PDA

Επιστροφή στο Forum : M3 E30 Ολικο Restoration.



Leonidas_E39
06-12-10, 14:24
Δειτε τι εχει κάνει ενας τρελός Ιρλανδος ξεκινωντας να κανει καποια ψιλοσιμαζεματα στο Μ3 του κατεληξε να κανει ενα ολικο restoration που αξιζει τον κοπο να το δουμε.

https://www.r3vlimited.com/BOARD/showthread.php?t=148000

:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Nino
06-12-10, 14:46
πολυ σαπισμα... ουτε ιταλικο να ηταν...που το ειχαν σε καμια παραλια παρατημενο..

manos///3
06-12-10, 15:07
Απιστευτος ο τυπος....τελικα ή το 'χεις ή δε το 'χεις!

Περιεχει και πολλες τεχνικες πληροφοριες...

Το φωτογραφικο υλικο του σασμαν το ειδατε? :shok::shok:

yannisv
06-12-10, 15:10
Φανταστική δουλειά..αν κατάλαβα ακόμα δεν έχει ολοκληρώσει το πρότζεκτ ε?

Gregory_///M
06-12-10, 15:15
Φοβερή τεχνογνωσία.....και αμέτρητες ώρες δουλειάς....
Αξίζει όμως για ένα τέτοιο αυτοκίνητο!

S8N
06-12-10, 15:26
Ο τύπος κάνει τον McGyver να μοιάζει με προσκοπάκι. Total Respect!

Leonidas_E39
06-12-10, 17:28
Το θεμα ειναι οτι ακομα δεν εχει τελειώσει και ολα αυτα μεσα στο γκαραζ του σπιτιου του . Ολα τα λεφτά είναι ομως η ιδιοκατασκευη του φουρνου για να βαψει το Μ3.

stef
06-12-10, 18:11
Καλά ο τύπος είναι θεός....

GiannisRob
06-12-10, 18:23
Εχω πάθει την πλάκα μου με τον τύπο! Είναι απίστευτος! Έχω φάει ήδη μερικές ώρες διαβάζοντας όλα τα ποστς λέξη προς λέξη, παρατηρώντας όλες τις φωτό, και ακόμα δεν έχω φτάσει ούτε μεχρι τη μέση.

Σίγουρα ο τύπος έχει φοβερή τεχνογνωσία, απίστευτο εξοπλισμό αλλά και τρελή όρεξη και δημιουργικότητα. Υποκλίνομαι!

Μακάρι να καταφέρω να κάνω το ίδιο κάποια στιγμή στη ζωή μου...

Monsta
06-12-10, 19:10
Ο τύπος είναι συνέχεια 'δεν έχω ιδέα απ αυτό, δεν έχω ιδέα από κείνο' και όλα τα κάνει στην εντέλεια όπως ένας επαγγελματίας.

Πάντως αυτή είναι και η σωστή διαδικασία ανακατασκευής ενός παλαιού αυτοκινήτου. Δυστυχώς οι περισσότεροι κάνουν ένα εξωτερικό 'φρεσκάρισμα' και μετά λένε ότι είναι σε 'άριστη κατάσταση' ζητώντας παλαβά χρήματα.

btw, το 'finished product' σε ποια σελίδα βρίσκεται ?

yannisv
06-12-10, 19:22
Ο τύπος είναι συνέχεια 'δεν έχω ιδέα απ αυτό, δεν έχω ιδέα από κείνο' και όλα τα κάνει στην εντέλεια όπως ένας επαγγελματίας.

Πάντως αυτή είναι και η σωστή διαδικασία ανακατασκευής ενός παλαιού αυτοκινήτου. Δυστυχώς οι περισσότεροι κάνουν ένα εξωτερικό 'φρεσκάρισμα' και μετά λένε ότι είναι σε 'άριστη κατάσταση' ζητώντας παλαβά χρήματα.

btw, το 'finished product' σε ποια σελίδα βρίσκεται ?

