PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46 M3] Πιέσεις Ελαστικών σε 19" και Λυχνία Καντράν!



Specialized
14-11-10, 14:04
Το έχω απορία από τότε που πήρα το αμάξι: Τι πιέσεις να βάζω στα λάστιχα δεδομένου ότι το πλαίσιο γράφει για 19" αλλά όχι για τις διαστάσεις μου που είναι οι λίγο φαρδύτερες του CSL.
Έβαζα λοιπόν μέχρι πρότεινος τις πιέσεις των "νορμάλ" 19" που γράφει στην πόρτα 2,3bar μπρος και 2,4bar πίσω. Είναι ΟΚ ή μήπως δεδομένου φαρδύτερου πέλματος χρειάζονται άλλες πιέσεις?
Επίσης προχθές έκανα ευθυγράμμιση-ζυγοστάθμιση και βγάλαμε λίγο πίεση πίσω γιατί από λάθος είχα βάλει παραπάνω. Φεύγοντας και μετά από αρκετά χλμ. περνώντας από κακοστρωμένο δρόμο μου άναψε ξαφνικά κόκκινη η ένδειξη του ελαστικού στο καντράν!! Σταμάτησα έλεγξα μήπως είχα λάστιχο αλλά όλα καλά. Έσβησα ξαναάναψα κι ακόμη άναβε! Το κουμπί στο ταμπλό με το ίδιο σήμα δεν γνωρίζω τι κάνει καθώς το Αγγλικό μου manual δεν επεξηγεί τι αφορά!! Παρόλα αυτά πήρα την πρωτοβουλία και το πάτησα παρατεταμένα όπου και η λυχνία τελικά έσβησε! Μετά το ξαναπάτησα κι άναψε στο καντράν πορτοκαλί!! Τι τελικά κάνει αυτό το κουμπάκι??!

BILL007
14-11-10, 14:35
Προφανώς το αμάξι σου έχει το σύστημα RDC.
https://www.bimmerboard.com/forums/posts/179456

;););)

Δεν έχω αυτό το σύστημα ούτε το ξέρω καλά,οπότε ας μας πουν παιδιά που το έχουν περισσότερα πράγματα :original:

Specialized
14-11-10, 14:40
Προφανώς το αμάξι σου έχει το σύστημα RDC.
https://www.bimmerboard.com/forums/posts/179456

;););)

Δεν έχω αυτό το σύστημα ούτε το ξέρω καλά,οπότε ας μας πουν παιδιά που το έχουν περισσότερα πράγματα :original:

Κάτι τέτοιο μου έκανε κι εμένα. Πρέπει να είναι τύπου RPA που διαβάζει από το ABS. Απλά δεν ξέρω το κουμπάκι πως και πότε χρησιμοποιείται..
Ευχαριστώ ΠΟΛΥ πάντως :original::original:

Kostas_1
14-11-10, 14:46
Αν θυμαμαι καλα για το κουμπακι - ενδειξη:

Η ενδειξη δεν σχετιζεται με τις εργοστασιακες τιμες. Απλα ελεγχει αν καποιο λαστιχο εχει διαφορά στην πίεση του σε σχεση με τα αλλα και αν ναι, τοτε αναβει.

Με το παρατεταμενο πατημα κανεις ρισετ.

Οταν αλλαξεις τις πιεσεις θα πρεπει να κανεις ρισετ για να κρατησει στη μνημη τη νεα ρυθμιση.

EVERGET
14-11-10, 14:47
Κάποιες φορές το συγκεκριμένο λαμπάκι μπορεί να σου ανάψει από σφάλμα χωρίς να τρέχει τπτ με τις πιέσεις σου, ειδικά μετά από πέσιμο σε λακούβα. Απλά σβήστο ενώ είσαι σταματημένος κρατώντας παρατεταμένα το κουμπί και μετά ξαναπάτατο να ανάψει κίτρινο. Ξεκίνα να οδηγάς και μετά από κάποια χλμ θα σβήσει μόνο του. Αυτή είναι η διαδικασία προγραμματισμού του συστήματος όπου "μαθαίνει" κατά τη διάρκεια της οδήγησής σου. Αφού λοιπόν έχει συλλέξει τα δεδομένα που θέλει και έχει προγραμματιστεί τότε το κίτρινο λαμπάκι θα σβήσει και δεν θα σου ξανανάψει κόκκινο.

