PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε90 320si - Γυάλισμα & κέρωμα



Monsta
13-12-10, 08:16
Ας ξεκινήσουμε με ένα teaser.

Θα ακολουθήσει υλικό για να δείτε σε τι μαύρο χάλι ήταν το αυτοκίνητο.

Πάνο, υπομονή.....

Vasilis
13-12-10, 08:20
ωχωχωχω...

αυτο εκει μεσα του Πανουλη ειναι?????


φερτο πιο δω να το ασημωσουμε βρε παιδι μου....!


καλοριζικο κ παλι Πανοοοοοοοοοο...

Gregory_///M
13-12-10, 08:27
Πανούλη πάρε μεγάλα Pumpers, το κόβω να χεστείς απ την χαρά σου με τα μαγικά του Κώστα!!!

aristent
13-12-10, 08:50
Ποιος Πανος????εχω χασει επεισοδια.....ασε που με μπερδεψες Κωστα!!!!....λεω και εγω τι 320si ???.... αυτο ειναι Μ3!!!! μετα ειδα στο βαθος......στην αρχη νομιζα οτι ειναι ο δικος μας Πανος απο Λαρισα με το λευκο //Μ3.....τελος παντων,οποιος και να ειναι ο Πανος με το νεο του αποκτημα,απ'οτι καταλαβα, θα απολαυσει σπεσιαλ περιποιηση και αποτελεσμα τελειοτητας "by expert Kostas"!!!!!:thumbsup:

Gregory_///M
13-12-10, 09:02
Ρε Άρη...το 320Si στο Βάθος είναι του Πάνου (Ptboul)...ο νέος του έρωτας!
Το μπροστά είναι ένα αδιάφορο & ταπεινό λευκό Μ3!

Z4 DCT
13-12-10, 09:18
Μπραβο Πανουλη το ειδα απο κοντα!!!!!, καλη επιλογη.....και ο Κωστας θα στο κανει κουκλα.......thumb

bill_m3
13-12-10, 09:21
Κώστααααααα θέλουμε φωτογραφίες από την κούκλα του Πάνουυυυυυυ!!!

Ptboul
13-12-10, 09:39
Ήθελα να ανοίξω θρεντ κάποια στιγμή αλλά μιας κ με πρόλαβε ο Κώστας.. :D

Μιας κ λεφτά υπάρχουν και μιας κ εγώ ήμουν αυτός που τα έφαγε παρέα με τον Παγκάλ :hystericalbs1: είπα να κάνω την υπέρβαση κ να πάρω κάτι πιο φρέσκο κ ιδιαίτερο :D

Ευχαριστώ παίδες, περιμένω με τρελή ανυπομονησία να το πάρω στα χέρια μου μετά το τελικό αποτέλεσμα του Κώστα τον οποίο χρήζω εξουσιοδοτημένο detailer του αυτοκινήτου μου! :hyper:

Βασίλη είπαμε, περιμένω ασήμωμα από από τα χίλια κάτι μέλη γιατί πρέπει να βάλω black line, φρένα μοτορσπορτ κ λάστιχαααα :hystericalbs1: :thnx:

PANOS-E60
13-12-10, 09:45
Καλορίζικο ρε συνονόματε ! :thumbsup:
Ετσι, να γίνονται και φρεσκαρίσματα στο στόλο του φόρουμ, να ανεβαίνει λίγο το ηθικό μας. Οχι μόνο μαυρίλες ...
Πες μας λίγο το story :original:

aristent
13-12-10, 09:47
Ρε Άρη...το 320Si στο Βάθος είναι του Πάνου (Ptboul)...ο νέος του έρωτας!
Το μπροστά είναι ένα αδιάφορο & ταπεινό λευκό Μ3!

Ο πρωτος μεγαλος μου στοχος ηταν να παρω αυτο το συγκεκριμενο μοντελο!!!!.....ερωτας μεγαλος!!!!......ολες μα ολες οι λεπτομερειες του μου αρεσαν πολυ!!!!....να τις πω αναλυτικα???....ασε ειναι πολλες οι διαφορες απο την απλη εκδοση ....οπως και η ιπποδυναμη στα 170 απο τα 150 της απλης!!!

Καλοριζικο Πανο!!!!ευχομαι καλα και απολαυστικα χιλιομετρα μαζι του!!!:thumbsup:


Γρηγορη"Το μπροστά ΔΕΝ είναι ένα αδιάφορο & ταπεινό λευκό Μ3!"....αλλα επειδη θελω να μοιραστω και εγω τη χαρα του Πανου ,αντε,..... θα συμφωνησω!!!!!:thumbsup:

Z4 DCT
13-12-10, 09:48
Ο πρωτος μεγαλος μου στοχος ηταν να παρω αυτο το συγκεκριμενο μοντελο!!!!.....ερωτας μεγαλος!!!!......ολες μα ολες οι λεπτομερειες του μου αρεσαν πολυ!!!!....να τις πω αναλυτικα???....ασε ειναι πολλες οι διαφορες απο την απλη εκδοση ....οπως και η ιπποδυναμη στα 170 απο τα 150 της απλης!!!

