PDA

Επιστροφή στο Forum : ESS S85 Stage 1 SC VT1



Stathis
23-11-10, 09:03
Preliminary Dyno Results!


7th November 2010, Asbjorn@ESSTuning:

As promised, here are the results so far for our non-intercooled VT1 version of our upcoming S85 SC kit.

Final results may vary slightly as production spec hardware/software is not yet 100% finalized.

Car : 2006 E60 M5, 100% stock except for SC kit
Fuel : 93AKI
Boost pressure : ~6PSI
SC unit : Vortech V3S

https://www.m5board.com/photopost/data/500/S85_VT1.jpg

We did crank up the boost to 6.5PSI and tweak the software slightly today. Here is the result of that experiment :

https://www.m5board.com/vbulletin/attachments/e60-m5-e61-m5-touring-discussion/120058d1289244806-ess-s85-stage-1-sc-preliminary-dyno-results-s85-vt1-6.5psi.jpg

The M5 SC comes with a complete new high pressure cast plenum chamber for 10cyl, very complex molded plastic intake system, highly sophisticated bracket and belt drive drive system, expensive fuel injectors, high capacity bypass valve system, complex oil separator system and last but not least the software. Making the S85 run boost properly is a huge engineering task which took us over 8 months in programming alone.

The VT2 version of this kit will be intercooled. VT1 kits can easily be upgraded to VT2 as well.

We have had no issues at all with the clutch in the SMG, the kit does however come with new SMG software that is matched to the new torque output.
https://www.m5board.com/vbulletin/e60-m5-e61-m5-touring-discussion/167000-ess-s85-stage-1-sc-preliminary-dyno-results.html

ΕΡΧΕΤΑΙ! ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ!!! :shok:

turbodog
23-11-10, 09:09
Preliminary Dyno Results!



ΕΡΧΕΤΑΙ! ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ!!! :shok:

Εμεις εχουμε αμαρτησει προ πολλου. Και φυσικα δεν μετανοουμε :D Εσυ δεν μας λες πως και πιανεις στο στομα σου την-αυτην την αμαρτωλη λεξη-φτου κακα-συγχωρα με αμαρτησα-υπερτροφοδοτηση.

yodas
23-11-10, 09:09
Ψήνεσαι;

Stathis
23-11-10, 09:11
"μετανοειτε", εννοουσα για οσους δεν ειχαν αμαρτησει... :original:
προσωπικα παντα συμπαθουσα την υπερτροφοδοτηση... :whistle: :th_Laie_67-1:

turbodog
23-11-10, 09:15
προσωπικα παντα συμπαθουσα την υπερτροφοδοτηση... :whistle: :th_Laie_67-1:

Ειχα μια υποψια οτι εισαι 'δικος μας' αλλα κρυφος. Τωρα ξεσκεπαστηκες. Μην καταπιεζεις τις ορμες σου και τωρα ηρθε η ωρα να εκπληρωσεις τους ποθους σου. Καλοριζικο :D

m3est
23-11-10, 09:21
Yποτιθεται οτι το προχωρουσαν κρυφα.Τελος παντων απ οτι μου ειπαν απο την ESS το κιτ θα ειναι πολυ χαλαρο απο πιεση.Τωρα τι θα γινει μολις βγουν στο δρομο τα V10 ειμαι πολυ περιεργος να το δω και να τ ακουσω.

Stathis
23-11-10, 09:22
Ειχα μια υποψια οτι εισαι 'δικος μας' αλλα κρυφος. Τωρα ξεσκεπαστηκες. Μην καταπιεζεις τις ορμες σου και τωρα ηρθε η ωρα να εκπληρωσεις τους ποθους σου. Καλοριζικο :D
μπα φανερος ημουν, τα αουντι που μου αρεσουν ειναι ολα υπερτροφοδοτουμενα αλλωστε... thumb

δεν θα το παρω, γιατι δε νομιζω οτι θα βελτιωθει το αυτοκινητο συνολικα. η δυναμη δεν του λειπει παντως.
ισα ισα που στην ομορφη ελλαδα μας (και οχι στις σουηδιες, λιθουανιες κλπ που συχναζεις εσυ :D) θα γινει ακομα πιο δυσκολο και επικιδνυνο για μενα που δεν ειμαι χερας. :original:

θα μου αρεσε να το δω παντως, η ess κανει μελετημενες δουλειες, το παλευουν χρονια αυτο το κιτ...


update: και θα το δεις και θα το ακουσεις νικο... υπαρχουν αρκετοι υποψηφιοι, αν η τιμη ειναι σωστη δεν θα προλαβαινεις μολις βγει...

m3est
23-11-10, 10:26
Δεν θα προλαβαινουν και τη βενζινη οι ιδιοκτητες αμα κρινω απο τι καιει το V10 απο νορμαλ...

Stathis
23-11-10, 18:26
Asbjorn@ESSTuning
Company Representative for ESS Tuning: Kit is currently undergoing durability testing. We will not release this kit until earliest Q2 2011.
:original: