PDA

Επιστροφή στο Forum : Seat Leon Cupra 463ps!!!



aristent
04-12-10, 18:30
Σημερα εκανα μια μικρη βολτα ως συνοδηγος σε ενα δυνατο Leon Cupra που κυκλοφορει εδω στη Λαρισα ....βεβαια για λιγο καιρο ακομη γιατι σε 10 μερες μετακομιζει Αθηνα ο ιδιοκτητης του λογο εργασιας.

Το αυτοκινητο εχει βελτιωθει στην Πατρα απο τον αντιπροσωπο της Σεατ με φιλτρο/προγραμμα APR/τουρμπινα/φουλ συστημα εξατμισης και εχει δυναμομετρηθει στα 463ps!!!!
To απιστευτο ειναι οτι του εχει δωσει 7χρονια:shok:εγγυηση ο αντιπροσωπος(καθοτι αυτος ειναι και ο πρωτος ιδιοκτητης αλλα και βελτιωτης)με μοναδικη δεσμευση να κανει τα σερβις του αυτοκινητου σε εκεινον!!!εξαιρεση την αλλαγη λαδιων η οποια γινεται με συννενοηση για μαρκα κλπ.

Η συντομη βολτα μου εδωσε την αισθηση οτι βλεπω το ταχυμετρο του Στρατου :shok:απο τα 100-200 !!!!....αλλα μεχρι εκει πηγαμε δεν ειδα παρακατω τι μπορει να κανει....

Ο ιδιοκτητης ειναι πελατης μου και ευρισκομενοι στο πλυντηριο αυτοκινητων αδραξα την ευκαιρια για μια συντομη διαδρομη οπου μου ειπε οτι δεν ασχολητε με βελτιωσεις ουτε με κοντρες(πλεον) απλα ηθελε να αγορασει ενα ετοιμο βελτιωμενο οχημα και αυτο ηταν ολο.Στην αρχη οταν το πηρε σε καθε φαναρι τα εβαζε με ολα!!!.... τωρα αυτα λεει τερμα μην παραδοσει και πνευμα ο συμπλεκτης!!!...μεταξυ αλλων μου ειπε το οτι λογο ηρεμης οδηγησης καταφερνει να διατηρησει την καταναλωση στο απιστευτο 6.5lit/100km!!!!:shok:...εχοντας βαλει οριο να μην ανοιγει πανω απο τις 3000στροφες.

Κοντρες απο οτι μου ειπε δεν κανει αλλα σκυλιασε με ενα //Μ5 Ε60 προχθες που δεν μπορουσε να το φτασει αφου το συγκεκριμενο ειχε ξεπερασει τα 280χιλ!!!προφανως δεν ειχε κοφτη τελικης!!!!:thumbsup:

Οποτε εαν το δειτε συμφορουμιτες μου Αθηναιοι εχετε το νου σας....χαρακτηριστικα ειναι λευκο με βαμμενες κοκκινες δαγκανες φρενων και προκλητικο λογοτυπο στην πισω πορτα:anyone,anytime,anywhere:original:

Z4 DCT
04-12-10, 18:32
Σημερα εκανα μια μικρη βολτα ως συνοδηγος σε ενα δυνατο Leon Cupra που κυκλοφορει εδω στη Λαρισα ....βεβαια για λιγο καιρο ακομη γιατι σε 10 μερες μετακομιζει Αθηνα ο ιδιοκτητης του λογο εργασιας.

Το αυτοκινητο εχει βελτιωθει στην Πατρα απο τον αντιπροσωπο της Σεατ με φιλτρο/προγραμμα APR/τουρμπινα/φουλ συστημα εξατμισης και εχει δυναμομετρηθει στα 463ps!!!!
To απιστευτο ειναι οτι του εχει δωσει 7χρονια:shok:εγγυηση ο αντιπροσωπος(καθοτι αυτος ειναι και ο πρωτος ιδιοκτητης αλλα και βελτιωτης)με μοναδικη δεσμευση να κανει τα σερβις του αυτοκινητου σε εκεινον!!!εξαιρεση την αλλαγη λαδιων η οποια γινεται με συννενοηση για μαρκα κλπ.

Η συντομη βολτα μου εδωσε την αισθηση οτι βλεπω το ταχυμετρο του Στρατου :shok:απο τα 100-200 !!!!....αλλα μεχρι εκει πηγαμε δεν ειδα παρακατω τι μπορει να κανει....

Ο ιδιοκτητης ειναι πελατης μου και ευρισκομενοι στο πλυντηριο αυτοκινητων αδραξα την ευκαιρια για μια συντομη διαδρομη οπου μου ειπε οτι δεν ασχολητε με βελτιωσεις ουτε με κοντρες(πλεον) απλα ηθελε να αγορασει ενα ετοιμο βελτιωμενο οχημα και αυτο ηταν ολο.Στην αρχη οταν το πηρε σε καθε φαναρι τα εβαζε με ολα!!!.... τωρα αυτα λεει τερμα μην παραδοσει και πνευμα ο συμπλεκτης!!!...μεταξυ αλλων μου ειπε το οτι λογο ηρεμης οδηγησης καταφερνει να διατηρησει την καταναλωση στο απιστευτο 6.5lit/100km!!!!:shok:...εχοντας βαλει οριο να μην ανοιγει πανω απο τις 3000στροφες.

Κοντρες απο οτι μου ειπε δεν κανει αλλα σκυλιασε με ενα //Μ5 Ε60 προχθες που δεν μπορουσε να το φτασει αφου το συγκεκριμενο ειχε ξεπερασει τα 280χιλ!!!προφανως δεν ειχε κοφτη τελικης!!!!:thumbsup:

Οποτε εαν το δειτε συμφορουμιτες μου Αθηναιοι εχετε το νου σας....χαρακτηριστικα ειναι λευκο με βαμμενες κοκκινες δαγκανες φρενων και προκλητικο λογοτυπο στην πισω πορτα:anyone,anytime,anywhere:original:



Εχω εναν ασσο ετοιμο να τον ξεκοκαλισει ανα πασα στιγμη.....:whistle::whistle:

aristent
04-12-10, 18:32
Εχω εναν ασσο ετοιμο να τον ξεκοκαλισει ανα πασα στιγμη.....:whistle::whistle:

Αυτα ειναι!!!!γουσταρω!!!!!:thumbsup::thum bsup::thumbsup:

aristent
04-12-10, 18:37
Γιαννηηηηηηη!!!!!!ουτε να διαβασεις τι εγραψα δεν προλαβες!!!!!και ειπες να τον σκισεις!!!!!7.30ποστ...7.32απαντη ση:shok:

Τι εχεις κανει στον ασσο και δεν μας το λες???????:thumbsup:

PANOS-E60
04-12-10, 18:39
Κοντρες απο οτι μου ειπε δεν κανει αλλα σκυλιασε με ενα //Μ5 Ε60 προχθες που δεν μπορουσε να το φτασει αφου το συγκεκριμενο ειχε ξεπερασει τα 280χιλ!!!προφανως δεν ειχε κοφτη τελικης!!!!:thumbsup:



Αρη, καλό χρυσό το Leon αλλά πες στον τύπο να μην μπερδεύει τις π...ες με τις βούρτσες :th_Laie_67-1:

aristent
04-12-10, 18:42
Στην αρχη ηθελε να τα βαλει με μενα Πανο χεχεχεχεχε νομιζε οτι θα επαιρνε το αιμα του πισω αλλα του εξηγησα οτι δεν.......

παντως ειχα καιρο να ανεβω σε αλλο οχημα και μου φανηκε ......πως τα λεει ο Αρης(S&N)...:th_Laie_67-1:

PANOS-E60
04-12-10, 18:49
Στην αρχη ηθελε να τα βαλει με μενα Πανο χεχεχεχεχε νομιζε οτι θα επαιρνε το αιμα του πισω αλλα του εξηγησα οτι δεν.......

παντως ειχα καιρο να ανεβω σε αλλο οχημα και μου φανηκε ......πως τα λεει ο Αρης(S&N)...:th_Laie_67-1:

Οταν έρθει Αθήνα, πες του να 'ρθει να πατήσει εμένα :th_Laie_67-1: αλλά μακρυά από τα Μ5 !!!!!!!

Monsta
04-12-10, 18:55
εχετε το νου σας....




Σιγά μην ανοίξουμε με seat leon ρε συ Άρη......the griswald mobile.







Όσο για το slogan πες του χαιρετίσματα, το σωστό είναι "anytime, anyplace, anywhere". To "anyone........." είναι δική του εφεύρεση. :whistle:

aristent
04-12-10, 18:58
Σιγά μην ανοίξουμε με seat leon ρε συ Άρη......the griswald mobile.

Όσο για το slogan πες του χαιρετίσματα, το σωστό είναι "anytime, anyplace, anywhere". To "anyone........." είναι δική του εφεύρεση. :whistle:

Κωστα ειναι δυνατο!!!!δεν ξερω ποσο ......αλλα συμφωνα με αυτα που του ειπαν/λεει ειναι 463αλογα!!!!

Σας δινω και τα γραμματα της πινακιδας ΑΧΑ....

stef
04-12-10, 19:06
Προτιμώ Μ5 με εξατμίσεις και πρόγραμμα και στα 270 που τελικιάζει το Leon, να του πω: η ζωή αρχίζει στα 300....

Monsta
04-12-10, 19:06
Δεν αντιλέγω Άρη. Το ξέρω ότι είναι δυνατά. Απλά λέω ότι προσωπικά δεν θα άνοιγα ποτέ με τέτοιο αμάξι.

SuperSonic
04-12-10, 19:21
Βασικα μιλαμε για μεγαλη ιπποδυναμη σε μπροστοκινητο πραγμα που για εμενα προσωπικα ειναι αδιαφορο..Και ας ειχε και 1000 αλογα.

Τωρα αυτο περι καταναλωσεις ενταξει οταν κανεις τετοια μετατροπη δεν κοιταζεις το τι καιει.

Gregory_///M
04-12-10, 21:30
Τι είπε? Δεν το πάει πάνω από 3.000 στροφές για να καίει 6.5λ/100χλμ???:shok: Δεν γίνεται, δεν μπορεί να κρατηθεί το πόδι...είναι αμαρτία!!
Ωραία, είναι δυνατό...και λοιπόν? BMW πάντως δεν είναι...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Stunt Mike
04-12-10, 21:51
Καθε μπροστοκινητο,οσο δυνατο και να'ναι,θα κανεις μια,δυο,τρεις βολτες/κοντρες και βαρεθηκες.Αντε να το στριψεις κιολας...βαρεμαρα....ειναι απλως μεταφορικο μεσο.Τα πισωκινητα/τετρακινητα ειναι αμαξια-συνταγη μονιμου χαμογελου στο προσωπο.Μην εξηγησω τους λογους τωρα...ειναι φανερο γιατι,BMW forum ειμαστε!
Υ.Γ. Ειχα και 2 δυνατα μπροστοκινητα στη ζωη μου,πολυ δυνατοτερα απ'αυτο που εχω τωρα.

E60_Arkadia
04-12-10, 22:37
Αρη κανονισε να μας γινεις κρυφοσεατακιας τωρα! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

nikos1400
04-12-10, 22:59
γιατι ρε παιδια, μια χαρα ειναι...

https://img.auto.cz/autofun_cz/plakaty/2008-15/8seat_leon_cupra_baby2.jpg

:fountwtis:

E60_Arkadia
04-12-10, 23:01
Τωρα γιατι μας χαλας την φωτο και βαζεις αυτο το πραμα εκει μπροστα και κρυβει οοολη την ομορφια του λεον? :thumbsup:

S8N
04-12-10, 23:21
Άρη, αν ακούμπησες τα πλαστικά στο εσωτερικό λογικά θα έχεις γεμίσει εξανθήματα. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό, απλώς έχεις αλλεργία στους αρωματικούς υδρογονάνθρακες οι οποίοι ευδοκιμούν σε τέτοια σαλόνια. Σου προτείνω κρέμα fucicort 2 φορές τη μέρα και αποφυγή επαφών πρώτου τύπου με group VAG για 1 μήνα.

billarasm3
04-12-10, 23:58
εχει φιλος ενα λεον και εχει τυχη να το οδηγησω πολλες φορες!!!
παλια οταν ηταν με μαμα τουρμπο(τωρα ειναι 500αλογα) ειχε βγαλει 390!!!
το αμαξι ειχε πολυ δυναμη πολυ ροπη ηταν αθορυβο αξιοπιστο εστριβε φρεναρε εκανε τα παντα πολυ καλα!!!
ολα αυτα με αγορα κατω απο 30000(καινουργιο) και βελτιωση 3000ευρο!!!
ειναι το καλυτερο value for money!!!!
βεβαια bmw δεν ειναι οπως ηταν αναμενομενο γιατι δεν εχει και 60000+++ευρω!!!!

nikos1400
05-12-10, 00:30
Εγω προσπαθω να μην ειμαι προκατειλημενος σε τιποτα, αλλα
ειδικα τα τελευταια χρονια με τη νεα σχεδιαση, δεν θελω Σεατ και να μου το χαριζανε...
Να αγοραζα, ποτέ των ποτών, πουθενα και με τιποτα.

m-power_01
05-12-10, 00:37
εχει φιλος ενα λεον και εχει τυχη να το οδηγησω πολλες φορες!!!
παλια οταν ηταν με μαμα τουρμπο(τωρα ειναι 500αλογα) ειχε βγαλει 390!!!
το αμαξι ειχε πολυ δυναμη πολυ ροπη ηταν αθορυβο αξιοπιστο εστριβε φρεναρε εκανε τα παντα πολυ καλα!!!
ολα αυτα με αγορα κατω απο 30000(καινουργιο) και βελτιωση 3000ευρο!!!
ειναι το καλυτερο value for money!!!!
βεβαια bmw δεν ειναι οπως ηταν αναμενομενο γιατι δεν εχει και 60000+++ευρω!!!!

Τι εκανε λεει???? 390 αλογα με μαμα τουρμπο????

dblade
05-12-10, 01:50
Προτιμώ Μ5 με εξατμίσεις και πρόγραμμα και στα 270 που τελικιάζει το Leon, να του πω: η ζωή αρχίζει στα 300....

Στα πόσα τελικίαζει φιλος μου με λεον 370++ αλογα με 2 ατομα εμένα και αυτόν πίασαμε 290+ στις 6700 και πήγενε μέχρι 8000 είχε βγαλει κοφτη. Οντως ειναι πολυ δυνατα και τετατρη σπιναρι απο σταση ολα μαμα εκτοσ τουρμπο και προγραμμα χωρις εξατμιση. Αφου κοντρες μονο απο ρολλ στα 100 μεχρι οσα παει βαζει. Μου ελεγε απο φαναρι απλως δεν θα σταματαω να ξεμπαζωνω ασφαλτο! Δεν τον πιστευα μεχρι που ανεβηκα.

m-power_01
05-12-10, 02:34
Στα πόσα τελικίαζει φιλος μου με λεον 370++ αλογα με 2 ατομα εμένα και αυτόν πίασαμε 290+ στις 6700 και πήγενε μέχρι 8000 είχε βγαλει κοφτη. Οντως ειναι πολυ δυνατα και τετατρη σπιναρι απο σταση ολα μαμα εκτοσ τουρμπο και προγραμμα χωρις εξατμιση. Αφου κοντρες μονο απο ρολλ στα 100 μεχρι οσα παει βαζει. Μου ελεγε απο φαναρι απλως δεν θα σταματαω να ξεμπαζωνω ασφαλτο! Δεν τον πιστευα μεχρι που ανεβηκα.

Με μαμα ολα... στροφαρε 8.000 ???

aristent
05-12-10, 09:11
Προτιμώ Μ5 με εξατμίσεις και πρόγραμμα και στα 270 που τελικιάζει το Leon, να του πω: η ζωή αρχίζει στα 300....

Nα σου πω οτι και εγω αυτο προτιμω????.....μαλλον εννοητε!!!!:thumbsup:


Τι είπε? Δεν το πάει πάνω από 3.000 στροφές για να καίει 6.5λ/100χλμ???:shok: Δεν γίνεται, δεν μπορεί να κρατηθεί το πόδι...είναι αμαρτία!!
Ωραία, είναι δυνατό...και λοιπόν? BMW πάντως δεν είναι...

Γρηγορη,μου ελεγε κατι παλαβα πραγματα,οπως οτι για να καταφερει να αγορασει το συγκεκριμενο οχημα 31.700ευρω (....μετα απο πολλα παζαρια απο τις 39.000ευρω....)εκοψε μεχρι και το τσιγαρο!!!...δεν ξερω τι εξοικονομιση μπορει να εκανε με αυτο....μαλλον για να αποπληρωνει το δανειο κλπ....
....οποτε καπως ετσι ισως εβαλε στοχο να κανει χαμηλες καταναλωσεις για να μη χασει τη "μπαλα"απο τα εξοδα....
το θεμα ομως της αποριας μου ειναι πως ενα τοσο βελτιωμενο οχημα τα καταφερνει να κραταει εκει χαμηλα την καταναλωση?:shok:φυσικα δεν ειχε λογο να μου πει ψεματα....ετσι κι αλλιως το ελεγε με μεγαλο ενθουσιασμο!

και τελος ναι:BMW πάντως δεν είναι...


Βασικα μιλαμε για μεγαλη ιπποδυναμη σε μπροστοκινητο πραγμα που για εμενα προσωπικα ειναι αδιαφορο..Και ας ειχε και 1000 αλογα.

Τωρα αυτο περι καταναλωσεις ενταξει οταν κανεις τετοια μετατροπη δεν κοιταζεις το τι καιει.

Φυσικα και μας αφηνει αδιαφορους οτιδηποτε μπροστοκινητο!!!!σε BMW φορουμ ειμαστε!!!!:thumbsup:

εξηγησα πιο πανω για την καταναλωση και πιθανους λογους που ασχολειτε με αυτη.


Καθε μπροστοκινητο,οσο δυνατο και να'ναι,θα κανεις μια,δυο,τρεις βολτες/κοντρες και βαρεθηκες.Αντε να το στριψεις κιολας...βαρεμαρα....ειναι απλως μεταφορικο μεσο.Τα πισωκινητα/τετρακινητα ειναι αμαξια-συνταγη μονιμου χαμογελου στο προσωπο.Μην εξηγησω τους λογους τωρα...ειναι φανερο γιατι,BMW forum ειμαστε!
Υ.Γ. Ειχα και 2 δυνατα μπροστοκινητα στη ζωη μου,πολυ δυνατοτερα απ'αυτο που εχω τωρα.

+1000:thumbsup:


Αρη κανονισε να μας γινεις κρυφοσεατακιας τωρα! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!:th_Laie_67-1:

ειχα ενα Μαρμπελλα πριν 20 χρονια καποιας εταιρειας που εργαζομουνα ως πωλητης(ΣΤΕΛΛΑ ζυμαρικα)και δεν θελω να ξαναδω τετοιο "πραγμα"!!!!


Άρη, αν ακούμπησες τα πλαστικά στο εσωτερικό λογικά θα έχεις γεμίσει εξανθήματα. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό, απλώς έχεις αλλεργία στους αρωματικούς υδρογονάνθρακες οι οποίοι ευδοκιμούν σε τέτοια σαλόνια. Σου προτείνω κρέμα fucicort 2 φορές τη μέρα και αποφυγή επαφών πρώτου τύπου με group VAG για 1 μήνα.

:hystericalbs1:


εχει φιλος ενα λεον και εχει τυχη να το οδηγησω πολλες φορες!!!
παλια οταν ηταν με μαμα τουρμπο(τωρα ειναι 500αλογα) ειχε βγαλει 390!!!
το αμαξι ειχε πολυ δυναμη πολυ ροπη ηταν αθορυβο αξιοπιστο εστριβε φρεναρε εκανε τα παντα πολυ καλα!!!
ολα αυτα με αγορα κατω απο 30000(καινουργιο) και βελτιωση 3000ευρο!!!
ειναι το καλυτερο value for money!!!!
βεβαια bmw δεν ειναι οπως ηταν αναμενομενο γιατι δεν εχει και 60000+++ευρω!!!!

Και αυτος ο ιδιοκτητης ευχαριστημενος δηλωνει!!!!....τωρα γιατι σκυλιασε με την BMW //Μ5 αυτο δεν το ξερω:whistle:....η το ξερω?:whistle:....:original:


Εγω προσπαθω να μην ειμαι προκατειλημενος σε τιποτα, αλλα
ειδικα τα τελευταια χρονια με τη νεα σχεδιαση, δεν θελω Σεατ και να μου το χαριζανε...
Να αγοραζα, ποτέ των ποτών, πουθενα και με τιποτα.

