PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε92 ///Μ3 ΕΜΠΕΙΡΙΑ...



Thomelef
29-11-10, 17:57
λοιπόοοοοοοοοοοοον...και απο που να ξεκινήσω τώρα εγώ...
αααα ναι...σήμερα λοιπόν είχα έναν συνεργάτη και πολυ καλό φίλο
στο εργοστάσιο, ο οποίος τυχάνει να έχει το συγκεκριμένο αμάξι...
με τον φίλο λοιπόν είχαμε κανονισμένα κάποια ραντεβού, όπου και
κάναμε μαζί, σε διάφορους συνεργάτες, μιάς και ο άνθρωπος δεν
είναι απο τα μέρη μας, μου έδωσε τα κλειδιά να αδηγήσω εγώ...
εκ πρώτης όψεως και αν και έχω ξαναοδηγήσει το συγκεκριμένο
αμάξι (για πολύ λίγο όμως), δείχνει πως είναι η εξέλιξη του δικού
μου ///Μ. κάποια χαζά πατήματα, κάποια μπαντηλίκια, κάποια καλά
μπασίματα σε στροφές, με βοήθησαν να καταλάβω ακριβώς για τι
αμάξι μιλάμε...το αμάξι είναι πάρα πολύ καλό - γρήγορο - άνετο -
όμορφο, ΑΛΛΑ...μετά απο ένα σημείο γίνεται πολύ βαρετό. καταρχήν
ένα πολύ μεγάλο μείον για μένα είναι το ότι το μοτέρ δεν στριγγλίζει
σαν πουτ@ν@κι όπως το 46άρι που νιώθεις να σου φωνάζει όλη την
ώρα σκίσε μεεεεεεεεεεεε!!! το μοτέρ του βρυχάει λοιπόν, πράγμα που
τουλάχιστον εμένα αρχίζει να με κάνει να το βαριέμαι. δεύτερον και
πολύ σημαντικό είναι πως νιώθεις το βάρος του. τρίτο και επίσεις
σημαντικό είναι το σαζμάν, που έναντι του προκάτοχου του δεν μπορείς
να καταλάβεις πότε αλλάζει ταχύτητα. και εξηγώ...το smg κλωτσάει σαν
άλογο. αυτό δεν κλωτσάει...δουλεύει πάρα πολύ στρωτά.
κατά γενική εικόνα και για να μην κουράζω και πολύ, είναι πως δεν
είναι τόσο φουντωτικό όσο είναι το 46άρι. γενικά είναι ένα αμάξι που
απλά δεν με πωρώνει. απο την άλλη όμως υπάρχουν και θετικά. τα
φρένα του είναι κλάσης ανώτερα απο το 46άρι. στα πολά χιλιόμετρα,
το αμάξι απλά δεν νιώθει...πάς με 250 - 260 και είναι σα να πειγαίνεις
με 50χιλιόμετρα κάτω απ'ότι με το 46άρι. βαρύ πλαίσιο αλλά...επίσεις
νιώθεις πως οδηγείς κάτι πολύ φρέσκο, πράγμα που για πολούς μετράει.
κάτι το οποίο επίσεις δείχνει στην αρχή ενδιαφέρον, είναι οι ρυθμίσεις
για το ///Μ mode, άσχετα αν μετά απολίγο καταλαβαίνεις πως είναι
τελείως μα τελείως άχρηστα πράγματα...
γενικώς θεωρώ πως το ν8 δεν χρειαζότανε...επίσεις τόοοοοοσα πολα
ηλεκτρονικά πάλι δεν χρειάζονται σε ένα αμάξι που είναι και καλά
φτιαγμένο για να το σκίζεις...είναι πάρα πολύ όμορφο, αλλά πιστεύω
πως δεν θα το ευχαριστιόμουν όπως έχω ευχαριστηθεί το 46άρι...
προς θεού δεν βγάζω το αμάξι μάπα ή άχρηστο για κάποιους που δεν
κατάλαβαν, απλά δεν κάνει για μένα...επίσεις αν τώρα είμουν στην θέση
του συμπέθερου, θα διάλεγα και εγώ το csl...δύσκολα θα μπορούσα να
ταιρειάξω με το 92άρι. είμαι σίγουρος όμως πως η ελίνα θα τα πείγαινε
μια χαρά...γι'αυτό λοιπόν μάγκες το νού σας...όποιος έχει 92άρι ///Μ3
και τύχει να βρεθούμε μην ξεχαστούμε και ανέβει καμιά ελίνα πάνω!!!
θα έχω σοβαρό πρόβλημα όταν θα είναι να πάρω αμάξι...

merlin
29-11-10, 18:39
Όταν την πάμε βόλτα με το 93άρι, να δείς τι κρεβατομουρμούρα θα αποκτήσεις... Χαχαχα !!!

Υ. Γ. Που θα πάει, μόλις ηρεμήσω λίγο, θα ανέβω στα μέρη σου... σας πεθύμησα !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

PATSIMINI
29-11-10, 18:43
μια παρατηρηση τα κιβωτια διπλου συμλπεκτη δεν συγκρινονται με τα υπολοιπα..οσον αφορα το σπρωξιμο ναι εχει λιγοτερο οπως ολα κιβωτια διπλου συμλεκτη....

aristent
29-11-10, 18:43
Σωστα τα λες Θωμα.
Αυτες ειναι οι διαφορες απο 46αρι σε 92αρι!!!thumb.....που για μενα ειναι στα υπερ για το 92αρι και αυτο θα επαιρνα εαν ηταν να διαλεξω,αλλα ....γουστα ειναι αυτα!!!

Προσωπικα πιστευω να σου ταιριαζει γαντι το CSL και ευχομαι να το αποκτησεις!!!:thumbsup:

m3e36
29-11-10, 18:44
από γκάζι πως σου φάνηκε?
στις επιταχύνσεις σε σχεση με το δικό σου τι αίσθηση σου άφησε?
στο κοντέρ τα χιλιόμετρα ανεβαίνουν πιο γρήγορα σε σχέση με το 46άρι?

Thomelef
29-11-10, 18:45
και εμείς σας πεθυμήσαμε...κανόνιζε γρήγορο ταξίδι νικόλα...
υγ. τώρα πρέπει να σου βρώ αγοραστή πρίν ανέβεις σαλόνικα!!!

Vasilis
29-11-10, 18:46
για να λεμε τα συκα συκα κ τη σκαφη σκαφη...

Το 46αρι κ ειδικα το Μ3 ηταν, ειναι κ θα ειναι σταθμος για την BMW!

To 92αρι...σαφως πιο φρεσκο ,με πολλες καινοτομιες κ ανεσεις!

Αν επελεγα ενα...παιχνιδι για να ξεδινω , θα χτυπουσα το πουτ@ν@κι που λεει κ ο Θωμας..χεχε

Αν επελεγα με τις γυναικες μου, στανταρ θα κατεληγα σε 92αρα κ κατα προτιμηση 93αρα Μ3!

προς το παρον κ τα δυο ειναι ονειρα θερινης νυχτος (δεδομενης της καταστασης)

αλλα αν χωρουσαν στο γκαραζ μου, θα τα χτυπουσα κ τα δυο (το καθενα για διαφορετικο λογο οπως προανεφερα!)

z3 2.2
29-11-10, 18:54
καταρχήν
ένα πολύ μεγάλο μείον για μένα είναι το ότι το μοτέρ δεν στριγγλίζει
σαν πουτ@ν@κι όπως το 46άρι που νιώθεις να σου φωνάζει όλη την
ώρα σκίσε μεεεεεεεεεεεε!!!
Θεικη ατακα Θωμα!!!!
χαχαχαχαχα

Πολυ καλη η περιγραφη σου.απλη και ξεκαθαρη.

Ετσι το βλεπει το "πραμα" ρε ο Θωμας...τελος!!!!:thumbsup:

Thomelef
29-11-10, 18:55
από γκάζι πως σου φάνηκε?
στις επιταχύνσεις σε σχεση με το δικό σου τι αίσθηση σου άφησε?
στο κοντέρ τα χιλιόμετρα ανεβαίνουν πιο γρήγορα σε σχέση με το 46άρι?

απο γκάζι, δεν καταλαβαίνεις πραγματικά πως μαζεύεις χιλιόμετρα.
γενικά με το 46άρι έχεις μια αίσθηση πως το παλεύεις το πράμα
και αυτό είναι που με κάνει να το γουστάρω πιο πολύ. το 92άρι
σου θυμίζει κάπως πιο ηλεκτρική φάση...δεν ξέρω πως να το πω
διαφορετικά...το σίγουρο πάντως είναι πως σε κάποιον που του
αρέσουν πολύ τα μπαντηλίκια, θα το ευχαριστηθεί πάααααρα μα
πάρα πολύ...θα τολμούσα να πώ, πως έχει την δύναμη που λείπει
απο το 46άρι για αυτή την δουλειά, χωρίς αυτό να σημαίνει πως
την δουλειά δεν την κάνει καλά το 46άρι...
πάντως σίγουρα είναι πιο γρήγορο απο το 46άρι...

EVERGET
29-11-10, 19:18
Συμφωνώ για τον ήχο, ο s54 έχει μοναδική ακουστική λόγω του rasp που τον ξεχωρίζει από οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί στους δρόμους!

Στα + του 46 για μένα σε σχέση με το 92: ήχος, εμφάνιση μέσα - έξω, λιγότερη αδράνεια λόγω βάρους.

Το 92 όμως είναι πιο ολοκληρωμένο σπορ αυτοκίνητο, ξεφεύγει από το supersport μοτίβο του 46 και πάει προς GT. Για μένα δεν είναι κακό αυτό, διασκεδάζεις το ίδιο και με μεγαλύτερη ευκολία. Τα μεγάλα του άλματα σε σχέση με το 46: ακαμψία, ποιότητα κύλισης, και ένας κινητήρας που αξίζει να τον δουλεύεις μέχρι τον κόφτη (σε αντίθεση με τον s54 που μετά τις 7,500 δεν έχει νόημα).

Monsta
29-11-10, 19:19
Δεν ήξερα ότι το dkg δεν κλωτσάει όπως το smg. Δεν έχει τα προγράμματα δλδ για το γκάπα γκούπα ??

Τελικά καλά έλεγα εγώ ότι όταν έρθει η ώρα για το V8, θα είναι και αυτό χειροκίνητο.

merlin
29-11-10, 19:36
Κλοτσάει... Αλλά πρέπει να το αγριέψεις αρκετά... Στο 5ο & 6ο πρόγραμμα, κλοτσάει σαν μουλάρι !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Thomelef
29-11-10, 20:06
κλωτσάει μεν άχι άγαρμπα δε...
το smg κάνει αλλαγές στο s6 που πραγματικά λυπάσαι το αυτοκίνητο...
στο αντίστοιχο του Ε92 είναι πιο στρωτά τα πράγματα...γενικά αυτό που
καταλαβαίνεις είναι πως το ένα είναι φτιαγμένο για οδήγηση χωρίς να το
λυπάσαι καθόλου μιάς και είναι μια βρωμιάρα πόρνη και το άλλο έχει και
τις ρομαντικές του στιγμές, μιάς και είναι μια σωστή κυρία με τα όλα της.
προτιμώ την βρωμιάρα πόρνη λοιπόν που θα μου κάνει όλα τα γούστα
χωρίς να έχει καθόλου αναστολές, αφού δεν λυπάται η ίδια τον εαυτό
της και σκοπός της είναι μόνο πως να με κάνει να γουστάρω κάθε φορά
που θα την πιάσω στα χέρια μου...

alexk
29-11-10, 20:21
Ωραία, ένας ακόμη που οδηγεί και καταλαβαίνει τι λέω.

Έχω οδηγήσει και Μ3 Ε92 και Ε90.
Και τα 2 τα βαρέθηκα κατ'ευθείαν, δεν μου είπαν τίποτα.
Εϊναι σαν το 325 της γυναίκας μου αλλά με 400 άλογα.
Και σιγά τι έγινε δηλαδή...

Θεόβαρο, μαούνι, ελέφαντας.
Το v8 εμένα μου φέρνει λίγο σε φορτηγό. Κάνει γκελ όταν πατάς το γκάζι.
Πάμε στα σασμάν, το SMG ρε παιδιά μια χαρά είναι.
Ας μην κατηγορούμε και δημιουργούμε μύθους για το S6 και ότι θα κόψει πίσω γέφυρα κτλ κτλ.
Το S6 δεν είναι για διαδρομή σπίτι-καφετέρια, είναι για πίστα και το αντιολισθητικό εκτός !
Με λίγα λόγια, πρέπει να ξέρεις τι κάνεις και τι να περιμένεις.
Το DKG για εμένα (όπως και όλα τα διπλού συμπλέκτη) είναι σε φάση "στης πικροδάφνης τον ανθό, έγυρα να αποκοιμηθώ".
Άγευστο, άοσμο, άχαρο. Αλλάζει, βλέπεις την ένδειξη στο καντράν, πέφτουν οι στροφές και το αυτό.
Το e-gear στα Lamborghini είναι φάση SMG, καταλαβαίνεις την αλλαγή.

Αυτά από εμένα και φυσικά μιλάω για ΣΠΟΡ αυτοκίνητα και όχι GT (σε φάση ταξίδι και χαλαρό και γρήγορο ταυτόχρονα).

SuperSonic
29-11-10, 20:23
Απο τι μου δινει να καταλαβω ο Θωμας μιλαμε για ενα αυτοκινητο ηλεκτρονικο //Μ το οποιο εχει λιγο απο ολα με καλυτερη εξελιξη απο το 46αρι αλλα οχι οδηγικα!To 46αρι δειχνει ποιο manual..

Παντως πολυ θα ηθελα μια αποψη και απο καποιον που θα οδηγουσε μια GTS..Οχι τιποτα αλλο για να δουμε αν αλλαζει κατι.

Thomelef
29-11-10, 20:28
το μόνο σίγουρο πάντως είναι πως αν τα χώσεις στην πίστα και τα 2
το 46άρι είναι αυτό που κλέβει την παράσταση...το νιώθεις πως είναι
πιο αποτελεσματικό και ότι είναι στο στοιχείο του. το 92άρι έχει σαν
στοιχείο του τον αυτοκινητόδρομο...πέραν τούτου όμως, μιλάμε για
ένα πάρα πολύ καλό αμάξι με πολύ υψηλή ποιότητα κατασκευής...
τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου που για άλλους μετράνε, για άλλους
είναι ψιλά γράμματα!!!

alexk
29-11-10, 21:14
Απο τι μου δινει να καταλαβω ο Θωμας μιλαμε για ενα αυτοκινητο ηλεκτρονικο //Μ το οποιο εχει λιγο απο ολα με καλυτερη εξελιξη απο το 46αρι αλλα οχι οδηγικα!To 46αρι δειχνει ποιο manual..

Παντως πολυ θα ηθελα μια αποψη και απο καποιον που θα οδηγουσε μια GTS..Οχι τιποτα αλλο για να δουμε αν αλλαζει κατι.