gnx
14-11-10, 14:51
Βασίλη, νομιζω οτι το RDC δεν προσφέρεται στην Ευρωπη, κανω λάθος;

Specialized
14-11-10, 19:05
Κάποιες φορές το συγκεκριμένο λαμπάκι μπορεί να σου ανάψει από σφάλμα χωρίς να τρέχει τπτ με τις πιέσεις σου, ειδικά μετά από πέσιμο σε λακούβα. Απλά σβήστο ενώ είσαι σταματημένος κρατώντας παρατεταμένα το κουμπί και μετά ξαναπάτατο να ανάψει κίτρινο. Ξεκίνα να οδηγάς και μετά από κάποια χλμ θα σβήσει μόνο του. Αυτή είναι η διαδικασία προγραμματισμού του συστήματος όπου "μαθαίνει" κατά τη διάρκεια της οδήγησής σου. Αφού λοιπόν έχει συλλέξει τα δεδομένα που θέλει και έχει προγραμματιστεί τότε το κίτρινο λαμπάκι θα σβήσει και δεν θα σου ξανανάψει κόκκινο.

OK τώρα κατάλαβα πως δουλεύει. Είναι το ίδιο με το 5άρι (Ε60) του πατέρα μου που κάνει κάτι αντοίστιχο μέσο του iDrive thumb

alexk
14-11-10, 19:26
Άλλαξες πιέσεις και θέλει επαναπρογραμματισμό.

Από πιέσεις προτείνω για δρόμο 2.0 εμπρός και 2.2 πίσω.
Αυτά που λέει η bmw είναι υπερβολικά (όπως σε όλα τα Ε46 άλλωστε).

BILL007
14-11-10, 19:33
Από πιέσεις προτείνω για δρόμο 2.0 εμπρός και 2.2 πίσω.
Αυτά που λέει η bmw είναι υπερβολικά (όπως σε όλα τα Ε46 άλλωστε).

Δηλαδή 29 μπροστά και 32 πίσω?Δεν είναι λίγο μεγάλη η διαφορά?

alexk
14-11-10, 19:40
Δηλαδή 29 μπροστά και 32 πίσω?Δεν είναι λίγο μεγάλη η διαφορά?

Τα εμπρός είναι 235 και τα πίσω 265.

Κοίτα, εγώ αυτές τις πιέσεις έχω στο δικό μου και σε δρόμο και πίστα (δεν ακολουθώ το ασχολούμαι 5 ώρες με τις πιέσεις για να έχω δικαιολογία γιατί δεν πήγα γρήγορα -> "είχα λάθος πιέσεις")

Specialized
14-11-10, 19:56
Μήπως οι πιέσεις έχουν περισσότερο να κάνουν με το βάρος του αυτοκινήτου και λιγότερο με τις διαστάσεις? Το συλλεκτικό σου κι αγαπημένο μας καμάρι είναι αρκετά ελαφρύτερο από τις "χοντρούλες" μας... :original:

alexk
14-11-10, 20:00
Μήπως οι πιέσεις έχουν περισσότερο να κάνουν με το βάρος του αυτοκινήτου και λιγότερο με τις διαστάσεις? Το συλλεκτικό σου κι αγαπημένο μας καμάρι είναι αρκετά ελαφρύτερο από τις "χοντρούλες" μας... :original:


Και γι'αυτό όμως δίνει μεγάλες πιέσεις.
Άν θυμάμαι καλά 2.4 εμπρός και 2.5 πίσω (?).
Απλά δεν δουλεύει με αυτές τις πιέσεις...

Specialized
14-11-10, 20:16
2,3 Εμπρός & 2,4 Πίσω

Thomelef
14-11-10, 21:09
στην πίστα αλέξη μόλις βγαίνεις πόσο πειγαίνουν οι πιέσεις???
δλδ απο 29 - 32 που μπάινεις, πόσο ανεβαίνουν???έχεις μετρήσει???

gnx
14-11-10, 21:19
Λογικα το 29 θα πηγαινει 33 και το 32 στο 36 σωστά;

alexk
14-11-10, 23:42
στην πίστα αλέξη μόλις βγαίνεις πόσο πειγαίνουν οι πιέσεις???
δλδ απο 29 - 32 που μπάινεις, πόσο ανεβαίνουν???έχεις μετρήσει???

Μόνο τα σλικ μετράω, τα cup δεν τα μετράω αφού είναι μια χαρά (δεν υπερθερμαίνονται ούτε γλυστράνε).

