PDA

Επιστροφή στο Forum : lamda η louft



z3outofmind
21-11-10, 10:59
Παιδια τα πολυτιμα φωτα σας...
τι συμπτωματα θα ειχα 1ον εαν ηταν κατεστραμενος ο λαμδα
2ον εαν ηταν κατεστραμενο το λουφτ
Υ.Γ δεν θα επρεπε εαν ηταν κατι χαλασμενο να μου το εδειχνε στις βλαβες
συνδεοντας την OBD?????
s.o.s παιδια!!!!!!!:ranting2:

z3outofmind
21-11-10, 13:15
Παιδια τα πολυτιμα φωτα σας...
τι συμπτωματα θα ειχα 1ον εαν ηταν κατεστραμενος ο λαμδα
2ον εαν ηταν κατεστραμενο το λουφτ
Υ.Γ δεν θα επρεπε εαν ηταν κατι χαλασμενο να μου το εδειχνε στις βλαβες
συνδεοντας την OBD?????
s.o.s παιδια!!!!!!!:ranting2:

κανενας δεν ξερει??????????

m-power_01
21-11-10, 13:19
Τι μοτέρ φοράς ; Έχει καταγράψει κάτι το διαγνωστικο ; Το gt1.
Έχεις ρελαντί ; Τι συμπτώματα έχεις ;

aggelosmk2
21-11-10, 13:26
Καταρχην να ξερεις οτι επειδη δεν εβγαλε το διαγνωστικο καποιο σφαλμα δεν σημαινει οτι λειτουργουν κιολας σωστα. thumb
Π.χ ο αισθητηρας Λαμδα μπορει να λειτουργει αλλα να ειναι κολλημενος σε μια τιμη. Το διαγνωστικο βλεπει οτι λειτουργει αλλα δεν μπορει να "δει" αν παιρνει σωστες τιμες.

m-power_01
21-11-10, 13:30
Αν δεν έχεις βγάλει σφάλμα στο τζι τι ενα , πας και μετράς καυσαέρια !Επείσης μπορείς με ένα πολυμετρο να μετρήσεις το λουφτ

z3outofmind
21-11-10, 14:00
Τι μοτέρ φοράς ; Έχει καταγράψει κάτι το διαγνωστικο ; Το gt1.
Έχεις ρελαντί ; Τι συμπτώματα έχεις ;

το διαγνωστικο τιποτα....
το μοτερ ειναι μ43 1.8 (τουρμπατο με 100αρι καταλυτη δεν μετριουντε τα καυσαερια..)το ρελαντι οταν ειμαι σταματημενος ολα ο.κ...
οταν εχω πχ 3τη ταχυτητα και πατησω γκαζι απο της 3χιλ.στροφες στις 4χιλ
κανει κομπιασμα καλο και μεχρι τον κοφτη σταματανε τα κομπιασματα και απο εκει και πανω(απο τις 4χιλ) κατι σαν να μου το πνιγει το αμαξι,να μην το αφηνει να φυγει...
βαζω λιγο πριν τον κοφτη νεκρα και το ρελαντι τρελενεται η θα σβησει το αμαξι
η θα ανεβοκατεβαινει η βελονα του στροφομετρου απο τις 200στροφες μεχρι τις 1100 στροφες μεχρι να σταματησουν να γυρνανε οι ροδες τελειως,αρχιζει σιγα σιγα και στρωνει το ρελαντι του......

m-power_01
21-11-10, 14:06
Λυπαμε αλλά εφόσον δεν δουλεύεις εργοστασιακα , δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά ούτε και πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να σου πει με σιγουριά ! Άρα πρέπει να πας με την μέθοδο των δοκιμών ...

Panos 316T
21-11-10, 15:06
ακριβώς ότι είπε ο Σπύρος,πρέπει να τα πιάσεις κρίκο κρίκο,
δοκιμάζεις ένα άλλο λούφτ , να δεις συμπεριφορά, επόμενο μετράς καυσαέριο...