Καλοριζικο Πανο!!!!ευχομαι καλα και απολαυστικα χιλιομετρα μαζι του!!!:thumbsup:


Γρηγορη"Το μπροστά ΔΕΝ είναι ένα αδιάφορο & ταπεινό λευκό Μ3!"....αλλα επειδη θελω να μοιραστω και εγω τη χαρα του Πανου ,αντε,..... θα συμφωνησω!!!!!:thumbsup:


177 τα εχει αυτο Αρη!!!!:original::original:

Ptboul
13-12-10, 09:52
Ρε Άρη...το 320Si στο Βάθος είναι του Πάνου (Ptboul)...ο νέος του έρωτας!
Το μπροστά είναι ένα αδιάφορο & ταπεινό λευκό Μ3!

Τι μας λέει ο Άρης ρε Greg? Δε ξέρει ότι 2 είναι οι θρύλοι του φόρουΜ?

Si & Csi :hystericalbs1:


Καλορίζικο ρε συνονόματε ! :thumbsup:
Ετσι, να γίνονται και φρεσκαρίσματα στο στόλο του φόρουμ, να ανεβαίνει λίγο το ηθικό μας. Οχι μόνο μαυρίλες ...
Πες μας λίγο το story :original:

Σε ευχαριστώ Πάνο, την γριά την έχω βάλει για πώληση αν κ λέω να την κρατήσω από το να την αυτοκτονήσω, το 3 άρι προέκυψε αναπάντεχα. Μόλις βρω χρόνο θα ανοίξω λεπτομερές θρεντ για το Si ώστε να ενημερωθούν όλοι και να ξυπνήσουν μεμοριςςςς από το πρωτάθλημα τουρισμού με το οποίο η bmw αντιπροσωπεύθηκε από το συγκεκριμένο αμάξι :D

aristent
13-12-10, 10:03
177 τα εχει αυτο Αρη!!!!:original::original:

πολυ πιθανων να βγαζει και πανω απο 180 αλογα δεν θα ηταν καθολου παραξενο, αν και απο το εργοστασιο για 173 το δινουν.

...εγω παντως εκανα "Αααααχ Κουλαααααα!!!!"γι'αυτο!!!!:
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1070851/

Eνταξη, οχι το συγκεκριμενο ,αλλα για ενα ιδιο ακριβως!!!!

ΥΣ.ειδες καπακι που εχει ο κινητηρας????

Z4 DCT
13-12-10, 10:05
πολυ πιθανων να βγαζει και πανω απο 180 αλογα δεν θα ηταν καθολου παραξενο, αν και απο το εργοστασιο για 173 το δινουν.

...εγω παντως εκανα "Αααααχ Κουλαααααα!!!!"γι'αυτο!!!!:
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1070851/

Eνταξη, οχι το συγκεκριμενο ,αλλα για ενα ιδιο ακριβως!!!!

ΥΣ.ειδες καπακι που εχει ο κινητηρας????

Βρε Αρη μου αυτος ο βλαχοτακουνας ο Πανος θα το βγαλει το καρμπον το καπακι και θα ζητησει απο τον Κωστα να του κανει καμια αερογραφια πανω με καμια ξεβρακωτη να ζεστενει τον κωλο της!!!!!!!!!!:hystericalbs1:

aristent
13-12-10, 10:06
Τι μας λέει ο Άρης ρε Greg? Δε ξέρει ότι 2 είναι οι θρύλοι του φόρουΜ?

Si & Csi :hystericalbs1:


Πανο δε ξερεις οτι και για μας τους δυο λενε οτι θα απαγγελουμε στιχους του Οδυσσεα Ελυτη την ωρα που θα "παντιλικωνουμε"τα BMWδικα μας????!!!!:th_Laie_67-1:

Ptboul
13-12-10, 10:07
πολυ πιθανων να βγαζει και πανω απο 180 αλογα δεν θα ηταν καθολου παραξενο, αν και απο το εργοστασιο για 173 το δινουν.

...εγω παντως εκανα "Αααααχ Κουλαααααα!!!!"γι'αυτο!!!!:
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1070851/

Eνταξη, οχι το συγκεκριμενο ,αλλα για ενα ιδιο ακριβως!!!!

ΥΣ.ειδες καπακι που εχει ο κινητηρας????

Σε λευκό είναι κουκλί όπως κ στο μπλε του. Αν θυμάμαι καλά σε 5 ή 6 χρώματα έβγαινε. Το καπάκι παίζει κ αυτό τον ρόλο του στο καλύτερο ζύγισμα - κέντρο βάρους του ''σκάφους'' :shok::th_Laie_67-1: :p

ps: 173 έχει εργοστασιακή τιμή

aristent
13-12-10, 10:07
Βρε Αρη μου αυτος ο βλαχοτακουνας ο Πανος θα το βγαλει το καρμπον το καπακι και θα ζητησει απο τον Κωστα να του κανει καμια αερογραφια πανω με καμια ξεβρακωτη να ζεστενει τον κωλο της!!!!!!!!!!:hystericalbs1:

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:
100%!!!!!!