Κώστα ακόμα εν εξελίξει είναι μάλλον.

stef
07-12-10, 01:06
Ο τύπος είναι συνέχεια 'δεν έχω ιδέα απ αυτό, δεν έχω ιδέα από κείνο' και όλα τα κάνει στην εντέλεια όπως ένας επαγγελματίας.

Πάντως αυτή είναι και η σωστή διαδικασία ανακατασκευής ενός παλαιού αυτοκινήτου. Δυστυχώς οι περισσότεροι κάνουν ένα εξωτερικό 'φρεσκάρισμα' και μετά λένε ότι είναι σε 'άριστη κατάσταση' ζητώντας παλαβά χρήματα.

btw, το 'finished product' σε ποια σελίδα βρίσκεται ?

Ναι Κώστα το τελικό ακόμη δεν έχει βγει, έτσι όπως το πάει το βλέπω για μέσα 2011 ....
Μην σου πω ότι αυτή η διαδικασία είναι καλύτερη από το ίδιο το εργοστάσιο.....

Leonidas_E39
14-04-11, 15:29
Για να μην ανοιγω θεμα παρτε ακομα εναν τρελο που ξεκινησε ενα προτζεκτ σε ενα Ε30 με λιγοτερες λεπτομερειες απο οτι ο πρωτος.

https://www.r3vlimited.com/board/showthread.php?t=196500

Leonidas_E39
25-04-11, 17:22
Εχουμε συνεχεια με το Restoration απο το Μ3 Ε30 του νορβηγου.:thumbsup::thumbsup:

συνεχιζουμε απο εδω για οσους παρακολουθουν το θεμα.

https://www.r3vlimited.com/BOARD/showthread.php?t=148000&page=14

nikos ///M
25-04-11, 18:47
απιστευτος ο τυπος
μπραβο του για τις γνωσεις και την δουλεια του

stefm5
25-04-11, 20:59
φοβερός ο τύπος αλλά στο βυθό της θάλασσας να ήταν δε θα είχε τόσα σαπίσματα το Ε30

TSAF
26-04-11, 09:32
Καταρχήν εγώ προσωπικά έχω κάνει 2 αναπαλαιώσεις μέχρι στιγμής με μεγάλη επιτυχία και στις 2 για έναν και μονο λόγο. O λόγος αυτός είναι το "research". Πρώτου ξεκινήσεις ένα project πρέπει να είσαι διαθετειμένος ότι θα ξοδέψεις πολύ χρόνο σε διάβασμα, χρήμα, και επικοινωνία με το εξωτερικό για λύσεις και ανταλλακτικά. Αμα το αμάξι που θα αποφασίσετε να φτιάξεται είναι σπάνιο η limited edition τόσο πιο ακριβό και δύσκολο γίνεται το έργο σας. Οποτε το research πρέπει να έχει γίνει από πριν όσο καλύτερα γίνεται. Πάνω από όλα πρέπει να έχεις φοβερή υπομονή. Οι άνθρωποι που δεν έχουνε υπομονή δεν κάνουνε για τέτοιες δουλειές. Μια αναπαλαίωση μπορεί να πάρει από 1 χρόνο έως 3 η και 4 χρονια ακόμα depending on the car.

Aφού αποφασίσεις με τι αμάξι θα ασχοληθείς, όπως είπα και παραπάνω πρέπει να ξεκινήσεις το "research" εντός και εκτος Eλλάδας. Εγώ πάντα ξεκινάω με το που θα βρω ότι χρειαστώ από φανοποια, μηχανικά και ανταλλακτικά γενικότερα. Φτιάχνω έναν φάκελο με στοιχεια, ξεκινάω μια επικοινωνία ώστε να δω τι ρολο βαράνε. Aμα μπορούνε να καλύψουνε τις ανάγκες μου τότε παραμένουνε μέσα στον φάκελο αλλιώς πετιούνται στα σκουπίδια.

Αφού λοιπόν βρω τις πηγες για τα ανταλλακτικά που σίγουρα θα χρειαστώ, τότε ξεκινάω για τα συνεργεία που θα ασχοληθούνε με το αμάξι μου. Ξεκινάς με φανοποιό, θα πας να δεις δουλειές του και και να θυμάσαι ότι εσύ εισαι ο καλύτερος κριτής εσύ ο ίδιος όχι ότι σου πούνε. Σε ένα παλιό αμάξι πάντα ξεκινάς με αμμοβολή στα πατώματα μέσα και έξω και στους θόλους εξωτερικά. Θα διώξεις την σκουριά που είναι καρκίνος. Mε την αμμοβολή θα εμφανιστούνε τα πονεμένα και τρύπια κομμάτια. Αφού τα φτιάξεις με καινούργια η με μπαλώματα θα προχωρήσεις σε γαλβάνισμα όπου το αμάξωμα θα γίνει αθάνατο για πάντα. Mετά το γαλβάνισμα βάζεις το αμάξι σε σούβλα και το βαφείς πάνω, κάτω δεξιά, αριστερά, μέσα, έξω μεσα σε φουρνο. Μόλις βγει από τον φούρνο συνήθως πάνω σε φορείο, το πας σε μια άκρη και το σκεπάζεις.

Αφού έχεις βρει τον μηχανικό που θα αναλάβει το restoration η το "racestoration" του εξηγείς τι θες να κανεις και ξεκινάς. Tο ποιο σωστό είναι αφού έτσι και αλλιώς έχεις λύση τα μπροστινά και πίσω συστήματα (πριν το βάψιμο τις καρότσας), να τα στείλεις για ιαλοβολη και αφού καθαριστούνε πλήρως τα στέλνεις για ηλεκτροστατική βαφή μαύρου χρώματος. Mόλις βαφτούνε και γίνουνε σαν καινούργια, έχεις φέρει μπαλάκια, λαστιχάκια, τσιμουχάκια και ότι άλλο χρειάζεται και ξεκινάς και τα περνάς στην καρότσα. Οποτε η καρότσα αποχωρίζεται από το φορείο και αρχικά στήνεται στα πόδια τις με μια παλιά ανάρτηση ώστε με το πέρας του χρόνου στα συνεργεία να μην κάτσει. Μετά προχωράς με μοτέρ, σασμάν. Εκεί προχωρώντας και βλέποντας αλλα πάντα σε γνωστη. Όπως έχω πει και ποιο πά λια, δεν γίνεται ένας μηχανικός η ένας φανοποιός να είναι γνωστες σε όλα τα αυτοκίνητα σε όλα τα μοτέρ. Το κάθε αμάξι έχει και τα μυστικά του οποτε και το καθένα θέλει τον γιατρό του.

Αφού τελειώσεις με τα μηχανικά το αμάξι πλέον έχει αρχίσει να παίρνει μια μορφή. Προχωράς με τον ηλεκτρολόγο. Ποτε μην αφήνεται μια παλιά πλεξούδα. Η πλεξούδα πρέπει πάντα να αλλάζεται γιατί στην καλύτερη περίπτωση θα είναι 20-25 χρονων και δεν αξίζει για 500 euro να κάνει tsizzz και να γίνουνε οι κόποι σου στάχτες. Μαγκιές του στιλ μην μασάς, η πλεξούδα δεν έχει ανάγκη και άλλες τέτοιες μαλακίες είναι για ηλίθιους.

Στο τέλος φτάνεις στον ταπετσέρη ο οποιος θα ασχοληθεί με το εσωτερικό αλλα και το εξωτερικό του αυτοκινητου και εκεί πρέπει να δείξετε ιδιαίτερη σημασία γιατί ο ταπετσέρης είναι που ασχολείται με την λεπτομέρεια, όπως υφάσματα εποχής με το κατάλληλο χρώμα, κλπ. Επισης διαφορα ταμπελάκια εργοστασιακά που πρέπει να κολληθούνε στα σωστά μέρη μέσα στα καπό και στις πόρτες, και άλλες μικρές λεπτομέρειες που θα δείξουνε ποσο ασχοληθήκατε με το όλο project ώστε να δείχνει όσο ποιο τέλειο γίνεται.