ποντάρω στο πρώτο καθώς ήταν υπαίτιο με σχεδόν ίδια συμπτώματα στο δικό μου και κυρίως πάνω στις αλλαγές ,ώσπου πήρε πόδι και έβαλα ένα φθηνό άγραφο ως παράλληλο και ηρέμησα...

anyway ενημέρωσε όπως και να χει Πάνο.

Dimzan
21-11-10, 16:01
Μηπως το luft σου δου6λευει οριακα λογω τουρμπο?? Πιο πιθανο παντως να ειναι εκει παρα στον λ.

Ανοιξε και μια να δεις τα μπουζι σου. Ισως φανει αν δουλευεις πολυ πλουσια η πολυ φτωχα μιγματα. Αν βεβαια εχουν προλαβει να δειξουν κατι.

Επισης δε μας ειπες ποτε ξεκινησε αυτο και αν συνεβη κατι συνταρακτικο ή στα καλα του καθουμενου

Panos 316T
21-11-10, 17:21
ακριβώς ότι είπε ο Σπύρος,πρέπει να τα πιάσεις κρίκο κρίκο,
δοκιμάζεις ένα άλλο λούφτ , να δεις συμπεριφορά, επόμενο μετράς καυσαέριο...

ποντάρω στο πρώτο καθώς ήταν υπαίτιο με σχεδόν ίδια συμπτώματα στο δικό μου και κυρίως πάνω στις αλλαγές ,ώσπου πήρε πόδι και έβαλα ένα φθηνό άγραφο ως παράλληλο και ηρέμησα...

anyway ενημέρωσε όπως και να χει Πάνο.

και κάτι τελευταίο,
πρέπει να στο άρχισε λίγο μετά που έβαλες μεγαλύτερη τουρμπίνα...

Lambros46
21-11-10, 20:14
off topic αλλα οποιος ξερει ας απαντησει...Επιδη εχω και εγω καποια παρομοια προβληματα και μου εχει αναψει τσεκ,ποσο χρεωνει η αντιπροσωπεια για απλη διαγνωση?

m-power_01
21-11-10, 21:58
off topic αλλα οποιος ξερει ας απαντησει...Επιδη εχω και εγω καποια παρομοια προβληματα και μου εχει αναψει τσεκ,ποσο χρεωνει η αντιπροσωπεια για απλη διαγνωση?

μην πας στην αντιπροσωπεία , υπάρχουν και συνεργεία με τζι τι ένα

z3outofmind
22-11-10, 09:31
Μηπως το luft σου δου6λευει οριακα λογω τουρμπο?? Πιο πιθανο παντως να ειναι εκει παρα στον λ.

Ανοιξε και μια να δεις τα μπουζι σου. Ισως φανει αν δουλευεις πολυ πλουσια η πολυ φτωχα μιγματα. Αν βεβαια εχουν προλαβει να δειξουν κατι.

Επισης δε μας ειπες ποτε ξεκινησε αυτο και αν συνεβη κατι συνταρακτικο ή στα καλα του καθουμενου

ΤΑ μπουζι τα αλλαξα με ιριδιου πριν μια εβδομαδα τα προηγουμενα ηταν 4ακιδα
μην παει το μυαλο σας στα μπουζι και πριν μου το εκανε..γιαυτο και τα αλλαξα.
επισεις αλλαξα και πολλαπλασιαστες αλλα τιποτα,ψαχνω για κολαρα που τυχον χανουν αερα..λεω να παω και σε εναν ηλεκτρολογο για αρχη να παρω μια ιδεα γιατι οπως ειπα στην obd δεν βγαινει ακρη...τα βλεπει ολα καλα..:ranting2:
το λουφτ δουλευει με την ιδια πιεση 5μηνες τωρα.πρωτα δεν ειχα τετοια κρουσματα.μπορει και να φταιει το λουφτ αλλα οχι η πιεση καθως δεν εχει αυξηθει η τιμη της.θα κοιταξω μηπως βρω κανενα λουφτ για δοκιμη μην πληρωνω ασκοπα γιατι με την γκαντεμια μου θα το παρω και μετα θα ψαχνω για λαμδα...και μετα και μετα..........