Monsta
13-12-10, 10:19
Μερικές φωτό από το καπό του si πριν ξεκινήσουμε, ώστε να έχουμε μέτρο σύγκρισης.

Το χάλι το Ίδιο...





ΥΓ: Παρακαλώ ας μείνουμε on topic, τουλάχιστον μέχρι να τελειώσω με τις περιγραφές μου και τις φωτό.

aristent
13-12-10, 10:23
Μερικές φωτό από το καπό του si πριν ξεκινήσουμε, ώστε να έχουμε μέτρο σύγκρισης.

Το χάλι το Ίδιο...


Αστα να πανε Κωστα!!!!κυκλοφορουν και σε πολυ χειροτερη κατασταση απ'αυτο.....παλι καλα μου φαινεται εμενα.

Monsta
13-12-10, 10:31
Η συγκεκριμένη διαδικασία ΔΕΝ περιλαμβάνεται στις διαδικασίες ενός 'απλού' γυαλίσματος, όμως επειδή όπως είπα και πριν στο Πάνο έχω μια ιδιαίτερη 'αδυναμία' έκανα την υπέρβαση. :p

Αυτό το ματάρισμα λοιπόν του βερνικιού βοηθάει ώστε να αφαιρεθούν διάφορες ατέλειες πριν ξεκινήσουμε με αλοιφές. Η εργασία γίνεται με τριβείο αέρος, νερό και ντουκόχαρτα νερού. Στη συγκεκριμένη περίπτωση χρησιμοποιήθηκαν 5 των 2000 και άλλα 5 των 3000, όλα της 3Μ. Θέλει ιδιαίτερη προσοχή ώστε να μη γίνει ζημιά στο βερνίκι. Ο συνδιασμός τριβείο + ντουκόχαρτο μπορεί να κάνει χοντρή & ανεπανόρθωτη ζημιά (πάμε για βάψιμο?) στα χέρια ενός ερασιτέχνη και δεν το συνιστώ σε καμία περίπτωση.

Τα πλεονεκτήματα βέβαια όπως θα δείτε και στο τέλος είναι το σαφώς ανώτερο αποτέλεσμα, από τη μεμονομένη χρήση αλοιφών.

Monsta
13-12-10, 10:33
Φυσικά δεν ξεχάσαμε να πάρουμε μετρήσεις...

Gregory_///M
13-12-10, 11:03
Πάνο, στο έκανε ΜΑΤ....:hystericalbs1:

gnx
13-12-10, 11:20
Η συγκεκριμένη διαδικασία ΔΕΝ περιλαμβάνεται στις διαδικασίες ενός 'απλού' γυαλίσματος, όμως επειδή όπως είπα και πριν στο Πάνο έχω μια ιδιαίτερη 'αδυναμία' έκανα την υπέρβαση. :p

Αυτό το ματάρισμα λοιπόν του βερνικιού βοηθάει ώστε να αφαιρεθούν διάφορες ατέλειες πριν ξεκινήσουμε με αλοιφές. Η εργασία γίνεται με τριβείο αέρος, νερό και ντουκόχαρτα νερού. Στη συγκεκριμένη περίπτωση χρησιμοποιήθηκαν 5 των 2000 και άλλα 5 των 3000, όλα της 3Μ. Θέλει ιδιαίτερη προσοχή ώστε να μη γίνει ζημιά στο βερνίκι. Ο συνδιασμός τριβείο + ντουκόχαρτο μπορεί να κάνει χοντρή & ανεπανόρθωτη ζημιά (πάμε για βάψιμο?) στα χέρια ενός ερασιτέχνη και δεν το συνιστώ σε καμία περίπτωση.

Τα πλεονεκτήματα βέβαια όπως θα δείτε και στο τέλος είναι το σαφώς ανώτερο αποτέλεσμα, από τη μεμονομένη χρήση αλοιφών.

Μπραβο ρε Κώστα! Το πες και το εκανες.

Ptboul
13-12-10, 11:37
Μπραβο ρε Κώστα! Το πες και το εκανες.

Από τα συμφραζόμενα (λόγω ασχετοσύνης μου..) καταλαβαίνω ότι έχω special treatment ε? :D

Περιμένω κ τις απόψεις του Άρη (driverM) για την κατάσταση του αυτοκινήτου (χρώματος) κτλ ..

Σε κάθε φωτογραφία ανυπομονώ όλο κ περισσότερο! :salias:

gnx
13-12-10, 11:42
Πανο, ειναι σα να πηγες για απολέπιση και σου εκαναν δωρο ενα botox.

Driver M
13-12-10, 13:11
Πάνο, καλωσήρθες στο κλαμπ των Ε90 και σου εύχομαι πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!
Για την si δε χρειάζονται πολλά λόγια, καθώς οι ιδιαίτερες και σπορτίφ πινελιές (βασικά ο κινητήρας και το υψηλό στροφάρισμα) αρκούν για να κάνουν ένα καλό αμάξι ακόμα καλύτερο.

Τώρα, όσον αφορά στην κατάσταση του χρώματος πράγματι είχε αρκετές ατέλειες με κυριότερη την έντονη αράχνη που στο μαύρο φαίνεται ακόμα περισσότερο κάνοντάς το θαμπό. Όχι όμως κάτι μη αναστρέψιμο.
Λογικά, με χοντρή αλοιφή και cutting pad θα είχαν διορθωθεί σχεδόν εντελώς, αλλά αφού το πάχος του χρώματος έχει περιθώριο για wet sanding και ο Κώστας σου έχει και αδυναμία, τότε σίγουρα έτσι θα πάρεις το 100%.thumb

Σίγουρα το αμάξι σου θα λάμπει σαν καινούριο (και καλύτερα ακόμα) όταν το παραλάβεις. Απλά, από εδώ και πέρα θέλει προσεχτικό πλύσιμο γιατί το μαύρο δεν συγχωρεί και πάντα να είναι περασμένο με ένα καλό κερί, ώστε να έχεις το απόλυτο σε βάθος χρώματος, λάμψη και αντανακλάσεις.

Και πάλι καλοτάξιδο και περιμένουμε εκτενέστερες εντυπώσεις σε άλλο τόπικ!

dblade
13-12-10, 13:29
Πολυ ωραίο αμαξι και σπανιο να εβγαινε και 2πορτο αλλα και 4τραπορτο λεει αμα στροφαρει και ετσι και κανει το ιδιο ηχο το εχω ερωτεφθει!!! :shok: :thumbsup: https://www.youtube.com/watch?v=yJ5gE5dnOVw&feature=related

Nikos
13-12-10, 13:30
Πανο καλοταξιδο ρε συ.......μην παραμυθιαζεσαι με γυαλισματα και τετοια.....το αμαξι σου εγινε ματ και θα παραμεινει ματ....και μαλιστα για να ολοκληρωθει η μαιμουδια θα σου πει ο Κωστας οτι το εκανε ετσι για να γλυτωσεις μελλοντικα εξοδα σε περιπτωση που θελεις να του βαλεις ματ μεμβρανη......
Κωστα...να δω με το Μ3 τι θα κανεις .......!!!!!!

gnx
13-12-10, 13:43
Καλα σκεφτηκα οτι το Μ3 θα ειναι του Μακη.

Ptboul
13-12-10, 13:47
Πανο καλοταξιδο ρε συ.......μην παραμυθιαζεσαι με γυαλισματα και τετοια.....το αμαξι σου εγινε ματ και θα παραμεινει ματ....και μαλιστα για να ολοκληρωθει η μαιμουδια θα σου πει ο Κωστας οτι το εκανε ετσι για να γλυτωσεις μελλοντικα εξοδα σε περιπτωση που θελεις να του βαλεις ματ μεμβρανη......


:hystericalbs1::hystericalbs1:

χμ, φαντάζεσαι :eek:

Σε ευχαριστώ Νίκο, ελπίζω να είναι κ απροβλημάτιστο γιατί με το 34άρι έχω καλομάθει.

Monsta
13-12-10, 14:17
Πανο καλοταξιδο ρε συ.......μην παραμυθιαζεσαι με γυαλισματα και τετοια.....το αμαξι σου εγινε ματ και θα παραμεινει ματ....και μαλιστα για να ολοκληρωθει η μαιμουδια θα σου πει ο Κωστας οτι το εκανε ετσι για να γλυτωσεις μελλοντικα εξοδα σε περιπτωση που θελεις να του βαλεις ματ μεμβρανη......
Κωστα...να δω με το Μ3 τι θα κανεις .......!!!!!!

Πλάκα πλάκα δε θα ταν καθόλου άσχημη ιδέα Νίκο το ματάρισμα με αυτό το τρόπο. Αρκεί να γίνει με σχολαστικό τρόπο σε όλο το αυτοκίνητο για να υπάρχει μια ομοιομορφία. Και όποιος το βαρέθηκε είναι και πλήρως αναστρέψιμο με ένα καλό γυάλισμα.

Το Μ3 είναι κούκλα. Ένα καλό 'χάϊδεμα' θέλει.





Πάω και για το τελευταίο χέρι, μπας και προλάβω να ανεβάσω φωτό από το finished product...

Ptboul
13-12-10, 15:06
Πλάκα πλάκα δε θα ταν καθόλου άσχημη ιδέα Νίκο το ματάρισμα με αυτό το τρόπο. Αρκεί να γίνει με σχολαστικό τρόπο σε όλο το αυτοκίνητο για να υπάρχει μια ομοιομορφία. Και όποιος το βαρέθηκε είναι και πλήρως αναστρέψιμο με ένα καλό γυάλισμα.

Καλό ακούγεται αλλά δε θα πάρω :D

Με μια βροχή σκέψου τι έχει να γίνει - θα σε κοιτάζουν σαν aLLien :hystericalbs1:


Πάω και για το τελευταίο χέρι, μπας και προλάβω να ανεβάσω φωτό από το finished product...

finished product?! Δηλ. μπορούμε να μιλάμε κ για σημερινή παραλαβή? :D

Monsta
13-12-10, 15:42
για σημερινή παραλαβή? :D



Χαλάρωσε. Όχι με αυτό το καιρό. Αύριο όμως είναι όλο δικό σου.