Gregory_///M
15-11-10, 08:03
Κάποιες φορές το συγκεκριμένο λαμπάκι μπορεί να σου ανάψει από σφάλμα χωρίς να τρέχει τπτ με τις πιέσεις σου, ειδικά μετά από πέσιμο σε λακούβα. Απλά σβήστο ενώ είσαι σταματημένος κρατώντας παρατεταμένα το κουμπί και μετά ξαναπάτατο να ανάψει κίτρινο. Ξεκίνα να οδηγάς και μετά από κάποια χλμ θα σβήσει μόνο του. Αυτή είναι η διαδικασία προγραμματισμού του συστήματος όπου "μαθαίνει" κατά τη διάρκεια της οδήγησής σου. Αφού λοιπόν έχει συλλέξει τα δεδομένα που θέλει και έχει προγραμματιστεί τότε το κίτρινο λαμπάκι θα σβήσει και δεν θα σου ξανανάψει κόκκινο.

Κι εμένα ανάβει συνέχεια μετά από αλλαγή ελαστικών και φυσικά άλλων πιέσεων, οπότε θέλει προγραμματισμό τον οποίο και δεν γώριζα!!!
:thnx:

GEORGE316
15-11-10, 08:17
παρολο που δεν εχω Μ3,εχω 28ρι, μπορω να πω οτι με τις πιεσεις που δινει η μαμα,το αυτοκινητο γινεται αρκετα αποτομο,σκληρο...μη σταθερο θα ελεγα.
μεχρι προτεινος που ειχα τις πιεσεις απο το τετρακυλινδρο,το αμαξι ηταν βουτυρο πανω σε ζεστο ψωμι...
μηπως τελικα οι πιεσεις (και εννοω,ενα δυο bar πανω κατω,παιζουν το ρολο του "προσαρμογεα οδηγησης"?να προσαρμοζονται στο οδηγικο στυλ του καθε οδηγου?

PANOS-E60
15-11-10, 08:24
παρολο που δεν εχω Μ3,εχω 28ρι, μπορω να πω οτι με τις πιεσεις που δινει η μαμα,το αυτοκινητο γινεται αρκετα αποτομο,σκληρο...μη σταθερο θα ελεγα.
μεχρι προτεινος που ειχα τις πιεσεις απο το τετρακυλινδρο,το αμαξι ηταν βουτυρο πανω σε ζεστο ψωμι...
μηπως τελικα οι πιεσεις (και εννοω,ενα δυο bar πανω κατω,παιζουν το ρολο του "προσαρμογεα οδηγησης"?να προσαρμοζονται στο οδηγικο στυλ του καθε οδηγου?

Παίζει ρόλο και σε τι δρόμους οδηγείς Γιώργο. Εγώ, π.χ. σε ότι αυτοκίνητο κι αν έχω, ότι λάστιχα και αν φοράω, γιά μέσα στην Αθήνα κατεβάζω λίγο τις πιέσεις γιά καλύτερη άνεση (από 32 τα πάω 28-29). Οταν είμαι γιά ταξίδι τα ανεβάζω 32-34, ότι λέει το αυτοκόλητο του αυτοκινήτου. Τα rft τα είχα στο 26 γιά να υποφέρονται ... Νομίζω είμαστε off-topic όμως ...

GEORGE316
15-11-10, 09:15
πανο ευχαριστω για τις πληροφοριες,ομως νομιζω οτι off topic δεν ειμαστε!
απλα παραθετω οτι εγω οπως και ο φιλος νοιωθω οτι κατι δεν παει καλα με τις πιεσεις που λεει το αυτοκολλητο και μηπως οι μικροδιαφορες ειναι αποδεκτες.

Specialized
15-11-10, 11:40
Οι προτεινόμενες πιέσεις είναι όντως για πιο "ευρωπαϊκούς" δρόμους.
Έλα όμως που όταν έχεις προφίλ 30 ή 35 με χαμηλές πιέσεις γίνεσαι πιο επιρρεπής στα στραβώματα από τους ρημαδόδρομούς μας...

Monsta
15-11-10, 12:36
Ωραία θα μου εξηγήσει και μένα κάποιος το εξής ?

Πως γίνεται να θέλουν τόσο λίγο αέρα τα 19άρια με 225 & 255 φάρδος ? Αυτές είναι πιέσεις που έβαζα στα 18άρια με 225 σε άλλο αυτοκίνητο.

