PDA

Επιστροφή στο Forum : μπαζει νερο το z3...



bmwz3
14-11-10, 19:47
καλησπερα σε ολους.αντιμετωπιζω προβλημα με τη βροχη οπου μπαινει νερο αναμεσα απο το παραθυρο και την μαλακη οροφη.το σημειο απο οπου μπαινουν οι σταγονες ειναι εκει που κουμπωνει η οροφη και το λαστιχο του παραθυρου.εχω προσεξει φθορα και στα λαστιχα της πορτας-κουκουλας και στο λαστιχο του παραθυρου..λογικα χρειαζονται αντικατασταση γιατι ουτε με σιλικονη διορθωθηκε το προβλημα.θελω συνεπως νεα λαστιχα πορτας και παραθυρου εκτος bmw γιατι λογικα θα με ξυρισουν.περιμενω απαντησεις.ευχαριστω

deepBLUE
14-11-10, 19:53
Ειναι ενα γενικο προβλημα στα Ζ3 και ισως χωρις λυσεις.
Και γω που εχω καινουργια λαστιχα το εχω.
Θα σου προτεινα να βαλεις η γρανιτογρασο η βαζελινη ειδικη που θα βρεις σε ναυτιλιακα αδιαβροχη και θα τη βαλεις κατα μηκος του μπαρμπριζ εκει που εφαρμοζει η οροφη με την κουκουλα.
Θα εχεις σιγουρα καλυτερα αποτελεσματα αρκει να βαλεις κατι απο τα 2 υλικα.
Εγω εχω βαλει γρανιτογρασο.

dimis_gr
14-11-10, 20:03
είχα το ίδιο πρόβλημα μέχρι πριν λίγο καιρό όπου με καινούρια λάστιχα λίγων μηνών έμπαιναν νερό....έκανε δάκρυ μετά από πολύ και πολυωρη βροχή. Μετά από πολύ ψάξιμο το πρόβλημα ήταν το ανεβατόριο του παραθύρου όπου αλλάχτηκε και νερά τέλος. Για λάστιχα μπορείς να πας σε κάποιον που ασχολείται με κουκούλες-αδιαβροχοποιήσεις...κλπ.

beliris
14-11-10, 20:53
Αγαπητοί φίλοι αισθάνομαι τυχερός με το δικό μου Ζ3! Ευτυχώς μέχρι σήμερα δεν έχει διαρροές στην κουκούλα!Περιποιούμαι την κουκούλα με το εμποτιστικό υγρό και τα λάστιχα με συντηρητικό υγρό σιλικόνης!
Επιτέλους την προηγούμενη εβδομάδα την πάρκαρα σε γκαράζ και δεν έχω πλέον άγχος!
Εδώ στην Κατερίνη όταν βρέχει μιλάμε για περίοδο μουσώνων,εφέτος έβρεχε κάθε ημέρα σχεδόν επί 40 ημέρες!

deepBLUE
14-11-10, 20:55
Αγαπητοί φίλοι αισθάνομαι τυχερός με το δικό μου Ζ3! Ευτυχώς μέχρι σήμερα δεν έχει διαρροές στην κουκούλα!Περιποιούμαι την κουκούλα με το εμποτιστικό υγρό και τα λάστιχα με συντηρητικό υγρό σιλικόνης!
Επιτέλους την προηγούμενη εβδομάδα την πάρκαρα σε γκαράζ και δεν έχω πλέον άγχος!
Εδώ στην Κατερίνη όταν βρέχει μιλάμε για περίοδο μουσώνων,εφέτος έβρεχε κάθε ημέρα σχεδόν επί 40 ημέρες!

Μαλλον δε καταλαβες καλα.
Το προβλημα δεν ειναι στην κουκουλα και δεν εχει να κανει με την συντηριση της.

beliris
14-11-10, 21:13
Κατάλαβα φίλε μου,απλά αν μείνουν τα λάστιχα και η κουκούλα ασυντήρητα για μεγάλο διάστημα φθείρονται και αρχίζουν τα προβλήματα!Γνωρίζεις πόσο μεγάλο είναι το κόστος αντικατάστασης!!!

bmwz3
14-11-10, 21:42
θα ηθελα να προσθεσω οτι υπαρχει μια υδροροη στοη πορτα η οποια ειναι πολυ κοντα στο σημειο απο το οποιο δακρυζει το λαστιχο..σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι βουλωμενο και χρησιμοποιησα πεπιεσμενο αερα για να το ξεβουλωσω αλλα παλι δακρυζει..εγω πιστευω οτι θα βελτιωθει πολυ εαν αλαξω το λαστιχο που ειναι περασμενο πανω στο παραθυρο εκει που ειναι το τζαμι..που μπορω να το βρω αυτο?ποιος πουλαει?στα λαντ ροβερ ξερω οτι βαζουν λιγο πιο χοντρα λαστιχα και νερα τελος..για μας πατεντα δε βρηκε κανεις?