Εδώ μπορούμε πλέον να μιλάμε για ....total transformation.

Monsta
13-12-10, 15:47
Κράτησα τη καλύτερη για τελευταία.

Εδώ βλέπουμε από κοντά και σε λεπτομέρεια τα μέταλλα του χρώματος. Όπως το κάνουν και οι άλλοι detailers στα 'ξένα'.

Η 'αράχνη' και λοιπές ατέλειες ανήκουν πλέον στην ιστορία.

Stunt Mike
13-12-10, 15:47
Κουκλα!!!!!!Απιστευτο αποτελεσμα!Καλα Κωστα αμα σου φερω το δικο μου και ματ να μου τ'αφησεις καλυτερο θα'ναι απ'οτι τωρα!!

Ptboul
13-12-10, 15:52
:sealed: εντάξει, δεν έχω να πω κάτι. Αν είναι έτσι στις φωτογραφίες φαντάζομαι πως θα είναι από κοντά.

Παίδες αν βλέπατε πως ήταν - ειδικά το πίσω καπό - αλλά κ περιμετρικά.. προσωπικά δεν περίμενα θαύματα.

Το αμάξι είναι σαν να έχει ξαναβαφτεί.

Κώστα πραγματικά ανέβασα πίεση από χαρά - αγωνία.

Θα φοβάμαι / λυπάμαι να το πλύνω.

Σε ευχαριστώ._

Ptboul
13-12-10, 15:59
Να συμπληρώσω ότι έχω πάει στο παρελθόν το 34άρι για γυάλισμα και κέρωμα σε άλλον επαγγελματία κ το αποτέλεσμα ήταν ''της μια βραδιάς'' ή ''της μέρας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα κ γελά''..

Monsta
13-12-10, 16:07
Θα προσέχεις στο πλύσιμο Πάνο, ΜΟΝΟ στο χέρι όπως τα χω 1000γράψει, θα πάρεις και ένα κεράκι να το περνάς μόνο σου / 4-μηνο και θα σαι μια χαρά.

drum
13-12-10, 17:32
τελεια δουλεια.
ειλικρινα επαθα πλακα.
κοστολογιο ομως? ειναι ενα θεμα....

aristent
13-12-10, 18:03
Αρε μαστορα παλι εκανες το θαυμα σου!!!!
μπραβο Κωστα!!!thumb

Konstantinos E60
13-12-10, 18:05
Οταν έχεις τέτοιο αποτέλεσμα χαλάλι τα λεφτά !!
Ετσι κι'αλλιώς το αυτοκίνητο είναι ακριβό γούστο αυτήν την εποχή !!thumb

nikos1400
13-12-10, 18:29
Χαλάρωσε. Όχι με αυτό το καιρό. Αύριο όμως είναι όλο δικό σου.


Εδώ μπορούμε πλέον να μιλάμε για ....total transformation.

Συγχαρητηρια και respect...
:notworthy:

(και παλι καλοριζικο στον Πανο)

Z4 DCT
13-12-10, 18:31
Χαλάρωσε. Όχι με αυτό το καιρό. Αύριο όμως είναι όλο δικό σου.


Εδώ μπορούμε πλέον να μιλάμε για ....total transformation.

RESPECT

thumbthumbthumbthumbthumb

S8N
13-12-10, 18:33
Πάνο, ό,τι και να πω είναι λίγο! Καλορίζικη και καλοτάξιδη! Φαίνεται υπέροχη, βάλε καμια φωτό να τη θαυμάσουμε!

Κώστα, έκανες πάλι το θαύμα σου!

Monsta
13-12-10, 18:38
Να συμπληρώσω ότι έχω πάει στο παρελθόν το 34άρι για γυάλισμα και κέρωμα σε άλλον επαγγελματία κ το αποτέλεσμα ήταν ''της μια βραδιάς'' ή ''της μέρας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα κ γελά''..




κοστολογιο ομως? ειναι ενα θεμα....



Το 'ότι πληρώνεις παίρνεις' ισχύει και σ αυτή τη περίπτωση. Πόσο μάλλον στη 'παροχή υπηρεσίας'.

Εγώ από το σχόλιο του Πάνου, καταλαβαίνω αυτό που βλέπω και καθημερινά στη δουλειά μου.

α) Δίνω κάποια λίγα χρήματα και παίρνω ένα πολύ μέτριο αποτέλεσμα. Τελικά πηγαίνω τ αμάξι (ξανά) κάπου αλλού για να γίνει σωστή δουλειά. Το τελικό κόστος υπερβαίνει του αρχικού που ζήτησε το 2ο μαγαζί.

β) Πηγαίνω σ ένα σοβαρό επαγγελματία και κάνω τη δουλειά μου σωστά από την αρχή χωρίς άγχος.

