PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλαινα προστατευτικα στις πορτες του 206



randy
13-11-10, 18:36
Εχουμε θεμα με το προστατευτικο καλυμμα της δεξιας πορτας, με την εννοια οτι επειδη εχουν σπασει κατι κλιπακια εσωτερικα, το προστατευτικο στεκεται στο τελειωμα του στον αερα.

Ο Κωστας μου ειχε πει να παρω μια σιλικονουχα κολλα απο συνεργειο και να το κολλησω.

Δεν εχω βρει κατι προς το παρον. Καποιος μπορει να μου προτεινει μια πανιχυρη κολλα να αγορασω προκειμενου να κολλησει αυτη η βλακεια μια για παντα?

Εχω δοκιμασει απο Logo μεχρι κατι κολλες απο τα πρακτικερ που και καλα ειναι πολυ δυνατες. Τζιφος..

Την περιπτωση να αλλαξω ολο το πλαστικο της πορτας την απεριψα, διοτι εχουν περαστει και τα πλαστικα μερη του αυτοκινητου με τη ματ μεμβρανη, οποτε καταλαβαινετε..

Stamatis
13-11-10, 18:51
Δίπλης οψης παχια ταινια της 3Μ.
Κολλας το πισω μερος στην πορτα και μπροστα ταμποναρεις το πλαστικο.
Κραταει χρονια.

randy
13-11-10, 18:54
Ευχαριστω Σταματη, που τη βρισκω ?

Stamatis
13-11-10, 18:57
Σε καθε μαγαζι με χρωματα σιδηρικα, στο πρακτικερ η στο gelly plast στην κατεχακη που ειναι γεματο απο τετοιες ταινιες.
Υπαρχουν 3 τυποι, εσυ θες αυτη που ειναι σαν σφουγγαρακι για να πατησει επανω καλα το πλαστικο.
Να ειναι παχια δηλαδη.
Ειναι σε διαφορα μεγεθη συνηθως παιρνουμε το μεγεθος που ειναι οχι ιδιο αλλα λιγο μικροτερο απο τη λωριδα.

Driver M
13-11-10, 20:51
Και γιατί δεν θα αντικαθιστάς τα κλιπσάκια με καινούρια ?

randy
14-11-10, 01:29
Ειχα φερει στον Κωστα, δοκιμασαμε, αλλα δεν εφαπτεται το προστατευτικο, πεταει και με καινουριο κλιπ. Θελει να του δωσω μια κλωτσια να το ξεκολλησω τελειως το σπαστικο..

NickE60
14-11-10, 07:36
Εχουμε θεμα με το προστατευτικο καλυμμα της δεξιας πορτας, με την εννοια οτι επειδη εχουν σπασει κατι κλιπακια εσωτερικα, το προστατευτικο στεκεται στο τελειωμα του στον αερα.

Ο Κωστας μου ειχε πει να παρω μια σιλικονουχα κολλα απο συνεργειο και να το κολλησω.

Δεν εχω βρει κατι προς το παρον. Καποιος μπορει να μου προτεινει μια πανιχυρη κολλα να αγορασω προκειμενου να κολλησει αυτη η βλακεια μια για παντα?

Εχω δοκιμασει απο Logo μεχρι κατι κολλες απο τα πρακτικερ που και καλα ειναι πολυ δυνατες. Τζιφος..

Την περιπτωση να αλλαξω ολο το πλαστικο της πορτας την απεριψα, διοτι εχουν περαστει και τα πλαστικα μερη του αυτοκινητου με τη ματ μεμβρανη, οποτε καταλαβαινετε..

Μπορείς να βγάλεις το κάλυμμα εντελώς από την πόρτα ή έστω να το ελευθερώσεις λίγο παραπάνω από εκείνη την πλευρά που έχει το πρόβλημα?? Φαντάζομαι πως θα είναι πλαστικό. Αν μπορείς, ζέστανε το λιγάκι από την μέσα-πίσω πλευρά με ένα πιστόλι θερμού αέρα και όπως είναι θα ζεστό λύγισε το ελαφρά προς τα μέσα, αντίθετα δηλαδή για να ισιώσει. 'Οπως θα το έχεις λυγισμένο βάλτο κάτω από μια βρύση, ή βρέξε το με ένα σφουγγάρι με νερό για να κρυώσει και να κρατήσει τη φόρμα του. Μετά με ένα κλιπ πιστεύω θα κρατήσει καλά. Αν θέλεις βάλε και ένα μικρό κομμάτι 4-5cm παχειά διάφανη ταινία διπλής επικόλλησης της 3Μ στην άκρη του για να το υποστηρίζει, αλλά και να μπορείς να το βγάλεις σχετικά εύκολα αν ποτέ χρειαστεί.. thumb

randy
14-11-10, 14:10
Ευχαριστω πολυ ! θα δοκιμασω αρχικα με μια ταινια διπλης οψης, που λογικα θα το κρατησει..

Αν κανω αυτο με το πλαστικο φοβαμαι μην το χαλασω..

Υπαρχει κι η αλλη λυση. Οταν Ο Κωστας φερει τη μεμβρανη της 3Μ παλι, του παω δυο ολοκαινουρια πλαστικα με τα κλιπσακια τους, τα ντυνει και ειμαστε οκ.

Αλλα νομιζω πως μια χαρα θα γινει η δουλεια με την ταινια διπλης, αρκει να μην εχει πολυ μεγαλο παχος και το πλαστικο κουμπωσει πανω στην ταινια και δεν πατησει καλα πανω στη λαμαρινα μετα...

Monsta
14-11-10, 18:17
Και γιατί δεν θα αντικαθιστάς τα κλιπσάκια με καινούρια ?

Πήραμε και αλλάξαμε όλα τα κλιπάκια με καινούρια.

Αν θυμάσαι ΓΙώργο το πρόβλημα ήταν στη φανοποιεία που είχε γίνει στο φτερό στο συγκεκριμένο σημείο. Το 'θηλυκό' μέρος τη λαμαρίνας φταίει.

Δε νομίζω κάποια ταινία 2-πλής να κάνει κάτι....το πλαστικό από μέσα δεν είναι ίσιο καθώς κάνει μια περίεργη κούρμπα περίεργη. Βέβαια δε χάνεις τπτ να κάνεις μια προσπάθεια.