PDA

Επιστροφή στο Forum : Jeep Wrangler TJ (1997-2006)



nikos1400
12-12-10, 16:42
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9e/TJ-Jeep-Wrangler-X.jpg

Ειναι ενα αυτοκινητο που παντα μου αρεσε.

Παρολιγο να το παρω καινουριο σε 2.4 soft top το 2005, τελικα πηρα κατι αλλο.

Θελω αν εχει καποιος προσωπικη εμπειρια στο θεμα "αξιοπιστια/προβληματα wrangler 2400" στα εξαταχυτα μοντελα απο 2003 μεχρι 2006, να μας πει κατι. Ιδία πειρα, καποιος γνωστος, κατι...


For your eyes only:

https://img.photobucket.com/albums/v228/TXST8tj/2002%20Jeep%20Wrangler%20Sport/P4080001.jpg

https://img.photobucket.com/albums/v228/TXST8tj/2002%20Jeep%20Wrangler%20Sport/BFG%20Tires/P6250006.jpg

:thanks:

fanisk
12-12-10, 17:11
Νικο thumb Πολυ θα ηθελα να εχω ενα τετοιο καποια στιγμη..

nikos1400
12-12-10, 17:23
Τα γνωστα ας τα πουμε αλλη μια φορα...

"μετρια ανεση και συμπεριφορα στο δρομο"

"μεγαλες δυνατοτητες εκτος δρομου"

"μετρια καταναλωση καυσιμου"

"κλασσικη/διαχρονικη ομορφια"

"αεροδυναμικη τουβλου"

"απιθανο Look"

"απειρες δυνατοτητες βελτιωσης"

"τεραστια αγορα (ειδικα εξωτερικο) αξεσουαρ"

"ευκολοι ελιγμοι εντος πολης (μανουβρες)"

"καλη ορατοτητα"

"αμερικανικη σχεδιαση εσωτερικου"

"τελη κυκλοφοριας 800 ευρω...".

Να προσθεσω αυτο που θυμαμαι
"καλη (ορθια) θεση οδηγησης για ατομο 1.92", βλ. μεγαλη αποσταση καθισματος απο το πατωμα.

Tsakirakos
12-12-10, 17:48
https://www.caradvice.com.au/wp-content/uploads/2010/06/2010-Nissan-Pathfinder-8.jpg
παρε ενα τετοιο πετρελαιο με 200 αλογακια... πιο συγχρονο σε ολα του και παει παντου!

kloukakis
12-12-10, 17:49
Στην οικογένεια έχουμε το cherokee 3.7. Μας έχει βγάλει άπειρα προβλήματα και το κόστος συντήρησης είναι τεράστιο κατά τη γνώμη μου. Ως αυτόματο την άκουσε και το σασμαν. Κατανάλωση δεν νομίζω να έχει μόνο μέτρια, μάλλον για μεγάλη την κόβω. Τα σρβις πανάκριβα και μεταπώληση μηδεν....

ΟΚ το wrangler ειναι πανέμορφο και έχει τρελές δυνατότητες εκτός δρόμου, πάντως πιστεύω πως είναι πολύ ασύμφορο αμάξι. Jeep δεν ξανα αγοράζαμε.

Αν δεν σκοπεύεις να το πηγαίνεις στο χώμα ο μόνος λόγος για να το πάρεις είναι επειδή το έχεις αχτι.

nikos1400
12-12-10, 18:15
Στην οικογένεια έχουμε το cherokee 3.7. Μας έχει βγάλει άπειρα προβλήματα και το κόστος συντήρησης είναι τεράστιο κατά τη γνώμη μου. Ως αυτόματο την άκουσε και το σασμαν. Κατανάλωση δεν νομίζω να έχει μόνο μέτρια, μάλλον για μεγάλη την κόβω. Τα σρβις πανάκριβα και μεταπώληση μηδεν....

ΟΚ το wrangler ειναι πανέμορφο και έχει τρελές δυνατότητες εκτός δρόμου, πάντως πιστεύω πως είναι πολύ ασύμφορο αμάξι. Jeep δεν ξανα αγοράζαμε.

Αν δεν σκοπεύεις να το πηγαίνεις στο χώμα ο μόνος λόγος για να το πάρεις είναι επειδή το έχεις αχτι.

Σκεφτηκα καποια στιγμη για ανταλλαγη του δικου μου με Cherokee αντιστοιχης χρονολογιας μεχρι που εριξα μια ματια σε reviews.:shok:
Μακρια, λεω !!

Για το Wrangler δεν εχω βρει κατι σοβαρο ακομα ομως, γι'αυτο ρωταω.



Εχω επισης καταλαβει οτι οταν εχεις αμαξι που δεν παει εκτος δρομου, ΔΕΝ πας εκτος δρομου...

Οταν εχεις αμαξι που ΠΑΕΙ εκτος δρομου, τότε ΜΠΟΡΕΙΣ να πας εκτος δρομου.thumb
Αν με "πιανετε". Μαζι με τη δυνατοτηα ερχεται και η ορεξη.

stef
12-12-10, 18:18
Εαν θες οπωσδήποτε να πάρεις Wrangler 2003-2006 ΜΗΝ πάρεις 2400
Πάρε το 4λιτρο!
Μην πέσετε να με φάτε, αλλά δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση το ένα με το άλλο
Ταξίδι δεν μπορείς να κάνεις, σε εκτός δρόμου, του λείπει η δύναμη, εαν ρυμουλκείς και πάλι του λείπει η δύναμη και γενικά το αυτοκίνητο χρειάζεται δύναμη
Επειδή το είχαν 2 κολλητοί μου και ξέρω, θα τσαντιστείς ακόμη και στο ταξίδι στην Αράχωβα μιας και δεν θα μπορείς να κινηθείς ούτε καν αξιοπρεπώς!!!

nikos1400
12-12-10, 18:28
Εαν θες οπωσδήποτε να πάρεις Wrangler 2003-2006 ΜΗΝ πάρεις 2400
Πάρε το 4λιτρο!
Μην πέσετε να με φάτε, αλλά δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση το ένα με το άλλο
Ταξίδι δεν μπορείς να κάνεις, σε εκτός δρόμου, του λείπει η δύναμη, εαν ρυμουλκείς και πάλι του λείπει η δύναμη και γενικά το αυτοκίνητο χρειάζεται δύναμη
Επειδή το είχαν 2 κολλητοί μου και ξέρω, θα τσαντιστείς ακόμη και στο ταξίδι στην Αράχωβα μιας και δεν θα μπορείς να κινηθείς ούτε καν αξιοπρεπώς!!!

Στεφανε, θα προτιμουσα να μην μπλεξω με αυτοματα αμερικανικα κιβωτια για τους λογους που λεει ο kloukakis ^ απο πανω.
Θα μπορουσες αμα τυχει να μιλησετε να τους ρωτησεις εαν ειχαν κανενα προβλημα μηχανικο ή αλλο? Επισης η καταναλωση ειναι ενας παραγοντας οσο να'ναι. Επειδη θα κινειται το αμαξι τουλαχιστον 30χλμ καθε μερα σπιτι-δουλεια...

Επισης στο θεμα τραβηγματος, ως ενα σημειο μπορει να λυθει με αλλα κορωνο-πηνια.

kloukakis
12-12-10, 18:41
Το 3.7 που έχουμε πηγαίνει πολύ απο θέμα δύναμης, πιστεύω πως το 2.4 σε ταξίδια δεν θα την πάλευε και πολύ. Μην κοιτας απ το bmw σου. αυτά τα αυτοκίνητα είναι πάρα πολύ βαριά τα 2.4 ειναι ψίχουλα για την αμερικανια. Αν το πάρεις να ξέρεις οτι το χέρι θα μπεί ΠΟΛΥ βαθιά στην τσέπη ιδικά για την συντήρηση(βενζίνες ειδικά άπειρες).

Το μόνο που θα άξιζε είναι το 2.8CRD το οποίο πηγαίνει τέλεια,μπορεί και πιο γρήγορα απο το 3.7 V6. Αν δεν κάνω λάθος έχει μοτερ απο mercedes και πραγματικά έμεινα έκπληκτος απο την χαμηλή του κατανάλωση με τερμα γκάζι για ώρα δεν κούνησε ο δείκτης. Αυτονομία έβλεπα 900χλμ με 75λιτρα τεπόζιτο την στιγμή που το 3.7 είχε 400-450. Αν μπορείς να το πάρεις αυτο αξίζει, τα άλλα κατ εμε δεν.

kloukakis
12-12-10, 18:46
Στεφανε, θα προτιμουσα να μην μπλεξω με αυτοματα αμερικανικα κιβωτια για τους λογους που λεει ο kloukakis ^ απο πανω.
Θα μπορουσες αμα τυχει να μιλησετε να τους ρωτησεις εαν ειχαν κανενα προβλημα μηχανικο ή αλλο? Επισης η καταναλωση ειναι ενας παραγοντας οσο να'ναι. Επειδη θα κινειται το αμαξι τουλαχιστον 30χλμ καθε μερα σπιτι-δουλεια...

Επισης στο θεμα τραβηγματος, ως ενα σημειο μπορει να λυθει με αλλα κορωνο-πηνια.


Αν είναι να κάνεις 30χλμ τη μερα με το θεριό θα πάρεις το jeep μετρητής και τις βενζίνες με δάνειο. Εμάς μας έλεγαν 13 λιτρα και βλέπουμε στα χέρια της μανας μου πάνω απο 17 μόνιμα, τα 13 δεν τα έχει ούτε στην εθνική εκτός αν πηγαίνει κάτω απο 100. Σορρυ αν σε αποηγοητεύω, αλλα είμαι παθόνthumb

Ακόμα αυτά τα αυτοκίνητα δουλεύουν με τις ροπές τους και όχι τόσο με την δύναμη, ίσως τα κορωνο-πηνια δεν δουλέψουν τόσο...

nikos1400
18-12-10, 00:49
:original:
https://www.ronrdesign.com/RonRPhoto20.jpg
:original: