PDA

Επιστροφή στο Forum : Angel eyes!



bill_m3
16-12-10, 08:49
Λοιπόν πως γλίτωσα την φωτιά εχθές στην bmw, θαύμα ήταν!!

Με παίρνουν τηλέφωνο το βραδάκι να πάω στην υπηρεσία για κάτι χαρτιά, ξεκινάω και στον δρόμο μου ανάβει η ένδειξη καμένη λάμπας, λέω μάλλον κάηκε το ένα angel, μετά από λίγο σβήνει.

Κατεβαίνω (αφού έφτασα στην δουλειά) κοιτάω, καμένο το ένα, οκ θα το φτιάξω αύριο!
Τελειώνω την δουλειά μου και πάω να φύγω, μου λέει ένας συνάδελφος, κάτι μυρίζει, κοιτάμε και βλέπουμε καπνό να βγαίνει από τον χώρο της μηχανής!

Ανοίγουμε γρήγορα το καπό και βλέπουμε τον μετασχηματιστή να βγάζει καπνούς, ευτυχώς το προλάβαμε...

Αν δεν ήταν ο συνάδελφος έξω και ξεκινούσα για το μαγαζί, ένας θεός ξέρει τι θα γινόταν!!

ΠΡΟΣΟΧΗ
Τα είχα 2 χρόνια και τώρα έγινε, ρίξτε όλοι ένα έλεγχο!!!!!

Vasilis
16-12-10, 08:52
devil eyes θα τα λεγα μπιλαρα τα δικα σου...:th_Laie_67-1:


για να σε δω ... ξαναβαζεις κινεζια πανω στο εργαλειο?:whistle:


ποιος μιλαει ε?:th_Laie_67-1:


αντε φθηνα την γλυτωσες φιλε....

σε βλεπω για umnitza με 300 γιουρα τωρα...:th_Laie_67-1:

paganis
16-12-10, 08:56
αυτην την περιοδο ...εψαχνα για engel eyes..! μ αυτο που ειδα με εβαλες σε σκεψεις..! ευτυχως που δεν επαθε τιποτα το αμαξι σου...τυχερος ησουν μεσα στην ατυχια σου...

bill_m3
16-12-10, 09:03
αυτην την περιοδο ...εψαχνα για engel eyes..! μ αυτο που ειδα με εβαλες σε σκεψεις..! ευτυχως που δεν επαθε τιποτα το αμαξι σου...τυχερος ησουν μεσα στην ατυχια σου...

Ψάξε καλά και εγώ τώρα που την έπαθα, θα το κοιτάξω καλύτερα το θέμα!

NickE60
16-12-10, 09:11
πως έγινε αυτό??? ήταν αναμμένα τα φώτα?? Πως είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο με κλειστούς τους διακόπτες??

bill_m3
16-12-10, 09:23
πως έγινε αυτό??? ήταν αναμμένα τα φώτα?? Πως είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο με κλειστούς τους διακόπτες??

Αναμμένα τα φώτα όταν πήγαινα! (θα σιγόκαιγε)

Όταν έφευγα τα άναψα πάλι και εκεί το είδαμε!!

Tsakirakos
16-12-10, 10:12
τυχερος σταθηκες... ευτυχως τα δικα μου τα DEPO τα εχουν απο το εργοστασιο και μαλιστα με λαμπακια απλα...

Z4 DCT
16-12-10, 10:16
Λοιπόν πως γλίτωσα την φωτιά εχθές στην bmw, θαύμα ήταν!!

Με παίρνουν τηλέφωνο το βραδάκι να πάω στην υπηρεσία για κάτι χαρτιά, ξεκινάω και στον δρόμο μου ανάβει η ένδειξη καμένη λάμπας, λέω μάλλον κάηκε το ένα angel, μετά από λίγο σβήνει.

Κατεβαίνω (αφού έφτασα στην δουλειά) κοιτάω, καμένο το ένα, οκ θα το φτιάξω αύριο!
Τελειώνω την δουλειά μου και πάω να φύγω, μου λέει ένας συνάδελφος, κάτι μυρίζει, κοιτάμε και βλέπουμε καπνό να βγαίνει από τον χώρο της μηχανής!

Ανοίγουμε γρήγορα το καπό και βλέπουμε τον μετασχηματιστή να βγάζει καπνούς, ευτυχώς το προλάβαμε...