Σύντομα θα έχουμε άποψη :whistle:

E60_Arkadia
29-11-10, 21:17
Θωμα σε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες και την συγκριση,οπως καταλαβες εχει περασει η εποχη που τα Μ ηταν καθαρα για οδηγους που θελαν να ειναι ενα με το αυτοκινητο και που εψαχναν για οδηγηκη ευχαριστηση και μονο.Δυστυχως οσο προχωραμε τα αυτοκινητα θα τα κανουν ολα μονα τους και ο οδηγος απλα θα κραταει το τιμονι...Δεν ειναι τυχαιο οτι το καλυτερο οδηγηκα Μ3 και γενικα Μ ειναι το Ε30...

stef
29-11-10, 22:20
Δεν ήξερα ότι το dkg δεν κλωτσάει όπως το smg. Δεν έχει τα προγράμματα δλδ για το γκάπα γκούπα ??

Τελικά καλά έλεγα εγώ ότι όταν έρθει η ώρα για το V8, θα είναι και αυτό χειροκίνητο.

Καμία σχέση Κώστα το DKG δεν κλωτσάει παρά μόνο στα ποργάμματα S5 & S6 όπως ανέφεραν και άλλοι.
Το SMG τόσο σε Μ3 Ε46 κλωτσάει όσο και σε Ζ4 κλωτσάει ακόμη πιο πολύ μιας και εκεί μιλάμε για SMG I.
Βασικά προτιμώ προσωπικά DKG από SMG με γκάπα γκούπα...
Οι αλλαγές ταχυτήτων απλά είναι ασύλληπτες!

Kostas_1
29-11-10, 22:22
Λογικη και αναμενομενη κριση. Παρομοια και η θεωρηση και στα νεα με τα παλια Ζ4. Τα νεα μοντελα παρα τις βελτιωσεις τους χανουν σε ωμότητα - αγριαδα.

Αυτο που λεμε brutality τους λειπει...

Thomelef
29-11-10, 22:45
Λογικη και αναμενομενη κριση. Παρομοια και η θεωρηση και στα νεα με τα παλια Ζ4. Τα νεα μοντελα παρα τις βελτιωσεις τους χανουν σε ωμότητα - αγριαδα.

Αυτο που λεμε brutality τους λειπει...

+1000 είναι σαν να λέμε πως το πράμα είναι πολύ friendly user...
το οδηγείς και νομίζεις πως ακόμα και μια γιαγιά θα μπορούσε να
γράψει χρόνο. τόσο εύκολο πράγμα.

Thomelef
30-11-10, 16:40
σήμερα ο φίλος οδήγησε το 46άρι...
μια κουβέντα μόνο θα πώ απο αυτά που είπε...
σε καμμία περίπτωση δεν σε πωρώνει το 92άρι
όσο αυτό...επίσεις σαν πρώτο ///Μ CAR το 92άρι
που έχει είπε και το εξής...τώρα κατάλαβα την
πραγματική αξία των ///Μ και τι ουσιαστικά είναι
τα ρημάδια με το σηματάκι...μεγάλη κουβέντα
πιστεύω!!!φανταστείτε λοιπόν όλους όσους θα
οδηγούν τα bi turbo και δεν θα έχουν ιδέα του
τι σημαίνει ///Μ και τι αξία έχει!!!

Nino
30-11-10, 17:24
Αν εξαιρεσει κανεις το μοναδικο παντρεμα του σπορ με το σοβαρο,του "αλητικου" με το κυριλε,το επισημο και το καθημερινο,το νεανικο και το οικογενειακο μαζι, το "αγριο" επιθετικο με το "πολυτελες"... κατι που μονο στα 46 αρια συμβαινει και απο εκει και μετα δεν καταφερε η μαμα εταιρεια να το πετυχει πουθενα αλλου...
Περα ομως απο αυτα που ειναι ικανα για καποιον να τα λατρεψει τα 46αρια,η διαφορα τους με τα 92αρια ειναι "χαοτικη".
Αλλη εποχη ,αλλη τεχνολογια, αλλη νοοτροπια και αλλες αναγκες...
Φυσικα και ο καθενας κρινει εξ ιδιων και σεβαστη η προτιμηση του.
Προσωπικα οσο ρομαντικος και αν ειμαι, δεν θα επελεγα το 46Μ απο το 92Μ αν ειχα τετοια δυνατοτητα.
Το 92αρι Μ3 ειναι ισως απο τα πιο ολοκληρωμενα αυτοκινητα που κυκλοφορησαν ποτε.

m_power_lunatic
30-11-10, 17:48
Αν εξαιρεσει κανεις το μοναδικο παντρεμα του σπορ με το σοβαρο,του "αλητικου" με το κυριλε,το επισημο και το καθημερινο,το νεανικο και το οικογενειακο μαζι, το "αγριο" επιθετικο με το "πολυτελες"... κατι που μονο στα 46 αρια συμβαινει και απο εκει και μετα δεν καταφερε η μαμα εταιρεια να το πετυχει πουθενα αλλου...
Περα ομως απο αυτα που ειναι ικανα για καποιον να τα λατρεψει τα 46αρια,η διαφορα τους με τα 92αρια ειναι "χαοτικη".
Αλλη εποχη ,αλλη τεχνολογια, αλλη νοοτροπια και αλλες αναγκες...
Φυσικα και ο καθενας κρινει εξ ιδιων και σεβαστη η προτιμηση του.
Προσωπικα οσο ρομαντικος και αν ειμαι, δεν θα επελεγα το 46Μ απο το 92Μ αν ειχα τετοια δυνατοτητα.
Το 92αρι Μ3 ειναι ισως απο τα πιο ολοκληρωμενα αυτοκινητα που κυκλοφορησαν ποτε.



Aυτο το ακουω και το διαβαζω για ολες τις γενιες ///Μ απο τοτε που πρωτοεμφανιστηκαν.....ολες ετσι ητανε η καθεμια για την εποχη της,οσο αφορα τα ///Μ3 καμια δεν θα φθασει την μια και μοναδικη ///Μ3 Ε30......ποτε ομως!

stef
30-11-10, 20:30
[/COLOR]


Aυτο το ακουω και το διαβαζω για ολες τις γενιες ///Μ απο τοτε που πρωτοεμφανιστηκαν.....ολες ετσι ητανε η καθεμια για την εποχη της,οσο αφορα τα ///Μ3 καμια δεν θα φθασει την μια και μοναδικη ///Μ3 Ε30......ποτε ομως!

:notworthy:
Έτσι ακριβώς είναι ούτε 36άρια, ούτε 46άρια , ούτε 9Χάρια....
Μόνο Ε30!!

Monsta
30-11-10, 21:01
Πολύ ξεκάθαρο το ποστ του Θωμά.

Προσωπικά δε με πειράζει καθόλου που δεν είναι τόσο ωμή όσο η 46άρα.

Εγώ θέλω V8 βαρβατίλα από το πρωί μέχρι το βράδυ. Να το ακούω να στροφάρει και να λυσσάει εκεί ψηλά 8άρες. Να με ξεγελάει ώρες ώρες ότι πρόκειται για τρελό-ντραγκστερικό όχημα.

Θέλω επίσης να νιώθω τη καλύτερη συνολικά ποιότητα, αυτή τη γεύση του undestructable που αφήνει το 92.

Θέλω κρυφό φωτισμό στις πόρτες να γουστάρω χλιδάτο περιβάλλον, ήχους 'προχωρημένους' από warnings & pdc και super γραφικά στη μεγάλη οθόνη.

Επίσης το θέλω χειροκίνητο κι ας είναι και πάλι (ακόμα) πιο αργό. Εμένα έτσι με φτιάχνει.





ΥΓ: Μην παρεξηγηθώ. Το 46άρι είναι σίγουρα το καλύτερο αμάξι που είχα μέχρι τώρα και με πωρώνει αφάνταστα κάθε φορά που κάθομαι πίσω από το τιμόνι και ακούω τον I-6. Απλά το V8 της motorsport είναι εντελώς αλλού.

m3e36
30-11-10, 21:22
[/COLOR]


Aυτο το ακουω και το διαβαζω για ολες τις γενιες ///Μ απο τοτε που πρωτοεμφανιστηκαν.....ολες ετσι ητανε η καθεμια για την εποχη της,οσο αφορα τα ///Μ3 καμια δεν θα φθασει την μια και μοναδικη ///Μ3 Ε30......ποτε ομως!

συγνωμη αλλα εχω μια απορια.το οτι η ε30 ειναι μια και μοναδικη που το στηριζεις?και δεν απευθυνομαι σε σενα προσωπικα αλλα αρκετοι εχουν αυτη τη γνωμη.
αν παρουμε μια m3 ε30 ,μια m3 ε36,μια m3 ε46,ενα csl ,μια m3 ε92 και μια m3 e92 gts και τις βαλουμε ολες πχ στην πιστα των σερρων η αν θες ακομα παραπερα στο nurburgring ποια πιστευεις απο ολες θα κανει τον καλυτερο χρονο?
ποια κατα τη γνωμη σου ειναι τα κριτηρια που κανουν ξεχωριστη -μια και μοναδικη μια ε30?
*εννοειτε πως η παρεμβαση μου ειναι σε εντελως φιλικο επιπεδο.απλα εχω απορια εδω και χρονια πως μερικοι (ακομα και ξενοι δημοσιογραφοι) βγαζουν καλυτερη την ε30 απο πχ ενα csl.*

Thomelef
30-11-10, 21:26
η αλήθεια είναι πάντως πως την 46άρα την αισθάνεσαι πιο ευαίσθητη σε σχέση με την
92άρα που πολύ σωστά παρομοίωσε ο κώστας ως undestructable...είναι ο πιο σωστός
σχολιασμός που μπορείς να δώσεις...πέραν τούτου πάντως ο βαρβάτος εξοπλισμός της
δεν με συγκινεί και τόσο. για ανέσεις ηλεκτρονικά κτλ κτλ, θα προτιμούσα να'χα καμμιά
πεντάρα φούλ φορτωμένη απο τα πάντα. εκεί μάλιστα. τα ///Μ νομίζω πως έχουν πολά
παραπανήσια πράγματα τελικά...
κάτι το οποίο ξέχασα είναι τα καθήσματα. πολύ πιο κομψά σε σχέση με τα χοντροκομένα
που φοράει το 46άρι...επίσεις σε κρατάνε και καλύτερα...

Thomelef
30-11-10, 21:33
συγνωμη αλλα εχω μια απορια.το οτι η ε30 ειναι μια και μοναδικη που το στηριζεις?και δεν απευθυνομαι σε σενα προσωπικα αλλα αρκετοι εχουν αυτη τη γνωμη.
αν παρουμε μια m3 ε30 ,μια m3 ε36,μια m3 ε46,ενα csl ,μια m3 ε92 και μια m3 e92 gts και τις βαλουμε ολες πχ στην πιστα των σερρων η αν θες ακομα παραπερα στο nurburgring ποια πιστευεις απο ολες θα κανει τον καλυτερο χρονο?
ποια κατα τη γνωμη σου ειναι τα κριτηρια που κανουν ξεχωριστη -μια και μοναδικη μια ε30?
*εννοειτε πως η παρεμβαση μου ειναι σε εντελως φιλικο επιπεδο.απλα εχω απορια εδω και χρονια πως μερικοι (ακομα και ξενοι δημοσιογραφοι) βγαζουν καλυτερη την ε30 απο πχ ενα csl.*

πολύ απλά κώστα μου το Ε30 είναι το σήμα κατατεθέν του τι είναι η σειρά ///Μ.
είναι αγνό motorsport και αν το οδηγήσεις απλά ξεχνάς πως μιλάμε για αμάξι
που κατασκευάστηκε πρίν την 10ετία του εννενήντα. γενικά πιστεύω πως το
Ε30 ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του τότε, εν αντιθέση με όλα τα
υπόλοιπα ///Μ cars.
μην μπερδεύεις χρόνους και γκάζια...μόνο αν οδηγήσεις θα καταλάβεις. εγώ
είμαι ένας απο τους τυχερούς που έχω κάτσει σαν συνοδηγός στο κάθησμα
ενός sport evo με τον 2.5άρι με τα 250 άλογα. το μόνο που θα σου πώ είναι
πως παρά τα λιγότερα άλογα, παρά τον φτωχό εξοπλισμό κτλ κτλ, το 46άρι
μου μου φάνηκε πολύ λίγο...το αμάξι είναι ο ορισμός του motorsport...απλά.

m3e36
30-11-10, 21:36
εσυ δηλαδη εν ετη 2010 θα προτιμουσες να αγορασεις ενα ε30 η ενα csl?

Thomelef
30-11-10, 21:39
csl...αλλά αυτό δεν έχει καμμία σχέση με αυτό που συζητάμε...ένα Ε30 πχ θα το έπαιρνα
για να το καμαρώνω και τπτ παραπάνω.

m3e36
30-11-10, 21:48
ενταξει το να παρεις ενα αμαξι για να το εχεις και να το καμαρωνεις μονο πιστευω οτι υπαρχουν παρα πολλες επιλογες.
απλα εγω δεν συμφωνω πως η ε30 ειναι η καλυτερη ολων των μ3.
δεν ετυχε βεβαια να μπω σε μια ε30 να δω τι συγκινησεις θα μου προφερει αλλα δεν νομιζω να μου προσφερει περισσοτερες απο ενα csl.
γενικα εγω με την λεξη καλυτερο θεωρω ενα αυτοκινητο που ειναι πιο γρηγορο,πιο στημενο,που γραφει καλυτερους χρονους σε μια πιστα.
ισως αυτοι που θεωρουν την ε30 την καλυτερη μ3 με την λεξη "καλυτερη" συμπεριλαμβανουν αλλα κριτηρια.

Thomelef
30-11-10, 23:04
κωστή μην την ψάχνεις. όταν κάποιος εν έτη 2010 αγοράζει ένα αμάξι του 1987 - 88, τα
τελευταία του κρητήρια είναι οι επιδόσεις στις πίστες και τα πατήματα με τα σαξόραλα.
για να εκτιμήσει κάποιος ένα τέτοιο αμάξι, πρέπει πάνω απ'όλα να έχει και λίγη αυτοκινητιστική
παιδεία. θεωρώ πάντως, πως κάποιος που ψάχνει για να αγοράσει το συγκεκριμένο αμάξι,
έχει αυτοκινητιστικό επίπεδο.

Nino
30-11-10, 23:14
κωστή μην την ψάχνεις. όταν κάποιος εν έτη 2010 αγοράζει ένα αμάξι του 1987 - 88, τα
τελευταία του κρητήρια είναι οι επιδόσεις στις πίστες και τα πατήματα με τα σαξόραλα.
για να εκτιμήσει κάποιος ένα τέτοιο αμάξι, πρέπει πάνω απ'όλα να έχει και λίγη αυτοκινητιστική
παιδεία. θεωρώ πάντως, πως κάποιος που ψάχνει για να αγοράσει το συγκεκριμένο αμάξι,
έχει αυτοκινητιστικό επίπεδο.

