PDA

Επιστροφή στο Forum : F430 rental



kloukakis
27-11-10, 21:22
Λοιπόν καλοί μου φίλοι είμαι στην πολύ ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι ένα από τα παιδικά μου όνειρα έγινε πραγματικότητα! Στις 9/7/2010 οδήγησα για πρώτη μου φορά Ferrari!!!!! Ήταν 20 μοναδικά λεπτά που απόλαυσα μια F430 στους δρόμους της Modena!!! Η στιγμή φυσικά αποθανατίστηκε και έτσι την βολτούλα την μοιράζομαι με όλους τους φίλους. Δυστυχώς ήταν μεσημέρι με κίνηση και ο Ιταλός δίπλα μου τα έβλεπε λίγο χλομά τα πράγματα από το πρώτο άνοιγμα κιόλας…..
Τα αισθήματα μοναδικά! Αυτό που δεν μπορώ να ξεχάσω ήταν τα λεπτά πριν μπω μέσα! Γεμάτος αγωνιά και ενθουσιασμό περίμενα μη μπορώντας να το πιστέψω!!!

Για το αυτοκίνητο τι να πει κανείς??? Είναι σαν άλογο κούρσας κλεισμένο σε δωμάτιο!! Οι δρόμοι είναι πολύ λίγοι για αυτό, καθώς μπορείς πολύ εύκολα να καταλάβεις ότι τα όριά του είναι πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυύ μακριά! Το πιο έντονο χαρακτηριστικό ήταν η αίσθηση στο γκάζι, ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γραμμικό και απίστευτη δύναμη ακόμα και στις 1000 στροφές! Ακόμα και τότε πατώντας το γκάζι ένιωθες μια κλοτσιά στην πλάτη σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μηδενικό χρόνο!!! Το γκάζι και το φρένο νόμιζες ότι είναι αφής καθώς το παραμικρό άγγιγμα το ένιωθες πολύ έντονα, το ίδιο και το τιμόνι!! Στο βίντεο δεν φαίνεται, αλλά η επιτάχυνση ήταν ασύλληπτη….. σα να ρούφαγε την άσφαλτο…. Οι ευθείες τελείωναν πριν καν αρχίσουν…… κοντέρ και τέτοια δεν προλάβαινα να τα δώ!! Χαρακτηριστικά θυμάμαι ότι τα 120 χαω ήταν εκεί που είναι 9:00 στο ρολόι!!!

Επειδή μπορώ να μιλάω για μέρες σταματάω εδώ. Δυναμώστε και απολαύστε την βολτούλα!!! Μην φανταστείτε τίποτα το φοβερό, 1-2 ανοίγματα έκανα καλα. Ωστόσο ακόμα και όταν το μοτερ δουλεύει χαμηλά η επιτάχυνση είναι φοβερή και ο ήχος στην πλάτη μαγικός, κρίμα που στο βίντεο δεν το καταλαβαίνεις...


https://www.youtube.com/watch?v=aB9DAZnuig4

https://www.youtube.com/watch?v=h6Q4kDRi6jc

Lambros46
27-11-10, 22:33
Ποσο πηγε το "μαλλι" βρε παληκαρι???Ετσι απο περιεργεια...

liakos
27-11-10, 23:34
Εγώ τη συγκεκριμένη βόλτα από ένα πράγμα τη κρίνω από το χαμόγελό ως τα αυτιά του klouklaki με το ανοιγμά του γκαζιού αφού βγήκατε από το πάρκινγκ μετά την πρώτη στροφή που πήρες (αριστερή) και μετά όταν άνοιξε πάλι λιγάκι και ακούσαμε το εκπληκτικό γουργουρητό της Ferrari μαζί πάλι με το χαμόγελο από άκρη σε άκρη:thumbsup:

Άξιος, άξιος και την επόμενη φορά εύχομαι 458 Italiathumb

atha
28-11-10, 01:10
o gialakias apo dipla poly xenera re .eprepe na tou doseis to kinito na pairnei strofes kai koder .ego tha ton eixa vrisei.
poly kali fasi pantos

Samaro
28-11-10, 08:50
Μπράβο Κώστα !!! Και σ'ανώτερα βρέ !! (με Πόρσε !) :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Υ.Γ. Αυτός ο μακάκας δίπλα που κούναγε συνεχώς το αριστερό του χέρι
πολύ μου την έδωσε. Μήπως να του το χτύπαγες ;;;;:th_Laie_67-1:

Akis 330Ci
28-11-10, 09:42
''Τα χρειαστηκε'' λιγο ο συνοδηγος ή ειναι ιδεα μου?? χαχαχαχαχα
Τι να πω αδερφε, πρεπει να ειναι συναρπαστικη εμπειρια.. Σευχαριστουμε για τα βιντεο...μας εδωσες μια ωραια γευση...thumb

Κωνσταντίνος
28-11-10, 09:46
Ωραίος ο Κωνσταντίνος. Αξέχαστη εμπειρία αυτή. :thumbsup:



Υ.Γ Με το project τι γίνεται βρε ; Εχεις πολύ καιρό να κάνεις update

kloukakis
28-11-10, 12:05
Ναι ρε γμτ, μλκ που με έπριζε. Αν και εκείνη την στιγμή δεν με ενοχλούσε τόσο, όσο και αν δεν το πιστεύετε, γιατι δεν ήξερα τους δρόμους και απο παντού σκάγανε round about. Οι ευθείες τελείωναν για με την σκέψη. Πραγματικά το φοβερό ήταν που ένιωθες να τα τραβάει όλα πίσω. Στις αλλαγές το σώμα σου ξεκόλλαγε λίγο απο το κάθισμα, αλλά μόλις κούμπωνε η επόμενη ταχύτητα, σε κλότσαγε πάλι μέσα. Το άλλο όμορφο ήταν όταν τελείωσε η βόλτα και βγήκα έξω, που έβγαινε η ζέστη απο τους πίσω θόλους.... αχ αυτή η ζεστή μυρωδιά...(έξω είχε 40 βαθμούς και τρελή υγρασία)

ΟΙ τιμές κανονικά ήταν
50Ε 10λ γύρω το τετράγωνο (χωρίς εθνική)
100Ε 20λ (με εθνική αυτό που πήρα)
150Ε αν θυμάμαι 30λ
και 300Ε μια ώρα με στροφές στο βουνο
Άλλα 20Ε το HD video

Για f430 scuderia kai 458 τα διπλά σε όλα(εκτος βίντεο)
Στο μαγαζί είχαν
f430
f430 spider
f430 scuderia
458 italia
california(κακασχημη)
δεν θυμάμαι να ειχε κατι άλλο

Εγω ως γνήσιος έλληνας φοιτητής κατόπιν συνεννόησης με μια πανέμορφη ψηλή ιταλίδα μάζεψα μερικούς ακόμα φίλους και πληρώσαμε για τα 20λ 80Ε μαζι με το βίντεο χεχε...

Τη πουστι@ μου την έπεξε ένας συμφοιτητής μου που ήξερε ότι στη Μόντενα τις νοικιάζουν και σκόπιμα δεν μου είπε τίποτα. Αν το ήξερα θα είχα μαζέψει χρήματα να την λιώσω μια ώρα στο βουνό:thumbsdown:. Του μπαντ...

ΥΓ Συνονόματε το πρόντζεκτ θα το συνεχίσω και θα βγεί μοναδικό, έχω ψάξει και μάθει αρκετά πράγματα, αλλά πρέπει να μάθω και κάποια ακόμα να δω πως θα τα κάνω. Θα το ενημερώσω άμεσα με κάποιες φωτο. Το μόνο σίγουρο είναι πως τα οριστικά λυσίματα θα ξεκινήσουν μετά την εξεταστική του Γενάρη, το πότε εξαρτάτε απο πολλά...

Stunt Mike
28-11-10, 18:22
Ρε φιλε ουτε ενα παντιλικι στο roundabout????Φερτο Ντραφι τωρα!!!!Φιλε τα'δινα τα 300 ευρω για πλακα ν'ανεβω βουνο μ'αυτο!!Παει ο υπνος μου αποψε.....

manos///3
28-11-10, 20:43
Mπραβο ρε Κωνσταντινε! Ετσι να χαιρομαστε και να ζουμε τη ζωη μας...εστω και για 20 λεπτα!

Οδηγησα και εγω σημερα μια f430 spider για καμποση ωρα. Να γραψω με τη σειρα μου πως προκειται για ενα πολυ ιδιαιτερο αυτοκινητο που αποπνεει μπολικη θετικη αυρα , ενεργεια ειτε το βλεπεις ,ειτε το οδηγεις.
Στο δρομο οι μισοι κανουν δεξια να περασεις και οι αλλοι μισοι απο πισω σε καταγραφουν με τα κινητα....χωρις πλακα.

Δεν ειναι η πρωτη φορα που το οδηγω και του εχω παρει λιγο τον αερα.
Απο δυναμη δε με τρελενει και τοσο. Ειναι τοσο γραμικο απο χαμηλα ,δεν εχει δηλαδη ξεσμασματα να σε φοβιζει αλλα ουτε δινει αισθηση τρελων επιδοσεων.
Το σασμαν πολυ φιλικο. Γινεται και πιο αγριο στη race ρυθμιση. Πολυ γρηγορο παντως.
Πατημα και ζυγισμα ανταξιο ενος κεντρομηχανου.
Ο ηχος φυσικα εκπληκτικος με το απιστευτο στριγκλισμα στις 8000 στροφες.

Εμεινα εκπληκτος απο 3 πραγματα.

Πρωτον απο το τιμονι-ξυραφι. Δεν εχω οδηγησει κατι αλλο με αντιστοιχο τιμονι εκτος αγωνιστικου καρτ. Καταλαβαινεις στα χερια σου ακομα και τις πιο μικρες ανωμαλιες της ασφαλτου ,ενω οι κινησεις των χεριων στις στροφες ειναι πολυ μικρες.

Δευτερον απο την αισθηση του πενταλ φρενων. Μπορει και να εχει 2 εκ. μεγιστη διαδρομη. Τα συγκεκριμενα φρενα ειναι κεραμικα και θελουν καλο ζεστεμα για να αποδοσουν αριστα. Οταν ειναι κρυα βαζεις παραπανω δυναμη στο δεξι ποδι.

Και τριτον....δε σπινιαρει ευκολα. Οσο περιεργο και αν ακουγεται δυσκολα χανει τη προσφυση πισω ακομα και με το συστημα αντισπιν απενεργοποιημενο. Μαλλον το μοτερ στη μεση συμβαλει σε αυτο.


Πολλα τα λεφτα ρε παιδια ομως....Οσα λεφτα και να ειχα δε θα το αγοραζα ποτε.
Ακομα ψαχνω κατι καθαροαιμο να οδηγησω...

m3est
28-11-10, 20:55
Ειχα δοκιμασει περσυ την Scuderia και μου αρεσε η φασαρια και το ωμο γκαζι.Φετος εκανα βολτα την 458 και διεκρινα πολυ ανεβασμενη ποιοτητα κατασκευης και πολυ περισσοτερα γκαζια.Αξιζει να πατε και να κανετε το test drive οσοι μπορειτε.Θα σας μεινει αξεχαστο.

kloukakis
28-11-10, 21:46
Μάνο δεν σου δίνει την αίσθηση που ζητάς ακριβως γιατι πατάει τρελά στον δρόμο. Βγάζει και τα 500 άλογα στην άσφαλτο και δεν ψαρεύει δεξιά και αριστερά.... Συν την γραμμικότητα του μοτέρ που δεν ξεσπάει, αλλά έχει δύναμη ΠΑΝΤΟΥ!

Πάντως στην "καθημερινή" λειτουργία που το οδήγησα εγώ οι αλλαγές μου φάνηκαν σχετικά αργές. Δηλαδή σε κάθε αλλαγή ξεκόλλαγα στιγμιαία απο το κάθισμα και μόλις κούμπωνε η ταχύτητα έμπαινα πάλι μέσα. Αν δείτε και στο βίντεο ακόμα φαίνεται οτι τα κεφάλια μας πάνε μπρος πίσω έντονα την στιγμή που το άνοιξα. Δεν το σχολίασα όμως γιατι υπέθεσα οτι στο RACE mode οι αλλαγές θα είναι πιο γρήγορες. Αυτο τελικά ισχύει??

kloukakis
29-11-10, 21:02
Ένα απίστευτο βίντεο που καίει καρδιές, χωρίς λόγια:


https://www.youtube.com/watch?v=rMo3pwyDNns

Thomelef
30-11-10, 16:43
Ένα απίστευτο βίντεο που καίει καρδιές, χωρίς λόγια:

https://www.youtube.com/watch?v=rMo3pwyDNns

κομπρεσαρισμένο είναι το συγκεκριμένο και αρκετά παλιό...
όσες φορές και να το δείς όμως, σε τρελαίνει το γ@μήδι.