PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε92 Μ3 χαϊδεματάκι



Monsta
14-12-10, 19:29
Μαστορα εχεις και ενα Μ3 εκει μεσα.......να δω πως θα το κανεις μεσα - εξω.......κανονησε γιατι δε μπορω να τρεξω αν με παρουν στο κυνηγι......:whistle:




Σ ευχαριστώ για το referral Νίκο. Τα χουμε πει και από κοντά. Το ποιος θα σε πάρει στο κυνήγι δε κατάλαβα.

Στο θέμα μας:

Ένα ονειρεμένο αυτοκίνητο που στοιχειώνει τα όνειρά μου ήρθε χθες. Το 92 Μ3. Με οροφή από ανθρακόνημα. Και τον V8 που βρυχάται κάτω από το πρησμένο καπό. Ένα πράγμα θα πω: Όταν το αυτοκίνητο δουλεύει στο ρελαντί και είναι κρύο, μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο. Ανατριχίλα με πιάνει με το κτήνος !!!! Πως να κάνει με Ακράπα ??? Ή χωρίς προ-καταλύτες όπως του Νίκου ??? Μόλις έρθει η ώρα να φύγει το 46άρι, τούτο εδώ είναι το επόμενο που θα μπει στο δικό μου γκαράζ.

Το αυτοκίνητο συνολικά είναι ΑΣΤΕΡΙ. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης πρέπει να το έπλενε σίγουρα στο χέρι. Δε πρέπει να το έχει δει ποτέ ήλιος, ούτε είδα πουθενά 'αράχνιασμα'. Έχει μόνο δύο μικρά προβληματάκια:

α) Το σαλόνι του είναι ύφασμα / δέρμα, ίσως το μόνο εξτρά που λείπει από τον φουλ εξοπλισμό. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μάλλον είχε τη κακιά συνήθεια να αφήνει τα παιδιά του να πίνουν ....χυμούς μέσα στο Μ3. Ως αποτέλεσμα, όλα σχεδόν τα καθίσματα έχουν λεκέδες μικρών και μεγάλων διαστάσεων. Τα υπόλοιπα (στο εσωτερικό) είναι σε άριστη κατάσταση. Σήμερα λοιπόν καθαρίστηκαν καθίσματα και μοκέτα, ενώ έγινε και ένα φύσημα στο υπόλοιπο σαλόνι. Λεκέδες bye bye....

β) Ο μπροστινός προφυλακτήρας έχει ένα nasty γρατζούνισμα στο κάτω του μέρος.


Επίσης το αυτοκίνητο πλύθηκε και έγινε βαθύς καθαρισμός με πλαστελίνη και λιπαντικό.

Αύριο θα κερωθεί με σκληρό κεράκι και το δερματάκι του θα γλυστράει καλύτερα κι από όταν ήταν καινούριο.


Υπομονή για φωτό μέχρι το πρωί...


ΥΓ: Παραλίγο να ξεχάσω:

γ) Γρατζούνισμα στο δέρμα του side bolster του οδηγού από το άγαρμπο μπες-βγες.

δ) Δύο (2) επιφανειακές γρατζουνιές στο πορτ-μπαγκάζ.

Τα δύο παραπάνω θα τα επιδιορθώσω άνευ χρέωσης (μπορείς να του μεταφέρεις Νίκο).

Monsta
15-12-10, 09:18
καθίσματα ΠΡΙΝ

Monsta
15-12-10, 09:21
καθίσματα ΜΕΤΑ

*sorry για τη διαφορά στο φωτισμό...

Monsta
15-12-10, 09:23
Το γδάρσιμο στο side bolster του οδηγού ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ.

Monsta
15-12-10, 09:25
Το χτύπημα του προφυλακτήρα κάτω χαμηλά.

z3 2.2
15-12-10, 09:29
Κωστη...εσυ και οι συνεργατες σου εχετε το αγγιγμα του Μιδα.....

stef
15-12-10, 09:49
Κώστα το γδάρσιμο στο side booster το έβαψες?

PANOS-E60
15-12-10, 09:55
Καλά ρε γμτ, ακόμα και στο κάθισμα του οδηγού πίνανε πορτοκαλάδες και μίλκο τα πιτσιρίκια ...?

Τελικά το μαύρο δερμάτινο σαλόνι, μπορεί να έχει τα μειονεκτήματα του στο ελληνικό καλοκαίρι, έχει όμως και ανεκτίμητα πλεονεκτήματα thumb

Κώστα έχεις τιμητική σου από συγχαρητήρια αυτή τη βδομάδα. Πολλά μπράβο και από μένα :thumbsup:

Monsta
15-12-10, 09:56
Κώστα το γδάρσιμο στο side booster το έβαψες?

Oh yes !!

