PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά ε60 525 ή 530



liakos
21-11-10, 14:09
Μετά από 10 χρονια και 6 μήνες της ε39 στην οικογένεια και σχεδόν 220.000 km πάρθηκε η απόφαση να ψάξουμε να βρούμε μια ε60 525 ή 530 με λίγα χιλιόμετρα. Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω πολλά από την αγορά μεταχειρισμένων μιας και είναι η πρώτη φορά που προσπαθούμε να αγοράσουμε μεταχειρισμένο αυτοκίνητο. Διάβασα το thread που είχε φτιάξει ο ΦΑΝΗΣ αλλά θα ήθελα λίγες περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό το μοντέλο.

Καταρχήν από όσο έχω αντιληφθεί πρέπει να πάρω με τη σειρά μαντράδες και αντιπροσωπείες για να βρούμε το κατάλληλο αυτοκίνητο, ισχύει αυτό?

Επίσης 525 ή 530??

Μιας και δεν πειράζει να βρεθεί αυτοκίνητο στην Αθήνα μήπως υπάρχουν μερικά υποψήφια αυτοκίνητα που μπορείτε να προτείνετε?thumb

Ένα που μου άρεσε είναι αυτό εδώ (https://www.car.gr/classifieds/cars/view/898536/) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν η τιμή είναι καλή υψηλή ή χαμηλή:confused:

NickE60
21-11-10, 14:15
Φυσικά και θέλει ψάξιμο, οι εικόνες βοηθάνε αλλά τις περισσότερες φορές είναι άνθρακας...
τουλάχιστον αναφέρεται ο εξοπλισμός που πολλές φορές κάνει τη διαφορά..

Πολύ καλό δείχνει και φορτωμένο, πιστεύω πως αν τα έχεις στο χέρι μπορεί να στρογγυλέψει η τιμή του.. τέτοιες μέρες...

PATSIMINI
21-11-10, 14:23
φαινεται πολυ καλο και σε σωστο χρωμα θα ελεγα...για το κιβωτιο δεν ειμαι σιγουρος ποσο γρηγορο ειναι...παντως τα χιλιομετρα που εχει δεν ειναι τιποτα....θα προτεινα 530 γιατι σιγουρα τα 272 αλογα σε σχεση με τα 218 του 525 εχουν τρελη διαφορα....θα κοιτουσα ομως για χειροκινητο....

NickE60
21-11-10, 14:28
φαινεται πολυ καλο και σε σωστο χρωμα θα ελεγα...για το κιβωτιο δεν ειμαι σιγουρος ποσο γρηγορο ειναι...παντως τα χιλιομετρα που εχει δεν ειναι τιποτα....θα προτεινα 530 γιατι σιγουρα τα 272 αλογα σε σχεση με τα 218 του 525 εχουν τρελη διαφορα....θα κοιτουσα ομως για χειροκινητο....

Το sport auto είναι πολύ καλό!!!! Πλησιάζει περισσότερο την αίσθηση SMG παρά του κλασσικού αυτόματου... έχει και active cruise control, soft close, active steering, comfort access ....παραφορτωμένο θα έλεγα... (αν ήταν και Msport...)

PANOS-E60
21-11-10, 14:37
Γνώμη μου είναι να μην φοβάσαι τα πολλά χλμ σε αυτά τα αυτοκίνητα. Αν ελεγχθεί καλά και είναι σωστά συντηρημένο, ακόμα και ένα μοντέλο του 04 ή του 05 μπορεί να βγει τεφαρίκι και ας έχει 100χ. χλμ. Η διαφορά της τιμής αγοράς θα είναι χαώδης σε σχέση με ένα μοντέλο του 08, μιλάμε γιά τα μισά λεφτά. Εκτός και αν σε νοιάζει πολύ η εμπορευσιμότητά του σε 2 χρόνια π.χ. οπότε πάω πάσο. Και εγώ και άλλα παιδιά δοκιμάσαμε πρόσφατα την τύχη μας με Ε60 5ετίας και δεν βγήκαμε χαμένοι. thumb Με λίγα μαζεματάκια έγιναν καλύτερα από καινούργια.

Οπως είπε και ο Νίκος, μεγάλη προσοχή στον εξοπλισμό που αγοράζεις στα συγκεκριμένα λεφτά, διότι τα μπαξίματα στο Ε60 τσούζουν !

Αν δεν έχεις πρόβλημα τεκμηρίου, πάρε 530 :thumbsup:

S8N
21-11-10, 16:06
Πάρε το 530 με κλειστά τα μάτια.

Το συγκεκριμένο είναι πράγματι κουκλί. Τα km είναι ελάχιστα, αρκεί να είναι και γνήσια. Το ίδιο χρώμα εξωτερικά έχω κι εγώ (space gray), είναι ουδέτερο και κλασσικό για Ε60. Εντύπωση όμως μου κάνει πως έχει της Παναγιάς τα μάτια αλλά όχι αναδιπλούμενους καθρέπτες, πίσω αερόσακκους ή ηλιοροφή.

Επειδή βλέπω πως έχει και active steering, κάνε ένα test drive. Εμένα δε μου άρεσε καθόλου και απέρριψα με μαύρη καρδιά ένα 525-αστέρι με αυτό το τιμόνι.

liakos
21-11-10, 17:11
Πάρε το 530 με κλειστά τα μάτια.

Το συγκεκριμένο είναι πράγματι κουκλί. Τα km είναι ελάχιστα, αρκεί να είναι και γνήσια. Το ίδιο χρώμα εξωτερικά έχω κι εγώ (space gray), είναι ουδέτερο και κλασσικό για Ε60. Εντύπωση όμως μου κάνει πως έχει της Παναγιάς τα μάτια αλλά όχι αναδιπλούμενους καθρέπτες, πίσω αερόσακκους ή ηλιοροφή.

Επειδή βλέπω πως έχει και active steering, κάνε ένα test drive. Εμένα δε μου άρεσε καθόλου και απέρριψα με μαύρη καρδιά ένα 525-αστέρι με αυτό το τιμόνι.

Καλά που τα είδες ρε θηρίο τώρα τα πρόσεξα και εγώ.thumb:thumbsup: Και να φανταστώ αυτά είναι ακριβά να μπούνε τώρα. Είναι δυνατόν να μπούνε οι πίσω αερόσακοι τώρα?

Τέλος πάντων θα δούμε.

ΦΑΝΗΣ
21-11-10, 17:47
Αρε Liakο τι μας κάνεις!!!εκει που πάμε να ηρεμήσουμε λίγο όλο και κάτι γίνεται,πάντος σε συνιστώ αν μπορείς να πάρεις 530i και άς έχει πολλά χιλιόμετρα ή λίγο πάλιο μοντέλο,φτάνει να είναι καλοσυντηρημένο,εγώ όταν έψαχνα αλλιώς τα έβλεπα από φώτο και άλλα μου έδειχναν από κοντά,καλά είναι να εχεις και κάποιον γνώστη του αντικειμένου,ευκαιρίες υπάρχουν πολλές,ιδίως στα πολλά κυβικά που οι τιμές τους είναι δελεαστικές,σου εύχομαι καλό ψάξιμο,κι όταν με το καλό το πάρεις,θέλω βόλτα,εμείς δυστυχώς δεν αξιοθήκαμε να πάρουμε αυτό που θέλουμε,και το κακό είναι να βρίσκεις αγοραστή για το δικό σου,και να μην βρίσκεις το ανάλογο ντιζελάκι.....

PANOS-E60
21-11-10, 19:48
Δες άλλο ένα https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/1030338/ έτσι γιά παίρνεις ιδέες ...

PATSIMINI
21-11-10, 20:54
Δες άλλο ένα https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/1030338/ έτσι γιά παίρνεις ιδέες ...

ο τυπασ το στηβε το αμαξι με τετοια λαστιχα...yokohma parada.........

PANOS-E60
21-11-10, 21:03
ο τυπασ το στηβε το αμαξι με τετοια λαστιχα...yokohma parada.........

ιδέες δίνουμε στο φίλο ... δεν είναι συστάσεις αγοράς ...

stef
22-11-10, 00:39
Δες άλλο ένα https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/1030338/ έτσι γιά παίρνεις ιδέες ...

Προ Facelift & manual.....? :ranting2:

scania124
22-11-10, 07:22
Δες άλλο ένα https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/1030338/ έτσι γιά παίρνεις ιδέες ...
επειδη το γνωριζω το αυτοκινητο ειναι σαν καινουριο.....
αυτος που το πουλαει το εχει παρει πριν απο κανα 3 μηνο και εβαλε κατευθειαν τις 20αρες.....
απλα το πουλαει γιατι θελει να παρει 535d!!!!

stef
22-11-10, 08:52
Facelift & sunroof!

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1064482/

deepBLUE
22-11-10, 09:02
Νομιζω πως και για το μεγεθος του αυτοκινητου θα πρεπει να κοιταξεις σε 530.

S8N
22-11-10, 09:35
Facelift & sunroof!

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1064482/

Έχει κι αυτό τα θεματάκια του Στέφανε. Κατ' αρχάς παίρνεις τον τρίλιτρο αλλά με 218 άλογα. Έπειτα, δεν έχει Navi Profi, δεν έχει πίσω αερόσακκους, δεν έχει αναδιπλούμενους, δεν έχει M-Pack, δεν έχει ούτε πακέτο χρωμίου. Η τιμή βέβαια είναι καλή. Εγώ πήρα την 520 3.000 ευρώ ακριβότερα (με τα μισά Km όμως και πολύ πιο φορτωμένη).

S8N
22-11-10, 09:36
Το αυτοκίνητο του zinant είναι ακόμη προς πώληση? Αυτό θα ήταν μια πολύ καλή περίπτωση.

NickE60
22-11-10, 09:39
Θέλει facelift απ' ότι κατάλαβα, ο Αντώνης νομίζω δεν το δίνει πια, δεν ξέρω κιόλας, έχω πολύ καιρό να τον δω..

stef
22-11-10, 09:44
Έχει κι αυτό τα θεματάκια του Στέφανε. Κατ' αρχάς παίρνεις τον τρίλιτρο αλλά με 218 άλογα. Έπειτα, δεν έχει Navi Profi, δεν έχει πίσω αερόσακκους, δεν έχει αναδιπλούμενους, δεν έχει M-Pack, δεν έχει ούτε πακέτο χρωμίου. Η τιμή βέβαια είναι καλή. Εγώ πήρα την 520 3.000 ευρώ ακριβότερα (με τα μισά Km όμως και πολύ πιο φορτωμένη).

Ναι βρε Άρη αλλά πήρες 520, χωρίς M Pack...
ΟΚ δεν έχει το καλό μοτέρ με τα 272 άλογα αλλά πάει μια χαρά πιστεύω...
Α και είναι κ μαμά, σημαντικό για εμένα, ούτε 20άρες , ούτε φρένα κλπ...

S8N
22-11-10, 10:28
Ναι βρε Άρη αλλά πήρες 520, χωρίς M Pack...
ΟΚ δεν έχει το καλό μοτέρ με τα 272 άλογα αλλά πάει μια χαρά πιστεύω...
Α και είναι κ μαμά, σημαντικό για εμένα, ούτε 20άρες , ούτε φρένα κλπ...

To MPack κοστίζει όσο και το Professional για να μπει Στέφανε! Όσο για τα κυβικά, μην ξεχνάς ότι έχεις τέλη κυκλοφορίας και τέλη... GAP. Αν είναι να πάρεις 3λιτρο LCI, πάρτο με το καλό μοτέρ. Ειδάλλως, δύο λύσεις υπάρχουν: α) ESS (σε προ-facelift 6κύλινδρο) ή β) τροπέτο.

stef
22-11-10, 11:58
To MPack κοστίζει όσο και το Professional για να μπει Στέφανε! Όσο για τα κυβικά, μην ξεχνάς ότι έχεις τέλη κυκλοφορίας και τέλη... GAP. Αν είναι να πάρεις 3λιτρο LCI, πάρτο με το καλό μοτέρ. Ειδάλλως, δύο λύσεις υπάρχουν: α) ESS (σε προ-facelift 6κύλινδρο) ή β) τροπέτο.