Όσο μεγαλώνει το λάστιχο, δε θέλει λογικά και περισσότερο αέρα ?

PANOS-E60
15-11-10, 13:36
Ωραία θα μου εξηγήσει και μένα κάποιος το εξής ?

Πως γίνεται να θέλουν τόσο λίγο αέρα τα 19άρια με 225 & 255 φάρδος ? Αυτές είναι πιέσεις που έβαζα στα 18άρια με 225 σε άλλο αυτοκίνητο.

Όσο μεγαλώνει το λάστιχο, δε θέλει λογικά και περισσότερο αέρα ?

Κώστα, το μανόμετρο μετράει πίεση και όχι όγκο, έτσι δεν είναι ?

Thomelef
15-11-10, 13:51
Κώστα, το μανόμετρο μετράει πίεση και όχι όγκο, έτσι δεν είναι ?

έτσι...σωστός ο πάνος.thumb

Specialized
16-11-10, 16:16
Κάποιες φορές το συγκεκριμένο λαμπάκι μπορεί να σου ανάψει από σφάλμα χωρίς να τρέχει τπτ με τις πιέσεις σου, ειδικά μετά από πέσιμο σε λακούβα. Απλά σβήστο ενώ είσαι σταματημένος κρατώντας παρατεταμένα το κουμπί και μετά ξαναπάτατο να ανάψει κίτρινο. Ξεκίνα να οδηγάς και μετά από κάποια χλμ θα σβήσει μόνο του. Αυτή είναι η διαδικασία προγραμματισμού του συστήματος όπου "μαθαίνει" κατά τη διάρκεια της οδήγησής σου. Αφού λοιπόν έχει συλλέξει τα δεδομένα που θέλει και έχει προγραμματιστεί τότε το κίτρινο λαμπάκι θα σβήσει και δεν θα σου ξανανάψει κόκκινο.

Ακολούθησα την διαδικασία και σε ότι αφορά το reset σβήνοντας το κόκκινο (με παρατεταμένο πάτημα) όλα καλά. Το ξαναπάτησα όμως για να ανάψει το πορτοκαλία με σκοπό να "διαβάσει" τα νέα δεδομένα όπως αναφέρεις παραπάνω αλλά δεν ξαναέσβησε μόνο του! Πέρασαν κάπου 25 χλμ και αφού είδα ότι δεν έσβηνε, το έσβησα μόνος μου ξαναπατώντας το...!

Specialized
19-11-10, 17:46
Μήπως τελικά βρήκαμε σε τι χρησιμεύει το στιγμιαίο πάτημα του πλήκτρου στην κονσόλα που ενεργοποιεί πορτοκαλί ένδειξη στο καντράν?! :think:

EVERGET
19-11-10, 18:52
Από το manual του Μ3:

Initializing is necessary to familiarize the
system with the correct inflation pressures.
Repeat this process after any changes
in tire inflation pressure, tire rotation or
replacement.
1. Check the tire inflation pressures in
all the tires, comparing them with the
inflation pressure table on page 25,
and adjust them if necessary
2. Turn the ignition key to position 2
3. Press button as long as you need to
until the indicator lamp in the instrument
cluster lights up. After a little
while, the indicator lamp will go out
by itself
4. After a few minutes, the Flat Tire
Monitor will accept the current inflation
pressures as the values to be
measured against, and from that
point on can detect and report a flat
tire.

Μάλλον πρέπει να το κάνεις με το αμάξι να είναι σβηστό όπως λέει και στα Bold.

Specialized
19-11-10, 19:22
Εγώ γιατί δεν έχω όλο αυτό στο Manual??!
Ευχαριστώ πολύ ρε Νάσο. Θα το προσπαθήσω αύριο μετά την 3ωρη περιποίηση του κοριτσιού μου...