Dimzan
22-11-10, 10:29
Γινεται να μετρησεις το luft με ενα πολυμετρο? Στα πιο παλια οσο ανεβαινει η ροη αερα ανεβαινει η ταση εξοδου στο σημα που δινει το luft προς τον εγκεφαλο.

Δεν ξερω αν γινεται σε εσενα αυτο. Απλα δινω μια ιδεα..

Επισης μπορεις να ξεκουμπωσεις το luft ωστε ο εγκεφαλος να παρει σημα μονο απο την πεταλουδα και να υπολογισει το μιγμα απο τις στροφες και το ανοιγμα της πεταλουδας. Βεβαια θα πρεπει να απενεργοποιησεις την τουρμπινα και δεν ξερω αν δουλευεις με παραλληλο...

Panos 316T
22-11-10, 10:32
Γινεται να μετρησεις το luft με ενα πολυμετρο? Στα πιο παλια οσο ανεβαινει η ροη αερα ανεβαινει η ταση εξοδου στο σημα που δινει το luft προς τον εγκεφαλο.

Δεν ξερω αν γινεται σε εσενα αυτο. Απλα δινω μια ιδεα..

Επισης μπορεις να ξεκουμπωσεις το luft ωστε ο εγκεφαλος να παρει σημα μονο απο την πεταλουδα και να υπολογισει το μιγμα απο τις στροφες και το ανοιγμα της πεταλουδας. Βεβαια θα πρεπει να απενεργοποιησεις την τουρμπινα και δεν ξερω αν δουλευεις με παραλληλο...

αν δούλευε με παράλληλο το λούφτ τώρα θα ταν ήδη στην αποθήκη του...thumb

z3outofmind
22-11-10, 13:36
Γινεται να μετρησεις το luft με ενα πολυμετρο? Στα πιο παλια οσο ανεβαινει η ροη αερα ανεβαινει η ταση εξοδου στο σημα που δινει το luft προς τον εγκεφαλο.

Δεν ξερω αν γινεται σε εσενα αυτο. Απλα δινω μια ιδεα..

Επισης μπορεις να ξεκουμπωσεις το luft ωστε ο εγκεφαλος να παρει σημα μονο απο την πεταλουδα και να υπολογισει το μιγμα απο τις στροφες και το ανοιγμα της πεταλουδας. Βεβαια θα πρεπει να απενεργοποιησεις την τουρμπινα και δεν ξερω αν δουλευεις με παραλληλο...

ηρθα ηδη απο την αντιπροσωπεια....δινουν την μεγαλυτερη εμφαση στον λαμδα...παρακολουθησαν το λουφτ στην obd το εμφανιζει ως μετρητης μαζας αερος και ανταποκρινοταν αμεσα στο ξαφνικο ανεβασμα των στροφων..
με διαβεβαιωσαν πως δεν ειναι το λουφτ...αυριο θα τεσταρουν τον λαμδα σε ενα μηχανημα(?????)οπου το αμαξι θα ειναι εν κινηση...αυριο θα σας πω τα νεα περι λαμδα......αυτα για την ωρα...:whistle:

Dimzan
22-11-10, 13:46
ηρθα ηδη απο την αντιπροσωπεια....δινουν την μεγαλυτερη εμφαση στον λαμδα...παρακολουθησαν το λουφτ στην obd το εμφανιζει ως μετρητης μαζας αερος και ανταποκρινοταν αμεσα στο ξαφνικο ανεβασμα των στροφων..
με διαβεβαιωσαν πως δεν ειναι το λουφτ...αυριο θα τεσταρουν τον λαμδα σε ενα μηχανημα(?????)οπου το αμαξι θα ειναι εν κινηση...αυριο θα σας πω τα νεα περι λαμδα......αυτα για την ωρα...:whistle:

Ωραια τουλαχιστο αποκλεισαμε το λουφτ

Δεν ειναι και κανα ειδικο μηχανημα. Ηλεκτρολογικης φυσης ειναι η συνδεση. Απλα θα διαβασει το λ με εξωτερικο μηχανημα και θα δει στο δρομο τι τιμες δινει ο λ αναλογως το φορτιο και τις στροφες του κινητηρα.

