PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για Ρουλεμαν & Μουαγιε Hyundai



Logistakos
20-11-10, 22:40
Κυριοι, μιας κ ειμαι εδω θα ηθελα να κανω μια ερωτηση οχι για BMW αλλα για Hyundai, που ομως δεν εχουν διαφορα σε αυτο το θεμα οποτε θα γνωριζετε να μου απαντησετε.

Αλλαξαμε φρενα-δισκοπλακες στο αμαξι προσφατα και μας ειπε ο μαστορας οτι θελουν αλλαγη και τα ρουλεμαν κ το ενα πισω μουαγιε... αν δεν κανω λαθος... (κοστος γυρω στα 300-350)

Αυτα ολα, τι προβλημα μπορει να προκαλεσουν στο αυτοκινητο? Υπαρχει περιπτωση κατι απο αυτα να βγει off ξαφνικα ή ειναι πιο μακροχρονια η φθορα?
Και, ειναι επικυνδυνο εν οψει ενος ταξιδιου, αν αναβαλουμε λιγο την επισκευη τους?

PANOS-E60
21-11-10, 10:53
Καταρχήν γιά τεχικές ερωτήσεις είναι καλύτερα να αλλάξεις ενότητα ώστε να φαίνεται το θέμα στους υπόλοιπους χρήστες και να πάρεις απαντήσεις.

Τα ρουλεμάν των τροχών μην τα αφήσεις γιατί σε ταξίδι με ταχύτητα και φορτωμένος παίζει να σου κάνουν λαχτάρα και να μείνεις στο δρόμο, Στα Ε36 π.χ. δεν κοστίζουν πάνω από 50ε το καθένα.

Το μουαγιέ σου πίσω γιατί θέλει αλλαγή ? Εχεις χτυπήσει πουθενά ?

Logistakos
21-11-10, 12:06
Καταρχήν γιά τεχικές ερωτήσεις είναι καλύτερα να αλλάξεις ενότητα ώστε να φαίνεται το θέμα στους υπόλοιπους χρήστες και να πάρεις απαντήσεις.
αααα, λαθος μου που δεν το σκεφτηκα... αν θελουν οι υπευθυνοι μπορουν να το μετακινησουν στο καταλληλο μερος... (!)


Τα ρουλεμάν των τροχών μην τα αφήσεις γιατί σε ταξίδι με ταχύτητα και φορτωμένος παίζει να σου κάνουν λαχτάρα και να μείνεις στο δρόμο, Στα Ε36 π.χ. δεν κοστίζουν πάνω από 50ε το καθένα.

Το μουαγιέ σου πίσω γιατί θέλει αλλαγή ? Εχεις χτυπήσει πουθενά ?

Ερωτηση: το μουαγιε ειναι το αντιστοιχο ρουλεμαν των μπροστινων τροχων? ή καποιο αλλο σημειο?

1) Οπως κ να'χει θα παω για αλλαγη λοιπον πριν το ταξιδι.

2) Το να μεινεις απλα στο δρομο οκ, τρωγεται.. το να κολλησει τιποτα ξαφνικα κ να χασεις τον ελεγχο ειναι που φοβαμαι.. παιζει κατι τετοιο?

3) Τωρα για το μουαγιε που λες, μονο σε καμια λακουβα αν εχει πεσει καποια φορα το αμαξι. (απ'τον πατερα μου γιατι εγω προσεχω λιγο)
Συν ομως οτι ολα αυτα τα χρονια του εχω κανει ανυπολογιστο αριθμο χειροφρενων και γενικα εχει φαει τρελο μπασιμο για μπροστοκινητο... :whistle:
Και μεχρι τωρα δεν εχει (χρειαστει να) αλλαχτει τιποτα απολυτως περα απο φρενα.

gyiama
22-11-10, 11:56
προφανως εχεις πισω ταμπουρα γι αυτο και θελει αλλαγη το μουαγιε το οποιο ειναι το φρενο σου καο οπως ειπες αφου του εχεις πιει το αιμα πλεον φαγωθηκε πολυ και δεν εχεις πισω φρενο-χειροφρενο σε εκεινο τον τροχο!!αυτο ειναι μαζι με το ρουλεμαν κομπλε!! μπροστα εφοσων σου ειεπ οτι θελεις ρουλεμαν σημαινει οτι κανει θορυβο και εχει χαλασει!!!δυσκολα να φρακαρει εως απιθανο αλλα εχει στραβωσει ζαντα απο φρακαρισμενο ρουλεμαν λογο τριβης!!350ε μου φαινονται πολλα!!!!τι αμαξι ειναι δεν μας ειπες!!!