Monsta
15-12-10, 10:00
Τελικά το μαύρο δερμάτινο σαλόνι, μπορεί να έχει τα μειονεκτήματα του στο ελληνικό καλοκαίρι, έχει όμως και ανεκτίμητα πλεονεκτήματα thumb



Και όμως Πάνο ακόμα και τα ανοιχτόχρωμα καθαρίζονται τέλεια, αν ξέρεις να το κάνεις χωρίς να προκαλέσεις ζημιά. Και αν είσαι και νοικοκύρης και το συντηρείς και μόνος σου αργότερα, ακόμα καλύτερα. Σίγουρα πάντως απαιτούν περισσότερη φροντίδα από τα μαύρα.

PANOS-E60
15-12-10, 10:07
Και όμως Πάνο ακόμα και τα ανοιχτόχρωμα καθαρίζονται τέλεια, αν ξέρεις να το κάνεις χωρίς να προκαλέσεις ζημιά. Και αν είσαι και νοικοκύρης και το συντηρείς και μόνος σου αργότερα, ακόμα καλύτερα. Σίγουρα πάντως απαιτούν περισσότερη φροντίδα από τα μαύρα.

Κώστα ξέρεις ότι αυτό που γιά σένα είναι αυτονόητο στη φροντίδα του αυτοκινήτου, γιά την συντριπτική πλειοψηφία των υπολοίπων είναι terra incognita thumb Εγώ έκανα αυτό το σχόλιο γιά το 99% του κόσμου και όχι γιά το 1% :th_Laie_67-1:

ps Και εγώ στο 99% είμαι.

Monsta
15-12-10, 10:22
χαχαχα να ξερες πόσες φορές έχω πει σε διάφορους 'Το αυτοκίνητο ΔΕΝ το τρίβουμε, ΔΕΝ είναι κατσαρόλα* !!!!!'



*το scotch-brite πάει σύννεφο

stef
15-12-10, 11:11
Oh yes !!

Μα μετά από λίγο καιρό δεν θα ξαναβγεί στην επιφάνεια?

Monsta
15-12-10, 11:12
Μα μετά από λίγο καιρό δεν θα ξαναβγεί στην επιφάνεια?

Αν συνεχίσει να μπαίνει με το ίδιο (άγαρμπο) τρόπο, εννοείται πως ναι.

Monsta
15-12-10, 11:15
Αυτό που μπορεί να φαίνεται ασήμαντο και εύκολο στο άπειρο μάτι, είναι τελικά το πιο δύσκολο.

Μετά από 3 1/2 ώρες εργασία και ακόμα δεν έχει πέσει αστάρι.

stef
15-12-10, 11:24
Αν συνεχίσει να μπαίνει με το ίδιο (άγαρμπο) τρόπο, εννοείται πως ναι.

Ακόμη είμαι προβληματισμένος με το δικό μου...
Να αλλάξω δέρμα ή να ρθω να μου το βάψεις...?

Nikos
15-12-10, 13:04
Σ ευχαριστώ για το referral Νίκο. Τα χουμε πει και από κοντά. Το ποιος θα σε πάρει στο κυνήγι δε κατάλαβα.

Τα δύο παραπάνω θα τα επιδιορθώσω άνευ χρέωσης (μπορείς να του μεταφέρεις Νίκο).

Αν θεωρουσα οτι υπηρχε εστω και η παραμικρη περιπτωση να μη γινει σουπερ δουλεια θα στον εστελνα το Μακη ??
Doctor Costas εγγυηση.
Παντως ειναι παρα πολυ τυχερος να βρει τετοιο αυτοκινητο ....κυριολεκτικα καινουργιο.
Μπραβο ρε Κωστα ...βαλε και καμια νεα φωτο εξωτερικα

Monsta
15-12-10, 13:10
Αν θεωρουσα οτι υπηρχε εστω και η παραμικρη περιπτωση να μη γινει σουπερ δουλεια θα στον εστελνα το Μακη ??
Doctor Costas εγγυηση.
Παντως ειναι παρα πολυ τυχερος να βρει τετοιο αυτοκινητο ....κυριολεκτικα καινουργιο.
Μπραβο ρε Κωστα ...βαλε και καμια νεα φωτο εξωτερικα

Δεν έβαλα γιατί δεν είχα τη συγκατάθεσή του Νίκο. Αν συμφωνεί θα ανεβάσω.

BTW, τη στιγμή που γράφω αυτές τις λέξεις, το αμαξάκι είναι έτοιμο για βάψιμο.

Αν θες πες του ότι θα είναι έτοιμο τη Παρασκευή* και όχι Σάββατο, αν θέλει να το πάρει νωρίτερα. Αύριο θα γίνει το κέρωμα.



*Δεδομένου ότι με το βάψιμο που είναι να πραγματοποιηθεί σε λίγη ώρα, θα πάνε όλα ΟΚ. Θα ενημερώσω με φωτό του επισκευασμένου πλέον προφυλακτήρα λίγο αργότερα.

