PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσοχή στη χρήση κινητών τηλεφώνων !!!



Monsta
07-12-10, 07:40
Μόλις μου έστειλαν το παρακάτω !!!!

"Ποτέ, μα ποτέ μην το κάνετε αυτό !!!

Πριν από λίγο καιρό, κάποιο; φόρτιζε το κινητό του τηλέφωνο στο σπίτι. Κατά τη διάρκεια της φόρτισης, δέχτηκε μια κλήση στην οποία απάντησε με τη συσκευή συνδεδεμένη ακόμη στον φορτιστή.

Μετά από λίγα δευτερόλεπτα, διέτρεξε τη συσκευή του κινητού ηλεκτρικό ρεύμα κι ο άνθρωπος έπεσε με θόρυβο, ξερός στο πάτωμα.
Οι γονείς του, ακούγοντας το θόρυβο, τρέχουν στο δωμάτιο και τον βρίσκουν αναίσθητο στο πάτωμα με αδύνατο σφυγμό και καμμένα δάχτυλα, όπως φαίνονται στις φωτογραφίες.

Τον πηγαίνουν αμέσως στο κοντινό Νοσοκομείο αλλά δυστυχώς πέθανε μόλις έφτασαν.
Τα κινητά τηλέφωνα είναι μια πολύ χρήσιμη σύγχρονη επινόηση.

Ωστόσο πρέπει να είμαστε πάρα πολύ προσεκτικοί γιατί μπορούν να προκαλέσουν ακόμη και θάνατο.
Μη χρησιμοποιείτε ποτέ το κινητό σας κατά τη διάρκεια της φόρτισης.

Για λόγους ασφαλείας να το κλείνετε τελείως όταν το βάζετε για φόρτιση. Εξ άλλου αν σας καλέσει κανείς θα δείτε αργότερα την κλήση".

https://f515.mail.yahoo.com/ya/download?mid=1%5f455199%5fAMgmvs4AAR%2fQTP3JwgUMiR hOk%2bE&pid=2&fid=Inbox&inline=1

https://f515.mail.yahoo.com/ya/download?mid=1%5f455199%5fAMgmvs4AAR%2fQTP3JwgUMiR hOk%2bE&pid=3&fid=Inbox&inline=1

https://f515.mail.yahoo.com/ya/download?mid=1%5f455199%5fAMgmvs4AAR%2fQTP3JwgUMiR hOk%2bE&pid=4&fid=Inbox&inline=1

https://f515.mail.yahoo.com/ya/download?mid=1%5f455199%5fAMgmvs4AAR%2fQTP3JwgUMiR hOk%2bE&pid=5&fid=Inbox&inline=1

HULK
07-12-10, 08:10
Εγω το εχω χρησιμοποιησει και εν ωρα φορτισης και ζω ακομα οποτε..

Kostas_1
07-12-10, 09:09
Σαν urban legent μου κανει....

Που τα βρισκεις αυτα ρε συ....

Monsta
07-12-10, 09:14
επειδή δε βλέπω πια τις φωτό πάμε άλλη μία...

Kostas_1
07-12-10, 09:17
Ελα ρε παλιο ειναι αυτο. Η ιστορια με τους κινεζικους φορτιστες

Nino
07-12-10, 10:26
Εγω το εχω χρησιμοποιησει και εν ωρα φορτισης και ζω ακομα οποτε..

και εγω ενα πραγμα...

αλλα καλα την φωτογραφια ποτε την τραβηξαν στα λιγα λεπτα πριν πεθανει ή μετα και γιατι το δαχτυλο εχει σημαδια(τετραγωνακια) απο βαζελινουχες γαζες?(fucidin)
Ψιλο μουφα κανα chain mail ειναι και αυτο που απο αυτα καποιοι θησαυριζουν...

Konstantinos E60
07-12-10, 11:41
και εγω ενα πραγμα...

αλλα καλα την φωτογραφια ποτε την τραβηξαν στα λιγα λεπτα πριν πεθανει ή μετα και γιατι το δαχτυλο εχει σημαδια(τετραγωνακια) απο βαζελινουχες γαζες?(fucidin)Ψιλο μουφα κανα chain mail ειναι και αυτο που απο αυτα καποιοι θησαυριζουν...


Τα ρέστα μου.....!!! CSI nino !!!! :thumbsup:

E46 POWER
07-12-10, 16:32
αυτο ειχε παρατηρηθει στα πρωτα κινεζικα κινητα(χωρις να εχει εξαφανιστει ακομη το φαινομενο) και σε μια παρτιδα ελλατωματικων μπαταριων της νοκια για τισ οποιες ειχε γινει και σχετικη ανακληση για αντικατασταση δωρεαν..αν θυμαμαι καλα ο τυπος ειναι ο bl5c.

προσοχη στις μπαταριες! ο φορτιστης ειναι πιο σπανιο να κανει κατι τετοιο..πολυ πολυ να λιωσει ο ιδιος!!

oldcarskickass
07-12-10, 16:45
αυτο ειχε παρατηρηθει στα πρωτα κινεζικα κινητα(χωρις να εχει εξαφανιστει ακομη το φαινομενο) και σε μια παρτιδα ελλατωματικων μπαταριων της νοκια για τισ οποιες ειχε γινει και σχετικη ανακληση για αντικατασταση δωρεαν..αν θυμαμαι καλα ο τυπος ειναι ο bl5c.

προσοχη στις μπαταριες! ο φορτιστης ειναι πιο σπανιο να κανει κατι τετοιο..πολυ πολυ να λιωσει ο ιδιος!!



Οι μπαταρίες αυτές καθαυτές δεν σκάγανε κατευθείαν όμως.

Θερμαίνονταν και γινόντουσαν σαν αυγό, οπότε ήξερες ότι κάτι τρέχει.

Τις άλλαζε όλες οι ΝΟΚΙΑ κατευθείαν.

edit:φοβερό το Χριστουγεννιάτικο theme!!!

ghost-rider
07-12-10, 17:43
Μηπως εξεραγη τιποτα και επαθε ζημια απο αυτο ο ανθρωπος?
Ο φορτιστης επι της ουσιας ειναι μετασχηματιστης.
Στο καλωδιο και στο τηλεφωνο η ταση ειναι γυρω στα 6,5 volt.
Και με ψαλιδι να κοψεις το καλωδιο την ωρα που φορτίζεις δεν γινεται τιποτα.
Δεν μπορω να καταλάβω πως μπορει να γινει κατι...

oldcarskickass
07-12-10, 18:43
Μηπως εξεραγη τιποτα και επαθε ζημια απο αυτο ο ανθρωπος?
Ο φορτιστης επι της ουσιας ειναι μετασχηματιστης.
Στο καλωδιο και στο τηλεφωνο η ταση ειναι γυρω στα 6,5 volt.
Και με ψαλιδι να κοψεις το καλωδιο την ωρα που φορτίζεις δεν γινεται τιποτα.
Δεν μπορω να καταλάβω πως μπορει να γινει κατι...

Από ότι φαίνεται δεν έπαθε κάτι ο μετασχηματιστής, αλλά η μπαταρία.

Το θέμα είναι να μην τρελαινόμαστε και να μην ακούμε της απόψεις της κυρά μαρίας που αποφάσισε να στείλει chain mail.

Να τις λαμβάνουμε υπόψη να τις ψάχνουμε και να τις φιλτράρουμε αλλά ΠΟΤΕ να μην τις προωθούμε σαν mail.