PANOS-E60
22-11-10, 12:34
προφανως εχεις πισω ταμπουρα γι αυτο και θελει αλλαγη το μουαγιε το οποιο ειναι το φρενο σου καο οπως ειπες αφου του εχεις πιει το αιμα πλεον φαγωθηκε πολυ και δεν εχεις πισω φρενο-χειροφρενο σε εκεινο τον τροχο!!αυτο ειναι μαζι με το ρουλεμαν κομπλε!! μπροστα εφοσων σου ειεπ οτι θελεις ρουλεμαν σημαινει οτι κανει θορυβο και εχει χαλασει!!!δυσκολα να φρακαρει εως απιθανο αλλα εχει στραβωσει ζαντα απο φρακαρισμενο ρουλεμαν λογο τριβης!!350ε μου φαινονται πολλα!!!!τι αμαξι ειναι δεν μας ειπες!!!

Χιουντάι είπε, μάλλον Αξεντ φαντάζομαι ... το 'χασα αυτό χτες μετά την πρώτη απάντηση. Και μένα πολλά μου φαίνονται 350ε γιά 4 ρουλεμάν και 1 μουαγιε ... εκτός και αν η χιουντάι είναι ακριβότερη από τα δικά μας Ε36 ...

gyiama
22-11-10, 12:51
τα πισω ρουλεμαν πανο ειναι επανω στο μουαγιε δεν αλλαζεις τπτ αν και ειπε οτι μονο το 1 θελει!!τωρα αν θελουν τα 2 μπροστα παλι 350 ειναι πααααρα πολλα!!εργασια και αλλαγη του ενος μονο ενα 50αρικο αντε 60 τραβηγμενο απ τα μαλια!!!!

Logistakos
22-11-10, 17:05
τα πισω ρουλεμαν πανο ειναι επανω στο μουαγιε δεν αλλαζεις τπτ αν και ειπε οτι μονο το 1 θελει!!τωρα αν θελουν τα 2 μπροστα παλι 350 ειναι πααααρα πολλα!!εργασια και αλλαγη του ενος μονο ενα 50αρικο αντε 60 τραβηγμενο απ τα μαλια!!!!

:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: μακαρι να'ναι ετσι.. θα δουμε..


Καλησπερα σας, ναι για Hyundai Accent προκειται (μοντελο 2000). Ειχε παει προσφατα ο πατερας μου για κατι άλλα και του ειπε οτι πρεπει να αλλαξει "2 ρουλεμαν μπροστα τροχων και μουαγιε πισω". Το αριστερο μουαγιε του ειχε αναφερει. Και του ειχε πει γυρω στα 3 κατοσταρικα.
Ειχε γινει συζητηση ομως και για μια απο τις βασεις κινητηρα πρεπει καποια στιγμη να αλλαχτει και αυτη, οποτε δεν ξερω αν μπερδευτηκε ο πατερας μου και δεν τα θυμαται καλα, αλλα δεν νομιζω.

Θα δουμε. Μεσα στις επομενες ημερες που θα επικοινωνησω με το συνεργειο, θα σας αναφερω τις τιμες ετσι ενημερωτικα και εγκυκλοπεδικα.. (και συγκριτικα, με το Ε36, μιας και αναφερθηκε και με ενδιαφερει να δω)

Ευχαριστω πολυ παντως και για το ενδιαφερον σας και για το σωστο thread που δημιουργηθηκε.

thumb

Logistakos
12-02-11, 10:06
Καλημερα σε ολους..

Λογω καποιων δυσκαιρων, τωρα καταφερα να ασχοληθω με το θεμα των ρουλεμαν. Μεχρι τωρα και ταξιδι εκανα και Χαλκιδα πηγα καμποσες φορες για την σχολη και ευτυχως δεν εγινε κατι.