Νικο και εγω μαζι σου!!!thumb
Σχεδιαστικα πιστευα οτι το Λεον δεν θα πουλουσε ουτε ενα αμαξι....
μπλιαχ
https://www.zercustoms.com/news/images/Seat/SEAT-Leon-Cupra-Candy-White-2.jpg
και ξανα μπλιαχ
https://www.autoblog.gr/wp-content/uploads/2008/09/seat-leon-cupra-310hp.jpg

Στα πόσα τελικίαζει φιλος μου με λεον 370++ αλογα με 2 ατομα εμένα και αυτόν πίασαμε 290+ στις 6700 και πήγενε μέχρι 8000 είχε βγαλει κοφτη. Οντως ειναι πολυ δυνατα και τετατρη σπιναρι απο σταση ολα μαμα εκτοσ τουρμπο και προγραμμα χωρις εξατμιση. Αφου κοντρες μονο απο ρολλ στα 100 μεχρι οσα παει βαζει. Μου ελεγε απο φαναρι απλως δεν θα σταματαω να ξεμπαζωνω ασφαλτο! Δεν τον πιστευα μεχρι που ανεβηκα.

Και εγω ημουν λιγο απιστος με την δυναμη που δηλωνει,γι'αυτο εκανα και αυτη τη βολτα.....βεβαια ο κ@λος μου δεν ειναι δυναμομετρο αλλα μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι εχει δυναμη.....

dblade
05-12-10, 09:58
Με μαμα ολα... στροφαρε 8.000 ???

Mεχρι και την τεταρτη το πηγενε μεχρι 8 νταν και λεω πως γινεται δεν εχει κοφτη και μου λεει τον εχω βγαλει τωρα κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο??
Και πως και τοσο καιρο δεν εχει παρει στροφαλο μπιελες στην αμασχαλη ειναι ενα θεμα που πρεπει να αναλυθει απο τις πυλες του ανεξηγητου!!

P.S Και το εχει ετσι πανω απο 1,5 χρονο.
Κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι τα φρενα που δουλευανε τζαμι με τα παραπανω αλογα και δεν εβραζαν!!

stef
05-12-10, 10:36
Στα πόσα τελικίαζει φιλος μου με λεον 370++ αλογα με 2 ατομα εμένα και αυτόν πίασαμε 290+ στις 6700 και πήγενε μέχρι 8000 είχε βγαλει κοφτη. Οντως ειναι πολυ δυνατα και τετατρη σπιναρι απο σταση ολα μαμα εκτοσ τουρμπο και προγραμμα χωρις εξατμιση. Αφου κοντρες μονο απο ρολλ στα 100 μεχρι οσα παει βαζει. Μου ελεγε απο φαναρι απλως δεν θα σταματαω να ξεμπαζωνω ασφαλτο! Δεν τον πιστευα μεχρι που ανεβηκα.

Είναι ολοφάνερο το Leon πάει 290, έχεις δικιο....
So what........? Σου έκλεψα 20χλμ???
Στα χαρίζω...
Ίδια αίσθηση έχεις στα 290 με Leon & ίδια με Μ5...?
Μην τρελλαθούμε κιόλας που έκανες και παράπονο ότι πάει 290 το Leon.....
EΛΕΟΣ....:ranting2:

aristent
05-12-10, 11:18
Είναι ολοφάνερο το Leon πάει 290, έχεις δικιο....
So what........? Σου έκλεψα 20χλμ???
Στα χαρίζω...
Ίδια αίσθηση έχεις στα 290 με Leon & ίδια με Μ5...?
Μην τρελλαθούμε κιόλας που έκανες και παράπονο ότι πάει 290 το Leon.....
EΛΕΟΣ....:ranting2:

Φυσικα ΟΧΙ!!!
Στην ατυπη κοντρα στην εθνικη οδο που εβαλε με //Μ5,στη δικη μου περιπτωση, μου περιεγραφε οτι τα ειχε παιξει ο ιδιος οταν εφτασε στα 280χιλ.!!!!τρομαξε!!!!! και εκοψε αμεσως ενω η //Μ5 συνεχιζε απτοητη να ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ!!!!...οποτε σιγουρα δεν ειναι αυτες οι ταχυτητες για ολα τα αυτοκινητα ακομη και εαν καταφερνουν να τις πιασουν.:original:

stef
05-12-10, 11:30
Φυσικα ΟΧΙ!!!
Στην ατυπη κοντρα στην εθνικη οδο που εβαλε με //Μ5,στη δικη μου περιπτωση, μου περιεγραφε οτι τα ειχε παιξει ο ιδιος οταν εφτασε στα 280χιλ.!!!!τρομαξε!!!!! και εκοψε αμεσως ενω η //Μ5 συνεχιζε απτοητη να ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ!!!!...οποτε σιγουρα δεν ειναι αυτες οι ταχυτητες για ολα τα αυτοκινητα ακομη και εαν καταφερνουν να τις πιασουν.:original:

Έτσι για να μπαίνουν κάποια πράγματα στη θέση τους....

scania124
05-12-10, 11:35
παντως το seatακι για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο!!!!!

εχεις φιλος μου ενα τετοιο seat leon cupra με καμια 400 αλογα....του κοστισε κοντα στα 40.000¤ αλλα εχει τα παντα....απο φρενα μεχρι μπακετ και αλλα πολλα.
μπορει να μην εχει την καλυτερη ποιοτητα σε πλαστικα...αλλα ειναι σεατ μην το ξεχνατε....και εχει αρκετα αλογα !!!!!!!!

για να παρεις bmw με αυτα τα αλογα θες τα διπλασια λεφτα++++

σε οσες βολτες του εχω κανει ενα μου εκανε τρομερη εντυπωσει....πας με 250 και ειναι ησυχο μεσα....κατι που λειπει απο πολλα αυτοκινητα αξιας.

τωρα για το μπροστινοκινητο αν το βαριεσε η οχι ειναι θεμα το καθενος...
εγω δεν το βαριεμε καθολου.....μονο που με κολλαει στην πλατη απο το καθισμα μου φτανει.
ενταξει δεν στριβει οπως τα πισινοκινητα αλλα σε αποζημιωνει στην ευθεια....

πως αλλιως να το πω.....πολυ γκαζι ρε παιδι μου!!!!!

αντε μετα μπες στο 316 και οδηγα!!!!!!:hystericalbs1:




παντα φιλικα και δεν υπαρχει λογος να γινετε παρεξήγηση με κανεναν.......επειδη ειναι seat και μας περναει δεν παει να πει οτι ειναι και κουβας και χαλαει .και και και.....μια χαρα πυραβλακι ειναι!!!!

aristent
05-12-10, 12:06
Καλα τα γκαζια, αλλα ρε Θανουκο συγκρινεις τωρα αυτη την εμφανιση:
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=5399&d=1291060205

με αυτη?:
https://www.auto-power-girl.com/high-resolution-wallpapers/seat-leon-cupra-r-in-detail/seat-leon-cupra-r-in-detail-2010-35.jpg

η αυτη:
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=5379&d=1291059709

με αυτη?:
https://www.carpages.co.uk/seat/seat_images/seat_leon_cupra_rear_15_06_07.jpg

σε ποιο θα ηθελες να εισαι μεσα?:thumbsup:

Panos 316T
05-12-10, 12:41
πιστεύω ότι είναι πολυσυζητημένο το θέμα bmw vs ... (με νικητή το bimmer).

σε αυτό που πρέπει να σταθούμε εδώ είναι η κατανάλωση(υπερτροφοδοτού ενο ) , ότι με δύο τρία πραματάκια το ιμπιζάκι γίνεται πύραυλος εν αντιθέση με τα δικά μας που πρέπει να τα χώσεις γερά και βέβαια vfm.

τέσπα γούστα είναι αυτά και τι ζητάει ο καθένας...

Driver M
05-12-10, 13:42
^^ +1
Eπίσης, το ότι ένα αυτοκίνητο 30.000 ευρώ (+ κανά δεκαχίλιαρο έξτρα) συγκρίνεται με ένα αυτοκίνητο 4-5πλάσιας αξίας, ακόμα και αν βγαίνει χαμένο (σε αίσθηση, ποιότητα κλπ), είναι μεγάλη μαγκιά του πρώτου.

Συγκρίνετε μια (κορυφαία κατ'εμέ) Μ5 με αυτοκίνητα 4πλάσιας αξίας και θα πέσει πολύ γέλιο, σε όλους τους τομείς.

manos///3
05-12-10, 13:51
Πολυ ψηλα την εχουν δει ορισμενοι...!

Ξερετε το αλλοθι μας σαν μαρκα , ''bmw παντως δεν ειναι''.....κουραστηκα να το ακουω...

Να προσεχουμε μη μας πετυχει εκει εξω κανα ''σεατΑΚΙ'' ή ''κολτΑΚΙ'' και πεσει το γελιο της αρκουδας...

PATSIMINI
05-12-10, 14:04
Παιδια συγνωμη κιολας αλλα ποιος εχει μεγαλυτερο χαμογελο στα χειλη???ο κατοχος λεον που κοντραρεται με το Μ5 η οι κατοχοι ΒΜW(εξαιρουνται κατοχοι Μ5 Μ3) που χαμογελανε επειδη εχουν καλυτερα πλαστικα?????το Λεαν ασχετα αν αρεσει η οχι ειναι αμαξαρα και τρελο value for money......Τα ΒΜW δεν ειναι ολα αμαξαρες και επουδενι value for money...Μη κανουμε συγκρισεις λεον η 5αρα κπλ...δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα......

SuperSonic
05-12-10, 14:34
Παιδια συγνωμη κιολας αλλα ποιος εχει μεγαλυτερο χαμογελο στα χειλη???ο κατοχος λεον που κοντραρεται με το Μ5 η οι κατοχοι ΒΜW(εξαιρουνται κατοχοι Μ5 Μ3) που χαμογελανε επειδη εχουν καλυτερα πλαστικα?????το Λεαν ασχετα αν αρεσει η οχι ειναι αμαξαρα και τρελο value for money......Τα ΒΜW δεν ειναι ολα αμαξαρες και επουδενι value for money...Μη κανουμε συγκρισεις λεον η 5αρα κπλ...δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα......



Εχουμε χασει τον ορισμο του αυτοκινητου,το παν δεν ειναι τα αλογα!

Και τι παει να πει οτι γελαει το χειλακι του φιλου?Μαγκια του αλλα ως εκει..
Η Bmw ας πουμε που ειναι 316 θα παραμεινει για ΠΟΛΛΑ χρονια Bmw kαι δεν θα περναει απαρατηρητη μιας και η ποιοτητα δεν ειναι μονο στα πλαστικα...
Ελα πες μου μετα απο 15 χρονια ποια ειναι π.χ η Ε92 316 και ποιο ειναι το λεον...Κατι σαν τα Punto Gt θα τα βλεπουμε!

Δεν εχω τιποτα με το Λεον ΟΥΤΕ και με το συγκεκριμενο αλλα με αυτην την λογικη καλο Value for Money ειναι και το Ηundai..:original:

billarasm3
05-12-10, 14:48
παιδια εδω κολαει το οτι πληρωνεις παιρνεις!!

dblade
05-12-10, 14:53
Είναι ολοφάνερο το Leon πάει 290, έχεις δικιο....
So what........? Σου έκλεψα 20χλμ???
Στα χαρίζω...
Ίδια αίσθηση έχεις στα 290 με Leon & ίδια με Μ5...?
Μην τρελλαθούμε κιόλας που έκανες και παράπονο ότι πάει 290 το Leon.....
EΛΕΟΣ....:ranting2:

Δεν είπα κάτι τετοιο απλως ανέφερα οτι παει 300++ αλλα μόλις φτασαμε στα 290 φοβηθηκα μηπως ανήξει το καπώ γιατι ετρεμε ολοκληρο το αμαξι.
Καμια σχέση το ενα με το αλλο αμάξι αλλά όχι οτι ειναι του πεταματού το σεατ προς θεου αλλα bmw δεν ειναι αυτο είναι γνωστο συζήτηση κανουμε.

kloukakis
05-12-10, 14:59
Tα Hundai ειναι καλό value for money για κάποιον που δεν θέλει να τα ακουμπάει στα σερβις και δεν εχει το money.
Tα Seat-skoda ειναι καλό value for money για κάποιον που θέλει άλογα και δεν έχει το money.
Τα BMW δεν ειναι καλό value for money σε καμία απο τις παραπάνω κατηγορίες και είναι για κάποιον που έχει το money και μπορεί να πληρώσει τα γούστα του, είτε λέγετε οδήγηση είτε λέγετε ποιότητα(αν και τον τελευτέο καιρό παίζεται λίγο αυτό).

Στα ίδια άλογα ένα πισωκίνητο μπορεί να σου δώσει πολύ μεγαλύτερη χαρα, αλλά θα το πληρώσεις πολύ περισσότερο και μερικοί ή δεν έχουν ή δεν θέλουν να τα ακουμπήσουν.
Στα 30.000 (αγορά καινούργιου) ένα κουvag μπορεί να δώσει παραπάνω χαρά.
Στα 200 άλογα δεν μπορεί.
Τι κάνεις? Αγοράζεις μεταχείρα BMW που είναι έτσι κι αλλιώς σαν καινούργεια:original:

Απλά μαθηματικά

stef
05-12-10, 15:06
Δεν καταλαβαίνω τελικά..
Το ζητούμενο είναι να έχεις ένα γρήγορο αμάξι το οποίο να έχει 1000 άλογα ή να έχεις ένα ασφαλές , γρήγορο και fun 2 drive αυτοκίνητο....?

S8N
05-12-10, 15:07
Πολυ ψηλα την εχουν δει ορισμενοι...!

Ξερετε το αλλοθι μας σαν μαρκα , ''bmw παντως δεν ειναι''.....κουραστηκα να το ακουω...

Να προσεχουμε μη μας πετυχει εκει εξω κανα ''σεατΑΚΙ'' ή ''κολτΑΚΙ'' και πεσει το γελιο της αρκουδας...


Παιδια συγνωμη κιολας αλλα ποιος εχει μεγαλυτερο χαμογελο στα χειλη???ο κατοχος λεον που κοντραρεται με το Μ5 η οι κατοχοι ΒΜW(εξαιρουνται κατοχοι Μ5 Μ3) που χαμογελανε επειδη εχουν καλυτερα πλαστικα?????το Λεαν ασχετα αν αρεσει η οχι ειναι αμαξαρα και τρελο value for money......Τα ΒΜW δεν ειναι ολα αμαξαρες και επουδενι value for money...Μη κανουμε συγκρισεις λεον η 5αρα κπλ...δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα......

Μεταξύ του κόμπλεξ ανωτερότητας των ιδιοκτητών ακόμη και ταπεινών BMW και του κόμπλεξ κατωτερότητας του εκάστοτε ιδιοκτήτη τουμπανιασμένου Cupra που θεωρεί ότι κάτι τρέχει στα γύφτικα επειδή πατάει με Μ3 και Μ5, επιλέγω το πρώτο!

stef
05-12-10, 15:13
Μεταξύ του κόμπλεξ ανωτερότητας των ιδιοκτητών ακόμη και ταπεινών BMW και του κόμπλεξ κατωτερότητας του εκάστοτε ιδιοκτήτη τουμπανιασμένου Cupra που θεωρεί ότι κάτι τρέχει στα γύφτικα επειδή πατάει με Μ3 και Μ5, επιλέγω το πρώτο!

Και εγώ μαζί σου!
Και σκεφτείτε ο Άρης ξέρει πολύ καλά την "άλλη" πλευρά....

Driver M
05-12-10, 16:01
Δεν καταλαβαίνω τελικά..
Το ζητούμενο είναι να έχεις ένα γρήγορο αμάξι το οποίο να έχει 1000 άλογα ή να έχεις ένα ασφαλές , γρήγορο και fun 2 drive αυτοκίνητο....?

Το λεόν πάντως θεωρείται από τα πιο fun to drive αυτοκίνητα της κατηγορίας του και πολύ καλοστημένο.
Το μόνο αρνητικό για'μένα είναι η εμφάνισή του.

stef
05-12-10, 16:17
Το λεόν πάντως θεωρείται από τα πιο fun to drive αυτοκίνητα της κατηγορίας του και πολύ καλοστημένο.
Το μόνο αρνητικό για'μένα είναι η εμφάνισή του.

Το Cooper S Works για εμένα είναι πιο fun to drive....

Driver M
05-12-10, 17:16
Το Cooper S Works για εμένα είναι πιο fun to drive....

Aυτό είναι στην πιο κάτω κατηγορία δηλσδή των supermini, όχι των μικρομεσαίων. Και σίγουρα είναι πιο fun to drive αφού είναι το καλύτερα στημένο αμάξι της κατηγορίας του, πάνω και από το clio rs.

Αυτό δε σημαίνει όμως πως το cupra δεν είναι ευχάριστο οδηγικά.

dblade
05-12-10, 18:04
Το Cooper S Works για εμένα είναι πιο fun to drive....
Kαλα με αυτο το αυτοκινητο ειχα παθει επισης πλακα με μηγε βολτα ενας γνωστος μου και εμεινα!
Εν το μεταξυ πισω θεσεις δεν εχει και εχει κατι σαν ρολ μπαρ δεν ξερω αν ειναι απο το εργοστασιο η το εβαλε.Οι ζαντες πολυ χαρακτηριστικες στο αμαξι και τραβαει λες και εχει 300 αλογα τετοια εσθηση σου δινει.
Απο στροφες δεν συζηταμε νομιζα συνεχως οτι θα φυγουμε στο βραχο ή θα μουριαση καπου ή θα αμολισει κολο ή θα βρασουν τα φρενα αφου του φωναζα κοψε θα σκοτωθουμε και μου λεει μα δεν το παω ουτε στο 80% των δυνατοτητων του και εμεινα μ@@@ς.
Απιστευτο αμαξι και σπανιο.
Δεν ξερω το επιπεδο του στησιματος παντως μπαινει 5 φορες καλυτερα απο ραλλυ σου δινει την αισθηση οτι μπορεις να μπεις με οσα εχεις λες και ειναι βιδομενο κατω

TAZ118!
05-12-10, 18:13
Εχω οδηγησει λιγες φορες το νεο Ibiza FR ενος κολλητου μου...
Την τελευταια φορα το πηρα απο την Ανθουσα μεχρι την Αγια Παρασκευη....
Ξεκινησα με το DSG στο αυτοματο..Το βαρεθηκα στο πρωτο 5λεπτο....
Μετα δοκιμασα στα paddles στο τιμονι.....Η ιδια βαρεμαρα....Πηγα την υπολοιπη διαδρομη με αλλαγες απο τον λεβιε ταχυτητων ο οποιος εχει την λαθος διαμορφωση + μπροστα -πισω...Πολυ καλος ο κινητηρας,ροπατος κλπ-κλπ...Το κιβωτιο πολυ γρηγορο στο αυτοματο αλλα στο χειροκινητο ειναι το ιδιο γρηγορο με το steptronic της Ε38 728i που εχω οδηγησει μερικες φορες...Τιμονι Playstation...Συνολικα το Fiesta Sport μιας φιλης μου,με το οποιο εχω κανει αρκετα χιλιομετρα,μου φανηκε πολυ πιο αμεσο,πληροφοριακο και fun-to-drive...Μου θυμησε πολυ τον Ασσο...

PATSIMINI
05-12-10, 19:33
Εχω οδηγησει λιγες φορες το νεο Ibiza FR ενος κολλητου μου...
Την τελευταια φορα το πηρα απο την Ανθουσα μεχρι την Αγια Παρασκευη....
Ξεκινησα με το DSG στο αυτοματο..Το βαρεθηκα στο πρωτο 5λεπτο....
Μετα δοκιμασα στα paddles στο τιμονι.....Η ιδια βαρεμαρα....Πηγα την υπολοιπη διαδρομη με αλλαγες απο τον λεβιε ταχυτητων ο οποιος εχει την λαθος διαμορφωση + μπροστα -πισω...Πολυ καλος ο κινητηρας,ροπατος κλπ-κλπ...Το κιβωτιο πολυ γρηγορο στο αυτοματο αλλα στο χειροκινητο ειναι το ιδιο γρηγορο με το steptronic της Ε38 728i που εχω οδηγησει μερικες φορες...Τιμονι Playstation...Συνολικα το Fiesta Sport μιας φιλης μου,με το οποιο εχω κανει αρκετα χιλιομετρα,μου φανηκε πολυ πιο αμεσο,πληροφοριακο και fun-to-drive...Μου θυμησε πολυ τον Ασσο...

το DSG σου θυμισε steptronic....????????????????

PATSIMINI
05-12-10, 19:44
Μεταξύ του κόμπλεξ ανωτερότητας των ιδιοκτητών ακόμη και ταπεινών BMW και του κόμπλεξ κατωτερότητας του εκάστοτε ιδιοκτήτη τουμπανιασμένου Cupra που θεωρεί ότι κάτι τρέχει στα γύφτικα επειδή πατάει με Μ3 και Μ5, επιλέγω το πρώτο!

εισαι σιγουρος?????

halkida116mpack
05-12-10, 20:19
αν η χαρα σας ερχεται μονο οταν πατατε γκαζι...........παρτε οκταβια..
η χαρα διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο....και μενα ο φιλος μου την λεει επειδη εχει λεον 1.8τ αλλα η διαφορα ξεκιναει απο το πομολο της πορτας....δεν χρειαζεται να μπεις μεσα...το πως ανοιγει η πορτα...απο εκει ξεκινα...εγω με 122 αλογα μια χαρα ειμαι και μετα απο 2 μισηχρονια καθε φορα που το οδηγω με φτιαχνει και μου δημιουργει ωραιο αισθημα οδηγησης......δεν ειναι ολα γκαζι για ολους

gnx
05-12-10, 20:21
Θεωρω αξιοσημείωτο οτι ενα σεατ με κοστος 33000 ευρω φτανει τα 290 κοντερισια. Εχει χαθει η μπαλα με τα τουρμπο.

Απο την αλλη 5 σελιδες σχολια αφιερωμενα σε ενα δίλημμα που ΔΕΝ εθεσε κανεις.

ΚΑΝΕΙΣ δεν προτιμα σεατ απο Μ5. Η μηπως υπαρχει κανεις που το προτιμα; Αυτο θα ειναι debate!

Stunt Mike
05-12-10, 20:56
Οταν εχεις BMW ειτε 316 ειτε Μ3/Μ5/Μ6,οποιασδηποτε γενιας,ΔΕΝ χρειαζεται να δικαιολογησεις την αγορα σου.......Αυτο τα λεει ολα πιστευω...Τελος!

Monsta
05-12-10, 20:58
Ξεκινησα με το DSG στο αυτοματο..Το βαρεθηκα στο πρωτο 5λεπτο....
Μετα δοκιμασα στα paddles στο τιμονι.....Η ιδια βαρεμαρα....Πηγα την υπολοιπη διαδρομη με αλλαγες απο τον λεβιε ταχυτητων ο οποιος εχει την λαθος διαμορφωση + μπροστα -πισω.....

Να που επιτέλους μιλάω την ίδια γλώσσα με κάποιον.

Golf gti dsg, περίμενα ουαου. Το οιυαου δεν ήρθε ποτέ, αντίθετα ξενέρωσα από τις πρώτες κιόλας μέρες συμβίωσης. Αν ήταν χειροκίνητο, μπορεί και να το είχα ακόμα.

ORPHEUS
05-12-10, 21:15
σημερα με τις μοντιφες που υπαρχουν τα παντα μπορουν να περναν τα παντα, το βαρελι δεν εχει πατο, δεν εχει νοημα αν το σεατ περναει την μπεμβε, μπορει και ενα φιατ ουνο που ξερω να περναει απο πανω και απο τα δυο ,δεν βγαζει πουθενα για μενα αυτη η κοντρα ,παντα θα υπαρχει καποιος εκει εξω που θα σε περασει. Γι αυτο γνωμη μου ειναι παρτε ενα αμαξι που γουσταρετε και σας φτιαχνει ακομα και σταματημενο και μην ζοριζεστε ποιο σας περναει και πιο οχι ,οι αλλοι που θελετε να γινετε αρχοντες της ασφαλτου και μην σας περναει κανεις ,καλη επιτυχια και καλο κουραγιο:cheers:

Panos 316T
05-12-10, 21:19
Μεταξύ του κόμπλεξ ανωτερότητας των ιδιοκτητών ακόμη και ταπεινών BMW και του κόμπλεξ κατωτερότητας του εκάστοτε ιδιοκτήτη τουμπανιασμένου Cupra που θεωρεί ότι κάτι τρέχει στα γύφτικα επειδή πατάει με Μ3 και Μ5, επιλέγω το πρώτο!

το ότι *δεν είναι bmw* είναι το τελευταίο κάστρο...

πιστεύω ότι θα βγουν καλύτερα συμπεράσματα αν δεν χρησιμοποιούμε ή εμβολίζουμε την συζήτηση μας με συμπλεγματικούς όρους.

Thomelef
05-12-10, 21:23
θα προτιμούσα οποιοδήποτε απο αυτά τα αυτοκίνητα ακόμα και θέ μου σχώρα με άουντι,
απ'οποιοδήποτε non ///M bmw...όλες οι συμβατικές σειρές της bmw είναι απλά σκέτη
κοροιδία πλέον...πισωκίνητα που πρέπει να κάνει ολόκληρο το σύμπαν συνομοσοία για
να κάνεις μια σωστή μπάντα...έλεος. είναι άκρως μη βελτιώσημα και περιορίζονται μόνο
στο τι βγαίνει απο την ίδια την εταιρεία, για να βάλεις ένα μεγαλύτερο μοτέρ...
προσωπική άποψη πάντα, μιάς και τα πλαστικά για μένα έρχονται σε δεύτερη μοίρα...
όσο για τον τύπο με το σέατ, μαγκιά του αν ράβει Μ5 ή και βέυρον...στο κάτω κάτω,
γνωρίζει ο ίδιος τι θα προτιμούσε να'χει, και τί είναι καλύτερο. είναι το μόνο σίγουρο.

Driver M
05-12-10, 21:23
Οταν εχεις BMW ειτε 316 ειτε Μ3/Μ5/Μ6,οποιασδηποτε γενιας,ΔΕΝ χρειαζεται να δικαιολογησεις την αγορα σου.......Αυτο τα λεει ολα πιστευω...Τελος!

Γιατί φίλε, αν έχεις κάτι άλλο πρέπει να τη δικαιολογήσεις?

Ρε παιδιά, αν μιλάμε έτσι εμείς που έχουμε bmw, αυτοί που έχουν ferrari και lambo τι θα πρέπει να κάνουν? Να ζητήσουν να φτιαχτούν διαφορετικοί δρόμοι που να πατάνε μόνο αυτοκίνητα από 300.000 ευρώ και πάνω?

gnx
05-12-10, 21:24
Να σου πω εγω ενα συμπερασμα; τρια λεον στο θρεντ με 200+ αλογα, διπλασια αποδοση.

Το Ν54 μεχρι ποσα τοχουν φτασει 440;

Dimzan
05-12-10, 21:37
Μια χαρα ειναι ρε παιδια το σεατακι για τα χρηματα του. και σιγουρα πιο διασκεδαστικο απο ενα bmw στα ιδαι χρηματα

Για να αλλαξουμε και λιγο κλιμα, κανα βιντεακι θα δουμε??

Stunt Mike
05-12-10, 21:50
Γιατί φίλε, αν έχεις κάτι άλλο πρέπει να τη δικαιολογήσεις?

Ρε παιδιά, αν μιλάμε έτσι εμείς που έχουμε bmw, αυτοί που έχουν ferrari και lambo τι θα πρέπει να κάνουν? Να ζητήσουν να φτιαχτούν διαφορετικοί δρόμοι που να πατάνε μόνο αυτοκίνητα από 300.000 ευρώ και πάνω?

Μαλλον δεν καταλαβες αυτο που'πα.......Απευθυνεται στον τροπο που σκεφτονται αυτοι που εχουν αλλη μαρκα και πασχιζουν να μας αποδειξουν οτι ειναι καλυτερο απο BMW....Για μενα ολα τ'αυτοκινητα εχουν το χαρακτηρα τους και τον αγοραστη τους.Πηρες φιλε μου σεατακι και το τουμπανιασες 500 αλογα??Με γεια σου,με χαρα σου,να το χαιρεσαι αλλα ν'αφηνεις κατα μερους τις συγκρισεις(δεν απευθυνεται σε σενα φιλε DriverM).Δεν αντεχω αλλο αυτους που πασχιζουν να δικαιολογησουν γιατι πηραν Seat,VW,Audi,Mercedes κτλ,συγκρινοντας τα με BMW.Στα π@π@ρι@ μας!

Stunt Mike
05-12-10, 21:52
Μια χαρα ειναι ρε παιδια το σεατακι για τα χρηματα του. και σιγουρα πιο διασκεδαστικο απο ενα bmw στα ιδαι χρηματα

Για να αλλαξουμε και λιγο κλιμα, κανα βιντεακι θα δουμε??

Το Λεον ειναι και γ@μω τ'αυτοκινητα σε γενικες γραμμες.Εγω δεν θα το'παιρνα γιατι δεν ταιριαζει στο στυλ μου.Αλλα ουτε κι ενοχλουμαι οταν με περνανε απο πανω....

billarasm3
05-12-10, 21:55
Γιατί φίλε, αν έχεις κάτι άλλο πρέπει να τη δικαιολογήσεις?

Ρε παιδιά, αν μιλάμε έτσι εμείς που έχουμε bmw, αυτοί που έχουν ferrari και lambo τι θα πρέπει να κάνουν? Να ζητήσουν να φτιαχτούν διαφορετικοί δρόμοι που να πατάνε μόνο αυτοκίνητα από 300.000 ευρώ και πάνω?

πες τα ρε φιλε!!!!

Stunt Mike
05-12-10, 22:01
θα προτιμούσα οποιοδήποτε απο αυτά τα αυτοκίνητα ακόμα και θέ μου σχώρα με άουντι,
απ'οποιοδήποτε non ///M bmw...όλες οι συμβατικές σειρές της bmw είναι απλά σκέτη
κοροιδία πλέον...πισωκίνητα που πρέπει να κάνει ολόκληρο το σύμπαν συνομοσοία για
να κάνεις μια σωστή μπάντα...έλεος. είναι άκρως μη βελτιώσημα και περιορίζονται μόνο
στο τι βγαίνει απο την ίδια την εταιρεία, για να βάλεις ένα μεγαλύτερο μοτέρ...

Δηλαδη οσοι δεν εχουμε //Μ BMW πρεπει να τα πεταξουμε?Σιγα ρε το προνομιο!Ενταξει τα 316-318 ειναι αναιμικα αλλα και μ'ενα 320 μπορεις να κανεις το κεφι σου.Το 330si θελει βελτιωσεις δλδ?Και το 335?Μ'ενα μπλοκε και μια αναρτηση τ'αμαξι γ@μει!Για να τα λες αυτα ευχομαι τουλαχιστον να το πηγαινεις το Μ οπως του αξιζει...μονιμως με το πλαι!

aristent
05-12-10, 22:14
αν η χαρα σας ερχεται μονο οταν πατατε γκαζι...........παρτε οκταβια..
η χαρα διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο....και μενα ο φιλος μου την λεει επειδη εχει λεον 1.8τ αλλα η διαφορα ξεκιναει απο το πομολο της πορτας....δεν χρειαζεται να μπεις μεσα...το πως ανοιγει η πορτα...απο εκει ξεκινα...εγω με 122 αλογα μια χαρα ειμαι και μετα απο 2 μισηχρονια καθε φορα που το οδηγω με φτιαχνει και μου δημιουργει ωραιο αισθημα οδηγησης......δεν ειναι ολα γκαζι για ολους

Aυτες ειναι δηλωσεις απο κατοχο BMW που παρ'ολα τα προβληματα που αντιμετωπισε με τη συγκεκριμενη φιρμα(φαινεται και απο την υπογραφη....)και προφανως λογο ατυχιας,ξερει οτι εχει στα χερια του ενα αλλου επιπεδου/κλασης ΟΧΗΜΑ!!!!thumb

Πραγματικα ξαφνιαστικα απο το ποστ σου φιλε μου....αλλα ευχαριστα!!!!:thumbsup:



Απο την αλλη 5 σελιδες σχολια αφιερωμενα σε ενα δίλημμα που ΔΕΝ εθεσε κανεις.

ΚΑΝΕΙΣ δεν προτιμα σεατ απο Μ5. Η μηπως υπαρχει κανεις που το προτιμα; Αυτο θα ειναι debate!

Πραγματι δεν υπαρχει διλημμα,ουτε καν σκεψη για το ποιο ειναι καλυτερο,το μονο που ηθελα να μοιραστω μαζι σας ειναι η εμπειρια συνοδηγησης ενος πολυ δυνατου αυτοκινητου και την ιστορια του ιδιοκτητη που εφαγε ηττα απο //Μ5 κατι που δεν ειναι περιεργο........ αλλα οταν λεει οτι εχει 463 αλογα δηλ.μονο 44 αλογα λιγοτερα απο //Μ5 φυσικο ειναι να πιστευει οτι λογο βαρους,τουρμπο,...κλπ.εχει καποιες ελπιδες....αλλα ενταξει, οτι εχει ο καθενας το αγαπαει το πιστευει και οταν ερχεται η ωρα της αληθειας(πατημα) τοτε μονο καταλαβαινει που βρισκεται σε ολα τα επιπεδα,δυναμη,κρατηματα,κ π.

...παντως πολυ θα ηθελα να τον συναντησει ο δικος μας Στρατος να δει την δυναμη που μπορει να εχει και ενα βελτιωμενο BMW!!!...αλλωστε το ανεφερα οτι παρακολουθουσα το ταχυμετρο για να δω το ρυθμο που ανεβαιναν τα χιλ.και θυμιζε κατι τετοιο:

https://www.youtube.com/watch?v=-AUM5wdsN0Q&feature=player_embedded

gnx
05-12-10, 22:16
Μα αυτο ακριβως λεω Αρη. Οτι εσυ που ξεκινησες το θρεντ, δεν εβαλες τετοιο διλημμα, απλά ανέφερες κάτι αξιοσημείωτο.

billarasm3
05-12-10, 22:29
Aυτες ειναι δηλωσεις απο κατοχο BMW που παρ'ολα τα προβληματα που αντιμετωπισε με τη συγκεκριμενη φιρμα(φαινεται και απο την υπογραφη....)και προφανως λογο ατυχιας,ξερει οτι εχει στα χερια του ενα αλλου επιπεδου/κλασης ΟΧΗΜΑ!!!!thumb

Πραγματικα ξαφνιαστικα απο το ποστ σου φιλε μου....αλλα ευχαριστα!!!!:thumbsup:



Πραγματι δεν υπαρχει διλημμα,ουτε καν σκεψη για το ποιο ειναι καλυτερο,το μονο που ηθελα να μοιραστω μαζι σας ειναι η εμπειρια συνοδηγησης ενος πολυ δυνατου αυτοκινητου και την ιστορια του ιδιοκτητη που εφαγε ηττα απο //Μ5 κατι που δεν ειναι περιεργο........ αλλα οταν λεει οτι εχει 463 αλογα δηλ.μονο 44 αλογα λιγοτερα απο //Μ5 φυσικο ειναι να πιστευει οτι λογο βαρους,τουρμπο,...κλπ.εχει καποιες ελπιδες....αλλα ενταξει, οτι εχει ο καθενας το αγαπαει το πιστευει και οταν ερχεται η ωρα της αληθειας(πατημα) τοτε μονο καταλαβαινει που βρισκεται σε ολα τα επιπεδα,δυναμη,κρατηματα,κ π.

...παντως πολυ θα ηθελα να τον συναντησει ο δικος μας Στρατος να δει την δυναμη που μπορει να εχει και ενα βελτιωμενο BMW!!!...αλλωστε το ανεφερα οτι παρακολουθουσα το ταχυμετρο για να δω το ρυθμο που ανεβαιναν τα χιλ.και θυμιζε κατι τετοιο:

https://www.youtube.com/watch?v=-AUM5wdsN0Q&feature=player_embedded

https://www.youtube.com/watch?v=IuJfUgfb4I0&feature=related
δες ενα βιντεακι πως παει ενα vag στα αλογα που ειπε το παλικαρι πιο πανω!!!
οπως ειπαμε εξαρταται τι χρηματα μπορει να διαθεσει καποιος για αμαξι!!!
στα 30000 που παιρνεις ενα vag 300+ αλογα κουτα σε bmw παιρνεις 316!!
δεν εχω κατι με τα 316 αλλα μην τα ισοπεδονουμε ολα!!!

TAZ118!
05-12-10, 22:45
το DSG σου θυμισε steptronic....????????????????

Στο manual mode εχουν ακριβως την ιδια ταχυτητα αλλαγων....
Στο αυτοματο εχω την αισθηση οτι το DSG ειναι καλυτερο αλλα και τα 2 τα οδηγησα πολυ λιγο στο αυτοματο ωστε να αποκτησω σαφη εικονα...


Να που επιτέλους μιλάω την ίδια γλώσσα με κάποιον.

Golf gti dsg, περίμενα ουαου. Το οιυαου δεν ήρθε ποτέ, αντίθετα ξενέρωσα από τις πρώτες κιόλας μέρες συμβίωσης. Αν ήταν χειροκίνητο, μπορεί και να το είχα ακόμα.

Φιλε με αυτο δυστυχως δεν απολαμβανεις οδηγηση...Μου δινει την αισθηση οτι τεμπελιαζω πισω απο το τιμονι και δεν εχω τον ελεγχο του...
Απλως πατας το γκαζι και πας....Και ακομα απεχω αρκετα χρονια απο τοτε που θα βαρεθω να οδηγω...

nikos1400
05-12-10, 22:46
Εγω δεν εχω κατσει 2-3 χρονια σε Σεατ φορουμ μεσα για να'χω διαβασει και να ξερω πολλα περι "Λεον και βελτιωση του".

Στα 32 μου ομως σημερα, και με αυτα που ξερω τωρα, 1000 φορες καλυτερα θα παιρνα μεταχειρισμενο Μ3 (Ε46) στα 30Κ, παρά καινουριο Λεον με 7 χρονια εγγυηση.
thumb

billarasm3
05-12-10, 22:52
Εγω δεν εχω κατσει 2-3 χρονια σε Σεατ φορουμ μεσα για να'χω διαβασει και να ξερω πολλα περι "Λεον και βελτιωση του".

Στα 32 μου ομως σημερα, και με αυτα που ξερω τωρα, 1000 φορες καλυτερα θα παιρνα μεταχειρισμενο Μ3 (Ε46) στα 30Κ, παρά καινουριο Λεον με 7 χρονια εγγυηση.
thumb

καποιος ομως π.χ που δεν εχει να δινει 1000σημα δεν μπορει να εχει 3200
στο ονομα του και λοιπα θα επαιρνε λεον!!
καταλαβες τι θελω να πω???
ειναι ανωτερα αυτοκινητα τα bmw αλλα εχουν και μια περιουσια!!!

billarasm3
05-12-10, 22:55
Στο manual mode εχουν ακριβως την ιδια ταχυτητα αλλαγων....
Στο αυτοματο εχω την αισθηση οτι το DSG ειναι καλυτερο αλλα και τα 2 τα οδηγησα πολυ λιγο στο αυτοματο ωστε να αποκτησω σαφη εικονα...



Φιλε με αυτο δυστυχως δεν απολαμβανεις οδηγηση...Μου δινει την αισθηση οτι τεμπελιαζω πισω απο το τιμονι και δεν εχω τον ελεγχο του...
Απλως πατας το γκαζι και πας....Και ακομα απεχω αρκετα χρονια απο τοτε που θα βαρεθω να οδηγω...

εχει φιλος ibiza cupra dsg!!1
το αμαξι αλλαζει πολυυυυ γρηγορα!!
το smg μπροστα του κοιμαται!!!
σαν dct ειναι!!!

TAZ118!
05-12-10, 22:55
Yπαρχει πραγματικα καποιος λογος,εκτος της εξωτερικης εμφανισης, να αγορασει καποιος Leon,το αντιγραφο του Golf, αντι να παρει το γνησιο Golf?

S8N
05-12-10, 22:55
το ότι *δεν είναι bmw* είναι το τελευταίο κάστρο...

πιστεύω ότι θα βγουν καλύτερα συμπεράσματα αν δεν χρησιμοποιούμε ή εμβολίζουμε την συζήτηση μας με συμπλεγματικούς όρους.

Δε με διακατέχει κανένα σύμπλεγμα ανωτερότητας ή κατωτερότητας Πάνο, ούτε αναφερόμουν συγκεκριμένα στις BMW. Αυτό που θέλω να τονίσω και που μάλλον δεν έκανα κατανοητό είναι η ματαιοδοξία εκείνων που πιστεύουν πως βελτιώνοντας ένα τέτοιο αυτοκίνητο μπορούν να σταθούν δίπλα σε ένα καθαρόαιμο σπορ όχημα. Σπορ οδήγηση δε σημαίνει μόνο 0-100 και 0-400.

billarasm3
05-12-10, 22:56
Yπαρχει πραγματικα καποιος λογος,εκτος της εξωτερικης εμφανισης, να αγορασει καποιος Leon,το αντιγραφο του Golf, αντι να παρει το γνησιο Golf?

πιο χαμηλη τιμη!!!
σε καποιους ισως αρεσει περισσοτερο!!!
γουστα ειναι αυτα!!!

TAZ118!
05-12-10, 22:57
εχει φιλος ibiza cupra dsg!!1
το αμαξι αλλαζει πολυυυυ γρηγορα!!
το smg μπροστα του κοιμαται!!!
σαν dct ειναι!!!

Ισως στο FR να ειναι επιτηδες πιο αργο....Λογω κοστους η' και εγω δεν ξερω τι αλλο...

billarasm3
05-12-10, 22:59
Δε με διακατέχει κανένα σύμπλεγμα ανωτερότητας ή κατωτερότητας Πάνο, ούτε αναφερόμουν συγκεκριμένα στις BMW. Αυτό που θέλω να τονίσω και που μάλλον δεν έκανα κατανοητό είναι η ματαιοδοξία εκείνων που πιστεύουν πως βελτιώνοντας ένα τέτοιο αυτοκίνητο μπορούν να σταθούν δίπλα σε ένα καθαρόαιμο σπορ όχημα. Σπορ οδήγηση δε σημαίνει μόνο 0-100 και 0-400.

δηλαδη θες να πεις πως δεν στριβουν δεν φρεναρουν δεν ειναι αξιοπιστα???
ξαναλεω πως σωστο ειναι να τα συγκρινουμε και βαση χρηματων!!!

billarasm3
05-12-10, 23:01
Ισως στο FR να ειναι επιτηδες πιο αργο....Λογω κοστους η' και εγω δεν ξερω τι αλλο...

ισως!!!
εχει μια λογικη αυτο!!

S8N
05-12-10, 23:34
δηλαδη θες να πεις πως δεν στριβουν δεν φρεναρουν δεν ειναι αξιοπιστα???
ξαναλεω πως σωστο ειναι να τα συγκρινουμε και βαση χρηματων!!!

Μα Βασίλη, για να το κάνεις να στρίβει, να φρενάρει και να είναι αξιόπιστο με 200% αύξηση ιπποδύναμης, τα χρήματα που έχεις δώσει σου αρκούσαν ν' αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο με pedigree. Και τονίζω πως δεν αναφέρομαι σε BMW απαραιτήτως. Το δε στρίψιμο είναι πρωτίστως θέμα οδηγού.

billarasm3
05-12-10, 23:37
Μα Βασίλη, για να το κάνεις να στρίβει, να φρενάρει και να είναι αξιόπιστο με 200% αύξηση ιπποδύναμης, τα χρήματα που έχεις δώσει σου αρκούσαν ν' αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο με pedigree. Και τονίζω πως δεν αναφέρομαι σε BMW απαραιτήτως. Το δε στρίψιμο είναι πρωτίστως θέμα οδηγού.

αν εχεις οδηγησει λεον γκολφ με μαμα τουρμο στα 360-380 αλογα στριβει αρκετα καλα για προσθιοκινητο!!!
δεν μιλαμε για 500-600 αλογα!!
εκει παυει να ειναι βολταδικο για εμενα!!!
οπως και ενα μ3 στα 700+ η ενα μ5 στα 1000+ άλογα!!

TAZ118!
05-12-10, 23:41
Μα Βασίλη, για να το κάνεις να στρίβει, να φρενάρει και να είναι αξιόπιστο με 200% αύξηση ιπποδύναμης, τα χρήματα που έχεις δώσει σου αρκούσαν ν' αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο με pedigree. Και τονίζω πως δεν αναφέρομαι σε BMW απαραιτήτως. Το δε στρίψιμο είναι πρωτίστως θέμα οδηγού.

Να αναφερω ενα παραδειγμα πανω σε αυτο.....
Πριν 1-1μιση χρονο ειχα διαβασει σε ελληνικο περιοδικο βελτιωσης για ενα βελτιωμενο Golf V...
Ηταν ανεβασμενο στα 300+ αλογα με 18αρες,4πιστονα Brembo και διαφορα αλλα....Συνολικα το αυτοκινητο ειχε κοστισει 30000 η αγορα και 24000 η βελτιωση...Με 54 χιλιαρικα αγοραζες μια καλα εξοπλισμενη 135i M-Sport και
κουμπωνες και ενα Procede για καμποσα αλογα παραπανω...
Και κυκλοφορουσες με ενα κουπε BMW,οχι ενα hatchback VW....

Driver M
05-12-10, 23:50
Yπαρχει πραγματικα καποιος λογος,εκτος της εξωτερικης εμφανισης, να αγορασει καποιος Leon,το αντιγραφο του Golf, αντι να παρει το γνησιο Golf?

Ναι, γιατί είναι πιο γρήγορο (cupra με gti), πιο φτηνό και πιο σπορ οδηγικά.
Γενικά, είναι πολύ καλύτερο value form money από τη Γκόλφω.

billarasm3
05-12-10, 23:50
Να αναφερω ενα παραδειγμα πανω σε αυτο.....
Πριν 1-1μιση χρονο ειχα διαβασει σε ελληνικο περιοδικο βελτιωσης για ενα βελτιωμενο Golf V...
Ηταν ανεβασμενο στα 300+ αλογα με 18αρες,4πιστονα Brembo και διαφορα αλλα....Συνολικα το αυτοκινητο ειχε κοστισει 30000 η αγορα και 24000 η βελτιωση...Με 54 χιλιαρικα αγοραζες μια καλα εξοπλισμενη 135i M-Sport και
κουμπωνες και ενα Procede για καμποσα αλογα παραπανω...
Και κυκλοφορουσες με ενα κουπε BMW,οχι ενα hatchback VW....

καποιο λαθος κανεις!!!
το γκολφ για να φτασει 390 θελει 4000 περιπου!!!
με 24000 το κανεις 500 και του βαζεις κ φτερα αν θες!!!
χαχαχ!!!

nikos1400
06-12-10, 00:00
Βασιλη, πες αληθεια τωρα.
Αν πουλουσες το Μ3 σε τιμη που θα ηθελες, τι αμαξι θα επαιρνες ?
Γιατι εγω αν με αφησει η γυναικα μου (ειναι στο ονομα της...) θα δωσω ενα Hyundai που εχουμε για Ε46.
Υπ'οψιν οτι εχω πλεον μηχανικο της εμπιστοσυνης μου.

(φιλικα παντα)

billarasm3
06-12-10, 00:03
Βασιλη, πες αληθεια τωρα.
Αν πουλουσες το Μ3 σε τιμη που θα ηθελες, τι αμαξι θα επαιρνες ?
Γιατι εγω αν με αφησει η γυναικα μου (ειναι στο ονομα της...) θα δωσω ενα Hyundai που εχουμε για Ε46.
Υπ'οψιν οτι εχω πλεον μηχανικο της εμπιστοσυνης μου.

(φιλικα παντα)

η εβο6-9 η μ5 ε60!!!!
ειχα σεατ!!!
εχου πολλοι φιλοι μου!!!
πραγματικα ειναι πολυ καλη επιλογη για τα χρηματα τους!!!

nikos1400
06-12-10, 00:11
Ολα ειναι σχετικα βεβαια.

Η επιλογη αυτοκινητου ποτέ δεν ειναι ευκολη ή ιδια για ολους.

Εξαρταται τα γουστα, την οικονμικη κατασταση, την οικογενειακη κατασταση, το που μενεις (στην πολη ή εξω), το που δουλευεις (στην πολη ή εξω), το αν γουσταρεις να δινεις κοροϊδιστικα λεφτα στο κρατος (σε αυτους που τα τρωνε μαλλον, γιατι αν πηγαινανε στο κρατος χαλαλι), και πολλα ακομα...



Γι'αυτο η κουβεντα "Leon 480 αλογα ή BMW" δεν καταληγει πουθενα.

billarasm3
06-12-10, 00:15
Ολα ειναι σχετικα βεβαια.

Η επιλογη αυτοκινητου ποτέ δεν ειναι ευκολη ή ιδια για ολους.

Εξαρταται τα γουστα, την οικονμικη κατασταση, την οικογενειακη κατασταση, το που μενεις (στην πολη ή εξω), το που δουλευεις (στην πολη ή εξω), το αν γουσταρεις να δινεις κοροϊδιστικα λεφτα στο κρατος (σε αυτους που τα τρωνε μαλλον, γιατι αν πηγαινανε στο κρατος χαλαλι), και πολλα ακομα...



Γι'αυτο η κουβεντα "Leon 480 αλογα ή BMW" δεν καταληγει πουθενα.

σωστος!!
στην ηλικια που ειμαι (23) δεν με χαλαει το λεον γκολφ και λοιπα!!
σε 10-20 χρονια ισως ηθελα κατι μεγαλο πιο αδυναμο πιο κυριλα ας πουμε!!!

stef
06-12-10, 01:01
εισαι σιγουρος?????

Για να το λέει κάτι ξέρει...

Thomelef
06-12-10, 07:15
Δηλαδη οσοι δεν εχουμε //Μ BMW πρεπει να τα πεταξουμε?Σιγα ρε το προνομιο!Ενταξει τα 316-318 ειναι αναιμικα αλλα και μ'ενα 320 μπορεις να κανεις το κεφι σου.Το 330si θελει βελτιωσεις δλδ?Και το 335?Μ'ενα μπλοκε και μια αναρτηση τ'αμαξι γ@μει!Για να τα λες αυτα ευχομαι τουλαχιστον να το πηγαινεις το Μ οπως του αξιζει...μονιμως με το πλαι!

προφανώς δεν κατάλαβες τι έχω γράψει...δεν μίλησε κανείς για προνόμια ή
οτιδήποτε άλλο απο αυτά που γράφεις...αυτό το οποίο είπα είναι πως όλα αυτά
τα αυτοκίνητα συμφέρουν περισσότερο απο τα bmw, που εκτός των ///Μ τα
οποία διαθέτουν εξοπλισμό για να τα ευχαριστηθείς τα υπόλοιπα δεν έχουν...
δλδ το 330 και το 335 γιατί να μην έχουν μπλοκέ??? λίγο κοστίζουν, ή μήπως
έχουν τόσο μικρή ιπποδύναμη και δεν χρειάζεται το μπλοκέ???φίλε μου όταν
δίνεις 60κ για ένα αμάξι έχεις την απαίτηση να τα έχει όλα...επίσεις όταν ένα
αμάξι είναι 300 άλογα πισωκίνητο απο την μάνα του και κοστίζει αυτά τα λεφτά
που μπορεί και πλέον να είναι περισσότερα, πρέπει να έχει 2-3 πράγματαστάνταρ.
ακόμα και τα ///Μ απο το εργοστάσιο έχουν πράγματα που δεν θα έπρεπε να
έχουν...βλέπε φρένα.
επίσεις το ότι εγώ βλέπω το θέμα πως τα αυτοκίνητα αυτά είναι πιο vallue for money,
δεν σημαίνει πως εσύ και όποιος άλλος έχει συμβατική σειρά πρέπει να πάει και
να το πετάξει...απο που βγάζεις αυτό το συμπέρασμα???δλδ ντε και καλά πρέπει
όλοι να συμφωνούμε στο *ναι αλλά δεν είναι πεμβέ*???
όσο για το πως πάω εγώ το αμάξι μου νομίζω πως δεν έχει καμμία σχέση με όλα
αυτά που λέμε εδώ πέρα. δικό μου είναι, άμα θέλω το καίω κιόλα. αν όμως θέλεις
να σου λυθεί η απωρεία, μπορείς να έρθεις στα μέρη μου να κάψουμε κάνα ντεπόζιτο.
επίσεις ποιός σου είπε πως ένα ///Μ είναι φτιαγμένο για να πειγαίνει μόνο με το πλάι???
σε πληροφορώ πως έχει ανάρτηση γεια σας και μπορεί να πάει και χωρίς μπάντες,
πάρα πολύ καλά, ακόμα και εναντίον καλών τετρακίνητων αυτοκινήτων, που
θεωρούνται κορυφαία για στρίψιμο.
υγ. και για τον κύριο ΤΑΖ είναι αυτό το μύνημα που απ'ότι φαίνεται, ούτε αυτός
κατάλαβε τι είπα και συμφωνεί με αυτά που λές...ελπίζω να έγινα κατανοητός
αυτή την φορά, για να μην με παρεξηγείτε άδικα...ευχαριστώ

paganis
06-12-10, 07:41
εχει φιλος ενα λεον και εχει τυχη να το οδηγησω πολλες φορες!!!
παλια οταν ηταν με μαμα τουρμπο(τωρα ειναι 500αλογα) ειχε βγαλει 390!!!
το αμαξι ειχε πολυ δυναμη πολυ ροπη ηταν αθορυβο αξιοπιστο εστριβε φρεναρε εκανε τα παντα πολυ καλα!!!
ολα αυτα με αγορα κατω απο 30000(καινουργιο) και βελτιωση 3000ευρο!!!
ειναι το καλυτερο value for money!!!!
βεβαια bmw δεν ειναι οπως ηταν αναμενομενο γιατι δεν εχει και 60000+++ευρω!!!!

ή αν βαλεις την λογικη κατω ,πληρωνεις και κατι παραπανω...πας αγοραζεις μια 316 με 120 ολοκληρα αλογα...και πισω κινηση και ευχαριστιεσαι αγωνιστικη οδηγηση με αλλα 350 ευρω....στο play station !! πολυ καλη αγορα το cupra...και φοβερο οπλο με μερικες βελτιωσεις...

GEORGE316
06-12-10, 08:05
παρακαλω,ας θεσουμε μια βαση στη κουβεντα γιατι παντα τετοια ποστ θα αποτελουν αφορμη για "ξεσαπσματα" αποψεων!!!
αρχικα ...συγκρινουμε βελτιωμενο με μαμα??
ποσο λογικο ειναι να συγκερινουμε ενα Μ5 οπως βγηκε απο το εργοστασιο(με ολες τις μελετες και ισως και τα μειωνεκτηματα (σκοπιμα)πανω του? η ενα αμαξι που εχει βελτιωθει??
αν θελουμε να ειμαστε αντικειμενικοι,ας παρουμε ενα Μ3 και ενα cupra ΜΑΜΑ.
σαφως και τα δυο ειναι συναρπαστικα αυτοκινητα!!το Μ3 ομως ειναι το ποιημα!!
οταν ομως εγω δεν μπορω να παρω Μ3,η πλεον με τα νεα μερα και σταθμα δεν θα μπορω να το δικαιολογησω το Μ3,η λυση του CUPRA ακουγεται.ΠΑΝΤΑ ΟΜΩς ΤΟ μ3 ΘΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ!

aristent
06-12-10, 09:45
Απιστευτο και ομως βρηκα βιντεο απο το συγκεκριμενο Λεον!!!!
https://www.youtube.com/watch?v=7D7w7hyE_Vk&feature=related

για να τα δουμε σε αντιπαραθεση με τον Στρατο
https://www.youtube.com/watch?v=-AUM5wdsN0Q&feature=player_embedded

αν και πιστευω οτι ο Στρατος ειδικα μετα τα 200 συνεχιζει να ανεβαινει :shok:με εκπληκτικο ρυθμο!!!!

aristent
06-12-10, 09:53
Προσπαθησα να παιζουν ταυτοχρονα τα βιντεο απο το σημειο που ο Στρατος ειναι στα 90χιλ(στο 2ο ανοιγμα)και μολις εφτασε το Λεον στα 90 πατησα το play και στο βιντεο του Στρατου και μιλαμε για μεγαλη διαφορα υπερ του Στρατου!!!!:thumbsup:μια κοντρα που δεν εγινε ποτε αλλα εαν γινοταν:whistle:.....ειμαι σιγουρος που θα πονταριζα!!!!!thumb

aristent
06-12-10, 09:58
.....Σας δινω και τα γραμματα της πινακιδας ΑΧΑ....

Εκανα λαθος για την πινακιδα....φαινεται στο τελος στο βιντεο τελικα....

paganis
06-12-10, 09:59
Προσπαθησα να παιζουν ταυτοχρονα τα βιντεο απο το σημειο που ο Στρατος ειναι στα 90χιλ(στο 2ο ανοιγμα)και μολις εφτασε το Λεον στα 90 πατησα το play και στο βιντεο του Στρατου και μιλαμε για μεγαλη διαφορα υπερ του Στρατου!!!!:thumbsup:μια κοντρα που δεν εγινε ποτε αλλα εαν γινοταν:whistle:.....ειμαι σιγουρος που θα πονταριζα!!!!!thumb

δεν υπαρχει επαφη μετα τα 200....! αλλοι ρυθμοι...αλλοι κοσμοι...

billarasm3
06-12-10, 10:18
Προσπαθησα να παιζουν ταυτοχρονα τα βιντεο απο το σημειο που ο Στρατος ειναι στα 90χιλ(στο 2ο ανοιγμα)και μολις εφτασε το Λεον στα 90 πατησα το play και στο βιντεο του Στρατου και μιλαμε για μεγαλη διαφορα υπερ του Στρατου!!!!:thumbsup:μια κοντρα που δεν εγινε ποτε αλλα εαν γινοταν:whistle:.....ειμαι σιγουρος που θα πονταριζα!!!!!thumb

Το λεον στο βίντεο δεν παίζει να είναι πάνω
από 400!!!
Αν θέλεις μπορούμε να κανονισουμε φιλική δοκιμή
με το λεον του φίλου μου και το 335!!!
Σ λέω πραγματικά
πως δεν υπάρχει επαφή!!!
Έχουν γίνει πολλές δοκιμές!!!!

ghost-rider
06-12-10, 10:18
Απο το βιντεο και μονο αυτο το λεον κάνει το 100-200 14 δευτερολεπτα...
Τα αλογα που αναφέρετε αποκλείεται να υπάρχουν.
Σε τι πίεση δουλεύει το αυτοκινητο?
Ντάξει δεν ειναι και τόσο τούμπανο τ' αμαξι...
Σαματις το χει ξεχέσει λιγο με τα αλογα που δηλώνει.

paganis
06-12-10, 10:22
Το λεον στο βίντεο δεν παίζει να είναι πάνω
από 400!!!
Αν θέλεις μπορούμε να κανονισουμε φιλική δοκιμή
με το λεον του φίλου μου και το 335!!!
Σ λέω πραγματικά
πως δεν υπάρχει επαφή!!!
Έχουν γίνει πολλές δοκιμές!!!!

αν θελετε ...φερνω και εγω εναν γνωστο μου, με λεον πραγματικα στα 460....ισως και λιγο πανω με κατι νεες βελτιωσεις ! θα εχει αρκετο ενδιαφερον.....

ghost-rider
06-12-10, 10:27
Ρε παιδια, αυτον τον παταει εργοστασιακο S3.
Δεν υπάρχουν τα αλογα που λέει. Ειναι κοροιδία.
14 το 100-200? Κοροιδευομαστε?

ghost-rider
06-12-10, 10:33
Το λεον στο βίντεο δεν παίζει να είναι πάνω
από 400!!!
Αν θέλεις μπορούμε να κανονισουμε φιλική δοκιμή
με το λεον του φίλου μου και το 335!!!
Σ λέω πραγματικά
πως δεν υπάρχει επαφή!!!
Έχουν γίνει πολλές δοκιμές!!!!

Ουτε 300 αλογα δεν ειναι αυτο.
Ο καθενας κανει πεντε παπατζες και δηλώνει οτι αλογα θελει.
Πολλα εκει που τον συμφέρει...
Λίγα οταν δεν τον βολευει.
Το αυτοκινητο φαινεται παντα στο δρομο.
Αν ηθελε να δηλώνει τοσα αλογα δεν επρεπε να εμφανισει πουθενα βίντεο.
Ο χρόνος του για να έχει την ιπποδύναμη που ισχυρίζεται επρεπε να ειναι στεγνο 10αρι το 100-200. Μη σου πω πιο κατω.

Thomelef
06-12-10, 10:47
ώντος...σε καμμία περίπτωση δεν φαίνεται να είναι 463 άλογα το συγκεκριμένο...
απο τα 200 και μετά καταρχήν σέρνεται...στην κυριολεξία όμως σέρνεται...αν αυτός
πιστεύει πως στέκεται δίπλα απο Μ5, καλά θα κάνει να πάει να τον δεί κάνας γιατρός.
δεν στέκεται πουθενά μα πουθενά δίπλα απο το ν10...

ghost-rider
06-12-10, 11:08
ώντος...σε καμμία περίπτωση δεν φαίνεται να είναι 463 άλογα το συγκεκριμένο...
απο τα 200 και μετά καταρχήν σέρνεται...στην κυριολεξία όμως σέρνεται...αν αυτός
πιστεύει πως στέκεται δίπλα απο Μ5, καλά θα κάνει να πάει να τον δεί κάνας γιατρός.
δεν στέκεται πουθενά μα πουθενά δίπλα απο το ν10...

