιλε μου,εκοψε καδενα χρονισμου σε πολυ βιαιο κατεβασμα απο 2α σε πρωτη...

z3outofmind
21-12-10, 23:54
ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΥΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ.....ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΟΙ ΙΑΠΩΝΕΣ ΚΑΒΑΛΗΣΟΥΝ
ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΑΜΑΞΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΝΤΑΤΣΟΥΝ....:whistle:

https://www.youtube.com/watch?v=j7rEFxUxxpU&feature=related

aristent
22-12-10, 06:37
Ferrari...
+
1)Εκπληκτικη εμφανιση...
2)απιθανος ηχος...
3)κοφτερη οδικη συμπεριφορα,με εξαισιο turn in...
-
1)παρα πολυ ακριβη συντηρηση
2)Ευπαθεια σε ποιοτητα κατασκευης/αξιοπιστια...
3)Εκει που πας ταπα με μια 430 σε ενα στριφτερο κομματι...εμφανιζεται ενα 911 τουρμπο και σε καταπινει...

Πορσε...
+
1)ιδανικος συνδυασμος σπορ αυτοκινητου με καθημερινη ευκολια χρησης...
2)Αξιοπιστια γερμανικου επιπεδου,στα καλυτερα του...
3)Λογικο κοστος χρησης/συντηρησης...
4)Με εναν καλο οδηγο,μια 911 τουρμπο ειναι ΠΑΝΤΑ πιο γρηγορη απο οποιαδηποτε Φερραρι,σε ολες τις διαδρομες...
5)Τετρακινηση...(ουτε απο σταση δεν ελπιζουν οι Φερραρι με πλαστικα/αλουμινενια αμαξωματα...)

-
1)Δεν εχει την υπεροχη εμφανιση μιας Φερραρι...(για εμενα παντα η 355 ηταν οτι πιο ομορφο..)
2)Δεν εχει τρομερο ηχο (η τουρμπο)
3)Στις γυναικες αρεσουν παντα πιο πολυ οι Φερραρι...
4)Παντα θα βρεθει καποιος που χωρις να εχει ιδεα απο Φερραρι η Πορσε,θα πει οτι η Φερραρι ειναι καλυτερες....(πιο ομορφες ειναι...οχι καλυτερες...)

Aυτα ειναι Σκανδαλη!!!:thumbsup:
....ελεγα αφου εχουμε ανθρωπο με Πορσε(και οχι οτι κι οτι!!!)στο φορουμ!!!:thumbsup:δε θα απαντησει?και τελικα απαντησε αντικειμενικα!!!thumb

Ακριβως οπως τα λες ειναι τα πραγματα,υπαρχουν + και - σε ολα.
Τιποτε δεν ειναι απολυτο,η καθε εταιρεια διαλεγει το δρομο της και ο καταναλωτης αποφασιζει τι θελει.thumb

Stathis
22-12-10, 12:21
https://www.youtube.com/watch?v=HnidgQ-WqqE&feature=player_embedded

SuperSonic
22-12-10, 13:59
Η δικη μου αποψη ειναι οτι και τα δυο αυτοκινητα ειναι supercars η αλλιως εταιριες που βγαζουν τα καλυτερα supercars!

To οτι η Φερραρι εχει αν μι τι αλλο ενα εντυποσιακο σχημα με τρομερες γραμμες και design δεν την κανει ποιο supercar απο την Porsche..απλα η φιλοσοφια τις πορσε στα αυτοκινητα τις εχει μια συγκεκριμενη γραμμη που ΔΕΝ αλλαζει εδω και πολλα χρονια!

Οταν θελησε η Porsche να κανει κατι το ΠΟΛΥ ιδιατερο για αυτην το εκανε με την Carrera Gt!

H Φεραρι σαν εταιρια ειναι τεραστια και μονο που ακους το ονομα τις{πολυδιαφημησμενο}σου προκαλει δεος!
Βεβαια να θυμισουμε οτι η Ferrari ανηκη εδω και πολλες δεκαετιες στην Fiat οπου την υποστηριζει οικονομικα μιας και στις δυσκολες εποχες ηταν αδιανοητο αυτη η εταιρια να κρατηθει..Σε σχεση με την Πορσε που μεχρι πριν μερικα χρονια ηταν μονη της 100%.

Επειδη εμενα μου αρεσει η Πορσε δεν θα πω οτι ειναι καλυτερη τις Φεραρι{που κατα βαθος αυτο πιστευω} αλλα θα πω οτι ειναι δυο εταιριες που βγαζουν τα γρηγοροτερα-καλυτερα-τεχνολογικα αυτοκινητα στον κοσμο με διαφορετικη ομως ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...Εκει ειναι και το ζουμι τις υποθεσης που ενδιαφερει πολλους απο εμας.

Παντως αυτοκινητα σαν την 917 που κερδισε το Le man το 1970 η Ferarri δεν εβγαλε ακομα..

Και μιλαμε για την 917 που ειχε κινητηρα 12 κυλινδρο 600+αλογα με αναλογια kg/hp 1.3!!!!!!
Πραγμα που το εκανε πολυ δυσκολο στην οδηγηση με τετοια δυναμη να θυμισω επισης οτι η τελικη τις εφτασε κοντα στα 400 χιλ απιστευτο για την εποχη του 1970!!

z3 2.2
22-12-10, 14:32
Εγω γουσταρω σκαραβαιο γιατι εχει το μοτερ πισω απο τον πισω αξονα και ομως στριβει ταπα!!!χοχοχοχο

Nick bmwlover
22-12-10, 14:48
Εγω φοβαμαι μην εχουμε εισβολη κ εδω κ γινει κ αυτο το θρεντ σαν καποια αλλα...
Φερραρι,που στο Θεο στροφαρει!!!

ORPHEUS
22-12-10, 19:25
!
και η porsche ηταν για κλεισιμο πριν βγαλει την boxster οπου και ανασανε οικονομικα με αυτο το μοντελο και ηρθε πιο κοντα στον "λαο". Βεβαια εχει και τα αρνητικα του και αυτο, μπορει να αυξηθηκαν γεωμετρικα οι πωλησεις αλλα εχασε σε "status" σηματος σε σχεση με το καβαλινο. Με αλλα λογια εν δυναμη πολλοι σημερα μπορουν να αποχτησουν boxster 8ετιας που σαν αμαξι δεν εχει τρομερες διαφορες με τα σημερινα τουλαχιστων σαν σχημα, ενω FERRARI ΝΟ!!!ΝΟ!!!:no: οποιο και να παρεις θελει βαθια τσεπι και γερα αντερα:bye:

SuperSonic
22-12-10, 19:31
Aν δεν ηταν η Fiat ισως εκανε το ιδιο και η Ferrari..Bεβαια οχι με τοσο εμπορικο τροπο οσο η πορσε μιας και φτηνη Ferrari δεν υπαρχει ουτε μεταχειρισμενη..

nfot
22-12-10, 19:43
Αληθεια, η Porsche γιατι σνομπαρει την F1;
Ειναι τοσο σικε το πρωταθλημα, δεν εχει τα κεφαλαια, τι;

ghost-rider
22-12-10, 20:52
Εχω την εντυπωση πως το αυτοκινητο που ορθοποδησε την porsche ειναι η cayene(ετσι γραφετε?).
Τωρα η ferrari σιγουρα εχει στηριχτει στη fiat για να σταθει. Ισως τα βγαζει και απο τους αγωνες με τους χορηγους και ολα αυτα. Παιζεται πολυ χρημα στην F1.
Απο τα αυτοκινητα δε νομιζω οτι παει πολυ καλα.
Τα πουλαει πανακριβα σιγουρα, αλλα πολυ λιγα κομματια.
Πιστευω οτι η porsche δεν μπορει να μπει τωρα στη formula. Για τον ιδιο λογο που η Ελλαδα τωρα δεν μπορει να φτιαξει αυτοκινητα.
Αν ηταν επρεπε να το κανει πιο παλια, που ηταν πιο απλα τα πραγματα και να παρακολουθησει γλυκα τις εξελιξεις.
Τωρα μαλλον θα βρει ενα βουνο μπροστα της και θα ξεχασει οτι ηξερε.