Ετσι για την συζητηση και απο περιεργια, πειτε μου λιγο γνωμη για τις τιμες.
Ειναι απο εξουσιοδοτημενο, οχι στην αντιπροσωπεια, αλλα οι τιμες ηταν ιδιες και σε δευτερο συνεργειο που ρωτησα..
ρουλεμαν μπροστινων τροχων 70 ευρω / το καθε ενα
μουαγιε (πισω τροχοι με το ταμπουρο) 140 ευρω / το καθε ενα

mixalis
12-02-11, 13:57
Καλημερα σε ολους..

Λογω καποιων δυσκαιρων, τωρα καταφερα να ασχοληθω με το θεμα των ρουλεμαν. Μεχρι τωρα και ταξιδι εκανα και Χαλκιδα πηγα καμποσες φορες για την σχολη και ευτυχως δεν εγινε κατι.

Ετσι για την συζητηση και απο περιεργια, πειτε μου λιγο γνωμη για τις τιμες.
Ειναι απο εξουσιοδοτημενο, οχι στην αντιπροσωπεια, αλλα οι τιμες ηταν ιδιες και σε δευτερο συνεργειο που ρωτησα..
ρουλεμαν μπροστινων τροχων 70 ευρω / το καθε ενα
μουαγιε (πισω τροχοι με το ταμπουρο) 140 ευρω / το καθε ενα

Φίλε μου και πάλι είναι ακριβά όπως τα λες και αν υπολογίσεις και το κόστος εργασίας το οποίο δεν το αναφέρεις απλά φεύγεις πολύ απο τα επιτρεπτά όρια της λογικής και συναντάς τα όρια της κλεψιάς.................
το συμπέρασμα και η τελική απόφαση ανήκει σε αυτόν που θα βάλει το χέρι στην τσέπη...thumbthumb

Logistakos
12-02-11, 14:06
Α σορρυ, οι τιμες λογικα υποτιθεται οτι ειναι "με εργασια".... Εγω σας τα εγραψα οπως ακριβως μου τα ειπε στο συνεργειο. Το καθε κομματι λεει παει "τοσο", σαν τελικη τιμη. Εχουν ηδη γινει οι αλλαγες και οι τιμες ηταν αυτες.

Τωρα μη σας μπερδευω/κουραζω, απλα ειπα να τα αναφερω (μιας και εχει ανοιχτει το thread) για να παρω καμια γνωμη.

individual
12-02-11, 20:31
οι τιμες ανταλλακτικων στα χιουνται,σε αφτερ μαρκετ ειναι ιδιες με ενος ποδηλατου......
ΑΛΛΑ,δυστηχως δεν υπαρχουν τα παντα σε αφτερ.....και αν σας πω καποιες τιμες.....απλα δεν θα με πιστεψετε.....εχω το ATOS Prime '04,της συζηγου.
Ερωτηση στην εταιρια για....
Αμορτισερ........700 ευρω!!!!
Ταμπουρα-σιαγονες.....360!!!!!
Αισθητηρας αβανς......130!!!!
Ειναι τρελοι οι ανθρωποι.....
700-800 ευρω ειχα βαλει την ¨μαμα¨ μ-πακ αναρτηση,μεσα στην μπεμβε,στην 5αρα,κομπλε με τα εργατικα!!!!

Logistakos
12-02-11, 20:46
Η αληθεια ειναι οτι βαζουμε μονο original πραγματα για να το "προσεχουμε" οσο περισσοτερο και με οποιο τροπο μπορουμεεπειδη ειναι το οικογενειακο, αλλα γενικα φανταζομουν λιγο πιο καλες τιμες σαν Hyundai.
Αν και τωρα τελευταια αρχισε να ζηταει το δικο μας, γυρω στην δεκαετια δηλαδη, οποτε δεν εχω δει πολλα μεχρι τωρα αφου ηθελε μονο σερβις και κατι τακακια, δισκο-πλατω, τετοια..

Παντως φιλε "individual" δυστυχως δεν ειναι να τα κανεις αυτα στις αντιπροσωπειες.. στον πιανουν κανονικα και ας ειναι και Hyundai..

