PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοστος μετατροπης για ταφο Ε46



toure7
24-11-10, 14:17
Γεια σας ! thumb

Εχω μια Ε46 316 η οποια ειναι ταφος! Ποιο ειναι το κοστος τροπετου Μ54(κινητηρας-κιβωτιο-φρενα κ.τ.λ)? Απο αξιοπιστια πως παει? Καταναλωση(κυριως Αττικη οδο με 140-150χμ)

Το δικο μου μοτερ αξιζει τιποτα σε λεφτα?(π.χ κανα 500αρι ευρο)

Το θεμα μου ειναι τα χμ του κινητηρα. Αυτος παραγεται απο το 2000. Οι Γερμαναραδες σε 10 χρονια μπορει να εχουν κανει και 300.000χμ. Οποτε θελω να μου προτεινεται και καποιον αξιοπιστο μαστορα που δεν θα μου βαλει σαπιο μοτερ

deepBLUE
24-11-10, 14:39
Καλησπερα !!!
Πρωτα απ ολα καλως ηρθες καλη διαμονη και καλα ποσταρισματα !!!
Υπαρχουν διαφοροι επαγγελματιες στο φορουμ μας που εχουν προσφορες για τα μελη μας,θα σου προτεινα να ξεκινησεις με τηλεφωνα για να τους ρωτησεις (οι ερωτησεις δε κοστιζουν)και να ενημερωθεις.
https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=62

HULK
24-11-10, 15:17
Φιλε οι τιμες επαιζαν πριν 1-2 χρονια στα 6-7 χιλιαρικα αναλογα και τι σασμαν θα βαλεις 5αρι η 6αρι(πιο ακριβο).Τωρα με την οικονομικη κριση και τα παζαρια δεν ξερω που μπορεις να το φτασεις.Το μοτερ ειναι σκυλι και αντεχει 500.000 χιλιομετρα.Το δικο σου θα στο παρουν συνηθως ανταλλαγη στην τιμη που θα σου πουν.Κανε την ερευνα αγορας σου σε γνωστα συνεργεια αλλα κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει ποσα χιλιομετρα εχει.Καλο ψαξιμο.

toure7
24-11-10, 21:37
Φιλε οι τιμες επαιζαν πριν 1-2 χρονια στα 6-7 χιλιαρικα αναλογα και τι σασμαν θα βαλεις 5αρι η 6αρι(πιο ακριβο).Τωρα με την οικονομικη κριση και τα παζαρια δεν ξερω που μπορεις να το φτασεις.Το μοτερ ειναι σκυλι και αντεχει 500.000 χιλιομετρα.Το δικο σου θα στο παρουν συνηθως ανταλλαγη στην τιμη που θα σου πουν.Κανε την ερευνα αγορας σου σε γνωστα συνεργεια αλλα κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει ποσα χιλιομετρα εχει.Καλο ψαξιμο.

500.000 χμ? Μηπως υπερβαλλεις λιγο? Εδω ο σκυλος ο 1600αρης της carina στα 300.000χμ μου εκαιγε μονο λαδι και ηταν για πεταμα

Υ.Γ Βεβαια μετα τις 200.000χμ ουτε λαδια του αλλαζα. Μονο συμπληρωνα :P

PANOS-E60
24-11-10, 21:42
500.000 χμ? Μηπως υπερβαλλεις λιγο? Εδω ο σκυλος ο 1600αρης της carina στα 300.000χμ μου εκαιγε μονο λαδι και ηταν για πεταμα

Υ.Γ Βεβαια μετα τις 200.000χμ ουτε λαδια του αλλαζα. Μονο συμπληρωνα :P

Ο Hulk δεν υπερβάλλει, ένα σωστά συντηρημένο Μ54 κάνει 500.000 χλμ, επιβεβαιωμένο σε ξένα forums. thumb

Lambros46
24-11-10, 21:45
Αντεχει μωρε!Γιατι να μην αντεχει!!Αρκει να το προσεχεις!(οσον αφορα το Μ54)

ΥΓ:Αν αρχισες να μην τον φροντιζεις,γιατι να συνεχιζε αυτος να σε φροντιζει???(οσον αφορα το μοτερ της καρινα)..Στην οικογενεια υπαρχει γιαρις 1000αράκι με 252,000 χιλιομετρα και δεν τσιμπαει ουτε σταγονα λαδι...

kplc16
24-11-10, 21:50
500.000 χμ? Μηπως υπερβαλλεις λιγο? Εδω ο σκυλος ο 1600αρης της carina στα 300.000χμ μου εκαιγε μονο λαδι και ηταν για πεταμα

Υ.Γ Βεβαια μετα τις 200.000χμ ουτε λαδια του αλλαζα. Μονο συμπληρωνα :P

δεν υπερβαλλει καθολου σου μιλαει για τριλιτρο.

απο την αλλη πολυ δυσκολα θα πετυχεις τετοιο μοτερ με κατω απο 200000.

Εξαλλου τα λιγα χιλιομετρα σε ενα μοτερ δεν ειναι η εγγυηση για τη μακροβιοτητα του.

Ενα μοτερ με 20000 χλμ μπορει να ειναι για τα σκουπιδια κι ενα με 200000 να ειναι αξιοπρεπεστατο

Σε θεμα καταναλωσης ετοιμασου να τον πιεις.Τον πινω καθε μερα.Πολη δε το συζηταμε .Αττικη οδο με 140-150 εισαι πανω απο 11.5λτ.