Nikos
15-12-10, 13:15
Δεν έβαλα γιατί δεν είχα τη συγκατάθεσή του Νίκο. Αν συμφωνεί θα ανεβάσω.

BTW, τη στιγμή που γράφω αυτές τις λέξεις, το αμαξάκι είναι έτοιμο για βάψιμο.

Αν θες πες του ότι θα είναι έτοιμο τη Παρασκευή* και όχι Σάββατο, αν θέλει να το πάρει νωρίτερα. Αύριο θα γίνει το κέρωμα.



*Δεδομένου ότι με το βάψιμο που είναι να πραγματοποιηθεί σε λίγη ώρα, θα πάνε όλα ΟΚ. Θα ενημερώσω με φωτό του επισκευασμένου πλέον προφυλακτήρα λίγο αργότερα.

Να μπουν φωτος βεβαιως βεβαιως.....

Monsta
15-12-10, 14:02
Προχωράμε κανονικά...

Leonidas_E39
15-12-10, 14:18
Ενα μεγαλο μπραβο σου δεν ξερω τι αλλο να πω.

Makis M3
15-12-10, 22:15
Κώστα όσο μπορεί να καταλάβει κάποιος απο τις φωτογραφίες, το αποτέλεσμα φαίνεται πολύ ικανοποιητικό. Τα τελικά σχόλια (που σίγουρα θα είναι θετικά) την Παρασκευή. Συμφωνώ ότι επιβάλεται να ανέβουν φωτογραφίες με το τελικό αποτέλεσμα και εξωτερικά. Παρασκευή αργά το απογευματάκι θα είμαι εκεί καιρού επιτρέποντος... Αν βρέχει το πολύ πολύ να το πάρω με τα νάυλον..

Monsta
16-12-10, 13:03
Είναι πολλά τα κυβικά:

2 x M3 : 7.200
1 x XK8 : 4.200
1 x Freelander : 3.200
1 x Cx-7 : 2.300
1 x A4 tq : 2.000 και...
1 x 500άρι : 1.400

Σύνολο : 20.300 κυβικά εκατοστά !!!! :shok:


H ασπρούλα είναι έτοιμη και περιμένει το τυχερό ιδιοκτήτη της. :thumbsup:

Z4 DCT
16-12-10, 13:10
Είναι πολλά τα κυβικά:

2 x M3 : 7.200
1 x XK8 : 4.200
1 x Freelander : 3.200
1 x Cx-7 : 2.300
1 x A4 tq : 2.000 και...
1 x 500άρι : 1.400

Σύνολο : 20.300 κυβικά εκατοστά !!!! :shok:


H ασπρούλα είναι έτοιμη και περιμένει το τυχερό ιδιοκτήτη της. :thumbsup:

ετοιμασου.........θελω κατι καρμπονια.....μαλλον
θα ανεβουν τα κυβικα.....

gnx
16-12-10, 13:12
ΕΤΣΙ, ΕΤΣΙ!!!!!

Nikos
16-12-10, 13:29
Βαλε και αλλες φωτος απ το ασπρο ρε μαστορα να χαζεψουμε λιγο ......

Monsta
16-12-10, 14:38
Ορίστε λοιπόν.

Παλιό και νέο κάνουνε παρέα.

stef
16-12-10, 14:45
Πώπω το λευκό με Akrapia πάνω θέλω!!!

Makis M3
18-12-10, 23:15
Νομίζω ότι είμαι ο πλέον κατάλληλος άνθρωπος για να "κλείσω" το θέμα.. Το αυτοκίνητο εξωτερικά παρόλο που ήταν ήδη ήταν σε πολύ καλή κατάσταση η διαφορά είναι μεγάλη. Από τα 5 μέτρα απόσταση τόσο στο φυσικό φώς της ημέρας και ακόμα περισσότερο την νύχτα εκπέμπει σε κατάσταση βιτρίνας. Οι ελάχιστες φθορές στο χρώμα φαίνονται σε απόσταση 10-20 εκ. και υπό γωνία. Στο εσωτερικό το σαλόνι δεν ήταν ταλαιπωρημένο, απλά ΠΟΛΥ βρώμικο. Μόνο δύο λεκέδες στο εσωτερικό έχουν αφήσει την σκιά τους. Και χρησιμοποιώ την λέξη "μόνο" γιατί μιλάμε για τρείς λεκέδες απο τους 103 που υπήρχαν ( οι οποίοι δείχνανε και ιδιαίτερα δύσκολοι). Δίκαιη η σχέση κόστους- αποτελέσματος για μένα. Εξαιρετική δουλειά Κώστα. Νίκο σε ευχαριστώ για την πάντα τόσο έγκυρη γνώμη σου.