PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Υγρασια σε πισω φαναρια aftermarket για coupe



stavr
14-11-10, 06:52
Οπως λεει και ο τιτλος.....μετα απο 2 χρονια που εχω τα συγκεκριμενα κωλοφαναρα, led aftermarket, τα οποια τα ειχα παρει μτχμενα, παρατηρησα σημερα οτι το ενα εχει αρκετη υγρασια μεσα. Απο οτι θυμαμαι απο οταν τα εβαλα, πρεπει να ειναι φιξ το φαναρι και δεν ανοιγε, δεν το ξανα ανοιξα βεβαια ακομα για να το επιβεβαιωσω.... Φοβαμαι μην αρχισουν να καιγονται τα λεντακια μεσα σε περιπτωση που ερθουν σε επαφη με την υγρασια!!! Καμια ιδεα - προταση!!!

:thanks:

PANOS-E60
14-11-10, 08:15
Μπορώ να σου πω τρόπο να το στεγνώσεις, δεν ξέρω τρόπο να το στεγανοποιήσεις. Το δικό μου μπροστά αριστερό φανάρι μπήκε στο φούρνο του σπιτιού γιά 5 περίπου ώρες στους 80β γιά να βγεί η υγρασία που είχε παγιδευτεί στην ράγα των led. Επειδή το πίσω φανάρι του Ε46 είναι μικρότερο σε μέγεθος και ο φούρνος σου θα κλείνει ερμητικά, προτείνω καλύτερα τους 50β. Φυσικά θα το κοιτάς κάθε λίγο και προσοχή μην έρθει σε επαφή με τις αντιστάσεις του φούρνου.

Εγώ δυστυχώς έχω ακόμα πρόβλημα γιατί προφανώς δεν έχει στεγανοποιηθεί αρκετά καλά. Οσο γιά τα led, θα καούν να είσαι βέβαιος αν το αφήσεις έτσι. Εμένα έχει ήδη αχρηστευτεί ένα μαμά φανάρι γι αυτό το λόγο ... Δεν είναι τυχαίο ότι το έχω βάλει στην υπογραφή μου ...

HULK
14-11-10, 10:14
Θα σου πω κατι που εκαναν σε ενα φιλο που μαζεψε και σε αυτον οχι μονο υγρασια αλλα ειχε και νερο στον πατο του φαναριου, μπορει να εχει μαζεψει και σε εσενα αλλα να μην το εχεις δει(ελαχιστο).Αφου το φαναρι δεν ανοιγε με τιποτα,το εβγαλαν και το φυσηξαν στα πλαινα οπου εβρισκαν με αερα για να μετακινηθουν οι σταλες του νερου και στο τελος του εκαναν μια μικρη τρυπουλα στον πατο του φαναριου απο την κατω πλευρα και εφυγε και το νερο.Η τρυπα ειναι ανεπαισθητη και δεν φαινεται αν δεν στο πει ο αλλος.Τωρα ειναι μια χαρα παλι.Δεν ειναι να τα πολυσεβεσαι αυτα τα φαναρια αλλωστε τη δουλεια τους να κανουν.

nikos1400
15-11-10, 14:39
Οπως λεει και ο τιτλος.....μετα απο 2 χρονια που εχω τα συγκεκριμενα κωλοφαναρα, led aftermarket, τα οποια τα ειχα παρει μτχμενα, παρατηρησα σημερα οτι το ενα εχει αρκετη υγρασια μεσα. Απο οτι θυμαμαι απο οταν τα εβαλα, πρεπει να ειναι φιξ το φαναρι και δεν ανοιγε, δεν το ξανα ανοιξα βεβαια ακομα για να το επιβεβαιωσω.... Φοβαμαι μην αρχισουν να καιγονται τα λεντακια μεσα σε περιπτωση που ερθουν σε επαφη με την υγρασια!!! Καμια ιδεα - προταση!!!

:thanks:

Εαν δεν ανοιγουνε τελικα και ειναι "σφραγισμενα", εφοσον μπαινει που μπαινει (προφανως) υγρασια, κανε καμμια προσεχτικη τρυπανια οπως λεει και ο Hulk...


(με δικη σου ευθυνη:original:)