Γενικα με αυτο το μοτερ δεν μπορεις να πεις οτι θα πηγαινεις κλειδωμενα 130χαω.Οποτε η μεση καταναλωση ειναι πολυ πιο πανω απο τα 13λτ

Αν εχεις γανιασει και θες ντε και καλα 3λιτρο πουλα το δικο σου και παρε 3λιτρο.

katsaraios
24-11-10, 23:00
ο Αλωνιστιωτης εχει κατι λουλουδια 3λιτρα και ειναι μελος μας,θα σε φτιαξει και με συνεργειο για τοποθετηση.

ziaba
25-11-10, 11:44
Τα δικά σου πράγματα όλα απο μετατροπή μπορεί να τα δώσεις 800-1000 ευρώ το πολύ η μετατροπή θα σου βγει κάπου 5000-6000 ευρώ χωρίς ζάντες κ δηλωματα κτλ, στο δικό σου 46αρι εαν έχεις m43 κινητήρα είναι λιγάκι μανίκι να μπει αυτό το μοτέρ αλλά όχι κ ακατόρθωτο

katsaraios
25-11-10, 16:20
εαν έχεις m43 κινητήρα είναι λιγάκι μανίκι να μπει αυτό το μοτέρ αλλά όχι κ ακατόρθωτο

γιατι φιλε ειναι μανικι αν εχει Μ43 μοτερ??
ποιο ειναι το προβλημα??/

toure7
26-11-10, 23:13
Απο αναρτηση τι προτεινετε? Σκεφτομαι για koni sport με 3ποντα eibach ή coilover kw variant 1

SuperSonic
27-11-10, 13:18
Eφοσον υπαρχουν τα Bilstein δεν μπορω να καταλαβω γιατι κολατε στα KONI..?
Bαλε φιλε μου Bistein με eibach και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο παντου!

toure7
27-11-10, 16:17
Eφοσον υπαρχουν τα Bilstein δεν μπορω να καταλαβω γιατι κολατε στα KONI..?
Bαλε φιλε μου Bistein με eibach και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο παντου!

Eχω διαβασει οτι ειναι κουτσουρα και δεν συμπεριφερονται καθολου καλα σε μετριο δρομο με λακουβες, αλλα προσωπικη αποψη δεν εχω. Για τα koni sport εχω και ειναι η καλυτερη. Τα εχουν βαλει 2 φιλοι μου, σε corolla g6 και golf και τα αμαξια απο κουβαδες εγιναν τρενα.

z3 2.2
27-11-10, 16:23
Υ.Γ Βεβαια μετα τις 200.000χμ ουτε λαδια του αλλαζα. Μονο συμπληρωνα :P
????????:shok::shok::shok:??????? πλακα κανεις?!!!!
και τι περιμενες να γινει το ερμο το μοτερακι???:th_Laie_67-1:

Καλως ηρθες κιολας:viannen_01:

Nino
27-11-10, 16:42
Ενα θα σου πω...αν αρχισεις τα μπαξιματα τελος δεν υπαρχει... αρχιζεις απο ενα κινητηρα και μετα ξεκινανε φρενα αναρτησεις εξατμιση,εξωτερικο look εσωτερικο κοκ...
Πριν παρεις τετοια αποφαση να εχεις συμβιβαστει με την εξης ιδεα: οτι λεφτα του ριξεις θα πανε χαμενα οταν το βαρεθεις και θελησεις να το πουλησεις.
Αν τωρα θες να φτιαξεις ενα αμαξι οπως εσυ το θελεις go for it
Η εποχη ομως και οι τιμες των αυτοκινητων,ειδικα στα μεγαλα κυβικα ευνοουν απο πλευρας τιμης για πολυ συμφερουσες αγορες.

toure7
27-11-10, 17:08
????????:shok::shok::shok:??????? πλακα κανεις?!!!!
και τι περιμενες να γινει το ερμο το μοτερακι???:th_Laie_67-1:

Καλως ηρθες κιολας:viannen_01:

Καμια πλακα. Βασικα οσοι συγγενεις και φιλοι εχουν παλια corolla, starlet, carina κ.τ.λ δεν τα προσεχουν καθολου. Ειμαστε λιγο στα @@ μας ολα :hystericalbs1:

Επισης αμορτισερ ειχα αλλαξει μια φορα και αυτο πολυ του ηταν :th_Laie_67-1:


Υ.Γ Ο κινητηρας της 320ι Ε90 με τα 170 αλογα μπαινει? Εχω διαβασει τα καλυτερα για τις επιδοσεις του και ειδικα για την καταναλωση του. Μηπως τελικα να συμβιβαστω σε κατι τετοιο και να αφησω τα 3λιτρα?

toure7
27-11-10, 17:13
Ενα θα σου πω...αν αρχισεις τα μπαξιματα τελος δεν υπαρχει... αρχιζεις απο ενα κινητηρα και μετα ξεκινανε φρενα αναρτησεις εξατμιση,εξωτερικο look εσωτερικο κοκ...
Πριν παρεις τετοια αποφαση να εχεις συμβιβαστει με την εξης ιδεα: οτι λεφτα του ριξεις θα πανε χαμενα οταν το βαρεθεις και θελησεις να το πουλησεις.
Αν τωρα θες να φτιαξεις ενα αμαξι οπως εσυ το θελεις go for it
Η εποχη ομως και οι τιμες των αυτοκινητων,ειδικα στα μεγαλα κυβικα ευνοουν απο πλευρας τιμης για πολυ συμφερουσες αγορες.

Tα γνωριζω αυτα. 1000ε αναρτηση, αλλο ενα 1500αρι ζαντολαστιχα, αλλα εμενα με καει η χρονια συμβιωση με το αμαξι. Αλλο να τα δωσω μια φορα και αλλο να δινω καθε μερα ενα σωρο λεφτα σε καταναλωσεις και ασφαλειες. Μου φαινεται θα συμβιβαστω με κανα 2λιτρο

Samaro
27-11-10, 17:15
Eφοσον υπαρχουν τα Bilstein δεν μπορω να καταλαβω γιατι κολατε στα KONI..?
Bαλε φιλε μου Bistein με eibach και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο παντου!
Σωστός !!!
Τα φοράω και είμαι πολύ ευχαριστημένος !:original:

Samaro
27-11-10, 17:24
δεν υπερβαλλει καθολου σου μιλαει για τριλιτρο.

απο την αλλη πολυ δυσκολα θα πετυχεις τετοιο μοτερ με κατω απο 200000.

Εξαλλου τα λιγα χιλιομετρα σε ενα μοτερ δεν ειναι η εγγυηση για τη μακροβιοτητα του.

