PDA

Επιστροφή στο Forum : OBC LPG



gianniskw
11-12-10, 10:39
Ξέρει κανενας αν λειτουργεί ο υπολογιστής ταξιδίου (obc) και δείχνει καταναλώσεις με εγκατάσταση υγραερίου(LPG)

m-power_01
11-12-10, 13:44
Λία λειτουργεί ... Αλλά λογικά δεν θα ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

gianniskw
11-12-10, 14:33
Λία λειτουργεί ... Αλλά λογικά δεν θα ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

αν ρυθμιστει απο το κρυφο μενου οπως τις βενζινης..

zgouriazmenos
11-12-10, 16:11
Μιά χαρά λειτουργούν (τουλέχιστον στο Ε46 μου) όλα και ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, εκτός απο την ένδειξη για το πόσα χιλιόμετρα μπορείς να διανύσεις ανάλογα με τη βενζίνη που έχεις στο ρεζερβουάρ. Αυτή είναι σταθερή όταν λειτουργεί με LPG και συνεχίζει να μειώνεται όταν λειτουργεί με βενζίνη.

gianniskw
11-12-10, 16:35
Μιά χαρά λειτουργούν (τουλέχιστον στο Ε46 μου) όλα και ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, εκτός απο την ένδειξη για το πόσα χιλιόμετρα μπορείς να διανύσεις ανάλογα με τη βενζίνη που έχεις στο ρεζερβουάρ. Αυτή είναι σταθερή όταν λειτουργεί με LPG και συνεχίζει να μειώνεται όταν λειτουργεί με βενζίνη.

δηλαδη μετραει με βαση τη μεση καταναλωση αεριου και το υπολοιπο βενζινης την αυτονομια

zgouriazmenos
11-12-10, 16:52
Μέση και στιγμιαία κατανάλωση δουλεύουν κανονικά. Η αυτονομία δουλεύει κανονικά ΜΟΝΟ όταν λειτουργεί με βενζίνη. Όταν λειτουργεί με LPG ο αριθμός χιλιομέτρων αυτονομίας μένει σταθερός.

gianniskw
11-12-10, 16:55
Μέση και στιγμιαία κατανάλωση δουλεύουν κανονικά. Η αυτονομία δουλεύει κανονικά ΜΟΝΟ όταν λειτουργεί με βενζίνη. Όταν λειτουργεί με LPG ο αριθμός χιλιομέτρων αυτονομίας μένει σταθερός.

μαλιστα
εγω εχω e87 ιδιο OBC με το e90
λετε να δουλευει με LPG

zgouriazmenos
11-12-10, 17:09
Αυτό δεν το ξέρω φιλαράκι...

m-power_01
12-12-10, 00:00
Ξέρει κανενας αν λειτουργεί ο υπολογιστής ταξιδίου (obc) και δείχνει καταναλώσεις με εγκατάσταση υγραερίου(LPG)


Λία λειτουργεί ... Αλλά λογικά δεν θα ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.


Μιά χαρά λειτουργούν (τουλέχιστον στο Ε46 μου) όλα και ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, εκτός απο την ένδειξη για το πόσα χιλιόμετρα μπορείς να διανύσεις ανάλογα με τη βενζίνη που έχεις στο ρεζερβουάρ. Αυτή είναι σταθερή όταν λειτουργεί με LPG και συνεχίζει να μειώνεται όταν λειτουργεί με βενζίνη.


Μέση και στιγμιαία κατανάλωση δουλεύουν κανονικά. Η αυτονομία δουλεύει κανονικά ΜΟΝΟ όταν λειτουργεί με βενζίνη. Όταν λειτουργεί με LPG ο αριθμός χιλιομέτρων αυτονομίας μένει σταθερός.

To Obc παιρνει πληροφοριες για την καταναλωση μετρωντας το λεγομενο duty cycle .Στην περιπτωση του υγραεριου θα μας δειχνει εσφαλμενες τιμες.Γιατι η παροχη των μπεκ υγραεριου ειναι διαφορετικη απο αυτην των της βενζινης