Ναι συμφωνώ!
Απλά και σε αγορά προ-facelift πρέπει να είσαι προσεχτικός να μην πάρεις Ν52 μοτέρ αλλά Μ54...
Εσένα πάντως για τροπέτο σε βλέπω....

stef
22-11-10, 12:08
Και αυτό ωραίο αλλά η τιμή χάλια....

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1031754/

Konstantinos E60
22-11-10, 12:12
Και αυτό ωραίο αλλά η τιμή χάλια....

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1031754/

Ειναι φορτωμένο αρκετα καλά όμως !!thumb

stef
22-11-10, 12:32
Ειναι φορτωμένο αρκετα καλά όμως !!thumb

Ναι συμφωνώ
Με 32-33 το παίρνεις....

ΦΑΝΗΣ
23-11-10, 11:54
Δεν παίρνεις κανα 3λιτρο Dieselακι,ακόμα και 520D,μετά μπορείς να παίξεις μαζί της όσο θέλεις από θέμα βελτίωσης,εγώ αν δώ καμιά 520D που θα μου κάνει κλίκ,την χτυπάω με κλειστά τα μάτια...thumb

Christos 330
23-11-10, 11:57
530 Liako κανεις που κανεις την κινηση . . .

Εκτος και αν τα βρεις με τον κυριο Κωνσταντινο Ε60 γιατι ψαχνεται για Μ5 . . .

Δεν του αρκουν αυτα τα αλογα πλεον . . .

ΦΑΝΗΣ
23-11-10, 12:27
530 Liako κανεις που κανεις την κινηση . . .

Εκτος και αν τα βρεις με τον κυριο Κωνσταντινο Ε60 γιατι ψαχνεται για Μ5 . . .

Δεν του αρκουν αυτα τα αλογα πλεον . . .

Μ5 ο Κωνσταντίνος!!!βλέπω ακόμα δεν του εχει φύγει η τρέλα,αλλά να πείς Μ5 είναι αυτό!!!!!!!https://2.bp.blogspot.com/_FoXyvaPSnVk/Soq-xG4p5-I/AAAAAAAB9sI/htpskhPpeO8/s800/BMW-M5-Matte-Black-0.jpg

Christos 330
23-11-10, 13:50
Μ5 ο Κωνσταντίνος!!!βλέπω ακόμα δεν του εχει φύγει η τρέλα,αλλά να πείς Μ5 είναι αυτό!!!!!!!https://2.bp.blogspot.com/_FoXyvaPSnVk/Soq-xG4p5-I/AAAAAAAB9sI/htpskhPpeO8/s800/BMW-M5-Matte-Black-0.jpg

Και που να δεις τι θα ερθει σε λιγο καιρο εδω σε μενα Φανη . . .

Konstantinos E60
23-11-10, 14:10
:fountwtis:...............:think:

ΦΑΝΗΣ
23-11-10, 22:59
Και που να δεις τι θα ερθει σε λιγο καιρο εδω σε μενα Φανη . . .

Περιμένουμε φώτο από τα αποκαληπτήρια,τι να σου κάνω που είσαι μακριά!!!

yodas
24-11-10, 08:57
Λιάκο με κλειστά μάτια πάρε του Κωσταντίνου που είναι τρομερό αμάξι.

Θα έχει μεν κάποια άλογα λιγότερα από το 530 αλλά το αυτοκίνητο είναι σε κατάσταση βιτρίνας όπως γνωρίζεις και πιστεύω θα σας ικανοποιήσει απόλυτα. Δεν είναι ο καιρός για πειράματα ειδικά σε τέτοια αυτοκίνητα.

Christos 330
24-11-10, 09:30
Λιάκο με κλειστά μάτια πάρε του Κωσταντίνου που είναι τρομερό αμάξι.