Αν δεν ήταν ο συνάδελφος έξω και ξεκινούσα για το μαγαζί, ένας θεός ξέρει τι θα γινόταν!!

ΠΡΟΣΟΧΗ
Τα είχα 2 χρόνια και τώρα έγινε, ρίξτε όλοι ένα έλεγχο!!!!!

ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ ΤΡΟΜΑΡΑ ΣΟΥ..........ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΑΣ.....ερχεται και καλοκαιρι......:hystericalbs1::hysterical bs1:

Kostas_1
16-12-10, 10:24
Δεν ειχε περασει απο ασφαλεια???

Nino
16-12-10, 10:51
ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ ΤΡΟΜΑΡΑ ΣΟΥ..........ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΑΣ.....ερχεται και καλοκαιρι......:hystericalbs1::hysterical bs1:

Για αυτο βρε το πηραν χαμπαρι αμεσως επιασαν τη μυρωδια!!!
Αν ειμασταν εμεις θα ειχαμε ανοιξει και κανα δυο thread..καηκε το angel και μετα καηκε το αμαξι χαχαχαχα:hystericalbs1:

bill_m3
16-12-10, 12:49
ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ ΤΡΟΜΑΡΑ ΣΟΥ..........ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΑΣ.....ερχεται και καλοκαιρι......:hystericalbs1::hysterical bs1:

Εσένα ξέρεις δεν σου μιλάω!!!! :whistle: :whistle:


Δεν ειχε περασει απο ασφαλεια???

Τι εννοείς Κώστα??

Αν κατάλαβα καλά, όχι, για τον λόγο ότι κλέψαμε ρεύμα από τις ψείρες! :thumbsdown: :thumbsdown:

Kostas_1
16-12-10, 13:10
Τι εννοείς Κώστα??

Αν κατάλαβα καλά, όχι, για τον λόγο ότι κλέψαμε ρεύμα από τις ψείρες! :thumbsdown: :thumbsdown:

Μαλιστα, σωστα καταλαβες.....:whistle:

Z4 DCT
16-12-10, 13:15
Εσένα ξέρεις δεν σου μιλάω!!!! :whistle: :whistle:



Τι εννοείς Κώστα??

Αν κατάλαβα καλά, όχι, για τον λόγο ότι κλέψαμε ρεύμα από τις ψείρες! :thumbsdown: :thumbsdown:

Μη μου μιλας...........https://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQoYSWMwYh7cc61sVOkTTkCcySCYI41k SjJ2tAz53ybdNvetrUV

dimtz
16-12-10, 13:32
τελος καλα ολα καλα συναδελφε, σε ποια υπηρεσια εισαι ????????????????? :electrician2:

Gregory_///M
16-12-10, 13:35
Έλα ρε Μπιλάρα, τί θα πάθαινες.....Καλά λέει ο Γιάννης Πυροσβέστης πράγμα και να πάρεις φωτιά?:th_Laie_67-1:
Ευτυχώς τελικά που δεν έγινε τίποτα άσχημο!

aristent
16-12-10, 16:42
Βασιλη τωρα θα το καψεις που εβαλες καινουργια ζαντικα????:whistle:....σε ματιασανε οι ατιμες οι Τρικαλινες????:th_Laie_67-1:

Ευτυχως που δεν εγιναν τα χειροτερα!!!....παντως ψαξε καλα την αιτια!thumb

Christos 330
16-12-10, 17:11
Σιγα ρε Bill ολα ετσι γινονται . . .

beliris
16-12-10, 17:18
αυτην την περιοδο ...εψαχνα για engel eyes..! μ αυτο που ειδα με εβαλες σε σκεψεις..! ευτυχως που δεν επαθε τιποτα το αμαξι σου...τυχερος ησουν μεσα στην ατυχια σου...

Και εγώ ήμουν έτοιμος να αγοράσω angel eyes,ευτυχώς Bill όλα καλά.Περιμένουμε και δύσκολα Χριστούγεννα!!!