z3 2.2
14-11-10, 22:46
ρυθμιση παραθυρων και λογικα θα εισαι οκ ;)

bmwz3
15-11-10, 00:33
ρυθμιση παραθυρων και λογικα θα εισαι οκ ;)

τα παραθυρα τα εχω ρυθμισει πολλες φορες πιο πανω και πιο κατω αλλα δε γινεται τιποτα...εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα σε οσα εχουν σχεση με τη θεση του παραθυρου,δυστηχως..

dimis_gr
15-11-10, 00:51
η ρύθμιση παραθύρων την θεωρώ την πιο πιθανή αιτία. Επειδή ξέρω ότι το Ζ3 μέσα στη πόρτα έχει πάνω από 5 ρεγουλατόρους. Αν το λάστιχο απο την κουκούλα δεν είναι φθαρμένο θεωρώ δύσκολο να φταίει αυτό. Επίσης τσέκαρε το σίδερο που υπάρχει ανάμεσα στο παράθυρο με το τρίγωνο εκεί που ενώνονται υπάρχει ενα σίδερο λεπτό που τα κρατάει σε κλίση και με τα χρόνια κάνει τζόγο. Επίσης άλλο πιθανό πρόβλημα θεωρείται αν η κουκούλα σου έχει ξεκολήσει από τις μπάρες με αποτέλεσμα να τραβιέται από τα πλάγια. Όλα αυτά που σου λέω προήλθαν μετά από 2 μήνες ψαξίματος-ταλαιπωρίας για να λύσω το δίκο μου πρόβλημα με νερά που δάκρυζε στο σημείο που αναφέρεις

bmwz3
16-11-10, 18:49
το παραθυρο δεν μπορει να ειναι στη δικη μου περιπτωση γιατι ειχε σπασει η κοντρα και ειχα κανει πολλες δοκιμες στο παρελθον οταν εβρεχε να το ανεβαζω πιο πανω απο το κανονικο και γενικα σε διαφορετικα υψη και ειχα αποτελεσμα μηδεν..δηλαδη το νερο δεν δακρυζει απο το παραθυρο και γλυστραει στο τζαμι,αλλα δακρυζει αναμεσα απο το λαστιχο της κουκουλας και απο το λαστιχο που ακουμπα και κουμπωνει η κουκουλα.δε μπορω να το περιγραψω πιο απλα,ζητω συγγνωμη αν ειναι δυσνοητο.

beliris
16-11-10, 20:48
το παραθυρο δεν μπορει να ειναι στη δικη μου περιπτωση γιατι ειχε σπασει η κοντρα και ειχα κανει πολλες δοκιμες στο παρελθον οταν εβρεχε να το ανεβαζω πιο πανω απο το κανονικο και γενικα σε διαφορετικα υψη και ειχα αποτελεσμα μηδεν..δηλαδη το νερο δεν δακρυζει απο το παραθυρο και γλυστραει στο τζαμι,αλλα δακρυζει αναμεσα απο το λαστιχο της κουκουλας και απο το λαστιχο που ακουμπα και κουμπωνει η κουκουλα.δε μπορω να το περιγραψω πιο απλα,ζητω συγγνωμη αν ειναι δυσνοητο.

Είναι λοιπόν φθαρμένα τα ή σκεβρωμένα τα λάστιχα πάνω από το παρπρίζ;
Την λύση σου την έδωσε ο deepBlue που το έχει αντιμετωπίσει!
Αν παρκάρεις έξω μέχρι να λύσεις το πρόβλημα,σκέπαζε την με πλαστικό κάλυμα.Είδα Ζ3 με μουχλιασμένο σαλόνι από διαρροή στην κουκούλα!

z3outofmind
17-11-10, 00:34
Τα εχω περασει και εγω...το προβλημα δεν σταματησε με την αλλαγη
στα λαστιχα..μου ρυθμησαν τα παραθυρα και παλυ τα ιδια...
και η λυση ηρθε τυχεα....Ανοιγω την πορτα και μετα κλεινω το παραθυρο..
Κλεινω στην συνεχεια λιγο ποιο δυνατα την πορτα απο το κανονικο και αυτο ηταν ολο...