Θα έχει μεν κάποια άλογα λιγότερα από το 530 αλλά το αυτοκίνητο είναι σε κατάσταση βιτρίνας όπως γνωρίζεις και πιστεύω θα σας ικανοποιήσει απόλυτα. Δεν είναι ο καιρός για πειράματα ειδικά σε τέτοια αυτοκίνητα.

Ο Κος Κωνσταντινος μετα ε ; ; ;

Μ5,γυαλι καθρεφτε μεγαλο,RAKA διπλοπαρκαρισμα . . .

yodas
24-11-10, 09:34
δεν είναι το θέμα αν θα πάρει Μ5. Το θέμα μας είναι ότι αν αποφάσισε να πουλήσει να μην χαθεί ένα τόσο καλοσυντηρημένο αυτοκίνητο και πάει σε κανέναν που θα το διαλύσει και θα το έχει σαν χωματερή.

Το τι θα πάρει μετά ο κύριος Κωνσταντίνος θα το τακτοποιήσω προσωπικά.

Konstantinos E60
24-11-10, 09:50
Ο Κος Κωνσταντινος μετα ε ; ; ;

Μ5,γυαλι καθρεφτε μεγαλο,RAKA διπλοπαρκαρισμα . . .
Τα angel τα ξέχασες......:th_Laie_67-1:


δεν είναι το θέμα αν θα πάρει Μ5. Το θέμα μας είναι ότι αν αποφάσισε να πουλήσει να μην χαθεί ένα τόσο καλοσυντηρημένο αυτοκίνητο και πάει σε κανέναν που θα το διαλύσει και θα το έχει σαν χωματερή.

Το τι θα πάρει μετά ο κύριος Κωνσταντίνος θα το τακτοποιήσω προσωπικά.

Το "ΤΙ" θα πάρω θα το τακτοποιήσεις εσύ ,ειναι σίγουρο !!
Σε ποια φυλακή θα πάω μπορείς να το τακτοποιήσεις ρε αδερφέ ??:judge:
:busted_cop::busted_cop::busted_cop:

850CSI
24-11-10, 11:38
Μετά από 10 χρονια και 6 μήνες της ε39 στην οικογένεια και σχεδόν 220.000 km πάρθηκε η απόφαση να ψάξουμε να βρούμε μια ε60 525 ή 530 με λίγα χιλιόμετρα. Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω πολλά από την αγορά μεταχειρισμένων μιας και είναι η πρώτη φορά που προσπαθούμε να αγοράσουμε μεταχειρισμένο αυτοκίνητο. Διάβασα το thread που είχε φτιάξει ο ΦΑΝΗΣ αλλά θα ήθελα λίγες περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό το μοντέλο.

Καταρχήν από όσο έχω αντιληφθεί πρέπει να πάρω με τη σειρά μαντράδες και αντιπροσωπείες για να βρούμε το κατάλληλο αυτοκίνητο, ισχύει αυτό?

Επίσης 525 ή 530??

Μιας και δεν πειράζει να βρεθεί αυτοκίνητο στην Αθήνα μήπως υπάρχουν μερικά υποψήφια αυτοκίνητα που μπορείτε να προτείνετε?thumb

Ένα που μου άρεσε είναι αυτό εδώ (https://www.car.gr/classifieds/cars/view/898536/) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν η τιμή είναι καλή υψηλή ή χαμηλή:confused:

530 !!!!!

Christos 330
24-11-10, 13:15
Τα angel τα ξέχασες......:th_Laie_67-1:



Το "ΤΙ" θα πάρω θα το τακτοποιήσεις εσύ ,ειναι σίγουρο !!
Σε ποια φυλακή θα πάω μπορείς να το τακτοποιήσεις ρε αδερφέ ??:judge:
:busted_cop::busted_cop::busted_cop:

Οκ θα βοηθησω και εγω επι του θεματος . . .

Ισως σε αυτο το αρμα να μπουν 21 ιντσες ζαντονια . . .