Bellof-3
12-02-11, 21:32
εγω ξερω οτι για ενα μπροστα ρουλεμαν, στο ε30 μου, σε συνεργειο (οχι αντιπροσωπεια) bmw μου ζητησαν 80 ευρω και 20 εργατικα... και εν τελει το πηρα απο ανταλλακτικαδικο με 40 + 10 ευρω που το εβαλα σε ενα ασχετο συνεργειο...

γενικα βαρανε στ αυτια... ψαχτειτε λιγο πριν φτιαχνετε τ αμαξια σας... κριμα να σας τρων τζαμπατζιστικα λευτα...

individual
13-02-11, 06:27
Η αληθεια ειναι οτι βαζουμε μονο original πραγματα για να το "προσεχουμε" οσο περισσοτερο και με οποιο τροπο μπορουμεεπειδη ειναι το οικογενειακο, αλλα γενικα φανταζομουν λιγο πιο καλες τιμες σαν Hyundai.
Αν και τωρα τελευταια αρχισε να ζηταει το δικο μας, γυρω στην δεκαετια δηλαδη, οποτε δεν εχω δει πολλα μεχρι τωρα αφου ηθελε μονο σερβις και κατι τακακια, δισκο-πλατω, τετοια..

Παντως φιλε "individual" δυστυχως δεν ειναι να τα κανεις αυτα στις αντιπροσωπειες.. στον πιανουν κανονικα και ας ειναι και Hyundai..


φυσικα και δεν παω αντιπροσωπεια....παρα μονο για να ρωτησω...
και φυσικα σκαω στα γελια με αυτα που ακουω.....και φευγω.
απλα οπως ειπα και πιο πριν,μερικα πραγματα δεν υπαρχουν σε αλλες αφτερ-μαρκετ εταιριες,αλλα μονο τα γνησια......
υπαρχουν ομως εμποροι,που εχουν γνησια,αλλα σε τιμες πολυ πιο κατω απο την εταιρια,που και παλι ειναι τσιμπημενες,αλλα τελος-παντων,πιο χαμηλες.
προσφατα αλλαξα ταμπουρα-σιαγονες.....
σιαγονες ειχα βρει και στα περιπτερα,αλλα ταμπουρα πουθενα.....
τελικα πηρα σιαγονες απο εναν ανταλλακτικατζη που γνωριζω,25 ευρω...
και ταμπουρα απο καποιον αλλο στη θεσσαλονικη (γνησια) 180 ευρω!!!!
αν θυμαμαι καλα..

individual
13-02-11, 06:39
προσφατα αλλαξα τακακια μπρος-πισω στη μπεμπα....70 τα μπροστα και 50 τα πισω...
ΑΤΕ γερμανικα παρακαλω!!!!!

BILL007
13-02-11, 12:10
προσφατα αλλαξα τακακια μπρος-πισω στη μπεμπα....70 τα μπροστα και 50 τα πισω...
ΑΤΕ γερμανικα παρακαλω!!!!!

Απο που τα πήρες φίλε μου αν επιτρέπετε?:thnx:

m-power_01
13-02-11, 12:24
Απο που τα πήρες φίλε μου αν επιτρέπετε?:thnx:

Βασίλη αυτή είναι η τιμή τους ... Στο Ε30 πίσω σκέψου ότι τα πήρα 30 ευρώ !

m-power_01
13-02-11, 12:44
εγω ξερω οτι για ενα μπροστα ρουλεμαν, στο ε30 μου, σε συνεργειο (οχι αντιπροσωπεια) bmw μου ζητησαν 80 ευρω και 20 εργατικα... και εν τελει το πηρα απο ανταλλακτικαδικο με 40 + 10 ευρω που το εβαλα σε ενα ασχετο συνεργειο...

γενικα βαρανε στ αυτια... ψαχτειτε λιγο πριν φτιαχνετε τ αμαξια σας... κριμα να σας τρων τζαμπατζιστικα λευτα...

Δεν ξέρω καν σε ποιο συνεργείο πήγες... Δεν υπερασπιζομαι λοιπόν κάποιον γνωστό μου. Απλά θα σου δώσω και μια άλλη οπτική για το ζήτημα!
10 ευρώ εργασία δεν το θεωρείς λίγο τσάμπα ;
Δηλαδή εσυ αν είχες συνεργείο , θα επαιρνες 10 ευρώ ;
Θεωρώ δεδομένο ότι γράφτηκε το αμάξι σε βιβλίο εισερχομενων και ότι κόπηκε απόδειξη ... Άρα από τα 10 ευρώ ο άλλος έβγαλε 5... Και ρωτάω ξανά, πιστεύεις ότι είναι η αντιπροσωπευτική τιμή αυτή ;
Για μένα ,όσο και αν μας βολεύουν αυτοί οι μαγαζάτορες, ΔΕΝ είναι επαγγελματίες σωστοί ! Χαντακωνουν τον κλάδο τους! Δηλαδή αν άλλαζε τακακια τι θα έπαιρνε 3 ευρώ ;
Επίσης, σκεφτηκες ότι ίσως να μην είναι τόσο ωραίο όταν θα σκάσει Η ΖΗΜΙΑ και θα πας στο εξειδικευμένο να βγάλει το φίδι από την τρύπα ;
Επίσης, μην θεωρείς δεδομένο ότι θα έδινε το ίδιο ρουλεμαν ... Υπάρχει ρουλεμαν κινέζικο ,υπάρχει και σουηδικό (skf). Άλλη τιμή το ένα άλλη το άλλο.

Υ.Γ μην με παρεξηγήσεις δεν σου κάνω επίθεση... Μια άλλη άποψη λέω. Συζήτηση να γίνεται και τίποτα παραπάνω. Ο καθένας κάνει κουμάντο με το πορτοφόλι του.

Bellof-3
13-02-11, 15:09
Δεν ξέρω καν σε ποιο συνεργείο πήγες... Δεν υπερασπιζομαι λοιπόν κάποιον γνωστό μου. Απλά θα σου δώσω και μια άλλη οπτική για το ζήτημα!
10 ευρώ εργασία δεν το θεωρείς λίγο τσάμπα ;
Δηλαδή εσυ αν είχες συνεργείο , θα επαιρνες 10 ευρώ ;
Θεωρώ δεδομένο ότι γράφτηκε το αμάξι σε βιβλίο εισερχομενων και ότι κόπηκε απόδειξη ... Άρα από τα 10 ευρώ ο άλλος έβγαλε 5... Και ρωτάω ξανά, πιστεύεις ότι είναι η αντιπροσωπευτική τιμή αυτή ;
Για μένα ,όσο και αν μας βολεύουν αυτοί οι μαγαζάτορες, ΔΕΝ είναι επαγγελματίες σωστοί ! Χαντακωνουν τον κλάδο τους! Δηλαδή αν άλλαζε τακακια τι θα έπαιρνε 3 ευρώ ;
Επίσης, σκεφτηκες ότι ίσως να μην είναι τόσο ωραίο όταν θα σκάσει Η ΖΗΜΙΑ και θα πας στο εξειδικευμένο να βγάλει το φίδι από την τρύπα ;
Επίσης, μην θεωρείς δεδομένο ότι θα έδινε το ίδιο ρουλεμαν ... Υπάρχει ρουλεμαν κινέζικο ,υπάρχει και σουηδικό (skf). Άλλη τιμή το ένα άλλη το άλλο.

Υ.Γ μην με παρεξηγήσεις δεν σου κάνω επίθεση... Μια άλλη άποψη λέω. Συζήτηση να γίνεται και τίποτα παραπάνω. Ο καθένας κάνει κουμάντο με το πορτοφόλι του.
τα 10 ευρω της εργασιας δεν τα υπολογιζω τοσο... αν και πιστευω οτι και αυτα μαυρα θα ηταν... οποτε δεκτο το σχολιο σου...

40 ευρω διαφορα στη συγκεκριμενη περιπτωση 50% κατω για γερμανικο ρουλεμαν νομιζω οτι ειναι τραγικη διαφορα... απλα το πηρα απο ανταλλακτικαδικο...

individual
13-02-11, 15:22
Απο που τα πήρες φίλε μου αν επιτρέπετε?:thnx:

απο εναν ανταλλακτικατζη στο κιλκις.....αν θελεις τηλεφωνα κλπ...στελνω πμ.
οι τιμες για τα τακακια της μπεμπας αφορουν μονο την αγορα.
τοποθετηση.....κλασικα εγω μαζι με παρεα.thumb

spar@
14-02-11, 17:42
logistakos οταν εισαι με km αν βγαλεις ταχυτητα και το αφησεις να ρολλαρει βουιζει??? τα ρουλεμαν να τα αλλαξεις γιατι ειναι επικινδυνο, αν ειναι στα τελευταια τους οι τροχοι εχουν μποσικα και φερνουν βουητο, πηγαινε στην skf το ενα μαγαζι ειναι πανω στην καβαλας να σου πουν τιμες μονο για ανταλλακτικα ή παρε τηλ..
επειδη ο κλαδος δεν εχει και λιγα λαμογια να βρισκεται την μεση λυση σε συνεργεια εκτος αντιπροσωπειας (εξαιρεση αν εχετε γνωστο), δεν ειναι ουτε καλο να ζητανε οτι να ναι αλλα ουτε καλο να παιρνουν ψυχουλα καθως επειδη ειναι λαμογια απο καπου θα βγαλουν! Αν πηγαινεται σε μηχανικους εκτος αντιπροσωπειας ή γνωστους να αγοραζετε παντα τα ανταλλακτικα σας και να υπαρχει καποιος ελεγχος!

Logistakos
14-02-11, 18:36
logistakos οταν εισαι με km αν βγαλεις ταχυτητα και το αφησεις να ρολλαρει βουιζει??? τα ρουλεμαν να τα αλλαξεις γιατι ειναι επικινδυνο, αν ειναι στα τελευταια τους οι τροχοι εχουν μποσικα και φερνουν βουητο, πηγαινε στην skf το ενα μαγαζι ειναι πανω στην καβαλας να σου πουν τιμες μονο για ανταλλακτικα ή παρε τηλ..
επειδη ο κλαδος δεν εχει και λιγα λαμογια να βρισκεται την μεση λυση σε συνεργεια εκτος αντιπροσωπειας (εξαιρεση αν εχετε γνωστο), δεν ειναι ουτε καλο να ζητανε οτι να ναι αλλα ουτε καλο να παιρνουν ψυχουλα καθως επειδη ειναι λαμογια απο καπου θα βγαλουν! Αν πηγαινεται σε μηχανικους εκτος αντιπροσωπειας ή γνωστους να αγοραζετε παντα τα ανταλλακτικα σας και να υπαρχει καποιος ελεγχος!

Ειναι αληθεια οτι μπορω να "καταλαβω" στο αμαξι ποσα αλλα πραγματα και λεπτομερειες αν τρεχει κατι, αλλα τα ρουλεμαν δε λεει να τα "πιασει" το αυτι μου ή δεν τα καταλαβαινω εγω. Χαζος ειμαι?! Εχει ενα ψιλοβουητο στη νεκρα με χιλιομετρα, αλλα πρεπει να συγκεντρωθω για να το ακουσω και παλι εγω νομιζω οτι ειναι απλα απ'την κυληση στον δρομο.. αλλα δεν ξερω..

Προς το παρων αλλαξαμε τα ρουλεμαν μπροστα. Αλλα σιγουρα θελουν αλλαγη και τα μουαγιε (οπως ειχαν ξαναπει κ εκεινοι) γιατι πλεον στο φρεναρισμα, συγκεκριμενα κατα τα τελευταια μετρα στην ακινητοποιηση, ακουγεται ενα σαααν γδαρσιμο να το πω αλλα οχι ακριβως ετσι, απο εκει πισω..
Αλλα ειναι πολλα τα λεφτα για αυτη τη στιγμη, 280 ευρω ρε παιδια....... συγνωμη αλλα γ*μω τα ρουλεμαν μου δηλαδη....... :(

Θα επικοινωνησω με το μαγαζι που μου ειπες spar και με ενα αλλο συνεργειο που μου προτεινε ενας φιλος απο εδω. Και βλεπουμε. Σας ευχαριστω πολυ!


[σημειωση για την συζητηση: το συνεργειο που το πηγαινω, ειναι εξειδικευμενο και εξουσιοδοτημενο. μονο hyundai.]