Σοφα λογια!!!
και η Ε30Μ εχει πανω της ιστορια.εχει μηχανοκινητη "επανασταση"
εχει ονειρα και "ταξιδια" ποθους και καημους...
Σιγουρα δεν ειναι σε τιποτα καλυτερη απο τις επομενες Μ αλλα αμφιβαλω αν ποτε καμια απο τις επομενες Μ καταφερει να παρει τη θεση της,στο πανθεον της αυτοκινησης.

stef
30-11-10, 23:52
εσυ δηλαδη εν ετη 2010 θα προτιμουσες να αγορασεις ενα ε30 η ενα csl?

Είναι δύσκολη η σύγκριση.....
Το Ε30 είναι η επιτομή της Μ, το CSL η επιτομή του "στρίβειν" και ξεφτυλίζει πολλά ανώτερα και ακριβότερα αυτοκίνητα!

chief
30-11-10, 23:57
δεν μου το κανετε λιγο πιο ξεκαθαρο αυτο ρε παιδια γιατι εγω με το δικο μου δεν εχω μετρο συγκρισης οσον αφορα το Μ Ε30??

Μηπως πεφτει πολυς ρομαντισμός?

Το CSL εχει γκαζια, φρενα, κρατημα, παιγχνιδι, αλητία, ηχο, φρενα, και μια πολυ διακριτικη πολυτέλια που ολα αυτα ειναι για σεμηνάριο απεναντι σε πολλους σε σχεση με την εποχη Ε30 ανταγωνιστες.

Τι παραπανω ειχε το Μ3 Ε30 για την εποχη που βγηκε που δεν ειχε το CSL στην εποχη του δηλαδη.

Δηλαδη οταν το CSL ηταν στην παραγωγη δεν υπηρχε ανταγωνισμος απο αλλες εταιρίες τις οποιες ξεφτυλισε στον δρομο?? Μηπως θέλετε να σας γραψω κάποια ονοματα για να καταλάβετε την αξια του αυτοκινητου ??

Μηπως γνωριζεται οταν το Ε30 Μ3 βγηκε στον δρομο η Ιαπωνια δεν υπηρχε στον αυτοκινηστικο χάρτι??
Εχετε πάει βολτα με Ιαπωνικο σπόρ αμαξι που βγηκε στη παραγωγη τα τελευταια 10 χρονια να δειτε τι θα πει γκαζι, κρατημα και φρενα και να διαπιστοσετε οτι μονο το csl στέκετε αξιοπρεπως απεναντι σε αυτο τον ανταγωνισμο στην σημερινη εποχη?? Και μην πηγαινει το μυαλο σας μονο στα εβο και στα ιμπρεζα (γιατι απο 1300cc, 1600cc και 2000cc δεν αξιζει να συζητησουμε για σπορ αμαξια και ειδικα αυτα που εβγαλε η bmw)


ps. και μην μου αρχισετε τα "πατριοτικα" για τους Ιαπωνες, γιατι οταν μια μικρη εταιρια που λεγεται MAZDA εβγαζε σε μοτερ και σε εμφάνηση το 1992 το RX7 πολλοι στην ιταλια και στην γερμανια τραγουδουσαν Ανζελα και Πανταζη, εβλεπαν ταινιες με τον Σταθη και τον Μουστακα και εκαναν μαυρα μεσάνυχτα.

GEORGE316
01-12-10, 08:30
ας μην αρχισουμε αντιπαραθεσεις σχετικα με τα Μ και ποιο ειναι το καλυτερο!!!
και κατα τη γνωμη μουαυτο θα ειχε νοημα αν ειχα 4 εκατ.ευρω στην τραπεζα και ειχα απλα να παρω και 4 και 5 αυτοκινητα και να τα εχω στο γκαραζ μου!
σαφως και το 30ρι ηταν ενας σταθμος στην αυτοκινηση.
και ενοοειτε πως καθε Μ εχει να δωσει πραγματα στον τυχερο οδηγο του!
και επισης εννοειτε πως υπαρχουν και αλλα αμαξια ισαξια τους που εννοειτε πως καπου κερδιζουν και καπου χανουν σε σχεση με τα Μ.
θα ηθελα πολυ να βρεθω συνοδηγος σε ενα 46 ρι και ποσο παλλον σε ενα 92ρι,γιατι δενε χω βρεθει.ετσι ισως εχω καλυτερη αποψη!!

Nino
01-12-10, 09:00
δεν μου το κανετε λιγο πιο ξεκαθαρο αυτο ρε παιδια γιατι εγω με το δικο μου δεν εχω μετρο συγκρισης οσον αφορα το Μ Ε30??

Μηπως πεφτει πολυς ρομαντισμός?

Το CSL εχει γκαζια, φρενα, κρατημα, παιγχνιδι, αλητία, ηχο, φρενα, και μια πολυ διακριτικη πολυτέλια που ολα αυτα ειναι για σεμηνάριο απεναντι σε πολλους σε σχεση με την εποχη Ε30 ανταγωνιστες.

Τι παραπανω ειχε το Μ3 Ε30 για την εποχη που βγηκε που δεν ειχε το CSL στην εποχη του δηλαδη.

Δηλαδη οταν το CSL ηταν στην παραγωγη δεν υπηρχε ανταγωνισμος απο αλλες εταιρίες τις οποιες ξεφτυλισε στον δρομο?? Μηπως θέλετε να σας γραψω κάποια ονοματα για να καταλάβετε την αξια του αυτοκινητου ??

Μηπως γνωριζεται οταν το Ε30 Μ3 βγηκε στον δρομο η Ιαπωνια δεν υπηρχε στον αυτοκινηστικο χάρτι??
Εχετε πάει βολτα με Ιαπωνικο σπόρ αμαξι που βγηκε στη παραγωγη τα τελευταια 10 χρονια να δειτε τι θα πει γκαζι, κρατημα και φρενα και να διαπιστοσετε οτι μονο το csl στέκετε αξιοπρεπως απεναντι σε αυτο τον ανταγωνισμο στην σημερινη εποχη?? Και μην πηγαινει το μυαλο σας μονο στα εβο και στα ιμπρεζα (γιατι απο 1300cc, 1600cc και 2000cc δεν αξιζει να συζητησουμε για σπορ αμαξια και ειδικα αυτα που εβγαλε η bmw)


ps. και μην μου αρχισετε τα "πατριοτικα" για τους Ιαπωνες, γιατι οταν μια μικρη εταιρια που λεγεται MAZDA εβγαζε σε μοτερ και σε εμφάνηση το 1992 το RX7 πολλοι στην ιταλια και στην γερμανια τραγουδουσαν Ανζελα και Πανταζη, εβλεπαν ταινιες με τον Σταθη και τον Μουστακα και εκαναν μαυρα μεσάνυχτα.

Φυσικα και υπαρχει ρομαντισμος,οπως φυσικα κανενα Μ3Ε30 δεν ειναι σε τιποτα μα τιποτα καλυτερο απο οποιοδηποτε μεταγενεστερο Μ, Ομως...
οπως η 2002 ηταν το αμαξι στο οποιο "χρωσταει" η bmw αυτο που ειναι σημερα,ετσι και το Ε30Μ3 ηταν το αμαξι που σημαδεψε την αλλαγη μιας ολοκληρης εποχης,μιας διαφορετικης φιλοσοφιας και τροπου σκεψης στο μηχανοκινητο αθλητισμο. Ενα "αγωνιστικο" στους δρομους...
Κατι που βεβαια αργοτερα προσπαθησαν να αντιγραψουν και αλλοι (subaru)
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ειναι ανα αμαξι σταθμος στην ιστορια της παγκοσμιας αυtοκινησης ( οπως και αλλα..) και παντα θα κατεχει μια ξεχωριστη θεση στο μυαλο και την καρδια, ειδικα των παλαιοτερων...


υγ. Αυτο με την ιαπωνια δεν ειναι ακριβες... και τοτε υπηρχαν γρηγορα και αξιολογα ιαπωνικα αυτοκινητα(πχ. δυο γενιες celica )

m_power_lunatic
01-12-10, 09:18
συγνωμη αλλα εχω μια απορια.το οτι η ε30 ειναι μια και μοναδικη που το στηριζεις?και δεν απευθυνομαι σε σενα προσωπικα αλλα αρκετοι εχουν αυτη τη γνωμη.
αν παρουμε μια m3 ε30 ,μια m3 ε36,μια m3 ε46,ενα csl ,μια m3 ε92 και μια m3 e92 gts και τις βαλουμε ολες πχ στην πιστα των σερρων η αν θες ακομα παραπερα στο nurburgring ποια πιστευεις απο ολες θα κανει τον καλυτερο χρονο?
ποια κατα τη γνωμη σου ειναι τα κριτηρια που κανουν ξεχωριστη -μια και μοναδικη μια ε30?
*εννοειτε πως η παρεμβαση μου ειναι σε εντελως φιλικο επιπεδο.απλα εχω απορια εδω και χρονια πως μερικοι (ακομα και ξενοι δημοσιογραφοι) βγαζουν καλυτερη την ε30 απο πχ ενα csl.*

Την απαντηση την εχεις ηδη δωσει αλλα να πω κατι που ισως το ξεκαθαρισει αν και το ειπε και ο NINOX3 πιο πανω,αυτο που δινει μια Μ3 Ε30 ειναι το ανοθευτο-το καθαροαιμο-αυτα που προσφερε για την εποχη της ηταν πρωτογνωρα.....μετα ακολουθησαν πολλοι (ποια SUBARU?ποια HONDA??ποια MITSU???οχι παρακαλω τον αυτοκινητιστικο κολοσσο BMW και ιδιαιτερα εκεινης της εποχης στην ιδια προταση με τους ιαπωνες)....και μην ξεχνας μια χιλιοειπωμενη εκφραση που βλεπω οτι παρα πολλοι την περνανε στα ψηλα....''ηταν ενα αγωνιστικο δρομου'' με αυτο το σκεπτικο κατασκευαστηκε και οχι το αντιστροφο!!!!

Thomelef
01-12-10, 09:34
δεν μου το κανετε λιγο πιο ξεκαθαρο αυτο ρε παιδια γιατι εγω με το δικο μου δεν εχω μετρο συγκρισης οσον αφορα το Μ Ε30??

Μηπως πεφτει πολυς ρομαντισμός?

Το CSL εχει γκαζια, φρενα, κρατημα, παιγχνιδι, αλητία, ηχο, φρενα, και μια πολυ διακριτικη πολυτέλια που ολα αυτα ειναι για σεμηνάριο απεναντι σε πολλους σε σχεση με την εποχη Ε30 ανταγωνιστες.

Τι παραπανω ειχε το Μ3 Ε30 για την εποχη που βγηκε που δεν ειχε το CSL στην εποχη του δηλαδη.

Δηλαδη οταν το CSL ηταν στην παραγωγη δεν υπηρχε ανταγωνισμος απο αλλες εταιρίες τις οποιες ξεφτυλισε στον δρομο?? Μηπως θέλετε να σας γραψω κάποια ονοματα για να καταλάβετε την αξια του αυτοκινητου ??

Μηπως γνωριζεται οταν το Ε30 Μ3 βγηκε στον δρομο η Ιαπωνια δεν υπηρχε στον αυτοκινηστικο χάρτι??
Εχετε πάει βολτα με Ιαπωνικο σπόρ αμαξι που βγηκε στη παραγωγη τα τελευταια 10 χρονια να δειτε τι θα πει γκαζι, κρατημα και φρενα και να διαπιστοσετε οτι μονο το csl στέκετε αξιοπρεπως απεναντι σε αυτο τον ανταγωνισμο στην σημερινη εποχη?? Και μην πηγαινει το μυαλο σας μονο στα εβο και στα ιμπρεζα (γιατι απο 1300cc, 1600cc και 2000cc δεν αξιζει να συζητησουμε για σπορ αμαξια και ειδικα αυτα που εβγαλε η bmw)


ps. και μην μου αρχισετε τα "πατριοτικα" για τους Ιαπωνες, γιατι οταν μια μικρη εταιρια που λεγεται MAZDA εβγαζε σε μοτερ και σε εμφάνηση το 1992 το RX7 πολλοι στην ιταλια και στην γερμανια τραγουδουσαν Ανζελα και Πανταζη, εβλεπαν ταινιες με τον Σταθη και τον Μουστακα και εκαναν μαυρα μεσάνυχτα.

ρε συμπέ...φυσικά και κάποιος που πάει τώρα να αγοράσει ένα αμάξι 25 ετών,
είναι παραπάνω ρομαντικός απο το κανονικό...δεν είπε κανείς πως είναι καλύτερο
απο το csl...μόνο τρελός θα μπορούσε να ήταν. επίσεις και εγώ το csl θα έπαιρνα,
απλά γιατί είμαι αυτός που είμαι. δεν υπάρχει όμως καμμία αμφισβήτιση πως το
ρημάδι το Ε30 όχι μόνο σε ταξιδεύει σε άλλη εποχή, αλλά όταν το βλέπεις μπροστά σου
καταλαβαίνεις γιατί γίνεται τόσος ντόρος. είναι τούμπανο απο παντού. επίσεις είναι
το αμάξι που καταλαβαίνεις τι εστί ///M DIVISION. σε 10 χρόνια απο τώρα είμαι
σίγουρος πως τα ίδια θα λένε και για το csl, άσχετα που για μένα μερικοί κάνουν
την μ@λ@κία και τα σκοτώνουν. φαίνεται δεν κατάλαβαν τι είχαν στα χέρια τους
τόσο καιρό...

NICK_M3
01-12-10, 09:39
https://www.youtube.com/watch?v=sP6pV-Ikt9c

https://www.youtube.com/watch?v=r_etv95x8vY

https://www.youtube.com/watch?v=cP0VnZWbO-w


https://www.youtube.com/watch?v=zhFG2WN5HdY

https://www.youtube.com/watch?v=YqhClqnkZyQ

https://www.youtube.com/watch?v=b-OsKLA55mc

https://www.youtube.com/watch?v=d1pmzkWpWYo&feature=related


καλή διασκέδαση και οι συγκρίσεις δικιές σας.....!!!!!

m3e36
01-12-10, 09:56
[QUOTE=nino X3;112759]οπως φυσικα κανενα Μ3Ε30 δεν ειναι σε τιποτα μα τιποτα καλυτερο απο οποιοδηποτε μεταγενεστερο Μ, Ομως...

