PDA

Επιστροφή στο Forum : Derbi GPRracing



Χρίστος
29-11-10, 19:55
sum up:

δε προκειται να εβγαινα και να μη ψωνιζα(οποτε καλοδεχουμενα τα καλοριζικα αν και οχι ηλεκτροκινητα).πηρα οτι καλυτερο υπηρχε στα κυβικα που ηθελα και τελιωσα το ψαξιμο.

:thanks::mpaks::thanks:



το περιμενα οτι δε θα γινοταν η δουλεια... κριμα..


σε 2 χρονια εικαζω πως θα ειναι καλυτερα τα πραγματα και τα οφελη του μεγαλου θα τα εχει και το μικρο με μια ενδιαμεση τιμη...


απο αυτονομια και εγκριση για εκδοση πινακιδων σου ειπε τιποτα??? διοτι πες καποιος παιρνει το μεγαλο θα ειναι κριμα να εχει σκασει 3000ευρω και να ειναι παρανομος στους δρομους...


ΥΓ παπακι πηρες ετσι???
Αν θελεις και πινακιδες βγαζεις, και σημα πληρωνεις(3ε) και ασφαλεια του κανεις.
Απλα ο νομος για αυτα ακομα τα αφηνει και ως εχουν.
Οπως ειπες σε λιγα χρονια θα αλλαξουν πολλα.
Απο οποια οπτικη και αν το δουμε, το ρευμα ειναι το μελλον.
Η γραμμικοτητα που ειχε το μεγαλο, η παντελη ελειψη θορυβου μ αρεσαν.Ισως επειδη ηταν κατι προτογνωρο.
Οπως και να το κανουμε, η βενζινη ειχει το τρεμουλο της, οι ταχυτητες εχουν το χτυπηματακι τους.Αυτο δε τα χε.Μου θυμιζε συγκρουομενα σε λουνα παρκ αλλα σε αλλες ταχυτητες!

Τα παπακα δε τα μπορω.Δε ξερω γιατι, αλλα δε μ αρεσουν πραγματικα καθολου.

Ε......θα μας πεις τελικα τι αγορασες η το εχεις μυστικο ?
street πηρα.Ενος φιλου.
Τωρα μενει μονο να μαθω να οδηγω με συμπλεκτη:whistle:

Θα ποσταρω στην αναλογη ενοτητα οταν εχω γνωμη.Μεχρι τωρα η μονη εμπειρια που εχω ειναι το πως σου σβηνει:th_Laie_67-1:

Dimzan
29-11-10, 23:32
Αν θελεις και πινακιδες βγαζεις, και σημα πληρωνεις(3ε) και ασφαλεια του κανεις.
Απλα ο νομος για αυτα ακομα τα αφηνει και ως εχουν.
Οπως ειπες σε λιγα χρονια θα αλλαξουν πολλα.
Απο οποια οπτικη και αν το δουμε, το ρευμα ειναι το μελλον.
Η γραμμικοτητα που ειχε το μεγαλο, η παντελη ελειψη θορυβου μ αρεσαν.Ισως επειδη ηταν κατι προτογνωρο.
Οπως και να το κανουμε, η βενζινη ειχει το τρεμουλο της, οι ταχυτητες εχουν το χτυπηματακι τους.Αυτο δε τα χε.Μου θυμιζε συγκρουομενα σε λουνα παρκ αλλα σε αλλες ταχυτητες!

Τα παπακα δε τα μπορω.Δε ξερω γιατι, αλλα δε μ αρεσουν πραγματικα καθολου.

ουτε εμενα γι αυτο πηρα μηχανη!

street πηρα.Ενος φιλου. ποιο?? ποιο??
Τωρα μενει μονο να μαθω να οδηγω με συμπλεκτη:whistle:

Θα ποσταρω στην αναλογη ενοτητα οταν εχω γνωμη.Μεχρι τωρα η μονη εμπειρια που εχω ειναι το πως σου σβηνει:th_Laie_67-1:

welcome to the club

θα ανακαλυψεις οτι ουδεμια σχεση τα παπια και τα σκουτερ με τις μηχανες.