Ποιο Μ5? Παιδια θα φουνταρω απο το παραθυρο...
Αυτος εργοστασιακο Ε46 330 θα τρομαξει να το κανει καλα...
Αυτος συνολο θα χτυπαει γυρω στο 20 0-200. Σα 330 παει. Αντε λιγο καλυτερα. Δε συγκρινεται με κανενα Μ.
Απο τα αυτοκινητα της συνομωταξίας του...
Το s3 τελευταιας γενιας τον ξεκουδουνίζει για πλάκα...

ghost-rider
06-12-10, 11:13
Μπας και ειναι κανενα τουμπανιασμενο 1,4 Τ και το παιζει Cupra?
Η μηπως ειναι τελείως εργοστασιακο cupra?
Μηπως τραβαγαν βίντεο και ηταν 5 μαντραχαλοι μεσα και αποσκευες καλοκαιρινων διακοπών πίσω?

Dimzan
06-12-10, 11:18
300 αλογα μετα βιας....

dblade
06-12-10, 11:20
Kαλα παιδια κοροιδευομαστε?Μην το ξεφτιλισουμε και ολας!
Του φιλου στρατου καταρχην και 350 να εγραφε το κοντερ θα τα κατεβαζε αυτη την αισθηση μου εδινε οτι δεν σταματουσε να καταπινει το κοντερ!
Το αλλο μετα τα 200 παπαρωσε μεχρι εκει καλο ηταν αλλα το αλλο τερας κατεβαζε με ολες τις ταχυτητες το ιδιο γρηγορα τα χιλιομετρα και δεν σταματουσε!!!!!!!
P.S Τελικα το εχεις πολυ τερας στρατο δεν ειναι μονο ονομαστικα τα αλογα thumb thumb :thumbsup:

ghost-rider
06-12-10, 11:25
Μετα πολυ βίας ομως.
Θελει σεξ βια και μπιστολίδι για να δει αυτο 300 αλογα........................................ ...............................
Σε δυναμομετρο που δεν φουσκωνει................................ .................................................. .......................
Δηλαδη να μην ειναι και το δυναμομετρο του βελτιωτη.................................. ..............
Αν εχει γινει καμια βελτιωση.
Που δεν εχει γινει.

ghost-rider
06-12-10, 11:42
https://www.youtube.com/watch?v=ZSVR-iOtW-8
Καπως ετσι πανε τα 1.8 Τ ελαφρως σηκωμενα.
100-200 σε 11 δευτερολεπτα.

Leonidas_E39
06-12-10, 11:42
Πιστευω οτι στα πολλα χιλιομετρα καπως ετσι θα ειναι η διαφορα
https://www.youtube.com/watch?v=q6jtdp3P-tg&feature=related

Στα σχολια στο youtube λεει οτι ξεκινησαν απο 2ρες ρολλαριστες

Driver M
06-12-10, 12:36
Αν το cupra αυτό είναι πάνω από 300 άλογα, τότε η 320 μου είναι Μ3 κομπρεσσοράτη...

bmw316turbo
06-12-10, 13:16
Παιδια, κατα τη γνωμη μου, ειναι λαθος να μετρατε χρονο ενος αυτοκινητου , μετρωντας το χρονο που απαιτειται για να διανυσει η βελονα του κοντερ απο τα 100-200 στο βιντεο που βλεπετε, απο την πραγματικοτητα.
Το εχω κανει προσωπικα εγω και το βιντεο που εχω κατεβασει στο youtube ειναι μεγαλυτερος απο τον πραγματικο που εκανα.Μην κρινετε μονο απο αυτο που βλεπετε γιατι παιζει και η μετατροπη του format στο video clip ...

billarasm3
06-12-10, 15:12
Πιστευω οτι στα πολλα χιλιομετρα καπως ετσι θα ειναι η διαφορα
https://www.youtube.com/watch?v=q6jtdp3P-tg&feature=related

Στα σχολια στο youtube λεει οτι ξεκινησαν απο 2ρες ρολλαριστες

εδω μιλαμε για λεον φπε+αντλια!!!
μαξ 390!!
οποιος θελει μπορω να κανονισω δοκιμουλα με λεον σιρροκο στα 470-480 αν δουμε διαφορες!!!!

billarasm3
06-12-10, 15:16
αν θελετε ...φερνω και εγω εναν γνωστο μου, με λεον πραγματικα στα 460....ισως και λιγο πανω με κατι νεες βελτιωσεις ! θα εχει αρκετο ενδιαφερον.....

απο αθηνα???

paganis
06-12-10, 15:22
απο αθηνα???

ναι απο αθηνα...στην νικαια μενει!

billarasm3
06-12-10, 15:24
ναι απο αθηνα...στην νικαια μενει!

που ρυθμιζει και πως τον λενε!!!
ρωταω μηπως τον ξερω!!!

paganis
06-12-10, 15:46
μπαμπης με ενα κιτρινο λεον...δεν θυμαμαι που ρυθμιζει!

S8N
06-12-10, 16:25
καποιο λαθος κανεις!!!
το γκολφ για να φτασει 390 θελει 4000 περιπου!!!
με 24000 το κανεις 500 και του βαζεις κ φτερα αν θες!!!
χαχαχ!!!

Βασίλη, μάλλον εσύ κάνεις το λάθος. Για ένα S3 setup σε MkV GTI χρειάζεσαι όλα αυτά:

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/k04kit.jpg

+ downpipe + καταλύτη + εξάτμιση + εργασία τοποθέτησης + πρόγραμμα.

Αν θες να δουλέψεις καλά, θα πρέπει να προσθέσεις i/c από S3 (400 ευρώ χωρίς κολλάρα και τοποθέτηση) και αντλία υψηλής (KMD 400 ευρώ, ΑPR 1000+ ευρώ).

Όλα αυτά για να πας από τα 200 κάπου πριν τα 300. Τα 4.000 ευρώ δε σου φτάνουν ούτε για ζήτω. Εγώ ένα πρόγραμμα ΜΤΜ έβαλα και μου πήγε 1350. Το i/c του S3 με τοποθέτηση και τα συμπαρομαρτούντα πήγε άλλο ένα 800άρι. Όλα αυτά για 250 αλογάκια.

Μετά σκέψου και το άλλο: Με τα φρένα τι κάνεις? Με τα σινεμπλόκ της ανάρτησης? Με την ίδια την ανάρτηση?

Αν θες ένα ρεαλιστικό νούμερο μιας καλής ολιστικής βελτίωσης στα 350 άλογα, μιλάμε για 10.000 ευρώ. Αν πας σε φίρμα (ΜΤΜ) όπως ο φίλος μου ο JDL9, μιλάμε για 20.000 ευρώ. Το Cupra προφανώς χρειάζεται λιγότερα, αφού μαζί με το S3 και το Edition 30 μοιράζονται το ίδιο μοτέρ. Για τα 390 όμως πρέπει να βάλεις βαθειά το χέρι στην τσέπη.

gnx
06-12-10, 16:36
Πλακα πλακα, διατριβη εχεις κανει Αρη στα VAG?

S8N
06-12-10, 16:42
Πλακα πλακα, διατριβη εχεις κανει Αρη στα VAG?

Απλώς είμαι παθών και μαθών Γιώργο!

Monsta
06-12-10, 16:48
Για μια milltek & oettinger stage II μονάχα θες 3 χιλιαρικάκια & με το I/C που είπε ο Άρης έφτασες τα 4.000, ήτοι 275 ΗΡ max. Για συνέλθετε...

Thomelef
06-12-10, 16:58
του ξαδέρφου μου το s3 1.8, του κόστισε περίπου 16 χιλιάρικα για να φτάσει 500+...
με τα ίδια πράγματα πλέον το δουλεύει αρκετά πιο κάτω απο 400 και πάλι έχει θέματα.
το αμάξι είναι χαζό ιβρύδιο πλέον απο μηχανικά μέρη...πχ. στο σαζμαν φοράει απο κάποιες
ταχύτητες, τα γρανάζια του ρ32 και κάποια γρανάζια απο τις ταχύτητες τις δικές του...
όπως και να'χει, αυτό που μου έχει πεί και που έχω καταλάβει και ο ίδιος παλαιότερα,
είναι πως ναι κάνεις δουλειά με 4000...δεν κάνεις σοβαρή δουλειά όμως...το 99 περίπου
στο δικό μου πούντο είχα ρίξει συνολικά 4 εκ. δραχμές +...τότε βγήκε σωστό το αμάξι,
αλλά και πάλι είχε θέματα το καλοκαίρι...

ghost-rider
06-12-10, 17:40
Παιδια τα αλογα ερχονται με μια μεγαλυτερη τουρμπινα μια εξατμιση κ ενα καλο προγραμμα. Αντε και κανα μπεκ
Ολα τα αλλα γινονται για να αντεξει το ρημαδι...
Μεχρι 1.5 bar ο 1.8 T ανεβαινει με μαμα σωθικα.
Δεν αναφερω αλογα γιατι σε αυτη την πιεση αλλοι λενε 290 αλογα και αλλοι 350+.
Το σιγουρο ειναι οτι ρεπριζατα καβατζωνει 46αρι Μ(σε καροτσα Α4 τετρακινητη) ενω απο σταση μενει λιγο πισω.

billarasm3
06-12-10, 17:43
Βασίλη, μάλλον εσύ κάνεις το λάθος. Για ένα S3 setup σε MkV GTI χρειάζεσαι όλα αυτά:

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/k04kit.jpg

+ downpipe + καταλύτη + εξάτμιση + εργασία τοποθέτησης + πρόγραμμα.

Αν θες να δουλέψεις καλά, θα πρέπει να προσθέσεις i/c από S3 (400 ευρώ χωρίς κολλάρα και τοποθέτηση) και αντλία υψηλής (KMD 400 ευρώ, ΑPR 1000+ ευρώ).

Όλα αυτά για να πας από τα 200 κάπου πριν τα 300. Τα 4.000 ευρώ δε σου φτάνουν ούτε για ζήτω. Εγώ ένα πρόγραμμα ΜΤΜ έβαλα και μου πήγε 1350. Το i/c του S3 με τοποθέτηση και τα συμπαρομαρτούντα πήγε άλλο ένα 800άρι. Όλα αυτά για 250 αλογάκια.

Μετά σκέψου και το άλλο: Με τα φρένα τι κάνεις? Με τα σινεμπλόκ της ανάρτησης? Με την ίδια την ανάρτηση?

Αν θες ένα ρεαλιστικό νούμερο μιας καλής ολιστικής βελτίωσης στα 350 άλογα, μιλάμε για 10.000 ευρώ. Αν πας σε φίρμα (ΜΤΜ) όπως ο φίλος μου ο JDL9, μιλάμε για 20.000 ευρώ. Το Cupra προφανώς χρειάζεται λιγότερα, αφού μαζί με το S3 και το Edition 30 μοιράζονται το ίδιο μοτέρ. Για τα 390 όμως πρέπει να βάλεις βαθειά το χέρι στην τσέπη.

επειδη οι πρισσοτεροι φιλοι μου εχουν τετοια κοτετσια(τφσι)
ξερω ποσα ακριβως χρειαζεται!!!
εξατμιση 500
εισαγωγη 350
τουρμινοπολλαπλη 1000
αντλια 400
προγραμμα 600
κουλερ 400
με 4000 ειναι ετοιμο και ξυριζει!!!
καταρχην με μτμ δεν θα δεις ποτε πανω απο 360 και αυτα θα ειναι κουτσα!!!
χαχαχαχα!!!

S8N
06-12-10, 17:51
Παιδια τα αλογα ερχονται με μια μεγαλυτερη τουρμπινα μια εξατμιση κ ενα καλο προγραμμα. Αντε και κανα μπεκ
Ολα τα αλλα γινονται για να αντεξει το ρημαδι...
Μεχρι 1.5 bar ο 1.8 T ανεβαινει με μαμα σωθικα.
Δεν αναφερω αλογα γιατι σε αυτη την πιεση αλλοι λενε 290 αλογα και αλλοι 350+.
Το σιγουρο ειναι οτι ρεπριζατα καβατζωνει 46αρι Μ(σε καροτσα Α4 τετρακινητη) ενω απο σταση μενει λιγο πισω.

Να κι ο δικός μου ο 225άρης με μαμά σωθικά, μετά από 90.000km εκ των οποίων τα 60.000 με πρόγραμμα (1.6 Over, 1.1 σταθερό).

Εδώ ο 1ος κύλινδρος που ξεπλενόταν από το παραφλού μετά το ρήγμα στο καπάκι:

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/DSC00220.jpg

Εδώ χταποδάκι ξυδάτο και ρηγματωμένο (το 4ο σε 60.000km):

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/DSC00222.jpg

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/DSC00224.jpg

Εδώ το 20βάλβιδο καπάκι πριν πάει για έλεγχο:

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/DSC00225.jpg

Εδώ τα εντόσθια του καπακιού:

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/DSC00226.jpg

Το κουστουμάκι ήταν αλμυρούτσικο (2k το 2005) κι αυτό με καπάκι ανακατασκευής. Εντάξει, το πόδι μου ήταν βαρύ αλλά δεν είμαι και κανένας κάφτης (έτσι Stef?)...

Όσο για το πόσες Μ3 καβάντζωσα με τα 265 άλογα, άστο...

ghost-rider
06-12-10, 17:52
επειδη οι πρισσοτεροι φιλοι μου εχουν τετοια κοτετσια(τφσι)
ξερω ποσα ακριβως χρειαζεται!!!
εξατμιση 500
εισαγωγη 350
τουρμινοπολλαπλη 1000
αντλια 400
προγραμμα 600
κουλερ 400
με 4000 ειναι ετοιμο και ξυριζει!!!
καταρχην με μτμ δεν θα δεις ποτε πανω απο 360 και αυτα θα ειναι κουτσα!!!
χαχαχαχα!!!

Καπως ετσι ειναι.... Μπαμ και τυπικο σε βρίσκω.
Δε τραβανε τα MTM τα revo και τα συναφη...
Ο Μαραβέλιας τα σηκώνει πολυ γλυκα αυτά...

billarasm3
06-12-10, 17:53
οι πολλαπλες ραγιζουν απο κακο προγραμμα!!
πολυ στεγνο πολλες θερμοκρασιες και οταν δεν το κρυωνεις μετα απο βολτα!!!

billarasm3
06-12-10, 17:54
Καπως ετσι ειναι.... Μπαμ και τυπικο σε βρίσκω.
Δε τραβανε τα MTM τα revo και τα συναφη...
Ο Μαραβέλιας τα σηκώνει πολυ γλυκα αυτά...

τα ρεβο ειναι πολυ καλα στα τφσι!!!

ghost-rider
06-12-10, 17:57
Να κι ο δικός μου ο 225άρης με μαμά σωθικά, μετά από 90.000km εκ των οποίων τα 60.000 με πρόγραμμα (1.6 Over, 1.1 σταθερό).

Εδώ ο 1ος κύλινδρος που ξεπλενόταν από το παραφλού μετά το ρήγμα στο καπάκι:

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/DSC00220.jpg

Εδώ χταποδάκι ξυδάτο και ρηγματωμένο (το 4ο σε 60.000km):

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/DSC00222.jpg

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/DSC00224.jpg

Εδώ το 20βάλβιδο καπάκι πριν πάει για έλεγχο:

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/DSC00225.jpg

Εδώ τα εντόσθια του καπακιού:

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/DSC00226.jpg

Το κουστουμάκι ήταν αλμυρούτσικο (2k το 2005) κι αυτό με καπάκι ανακατασκευής. Εντάξει, το πόδι μου ήταν βαρύ αλλά δεν είμαι και κανένας κάφτης (έτσι Stef?)...

Όσο για το πόσες Μ3 καβάντζωσα με τα 265 άλογα, άστο...

Γιατι τοσο μεγαλη διαφορα στην Over με τη σταθερη πιεση?
Ποιος στο εκανε αυτο το πραγμα?
Το μειγμα σου που ηταν ρυθμισμενο? Στη σταθερη πιεση η στην over?
Αν ηταν στη σταθερη αυτο στεγνωνε με την over...
Συγνωμη κιολας αλλα τα περισσοτερα που ξερω σπασμενα απο κατι τετοια πραματα σπασανε....

Monsta
06-12-10, 18:17
500 ευρώ από τουρμπίνα και πίσω ή μόνο για τελικό ? Πριν 2-3 χρόνια ακόμα και ο Ποπάϋ που την είχε δει 'κάπως', ζητούσε 17 κατοστάρικα για μία ολοκληρωμένη λύση, οπότε με τα ίδια περίπου χρήματα πήγαινες σε επώνυμη (milltek).

billarasm3
06-12-10, 18:20
500 ευρώ από τουρμπίνα και πίσω ή μόνο για τελικό ? Πριν 2-3 χρόνια ακόμα και ο Ποπάϋ που την είχε δει 'κάπως', ζητούσε 17 κατοστάρικα για μία ολοκληρωμένη λύση, οπότε με τα ίδια περίπου χρήματα πήγαινες σε επώνυμη (milltek).

απο τουρμπινα και πισω με ενα τελικο!!!
76αρα!!!
οι επωνυμες ειναι πολυ ακριβες!!!

dblade
06-12-10, 19:21
Kάπου τόσο πάει 500 -+ μονο σωλήνα και ένα καζανάκι στο τέλος να είναι της προκοπής και όχι κίνα ποιός του γυρνούσε 76 σωλήνα? Γιατι μονο ο ποπάυ εχει τα μηχανήματα για 76 σε αυτόν πήγε?

S8N
06-12-10, 19:28
Γιατι τοσο μεγαλη διαφορα στην Over με τη σταθερη πιεση?
Ποιος στο εκανε αυτο το πραγμα?
Το μειγμα σου που ηταν ρυθμισμενο? Στη σταθερη πιεση η στην over?
Αν ηταν στη σταθερη αυτο στεγνωνε με την over...
Συγνωμη κιολας αλλα τα περισσοτερα που ξερω σπασμενα απο κατι τετοια πραματα σπασανε....

1,6 bar σήκωνε over και στον κόφτη είχα 1,0-1,1. Η Κ04 δε μπορούσε και πολύ παραπάνω. Το μίγμα ήταν κοντά στο στοιχειομετρικό αλλά σε καμία περίπτωση φτωχό. Δεν έχω κρατήσει data logs όμως. Προγράμματα είχα δύο: Ένα από αυτόν που ανέφερες κι άλλο ένα από Superchips. Της Powerlogic μου έβγαλε 262 με 41 kgm ροπής. Το Superchips 271 με 37 αντίστοιχα. Αυτά τα νούμερα στο O-Fart, γιατί στο Maha 0-1000 θα κλαίγαμε. Την ίδια εποχή (Φλεβάρης) που ράγισα καπάκι, ήταν άλλα 3 TT/S3 στον Γρατσία με το ίδιο πρόβλημα.


απο τουρμπινα και πισω με ενα τελικο!!!
76αρα!!!
οι επωνυμες ειναι πολυ ακριβες!!!

500 ευρώ turbo-back? Μιλάμε για ανοξείδωτη 76άρα εξάτμιση ή για χτιστή καμινάδα από τζάκι?

billarasm3
06-12-10, 19:36
1,6 bar σήκωνε over και στον κόφτη είχα 1,0-1,1. Η Κ04 δε μπορούσε και πολύ παραπάνω. Το μίγμα ήταν κοντά στο στοιχειομετρικό αλλά σε καμία περίπτωση φτωχό. Δεν έχω κρατήσει data logs όμως. Προγράμματα είχα δύο: Ένα από αυτόν που ανέφερες κι άλλο ένα από Superchips. Της Powerlogic μου έβγαλε 262 με 41 kgm ροπής. Το Superchips 271 με 37 αντίστοιχα. Αυτά τα νούμερα στο O-Fart, γιατί στο Maha 0-1000 θα κλαίγαμε. Την ίδια εποχή (Φλεβάρης) που ράγισα καπάκι, ήταν άλλα 3 TT/S3 στον Γρατσία με το ίδιο πρόβλημα.



500 ευρώ turbo-back? Μιλάμε για ανοξείδωτη 76άρα εξάτμιση ή για χτιστή καμινάδα από τζάκι?

ανοξειδωτη 76αρα πενα!!!

S8N
06-12-10, 21:43
ανοξειδωτη 76αρα πενα!!!