Εγώ προσωπικά όταν κάνω ένα restoring ασχολούμαι με τα πάντα. Όπως είπα στην αρχή αυτό απαιτεί χρόνο που πολλές φορες θα σας φέρει σε διαμάχη με το έτερον ήμισυ και χρήμα που πάλι θα σας φέρει σε διαμάχη με το έτερον ήμισυ. Οποτε φροντίστε τα νεύρα σας. Εμενα προσωπικα μου αρέσει το "racestoration" που όμως για κάποιον που δεν έχει ξανακάνει κάτι τέτοιο δεν του το συνιστώ.

Tέλος θα ήθελα να συμπληρώσω ότι ένα restoration η ένα " racestoration" στοιχίζει 2 φορες παραπάνω από ένα έτοιμο αυτοκίνητο που ενδεχομένως μπορεί να βρείτε στο εξωτερικό. Οποιος σας πει το αντίθετο για εμενα δεν γνωρίζει τον χώρο καλά.
:thanks:

Leonidas_E39
28-04-11, 20:23
Για οσους παρακολουθουν το θεμα εβαλε σημερα νεο υλικο https://www.r3vlimited.com/BOARD/showthread.php?t=148000&page=16

Τωρα δλδ τι εκανε ογκομετρηση στον χωρο των βαλβιδων? Και ολα αυτα στο σπιτι ?

:notworthy: :notworthy:

Jimmakos
28-04-11, 20:44
Περί σπιτιού δεν μου κάνει εντύπωση.... Άμα το κατέχεις το θέμα!

Καλά ο τύπος είναι άρρωστος δεν εξηγείται αλλιώς! :shok:

:worthy::worthy::worthy::worthy:

katsaraios
29-04-11, 00:04
δεν εχω δει καλα μαλλον,εβγαλε τον ουρανο με την οροφη και εβαλε αλλο χωρις??

Jimmakos
29-04-11, 00:16
Έβαλε κολώνες ουρανού απο άλλο αμάξι και ουρανό απο άλλο αμάξι ;)

Leonidas_E39
29-04-11, 16:16
Ναι και πιστευω οτι ειναι η μοναδικη Μ@λ@κια που εκανε στο αμαξι.

Leonidas_E39
25-05-11, 22:30
https://www.r3vlimited.com/BOARD/showpost.php?p=2573588&postcount=240

Εχει ξεφυγει τελειως ο φιλος λεμε . Οσοι τον παρακολουθουν ας δουν.

Jimmakos
25-05-11, 22:46
Εσύ λες για τα πιστόνια....

https://www.r3vlimited.com/BOARD/showthread.php?t=148000&page=17

Δείτε και την επόμενη σελίδα! ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥΥΥΥ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!

Leonidas_E39
25-05-11, 22:57
Ευχαριστω Μητσο για την διορθωση. thumb

Jimmakos
25-05-11, 22:58
Δεν κάνει τίποτα φιλαράκο μου thumb

BILL007
29-05-11, 12:21
:shok::shok::shok::shok::shok::shok::shok::shok::t humbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::r ally::rally::rally:

Leonidas_E39
04-07-11, 19:40
Για οσους παρακολουθουν το θεματακι με τον φίλο μας η συνεχεια εδω ---> https://www.r3vlimited.com/BOARD/showthread.php?t=148000&page=18 :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Thomelef
04-07-11, 20:00
ντάξει...εδώ μιλάμε για μπαγλαμά...

fanisk
04-07-11, 20:56
Δεν ξερω γιατι αλλα αρχιζει να με εκνευριζει τοση λεπτομερεια και εργασια.. καλο το μερακι αλλα αυτος πρεπει να εξεταστει απο ειδικους, ουτε ο Monk τοσο ψυχαναγκαστικος!