καλο ξεκινημα και με προσοχη

nikos1400
29-11-10, 23:37
street πηρα.Ενος φιλου.
Τωρα μενει μονο να μαθω να οδηγω με συμπλεκτη:whistle:

:th_Laie_67-1:

:shok:

Καλα, στην αρχη ελεγες αλλα...για σκουτερακια μικρα κλπ...


Δεν πειραζει, τι μηχανακι ειναι ?

Και ο κραδασμος και το "τρεμουλο" και ο θορυβος, καλα ειναι, σου δειχνουν οτι ειναι ζωντανο αυτο εκει κατω.
thumb

Στην αρχη σιγα-σιγα και προσεχτικα, ε ?

Χρίστος
29-11-10, 23:47
ελεγα αλλα οπως πολυ σωστα ειπες για σκουτερακια και μικρα,...οχι για 110κιλα θηριο!

Dimzan
29-11-10, 23:58
ελεγα αλλα οπως πολυ σωστα ειπες για σκουτερακια και μικρα,...οχι για 110κιλα θηριο!

ποιος ειναι 110 κιλα? τα ηλεκτροκινητα σκουτερ??

και παλι παντως δε μ φαινονται βαρια αν σκεφτεις οτι μια μεσαιου κυβισμου μηχανη ζυγιζει 150-200 κιλα

nikos1400
30-11-10, 00:06
ελεγα αλλα οπως πολυ σωστα ειπες για σκουτερακια και μικρα,...οχι για 110κιλα θηριο!

πουπουλο ειναι !!
thumb
καλο σχολειο θα'ναι αυτο, και αναρτησεις καμια σχεση με τα σκετα ελατηρια του Ε-λεκτρικου...

https://www.bikez.com/pictures/derbi/2006/22929_0_1_2_gpr%20125%20racing_Image%20credits%20-%20Derbi.jpg

(πληροφοριες απο shoutbox...)

Dimzan
30-11-10, 00:12
πουπουλο ειναι !!
thumb
καλο σχολειο θα'ναι αυτο, και αναρτησεις καμια σχεση με τα σκετα ελατηρια του Ε-λεκτρικου...

https://www.bikez.com/pictures/derbi/2006/22929_0_1_2_gpr%20125%20racing_Image%20credits%20-%20Derbi.jpg

(πληροφοριες απο shoutbox...)

σορρυ που συνεχιζω το offopic αλλα δεν αξιζει στριτ 125αρι... οδηγησα το yamaha r125 και εμεινα απολυτα δυσαρεστημενος απο την αποδοση του. Καλυτερα Ninja 250.

nikos1400
30-11-10, 00:17
Και εγω το ιδιο.
Αλλα το συγκεκριμενο ισως το πετυχε σε καλη τιμη,
και εγω νομιζω οτι θα ειναι μια "μεταβαση" σε κατι αλλο...;)

Vasilis
30-11-10, 10:39
Καλοριζικο Χρηστακο κ με πολλή προσοχή!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk

///M3L
30-11-10, 14:24
Καλορίζικο κ καλά χιλιόμετρα.

BILL007
03-12-10, 16:26
Καλορίζικο Χρηστάρα!

bmwz3
03-12-10, 23:01
Καλορίζικο Χρηστάρα!
για τις πινακιδες σε ποδηλατο δεν υπαρχουν γιατο κυκλοφορω πολυ με ποδηλατο,εχω παει στην αστυνομια και ζητησα πινακιδες γιατι κυκλοφορω στο δρομο και δεν μου εδιναν τιποτα..

deepBLUE
03-12-10, 23:07
Καλοταξιδο Χρηστο !!!
Ομως ακομα δε καταλαβαινω ρε φιλε ...κρατας κρυφη την αγορα σου ?
Πες μας τι μαρκα ειναι αυτο που πηρες ποσα κυβικα ειναι ποσα χιλιομετρα εχει ποσο το πηρες μια φωτο...ελεος ρε φιλε με το τσιγκελι θα στα βγαλουμε ?

Vasilis
03-12-10, 23:21
πουπουλο ειναι !!
thumb
καλο σχολειο θα'ναι αυτο, και αναρτησεις καμια σχεση με τα σκετα ελατηρια του Ε-λεκτρικου...

https://www.bikez.com/pictures/derbi/2006/22929_0_1_2_gpr%20125%20racing_Image%20credits%20-%20Derbi.jpg

(πληροφοριες απο shoutbox...)