Ενα μοτερ με 20000 χλμ μπορει να ειναι για τα σκουπιδια κι ενα με 200000 να ειναι αξιοπρεπεστατο

Σε θεμα καταναλωσης ετοιμασου να τον πιεις.Τον πινω καθε μερα.Πολη δε το συζηταμε .Αττικη οδο με 140-150 εισαι πανω απο 11.5λτ.

Γενικα με αυτο το μοτερ δεν μπορεις να πεις οτι θα πηγαινεις κλειδωμενα 130χαω.Οποτε η μεση καταναλωση ειναι πολυ πιο πανω απο τα 13λτ

Αν εχεις γανιασει και θες ντε και καλα 3λιτρο πουλα το δικο σου και παρε 3λιτρο.
Με τον Μ54 και νορμάλ οδήγηση (χωρίς ξαφνικές επιταχύνσεις)και 120 χλμ.,έχω μέση κατανάλωση 9,0-9,5 λτ/100 στην Αττική Οδό.
Για ταξιδι με ίδια ταχύτητα περίπου στα 8,0 λτ.
Αν του αγριέψω βέβαια, μου αγριέυει και αυτό και τότε ...... δεν μιλάει η τσέπη αλλά το κέφι !!!:original:

PANOS-E60
27-11-10, 17:29
Με τον Μ54 και νορμάλ οδήγηση (χωρίς ξαφνικές επιταχύνσεις)και 120 χλμ.,έχω μέση κατανάλωση 9,0-9,5 λτ/100 στην Αττική Οδό.
Για ταξιδι με ίδια ταχύτητα περίπου στα 8,0 λτ.
Αν του αγριέψω βέβαια, μου αγριέυει και αυτό και τότε ...... δεν μιλάει η τσέπη αλλά το κέφι !!!:original:

Τα ίδια νούμερα κάνει και το Ε60 με τον ίδιο κινητήρα. thumb

SuperSonic
27-11-10, 18:16
Eχω διαβασει οτι ειναι κουτσουρα και δεν συμπεριφερονται καθολου καλα σε μετριο δρομο με λακουβες, αλλα προσωπικη αποψη δεν εχω. Για τα koni sport εχω και ειναι η καλυτερη. Τα εχουν βαλει 2 φιλοι μου, σε corolla g6 και golf και τα αμαξια απο κουβαδες εγιναν τρενα.


Επειδη τα εχω φορεσει και τα δυο απλα θα σου πω καμια σχεση!
Για corolla και golf μπορει να ταιριαξαν ειδικα για golf για corolla πολυ κοπανημα με το παραμικρο.

Τα Bilstein κουτσουρο???
Oχι φιλε μου λαθος σε εχουν πληροφορηση τα Bistein ειναι μακραν οτι καλυτερο για Bmw τα περισσοτερα bmw που κυκλοφορουν αυτα φορανε και ειναι μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ και δοκιμασμενη λυση!

Η Εκτιμηση ειναι προσωπικη αν νομιζεις οτι με την Koni θα εισια καλυτερα No Problem!!:original:

toure7
27-11-10, 18:17
Για την 325ti γραφου οι 4τ ''Eπιπλέον, αποδείχτηκε και αρκετά λογική στις
απαιτήσεις της σε καύσιμο, αφού ο μέσος όρος της κατανάλωσής της δεν ξεπέρασε τα 12,0 λίτρα/100 χλμ.''
https://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=298&article=7707

Και λογικα θα την εσκισαν οποτε τα 12 λιτρα ειναι πολυ καλο νουμερο. Μου φαινεται το 2.5αρι θα βαλω

toure7
27-11-10, 18:18
Επειδη τα εχω φορεσει και τα δυο απλα θα σου πω καμια σχεση!
Για corolla και golf μπορει να ταιριαξαν ειδικα για golf για corolla πολυ κοπανημα με το παραμικρο.

Τα Bilstein κουτσουρο???
Oχι φιλε μου λαθος σε εχουν πληροφορηση τα Bistein ειναι μακραν οτι καλυτερο για Bmw τα περισσοτερα bmw που κυκλοφορουν αυτα φορανε και ειναι μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ και δοκιμασμενη λυση!

Η Εκτιμηση ειναι προσωπικη αν νομιζεις οτι με την Koni θα εισια καλυτερα No Problem!!:original:

Νομιζω σε αυτο το φορουμ ηταν 2 παληκαρια που ειχαν βαλει pss9 και ηταν απογοητευμενοι.

SuperSonic
27-11-10, 21:10
Εγω μιλησα για αμορτισερ μεε λατηριο και οχι σε ρυθμιζομενη..

Αλλα και παλι...Απογοητευμενοι απο το στησιμο του αυτοκινητου απο τα κρατηματα η απο προβλημα?
Τι να σου πω για Pss9 εγω εχω ακουσει τα καλυτερα και το εχω δει και προσωπικα.

Καλη επιλογη σε οτι και αν βαλεις και ευχομαι να μεινεις ικανοποιημενος.

ziaba
29-11-10, 07:45
γιατι φιλε ειναι μανικι αν εχει Μ43 μοτερ??
ποιο ειναι το προβλημα??/

Γιατί πρέπει να αλλάξεις τα πάντα απο ψυγείο μπροστά μέχρι το διαφορικο πίσω να φανταστείς ότι μέχρι κ στο πεντάλ γκαζιου θα πρέπει να κάνεις μετατροπή γιατί ο m54 έχει ηλεκτρογκαζο ενώ ο m43 είναι ντιζατο μην γράψω τι θα πρέπει να κάνεις κανονικά (για να μην έχεις προβλήματα στο μέλλον) εαν δεν έχεις ελέγξει το πως δουλευει το μοτορι που θα βάλεις

paganis
29-11-10, 08:08
αποψη μου..για την εποχη που ζουμε....με πληθος ευκαιριων στα ανω των 2λιτρων, δεν συμφερει καμια μετατροπη! πουλας οσο οσο το δικο σου.,..και πας για αυτο που θα γουσταρεις, ετοιμο...δοκιμασμενο...με αξεσουαρ που θα τα χρυσοπληρωνες! αντι να ξαχνεις για μεταχειρισμενα μοτερ...ψαξε για μεταχειρισμενο οχημα,,,λιγοτεροι μπελαδες-ταλαιπωρια...και λιγοτερα χρηματα θα δωσεις στο τελος...