Έχω δεκάδες τέτοια παραδείγματα. Δε θα ξεχάσω ποτέ τη περίπτωση πριν 6 χρόνια στις αρχές, όπου είχε έρθει ένα ML για βιολογικό καθαρισμό. Του ζήτησα τα 2-πλάσια χρήματα από κάποιο.....πλυντήριο αυτοκινήτων. Με ευχαρίστησε και έφυγε. Ήρθε μετά από 2 μέρες για να του το φτιάξουμε σωστά, ενώ στη συνέχεια είχε σειρά ο ταπετσέρης να του αλλάξει ουρανό μιας που οι προηγούμενοι κύριοι είχαν καταφέρει να του τον κρεμάσουν.

Gregory_///M
14-12-10, 08:13
Τι να πω κ εγώ με τη σειρά μου? Η λάμψη διαπέρασε την οθόνη του Η/Υ....πραγματικά πιστεύω πως έγινε ιδιαίτερη δουλειά στο αυτοκίνητο του Πάνου...
Φυσικά από κοντά θα είναι ακόμα καλύτερο το Si..........
Κώστα, αν και δεν περιμένεις τα δικά μας συγχαρητήρια για να κάνεις τη δουλειά σου σωστά...ένα μπράβο κ από μένα...thumb
Πάνο και πάλι να το χαίρεσαι το εργαλείο! :thumbsup:

Monsta
14-12-10, 08:18
Πάνο για καλό κακό πάρε κι ένα pamper πριν έρθεις.

bill_m3
14-12-10, 08:21
Πάνο για καλό κακό πάρε κι ένα pamper πριν έρθεις.

Έχει αγοράσει κούτα!!!


Μπράβο ρε Κώστα και πάλι για την δουλειά σου!!!!

Με το καλό Πάνο για την παραλαβή και αναμένουμε ΘΕΜΑ με τις εντυπώσεις σου!!!

scania124
14-12-10, 08:24
ζηλευω!!!!!!!!!!!!
το δικο μου δεν γυαλιζει ετσι!!!!!!!!!!!!!!
:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Ptboul
14-12-10, 08:42
τελεια δουλεια.
ειλικρινα επαθα πλακα.
κοστολογιο ομως? ειναι ενα θεμα....

Πράγματι είναι ένα θέμα το κοστολόγιο, όταν όμως αποφάσισα την αγορά του αμαξιού, έχοντας δει την κατάσταση του χρώματος, χωρίς δεύτερη σκέψη, είπα ''θα φύγει αμέσως για Monsta'' για τους λόγους που περιγράφουν τα παιδιά από κάτω.


Οταν έχεις τέτοιο αποτέλεσμα χαλάλι τα λεφτά !!



Το 'ότι πληρώνεις παίρνεις' ισχύει και σ αυτή τη περίπτωση. Πόσο μάλλον στη 'παροχή υπηρεσίας'.

Εγώ από το σχόλιο του Πάνου, καταλαβαίνω αυτό που βλέπω και καθημερινά στη δουλειά μου.

α) Δίνω κάποια λίγα χρήματα και παίρνω ένα πολύ μέτριο αποτέλεσμα. Τελικά πηγαίνω τ αμάξι (ξανά) κάπου αλλού για να γίνει σωστή δουλειά. Το τελικό κόστος υπερβαίνει του αρχικού που ζήτησε το 2ο μαγαζί.

β) Πηγαίνω σ ένα σοβαρό επαγγελματία και κάνω τη δουλειά μου σωστά από την αρχή χωρίς άγχος.


Είτε πληρώνεις λιγότερα με μέτριο αποτέλεσμα εξ'αρχής είτε περισσότερα με τέλειο αποτέλεσμα. Είναι θέμα επιλογής.

Σε άλλους πάλι μπορεί να πιάνει το χέρι τους κ να κάνουν κάποια πράγματα μόνοι τους.



Έχει αγοράσει κούτα!!!


Έχω απόθεμα λόγω του μικρού :th_Laie_67-1:


ζηλευω!!!!!!!!!!!!
το δικο μου δεν γυαλιζει ετσι!!!!!!!!!!!!!!
:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Έλα που έχεις παράπονο με το δικό σου :sm-angry05:

bimmer-corfu
14-12-10, 08:52
πολύ καλό πραγματικά!

GEORGE316
14-12-10, 09:58
Ο κωστας εχει αποδειξει κατ επαναληψην την αξια του ως επαγγελματια.ειμαι σιγουρος οτι τα αμαξια που ερχονται τα βλεπει σαν δικα του και αυτο φαινεται απο τον τροπο που τα περιγραφει.

Ptboul
14-12-10, 12:37
To αμάξι παρελήφθη και δεν έχω να πω τίποτα. Μακάρι να μπορούσατε να δείτε live το πριν και το μετά γιατί σίγουρα στις φωτογραφίες χάνεται η λεπτομέρεια.

Όταν το πήγα ήταν σκούρο μαύρο - απλό. Τώρα είναι μαύρο μεταλλικό κ στον ήλιο αλλάζει χρώμα γίνεται καφέ - μαύρο με μεταλλικές κουκκίδες - όπως ήταν το εργοστασιακό.

Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας και τον Κώστα για την προσοχή του και εν ευθέτω χρόνω θα ανοιχθεί νήμα με αναλυτική περιγραφή του αυτοκινήτου.
:thanks:


https://www.bmwheaven.com/gallery/images/original/3_series_4/5th_gen_e9x_21/sedan_e90_24/320si_178/320si_e90_side_20090808_1652564590.jpg

Nikos
14-12-10, 13:22
Μαστορα εχεις και ενα Μ3 εκει μεσα.......να δω πως θα το κανεις μεσα - εξω.......κανονησε γιατι δε μπορω να τρεξω αν με παρουν στο κυνηγι......:whistle:

Πανο.....ωραιο αποτελεσμα ρε συ......μπραβο στο μαστορα .....

drum
14-12-10, 13:29
το αποτελεσμα ειναι πραγματικα τελειο.
απλα θα θελα να ρωτησω τον +φορουμιστα Κωστα το κοστολογιο... στο περιπου, ετσι για να εχω μια εικονα για κατι που θελω να κανω συντομα.

Kostas_1
14-12-10, 14:52
Ο πανος διαβαζει το manual του si:

https://www.newsbeast.gr/files/1/2010/12/14/ea4b5066b7e29683f8eab8e53f0befa14g.jpg

Πανο καλοριζικο, να το χαιρεσαι!!!!!...:D

Και ενα μπραβο και στον Κωστη!!!

NickE60
14-12-10, 15:04
Πάνο καλοτάξιδο!!!! Να το ευχαριστιέσαι κάθε στιγμή σου εύχομαι!!!! Eίναι κούκλα ...έχω και μια αδυναμία στο συγκεκριμένο χρώμα... :thumbsup:

ωραία δουλειά Κώστα! thumb

manos
14-12-10, 15:28
μπραβο ρε κωστα αψογη δουλεια...

πανο καλοριζικο ρε φιλε,να το χαρεις οπως εσυ θελεις!thumb

Monsta
14-12-10, 18:57
Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Ευχαριστώ επίσης όλους εσάς που μέχρι σήμερα μας έχετε τιμήσει με την εμπιστοσύνη σας. Ειλικρινά ποτέ δεν περίμενα τόσο μεγάλη αποδοχή και τόσο πολύ δουλειά από ένα forum. Ειδικά στη δική μας μικρή αγορά.

Σχεδόν ένας χρόνος έχει περάσει από τότε που έκανα εγγραφή, αρχικά για τη παλαβομάρα που κουβαλάω από μικρό παιδί για τα αυτοκίνητα (και ειδικότερα για τα bmw) και ύστερα για όλα τ άλλα. Πράγμα που επιβεβαιώνεται από την ενεργή μου συμμετοχή σε τόσα θέματα όλους αυτούς τους μήνες. Και πως ότι δεν συμμετέχω σε κανένα άλλο φόρουμ.

Αυτό που έγραψε ο Γιώργος παραπάνω είναι όλο το ζουμί. Πάντα προσπαθώ να βλέπω όλα τα αυτοκίνητα σαν να ήταν δικά μου. Να είμαι πρώτα εγώ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Έχω διώξει άπειρες φορές υποψήφιο πελάτη, απλά και μόνο επειδή ήξερα ότι στο τέλος δεν θα ήμουν εγώ ευχαριστημένος. Σίγουρα θα τον παραμύθιασε κάποιος άλλος. Τέλειοι δεν είμαστε, άλλωστε άνθρωποι κάνουν την εργασία (όχι ρομπότ) που είναι όλη χειρωνακτική και υπάρχουν και παράγοντες που επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα....δεν εξαρτάται πάντα από εμάς. Όποιος καταλαβαίνει έχει καλώς. Πάντως αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι έχουμε εκατοντάδες ορκισμένους πελάτες με ονειρεμένα (και μη) αυτοκίνητα, που μας τιμούν ξανά και ξανά.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

nikos1400
15-12-10, 15:13
Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Ευχαριστώ επίσης όλους εσάς που μέχρι σήμερα μας έχετε τιμήσει με την εμπιστοσύνη σας. Ειλικρινά ποτέ δεν περίμενα τόσο μεγάλη αποδοχή και τόσο πολύ δουλειά από ένα forum. Ειδικά στη δική μας μικρή αγορά.

Σχεδόν ένας χρόνος έχει περάσει από τότε που έκανα εγγραφή, αρχικά για τη παλαβομάρα που κουβαλάω από μικρό παιδί για τα αυτοκίνητα (και ειδικότερα για τα bmw) και ύστερα για όλα τ άλλα. Πράγμα που επιβεβαιώνεται από την ενεργή μου συμμετοχή σε τόσα θέματα όλους αυτούς τους μήνες. Και πως ότι δεν συμμετέχω σε κανένα άλλο φόρουμ.

Αυτό που έγραψε ο Γιώργος παραπάνω είναι όλο το ζουμί. Πάντα προσπαθώ να βλέπω όλα τα αυτοκίνητα σαν να ήταν δικά μου. Να είμαι πρώτα εγώ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Έχω διώξει άπειρες φορές υποψήφιο πελάτη, απλά και μόνο επειδή ήξερα ότι στο τέλος δεν θα ήμουν εγώ ευχαριστημένος. Σίγουρα θα τον παραμύθιασε κάποιος άλλος. Τέλειοι δεν είμαστε, άλλωστε άνθρωποι κάνουν την εργασία (όχι ρομπότ) που είναι όλη χειρωνακτική και υπάρχουν και παράγοντες που επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα....δεν εξαρτάται πάντα από εμάς. Όποιος καταλαβαίνει έχει καλώς. Πάντως αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι έχουμε εκατοντάδες ορκισμένους πελάτες με ονειρεμένα (και μη) αυτοκίνητα, που μας τιμούν ξανά και ξανά.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Μακαρι να'μασταν κι'αλλοι λιγο πιο κοντα στην Αθηνα...

Πλακα-πλακα, τη σημερον ημεραν ειναι και αρκετα δυσκολο να βρει κανεις επαγγελματια που να κανει καλη δουλεια.
Σε οποιονδηποτε τομεα...
Απο γιατρο μεχρι σουβλακι...:shok:
Χωρις πλακα.

Τωρα, Ελληνες ειμαστε.
-Αμα ειναι η δουλεια καλη, μας φαινεται ακριβα.
-Αμα ειναι φτηνα, η δουλεια ειναι μετρια...

Τα θελουμε ολα δικα μας, και τζαμπα κιολας.

S8N
15-12-10, 16:40
Άντε Πάνο, να χαίρεσαι και επισήμως την κούκλα σου! Καλορίζικη, καλοτάξιδη, καλοπαντιλικιάρικη!

stef
15-12-10, 16:44
καλοπαντιλικιάρικη!

Να σε δω εσένα να παντιλικώνεις το Ε60 με το μοτέρ που έχεις τώρα στου Παπάγου...
Αυτό περιμένω μόνο....
Sorry :offtopic:

PANOS-E60
18-12-10, 09:15
Πάνοοοοοοοο ! Περιμένουμε εντυπώσεις, αργείς ...?????? :original::original:

HULK
18-12-10, 09:25
Ειδα το νεο αμαξι του Πανου το οποιο ειναι πραγματι κουκλα.Βεβαια δεν μπορω να κρινω το αποτελεσμα του Μονστα καθοτι δεν γνωριζα πως ηταν πριν αλλα ηταν και λιγο βρωμικο οταν το ειδα ,παντως απο τα λογια του Πανου καταλαβα οτι εγινει πολυ καλη δουλεια.Μου ειπε οτι στον ηλιο γινεται καφε ,σαν τα hot wheels αυτοκινητακια μαλλον που αλλαζουν χρωμα στο νερο ενα πραμα :D.Μου αρεσαν οι ζαντες που γραφουν bmw motorsport πανω με λαστιχακια 225 και 255.Εχει και ενα ωραιο δερματινο καφε σαλονι που δενει γαντι με το μαυρο και την ηλιοροφη.Τα εχει ολα εκτος απο xenon και black line που ειναι καθ οδον για να μπουν.Καλοριζικο και απο εμενα.Ο Πανος εκανε σαν τον μπεμπη που εχει οταν πλησιαζει το μπιμπερο με το γαλα.

PANOS-E60
18-12-10, 09:46
Ειδα το νεο αμαξι του Πανου το οποιο ειναι πραγματι κουκλα.Βεβαια δεν μπορω να κρινω το αποτελεσμα του Μονστα καθοτι δεν γνωριζα πως ηταν πριν αλλα ηταν και λιγο βρωμικο οταν το ειδα ,παντως απο τα λογια του Πανου καταλαβα οτι εγινει πολυ καλη δουλεια.Μου ειπε οτι στον ηλιο γινεται καφε ,σαν τα hot wheels αυτοκινητακια μαλλον που αλλαζουν χρωμα στο νερο ενα πραμα :D.Μου αρεσαν οι ζαντες που γραφουν bmw motorsport πανω με λαστιχακια 225 και 255.Εχει και ενα ωραιο δερματινο καφε σαλονι που δενει γαντι με το μαυρο και την ηλιοροφη.Τα εχει ολα εκτος απο xenon και black line που ειναι καθ οδον για να μπουν.Καλοριζικο και απο εμενα.Ο Πανος εκανε σαν τον μπεμπη που εχει οταν πλησιαζει το μπιμπερο με το γαλα.

Οταν ξαναβρεί τη μιλιά του, πες του να μας πει καμμιά κουβέντα ... :th_Laie_67-1:

Monsta
18-12-10, 13:32
καθοτι δεν γνωριζα πως ηταν πριν



Για το 'πριν' υπάρχουν τα διαπιστευτήρια πριν μερικές σελίδες.

Ο Πάνος απλά φοβάται να το πλύνει. :p

Cobalt
21-12-10, 20:33
Μπορούμε να μάθουμε κόστος για τη δουλειά?

με ενδιαφέρει...

bill_m3
22-12-10, 07:20
Μπορούμε να μάθουμε κόστος για τη δουλειά?

με ενδιαφέρει...

Καλώς μας ήρθες πρώτα, πέρνα μια βόλτα από την ενότητα "ας γνωριστούμε" να σε γνωρίσουμε....

Στείλε ένα pm στο μέλος Monsta και θα σου λύσει την απορία σου.