Καλοταξιδο Χρηστο !!!
Ομως ακομα δε καταλαβαινω ρε φιλε ...κρατας κρυφη την αγορα σου ?
Πες μας τι μαρκα ειναι αυτο που πηρες ποσα κυβικα ειναι ποσα χιλιομετρα εχει ποσο το πηρες μια φωτο...ελεος ρε φιλε με το τσιγκελι θα στα βγαλουμε ?

το χει κ φωτο ρε συμπε...

τα πε στο σαουτ το παιδι...

φυσικα θα πρεπε να περιγραψει κ στο θρεντ του!

anyway...χρησταρα αναμενουμε κ νεες φωτο!:thnx:

deepBLUE
03-12-10, 23:31
Τι μαρκα ειναι ρε συμπε γιατι δε καταλαβαινω ?
Δυστυχως τη συζητηση στο shout δε την παρακολουθησα.

Χρίστος
03-12-10, 23:48
δε το κρυβω ρε βαγγελη :th_Laie_67-1:

Περιμενω να το σουλουπωσω λιγο που θελω, να του κανω και ενα καλο μπανακι και θα δωσω περισσοτερα.
Σιγα το μυστικο!

Απλα ειπα να κανω τη δουλεια μου με κατι πιο ομορφο...και μου κατσε τελικα καλα.



**Ασχετο:το σελοτειπ πως βγαινει απο το μπροστινο τζαμι(δε ξερω πως λεγεται αλλιως!)
Δοκιμασα πετρελαιο-οινοπνευμα-βενζινη και λιγα καταφερα**

nikos1400
04-12-10, 00:03
δε το κρυβω ρε βαγγελη :th_Laie_67-1:

Περιμενω να το σουλουπωσω λιγο που θελω, να του κανω και ενα καλο μπανακι και θα δωσω περισσοτερα.
Σιγα το μυστικο!

Απλα ειπα να κανω τη δουλεια μου με κατι πιο ομορφο...και μου κατσε τελικα καλα.



**Ασχετο:το σελοτειπ πως βγαινει απο το μπροστινο τζαμι(δε ξερω πως λεγεται αλλιως!)
Δοκιμασα πετρελαιο-οινοπνευμα-βενζινη και λιγα καταφερα**

**Ασχετο: πιθανον με θερμανση με καποιο heat gun ή πιστολακι γυναικειο μαλλιων

Σχετικο: πιστευω αυτο το μηχανακι, εφοσον το πηρες φτηνα, θα ειναι ενα καλο "σχολειο". τα λιγα κυβικα που απαιτουν "μαεστρια" στον ελεγχο του συμπλεκτη και στο να βρισκεσαι σε καλη περιοχη στροφων για καλο "τραβηγμα", θα σε βοηθησουν να μαθεις γρηγορα. πλαισιο και αναρτησεις μοιαζουν με "κανονικο" μηχανακι.

τωρα, να πω οτι φαινεται να βολευει για καθημερινες μετακινησεις....
μπα, δε νομιζω. μονο ισως αν βγαινεις σε πιο ανοιχτους δρομους της πολης.
οικονομικο σε καυσιμα, πρεπει να΄ναι παντως.

dblade
04-12-10, 00:04
Φερινγκ λεγεταί δοκίμασε με αζαχ και μια πλαστικη σπατουλα σαν και αυτη που χρισιμοποιουν για να βγαλουν τις φουσκαλες απο τις μεμβρανες

Dimzan
04-12-10, 01:30
αα πηρες το ντερμπι τελικως???

οικονομικοτατο ειναι αν και για πρωτο μηχανακι νομιζω οτι τα κλιπ ονς δεν ενδεικνυνται.

καλες βολτες οπως και να χει :)

βαλε και καμια φωτο πες μας και ποσο το πρες αν θες και γενικοτερες εντυπωσεις

Vasilis
04-12-10, 08:38
δοκιμασε κ τον ''αιθερα'' για να αφαιρεσεις το σελοτειπ...thumb

m-power_01
04-12-10, 23:50
συνεχεια εδω

Χρίστος
05-12-10, 13:40
Μετα απο παραπονα του φιλου βαγγελη και επειδη δε θελω να τον κραταω σε αγωνια:thumbsup: βρηκα σημερα λιγο χρονο,
πηρα και 2 strepsils και ξεκινησα πρωι πρωι δουλεια.:warriorsmiley:

Η μηχανη πλυθηκε,γυαλιστικε πολυ λιγο, μαζευτηκε, μπαχτηκε νεα μπαταρια, χειρολαβες, κρανος, λαμπες, κ.α.:mpaks:

https://img88.imageshack.us/img88/9842/98161371.jpg

Η αγορα εγινε απο γνωστο που την πηρε και δε τη κινησε και ηταν περιπτωση(τρελη θα ελεγα), αλλιως 2k+ δε προκειται να εδινα οπως ειχα πει για αγορα διτροχου.
Η μηχανη ειναι Derbi GPRracing.Ειναι οτι εψαχνα.
Λιγα κιβικα, οικονομικη, χωρις εξοδα, πολυ ομορφη, καινουρια, χωρις χιλιομετρα, σπανια στο δρομο.
Απο φιλους που κατεχουν το αθλημα ακουσα πολυ καλα λογια.Δισκοφρενα πιο μεγαλα απο πιατελα!, αναρτησεις που δε προκειται να εβρισκα σουτε σε ηλεκτρικο αλλα ουτε και σε κανενα αλλο μηχανακι τετοιου κυβισμου, υπερβολικο νευρο, ανετη, καλοζυγισμενη και πολλα αλλα που μαλλον θα ανακαλυπτω στη πορεια.
Η οδηγηση σκυφτος εχει τα καλα της τελικα αλλα εχει και τα θεματα της.
Ο χρονος θα δειξει.Ή θα φαω τα μουτρα μου πουθενα ή θα γινει πολυ καλο σχολειο για κατι μεγαλυτερο και καλυτερο στο μελλον οπως μου λενε πολλοι.

https://img101.imageshack.us/img101/3737/82105868.jpg

https://img411.imageshack.us/img411/5861/96690940.jpg

Στις 2 παρακατω φωτο φενεται η κολα απο αυτοκολλητο που ειχε μπει στο φερινγκ κ δε μπορω να αφαιρεσω.
Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει:οινοπνευμα-βενζινη-πετρελαιο-λιποκαθαριστικο.

https://img571.imageshack.us/img571/2826/53224203.jpg

https://img834.imageshack.us/img834/2505/54693854.jpg

nfot
05-12-10, 14:47
Καλοριζικο και παντα ορθιος. Αντε και εις ανωτερα στο μελλον.

alexk
05-12-10, 15:17
Καλορίζικο να το χαρείς με υγεία !

Οι φώτος δεν φαίνονται !

Stathis
05-12-10, 16:39
καλοριζικο, καλα χιλιομετρα...
βαλε καμια φωτο...

Χρίστος
05-12-10, 16:49
δε φαινονται οι φωτο????

z3 2.2
05-12-10, 17:13
Καλοταξιδη Χρηστακο!!!!
Παντα ορθιος και παντα με κρανος-μπουφαν-γαντια,χειμωνα-καλοκαιρι.

Καλως ηρθες σε εναν υπεροχο κοσμο γεματο καινουρια συναισθηματα και καινουριες εμπειριες.
Πολυ προσοχη ΚΑΘΕ δευτερολεπτο και σιγα-σιγα ολα θα γινουν πιο ευκολα και πιο απολκαυστικα.

Καλως ηρθες φιλαρακι....

Χρίστος
05-12-10, 17:23
Πρωτο μου μπαξιμο ηταν το κρανος!

Τωρα μολις γινω καλα και σηκωθω απο το κρεβατι εχω ηδη βρει γαντια.

Αντε να κανει καλο καιρο να παμε καμια βολτα!

Stathis
05-12-10, 17:38
οχι δεν φαινονται.

nfot
05-12-10, 18:01
Και να θυμασαι :
"Ο αναβατης μοτο, ειναι σαν το αυγο. Ειτε το αυγο χτυπησει καπου ειτε κατι χτυπησει το αυγο, το αυγο θα σπασει".

alexk
05-12-10, 18:44
Φαίνονται τώρα !
Πολύ ωραίο μπράβο !!!

Τα μηχανάκια είναι έρωτας. Και εγώ περιμένω την άνοιξη να πάρω το νέο μου μηχανάκι γιατί 1 χρόνο χωρίς...μαύρισα.

Dimzan
05-12-10, 20:37
Πολυ ομορφο! Καλες βολτες και παντα ορθιος!

Τι κρανος πηρες?

οταν κανεις αρκετες βολτες πες μας και ποσο καιει. Μπηκα και ειδα στο youtube βιντεακια και πηγαινει παρα πολυ καλα για τα κυβικα του.

Με δεδομενο οτι πληρωνει ασσφαλεια-τελη για 125 ειναι λουκουμακι για την τσεπη ;)

Χρίστος
05-12-10, 21:42
Hμουν αναμεσα σε αυτα
https://www.webbikeworld.com/r2/motorcycle-helmet/kbc/tarmac/kbc-tarmac-helmet.gif
https://www.webbikeworld.com/r2/motorcycle-helmet/kbc/force-rr/kbc-force-rr.gifhttps://www.webbikeworld.com/r2/motorcycle-helmet/kbc/vr-3/kbc-vr-3.gif


Αυτα μετα απο πολυ ψαξιμο σε ελληνικα και ξενα φορουμ.

Τελικα πηρα αυτο.
https://www.streetandsport.co.nz/accessories_clothing/accessories_and_clothing/Helmets/VR1X_TRIBAL_BLK_R3_4.png

Δεν εχω ακομα σχηματισει γνωμη αλλα ειναι πολυ ελαφρυ και ανετο.
Ελπιζω να μη χρειαστει να το μαθω αλλα εχει και πολυ καλη αντιδραση σε κραδασμους:rally:

nikos1400
05-12-10, 23:00
Ρε, αυτο φαινεται καινουριο !

Μια ιδεα για τη ζελατινα, αμα δεν καταφερεις να βγαλεις και την κολλα, ειναι η βαφη της μαυρη ή σχεδον μαυρη. Ετσι κι'αλλιως, δεν ειναι απαραιτητο να'χεις ορατοτητα μεσα της τοσο μικρη που ειναι. Θα σου κοβει και την αντηλια που εμποδιζει να βλεπεις τα οργανα...
Ή καποια ζελατινα/βινυλιο μηπως?

(Καλοταξιδο!)

Χρίστος
06-12-10, 00:23
νικο(χρονια πολλα μπαι δε γουει) δε φαινεται καινουριο, ειναι καινουριο.
χιλια κατι χιλιομετρα εχει! μοντελο 2010 ειναι!

Αν δε καταφερω να τη καθαρισω δε μπορω να βαλω ουτε ζελατινα ουτε βινιλιο στην εξωτερικη πλευρα γιατι θα κανει φουσκαλες εκει που εχει κολλα.Μονο εσωτερικα θα μπορουσα αλλα και αυτο δε γινεται γιατι ειναι δυσκολο να αφαιρεσω το φερινγκ.Πρεπει να βγαλω ολη τη μουρη για να μπορεσω να το ξεβιδωσω.

Και η ιδεα να το τριψω ειναι καλη για να το περασω χρωμα η οτι αλλο αλλα και παλι αν δεν αφαιρεθει να γινει σε ολοκληρο θα ειναι προχειροδουλεια.

Ισως τριψιμο με νερο και γυαλοχαρτο και μετα σβουρακι με καμια κρεμα?????

nikos1400
06-12-10, 00:38
Το συστημα για τους θαμπωμενους πλαστικους προβολεις αυτοκινητου, ε?
Ναι, ισως μπορει να κανεις δουλεια ετσι.

(μπαϊ δε γουεϊ φχαριστω:original:)

Driver M
06-12-10, 00:52
Kαλορίζικο Χρήστο!! Πολύ όμορφο φαίνεται.

Όσο για το αυτοκόλλητο, αν το τζάμι είναι πλαστικό, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο γυαλιστικό πλαστικών όπως το plast X ή το xerapol.
Αν πάλι είναι γυάλινο, μπορείς ακόμα και γυαλιστική αλοιφή.
Σίγουρα θα δεις διαφορά.

Αλήθεια, το μηχανάκι καινούριο εντελώς πόσο κοστίζει? Τόσο που πήγε η βενζίνη έχω μπει σε περίεργες σκέψεις...

Χρίστος
06-12-10, 01:19
Και γω απο σκεψη ξεκινησα.....

πλαστικο ειναι.Που μπορω να τα βρω αυτα και με τι τα εφαρμοζω επανω?

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, πανω κατω περιπου 4k εχει "κουτα"

Driver M
06-12-10, 01:32
Και γω απο σκεψη ξεκινησα.....

πλαστικο ειναι.Που μπορω να τα βρω αυτα και με τι τα εφαρμοζω επανω?

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, πανω κατω περιπου 4k εχει "κουτα"

Αρα προς μεταχειρισμένο με κόβω να κοιτάω, αφού πάνω από 2χίλιαρο δύσκολα να διαθέσω.

Xerapol έχει και στο πράκτικερ και το εφαρμόζεις με κάτι πανάκια που έχει μέσα.
Plast X έχουν τα μαγαζιά που πουλούν meguiars προϊόντα, αν και δεν είναι τόσο καλό όσο το άλλο. Κι αυτό με πανί εφαρμόζεται πάντως, ή σφουγγαράκι.

Αν δεν γίνει καλή δουλειά με το χέρι, μάλλον χρειάζεσαι αλοιφαδόρο.

Χρίστος
06-12-10, 02:15
ειδα το Xerapol και λεει για γρατζουνιες και για γυαλισμα πλαστικων.
Μακαρι να κανει δουλεια.Θα στειλω να μου παρουν ενα σωληναριο

Stathis
06-12-10, 10:53
ριξε μια ματια σε αυτο...

https://www.vespafans.gr/forum/showthread.php?t=452

Χρίστος
06-12-10, 14:11
πρεπει να κανω λογαριασμο για να το δω σταθη!!!

χαχαχα

Stathis
06-12-10, 21:20
https://www.youtube.com/watch?v=hcBwJKR-jMM&feature=player_embedded

Dimzan
06-12-10, 22:02
πλακα εχει αυτος αλλα κανει καλη δουλεια.. εχω δει review του για το καβασακι zr130 πολυ γελιο https://www.youtube.com/user/KOKKINAFEGARIA#p/u/11/RZkrO5M5Vsk

Χρίστος
06-12-10, 22:19
Mε παιδεψε αρκετα αλλα καθαρισε απο κολες και ζελοτειπ!!!

Δουλεια μου εκανε μαλλον η θερμοκρασια.Χρησιμοποιησα πραγματικα οτι εβρισκα μπροστα μου.Με καθαρο ασετον φυγανε ολα αλλα μου αφησαν ασπρες θαμπαδες.

Θα παρω τωρα σωληναριο απο το πρακτικερ να το γυαλισω.
Μιας που φυγαν ομως ολα και πλεον ειναι λειομηπως να μη μπω στο κοπο και να πεταξω επανω μια μεμβανη και τελος?

nikos1400
06-12-10, 22:27
Mε παιδεψε αρκετα αλλα καθαρισε απο κολες και ζελοτειπ!!!

Δουλεια μου εκανε μαλλον η θερμοκρασια.Χρησιμοποιησα πραγματικα οτι εβρισκα μπροστα μου.Με καθαρο ασετον φυγανε ολα αλλα μου αφησαν ασπρες θαμπαδες.

Θα παρω τωρα σωληναριο απο το πρακτικερ να το γυαλισω.
Μιας που φυγαν ομως ολα και πλεον ειναι λειομηπως να μη μπω στο κοπο και να πεταξω επανω μια μεμβανη και τελος?

καποιος ειδικος (πχ Μονστα) ας μας πει αν κολλαει και ποια, γιατι εχω ακουσει οτι σε πλαστικα παραθυρα οπως πχ Σμαρτ δεν κολλανε οι αντιηλιακες.
Υπαρχει το ιδιο προβλημα μηπως με τα βινυλια αυτα που μπαινουν στα αυτοκινητα ??
Δεν πιστευω, αλλα ξερω 'γω?