SuperSonic
22-12-10, 21:01
Αν αληθεύουν...

https://www.autoblog.gr/2010/10/03/rumormill-porsche-coming-back-to-formula-1/

ORPHEUS
23-12-10, 10:36
Εχω την εντυπωση πως το αυτοκινητο που ορθοποδησε την porsche ειναι η cayene(ετσι γραφετε?).
.

οχι, ισως σε μπερδευει το γεγονος οτι τα περισοτερα cayene σε σχεση με τον πλυθησμο ειχαν πουληθει....... ναι ναι στην ΕΛΛΑΔΑ:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: και συμφωνα με εναν manager της porsche στην avant premiere της panamera μας ελεγε οτι η PORSCHE AG λαμβανει σοβαρα υποψιν την ελληνικη αγορα (oh!!! this...... last year):th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

GEORGE316
23-12-10, 10:55
πλεον στο car.gr cayenne υπαρχουν και με 25 χηναρια...και πιο κατω αν το απαιτησεις...
βεβαια ειναι λιγο ισως κουλα να προσπαθησουμε να μιλησουμε για αμαξια που δεν εχουμε οδηγησει....
και παντα μιλαμε με ελληνικες νοοτροπιες...
ο εχων τα φραγκα για φερραρι σιγουρα θα εχει και ενα αμαξι για καθε μερα...
ο εχων πορσε μπορει και να μην εχει αλλο αμαξι!
αυτο και μονο δειχνει την ιδιαιτεροτητα της φερραρι

SuperSonic
28-12-10, 19:13
αααχχχ...
Να επαναφερω λιγο το θεμα..


https://www.youtube.com/watch?v=zwaYf2EbCd0&feature=player_embedded

NickE60
28-12-10, 21:44
:hyper::hyper::hyper::worthy::worthy:Μαλλον φερραρι.Αυτος ο διαολεμενος ηχος της.

Σε εργοστασιακό ήχο έχω καλύτερη πρόταση ..όσο κι αν δεν της φαίνεται thumb


https://www.youtube.com/watch?v=-Kynn_Lgp14&feature=related

SuperSonic
29-12-10, 13:10
Πιστευω οτι με ενα τετοιο εχω ολοκληρωθει σαν αντρας!

https://img831.imageshack.us/img831/5641/gt2s84584551.jpg (https://img831.imageshack.us/i/gt2s84584551.jpg/)

bmwz3
15-03-12, 20:04
επαναφερω την απολυτη διαμαχη μεταξυ ferrari και porsche.....
στυλ ,ομορφια και ηχος απο αλλο πλανητη για τη ferrari 458
φυσικα ολα τα ωραια κρατανε λιγο για τη φερραρι περιπου 60000 χιλιομετρα?πολλα ειπα?
και η γερμανικη μηχανολογια ενσωματωμενη στο επακρο για την 997.2 turbo s pdk
enjoy my friends!η κοντρα ειναι επι ισοις οροις με 2 ατομα το καθε αυτοκινητο και ενεργοποιημενο το launch control
να επισημανω οτι το βαρος τν 2 αυτοκινητων διαφερει περιπου 90 κιλα με βαρυτερο το porsche.(νομιζω πρεπει να ανοιξει για χαβαλε νεο poll για τα 2 αυτοκινητα)
https://www.youtube.com/watch?v=xSHL5_yIvII&feature=results_main&playnext=1&list=PLB325242C38135CDB

Bassakos
15-03-12, 20:22
θεωρητικά τρελαίνομαι για τα ferrari , ειναι μοναδικα αυτοκινητα
οταν θα ερχοταν ομως η στιγμη να "ψωνισω" , θα επερνα 911 , γιατι?
γιατι, θελω να ξεκινησω ενα ΣΚ να παρω τα βουνα να κανω 2000κμ
και να μην με απασχολουν θεματα ποιοτητας και αξιοπιστιας , και ας μου ριχνει
στα αυτια μια Ferrari με το μοναδικο στησιμο της και την ιταλικη φινετσα της

bmwz3
15-03-12, 21:33
δε σε ριχνει καμια φερραρι στο βουνο ομως....καμια λεμε,,,

mosby
15-03-12, 22:52
κατά τη γνώμη μου οση διαφορα έχει η bmw απο την porsche αλλα τοση εχει η porsche απο τη ferrari!
απλα μια κλαση επανω