ziaba
29-11-10, 08:18
αποψη μου..για την εποχη που ζουμε....με πληθος ευκαιριων στα ανω των 2λιτρων, δεν συμφερει καμια μετατροπη! πουλας οσο οσο το δικο σου.,..και πας για αυτο που θα γουσταρεις, ετοιμο...δοκιμασμενο...με αξεσουαρ που θα τα χρυσοπληρωνες! αντι να ξαχνεις για μεταχειρισμενα μοτερ...ψαξε για μεταχειρισμενο οχημα,,,λιγοτεροι μπελαδες-ταλαιπωρια...και λιγοτερα χρηματα θα δωσεις στο τελος...

+1000

gyiama
29-11-10, 09:14
ρε παιδια πραγματικα χωρς να θελω να θιξω κανεναν η να τον προσβαλω,ωρες ωρες νομιζω οτι προσπαθουμε να κρυφτουμε πισω απο το δαχτυλο μας!!!!Για να θελει καποιος να βαλει ενα πολυ μεγαλυτερο μοτερ απο αυτο που εχει η να βαλει απο αλλο αμαξι μοτερ που δεν μπηκε στο δικο του και ΔΕΝ θελει να παρει γνησιο αλλο μεταχειρισμενο καινουριο κλπ κλπ οι λογοι ειναι προφανεις!!!!!!!σε μια συζητηση μετατροπης πανατ καταληγουμε στο παρε ενα γνησιο ειναι φθηνο!!!!!!!μα ο ανθροπως δεν θελει γνησιο για τους γνωστους λογους!!!!!!!!!!!

paganis
29-11-10, 09:48
ρε παιδια πραγματικα χωρς να θελω να θιξω κανεναν η να τον προσβαλω,ωρες ωρες νομιζω οτι προσπαθουμε να κρυφτουμε πισω απο το δαχτυλο μας!!!!Για να θελει καποιος να βαλει ενα πολυ μεγαλυτερο μοτερ απο αυτο που εχει η να βαλει απο αλλο αμαξι μοτερ που δεν μπηκε στο δικο του και ΔΕΝ θελει να παρει γνησιο αλλο μεταχειρισμενο καινουριο κλπ κλπ οι λογοι ειναι προφανεις!!!!!!!σε μια συζητηση μετατροπης πανατ καταληγουμε στο παρε ενα γνησιο ειναι φθηνο!!!!!!!μα ο ανθροπως δεν θελει γνησιο για τους γνωστους λογους!!!!!!!!!!!

και ποιος σου ειπε..πως του προτεινουμε γνησιο? υπαρχουν μετατροπες ...για ολα τα γουστα,.,.παρανομα ή νομιμα.....!! ειδικα αυτες που δεν ειναι ''καθολα νομιμες''...δινονται τζαμπα...

gyiama
29-11-10, 13:53
ναι οκ δεν μιλησα για εσενα φιλε μου οτι του ειπες για γνηισο η μετατροπη(αν και δεν διευκρινιζεις) απλα γενικη παρατηρηση ειναι για κατι που βλεπω σε καθε παρομοιο θρεντ!!!!

850CSI
29-11-10, 13:55
Σε θεμα καταναλωσης ετοιμασου να τον πιεις.Τον πινω καθε μερα.Πολη δε το συζηταμε .Αττικη οδο με 140-150 εισαι πανω απο 11.5λτ.



εδω Εγω με 140-150 ειμαι 13,5λτ.

deepBLUE
29-11-10, 14:36
Eφοσον υπαρχουν τα Bilstein δεν μπορω να καταλαβω γιατι κολατε στα KONI..?
Bαλε φιλε μου Bistein με eibach και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο παντου!

Μακαρι να ηταν ετσι αλλα δυστηχως δεν ειναι !!!
Απλα χαιρουν μεγαλυτερης προτιμησης ισως απο πλευρας μαρκετιν.
Μια χαρα ειναι για κανενα 10 μηνο μετα πεφτουν.
Καλυτερα Koni η KW.

Moufas E46
29-11-10, 15:02
ρε παιδια πραγματικα χωρς να θελω να θιξω κανεναν η να τον προσβαλω,ωρες ωρες νομιζω οτι προσπαθουμε να κρυφτουμε πισω απο το δαχτυλο μας!!!!Για να θελει καποιος να βαλει ενα πολυ μεγαλυτερο μοτερ απο αυτο που εχει η να βαλει απο αλλο αμαξι μοτερ που δεν μπηκε στο δικο του και ΔΕΝ θελει να παρει γνησιο αλλο μεταχειρισμενο καινουριο κλπ κλπ οι λογοι ειναι προφανεις!!!!!!!σε μια συζητηση μετατροπης πανατ καταληγουμε στο παρε ενα γνησιο ειναι φθηνο!!!!!!!μα ο ανθροπως δεν θελει γνησιο για τους γνωστους λογους!!!!!!!!!!!

πολυ σωστα τα λες παναγιωτη. και γω που την ψαχνω για μετατροπη τωρα θελω να γλυτωσω τα τελη και τις ασφαλειες. και ξερω πως η καροτσα μου επειδη το πηρα καινουργιο ειναι αθικτη. γιατι αν υπολογισεις σε μια 5 ετια ποσα θα σου βγουν τελη και ασφαλειες και ποσο κοστιζει ενα 316 σημερα στην ουσια θα δωσεις σε παγια εξοδα παραπανω απο την αξια ολου του αυτοκινητου

toure7
29-11-10, 15:58
εδω Εγω με 140-150 ειμαι 13,5λτ.

Ο καθενας οτι θελει λεει τελικα. Στους 4τροχους για την 325 192ps λενε οτι εχει μεση καταναλωση 12 λιτρα. Αλλος μου εχει πει 18λιτρα. Αλλος 10 λιτρα. Ενας αλλος μου ειπε οτι με την 330 Ε46 στα 140χμ εχει 7.5 λιτρα καταναλωση.

Κατοχος ρχ8 challenge μου ελεγε οτι εχει μεση καταναλωση 17-18 λιτρα. Αλλος 15 λιτρα. Αλλος στο φορουμ λεει 22 λιτρα.

Oσον αφορα την μετατροπη εχω να πω το εξης
Προτιμω να κανω την μετατροπη στο δικο μου πλαισιο και να ξερω τι γινεται. Οι τιμες εχουν πεσει και για τα τροπετα. Με 5000ε βαζεις τριλίτρο(μοτερ, κιβωτιο, κ.τ.λ)

Απο εκει και περα αν ηταν να δινω 1000ε για τελη, θα αγοραζα ρχ8 που μου αρεσει περισσοτερο και με τα 900ε διαφορα που εχουν στα τελη θα τα εβαζα σε βενζινη ,αφου καιει τα αντερα του. Α ξεχασα και την ασφαλεια. Αλλο πραγμα να ασφαλιζεις 1300αρι και αλλο 3λιτρο. Τουλαχιστον 200 ευρο διαφορα θα εχουν στο εξαμηνο

850CSI
29-11-10, 16:22
Ο καθενας οτι θελει λεει τελικα. Στους 4τροχους για την 325 192ps λενε οτι εχει μεση καταναλωση 12 λιτρα. Αλλος μου εχει πει 18λιτρα. Αλλος 10 λιτρα. Ενας αλλος μου ειπε οτι με την 330 Ε46 στα 140χμ εχει 7.5 λιτρα καταναλωση.

Κατοχος ρχ8 challenge μου ελεγε οτι εχει μεση καταναλωση 17-18 λιτρα. Αλλος 15 λιτρα. Αλλος στο φορουμ λεει 22 λιτρα.

Oσον αφορα την μετατροπη εχω να πω το εξης
Προτιμω να κανω την μετατροπη στο δικο μου πλαισιο και να ξερω τι γινεται. Οι τιμες εχουν πεσει και για τα τροπετα. Με 5000ε βαζεις τριλίτρο(μοτερ, κιβωτιο, κ.τ.λ)

Απο εκει και περα αν ηταν να δινω 1000ε για τελη, θα αγοραζα ρχ8 που μου αρεσει περισσοτερο και με τα 900ε διαφορα που εχουν στα τελη θα τα εβαζα σε βενζινη ,αφου καιει τα αντερα του. Α ξεχασα και την ασφαλεια. Αλλο πραγμα να ασφαλιζεις 1300αρι και αλλο 3λιτρο. Τουλαχιστον 200 ευρο διαφορα θα εχουν στο εξαμηνο

7,5 litra η 330! Με τιποτα μη τρελαθουμε εδω 4.λ εχει το παπακι ,,,,,,,
τωρα αν βαζεις με 5.000ευρω τριλιτρο μοτερ με τα ολα του κ.τ.λ.?????????? Εγω σου λεω και με πολυ πιο λιγα βαζεις ,,,,,,,,εδω ενα εμ3 ,ε36 γερμανια αρχιζει απο 4.000ευρω ΟΛΟ Τ'ΑΜΑΞΙ.
(Παρε ματι παρακατω)
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=137019762&__lp=46&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=45&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&siteId=GERMANY&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&customerIdsAsString=&lang=de&pageNumber=1

Και εδω καμπριο κιολας:
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=133231822&__lp=46&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=45&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&siteId=GERMANY&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&customerIdsAsString=&lang=de&pageNumber=1

paganis
29-11-10, 16:25
η καταναλωση οπως και η ομορφια (αφου αναφερεις πως το rx8 ,ειναι ομορφοτερο)...ειναι υποκειμενικο θεμα....και εχει να κανει ,με το ελαφρυ-βαρυ ποδι του οδηγου, την ποιοτητα της βενζινης, την κατασταση του οχηματος αλλα και την χρηση του σε πολη ή ανοιχτο δρομο! οπως βλεπεις...δεν θα βγαλεις ακρη σε αυτο το θεμα...παρα μονο αν εχεις την ικανοτητα να κανεις τυποποιημενες μετρησεις ή εχεις εμπιστοσυνη στις ηδη υπαρχουσες! επισης ...οι τιμες στα τροπετα εχουν πτωση,,..αναλογικα ομως, μικροτερη απο τις ετοιμες μετατροπες! αν θεωρεις πως μια αρχικη αγορα ενος τροπετου με 5χηνες...1χιλ για το συνεργειο...κατι ψιλα για τον ηλεκτρολογο και το ανυπολογιστο εως την ολοκληρωση, με τα απροοπτα(που θα βρεις με βεβαιοτητα)...και η διαδικασια του ψαξε -λυσε...ειναι συμφερουσα καντο...αλλα φιλικα ψαχτο λιγο ακομα!

Panos 316T
29-11-10, 17:46
να πω και γω την δικιά μου λαλακία...:) (μη διστάσετε να με διορθώσετε :))

βάλε ένα κομπρεσσορ να τελειώνεις.
παραμένεις 1600άρης με ότι σημαίνει αυτό ,ασφαλειες ,σήματα, νόμιμος, θα πηγαίνεις καλύτερα από 2λιτρος(και σε κατανάλωση), παραμένεις μαμά σε φρενα αναρτήσεις(αντέχουν για παραπάνω) ,δίσκο(λογικά).

Vasilis
29-11-10, 18:00
λοιπον

δεδομενης της καταστασης...

θα πρεπει να χεις κολλητο βενζινα γιατι οντως το 3λιτρο ''τσιμπαει'' λιγο!

