PDA

Επιστροφή στο Forum : Χειμερινες εξορμησεις!!!



Nino
10-12-10, 17:41
Ως τροπος αντιδρασης στην επαναλαμβανομενη τρομολαγνεια και την γενικοτερη κατασταση που κυριαρχει ειναι οι εκδρομες, ευχαριστες στιγμες με τα προσωπα που αγαπαμε,γνωριζοντας νεα μερη.
Μιας και ολοι οι ρουφιανοι οι εταιροι μας... ειπαν τα χιλια μυρια οσα για εμας,φετος εμεις ας περασουμε τα χριστουγεννα εντος των τοιχων,μη δινοντας ουτε ενα ευρω σε αυτους που μας βριζουν.
Ενας πολυ καλος Χριστουγεννιατικος προορισμος ειναι η πολη της Φλωρινας
Μια πολη που το γυρω φυσικο περιβαλλον δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο μερη αλπικα κλπ.
Στην πολη λοιπον της Φλωρινας υπαρχει ενα Χριστουγεννιατικο εθιμο.
Το εθιμο των Φωτιων.
Καθε 23/Δεκεμβριου (εχουμε και επετειο τοτε!!!)στις 12 η ωρα τα μεσανυχτα ,αναβουν σε διαφορες γειτονιες της πολης φωτιες.Φωτιες μεγαλες τεραστιες, ο κοσμος γυρναει στους δρομους ενω υπαρχουν κιοσκια με δωρεαν κρασι και ΦΑΣΟΛΑΔΑ και λοιπους τοπικους μεζεδες, φυσικα και ειναι δωρεαν.
Διαβαστε παρακατω στο link.

https://xristoygenna.tumblr.com/post/278999871
Για τους φιλους των χειμερινων σπορ υπαρχει ενα απο τα καλυτερα χιονοδρομικα κεντρα σε ολη την Ελλαδα με πολλες και διαφορων βαθμων δυσκολιας πιστες, καθως και ενα φανταστικο σαλε και στη γυρω περιοχη Πισοδερι υπαρχουν ξενωνες.
Ηπροσωπικη μου γνωμη το καλυτερο ειναι να μεινει καποιος μεσα στη Φλωρινα και να πηγαινοερχεται στο χιονοδρομικο,το βραδυ η ζωη της Φλωρινας ειναι πολυ εντονη για ολα τα γουστα και φυσικα δεν ξεχωριζει πορτοφολια μιας και οι τιμες ακομα εχουν λογικη!!! Εδω το χιονοδρομικο απο τη διαδικτυακη πυλη του δημου Φλωρινας οπου μπορειτε να παρετε οτι πληροφοριες χρειαστει.
https://www.cityoflorina.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=175&Itemid=241

Για τους φιλους των "ηδυ"ποτων (χαχαχα) υπαρχει και ρεει αφθονο πεντακαθαρο και γευστικο τσιπουρο,αντρικιο βεβαια ΚΑΘΑΡΟ χωρις γλυκανισους και...
ΤΙ ΑΓΟΡΑΖΩ?
Να φυγει καποιος απο φλωρινα χωρις μπουκοβο και αλεσμενη πιπερια και λουκανικα ειναι σαν να πας στο παρισι και να μη δεις....οχι βρε αυτο για τα καμπαρε λεω εγω χαχαχαχα
Πως θα Παω ?
Απο Αθηνα υπαρχουν δυο πιο λογικες επιλογες..
α) εθνικη προς Λαμια περναμε Λαρισα τεμπη,Κατερινη και λιγο πριν τα διοδια των Μαλγαρων στριβουμε προς βεροια, παιρνουμε την Εγνατια εως εξω απο την Κοζανη και απο εκει σε 70 χιλ ακολουθουμε τις πινακιδες προς Φλωρινα και φτανουμε.
Πλεονεκτημα: μια ευθεια σχεδον ολη η διαδρομη οπου μπορεις να ανπτυξεις μεγαλυτερες ταχυτητες
Μειονεκτημα 60 χιλ περισσοτερο απο τη δευτερη διαδρομη.
β) Αθηνα -Λαρισα προς Ελασσονα- Σερβια Πτωλεμαιδα και το ιδιο με τις πινακιδες οπως πιο πανω.
Πλεονεκτημα αυξημενο φυσικο καλος στη διαδρομη...
Λιγοτερα χιλιομετρα
Μειονεκτημα αρκετο στροφιλικι και ειδικα στην Ελασσονα αν βρεθει φορτηγο μπροστα θα πας "καροτσι" για πολλα χιλιομετρα
Σε περιπτωση κακοκαιριας πιο δυσκολες συνθηκες στο δρομο ειδικα στο Σαρανταπορο.
Τι θα φαω?
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πιπεριες και οχι σαν αυτες που εχουν εδω οι ταβερνες και ΚΕΜΠΑΠΙΑ θα παθετε πλακα...
Σπληνα γεμιστη μονο στη ταβερνα δορυφορος αλλα θα μεινει αξεχαστη.
Κοντινοι προορισμοι
MUST το Νυμφαιο και θα πειτε ποια Αραχωβα και τριχες...
Καστορια 1 ωρα αποσταση απο φλωρινα... αντε καλα 1 ωρα και ενα τεταρτο.
Εδεσσα στην ιδια ωρα με τους καταρακτες της
Αντε καλο δρομο και καλη διασκεδαση!!!