Πάντως για το GTI ο Ποπάυ ζητούσε 2.500, ο Τρυφωνίδης (ΜΤΜ) 3.600 συμπ. του επαναπρογραμματισμού και ο Έρικ (Milltek) 2.200.

billarasm3
06-12-10, 21:56
Πάντως για το GTI ο Ποπάυ ζητούσε 2.500, ο Τρυφωνίδης (ΜΤΜ) 3.600 συμπ. του επαναπρογραμματισμού και ο Έρικ (Milltek) 2.200.

i know!!!!

halkida116mpack
06-12-10, 22:23
Aυτες ειναι δηλωσεις απο κατοχο BMW που παρ'ολα τα προβληματα που αντιμετωπισε με τη συγκεκριμενη φιρμα(φαινεται και απο την υπογραφη....)και προφανως λογο ατυχιας,ξερει οτι εχει στα χερια του ενα αλλου επιπεδου/κλασης ΟΧΗΜΑ!!!!thumb

Πραγματικα ξαφνιαστικα απο το ποστ σου φιλε μου....αλλα ευχαριστα!!!!:thumbsup:


Πραγματι δεν υπαρχει διλημμα,ουτε καν σκεψη για το ποιο ειναι καλυτερο,το μονο που ηθελα να μοιραστω μαζι σας ειναι η εμπειρια συνοδηγησης ενος πολυ δυνατου αυτοκινητου και την ιστορια του ιδιοκτητη που εφαγε ηττα απο //Μ5 κατι που δεν ειναι περιεργο........ αλλα οταν λεει οτι εχει 463 αλογα δηλ.μονο 44 αλογα λιγοτερα απο //Μ5 φυσικο ειναι να πιστευει οτι λογο βαρους,τουρμπο,...κλπ.εχει καποιες ελπιδες....αλλα ενταξει, οτι εχει ο καθενας το αγαπαει το πιστευει και οταν ερχεται η ωρα της αληθειας(πατημα) τοτε μονο καταλαβαινει που βρισκεται σε ολα τα επιπεδα,δυναμη,κρατηματα,κ π.

...παντως πολυ θα ηθελα να τον συναντησει ο δικος μας Στρατος να δει την δυναμη που μπορει να εχει και ενα βελτιωμενο BMW!!!...αλλωστε το ανεφερα οτι παρακολουθουσα το ταχυμετρο για να δω το ρυθμο που ανεβαιναν τα χιλ.και θυμιζε κατι τετοιο:

https://www.youtube.com/watch?v=-AUM5wdsN0Q&feature=player_embedded

αγαπητε συμφορουμιτη,Αρη...ναι εχω περασει τα παντα με το αμαξι...4μπεκ, 4 πολλαπλασιαστες,αισθητηρα Νοχ,αισθητηρας λ και ενας θεος ξερει τι αλλο θα δω.....με τα χρηματα που εδωσα αγοραζα α3 1.8Τ ,το δοκιμασα και δεν μου αρεσε ουτε μεσα ουτε το τιμονι του ουτε το σασμαν του(εμενα)...το αμαξι το εχω για την βολτα μου και οχι για κοντρες και ντριφτ(εχω σπασει 2 σταυρους και ενα διαφορικο με το sierra)...και σου λεω οτι στην οικογενεια υπαρχει α5 και c200 τα οποια δεν εχουν βγαλει τιποτα...το α5 ειναι και με προγραμμα supercips...ηταν το πρωτο αμαξι bmw δεν ξαναειχαμε,με νευριαζει οταν βγαζει βλαβη αλλα καθε φορα που το οδηγω δεν μετανιωνω για την αγορα του...το θεμα ειναι να ξερεις τι θες...να σημειωσω οτι το τιμονι του ασσου και η αισθηση στις στροφες ειναι καλυτερη και απο τα αλλα 2 αμαξια...ναι θα ηθελα ομως 10 αλογακια να ειχε παραπανω...γιατι σε ξαφνιαζω ...ηθελα ενα αμαξι που να ταξιδευει με 160-200 να ειναι μικρο να μην καιει πολυ και να εχει ποιοτητα και πισω κινηση...αυτα μου τα δινει μια χαρα καιτο 1600αρι φιλε Αρη...

dblade
07-12-10, 00:47
ανοξειδωτη 76αρα πενα!!!
76 αρα πένα και όλας με κουρμπές και όλα? ή με καμπυλες οξυγονου και κοπτοραπτικη και εγω καπου τοσα θα επερνα αλλα δεν έχω να γυρίσω 76αρα ειναι πολυ μεγάλη. Νομίζω ο ερικ δινει 76 downpipe και 70αρα σωληνα αν και δεν είμαι σιγουρος πάντως καμια σχέση αγγλία με ελλάδα σαν κατασκευη υλικά και τετοια θα προτιμούσα σαν πελάτης μιλτεκ παρα χειροποιητη που το μονο που δινει ειναι ομορφια αν το πετύχεις και θορυβο αλλά αυτο εξαρτάται απο τα εκάστοτε καζάνια που θα επιλέξεις.

aristent
07-12-10, 05:46
αγαπητε συμφορουμιτη,Αρη...ναι εχω περασει τα παντα με το αμαξι...4μπεκ, 4 πολλαπλασιαστες,αισθητηρα Νοχ,αισθητηρας λ και ενας θεος ξερει τι αλλο θα δω.....με τα χρηματα που εδωσα αγοραζα α3 1.8Τ ,το δοκιμασα και δεν μου αρεσε ουτε μεσα ουτε το τιμονι του ουτε το σασμαν του(εμενα)...το αμαξι το εχω για την βολτα μου και οχι για κοντρες και ντριφτ(εχω σπασει 2 σταυρους και ενα διαφορικο με το sierra)...και σου λεω οτι στην οικογενεια υπαρχει α5 και c200 τα οποια δεν εχουν βγαλει τιποτα...το α5 ειναι και με προγραμμα supercips...ηταν το πρωτο αμαξι bmw δεν ξαναειχαμε,με νευριαζει οταν βγαζει βλαβη αλλα καθε φορα που το οδηγω δεν μετανιωνω για την αγορα του...το θεμα ειναι να ξερεις τι θες...να σημειωσω οτι το τιμονι του ασσου και η αισθηση στις στροφες ειναι καλυτερη και απο τα αλλα 2 αμαξια...ναι θα ηθελα ομως 10 αλογακια να ειχε παραπανω...γιατι σε ξαφνιαζω ...ηθελα ενα αμαξι που να ταξιδευει με 160-200 να ειναι μικρο να μην καιει πολυ και να εχει ποιοτητα και πισω κινηση...αυτα μου τα δινει μια χαρα καιτο 1600αρι φιλε Αρη...

Δε ξερω πως να το δικαιολογησω....ισως λογο το οτι ησουν κατοχος πισωκινητου Σιερρα...ισως...ισως...σιγουρ ομως υστερα απο ολα αυτα που "εβγαλε" το νεο σου οχημα,αντι να εισαι αντιBMW, εισαι ο πιο πιστος BMWδακιας της παρεας μας!!!thumb

KOSTADAS
07-12-10, 08:10
Βασίλη, μάλλον εσύ κάνεις το λάθος. Για ένα S3 setup σε MkV GTI χρειάζεσαι όλα αυτά:

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/k04kit.jpg

με τα ψεματα και μονο εχουν φτασει τα tfsi σε νουμερα εξωπραγματικα για τα δεδομενα μας!το κοστος πλεον δεν ξεπερνα σε καμια περιπτωση το 5χιλιαρο για 2,0lt tfsi που με ενα καλο full stage+meth kit ξεπερνανε ανετα τα 400ps!απλα πρεπει να πεσουν στον σωστο προγραμματιστη!ως γνωστο 2 τουλαχιστον το κατεχουν πολυ καλα το αντικειμενο στα group vag και γιαυτο κανουν παπαδες!

ghost-rider
07-12-10, 09:03
1,6 bar σήκωνε over και στον κόφτη είχα 1,0-1,1. Η Κ04 δε μπορούσε και πολύ παραπάνω. Το μίγμα ήταν κοντά στο στοιχειομετρικό αλλά σε καμία περίπτωση φτωχό. Δεν έχω κρατήσει data logs όμως. Προγράμματα είχα δύο: Ένα από αυτόν που ανέφερες κι άλλο ένα από Superchips. Της Powerlogic μου έβγαλε 262 με 41 kgm ροπής. Το Superchips 271 με 37 αντίστοιχα. Αυτά τα νούμερα στο O-Fart, γιατί στο Maha 0-1000 θα κλαίγαμε. Την ίδια εποχή (Φλεβάρης) που ράγισα καπάκι, ήταν άλλα 3 TT/S3 στον Γρατσία με το ίδιο πρόβλημα.



500 ευρώ turbo-back? Μιλάμε για ανοξείδωτη 76άρα εξάτμιση ή για χτιστή καμινάδα από τζάκι?

Κοιτα το καπακι ειναι γνωστο κρουσμα. Αλλα το ειχα δει σε αυτοκινητα που δουλευαν σε μεγαλες πιεσεις.
Τι να πω?
Μην το βλεπεις μονοπλευρα.
Οπως και να χει πειραγμενο ηταν.
Καπου 0.6-0.9 δεν δουλευε αυτο?
Σκεψου ποσα 316 και 318 εχουν ραγισει καπακι χωρις να εχουν ουτε φιλτρο.

Ο προγραμματιστης που ανεφερα εχει ενα προγραμμα για τον 1,8Τ στο 1,2-1,4 over. Σε συνδυασμο με μια Κ04 που εχει βαλει ο αδερφος μου πανω σε ενα Α4 εχει 210 περιπου ονομαστικα αλογα στους 25 βαθμους. Με διορθωση στους 0 πρεπει να βγαινουν πιο πολλα...

Γραφει 13 το 100-200 πλεον. Λιγο πιο γρηγορα απο το cupra στο εδω βιντεο....
Και το 0-100 δεν το εχουμε δει ακομα. Λογικα ομως απο αλλον που εχει το ιδιο προγραμμα πρεπει να παιζει στο 6+-.
Ακολουθει Μ3 χωρις ιδιαιτερη δυσκολια. Να το περασει δεν μπορει, αλλα το ακολουθει.
Κ μεχρι στιγμης εχει δωσει 750 για το turbo(Κ04-015).
Και 700 για το προγραμμα αν δεν κανω λαθος.
Ολα εγιναν στα 195.000 χιλιομετρα περιπου.
Τωρα το αμαξι εχει 210.000 και οργωνει τους δρομους ολοταχως.
Εχει ζητησει εναν πολλαπλασιαστη και μια αντλια νερου.

Α και μπουζι. Τα αλλαζουμε συχνα αυτα.
Μπουρδελο σου λεω...

S8N
07-12-10, 23:58
με τα ψεματα και μονο εχουν φτασει τα tfsi σε νουμερα εξωπραγματικα για τα δεδομενα μας!το κοστος πλεον δεν ξεπερνα σε καμια περιπτωση το 5χιλιαρο για 2,0lt tfsi που με ενα καλο full stage+meth kit ξεπερνανε ανετα τα 400ps!απλα πρεπει να πεσουν στον σωστο προγραμματιστη!ως γνωστο 2 τουλαχιστον το κατεχουν πολυ καλα το αντικειμενο στα group vag και γιαυτο κανουν παπαδες!

Αν σ' αυτούς τους δυο περιλαμβάνονται οι etuners (Στέλιος-Κρίτωνας), μια επίσκεψη στο site τους θα μας πείσει όλους πως για να βγάλεις πάνω από 400 σε δίλιτρο τούρμπο-φέσι κινητήρα χρειάζεσαι:

1. Μπιέλες - πιστόνια.

2. Τουρμπίνα μεγέθους GT3071R.

3. Μπεκ RS4.

4. Αντλία υψηλής.

5. Τα γνωστά που αναφέραμε προηγουμένως: εξάτμιση, καταλύτες, σωληνώσεις, CAI, κλπ κλπ κλπ.

Όλα αυτά με 4-5 χιλιάρικα? Συμπεριλαμβανομένου του προγραμματισμού και της εργασίας?

KOSTADAS
08-12-10, 07:22
Αν σ' αυτούς τους δυο περιλαμβάνονται οι etuners (Στέλιος-Κρίτωνας), μια επίσκεψη στο site τους θα μας πείσει όλους πως για να βγάλεις πάνω από 400 σε δίλιτρο τούρμπο-φέσι κινητήρα χρειάζεσαι:

1. Μπιέλες - πιστόνια.

2. Τουρμπίνα μεγέθους GT3071R.

3. Μπεκ RS4.

4. Αντλία υψηλής.

5. Τα γνωστά που αναφέραμε προηγουμένως: εξάτμιση, καταλύτες, σωληνώσεις, CAI, κλπ κλπ κλπ.

Όλα αυτά με 4-5 χιλιάρικα? Συμπεριλαμβανομένου του προγραμματισμού και της εργασίας?με την εργασια ειναι οι τιμες αλλα δεν αναφερομαι στους e-tuners!ως γνωστο τα tfsi φτανουν αυτον τον στοχο 400ps+με τα περιφεριακα και μονο+meth kit χωρις να ανοιξουν μοτερ και να αλλαξουν τουρμπο!και για να μιλησουμε τεκμεριωμενα 0-400tune to race και svs και overload ειναι αυτοι που τα καταφερνουν μεχρι στιγμης!

pepe
08-12-10, 11:54
Cupra με turbo Precision 6262 @ 20psi (σπανιόλικο)


https://www.youtube.com/watch?v=xFndw-rwKho&feature=player_embedded


400 τροχο στο 1.3bar (βρεγμενο οδοστρωμα...)

https://www.youtube.com/watch?v=UGPtky_il9g&feature=player_embedded#!


Scirocco R με 3076R (ελληνικό)


δοκιμαστικά πατήματα

https://www.youtube.com/watch?v=fNE24y6G5Og&feature=player_embedded


και ρυθμισμένο στο 1.85 bar


https://www.youtube.com/watch?v=jg8W29x2n4c&feature=player_embedded


και δώρο 4κουνα Octavia RS 500αρι


https://www.youtube.com/watch?v=HE8nuYLzo7c&feature=player_embedded



ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΚΟΥΒΑΓΚ , να χαίρεστε τις Μπιμο σας!:thumbsup:

billarasm3
08-12-10, 14:41
με την εργασια ειναι οι τιμες αλλα δεν αναφερομαι στους e-tuners!ως γνωστο τα tfsi φτανουν αυτον τον στοχο 400ps+με τα περιφεριακα και μονο+meth kit χωρις να ανοιξουν μοτερ και να αλλαξουν τουρμπο!και για να μιλησουμε τεκμεριωμενα 0-400tune to race και svs και overload ειναι αυτοι που τα καταφερνουν μεχρι στιγμης!

φιλε μου πιο svs πιο overload και πιο tfsi του 0-400 εχει βγαζει πανω απο
400 με μαμα τουρμπο???
εγω μονο κατι ρεβο ξερω!!

KOSTADAS
08-12-10, 15:07
φιλε μου πιο svs πιο overload και πιο tfsi του 0-400 εχει βγαζει πανω απο
400 με μαμα τουρμπο???
εγω μονο κατι ρεβο ξερω!!revo με file απο svs μεσα!τα υπολοιπα κυκλοφορουν ειδη οπου να ειναι θα ακουστουν!

billarasm3
08-12-10, 15:16
revo με file απο svs μεσα!τα υπολοιπα κυκλοφορουν ειδη οπου να ειναι θα ακουστουν!

για του δηλεσιωτη λες????

S8N
08-12-10, 16:50
revo με file απο svs μεσα!τα υπολοιπα κυκλοφορουν ειδη οπου να ειναι θα ακουστουν!

Εννοείς ότι θα κάνουν... ΜΠΑΜ? :original:

ghost-rider
08-12-10, 17:04
Αφηστε τα αλογα ρε παιδια...
Στις πιεσεις που αναφερονται δεν υπαρχουν αυτες οι ιπποδυναμεις. Στην Ελλαδα ειμαστε οχι στον βαρειο πολο.
Ποσα αλογα στα 1,3 bar?
Και ποσα στα 1,85?
Αυτα ειναι αστεια πραγματα.
Ναι ανεβαινουν ευκολα αλλα μην το ξεχεσουμε το ζητημα.
1,3 bar δεν μπορει να περασει Μ3 Ε46. Οτι και να το κανεις.
1,85 bar θα περασει το Μ3 και θα σκαλωσει στο Μ5.
Το Μ5 τωρα γραφει 0-200 σε 12 δευτερα.................................
Μην αποτρελαθουμε τελειως.
Οποιος το περνα χωρις να εχει γυρισει τον κοσμο αναποδα απλα δεν εχει ανοιξει μαζι του.
Πρεπει να περασουν τα 2,0 bar για ενα χτυπησουν το V10.
Και εκει πρεπει να αλλαξουν ολα.
Μονο το μπλοκ θα μεινει ιδιο.
Και αμα το ζορισεις το αμαξι θα σπασει αυτο που εμεινε ιδιο.
Εχω δει αυτοκινητο που δουλευε 2,4 bar. Το μπλοκ του κοπηκε στη μεση.
Η ρωγμη ηταν κατα μηκος και περνουσε απ ολους τους κυλινδρους....

S8N
08-12-10, 17:24
Αφηστε τα αλογα ρε παιδια...
Στις πιεσεις που αναφερονται δεν υπαρχουν αυτες οι ιπποδυναμεις. Στην Ελλαδα ειμαστε οχι στον βαρειο πολο.
Ποσα αλογα στα 1,3 bar?
Και ποσα στα 1,85?
Αυτα ειναι αστεια πραγματα.
Ναι ανεβαινουν ευκολα αλλα μην το ξεχεσουμε το ζητημα.
1,3 bar δεν μπορει να περασει Μ3 Ε46. Οτι και να το κανεις.
1,85 bar θα περασει το Μ3 και θα σκαλωσει στο Μ5.
Το Μ5 τωρα γραφει 0-200 σε 12 δευτερα.................................
Μην αποτρελαθουμε τελειως.
Οποιος το περνα χωρις να εχει γυρισει τον κοσμο αναποδα απλα δεν εχει ανοιξει μαζι του.
Πρεπει να περασουν τα 2,0 bar για ενα χτυπησουν το V10.
Και εκει πρεπει να αλλαξουν ολα.
Μονο το μπλοκ θα μεινει ιδιο.
Και αμα το ζορισεις το αμαξι θα σπασει αυτο που εμεινε ιδιο.
Εχω δει αυτοκινητο που δουλευε 2,4 bar. Το μπλοκ του κοπηκε στη μεση.
Η ρωγμη ηταν κατα μηκος και περνουσε απ ολους τους κυλινδρους....

+1x10Ε6

Τις προάλλες έλεγα στον Νίκο Ε60 για το ΤΤ μου. Σε άνοιγμα με stock 2λιτρο STI MY2004 ήμουν 1 κενό μπροστά. Θα έλεγε λοιπόν κανείς πως πήγαινε καλά.

Ε λοιπόν, ΠΟΤΕ δεν κατάφερα να σταθώ δίπλα σε Μ3 Ε46. Κάποτε μάλιστα, είχα το απίστευτο θράσος να δοκιμάσω ν' ανοίξω στα διόδια των Αφιδνών με ένα Μ5 Ε39. Ήμουν μόνος με μισογεμάτο ντεπόζιτο + Aldon και την ώρα που πλήρωνα πέτυχα μια στο διπλανό γκισέ με 4 υπέρβαρους μέσα (οι δυο ήταν οι Αφοί Παντελάκη). Με κοίταξαν, τους κοίταξα, ξεκινήσαμε, σανιδώνω, σανιδώνουν κι αυτοί, τρώω μέχρι τα 200 2,5 πλανήτες και end of story. Μιλάμε για τέτοια τσόντα που με περίμεναν απέναντι από το 3xxx (Aachen) για ν' ασελγήσουν εκ νέου πάνω μου!

Ο τουρμποφέσι είναι σαφώς καλύτερο μοτέρ, πιο γραμμικό και πολύ πιο ροϊκό. Αυτό σε StgIII είμαι σίγουρος πως στέκεται πολύ καλά απέναντι σε Μ στο 1ο άνοιγμα. Στο 2ο μάλλον θα χεστεί πάνω του από πιέσεις και θερμοκρασίες. Στο 3ο απλώς βάζεις αλάρμ και κάνεις damage control. Όλα αυτά με τουρμπόκαιρο. Τι να κάνουμε, δε μπορούμε να τα έχουμε όλα.

ghost-rider
08-12-10, 17:36
Οχι. Με 1,1 - 1,6 που ανεφερες αυτο δεν γινεται. Δεν πατας Μ3.
πρεπει ομως να μην σου εφευγε και πολυ ρε συ...
Τωρα για τα scooby και τα evo....
Eιπαμε να μιλαμε για αυτοκινητα και οχι για χαζο καγκουρικες ρεπλικες ραλλυ.
Καποια στιγμη ηθελα να αγορασω ενα evo αντι για στεγνωτηριο.
Πολυ θα ηθελα να το βγαλω βολτα με μπουγαδα απλωμενη στη φτερουγα.
Κουβάδες...