Atsa linos
17-12-10, 01:12
καλησπερα λεει μια ελληνικη και πολυ ευστοχη παροιμιουλα ---το φτηνο κρεας το τρωνε οι σκυλοι αυτο επαθε ο φιλος με τα αγγελικα ματια που παραλιγο να γινουν φονικα ματια εχω δει πολλα τετοια περιστατικα και μιλαω εκ πειρας ,,,μια ερωτηση Βασιλη αυτα χρειαστηκε πολυ μελετη να τα αγορασεις πουλανε ακομα τετοια??

m-power_01
17-12-10, 11:52
Βασίλη μήπως είχε γίνει κάποια αστοχία στην εγκατάσταση ; Δηλαδή μήπως έφυγαν από εκεί που τα είχες και ακουμπησαν οι μετασχηματιστες σε κάτι πυρωμενο ; Ή ήταν καθαρά ηλεκτρολογικο το πρόβλημα τους;
Αν και συνήθως αυτά τα θέματα ξεκινάνε από φτηνές αντιστάσεις που έχουν αυτά τα κυκλώματα ! Αν ήταν κεραμικες θα μειώνονταν πολύ οι πιθανότητες πιστεύω !
Κάποιος ηλεκτρονικός θα μπορούσε να επιβεβαιώσει ή να απορρίψει τον συλλογισμό μου ;

bomberman 3.28
18-12-10, 08:35
Αν κατάλαβα καλά, όχι, για τον λόγο ότι κλέψαμε ρεύμα από τις ψείρες! :thumbsdown: :thumbsdown:
Πιστευω πως ηταν και η αρχη του τελους.....
Ευτυχως που δεν εγινε και τιποτα χειροτερο...

ΔημήτρηςΜ3
18-12-10, 10:11
αρε αυτοι η κινεζοι.
τελευταια σκεφτομαι να αλαξω τα ccfl με τα smd led
για check..
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-LED-WHITE-ANGEL-EYES-BMW-E46-2001-2006-M3-BRIGHT-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem335f7f87dbQQitemZ22064 5525467QQptZCarQ5fAudioQ5fVideo

oυτε μετασχηματιστες ουτε τιποτα!!

takis1983
18-12-10, 12:42
μπουρλοτοοο!!!!

Χρίστος
18-12-10, 15:56
μου χει συμβει και μενα.
Σε φωτια δε φτανει γιατι απλα σταματαει να περναει ρευμα.

Πρωι πανω στη θηβων και ενω ειχα ξεκινησει και ηταν κομπλε σε ενα φαναρι ενα παλικαρι(πεζος) μου το πε που το δε.
Τοτε ετρεξα και στο καταστημα που τα χα αγορασει και μου το εβγαλε ο γνωστος 447 λεγοντας μου οτι ακουμπησε καπου και ζεσταθηκε.
Ο καπνος ειναι απο το πλαστικο που ανεβαζει θερμοκρασια.


Βασιλη περαστικα στο τουτου.
Βαλε και συ ρε παιδι μου ενα ματακι παραπανω!

Samaro
18-12-10, 16:50
Κι ότι σκεφτόμουν να βάλω κι εγώ !
Βασίλη, τυχερός ήσουν ρε φίλε. Ευτυχώς !
Ποιά άλλη αξιόπιστη λύση υπάρχει ρε παιδιά ;;; Ξέρει κάποιος ;;;

Χρίστος
18-12-10, 17:12
τα εχει ποσταρει παραπανω ο ποντιος αντωνη

Jimmakos
18-12-10, 21:24
Τα angel eyes δεν είναι τίποτα παραπάνω απο στρογγυλοί ράβδοι plexy glass με 1-2 led λευκά μέσα....

Ο μετασχηματιστής που κολλάει δεν κατάλαβα? Πέταξε τους μετασχηματιστές και ένωσε τα led με μια αντίσταση κεραμική (τουβλάκι 5watt) και τελείωσε το θέμα....
Δεν φταίει που πήρες ρεύμα απο τις ψείρες πίστεψέ με, απλά ο υποτιθέμενος "μετασχηματιστής" ήταν χάλια ποιότητας και είναι Α-Χ-Ρ-Η-Σ-Τ-Ο-Σ για τέτοια κατασκευή :)

Jimmakos
18-12-10, 22:20
https://www.youtube.com/watch?v=YqucnKCOR1E

Και DIY κατασκευή για BMW..... Αξίζει τον κόπο αφού το κόστος δεν θα ξεπεράσει τα 10Ε σε καμία περίπτωση...... ;)

Χρίστος
19-12-10, 01:14
φιλε δημητρη εδω κανεις καποιο λαθος.
εδω μιλαμε για ccfl=Cold Cathode Fluorescent Lamp (https://en.wikipedia.org/wiki/Cold_Cathode) οπου χρειαζονται οπωσδηποτε για να αναψουν τα δικα τους inverters και οχι απλα leds!