Nino
10-12-10, 17:55
edit
στο τι γοραζω μη ξεχασει κανεις να παρει τα μοναδικα φασολια Πρεσπων
στο κοντινοι προορισμοι ειναι και οι Πρεσπες αν και το χειμωνα ειναι διαφορετικα.
Χρησιμες συμβουλες
χοντρα ρουχα και παπουτσια καταλληλα για χιονισμενα terrain,γαντια σκουφοι και ορεξη για παιχνιδια σε χιονι.
Φυσικα και το αυτοκινητο προετοιμασμενο για χειμερινες συνθηκες (αλυσιδες).

υγ.
οι οδηγιες ειναι απο Αθηνα γιατι οι φιλοι και πατριωτες απο τη Θεσσαλονικη δεν χρειαζοντια οδηγιες για Φλωρινα,ξερουν πολυ καλα!!

Monsta
10-12-10, 18:49
Ωραία πράματα από το Γιάννη το μερακλή thumb Θέλω εκδρομή ΤΩΡΑ !

dblade
10-12-10, 20:50
Ξέχασες να πείς οτι must προορισμος έχει γίνει και ο άγιος αθανάσιος τα τελευταία
χρόνια ειναι ούτε 45 λεπτά. Και δεύτερον πολύ γυναίκα η φλώρινα thumb thumb thumb thumb αυτό με τις φωτίες λέγεται τσιρι βαρβαρα. Πολύυυυυυυ το πιοτό

nfot
10-12-10, 21:23
Ο παλιος Αγιος Αθανασιος ειναι πολυ ομορφο χωριο. Το εχουν κρατησει ως τουριστικο θερετρο και οι ντοπιοι μετακινηθηκαν στο Νεο Αγιο Αθανασιο, που για τους τουριστες ειναι εντελως αδιαφορος.
Σε συνδυασμο με το χιονοδρομικο ειναι ενας εξαιρετικος χειμερινος προορισμος.

dblade
10-12-10, 21:33
Aκριβώς το παλιο το χωριο που είναι όλο ανηφόρα πολύ μεγαλη όταν ειχε χιονισει δεν εβγεναν τα χ5 καγιεν κτλ μονο με αλυσιδες το καινουργιο το χωριο ειναι πολυ πιο κατω υψομετρικα οχι αποσταση αλλα ξερεται ολο στροφη ειδικα το βραδυ επικινδυνος δρομος αποτομος αλλα τον καθαριζουν συχνα. Είναι ολο πλακόστροτο το χωριο πολύ αναπτυσόμενο είναι 15-20 λεπτα το καιμακτσαλαν απο το χωριό. Αλλα εκεί οι τιμές εάν βρεις δεκέμβριο έχουν 200++ την βραδιά.Τα προηγουμενα χρόνια έκαναν κρατησεις για χριστούγεννα απο αυγουστο τώρα δεν ξέρω πως πανε τα πράγματα και οι τιμές.

5555
10-12-10, 21:57
Χμ...ψαχνομαι και πραγματικα λογω καιρου (βλ. καλοκαιρι στην Ελλαδα του ΔΝΤ) ελεγα να παρω σουπερφαστ και μετα για Ελβετια μερια.
Τωρα θα σκεφτομουνα μια εκδρομη εντος συνορων αφου μαλλον θα κανω το αγαπημενο μου αθλημα στα βουνα
Μας εβαλες σε σκεψεις

z3 2.2
10-12-10, 22:18
μπραβο ρε συ Γιαννη,μαμω την μαυριλα μου!
ετσι! ας το δουμε λιγακι αλλιως
εχω παει πρεσπες-φλωρινα-καστορια σε ενα εβδομαδιαιο road trip με ενα ζευγαρι ακομα και ηταν παρα πολυ ωραια εμπειρια.
καιμακτσαλαν φοβερο χιονοδρομικο.δεν ξερω σκι αλλα ειχαμε παει για την βολτα
πολυ καλο σαλε και μια θεα πανω απο τα συννεφα(!) και καπου εκει κατω ξεπροβαλε η Βεγοριτιδα(? ισως?)

πολυ ωραια ηταν!!!!

Το Νυμφαιο παρα πολυ ομορφος προορισμος αλλα ΠΟΟΟΟΟΛΥ κρυο αδερφακι μου!!! χαχαχαχα

gant
10-12-10, 22:35
Ρε πατριώτη Γιάννη, το τσιπουράκι δηλαδή με γλυκάνισο δεν είναι αντρίκιο?
:whistle::whistle: Τουλάχιστον στην ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας οι περισσότεροι το προτιμούν έτσι.

nfot
10-12-10, 22:38
Το Καϊμακ ειναι πολυ ωραιο χιονοδρομικο, αρκει να μη φυσαει.
Εχω παει τριημερο και καναμε σκι μονο την τελευταια μερα, λογω αερα. Ετσι επισκεφτηκαμε το Νυμφαιο με την ευκαιρια.

nfot
10-12-10, 22:39
Ρε πατριώτη Γιάννη, το τσιπουράκι δηλαδή με γλυκάνισο δεν είναι αντρίκιο?
:whistle::whistle: Τουλάχιστον στην ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας οι περισσότεροι το προτιμούν έτσι.

Και στη Θεσσαλια ετσι το πινουμε. Χωρις γλυκανισο θυμιζει τσικουδια και δεν την αντεχω τη ρημαδα.

dblade
10-12-10, 22:56
Ρε πατριώτη Γιάννη, το τσιπουράκι δηλαδή με γλυκάνισο δεν είναι αντρίκιο?
:whistle::whistle: Τουλάχιστον στην ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας οι περισσότεροι το προτιμούν έτσι.

Έχεις δίκιο αλλά πως το πίνεται αυτό ρε παιδία!!! Όταν το πινω μου έρχεται να τα βγάλω. Έμεις κεντρικη ελλάδα πίνουμε χωρίς και είπα να δοκιμάσο με και κόντεψα να τα βγαλω απάλευτο!!

Nino
11-12-10, 08:42
Ρε πατριώτη Γιάννη, το τσιπουράκι δηλαδή με γλυκάνισο δεν είναι αντρίκιο?
:whistle::whistle: Τουλάχιστον στην ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας οι περισσότεροι το προτιμούν έτσι.

αυτο ειναι ενα πραγματικα παραξενο πραγμα χαχαχαχα ναι ετσι ειναι.
Το καθαρο ειναι λιγα τα μερη που το πινουν ΒΔ Μακεδονια-Ηπειρος λιγο στη Ρουμελη...
Το τσιπουρο ειναι "ευλογημενο" ποτο ,"καθαρο" ή οχι , περι ορεξεως... ειναι και πως εχει "μαθει" ο καθενας.thumb

Konstantinos E60
11-12-10, 11:52
μπραβο ρε συ Γιαννη,μαμω την μαυριλα μου!
ετσι! ας το δουμε λιγακι αλλιως
εχω παει πρεσπες-φλωρινα-καστορια σε ενα εβδομαδιαιο road trip με ενα ζευγαρι ακομα και ηταν παρα πολυ ωραια εμπειρια.
καιμακτσαλαν φοβερο χιονοδρομικο.δεν ξερω σκι αλλα ειχαμε παει για την βολτα
πολυ καλο σαλε και μια θεα πανω απο τα συννεφα(!) και καπου εκει κατω ξεπροβαλε η Βεγοριτιδα(? ισως?)

πολυ ωραια ηταν!!!!

Το Νυμφαιο παρα πολυ ομορφος προορισμος αλλα ΠΟΟΟΟΟΛΥ κρυο αδερφακι μου!!! χαχαχαχα

Πάρτε και μια ιδέα απο την θέα...https://i956.photobucket.com/albums/ae50/KonstantinosE60/DSC00360.jpg

z3 2.2
11-12-10, 12:31
ετσι!
μονο που οταν ειχα παει εγω τα συννεφα ηταν πιο κατω!
και ξεπροβαλε η λιμνη απο κατω
η Βεγοριτιδα δεν ειναι?

Nino
11-12-10, 13:31
αν η θεα ειναι απο Καιμακτσαλαν τοτε ειναι η Βεγοριτιδα!

Konstantinos E60
11-12-10, 19:44
ετσι!
μονο που οταν ειχα παει εγω τα συννεφα ηταν πιο κατω!
και ξεπροβαλε η λιμνη απο κατω
η Βεγοριτιδα δεν ειναι?


αν η θεα ειναι απο Καιμακτσαλαν τοτε ειναι η Βεγοριτιδα!

Ναι η Βεγορίτιδα είναι !! Η φωτο είναι τραβηγμένη στην διαδρομή
για το χιονοδρομικό μετά τον παλαιό Αγιο Αθανάσιο !!:original:

ART1
11-12-10, 20:35
Πάρτε και μια ιδέα απο την θέα...https://i956.photobucket.com/albums/ae50/KonstantinosE60/DSC00360.jpg

ναι ειναι η βεγοριτιδα αλλα δεν ανηκει στον αγιο αθανασιο αλλα στο χωριο αρνισσα το οποιο βρισκεται λιγα χιλιομετρα πιο κατω.επισης να πω πως το χιονοδρομικο φετος αργησε να ανοιξει επειδη μας αργησε και το χιονι.εχει μια εβδομαδα που ειναι χιονισμενο και λειτουργει κανονικα.

Nino
21-12-13, 13:09
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=23117&d=1387627705

23/12/2013
μια ξεχωριστη εμπειρια για οσους δεν την εχουν ζησει...

A8hnaios
21-12-13, 16:57
Φασολαδα θα'χει?

Nino
21-12-13, 17:23
Φασολαδα θα'χει?

φασολαδα και κρασι!! δωρεαν!!!

I_MNL
01-06-14, 13:37
Λοιπόν nino τώρα με έβαλες σε μεγάλους πειρασμούς!:tt1:
Πολύ ωραίο το ταξίδι σας :original:

Σκέφτομαι λοιπόν να έρθω στην Ελλάδα τα Χριστούγεννα και να επισκεφθώ κάποια μέρη. Αν δεν κάνω λάθος, έχεις τετρακίνητο το Χ3.
Απλό πισωκίνητο, αυτόματο :whistle: με χειμερινά λάστιχα θα τα καταφέρει;

Nino
01-06-14, 17:46
Λοιπόν nino τώρα με έβαλες σε μεγάλους πειρασμούς!:tt1:
Πολύ ωραίο το ταξίδι σας :original:

Σκέφτομαι λοιπόν να έρθω στην Ελλάδα τα Χριστούγεννα και να επισκεφθώ κάποια μέρη. Αν δεν κάνω λάθος, έχεις τετρακίνητο το Χ3.
Απλό πισωκίνητο, αυτόματο :whistle: με χειμερινά λάστιχα θα τα καταφέρει;

Αν θα τα καταφέρει;
Μη σου πω και καλύτερα!!! thumb

I_MNL
01-06-14, 18:02
Eννοώ στα χιόνια
Και είναι αυτόματο.... και βαρύ....Για τον Ιαγουάρο λέω :shok:

Οπότε λες θα είναι ΟΚ

Nino
01-06-14, 18:10
Και εγω για αυτο λέω!
Με τα σωστά ελαστικα(χειμερινά) μη σου πω οτι το πίσωκινητο ειναι και καλύτερο στο χιόνι!
Ασε που πάντα οι δρόμοι θα ειναι καθαρισμενοι. Αξίζει πραγματικά αυτή η εκδρομή.

borbos
15-02-15, 14:54
αν και καλοκαιρινος προορισμος η Μηλος,σημερα πηγα στην παραλια του deep blue:thumbsup::thumbsup::thumbsup:!! μαγικο τοπιο ακομα και το χειμωνα!!
οριστε και μερικες φωτος !!
https://s17.postimg.org/5cyxf1mun/20150215_122127.jpg (https://postimage.org/)

https://s21.postimg.org/gn4543td3/20150215_121912.jpg (https://postimage.org/)

https://s12.postimg.org/jdufajurh/20150215_122159.jpg (https://postimage.org/)

VanVIC
15-02-15, 15:14
αν και καλοκαιρινος προορισμος η Μηλος,σημερα πηγα στην παραλια του deep blue:thumbsup::thumbsup::thumbsup:!! μαγικο τοπιο ακομα και το χειμωνα!!
οριστε και μερικες φωτος !!
...

Μακάρι να του κρατήσει έτσι την παραλία και το καλοκαίρι .

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
15-02-15, 22:27
Σήμερα χάρη κα πολύ την ημερα,το αυτοκίνητο και γενικά την όλη φαση!ξεκίνησα γύρω στις 9 απο Άργος με ακόμα 3 ατομα με προορισμό Αράχωβα.μετα την καζά καταχαρηκαμε το χιονισμένο τοπιο,Θήβα με τις άπειρες γούβες,Λειβαδιά και Αράχωβα.πολύς κόσμος αλλά σχετικα ήσυχα.φαγητο,ενα καφεδακι στην πλατεια στα γρήγορα...κατόπιν μου ήρθε η ιδέα να πάμε Χαλκίδα,που δεν είχαν παει οι υπόλοιποι και εγώ να θυμηθω!και εγένετο...περάσαμε σουπερ αν και εχουμε λίγο κούραση!Κιλκίς μπήκα σπίτι και το μονο που έχω να πω σε ένα αυτοκινιτιστικο φόρουμ είναι οδηγατε γιατί είναι το πάθος μας και κυρίως ΖΕΙΣΤΕ γιατί μια ζωή την έχουμε!!!!