Driver M
08-12-10, 17:46
Οχι. Με 1,1 - 1,6 που ανεφερες αυτο δεν γινεται. Δεν πατας Μ3.
πρεπει ομως να μην σου εφευγε και πολυ ρε συ...
Τωρα για τα scooby και τα evo....
Eιπαμε να μιλαμε για αυτοκινητα και οχι για χαζο καγκουρικες ρεπλικες ραλλυ.
Καποια στιγμη ηθελα να αγορασω ενα evo αντι για στεγνωτηριο.
Πολυ θα ηθελα να το βγαλω βολτα με μπουγαδα απλωμενη στη φτερουγα.
Κουβάδες...

Eντάξει, φαντάζομαι ότι κάνεις πλάκα αφού και τα δύο αυτά αυτοκίνητα είναι κορυφαία σε όλους τους τομείς, τόσο σε αίσθηση όσο και σε αποτελεσματικότητα, κρατήματα κλπ. Γούστα είναι αυτά και προσωπικά θα προτιμούσα κάποιο bmw-porsche, αλλά μόνο κουβάδες δεν είναι!

Και μιας και μιλάμε για πατήματα κλπ, ένα καλά φτιαγμένο evo κανένα ///Μ (ό,τι και να φοράει ακόμα και κομπρέσσορες κλπ) δεν το πλησιάζει ούτε για να δει την πινακίδα του.
Χωρίς αυτό βέβαια να είναι το μοναδικό τους προτέρημα, αφού τα αυτοκίνητα αυτά έχουν πολύ περισσότερα να προσφέρουν από 0-400. Δεν είναι ούτε sunny ούτε s3...:whistle:

ghost-rider
08-12-10, 17:53
Eντάξει, φαντάζομαι ότι κάνεις πλάκα αφού και τα δύο αυτά αυτοκίνητα είναι κορυφαία σε όλους τους τομείς, τόσο σε αίσθηση όσο και σε αποτελεσματικότητα, κρατήματα κλπ. Γούστα είναι αυτά και προσωπικά θα προτιμούσα κάποιο bmw-porsche, αλλά μόνο κουβάδες δεν είναι!

Και μιας και μιλάμε για πατήματα κλπ, ένα καλά φτιαγμένο evo κανένα ///Μ (ό,τι και να φοράει ακόμα και κομπρέσσορες κλπ) δεν το πλησιάζει ούτε για να δει την πινακίδα του.
Χωρίς αυτό βέβαια να είναι το μοναδικό τους προτέρημα, αφού τα αυτοκίνητα αυτά έχουν πολύ περισσότερα να προσφέρουν από 0-400. Δεν είναι ούτε sunny ούτε s3...:whistle:


Χμ............... Σοβαρολογω.

Με ενα τετοιο τα πηγαινεις τρεις και μια.

https://www.horsepowerfreaks.com/partdetails/HPF/Turbos/Turbo_Kits/E46_M3/11037
Το οτι δεν εχουμε κανενα στην Ελλαδα δεν σημαινει οτι δεν γινεται...

stratos
08-12-10, 18:14
Είναι λίγος καιρός που τέλειωσε η άδεια και έχασα λίγα επεισόδια.

Ενα Leon της προηγούμενης γενιάς μπορεί να φτάσει με αρκετές και εκτεταμένες βελτιώσεις στα 450-470 ps σε κόστος που θα αγόραζες και δεύτερο αυτοκίνητο. Ενα απο αυτά έκανε πάτημα μαζί μου, μάλλον παρακολουθούσε πάτημα... απλά έβγαλε φλάς κάπου στα 220 και με προσπέρασε απο δεξιά και κάπου στα 250 σταμάτησε να ανοίγει η διαφορά μέχρι τα πολλά που σταθεροποιήθηκε. Λογικό με 30-76 και μεθανολες. Η διάρκεια βέβαια στα πάρα πολλά χιλιόμετρα δεν μπορεί να κρατηθεί γιατί αλλιώς αποδίδονται τα αλλογα απο 2000 cc και αλλιώς απο 3000 cc.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να ανοίκω με κανένα απο τα αυτοκίνητα που προτείνετε. Οτι διαφορές και να έχουν, ακόμα και πιο αργά ή γρήγορα να είναι πάντα Seat θα παραμείνουν. Και όχι μιλώνταςε ώς κάτοχος BMW αλλά εντελως αντικειμενικά. Το κάθε αυτοκίνητο έχει δικό του target group και προφανώς είναι για διαφορετική χρήση.

Κάποιος που παίρνει ένα Seat απλά και μόνο για να τρέχει πολύ το κάνει προφανώς για οικονομικούς λόγους (αλλιώς θα αγόραζε ένα Μ5 όπως προαναφέρθηκε). Ενα τόσο βελτιωμένο αυτοκίνητο έχει σίγουρα διαφορά απο κάποιο αντίστοιχο BMW. Γιατί δεν είναι και τόσο εύκολο να το πάρεις και να πάς ένα ταξιδάκι απο την Αθήνα μεχρι την Ξάνθη μήπως και ανάψει ένα check engine ή μήπωε τουρμπίσει μετά τις 3500rpm και το πυρόμετρο δείξει 900+ και πρέπει να κόψει για να κρυώσει. Αυτά είναι αυτά που πληρώνεις πέρα απο την ποιότητα εσωτερικού και κύλισης. Μιας και αναφερθήκαμε σε αυτά, δεν κατηγορώ την εταιρία ούτε αυτούς που έχουν τέτοιο αυτοκίνητο και το έχουν βελτιωμένο. Αυτό που θέλω να πώ είναι να συγκρίνουμε πιο όμοια πράγματα μιας και η σύγκριση (πέρα της επιτάχυνσης) ενός Seat με ένα BMW είναι ατελέσφορη.

aristent
08-12-10, 19:18
Γεια σου Στρατο 3λιτρε,διτουρμπινε,βελτιωμ νε μας φανταρε!!!!:thumbsup:

Εσενα ειχα στο μυαλο μου απο την αρχη που εκανα βολτα με αυτο το Λεον!!!
.....παρακολουθουσα το κοντερ για να καταλαβω την αναπτυξη της ταχυτητας και να συγκρινω....αλλα μαλλον τα ασυγκριτα προσπαθουσα να κανω.....τελος παντων....εχουμε να κανουμε με ενα Λεον δυνατο ,που ο ιδιοκτητης ειχε παρει φορα και για να διαπιστωσει εαν του εδωσαν οντως ετοιμο βελτιωμενο 463αλογων τα εβαζε με οποιονδηποτε!!!!...σωστο η λαθος του?...δεν με αφορα...

....δεν ξερω βεβαια τι τσαγια κερασε, η τι ηττες εχει φαει,αλλα την τελευταια ηττα απο Μ5 Ε60 τη φυσαει και δεν κρυωνει!!!!:thumbsup:...και συμφωνα με αυτα που λενε τα φιλαρακια μας εδω στο φορουμ....τρομαρα του!!!! δεν ηξερε δε ρωταγε!!!!:th_Laie_67-1:

dblade
09-12-10, 17:18
Αμα δειτε τι μπορειτε να κανεται στα μ για να πετανε ειδα βιντεο και επαθα πλακα www.horsepowerfreaks.com
Aντι να ριξεις 20 -25κ στο κουβαγκ να το πας 500 ριχνεις τοσα στο μ και στο κανουνε εργοστασιο 750 αλογα μοτερ επαθα πλακα λεω ουτε μετατροπες με εγκεφαλους ουτε τπτ εχουνε βγαλει κιτακι Plug n play και το μ γινεται ποιο τερας απο οτι ειναι :shok: :shok: :shok: :shok: :shok: :shok:

Thomelef
09-12-10, 18:43
Αμα δειτε τι μπορειτε να κανεται στα μ για να πετανε ειδα βιντεο και επαθα πλακα www.horsepowerfreaks.com
Aντι να ριξεις 20 -25κ στο κουβαγκ να το πας 500 ριχνεις τοσα στο μ και στο κανουνε εργοστασιο 750 αλογα μοτερ επαθα πλακα λεω ουτε μετατροπες με εγκεφαλους ουτε τπτ εχουνε βγαλει κιτακι Plug n play και το μ γινεται ποιο τερας απο οτι ειναι :shok: :shok: :shok: :shok: :shok: :shok:

φίλε μου για 750 άλογα απο την συγκεκριμένη εταιρεία, μόνο τόσο απλά δεν
είναι τα πράγματα...μιλάμε αν δεν κάνω λάθος για stage 2.5 - 3...
καταρχήν οι άνθρωποι σου δίνουν άγραφο και σωθικά όλα πέταμα, με low compression
πιστόνια, arp βίδες, μπιέλες, κτλ κτλ κτλ...πολύ μακρύς ο κατάλογος και πολύ
δουλειά...βέβαια οι τύποι είναι κορυφή...αλλά σε καμμία περίπτωση, δεν είναι
τόσο απλά τα πράγματα...σκέψου μόνο πως δεν ανεβάζουν απλά ιπποδύναμη
όπως τα κουβάγκ...σου δίνουν άλλο αυτοκίνητο απο αυτό που τους έδωσες...thumb
φιλιά...χεχεχε

dblade
09-12-10, 19:52
Εκατσα απο περιεργεια και διαβασα κατάλογο απο το σιτε και δινουν κτλ κτλ.
Λοιπον το προτο 12κ και το δευτερο 16,5κ και εχεις 610 αλογα μοτερ νομιζω και απο το 2,5 και μετα που θες αλλα εντοσθια κτλ τους δινεις αλλα 10κ +22κ τουρμπο κιτ. Δηλαδη με 35 κ χονδρικα εχεις 750 αλογα και με 12κ 600 δεν νομιζω να ειναι και λιγα αφου για να βγαλεις 600 απο ενα βαγκ θες τα ιδια λεφτα μην πω και περισσοτερα και το αμαξι ειναι απροβληματιστο οπως δηλωνουν. Παντως μου φαινετε πολυ καλη εταιρια με γνωστες του αντικειμενου. Εδω που τα λεμε και μη τουρμπο να ειναι μολις περναει τις 5000 και ακους το rasp τρελαινομε δεν ξερω για σας ο ηχος που κανει σαν αλισοπριονο με πορωνει και με το τουρμπο αυτος σαν να ψιλο χανεται.

Thomelef
09-12-10, 20:31
στα 600 άλογα που δουλεύει το πρώτο στάδιο όμως παίζεις και με την τύχη σου...
με 11.5/1 συμπίεση που έχει το ///Μ3, σε σχεδόν διπλάσια ιπποδύναμη θα έπρεπε
να ρίξεις συμπίεση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...τα μπουλώνια είναι επίσεις
θέμα για τέτοιου είδους δουλειές, όπως και πολά άλλα...θεωρώ το πρώτο στάδιο
απαγορευτικό για κλειστό μοτέρ, ώς προς την αξιοπιστία του αυτοκινήτου...
όσο για τον θόρυβο, είπαμε...άλλο αμάξι δίνεις, άλλο αμάξι παίρνεις. και φυσικά
ο θόρυβος είναι το λιγότερο. παίρνεις ένα εκρηκτικό τουρμπίσιο Μ3 και αφήνεις
πίσω ένα γραμικό αυτοκίνητο με αρκετή δύναμη και πλήρως ελεγχόμενο...
θα θεωρούσα πολύ καλύτερο τον δρόμο που διάλεξε ο δημήτρης τουρμποντογκ.

dblade
09-12-10, 22:53
Aυτο με την συμπιεση λογικα δεν θα σου βαλουν εξτρα φλαντζα να σου την ριξουν η θα βαλουν μπουζιονια αντοχης μην σου τιναξει καπακι?? θα κουμπωσουν το κιτ και τερμα δεν νομιζω θα εχει μελετηθει αυτο.( θελω να πιστευω ) τι δρομο εχει ακολουθησει ο turbodog φενεται λιγο κτηνος στην φοτο αμα ειναι αυτο το αμαξι του.

Driver M
09-12-10, 23:11
Τα ///Μ στο θέμα βελτίωση βρίσκονται πίσω από τουρμποκίνητα αυτοκίνητα όπως τα evo. Αν λόγου χάριν με 25 χιλιάρικα (τυχαίο το ποσό) κάνεις τη Μ3 600 άλογα, το evo παίζει να γίνει 800+ και πάει λέγοντας.

Στον τομέα αυτό είτε το θέλουμε είτε όχι, υπάρχουν πολύ ιδανικότερα αυτοκίνητα από τις bmw, οι οποίες ποτέ δεν ήταν κοντράμαξα, χωρίς αυτό να σημαίνει πως evo, sti, gtr κλπ είναι ικανά μόνο για κόντρες. Είναι ικανά για τα πάντα, απλά πολλοί κάτοχοί τους ενδιαφέρονται μόνο γι'αυτό και φτιάχνουν αυτοκίνητα-πυραύλους 900-1000+ αλόγων...

m-power_01
09-12-10, 23:30
Στα ποσα της hpf υπολογιστε και εκτελωνισμο...

turbodog
10-12-10, 00:24
Aυτο με την συμπιεση λογικα δεν θα σου βαλουν εξτρα φλαντζα να σου την ριξουν η θα βαλουν μπουζιονια αντοχης μην σου τιναξει καπακι?? θα κουμπωσουν το κιτ και τερμα δεν νομιζω θα εχει μελετηθει αυτο.( θελω να πιστευω ) τι δρομο εχει ακολουθησει ο turbodog φενεται λιγο κτηνος στην φοτο αμα ειναι αυτο το αμαξι του.

το δικο μου ειναι κομπρεσσορατο και οχι τουρμπατο. Η γραμμικη αποδοση του κομπρεσσορα με την σταδιακη αυξηση πιεσης ειναι πιο ευκολη στην ρυθμιση και με λιγοτερη καταπονηση/περισσοτερη αξιοπιστια απο ενα τουρμπο (αλλα και πιο αργο απο το αντιστοιχο τουρμπο στην ιδια πιεση-διαλεγεις και παιρνεις) διατηρωντας σχεδον στο ακεραιο τον ατμοσφαιρικο χαρακτηρα του.
Τα μπουζονια δεν εχουν προβλημα. Μια χαρα ειναι στα +- 10 psi. Λογω υψηλης ομως συμπιεσης, τα καυσιμα ειναι το κυριο προβλημα. Αν καιγαμε μονο αγωνιστικη βενζινη τοτε δεν θα ειχαμε προβλημα. Αλλα η βενζινη πρατηριου δεν ειναι οτι καλυτερο για υπερτροφοδοτηση+ υψηλη συμπιεση με αποτελεσμα οι καταστροφικοι κινδυνοι προαναφλεξης να ειναι το συνεχες προβλημα που αντιμετωπιζουμε.
Λυσεις? Πιεση μεχρι 8 psi με οσο το δυνατον χαμηλα IATs (ειτε με αποδοτικο I/C, με ψεκασμο μεθανολης-νερου, που βοηθαει ταυτοχρονα και στην αυξηση οκτανιων), βενζινη μονο 100αρα,και χαλαρους ρυθμους τις πολυ ζεστες μερες. Το σημαντικοτερο βεβαια ειναι ο προγραμματισμος της ECU απο καποιον που να ξερει τι κανει γιατι αλλιως οτι και να κανουμε εμεις, το λαθος προγραμμα θα επιφερει και την καταστροφη του κινητηρα. Το συγκεκριμενο μοτερ με τα μη σφυρηλατα πιστονια και το λεπτο λουκι πιστονιων μεταξυ πρωτου και δευτερου ελατηριου συμπιεσης, καθως και την λεπτη φλαντζα μεταξυ των κυλινδρων δεν συγχωρει λαθη κακου προγραμματισμου
(αυξημενες θερμοκρασιες) και προαναφλεξεων.
Για πανω απο 10 psi μονο αγωνιστικη βενζινη η με προσθηκη καθαρης μεθανολης αν δουλευουμε βενζινη πρατηριου.
Τωρα οποιος θελει να παιξει περισσοτερο με πιστονια χαμηλης συμπιεσης, μπουζονια κτλ. του ευχομαι καλη τυχη. Στην Ελλαδα κανενας ΔΕΝ ξερει να δενει σωστα ενα μοτερ απο Μ3. Αλλοι μπορει να εχουν διαφορετικη αποψη....δικαιωμα τους. Εγω λεω οτι πιστευω .

dblade
10-12-10, 00:51
Moυ φενεται οτι ο compressor ειναι ατυπος νομος για μ3 που τα μοτερ απο το εργοστασιο κατα την γνωμη μου ειναι πολυ βελτιωμενα. Τωρα αυτο που ανεφερες οτι κανεις δεν μπορει να δεσει μοτερ σωστο δεν το γνωριζω μπορει και να υπαρχει.Παντως στα ιδια λεφτα που θα αγορασεις ενα τυρμπο κιτ να το κανεις να δουλεψει σιγουρα δεν θα μπορεις να παρεις κατι αντοιστοιχο σε κομπρεσορα. Και στην hpf ειχανε και 10 γαλονια ξεχωριστο ρεζερβουαρ που με διακοπτη το αλλαζεις σε αγωνιστικη βενζινα 110 οκτανια και εχουν κανει πατεντα πισω στην ρεζερβα. Κατ εμε δεν μου φενεται και πολυ ασφαλες αυτο. Καλα αυτο με την προαναφλεξη ξερεις τι ειναι να ανεβενεις μια ανηφορα μικρη στην λευκαδα συγκεκριμενα το καλοκαιρι με το 16αρι μου 3 ατομα και να μην τραβαει ουτε η πρωτη!!! Επαθα πλακα εκανα 2 συμπλεκταρισματα για να παρει τα πανω του απο πρατηριο λευκαδα ειχα βαλει και τα αποτελεσματα το αμαξι δεν πηγενε βημα. Μολις ηρθα στην πολη μου εβαλα και το αμαξι μου φενοταν οτι πετουσε!!!

Thomelef
10-12-10, 07:10
Aυτο με την συμπιεση λογικα δεν θα σου βαλουν εξτρα φλαντζα να σου την ριξουν η θα βαλουν μπουζιονια αντοχης μην σου τιναξει καπακι?? θα κουμπωσουν το κιτ και τερμα δεν νομιζω θα εχει μελετηθει αυτο.( θελω να πιστευω ) τι δρομο εχει ακολουθησει ο turbodog φενεται λιγο κτηνος στην φοτο αμα ειναι αυτο το αμαξι του.

stage 1 = κλειστό μοτέρ...που σημαίνει, περιφερειακές βελτιώσεις...

turbodog
10-12-10, 23:53
Moυ φενεται οτι ο compressor ειναι ατυπος νομος για μ3 που τα μοτερ απο το εργοστασιο κατα την γνωμη μου ειναι πολυ βελτιωμενα. Τωρα αυτο που ανεφερες οτι κανεις δεν μπορει να δεσει μοτερ σωστο δεν το γνωριζω μπορει και να υπαρχει

Οταν εχεις λιγο χρονο, δες τα video στο παρακατω thread για να καταλαβεις το επιπεδο γνωσεων των ανθρωπων που δενουν μοτερ στο USA. Οτι σου ειπα δεν ειναι τυχαιο...εχω περασει αρκετο χρονο με τα μαστορια και πολλες φορες, λογω του οτι οι γνωσεις μου ειναι αρκετες, καταληγω στο συμπερασμα οτι αρκετοι απο αυτους ειναι απλα ασχετοι. Καθαρα εμπειρικοι χωρις σοβαρο επιπεδο γνωσεων...

Και να εισαι σιγουρος οτι στα video βλεπουμε μερος των λεπτομερειων για το δεσιμο του κινητηρα καθως καποιες ειδικοτερες ιδιαιτεροτητες δεν αποκαλυπτονται δημοσια για ευνοητους λογους.
Συνεχιζω να υποστηριζω την αποψη μου οτι στην ελλαδα κανενας δεν μπορει να δεσει σωστα ενα μοτερ απο Μ3.

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=3976

S8N
11-12-10, 00:08
Οταν εχεις λιγο χρονο, δες τα video στο παρακατω thread για να καταλαβεις το επιπεδο γνωσεων των ανθρωπων που δενουν μοτερ στο USA. Οτι σου ειπα δεν ειναι τυχαιο...εχω περασει αρκετο χρονο με τα μαστορια και πολλες φορες, λογω του οτι οι γνωσεις μου ειναι αρκετες, καταληγω στο συμπερασμα οτι αρκετοι απο αυτους ειναι απλα ασχετοι. Καθαρα εμπειρικοι χωρις σοβαρο επιπεδο γνωσεων...