Αλλη λυση που δε σκεφτηκαμε ειναι να ξεκουμπωσεις το φισακι του λ και να δεις πως θα συμπεριφερθει ο κινητηρας. Αν ειναι κολλημενος ο λ σε μια τιμη τοτε ειτε τον εχεις πανω ειτε οχι θα πρεπει να εχεις τα ιδια (η πολυ παραπλησια) συμπτωματα.

Απο καταναλωση εχεις δει κατι περιεργο και αξιο αναφορας?

z3outofmind
22-11-10, 13:53
Ωραια τουλαχιστο αποκλεισαμε το λουφτ

Δεν ειναι και κανα ειδικο μηχανημα. Ηλεκτρολογικης φυσης ειναι η συνδεση. Απλα θα διαβασει το λ με εξωτερικο μηχανημα και θα δει στο δρομο τι τιμες δινει ο λ αναλογως το φορτιο και τις στροφες του κινητηρα.

Αλλη λυση που δε σκεφτηκαμε ειναι να ξεκουμπωσεις το φισακι του λ και να δεις πως θα συμπεριφερθει ο κινητηρας. Αν ειναι κολλημενος ο λ σε μια τιμη τοτε ειτε τον εχεις πανω ειτε οχι θα πρεπει να εχεις τα ιδια (η πολυ παραπλησια) συμπτωματα.

Απο καταναλωση εχεις δει κατι περιεργο και αξιο αναφορας?

Απο καταναλωση δεν μπορω να πω με συγουρια γιατι και στα καλα του εαν το παταγα ετσι οπως τωρα με τις δοκιμες τις καλτσες του πινει..
σε ευχαριστω για τις αμεσες και πολυτιμες απαντισεις..

katsaraios
26-04-13, 22:40
Για να μην ανοιγουμε θρεντ ,υπαρχουν πουθενα πινακες με τιμες μετρησεων για ΜΑΦ -ΛΑΜΔΑ κλπ .. για να τις συγκρινω με τις δικες μου μετρησεις που εκανα στο μοτερ μου??

wheelman
26-04-13, 23:47
Για να μην ανοιγουμε θρεντ ,υπαρχουν πουθενα πινακες με τιμες μετρησεων για ΜΑΦ -ΛΑΜΔΑ κλπ .. για να τις συγκρινω με τις δικες μου μετρησεις που εκανα στο μοτερ μου??

Θες να μου δείξεις την δικιά σου και να τις συγκρίνουμε :D

Πέρα από την πλάκα,θα μετρήσω αύριο και βλέπουμε.


Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

katsaraios
26-04-13, 23:54
Θες να μου δείξεις την δικιά σου και να τις συγκρίνουμε :D

Πέρα από την πλάκα,θα μετρήσω αύριο και βλέπουμε.


Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Να ερθεις προς τα πανω μετα τις 2 στον Κ..... ..
εχεις ελληνικο μενου?

Bitz
27-04-13, 08:25
Να ερθεις προς τα πανω μετα τις 2 στον Κ..... ..
εχεις ελληνικο μενου?

Ελατε απο'δω...εμεις σε πηγαδι κατουρησαμε;;:th_Laie_67-1:

wheelman
27-04-13, 09:33
Ελατε απο'δω...εμεις σε πηγαδι κατουρησαμε;;:th_Laie_67-1:
ποιος σου είπε ότι δεν θα έρθω :devil2:

zgouriazmenos
27-04-13, 14:20
Για να μην ανοιγουμε θρεντ ,υπαρχουν πουθενα πινακες με τιμες μετρησεων για ΜΑΦ -ΛΑΜΔΑ κλπ .. για να τις συγκρινω με τις δικες μου μετρησεις που εκανα στο μοτερ μου??

Ναι και εγώ τον θέλω αυτόν τον πίνακα. Άμα έχει και τις εργοστασιακές για Μ43 κερνάω και καφέ!!!