Jimmakos
19-12-10, 07:10
Ουπς... Έχεις δίκιο φίλε μου αυτά όντως χρειάζοναι μετασχηματιστή, το θέμα είναι πως με τα led έχεις κατα κάποιο τρόπο το κεφάλι σου ήσυχο!

Z4 DCT
19-12-10, 07:17
Ρε παιδια εχου πιασει και βλεπουμε το θεμα λαθος....

Ο ανθρωπος (καφετζης) εκανε τραγικα λαθη....
α) εβαλε κινεζικα φωτα στο αμαξι
β) δεν εβαλε ασφαλεια
γ) ΕΙΝΑΙ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ.......

Γιατι το συζηταμε???

Θα μας καψουν ζωντανους το καλοκαιρι που θα ερθει....παναγια μου βοηθα......το μονο που με ηρεμει ειναι οτι καποιος συναδελφος του το ειδε πριν καρβουνιασει..........

:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

bill_m3
19-12-10, 11:05
Ρε παιδια εχου πιασει και βλεπουμε το θεμα λαθος....

Ο ανθρωπος (καφετζης) εκανε τραγικα λαθη....
α) εβαλε κινεζικα φωτα στο αμαξι
β) δεν εβαλε ασφαλεια
γ) ΕΙΝΑΙ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ.......

Γιατι το συζηταμε???

Θα μας καψουν ζωντανους το καλοκαιρι που θα ερθει....παναγια μου βοηθα......το μονο που με ηρεμει ειναι οτι καποιος συναδελφος του το ειδε πριν καρβουνιασει..........

:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

To ότι δεν είσαι μπαναρισμένος ακόμα, θαύμα είναι :ranting2: :ranting2: :ranting2:

Z4 DCT
19-12-10, 11:09
To ότι δεν είσαι μπαναρισμένος ακόμα, θαύμα είναι :ranting2: :ranting2: :ranting2:

:sweatdrop::sweatdrop: :crying::crying:

aristent
19-12-10, 11:12
To ότι δεν είσαι μπαναρισμένος ακόμα, θαύμα είναι :ranting2: :ranting2: :ranting2:

Aφησε τον να μας πει πρωτα τι θα παρει!!!!:thumbsup:.......και μετα ετσι κι αλλιως θα χαθει μεσα στο νεο του αποκτημα!!!!!:whistle::th_Laie_67-1:

Jimmakos
21-12-10, 03:28
Επειδή θέλω να το προσπαθήσω αυτό με τα DIY.... Υπάρχουν τζάμια για τα φανάρια (απο plexy ακόμα καλύτερα) ή πρέπει να τα φτιάξω εγώ?

Επίσης τα υπάρχον τζάμια πώς θα τα ανοίξω? Έχει κανείς ιδέα? Έχω ακούσει ότι πρέπει να τα βάλεις στον φούρνο και μετά ξανά κόλλα αλλά τι κόλλα?

Χρίστος
21-12-10, 04:29
Παρε μια ιδεα.
Υπαρχει και ενα βιντεακι ιαπωνα νομιζω, που ανοιγει φαναρι απο ε34 αλλα δε το θυμαμαι που ειναι να στο εδειχνα.
Οστοσο να ξερεις οτι τη ποιοτητα που θα σου δωσει το ccfl μη την περιμενεις απο αυτα.
https://www.youtube.com/watch?v=0JSMQk61xQ8&feature=related

Χρίστος
21-12-10, 04:32
Kαι αμα εχεις χρονο να αφιερωσεις κατσε και διαβασε και αυτα :)

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1936&highlight=angel+eyes
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=241&highlight=angel+eyes
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=767&highlight=angel+eyes
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1058&highlight=angel+eyes

Jimmakos
21-12-10, 04:46
ccfl φίλε μου τα χω σκεφτεί αρκετά αλλά δεν θέλω να μπλέξω με μετασχηματιστές..... Άλλωστε αν πετύχει η Greek Patenta δεν πιάνει τίποτα μπροστά της :hystericalbs1:

Θα δείξει πάντως! Θα τα διαβάσω εννοείται! :thanks:

Υ.γ. Αν πετύχεις τον ιάπωνα μην με ξεχάσεις