οσον αφορα την μετατροπη

λογου του οτι ολοι θελουν 3λιτρα κ ετσι μπορουν να τα εχουν κ να συνεχισουν να τα δηλωνουν 2λιτρα , οι μαντραδες ακομα ΔΕΝ τα εχουν ριξει *(απο οτι πληροφοριες εχω)

ετσι οι τιμες παραμενουν ως εχουν με μια μικρη αποκλιση προς τα κατω

οσον αφορα την προταση του Πανου316Τ

αν κ εφοσον γινεται την συνιστω ανεπιφυλακτα!

γλυτωνεις κ σηματα κ ασφαλειες κ πολλα αλλα...κ εχεις κ τα μπαμ του κομπρεσσορα ή του τουρμπο (σε οποιο απο τα δυο καταληξεις)

διαφορα στην καταναλωση κ παλι θα δεις

ωστοσο...την καταναλωση δεν την γλυτωνουμε οπως κ να χει γιατι ...κακα τα ψεμματα...αλλο να σερνεις εναν τοννο+ στο σταματα ξεκινα κ αλλο ενα μικροτερο αυτοκινητο!

Δικη σου η πιτα...δικο σου κ το μαχαιρι!

εσυ ξερεις καλυτερα τις δυνατοτητες κ τις επιθυμιες σου....

μην ξεχνας ομως τους χαλεπους καιρους που μας περιμενουν!

καλη αποφαση ευχομαι!

SuperSonic
29-11-10, 21:01
Μακαρι να ηταν ετσι αλλα δυστηχως δεν ειναι !!!
Απλα χαιρουν μεγαλυτερης προτιμησης ισως απο πλευρας μαρκετιν.
Μια χαρα ειναι για κανενα 10 μηνο μετα πεφτουν.
Καλυτερα Koni η KW.




Βαγγελη προσωπικα δεν ειχα προβλημα ποτε τα εχω δοκιμασει σε αυτοκινητα μου και εμεινα ικανοποιημενος τωρα δεν ξερω σε αλλους αν ειχαν προβλημα.

Υγ γνωστος μου με ασχετο αυτοκινητο τα εχει 8 χρονια με παιδια σκυλια φορτωματα...σιγουρα κατι εχουν αλλα ουτε σταγονα δεν εχουν βγαλει!

katsaraios
29-11-10, 22:51
Γιατί πρέπει να αλλάξεις τα πάντα απο ψυγείο μπροστά μέχρι το διαφορικο πίσω να φανταστείς ότι μέχρι κ στο πεντάλ γκαζιου θα πρέπει να κάνεις μετατροπή γιατί ο m54 έχει ηλεκτρογκαζο ενώ ο m43 είναι ντιζατο μην γράψω τι θα πρέπει να κάνεις κανονικά (για να μην έχεις προβλήματα στο μέλλον) εαν δεν έχεις ελέγξει το πως δουλευει το μοτορι που θα βάλεις

δεν ξερω αν εχεις ασχοληθει αλλα οτι περιγραφεις γινεται ΠΑΝΤΑ οταν απο 4κυλινδρο πας σε Μ54 και θες να ειναι κομπλε λειτουργικα το αμαξι.οποτε τα ιδια ισχυουν και αν δεν φοραει Μ43.
εξαιρω το ηλεκτρογκαζο αλλα σιγα το κοστος μπροστα σε ΟΛΑ τα υπολοιπα.

ziaba
30-11-10, 10:21
δεν ξερω αν εχεις ασχοληθει αλλα οτι περιγραφεις γινεται ΠΑΝΤΑ οταν απο 4κυλινδρο πας σε Μ54 και θες να ειναι κομπλε λειτουργικα το αμαξι.οποτε τα ιδια ισχυουν και αν δεν φοραει Μ43.
εξαιρω το ηλεκτρογκαζο αλλα σιγα το κοστος μπροστα σε ΟΛΑ τα υπολοιπα.
Το γνωρίζω αυτό που λες απλά
άμα φοράε πχ τον m54b20 τα πράγματα θα ταν πολύ πιο απλά

katsaraios
30-11-10, 14:35
ο φιλος αναφερει οτι εχει 316 .
με τα αν δεν γινεται μετατροπη :morningcoffee:

m-power_01
30-11-10, 16:02
Το γνωρίζω αυτό που λες απλά
άμα φοράε πχ τον m54b20 τα πράγματα θα ταν πολύ πιο απλά

Δεν υπάρχει Μ54Β20 !!!

toure7
30-11-10, 16:48
Mε βλεπω τοτε να το ανταλλασσω με rx8 challenge. Αν ειναι να καιει οσο λετε και να εχω και προβληματα τοτε δεν με συμφερει. Ετσι και αλλιως και η bmw και το ρχ8 δευτερα αμαξια ειναι. Στην πολη και γενικα για δουλειες κυκλοφορω με το getz. Εγω ημουν ψημενος για την μετατροπη ,αλλα οι περισσοτεροι εχετε αντιρρησεις. ''μη θα σε πιασουν με το αδηλωτο και θα στο παρουν'' ''δηλωσε το καλυτερα και δινε 1000 ευρο για τελη και αλλα 1000 για ασφαλεια'' ''καλα καιει πολυ το 3λιτρο. Απο 14 λιτρα εως 25'' ''ασε που μπορει να μην βγει καλη η μετατροπη και να εχεις προβληματα '' κ.τ.λ

m-power_01
30-11-10, 17:52
δεν ειδα κανενα να λεει, οτι θα εχεις προβληματα...
Τωρα για την καταναλωση, μην περιμενεις οτι το ρχ θα βγει οικονομικοτερο...οπως επισης σκεψουν την αξιοπιστια του.
Για το δηλωμα, ειναι δικο σου θεμα

Panos 316T
30-11-10, 17:54
φιλε γιαγια δεν έχουμε καθόλου αντιρρήσεις ,ίσα ίσα την εμπειρία και την άποψη μας λέμε για να σε βοηθήσουμε να δεις πιο σφαιρικά το θέμα.
εσύ έχεις το μαχαίρι και το καρπούζι...