Το γεγονός είναι πιθανό να συμβεί, αλλά όχι σε σοβαρές εταιρείες κινητών τηλεφώνων.

kloukakis
07-12-10, 18:56
Ρε παιδιά χοντρό ακούγεται, σκεφτείτε το τι αποζημιώσεις θα έπρεπε να δίνουν οι εταιρίες, και τι κακό στη φίμη τους θα έκανε. Μιλάμε για καταστροφή, δεν νομίζω να το άφηναν να συμβεί γι κανένα λόγο....

halkida116mpack
07-12-10, 21:53
o φορτιστης ενας Μ/Σ ειναι οπου δεχεται 230Vac και δινει επαγωγικο dc ..δηλαδη και στο στομα να μασας το ακρο δεν θα καταλαβεις τιποτα...τωρα σε περιπτωση αστοχιας του ισως στιγμιαια να περασει τα 230 στο δευτερευον και αυτο να βρασει την μπαταρια...το να σκασει ακραιο ακουγεται...αλλα και να σκασει δεν εχει υγρα η μπαταρια κινητου για να γινει ετσι το χερι...για να γινει αυτο το εγκαυμα απο 230 οικιακης χρησης οταν ολα ειναι βαση κανονισμων δεν γινεται...τον κοβω απο τημ ριζα... αυτο που ειδα μπορει να ειναι αποτελεσμα 400 βολτ η 1000βολτ βιομηχανικης χρησης....στα σπιτια σας υπαρχει το relay διαφυγης οπου δεν το επιτρεπει αυτο να γινει...μην ακουτε αρλουμπες...σας πληροφορω οτι ειναι αμετρητες οι φορες που εχω αρπαξει 230 και μια δυο 400 βολτ ...οταν την αρπαζεις θελει και τροπο βεβαια για να μην δεις τα ραδικια αναποδα...το ρευμα θελει προσοχη αλλα μην τα δεχεστε και ολα αμασητα......

E46 POWER
08-12-10, 03:12
και ομως συμβαινει και στις καλυτερες εταιριες....φημες λενε οτι γνωστη αντιπροσωπεια σερβις κινητης τηλεφωνιας στα νοτια πηρε φωτια απο κινητο το οποιο φορτιζε κατα την διαρκεια της νυχτας............

οσο για τις μπαταριες ναι ζεσταινονται και γινονται τουμπανο αλλα ελα που 2 φορες μου εχουν ερθει ασχετοι η χαζοι δεν ξερω τι ειναι και μου λεγανε γιατι δεν αναβει????'

οποτε το μπαμ δεν θελει και πολυ να γινει!

fanisk
08-12-10, 05:26
o φορτιστης ενας Μ/Σ ειναι οπου δεχεται 230Vac και δινει επαγωγικο dc ..δηλαδη και στο στομα να μασας το ακρο δεν θα καταλαβεις τιποτα...τωρα σε περιπτωση αστοχιας του ισως στιγμιαια να περασει τα 230 στο δευτερευον και αυτο να βρασει την μπαταρια...το να σκασει ακραιο ακουγεται...αλλα και να σκασει δεν εχει υγρα η μπαταρια κινητου για να γινει ετσι το χερι...για να γινει αυτο το εγκαυμα απο 230 οικιακης χρησης οταν ολα ειναι βαση κανονισμων δεν γινεται...τον κοβω απο τημ ριζα... αυτο που ειδα μπορει να ειναι αποτελεσμα 400 βολτ η 1000βολτ βιομηχανικης χρησης....στα σπιτια σας υπαρχει το relay διαφυγης οπου δεν το επιτρεπει αυτο να γινει...μην ακουτε αρλουμπες...σας πληροφορω οτι ειναι αμετρητες οι φορες που εχω αρπαξει 230 και μια δυο 400 βολτ ...οταν την αρπαζεις θελει και τροπο βεβαια για να μην δεις τα ραδικια αναποδα...το ρευμα θελει προσοχη αλλα μην τα δεχεστε και ολα αμασητα......

Ποσα V και πανω, ειναι επικινδυνα?
Ποιος ειναι ο τροπος για να μη δεις τα ραδικια?

oldcarskickass
08-12-10, 05:34
Ποσα V και πανω, ειναι επικινδυνα?
Ποιος ειναι ο τροπος για να μη δεις τα ραδικια?

Δεν παίζει τόσο ρόλο τα πόσα volt δέχεσαι, αλλά το πόσα amperes (ένταση).

