PDA

Επιστροφή στο Forum : φωτειζομενα καθρευτακια



giannis_compact
18-11-10, 01:16
Παιδια θελω να συνδεσω τα σποτακια στα σκιαστρα.Υπαρχει καλωδιωση απο αντιπροσωπεια ή πρεπει να τη φτιαξω μονος?Υπαρχει καποιο diy στο ιντερνετ?Τι φυσακια και καλωδια χρειαζονται?

halkida116mpack
18-11-10, 02:14
δεν εχω ιδεα πως ειναι το αμαξι σου αλλα μια γνωμη ειναι....αν εχεις στο κεντρο μπροστα πλαφονιερα...ανοιξε την και παρε (κλεψε) απο εκει 2 καλωδια (2*0,5 ειναι αρκετο στην καθε μερια) το ενα στο + το αλλο στο -....κρυψε τα καλωδια εκει που ενωνει το περ μπριζ με τον ουρανο(ετσι οταν αναβει το μεσαιο θα αναβουν και τα σκιαδια αν τα θες ξεχωριστα καπου θα πρεπει να υπαρχει διακοπτακι στην αρθρωση των σκιαδιων υποθετω).....επαναλαμβανω δεν μπορω να ξερω αν εισαι προκαλωδιωμενος και ουτε ξερω πως ειναι το αμαξι σου μεσα...

giannis_compact
18-11-10, 02:20
Τα σποτακια αυτα ανοιγουν οταν ανοιγεις το συρομενο πορτακι του καθρευτη.Στην ασφαλειοθηκη,στο σχεδιαγραμμα των ασφαλειων υπαρχει ο ορισμος Makeupspiegel,δηλαδη ειναι η θεση οπου παιρνεις ρευμα για τα σποτακια στον καθρευτη του εκαστοτε σκιαδιου.Δε βρισκω ομως καποια καλωδιωση για μεταγενεστερη τοποθετηση.

halkida116mpack
18-11-10, 02:41
Τα σποτακια αυτα ανοιγουν οταν ανοιγεις το συρομενο πορτακι του καθρευτη.Στην ασφαλειοθηκη,στο σχεδιαγραμμα των ασφαλειων υπαρχει ο ορισμος Makeupspiegel,δηλαδη ειναι η θεση οπου παιρνεις ρευμα για τα σποτακια στον καθρευτη του εκαστοτε σκιαδιου.Δε βρισκω ομως καποια καλωδιωση για μεταγενεστερη τοποθετηση.


τα σποτακια δηλαδη υπαρχουν....
γιαννη να σου ξεκαθαρισω οτι ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος αλλα δεν εχω ασχοληθει ποτε με αυτοκινητα πλην των δικων μου αρα ισως να μην σου δωσω και την καλυτερη καθοδηγηση...τι θα κοιταζα εγω...εκει που λεει το ασφαλειοκουτι οτι ειναι η ασφαλεια...1 υπαρχει ασφαλεια?...αν ναι θα υπαρχει και καλωδιωση αρα δεν υπαρχει ε??? τωρα δες αν εκει που ειναι να μπει η ασφαλεια απο κατω εχει την μεταλλικη υποδοχη για τα ποδαρακια της ασφαλειας...αν τα εχει βαλε μια μικρη 1amp και δες αν δουλευει...παντως σε audi a5 της οικογενειας(53Κ αμαξι και δεν ειχε το ειχαν σαν εχτρα) που εβαλα φωτισμο στο ντουλαπακι του συνοδηγου το πηραμε ετοιμο κιτ (το οποιο ειχε καλωδιο,ασφαλεια το φωτακι και τις μεταλλικες βασεις που σου λεω) και απλα το συνδεσα στην μπουκαλα-αμορτισερ του ντουλαπιου...2 αν δεν εχει ουτε τις μεταλλικες βασεις τοτε δεν εχεις καλωδιωση αρα κλεψε απο την κεντρικη κονσολα ΠΡΙΝ τον διακοπτη on-off..