καλή τύχη

ghost-rider
30-11-10, 18:17
Το rx-8 θα καιει πιο πολυ απο το 3.0 Μ54. Καλυτερα να συγκρινουμε τις καταναλωσεις του με το 850 csi παρα με ενα Μ54.
Μεσα στην πολη βαραει 20 λιτρα για πλακα.
Στην εθνικη αν δεις 10 εχεις πολυ γλυκο ποδι.
Μπας και καιει λιγο παραπανω απο Μ3?

Με Μ54Β22 παντως βλεπω σε ταξιδι(ηρεμα παντα) γυρω στα 7 λιτρα.
Μεσα στην πολη δεν περνάω τα 12 για κανενα λογο, ενω αν προσεξω κρατιεμαι στα 10. Σε βραδιά καψίματος θα δω κανενα 17αρι μεση...
Και φοράω και προγραμμα. Και εχω και 226.000 χλμ(κ ολο ανεβαινουν...)
Και ραβω κατι κουστουμια ΝΑ στα μικρα rx-8.
TA TENTΩΝΩ!
βεβαια τα μεγαλα μου αλλαζουν τα φωτα αλλα δεν ειναι της παρουσης...

Γενικα εχω πολλα παραπονα για το αμαξι.
Αλλα ο Μ54 οτι και να λεμε ειναι διαμαντι!

katsaraios
30-11-10, 22:26
φιλε το rx8 ειναι τοσο οικονομικο οσο τα Ρεο στο στρατο που θελουνε μαζι και βυτιοφορο με καυσιμα για να πανε καμια 100 χιλιομετρα πορεια.
δεν συγκρινεται με το 3λιτρο ακομα και να το πηγαινεις τσιτα παντου

ziaba
30-11-10, 22:28
Δεν υπάρχει Μ54Β20 !!!

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο πάνω στη βιασύνη μου έγραψα λάθος το παράδειγμα

toure7
30-11-10, 22:31
Το rx-8 θα καιει πιο πολυ απο το 3.0 Μ54. Καλυτερα να συγκρινουμε τις καταναλωσεις του με το 850 csi παρα με ενα Μ54.
Μεσα στην πολη βαραει 20 λιτρα για πλακα.
Στην εθνικη αν δεις 10 εχεις πολυ γλυκο ποδι.
Μπας και καιει λιγο παραπανω απο Μ3?

Με Μ54Β22 παντως βλεπω σε ταξιδι(ηρεμα παντα) γυρω στα 7 λιτρα.
Μεσα στην πολη δεν περνάω τα 12 για κανενα λογο, ενω αν προσεξω κρατιεμαι στα 10. Σε βραδιά καψίματος θα δω κανενα 17αρι μεση...
Και φοράω και προγραμμα. Και εχω και 226.000 χλμ(κ ολο ανεβαινουν...)
Και ραβω κατι κουστουμια ΝΑ στα μικρα rx-8.
TA TENTΩΝΩ!
βεβαια τα μεγαλα μου αλλαζουν τα φωτα αλλα δεν ειναι της παρουσης...

Γενικα εχω πολλα παραπονα για το αμαξι.
Αλλα ο Μ54 οτι και να λεμε ειναι διαμαντι!


To RX8 οντως καιει παραπανω ,αλλα εχει χαμηλοτερα τελη και ασφαλιστρα κατι που ειναι θετικο αφου θα ειναι το δευτερο αμαξι και δεν θα γραφει πολλα χμ.

Οι καταναλωσεις σου ειναι εξαιρετικες ,αλλα εχεις και 60 αλογα διαφορα απο τον M54B30. H αληθεια ειναι οτι εχω μπερδευτει. Αλλος λεει οτι στα 140χμ καιει 9 λιτρα και αλλος μπορει να λεει 14 λιτρα και αυτο το συμπερανα διαβαζοντας το τοπικ περι καταναλωσης στο φορουμ.

stavr
30-11-10, 23:15
μπας και βοηθησω......εψαχνα ρχ8 απο το 2004, παντα ομως ειχα τις αμφιβολιες μου για την αξιοπιστια του βανκελ. Δεν ξερω τελικα αν ειναι η δεν ειναι αξιοπιστα τα μοτερ του ρχ8....αυτο που ξερω ειναι οτι εχω εδω και 2 χρονια ενα 46ρι 320 ci με 150 αλογα που καει γυρω στα 10 λιτρα/100 χλμ. πληρωνει σημα 600 ευρω (απο φετος) και ασφαλεια 220 το 6μηνο και εχω σκοπο να το ανεβασω συντομα. Το θεμα ειναι οτι και να μην το ανεβασω και να μεινω με τα 150...την ποιοτητα της ΒΜW δεν την αλλαζω πλεον.....δεν νομιζω να υπαρχουν πολλα αυτκινητα που μετα απο 10+ χρονια κυκλοφοριας στους ελληνικους δρομους μπαινεις μεσα χωρις να ακους τον παραμικρο τριγμο η χτυπημα....Ασε που οτι γλειτωσεις απο τα βασικα εξοδα, τελη-ασφαλειες, θα τα διπλοπληρωσεις στα καυσιμα. Εγγυημενα στο λεω, challenge 14-16 και cosmo 16-18 λιτρα στα 100!! Στο τελος βεβαια εσυ αποφασιζεις....και οπως λεμε κι εδω κατω στο νησι οτι κι αν κανεις καλως καμομενο.........

m-power_01
01-12-10, 01:51
Στα 1300κ.εκ μην βασιζεσαι πολυ! Γιατι ετσι και κανει κανενα αστειο η κυβερνηση και τα παει του χρονου με εκπομπες ρυπων ...δεν σε σωζει τιποτα!

toure7
01-12-10, 02:08
Στα 1300κ.εκ μην βασιζεσαι πολυ! Γιατι ετσι και κανει κανενα αστειο η κυβερνηση και τα παει του χρονου με εκπομπες ρυπων ...δεν σε σωζει τιποτα!


Aυτο ειναι χλωμα ,γιατι η μιση Ελλαδα εχει 10ετιας διλιτρα 1800αρια και 1600αρια. Θα καταθεσουν ολοι πινακιδες οπως εκαναν περυσυ.