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ειναι ανα αμαξι σταθμος στην ιστορια της παγκοσμιας αυtοκινησης ( οπως και αλλα..) και παντα θα κατεχει μια ξεχωριστη θεση στο μυαλο και την καρδια, ειδικα των παλαιοτερων...
QUOTE]
τωρα συμφωνω μαζι σου.φυσικα και δεν ειναι καλυτερη μια ε30 απο π.χ ενα csl αλλα παντα θα αποτελει σταθμο στην ιστορια γιατι ηταν η πρωτη Μ3 και σιγουρα ειχε προσφερει πολλες συγκινησεις στους κατοχους εκεινης της εποχης.

chief
01-12-10, 10:50
Φυσικα και υπαρχει ρομαντισμος,οπως φυσικα κανενα Μ3Ε30 δεν ειναι σε τιποτα μα τιποτα καλυτερο απο οποιοδηποτε μεταγενεστερο Μ, Ομως...
οπως η 2002 ηταν το αμαξι στο οποιο "χρωσταει" η bmw αυτο που ειναι σημερα,ετσι και το Ε30Μ3 ηταν το αμαξι που σημαδεψε την αλλαγη μιας ολοκληρης εποχης,μιας διαφορετικης φιλοσοφιας και τροπου σκεψης στο μηχανοκινητο αθλητισμο. Ενα "αγωνιστικο" στους δρομους...
Κατι που βεβαια αργοτερα προσπαθησαν να αντιγραψουν και αλλοι (subaru)
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ειναι ανα αμαξι σταθμος στην ιστορια της παγκοσμιας αυtοκινησης ( οπως και αλλα..) και παντα θα κατεχει μια ξεχωριστη θεση στο μυαλο και την καρδια, ειδικα των παλαιοτερων...


υγ. Αυτο με την ιαπωνια δεν ειναι ακριβες... και τοτε υπηρχαν γρηγορα και αξιολογα ιαπωνικα αυτοκινητα(πχ. δυο γενιες celica )

Σε αυτα που λές με βρισκεις με βρισκεις σύμφωνο.

Ομως "αγωνιστικα δρομου" την εποχη εκεινη ειχαν και αλλες εταιριες αν μη τι αλλο που ηταν και πολυ πιο γρηγορα και με αρκετες διακρισεις.
Απλα να θυμισω το Audi Quattro την Lancia Integrale, το VW Golf GTI , την Porsche 928, το Ford Sierra RS Cosworth και αλλα τα οποια το Μ3 αν και πολύ καλο αμαξι για την τοτε εποχη εχανε πανυγηρικα απ τα πιο πάνω σε πολλους τομεις.

Το Μ3 Ε30 ηταν αμαξαρα για την εποχη και αμαξι σταθμος για την BMW. Μην λεμε ομως οτι ειναι ενα αμαξι σταθμος και επανασταση για την αυτοκινηση γιατι στον πιο πανω ανταγωνισμο, γνωμη μου ειναι οτι στεκόταν απλα αξιοπρεπως.
Τι να πει δηλαδη η AUDI και η Ford...

Απ την αλλη μερια, το CSL εκτος οτι φανηκε πολυ ανωτερο απο πολλα ευρωπαικά αυτοκινητα της κλασης του, οπως Porsche 911, GT3, 360 Modena, κλπ, κερδισε μεσα στις πιστες και ολη την Ιαπωνικη επανασταση οπως EVO, STI spec C, Supra, 300zx, skyline, RX-7, κλπ. κερδιζοντας παραλληλα και σεβασμο

Η γνωμη η δικια μου ειναι οτι με βαση την εκαστοτε ας πουμε εποχη που κυκλοφορισαν τα δυο αμαξια το CSL ειχε να αντιμετωπισει μεγαλυτερο ανταγωνισμο απο τον ανταγωνισμο που ειχε το E30, και εχει κερδισει τον σεβασμο οχι μονο απο τους φανατικους της ΒΜW αλλα και απο ανθρωπους με αμαξια αλλων εταιριών.

Monsta
01-12-10, 11:16
https://www.youtube.com/watch?v=cP0VnZWbO-w


καλή διασκέδαση και οι συγκρίσεις δικιές σας.....!!!!!

Αααααααα τι μου κανες πρωί πρωί !!!!!!!!!

stef
01-12-10, 11:26
335 & M3 ΜΟΝΟ akrapovic!!!!
Πωπωπωπωπωωωωωωωωωωωωωω

Thomelef
01-12-10, 11:34
Σε αυτα που λές με βρισκεις με βρισκεις σύμφωνο.

Ομως "αγωνιστικα δρομου" την εποχη εκεινη ειχαν και αλλες εταιριες αν μη τι αλλο που ηταν και πολυ πιο γρηγορα και με αρκετες διακρισεις.
Απλα να θυμισω το Audi Quattro την Lancia Integrale, το VW Golf GTI , την Porsche 928, το Ford Sierra RS Cosworth και αλλα τα οποια το Μ3 αν και πολύ καλο αμαξι για την τοτε εποχη εχανε πανυγηρικα απ τα πιο πάνω σε πολλους τομεις.

Το Μ3 Ε30 ηταν αμαξαρα για την εποχη και αμαξι σταθμος για την BMW. Μην λεμε ομως οτι ειναι ενα αμαξι σταθμος και επανασταση για την αυτοκινηση γιατι στον πιο πανω ανταγωνισμο, γνωμη μου ειναι οτι στεκόταν απλα αξιοπρεπως.
Τι να πει δηλαδη η AUDI και η Ford...

Απ την αλλη μερια, το CSL εκτος οτι φανηκε πολυ ανωτερο απο πολλα ευρωπαικά αυτοκινητα της κλασης του, οπως Porsche 911, GT3, 360 Modena, κλπ, κερδισε μεσα στις πιστες και ολη την Ιαπωνικη επανασταση οπως EVO, STI spec C, Supra, 300zx, skyline, RX-7, κλπ. κερδιζοντας παραλληλα και σεβασμο

Η γνωμη η δικια μου ειναι οτι με βαση την εκαστοτε ας πουμε εποχη που κυκλοφορισαν τα δυο αμαξια το CSL ειχε να αντιμετωπισει μεγαλυτερο ανταγωνισμο απο τον ανταγωνισμο που ειχε το E30, και εχει κερδισει τον σεβασμο οχι μονο απο τους φανατικους της ΒΜW αλλα και απο ανθρωπους με αμαξια αλλων εταιριών.

ρε συμπέ...αυτά τρέχαν σε άλλες κατηγορίες έναντι του dtm που έτρεχε το
Ε30. βέβαια υπήρχαν και αρκετά ραλύσια Ε30, αλλά ώς γνωστόν η τετρακίνηση
ήταν αυτή που πάντα έπαιρνε τα σκύπτρα.
επιπλέον τα αμάξια αυτά είχαν 500+ άλογα και τρέχαν στο γκρουπ Β. δλδ την
κατηγορία των θηρίων. δεν νομίζω πως ένα Ε30 αγωνηστικό θα μπορούσε ατμ.
να ξεπεράσει τα 300 άλογα.
αν πάλι μιλάμε για δρομίσια πράγματα και πολιτικά αυτοκίνητα, τότε σίγουρα την
αγωνηστική αύρα που εμπνέει το 30άρι δεν την εμπνέει κανένα απο τα παραπάνω.
αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο έχει γίνει λίγο πολύ ένα αμάξι μύθος.
όσο για την porsche, αυτό που έχω να πώ, είναι πως πάντα ήταν η porsche.
για το vw επίσεις που αναφέρεις, απλά δεν υπάρχει ουδεμία σύγκριση...
υγ. μέχρι και η νύφη σου έχει πέσει απο τα σύννεφα...μα καλά θα λέει. τι μ@λ@κίες
λέει αυτός ο πεθερός μου πάλι!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Monsta
01-12-10, 11:50
υγ. μέχρι και η νύφη σου έχει πέσει απο τα σύννεφα...μα καλά θα λέει. τι μ@λ@κίες
λέει αυτός ο πεθερός μου πάλι!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχα

αχαχαχαχα καλό !!!!! :hystericalbs1::hystericalbs1:

m_power_lunatic
01-12-10, 13:16
Σε αυτα που λές με βρισκεις με βρισκεις σύμφωνο.

Ομως "αγωνιστικα δρομου" την εποχη εκεινη ειχαν και αλλες εταιριες αν μη τι αλλο που ηταν και πολυ πιο γρηγορα και με αρκετες διακρισεις.
Απλα να θυμισω το Audi Quattro την Lancia Integrale, το VW Golf GTI , την Porsche 928, το Ford Sierra RS Cosworth και αλλα τα οποια το Μ3 αν και πολύ καλο αμαξι για την τοτε εποχη εχανε πανυγηρικα απ τα πιο πάνω σε πολλους τομεις.

Το Μ3 Ε30 ηταν αμαξαρα για την εποχη και αμαξι σταθμος για την BMW. Μην λεμε ομως οτι ειναι ενα αμαξι σταθμος και επανασταση για την αυτοκινηση γιατι στον πιο πανω ανταγωνισμο, γνωμη μου ειναι οτι στεκόταν απλα αξιοπρεπως.
Τι να πει δηλαδη η AUDI και η Ford...

Απ την αλλη μερια, το CSL εκτος οτι φανηκε πολυ ανωτερο απο πολλα ευρωπαικά αυτοκινητα της κλασης του, οπως Porsche 911, GT3, 360 Modena, κλπ, κερδισε μεσα στις πιστες και ολη την Ιαπωνικη επανασταση οπως EVO, STI spec C, Supra, 300zx, skyline, RX-7, κλπ. κερδιζοντας παραλληλα και σεβασμο

Η γνωμη η δικια μου ειναι οτι με βαση την εκαστοτε ας πουμε εποχη που κυκλοφορισαν τα δυο αμαξια το CSL ειχε να αντιμετωπισει μεγαλυτερο ανταγωνισμο απο τον ανταγωνισμο που ειχε το E30, και εχει κερδισει τον σεβασμο οχι μονο απο τους φανατικους της ΒΜW αλλα και απο ανθρωπους με αμαξια αλλων εταιριών.

Δεν ισχυει αυτο που λες...αλλες κατηγοριες τα μεν αλλη κατηγορια Μ3 Ε30...η Μ3 Ε30 παραμενει το πιο πετυχημενο αυτοκινητο τουρισμου ακομα και σημερα αν δεν κανω λαθος σε διαρκεια και νικες.Οποιος ζησει και εμβαθυνει στον ''κοσμο'' της BMW (διαδικτυακα-τυπος-club αυτοκινητιστικα και σε αλλους χωρους) θα καταλαβει οτι το συγκεκριμενο αυτοκινητο αποτελει σημαια για την BMW την ιδια και για τους οπαδους της....

P.S Ειμαστε off topic, τελος απο εμενα για να μη χαλασει εντελως το thread.

Thomelef
01-12-10, 13:19
Δεν ισχυει αυτο που λες...αλλες κατηγοριες τα μεν αλλη κατηγορια Μ3 Ε30...η Μ3 Ε30 παραμενει το πιο πετυχημενο αυτοκινητο τουρισμου ακομα και σημερα αν δεν κανω λαθος σε διαρκεια και νικες.Οποιος ζησει και εμβαθυνει στον ''κοσμο'' της BMW (διαδικτυακα-τυπος-club αυτοκινητιστικα και σε αλλους χωρους) θα καταλαβει οτι το συγκεκριμενο αυτοκινητο αποτελει σημαια για την BMW την ιδια και για τους οπαδους της....

P.S Ειμαστε off topic, τελος απο εμενα για να μη χαλασει εντελως το thread.

κανένα πρόβλημα απο μένα πάντως...είναι ένα θρεντ που δείχνει πως θα έχει απ'όλα τα καλά...thumbthumb

Christos 330
01-12-10, 13:24
Δεν ισχυει αυτο που λες...αλλες κατηγοριες τα μεν αλλη κατηγορια Μ3 Ε30...η Μ3 Ε30 παραμενει το πιο πετυχημενο αυτοκινητο τουρισμου ακομα και σημερα αν δεν κανω λαθος σε διαρκεια και νικες.Οποιος ζησει και εμβαθυνει στον ''κοσμο'' της BMW (διαδικτυακα-τυπος-club αυτοκινητιστικα και σε αλλους χωρους) θα καταλαβει οτι το συγκεκριμενο αυτοκινητο αποτελει σημαια για την BMW την ιδια και για τους οπαδους της....

P.S Ειμαστε off topic, τελος απο εμενα για να μη χαλασει εντελως το thread.

Εχει κανενα μηνα που ημουν σε ενα παληκαρι ο οποιος φτιαχνει απο την αρχη

ενα Μ3 Ε30 (σε θυμηθηκα) να φανταστεις ειναι καροτσα μονο ροδες για να το

μετακινουνε για λοιπες δουλεις ετσι οπως ηταν μου τρεχαν τα σαλια που να

τελειωσει κιολας . . .

Μηχανικα βεβαια του εκατσε ενα Μ3 36 με 321 ps καταλαβαινεις τα

υπολοιπα . . .



Υ.Γ σορυ για το off topic αλλα ρε παιδια η ιστορια Ε30 δεν τελειωνει ποτε μα

ποτε . .

Thomelef
01-12-10, 13:29
Εχει κανενα μηνα που ημουν σε ενα παληκαρι ο οποιος φτιαχνει απο την αρχη

ενα Μ3 Ε30 (σε θυμηθηκα) να φανταστεις ειναι καροτσα μονο ροδες για να το

μετακινουνε για λοιπες δουλεις ετσι οπως ηταν μου τρεχαν τα σαλια που να

τελειωσει κιολας . . .

Μηχανικα βεβαια του εκατσε ενα Μ3 36 με 321 ps καταλαβαινεις τα

υπολοιπα . . .



Υ.Γ σορυ για το off topic αλλα ρε παιδια η ιστορια Ε30 δεν τελειωνει ποτε μα

ποτε . .

ανέστη και γιώργο???καλή φάση θα βγεί αυτό...
το μοτέρ έχει φάει και καλό σκάλιγμα...12.5/1
συμπίεση θα πάιζει...τρελά πανυγήρια λέμε...

chief
01-12-10, 13:52
ρε συμπέ...αυτά τρέχαν σε άλλες κατηγορίες έναντι του dtm που έτρεχε το
Ε30. βέβαια υπήρχαν και αρκετά ραλύσια Ε30, αλλά ώς γνωστόν η τετρακίνηση
ήταν αυτή που πάντα έπαιρνε τα σκύπτρα.
επιπλέον τα αμάξια αυτά είχαν 500+ άλογα και τρέχαν στο γκρουπ Β. δλδ την
κατηγορία των θηρίων. δεν νομίζω πως ένα Ε30 αγωνηστικό θα μπορούσε ατμ.
να ξεπεράσει τα 300 άλογα.
αν πάλι μιλάμε για δρομίσια πράγματα και πολιτικά αυτοκίνητα, τότε σίγουρα την
αγωνηστική αύρα που εμπνέει το 30άρι δεν την εμπνέει κανένα απο τα παραπάνω.
αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο έχει γίνει λίγο πολύ ένα αμάξι μύθος.
όσο για την porsche, αυτό που έχω να πώ, είναι πως πάντα ήταν η porsche.
για το vw επίσεις που αναφέρεις, απλά δεν υπάρχει ουδεμία σύγκριση...
υγ. μέχρι και η νύφη σου έχει πέσει απο τα σύννεφα...μα καλά θα λέει. τι μ@λ@κίες
λέει αυτός ο πεθερός μου πάλι!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Δηλαδη με λιγα λογια θες να πεις οτι το Ε30 ειναι σταθμος στην ιστορια της αυτοκινησης γιατι επερνε το DTM που ετρεχε με τα Μερσεντες 190 25-16v και εμπνέει και ΤΗΝ αγωνιστική αυρα και εγινε και μυθος για ολα αυτα.

Μαλιστα.

Δεν μου λες ρε συμπε, η Ford με το Εσκορτ και το Σιέρα, η Lancia με τα 4 παγκόσμια, η Audi με αλλα τοσα η Mitsubishi με αλλα τόσα τι ιστορια μυθοι ειναι? Μυθοι του Αισώπου μαλλον για καποιους που δεν βλέπουν την αληθεια.

Εχεις φανταστει να εγραφες σε ενα AUDI φορουμ και να ελεγες οτι το Μ3 Ε30 ειναι σταθμος και μυθος στην ιστορια της αυτοκινησης??
Δεν θα τολμουσε κανεις να σε κανει ban συμπεθερε. Θα σε ειχανε online 24 ωρες για να σου ρίχνουν εικονίδια με ντομάτες.

Ειπαμε, για την εποχη του το Ε30, ηταν ομορφο, δυνατό, σπόρ, με ηχο, γρηγορο, θεαματικό, αλλα μεχρι εκει.

Τωρα για τα σχόλια σου περι VW GTI,
"..μαθε μπαλιτσα .." που ελεγε κι΄ο Αλε.

Thomelef
01-12-10, 14:06
Δηλαδη με λιγα λογια θες να πεις οτι το Ε30 ειναι σταθμος στην ιστορια της αυτοκινησης γιατι επερνε το DTM που ετρεχε με τα Μερσεντες 190 25-16v και εμπνέει και ΤΗΝ αγωνιστική αυρα και εγινε και μυθος για ολα αυτα.

Μαλιστα.

Δεν μου λες ρε συμπε, η Ford με το Εσκορτ και το Σιέρα, η Lancia με τα 4 παγκόσμια, η Audi με αλλα τοσα η Mitsubishi με αλλα τόσα τι ιστορια μυθοι ειναι? Μυθοι του Αισώπου μαλλον για καποιους που δεν βλέπουν την αληθεια.

Εχεις φανταστει να εγραφες σε ενα AUDI φορουμ και να ελεγες οτι το Μ3 Ε30 ειναι σταθμος και μυθος στην ιστορια της αυτοκινησης??
Δεν θα τολμουσε κανεις να σε κανει ban συμπεθερε. Θα σε ειχανε online 24 ωρες για να σου ρίχνουν εικονίδια με ντομάτες.

Ειπαμε, για την εποχη του το Ε30, ηταν ομορφο, δυνατό, σπόρ, με ηχο, γρηγορο, θεαματικό, αλλα μεχρι εκει.

Τωρα για τα σχόλια σου περι VW GTI,
"..μαθε μπαλιτσα .." που ελεγε κι΄ο Αλε.

εγώ απλά λέω πως δεν υπάρχει σύγκριση του Ε30 με αυτά όλα που αναφέρεις.
άλλες κατηγορίες εντελώς...επίσεις σου ξαναλέω...την αγωνηστική χροιά που
έχει το Ε30 σε πολιτική μορφή πάντα, κανένα μα κανένα απο αυτά που ανέφερες
δεν την έχει...
εγώ θα έλεγα να αφήσεις τα μπαν και τις μπανάνες και να πάς να κάνεις κάνα
πάτημα που είσαι και αρχηγός σ'αυτά και να αφήσεις εμάς να μιλήσουμε για
κάνα αμάξι...δεν περίμενα και τπτ καλύτερο άλωστε απο κάποιον που δεν σέβεται
αυτό που οδηγάει και το λιώνει κάθε βράδυ με τα σαξόραλα...

bimmer-corfu
01-12-10, 14:15
βλέπω πως σχεδόν όλοι χτυπάτε το 92άρι γιατί και καλά τα κάνει όλα άνετα, μέχρι και γριά μπορεί να γράψει χρόνους όπως διάβασα.

Ωραία όλα αυτά αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί αυτοί που τα λένε πήραν 46άρι Μ και όχι ένα Ariel atom ή EVO (ή πολλά άλλα πιο extreme) με λιγότερα μάλιστα χρήματα απο αυτά που κοστίζει η μπέμπα.

Μη με κράξετε, αμαξάρα το 46άρι αλλά όχι σε σύγκριση με το 92άρι. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο

Thomelef
01-12-10, 14:16
αυτό μας άρεσε τότε ρε φίλε...σόρυ κιόλα!!!
και τελικά ακόμα μας αρέσει...τι σχέση έχουν
τα έβο κτλ κτλ με τα Μ???

bimmer-corfu
01-12-10, 14:20
αυτό μας άρεσε τότε ρε φίλε...σόρυ κιόλα!!!
και τελικά ακόμα μας αρέσει...τι σχέση έχουν
τα έβο κτλ κτλ με τα Μ???

μη ζητάς σόρυ, και εγώ Ε46 θα είχα πάρει αλλά απλά δεν μπαίνω στη διαδικασία σύγκρισης Ε46 - Ε92

Άλλοι καιροί παιδιά... δείτε την audi, γιατί έχει πάρει τα πάνω της? Γιατί είναι πιο ευκολοδήγητα...

chief
01-12-10, 14:20
εγώ απλά λέω πως δεν υπάρχει σύγκριση του Ε30 με αυτά όλα που αναφέρεις.
άλλες κατηγορίες εντελώς...επίσεις σου ξαναλέω...την αγωνηστική χροιά που
έχει το Ε30 σε πολιτική μορφή πάντα, κανένα μα κανένα απο αυτά που ανέφερες
δεν την έχει...
εγώ θα έλεγα να αφήσεις τα μπαν και τις μπανάνες και να πάς να κάνεις κάνα
πάτημα που είσαι και αρχηγός σ'αυτά και να αφήσεις εμάς να μιλήσουμε για
κάνα αμάξι...δεν περίμενα και τπτ καλύτερο άλωστε απο κάποιον που δεν σέβεται
αυτό που οδηγάει και το λιώνει κάθε βράδυ με τα σαξόραλα...

Τι να κανουμε αδερφουλη, αυτα ξερουμε , αυτα γραφουμε.

Εγω τουλαχιστον βρηκα και ενα τροπο να το λιωνω. Και με Τογιότα Χάι Λούξ αμα λάχει το στηνω και το λιώνω.

Δεν αφηνεις και συ την ορθοπεταλιά και τα περιοδικα να βρεις ενα τροπο να λιωσεις και εσυ το δικό σου???

Αντε, γιατι θα μας πάρουν τα ζουμια με τοσο δραμα που μας εριξες για την ιστορια της αυτοκινησης.

Εγκυκλοπαιδια της παραπληροφόρισης εχεις γινει.

bimmer-corfu
01-12-10, 14:23
δεν είναι ανάγκη να γίνει του φόρουμ πάλι. Ας ηρεμήσουμε...

Thomelef
01-12-10, 14:34
Τι να κανουμε αδερφουλη, αυτα ξερουμε , αυτα γραφουμε..
μ@λ@κίες δλδ...πιο καλά τα πάς στα θέματα περί τουρμπίνας που απ'ότι
φαίνεται την έχεις πεθυμίσει και πολύ μάλιστα. βρές κάνα παληκαράκι εκεί
πέρα στο νησί να του κλέψεις το γλυφιντζούρι του και να γελάσεις λίγο
το χειλάκι σου...


Εγω τουλαχιστον βρηκα και ενα τροπο να το λιωνω. Και με Τογιότα Χάι Λούξ αμα λάχει το στηνω και το λιώνω..
τώρα θα μας πείς και για της δουλειάς σου το αμάξι δλδ ρε *αδερφούλη*???
με αυτό που του βάζεις τέντα και κάνεις διακοπές στα κάμπινγκ???


Δεν αφηνεις και συ την ορθοπεταλιά και τα περιοδικα να βρεις ενα τροπο να λιωσεις και εσυ το δικό σου???.
έλα να μου μάθεις πως κάνουν ανάποδη πεταλιά τότε γιατί το καλοκαίρι θα
βάλω κόντρα στο ποδήλατο μου και φοβάμαι μην πέσω...όσο για τα περιοδικά
που λές, εσύ είσαι αυτός που τα ψάχνει και κρατάει και αρχείο...αν θυμάμαι καλά
2 ή 3 αντίτυπα μου είχες ζητήσει να σου καβατζάρω για την τελευταία φορά που
είρθες σπίτι μου...


Αντε, γιατι θα μας πάρουν τα ζουμια με τοσο δραμα που μας εριξες για την ιστορια της αυτοκινησης.

Εγκυκλοπαιδια της παραπληροφόρισης εχεις γινει.

σιγά μην σκίσεις και κάνα καλσόν ρε μαν...που θα κλάψεις κιόλα...πάνε κάνε εσύ
μια διατριβή για τα περί κόντρας και πως να ξεκινάει κάποιος στην πρώτη κόρνα
και άσε μας εμάς να μαθαίνουμε απο τα λάθη της παραπληροφόρησης που κάνουμε
εδώ μέσα...έχει και κόσμο ξέρεις που σου λέει το λάθος σου με πιο κόσμιο τρόπο
σε σχέση με τις μ@λ@κίες που μου λές εσύ...

billarasm3
01-12-10, 14:50
παιδια χαλαρωστε!!
την πλακα μας κανουμε!!
φιλε thomelef μην εισαι τοσο ρατσιστης με τα αυτοκινητα!!!

Thomelef
01-12-10, 15:02
παιδια χαλαρωστε!!
την πλακα μας κανουμε!!
φιλε thomelef μην εισαι τοσο ρατσιστης με τα αυτοκινητα!!!

καμμια σχέση με ρατσιστής ρε μπιλάκο...απλά δεν γουστάρω μία τα άουντι...
αυτό και τπτ άλλο...

SuperSonic
01-12-10, 15:15
Για την εποχη της η Μ3 Ε30 ηταν μοναδικο αυτοκινητο αλλαξε ολη την αυτοκινηση μιας και πολλοι θελανε να την αντιγραψουν αλλα χλωμο..

Για τα σημερινα δεδομενα ειναι ενας ΘΡΥΛΟΣ τις αυτοκινησης που απλα το χαζεουμε μολις το βλεπουμε ΟΛΟΙ!

Το θεμα δεν ειναι τι ηταν καλυτερο και τι ειναι χειροτερο το θεμα ειναι οτι οι καιροι αλλαζουν και τα αυτοκινητα γεννιουνται με το σημερινα δεδομενα ασχετα αν ειναι σπορ-στεισον η οτιδηποτε αλλο,καπως ετσι ειναι και η Μ3 Ε92.

Προσωπικα θεωρο οτι η Μ DIVISION ξερει ποτε πρεπει να βγαλει αυτοκινητο ΚΑΙ ΤΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!

Η 46αρα ειμαι σιγουρος οτι σε καμια 20αρια χρονια θα τη βλεπουν η νεες γενιες οπως βλεπουμε εμεις την E30!

Για τους λατρεις τις οδηγησης ειναι δυσκολο να συμβιβαστουν με την Ε92 εχοντας στην κατοχη του 46αρα..Οχι οτι δεν ειναι καλο αλλα ισως οδηγικα να ειναι ποιο ευχαριστω για αυτους.

Παντως αυτος που θελει να πουλησει την 46αρα και θελει να ξαναπαρειBmw σιγουρα θα παει στην Ε92..

billarasm3
01-12-10, 15:17
καμμια σχέση με ρατσιστής ρε μπιλάκο...απλά δεν γουστάρω μία τα άουντι...
αυτό και τπτ άλλο...

ειδα που λες πως ο chief λιωνει το μ3 του με σαξοραλα!!!!
και εγω κανω πατηματα με το αμαξι μου σχεδον καθε μερα!!!
εχω χασει απο σαξοραλο και οχι μονο!!!
δεν κατακρινουμε κανενα αμαξι!!
οπως επεισης δεν κατακρινουμε πως ο καθενας ευχαριστιεται το αμαξι του!!
αλλοι το θελουν για πιστα αλλοι για κοντρες αλλοι για λεζαντα και παει λεγοντας!!!
ελπιζω να συμφωνεις!!!
φιλικα!!!

chief
01-12-10, 15:17
μ@λ@κίες δλδ...πιο καλά τα πάς στα θέματα περί τουρμπίνας που απ'ότι
φαίνεται την έχεις πεθυμίσει και πολύ μάλιστα.
Μια χαρα τα πάω και με τις τουρμπινες. Εσυ δεν καταλαβα τι ζορι τραβας...
Κατσε στην ορθοπεταλια σου εκει που εισαι μάστερ.


τώρα θα μας πείς και για της δουλειάς σου το αμάξι δλδ ρε *αδερφούλη*???
με αυτό που του βάζεις τέντα και κάνεις διακοπές στα κάμπινγκ???
Τι εγινε ρε? Ακουσες Χάι Λούξ και αρχισαν τα ποδια σου να τρεμουν? Προσεχε μην σου σβησει το Μ3. Αμα λαχει θα σε ΕΡΑΒΑ και με το Χάι Λουξ



έλα να μου μάθεις πως κάνουν ανάποδη πεταλιά τότε γιατί το καλοκαίρι θα
βάλω κόντρα στο ποδήλατο μου και φοβάμαι μην πέσω...
θα ρθω να σου κανω και μαθημα μπας και μαθεις κατι μεχρι το καλοκαιρι γιατι μονο με το διαβασμα που ριχνεις δεν γινεται τιποτα. Ολο θεωρια και μπλα-μπλα εισαι.
Μεχρι τοτε βαλε τροχάκια βοηθητικά μην πέσεις.


σιγά μην σκίσεις και κάνα καλσόν ρε μαν...που θα κλάψεις κιόλα...πάνε κάνε εσύ
μια διατριβή για τα περί κόντρας και πως να ξεκινάει κάποιος στην πρώτη κόρνα
και άσε μας εμάς να μαθαίνουμε απο τα λάθη της παραπληροφόρησης που κάνουμε
εδώ μέσα...έχει και κόσμο ξέρεις που σου λέει το λάθος σου με πιο κόσμιο τρόπο
σε σχέση με τις μ@λ@κίες που μου λές εσύ...

Θα μου κανεις και μαθηματα ευγενειας τωρα?
Με τα μυαλα που κουβαλάς δεν μαθαινεις τιποτα. Κολλημενος εισαι.
Αντε τωρα δες ξανα το πόστερ του Μ3, πες στον Αγιο Βασιλη να σου στειλει ενα, ρουφα το γαλατάκι σου, και αντε για υπνο.

billarasm3
01-12-10, 15:18
Για την εποχη της η Μ3 Ε30 ηταν μοναδικο αυτοκινητο αλλαξε ολη την αυτοκινηση μιας και πολλοι θελανε να την αντιγραψουν αλλα χλωμο..

Για τα σημερινα δεδομενα ειναι ενας ΘΡΥΛΟΣ τις αυτοκινησης που απλα το χαζεουμε μολις το βλεπουμε ΟΛΟΙ!

Το θεμα δεν ειναι τι ηταν καλυτερο και τι ειναι χειροτερο το θεμα ειναι οτι οι καιροι αλλαζουν και τα αυτοκινητα γεννιουνται με το σημερινα δεδομενα ασχετα αν ειναι σπορ-στεισον η οτιδηποτε αλλο,καπως ετσι ειναι και η Μ3 Ε92.

Προσωπικα θεωρο οτι η Μ DIVISION ξερει ποτε πρεπει να βγαλει αυτοκινητο ΚΑΙ ΤΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!

Η 46αρα ειμαι σιγουρος οτι σε καμια 20αρια χρονια θα τη βλεπουν η νεες γενιες οπως βλεπουμε εμεις την E30!

Για τους λατρεις τις οδηγησης ειναι δυσκολο να συμβιβαστουν με την Ε92 εχοντας στην κατοχη του 46αρα..Οχι οτι δεν ειναι καλο αλλα ισως οδηγικα να ειναι ποιο ευχαριστω για αυτους.

Παντως αυτος που θελει να πουλησει την 46αρα και θελει να ξαναπαρειBmw σιγουρα θα παει στην Ε92..

+10000
συμφωνω απολυτα!!!

Thomelef
01-12-10, 15:19
ειδα που λες πως ο chief λιωνει το μ3 του με σαξοραλα!!!!
και εγω κανω πατηματα με το αμαξι μου σχεδον καθε μερα!!!
εχω χασει απο σαξοραλο και οχι μονο!!!
δεν κατακρινουμε κανενα αμαξι!!
οπως επεισης δεν κατακρινουμε πως ο καθενας ευχαριστιεται το αμαξι του!!
αλλοι το θελουν για πιστα αλλοι για κοντρες αλλοι για λεζαντα και παει λεγοντας!!!
ελπιζω να συμφωνεις!!!
φιλικα!!!

συμφωνώ...ο καθένας το ζεί όπως γουστάρει...
όσο για τον σεφ δεν μπορώ να μην απαντήσω
στα πολύ ειρωνικά του σχόλια...

chief
01-12-10, 15:21
ειδα που λες πως ο chief λιωνει το μ3 του με σαξοραλα!!!!
και εγω κανω πατηματα με το αμαξι μου σχεδον καθε μερα!!!
εχω χασει απο σαξοραλο και οχι μονο!!!
δεν κατακρινουμε κανενα αμαξι!!
οπως επεισης δεν κατακρινουμε πως ο καθενας ευχαριστιεται το αμαξι του!!
αλλοι το θελουν για πιστα αλλοι για κοντρες αλλοι για λεζαντα και παει λεγοντας!!!
ελπιζω να συμφωνεις!!!
φιλικα!!!
Μπιλ, ο Θωμας ειναι κατηγορια λεζαντα-θεωρία.
Τωρα το γυρισε και στα κλασικα αυτοκινητα.

billarasm3
01-12-10, 15:23
ειρηνη ημιν αδελφια μου!!!
:th_Laie_67-1:

stef
01-12-10, 15:28
και εγω κανω πατηματα με το αμαξι μου σχεδον καθε μερα!!!
εχω χασει απο σαξοραλο και οχι μονο!!!

Το σαξόραλλο ήταν, είναι και θα παραμείνει σαξόραλλο απλά...
Ας έχει και 1500 άλογα...
Α και ο τύπος που έχει σαξόραλλο Μ3 λιγουρεύεται αλλά δεν του περισσεύουν...
Και αντ αυτού είπε να ρίξει 5000 γιατί του λείπανε τα υπόλοιπα 50 να το κάνει 1000 άλογα....

Nikos
01-12-10, 15:31
Εγω εμπιστευομαι τη γνωμη του Νικου "m3 est" πανω στο θεμα Μ3 γενικοτερα μιας και ειχε/εχει σχεδον ολα τα μοντελα και βεβαια τα καταλληλα χερια για να τ'οδηγησει και να εκφερει εμπεριστατωμενη αποψη χωρις να σημαινει οτι δε μετραει και η γνωμη του καθενος ξεχωριστα που εχει οδηγησει τ'αυτοκινητα αυτα.
Τα περι του θεικου και μυθικου Μ3 Ε30 ακουγονται ωραια , αλλα απευθυνονται σε καποιον ο οποιος αφενος εχει ζησει τις δυσκολιες και τη μειωμενη ανεση που παρουσιαζει με τα σημερινα στανταρντς ενα τετοιο αυτοκινητο, κοινως καποιος που οδηγουσε ηδη στα μεσα της δεκαετιας του '80 και δε τον νοιαζει να επιστρεψει σ'εκεινο το επιπεδο . Και επειδη τυγχανει ενας φιλος να ειχε το πρωτο Μ3 Ε30 με ελληνικες πινακιδες (μαυρο) το 1985 αν θυμαμαι καλα, συμφωνω οτι ηταν πολυ μπροστα απ'οτιδηποτε αλλο εκεινη την εποχη. Αλλα ως εκει . Σημερα δεν ειναι τιποτα ξεχωριστο οδηγικα. Ακομα και το αγωνιστικο DTM εκεινης της εποχης εχει λιγοτερη ακαμψια απο ενα σημερινο 335.
Οσον αφορα τις συγκρισεις Ε46 και Ε92 εκει θα ελεγα οτι ειναι θεμα του καθενος να συγκρινει και να κρινει και αναλογα τα κεφια του και τις απαιτησεις του να διαλεξει ποιο του κανει .
Γνωμη μου ειναι οτι μ'εξαιρεση τους φιλους που κανουν track days ολοι οι υπολοιποι θα διαλεγαν ενα Ε92 αντι για Ε46 (και ειδικα csl) για καθημερινη χρηση αν δεν υπηρχε στη μεση ο παραγοντας τιμη.
Η γνωμη του καθενος σεβαστη για τους δικους του λογους. Απλα καλο ειναι να μιλανε οσοι εχουν προσωπικη εμπειρια και οχι επειδη "ετσι εχουμε ακουσει" να λενε στα λαικοκοντροστεκια και λοιπα αστεια μερη συναθροισης ξερολων.
Προσωπικα θα προτιμουσα ενα csl γιατι θεωρω οτι με καλυπτει η αυτοκινητιστικη εξελιξη μεχρι εκεινη την εποχη που κατασκευαστηκε . Δε θελω περισσοτερα μπλιμπλικια και οθονιτσες κλπ. Και μ'αρεσει η λυσσα που ακουω απ το μοτερ που θελει να βγει εξω απ το καπω και να δαγκωσει οτι κινειται τριγυρω και ας μην εχει 600 αλογα......Και μ΄'αρεσει που θα το δει καποιος που ξερει και θα πει "να ενα ωραιο csl", κοινως κατι μοναδικο και ξεχωριστο.
Το σοβαροτερο θεμα για μενα ειναι αυτο της ασφαλειας που παρεχει ενα αυτοκινητο. Και το Ε46 εχει ολα αυτα τα οποια το καθιστουν υπερασφαλες, σε οτι αφορα τα ηλεκτρονικα του συστηματα καθως και παθητικη ασφαλεια, αεροσακοι κλπ.
Δε νομιζω οτι σε αυτο τον τομεα η διαφορα ειναι τεραστια πλην ισως των σπαστικων ηλεκτρονικων βοηθηματων του Ε92 που σε δεινοσαυρους σαν εμανα ας πουμε δε μου λενε τιποτα και τα συχαινομαι μιας και εχω μαθει να οδηγω χωρις ολα αυτα τα Σουμαχερικα ηλεκτρονικα.
Κατα δευτερον λατρευω τα ελαφρια αυτοκινητα .... μου φερνουν σε πολυ ψαγμενες κατασκευες με νοημα...και αυτο φαινεται σε στροφιλικια και πιστες γενικοτερα αλλα και στην χαλαρη οδηγηση ωπου ειναι αισθητο το χαμηλο βαρος.
Το Ε92 σιγουρα σκιζει σε πολλους τομεις αλλα το θεωρω πολυ βαρυ για τα γουστα μου . Δεν ειναι σπορ ενα αυτοκινητο 2 τονων (με δυο ατομα και φουλ καυσιμα)...ειναι αστειο ..... και απλα ειναι δυνατον να πηγαινει γρηγορα χαρην στην εξελιξη των ελαστικων και των αναρτησεων κυριως. Αλλιως στην πρωτη στροφη θα μετραγε ραχουλες και λαγκαδια. Το βαρος δεν κρυβεται και οι στροφες τιμωρουν.

billarasm3
01-12-10, 15:33
Το σαξόραλλο ήταν, είναι και θα παραμείνει σαξόραλλο απλά...
Ας έχει και 1500 άλογα...
Α και ο τύπος που έχει σαξόραλλο Μ3 λιγουρεύεται αλλά δεν του περισσεύουν...
Και αντ αυτού είπε να ρίξει 5000 γιατί του λείπανε τα υπόλοιπα 50 να το κάνει 1000 άλογα....

αυτο ειναι το μονο σιγουρο πως το σαξοραλο δεν ειναι μ3!!!
αλλα αυτος δεν ειναι λογος να τα υποτιμουμε και αν τα κραζουμε!!!
στην κοντρα και στην πιστα δεν υποτιμας τιποτα!!!

manos///3
01-12-10, 15:33
Το σαξόραλλο ήταν, είναι και θα παραμείνει σαξόραλλο απλά...
Ας έχει και 1500 άλογα...
Α και ο τύπος που έχει σαξόραλλο Μ3 λιγουρεύεται αλλά δεν του περισσεύουν...
Και αντ αυτού είπε να ρίξει 5000 γιατί του λείπανε τα υπόλοιπα 50 να το κάνει 1000 άλογα....

Φιλε μου και γω στην ιδια κατηγορια ειμαι...

Λιγουρευομαι gt3 αλλα δε μου περισσευουν και ριχνω τα λεφτα στο Μ3...

Το Μ3 ηταν ,ειναι και θα παραμεινει Μ3...απλα....

Thomelef
01-12-10, 15:34
Μπιλ, ο Θωμας ειναι κατηγορια λεζαντα-θεωρία.
Τωρα το γυρισε και στα κλασικα αυτοκινητα.

έτσι...τουλάχιστο εγώ δεν το έχω κρυμμένο, ούτε και το παίζω
σουμάχερ που και καλά σπάει τα χρονόμετρα...τράβα αγορίνα να
το χώσεις σε κάνα καρτοδρόμιο να κάνεις κοντρίτσες με τον γιό
σου και το κάρτ του και άσε μας εμάς να χτυπιόμαστε στην
ταπεινή πίστα των σερρών...
υγ. όσοι με ξέρουν ξέρουν πολύ καλά αν είμαι λεζάντα και πουλ
μουρ που θες να με παρουσιάσεις...εγώ τα βράδυα είμαι σπιτάκι
μου με την κορούλα μου και όχι στα κοντροστέκια όπως κάνεις
εσύ...

manos///3
01-12-10, 15:38
Καλα ρε....δε ντρεπεστε λιγο? ειστε και γειτονακια....! χιχιχιχιχιχιχι

chief
01-12-10, 15:44
έτσι...τουλάχιστο εγώ δεν το έχω κρυμμένο, ούτε και το παίζω
σουμάχερ που και καλά σπάει τα χρονόμετρα...τράβα αγορίνα να
το χώσεις σε κάνα καρτοδρόμιο να κάνεις κοντρίτσες με τον γιό
σου και το κάρτ του και άσε μας εμάς να χτυπιόμαστε στην
ταπεινή πίστα των σερρών...
υγ. όσοι με ξέρουν ξέρουν πολύ καλά αν είμαι λεζάντα και πουλ
μουρ που θες να με παρουσιάσεις...εγώ τα βράδυα είμαι σπιτάκι
μου με την κορούλα μου και όχι στα κοντροστέκια όπως κάνεις
εσύ...
:notworthy:
Φευγω,
παω να βαλω κανα κολλήριο γιατι απο το δακρυ δεν βλεπω...

Πως τα λες ετσι ρε αδερφουλη...
Κατι ινδικές ταινίες που εβλεπε η γιαγια μου πριν χρονια και καθοταν και εκλαιγε μου θυμισες.

georgepap
01-12-10, 15:48
Διαβαστε δοκιμη ολων των ///Μ απτο αγγλικο EVOmag....https://evomagazine.gr/articleDetails.php?id=114

Thomelef
01-12-10, 15:49
:notworthy:
Φευγω,
παω να βαλω κανα κολλήριο γιατι απο το δακρυ δεν βλεπω...

Πως τα λες ετσι ρε αδερφουλη...
Κατι ινδικές ταινίες που εβλεπε η γιαγια μου πριν χρονια και καθοταν και εκλαιγε μου θυμισες.

το κολλήριο σου έμεινε συνήθειο φαίνεται, γιατί απο τότε
που βλέπατε τις ινδικές ταινίες με την γιαγιά σου ντουμανιάζατε
κάνα κιλό σέο και το μάτι γύρναγε σαν κουλοχέρης όλο το βράδυ.
ρε μήπως τα δάκρυα δεν ήταν κανονικά δάκρυα, αλλά το κολλήριο
που βάζατε κάθε τρείς και λίγο???τι έγινε για οικονομία με αυτό που
έσταζε κάνατε το κεφάλι πάνω και ξαναγλυστρούσε στο μάτι το
κολληριάκι???:th_Laie_67-1:

Konstantinos E60
01-12-10, 15:54
Πλάκα μας κάνετε έτσι ?????

Driver M
01-12-10, 16:46
Και για να μπω και λίγο εντός θέματος (και καλά, αφού σχεδόν όλη η κουβέντα ψιλοoff είναι), σέβομαι την Ε30 Μ3, αλλά συμφωνώ με το Χριστόφορο πως το αμάξι της Bmw που κοίταξε στα ίσια τον πιο δυνατό ανταγωνισμό ήταν η CSL, την οποία τη θεωρώ ως τν καλύτερη Μ3 ever.

Κατά τ'άλλα, θεωρώ πως η Μ3 Ε92 είναι, σίγουρα όχι η πιο καθαρόαιμη, αλλά η πιο ολοκληρωμένη Μ3 που έχει κυκλοφορήσει.