Specialized
17-01-11, 21:09
Παρατήρησα (κι είπα να το αναφέρω προς γνώση όλων μας) ότι το λαμπάκι προειδοποίησης που μας ανάβει καμιά φορά χωρίς να έχουμε λάστιχο δεν οφείλεται σε τυχαίο γεγονός.
Τσέκαρα με το ηλεκτρονικό μου πιεσόμετρο που είναι πολύ ακριβές και είδα οτι μου έχει συμβεί 2 φορές που είχα απώλεια πίεσης (λόγω εβδομαδιαίας ακινησίας) της τάξης μόλις 0,08 bar! Δηλαδή αντί π.χ. για 2,30 εμπρός είχα 2,22!! Μάλλον τελικά είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο-ακριβές το συστηματάκι που παίρνει πληροφορία από το ABS thumb

doctore
17-01-11, 22:18
Eγω με 19αρες και διαστασεις νορμαλ (225 και 255) βαζω 35 μπροστά και 37 πίσω. Δηλαδη 2 psi παραπάνω απο τις εργοστασιακές πιέσεις.
Για να κανουμε ρισετ το συστημα πιεσης ελαστικων, με το αυτοκίνητο σταματημενο
πατάμε το κουμπί για 4 δευτερολεπτα μεχρι να αναψει κιτρινη ένδειξη στο ταμπλώ.
Μετα ξεκινάμε και οταν σβήσει η κιτρινη ένδειξη το συστημα ειναι ενεργοποιημένο.

gyiama
18-01-11, 09:46
Παρατήρησα (κι είπα να το αναφέρω προς γνώση όλων μας) ότι το λαμπάκι προειδοποίησης που μας ανάβει καμιά φορά χωρίς να έχουμε λάστιχο δεν οφείλεται σε τυχαίο γεγονός.
Τσέκαρα με το ηλεκτρονικό μου πιεσόμετρο που είναι πολύ ακριβές και είδα οτι μου έχει συμβεί 2 φορές που είχα απώλεια πίεσης (λόγω εβδομαδιαίας ακινησίας) της τάξης μόλις 0,08 bar! Δηλαδή αντί π.χ. για 2,30 εμπρός είχα 2,22!! Μάλλον τελικά είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο-ακριβές το συστηματάκι που παίρνει πληροφορία από το ABS thumb

ποιο οργανακι χρησημοποιεις που ειναι τοσο ακριβες????

Specialized
18-01-11, 09:48
ποιο οργανακι χρησημοποιεις που ειναι τοσο ακριβες????
Ένα ψηφιακό. Δεν θυμάμαι μάρκα, το έχω στο αμάξι. Με την πρώτη ευκαιρία θα το γράψω

Gregory_///M
18-01-11, 10:02
Ακολούθησα την διαδικασία και σε ότι αφορά το reset σβήνοντας το κόκκινο (με παρατεταμένο πάτημα) όλα καλά. Το ξαναπάτησα όμως για να ανάψει το πορτοκαλία με σκοπό να "διαβάσει" τα νέα δεδομένα όπως αναφέρεις παραπάνω αλλά δεν ξαναέσβησε μόνο του! Πέρασαν κάπου 25 χλμ και αφού είδα ότι δεν έσβηνε, το έσβησα μόνος μου ξαναπατώντας το...!

Τελικά τι έγινε με το κόκκινο λαμπάκι? Το δοκίμασες με σβηστό το αυτοκίνητο να σβήσει?
Εγώ το προσπάθησα με το αυτοκίνητο εν κινήσει κ δεν έγινε τίποτα, σήμερα λέω να το κάνω με σβηστό, όπως αναφέρει και ο Νάσος!

Specialized
18-01-11, 11:19
Τελικά τι έγινε με το κόκκινο λαμπάκι? Το δοκίμασες με σβηστό το αυτοκίνητο να σβήσει?
Εγώ το προσπάθησα με το αυτοκίνητο εν κινήσει κ δεν έγινε τίποτα, σήμερα λέω να το κάνω με σβηστό, όπως αναφέρει και ο Νάσος!

Greg κάνε ακριβώς αυτό που λέει στην προηγούμενη σελίδα ο doctore.
Σβηστό πατάς για λίγα δευτερόλεπτα το κουμπάκι ανάβει πορτοκαλί και μετά από λίγο σβήνει κι έχει πάρει τη νέα ρύθμιση..