850CSI
01-12-10, 11:36
να πω και γω την δικιά μου λαλακία...:) (μη διστάσετε να με διορθώσετε :))

βάλε ένα κομπρεσσορ να τελειώνεις.
παραμένεις 1600άρης με ότι σημαίνει αυτό ,ασφαλειες ,σήματα, νόμιμος, θα πηγαίνεις καλύτερα από 2λιτρος(και σε κατανάλωση), παραμένεις μαμά σε φρενα αναρτήσεις(αντέχουν για παραπάνω) ,δίσκο(λογικά).

Και μετα απλως περιμεεεεεεεεεεεεεεεε,,,νε ς να ,,,,,χτηπηση ο στροφαλος

ghost-rider
01-12-10, 11:57
Στα 1300κ.εκ μην βασιζεσαι πολυ! Γιατι ετσι και κανει κανενα αστειο η κυβερνηση και τα παει του χρονου με εκπομπες ρυπων ...δεν σε σωζει τιποτα!

Δε θα παρει τα παλια η μπαλα Σπυρο...
Μονο οσα αγοραστουν απο το 11 και μετα καινουρια νομιζω ειπαν...
Το θεμα δεν ειναι τα τελη μωρε..
Και ποσα να ειναι τα τελη?
Θες 1000 ευρω το χρονο? Με τιποτα παραπανω...
Η καταναλωση ομως? Αν θες 15 λιτρα ανα 100 αντι για 9 σημαινει 900 ευρω καθε 10.000 χιλιομετρα περισσοτερα. Δηλαδη ενας μέσος οδηγος των 15.000 χιλιομετρων το χρονο θα δινει παραπανω 1350 ευρω για να εχει βανκελ... Οπως βλεπετε καμια διαφορα στα τέλη δεν ειναι σε θεση να καλύψουν την ηλίθια καταναλωσή του.

Ρε δε τα τρωω στα μπουζουκια καλύτερα..


Το RX-8 ειναι ενα ωραιο ελαφρυ αυτοκινητο.
Με αξιοζηλευτη θεση οδηγησης και συμπεριφορα.
Εχει εξαιρετικο πλαισιο και στησιμο. Εχει και μπλοκε.
Αλλα αν το παρεις αποφαση να το τσουλήσεις...

Εγω με τετοια καταναλωση θα το εβαφα μπλε και θα το πεταγα στη θαλασσα.
Α και δεν του φτανει η βενζινη...
Θελει και λάδι!

diamond
01-12-10, 13:05
Το RX-8 ειναι ενα ωραιο ελαφρυ αυτοκινητο.
Με αξιοζηλευτη θεση οδηγησης και συμπεριφορα.
Εχει εξαιρετικο πλαισιο και στησιμο. Εχει και μπλοκε.
Αλλα αν το παρεις αποφαση να το τσουλήσεις...

Εγω με τετοια καταναλωση θα το εβαφα μπλε και θα το πεταγα στη θαλασσα.
Α και δεν του φτανει η βενζινη...
Θελει και λάδι!


Εν μέρει συμφωνώ μαζί σου. Τώρα σαν κάτοχος RX-8, μπορώ να σου πω (για το 192hp) ότι η κατανάλωση μπορεί να πάει από 9-10lt(στο ταξίδι ή στην πόλη μέχρι 3000rpm) δηλ 500χλμ το ντεπόζιτο.!!

το max πάει στα 19lt/100!!! αλλά μιλάμε για τέρμα κόκκινα συνέχεια...μέσος όρος με πλακωματάκια πάμε στα 15-16lt/100.

Αλλά όντας ρεαλιστές και συνειδητοποιημένοι για αυτό που έχουμε ή θα αγοράσουμε και την χρήση που θα του κάνουμε , δεν πιστεύω ότι η κατανάλωση ενοχλεί και τόσο (τώρα τι λέω??! με την κρίση που έχει η χώρα..και την βενζίνη στο Θεό..)

Μην μου πείτε ότι ένα 46 Μ στο πλάκωμα ή ένα s2k στα κόκκινα δεν ρουφάει??κανένα 20lt/100??

άσχετα ότι με την τέζα αυτή κατανάλωση το rx ΔΕΝ πηγαίνει τόσο για τα hp του.




άσχετα ότι με την τέζα αυτή κατανάλωση το rx ΔΕΝ πηγαίνει τόσο για τα hp του.

αυτό ήθελα να γράψω..:original:

Christos 330
01-12-10, 13:08
RX-8 231 ps τοτε το 330 το δικο μου 231 ps παλι . . .

Δεν ειχαμε επαφη οσες φορες και να εγινε πατημα ημουν μπροστα του . . .

Μαμα και τα δυο 18αρες ζαντες και τα δυο . . .

Panos 316T
01-12-10, 13:11
RX-8 231 ps τοτε το 330 το δικο μου 231 ps παλι . . .

Δεν ειχαμε επαφη οσες φορες και να εγινε πατημα ημουν μπροστα του . . .

Μαμα και τα δυο 18αρες ζαντες και τα δυο . . .

+1000
το βάζω στην κατηγορία "για τα άλογα που λένε , δεν πάει..."

diamond
01-12-10, 13:34
+1000
το βάζω στην κατηγορία "για τα άλογα που λένε , δεν πάει..."



Κάπως έτσι...βασικά δεν κάνει για κόντρες...!! όχι ότι είναι αργό..απλά μια η πολύ μακριά 4τη του...

Σε επιδόσεις είναι κάτι ανάλογο με μια 325 αλλά με μπλοκέ..και χωρίς ροπή:shok:

SuperSonic
01-12-10, 13:52
Δηλαδη το 46αρι 330 τι διαφορα εχει στην kαταναλωση με το RX8 cosmo?

diamond
03-12-10, 12:45
Δηλαδη το 46αρι 330 τι διαφορα εχει στην kαταναλωση με το RX8 cosmo?


Ποιος έχει 330 να μας διαφωτίσει?

Υποθέτω να έχει 12-13lt/100....

HULK
03-12-10, 13:11
Tοσο.