Thomelef
01-12-10, 17:37
λοιπόν...νομίζω πως όλοι συμφωνούμε πως το csl και το Ε92 Μ3 είναι καλύτερα αμάξια
απ'ότι είναι το Ε30. στο κάτω κάτω όλοι το ίδιο λέμε και όχι μόνο ο σεφ.
η διαφορά του Ε30 και του csl απο το Ε92, είναι πως σου δίνουν την αίσθηση πως οδηγείς
ένα σχεδόν καθαρόαιμο, το οποίο για κάποιους μετράει πολύ.
η διαφορά του csl απο το Ε30 είναι πως το ένα έχει περάσει στην ιστορία, ενώ το άλλο όχι,
τουλάχιστο ακόμα. είναι πάντως σίγουρο πως το csl κάποια στιγμή θα κρίνεται όπως και το
Ε30 σε ένα ανάλογο θρεντ κάπου κάποτε, έναντι κάποιου άλλου τύπου csl bmw, το οποίο
τελικά δεν θα είναι το gts...

turbodog
01-12-10, 17:46
Το Ε92 σιγουρα σκιζει σε πολλους τομεις αλλα το θεωρω πολυ βαρυ για τα γουστα μου . Δεν ειναι σπορ ενα αυτοκινητο 2 τονων (με δυο ατομα και φουλ καυσιμα)...ειναι αστειο ..... και απλα ειναι δυνατον να πηγαινει γρηγορα χαρην στην εξελιξη των ελαστικων και των αναρτησεων κυριως. Αλλιως στην πρωτη στροφη θα μετραγε ραχουλες και λαγκαδια. Το βαρος δεν κρυβεται και οι στροφες τιμωρουν.

"Το βαρος δεν κρυβεται και οι στροφες τιμωρουν" Εδω θα διαφωνησω μαζι σου. Το Nissan GTR 2 τονους ειναι και αυτο, αλλα οπως εχεις δει απο τους χρονους που γραφει σε πιστες, μια χαρα τα παει.
Οι στροφες θα τιμωρουσαν ενα Ε30 αν ζυγιζε δυο τονους. Η εξελιξη της τεχνολογιας εχει καταφερει να εξαλειψει πολλα απο τα μειονεκτηματα του προσθετου βαρους. Πριν πολλα χρονια(την εποχη του Ε30 δηλ) το βαρος οντως επαιζε και τον πρωτευοντα ρολο. Και σημερα βεβαια, αλλα οχι στον βαθμο που καποιοι νομιζουν. Τρανη αποδειξη το παραπανω παραδειγμα του GTR που με την εφαρμοσμενη τεχνολογια του εχει καταφερει να ανατρεψει τους νομους της Φυσικης. Σιγουρα ενα GTR χωρις τα ηλεκτρονικα να μετραγε ραχουλες και λαγκαδια λογω βαρους. Αλλα εν ετη 2010 το GTR, το Μ3(οπως και πολλα αλλα αυτοκινητα) βγαινουν με την ηλεκτρονικη τεχνολογια ως αναποσπαστο κομματι της κατασκευης τους.

atha
01-12-10, 17:47
pantos ego paidia ttha ithela tin e30 , ayti ta xekinise ola, pioargo apo ola alla aythentiki odigisi .akoam kai to 36 ari pisteuo itan pio omo apo to 46 kai fysika to 92 ari pio touring. diagoretikes epoxes paidia , diaforetikoi katanalotes ,apaitiseis , texnologia

nomizo oti einai anomoia ta amaxia na sygrinontai metaxy tous sta isa alla i aisthisi einai ayto pou menei pou einai ypokeimeniki

Thomelef
01-12-10, 17:50
pantos ego paidia ttha ithela tin e30 , ayti ta xekinise ola, pioargo apo ola alla aythentiki odigisi .akoam kai to 36 ari pisteuo itan pio omo apo to 46 kai fysika to 92 ari pio touring. diagoretikes epoxes paidia , diaforetikoi katanalotes ,apaitiseis , texnologia

nomizo oti einai anomoia ta amaxia na sygrinontai metaxy tous sta isa alla i aisthisi einai ayto pou menei pou einai ypokeimeniki

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...
επίσεις είναι και τι ψάχνει κανείς...

Nikos
01-12-10, 17:54
"Το βαρος δεν κρυβεται και οι στροφες τιμωρουν" Εδω θα διαφωνησω μαζι σου. Το Nissan GTR 2 τονους ειναι και αυτο, αλλα οπως εχεις δει απο τους χρονους που γραφει σε πιστες, μια χαρα τα παει.
Οι στροφες θα τιμωρουσαν ενα Ε30 αν ζυγιζε δυο τονους. Η εξελιξη της τεχνολογιας εχει καταφερει να εξαλειψει πολλα απο τα μειονεκτηματα του προσθετου βαρους. Πριν πολλα χρονια(την εποχη του Ε30 δηλ) το βαρος οντως επαιζε και τον πρωτευοντα ρολο. Και σημερα βεβαια, αλλα οχι στον βαθμο που καποιοι νομιζουν. Τρανη αποδειξη το παραπανω παραδειγμα του GTR που με την εφαρμοσμενη τεχνολογια του εχει καταφερει να ανατρεψει τους νομους της Φυσικης. Σιγουρα ενα GTR χωρις τα ηλεκτρονικα να μετραγε ραχουλες και λαγκαδια λογω βαρους. Αλλα εν ετη 2010 το GTR, το Μ3(οπως και πολλα αλλα αυτοκινητα) βγαινουν με την ηλεκτρονικη τεχνολογια ως αναποσπαστο κομματι της κατασκευης τους.

To GTR ναι μπορει και κινειται απιστευτα γρηγορα για τους λογους που αναφερεις και εσυ ...... οχι ομως και το Ε92.....

manos///3
01-12-10, 17:55
Δηλαδη το Μ3 ε46 κινειται πιο γρηγορα απο το ε92?????

Nikos
01-12-10, 17:57
Δηλαδη το Μ3 ε46 κινειται πιο γρηγορα απο το ε92?????

Ενα απλο Μ3 Ε46 σιγουρα οχι.......θα ηταν ενδιαφερον να δουμε σε ποσο χρονο γυριζει στο Ρινγκ το csl και ποσο το Ε92......ξερει κανεις ?

manos///3
01-12-10, 17:59
Και γιατι συγκρινετε το csl με το ε92?????

Και ναι ,ειναι πιο γρηγορο στο ρινγκ κατα 15 δευτερα.

Το csl ειναι ειδικη κατασκευη σε περιορισμενη εκδοση.

Nikos
01-12-10, 18:01
Και γιατι συγκρινετε το csl με το ε92?????

Και ναι ,ειναι πιο γρηγορο σε πιστα.

Το csl ειναι ειδικη κατασκευη σε περιορισμενη εκδοση.

Συγκρινουμε ενα Μ3 δεκαετιας αν και περιορισμενης παραγωγης μ'ενα συγχρονο Μ3....και αυτο διοτι προσπαθουμε ν'αναδειξουμε τη σημασια του βαρους ακομα και αν αφορα ενα "παλιο" πλεον αυτοκινητο .
Και αν ειναι οντως 25 δευτερα ποιο γρηγορο Μανο , νομιζω οτι μιλαει απο μονο του.....

chief
01-12-10, 18:01
λοιπόν...νομίζω πως όλοι συμφωνούμε πως το csl και το Ε92 Μ3 είναι καλύτερα αμάξια
απ'ότι είναι το Ε30. στο κάτω κάτω όλοι το ίδιο λέμε και όχι μόνο ο σεφ.
η διαφορά του Ε30 και του csl απο το Ε92, είναι πως σου δίνουν την αίσθηση πως οδηγείς
ένα σχεδόν καθαρόαιμο, το οποίο για κάποιους μετράει πολύ.
η διαφορά του csl απο το Ε30 είναι πως το ένα έχει περάσει στην ιστορία, ενώ το άλλο όχι,
τουλάχιστο ακόμα. είναι πάντως σίγουρο πως το csl κάποια στιγμή θα κρίνεται όπως και το
Ε30 σε ένα ανάλογο θρεντ κάπου κάποτε, έναντι κάποιου άλλου τύπου csl bmw, το οποίο
τελικά δεν θα είναι το gts...

και εγω σ΄αγαπω συμπεθερουλη μου.

turbodog
01-12-10, 18:02
Ενα απλο Μ3 Ε46 σιγουρα οχι.......θα ηταν ενδιαφερον να δουμε σε ποσο χρονο γυριζει στο Ρινγκ το csl και ποσο το Ε92......ξερει κανεις ?

Αυτη η συγκριση που κανεις δεν ειναι σωστη. Θα παρεις το Ε92 GTS αν θελεις να το συγκρινεις με ενα Ε46 CSL. Η αλλιως ενα Ε46 Μ3 stock με ενα Ε92 Μ3 stock. Να ειμαστε αντικειμενικοι στις συγκρισεις thumb

Driver M
01-12-10, 18:03
Και γιατι συγκρινετε το csl με το ε92?????

Και ναι ,ειναι πιο γρηγορο στο ρινγκ κατα 25 δευτερα.

Το csl ειναι ειδικη κατασκευη σε περιορισμενη εκδοση.

Kι εγώ δε νομίζω πως είναι δίκαιη μια τέτοια σύγκριση.

Το Ε92 είναι ένα πλήρες αυτοκίνητο, δρομίσιο κατά κύριο λόγο, με πλήθος κομφόρ και ανέσεων, ενώ η csl έχει πολύ πιο σπαρτιάτικο χαρακτήρα και το φυσικό της περιβάλλον είναι η πίστα.

Με τη csl συγκρίνεται η gts και τηρουμένων των αναλογιών, η csl φαίνεται ότι τα κατάφερε καλύτερα.

manos///3
01-12-10, 18:05
15 δευτερα..........το διορθωσα.

Nikos
01-12-10, 18:09
Αυτη η συγκριση που κανεις δεν ειναι σωστη. Θα παρεις το Ε92 GTS αν θελεις να το συγκρινεις με ενα Ε46 CSL. Η αλλιως ενα Ε46 Μ3 stock με ενα Ε92 Μ3 stock. Να ειμαστε αντικειμενικοι στις συγκρισεις thumb

Νομιζω οτι ειναι αντικειμενικη η συγκριση μιας και το csl ακομα και εμφανισικα δεν εχει καμια σχεση με τον καραγκιοζη που ακουει στο ονομα GTS....απο μακρυα ουτε καν φαινεται η διαφορα μένα απλο Μ3....αυτη ειναι η αποψη μου......το csl ειναι μεν ποιο σπαρτιατικο αλλα για καποιον που συμβιβαζεται με ελαχιστα λιγοτερα κονφορ ειναι ενα τελειο καθημερινο αυτοκινητο.....και βεβαια ηταν / ειναι επιλογη του καθε αγοραστη να επιλεξει μεταξυ csl και απλου Μ3 εκδοση.
Δεν ειναι κυριολεκτικα ρεζιλικι να ριχνει στην συγχρονη καθαροαιμη κατασκευη του ντιβιζιον μια αλλη κατασκευη της που μετραει σχεδον 10 χρονια ?
Δες τε αντιστοιχα χρονους απο 996 GT3 και 997 GT3 να δειτε τι σημαινει εξελιξη και οχι κοροιδια ..... αυτη ειναι η γνωμη μου παντα.....σεβαστη οπως καθε αλλου εδω μεσα νομιζω.

Thomelef
01-12-10, 18:45
και εγω σ΄αγαπω συμπεθερουλη μου.
και εγώ συμπεθερούλη μου...τελικά ούτε πλάκα δεν μπορούμε να κάνουμε...
όλοι χαμπάρι μας πείραν...

Αυτη η συγκριση που κανεις δεν ειναι σωστη. Θα παρεις το Ε92 GTS αν θελεις να το συγκρινεις με ενα Ε46 CSL. Η αλλιως ενα Ε46 Μ3 stock με ενα Ε92 Μ3 stock. Να ειμαστε αντικειμενικοι στις συγκρισεις thumb
νομίζω πως τα απόλυτα νούμερα δεν έχουν και τόσο μεγάλη σημασία.
όσο για το τζι τι ες εναντίον το σι ες ελ τα νούμερα αν και καλύτερα για το πρώτο,
θεωρώ πως είναι ευνοικότερα για το σι ες ελ λόγο διαφοράς εξοπλισμού και
τεχνολογίας...

Kι εγώ δε νομίζω πως είναι δίκαιη μια τέτοια σύγκριση.

Το Ε92 είναι ένα πλήρες αυτοκίνητο, δρομίσιο κατά κύριο λόγο, με πλήθος κομφόρ και ανέσεων, ενώ η csl έχει πολύ πιο σπαρτιάτικο χαρακτήρα και το φυσικό της περιβάλλον είναι η πίστα.

Με τη csl συγκρίνεται η gts και τηρουμένων των αναλογιών, η csl φαίνεται ότι τα κατάφερε καλύτερα.
γιατί τι λείπει απο το σι ες ελ???όλα όσα κυκλοφορούν έχουν και κλιματισμό και
ηχοσύστημα και ότι άλλο έχουν τα σημερινά αυτοκίνητα.

δε ξερω αλλα θεσ/κη κατερινη πολυ ειναι??????? Εγω το κανω με οσο κινηση και να εχει κατω απο 10 λεπτα ας ερθει να μου τη βγη οπιο μ3 θελει ε30-40-36-46-66-92-οτι θες
καλά εσύ γιώργη τηρείς τους κανονισμούς βλέπω...μια μ@λ@κί@ την ημέρα
τον γιατρό τον κάνει πέρα.ρεσύ πρίν το ανοίξεις και πείς την κοτσάνα που είναι
να πείς υπολόγισε και λίγο...για να διανύσεις 75 χιλιόμετρα σε 10 λεπτά πρέπει
να πειγαίνεις με 400 χιλιόμετρα χωρίς να κόψεις πουθενά...

Thomelef
01-12-10, 18:48
Παιδιά μην ξεφεύγουμε από την συζήτηση
Άνοιξε το παιδί ένα topic για Μ3 Ε92 VS E46 kαι λέτε για Ferrari & Veyron...


Ρε Γιωργο μη πηδας το θρεντ πάλι για την ανιψιά της Ακροπολης.....

έλα ρε παιδιά...μια χαρά κυλάει το θρεντ...καιρό είχαμε να ξανανιώσουμε...
μόνο ο νικ Μ3 λείπει απο εδώ...

SuperSonic
01-12-10, 19:14
Λοιπον οι χρονοι στο ring..


E92 335i 8:26

M3 E46 8:22

M3 E92 8:05

M3 CSL 7:50

M3 GTS 7:48

Nino
01-12-10, 19:22
Λοιπον οι χρονοι στο ring..


E92 335i 8:26

M3 E46 8:22

M3 E92 8:05

M3 CSL 7:50

M3 GTS 7:48

:fountwtis::fountwtis:

και Nissan GTR
7.26.70
:whistle:

stratos
01-12-10, 19:26
Σιγά μην σβουρίζει και με την όπισθεν. Αμα το Μ3 είναι μπετονιερα το άλλο με τα 1975 κιλά τι είναι?

stef
01-12-10, 19:32
Αμα το Μ3 είναι μπετονιερα το άλλο με τα 1975 κιλά τι είναι?

1950 είναι! Το αδικείς!!!

SuperSonic
01-12-10, 19:34
Παντως στις Σερρες εγιναν οι εξης χρονοι.

BMW M3 (E92) 1:33.05

BMW M3 (E46) 1:35.15

BMW 335i Coupe 1:35.25


Πολυ μικρη διαφορα στην πιστα των Σερρων για το 46αρ και την 335..

bill_m3
01-12-10, 20:55
Παιδιά είναι ένα πολύ ωραίο θέμα, ας το αφήσουμε να μείνει έτσι!!!!