turbodog
18-01-11, 14:27
Οι πιεσεις που αναφερει ο κατασκευαστης ειναι για πολυ καλης ποιοτητας ασφαλτου οπως ειναι στις ευρωπαικες χωρες. Στην Ελλαδα, απο προσωπικη εμπειρια, αυτες οι πιεσεις Δεν δουλευουν στην μετριας ποιοτητας γυαλισμενη ασφαλτο (στο 90% των περιπτωσεων δηλαδη). Το αμαξι απο σταση δεν ξεκιναει με τιποτα. Για να βελτιωσουμε λιγο την προσφυση στα μωσαικα που εχουμε για δρομους ξεφουσκωνουμε λιγο (1-3 psi). Προσωπικα εχω τα πισω 31-32 και τα μπροστα 32-33. Τωρα μπορει στην πιστα, η σε πολυ καινουργια ασφαλτο να θελει τις ενδεδειγμενες πιεσεις αλλα η χρηση των περισσοτερων αυτοκινητων σε αυτες τις συνθηκες, ειναι περιορισμενη.
Με το λιγοτερο αερα παιρνουμε και δωρο λιγο πιο ανετη κυλιση (και δυστυχως περισσοτερο κοπανισμα ζαντας αν τσακωσουμε μεγαλη λακουβα, υπερυψωμενα καπακια, χαντακια κτλ-φαινομενο αρκετα συχνο). Γενικα θελουμε να εχουμε μαλακοτερα πλαινα ωστε το λαστιχο να ακολουθει πιο ευκολα την επιφανεια του δρομου. Για αυτο και τα 18αρια ειναι καλυτερα για τον δρομο (λογο υψηλοτερου προφιλ με συνεπεια λιγοτερο ακαμπτο ελαστικο->περισσοτερη προσφυση στην ευθεια και πιο προοδευτικη τοποθετηση στις στροφες πραγμα θετικο οταν κινουμαστε στο δρομο) αλλα οι περισσοτεροι, οπως και εγω, εχουμε 19αρια λογω εμφανισης. Και εγω εχω 19αρες CSL με OEM διαστασεις ελαστικων (225/40 & 255/35).

Specialized
26-01-11, 18:20
Για αυτο και τα 18αρια ειναι καλυτερα για τον δρομο (λογο υψηλοτερου προφιλ με συνεπεια λιγοτερο ακαμπτο ελαστικο->περισσοτερη προσφυση στην ευθεια και πιο προοδευτικη τοποθετηση στις στροφες πραγμα θετικο οταν κινουμαστε στο δρομο) αλλα οι περισσοτεροι, οπως και εγω, εχουμε 19αρια λογω εμφανισης. Και εγω εχω 19αρες CSL με OEM διαστασεις ελαστικων (225/40 & 255/35).
Δημήτρη, είναι ΟΚ οι CSL 19" με τις ΟΕΜ διαστάσεις? Ο Βαγγέλης στο δικό μου είχε βάλει τις CSL διαστάσεις (235 μπρος & 265 πίσω) αλλά εγώ σκέφτομαι στην επόμενη μου αλλαγή να γυρίσω σε αυτές που έχεις κι εσύ (225/40 & 255/35). Είναι ΟΚ ειδικά με τις φαρδύτερες μπροστινές ζάντες?

Thomelef
26-01-11, 18:52
Δημήτρη, είναι ΟΚ οι CSL 19" με τις ΟΕΜ διαστάσεις? Ο Βαγγέλης στο δικό μου είχε βάλει τις CSL διαστάσεις (235 μπρος & 265 πίσω) αλλά εγώ σκέφτομαι στην επόμενη μου αλλαγή να γυρίσω σε αυτές που έχεις κι εσύ (225/40 & 255/35). Είναι ΟΚ ειδικά με τις φαρδύτερες μπροστινές ζάντες?

να τα αφήσεις όπως είναι...μια χαρούλα είναι οι διαστάσεις αυτές...και εγώ αυτές
έχω στο δικό μου, μέχρι να πάρω λάστιχα για τα 18άρια μου...και στα 18άρια,
πάλι 235/265 θα βάλω...

EVERGET
26-01-11, 20:53
να τα αφήσεις όπως είναι...μια χαρούλα είναι οι διαστάσεις αυτές...και εγώ αυτές
έχω στο δικό μου, μέχρι να πάρω λάστιχα για τα 18άρια μου...και στα 18άρια,
πάλι 235/265 θα βάλω...

Γυρνάς σε 18άρια? Γιατί εγώ λέω να πάω σε 19άρια Competition (225/255) και έχω η αλήθεια είναι έναν ενδοιασμό μην δω διαφορά...

Thomelef
26-01-11, 21:08
Γυρνάς σε 18άρια? Γιατί εγώ λέω να πάω σε 19άρια Competition (225/255) και έχω η αλήθεια είναι έναν ενδοιασμό μην δω διαφορά...