Και να εισαι σιγουρος οτι στα video βλεπουμε μερος των λεπτομερειων για το δεσιμο του κινητηρα καθως καποιες ειδικοτερες ιδιαιτεροτητες δεν αποκαλυπτονται δημοσια για ευνοητους λογους.
Συνεχιζω να υποστηριζω την αποψη μου οτι στην ελλαδα κανενας δεν μπορει να δεσει σωστα ενα μοτερ απο Μ3.

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=3976

Κι όχι μόνο από Μ3. Έχω πολύ φίλο με STI ο οποίος πήγε για σφυρήλατα σε πασίγνωστο μηχανικό-ρεκτιφιατζή και βγήκε κουρεμένος. Οι ανοχές στα ελατήρια ήταν λανθασμένες, το σφυρήλατο ποστόνι ράγισε (βγήκε μπλε-μωβ) κι ο φίλος πήρε νέο μπλοκ.

Thomelef
11-12-10, 06:56
Οταν εχεις λιγο χρονο, δες τα video στο παρακατω thread για να καταλαβεις το επιπεδο γνωσεων των ανθρωπων που δενουν μοτερ στο USA. Οτι σου ειπα δεν ειναι τυχαιο...εχω περασει αρκετο χρονο με τα μαστορια και πολλες φορες, λογω του οτι οι γνωσεις μου ειναι αρκετες, καταληγω στο συμπερασμα οτι αρκετοι απο αυτους ειναι απλα ασχετοι. Καθαρα εμπειρικοι χωρις σοβαρο επιπεδο γνωσεων...

Και να εισαι σιγουρος οτι στα video βλεπουμε μερος των λεπτομερειων για το δεσιμο του κινητηρα καθως καποιες ειδικοτερες ιδιαιτεροτητες δεν αποκαλυπτονται δημοσια για ευνοητους λογους.
Συνεχιζω να υποστηριζω την αποψη μου οτι στην ελλαδα κανενας δεν μπορει να δεσει σωστα ενα μοτερ απο Μ3.

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=3976


Κι όχι μόνο από Μ3. Έχω πολύ φίλο με STI ο οποίος πήγε για σφυρήλατα σε πασίγνωστο μηχανικό-ρεκτιφιατζή και βγήκε κουρεμένος. Οι ανοχές στα ελατήρια ήταν λανθασμένες, το σφυρήλατο ποστόνι ράγισε (βγήκε μπλε-μωβ) κι ο φίλος πήρε νέο μπλοκ.

γι'αυτοοοοοοοοοοοοοοοοοοο όχι πιστόνια!, όχι μπιέλες!, για να μπορούμε να χαιρόμαστε,
και αυτό το καλοκαίρι!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

dblade
11-12-10, 12:29
Συνεχιζω να υποστηριζω την αποψη μου οτι στην ελλαδα κανενας δεν μπορει να δεσει σωστα ενα μοτερ απο Μ3.


Tέλικα είχες δίκιο αυτος ο τύπος που δένει τα μοτέρ πραγματικός δάσκαλος εκεί θα παω για πρακτική τέλος!!!!
Αυτό που μου έκανε έντυπωση είναι δύο πράγματα το ένα μόλις εφτάσε στους 100 και βαθμούς όταν τέλιωσε την διεργασία μέσα στους κυλίνδρους λέει θα το τελειώσω αύριο για να μήν υπάρξει π΄ροβλημα γιατί τωρα έχει διασταλεί το μπλόκ!! Και δεύτερο είναι μα καλά το δεύτερο μπλόκ πώς το κάνουν χοντρίτερο ανάμεσα στα τοιχώματα το κατασκευάζουν οι ίδιοι ή βαζουνε κάποιο είδος προσθήκης?
Καλά ο τύπος είναι τελειομανής και απο ότι έλεγε να μην βάζεται ένα τόνο λιπαντίκο στους κυλίνδρους όταν δένεται μπιελοπίστονα αλλά δεν κατάλαβα το γιατί?

SuperSonic
11-12-10, 12:57
Εγω παλι πιστευω οτι ενα τετοιο αυτοκινητο δεν εχει να σου προσφερει τιποτα οδηγικα!
Μια 2λιτρη Ε46 με τα 150 αλογα εχει ποιο ουσια στην οδηγση..

Αυτο που λεω ειναι καθαρα προσωπικη αποψη μιας και εγω δεν ειμαι τυπος των χιλιων αλογων και τις ευθειας.

z3 2.2
11-12-10, 16:35
Εγω παλι πιστευω οτι ενα τετοιο αυτοκινητο δεν εχει να σου προσφερει τιποτα οδηγικα!
Μια 2λιτρη Ε46 με τα 150 αλογα εχει ποιο ουσια στην οδηγση..

Αυτο που λεω ειναι καθαρα προσωπικη αποψη μιας και εγω δεν ειμαι τυπος των χιλιων αλογων και τις ευθειας.

Με εκφραζεις απολυτα!
-500 αλογα και κινηση μπροστα ειναι κατι παρα πολυ γρηγορο σχεδον παντου
-150 αλογα και κινηση πισω ειναι motorsport. Tελος

nikos1400
11-12-10, 16:46
Τελικα, αν το σκεφτουμε καλα,
η πισω κινηση, για οδηγους που ξερουν (οχι εμενα) προσφερει ΑΛΛΗ μια χρησιμη δυνατοτητα-εναν τροπο ρυθμισης της συμπεριφορας του αυτοκινητου στην πραξη ανα πασα στιγμη. Σε αγωνες και λιγοτερο στο δρομο.

Ενω με μπροστινοκινητο, δεν ξερω καμμια περιπτωση να θελει κανεις να επιδιωξει "σπιναρισμα" παρα μονο για "εντυπωσιασμο".



EDIT: πειτε μου ποιοι θα διαλεγαν μπροστινοκινητη μοτοσυκλετα ??? ακομα και "μεγαλυτερης" ιπποδυναμης οπως το παραδειγμα αυτο του Λεον

SuperSonic
11-12-10, 19:15
Με εκφραζεις απολυτα!
-500 αλογα και κινηση μπροστα ειναι κατι παρα πολυ γρηγορο σχεδον παντου
-150 αλογα και κινηση πισω ειναι motorsport. Tελος



Δεν ειναι μονο η διαφορα τις πισω κινησης που για εμενα ειναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ!
Ειναι θεμα οτι ενα αυτοκινητο με τοσο μεγαλη ιποδυναμη και με κινηση μπροστα δεν μπορεις να το ευχαριστηθεις σε στροφες για παραδειγμα...Ενα civic type-r μπαινει με ολα στην στροφη και το ευχαριστιεσαι οδηγικα ασχετος οτι ειναι με κινηση μπροστα.

Μεγαλες ιπποδυναμεις οπως στο συγκεκριμενο ειναι για αλλα πραγματα..
Βεβαια οσο το παλικαρι ευχαριστιεται το Leon του τοσο εμας μας περισευει..:original:

kloukakis
11-12-10, 19:19
Πολύ εντυπωσιακό το βίντεο!! Σβήνει τα porsche απο το χάρτη. Πάντως 25κ + 30Κ για να αγοράσεις τη ρουκέτα μου φαίνονται πολύ καλή αγορά... Τελωνείο χλωμό το βλέπω να το πληρώνει κανείς γιατί το λογικό είναι να το στείλεις να σου το φτιάξουν εκεί, και να μην χέρι το μαστόρι εδω αν όντως εδω δεν ξέρουμε πως να το δέσουμε. Στην συμπεριφορά του πάντως δεν τα πάει και άσχημα κατ εμε...thumb

Λοιπόν μερικούς μήνες πριν με πήγε βόλτα ένας φίλος μου μηχανικός(που ασχολείται κυρίως με bmw)με ενα ΤΤ quattro στα 265-275 άλογα. Πέραν του οτι μου φάνηκε αδιάφορο έχω να πω οτι εκτός απο την φορά που πήγαμε βόλτα όλες τις άλλες είναι στο συνεργείο με ανοιγμένο μοτερ.
Τις προάλλες ήταν με στραβωμένες μπιέλες. Μάλλον ο ιδιοκτήτης το βιάζει στις εκκινήσεις και την πληρώνει το μοτερ. Οτι τα vag παίρνουν για πλάκα άλογα δεν σημαίνει οτι μετά είναι και οκ. Έχω ακούσει οτι τα vag φτιάχνονται με ανακυκλωμένα μέταλλα, ενώ σε αντίθεση τα bmw έχουν πρωτογενή. Επίσης οι κινητήρες τους δεν φτιάχνονται στην γεμανία.

Αυτό που μετράει σε ένα αυτοκίνητο είναι η αίσθηση και η χαρά που σου δίνει όταν το οδηγείς και όχι τα άλογα. Δεν θα αντάλλαζα το Ε36 μου με τα 140 άλογα για κανένα vag με 200+. Απο την άλλη όμως ας μην λέμε οτι ένα λεον με 250 άλογα δεν έχει να σου δώσει, αν και συχαίνομαι τα vag το προηγούμενο λεον για μένα είναι πάρα πολύ καλοστημένο:rally:.

Monsta
11-12-10, 19:39
...φίλος με S3 1ου σταδίου ΦΠΕ μόλις πήρε τη τουρμπίνα στο χέρι τη περασμένη Πέμπτη. Απ όσο ξέρω καύτης δεν είναι, ούτε στήνεται ποτέ σε κόντρες. Αντίθετα πρόκειται για απίστευτο ψείρα. Το αμάξι έχει 42.ΧΧΧ χλμ. Φυσικά δεν είναι το πρώτο περιστατικό που ακούω με τα 2.0 TFSI.

nikos1400
11-12-10, 19:41
...φίλος με S3 1ου σταδίου ΦΠΕ μόλις πήρε τη τουρμπίνα στο χέρι τη περασμένη Πέμπτη. Απ όσο ξέρω καύτης δεν είναι, ούτε στήνεται ποτέ σε κόντρες. Αντίθετα πρόκειται για απίστευτο ψείρα. Το αμάξι έχει 42.ΧΧΧ χλμ. Φυσικά δεν είναι το πρώτο περιστατικό που ακούω με τα 2.0 TFSI.

και μετα μου λες "φτηνυσε το Τιγγουαν στα 2Χ.ΧΧΧ ευρω..."
μακριαααα απο VW.....

SuperSonic
11-12-10, 19:46
...φίλος με S3 1ου σταδίου ΦΠΕ μόλις πήρε τη τουρμπίνα στο χέρι τη περασμένη Πέμπτη. Απ όσο ξέρω καύτης δεν είναι, ούτε στήνεται ποτέ σε κόντρες. Αντίθετα πρόκειται για απίστευτο ψείρα. Το αμάξι έχει 42.ΧΧΧ χλμ. Φυσικά δεν είναι το πρώτο περιστατικό που ακούω με τα 2.0 TFSI.



Συνηθως προκαλειται απο ραγισμα στις τουρμπινες του VAG..
Γενικα η vw εχει βγαλει αρκετες βλαβες με τα τουρμπο TSI..παντως δεν ειναι ο πρωτος!

SuperSonic
11-12-10, 19:51
Τελικα, αν το σκεφτουμε καλα,
η πισω κινηση, για οδηγους που ξερουν (οχι εμενα) προσφερει ΑΛΛΗ μια χρησιμη δυνατοτητα-εναν τροπο ρυθμισης της συμπεριφορας του αυτοκινητου στην πραξη ανα πασα στιγμη. Σε αγωνες και λιγοτερο στο δρομο.

Ενω με μπροστινοκινητο, δεν ξερω καμμια περιπτωση να θελει κανεις να επιδιωξει "σπιναρισμα" παρα μονο για "εντυπωσιασμο".



EDIT: πειτε μου ποιοι θα διαλεγαν μπροστινοκινητη μοτοσυκλετα ??? ακομα και "μεγαλυτερης" ιπποδυναμης οπως το παραδειγμα αυτο του Λεον



Η Πισω κινηση ειναι αλλο πραγμα..αλλο να σε "τραβανε'και αλλο να σε "σπρωχνουν"πιστευω να καταλαβαινεις τι λεω!..

Ενταξει υπαρχουν προσθιοκινητα με σωστη ιπποδυναμη που βγαινει στο δρομο ΣΩΣΤΑ και ειναι απολαυστικα στην οδηγηση μην ξεχναμε οτι και στα ραλλι αναβασεων τρεχουν αρκετα προσθιοκινητα κανοντας καταπληκτικους χρονους!
Στη πιστα των Μεγαρων απο τι εχω ακουσει τα Rally ειναι απο τα ποιο γρηγορα...


Γενικα αν ξερεις να οδηγεις σωστα θα ευχαριστηθης και την μπροστινη και την πισω κινηση ασχετως αν εμεις οι περισσοτεροι δηλαδη προτιμουν την πισω κινηση...:original:

Monsta
11-12-10, 20:00
και μετα μου λες "φτηνυσε το Τιγγουαν στα 2Χ.ΧΧΧ ευρω..."
μακριαααα απο VW.....

Tiguan φίλε χαλαρά λέμε. Και με τα 122ΗΡ χωρίς τετρακίνηση, δε με χάλαγε. Αλλά το r-line ειδικά σε αυτά τα χρήματα, is tough to beat.

Γενικά δε πρέπει να παίζουμε με τις πιέσεις των turbo. Σαφώς και μειώνεται η αξιοπιστία τους και sooner or later κάτι θα κάνει κράου.

nikos1400
11-12-10, 20:08
Tiguan φίλε χαλαρά λέμε. Και με τα 122ΗΡ χωρίς τετρακίνηση, δε με χάλαγε. Αλλά το r-line ειδικά σε αυτά τα χρήματα, is tough to beat.

Γενικά δε πρέπει να παίζουμε με τις πιέσεις των turbo. Σαφώς και μειώνεται η αξιοπιστία τους και sooner or later κάτι θα κάνει κράου.

ρε φυγε απο δω με τα τουρμπο....

Ε36 λεμε εξακυλινδρο δοκιμασμενο σκυλι λεμεεε...!!
:D

z3 2.2
11-12-10, 20:21
Τι να κανουν οι εταιριες που βγαζουν μπροστοκινητα δλδ?
Να κατσουν με σταυρωμενα χερια?
Η τεχνολογια,ο ανταγωνισμος και η εξελιξη ειναι σε ενα φρενηρη ρυθμο.
Πρεπει να ακολουθησουν ο ενας τον αλλο.
Σπορ κατασκευες ενος μικρομεσαιου αυτοκινητου που προσπαθει να προσφερει τα παντα και σε "καλη" τιμη.
300 αλογα σε δυο τροχους που προσπαθουν να τραβηξουν την καροτσα αντι να την σπρωχνουν...
Κινησεις εντυπωσιασμου με συμμαχο τα υλικα και την τεχνολογια-τεχνογνωσια που προσπαθουν να αποδοσουν τα μεγιστα σε θεμα ιπποδυναμης με την καλυτερη δυνατη καταναλωση.
Θα μου πεις "Κακο ειναι αυτο"?
Οχι δεν ειναι καθολου κακο,ειναι απεναντιας πολυ καλο.Ειναι πολλες φορες ομως λαθος πλασαρισμενο.
Αποψεις ειναι αυτες και μη βιαστειτε να με κατακρινετε αλλα δεν μπορω και δεν θελω να δω την χαρα του urban-motorsport σε μπροστοκινητη κατασκευη.

Motorsport ειναι μια Porsche,μια Lambo και ενα Caterham απο την αλλη.
Δεν ειναι το Opc και το Rs.Tουλαχιστον για μενα.
Ναι συγκρινω exotics με hot hatches και ειναι λιγακι ατοπο αλλα εχοντας ενα πισωκινητο αυτοκινητο πλησιαζω πιο πολυ στο απολυτο.
Ναι το Zed μου δεν προκειτε ποτε να πλησιασει την ποιοτητα που στριβει ενα Lambo αλλα στριβουν με τον ιδιο τροπο,ειτε το θες ειτε οχι!

"Παιχνιδιαρικη ουρα","Ρυθμισημο το πισω μερος" και αλλα τετοια κλισε αραδιαζονται στον ειδικο τυπο για πολλα αυτοκινητα οπως και το Mini.
Και τι να λεει δλδ αυτο.Αδρανω πανω στη στροφη και πανω στην κοψη του ξυραφιου ολες οι δυναμεις της φυσικης ρουφανε το αψυχο πισω μερος του αυτοκινητου μου...και γω γουσταρω τρελα.
Γουσταρω τρελα που ενιωσα (ισως) οπως περιπου νιωθει ο οδηγος του πισωκινητου?

Καταλαβενετε πιστευω τον τροπο σκεψης μου.
Ναι στην ευθεια το κωλοφτιαγμενο Cupra ζαρωνει την ασφαλτο,ανεβαινει το βουνο βαζοντας σε σκεψεις τον Μεντελεγιεφ και την παρεα του και μπορεις να κανεις και οτιδηποτε αλλο θα εκανες με το καθημερινο σου αυτοκινητο...οκ.

Να κλεισω (επιτελους) λεγοντας οτι τα παντα ειναι θεμα γουστου και οπτικης γωνιας.
Εγω ομως για να απολαυσω τον καφε μου,τραβιεμαι και ψαχνω τους πιο ιδιεταιρους κοκους καφε,"κοβω" τους κοκους μου ακριβως πριν πιω τον καφε μου και ο καφες πεφτει μεσα μονο σε σωστα ζεσταμενο φλυτζανι και σαφως ειναι σκετος.
Το ξερω ειναι υπερβολη,οπως ειναι υπερβολη και τα 500 αλογα σε μπροστοκινητο.

Κωνσταντίνος
11-12-10, 20:28
..........
Εγω ομως για να απολαυσω τον καφε μου,τραβιεμαι και ψαχνω τους πιο ιδιεταιρους κοκους καφε,"κοβω" τους κοκους μου ακριβως πριν πιω τον καφε μου και ο καφες πεφτει μεσα μονο σε σωστα ζεσταμενο φλυτζανι και σαφως ειναι σκετος......

Να' χω στο νου μου, αμα τα φέρει η ζωή και έρθεις επίσκεψη στο σπίτι μου, να είναι για φαγητό και όχι για καφέ..........
:shok::whistle::original:

z3 2.2
11-12-10, 20:40
Να' χω στο νου μου, αμα τα φέρει η ζωή και έρθεις επίσκεψη στο σπίτι μου, να είναι για φαγητό και όχι για καφέ..........
:shok::whistle::original:

:th_Laie_67-1:Ελιωσα.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::thumbsup:
Μη μασας πινω οτι καφε γουσταρεις μονο μη μου βαλεις ζαχαρη!!!!:original:

turbodog
11-12-10, 21:01
Εγω παλι πιστευω οτι ενα τετοιο αυτοκινητο δεν εχει να σου προσφερει τιποτα οδηγικα!
Μια 2λιτρη Ε46 με τα 150 αλογα εχει ποιο ουσια στην οδηγση..

Αυτο που λεω ειναι καθαρα προσωπικη αποψη μιας και εγω δεν ειμαι τυπος των χιλιων αλογων και τις ευθειας.

Εχει να σου προσφερει και πολλα μαλιστα. Αν το αυτοκινητο ειναι σωστα στημενο με ενα καλο οδηγο, τα πολλα αλογα δεν ειναι προβλημα ουτε στις στροφες thumb


https://www.youtube.com/watch?v=nC3Ot_oxbe0


https://www.youtube.com/watch?v=G2nDPLono6o

Monsta
11-12-10, 21:08
ρε φυγε απο δω με τα τουρμπο....

Ε36 λεμε εξακυλινδρο δοκιμασμενο σκυλι λεμεεε...!!
:D

Εννοείται ότι θέλω εξακύλινδρο σκυλί ρε Νίκο, αλλά εδώ είναι Ελλάδα και τα κυβικά τιμωρούνται.

halkida116mpack
11-12-10, 22:23
εμενα η απορια μου ειναι στο οτι για να βγαλει η ford ,που ειναι μια εταιρια με ισως την μεγαλυτερη αγωνιστικη ιστορια, ενα αμαξι με 225 και 300 αλογα στον μπροστινο αξονα εκατσε και εκανε θαυματα με το διαφορικο και το μπροστινο συστημα ρεβο κνουκλ κτλ...και ολα αυτα για να βγει ενα αμαξι που παταει αψογα στην ασφαλτο...ολοι αυτοι που απλα φουσκωνουν τις πιεσεις και οτι αλλο θελουν...πατανε στην ασφαλτο σε δρομο με στροφες ;;;