Και μολις το βγαλει πρωτη βολτα, σπανε τα φρενα της νταλικας απο πισω και τον κανει ενα τρελο rear end.. ο τυπος θα παθει καταθλιψη! :hystericalbs1:

Thomelef
04-07-11, 21:21
Δεν ξερω γιατι αλλα αρχιζει να με εκνευριζει τοση λεπτομερεια και εργασια.. καλο το μερακι αλλα αυτος πρεπει να εξεταστει απο ειδικους, ουτε ο Monk τοσο ψυχαναγκαστικος!

Και μολις το βγαλει πρωτη βολτα, σπανε τα φρενα της νταλικας απο πισω και τον κανει ενα τρελο rear end.. ο τυπος θα παθει καταθλιψη! :hystericalbs1:

το γελάς???κάτι τέτοιοι τύποι είναι αυτοί που δεν μπορούν να σηκώσουν κεφάλι απο την
πολύ ζημιά...όσο πιο πολύ το πιλατεύεις, τόσο πιο πιθανό είναι να πάθει κάτι...έτσι για
να σε αρωσταίνει.

fanisk
05-07-11, 03:36
Στην αρχη ενθουσιαστηκα Θωμα αλλα πλεον δεν χαιρομαι τοσο πολυ τα post του, μου βγαζουν τρελη λεπτομερεια σε κατι που δεν χρειαζεται τοση ταλαιπωρια.. αλλα οπως τη βρισκει ο καθενας!

Z4 DCT
05-07-11, 07:23
Οκ......απλα ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΟ:shok::shok:

Thomelef
05-07-11, 08:28
Στην αρχη ενθουσιαστηκα Θωμα αλλα πλεον δεν χαιρομαι τοσο πολυ τα post του, μου βγαζουν τρελη λεπτομερεια σε κατι που δεν χρειαζεται τοση ταλαιπωρια.. αλλα οπως τη βρισκει ο καθενας!

ε ναι μωρέ...είπαμε.
αυτή η κατάσταση πλέον είναι εμετική...πραγματικά είναι για λύπηση τέτοιοι τύποι,
που πραγματικά φαίνεται ποιές είναι οι πρώτες τους προτεραιότητες σε σχέση με την
υπόλοιπη ζωή...
GET A LIFE MOFO

Z4 DCT
05-07-11, 11:50
ε ναι μωρέ...είπαμε.
αυτή η κατάσταση πλέον είναι εμετική...πραγματικά είναι για λύπηση τέτοιοι τύποι,
που πραγματικά φαίνεται ποιές είναι οι πρώτες τους προτεραιότητες σε σχέση με την
υπόλοιπη ζωή...
GET A LIFE MOFO

Δε θα το εβγαζα στο δρομο μετα απο τοση δουλεια, με τιποτα.....αντε σε καμια πιστα μονος.....

Thomelef
05-07-11, 12:16
Δε θα το εβγαζα στο δρομο μετα απο τοση δουλεια, με τιποτα.....αντε σε καμια πιστα μονος.....

μετά απο τέτοιο ψύρισμα στο μοτέρ???ούτε μπρός δεν θα το έβαζες γιάννη!!!

takis1983
05-07-11, 21:23
τι εκανε ο τυπος ρε? εμεινα μ..κας!

Z4 DCT
05-07-11, 21:24
τι εκανε ο τυπος ρε? εμεινα μ..κας!

Κι ακομα δεν τελειωσε!!!

Thomelef
05-07-11, 21:41
Κι ακομα δεν τελειωσε!!!

και ούτε πρόκειτε.
σειρά εχουν μετά τα πατάκια και όλες οι ταπετσαρίες, όπου με ειδικό μηχάνημα θα εξετάσει
την κατάσταση της κάθε μιάς τρίχας ξεχωριστά...απο αυτό το στάδιο του restoration,
υπολογίζει να τελειώσει όταν θα ξαναβεί κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ.

Leonidas_E39
16-09-11, 21:23
Ελα παμε για οσους παρακολουθουν το θεμα μας ο τυπας βαζει το μοτορι πανω.

Λινκ εδω ----> https://www.r3vlimited.com/BOARD/showthread.php?t=148000&page=20

Bellof-3
16-09-11, 21:57
H πλακα θα ηταν να το εβλεπε ο λουνατικ απο κοντα... και να του λεγε οτι δεν το κανε καλα... και οτι εχει ατελειες... θα αυτοκτονουσε επι τοπου...

BILL007
17-09-11, 00:26
εντάξει βρε παιδιά...Ο τύπος πήρε ένα κυριολεκτικά μπο#@$%λο και έχει φάει τα χρόνια του να το κάνει αμάξι...Λογικό είναι να το ψειρίζει...;) Εγώ αμα ήμουν στη θέση του τα ίδια και χειρότερα θα έκανα...


https://www.xworksmotorsport.com/m3%20build%20%2854%29/m3_4015b.jpg

Bellof-3
17-09-11, 01:16
Οταν ηταν καινουριο τοσο καθαρο δεν ηταν...

Ο τυπος ειναι θεος...

ελπιζω σε 2 χρονια που θα φυγω απο δω να παρω κι εγω ενα...

Leonidas_E39
18-11-11, 22:05
Για οσους βλέπουν το θεμα εχουμε προοδο , ο τυπος ειναι ΑΡΡΩΣΤΟΣ.

https://www.r3vlimited.com/BOARD/showthread.php?t=148000&page=22

Αντε με τις υγειες μας. :D :D :D :D :D

120ie87
18-11-11, 22:22
Aυτόν πρέπει να τον προσλάβει η BMW σε κάποιο δημιουργικό τμήμα ή στον ποιοτικό έλεγχο.....


Ο τύπος είναι τρελός!!!! thumb



Aς κρατήσουμε το σχόλιο του χρήστη CorvallisBMW (post 323)..... :thnx:

Leonidas_E39
17-04-12, 22:04
https://www.r3vlimited.com/BOARD/showthread.php?t=148000&page=24

:D :D :D :D :D :D :D :D

Leonidas_E39
10-12-12, 09:19
https://www.r3vlimited.com/BOARD/showthread.php?t=148000&page=27

Εχουμε συνεχεια απο το Post 403 :D:D:D:D:D:D:D:D

Leonidas_E39
10-12-12, 09:25
To εβαλε Μπρος


https://www.youtube.com/watch?v=UUbS9u95SdQ

Thomelef
10-12-12, 12:24
τέλεια.

να δούμε τώρα αν χωράει να περάσει το κατώφλι του γκαράζ απο τα κέρατα που θα'χει βγάλει, μιας και τόσο καιρό όλη η γειτονιά έχει μάθει ότι η γυναίκα του έχει μια ελίτσα στο δεξί της κωλομέρι, ένα στραβό πίσω δεξί δόντι που γρατζουνάει στα μεγάλα φορτία, και που βρίσκονται οι καλά κρυμένες ουλές απο τις σιλικόνες που έβαλε στους αερόσακους.

λογικά πρέπει να είναι ο μόνος που δεν έχει δεί τα σχεδιάκια που έχει κάνει όλο αυτό τον καιρό στο ξύρισμα, αλλά έχει μεγάλες πιθανότητες να δεί τον άγιο βασίλη που ετοιμάζεται να κάνει για να είναι επίκαιρη με την εποχή.

μπράβο στο παληκάρι...το έφτιαξε όλο απο την αρχή το πράμα...

Leonidas_E39
10-12-12, 12:25
:hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1:

STREETRACING
10-12-12, 13:14
265 σε maha?
πριονοκορδελα θα ειναι με το βαρος του

BILL007
17-12-12, 12:58
https://1.bp.blogspot.com/_PCxSeFdN18g/SJskM0VMroI/AAAAAAAAADk/RPQT7wyuXEg/s400/thumbs-up.jpg