Ευχαριστώ!!!

EVERGET
01-12-10, 22:59
Και που καταλήγουμε? Ποια είναι η χρυσή τομή μεταξύ της άνεσης του gt E92 και του σκληροπυρηνικού CSL? Mα προφανώς το απλό και αγαπημένο μας Ε46 Μ3. Αυτό είναι το best M3 ever αφού καλύπτει και συνδυάζει τα γούστα όλων των Μ-Μaniacs...

Όσο για το Ε30, θα το ήθελα απλά στη συλλογή μου για να θυμάμαι πως το "ιδανικό" Μ3 Ε46 δεν προέκυψε από παρθενογέννεση...

Thomelef
02-12-10, 05:03
νομίζω πως αν ήταν 100 κιλά ελαφρύτερο και με ένα μοτέρ το οποίο
θα ήταν η εξέλιξη του s54, θα ήταν πολύ καλό. ας πούμε για περίπου
3.5 λίτρα με 380 - 390 άλογα θα ήταν μια χαρά...

Thomelef
02-12-10, 05:12
έντιτ...επίσεις να μην ξεχάσω την ολοκληρωτική κατάργηση της
μ@λ@κί@ς M MODE, που είναι τελείως μα τελείως άχρηστο...πέραν
του sport button - dsc - gear change sequence, με το πρώτο να
το θεωρώ επίσεις άχρηστο, δεν χρειάζεται όλα τα υπόλοιπα...

manos///3
02-12-10, 11:17
Πρεπει να οδηγησω ενα ε92.
Και ομως πρεπει να ειναι καλυτερο σε ολα του...δε γινεται διαφορετικα...

Θωμα μαλλον σου παει καλυτερα ενα csl thumb

yodas
02-12-10, 12:44
Θα δώσω στον Θωμά το δικό μου να πάτε για να απολάυσει και αεράκι. Μια που θα χάσει τουλάχιστον ας είναι ξεσκέπαστος.

stef
02-12-10, 13:32
Άρχισες πάλι...?

billarasm3
02-12-10, 22:11
νομίζω πως αν ήταν 100 κιλά ελαφρύτερο και με ένα μοτέρ το οποίο
θα ήταν η εξέλιξη του s54, θα ήταν πολύ καλό. ας πούμε για περίπου
3.5 λίτρα με 380 - 390 άλογα θα ήταν μια χαρά...

+100000000000!!!
ενα csl με compreser!!!
ας ειναι κ 450!!

Thomelef
02-12-10, 23:53
Πρεπει να οδηγησω ενα ε92.
Και ομως πρεπει να ειναι καλυτερο σε ολα του...δε γινεται διαφορετικα...

Θωμα μαλλον σου παει καλυτερα ενα csl thumb
θεωρητικά είναι καλύτερο σε όλα...έχει πιο μεγάλο μοτέρ - πιο σφιχτό πλαίσιο -
αναβαθμησμένο εσωτερικό - καλύτερης ποιότητας πλαστικά που δεν ξεφλουδίζουν -
καλύτερα φρένα - κτλ κτλ...του λείπει όμως αυτό το κάτι τι, που έχει η 46άρα.

Θα δώσω στον Θωμά το δικό μου να πάτε για να απολάυσει και αεράκι. Μια που θα χάσει τουλάχιστον ας είναι ξεσκέπαστος.
έχω φοβία με τα κάμπριο...φοβάμαι μην μου σκάσει καμιά κουτσουλιά στην μούρη
την ώρα που οδηγάω ρε...άσε το άλλο φαντάζεσαι σε κάνα φανάρι να φλασάρει
καμμιά γάτα βγαίνοντας απο κάνα κάδο και πηδήξει μέσα τι έχει να γίνει???

aristent
02-12-10, 23:58
έχω φοβία με τα κάμπριο...φοβάμαι μην μου σκάσει καμιά κουτσουλιά στην μούρη
την ώρα που οδηγάω ρε...άσε το άλλο φαντάζεσαι σε κάνα φανάρι να φλασάρει
καμμιά γάτα βγαίνοντας απο κάνα κάδο και πηδήξει μέσα τι έχει να γίνει???

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:
Που τα σκεφτηκες ολα αυτα ρε Θωμα????:th_Laie_67-1:
και εχουμε αρκετους με καμπριο εδω στο φορουμ!!!!:thumbsup:

Thomelef
03-12-10, 01:16
ξέχασα να πώ...η εβδομάδα δεν τελείωσε και είχαμε και άλλες εμπειρίες...
μιάς και επισκέπτης στην όμορφη πρωτεύουσα σήμερα, βρεθήκαμε και με
το βαρβάτο ///Μ γκρουπ του φόρουμ...NICK_M3 - STATHIS και με τον
εκπρόσωπο των φόρουμ που θα μαζέψει τον σταυρό τα θεοφάνεια:th_Laie_67-1:.
λοιπόν...πέραν της πλάκας, ο εβάγγελος είναι και γ@μώ τα παιδιά...απαιτώ
την άρση του μπάνιου...:thumbsup:...
τες πα...το Μ6 είναι αλλού. είχα μπεί παλαιότερα σε ενός γείτονα όταν το
είχε πρωτοπάρει το 2007 και μετά απο 3 χρόνια ξαναέκατσα, αλλά στην
θέση του οδηγού αυτή την φορά...αγχωμένος αρκετά, μιάς και δεν πολυ-
γουστάρω να οδηγάω σε δρόμους που δεν γνωρίζω και ειδικά με ξένα και
ακριβά αυτοκίνητα. δυστηχώς δεν μπορεί κανείς να βγάλει συμπέρασμα για
το τι κάνει το αμάξι σε μια διαδρομή στην αττική οδό, εκτός απο 2-3
πραγματάκια που πρόσεξα. το smg του είναι smg, με ότι αυτό συνεπάγεται,
αλλά με πιο στρωτό δούλεμα και πολύ καλή αυτόματη λειτουργεία...
το αμάξι μαζεύει χιλιόμετρα για πλάααααααααακαααααααα...πι σαμε τα 210
και νόμιζα πως περνούσα τα 170...πάντως στάθη νομίζω πως το φρένο
πρέπει να το σκλυρήνεις λίγο...γνώμη μου πάντα. αν εσύ βολεύεσαι έτσι, οκ.
φοβερή ποιότητα αυτοκινήτου...όνειρο για ταξίδια...το ν10 απλά είναι μοτέρ
απο άλλο πλάνήτη.
και πάμε στο μπ@ρδέλ@ του άλλου ταλιμπάν τώραααααααα...οκ δεν υπάρχουν
λόγια...με κάτι ψιλοπατήματα φτάνει να καταλάβεις πως μιλάμε για ατμ Μ3
ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ...ο τρελός λέει πως θέλει ρυθμισματάκια, εμένα μου φάνηκε μια
χαρούλα...αυτός ξέρει καλύτερα βέβαια...πάντως το αμάξι αρπάζει σαν τρελό...
έτοιμο για τρελό τσαμπουκά. το κοιτάς, το ακούς και αγριεύεσαι...μπράβο νικόλα.
έχεις κάνει φοβερή δουλειά ρε αγορίνα...
υγ. εύχομαι να τα ξαναπούμε σύντομα πάλι με όλους...

billarasm3
03-12-10, 15:04
και πάμε στο μπ@ρδέλ@ του άλλου ταλιμπάν τώραααααααα...οκ δεν υπάρχουν
λόγια...με κάτι ψιλοπατήματα φτάνει να καταλάβεις πως μιλάμε για ατμ Μ3
ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ...ο τρελός λέει πως θέλει ρυθμισματάκια, εμένα μου φάνηκε μια
χαρούλα...αυτός ξέρει καλύτερα βέβαια...πάντως το αμάξι αρπάζει σαν τρελό...
έτοιμο για τρελό τσαμπουκά. το κοιτάς, το ακούς και αγριεύεσαι...μπράβο νικόλα.
έχεις κάνει φοβερή δουλειά ρε αγορίνα...
υγ. εύχομαι να τα ξαναπούμε σύντομα πάλι με όλους...

εχω μπει κ εγω στο αμαξι του νικου!!!!
ειναι πολυ δυνατο πολυ αμεσο!!!
ονειρο!!!!

NICK_M3
03-12-10, 16:08
αστα αυτά τώρα κ όταν σε πάω κανονική βόλτα στο full να μου πείς τότε...οταν το οδηγήσεις κιόλας να μου πείς και την τελική σου άποψη...
μέσα στην κίνηση το έχω σε κακό να πατάω τέρμα γκάζι...

αλλό είναι το θέμα που θα ρωτήσω εγω...

το 92αρι σε σχέση με το γ@μωV10 πως σου φάνηκε????????????????????

να γίνει πάλι συναντησάκι ρε τρελέ να τα λέμε απο κοντά συχνότερα!!!!

NICK_M3
03-12-10, 16:09
εχω μπει κ εγω στο αμαξι του νικου!!!!
ειναι πολυ δυνατο πολυ αμεσο!!!
ονειρο!!!!

διάβασε τι λέω πιο πάνω!!!!!:thumbsup:

Thomelef
03-12-10, 20:23
αστα αυτά τώρα κ όταν σε πάω κανονική βόλτα στο full να μου πείς τότε...οταν το οδηγήσεις κιόλας να μου πείς και την τελική σου άποψη...
μέσα στην κίνηση το έχω σε κακό να πατάω τέρμα γκάζι...
ναι...λές και χρειάζεται το γ@μήδι σου να το πατήσεις και τέρμα για να γουστάρεις...
αφού γύρισα και πείρα το δικό μου απο το αεροδρόμιο, σαν 318 μου φάνηκε...
την εισαγωγή σου μέσα !!!


αλλό είναι το θέμα που θα ρωτήσω εγω...
το 92αρι σε σχέση με το γ@μωV10 πως σου φάνηκε????????????????????
με απλά λόγια το 92άρι είναι μια μικρή απομίμηση του Μ6...καλυτερα δεν μπορώ
να το περιγράψω...το σαζμάν πιο ωραίο του Μ6. δεν θυμίζει εκείνο το μερσεντεδίστικο
του 92. επίσεις ο ψηλός θόρυβος του Μ6 είναι άλλο πράγμα...δεν ξέρω γιατί,
αλλά μου θυμίζει φορμουλίσιο ήχο...το εξάρι επίσεις σου δίνει την αίσθηση πως
είναι πιο ανάλαφρο για τον όγκο που έχει...δλδ αλλιώς το περιμένεις και τελικά
αλλιώς είναι. προσωπικά ψηφίζω Μ6. και μιας και οι τιμές είναι πολύ κοντά πλέον,
δεν τίθεται καν θέμα για το τι θα διάλεγα αν είμουν για ένα απο τα 2...παρ'όλα αυτά,
πάλι προτιμώ το αμάξι σου...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


να γίνει πάλι συναντησάκι ρε τρελέ να τα λέμε απο κοντά συχνότερα!!!!
λείαν συντόμος όμως λέμε!!!!!!!!!!!!!!!:original::original::origin al:

billarasm3
03-12-10, 20:25
αστα αυτά τώρα κ όταν σε πάω κανονική βόλτα στο full να μου πείς τότε...οταν το οδηγήσεις κιόλας να μου πείς και την τελική σου άποψη...
μέσα στην κίνηση το έχω σε κακό να πατάω τέρμα γκάζι...

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
ετσι πρεπει!!!!

billarasm3
03-12-10, 20:25
διάβασε τι λέω πιο πάνω!!!!!:thumbsup:

μεσα μεσα!!!
εχεις πμ!!!!

alexk
03-12-10, 21:34
"Το βαρος δεν κρυβεται και οι στροφες τιμωρουν" Εδω θα διαφωνησω μαζι σου. Το Nissan GTR 2 τονους ειναι και αυτο, αλλα οπως εχεις δει απο τους χρονους που γραφει σε πιστες, μια χαρα τα παει.


Καλά πηγαίνει αλλά από επαναληψιμότητα μηδέν.

Γι'αυτό καταφέρνει να κάνει μόνο 6 γύρους στο Χόκενχαϊμ και μετά πρέπει να σταματήσεις γιατί έχουν ανάψει τα φρένα και το πίσω διαφορικό...

Με λίγα λόγια, μπορεί να κάνει 3-4 γρήγορους γύρους και μετά πρέπει να σταματήσει. Αυτό οφείλεται στο βάρος του.

Stathis
03-12-10, 21:41
V10 & dry bread!!! :th_Laie_67-1:

του νικου ειναι τερας οπτικα και ακουστικα!
ο μπαμπουλας ο ιδιος!
ευγε τεκνο μου! :thumbsup:

NICK_M3
03-12-10, 21:56
V10 & dry bread!!! :th_Laie_67-1:

του νικου ειναι τερας οπτικα και ακουστικα!
ο μπαμπουλας ο ιδιος!
ευγε τεκνο μου! :thumbsup:

καλα καλα...θες να μπάξουμε ενα ζευγαρι εξατμισάκια (συγκεκριμένα) στο δικό σου να παραλήσει το ΣΥΜΠΑΝ??????

ωραία...εγω χαζεύα το Μ6 απο τους καθρέφτες μου κ συ λες το Μτριο μπαμπούλα....:hystericalbs1:

Stathis
03-12-10, 22:11
θα με διαφθειρετε εσεις ρε τρελοκομεια τωρα στα γεραματα... χαχαχα
δεν θα με αναγνωριζω...:whistle: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

NICK_M3
03-12-10, 22:26
θα με διαφθειρετε εσεις ρε τρελοκομεια τωρα στα γεραματα... χαχαχα
δεν θα με αναγνωριζω...:whistle: :hystericalbs1: :hystericalbs1:
οι γειτονες σου ομως θα σε γνωρίζουν απο πολύ μακρια σου λέω....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1: :whistle::whistle:

Thomelef
04-12-10, 08:16
οι γειτονες σου ομως θα σε γνωρίζουν απο πολύ μακρια σου λέω....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1: :whistle::whistle:

και οι βέσπες δεν θα ξέρουν που να πα'να κρυφτούν...:th_Laie_67-1:

Stathis
04-12-10, 10:51
δε μασαει η βεσπα ρε απο τετοια.... χαχαχα

SuperSonic
04-12-10, 13:23
Καλά πηγαίνει αλλά από επαναληψιμότητα μηδέν.

Γι'αυτό καταφέρνει να κάνει μόνο 6 γύρους στο Χόκενχαϊμ και μετά πρέπει να σταματήσεις γιατί έχουν ανάψει τα φρένα και το πίσω διαφορικό...

Με λίγα λόγια, μπορεί να κάνει 3-4 γρήγορους γύρους και μετά πρέπει να σταματήσει. Αυτό οφείλεται στο βάρος του.


:thumbsup:


Σωστα!
Για αυτο και το Gtr γυριζει μονο στην Τsukumba και σε κανα βιντεακι του Best Motoring..