με 18άρια, περπατάει καλύτερα γενικότερα το αυτοκίνητο...αυτά τα οποία έχω
εγώ βέβαια, είναι ρέπλικες 18άρες csl...περιμένω όταν θα είναι τα λάστιχα μου
για αλλαγή, να τις βάψω και αυτές σε μαύρο και να βάλω τα pilot cup σε 235/265,
για καθημερινή χρήση...νομίζω είναι ο καλύτερος συνδιασμός...18άρια, 235/265,
cup...

Specialized
26-01-11, 21:41
να τα αφήσεις όπως είναι...μια χαρούλα είναι οι διαστάσεις αυτές...και εγώ αυτές
έχω στο δικό μου, μέχρι να πάρω λάστιχα για τα 18άρια μου...και στα 18άρια,
πάλι 235/265 θα βάλω...
Ok μαστροΘωμά μας για να το λες κάτι θα ξέρεις.. Θεωρητικά όμως με στενότερες διαστάσεις (που είναι και ΟΕΜ) έχεις λιγότερες τριβές κι άρα καλύτερη κύληση, καλύτερες επιδόσεις κι ακόμη (λέμε τώρα..) λιγότερη κατανάλωση..

turbodog
26-01-11, 22:03
Ok μαστροΘωμά μας για να το λες κάτι θα ξέρεις.. Θεωρητικά όμως με στενότερες διαστάσεις (που είναι και ΟΕΜ) έχεις λιγότερες τριβές κι άρα καλύτερη κύληση, καλύτερες επιδόσεις κι ακόμη (λέμε τώρα..) λιγότερη κατανάλωση..

Το προβλημα δεν ειναι το 235/265 αλλα το προφιλ που ειναι στο CSL 35 εμπρος και 30 πισω. Ο θωμας στα 18αρια που λεει να κουμπωσει και θα κρατησει το 235/265 (και καλα θα κανει), δεν θα εχει 35/30 προφιλ που ειναι υπερβολικα χαμηλο και ακαμπτο για τους δρομους μας. Βαλε τις ΟΕΜ διαστασεις. Μια χαρα θα εισαι. Η πισω ζαντα ουτως η αλλως (και η ΟΕΜ και η CSL) 9.5''αρα ειναι (και ειναι streched ετσι και αλλιως μιας και το 255 πεφτει 'λιγο' στην 9.5αρα-αυτο ομως δεν ειναι κατ' αναγκη κακο). Τωρα και η μπροστα με 8.5 και 225 θα εχει λιγο streched look (αλλα θα εχει και το 40αρι προφιλακι που ειναι μια χαρα για τους δρομους μας)
Το προφιλ ειναι που με απασχολει εμενα και οχι τοσο το φαρδος. Και σε πληροφορω, απο προσωπικη εμπειρια,οτι οσο περισσοτερο προφιλ υπαρχει τοσο καλυτερη προσφυση (ειδικα πισω) εχουμε. thumb

Thomelef
27-01-11, 09:23
έτσι όπως τα λέει ο δημήτρης είναι...με 18άρια, το προφίλ θα πάει 35 πίσω, 40 μπροστά...

Specialized
20-02-11, 21:09
Είναι βδομάδες τώρα που το έψαξα λίγο και μέσω αυτού έδωσα απάντηση και στο ερώτημά μου γιατί το κοντέρ μου έχει αρκετή απόκλειση από τα πραγματικά χλμ. που το διαπιστώνω με το GPS.
Το αμάξι μου από "μαμά" φορούσε 18άρες. Αλλάζοντας σε 19άρες η πιο σωστή και κοντινή διάσταση είναι η 225/255 κι εξηγώ γιατί:
Φορώντας τα 225/40/19 η απόκλειση (μικρότερη διάμετρος) από το 225/45/18 είναι μόλις 2,89mm (0,43%)
Αντίθετα με τα 235/40/19 η απόκλειση μεγαλώνει στα 12,6mm (1,95%)

Επίσης στα πίσω βγάζοντας τα 255/40/18 και φορώντας 255/35/19 έχουμε απόκλειση (πάλι μικρότερη διάμετρο) μόλις 0,10mm (0,01%). Αντίστοιχα με τα 265/30/19 η απόκλειση ανεβαίνει στα 19,6mm ή 3,05%!

Ηθικό δίδαγμα? Εκτός από τα αρνητικά του πολύ χαμηλού προφίλ, αν δεν είμαστε CSL (τι κρίμα), καλύτερα να αποφεύγουμε τις διαστασεις του καθώς δίνουν και αρκετή απόκλειση στο βήμα..