Για παράδειγμα, οι ηλεκτρονικοί αναπτήρες ή τα μπουζί για να δημιουργήσουν το σπινθήρα παράγουν χιλιάδες volt. Τα ampere όμως είναι τρομερά χαμηλά.

Πέρα από αυτό όμως πρέπει και η διαδρομή του ρεύματος μέσα από το σώμα να περνάει από ζωτικά όργανα πχ καρδιά.

Για τον τρόπο δεν ξέρω.

gyiama
08-12-10, 09:14
α) Ρεύματα από 1 mA μέχρι 10 mA προκαλούν μόνον ακίνδυνες μυϊκές συσπάσεις.
β) Ρεύματα από 10 mA μέχρι 25 mA δεν είναι επικίνδυνα, εκτός αν διαρκούν πολύ, για πα ράδειγμα μερικά λεπτά της ώρας.
γ) Ρεύματα από 25 mA μέχρι 75 mA είναι επικίνδυνα. Όταν διαρκούν περισσότερο από 30 sec, είναι θανατηφόρα, επειδή προκαλούν τη διακοπή της λειτουργίας της καρδιάς.
δ) Ρεύματα μεγαλύτερα από 75 mA προκαλούν τον θάνατο, ακόμη και αν διαρκέσουν κλάσματα του δευτερολέπτου.

υγ μιλαμε για πολυ μικρης εντασης ρευμα που σημαινει οτι μεχρι και μπαταρια μπορει να μας σκοτωσει!!!!!! παντα ομως υπο προυποθεσεις ωστε να κλεισουμε κυκλωμα κλπ κλπ κλπ!!δεν ειναι ευκολο να συμβει αυτο

gyiama
08-12-10, 09:17
Δεν παίζει τόσο ρόλο τα πόσα volt δέχεσαι, αλλά το πόσα amperes (ένταση).

Για παράδειγμα, οι ηλεκτρονικοί αναπτήρες ή τα μπουζί για να δημιουργήσουν το σπινθήρα παράγουν χιλιάδες volt. Τα ampere όμως είναι τρομερά χαμηλά.

Πέρα από αυτό όμως πρέπει και η διαδρομή του ρεύματος μέσα από το σώμα να περνάει από ζωτικά όργανα πχ καρδιά.
Για τον τρόπο δεν ξέρω.

οχι λευτερη το ρευμα οταν περναει μεσα απ τον οργανισμο περναει απο παντου δεν εχει συγκεκριμενο δρομο διελευσης!!!! απο κει και περα παιζει ρολο η αντισταση του σωματος!!!!

oldcarskickass
08-12-10, 12:58
οχι λευτερη το ρευμα οταν περναει μεσα απ τον οργανισμο περναει απο παντου δεν εχει συγκεκριμενο δρομο διελευσης!!!! απο κει και περα παιζει ρολο η αντισταση του σωματος!!!!

Θα του βάλω διόδια εγώ Παναγιώτη, θα δεις.

Δε θα μπαίνει όπου και όποτε θέλει!

Nino
08-12-10, 15:55
αποτελεσματα ερευνων των εγκληματολογικων εργαστηριων του CSI
:th_Laie_67-1:
εγω ο Ορατιος (κατα bmw fans nino x3):th_Laie_67-1: μαζι με τους συνεργατες βγαλαμε τα εξης συμπερασματα...
Βλεπουμε ενα ταχυφορτιστη που μονο λιγο στην ακρη εχει καει αυτο δεν συναδει με την "καταστροφη " που βλεπουμε σε μαξιλαρι και παπλωμα και κατωσεντονο:shok::original:,παραδ πλα υπαρχει hands free που το πιο πιθανο ειναι οτι το χρησιμοποιουσε το θυμα αλλα εκτος οτι δεν επαθε κατι,τοτε πως του καηκε το χερι?
Απο τα αποκαιδια σε στρωμα κλπ υποθετουμε οτι το θυμα ηταν ξαπλωμενο και μαλιστα σκεπασμενο με το παπλωμα... τοτε πως επεσε ξερος στο πατωμα?
Ο δε θορυβος απο την πτωση ποιος τον ακουσε?
Αυτα σε συναρτηση με το εγκαυματικο χερι που δεν εχει το εκρου του νεκρου.. ως πορισμα βγαινει το εξης
1) ειναι μουφα chain mail
2) ειναι απατη για την ασφαλιστικη γιατι ο κατοχος θελει iphone4
3) Η ζημια σε σεντονια μαξιλαρι παπλωμα στρωμα ειναι μεγαλυτερη απο την αξια του της συσκευης!!!
4) το κρεβατι ειναι μονό, ενω το χερι ειναι ενηλικου.. πραγμα που αφηνει υποψιες...:hystericalbs1:

Υποθεση ελαβε τελος...:th_Laie_67-1:

halkida116mpack
08-12-10, 21:44
Ποσα V και πανω, ειναι επικινδυνα?
Ποιος ειναι ο τροπος για να μη δεις τα ραδικια?

δεν θελω να σε μπλεξω με τυπους γιατι το θεμα ειναι μεγαλο και οχι κατι απλο(υπαρχουν κατηγοριες ρευματων)...απλα θα στο πω...δεδομενου οτι στο 99% η ωμικη αντισταση σωματος ειναι ιδια περιπου....και λεω με βαση το δικο μου σωμα με παπουτσια dc απο 48 και ανω σε τσιμπαει...χωρις παπουτσια και απο 12 θα το νιωσεις
ac με παπουτσια το νιωθεις απο τα 12....
οπως ομως ειπαν πιο πανω σωστα, παιζει ρολο με τι ασφαλεια ειναι ασφαλισμενη η εγκατασταση για το ποσα αμπερ θα επιτρεψει να περασουν...
τροποι για να μην τα δεις αναποδα ...πρεπει να εισαι σιγουρος οτι η ασφαλεια ειναι μικρης ταξεως...αν θες το πως μονο σε πμ...γιατι θα ειναι ντροπη μου να το γραψω δημοσια...ειναι εμπειρικος τροπος και κανονικα δεν θα επρεπε να το κανω ουτε εγω γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα τα φτυσει η καρδια σου...καλυτερα να δοκιμασεις με ενα πολυμετρο...αλλο αν υπο καταστασεις το χω κανει κανα δυο φορες κι εγω...ντροπη μου...
ΜΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ αστα για τους τεχνικους

fanisk
08-12-10, 22:40
δεν θελω να σε μπλεξω με τυπους γιατι το θεμα ειναι μεγαλο και οχι κατι απλο(υπαρχουν κατηγοριες ρευματων)...απλα θα στο πω...δεδομενου οτι στο 99% η ωμικη αντισταση σωματος ειναι ιδια περιπου....και λεω με βαση το δικο μου σωμα με παπουτσια dc απο 48 και ανω σε τσιμπαει...χωρις παπουτσια και απο 12 θα το νιωσεις
ac με παπουτσια το νιωθεις απο τα 12....
οπως ομως ειπαν πιο πανω σωστα, παιζει ρολο με τι ασφαλεια ειναι ασφαλισμενη η εγκατασταση για το ποσα αμπερ θα επιτρεψει να περασουν...
τροποι για να μην τα δεις αναποδα ...πρεπει να εισαι σιγουρος οτι η ασφαλεια ειναι μικρης ταξεως...αν θες το πως μονο σε πμ...γιατι θα ειναι ντροπη μου να το γραψω δημοσια...ειναι εμπειρικος τροπος και κανονικα δεν θα επρεπε να το κανω ουτε εγω γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα τα φτυσει η καρδια σου...καλυτερα να δοκιμασεις με ενα πολυμετρο...αλλο αν υπο καταστασεις το χω κανει κανα δυο φορες κι εγω...ντροπη μου...
ΜΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ αστα για τους τεχνικους

Στειλε το πμ αν θες, μη μεινω με την απορια! Δεν εχω σκοπο να δοκιμασω.. δεν μου παει η καρβουνιλα :hystericalbs1: